«W^ATZ-€UX€R CHEQUE-KOERSEN SffiW êwattrftt,Ha»M de N.V.Ramakers &v.Berkura,Kouden!iorn 54-56, Haarlem Schrammen Amsterdamsche Beurs earn CRU-ROTTERDAMMER Centrale Verwarming Kloosterb&i&em Berichten uit onze vorige oplage. NA DEN STRIJD. De massalessen op de tentoonstelling van School- en Werktuinen. R.-K. Drankbestrijding. De winkelstand. BURGERLIJKE STAND. BOTSING TUSSCHEN TRAMS EN STEENENWAGEN. De wagen gekraakt. Jubileum Incassodienst. Slachtoffer van de drank. Uit het raam gevallen. De plechtige consecratie der Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart te Heemstede. IJMUIDEN-OOST. VELSEN. Gemeenteraad. Gebotteld verkrijgbaar bij HAARLEMMERMEER. HILLEGOM. ZANDVOORT. AALSMEER. HEEMSTEDE. en kwetsuren Een ernstige autobotsing. De Spaarne-Bank, Haarlem H. M. de Koningin-Moeder te Zeist. De Fokker Vil naar Bangkok Een nieuwe vlucht vLindbergh over den Atlanischen Oceaan? H. M. de Koningin-Moeder te Amsterdam. De „Mariongo Mantuca" weer vlot 248 170 1614 162 173£-f 436 354J-5 2851 229 290 150 182 101* 187* 8V„ 49 726 384 131 1744 483 439* 236 446| 127* 174 744 247 171 162 161'/» 173»/, 3284 109" 1184 452 894 121* 152 172 3334 1964 354J 283 230 280 146 1804 101* 72* 69 35* 61 93f 2174 178* 169* 187 81/,, 48'/, 720* 385 131* 172 1561 de Spaarne-Bank, Haarlem (AdvJ Terwijl overal ïn de stad op officieele en niet-officieele bureaux geteld werd en geleide lijk de uitslag van den stembusstrijd op pa pier werd gebracht, waren de propagandis ten en vele belangstellenden vereenigd in de groote zaal van St. Bavo, om uit te rusten van plakken, schilderen, huisbezoek en de zware inspanning der laatste dagen, en zoo spoedig mogelijk den uitslag van den strijd te hooren. Op het podium verzamelden zich allengs de raadsleden de bestuursleden van Kiesvereeniging en Propagandaclubs confereerden en maakten laatste bereke ningen,; voortdurend liepen boden af en aan om nieuwe cijfers mede te deelen, De geest in de zaal was opgewekt, maar de feest stemming was er nietde spanning was te groot. Als iemand, vlugger dan iemand an ders, de zaal doorliep naar het tooneel, was aller aandacht op hem gerichtdeestafette bracht misschien nader nieuws, dat meer licht zou geven op den vermoedelijken uit slag. Nooit had een spreker misschien toege- wijder aandacht, als een der bestuursleden vanaf het podium de nieuwe cijfers voorlas. De estafette-dienst tusschen de wachten den in de Bavo-zaal en de redactie van ons blad, waar de centrale rekenmachine in vollen gang was, werd steeds in vlug tempo onderhouden. Om half tien was de verhou ding tusschen R. K. Staatspartij en S.D.A.P. hoopvol ongeveer 11000 tot 13000. Maar het bleef gissen en in gespannen verwachting hopen op den elfden zetel. Tegen 10 uur komt weer een bode van het hoofdkwartier aan de Nassaulaan de voor- loopige uitslag. De tiende zetel is verzekerd ot het overschot een zetel zal opleveren is nog hoogst twijfelachtig. De spanning is nu gebroken, de feest stemming komt in de zaal. Dr. Koot noemt den uitslag verheugend. Bij critische be schouwing der cijfers komt men tot de con clusie dat er zeer goed gestemd is. Men heeft verwacht 10 zetels te behalen die verwach ting is thans bevestigd. Wij zijn in stemmen- aantal vooruitgegaan, zij 't weinig, terwijl de S.D.A.P. ongeveer 1000 stemmen heeft verloren, (applaus). Aan wie is het resultaat anders te danken dan aan de propagandisten, die dag en nacht hebben gewerkt? Onder luide instemming der vergadering bracht dr. Koot daarom hulde aan deze onvermoeide strijders, in 't bijzonder aan de heeren Brinkman en Klein, en de afd. der St. Jan-parochie, die van de 127 stemmen, welke gewonnen zijn, er 93 heeft aaneebracht. Tenslotte werd ook dank gebracht aan de koningin der aarde, in casu de Katholieke Haarlems the pers. Spr. was blijde de oude fractie, de beste die hij ooit in Haarlem heeft gekend, in den Raad terug te zien, met de nieuwe strijdbare leden uit voormalig Schoten en Bloemendaal. Onder sterke toejuichingen nam na Dr. Koot de lijstaanvoerder, mr. J. N. J. E. Heerkens Thij sen hetj woord. Wethouder 1-Ieerkens Thijssen herinnerde aan den groten propaganda-avond, waar het bezielend woord van Pater Borromaeus de kiezers voor het laatst aanspoorde hun Room- schen plicht te doen. Pater Borromaeus plaatste de verkiezing op het hooge peil door de woorden stemt voor de heerschappij van Christus Koning. Nu de uitslag bekend is, past allereerst dankbaarheid aan God, Die dien klank van Pater Borromaeus in de harten der kiezers heeft doen weerklinken. Sprekend over de eenheid, zeide spr. na mens de 10 leden der fractie dat zij in de raadszaal de eenheid zullen bewaren. Op geestige wijze stelde mr. Heerkens Thijssen de nieuwe leden van den gemeente raad, de heeren J. G. v. Kessel, A. J. Loerak ker, Chr. Wolf en mr. Bijvoet aan de vergade ring voor, feliciteerde hen met hun verkie zing, maar tevens de R. K. kiezers, die door deze nieuwe leden mede vertegenwoordigd zullen worden. Ook mr. Heerkens Thijssen bracht warme hulde aan de propagandisten en hun leider, deri heer Brinkman, den grooten werker, die zijn belooning slechts vindt in het resul taat van den arbeid. Dezelfde hulde werd gebracht aan dr. Koot, den voorzitter der Kiesvereeniging. Daverend handgeklap be wees telkens dat deze woorden van danken waardeering de vergadering uit het hart gegrepen waren. Mfet een krachtige aansporing ter bewaring van de eenheid eindigde spr., waarna staande door allen Roomsche Blijdschap werd ge zongen. De heer Brinkman bewees aan de hand van vroegere stemmencijfers dat men te vreden mag zijn. Die tevredenheid wordt tot dankbaarheid aan de propagandisten, spr. aanvaardde dan ook slechts de hulde aan hem gebracht, omdat hij haar beschouwde als gebracht aan alle propagandisten. Onder luid gejuich der vergadering bood de heer Brinkmann een kostbare bloemen mand Mr. Heerkens Thijssen aan, als hulde blijk der propagandisten bij diens zilveren jubileum als raadslid. Geleid door een vroo- lijken hoornblazer zong de vergadering spontaan „Lang zal hij leven". De heer J. G. v. Kessel verontschuldigde Zich dat hij vóór de oude raadsleden liet woord voerde, door de mededeeling dat Bloemendaal, ondanks de annexatie, vier Katholieke zetels in den raad had behaald, (applaus). De heer M. L. A. Klein liet een protest hooren tegen de zekere verdachtmakingen van twee vroegere katholieke leden van den Heemsteedschen gemeenteraad. Spr. laakte in scherpe bewoordingen de dubbele hou ding van den burgemeester van Haarlem, die de katholieke Harmonie „St. Michael" belemmeringen in den weg legt maar na laat maatregelen te nemen tegen den candi- daat der Anti-Stemdwang Partij, Over steegen, die de orde en rust in de gemeente verstoort door opruiende redevoeringen op de openbare straat in de schandelijkste taal straks.zal dit lid van den raad de raadsver gaderingen herhaaldelijk verstoren en sa- boteeren dan zal de Burgemeester ook de hulp der Katholieke fractie inroepen om den raad voor ergerlijke tooneelen te behoe den en de rust te herstellen. (Sterk applaus) De rij der sprekers werd gesloten door den ZeerEerw. Heer pastoor Reijnenberg, die nog eens met nadruk wees op het groote en merkwaardige werk der propagandisten, vooMal van de St. Jan-parochie waar zij 93 stemmen wisten te winnen, en van den emi- nenteh leider, den heer Lips, en door mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, die dankte voor de hulde der propagandisten en een krachtige aansporing tot allen richtte om samen vurig te blijven strijden. Als allen ééndrachtig samenwerken kan het niet an ders of Roomsch Haarlem zal groeien en bloeien, tot heil der R. K. Staatspartij (ge juich). Ook de heer Loerakker bracht gaarne warme hulde aan de propaganlsten. Als men zoo intens blijft werken, aldus spr., kunnen wij elkaar gelukwenschen, omdat dan het Katholieke beginsel zal zegevieren. Spr. sloot met een geestdriftige peroratie, (applaus) Krachtig en met vurig enthousiasme werd daarna „Aan U, o Koning der Eeuwen" ge zongen en de bijeenkomst gesloten. ZILVEREN JUBILEUM. Gister herdacht de heer C. Woudenberg den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad als draaier bit de Ned. Spoorwegen aan de Centrale Werkplaats, te Haarlem. De jubilaris mocht veel belangstelling ondervinden. Dinsdagmiddag werden de massa-lessen op de tentoonstelling, georganiseerd door School- en Werktuinen, voortgezet. Wederom bezochten 2 groepen school- kinderen van ongeveer 300 leerlingen de expositie. De eerste groep werd toegesproken door mevrouw SterckProot. Zij schetste hoe geen perk met bloemen kan halen bij wat de natuur op hêt vrije veld te zien geeft. Spreekster vertelde, als men bloemen plukt hoe men die moet plukken, hoe men die moet dragen. Nog beter is het ze rustig te laten staan, want vele bloemen verleppen en worden langs de wegen gegooid en de leeggeplukte plekken laten leelijke strepen achter in het arrangement van de natuur. Pluk bloemen, maar kwel ze niet en voor je voor jezelf zorgt, voor je je lievelingshond drinken geeft, verzorg eerst je bloemen, want zij kunnen niet' vragen en lijden ook. Voor de 2de groep sprak de heer G. ten Broeke. Deze spreker had het over de baldadigheid. Spelen na leeren bevordert de gezondheid, en er is niets prettigers dan kinderen te zien, die opgaan in het spel. Wanneer dat spel evenwel ontaardt in het vernielen en ver trappen van bloemen en planten dan wordt het spel baldadigheid. Bloemen plukken, veldbloemen vooral, om Moeder of Vader te verrassen is prijzenswaardig, maar men mag al die mooie Margrieten, Vergeet-me- nieten of Eereprijs niet plukken, om ze straks weg te werpen. Dan wordt dat plukken ver nielzucht, baldadigheid. Veel prettiger en mooier is, het zelf planten te kweeken, de bloemen, en in de natuur in het algemeen, lief te hebben. De heer Ennik, Inspecteur van de Vereeni- ging tot Dierenbescherming, gaf eene ver telling over Groote Gerrit van Spaarndam, van zijn tamme eksters en den tammen kik ker. Deze vertelling sloeg zeer bij de kinderen in. Ook des morgens werd de tentoonstelling weer door 2 groepen kinderen bezocht. Het eerst sprak ds. L. D. Poot. Spr. was vroeger in Amsterdam geweest. Daar kende men geen vogels en boomen. Hier te midden der natuur is dat heel andere. Spr. haalde een voorbeeld aan, hoe kinderen uit Amster dam, het hier zoo mooi vinden. Spr. had op een wandeling gezien door Bloemendaal, dat er struiken vernield waren en bloemen vertrapt. Dat komt, zeide spr., doordat kin deren niet het mooie in onze natuur voelen. Een professor uit Leipzig las in een oud Chinecsch boek, dat een Chineesch tuinman alleen met de hand de planten wou besproei en en niet met een machine, daar hij anders niet het mooie van zijn planten zag. Menschen moeten voelen voor de schoonheid en de heerlijkheid van de natuur. Als je een hart hebt, dat ingesteld is op God, den maker van het Heelal, dan pas kun je steeds aan voelen het schoone wat om ons heen leeft. Daarna was het woord aan den heer P. L. Bouwer, directeur van Hout en Plantsoenen, De kinderen zullen denken, begon spr.. dat hij misschien een standje zou komen geven. Maar dat is niet zoo, want er is geen stad, waar zoo weinig wordt vernield als in Haarlem, Wanneer een jongen wat vernielt, dan is het dat hij het niet weet, dat de planten leven. Als voorbeeld gaf hij het „Kruidje roer me niet", een plant, die werkelijk gevoel heeft, al schreeuwt ze niet. De jongens bemerken niet, dat zij bij het spelen in den Hout en daarbij door de strui ken rennen, veel schade aanrichten. Eveneens worden vele kastanjeboomen door verwon den beschadigd. Tenslotte sprak de heer Bouwef den wensch uit, dat de jeugd mede zal werken, den goe den naam van Haarlem, in het buitenland bekend staand als de bloemenstad, hoog te houden. Naar wij vernemen heeft de heer H. B. v. d. Sande ontslag genomen als voorzitter van het Kruisverbond te Haarlem. Dit be- teekent echter geen zich terugtrekken uit de organisatie der Katholieke Drankbestrij ding, omdat hij hierin verschillende functies blijft bekleeden, o.a. het voorzitterschap van het Diocesane Kruisverbond in het Bis dom Haarlem. Hedenavond wordt de winkel der firma C. D. Wijkhuizen, v.h. P. H. Kammeijer, heropend. Het perceel der firma, Oude Gracht 10, waarin de vleeschhouwerij en varkensslagerij is gevestigd, is totaal ver bouwd en belangrijk verfraaid, zoodat het perceel een geheel ander en beter aspect heeft gekregen. De geheele winkel bestaat uit glas en tegels, hetgeen een fleurigen indruk maakt en tevens aan de hoogste eischcn der hygiëne voldoet. De vloer is van cement-mozaïek, de muren zijn geheel betegeld en zelfs de zoldering bestaat uit tegels met rrvlamenten in wite, zwarte en groene lrieu; De geëmailleerde stellin gen en haken zijn in zwart uitgevoerd, ter wijl de toonbanken en étalage-stellingen eveneens geheel van marmer en tegels zijn vervaardigd. De inrichting beantwoordt aan de verhoogde eischen der betreifende voor schriften. Een moderne electrische koelinrichting, kelder met bergplaats voor spek, rookerlj en worstfabriek vervolmaken de gemoder niseerde zaak. Bij de opening ondervond de firma vele bewijzen van belangstelling. Ondertrouwd: 6 Juli: L. Ph. N. Hcijnen en C. A. Snijder J. de Vries en M. C. W. Knip A. Molenaar en J. W. Rozenbmnd P. G. Th. Bos en E. G. van de Pol Kok R. C. Kremer en M. Schouten - C. van Stipriaan en J. C. Koopman G. W. J. Vintges en J. A. Steffens C. J. Dollé en M. G. E. Snoek J. G. Sanberg en W. C. M. van Looij J. Langeveld en M. J. Klesser W. J. van Ingen en C. H. Roosloot L. Wijnands en F. W. H. Püsch J. Bakker en A. M. Wijnands C. C. van der Voort en M. F. Soet L. L. Mie- zenbeek en E. M. Klossok C. Mars en A. Duif A. Schoon en A. Mars W. C. J. van der Linden en S. B. Dreher. Getrouwd: 6 Juli: J. A. Bouwen» en C. A. M. Vermeeren W. van der Heide en C. M. Leising G. A. Kleinveld en J. E. Koster. Geboren: 2 Juli: M. M. L. Stoelman— Jore, z. 3 Jujj. A. KroesMooser, d. H. C. ZonneveldSchoone, z. J. M. A. van Duynen—Brood, d. 5 JÜ'L P. C. SchuitemakerJanssens, z. 6 Juli: H. J. SpruijtVos, z. M, NachtegaalZand bergen, d. Overleden: 5 Julh c. Pilkes, 56 j., Ba- rendsestraat J. Kostelijk, 40 i., M. v. Heemskerkstraat J. KlingenBoon, 85 j., Crayenesterlaan. MULO-EXAMEN. Te Amsterdam zijn geslaagd voor diplo- ma A: P. A. Cornet; J. H. M Boon; P. v. Weert; W. Schornagel en D. W. Nieman, allen te Haarlem; K. Spaargaren te Aals meer; K. v. d. Poorte, Schoten. Gistermorgen omstreeks 11 uur heeft op het Staten Bolwerk nabij de Schoterbrug een botsing plaats gevonden tusschen twee uit verschillende richtingen naderende trams en een handwagen, beladen met stee- nen. De bestuurder van den handwagen week eerst uit voor de achter hem naderende tram, doch toen ook uit d andere lichting een tram naderde, reed hij weer op de tramrails terug, waarna de wagen aange reden werd. Hij geraakte bekneld tusschen beide tramrijtuigen en werd totaal gekraakt. De trams werden beide beschadigd. De be stuurder van den handwagen had zich tij dig uit de voeten weten te maken. De tramvertraging was slechts van lichten aard. Gisteren herdacht de heer A. Rikkers, bode aan bovenstaanden dienst het feit dat hij voor 25 jaren in Gemeentedienst trad. Door eenige collega's werd de jubilaris per auto van huis gehaald en in het door welwillende medewerking van den directeur van Hout en Plantsoenen prachtig versierde kantoor binnen geleid. Alle ambtenaren die in die jaren met Rik kers hadden samengewerkt, waren aatiwezig of vertegenwoordigd, Namens de ambtenaren van den Incasso- dienst sprak de administrateur, de heer J. H. Borger, den jubilaris op hartelijke wijze toe, Spr. memoreerde hoe Rikkers altijd is ge weest een nauwgezet ambtenaar en een trouw collega, die door zijn geheele per soonlijkheid een voorbeeld en sieraad is van den dienst. £4et beste wenschen voor persoon en ge zin bood spr. den heer Rikkers, namens col- legas een eiken tafel met bijbehoorend kleed aan. Voor het personeel van het Gera. Gasbe drijf waar de heer Rikkers vele jaren werk zaam is geweest sprak de administrateur de heer W. J. de Mik. Ook deze spreker memoreerde de pret tige samenwerking die steeds had bestaan met den jubilaris. Namens de ambtenaren-organisatie sprak de heer Rijkeboer, die in het licht stelde wat de jubilaris ook voor de organisatie altijd is geweest. Spr. dankte hem daarvoor en sprak den wensch uit dat het hem gegeven mocht zijn nog vele jaren met de Zi. fde opgewektheid zijn werk, ook in de organi satie te verrichten. Voor het personeel van de fitterij van het gasbedrijf sprak de heer Kion, die den jubi laris hartelijk gelukwenschte en deze wensch vergezeld liet gaan van een bloemenhulde. Als oud-collega sprak de heer Snoeks, die nog eens wees op de collegiale wijze waarop de jubilaris steeds met allen omging en daar voor wilde spr. hem namens allen op dezen lag danken. Zichbaar onder der. indrul dankte ten slotte de jubilaris allen voor de hem gebrachte hulde en zeide zco'n feestdag als deze niet te hebben verwacht en al de blijken van waardeering en hulde dankbaar te aanvaarden, en hooo- te dat hij neg vele jaren zijn krachten mocht geven aan den onder de voortreffelijke leiding van den heer Borger staande dienst. Hiermede was deze plechtigheid geëin digd en was iemand niet - alleen als amb tenaar maar ook, en niet het minst, als mensch op waardige en hartelijk gemeende wijze gehuldigd. HOE DRUK ER GESTEMD WERD. Ruim 91 pCt. van het totaal aantaf Kie zers heeft in Groot-Haarlem aan de stem ming deelgenomen. Het aaoUl wegblijvers bedroog 4702. Woensdagavond geraakte de 75-jarige J. G. D., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, misleid door de duisternis, bij de Cruquiusstraat te water. Door hand reiking is hij op het droge gebracht en, na voorloopig geholpen te zijn door O. D. in een perceel aan de Emmakadc, naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Daar is hij hedenmorgen overleden. In een perceel van dc lc Hoogerwoerd- straat viel de 8-jarige N. S. uit het raam kozijn der eerste verdieping, waarin hij spelenderwijs was geklommen, op de bin nenplaats. De jongen bezeerde alleen zijn bovenkaak en verloor enkele tanden. (Vervolg.) Om half acht werd gistermorgen aange vangen met de verschillende plechtigheden, Z. D. H. werd daarbij geassisteerd als volgt: Diaken kapelaan A. J. Boks; Sub- Diaken kapelaan G. Keijzer; Cruciferarius prof. J. Henneman; ad Baculum prof. A. Verhagen; ad Mitram prof. W. v. Leeuwen; ad Aspersorura kapelaan W. Warmcnhoven; ad I.ibrum kapelaan Witkamp; Thuriferarius kapelaan A. Andreoli; Ceremoniarius de Z. Eetw. heer J. v. d. Tuin. De verschillende gezangen werden uitge voerd door het zangkoor van het Seminarie. Om II uur waren deze plechtigheden ge ëindigd en vulde het kerkgebouw zich met genoodigden en belangstellenden. Onder de genoodigden waren o. m.: Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester en de beide wethouders, Dr. E. A. M. Droog en Jhr. A. v. d. Pol; de gemeente-secretaris A. A. Swolfs; het kerkbestuur van de St. Bavo-parochie. Om kwart over 11 werd aangevangen met de Pontificale H. Mis. Mgr. werd geas sisteerd door den Hoogeerw. Deken L. A. A. M. Westerwoudt, presbyter assistens. Tioondiakens waren Pastoor J. Th Jacobs en prof. C. Boekhorst (Hageveld). Diaken en subdiaken waren de kapelaans A. J. Boks en G. Keyzer. Het zangkoor van het Seminarie, bene vens het knapenkoor der kerk, voerde onder leiding van prof. v. d. Wiel de 4-stemmige Missa PontificO/lis Tribus Vocibus Inquali- bus va L. Perosi uit. Na de Mis hield Z. D. H. een korte toe spraak. Z. D. H. sprak ongeveer als volgt: De kerk is toegewijd aan God onder den titel Maria Hemelvaart en daar moeten wij altijd aan denken. Wij zijn geschapen voor den hemel en Maria is ons zichtbaar voorgegaan. God heeft Haar H. Lichaam opgenomen. Nu wordt gij iiitgenoodigd om veel aan den Hemel te denken. In dezen heidenschen tijd leeft men of men voor de aarde geschap enis. 't Is alles genot en winzucht. Wij echter, die een H. Moeder bezitten in den Hemel, wij moe ten het goede voorbeeld geven. Niet al leen onze ziel, maar ook ons lichaam zal verheerlijkt worden. Dat is voor ons een aansporing om ons lichaam rein en heilig te bewarerf. Door 't Vormsel zjjn wii aeworden Tem pels van den H. Geest, en dien tempel mo gen wij niet schenden. i Laten wij er veel aan denken, cat over de parochie heerscht de H, Maagd die ons naar den hemel is voorgegaan, 3an zulten wij f aRmaostita». den weg naar den hemel gemakkelijk vin- j den. Na de H. Mis begaf Z.D.H. zich door c!e kerk, de geloovigen zegenend, naar de pas torie. Om kwart voor 1 was de plechtigheid geëindigd. de modedrank. Feestweek 2330 Juli. In het Patro naatsgebouw zal van 23 tot 30 Juli een ba zar -worden gehouden. Een commissie heeit zich gevormd om de finantieele lasten van het vereenigingsgebouw wat lichter te ma ken. De groote tooneelzaal zal omgebouwd worden in een oud-Hollandsch merktplein door de bekende firma van Dosburg uit Am sterdam. Alles zal staan in het teeken van oud-Holland, Op de buitenplaats zullen verschillende attractie's worden opgesteld; zelfs een oud- Hollandsch kegeltournooi zal gehouden wor den. Het geheel, dat onder deskundige lei ding zal worden opgetrokken zal een schit terend effect hebben. Een groote verloting met schitterende prijzen is aan „oud-Hol land" verbonden. Verschillende verrassingen zullen het bezoek aan oud-Holland aantrek kelijk maken. Het programmaboekje dat eerstdaags ver schijnt, vermeldt interessante nummers. Reeds op verschillend gebied is medewer king toegezegd. Als het weer nu maar mee werkt, gaat IJmuiden-Oost een prettig» feestweek tegemoet. Wij twijfelen niet of de grootsche opzet zal de verwachting over treffen. De Dinsdag verdaagde raadsvergadering, zal worden voortgezet op Maandag 11 Juli a.s., des n.m. 7 uur. ■hS'W. ZUN SUCCES. Hl) sprong krachtig naar voren en won den strijd door zl)n verlrlsschenden en opwekkenden smaak. Hll Is dil laar ook op (lesch verkrllgbaar. dragende een welilg gedeponeerd zwart etiket, waar borg dat hel mlneraaK soda- of spuitwater, al ol niet met suiker, werd vermengd met CATZ S ZOON van PEKELA ra Dr» k i k i rz c= m Bouwvergunningen. Door B. en W. van Velsen zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: - aan de N. V. Industrieterrein „Spaarn dam", te Amsterdam, tot het bouwen van een landbouwschuur met afzonderlijke wo- ning, in de Zuid-Spaarndammerpolder; aan J. van Hesseiingen, te Velsen, tot het aan bouwen van een erker aan het perceel, L. Wijkerstraatweg, no. 113; aldaar; aan H. C. Sanders, te Santpoort, tot het bouwen van een dubbele woning aan den Terrasweg, aldaar; aan C. de Feber, te Ijmuiden, tot het bou wen van een woonhuis en een woon-winkel- huis, aan de Kalverstraat, aldaar; aan W. van Asselt te Velsen tot het bou wen van een woonhuis aan den Wijker straatweg, aldaar; aan K. Labree, als directeur van de coö peratieve Wasch-, Strijk- en Badinrichting „TJmuiden en Omstreken" Ie IJmuiden, tot het bouwen van een steenen terrein-afschei ding, aan de Snelliuss raat, aldaar; aan J. L. Min, te Driehuis, tot het bou wen van een serre aan een perceel, staande aan den Zeeweg, aldaar; aan het R. K. Parochiaal Kerkbestuur St Joseph, te Velsen, tol bet aanbouwen van 'n gedeelte kerk, aan dan Wijkerstraatweg, aldaar; aan de coöperatieve Verbruiks- en Pro- ductievereeniging „de Eendracht te Velsen tot het verbouwen van een woon winkelhuis met bakkerij aan de Burgemeester Weert- ocraat nos 3436, aldaar; aan C. Bonekamp, te IJmuiden tot het bouwen van een woning aan dan Drichuizer- kerlcweg, te Driehuis; aan D. R. L. van den Arend, te Aerden- hout, tot het bouwen van een bouwmans woning in de West-Spaarn dammerpoltjer, te Velsen; aan A, en P. Bleeker, te IJmuiden, tot het bouvyen van een vestibule van de perceelen Zeeweg, nos. 118, en 120 aldaar; aan J. Rooker, te IJmuiden, tot het bou wen van drie woningen aan de Planciusstr »it aldaar; aan B. de Vilder, te IJmuiden, tot het ver bouwen van den voorgevel van het perceel G. Rijksstraatweg, nos 131, te Santpoort; aan J. Eindhout en J. de Waard, te IJmui den, tot het bouwen van twee woningen aan de Havenkade, aldaar; aan I. de Leeuw, te IJmuiden, tot het ma ken van een verdieping op een houten schaftlokaal, aan het Sluisplein aldaar; aan de Vereeniging voor Nijverheidsonder wijs in Kennemerland, te Velsen, tot het aanschouwen van bergruimte aan de Am bachtschool, aan de Kanaalstraat,, te IJmui den; aan G. Bleeker, te IJmuiden, tot hel bou wen van een werkplaats aan de Van Was- senaerstraat, hoek Van Speykstraat, aldaar; aan J Bakker, te Velsen, tot het aanbou wen van een keuken, aan het perceel, L, Burgemeester Weertstraat, no. 50, aldaar; aan H. Keuris, te IJmuiden, tot bouwen van een woon-winkelhuis, met afwijking in zooverre van het dd. 28 Febr. 1927 no. 24 goedgekeurde bouwplan, aan dgn Wijk aan Zeeërweg, hoek Le Mairesstraat, aldaar; aan J. Veldhoven, te Santpoort, tot het aanbouwen van een gedeelte smederij aan het perceel Bloemendaalsche-straatweg, no, 25, aldaar. Personalia. Voor het eindexamen Nuts- kweekschool te Nijmegen slaagde mej. A. M. Rijkens, alhier. Personalia. Mej. H. Slob te Hoofddorp is geslaagd voor het examen van de chris telijk® H. B. S. (economische afdeeling) te Amsterdam. Burgerlijke Stnad van 5-7 Juli 1927. Geboren) Hendrik, z. v. G. Ooudshoorn en j v. Winterswijk. Hendricus Geradus Maria, z. v. Th. Brouwer en A. M, Wil- lemse. Jacob z. v. J. Meijer en M. de Leede. Petronella Helena, d. v. G. Schonhage en C. P. Jong. Johanna Jo- sephina, d. van J. A. Mathot en M, C. Braam. Ondertrouwd: Dirk Hol, 29 j. en Jacoba Gcraraa van der Meer 30 j. Jacob Vrugt 24 en Adriana Maria de Vries 21 j. Klaas Willem Lammens 32 j. en Margje Spek 23 Getrouwd: Nicolaas Breedijk, 25 j. en Ja coba Bamboo 31 j. Cornells van Pelt, 29 j. en Heintje Dekkers 22 j. - Nicolaas Ja cobus Zeegers 21 j. en Rozina Ciiarlotta Kost, 21 j, Marinus den Harder 24 j. en Anna k-ksabeth Bokhorst 22 j. Marinus Smit 28 j. en Catharina Treur 24 j. Cor nells van Wijk, 26 j. en Hendrika den Ou den 27 Overleden: Naatje Rip, 69 j. geb. met C. Oostwouder. Jannetje Stienstra, 13 mnd. Duivensport. Zondag hield de Post- duivenhoudersvereeniging „Vooruit" een wedvlucht vatlaf Roosendaal voor jonge duiven, welke goed is verloopen. De eerste duif werd geconstateerd om 10.11 v.m. Zondag a.s. houdt „Vooruit" een wed vlucht v°or jonge duiven vanaf Lier (België), afstand 132 K.M. De loslating geschiedt ver moedelijk om 8 uur voormiddag. Tevens zal er dien Zondag een wedvlucht worden gehouden voor oude duiven vanat Bordeaux (Frankrijkl afsland 929 K.M. De loslating hiervan geschiedt Zaterdag - uur n.m. (-3 uur). Voor deze vlucht zijn door liefhebbers verschillende eereprijzen be schikbaar gesteld, Burgerlijke stand, van 1 tot en met 7 Juli. Getrouwd: H, Terol en A. Bol G. Duyn en C, Molenaar. Voorschot, Aan de gemeente Aalsmeer is een voorschot verleend uit 's Rijks kas tot een maximum van 3600, ter uitbeta ling van het door een landarbeider benoo- digd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje, tegen een rente van 4 pet., per jaar tot uiterlijk het viercJe kalenderjaar na de uitbetaling of den gemiddelden uitbetalings dag van het voorschot, met bepaling dat daarna voor rente en aflossing gedurende dertig jaar een annuïteit moet worden vol daan, groot 5 4/5 pet. van het werkelijk verleende voorschot. Wiitkeliersevcreenigingen. Donderdag avond hielden de beide winkeliersvereeni- gingen qen gecombineerde ledenvergadering, waarbij ook de niet georganiseerde winke liers waren uitgenoodigd, waar de heer Chr. Jansen een inleiding hield over de wets ontwerp enomtrent winkelsluiting en hei Werktijdenbesluit. De heer D. Glas opende met een kort welkomstwoord, waarna hij het woord gaf .san den spreker. Eerst wil spr. behandelen het ontwerp- v/ifikelsluititi'g. Het voor-ontwerp dient ter dege in de verschillende organisaties te worden onderzocht. De werktijdenregeling kan reeds morgen worden ingevoerd, omdat dit reeds bepaald is in d Arbidswet 1918. De ministers Aalberse en Kooien stelden uit, doch minister de Bruine meent, dat de lijd thans rijp is, maar wil deze gelijktijdig invoeren met een wet op de winkelslui ting, wat een tegemoetkoming zou zijn aan hen, die personeel hebben. Uitvoerig schetst spr. de meening van den minister aangaande winkelsluiting, waarbij hij laat uitkomen den geest van de winke liers zelf, die reeds in 1902 op vele plaat sen zelf een winkelsluiting in het leven rie pen en de regeling der werktijden, om 8 uur en Zondag alles gesleten, waardoor de handel zal overgaan raar lunchroom en café, Dc werktijd van het personeel is nog .n- gewikkelder. Spr. verzocht aan het slot van zijn rede, dat de vereenigingen zakelijke besprekin gen zullen houden, om beide ontwerpen in goede banen te leiden. Verschillende vragen werden gesteld vooral over de werktijdenregeling. Het was een leerzame avond. wonden, brandblaren en huidaandoe ningen genezen vlug zonder litteekens itiet den pijnstillenden, zuiverenden Akker's „Hudson" en „Maassluis" vlot gemaakt. De sleepboot „Roozenburg", die eveneens assi stentie verleende, kreeg een tros in den boeg en is te Hoek van Holland binnenge sleept. Het s.s. „Marionga Mantuca" heeft oogenschijnlijk ge enschade gekregen. Nabij Berlijn is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De auto van den heer Koolman— Moog, een Nederlander, in de Tristanstrasse no. 21 te Nicolassee woonachtig, wilde op den hoek van de Lohengrinstrasse de Post- damer Chausse inslaan, toen een"andere par ticuliere auto in razende vaart den hoek om kwam. De beide auto's kwamen met el kaar in botsing; de chauffeur van den twee- d enauto kon nog juist bijtijds van zijn wa gen springen, die in een greppel langs den weg reed en daar over den kop sloeg. De vier inzittenden van den auto van den heer KoolmanMoog n.l. de heer Koolman Moog zelf, diens vrouw, hun achtjarig doch tertje en de zoon van een buurman, werdén uit hun auto geslingerd en srnstig gewond. Ook deze auto werd zwaar beschadigd. De gewonden werden in bewusteloozen toestand in de naastbijzijnde villa binnengedragen. Opgegeven door i VRIJDAG 8 JULI 1927. Gisteren slotkoersen Opening heden ZEIST, 7 Juli, Gisteravond was H. M. de Koningin-Moeder tegenwoordig bij het eer ste deel van een gewone uitvoering van het Kon. Harmonie Muziekgezelschap. In 't Walkart-park te Zeist, vergezeld van de hofdames Baronesse van Itterson en freule H. v. d. Poll, alsmede Jhr. A. van Tets, kamerheer, arriveerde H. M. en gevolg te gen 8 uur 's avor.ds in een tweetal auto's, komende van Socstdijk. Zij wcerd verwel komd door den burgem. van Zeist, Mr. C. J. Baron van Tuyll van Serooskerken en Jhr. Mr. F. v. d. Poll, voorzitter van het Kon. Harmonie-gezelschap. H. M. hoorde ver schillende nummers aan in haar auto, waar op zij vóór het intreden der pauze den di recteur, den heer Fr. Hautzsch Sr., ver klaarde, dat zij met veel waardeering de uitstekende muziek van het koor te hebben aangehoord. Bij bet vertrek speelde de mu ziek het „Wilhelmus". AMSTERDAM, 7 Juli. Het Fokker vlieg tuig met den heer van Lear Black als pas sagier, is hedenmorgen op de terugreis naar Nederland te 6.20 van Medan naar Bangkok vertrokken. Met een escadrille van 12 legervliegtuigen. Bij gelegenheid van zijn bezoek aan Ot- towa, is met Lindbergh het plan besproken, om met een escadrille van twaalf Amcri- kaansche legervliegtuigen over de" Atlan'.i- schen Oceaan te vliegen. Lindbergh heeit er in toegestemd de leiding van deze massa vlucht over hot breede water op zich te nemen. Hij deelde verder mede, dat kolonel Gamphiéir uit Detroit deel zal uitmaken van de expeditie. Ofschoon officieel nog geeft nomen van andere deelnemers wer den genoemd, wordt het reeds als vrij zeker geacht, dat de legervliegers Maitland en Hegenberger, die de vorige week met een Fokker F Vil 3 motoren van San Fran cisco naar Hawaï vlogeel, aan den tocht zul len deelnemen, evenals capt. Eaker en itr,. Witchead, twee der deelnemers aan de Pan-American „Good Will' vlucht. AMSTERDAM, 7 Juli, Door H.M. de Ko ningin Moeder werd hedenmiddag een be zoek gebracht aan het gebouw der Vereeni- ging „De Joodsche Invalide" aan de Nieuwe Achtergracht. HOEK VAN HOLLAND. .7 Juli. Het Grieksche s.s. „Marionga MantuCa", dat he denmorgen op de Noordpier strandde, is te i elf uur door de sleepbooten „Poolzee' Staatsleeningen. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 1% Nederl 1917 6% N. Indië 1923 D 4 >4 N.-Ind. 1926B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Indnstr. Buitenland. Anaconda U. S. Steel Mijnbouw. Eoeton Mijnb. Redjang Lebong 101* 1017/l« 101%.! 101»/la 100*1 ioo,/18 101»/,6 100«/M 9715/1Boeb. 98'/», 323| 107-8 117f 121* Petroleum. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau V I. C. O Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gern. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker, H. V. A Java Cultuur Poerworcdjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Prolongatie 3*% 484} 439 233 445 124* i73*/g 74»/,, 3*% Medegedeeld door Eerlijn Parijs Brussel Londen Zurich Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm JULI 1927. Bieden Laten 59.13 59.18 9.75 9.80 34.70 34.75 12.11* 12.12* 48.— 48.10 13.50 13.60 42.45 42.55 35.10 35.20 2.49* 2.49} 7.32 7.42 27.80 28.— 66.60 66.70 64.50 64.60 66.80 66.90

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2