Luchtverkeer. In het meer ge/stort Met een Franschman terug? Het tragisch vliegongeval nabij „de Kooy". Een legeropdracht voor Fokker. Een prettige belooning" voor Charles Levine. Ooi de kersen gaan door de lucht. Naar de Zuidpool. Een nieuw stationsgebouw der K. L. M. op Schiphol. Nu van San Francisco naar Australië door de lucht. Van België naar Belgisch-Congo door de lucht. De eerste Oceaanvliegster? Een treinbotsing GEMENGD NIEUWS. Regen en stormen in Engeland. Een rtbuw geval van mond- en kbuwzeer in Engeland. Onweer in het Noorden van Frankrijk. Ontploffing te Turnhout. De spoorwegramp in den Harz. Nieuwe terechtstellingen in Rusland. Nog juist op tijd. Minister Kan en de wet. Veelbelovend. By bet aan boord gaan verdronken. Zondags gesloten. Op slag gedood. Een mooie „tip". Jn een lastig parket. Een zweepslag in bêt oog. Door den bliksem gedood. Een verdwaalde dief. Door de warmte bevar-men. Bij bet zwemmen verdronken. Den goedgeloovlgen kon hij alles wijs maken. Aan de gevolgen overleden? „Bato's Wijk" voor f 15Q.Ö00 RADIONIEUWS. Wat een denkbeeldig radiobericht teweeg kan brengén. Per korte golf. De Katholieke Radio-omroep. SOCIAAL LEVEN. De staking bij de meelfabriek „Holland'' te Amsterdam. Het Mgr. Matsaerts-oord. De dreigende vernietiging van de klompenindustrie binnenlandsch NIEUWS. Re uitvoering der bioscoopvJét. Het internationaal politie- congres. VERKEER EN POSTERIJEN. De conferentie voor luchipostverkeer UIT ONZE OOST. De gouverneur-generaal op reis. Hét overschot op de Indische begrooting 1928. KERK EN SCHOOL. De Plechtige Ommegang te Den Bosch. ;ECHTZAKEN. Wat zou eigenlijk de oorzaak geweest zyn. Vier personen verdronken. Draadloos werd! uit Seattle gemeld, dat j en passagiersvliegtuig in een meer nabij Washington is gestort. De bestuurder en drie passagiers ziin verdronken. Op een lunch van de Anglo-American Press Association te Parijs heeft Levine verklaard, dat hij uitziet naar een piloot, die hem over den Atlantischen Oceaan terug wil brengen. Charaberlin, met wien hii ge komen is, wil geen nieuwe oceaanvlucht maken. Levine verklaart, waarschijnlijk een Franschen vlieger bereid te zullen vinden. Naar den naam van dezen vlieger wordt thans gegist. Genoemd wordt de leger- aviateur Tarascon, die een^groote reputa tie op vliegtechnisch gebied moet hebben. Deelneming der Fransche Marine. De commandant van den Franschen krui ser „Duguay Trouin", in Rotterdam verblij vend, heeft schriftelijk den Minister van Marine a. i., den heer Lambooy, dc deel neming der Fransche Marine betuigd met het ernstig ongeval, dat dezer dagen het schoolvliegtuig S. 18 van den Marine Lucht vaartdienst heeft getroffen. Een New Yorksch dagblad meldt, dat het departement van Oorlog bij Fokker een groot toestel laat maken, bewapend met vijf mitrailleurs. Ook zullen er aan boord 3000 pond ontploffingsmiddelen kunnen worden gebracht om troepen en marine krachten te bombardeeren. De vleugelwijdte bedraagt 73 voet; de kracht van de motoren te 950 P.K. elk. Hij heeft vergeten een half milüoen dollar oorlogswinst te betalen. Het zal voor Levine, die met Chamberlin over den Oceaan vloog, geen prettige thuis komst zijn. Hem wacht bij zijn terugkeer in Amerika in het bijzonder van bepaalde regeeringsautoriteiten een zeer hartelijke en origineele ontvangst. Doordat men door zijn vlucht van New York naar Duitschland bli'kha.ar weer aan zijn naam werd herinnerd, is het den justi- tle-ambtenaren weer te binnen geschoten, dat LeVine zich nog heeft te verantwoorden wegens het te weinig betalen van een be drag van een half millioen dollag aan ocr- Icgswirtstbelasting. De held van de tweede Oceaanvlucht is gedaagd om op 10 Juli voor den rechter te verschijnen! De weinige populariteit van Levine schijnt ook al van niet geringen invloed te zullen worden op de nuldiging van den armen Chamberlin. Door regeeringsautoriteiten te Washington is alvast bekend gemaakt, dat Chamberlin geen decoratie zal worden ge geven, aangezien hij officier is noch in het leger noch bij de marine. Aan commander Byrd zal ecb.er het Distinguished Service Cross wordei uitgereikt, een onderschei ding, die een jaar geleden door het Congres werd ingested en het eerst aan Lindbergh Werd ge*evm. Byrd is reeds getooid me! de hooge oiderscheiding der Congressional Medal of fonor voor zijn vlucht over den Noordpool in 1926. Als bjtonderheid wordt vermeld, dat het aatt df Firma Betuwsche Vruchtenhandel J. Geritsen, te Zetten, welke gedurende het k rsensciroén dagelijks postcolli's per K. L. M. naar alle deelen van Europa ver zend; thans ook gelukt is greotere kwan tum; voor export per vliegmachine te ver- zemen. Zoo vertrok Dinsdag j.l. met m weking der K. L. M. de eerste belangri'ke ze'ding om 13 uur van Schiphol, bestemd v«or Zweden, alwaar ze nog denzehden dag dgeten konden worden. Een dure snoeperij, dar de vracht pl.m. 100 per 100 K.G. ledraagt. Nadere bijzonderheden omtrent Byrd's plannen. Naar men zich herinneren zal, heeft Byrd het plan te kennen gegeven om «n ex peditie uit te rusten, die het Zuidpool-g .- hied zal cxploreeren, met behulp van vlieg tuigen. Hii is voornemens de ver. otaien in "den herfst te verlaten en via Nieuw Zeeland naar de grens te trekken van het ijsgebied in de Ross-zee, waar een operatie basis gevesligd zal worden. Het doe! der expeditie zal zijn een we tenschappelijke exploratie van 't Zuidpool gebied, waar naar Byrd gelooft een greote oppervlakte moet zijn, die niet met sneeuw is bedekt. De expeditie zal bestaan uit on geveer 50 man, waartoe verscheidene we tenschappelijke experts zullen behooren. Zij zal worden Uitgerust met twee vliegma chines, behalve de gewone uitrusting met sleden en honden De eene machine zal drie motoren hebben, de andere slechts een. Beide zullen ook op het ijs kunnen wor den gebruikt voor verkenningstochten en om landingsterrein voor de grootere ma chine te zoeken. Byrd meent, dat gedurende de winter maanden van September tot Maart be langrijke onderzoekingen kunnen worden gedaan, doch hij zal er zich op voorberei den 1 'A jaar ih het Zuidpoolgebied te blij ven. Noville en Balchen zullen hem naar aan de „Tel." gemeld wordt, op zijn tocht vergezellen, terwijl verder vele personen, die Byrd reeds op zijn vorige Poolreis ver gezeld hebben, deei zuhen uitmaken van de expeditie. Aanstaande Maandag zal worden aanbe steed het bouwen van het stationsgebouw op het vliegveld Schiphol. Dit gebouw zal verrijzen naast de bestaande groote loods waarin momenteel ook het bedrijf der K. L. M. is ondergebracht. De kantoren der K. L. M., voor zoover den luchthaven- dienst belreft, zullen na het gereedkomen daarvan naar het stationsgebouw worden overgebracht. Er schijnen hoe langer hoe meer liefheb bers te komen voor groote vluchten. Intusscheen blijkt het succesvol slagen der verschillende lange afstand non-stop- vluchten in de laatste twee maanden on dernomen, buitengewoon stimuleerend te werken. Ofschoon het bekendmaken de- vele planen van nieuwe vluchten naar bui ten toe den indruk wekt, dat deze ver richtingen den vorm aannemen van ex cessen en van ontaarding, hebben verschil lende Amerikaansche luchtvaart autoritei ten als hun oordeel te ker.neh gegeven, dat ,de huidige periode ons ineens in veel sterker mate tot de verwezenlijking van een Wereldluchtverkeer brengt, dan dc lang zame en gestadige c-ntwikkeling van de luchtvaart in de laatste jaren zonder die vluchten zou kunften doen. De Amerikaan James Dole, die reeds een prijs uitloofde van 35,000 dollar voor het uitvoeren van de eerste non-stop- vlucht van San Francisco naar Hamaï (welk mooi bedrag intusschen, naar het schijnt, niet aan de volbrengers van deze vlucht, aan Maitland en Hegenberger mag worden uit gereikt, aangezien hun tocht als militaire dienstvlucht werd ondernomen), heeft thans bekend gemaakt, dat hij een grooten prijs zal beschikbaar stellen vcor een vlucl t van San Francisco naar Australië Het pa-cours, dat 7816 mijl lang is. zal werden gevlogen in drie étappe's met landingen te Honolulu, te Pagopago op de Fidzji-eilanden en je Sydney. Men weet reeds, dat de Belgische vlieger luitenant Georges Medaets aan den minister van landsverdediging toestemming hééft gevraagd om met luitenant Jan Verhaegen een vliegtocht BrusselLeopoldstad (Bel- gisch-Congo) te ondernemen zonder tus- schenlanding. Thans is hem de goedkeuring toegezegd. Koning Albert verleént zijn hoo ge bescherming aan de onderneming en de kosten, beraamd op circa 800.000 frs., zul len vermoedelijk bij nationale inschrijving worden gedekt. Een moedige jongedame. Komt thans de eerste Oceaanvliegster? Het schijnt van wel. De mededeeling, al thans, door de 23-jarige Duiische vliegster Thea Rassche aan de pers gedaan, dat ze wil pogen de eerste vrouw te zijn, die over den Atlantischen Oceaan vliegt, schijnt toch niet louter als reclame te moeten worden opgevat. De bekendmaking begint n.i. den indruk te maken ernstig gemeend te zijn. Dinsdagmiddag vloog Fraulein Rassche in haar rooden tweedekker van Essen naaf Parijs, waar zij dóór den commandant van Le Bourg?t, den heer Renvoisé, alsmede doOr den heer Riosse, eerste attaché aan dé Duitsche ambassade te Parijs, werd ontvan gen. Ofchocn het jonge meisje, die de doch ter ie van een groot-industrieel uit Essen, weinig over haar plannen heeft irtgelaten, is bekend geworden dat zij1 de familie Cham berlin en Levine op hun reis naar Amerika zal vergezellen, om zich in Amerika^ op de hoogte te stellen van de beste vliegtuig- technische mogelijkheden voor het uitvoe ren van haar vlucht. Juffrouw Rassche, die twee jaar geleden het vliegen leerde, en twee broers hééft, die eveneens beiden vlieger zijn, nam kortgele den Levine mee op een vlucht van Maag denburg naar Berlijn. Een trein, waarin geteten wareil leeraren en leerlingen van de Chileensche Krijgs school, die deel zouden nemen aan het na tionale feest lh Argentinië, is bij Metldatle met een anderen trein in botsing gekomen. Er zijn tien dooden, onder wie de directeur, en 40 gewonden. Terwijl het «ver geheel Engeland gister avond zwaar leeft geregend, is vooral het Zuiden door >evige regens en stormen ge teisterd, gepiard gaande met bliksem en donder. In de buur' van Margate is een rotsmassa van eenlge hinderden tonnen in zee gestort. De meeste «gen viel te Clacton aan Zee (Essex), waar in 13 uur bijna 75 mm. werd geregislrwr'i d. bijna de helft van hetgeen gemiddeld gedurende de gcheele maand Juli valt, ei te Dover (71 m m), welke hoe veelheid sdert vele jaren niet is gevallen. Op vele p'aatsén zijn velden en wegen overstroot'd. Het Pgelsche ministerie van Landbouw maakt bkend, dat het bestaan van mond- en klauwzer onder het vee te Wigginton bij Tam wet h (Staffordshire) wordt bevestigd. Dit s het eerste geval in Groot-Britannie seder'cen periode Van drie maanden, waar- in deepidemie volkomen afwezig was. .en hevig onweer heeft schade aange- r'ht aan de telefooncentrales in het noord- dstelijk gedeelte van Parijs. De telefoonlij nen, welke Parijs met het 0<?s. v.ai> Frankrijk en met DuitSchland verbinden, zijn gestoord. Alleen de lijn Parijs Straatsburg functionnefcrt nog. Ook in Noord-l'rankrijk ontstond groote schade. Een vrouw werd door den bliksem gedood. Donderdagochtend heeft een geweldige ontploffing plaats gehad in de dynamietfa- briek van Arendonck bij Turnhout. Er wer den zes arbeiders gedood. De materieele schade .is niet belangrijk. Officieel wordt medegedeeld, dat tot nt. toe is vastgesteld, dat acht personen zijn gedood en 22 gewond. "Vijftien van laatstge noemden zijn in het ziekenhuis te Werni- gcrode opgenomen. De „Berl. Ztg. am M." verneemt dat het spoorwegverkeer tusschen Wehigerode tot Drei AnnenHohne voor eenige dagen ge- stremd is. Ook de spoorweg van Schierte naar de Broeken is ondergespoeld. Via Riga komen berichten uit Rusland, dat er in Kiejew weer een aantal aristocraten, waaronder generaal Timosjsjansko en graat Kubowitg, wegens tegen-revolutionaire sa menzweringen zijn doodgeschoten. Kort geleden hield de marechaussee te Ommen op zekeren nacht iemand aan, die reed op een rijwiel zonder licht. Het bleek, dat het was een Duitécher, gepakt en ge zakt, die naar Hardenberg en verder over de grens wilde gaan. Ziin nsam was Hails Raber. Hét kwam den marechaussee voor, dat de m,a,n hun de fiets voor dc voeten wilde werpen, teneinde daardoor gemakke- ll'ker te ontkomen, dus werd hij gearre steerd. Bij visitatie in de kazerne bleek de Duitscher In het bezit van een compleet stel inbrekers werk tuigen en ook een zwart masker. Aan Hr.llaftdsch geld voild men op hem 600, zii'n eenig wapen was een groot mes. De zonderlinge vreemdeling werd tot 's morgens vastgehouden en 't bleek al heel spoedig, dat er ingebroken was bij 't hoofd de> bijzondere school te Letnele. Dg voorwerpen, die daar vermist wer den, als geld, kleeding én eetbare waren, werden hij den Duitscher gevonden. Volgens den onderwijzer zou er meer dan 1000 gestolen ziin en daar hii maar 600 bij zich had, vroeg de politie zich af waar de ove rige 400 gebléven konden ziin. Men vond dc2e Zorgvuldig genaaid in de pantalon van den arrestant tusschen voering en stof Hij was door opschuiving van een raam in de voorkamer gekomen, in een buffet al daar vond hii het geld. Daarna werd ge constateerd, dat meer bij hem gevonden was, dan hii te Lemele ontvreemdde. Het bleek, dat hij in den nr-cht van 1 op 2 Juli te Wierden had ingebroken op twee plaatsen. Het daar ontvreemde bleek ook in zijn bezit. De dader werd naar Zwol e cvergbracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Het Wj9is bij het bezoek van minister Kan aan Overijsel, dat na het noenmaal nog een tochtje door de schoone dreven van Loti- ncker zou werden gemaakt. Minister Kan ree met eenige heeren van de commissie van entvangst in een auto voorop en met een behoorlijk gangetje werden de kilome ters genomen. Plotseling, aan het einde van een weg, stond de voofsïe auto Stil en stapten twee heeren uit. Het b'eek, dat een pas aange legde weg, Waarlangs de route zou gaan, Was afgesloten. Of ér met den minister krijgsraad was gehouden, is niet bekend, maar als gezegd: twee heeren, naar hun pestuur te oordeèlen echte mannetjesput ters, stapten uit, en na eenig rukken aan de afsluitboomen, werden grondpalen met dwarspaal en at uit de aarde getrokken en aan den kant van den weg gelegd. Eerste dveftredittj?! Want artikel zco- en zooveel van een of andere wet zegt, dat het verboden is een wettige afsluiting we derrechtelijk te verbreken. Enfin, het mis drijf was geschied en blijkbaar zonder het minste gemoedsbezwaar reed men thans Op den onversperden weg voort. Maar aan het einde van dezen weg kwam het tweede obstakel. Ook daar stonden afsluitboomen. Ook daar wipten de sterke mannen uit huil carosserie en trokken van ie welste. Doch het ging nietl Toen, o gruwel van dezen tijd, vergat Z.Exc. blijkbaar een oogenblik, dat hij 't hoogste gezag vertegenwoordigde. Vergat hij niet alleen zijn pontificaal, maar ook zijn nette colbertje. Hij sprong uit den wagen, maakte aanstalten zijn mouwen op te stroopen en vroeg heel beleefd en keel innemend, maar beslist; „Een handje hel pen, heeren?" Hét was gelukkig niet meet noodig! Vier sterke armen hadden hun plicht gedaan; de afsluitboom met aanhangsels^ lag aan den kant van den weg en de minister kon weer instappen en verder rijden, met de gerust stellende zekerheid, dat hij althans de wet niet had ovettreden. Doch onder zijn oog an waarschijnlijk met zijn goedvinden was het euvel toch maar geschied en dit zal eeuwig op zijn ministeriecle zakboekje staan aaUgeteekend („Zw. Ct.") De Leidsche politie heeft op heeterdaad betrapt bij een inbraak zekére A. van L. en P. M., resp. 15 en 17 jaar oud. Bij nader onderzoek bleek, dat de jongens op niet minder daft een tiental plaatsen in Leiden en omgeving hebben ingebroken. Zij waren voorzien van een volledig stel inbrekers- werktuigen. Te Schiedam is de 27-jarige eerste sté- wart van het in het dok van Furr.ess lig gend s.s. „Kielhausen" bij het aan boord gaan te water geraakt en verdronken. De man was aikomstig uit Bad Rheinhaüsen- De kantonrechter te Middelburg heeft W. H. B„ uit Zoutelahde, die des Zondags bezoekers in zijn inrichting toeliet en M. J. v. P., Uit Middelburg, die in de zaak van eerstgenoemde vertoefde, schuldig ver klaard, echter zonder toepassing van straf. De ambtenaar van het O, M. had ontslag van rechtsvervolging gevraagd. Overeenkomstig den eisch is ontslageft van rechtsvervolging J. B„ uit Middelburg die op Zondag 8 Mei een tentje óp het atrand had geplaatst. Te Rotterdam stak de 5-jarige J. v. D„ een jongetje uit de Tochtstraat aldaar, op den Bergweg nabij de Tol plotselii^J de straat over. Het knaapje had niet gemerkt: dat er een auto naderde. Hoewel de be tluurder nog krachtig remde, werd het jongetje aangereden. Beide wielen gingen het ventje over het lichaam. Het was helaas terstond dood. In de Zaanstreek oefende hij zijn betoep uit, dat bestond in het stelen van rijwie- leh. De Amsterdamsclie politie kreeg een „tip", dat de man daar ter stede een rijwiel zou Verkoopen. Zij was op haar hoede en etrapte hem tijdens den verkoop. De mal \s gearresteerd en naat Zaandam oVertfc bracht. Het bleek dat hij» om het bedoelde riiwiel te bemachtigen, nog inbraak had moeten plegen ook. Op den Wargasterweg onder Goutum reden twee hooiwagens. Op den voorste der twee wagens zaten twee jongens. Op zeker oogenblik kwamen de wagens met elkaar in botsing, waardoor beide kantel den en ia de naastliggende sloot geraak ten. De twee jongens lagen er onder. Een van hen wist spoedig op het droge tr komen. De andere is met zeer veel moeite door den heer F. Brouwer gered. Te Rotterdam heeft de heer H, v, d. V„ wonende aan den Laakweg, bij politie aangifte gedaan van mishandeling van zijn 9-jarig zoontje. De jongen was achter Op een rijtuig ge- 'lommen en wilde zooals dat onSer i""- "ens gebruikelijk is een eindje meer" 'en. De koetsier bemerkte dat en sloe"4 tiet zijn zweep naar den jongen, dien hv zoo ongelukkig raakte, dat het ventje ernstig aan het gelaat werd verwond. Ver moedelijk zal hij zijn rechteroog moeten missen. De koetsier sloeg verder géén acht op den longen en reed door. Tot nog toe is filet oekend, wie hij is. De politie .telt een ernstig onderzoek naar de^en onbekenden koetsier in. Hij zal waarschijnlijk vervolgd worden ter zake van zware mishandeling. Te Roosendaal sloeg tijdens een hevig orweör de bliksem in de woning van den arbeider Baken en doodde er diens acht jarig zoontje. De bliksem sloeg ook in de petroleumlamp, die in brand geraakte. Een gedeelte van het dak werd vernield en eenig huisraad ernstig beschadigd. Bij den landbouwer Ballegoijefi te Game- rétt werd een paard uit den stal gestólen. De dief, blijkbaar onbekend met de wégen, was ten slótte in den Biesbosch verdwaald. Dobr een auto, waarin de eigenaar van dit paard en wee rijksveldwachters gezéten Waren, werd hii, een Belg, Korthals ge naamd, achterhaald, geboeid en in den auto medegenomen, terwijl de eigenaar van het paard begrijpelijk in zijn nopjes was. Te Rotterdam is de 70-jarige J. C„ blvk- baar door de warmte bevangen, in de Kip straat bewusteloos in elkaar gezakt. De man is per auto van den geneeskundigen diehst naar het ziekenhuis aan den Cool- singel aldaar ververod en daar ter verple ging opgenomen. Een der deelnemers aan den vierdaag- schen afstandsmarsch, de 32-jarige Rotte-- damsche poli'ie-agent 2e klasse K. Roze- boom, is te Elc'en door de warmte bevan. gen en ten gevolge daarvan overleden. Bij het zwemmen in het spoorbassin in de Stadsrietlanden te Amsterdam, is een opvarende van het s.s. „Gelderland" ver dronken. De Amsterdamsche recherche heeft weer eens een goede vangst gedaan. Het zal nu ongeveer lrie jaar geleden zijn, adt door de Centrale Recherche werd gearersteerd, die zeide^ uitvindingen gedaan te hebben. Tegeft het doen van uitvindingen bad de politie geen bezwaar, doch Wei tegen het feit, dat hij hierdoor gelch van atgeloöze menschen in handen wist te krijgen. Dit gelukte hem maar al te goed en een aanklacht was het gevolg. De psychiater prof. Bouwman onderzcoht den arrestant en verklaarde ift zijn raport, dat deze man gerekend moest Worden tot psychopaath-„uitvinders". Nu ook ditmaal heeft het „genie" velen bij den neus genmben. Zijn uitvinden waren thans een snelvarende motorboot, èen reclame met kraaltjes en een nieuw gear voor een fiets Het is de ploitie bekehd, dat hij op z'n minst vijf personen heeft Wéten te bewegen geld te stroten. Bij Stukjes en beetjes kreeg hij een bedrag van 10.000 in handen, waarvan hij ongeveer alles u;t- gaf. Hij leefde op dure wijze etl maakte oen goedgeloovigen alles wijs. Zoo moest hij de kraaltjes voor de reclame in Pfaag koopen en deze reis alleen kostte hem feeds duizenden. Doch ten slotte werd er bij de politie ge klaagd en na een onderzoek werd de man, die in plan-West woönt, gearresteerd. Hij houdt vlo een groot uitvinder te zijn. Des niettemin wordt hij morgen ter beschikking van de justitie gesteld. De nersbureau Vaz Das meldt, dat de heer Fabér, eeft der getroffenen bij het autobusongeluk le Langezwaag, aan de be komen verwnodingen zou zijn overleden. Doch de correspondent van de „Tel." te Heerenveen, bericht, dat dit bericht nojüist is* De toestand van de heeren Faber en Bokma, die in het ziekenhuis aldaar tijn opgenomeh, zoo vooruitgaande zijn. en geen zorg meer baren. Wat is nu de waarhid? B. en W. van Renkum hebben bij den gemeenteraad een voorstel ingediend hét lanngoed „Bato's Wijk" te Oosterbeek. groot 9 H.A. en 55 c.A. voor de som van '50.000 aan et koopen. Dot gebouw zal, na de stichting van een in gelijken stijl op getrokken bijgebouw, tot gemeentehuis worden ingericht. Park van een H. A. zal Vöor het pu bliek bestemd blijven. ondergaan en waardoor deze tct een onder alle Opzichten vooraanstaand vakblad gere kend mag Wordeft, moest thans definitie! besloten worden tct een regeling met den uitgever. Besloten werd aan de firma Rouma te Amsterdam bet recht tot programma-uit gave te geven, terwijl van de mogelijk te maken winst een alleszins billijke en voor den K. R. O. voofdeelinge verdeeling werd vastgesteld. De vergadering uitte haar groote tevre denheid over het gevoerde beheer en ver strekte het Dag. Bestuur de ncodige vol machten tot uitvoering der verschillende plannen en besluiten. Volgens berichten uit A.dela:de (Zuid- Australië) aan de Engelsche bladen is daar de vorige week een groote- paniek ontstaan tengevolge vati mededeelingeti dcOr het uit- zendstation 5 CL gedaan over een denk- beeldigen luchtaanval. Het was een uitvoe ring waaraan dertig personen deelnamen en waarvan de ciimax v/as, dat „vijandelijke vliegtuigen" een bom-aanval hadden onder nomen op Port Adelaide, daarbij tal van ge bouwen hadden verwoest cn nu op weg wa ren verder het land in. Het bericht verwekte een groote paniek. Tal van vrouwen verloren het bewustzijn door den schrik. De brandweer trok Uit, terwijl in een hospitaal mannen die in hei leger hadden gediend, direct hun bed ver lieten onder den uitroep, dat de plicht hun riep om hun land te helpeft verdedigen. Een familie pakte al haar hebben en houden in een auto en trok ijlings dc bergen in om aan de luchtaanvallen te ontkomen. De directie van het omfoepstation, tei verantwoording geroepen, verklaarde, dat ze nogal gemeend had haar best te hebben ge daan, aangezien er in den laatsten tijd veel geklaagd werd, „dat het programma zoo verschrikkelijk droog was!" Det ;s gelukt draadloos-telefonische ge- tK«t n te vc,eren tusschen Seattle (Was hington) en Queensland met een energie van 10O Watt bij een golflengte van 38 meter. Dezer dagen vergaderde het Hoofd- en Dag. Bestuur van den K. R- D. in hotel „Central" te 's-Gravefthage. Aanwezig waren: Pater L. H. Perquin, voorzitter. p. A. M. Speet, secr., jhr. n>r. Ch. Ruijs de Beerefibrouck, prof. J. D. J. Aengenent, mr. Hellenberg Hubar, mr. Houben, mej. Romme, W. Galesloot, A. de Bruin; v. d. Biggelaaf; J. v. d. Dn'JSt- Twaalfhoven. Nadat door den voorzitter sen uitéénzet- ting Was gegeven over den toestand der stichting ;n verhouding vooral tot de ga- beurtenissen der laatste tijden, werd het officieel verslag van den Secrete,ris en penningmeester, éfgeslo'en per 30 Juni voorgelezen en met algemeene stemmen goedgekeurd. Bespreken werd de goedkeuring der ge wijzigde statuten door het Doorl. Episco paat, de inrichting der nieuwe bureaux en studio's aan de Heerengracht 46 te Amster dam en de inrichting der programma's in verband met de in werking stellfhg Van den nieuwe zender te Huizen- Daar met het oog op de Veranderingen, die de R. K, Radio-Gids met 1 Juli heeft Met be'rckking tot dè bij de meelfabriek „Holland" te Amsterdam uitgebroken sta king kan nog gemeld worden, dat de direc tie den werknemersbond de verzekering had gegeven niet aan de bestaande loonen te zullen tornen voor 1 Januari 1928. Hier- tflede namen de Werknemers echter getrn gehoegen. Naar de directie aan de „T il." mededeelde, is 't haar, gezien de moeilijke tijdsomstandigheden, niet mogelijk met haaf arbeiders een collectieve arbeidsovereen komst aan te gaan. Hoewel de directie tot onderhandelen bereid is zal zij afwijzend blljveh staen tegenover de elschen tot af sluiten van een contract. Van werknemerszijde werd nog medege deeld, dat de directie, ondanks de bepalin gen in d, c.o. de loonen beneden het vast gestelde minimum had verlaagd. Dezen maatregel Van de directie willen de werk nemersbonden thans in een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst hersteld zien. Behoudens eenige ouden van dagen heelt het geheele personeel den aftbeid neerge legd. Naar de N. Venlcsche Cirt. bericht, komt a.s. Vrijdag de Raad van Venlo bijeen ter behandeling van een voorstel van B. en W. om aan de R. K. Vefeaniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael te Utrecht kosteloos af te staan circa 14 H.A. heidegrond bij den Schaapsdijk, voor den bouw van een Rust- en Herstellingsoord. Dezer dagen verga,derde de commissie, ingesteld door de verschillende organisa ties van Klompenmakerspatroonsvereeni- gingen eh arbeidersorganisaties. De aan gewezen commissieleden waren allen aan wezig. Uit de mededeelingen bleek, dat in het geheele land, waar de klompenindustrie van eenige beteekenis is, met belangstelling van de demonstratieve vergadering, gehou den 24 Juni 1.1. was kennis genomen en de resultaten van het werk dezer commissie worden tegemoet gezien. De leidende functies werden zoo ver deeld, dat het voorzitterschap werd toege wezen aan J. J, Korthout, te Twello, het penningmeesterschap aan A. Pluimers Mz te Enter en het secretariaat aan den R. K. Bond van Houtbewerkers, Drift 10, Utrecht. Dé vertegenwoordiger voor deze organi satie is tevens aangewezen als ra--orteur. Een uitvoerige bespreking had plaats over de mattier, waarop de commissie haar laak zal verrichten. Eveneens werd het antwoord van den Minister op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Fleskens, aan n breed voerige critiek onderworpen. In de dis s- sies daaromtrent kwam het verschil van in zicht tusSchên den Minister en de commis sie heel sterk naar voren. Aan den secretaris-ranoorteuT werd on gedragen, een en ander in een rapport te Verwerken en daarover een nadere beraad slaging te houden. Verschenen is het verslag der Staatscom missie, ingesteld in November 1918 voor het onderzoek, welke maatregelen van overheidswge behoó-en te worden geno men om het zedelijk en maatschappelijke gevaar te bestrijden, dat aan bioscoop voorstellingen verbonden is. De commissie stelt verscheidene alge meene bestuursmaatregelen fet uitvoering van de Bioscoopwet voor en verder de in stelling van een te 's-Gravenhage zetelen de Centrale Keuringscommissie van zestig personen, te benoemen door den minister van Bjnnenlandsche Zaken, na ingewonnen advies van met name goenemde organisa tie eh personen. De Staatscommissie kwam tot de volgen de stellingen als grondslag voor de door haar uit te werken regelingen: Het is niét verantwoord de te ontwerpen regeling op te trekken op den grondslag, dat de keuring, behoudens uitzonderingen, zal geschieden door een Commissie van per sonen, wier woorep aatsen voor b;v. een derde gedeelte zooveel mogelijk over het geheele land verspreid zijn. Het verdient aanbeveling de keuring op 'e dragen aan een Commissie, waarvan de leden, uit verschillende richtingen en ver schillende maatschappelijke groepen ge kozen, hoofdzakelijk in of in de nabijheid van een bepaalde gemeente zullen wonen. Het verdient aanbeveling, dat wordt be paald, dat de keuringen zullen geschieden tela kantore van de commissie, maar dat de ze het recht heeft ,om de vertooning ten behoeve van de keuring ook elders te la ten geschieden. Het recht, bij de aanbieding van een film ter keuring te voldoen, zal aanvankelijk bepaald dienen te worden, naar de door den aanbieder op te geven lengte der film. De commissie moet in staat zijn, iedere op gave zoo zij dat noodig acht, door meting te controleeren. Het zal aanvankelijk geen aanbeveling verdienen, bij de regeling van het keurings- recht onderscheid te maken naar de plaats, waar, en de omstandigheden waaronder ge keurd wordt. Ook indien de regeling zou worden getroffen, da', de commissie keuft te haren kantore, maar ook elders keuren kan, dat het keuringsrecht ondef alle omstandig heden gelijk zal zijn. In de te Amsterdam voortgezette zitting van het Internationaal Politiecongres werd gesproken over het instituut der vrouwe lijke politie. Het congres heeft na deze bespreking de mogelijkheid onder de oogen gezien der uitgave van een technisch-justitieel woor denboek en benoemde eene commissie die in de volgende zitting met een afgerond voorstel zal komen. De verdere beraadslagingen bet-effen bet instellen van eene eensluitende internatio nale identiffteltskaart. De heêr Dressier (Weenen), bracht hierna verslag uit over het orgaan: „De Internationale openbare veiligheid". De deelnemers hebben een auottocht gemaakt naar Muiden en Naarden. In eerst genoemde plaats werd het slot bezocht, terwijl het gemeentebestuur van Noarden een thee aanbood. Een welkomstwoord werd gesproken door den bu gemeester en door wethouder Smits. Zondagochtend a.s. zullen de congres leden een bezoek brengen aan Edam en Volendam. Op het stadhuis te Edam Wor den de afgevaardigden officieel ontvangen, Delegatie van Nederland. Als gedelegeerden voor Nederland op de conferentie van de Wereldpostvereefiiging, speciaal voor luchtpostverkeer, welke 1 September a.s. alhier zal worden geopend, zijn aangewezen de heeren Damme, direc teur-generaal der P, en T., Duynstee, Waar nemend hoofdinspecteur der P. en T. en J. S. van Gelder, hoofdcommies der P. en T, en voorts als toegevoegd ambtenaar P. C, Dammer, allen te 's-Gravenhage. De conferentie zal zoitder stemrecht als experts toelaten vertegenwoordigers van erkende luchtvaartmaatschappijen. Voor de K. L. M. zullen als zoodanig de heeren Pies- man, directeur en D. J. de Vries, afdeelings. chef, dc conferentie bijwonen. Volgens het „Soer. Hbld." zal de Gou verneur-Generaal op 6 September a.s. een bezoek brengen aan Makassar. Het is voorts net voornemen op 7 'September vandaar ie ver.rekken naar Balikpapah en vervolgens naar Menado, Ambon, Banda. Koepang ea hndeh OU Flores. Op 3 October zal Z. E. Weer te Tandjong-Priok terug zijn. Nota's van wijziging brengen het over schot van den gewocen dienst der begroo- tihg-1928 terug tot 752.000. Onder de twaalf honderd personen, die naar Den Bosch willen gaan op 10 Juli, ohi den Plechtigen Ommegang mede te maken, zijn er velen, die bij hun aanmelding vroe- gnn, cf het niet gevonden kan worden, dat ook voor de deelnemers een Brabantsche koffietafel Wordt aangericht. Deze koffie maaltijden schijnen beroemdheid verworven te hebben. Het Bestuur der R.-K, Radiovereeniging te 's HertogenbosCh, dat voor de ontvangst der deelnemers zorgt, heeft overwogen in hoeverre aan dit geuite verlangen kan wor den tegemoet gekomen, en daartoe informa ties ingewonnen. En de organisator van den koffiemaaltijd in den raadskelder werd bereid gevonden ook thans weer mede te werken, zoodat zij, die zulks wenschen, in de ge legenheid worden gesteld aan hun bezoek aan Den Bosch ook deelname aan een koffiemealtijd te verbinden. Deze maaltijd wordt dan door verschillende inrichtingen el, heeft plaats tusschen 5 en 6 uur. ie zich niet te voren gemeld heeft, kan er niet aan deelnemen. Om 6 uur wordt een groote vergadering gehouden in het Oonce.rtgebouw, waarbij het Koninklijk Muziekcorps Ëugène Goulmy en Baer eenige nummers zal doen hooren en het versterkte zangkoor der St. Leönarduskerk eenige lie deren zal zingen. Dit is de eerste nationale vergadering van K. R. O,-leden. Voor den Kantonrechter te Nijmegen is behandeld de zaak tegen P. J. v. L., ver dacht van het niet sluiten van de boomen aan den spoevrwegoergang aan de Groene- straat te Nijmegen, waardoor onlangs een autobus van de Quick Maatschappij in bot sing met een trein is gekomen. Verdachte beweerde, dat het signaal, dat uit W'ychen moet worden gegeven, niet i» begeven, althans niet is overgekomen; hij behoeft eerst op dit signaal de booinen te slui'en. De trein was ook vroeger dan gewoon lijk het geval is en volgens verdachte zou hij de boomen om 12,05 gesloten hebben, al was het signaal niet gegeven omdat de trein gewoonlijk eerst om 12.13 passeert. De machinist, als getuige gehoord, ver klaarde dien avond wel vroeg, maar niet le vroeg te zijn geweest, daar een goederen trein altijd 10 minuten speling heeft. De waarnemende stationchef uit Wychen verklaarde, dat het signaal wèl gegeven is. Of het signaal de wach huizen bereikt heeft, w;st hij niet. Ook verklaarde deze getuige dat de trein dien avond wel wal vroeg was. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen, doch met de omstandigheden te kening houdende, werd gevraagd een boete van 30. sub. 15 dagen hechtenis. Mr. Witlox (Den Bosch) verdedigde ver dachte. Verdachte werd veroordeeld tot 10.— boete subsidiair 10 dagen hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7