i ia®* Dit nnmmer bestaat sit 20 bladzijden waaronder het Geillnstreerd Zondagsblad in acht bladzijden. H W(j stellen loketten bescklkkaar in onze brand en inhraakvriie klqisinrichting vanaf f5.- per jaar. Voornaamste Nieuwst Leekepreeken. Stadsnieuws. 2 al ik Zaterdag 9 Juli 1927 51ste Jaargang No. 16597 Aangifte moet, op straffe van •verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig oren na hei ongeval Agenda 10 Juli 11 Juli Agenda Apotheekd iensten. St. Juliana-Congregatie. Middelbare Technische School ie Haarlem. -iv~ 1 m j -M' Een tafreeltje dat thans in Juli, de hooimand, dagelijks op het land te zien is. 31 4?' WdPi i; In de Amsterdamsche haven vertoeft op het oogenblik het Fransche onder zoekingsschip „Pourquoi pas?" Een heele staf geleerden bevindt zich aan boord, die zich speciaal toelegt op Pool-diepzee-natuuronderzoek, het in kaart brengen van onbekende gebieden, enz. De chef is Mr. Dr. Clarcot, de zoon van-den beroemden zenuw-specialist. J. J. WF.BER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, De abonnementsprijs bedraagt root Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi; Vooruitbetaling 3.58 L. Bureaux: NASSAULAAN 49. I Telefoon No. 13866 (3 lijnen) f? Postrekeining Nr. 5970. NIEUWE Adverlentiën tusschen den feksf Vraag- en aanbod-advertenties 1^ regels 60 ct per plaatsing; elür regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke kortTsg. ADe abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OflflO Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cf» bij een ongeval met f QC ft bij verlies van een hand, f IOC tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ÜUUU«' verHes van beide armen, beide beenen of beide oogen; vU/ doodelijken afloopeen voet of een oog; ML/ü»' bij verlies van een f Cft *»U bij *n breuk van been of arm duim of wijsvinger bij verlies v. ee« andere vingen»! 196 ARBEIDSVREUGDE. Een boek met den titel: „Medezeggenschap bij de Overheidsbedrijven en -diensten" be looft zeker geen aantrekkelijke nog min der boeiende lectuur. De meeste trouwe lezers van deze wekelijksche sermoenen zul len, wanneer ik hun zeg naar aanleiding van zulk een boek hen dit keer te willen onder bonden, geneigd zijn te meenen, dat ik mij vergis; dat mijn beschouwing meer thuis be hoort in een andere rubriek over politieke of sociale aangelegenheden, welke zij ge woon zijn over te slaan. Toch is dit niet het 'geval. Het boek, hetwelk ik bier op het oog heb en dat geschreven is door den socialis- tiscbcn vakbondleider F. van Meurs, is zeker alleszins waard door een in politiek- sociale aangelegenheden geschoolden redac teur besproken te worden. Maar het bevat een gedeelte, er loopt zelfs door het meeren- «Jeel der bladzijden een strekking, welke den ethiscben kant van het arbeidsvraagstuk verlicht en wel op eene voor ons moderne menschen niet alledaagsche wijze. Er klinkt een kreet uit, op: Geef ons in onze dagen iets terug van de arbeidersvreugde, -welke in vroeger eeuwen de menschheid bezielde. Dat is een edele roep, waarhij wij even wil len stilstaan en toehooren. Er is een algemeen streven merkbaar in ide wereld om den arbeiders meer invloed te geven in de leiding van het bedrijf, waarbij zij werkzaam zijn. Toen deze gedachte voor het eerst werd geuit, leek zij op een hersen- yondst van een krankzinnige. Maar, gelijk het met vele nieuwigheden in dit onder- maansche gaat, na eenigen tijd zijn wij ten minste met de idee vertrouwd geraakt en thans heeft het woord medezeggenschap bur gerrecht gekregen. Onder economen, politici en leiders van ▼akvereenigingen is er nu strijd over den vorm, waarin die medezeggenschap van den arbeider in de bedrijfsleiding moet worden 'gegoten en over het tempo, waarin het doel kan worden bereikt. Over de zaak zelf, over ide mogelijkheid en wenschelijklieid, wordt al haast niet meer gesproken; wie dat doet behoort tot de achterlijken. Belangstellenden in het vraagstuk der hier bedoelde medezeggenschap kan ik de lezing van bovenbedoeld boek ten zeerste aanbe velen. Het bevat een schat van documenten en een vruchtbare laag bezinksel eener enorme belezenheid over den stand van dit moderne en zeer ingewikkelde probleem: Wat mij inmiddels het meest interesseer de en ook mijn lezers belang zal inboeze men is het feit, dat deze socialistische schrijver het vraagstuk beziet van een hoo- ger plan, dan waarop het tot nog toe stond, zeker in zijn kringen. Meestal beschouwt men den eisch onzer werklieden om medezeggenschap als een po ging om te komen tot bedrijfs-democratie En bij de meeste voorstanders is die opzet ook inderdaad aanwezig. Maar wat zegt nu 'de schrijver van het boek, waarvan ik boven den titel noemde? Dit: dat de moderne mechaniseering den arbeid ontzield heeft „De arbeidsvreugde van den scheppenden handwerksman kent de moderne arbeider niet." Over dit verschijnsel van deze en nog meer van de vorige eeuw is, in den laatsten tijd al heel wat geschreven. Het is reeds een vooruitgang, dat het verloren raken van 'de arbeidsvreugde een probleem is, dat de aandacht trekt. Er is een tijd geweest, dat men bet niet anders dan de meest natuurlijke zaak van de wereld beschouwde, dat de ar beider een verlengstuk van de machine was; dat de bedrijfsleiding op het kantoor de pro ductie van het mechanisch apparaat tegelijk met die van den bedienaar der machine be rekende, zonder te bedenken, dat de snor rende wielen en raderen, de pompen en persen van ijzer en staal waren en door een electriscben stroom in beweging werden ge- honden, terwijl de werkman vóór of achter of onder die machine van vleesch en bloec was en een levende ziel had. Het was d tijd, waartegen Leo XIII zijn opper-herde: lijke, hoog-wijze vermaningen richtte. He verzet tegen dien onmenschelijken tijd is ge groeid langs eischen van arbeidsbescherming betere loonen en beperking der werkuren, tot mede-spreken van den arbeider in de leiding van het bedrijf zelf. Evenals de poli- werk zijner handen een gezin, een cei van de maatschappij, groeit en in leven blijft, al deze overwegingen zijn op zich zelf al reeds voldoende om iederen arbeid, van welken aard ook, een stempel van adeldom te ge ven; om den dagelijkschen arbeid als een levensbehoefte te doen zegenen. HOMO SAPIENS. Uitgave van den Nederlandschen Bond van personeel in Overheidsdienst. Wanneer dit waar was, ik zou zeggen: iaten wij niet verder over den vorm van medezeggenschap praten, maar ze dadelijk overal invoeren, want wat is er bedroeven- dcr in onze samenleving dan het verloren gaan van de arbeidsvreugde? Of zijn de man en de vrouw, de jongen en het meisje niet te beklagen, die 's ochtends vroeg met weer- naar fabriek en werkplaats gaan, ge melijk duizendmaal per dag dezelfde hand grepen doen, welke de machine van hen eischt, met het gevoel, dat zij niet veel meer zijn dan een der kleine raderen, welke zij voortdurend zien draaien en met de weten schap, dat zij op het product, hetwelk in de onderneming in massa vervaardigd wordt al een heel geringen invloed hebben en zeker niets persoonlijks in het werk hunner han den kunnen leggen? Hoe veel menschwaardiger was dan het leven van den werkman in den ouden tijd, van den timmerman, den steenhouwer, den schrijnwerker, den koperdraaier, die de vorderingen van eigen arbeid kon aanschou wen, die na zijn dagtaak met voldoening op zijn werk kon neerzien! Is de zucht naar genot en vermaak, is de danswoede en de trek naar den bioscop, is de arbeidsschuw- heid van onzen tijd niet voor een groot deel te wijten aan het ontbreken van de arbeids vreugde, aan het feit, dat de arbeider niet anders is dan een klein deel van een mecha nisch bedrijf? En zou tegen deze moderne kwaal de mede zeggenschap het afdoende geneesmiddel zijn? Laten wij ons zelf niet bedriegen. De kwaal is er en moet genezen worden, wil de samen leving weer in evenwicht komen. Maar hoe zeer medezeggenschap, hoezeer bedrijfsra- den, groeps- en ondernemingsraden, dienst commissies enz. ook noodig en wenschelijk zijn om andere redenen, welke hier niet ter zake doen, Iaten wij ons zelf niet wijs ma ken, dat wij daamee de arbeidsvreugde aan de wereld zullen teruggeven. Dat alleen is mogelijk, wanneer wij tot zuiverder begrip pen van de waarde, de noodzakelijkheid en de beteekenis van den arbeid terugkeeren; wanneer wij weer willen erkennen de waar heid ons in het eerste hoofdstuk van de Schrift meegedeeld, dat de arbeid is een straf, dat wij om de zonde in het zweet ons aanschijns ons brood moeten verdienen. Ik weet het, deze waarheid klinkt den modernen mensch hard in de ooren en de apostelen van onze dagen voorspellen een tijd, waarin door de gelijkheid van alle men schen de arbeid tot een korte afleiding te midden van een langen dag van vermakén en niets doen, zal zijn teruggebracht. Maar het gaat met deze theorieën als met die van de godloochening. Velen zijn er, die openbaar God loochenen of door hun gedrag doen, alsof er geen Opperwezen bestaat. Doch in hun diepste wezen klopt altijd de stem der natuur en bij groote rampen en gebeurte nissen, bij ziekte en dood pakt het eeuwig heidsprobleem hen aan en doet hen sidderen voor wat zij zeggen, dat niet bestaat. Zoo gaat het ook met de hoop op het aardsche paradijs van het socialisme. Duizenden hou den zich zelf in een stemming van zoete hoop op bevrijding van „de slavenketenen van den arbeid" bij de luchtspiegeling van het be loofde land der socialisatie en het verkla ren van de productie-middelen tot algemeen bezit, maar in hun hart weten zij wel, dat deze oase niets anders is dan een fata mor gana in de woestijn des levens. Er is maar één redmiddel om ook den modernen mensch zijn arbeidsvreugde weer terug te geven, n.m. hem bij te brengen, dat arbeid is de grootste levenswet; dat arbeid levensplicht is en dat iedere plicht, gewillig en onderworpen verricht, zijn eigen vreugde meebrengt. De nederige huisvrouw is ons daarvan een historisch bewijs. Wat ligt er voor ver heffends in de dagelijkscbe taak van de vrouw Wanneer wij haar kleine bezigheden op zich zelf beschouwen dan zijn zij nietig, -entonig, ia bijna vernederend. En toch, hoe- eel vreugde, heeft de moeder van een groot :zin niet altijd in haar dagtaak gehad? 7as hel om de vreugde, welke 't zeepsop of e naald haar verschafte? Neen, om de da- elijks terugkeerende en steeds weer nieuwe oldoening haar plicht te doen, haar plicht egenover man en kroost. En die arbeids vreugde was even groot in den ouden tijd RIME IMK tieke democratie het zoover gebracht heeft, O16' slechte behuizing en gebrekkige rmoae dat alle volwassen mannen en vrouwen hun j'en als in den onzen met frissche woningen, stem uitbrengen tot aanwijzing van hun j stofzuigers en waschmachines. Ook ae eigen bestuurders in de regeering van Staat huisvrouw van onze dagen, die zich nog en stad, zoo moeten de arbeiders kunnen "ouw en moeder gevoelt in den vollen beslissen over het beheer en de leiding van I christelijken zin, heeft volop vreugde in haar bedrijf en onderneming. De leus van bedrijfs- dagtaak, in haar zoeten plicht. democratie blijkt in de practijk echter heel wat moeilijker te verwezenlijken dan die der politieke democratie. Doch hoe dit jij. de ersch is er nog altijd en hij is voortgekomen worden. Want geen straf is lichter te dragen Tot dat booge plichtsgevoel dient de werk man weer te worden opgevoerd, wil de ar beid hem ook persoonlijk weer tot zegen uit den drang naar zelfbeschikkingsrecht, welke heel onze samenleving bezielt. En nu is het merkwaardige in het boek van den socialist van Meurs, dat hij bij zijn studie van de medezeggenschap in het bedrijf niet zoo zeer de democratie voorop schuift dan wel de gedachte; door hef. toestaan van medezeggenschap aan den arbeider kunnen wij hem een stuk van de arbeidsvreugde te ruggeven, welke door het invoeren van de machines en bet verdwijnen van het hand werk is verloren gegaan. dan die van den verplichten arbeid, wan neer zij bereidwillig wordt ondergaan. Geen arbeid is te gering, in onze ingewikkelde samenleving. Wij zijn allen elkanders diena ren; de een kan den ander niet missen. Ieder werk uit plichtsbesef, naar best ver mogen en met opgewektheid verricht, adelt den mensch. De wetenschap, dat hij meehelpt de maatschappij in stand te houden, dat van de verrichtingen, welke hij met duizend an deren doet, straks andere duizenden profijt zullen trekken en dat ten slotte van het St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 12 tot 2 uur en van half 7 10 uur. Verplichte opkomst van 8 tot half 10 uur. -Spaarkas 8 uur. Den Hout H. O. V.-concert in de tent half 3 uur. Brongebouw. Kijkdag schilderijenveiling van 10 tot 5 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. Kuntzaal J. H. de Bois Expositie van schilderijen door Charles Guérin tot 30 Juli a.s. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Electriciens- patroons 8 uur Bestuur Pluimveever- eeniging „Nut en Sport" 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraal 59 Clubavond voor de leden der damclub „T. en P." van 8 tot 10 uur in de boven zaal. Brongebouw Kijkdag schilderijenveiling van 10 lot 5 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Kustzaal J. H. de Bois Exploitatie van schilderijen door Charles Guèrin tot 30 Juli a.s. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopgnd eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89>5 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en UitleenbibÜotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2—5 uur en van 7—9 uur. Woensdags middag ruilen van kinderhoeken. St. Marihavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8—10 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K, Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9—half 12 uur, s middags van 35 uur, 's avonds van Ijalf 8—half 9 uur "s Zaterdags alleen van half 10— 12 uur! R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhotstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpieegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 2 3 uur. Donderdag van 1—2 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats 'aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. De Zondags- en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door- de Fa. C. G. Loomeyer en Zoon Bartel- jorisstraat 11. tel. 10175 en de Pkrk-Aoo- theek, Kleverparkweg 13. tel. H793 DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGÏNC ZIJN GEDURENDE DE ZOmfr MAANDEN GEOPEND: Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagavond van half 8 tot 9 uur. Hagestraat 49. Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur. De St. Juliana-Congregatie, die in het mid den der vorige maand naar haar nieuwe Te huis aan de Koningin Emmakade 170, hoek Sweelinckplein te Den Haag, is overgegaan, vierde den 2den Juli n jubileum. Op dien dag was het 12'A jaar geleden, dat deze Katholieke instelling destijds als Ueken-vereeniging onder den naam van St. Juliana-Vereeniging werd opgericht door den Zeereerw. pater J. J°r"a S.J., pastoor der parochie van 0. L. Vr. Onbevlekt Ont vangen, met het doel, dat ook nog tegen woordig wordt nagestreefd: bujp te brengen in arme, althans bijstand behoevende, ge zinnen, waar de vrouw des huizes door kraambid of ziekte haar huiselijke bezig heden niet kan verrichten, Den 15en Juni 1917 werd de vereeniging omgezet in een Congregatie, "n"er de be scherming van de H. Juliana Falconerie. Op 21 Juni 1921 is de St. Juliana-Congre gatie ook te Haarlem met haar arbeid be gonnen, dit niet alleen bestaat in het ver lichten der huishoudelijke moeilijkheden, doch ook in het bevorderen van den Katho- rieken geest in de gezinnen, welke door haar geholpen worden. Ook in dit opzicht werkt de Congregatie met groot succes. In de laatste 5 jaren zijn 12 a 13 honderd gezinnen door de St. Juliana-Congregatie geholpen. De St. Juliana-Vereeniging, en later de Congregatie, is gedurende den tijd van haar bestaan in de parochie van O. L. Vrouw On bevlekt Ontvangen gevestigd, doch strekt baar werkzaamheden uit over geheel 's-Gra- venhage'en de omliggende gemeenten. Daar het werk voor de gezinnen geheel gratis geschiedt, heeft de Congregatie geen vaste bron van inkomsten en is zij aange wezen op de liefdadigheid. Zij moet worden onderhouden door aalmoezen, die door de zelatricen der Congregatie worden bijeenge bracht, hoofdzakelijk uit de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Daar naast is er nog een vereeniging van zela- teurs, de St. Jozef-vereeniging, bestaande uit mannen, wier gezinnen zijn geholpen en die dus de groote verdiensten van de Con gregatie hebben Ieeren waardeeren, welke vereeniging met ijver werkt. Maar cr is heel wat noodig voor bet on derhoud der Zusters veertien te 's-Gra- venhage en vijf te Haarlem; en heel wat voor haar huisvesting, waarvoor de stichter der Congregatie, pastoor J. Jorna S.J., thans in Dén Haag afdoende heeft gezorgd door haar het nieuwe Tehuis aan het Sweelinck plein aan te bieden. Maar het is een „huis met een zilveren dak," zooals de pastoor dat uitdrukte om aan te duiden, dat er schulden op drukken. Pastoor Jorna is bij dit 12)4-jarig jubileum vol goeden moed, dat deze jonge Congre gatie zich uitbreiden zal en haar werk van stoffelijken en geestelijken bijstand tot vele gezinnen zal kunnen uitstrekken. „ST. BAVO." Overgangsresultaten Afdeeling Bouwkunde. Bevorderd van hét eerste naar het tweede studiejaar: G. L. Bothof, Haarlem; D. C. Bus, wor- merveer; J. Buysman Jr., Koog a.d. Zaan; D. J. Dalhuisen, Haarlem; A. Elzas, Alk maar; N. de Haas, Haarlem; G. J. F. Hamel, Bentveld; J. B. C. Mohrmann, C. B'. Oort- huys en G. J. M. Sariemijn, Amsterdam; H. J. M. van der Schaar, Beverwijk; J. Sluiter, Aerdenhout; H. Stapel, Amsterdam; J. C. M. K. Fehres, Haarlem; P. de Hen, Lei derdorp; W. Metz, Haarlem; G. W. Mors- sink, Rotterdam; J. van Ooyen, Haarlem; J. P. Stolcileth, Amsterdam; J. G. Tie- meyer, Haarlem; E. J. Vleeschdraager, Am sterdam. Herexamen 1. Bevorderd van het practischc leerjaar naar het laatste studiejaar: W. van den Burg, Bloemendaal; J. W. A. Coppee, Ruurio; A. A. C. Janssen, Santpoort; C. J. Krug en J. Poen, Haarlem; D. C. F. Schuit, Leiden; P. H. Smit, Haarlem; A. T. van Veen, Sneek. Afdeeling Werktuigbouwkunde. Be vorderd van het eerste naar het tweede studiejaar: C. J. Aardse, Den Haag; J. C. Bergman, Hengelo (O.); C. J. van den Broek; W. T. Derksema en R. Fehres, Haarlem; A. J. Fokker, Leiden; Jhr. J. H. Gevers Leuven, Wassenaar; H. C. Heineke, Haar lem; Chr, E. Hoeke en V. L. Hoeke, Over- ven; S. Jager, Heemstede; J. Janssen, den Haag; S. Ph. C. de Jong, Leiden; G. J. W. Langendijk, Beverwijk; C. L. R. Loven, den Haag; J. C. D. van Markesteyn, Haarlem; J. Mulder; Zandvoort; G. J. Muise, Sumatra; A. Nugteren en L. A. van Opzeeland, Haar lem; N. A. B'. F. Pels, Alkmaar; F. J. Pot man Jr., Hengelo, O.; J. M. Renaux en L. Renaux, Zuid-Scharwoude; L. A. Selleger, Bergen (N.-H.); S. J. Slotboom, den Haag; A. J. Spek, Boskoop; S. Splinter, Leiden; J. Th. F. Zwart, Alkmaar. Herexamen 2; niet bevorderd 9. Geplaatst van het practische leerjaar in het tweede studiejaar: Ph. J. Gomperts, Zandvoort; A. M. F .Meertens, Sumatra. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het practische leerjaar: H. van den Boom, Noordwijk a. Zee; J. Bosman, Doesburg; A. J, Borst, Haarlem; F. J. J. Feirabend, Am sterdam; J. H. Franken, Renessc; N. F. B. van Geuns en J. G. de Gorter, 'den Haag; C. L. Gosen, Zandvóbrt; 'C. Hétnan, War- menhuizen; W. A. Baron van Ittersum, Be verwijk; B. W. F. R. Jonker, Santpoort; N. A, Kaldenbach, Haarlem; E. Chr. Lautzius, Heemstede; R. O. van Manen, Bloemendaal; J. W. Niermans, Haarlem; W. B'. Perquin, Leiden; J, W. A. Pieters, Bloemendaal; J. O. Swarring Dijkstra, Haarlem; G'. Terwogt, Den Haag; R. Venema en H. K. VolbedR, Haarlem. Herexamen 3; niet bevorderd 1. Bevorderd van het tiveede naar het laat- Luitenant Balchen, een der ten van Byrd, heelt gisteren incognito een kort bezoek gebracht aan Rotterdam enn' Amsterdam. Wegens communistische propaganda opÊ ondernemingen in Indië zijn 39 communisten in het Siantorsche gearresteerd. Het tragisch vliegongeval nabij Kooy". Begrafenis der slachtoffers. Bezoek van het detachement Indische1 militairen aan de Residentie. Tijdens een excursie van het Neder- landsch Wegencongres te Amsterdam zijn de bestratingen der voornaamste wegen van Amsterdam bezichtigd. De Maasbrug te Maastricht behouden? j- De Holland-Indië vliegers zijn te Bangkok aangekomen, waar ze tot Zondagmorgen blijven. Prov. Staten van Zuid-Holland noodigen Gedep. Staten uit met de regeering ten spoedigste overleg te plegen over het ai- bouwen van den spoorweg AlphenGouda. De stand der onderhandelingen ter Drie- mogendheden-Conierentie. De kans op resultaten stijgt. De Fransche Kamer verwerpt de even redige vertegenwoordiging. De verklaringen van Dr. Brocquevilio van- Duitsche zijde tegengesproken. Een stap van den Duitschen gezant bij Vander- velde. De uitslag der Roemeensche verkiezin gen. Zie verder Laatste Nieuws. f ste studiejaar; H. Bakker, Heilo; C. Brauns, Swen. Aerdenhout; J A. van Tienhoven en Aerdenhout. G j. Hamer, Den Haag; P. E. N. P. Tweehuysen, Haarlem; P. C. Veer, Hlltt_ Haarlem- W Tweehuysen, Aalsmeer; A. van Weizen, Leiden, Herexamen 1, niet bevorderd 1, Bevorderd van het tweede studiejaar naar het practische leerjaar: A. Antonijsen, Beverwijk; B. E. W. van Bennekom Jr., Heemstede; F. Drijver en Ph W. Hölsken, Haarlem; A. Rubenkamp en C. F. Ruyter, Amsterdam. Herexamen 1. Bevorderd van het practische leerjaar naar het laatste studiejaar: W. A. Couzy, Amsterdam; J. B. Geyl en W. Th. van Harreveld, Haarlem; C. Hoen, Sloterdijk; W. H. J. Hoosemans, Santpoort; H. L. Klein Schiphorst, Haarlem; E. Loh- mann, Amsterdam; J. P. van Nes, Boskoop; Jac. Ie Poole, Leiden; J, Sluys, Amster dam; A. C. Tates, Haarlem. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde. Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar: R. A. M. van den Aardweg en J- Artz, Haarlem; A. W. Bietenbeek, Am sterdam; C. B'oelhouwer, Heemstede; H. J. Duisenberg, A. J. M. van Eyk en J. H. Hageman, Amsterdam; G. Hekket en R. H. van der Hulst, Haarlem; B. K. Huysmans, Leiden; W. Jurriëns, Brummen; J. P. P. Kloppers, Haarlem; L. J. Lambers, Leiden; J- G. Lebbing en R. Marsman, Haarlem; B. Meenhorst, Amsterdam; Fr. Meyers, Lei derdorp; R. J, A. Nagel, Djocjakarta; J. J. Oldenburg, Berger: (N.-H.); J. Plas, Edam; G- Smit, Amsterdam; C. Smits en T. D. Zijlstra, Haarlem. Herexamen 1; niet be vorderd 1. Hutte, Haarlem; W. Klaassen, Arnhem. Bevorderd van het practische leerjaar naar het laatste studiejaar: R. Baars, Lei derdorp; A. van der Bliek, Beverwijk; F. N. W. Blokbergen, Groenekan; W. A. Brandt, Overveen; E. N. C. Branljes, Haar lem; D. C -J. B'ruinshorst, 's Gravenhage; P. Bruyn, Abbekerk; H. W. Clasener, Den Haag; H. J. Cornelisse, Haarlem; A. Crama, Leiden; J. G. Gachstatter, Wijk aan Zee; B. H. Günberg; H. L. A. Gimberg en G. Holtkamp, 's Gravenhage; C. Houttuin, Arnhem; W, J. Kerkhoven, Haarlem; G. J. Koet, Leiden; J. J. Kotte en P. Kwantes, Haarlem; J. Pennock, Den Haag; F. H. Schmidt, Amsterdam; A. Swagerman en L. W. Tazelaar, Den Haag F. W. Verstcrre, Haarlem; H. J. van Waveren, Hillegom; C. J. J. van Wijk. Haarlem. Afdeeling Electrotechniek. Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar: E Beek, Heemstede, F. G. Brouwer, Den Haag; J. Fater Haarlem; A. W. Gerver Jn, Alkmaar; H. Hesselingen, Oostzaan; H. Hoogeboom, Heemstede; G. Kiel, Den Haag; J. Kuin en G. ter Meulen; A. W. C. Moer man, Den Haag; W. M. Schaaper, Bever wijk; N. W. van Walen, Haarlem. Herexamen 2. niet bevorderd 3. Bevorderd van het tweede sutdiejaar naar het practische leerjaar: Ch. L. van Berkel, Santpoort; C. Bier, Haarlem; C. Boot, Lo- chem; H. Broekhoff, Batavia; Th. G. Brou wer, den Haag; S. H. Janstra, Leiden; A. J. Lodewcegs, Eenlveld; N. Lofvers en J. K. Bevorderd van het tweede studiejaar van Meerem, Haarlem; W. H. L. Ooster naar het practischc leerjaar; kamp, Almen (G.); H, J. w. Oudewaal, Barometerstand 9 uur v.m.: 750. Achteruit. Licht. op. Dc lantaarns moeten morgen word enopgestoken om 9.49 en overmorgen om 9.48. Voorburg (Z.-H.); L. F. Schöler, Beverwijk; J. H. Schuilenga en G H. van Spankeren, Haarlem; G. M. A. Swüste, Den Haag; W R Weyers, Brummen; J. Winthouwer, Heemstede; P. J. de Wit, Haarlem; A. Wo- risek, Den Haag. Herexamen 1, niet bevor derd 1. Bevorderd van het tweede naar het laat ste studiejaar: Chr. L. Baljé, Ymuiden; J. van Buuren, Haarlem; H. J. van Daalen, Aerdenhout; L. W. van den Muyzenberg, Soest; A. P. Sipman, Alkmaar; J. Timmer man, Zwaag (N.-H.). Bevorderd van het practische leerjaar naar het laatste studiejaar: A. F. Bogaart; H. van Borstelen en Chr. L. Emmeriks, Haar lem; J. de Haas, den Haag; J. Hagenaar, Haarlem; J. Chr. H. Hoeke, Overveen; N. Hoelandt, Den Haag; A. G. de Jager, Aer denhout; H. J. Jesse, Leiden; P. Jonges, Haarlem; J. C. Jüncher, Den Haag; Th. Kumpe, Haarlem; N. W. C. J. Nooder, Twello; C. J. Prins, IJmuiden; G. C. Reits- ma, Haarlem; P. C. de Rooy, Leiden; N. H. Schenk, Haarlem; J. Ph. Vogel, Hilver sum. Niet bevorderd wegens ziekte 1. Afdeeling Scheepsbouwkunde. Bevor derd van het eerste naar het tweede stu diejaar; A. J. Brander, Bergen (N.-H.); H. F. Groeneveld, Haarlem; J. B. K. Slebe, Bloemendaal; N. H. van Steenwijk, Haar lem; A. D. Visser, Beverwijk. Niet bevor derd 1. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het practische leerjaar: A. C. Melchior, Amsterdam; C. II. Meeuwissc, Den Haag; H. Sanders, Am sterdam. Bevorderd van' het practischc leerjaar naar het !.-• l-le .di H. J Schep- man, Kampen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1