STADSNIEUWS. 'n Heiligfos werl SUCCES HUGO DE GROOT Ongebruikte kracht. Dat allen één zijn. Door advertéeren t Een geschenk aan de politie. Heerenvest hoek Anthoniestraat. P. D. V. „De Reisduif' te Haarlem. BURGERLIJKE STAND. Theater „De Kroon". Rijwieldiefstal. Nutskweekschool voor Onderwijzeressen. Prijzen behaald. TOONEEL. Veroordeeld tot f 290.000 boete Programma R.-K. Muloschool Ged. O. Gracht 12 Haarlem. De steun-actie der H. O. V. Aanrijding. Het trampersoneel der N. .Z H. T. M. Electrische Energie van het P. E. N. IlirJI •H 'r'SÖHfe zijn dood hebben velen door zijn tusschenkomst weldaden van God ontvangen. ADVERTEER Een ingezetene van de stad Utrecht, die onbekend wenscht te blijven heeft aan de Ulrechtsche verkeerspolitie een royaal ge schenk aangeboden. Deze automobilist was zoo uitermate tevreden over het optreden der Ulrechtsche verkeerspolitie, dat hij een geheel uitgeruste automobiel aan dit kcrps ten geschenke heeft gegeven, als blijk van waardeering voor het vele goede, dat in de laa ste jaren daar ter plaatse op ver keersgebied is tot stand gebracht. Boven dien is de auto voorzien van een volledig uitgeruste verbandtrommel, zoodat ze te vens als eerste hulp bij ongelukken goede diensten zal kunnen bewijzen. In het orgaan van de Ned. Kon. Automo biel Club „De Auto", wordt door een in zender geklaagd over den gevaarlijken hoek irfeerenvest-Anthoniestraat, waarbij de in zender H. K. het volgende schrijft: „Is het de politie te Haarlem nog niet op gevallen, dat vele automobilisten, vooral zij die ter plaatse niet bekend zijn op de Heerenvest hoek Anthoniestraat recht door willen rijden. Hier is toch op zeer eenvou dige wijze verandering in te brengen door een groote houten richtingspijl in zwart en wit geschilderd, aan te brengen. Ook zou daar een duidelijker sein mogen wezen voor het naderen van een tram, welke daar zeer gevaarlijk is, daar deze ver buiten het spoor zwaait Het is zaak, dat de betreffende autori teiten de zaken eens uit het oogpunt als vreemdeling bekijken. Uitslag gehouden wedvlucht op 3 Juli '27 van Tours, afstand plm. 625 K.M. los 6.10 u. H. v. Alphen, le 7e pr. J. Bogaert 2e 11e pr. P. Kroon 3e, 9e 10e pr. J. Verver 4e, 12e pr. J. C. v. Vueren 5e, 6e 13e pr. P. de Wil de 8e pr. Eerstgetoonde duif 3 uur 5 min. Uitslag onderlinge vlucht voor jonge dui ven van Geldermalsen op 3 Juli '27 afstand plm. 67 K.M., los 9u 25 min. J. Libberge 1, 2, 3, 5. 7. 12. 16. 23 26e pr. J. Th. Bakker 4, 14. 20. 23. 28. 29e pr. W. Walgieuw 6e pr. Bogaard en v. Lit 8. 9, 10. 13. 17. 18. 21e pr. Herver 11. 30. 32e pr. J. Bogaert 15e pr. C. Hus 19. 22. 24. 25. 34e pr. H. Boogaard 27e pr. J. J. Peterson 31e pr. P. A. Blommaer 33e pr. J, Scherf 35e pr. Eerstgetoonde duif 10 u. 40 min. Laat ste prijswinnaar duif 10 u. 46 min. Geboren: 6 Juli, z. van G. Verbeek Günther. z. van J. M. Mantel—Vermeer. z, van J. P. Hoogendoornv. d. Kroef. 7 Juli. z. van A. P. HiltermanLooman. z. van W. P. Bovendorpv. d. Werf. i— z. van IT. M. FrensenVester. Overleden: 6 Juli: P. Keesman, 69 j., Leid- sche str.; 7 Juli: J. G. Devies, 72 j., Gast- huisstr.; C. T. Vink-de Rooij, 65 j„ Sophia- straal; W. H. J. Meijer, 76 j., Cheribonstr.; E. Hessels-Hazenkamp, 71 j., Kinderhuissin gel; M. P. de Haanv. <L Putten, 74 j., Schoterweg. Een programma, uitstekend geschikt voor 'de zomermaanden brengt deze week „De Kroon". Er is veel afwisseling en in de on derscheidene nummers heeft het humoris tische den boventoon. „Het geheim van de doorgejaagde dame", zou menigeen doen griezelen, maar dat is voqrbarig. Het slacht offer wordt zoo min doorgezaagd als gij of ik, bezoeker. De scherpe zaag gaat over haar hoofd ,heen, dank zij de lenigheid en op vouwbaarheid der dame. Voor wie onbe kend zijn met de truc bij dergelijke bloed stollende experimenten, is het wel aardig te zien, met welke kunstgrepen het publiek be dot wordt. In „Wilde Emma", 'n ontembaar ros, een film die in „the far West" schijnt te spelen blijkens aankleeding en landschappen, doen de namen Wageningen en Westerveld co- misch aan. Overigens volgt men de afwikke ling met spanning. Golfmaniaken heeft een onverwacht ver- loop. Dan is er daarmee wordt het program ma geopend -r het wereldnieuws, waarin de gebeurtenissen der laatste dagen aan onze oogen voorbijtrekken. Het hoofdnummer Mijn koe en ik verplaatst ons midden in het Wild-West- leven, zoo geheel verschillend van het rus tige, knusse gedoe in onze eigen omgeving. In „Mijn koe en ik" zien we het erorme bedrijf van een koeboer, die zoo maar even tjes duizend stuks vee verkoopt. Daarom heen is deze romantische geschiedenis ge Na afloop van 't examen kreeg de school een pluimpje van den voorzitter der examencommissie voor de vlotte conversa tie der leerlingen in de vreemde talen. Geslaagd zijn voor Diploma A: H. G'. A. Akkers, H. Eerdmans, A. J. H. A. Genang, J. H. Jore, H. Klaver, G. J. v. d. Meer, P. J. Smit, J. H, Uttien en M. N. v. Ween en. Voor diploma B.: G. J. M. Govers. Voor het veilingsgebouw aan het Spaarne is gisteren een rijwiel ontvreemd, Examen nuttige handwerken. Geëxami neerd 6 candidaten. Geslaagd de dames C. C. H. Luynenburg, C. M. de Vries, A. G. G. van Dijken en E. E. Witte. Op de te Dordrecht gehouden Tentoon stelling D.I.T.O.B., behaalde de heer P. J. van den Heuvel, Leidschestraat 25, alhier, in de banketbakkerijwedstrijden twee tweede prijzen en één derden prijs, en de heer Leo Bos, Dorreboomstraat 113, één tweede en één derde prijs. ,,'k Heb jou noodlg." De groote revue's der laatste jaren hebben ons zoo verwend, wa ons zoo verwend, dat wij een vertooning als deze al bescheiden voonden, wat vinding, humor, aankleeding en muziek betreft. Hoe wel er toch heusch, naast minder gelukkige partijen, mooie vondsten in voorkomen geestige zetten, orgineele dansjes. Evenwel nu en dan meent men tot ons amusement bij te dragen, door 't debiteeren van „dubbelzinnigheden", welke dien ver zachtende naam nog maar even verdienen, misschien was 't juister, ronduit te spre ken van vuilbekkerij. Daardoor wordt ons belet, het werk nader te bespreken en aan te bevelene. KUNSTVEILING VAN MODERNE SCHILDERIJEN. Dinsdagmiddag a.s. zal in het Brongebouw te Haarlem, ten overstaan van den deur waarder A. v. d. Bosch, door de veiling directie J. A. TRietveld een kunstveiling wosden gehouden van moderne schilderijen, aanvangende 2 uur. Werken van de volgende meesters zullen worden geveild B. Arps, Louis Apol, J. Akkeringa, M. Bauer, Th. de Bock, A. H. Bakker-Korff, G. H. Breit- ner, B. J. Blommers, J. Bogaerts, J, Bosboom, Fred. J. du Chattel, J. C. W. Cossaer, P. J. C. Gabriel, J. Israels, J. C. H. Klinkenberg, H. A. van Meegeren, A. Mauve, H. W, Mesdag, W. Maris, J. Mank. A. Neuhuys, W. v. d. Nat, Geo Poggenbe'ek, Ph. Sadee, Th. Schwarze, Ch. Soer, L. v. d. Tonge, J. Toorop, C. Verschuur, C. v. d. Windt, H. J. v. d. Weele, J. H. Weissenbruch, W. ee Zwart e.a. Kijkdagen zullen gehouden worden Zon dag en Maandag van 10 tot 5 uur. HAARLEMSCHE POLITIE-AGENTEN NAAR LONDEN. Evenals verleden jaar heeft gedurende den afgeloopen winter een 40-tal agenten van politie lessen in Engelsch gevolgd, welke werden gegeven door den Inspecteur van Politie G. A. Drayer, zulks uit een ont wikkelingsoogpunt en mede in verband met den te verwachten toevloed van vreemde lingen ter gelegenheid van de Olympische Spelen. Na een gehouden examen gaan nu 7 agenten onder leiding van gemeldens In specteur een 8-daagsche reis naar Londen maken met het oog op de taal en teneinde daar indrukken op te doen over verkeer, opleiding, Scotland-Yard enz. De Buage- meester van Haarlem heeft op advies vanden Commissaris den deelnemers extra verlof verleend. EEN GEMEENTELIJKE HUUR- VERORDEN1NG? Naar wij vernemen, zal in de a.s. Woens dag te hpuden raadsvergadering behandeld worden een voorstel om in te stellen een gemeentelijke huurverordening. Wegens overtreding der Wet op het Gedistilleerd. Naar men zich wellicht herinnert, heeft vlochten, n Slungel van n vent, die knap de Rijksadvocaat, mr. Asser, in de zitting speelt mtusschen.a sluit n treffende vriend. vgn hgt Gerechtshof {e Amsterdam van 15 schap met een koe, die met haar zachte j^. j bekracbtigjn£ gevraagd van het op goedige oogen den s ungc g 16 December van het vorig jaar door dit Hgi waar hij gaat en hem op een wenk en g bij verstek gewezcn arrest in de zaak s. uit baar gehoorzaamt. Als ze dan voor het aD- Haarlem_ In dUarrest heeft het Hof bij yer_ attoir wordt opgevorderd, gaat hi) m ae wa- slek bevestigd het vonnis van de reobtbank gen met z'n koe mee. De tooneelcn met oen tjj Haarlem van 2 Februari van 't vorig jaar veetrein onderweg de rooveraanval waarbij de heer j. C_ E. L s bebecrend ven( worden knap gespeeld en die bij aan noot der handelsvennootschap J. A. de ïi. in de stad van bestemming, als e u te Haarlem, wegens overtreding der vee overal chrikt en opschudding brena We(. op hgt Qedistijicerdf werd veroordeeld zijn buitengewoon grappig. tot 82 geldboeten, te zamen bedragende Het publiek heeft onbedaarlijk gelachen, 296.861.40, bij gebrek van betaling of ver- „Dat snuit van die vent met die _oe i.ier..e ta vervaligen door 82 hechtenisstraflen een dame in onze omgeving op. Le bedoelde vermoedelijk de snuit van die koe met die vent. Maar hoe ook bedoeld, de vent speelt zijn rol tot 't einde zoo droog en geestig, dat men niet kan nalaten te lachen. Vooral bij de ontknooping aan 't eind, als hij al 't vee in de hokken heeft geloodst en van zijn 'baas mag kiezen wat hij wil, kiest hij 't rund in plaats van de lieve dochter van zijn baas. De ezel! 'der H. O. V. Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 10 Juli, des middags te half drie, onder leiding van Willem Knikker. 1. „Flottenparade, marsch, R. Eilenberg. 2. Racockzy ouverture, Keler Bela. 3. „Dolores", Walzer, E. Waldteufel. 4. Potpourri aus „Des fidele Bauer", L. Fall. 5. Ouverture „Cavallerie légère", F, v. 6. ,'i-a Feria" Suite cspagnol, P. Lacome. /j°rC' 7. Selection of „The Geisha", Sidney..Het,..H°f' da verdachtestrafbaar s'.elde Jcnes, j bij artikel 8 der wet van 4 April 1871, ver oordeelde hem deswege tot een totaal aan Personalia I ">oe'en van f 290.000, bij niet betaling te Aan mej. N. Klein en'den heer P. C.!*/00' twee daSen voor Muller, beiden alhier, werd het certificaat e voor Machineschrijven, volgens Wery's Tienvingersysteem (blindschrijven), uitge- STAKING IN EEN CONSERVENFABRIEK reikt. I TE BEVERWIJK. Voor het eindexamen der Kweekschool T van het H. Hart te Reuver, slaagde mej. L. n™. da conservenfabnek van de. fa Gebr T ii Docter, te eBverwijk waren Donderdagnacht ui u- a j eon 50-tal werklieden aan den arbeid gesteld Aan een school voor bijzonder onder- c a r\ t l j. l j c voor het z.g „afrissen van bessen. Er werd wijs te Dordrecht is tot onderwijzeres be- t-.i-t *a..r~„yri T volgens tariet gewerkt, en, naar men ons van noemd mej. J. Veenstra, van hier. werkgeverszijde mededeelde, kon, wanneer goed doogewerkt werd een flink loon wor- van twee dagen. Men weet, dat de lange duur van dit straf proces verband heeft gehouden met het feit, dat op 28 December van het vorig jaar de veroordeelde van genoemd verstekvonnis in verzet was gekomen, terwijl hij tevens cassatie had aangeteekend tegen een be slissing van het Hof, waarbij verstek tegen hem werd verleend, hoewel aanvankïlijk zijn gemachtigde, mr. J- de Vrieze te dezer slede en zijn verdediger, mr. G. W. C. Pliester uit Haarlem, waren toegelaten, Na 28 December heeft het Hof zich nog met de behandeling dezer zaak bezig gehou den op 31 Mei (het cassatieberoep was in middels verworpen), op 15 Juni j.L, op 29 Juni j.1. en eindelijk op hsden. Het Hof heeft thans zijn bij verstek ge wezen arrest vernietigt en beklaagde schul dig verklaard aan het koopen van accijns- goed, hetwelk bij vervoer door document Bij tiet op 8 Juli te Amsterdam gehouden den gehaald. Gisteravond echter weigerden de werklie den den arbeid te hervatten. Tenzij hen een - vas' uurloon van 1.per uur werd uit- Mulo-examen hebben 11 leerlingen der betaald, zouden zij het werk hervatten, hoogste klas examen gedaan, waarvan 10 j De directie van de Conservenfabriek was slaagden, 9 voor diploma A. en 1 voor di- hiertoe niet bereid.. Toen de menschen ptoma L. (hierna standvastig bleven'weigeren om te gaan werken, besloot de directie "dé ïfefrbfc- ken werklieden te ontslaan. Er wordt nu allen avond met eigen personeel doorge werkt. De bessen worden thans ongerist naar Breda verzonden. De secretaris van de H. O. V. deelt ons mede, dat van particuliere zijde reeds bijna 2000 is ontvangen. Moge dit bedrag spoe dig aangroeien tot de 6500 aanwezig zijn. Op het Spaarne bij de Turfsteeg wilde een vrachtauto rijden tusschen een hand wagen en een tram der Ceintuurbaan, die den eerste passeerde. Er was echter voor den auto geen ruimte om den handwagen in te halen. Het gevolg was een botsing tusschen tram en auto. Het voorbalcon van de tram werd geheel ingedrukt. Tegen den chauffeur is proces-verbaal op gemaakt. Ook te Hillegom zal door de Directie der N, Z. H. T. M. een reorganisatie worden in gevoerd, hoewel reeds door den chef is me degedeeld, dat daar de personeelsformatie zoo mondjesmaat is, dat daar niemand ge mist kan worden. Evenwel zal aan ver schillende menschen, die in gewone omstan digheden een vaste aantelling zouden heb ben verkregen, deze aanstelling niet worden verstrekt. Een en ander hield verband met de moordende concurrentie door de auto bussen op de lijn Haarlem-Leiden, maar vooral op het traject Haarlem-Lisse, waar door buitengewone schade aan de N. Z, H. zou worden bezorgd. Of en zoo ja hoe de concurrentie van de autobussen voor Hillegom ernstige gevolgen zou kunnen hebben, wat betreft het Tram personeel kon thans door de Directie nog niet worden medegedeeld daar men eerst de beslissing van de Kroon wilde afwachten, waarbij tegen de beslissing van Gedeputeer de Staten verzet is aangeteekend, LXOR-THEATER. Op 'n mooien zomeravond staan de kansen op een gevulde zaal voor de bioscoop slecht. Of de titel van het hoofdnummer „Vlam mende grenzen", in verband met de tem peratuur, dan een attractie vormt, blijft 'n vraag, maar zeker is 't, dat men, eenmaal binnen, warmte en tijd vergeet door dc ge weldige boeiende kracht van die zwaar- romantische film. Het verhaal speelt aan de Duitsch-Russische grens en daar gaat 't er in torebele dagen zeer Russisch naar toe. Dat ondervindt de goedbezitster me vrouw Van Willkühen, die onere de terreur van een bende vrijbuiters afschuwelijke dagen doormaakt, waarin de eene span nende scène op de andere volgt. Wat deze film zoo aangrijpend maakt is echter niet op de eerste plaats de romantische en toch in 't ge heel niet drakerige inhoud^maar het schit terende spel van welhaast alle medewerken den. Natuurlijk blinken daarbij de hoofd personen uit, maar ook iedere bijrol is keu rig verzorgd en naast de groote scènes ver raden tal van kleine tooneeltjes de knappe regie. Daar „vlammende grenzen" niet alleen op de situatie van de landstreek slaat, maar ook op het gebeuren tusschen de ver schillende personen achten we voorbehoud voor volwassenen noodzakelijk. Behalve dit sterke hoofdnummer is er nog 'n prettige komische film en veel ac tueels en wetenswaardigs, terwijl de muziek 'n pluim verdient, zoodat Luxor weer met iets goeds voor den dag (of liever den avond komt. DE STEUNACTIE VOOR DE H.O.V. De propaganda-commissie van de H.O.V. heeft besloten, behoudens goedkeuring van burgemeester en wethouders, met ingang van Maandag 11 Juli, inteekenlijsten te doen circuleeren onder de inwoners van Haarlem. Wij doen een beroep op de welwillende medewerking onzer stadgenooten en ver zoeken hen, de vele dames die zich voor deze iaak beschikbaar hebben gesteld, niet zonder eenige bijdrage weg te sturen. Is het nog noodig nader te omschrijven het groote belang dat Haarlem heeft bij het behoud van de H.O.V.? Er is de laatste tijd al zooveel hierop gezinspeeld, dat wij mogen aannemen dat ieder stadgenoot hiervan doordrongen zal zijn. Doch er is de laatste tijd ook gezinspeeld op mindere belangstelling van het Haar- lemsche publiek voor de H.O.V. en dat zou de propaganda-commissie zoo gaarne met daden willen tegenspreken. Alle bedragen, hoe klein en hoe groot ook, zullen hartelijk welkom zijn, doeh wie maar eenigszins gevoelt voor de H.O.V. of over tuigd is van het nut van het voortbestaan van onze orchestvereeniging, zal zich geroe pen moeten gevoelen om met eenige bijdrage de inteekenlijsten te vereeren. De muziek- en zangvereenigingen hier ter stede, gullen zeker de volgende week niet achter blijven en gelegenheid vinden om op hunne repetities gelden in te zamelen voor het goede doel. Het bureau van de propaganda-commissie is gevestigd bij den heer H. Stinis, Kruis weg 2,3, alwaar men kan inteekenen of van zijn belangstelling blijken kan geven, door welk bedrag, hoe klein ook voor de H.O.V. af te staan. Teneinde de werkzaamheden te bespoe digen, zouden nog eenige dames welkom zijn in de propaganda-commissie, die tijd Wia ennein zouden hebben om gelden in te zamelen. Deze dames worden beleefd verzocht zich bij den heer Stinis naa te melden. Onder voorzitterschap van den heer P. H. L. J. Lommen burgemeester van Castricum, vergaderd op 7 dezer des nam. te 2 uur, in het hotel Proot te Alkmaar de besturen der gemeenten Aalsmeer, Oterleek, Andijk, Anna Paulowna, Castricum, Abbekerk, Eg- mond aan Zee, Hoorn, Limrnen, Schellink- hout en Zuid en Noord-Schermer met de oirectcuren en leiders der G. E_ ten einde te komen tot een gezamenlijke aCtie om van de Provincie Noord-Holland voor levering van stroom gunstiger voorwaarden te verkrijgen dan zijn vastgelegd in bet- contract 1925. Nu de provincie lot tariefsverlaging in haar concessiegebieden is overgegaan, zijn genoemde gemeentebesturen eenparig van oordeel, dat het billijk zoude zijn, inc'ien ook die gemeenten, welke het hoogste trief hebben aanvaard en steeds van wel willende medewerking blijk gaven, gunsti ger voorwaarden voor levering van elec- irische energie vn de povincie bekomen. De vergadering, waar groote eenstemmig heid heerschte, besloot aan een commissie van drie de verdere afwikkeling dezer aan gelegenheid op te dragen. Sursum corda..»* dc harten omhoog 1 Al te vaak houden we onze blikken te veel omlaag.op dit aardsch gepeuter. En zoo komt het dat zoovelen er naast peuteren I En dat is doodjammer. Want het echte levensgeluk schiet er dan bij in.... en de warboel wordt nog grooter. Dezen keer.... de harten omhoog! 't Gaat over Talbot. Tarbot Pardon! Talbot.... Matt Talbot.... 'n los werkman. Zondag den 7en Juni 1925 werd z'n lijk binnengedragen in het ziekenhuis aan de Jervisstreet te Dublin. IVIen had hem doodgevonden op straat. De zusters van Barmhartigheid, die dit ziekenhuis bedienen, legden het lijk af en ontdekten, dat de man, oogenschijnlijk een arbeider, over het geheele lichaam de sporen droeg van strenge boetepleging. Om den eenen arm was een koord van den H. Franciscus gebonden, om den anderen een lichte ketting, 'n Zelfde ketting was om een van de beenen en een touw om het andere been. Tweemaal om het lichaam was een ketting van zwaarder kaliber gebonden. Koord, ketting en touw waren stevig aan gehaald. Bij navraag bleek, dat de man Matt Tal bot heette en arbeider was op de timmer manswerkplaatsen van T. C. Martin, een firma uit Dublin, gevestigd aan de North Wall. Hij was vrijgezel en woonde in 't zelfde huurhuis als zijn getrouwde zusters, n.I. Rutlandstreet, Dublin» Matt was geboren in 1857, nabij de North Wall waar hij het grootste gedeelte van zijn leven werkte. School ging hij bij de broeders in Nord Richmondstreet. Hij verliet de school met 13 jaar, en werkte op scheepstimmerwerven tot 1894., toen hij bij de firma Martin in dienst trad. Zijn moeder vertelde, dat zij hem eens thuis had zien komen, waggelend dronken van de opbrengst van zijn schoenen, die hij verkocht had. In het jaar 1882, toen Matt 25 was, veran derde dit alles. Hij ging naar Pater Keane van het Heilig Kruiscollege en legde er de gelofte van ge heelonthouding af, voor denktijd van drie maanden. Hij hield ze, en legde ze toen af voor een jaar. Ook deze hield hij, en beloofde toen geheelonthouder te zijn voor zijn ge heele leven. Dit ivas het keerpunt van zijn leven. Hij verdiende toen wekelijks ongeveer 1519 shilling, het gewone loon van losse arbeiders in Dublin. L Na zijn belofte bracht hij langzamerhand zijn uitgaven voor levensonderhoud terug op slechts 6 Sh. Dit was een week voor den oorlog. Na het stijgen der prijzen werd dit 10 Sh per week. Toen hem twee Shilling voor overwerk werden aangeboden sloeg hij eerst af, den kende dat het oneervol was, geld voor dit werk aan te nemen daar hij dikwijls een vrij uur had gedurende den dag, dat zijn werk gevers hem in dienst hadden, en daarom had hij er geen bezwaar tegen, gedurende de avonduren te werken zonder extra loon. Zondags at hij om ongeveer 2 uur. Als "dit èén goed maal was, at hij dien dag niet meer. Als de maaitijd heel sober was, nam hij om 6 uur nog wat thee en een beetje brood. Gedurende de week maakte zijn zuster cacao voor hem klaar en liet dit in zijn kamer staan. Hij warmde dit 's morgens op na zijn terugkeer van de vroegmis en met een boter ham diende het als ontbijt. Op werkdagen at hij wel 's avonds, maar zelden op den middag, tot zijn gezondheid tengevolge van hartziekte Zwakker werd. 's Maandags echter nam hij gewoonlijk hiets dan brood en een beetje zwarte thee. 's Woensdags nam hij ook geen boter en 's Zaterdags was zijn eten hetzelfde als 's Maandags. Gedurende de vasten en op de vooravon den van groote feesten gebruikte hij geen vleesch, boter of melk. In Juni had hij nog een speciale vasten van een maand ter eere van het H. Hart. Zijn voorkomen, hoewel mager, was dat van 'n gespierd man. Matt ging om 10 uur naar bed en stond weer om 2 uur in den morgen op om te bid den. Vanaf het jaar 1910 sliep hij op een plank die alleen met een deken bedekt was. Als kussen had hij een ruw stuk dennenhout, met de ruwe kant naar boven. Bij gewoon weer bedekte hij zich 's nachts alleen met een halve deken, maar als het bui tengewoon koud was stond hij zijn zuster toe er een paar zakken aan toe te voegen. Vanaf twee uur in den morgen .knielde hij voor zijn bed neer en bad dan met uitgestrek te armen. Dan kleedde hij zich aan en bad op zijn kamer tot vijf uur, vervolgens ging hij naar de Jesuïtenkerk van den H. Franciscus Xaverius in Upper Gardinerstreet. Vele jaren woonde hij iederen werkdag een mis bij die om vijf uur begon. Later toen de eerste Mis om 6.15 plaats had en de kerk om 5.30 werd geopend, wacht te Matt op zijn knieën op de kerktrappen tot de kerk werd geopend. Dan ging hij de kerk binnen en deed den Kruisweg. Hij communiceerde eiken morgen. 's Zondags bleef hij in de kerk van 5 30 v.m. tot 1.30 n.m., daarna ging hij eten. Zondagsavonds ging hij opnieuw naar de kerk om er te bidden. Hij was ook lid van de Derde Orde. lederen dag bad hij de 15 H. H. Geheimen van den Rozenkrans. Hij hield ook Novenen voor de voornaamste feesten Goewel Matt aan alles gaf, wijdde hij zich speciaai aan de zaak der Chineesche Missies, Bij navraag aan het St. Columbans Col lege, waar de priesters voor die Missie worden opgeleid, werd vastgesteld, dat hij meer dan sh. per week van zijn later loon van 40 sh, per week afstond. Eens zei Talbot, dat hij gedurende den nacht voortdurend geroepen was om te bidden voor het zielenheil van iemand die jaren lang zijn geloof had verloren. Bij navraag hoorde men, dat deze man juist een uur gestorven was na het tijdstip waarop Talbot was opgestaan om voor hem te bidden Bij een andere gelegenheid werd hem ge vraagd voor een tijdelijke gunst te bidden, die reeds jarenlang hopeloos scheen. Binnen 14 dagen werd zij toegestaan. Hij bekeerde eveneens een man die ge durende 30 jaar de H Sacramenten niet ont vangen had. Matt Talbot kocht dikwijls boeken die handelden over het zieleleven en na zijn dood werd een kist vol van dergelijke boeken ge vonden. Zijn lievelings-schrijvers waren Thomas Kempis, Pater Faber en de H Franciscus van Sales. Zijn nederige en heldhaftige vroomheid is voor een groot aantal inwoners Van Dublin een aansporing geweest hun leven anders in te richten. Zijn levensgeschiedenis zal bin nenkort het licht zien. 'n Heilig los werkman? Ja ieder in z'n staat kan heilig leven En 't is zeer, zeer verblijdend, dat dit besef weer doordringt tot den katholieken werk- ma-. Missie 111. Een strijder voor de eenheid onder de Kerken. Gommer en Armijn te Hoof Dongen om het recht Geloof, Yders ingebraght bescheit In de weegschael werd geleit. Dokter Gommer, arme knecht, Had 'et met den eersten slecht, Mits de schrandere Armijn Tegens Beza en Calvijn, Ley den rok van d'advokaat En de kussens van den Raedt En het brein dat geenszins scheen Ydel van gesonde Reën 1) Brieven, die vermelden plat 't Heiligh Recht van elka Stadt. Gommer zach vast hier en gins, Tot zoo lang mijn Heer en Prins Gommers' zijd', die boven hing, Trooste met zijn staele kling, D;e zoo zwaer was van gewigt Dat al 't ander viel te licht. Toen aenbad elk Gommers pop, En Armijn, die kreegh de schop. Zoo vertelt ons Vondei den strijd tusschen remonstranten en contra-remonstranten in het roerige Holland. Inderdaad was het onverkwikkelijk. Hoe wel De Groot met nadruk schreef tegen de oude ketterijen van Socinus, werd hij toch van die ketterij beschuldigd. Hoewel hij schreef t „Jesus Christus, waarlijk en eeuwig God, die voor allen is gestorven om allen te redden, mo ge Zijn Kerk beschermen, alle ketterijen er van verre houden, maar vóóral, die welke de herinnering aan Zijne weldaden zou verdoe zelen." Toch werd hij een loochenaar van Christus gescholden, 't Ging met hem, zooals het nog steeds gaat met de roomschen. Men beschuldigt hen en hun leer van allerhand on ware dingen en valt dan die leer aan als blijk baar kettersch. In elk geval is zoo'n wijze van bestrijden de allereenvoudigste en ontheft den bestrijder van de moeite kennis te nem»n van de roomsche leer. En juist als de roomschen als gevaar voor het vaderland worden geschol den nog op heden, en wel 't hardst door de zulken, die zich in hun hart al heel weinig ge legen laten liggen aan dat vaderland, zoo ook werden toendertijd de remonstranten aldus toegesproken „Zegt, gij afvalligen, waarom verontreinigt gij mijn land, en maakt mijn erfdeel tot een gruwel. En verlaat de leer, die gij eenmaal zelf gepredikt hebt. Uw goud is tot schuim geworden, uwe ranken zijn met water, ja met gift vermengd. Met de recht schapen en onvervalschte melk placht gij de kudde van Christus te voeden, maar niju zijt ge gelijk geworden aan den draak, die zijn jongen de borst geeft en met giftig voedsel voedt.... Wee hen, die van God afwijken. Zij moeten verdelgd worden want van Gods waarheid zijn ze afgevallen".... Met dergelijke bijbelteksten werd het volk aangehitst tegen de remonstranten. Men proeft er de bijbelvaste calvinist uit. En waar de Hollander zoo prat gaat op het feit, dat hij, voor „de vrijheid gestreden hebbende, steeds vrijheid liet ook aan anderen, men jn ge schiedenisboekjes de jeugd fier Vertelt, hoe ons vrije landje een toevlucht werd voor ver drukten van elders, daar was het inderdaad van binnen vol heerschzucht op 't gebied der religie. De roomschen, nog tijdens het twaalfjarig bestand, verre in de meerderheid, werden ge kneveld in de uitoefening van hun godsdienst door een handjevol-de-baas-spelende domi nees. En de remonstranten werden uit kerk en bedehuis weggejaagd, ja hier en daar sloeg het volk over tot plundering. De Groot schrijft er over „Van af het oogenblik waarop men tot geweld^ overging, waren het twee soorten van menschen, die in den staat een nieuwe or de poogden in te voeren, de een uit ijver voor de leer, b. v. verschillende predikanten (daar onder ook, die bij deze gelegenheid hoopten op meer inkomen en hooger ambt), de andere, die deels omdat ze vreemdeling waren, deels omdat ze ongeschikt waren, geen ambten konden krijgen en nu langs dezen weg die nog hoopten te verwerven. Dit laatste is een euvel, dat zich allang open baart. In het begin van den oorlog (tegen Sjfanje) waren er predikanten, die onder de aanzienlijken om hun domheid spotnamen kregen. Ten tijde van het zware en onvergetelijk beleg van Leiden schaamden de predikanten Zich niet, van den kansel af de overheid tegen over het volk aan te klagen, omdat deze op de munten (die waren toen van papier, omdat er gebrek aan zilver was) hadden doen drukken, dat ze alles geduldig verdroegen om wille van de vrijheid, terwijl de predikanten wilden, dat 2°u staan om wille van de hervorming. Alsof onder den algemeenen naam vrijheid met ook de religieuze vrijheid mede werd ver staan, en alsof ook niet anderen die niet be hoorden tot de gereformeerden, uit haat tegen de inquisitie en de Spaansche heerschappij dapper voor het vaderland hadden meege vochten. 1) Echter kon zulk een euvel nog geen groot kwaad brengen, zoolang Holland uit Hollanders bestoud. Echter, nadat in Brabant en in Vlaanderen de zaak verloren was, mengde zich onder de onzen een menivte van menschen, die niet bekend waren met on ze zeden en gewoonten. Prins Willem ver- maande in de laatste dagen zijns levens de aanzienlijksten in den lande, dat ze daaroo zouden toezien en oproerma kende redevoerin- dood v°,rn reSt6n tegen §aa"- Toen na den d°°d de2en vorst, graaf Leicester, die kennpn het ?n niet genoeg had leeren allen rt';„ stu,iir in handen nam, meenden wiieJi de bestaande orde ontevreden hinri 1 k'rï voor hen gekomen was, de <l-,f h an "et werk te slaan. En zoo kwam het, p 9 vertegenwoordigers van het wettelijk ge^ag, beschuldigd werden, niet alleen men schen zonder religie te zijn (we!-te-verstaan, omdat ze zich niet al te angstig gebonden achtten door menschelijke, d. i. calvinisti sche uitvindingen), maar ook onbetrouwbaar en Spaanschgezind. Dit euvel leeft in onze tegenwoordige on gelukkige dagen weer op. Op postwagen, op booten, op markten, op straat, werd openlijk over dverandering in de staatsinrichting en in de leiders gesproken. En de daden bleven met uitEn daarop verhaalt hij over de op roeren en gewelddaden, die de calvinisten te Oudewater en te Leiden en in Heusden en in Delft verrichtten. Men denke zich in, hoe het in die tijden on der de bijbellezenden ging. Men kon in geen trekschuit varen of hoorde .er felle discussies over de genade en de praedestinatie. In de courant wordt er zelden een artikel geschreven voor de zieken, die toch dage lijks een belangrijk deel der maatschappij uitmaken. De hospitalen zijn ruim bezet en in menig huis ligt her lijden opgestapeld. Daarenboven zijn er zielszieken met een zielelijden, dat veel zwaarder drukken kan dan lichaamspijnen. Beiden vormen de lijdende menschheid, die van de wereld zoo weinig te verwachten heeft, maar die van haar kant zooveel aan de wereld geven kan. Doch wordt al dat lijden voldoende dienst baar gemaakt aan het algemeen welzijn? Laten wij niet dat lijden voor een groot deel nutteloos voorbijgaan zonder de krachten te gebruiken, die erin liggen opgesloten? Hoeveel ziels- en lichaamszieken voelen hun lijden aan als een kwaad, dat zij nu eenmaal torsen moeten goedschiks of morrend ujist omdat zij meenen, dat hun leed doelloos is Ik heb zieken gekend, die de pijnlijke gedachte niet van zich konden afzetten, dat zij door de arbeidende, gezonde maatschappij werden op zij geschoven, ja haar tot last waren geworden en zich tot weinig meer in staat voelden dan maar te hunkeren naar den dag van beterschap. Hoe veel zielelijders zouden eraan denken om hun smartelijke dagen in dienst te stellen van een hoog, algemeen belang? Of is het niet waar, dat wij ons lijden aan God kunnen aanbieden voor een bepaald doel, dat men er een bestemming aan kan geven, die ver uitgaat buiten de grenzen Van ons eigen ik Ik heb mij er meermalen over "verwonderd, dat bij een beroep op de gebeden der geloo- vigen er geen bizonder verzoek werd gericht tot de zieken en lijdenden. Zij zijn toch de lievelingen van God, wijl zij Christus het meest nabijkomen, aan Hem het meest gelijk vormig zijn. Men vraagt enkel gebeden voor de zieken, niet van de zieken! En toch dat moeten wij ons volk leeren, ook in zijn gezonde dagen. In dezè richting is men werkzaam meer in het Noorden dan in het Zuiden van ons land en het is juist mijn doel om de aandacht van hen, die met de zielzorg en ziekenverpleging belast zijn, te vestigen op de vereeniging „Het Aposto laat der Zieken", die nu reeds zulke heerlijke vruchten heeft voortgebracht. De Statuten zijn eenvoudig: le. Het vast» besluit maken het lijden aan te nemen uit de hand van God: 2e. het te dragen als Chris ten in den geest van Christus volgens den Wil van God; 3e. het aan te bieden als offer voor het Rijk van God; 4e. zijn naam opge ven en adres aan het Secretariaat Z.A.R.K. Pastorie, Bloemendaal. Door toe te treden tot deze vereeniging zal de zieke zijn lijden dragelijker maken, wijl hij zich bewust wordt deel uit te maken van het groote geheel van lotgenooten, die voor elkander en de groote nooden der mensch heid dagelijks hun taak krijgen aangewezen door het offeren van hun lijden, dat aan hun leven een nieuwe eeuwigheidswaarde toe voegt. Zoo zou het kunnen gebeuren, dat per sonen, die nooit iets voor hun naasten deden op hun ziekbed ware navolgers werden van den Meester, die de wet der naastenliedef zoo verheven in woord en daad leeraarde. Een onzer vrienden overhandigde ons eeni ge n tijd geleden een uitknipsel uit een Pro- testantsche Kerkbode van Den Haag waar in de predikbeurten van een bepaalden Zon dag waren opgenomen. Wanneer wij geen rekening houden met die predikbeurten, welke van een en dezelfde confessie uitgingen, en dus alleen optellen die predikbeurten, die geheel verschillende rich tingen vertegenwoordigen, dan komen we tot het volgende lijstje. Nederlandsche Protestanten-Bond. Remonstrantsch Gereformeerde Kerk. Doopsgezinde Kerk. Fransche Kerk. Duitsche Kerk. First Church of Cristian Scientists. Soefi-Kerk. Duinoord-Kerk. Vrijzinnig-Hervormden. Vrije Gemeente. Vrije Evangelische Gemeente. Oud-Gereformeerde Gemeente. Baptisten-Gemeente. Gemeente der Zevende-Dags Baptisten* Zevende Dags-Adventisten. Apostolische Gemeente. Pinkster-Gemeente. Christen-Gemeenschap. Kerk van Jezus Christus en de Heiligen der laatste dagen. Nederlandsch Leger des Heils. De Spiritualisten. Christen-Spiritualisten-Vereeniging. Vrije Katholieke Kerk. De lezer ziet het er is keuze genoeg in Den Haag. En al deze verschillende kerkge nootschappen staan in beginsel op hetzelfde standpunt, hetwelk het zuiver-Protestantsche is, volgens hetwelk de Heilige Schrift geen verklaarder noodig heeft, maar iedereen op eigen gezag en gelegenheid de Schrift verkla ren mag en moet. Wij hebben met het bovenstaande lijstje niets nieuws geleerd aan onze lezers en wan neer men buiten Den Haag ging zoeken, dan kon het gemakkelijk met eenige honderden vermeerderd worden. Maar ons dunkt toch, dat de Apostel Paulus, als hem indertud zoo'n lijstje onder de oogen was gekomen, aan de Hagenaars zou geschreven hebben, wat hij schreef aan de Corinthiërs (I, 1:11): „Ik merk, broeders, dat er oneenigheden onder U bestaan, en dat hij een overdrukje zou laten mjiken van zijn brief aan de Ephesiërs, aan wie hij schreef „Eén lichaam is het en één Geest, gelijk gij geroepen zijt tot één hope uwer roeping een Heer, een geloof, een doop, een God en Vader van allen, die over allen cn door alles en in ons allen is (Eph. 4 4—5). Waarom anders heeft Jezus Zelf zoo vurig gebeden om de eenheid Zijner leerlingen en die eenheid gemaakt tot een teeken, opdat de wereld erkennen zou, dat God Hem gezon den heeft 1) Dit wordt ook maar zelden in „neutrale" geschiedenisboekjes voor de jeugd verteld 1) Dit slaat op Hugo de Groot. Niet alle advertentiên hebben reeds bjj één enkele plaatsing s Zulks hangt grooten- deels daarvan af of er lust tot het koopen van Uw artikel bestaat wordt de lust tot koopen opgewekt in de „Nieuwe s Haarlemsche Courant"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7