■m Luchtverkeer! Gemengd Nieuws Binnenlandsch Nieuws. PUROL er op! Radio -Omroep. m De vlieger Balchen „incognito" in Holland. Het tragisch vliegongeval nabij „De Kooy". Vliegdiensten voor Amerikaan- sche Spoorwegen. Frankrijk wil de eerste zijn. Vliegongevallen in de Vereenigde Staten. Het detachement Indische militairen te Den Haag. De uitwijzing van Hongaarsche mijnwerkers. Het verzwijgen van ongevallen. Jhr. tnr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer. Het Nederlandsch wegencongres Steeds maar Belgische propaganda. Provinciale Staten van Zuid-H olland. De Maasbrug te Maastricht behouden? Dr. Brediuis en belasting. Het is uiterst eenvoudig. Voorkeur voor Nederlandsche producten gevraagd. LEGER EN VLOOT. Het gehuwd reserve-personeel Waar is de oorsprong te vinden van de zgn. Russische Taptoe? UIT HET AND- f Onder de Radio-berichten: De verklaringen van De Broqueville in den Belgischen Senaat worden van Duitsche zijde tegengesproken. Een stap van den Duitschen gezant bij minister Vandervelde. Zwaar weer in het Reuzengebergte. De uitslag der Roemeensche verkiezingen. De Broqueville over de landsverdediging. De sneltrein-Amsterdam-Parijs. Prinse Marie-José verloofd? Kamerlid-Senator. Zwaar weer in het Reuzen gebergte. Spoorwegongeluk bij Wittlich De Roemeensche verkiezingen. Een politieke crisis. Hij heeft nog meer op zyn geweten. Eigen schuld. De bewustelooze langs den weg. Ze kwamen er nog goed af. Mooi zoo! De schuldige reed door. Het verzacht en geneest S. O. s. H. M. de Koningin en de Prinses te Helder. In brand geraakt. FINANCIËN. Wereldvoorraad van goud. loa/sir. 99 MARKTNIEUWS. UIT ONZE OOST. Weer 39 communisten gearresteerd. j -ï *f Korte bezoeken aan Waalhaven, Schiphol en Fokkerfabrieken. Ten einde enkele aanwijzingen in de Fok kerfabrieken te Amsterdam te geven voor het te bouwen vliegtuig, dat dienst zal doen voor den Zuidpoolvlucht, kwam gisteren morgen op Waalhaven te Rotterdam aan luitenant Balchen, een der vliegers, die met Byrd uit Amerika was gekomen. Hij werd ontvangen door den chef van het vliegveld, den heer Thomson en den onderchef, den heer Aler. De heer Thomson uitte in een gesprek, da.t hij met Balchen had, er zijn verwonde ring over, dat men gedurende den tocht over den Atlantischen Oceaan, niet vanaf het vaste land met Byrd en zijn tochtgenoo- ten kon spreken per radio. De heer Thomson was er van overtuigd, dat er een mankement aan de radio-inrich ting geweest was, anders had men zeker verbinding met hem gekregen. Dit vermoe den bleek juist te zijn, want Balchen ver klaarde, dat een der draden van de kop telefoon was afgetrapt toen een der mede reizigers uit den stuurstoel naar de cabine was gegaan. Daardoor kon men wel zenden doch niet ontvangen. Verder zeide de heer Thonson ook, dat deze reis gestrand is op 't „Amerikanisme" van de reizigers. Immers, zij werkten met een radio van 690 M. Indien zij nu tijdig de verschillende stations gewaarschuwd hadden, zou men voorbereid zijn. Ook zou het aanbeveling verdiend hebben, dat men vooraf inlichtingen had ingewonnen over de golflengte, waarop de verschillende stations seinen kunnen en maatregelen getroffen waren, zich daarop voor te bereiden. Indien -Balchen op een golflengte van 900 M. had kunnen spreken, zou men van Waalhaven uit hem allerlei nuttige aanwijzingen hebben kunnen geven. Balchen dankte den heer Thomson voor zijn goeden raad en verklaarde bij een vol gende reis zeker naar Rotterdam te komen. Het is, zoo zeide hij,. hier een prima veld. Overal is ruimte om binnen te komen en het is ideaal gladl Het speet hem, dat hij niet op de hoogte was van de voortreffe lijke installatie van Waalhaven. m Nadat in het restaurant eenige verver- «chingen waren gebruikt, ging luit. Balchen, "die vergezeld was van den heer Smit, tech nisch leider van de afdeeling expeditie der Fokkerfabrieken, weer in het vliegtuig, om zijn reis naar Amsterdam voort te zetten, waar hij voorspoedig landde. De begrafenis der slachtoffers. Op het kerkhof te Huisduinen nabij Hel der is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de beide slachtoffers van het vliegongeval van j.l. Maandag nabij het vliegkamp de Kooy, dat aan de inzittenden vliegtuigmaker van der Boom en den korp.- seiner Bosker, het leven kostte. De stoet, die te 1 uur het Militair Hos pitaal verliet, arriveerde eerst omstreeks drie uur op de begraafplaats. Beide kis ten waren bedolven onder een schat van bloemen. Nadat aan den ingang van het kerkhof de gebruikelijke salvo's waren ge lost, begaf zich de droeve stoet, vooraf gegaan door pijpers en tamboers der ma rine, naar de naast elkaar gelegen graven in het diepe gedeelte van het uitgestrekte kerkhof. Hier werden wederom de eerbe wijzen gebracht. Verschillende personen voerden het woord. Een der officieren dankte namens de fa milies voor de laatste eer aan de overle denen bewezen. Vertegenwoordigd wraen aan het graf de commandant der marine, de garnizoens commandant en de luchtvaartafdeeling Soesterberg. De secretaris van de luchtvaaxt-afdee- ling van het departement van Handel te Ohio (U.S.A.) verklaarde, dat vijf groote spoorwegmaatschappijen een ontwerp be. studeeren om aan hun diensten een passa- giersvlucht in vliegtuigen toe te voegen. Tijdens den terugkeer van het vliegtuig „Columbia" met Chamberlin en Levine door de lucht naar New York zal de Fransche vlieger Drouhin als piloot dienst doen. Dit, omdat men nu eenmaal wil, dat een Franschman als eerste de vlucht in tegengestelde richting volbrengen zal. Het drietal vertrekt heden naar Croydon, waarbij Chamberlin Drouhin de noodige in structies zal geven voor het besturen van de Columbia. Het lijkt heel lastig, dat de Franschman geen Engelsch spreekt en de beide anderen geen Fransch spreken, maar Levine verklaarde, dat hij een dictionaire bij zich heeft en zich daarmee wel te zullen redden. Zes personen gedood. Volgens draadloos bericht werden zes vliegers gedood en zes personen gewond bij ongelukken, die in verschillende dee- len van de V. S. en Hawaii plaats hadden. Linton Wills verdronk, toen hij in zee stortte na een demonstratie te Honoloe- loe voor Mailand en Hegenbergerj een legervlieger en zijn 19-jarige passagier ver ongelukten te Huntington en Got Wheeler en luit Sack werden gedood te Pine Camp Great Bend (N.Y.). Bovendien had een on geval plaats met de driemotorige machine, waa/.i acht passagiers, van de Continental Motors Co., toen het vliegtuig bij de lan ding op den neus ging staan. Zes van de acht passagiers werden gewond; de vlie ger overleed aan de bekomen wonden in |%e besprekingen over de stopzetting van den spoorweg GoudaBoskoopAlphen; van oordeel, dat bij het stopzetten van een dergelijk belangrijk werk het provinci aal bestuur haid behooren te worden ge hoord; overwegende verier, dat de wenschelijk- heid moet worden uitgesproken van den afbouw van den spoorweg; noodigen het college van Ged. Staten uit, zich ten opzichte van dit vraagstuk ten spoedigste met de regeering te verstaan. het schoolvliegtuig 5. 18, den korp.- het ziekenhuis te Pittsburg. Te den Haag is het detachement inland- sche militairen die het Indische leger heb ben vertegenwoordigd bij de Van Heutsz- plechtigheid te Amstredam, in de Alexan der kazerne te 's Gravenhage aan den mi nister van koloniën voorgesteld. In het ver- eenigingslokaal der officieren, waar de m- landsche militairen onder commando van den lsten luitenant Jordans, alle getooid met hun onderscheidings- en eereteekens in dubbele gelederen waren opgesteld, sprak minister Koningsberger het gezelschap toe. Luitenant Jordans gaf het door den mi nister gesprokene in het Maltisch voor zijn onderhebbenden weer. De Menadoneesche sergeant 1ste kl. J. Pongoh sprak daarna den minister in hei Maleisch toe. De Europeesche sergeant 1ste kl. Loly «prak daarna nog een woord in het bijzon der namens de Amboneezen. De minister, de autoriteiten en de offi cieren onderhielden zich hierop met de In- landsche militairen, terwijl eerewijn en ver snapering werden rondgedeeld. Allen plaatsten hun handteekeningen in een gedenkboek. De inlandsche militairen maakten vervol gens in Amova-automobielen door Den Haag en omstreken een rit. Des middags werd een boottocht naar t Kagermeer ondernomen. Heden werd, het detachement feestelijk ontvangen door de officieren, onderofficie ren, korporaals en soldaten van de regimen ten grenadiers en jagers. De beide regimen ten met de Kon. Mil. kapel kwamen het de tachement om 9 uur voormiddag afhalen van de cavalerie-kazerne, waarna gemarcheerd werd naar het Malieveld met het detache ment achter de Kon. Mil. kapel aan het hoofd der colonne. Op het Plein werd bij het departement van Oorlog gedefileerd voor de ministers van Oorlog en van Koloniën. Op het Malieveld sprak kolonel Wagnet de Indische militairen toe, na afloop waar van zij met automobielen naar het kamp van Waalsdorp vervoerd werden, waar zij onthaald werden. Het ministerieel antwoord. Op de vragen van het Tweede Kamerlid L. L. H. de Visser in verband met de uit wijzing van een aantal hier te lande werk zaam geweest zijnde Hongaarsche mijnwer kers heeft de minister van Justitie geant woord, dat aan vier (niet zes) vreemdelingen, van wie drie Hongaren en een Oostenrijker, hier te lande als mijnwerkers werkzaam, doch wien met 1 Juni j.l. ontslag was gege ven, op 23 Mei 1.1, was aangezegd, dat hm. hier te lande geen langer verblijf werd toe gestaan dan tot 1 Juni 1.1. en dat hun tot op dien datum gelegenheid werd gegeven uit •igen Initiatief ons land te verlaten. Zij wa ren toen in het bezit van een vrijstelling, als bedoeld onder 3a van artikel 3 van het Be wakingsvoorschrift; een dergelijke vrijstel ling is slechts geldig, zoolang de houder daarvan op een der Nederlandsche mijnen werkzaam is. Een der vreemdelingen bezai bovendien een ongeviseerd Oostenrijkscn paspoort, een ander een ongeviseerd verloo- pen Hongaarsch paspoort. - Ten huize van een der bedoelde vreemde lingen is door de politie op het vermoeden van bezit van wapenen, een onderzoek inge steld. Te dier gelegenheid werd, o.a. door het vinden van bladen, het bestaan vastge steld van een door de vreemdelingen ge voerd wordende communistische actie. De naaste grond van de uitwijzing is intusschen geweest, dat de bedoelde vreemdelingen met ingang van 1 Juni op de mijnen ontsla- waren. In hun antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Drop in verband met de wijze van berechting der in het vorig jaar geconstateerde overtredingen van art. 66 der Ongevallenwet 1921 betreffende ver zwijging van ongevallen, doordat de betrok ken werkgevers, waaronder ook de Staats mijnen, in de gelegenheid zijn gesteld op grond van het z.g. Boetewetje de behande ling van de processen-verbaal door boete betaling te voorkomen, zeggen de ministers Slotemaker de Bruine, Van der Vegte en Donner, dat het bedoelde gerucht onjuist is. In het jaar 1926 zijn door de Raden van Arbeid ter zake van overtreding van arti kel 66 der Ongevallenwet 1921, 20 proces sen-verbaal opgemaakt tegen 14 verschillen de werkgevers. Van deze 20 processen- verbaal werden er 4 om verschillende re denen door het Openbaar Ministerie gese poneerd. In 9 gevallen vond de openbare berechting en veroordeeling plaats tot een geldboete, subsidiair hechtenis, terwijl in 7 gevallen tot transactie werd overgegaan. Onder deze 7 gevallen waren er 6, welke mijndirecties betroffen. De bevoegdheid tot het aangaan van transacties berust niet op het z.g. „Boete wetje", maar op artikel 74 van het Wet boek van Strafrecht. De Nederlandsche gezant te Weenen, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, is hier te lande aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het Oranje-hotel te Scheveningen. Bezichtiging van Amsterdams straatdek. Te Amsterdam is gisteren een bijeenkomst gehouden van de Vereeniging Het Neder landsch Wegeneongres; bijeenkomst, die ten doel had een bezoek aan de verschillende wegenconstructies, die in de hoofdstad ge maakt worden. Een kleine tweehonderd ingenieurs, bouwondernemers enz., allen leden van de Vereeniging, waren samengekomen in het Rialto-theater aan de Ceintuurbaan. Het programma begon met een rede van ir. De Graaf, daarna werd de bestratings- film vertoond, waarna per - uto eenige be stratingswerkzaamheden werden bezocht. In den namiddag, na een lunch, aangeboden door het gemeentebestuur, werd een rondrit langs verschillende weggedeelten van Am sterdam gemaakt. Nu weer plakkaten aangeplakt. De Belgische bladen melden, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. hon derden kleine biljetten werden aangeplakt op de muren van de kanselarij en het ge bouw der Nederlandsche legatie te Brus sel. De biljetten droegen alle het opschrift: „Wij willen onze Schelde!" Dit aanplakken veroorzaakte eenige inci denten tusschen de Belgische aanplakkers, politieagenten en een aantal Nederlanders. Toch had geen enkele arrestatie plaats. De biljetten zijn Dinsdagmorgen verwij derd en door bemiddeling der regeering is de politie nabij de legatie versterkt. In de zitting der Provv. Staten van Zuid-Holland werd behandeld de interpel latie, van Staal inzake den afbouw van den spoorweg GoudaBoskoopAlphen a. d. Rijn. Na bespreking werd de volgende motie aangenomen; Overleg tusschen hoofdingenieur Van Kcnijnenburg met ingeneur Klink en andere deskundigen heeft volgens de „N. R. C." tot resultaat gehad, d.a.t de oplossing van het Maasbrug-vraagstuk waarschijnlijk zal leiden tot volkomen behoud van de monu mentale brug. Deskundigen hebben instemming befugd met het plan tot aanleg van een kort kanaal, bijna evenwijdig aan den Maasoe ver avn Wijk, dat voor de scheepvaart noo- dig is. Tegenover de Hoenderstraat komt dan een nieuwe brug over de Willemsvaart en de rivier, om het verkeer over de oude brug te ontlasten. De verhalen zijn van allien grond ontbloot. In antwoord op de vragen van het Twee de-Kamerlid Van Gijn, betreffende de toe passing belastingwetten ten opzichte van Dr. A. Bredius, deelt de minister van finan- tiën mede, dat de verhalen volgens welke Dr. Bredius in de Vermogensbelasting, de Inkomstenbelasting en de Verdedigingsbe lasting zou zijn aangeslagen wegens den eigendom of het genot van schilderijenver- zamelingen, van allen grond ontbloot zijn. Het geschil met den fiscus, dat dr. Bredius eenige jaren geleden gehad heeft, liep uit. sluitend over de vraag, of onder het in komen van Dr. Brediuc ook moesten wor den begrepen twee uitkeeringen, die belang hebbende op zijn aandeelen in het kapitaal eener N. V. in liquidatie had genoten. De Hooge Raad heeft hem toen in het gelijk gesteld. De vraag is echter gewettigd, of, indien de onderwerpelijke kwestie nogmaals aan het oordeel van den Hoogen Raad werd onderworpen, de belanghebbende wederom inhet gelijk zou worden gesteld. De Hooge Raad toch schijnt, naar uit nader gewezen arresten valt op te maken, op zijn aanvankelijke opvattingen te zijn teruggekomen. De minister van Waterstaat heeft, in ant woord op de desbetreffende vragen van den heer Braat geantwoord, dat er bij hem be zwaar bestaat, den reisgids van de Ned. Spoorwegen weder in den ouden stip te doen drukken. Zociang men niet vertrouwd is geraakt met de 24-urige dagverdeeling, is er slechts een uiterst eenvoudige bere kening noodig, om de vertrek- en aan komsttijden der treinen, zooals aangegeven in den reisgids, tot de vroeger gebruikelijke tijdaanwijzing te herleiden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Kortenhorst betreffende een bepaling, op genomen in bestekken en overeenkomsten voor de uitvoering van werken, waarvan gewalst ijzer een belangrijk onderdeel uit maakt, antwoordt de voorzitter van den mi nisterraad, dat hij gaarne bereid is te be vorderen, dat voorkomen wordt, dat de Ne derlandsche producten in het algemeen be bestellingen van de overheid om de een of andere reden worden voorbijgegaan en dat bereikt wordt dat de overheid desgewescht, aan die producten de voorkeur kan geven, waarin het grootste percentage door Neder landers geleverde arbeid is verwerkt. Echter meent de minister, dat zulks op grond van practische overwegingen, niet moet geschieden door ruimere formuleering van de bestekbepalingen en inhoudende, dat in het inschrijvingsbiljet een aparte inschrij vingssom wordt vermeld, betrekking heb bende op de uitvoering van het werk met de verplichting het daarvoor benoodigde gewalste ijzer te betrekken van de Kon. Ned. Hoogoven en Staalfabrieken. De minister zal alsnog het advies inwin nen van de Rijkscommissie voor Werkver ruiming. De toekenning van verblijfsvergoedingen. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer K. ter Laan betreffende de ministerieele beschikking van 1 Maart 1926, waarbij het gehuwde reserve-personeel, dat zich in werkelijken dienst bevindt voor de toekenning van verblijfvergoedingen als on gehuwd wordt beschouwd, antwoordde de Minister van Oorlog; Het in de ministerieele beschikking van 1 Maart 1926 met betrekking tot het recht op verblijfsvergoeding van het verlofspersoneel bepaalde acht de Minister niet in strijd met art. 9 van de Wet voor het reservepersoneel der landmacht 1905 en in overeenstemming met de sedert de totstandkoming dezer wet steeds door de regeering gehuldigde opvat ting. Het gehuwde reservepersoneel, dat zich in werkelijken dienst bevindt, wordt als onge huwd beschouwd krachtens het bepaalde in punt e van II van de Alg. Bepalingen van het Reglement van Administratie bij de- Landmacht. De minister teekent hierbij aan, dat ook vóór het in werking treden van de Wet voor het reserve-personeel militair-administratief tot de gehuwden gerekend werd en wel al léén, wanneer tot het huwelijk de vereischte toestemming of goedkeuring was verkregen De volgende prijsvraag is uitgeschreven door het Comité van Actie voor de Propa ganda der Koninklijke Nederlandsche Ver eeniging „Onze Vloot". Een der nummers van den door genoemd comité georganiscer- den Radio-Marine avond was de groote of Russische taptoe, welke o.a. werd ten gehoo- re gebracht bij de ontvangst van den oud president der Franche Republiek Fallières en die nu wederom met medewerking der marine-autoriteiten te Helder werd uitge voerd voor de radio-uitzending. Het comité kreeg vele vragen om inlichtingen, o a. be treffen deze taptoe en dit deed haar beslui ten de volgende prijsvraag uit te schrijven met de bedoeling het eventueel bekroonde antwoord, na overleg met den schrijver, te publiceeren. Gevraagd wordt een beknopte, populaire studie over naam en oorsprong van de z.g. Russische Taptoe, waarbij volgende vragen tot leidraad kunnen dienen: le. Waar is de oorsprong te vinden der z-g. Russische Taptoe? 2e. Hoe £ekwam ze hare benaming? 3e. Indien de oorsprong in den vreemde ligt, wanneer is ze dan naar ons land ge bracht en bij onze Marine in gebruik geko men? De beweringen van den Belgischen minis ter van landsverdediging De Broqueville over de verontrustende bewapening van Duitschland zijn van allen grond ontbloot De noodige diplomatieke stapen zijn gedaan om de zaak op te helderen. De Duitsche gezant heeft bij Vandervelde den aangekondigden stap gedaan naar aan leiding van de verklaring welke minister de Broqueville in den Senaat zou hebben afge legd. Vandervelde heeft den diplomaat mede- deeling gedaan van den juisten tekst der door De Broqueville gesproken woorden, welke niet overeenkomt met dien welke de Duitsche telegrammen hebben overgebracht. De passage in quaestie heertt betrekking op de rijksweertoepen, die naar huis worden gezonden. Woensdagavond is volgens de „Peuple" de sneltrein AmsterdamBrusselParijs in het Station van Antwerpen op de buffers ge- loopen. Verscheidene reizigers liepen min of meer ernstige kwetsuren op. Zij zijn in het station verbonden en konden de reis voort zetten. Er is, aldus „Het Laatste Nieuws", thans in sommige kringen sprake van een verlo ving van Prinses Marie-José met den zoon van den hertog van Aosta, neef van den ko ning van Italië. Dit gerucht deelt het blad onder alle voor behoud mede, want te bevoegdr e plaats wordt dienaangaande niet de minste verkla ring afgelegd. Toch blijkt men de verloving te beschouwen als liggende in de lijn der mogelijkheden. Een verband wordt, wat dit betreft gezien in een bezoek van den hertog van Aosta op het kasteel te Ciergnon en in de reis van de prinses naar Italië. De Fransche Senaat heeft het wetsontwerp aangenomen, waarin wordt bepaald dat af gevaardigden die tot senator worden geko zen, of omgekeerd, binnen een maand na het van kracht worden van het nieuwe man daat een keuze tusschen beide functies moe ten doen. Een bericht uit Ober-Schreiberhavn in het Reuzengebergte meldt, dat gisterenmid dag uren lang een hevig onweer boven een groot deel van het Reuzengebergte heeft ge woed en groote schade aanrichtte. Beken werden tot rivieren en sleurden bruggen mee. Het is nog bekend, of menschen het leven verloren. Bij het station Wittlich is een locomotief met groote vaart op een stilstaanden wagen, waarin zich gevangenen bevonden geloopen. De inzittenden, twaalf gevangenen en twee politiebeambten, werden schier allen gewond waarvan sommigen ernstig. Naar uit Boekarest wordt gemeld, kan men, ofschoon het definitieve resultaat van de verkiezingen in Roemenië nog niet bekend is, toch reeds met zekerheid te zeggen, dat regeering in het gebied van het oude konink rijk, Bessarabie, en de Boekowina een groote tijen dor nationalistische boeren heb ben in Transsylvanië beter resultaten dan el ders te boeken. De regeeringspartijen kre gen circa 60 tot 65 pCt. van alle uitgebrachte stemmen. Uit Bagdad wordt geseind: De hooge Commissaris is plotseling naar Engeland vertrokken, naar men meent tot het bespreken van een politieke crisis. Deze crisis zou zij ontstaan als gevolg van het feit dat de regeering er niet in is geslaagd con scriptie in te voeren. Een uitgebreid internationaal onderzoek. Zooals men weet, zijn eenigen tijd geleden enkele bijzonderheden gepubliceerd over de aanhouding van een Pool, die door middel van advertenties in de bladen in connectie trachtte te komen met dames en van wien later bleek dat hij een ongewenschte vreem deling was, die verschillende valsche passen in zijn bezit had. Dit bericht trok in de buitenlandsche pers de aandacht en uit verschillende plaatsen in Tsjecho Slowakije, Polen en Duitschland bereikten den Haagsche politie brieven, waarin mededeeling werd gedaan van oplich tingen, zwendelarij enz., waarvan de aange houdene verdacht wordt. Van den officiei van justitie te O.fenburg kwam een schrijven dat men zekere Odermatt zocht terzake van oplichting en Heiratsschwindel. De verschillende namen, welke op de pas sen van den Pool voorkomen, zijn alle van dames waarmee hij in connectie geweest is; het portret veranderde hij; zoo kwam hij in bet bezit van valsche passen. Enkele van de dames zijn verdwenen, zoodat het vermoe den, dat men' met een handelaar in vrouwen en meisjes te doen heeft, aanmerkelijk is versterkt. Een uitgebreid internationaal onderzoek omtrent de handelingen van den Pool zal worden ingesteld. Ondertusschen heeft de officier van justitie te Offenburg aan de Ne derlandsche regeering zijn uitlevering ge vraagd. De tuinder A. v. W., te Ridderkerk, reed, komende van de veiling te Barendrecht, op zijn fiets achter den vrachtauto van A. N. Op den Noldijk te Rijsoord kwam v. W., die zich door den auto liet sleepen, in bot sing met een passeerenden wagen. In bewus- teloozen toestand en met eenige hoofdwon den werd hij opgenomen en naar zijn woning vervoerd, waar een geneesheer hersenschud ding constateerde. De toestand van v. W. is ernstig. Thans overleden. De student L. M. Trip, te Leiden, die, ge lijk gemeld, enkele dagen geleden bewuste loos naast zijn motorrijwiel op den Haagweg werd gevonden, is in het Diaconessenhuis te Leiden overleden. Bij den landbouwer B. Blaauwendraad, te Zwartenbroek, gemeente Barneveld, is de bliksem ingeslagen. De bewoner en een buurman, wiens klee deren werden geschroeid en gescheurd en wiens schoenen werden stukgeslagen sloe gen bewusteloos tegen den grond, doch kwamen later weer bij kennis. Brand wcro niet veroorzaakt. De gemeente Winterswijk, die 17.000 in woners telt, heeft aan inschrijvingen op lijs ten en door middel van den bloempjesdag op de Pinksterdagen voor de slachtoffers van de Stormramp een totaal bedrag van rond 12.174 bijeengebracht. Hij trok zich van het geval niets aan. Op den Rolterdamschen weg te Delft ts een auto uit Vlaardingen, waarin zes perso nen gezeten waren, in volle vaart tegen een boom gereden, doordat een achteraan komende auto tegen de auto uit Vlaardingen botste. De heer Bakker uit Vlaardingen, die naast den chauffeur zat, vloog door de voorruit en werd ernstig aan het hoofd gewond. Met een passeerende auto werd hij naar een der ziekenhuizen vervoerd. Daar is hij ter ver pleging opgenomen. De overige inzittenden hebben geen ern stig letsel bekomen. De bestuurder van de auto, die de oorzaak .van het ongeval was, reed zonder zich van het geval iets aan te trekken snel verder. Naar aanleiding van dit ongeluk verzoekt de commissaris van politie te Delft den chauffeur van de auto, die de aanrijding heeft veroorzaakt en doorgereden is, evenals den bestuurder van de auto, die een der gewonden naar het ziekenhuis heeft ver voerd, benevens degenen die verder inlich tingen over de aanrijding en/of de doorge reden auto kunnen verschaffen, zich aan zijn bureau afd. recherche te willen vervoegen. Bij stuklóopen van huid en voeten, doorzit en, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Naar gemeld wordt is het s.s. „Boccaccio" in aanvaring geweest met de motorboot „Peter en geeft S. O.S.-seinen. De „Peter" is zwaar beschadigd en vraagt assistentie. Het schip bevindt zich op 53 gr. 30 min. N.B. en 5 gr. 2 min. O.L. De te Terschelling ge- slationneerde sleepbooten zijn uitgevaren. Gisteren hebben H. M. de Koningin en de Prinses een bezoek gebracht aan de zeil wedstrijden op de reede van Texel, zooals wij reeds mededeelden. De roeiwedstrijden vongen te twee uur aan. De belangstelling was zefer groot. Dui zenden menschen waren aan de buitenhaven en op den dijk. Om halftwee kwamen H.M. de Koningin en de Prinses weer aan boora ..Douwe Aukes." De wedstrijden hadden een goed verloop. Ob half vier keer de de „Douwe Aukes" in de haven terug. Het vorstelijk gezelschap begaf zich pei auto naar den Koninklijken trein, welke om 3.52 uit Den Helder vertrok. De Koningin en de Prinses werden bij het station door een dichte menschenmenigte .toegejuicht. Te Rotterdam was de 24-jarige vrouw J. M. D. in een huis aan den Schiedamschedijk bezig het haar te friseeren. Zij gebruikte daarbij een spiritustoestel. Plotseling kwa men haar kleeren in aanraking met de vlam en zij geraakte in brand. Op het hulpgeroep van de vrouw schoten buren toe, die de vlammen doofden. Per auto van den G. G. D. werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is ernstig. Mogelijke overbrenging van goud naar Europa. Waar in Amerika bijna de helft van den wereldvoorraad aan goud wordt gehou den, is er aan gene zijde van den Atlanti schen Oceaan vrees ontstaan, dat deze voorraad op eenig tijdstip in de toekomst zou kunnen worden aangewend als basis voor inflatie, terwijl Europeesche bankiers er een gevaar in zagen voor de financieele stabiliteit der wereld. De „Ass. Press" verneemt, dat deze vraagstukken deel uitmaken van d'e welke thans worden besproken door Monlagu Norman (Bark of Engeland), Rist (Banque de France, dr. Sihadht Deutsche Reichs- bank) en Strong (Federal Reserve Bank). De ..Ass, Press" verneemt verder, dai. het denkbeeld om een gedeelte van het goud, dat door de Federal Reserve Bank wordt gehouden, te deponeeren bij de Bank of Engeland, de Banque de France en andere Europeesche circulatiebanken eveneens, tot het terrein van de conferentie behoort. Tevens zou wrden bespoken hel verlee- nen van een crediet van 20 mill, aab de Bank van Polen, waarin zou worden deel genomen door de Federal Reserve Bank en de Europeesche circulatiebanken. ZONDAG io JULI. HILVERSUM, 1050 M. 12.001.15 N.O.V.-uitzending in de Cinema Royal te Amsterdam. Versterkt orkest o.l.v. Hugo de Groot. J. H. Jong, orgel. Magcla van Donk, so praan. Gerard Leenders, bariton. 1 Ouverture „Die He- briden", Mendelsson (orkest). 2 Menuet Es-dur, Mozart (Symphonie). 3 Orgelsolo. 4 Zang. 5 Peer Gynt suite, Grie g (bariton). 7 Vioolsolo met orgelbegel. door Hugo de Groot. 8 Balletmuziek uit Rosamunde, Schubert. 9 Liederen. Lente-idylle, H. de Groot. 10 Orgelsolo. 11 Baritonzang. 12 Sylvia ballet, Delibes (orkest.) 1.302.00 Causerie door den heer H. Salomonson De telegrafische nieuwdiensten tusschen Nederland en In- dië, zestig jaar geleden en nu, en iets over de buitenlandsche voorlichting omtrent Indië. (N.O.V.-uitzending). 2.00 4.00 Concert. Adolph Poth, viool. Het residentie Dub belmannen kwartet. Jos. Heydens, levensliedjes. J. R. Gra- velotte, piano. 1. Sonate, Biber. (viool-piano). 2 Zomeravond, Olman (kwartet. 3 Andante en finale uit vioolconcert, Mendels sohn (Viool-piano). 4 Vrijage, Olman. 5 Preludium en ale- legro, Pugnani-Kreisler (viool-piano). 6a Ave Maria, Wii. b Tenebrae factae sunt, Haydn, (kwartet). 7a Ga je mee kampeeren, Valkenier, b Voor jou, Valkeniel- (levenslied jes). 8a Och, kon ik U vergeten, Wierts. b Le Hossfgnol, Gretry (kwartet). 9a Triomf van den arbeid, Pisuisse. b- Lichtzinnig, Daniello (levensliedjes). 10 Schafcr's Sonn- tagslied, Kreutzcr. (kwartet), na De Vink, de Clerck, b Ophelia-wals, Hinderdael (levensliedjes). 12 Ritter's Ab- schied, Kinkel (kwartet). 8.00 Persber. en sportuitslagen. 8.1010.30 K.R.O.- uitzending uit Leeuwarden ter gelegenh. v. d. Jaarlij ksclie bedevaart der Broederschap van den H. Bonifatius en Ge zellen. Mannenkoor der gez. Kerkzangers te Leeuwarden en het Leeuwarder symphonie-orkest, o.l.v. Kapelaan H. C. Bruggeman. 1 Tu es Petrus, 4st. voor groot orkest gearr. door H. C. Br.Michael Hallo, (koor-orkest). 2 Begroeting door den voorzitter Kanunnik J. H. G. Jansen, 3 Orato rium „Das Liebesmahl der Apostel", ie ged. Rich. Wag ner (orkest-koor). Pauze 4 Oratorium „Das Liebesmahl der Apostel", 2e ged. Wagner (koor-orkest). 5 Korte toe spraak door den aanwezigen Bisschop. 6 Slotwoord door den voorzitter. Verder spreekt nog Kapelaan J. H. Hcoy- man uit Zwolle. DAVENTRY, j6oo M. 3.50 Concert. De militaire band. W. H. Squire, cello. The English Singers. 5.355.50 Voorlezing uit de werken van Milton. /8.20 De Klok ken van St. Martin in the fields. Orgelspel. 8.30 Kerk dienst. 9.15 Liefdadigheidsoprocp. 9.20 Weerber. nieuws. 9.35 Populair programma. O. Kavann, alt. Het radio-orkest, o.l.v. S. Robinson. 11.05 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.201.05 Gewijd muziek en preek. 1.052.10 Orkestconcert. 5.05 5.55 Dansmuziek. De Homonyme jazz. 8.55ii.20 Dansmuziek. Orkest Mario Cazes. LANGENBERG, 469 M. 9.20—10.20 Kath. morgen wijding. 1.252.50 Orkestconcert. 4.205.50 Con cert (bas, hobo, orgel, piano) Gem. koorzang. 5.50 7.50 VoetbalwedstrijdDuitschlandRusland. 8.35 „Don Cesar", operette. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 6.508.20 Vroegconcert. 9.20 Mor genconcert. 11.50i.io Orkestconcert. 4.205.20 Orkestconcert. 5.50 Voetbalwedstrijd Duitschland Rusland. 8.50 Een half uurtje „Grotesker Ulk". 9.20 Marschen van de bereden troepen voorheen en thans. 10.5012.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394-7 M. 9.35 Morgenconcert. 9.50 Massa-koor zang (7000 zangers). 11.50 Orkestcon cert. 3.20 Ruderregatta. 4.20 Vroolijk concert. 5.50 Voetbalwedstrijd. 8.2011.20 Orkestconcert. Dans muziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 Orkestconcert. 9.2011.20 Kursaalconcert Ostende. Steeds het JVieuwste In hactco. Wi/cfiunct/ye/fersfeffirtye/i qei^aaróon?d. MAANDAG 11 JULI. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 12.35— 2.00 Lunchmuziek door het Lunchtrio. D. Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 3.30 —4.30 Vrouwenuurtje, causerie door Mevrl Rhcmonda. 4.405.55 Kinderuurtje door Mevr. Antoinette van Dijk. 6.157.45 Militaire muziek door de stafmuziek van het 5e Reg. Inf. Kapelmeester J. R. v. d. Glas. 7.45 Politieber. 8.10 Populair A.N.R.O.-concert. Het A.N. •R.O.-Symphonie-orkest o.l.v. Willem van Warmelo. Gre ta de Knegt-TerHaar, sopraan 10.15 Nicuwsber. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Het Daventry-kwartet en solisten (sopraan, bariton, viool, piano). 1.20—2.20 Orgelconcert 3.15 Voorlezing. 3.20 LezingThe later renaissance. 4.05 Dansmuziek. 5.20 Lezing Pastries. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Het Daventry- kwartet, 6.45 Padvindersbcr. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Het Daventry-kwartet. 7.20 Dram. critiek 7.35 Liederen van Brahms, door Dalemth 7.45 Spaansche causerie, 8.05 Variété-programma. 9.20 Weerb., nieuws. 9.40 LezingDry fly-fishing. g.55 Cole- ridge-Taylor programma. Orkest, koor, D. Vane, sopraan. E. Coleman, alt. E. Green, tenor. J. Thorne, bariton. N. Dallaway, piano. 11.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11^0 Concert 5.055.55 Concert. Declamaties, piano: en vioolspel, zang. 8.5011.20 Fragmenten u. d. opera „Romeo et Juliette", van Gounod. Solisten en orkest, o, l.v. P. Secchieri. LANGENBERG, 469 M. 1.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkestconcert. 8.5010.35 Orgelconcert in de Reinoldikerk Dortmund. D. Maasz, viool. M. Hei- neraann, sopraan. G. Bunk, orgel. 10.50—12.20 D nas- muziek op het Rynterras Düsseldorf. KONIGSWUSTLR :IAUSEN, 1250 M. 12.20-5 Le zingen en lessen. 8.20 Concert door het Thomaner Koor Leipzig, o.l.v. Prof. K. Straube. Prof. Sittard, orgel. 10.20 Sluiten. HAMBURG, 394,7 M. 4.35 Kamermuziek. 6.20 Or kestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.2.0 Concert door het Thomanenkoor, o.l.v. Prof. Strau be. Prof. Sittard, orgel. 11.10 Sluiten. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8,20 Or- kestconcert. 9.5010.20 Dansmuziek. RADIO-MOORS Koningstraat 27 Telefoon 14609 Haailem t VAKKUNDIG ADRES i AMSTERDAM, 8 Juli. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Kncop). Zeeuwsche Eigenheimers 5.806 per hl IJpolder Blauwe Eigenheimers ƒ14, Muizen 89 Westll Muizen 13.5017, ronde 15, Kleine Muizen ƒ1214, ronde 89; Andijker: Muizen 89, Kleine Muizen ƒ6.507 ;Langedijker Schoolmeesters 15 Rijper Muizen ƒ8.509, Drielingen ƒ6.507 Anna Paulowna Zand Mui zen ƒ1517; Hillegommer Muizen 1517 per 100 kg. BOVENKARSPEL (Station), 7 Juli. Aardappelen Koks, Due en Nynetifold ƒ2.503.05, Schotse ƒ3.103.65, Klei ne ƒ2.552.90, Ronde 3.353.80, Kriel ƒ0.200.60 p. b., aanvoer 22.350 b« ie Bloemkool ie s. 3.30—6.10, 22 s 70 p. 100 st., aanvoer 12.800 st. HOUTEN EN OMSTREKEN, 7 Juli. Frut. Meikersen 5263, id. rood 2228, zwarte bessen 2024 c. per kg. aard» beien 1220 c. p. pond. WIJK BIJ DUURSTEDE, 7 Juli. Fruit. Ter veiling be steedde men voor Meikersen 5058, idem rood 2096, zwarte kersen 4549. aardbeien 2630, frambozen 3843, roode bessen 2732 c. per kg. ELST (Bet.), 7 Juli. Fruit. (Speciale Fruitveiling V.V.O, B.) Frambozen 5060, aardbeien ie s. 1730, 2e s. 1011, roode bessen 31 56, zwarte bessen 2933, zwarte kersen 4246, cranjekersen 4346, Meikersen ie s. 4561, rood 2933, groene kruisbessen 912, blonde kruisbessen 14- 22 ct. per kg. Speciale Fruitveiling E.K.V.) Meikersen 4054, rood 2532, Duitsche kersen 4056, aardbeien ie s. 1628, 2e s. 4V214. blonde kruisbessen 135416, groene krus* bessen 9V212, frambozen 5860 ct. per kg. GELDERMALSEN, 6 Juli. Noten. Op de heden gehouden publieke verkooping van het notengewas besteedde men naar schatting 9 a 10 per lil op het hout. Vee. Aangevoerd 486 runderen, no graskalvercn, 66 nuchtere kalveren, 23 schapen, 55 lammeren, 184 varkens en 538 biggen. Men besteedde voor vette koeiea id. kalveren 11.40, id. varkens 0.600.64 per kg schapen 1640. Handel in neurende en verschgekalfdl koeien alsmede vaarzen redelijk doch iets flauwer vet vee kalm stieren minder goed kalveren duur. ALKMAAR, 8 Juli. Kaas. Ter marlet waren 170 stapels, wegende 203.000 kg. Fabriekskaas, kleine 40, cammssie 43 V'i> boerenkaas kleine 40%, commissie ƒ46. Handel goed. UTRECHT, 8 Juli. Kaas. Aangevoerd 188 partijen, te zamen 64.400 kg. Prijzen ie soort 3638, 2c s. 3335, rijksmerk 3641. zware 45. Handel matig. SCHAGEN, 7 Juli. Eieren. Aanvoer 47.782 kipeieren. Kg. per 1000 5557 gewogen en geschouwd, prijs per roo 5.405.60 id. 5860, 5.60—5.80 id. 6163, 5.80 6 id. 6466,/66.10. Ongewogen bruin/5.806.30, wit 5-306.10, gemiddeld 5.70, klein 3.704.60. 5508 eendeieren f 4.504.80. LEEUWARDEN, 8 Juli. Vee. Aangevoerd 146 stieren ƒ110570, 202 vette koeien 190380, pes kg ƒ0.80— 5 M W4 mMMij en xei xoeien 145410, 175/ 68 vette kalveren ƒ45100, 52 graskalvercn 40—90, 255 nuchtere kalveren f816; 117 vette schapen 22 45, 90 weideschapen 8130, 306 lammeren 1218, 1038 vette varkens 55!4o, per kg ƒ0.580.66, 86 magere varkens 2555» 288 kleine biggen 45, weideschapen ƒ8130, 306 lammeren 2 2 1038 vette varkens 55140 per kg 058066, 86 magere varkens 2555, 288 kleine biggen 815, 29 paarden, 25 bokken. Handel in gebruiksvee behoorlijk ie soort vette koeien vast stieren flauwer graskalveren flauw vette kalve ren minder goed nuchtere kalveren flauwer varkens iets vaster wolvee prijshoudend zouters 6265 c. per kg. Eenden. Aanvoer kippen- 38.000 stuks ƒ57, eenden- 2800 stuks, /SM:6 per 100 stuks. LEEUWARDEN, 8 Juli. Boter. Aanvoer 16/3 en 69/6 v. Mijn hoogste prijs ƒ1.71, middenpr^s ƒ1.70, laagste ƒ1.58. Veiling hoogste prijs 1.63, laagste 1.56. Notcc- ring van de commissie 1.75. Commissie (Bond v. Coöp. Zuivelf.) 1.76. Kaas. Sleutelkaas 0.360.42, nagelkaas ƒ0.200.25, Goudsche ƒ0.190.65, Edammer ƒ0.200.66. Aanvoer 42.605 kg. ZWOLLE, 8 Juli. Boter. Aangevoerd 70 v., 15/6 ea 480 stukken, samen 1790 kg. Prijzen der 1/8 v., 32— 35 Vz per kg. 1.80—2. De „Deli-Courant" weet te melden, dat 39 communisten in het Siantarsche gearre. steerd zijn wegens het maken van propa* ganda op de ondernemingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10