UTUM Wat zal hij er mee doen? NIEUWE HAARLEMSCHL COURANT. Derde Bla'1 Zaterdag 9 Juli 1927 De stand der onderhandelingen ter Driemogendheden-conferentie. De Kiesrechthervorming in Frankrijk. De Kamer verwerpt de zuivere evenredige vertegenwoordiging. GEM. BUIT. BERICHTEN. KERK EN SCHOOL. Het 75-jarig bestaan van „De Heibloem". LUCHTVERKEEP BATAVIA—MEDAN DOG.. DE LUCHT. Een sprong over de wildernis Vierhonderd kilometer over moerasen en oerwouden. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. De schande onzer „beschaving" SOCIAAL LEVEN. Ned. R. K. Bond van Hotel bedienden. RADIONIEUWS. de Koningin en de Prinses De redevoeringen van H. M. voor de radio. STOOMVAARTLIJNEN. De Driemogendheden Conferentie. De berichten uit Genève omtrent de re sultaten der Viool-conferentie luiden wat gunstiger. Gezocht wordt naar een formule voor een mogelijke overeenstemming, waarbij de Japanners naar het schijnt nu hun bemidde ling verleenen, ten einde de meeningsver- rchillen tusschen de Amerikanen en de Britten te overbruggen. Zij zcuden een com promisvoorstel hebben gedian, dat thans in overweging is. En er zouden vertrouwe lijke besprekingen hebben plaats gehad tus schen de leiders der drie delegaties, waarbij zou zijn gebleken, dat men wederzijds wel overtuigd is elkander tegemoet te moeten komen. De Amerikanen zouden meer begrip zijn gaan toonen voor de Britsche eischen en voor de speciale belangen, die door de Britsche regeering moeten worden behar tigd. Alleen schijnt het dat er in de Ame- rikaanrche delegatie geen eenstemmigheid heerscht, maar men heeft alle hoop, dat zij, die in deze delegatie voor een tegemoet komende houding zijn, de overhand zullen behouden. Daar voor Amerika de quacstie van de volkomen gelijkstelling met Engeland toch eigenlijk geen quaestie van belang is, maar slechts eene van sentiment, schijnt een op lossing van de bestaande meeningsverschil- le zeker niet onmogelijk. Tegen een gelijkstelling trouwens van de Vereenigde Staten met Engeland hebben de Britten geen bezwaar, het is hun alleen te doen om de vrijheid over de hun toegestane tonnage over een grooter aantal kleinere schepen te verdeelen, die de Vereenigde Staten echter niet behoeven, zoodat deze liever minder maar dan grooter schepen bouwen Het Britsche bezwaar hiertegen is, dat zij dan ook zulke groote schépen zouden moeten hebben en dus hun bedoeling cm hun kruiserviool uit te breiden met kleinere schepen, niet zouden kunnen- verwezenlij ken. De moeilijkheid die moet worden opge lost is dus niet alleen gelegen in den om vang van de wederzijds overeen te komen maximum tonnage en de onderlinge verhou ding van deze maxima, waarover men zich eerst zoo warm maakte, maar is thans meer in het bijzonder de vraag hoe deze tonna ge te verdeelen. Het onderwerp is technisch bijzonder in gewikkeld en over volledige gegevens heb ben de buitenstaanders geen beschikking. Volstaan wij dus met het constateeren van het heugelijke feit, dat er in de stemming te Genève een gunstige keer is gekomen. Er zal echter nog wel zeer geruime tijd noodig zijn eer men tot een resultaat is ge- komen. m De drie delegaties zijn overeengekomen 'n compromisvoorstel der Japansche delegatie in overweging te nemen, behelzende, dat de globale tonnage voor kruisers en destroyers voor Amerika en bet Britsche Rijk wordt vastgesteld op 450.000 en voor Japan op 330.000. De marinedeskundigen trachten overeenstemming tot stand te brengen ten acnzien van de details van dit voorstel. De publieke meening in Japan toont zich hoe langer hoe meer geprikkeld over het te Genève aan den dag tredend streven tot uitbreiding van de vloten. Men dringt er op aan, dat de Engelschen en Amerikanen de wereld in de richting van den vrede voeren, Japan is dan gaarne bereid te volgen. In 'handelskringen zegt men, dat de be kwaamheid der kruisers om de handelswe gen in oorlogstijd te beveiligen uiterst twij felachtig is en vestigt men de aandacht op het succes van Lindbergh en andere vliegers evenals op de activiteit der Duitsche duik- booten tijdens den oorlog. Men wenscht in deze kringen een categorische vermindering. De Fransche minister van marine Leygues heeft naar aanleiding van de vlootconferen- tie aan het „Journal" verklaard, dat z.i. de onderzeeër een even loyaal wapen is aLs t „oppervlakteschip" of het vliegtuig. Alles hangt af van het gebruik dat men er van maakt. Ieder wapen is delovaal aldus de minister, als men er een deloyaal gebruik van maakt. Wat wij Franschen in den on derzeeër waardeeren zijn zijn defensieve hoedanigheden in verband met afmeting en prijs. Ons land, dat geen enkel linieschip en geen enkelen slagkruiser bouwt, zou in werkelijkheid zonder verdediging ter zee zijn als men het beroofde van zijn flottiljes onderzeeërs. De minister verklaarde ten slotte nog, dat Frankrijk niets meer vraagt dan wat het te Washington heeft verkregen, maar dat het vastbesloten is daarvan niets af te staan. De Kiesrechthervorming in Frankrijk In een eindelooze nachtzitting, die in den morgen van Vrijdag nog voortduurde, heeft de Fransche Kamer de behandeling van het ontwerp-kieswet voortgezet. Het geschiedde onder ontzaglijk tumult, veroorzaakt door den hartstocht, die dit hun zoo na aan het hart liggende onderwerp bij de députés op wekt. De rechterzijde, verbonden met de com munisten, doet al haar best orp bij verras sing de tot standkoming van de wet, die den terugkeer tot het arrondissement be doelt, nog te verhinderen, terwijl het kartel, dat zich in dezen opnieuw gevormd heeft, de onverzettelijkheid van zijn numerieke meer derheid daartegenover stelt en de neiging vertoont, desnoods permament in zitting te blijven voortgaan tot d" wet aangenomen is. Blijft het blok van radicalen en socialis ten waakzaam, dan lijkt de aanneming der wet, zooals zij door de commissie werd voor gesteld, niet twijfelachtig Tot dusver wer den alle tegenontwerpen en amendementen afgestemd met eer. meerderheid, die nog wat grooter was dan verwacht werd. De voor naamste stemming over het beginsel had plaats bij het tegenontwerp Bonnefous, den leider der proportionalisten, die de zuivere evenredige vertegenwoordiging wilde in voeren, hetwelk bij stemming op de tribune verworpen werd met 265 legen 176 stemmen. Dit beteekent inderdaad de groote over winning der „arrondissementiers." De Kamer ging op zoo ruwe wijze tegen enkele ministers, zooals Sarraut Perrier, die zij weigerde aan te hooren, te werk, dat men op sommige oogenblikken den indruk zou krijgen, dat de regeering gevaar liep. Bij een persoonlijke interventie van Poin- caré tijdens de middagzitting bleek echter, dat de meerderheid van een omverwerpen van het kabinet niet weten wil, althans zoo lang de kieswet nog niet aangenomen is. Ze vreest, dat daarvan anders niets meer komt, maar is ze eenmaal in beide Kamers gevo teerd, dan zal het zeker wenschelijk zijn de sessie zoo gauw mogelijk te sluiten. MINISTER DE BROCQUEVILLE OVER DE LANDSVERDEDIGING. Bij de behandeling van de begrooting van landsverdediging in den Belgischen Senaat heeft minister de Brocqueville ineegedeeeld, dat hij over de bewapening van Duitschland inlichtingen bezat, die verontrustend waren Voor de toekomst. Hij zeide het aantal te kennen der mannen, die, telkens na zes maanden ontslag uit den dienst der Rijks- weer kregen, met name intellectueelen, en dat dergenen, die drie, vijf of acht jaar ge houden werden alsmede het bestaande aan tal divisies. De minister zeide er de voor keur aan te geven, geruststellende verkla ringen af te leggen, maar hij mocht niet ver bergen wat hij wist. Vóór den oorlog, zoo bracht hij nog in herinnering, had hij in een geheime Kamerzitting op het gevaar van de zijde van Duitschland gewezen; men had hem toen echter niet geloofd. Thans kon men hem gelooven. ONTSPORING EXPRESS LUXEMBURG—BRUSSEL. Woensdagavond is te Poix-St.-Hubert de express Luxemburg-ArlonBrussel ont spoord. De locomotief en twee wagens kantelden om. Er hadden echter geen per soonlijke ongelukken plaats. NIEUWE GRENSINCIDENTEN. Het „Journal" meldt uit Nice, dat de sneltrein uit Ventimiglia bij de grens door een karabinier werd tegengehouden en naar Ventimiglia moest terugkeeren. In het dal van de Tinée trachtte een Ita- liaansche afdeeling van 30 man op Fransch gebied te komen. Douaniers zonden hen naar Italiaansch gebied terug; zij verklaar den naar Frankrijk te komen om zich van levensmiddelen te voorzien. DE AANSLAG VAN ZANIBONL De buitengewone rechtbank heeft den oud-bankdirecteur Zanuttini tot 8 jaar ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan den aanslag van Zaniboni op Mussolini. FORDS ANTISEMITISME. Onlangs is een proces, aanhangig gemaakt tegen Henri Ford wegens antiaemietische uitingen in zijn blad de „Dearborn Indepen dent". Thans wordt uit New York, gemeld, dat het New Yorksche blad „American" be richt, dat Ffcrd verontschuldigingen heelt aangeboden voor deze uitingen en heeft ver klaard, dat hij geen artikelen meer zal schrijven, die voor de Joden onaangenaam zijn. DE VERHINDERDE REDDING. Uit New York wordt aan de Engelsche pers gemeld, dat een storm van veront waardiging is opgegaan over het feit, dat de cipiers van de Sing Singgevangenjs drie menschen uit eea omgeslagen kano kalmweg in de Hudsonrivier hebben laten verdrinken op enkele meters afstands van een pier, waarop zich 1200 gevangenen bevonden. Deze gevangenen bevonden zich op de pier om zich te ontspannen en verscheidenen hunner boden zich, zooals men zich herin nert, aan om de drenkelingen te redden, doch de cipiers verboden het. De cipiers verontschuldigen zich met er op te wijzen, dat den laatsten tijd verscheidene gevan genen zijn ontsnapt door de rivier over te zwemmen en verklaren dat zij meenden dat het ongeluk met de kano een list was om den gevangenen een kans tot ontvluchting te verschaffen. Omtrent het 75-jarig bestaan van „de Hei bloem" te Heythuizen schrijft men ons nog het volgende: De lang verwachte en naarstig voorberei de jubeldag van „De Heibloem" was dan aangebroken. Vroolijk klokgebeiër kondigde de blijde komste van Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, den Bisschop van Roermond, die door Zijn hooge tegenwoordigheid het feest den hoogsten luister wilde bijzetten. Aan de hoofdlaan, door de omwonenden van het gesticht keurig versierd, werd Mgr. ontvangen door de Heibloemsche gymnasten, die in hun kleurige pakies stevig marchee- rend, de auto voorafgingen. Voor het hoofdgebouw stonden, met de Heibloemsche bewoners, verschillende Hee- ren Geestelijken den Hoogen Gast op te wachten. De Eerw. Algem. Overste der Broeders, Br. Caspar, riep in eenige welge kozen woorden Mgr. het welkom op de Hei bloem toe, terwijl de gymnastiekclub in keu rige stand dat „Welkom" hoog in de lucht te lezen gaf. Op den, van Mgr. zoo bekende hartelijke wijze, beantwoordde Z. D, H, den welkomst groet, er op wijzende, dat niettegenstaande de veelvuldige bezigheden die in de Zomer maanden zijn tijd geheel in beslag namen; Mgr. niet geaarzeld had naar „De Heibloem" af te reizen, om daardoor een blijk te ge ven van de hooge waardeering, die Mgr. voor het werk der Heibloemsche Broeders heeft. De eigenlijke feestdag werd ingezet met een H. Mis, door Z. D. H. opgedragen en waaronder nagenoeg alle aanwezigen uit de handen van Mgr. de H. Communie ontvingen. Een plechtigheid, die op allen diepen indruk maakte. In de kapel merkten we c.a. op den Edelachtb. Heer Burgemeester van Heyt- huisen, L. Merlens en den geneesheer van de inrichting Dr. H. Joosten van Helden. Om half elf plechtige receptie op één der speelplaatsen van de jongens, voor deze ge legenheid feestelijk versierd. De Eerw. Br. Overste Br. Carolus opende met een wel komstwoord aan Mgr. aan de aanwezige Hee- ren Geestelijken, den Heeren Burgemeester en Wethouders, en andere autoriteiten, ook aan de deputatie van oud-leerlingen, de bij eenkomst, waarna een schoon welkomstlied, woorden van Br. Theodorus, muziek van Br. Theobaldus, werd gezongen. De alg. Overste Br. Caspar, bracht daarna in hooggestemde rede, dank aan allen die naast en met den goeden God medewerkten aan den groei en bloei van „De Heibloem' In het bijzonder dankte Z. E. in den persoon van Mgr. Schrijnen het Doorluchtig Episco paat van Nederland, daarbij vooral aanstip pend de groote bereidwilligheid van Hunne D. H. de Bisschoppen van Haarlem en 's- Hertogenbosch. in wier Diocezen de Broe ders collectanten reeds zooveel jaren de goede gaven der milddadige Katholieken in ontvangst mogen nemen. Kleine en groote leerlingen droegen daar na, onder leiding van Br. Bavo met decla matie en zang, het hunne tot het welslagen der receptie bij, terwijl ook eenige mooie gymnastiekoefeningen een zeer te waardee ren afwisseling brachten. Deze oefeningen werden geleid door den Eerw. Br. Ludovicus De heer Terra, lid van den gemeenteraad van Blerick sprak namens de Oud-Heibloe- mers een treffend woord van dankbaarheid. Spr. schetste de groote weldaad der Christe lijke opvoeding door de jongens genoten, en bracht hartelijk hulde aan de stichters, over leden en levende Broeders van „De Hei bloem". Nament het comité van oud-leerlin gen overhandigde spr, een foto van het gips model van het monument, dat als bewijs van dankbaarheid op de rèunic, der oud-Heibloe- mers op 31 Juli a.s. zal worden onthuld. De Burgemeester feliciteerde de jubilee- rende Communiteit, memoreerde de pretti ge samenwerking, die er steeds tusschen het bestuur der gemeente en dat van „De Hei bloem" had bestaan. Zijn Edelachtb. prees het ten zeerste dat de Heibloemsche jeugd in deze tijden van revolutie en onafhankelijks- zin eerbied ook voor het wereldlijk gezag werd ingeprent en verzocht onder algemee- ne instemming der vergadering, naast het telegram van hulde aan Mgr. Callier, Bis schop van Haarlem, een soortgelijk bewijs van aanhankelijkheid en eerbied te zenden aan H. M. de Koningin. Een zeer goed geslaagde cantate, gecom poneerd door Br, Theobaldus op tekst van Br. Theodorus, werd onder leiding van Br. Fidelis op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. De heer Th. Bergmans overhandigde daar na de cadeaux der omwonenden van het gesticht. Mgr. de Bisschop, bracht den dank van het Nederlandsche Episcopaat aan de jubi- leerende Heibloem over. Breed weidde Mgr. uit over het apostolaat der Katholieke op voeding en prees de Broeders gelukkig met het heerlijke resultaat, waarop zij na een tijdsverloop van 75 jaren mochten wijzen. Met de beste wenschen voor een gelukkige en rijk door God gezegende toekomst, be sloot Mgr. zijn met groote aandacht gevol de rede. Na gymnastische oefening en zang, werd de prachtig geslaagde receptie ge sloten. In den tijd van acht-en-een-half uur heeft het Fokker-vliegtuig den tocht van Bata via, naar Medan afgelegd, waarover 2A jaari geleden het vliegtuig van Van der Hoop, via Muntok, bijna 13 vlieguren, in twee dagen, heeft gedaan, en waarover de snel ste Paketvaart-schepen, die de zestien mijl per uur halen, in den geregelden dienst nog altijd drie dagen doen. Ze zal in Medan geen geringen indruk hebben gemaakt, deze prestatie, welke be wijst, hoe dicht het cultuurgebied der Oostkust van Sumatra, waar men de be naming „buitengewest" altijd zoo grievend voelt, allengs naar het centrur. van den archipel is toegetrokken. Men heeft .te Medan steeds groote be langstelling voor het vliegwezen aan den dag gelegd, reeds in de dagen, toen van de bestuurbare luchtballon nog de verwach ting werd gekoesterd, die men sindsdien in het vliegtuig verwezenlijkt heeft gezien. Hoe enthousiast werd de ballon-propa gandist luit.-ter-zee Rarnbaldo er niet be groet, hoe geestdriftig de luchthelden, die hem volgden! En toen Van der Hoop er aankwam.... Deze vertelt ervan in zijn boek: „Hét enthousiasme van de Delianen was zoo enorm, dat het zich in één avond niet voldoende kon uiten, zoodat wij be sloten twee nachten te Medan te blijven. De hartelijkheid en het enthousiasme waar mede wij in Deli werden ontvangen zullen wij nooit vergeten." Het is met medewerking van de Deli- Maatschappij geweest, dat te Medan een groot vliegveld werd aangelegd en de Deli- Mij. vinden wij ook weer terug in de com binatie, die de totstandbrenging van een burgerlijke luchtvaart in Indië wil helpen verwezenlijken. Toen Van der Hoop en de zijnen op hun uitreis ter Oostkust aan kwamen, was in Deli de regentijd ingeval len en het vliegveld was onbruikbaar, maar op zulke gèvall enweet men ginds raad: in den korist mogelijken tijd had men de ren baan tot hulpvliegveld ingericht. Daar Geysendorfer en Scholte in den drogen iijd te Medan zijn aangekomen, zal vermoede lijk hel oorspronkelijke vliegveld zijn ge bruikt; de baan van het renterrein was trouwens maar 40 meter breed, en het is alleen aan de windstilte te danken ge weest, dat Van der Hoop ziin toestel zon der moeite binnen die smalle baan heeft kunnen houden. Om Medan te bereiken, hebben de vlie gers vele uren achtereen over de ontoegan kelijke oerbosschen en moerassen var, Djambi, Indragiri en het Zuidelijk deel van het gouvernement Oostkust van Sumatra moeten vliegen. Van der Hoop beschrijft dit; „....Vierhonderd kilometer vliegen wij op het compas over uitgestrekte moeras sen en over oerwouden, die van horizon tot horizon reiken, en wii vragen ons af, w.a.t voor wilde dieren onder het ondoordring bare groen zouden huizen. Een noodlan ding in dit terrein zou vrijwel zeker slecht afloopen. Tijdens den oorlog zijn er dikwijls ge noeg vliegtuigen iu Europa in bosschen ge daald en het moge vreemd klinken, maar een dergelijke landing loopt voor de vlie gers bijna altijd goed af. Takken en ols- deren breken de snelheid en vangen het vliegtuig op; dit wordt wel grondig bescha digd, maar de vliegers komen er meestal ongedeerd uit. Een oerbosch op Sumatra ziet er echter heel anders uit. Boven het onderhout ver rijzen op groote onderlinge afstanden de stammen van verschillende soorten hoo- gere boomen. Deze bieden geen aaneenge- slotei bladerdak, waar het vliegtuig zich als op een matras met weinig snelheid in kan laten zakken; daarentegen vormen de zware stammen een gevaarlijke hindernis. Bij dit alles komt, dat de vliegers, ook al zouden zij ongedeerd den vasten grond be reiken, in de uitgestrekte wildernis, zon der voldoende voedsel en hulpmiddelen te midden van tijgers, panters, slangen, muskieten en andere gevaren van het oerij woud zouden komen te staan. Alleen een goed-uitgeruste expeditie met geoefend personeel kan het in derge lijke gevallen uithouden. Urenlang duuTt de vlucht over het oer bosch. Een open plekje voor een noodlan ding is nergens te bekennen: over het alge meen is het bevorderlijk voor de veiligheid, niet al te la,ag te vliegen; meestal vlogen wij dan ook op drie- of vierhonderd meter; als op een dergelijke hoogte de motor de fect raakt, heeft men nog even tijd om naar een geschikt terreintje te zweven. Hier boven de oerbosschen van Sumatra heeft hoog vliegen geen zin: of men op duizend meter vliegt of vlak over de boomen scheert, bij motorstoring is het eind van het lied toch altijd een landing in het bosch. Er is geen woord overdrijving in hetgeen Van der Hoop hier van het Sumatraansche oerwoud schrijft, voegt de N. R. Ct. eraan toe. Inderdaad zou ook bij een gelukte noodlanding de bemanning van het vlieg tuig in die wildernis ellendig om het leven komen. In de geschiedenis der krijgs-expe- dities inNoord-Sumatra, is menigmaal aan- geteekend, hoe ervaren woudloopers, in de wildernissen van Aiijeh verdwaald, den hongerdood hebben gevonden. Waren zij door hun wapens en kennis van de rimboe althans nog eenigszins tegen wild gedierte beveiligd, een vliegtuigbemanning, zoo versch uit Europa, zou aan het gevaar zijn overgeleverd voor het nog de aanwezig heid daarvan vermoedde. Het is ook dit keer weer voorspoedig volbracht. Maar het éénmotorige vliegtuig is toch voor soortgelijke terreinen zeker niet het meest aangewezene. Dit is intus- schen een zaak van later zorg. Het moet slechts even doen uitkomen, welke betee- kenis het lakoniek-korte telegrammetje heeft, dat de veilige aankomst van het Fokker-vliegtuig van Batavia te Medan, over de Sumatraansche rimboe heen, heeft gemeld. Een sprong over de wildernis. Vni bewerkt naar BULWER LYTTON'S L „What will he do with it", door ]OS. P. H. HAMERS. 107 Op deze wijze was mademoiselle Desma- rets veroordeeld tot de moeilijke keus tus schen het gezelschap van Jasper en dat van niemand anders, of dal van iedereen met uitsluiting van het zijne. En daar zij wel een zeer sluwe vrouw maar geen tortelduif was, had zij het laatste gekozen. Men was niette min van meening, dat, als Gabrielle Desma rets ooit iets als van een teeder gevoel ge kend had 't voor dien rusteloozen goddeloo- zen gelukzoeker was geweest en dat zij, toen zij hem niet meer helpen kon zijn geld te verkwisten, met een mildheid, die zij nooit in andere omstandigheden aan den dag had gelegd, hem aan den kost hielp, wanneer hij niet te eten had. Natuurlijk hield mademoislle Desmarets, bij zulk een omkeering van de normale wet ten van haar bestaan, haar eigen edel moedigheid icn opzichte van Jasper binnen behoorlijke grenzen. Met een zucht had deze beminnelijke dame gezegd: „Ik zou het hem kunnen vergeven als hij me sloeg en mijn Vrienden afzette; maar mijn vrienden te slaan en mij af te zetten, dat is iets, waarmee ik mij niet kan vereenigen. Men begrijpt, hoe veranlwaardigd de heer Gotobed was over de berichten die hij aldus inzamelde. Hij keerde inmiddels naar Lon den terug. Herhaalde brieven van den lasti- gen doordraaier, die hoe langer hoe dringer- der en ten laatste zelfs onbeschoft wer- den, dwongen hem te antwoorden. Hij schreef dan in 't hart, dat hij aanvragen om geld zelfs niet aan den heer Darrell kon meedeelen en dat hij zelf, alle verdere be trekking hetzij schriftelijk, hetzij mondeling, beslist van de hand moest wijzen. Toen Darrell op zekeren dag terugkeerde van een zijner uitstapjes naar het vaste land, waarheen hij zich begeven had tot afwisse ling van zijneentoonig leven te Fawley vond hij een brief van Jasper, rechtstreeks aan hem gericht, waarin deze zich beklaagde over den onvoegzamen toon van den heer Gotobed; verder vroeg hij om geldelijken onderstand en gaf te kennen dat hij van zij nen kant Darrell een tijding kon meedeelen die hem meer vreugde zou verschaffen dan hij met al z'n geld kon koopen. Darrell zond het briefje naar den heer Go tobed deze begaf zich daarop naar Fawley, ten einde hem de mededeelingen aangaande Jasper's levenswijze mondeling te doen. Men begrijpt, dat DarrelI's afkeer van den weduw naar zijner dochter, daarna, zoo mogelijk, nog toenam. Jasper werd natuurlijk geen antwoord waardig gekeurd en na nog een zeer sterken aandrang om geld en een even raadselachtig pochen op de aangename tij- Een rijke dame in Parijs zoo vertelt de „N. Tïlb. Crt." plaatste de volgende advertentie: „Gevraagd een degelijk gezin, op middel baren leeftijd, zonder kinderen als huis bewaarders." In het „zonder kinderen" zat de gruwel. Welnu er meldde zich een gezin aan, de inlichtingen waren goed het werd aangesteld. Maar de menschen hadden onwaarheid gesproken! Dat was niet te verdedigen natuurlijk, men mag nooit onwaarheden zeggen. Maar verklaarbaar was de leugen wel. Al heeft men dan een kind, er moet gewoond en gegeten worden. En zoo kwa men de sollicitanten er toe te verzwijgen, dat zij een kleine dochter hadden. Alsof het een misdrijf was! En de ouders trokken de woning der rijke mevrouw binnen en deden hun meisje ergens in de kost. Mevrouw kon immers geen kinderen luchten of zieen waarschijn lijk omdat zij zelf geen gewild had. En eenige jaren ging dat zoo Het kind kwam nooit bij de ouders. Dezen gingen hun kleine opzoeken als er eens tijd en gelegenheid was en het kind wist. dat het voor de oogen van mevrouw niet verschij nen mocht en bleef dus gelaten buiten het ouderlijk huis. Wel een krachtige opvoeding voor een kind: het gevoel dat je te veel bent in de wereld! Toen kwam de dag der Eerste Heilige Communie. Een familiefeest! De ouders gaven aan de lieve mevrouw voorwendsels om 's morgens afwezig te zijn en gingen met hun kind ter kerk. Er werd in het kosthuis van het kind feestelijk ontbijt gegeven. F.n toen vader afscheid moest nemen en de tranen in de oogen van het kind zag, werd het hem te machtig. Gij zult heden thuis met ons eten, zeide hij.... en het kind werd binnen gesmokkeld. Moeder zorgde voor een feestmaal en toen men goed bezig was.... kwam mevrouw zelf binnen. En toen? Toen gebeurde, wat in een heidensche wereld zou verafschuwd worden. Het lieve lieve kleine meisje was niet lief genoeg om haar krokodillenhaat te vermurwen mevrouw verdween. Een kwartier later kwam haar livrei bediende zeggen, dat de menschen, die een kind durfde bezitten, in een deftig huis geen huisbewaarder konden zijn. Zij moesten de deur ut. O, wat zijn we toch.... beschaafd! De Ned. R, K. BondV van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden St. Anto- nius, heeft het gebouw van den R.K. Volks bond te Den Haag een Hoofdbestuurs vergadering gehouden. Besproken wordt het voorstel der afdeeling Den Haag om bij de hebandeling van het Winkelsluitings— plan een adres te richten aan den Hoogen Raad van Arbeid en tevens het R. K. Werkliedenverbond op de hoogte te stel len. Men wil trachten te komen tot een sluiting der café's en restaurnts op Zon dagen tot 12 uur 's morgens Ook heden kwam nog ter sprake de kwestie der damesbediening in lokalen, waar sterke drank wordt gebracht. Toen de Indische Volksraad luisterde. Uit een particulier schrijven uit Indië neemt de „Stand." het een en ander over betreffende de ontvangst van de radio-rede, door H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana uitgesproken, door de leden van den Volksraad in Ned.-Indië. In de afdeelingsvergadering van 2 Juni ('s avonds zou de rede zijn) deelt de voor zitter mee, dat hij juist geconfereerd had met den telefoondienst en met den radio-dienst in Malabar bij Bandoeng, over de mogelijk heid om den Volksraad de rede te laten hooren. En dat is toen wonder vlug in zijn werk gegaan. De telefoondienst heeft on middellijk in de groote vergaderzaal 40 kop telefoons laten aanleggen .Deze werden op een gewone telefoonlijn naar Bandoeng aan gesloten, waar men weer verbinding had met Malabar, het station, dat Philips rechtstreeks zou opvangen. Malabar zou dan net als Hil versum in Holland dat wel doet, wat opge vangen werd, telefonisch doorgeven aan Ba tavia. 't Is feitelijk niet anders dan dat een gewone telefoon aangesloten wordt op het ontvangstation. Je hoort door de gewone telefoon dan ook precies hetzelfde als aan het ontvangtoestel zelf natuurlijk. Intusschen hadden wij niet de minste fidu cie in de zaak na onze eerste ontgooche ling. Bovendien zou het 's nachts om 1 uur precies zijn, dus niet zoo heel laat. En wij zouden al tevreden geweest zijn, wanneer wij maar een zin zouden verstaan, alleen om het idee te ervaren van de mogelijkheid van rechtstreeksch contact met Holland. Om kwart voor twaalf kwamen wij in de zaal. Er was nog bijna niemand. We deden de koptelefoon om en hoorden het bekende af- grijsehjke gekras. Plotseling daartusschen door een Paar woorden heel duidelijk: Hier het rhihps-laboratorium te Eindhoven in Holland. Oflgeloofelijk. En dan weer dat ge kras. Erg veel storingen. Later vertelde men ons dat dat niet de schuld van den uitzender was, maar van al de ontvangers in Indië, die allemaal aan het instellen zijn. En dat geeft overal die storingen. Intusschen deden we de telefoon niet meer af en al gauw waren de meeste plaatsen bezet. En van kwartier tot kwartier werd het beter. Tot we tegen half een het heele program ma woordelijk hoorden aankondigen. Dat gaf hoop. Het duurde niet lang meer of alle storing verdween. Er werd een stukje uit de Camera Obscura voorgelezen natuurlijk om den menschen de gelegenheid te geven de instelling van hun toestel te verbeteren. Heel geestig was de keuze van het stukje dat ge lezen werd, namelijk het bekende hoofdstuk met in dit geval zoo een toepasselijk op schrift: hoe warm het was en hoe ver. De zaal weergalmde van den lach. 1 uur precies: „Thans betreedt Hare Majes teit het laboratorium. Nog enkele minuten geduld." Even later weerklinkt het Wilhel mus en allen rijzen op. En vlak daarop de heldere stem van de Koningin. Zoo duidelijk dat het soms onduidelijk werd doordat het geluid te hard overkwam. Als we terug had den kunnen spreken zouden we gezegd heb ben, och, Majesteit, wilt u een beetje zachter spreken. En dat zonder dat op Malabar ot bij ons een loudspeaker of een versterker was aangebracht. We hebben geen tien woorden van Haar rede gemist. En ontroe rend was het toen Zij erover sprak, dat het afscheid van uit Holland voor ons in Indië zoo moeilijk was en toen ze de menschen op de eenzame posten moed insprak: Daar na de Prinses. Haar stem lijkt sprekend op die van haar Moeder, maar helderder. Met haar woorden hadden we nu niet de minste moeite of inspanning noodig om ze te ver staan. 't Was of ze naast ons zat. Het was een avond van werkelijke ontroe ring, die ons dankbaar hq.eft gemaakt en sprakeloos voor het wonder door God ons in deze uitvinding gegeven. Wat opent dit een perspectieven voor de toekomst. Een merk waardig gezicht was het die inlandsche le den te zien luisteren naar de Koningin, die ze nooit gezien hebben zelfs. Er werd een foto gemaakt na afloop van de rede toen we nog naar de vaderlandschc liederen luisterden, die Philips uitzond. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ADELAAR, ms., Hulscbos, 6/7 te Londen uitgekl. ru Antwerpen. AFIENA, ms., Groen, 6/7 te Londen uitgekl. n. Calais. ALBLASSERDAM 7/7 v. Riga n. Rotterdam. AMSTEL 7/7 v. Rott. te Wyborg. ANNA ELISABETH, ms., 6/7 v. Antw. te Gravesend*, ANTJE, ms., v. Rumpst te Gravesend. BARENDRECHT 7/7 op 50 mijl v. Terceira (Azoren) Baytown n. Barcelona. BATAVIER I 7/7 v. Hamburg n. Rotterdam. BATAVIER V 8/7 v.m. 7 u. 50 v. Rott. te Gravesend. BETSY, ms., SmicL 6/7 te Londen uitgekl. n. Nieuwpoort. COSMORANT, ms., Laan, 6/7 te Londen uitgekl. n. Nieuwpoort. DOLPHYN, ms., 5/7 v. Margate te Gravesend. DRENTE, ms., 6/7 v. Nijmegen te Gravesend. ELAND, 6/7 v. Niel te Gravesend. ENGELINA, Schier, 5/7 v. Korsor te Hamburg. GELDERLAND, sleepb., 8/7 v. Londen te Antwerpe met 2 lichters. GEORGIA, 8/7 Gibraltar gep., Arast. n. Abadan, met een sleepboot en lichter op sleeptouw. GIDEONA, Fekkes, 5/7 v. Norresundby te Hamburgh HARDERWIJK 7/7 v. Narvik te Emden. HARM IN A, ms., 6/7 v. Antw. te Gravesend. KELBERGEN 7/7 v. Montreal n. Wabana. MARIA, ms., Schuitema, 6/7 te Londen uitgekl. n. Antw. MARKAB, ms., Zantman, 6/7 v. Gothenb. te Londen. MIJDRECHT 7/7 v. Rosages n. Vigo. NELLIE m., 5/7 v. Gravesend n. Ostende. NOORD-FRIESLAND, ms., 6/7 v. Antw. te Gravesend* ORION, ms., Rozinga, 6/7 v. Niel te Londen. PENDRECHT 2/7 v. Novorossink n. Gibraltar. RIJSWIJK 8/7 v. Carloforto n. Antwerpen. SCHIELAND 7/7 v. Leith n. Hamburg. SCHOKLAND 7/7 v. Hamburg n. Newcaste. SEINE EN WITTE ZEE, sleepb., 7/7 v. Liverpool n. Rott., met de White Star-lynboot „Persic" op sleept. ST. PHILIPSLAND 7/7 v. Kopenhagen te Methil. SIRRAH 7/7 Udsire gep. Archangel n. Rotterdam. STAD ARNHEM 7/7 v. Rott. te Lulea. TRITO 8/7 O.zard Belfast n. Amsterdam. WAALHAVEN 7/7 te Savannah te Bremen. IJLDUM 7/7 v. Archangel n. Rotterdam. IJSSEL 8/7 Brunsbtittel gep. Rott. n. Hudiasvall. ZAAN 8/7 v. Rott. te Kemi. ZEEHOND ms., Nooitgedacht, 6/7 v. Niel te Londen. ZEALAND ms., 5/7 v. Gravesend n. Calais. ZWALUW ms., Salomons, 6/7 te Londen uitgekl. n. Nif ZEELAND ms„ 5/7 v. Gravesend n. Calais, poort. ZWARTE ZEE 7/7 v. Napels n. HorniUo. ZWARTE ZEE sleepb. 7/7 ,v. Soerabaja n. Nederland, met uiger H. A. M. 2 op sleeptouw. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) 7/7 Southa 3 pton. SINGKEP (uitr.) 7/7 v. Sabang. KON. NED, STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. - ALKMAAR (uitr.) 7/7 te Valparaiso. AJAX 7/7 v. Rott. n. Gibraltar. DENCALION 7/7 v. Valencia n. Torrevieja. FAUNA 7/7 v. Algiers n. Malta. MARS 8/7 v. Algeciras te Amsterdam. NEPTUNUS 7/7 v. Vigo n. Lissabon. NEREUS 7/7 v. Pasages te Bilbao. ODYSSEUS 8/7 v. Hamburg te Arasterdam. PLUTO 8/7 v. Danzig te Amsterdam. STELLA 7/7 v. Volo n. Salonica. TELLUS 7/7 v. Turn's n. Gibraltar. THESEUS 7/7 v. Genua n. Livomo. HALCYON LIJN. STAD DORDRECHT v. Rosario n. Rotterd., pass. 7/? Quessant. HOLLAND—AFRIKA LIJN. NIJKERK (uitr.) 7/7 te Mombassa. RANDFONTEIN (thuisr.) 7/7 v. Duinkerken n. Antwer pen. RIETFONTEIN (thuisr.) 7/7 te Kaapstad. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BILDERDIJK 7/7 v. Bahia Blanca n. Rott. BINNENDIJK 8/7 v. Baltimore te Rott. DINTELDIJK 8/7 v. Swansea n/d. Pacifickust. GAASTERDIJK Pacifickust n. Rott. 7/7 te Las Angeles* GROOTENDIJK Pacifickust n. Liverpool/Londen/Rotf» 7/7 970 mijl v. Liverpool. VEENDAM Rotterdam bn. New York, pass. 7/7 v. m. 10 tb 45 Lizard. ATTTxr-r.Tr HOLLAND—OOST AZIE LIJN. OUDERKERK 8/7 v. Rott. te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. PJAMBI (thuisr.) 7/7 v. Singapore. MEDAN 7/7 v. Australië te Havre. (tbuisr.) pass. 7/7 12 u. 's midd. Oucssant. JA?ANAN (thuisr.) pass. 8/7 Perim. TJERIMAI (uitr.) 7/7 te Marseille. at r.«„?°TTE1RDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALCYONE 7/7 v. Hamburg te Antwerpen. r STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. v* ®ata*a n* Amsterdam, 6/7 v. Port Said* CALCHAS 8/7 v. Japan te Rotterdam. DARDANUS, v. Japan n. Rotterdam, 6/7 v. Colombo» EURYMEDON, v. Amsterd. n. Java, 7/7 v. Djeddah. ORESTES 7/7 v. Foochow n. Rotterdam. PRIAM, v. Liverp. n. Batavia, pass. 7/7 Gibraltar. SARPEDON, v. Japan n. Rott., 5/7 v. Singapore. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY 7/7 v. Oran n. Valencia. dingen die hij had kunnen meededen, hield hij eindelijk met schrijven op. Op zekeren dag, ruim vijf jaren na Mathil da's dood, vond Darrell, toen hij van een zij neer eenzame wandeling terugkeerde een vreemdeling die op hem wachtte. Deze vreemdeling was William Losely uit zijn bal lingschap teruggekeerd. Terwijl Darrell stom van verbazing dat bijde drempel van z'n huis durfde betreden, begon de wegens diefstal veroordeelde, een voor DarrelI's ooren onge- loofelijke geschiedenis te vertellen. Het kind van Mathilde. welks overlijden met zeker heid was gemeld, leefde nog. Direct na de geboorte was t bij een min gebracht, die nog een ander kind onder hare verzorging had. Dit laatste kind was gestorven en begraven als dat van Mathilde Hammond. De oude Lo sely ging voort met zijn hoop uit te stamelen, dat zijn zoon toen niets van dien bedriegc- lijken ruil had geweten, maar door de vrouw bedrogen was, dat het dus geen voorbedach- telijk bedrog van Jasper zou geweest zijn om het vermogen zijner vrouw in handen te krijgen. Toen Darrell zoo ver met zijn verhaal ge" komen was, vertoonde zich op het gelaat van Alban Morley een ernstiger belanstel- ling dan te voren. „Wacht eens", zeide hij, heeft Willam Lo sely u van de waarheid van dit vreemde verhaal overtuigd. Welke bewijzen bracht hij bij?" „Bewijzen! Maar denkt gij dan, dat ik op dat oogenblik slechts een man van de wet was, in staat om te ondervragen, en al vra gende achter de waarheid te komen? Ik kon niet anders doen dan de bedrieger gelasten mijn huis te verlaten!" De kolonel zuchtte en mompelde, te zacht om door Darrell verstaan te worden: „Arme Willy!" Toen zeide hij luid: „Maar beste vriend, heb nog een oogenblik geduld. Veronderstel dat de verwisseling door de kunstgrepen van dien schurk van een Jasper werkelijk had plaats gehad en er nog een kind uit uw oud geslacht in leven was, zou dat geen troost voor u zijn?" „Troost!" riep Darrell uit, „noemt ge dat troost?. Het geslacht, dat ik aan mijn vader beloofde in rang en eer te zullen herstellen, zou vernieuwd worden in het kleinkind van een dief? in. het kind van een nog laag- hartiger bedrieger uit een speelhol? Gij, Alban, man van eer en krijgsman noemt zoo iets: troost?" Neen, weet ge wat ik William Losely toe voegde? Ik zeide hem, dat, al zou zijn ver haal waar zijn, ik geen erfgenaam wilde er kennen in het kind van Jasper, in het klein kind van William Losely. Ik kan althans mijn geld en goed nalaten aan den zoon van Charles Haughton; deze was wel is waar 'n doorbrenger en een speler, maar hij was ten minste geen bedrieger van beroep en geen veroordeelde gauwdief." ..Hebt ge dat gezegd? De kolonel bedwong het antwoord dat hem op de lippen lag. Zou William Losely een veroordeelde gauwdief zijn geworden zonder Charles Haughton den doorbrenger en bedrieger?" vroeg alleen: „En wat antwoordde William Losely?" .Hij droop af zonder nog iets te zeggen." Verder deelde Darrell aan Morley mede het gesprek, waartoe Jasper hem te Fawley gedwongen had, toen Lionel daar logeerde. Jasper had toen getracht hem de zelfde ge schiedenis wijs te maken, welke Willam Lo sely verteld had. „Ik weigerde zelf", zei de edelman, „hem te laten uitspreken en toen hij inzag dat het hem niet gelukt was mij te bedriegen had hij de laagheid, mij om een aalmoes te smeeken. Ik kon hem niet beter mijn diepe verach ting toonen dan door aan zijn bedelaars- verzoek gehoor te geven. Ik wierp mijn beurs aan zijn voeten en ging heen. Maar ging Darrell op somberen toon voort hoe on geloofwaardig hel verhaal ook was, toch drong het denkbeeld, dat het waar kon zijn zich aan mijn angst op. Al stond mijn besluit vast, om nooit het kind van Jasper Losely als 'n dochter van mijn huis te rekenen, zoo was het toch, als zijn bewering waar was mijn 'plicht, om toe te zien, dat dit kind in haar eerste levensjaren verzorgd, in haar jeugd bewaakt werd en dat er ruimschoots in haar onderhoud werd voorzien." „Zeker dat was uw plicht beaamde dc kolonel, „het is zeer naturlijk dat dit denkbeeld 11 als een spook vervolgde" „En ik haatte mij het spook te bezweren. Ik verliet Engeland en ging naar de Fran sche stad waar Mathilde g-st -n was. Ik kon natuurlijk geen formeel of openlijk on derzoek instellen, waardoor juist het bedrog indien er bedrog was meer gewicht zou verkrijgen. Maar ik heb den geneesheer gesproken die mijn dochter en haar kind behandeld heeft; ik heb de menschen opgezocht die beide gezien hadden toen zij leefden en ook na haren dood. De twijfel was uit mijn ge moed gebannen en er bleef mij geen enkel voorwendsel meer over tot zelfkwelling. Dc eenige persoon wier getuigenis noodzakelijk was en die ik niet heb kunnen spreken was de min aan wie men het kind had toever trouwd. Zij woonde op een dorp, eenige uren van de stad verwijderd. Ik vond haar niet thuis. Den volgenden dag zou ik terug komen, maar toen ik kwam was zij gevlucht. Ik had haar kunnen opsporen, maar waar toe zou het gediend hebben als zij slechts 'n werktuig van Jasper was? Bewees haar vlucht niet haar schuld en haar angst? Ik deed intusschen navraag naar hun vroegeren levensloop en haar karakter. Dat onderzoek speelde op een veld van gissingen, waarvan ik mij haastte de oogen af te wenden. De vrouw had een zuster die in dienst geweest was bij Gabrielle Desmareis en deze was in de nabuurschap geweet tijdens het leven en onmiddellijk na den dood mijner dochter. De min had twee kinderen on der hare verzorging gehad en Gabrielle woonde in Parijs en I el zou kunnen zijn, Al ban dat er een kind van Jasper Losely en Desmarets in 't leven is dal aan mijn beurs en aan mijn medelijden wordt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9