Stiltegordels of Holland op z'n smalst. Stadsnieuws. Voornaamste Nieuws Verkeersongevallen. Maandag 11 Juli 1927 «4 Aanglile moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden utierlSJk driemaal vier 51ste Jaargang No. 16598 twintig uren ma hef ongeval en HET NIEUWE GEBOUW DER HAARLEMSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL. Een zweminrichting te Hillegom. Burgemeester Wenthel laatste toegangsbeletselen weg. néémt de De officeele opening. Zaterdagmiddag werd het nieuwe gebouw van de Kamer van Koophandel geopend en tevens het 5-jarig bestaan der Kamer herdacht. Hierboven een foto van de receptie. 'n het midden de heer b- K. J. Herivea, vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Hillegom heeft thans een zweminrichting Overzicht-foto van de mooie» bassins. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 12 Juli MR. H. L. M. MULLER BRANDS, t. Een foto van den Meteoor-steen, die bij het hevig onweder in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, is terechtgekomen in de Prins Hendrikstraat, hoek Erasmusstraat te Gouda. Om een denkbeeld te geven van de grootte, heeft de fotograaf naast den 25 pond zwaren steen een gewoon kippenei geplaatst. De tweede sluisdeur voor IJmuiden. Door een kogel getroffen. Verdronken. Oe abonnementsprijs bedraajjt veoi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco, per post per kwartaal bi- Vooruitbetaling 3.5S v Bureaux: NASSAULAAN 49. t- .Telefoon No. 13866 (3 lijnen) {j? Postrekeining Nr. 5970. A'ïvértentfën tusschen den feVsl Vraag- en aanbod-advertenties regels 60 et per plaatsing: eli# regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst els ingezonden mededeeling 60 ct per regel. t Bij contract belangrijke korflnf, Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsyoorwaarden f OOflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7KA tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ölilcL". verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; i <nl n T 'vimvj »ou ervsuv. ni uivii) i/viuv Ln.viie.ii vi uviuv vn^s-ut uwuvitjatu axiwp j wu w» c» r - bij eea ongeval met f QCgl bij verlies van een hand, f IOC - bij verlies van een f Kfl - t-ij 'n breuk van f 40 - doodelijken afloopI *50.' een voet of een oog; 1*3.' duim of wijsvinger- 3U been of arm 1 andere vmgerJ Zaterdagmiddag is het nieuwe gebouw Haarlemsche Kamer van Koophandel, vvaa van wij Zaterdag reeds een beschrijving £a" ven, officieel geopend. Zeer velen woonden deze opening bi), P.' de beeren F- K. J. Heringa, chef der at Handel cn Nijverheid van het departeffl® van Arbeid, Handel en Nijverheid, die Minister van Arbeid, Handel en Nijverb0 vertegenwoordigde, mr. M. Slingenbeg, waarnemend burgemeester van Haarlem, A. Rruch en M. A. Reinalda, wethouder van Haarlem en A. J. de Landmeter, wam* i nemend gemeente-secretaris van Haancm' in de vorige ecu-w had, gaf de Kamer her haaldelijk aanleiding lot het richten van ver- 'oogen lot het gemeentebestuur. Ook op het terrein van posf, telegrafie en telefonie ontging der aandacht van de hamer niets. Ook hier was zij steeds waak zaam voor de haar toevertrouwde belangen. Belangrijk waren de adviezen der Kamer ?P wetgevend gebied. Krachtig bepleitte zij 'n 1859 dc afschaffing van dc gejiate en on rechtvaardig werkende patentwet, nadat zij reeds kort na hare vestiging had aangedron gen op afschaffing der accijnsen en een plei dooi voor den vrijhandel geleverd had, dat woordelijk zou kunnen worden overgenomen in ten actueel rapport van de Internationale Economische Commissie van Geneve of van de Internationale Kamer van Koophandel. Met een uiterst bescheiden budget, met een secretariaat, dat uitsluitend bestond uit den secretaris zeiven, met een ook overigens allerseberstc outillage, heelt de oude Kamei inderdaad weten te -woekeren. Daarom 16 Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten mor ge# worden opgestoken om 9.47. de onbescheiden aanwezigheid van publiek of pers. Nog levendig herinner ik mij, hoe een jong lid der Kamer, bezield met in het oog der toenmalige Kamer zeer radicale denkbeelden, kort na zijn intrede een voor» stel deed tot het houden van openbare ver gaderingen. Het werd in handen gesteld van een Commissie, die o.a. rapporteerde, dat dn pers te kennen had gegeven, op deze open baarheid geen prijs te stellen, omdat zij bi| hel toenemend aantal avondvergaderingen In „Rechtuit R.-K. Weekblad fulmineert pater H. de Greeve S.J. op de volgende doortastende wijze tegen de zgn. „neutrale pers, die de kerkvervolging in Mexico dood zwijgt: Voor 't eerst heb ik gehoord over stilte- gordels jaren geleden in de natuurkundeklas waar onder stiltegordels verstaan werd, om 't maar heel. gewoontjes zonder technische termen te zeggen, punten en plaatsen bin nen de draagkracht van een bepaald ge luid, waar dat geluid toch niet verstaan wordt, 't Is bijv, mogelijk, dat een kanon schot, afgeschoten te Amsterdam, gehoord wordt in Utrecht en niet in Buiksloot, 't Is verbluffend, maar 't is een feit. Voor de tweede maal ben ik met stilte- gordels in aanraking gekomen dit laatste jaar. 't Is nog veel verbluffender, maar niettemin, 't is een feit; 't is zelfs onge looflijk, en in een tijd met zooveel onder nemingsgeest, zooveel techniek en zooveel bluf, onbegrijpelijk. Veronderstel dat een of andere opera- idiva. een filmster of een danseres de ver schrikkelijke pech zou hebben zich met een zakmesje in den pink te snijden of bij een pirouette een splinter in de algemeens be wonderde voet te krijgen „de" pers zou onmiddellijk het bulletin van haar geschokte gezindheid de wereld in sturen, en het lezend publiek direct in kennis stellen van deze nationale ramp. Aan den speurzin het medelijdend hart en de belangstelling van „de" groote neutrale liberale en so cialistische pers zou dit ontroerend feit bij geen. mogelijkheid ontgaan. Maar Op alle stations, legen alle muren staat "t geplakt, met lichtreclames wordt 'l uit geschreven tegen de nachtelijke hemel: „Leest N. Nhet beste dagblad van Nederland", met het nieuws van den dag, van den avond, van den morgen, van den nacht; met ochtend- en avond-éditie, met de allernieuwste persen om het nieuws dat binnenkomt door telegrammen en corres pondenten van heel de wereld, zoo spoedig mogelijk te verspreiden. Het beste" dagblad" d.w. z. neutraal, d.w. z. dat alle partijen gelijkelijk en eerlijk zullen bedeeld worden; het „beste" dagblad, dat gevoelig is voor alle nieuws, van wicn, van waar dan ook heusch, beslist het „beste" want 't omvat heel de wereld; haar correspondenten zijn de tectives, nieuwtjes-detectives, waarbij Scot land Yard te Londen kinderspel is; zij schij nen te luisteren aan alle telefonen tegelijk; er is geen nieuwtje, nog zoo klein, geen kalf met vijf pootcn geen binnenbrandje, geen kloppartijtje, dat aan hun aandacht kan ontsnappen. Gladdekkers zün ze, die weten binnen te dringen door gesloten deuren, in cognitos- ontdekken, binnenkamersche ge heimen weten te ontsluieren, n»et ongeloo- felijke handigheid hun weg banen door een cordon van bedienden om een minister te interviewen. Speurhonden zijn ze, die den misdadiger al op 't spoor zijn, voordat de politie weet dat er een misdaad gebeurd is; ze leggen proeven af van journalistieke handigheid vlugheid, lenigheid van journalistieke flair, van jounalistieke speurzin, die grenzen aan 't bovenmenschelijke. Ze zijn afgestemd op elke golflengte, ze zijn gevoeliger dan de aether, ze slaan vlugger en duidelijker aan dan de radio, ze registreeren een gebeur tenis op een afstand van duizenden kilo meters, nauwkeuriger dan een seismograaf de aardbevingen; in één woord, ze zijn glad, slim, gewiekst, acrobaten en contors- jenisten in nieuwstijding en journalistiek, ze zijn in zekeren zin het geweten en he) be wustzijn van de wereld, het loopende dag boek van alle, alle nieuws, zoo zelfs, da.t ze, om toch maar volledig en neutraal te zijn, geen rekening mcenen te moeten hou den met onzedelijkheid en ontucht, geen verschil maken uit neutraliteit tus schen een gehuwde en een ongehuwde moeder, tusschen engel en proslituée. In één woord op gebied van journalis- stiek presteeren ze in alle opzichten en in alle opvattingen en van alle kanten bezien het, het, het, hetbeste. En nu komt het ongeloofelijke, het hoe is-'t-in-'s-hemelsnaam mogelijke die glad dekkers, die speurhonden, die neutralen, die nieuwtjes-dieven, die gediplomeerde en ge raffineerde nieuws-detectioves, die onbe taalbare luistervinken, die dagblad-politie, die tot in de allernieuwste kleinigheden ge outilleerde redacties, die wereldnieuwsbe langstellenden, die kerels met groote, open ooren, luisterscherp als een Indiaan, die woudïoopers, die met hun oor aan den grond aan de aarde, het gedraaf der wereldge beurtenissen in de verste vert 1 ooren die sluwe slangen, die spionnen van het wereldgebeuren, die verspieders van Gods wereldbestuur, die mannen in de mast, die wisselwachters van het leven die snuf felende afgerichte politiehonden, die zelfs voor geen mesthoop terugschrikken en er de sporen van de misdaad achtervolgen, die onbetaalbare, allerbeste, ecrste-klas neu trale, roode en ongodsdienstige bladen en redacties weten niets, niets-af van de ge beurtenissen inMexico. Ze doen mee san de Groote Internatio nale pers, ze hebben correspondenten in t buitenland, behalve in de buurt van Mexico. Ze bestreken heel de aarde, heel de we reld, maar toevalligerwijze hebben ze Mexico overgeslagen. Ze weten alles van dc moordenarijen in Rusland, maar van de vermoorde Roomsche Mexicanen is niets nieuws geboord. Als iemand zich per ongeluk vergist en een foutieve opmerking zou plaatsen in een artjkel over hun „grrroote" partij wordt direct een der redacteuren of desnoods al len tegelijk mobiel gemaakt om de onver laat af te straffen, af te maken, maar voor een onrecht aan een katholieke bevolking gepleegd, is elke redacteuren-vulpenhouder uitgedroogd. De Pctemkinfilm, de film „Moeder", de bokser, de danser, de schooier, de prosti tutie, de naaktcultuur, de vrije liefde, het laatste mode-nieuwtje, het eerste kievitsei, - hel hoogste gebouw ter werld, de klein te man en de dikste kerel, het verwijderen van overtollig haar, de schoonheidstentoon- slelling, een aangereden melkwagen, de waterleiding van Gouda, een trouwpartij per utobus, een opstootje in den gemeenteraad, de Japansche Geisha en pn-ortituée Kikoe Degami, de grootste diamant ter wereld dat alles en duizend onbeduidende niets waardigheden meer zijn nieuwtjes die de o oo neutrale redactie's hooren, opsporen en rondbazuinen, maar voor het grootste on recht ter wereld leven ze in een stilte gordel. Zoo was en zoo is en zoo z,a,l blijven .n onze Nederlandsche „niet-sccfarische" pers -et geknoei en het knikkerspelletje der edacties. Ze schreeuwen met bun jeremiades de hecle wereld bij elkaar als „de pers'' ergens niet wordt toegelaten, maar ze geven zien niet de minste moeite om iets te weten te kemen over Mexico. Deze speurhonden rui ken de geur van 't bloed bij elke misdaad, groot of klein, maar voor de massa-moord in Mexico schijnt hun schandaal-instftict niet voldoende gescherpt te zijn, waar schijnlijk omdat er geen sensatie van een bepaalde soort aan verbonden is. Ze hooren alles, maar in betrekking tot Mexico leggen hun redactie-bureaux in een stiltegordel. Holland op z'n smalst Sociëteit „SI. Bavo" Bestuur R.-K. Graf. Bcnd 8 uur „St. Caecilia" 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur. St. Josephs gezellen vereeniging, Jahsstraat 59 Repetitie Vioolclub van 810 uur, in de bovenzaal. R.-K. Mililairenvcrèeniging Reddingsbri gade „St. Franciscus' 8 uur. Groote ol St. Bavokerk Orgelconcert van 2 tot 3 uur. Brongebouw Scbilderijenvêiling 2 uur. Kunstzaal J. H. de Boïs Expositie van schilderijen door Charles Guérin tot 30 „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Kustzaal J. H. de Bois Exploitatie van schilderijen door Charles Guèrin tot 30 Juli a.s. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur. be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van uur. lempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat U Eiken Donderdag van S—914 uur. R. K. Bcvolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- R.IC.3^Leeszaal en Uitleenbibliotheek. - Jansstraat 49 - Eiken dag geopend van 10—12. van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen - Uitleenen van boeken van 2—5 uur en van 7—9 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdag* van 8—10 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8—haff 9 uur Ten gevolge van een auto-ongeluk is é1®* teren plotseling overleden, de heer mr. L. M- Muller Brands, advocaat en procureur hier ter stede. Zaterdag had de heer Muller Brands zich naar de familie Mees te Breda bega ven, om haar een bezoek te brengen. Dis- teren maakte men gezamenlijk een auto tocht naar Blankenberghe (BJ. Nabij Gent is de auto bij het uitwijken geslipt en over den kop geslagen. M**- Muller Brands mevr. Mees, die voor de auto zaten, geraakten onder de auto, waarbij de eerste zoo ernstig gewond wer dat hij onmiddellijk van dc H. H. Sacra menten der Stervenden moest worden voor zien en kort daarop overleed. Mevr. Mees werd zeer ernstig gewon terwijl de heer Mees, die achter in dc au zat, zoo goed als ongedeerd bleef. Dc heer Muller Brands was in den Haag geboren en ongeveer 30 jaar oud. Hij ®\u" deerde te Leiden en was, na zijn promo"®' verbonden aan de Staatsmijnen te Heerlen- Hij was n.l. rechtskundig ambtenaar vafl dc mijn „Laura". Sinds ongeveer 1Y> jjf' woonde hij in Haarlem en was verbonden aan bet kantoor Mrs. Bakhuisen, v. Brink en M. Slingenberg. Gedempte CHid Gracht 92. Hij was ook eerste plaatsvervanger de katholieke lijst voor den nieuwen raa De begrafenis vindt waarschijnlijk a.s- Woensdag te 's Gravenhagc plaats. Op het stationsemplacement te Heerlen ia een personentrein door een goederentrein jn de flank gereden. De bagagewagen van daarachter volgend rijtuig ingedrukt. Een hoofdconducteur werd licht gewond. De materiëele schade is groot. Nu door den gemeenteraad van Venlo het voorstel is aangenomen om aan „St. Ra phael" kosteloos af te staan 14 H.A be- boschten heidegrond, is het thans zeker, dat daar het Mgr. Mutsaertsoord zal worden gevestigd. Nog eens de Koninginnebrug-kwestie te Rotterdam. B, ec W. van Rotterdam wijzi gen hun standpunt en willen geen Rijksbij drage. Van eenige actie welke gevoerd zon wor den tegen bestendiging der internuntiatuur blijkt niets bekend te zijn. Een protest van de vereeniging tot be vordering der vakkennis in de Klei-industrio tegen het zgn „geheime rapport over da Maastrichtsche industrie. vertegenwoordigers van andere Kamers van Koophandel e.a. De voorzitter der Kamer, de heer E. H. Krelage hield een herdenkingsrede in ver band met het feit, dat de Kamer tevens haar 75-jarig bestaan herdacht, Spr. heette allereerst de aanwezigen, in zonderheid de officieele vertegenwoordigers welkom, wees er op, dat deze dag een historische beteekenis had en vervolgde dan; De gelukkige omstandigheid, dat de in wijding van het eigen gebouw der Kamer plaats heeft in het jaar, waarin het eeuw geleden is, dat de Haarlemsche Kamer van Koophandel werd opgericht, was een wel kome aanleiding om deze inwijding tevens te stempelen tot een herdenking van de oprich ting der Kamer in 1852. En daarom verheugt het ons in buitengewone mate, dat wij hiei verscheidene leden der oude Kamer mo gen begroeten. Vèrwacht van mij op dit oogenblik geen historisch overzicht van die 75 jaar. Op uit- noodiging der Kamer heeft haar Secretaris, Jhr. .Mollerus, zich welwillend belast met de samenstelling van een Gedenkboek, waarin het tijdvak 18521922, het jaar der reorga nisatie der Kamers van Koophandel, over zichtelijk en boeiend__beschreven is. Het zal u daaruit blijken, dat de meer malen vernomen opvatting, als zouden de oude Kamers van Koophandel vrijwel onbe- teekenende, invloedlooze lichamen geweest zijn, door de (eiten ten eenenmale wordt ge logenstraft. Integendeel, de raadpleging van het Gedenkboek'leert, dat althans de Haar lemsche Kamer in de jaren 1852—1922 een berg van werk heeft Verzet, zeer belang rijke rapporten heeft uitgebracht, waarvan meermalen krachtige invloed ten góedeis uitgegaan, en de vaste vraagbaak was in 't bijzonder van het Gemeentebestuur van aarlcm. Wanneer men in onzen tijd het werk der oude Kamer in vogelvlucht overziet, dan treft telkens het frissche, gezonde oordeel, waarvan menig advies blijk geeft. Het vraag stuk van het Noordzeekanaal, dat jaren lang de Kamer bezighield, bezag zij reeds in 1860 als een nationaal belang, toen de Tweede Kamer zich nog blindstaarde op het h. i. uitsluitend Amsterdamsch belang. Vele jaren reeds streed de Haarlemsche Kamer voor de verbetering der sluis te Spaarndam, en zij zag dit streven met goeden uitslag be kroond; dat hare rustelooze pogingep in het verkrijgen van een los- en overlaadhaven tot op heden niet zijn geslaagd, is zeker niet aan gebrek aan ijver harerzijds le wijten, en indien deze wensch van handel en nijverheid thans misschien nader dan ooit de verwe zenlijking nadert, zal daarvan zeker de voorbereiding ook reeds in de oude Kamer het harg hebben bijgedragen. Gedurende haar gansche bestaan heeft de Kamer aan gedrongen op verlaging van haven- en kade- gelden. Reeds sedert 1858 drong zij met kracht aan op uitbreiding van het spoorweg net, vooral in de naaste omgeving van Haar lem, en aan schier elk verkeersbelang, waar bij Haarlem betrokken was, schonk zij, me nigmaal met succes, haar aandacht. Het belangrijke marktwezen, dat Haarlem het een plicht der dankbaarheid, maar één dien wij van heeler harte en met geestdrift vervullen, indien wij heden hulde brengen aan de toewijding en den noesten arbeid van voorzitters, secretarissen en leden der Ka mer in het tijdvak 18521922. De voorzitters vooral hadden in de oude Kamer een taak, die zij niet als een sine cure beschouwden. Twintig jaar achtereen voerde de eerst, Jhr. L. J. Quarles van Ufford, den hamer; zijn opvolger, A. L. Dyserinck, die gedurende datzelfde tijdvak het ondervoorzitterschap had bekleed, der tien jaar; drie en dertig jaar lang was hij de stuwende kracht in de vergaderingen, waar van er nauwelijks één voorbijging zondei een initiatief voorstel van zijn zijde. Na zijn overlijden in 1886 benoemde de Kamer Mr. Gallandat Huet tot voorzitter, die drie jaai in functie bleef, waarna de voorzittershamer in handen kwam van Mr. Joh. Enschedé, wiens scherpzinnige en veelzijdige persoon lijkheid velen onzer nog levendig voor den geest staat. Zijn overlijden in 1911 maakte na tien jaar een einde aan zijn werkzaam heid in een functie, die hij met groote vooi- liefde en toewijding bekleedde. De heer A. de Clercq, die de bloei en de vooruitgang van Haarlen niet minder ter harte ging, volgde het voetspoor van zijn voorganger, om na acht jaar, in 1921 te worden opge volgd door den heer W. G. H. Jacobs. Vóór dat deze nog zijn- volle werkzaamheid ten bate der Kamer had kunnen ontplooien, kwam de reorganisatie tot stand, waardoor het leven der oude Kamer vrij plotseling werd afgesneden. De secretarissen waren, althans tot 1911, in de eerste plaats de nauwgezette admi nistrateuren en geschiedschrijvers der Ka mer; het stéllen vah stukken geschiedde niei geregeld dóór hen, maar vooral in gevallen van eenige beteekenis, door de voorzitters of door leden-rapporteurs uit de Kamer. In dit verband moge eraan herinnerd worden dat tot de sollicitanten naar het secretariaat der Kamer bij hare oprichting niemand min der behoorden dan de latere Hoogleeraar Buys, die toen ambtenaar ter provincial griffie was, en de latere Minister en lid van den Raad van State Mr. G. de Vries Az., des tijds advocaat té Haarlem, maar dat zij dooi de Kamer achtergesteld werden bij een niet academisch gevormde candidaat, vermoede lijk omdat de toenmalige leden van een meei dan gewoon talentvol jong jurist een te groo- ten invloed op hun beslissingen vreesden. De Kamer heeft gedurende bijna 60 jaar het stelsel der zuiver registreerende secre tarissen behouden en merkwaardigerwijze in dat langdurige tijdvak slechts twee zoo danige ambtenaren gehad, den heer E. W. van Brederode van 1852 tot zijn overlijden in 1866 en daarna den heer G. Petri gedurende niet minder dan 45 jaar, totdat in 1911 onder hei voorzitterschap van Mr. Joh. Enschedé tot secretaris benoemd werd de heer Jan Gei. ritz, bekend om zijn sociaal-economische studiën en werkzaamheid, en daarmede een nieuwe koers werd ingeslagen. De oude Kamer had zich in den loop der jaren een eigen karakter gevormd, er heerschle in de vergaderingen een stemmige geest, die niet gestoord mocht worden door B. en W. van Amsterdam vragen voor verhooging van de ringspoorbaan om Am» sterdam drie ton ere diet- In vijf jaar tijds is bij het Rijk ruim 1,800,000 aan gewetensgeld binnengeko men. De electrificatie der lijn Amsterdam-* Rotterdam; een regelrechte verbinding Am* sterdamScheveningen De kinderarbeid in den landbouw. De Holland-Indië-vliegers zijn te Rangoon aangekomen. Te Oosterbeek is een meubeliahriek afge brand. Een auto met vier personen is te Woer den in het water gereden. Twee personen zijn verdronken. Herstel der eenheid in de Roode Kruis organisatie. De rede van dc Brocqueville en de Bel* gische pers. De ramp in het Ertsgebergte. De rumoerige tooneelen in den Rijksdag in ve.rbaud met hulpactie voor de ramp in het Ertsgebergte. De Fransche Kamer heeit art. 1 van het ontwerp der kieswethervorming aangeno men. Ernstige ontploffing te Berlijn. De Iersche minister van Justitie en Bui- tenlandsche Zaken gisterenmorgen ver* moord. Mr. H. L. M. Muller Brands bij een auto- ongeluk in België om het leven gekomen. Voorstel van B. en W. van Haarlem tot instelling van een gemeentelijke huurcora» missie. Weder een verdrinkingsgeval te Zand- voort. Auto zwaar beschadigd. Op den Haarlemmerstraatweg tusschen Haarlem en Halfweg is Zondagavond circa half 12 een auto op eenige stukken rails gereden, die daar bii de vernieuwing wn de trambaan gebruikt worden. De wagen werd aan de voorzijde zwaar beschadigd- Aanrijding. Op het kruispunt Voörstraat-Douzastraat- Offemweg, tc Noordwijk-Binnen had een aanrijding plaats tnsschen een a,uto en een wielrijder, tengevolge waarvan bet rijwiel gedeeltelijk werd vernield. De bestuurder van de auto was vcor een minnelijke schik king, zoodat de wielrijder er vermoedelijk met den schrik zal afkomen. Zwaar weer boven verschillende plaatsen van ons land. u 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St.. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. St. Franciscus. Aanvragen ook vpor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 2—3. De tweede van de drie groote roldeuren voor IJmuiden, bij Burgerhout te Rotter dam vervaardigd, zal, naar wij verenmep, indien het weer zulks toelaat, Donderdag a.s. door zeesleepbooten van hét bureau Wijsmuller, over zee naar Umuidfeh wor den gesleept. Zondagmiddag schoot dc 15-jarige H„ te Noordwijk-Binnen spelenderwijs een buks af, waarvan hit niet wist, dat deze was. Ongelukkigerwijze was de buke ge laden, zoodat hel schot afging en de 20- izrige C„ alhier, door den kogel in de lin- kerzijde getroffen werd. De verwonding was van dien aard, dat de dokter overbrenging naar het ziekenhuis te Leiden noodzake lijk echtte om den kogel te doen verwij deren. Zondagmorgen heeft te Zand voort de zee weder een offer geëischt. Ongeveer kwart over 6 ging de 24-jarige kok F. K., uit Hotel Groot Badhuis met eenige co lega's een bad nemen. Na eenige oogenblikken werd hij door den stroom medegesleurd en verdween in de diepte. Toegeschoten hulp mocht niet baten. Het ongeluk gebeurde tussch ende pelen 65 en 66. De andere baders konden niet zwemmen en hem geen hulp bieden. Hoewel de reddingsboot on der leiding van den heer v. Breemen binnen een kwartier in zee was, kon de man niet meer worden gered. Des morgens om 11 uur ongeveer spoelde het lijk ter hoogte van de bodega van den heer Driehuis aan. Het werd overgebracht naar dc algemeene begraafplaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1