LOTTGERING MARQU9SEN ZONNESCHERMEN enz. Haarlemsche Jaloezieenfahr. Voor de slachtof ers van de ramp in den Achterhoek voor DEKENS kCentrale Verwarming m. HET ZANGERSFEEST. TE WORMERVEER. Een doorgesneden pols. Gevonden dieren en voorwerpen. Stedelijk Stormramp-Comité 1927. si GEMEENTEZAKEN. EEN DOUCHE-BADHUIS IN HET NOORDEN DER STAD? NASSAÜLAAN 76, - TELEF. 10743 Veroordeeld tot f 290.000 boete Het trampersoneel der N. .Z H. T. M. SANTPOORT. IJMUIDEN. ZANDVOORT. WIJK AAN ZEE EN DUIN. ZANDVOORT. GEMENGD NIEUWS. Een treinbotsing, die ondanks belangrijke materieele schade nog goed afliep. Het zal hun duur te staan komen. Druk werk voor de Hüversumsche brandweer. Als hef geweten begint te spreken Zal er nog een strafgeding van komen? De aanvaring bij Terschelling. Gevaarlijk drinken. .-.iw (AdvJ toch reeds verslaggevers te kort kwam. En de Kamer, hoogst dankbaar voor dezen on- verwachten kapstok, hing het radicale voor stel daaraan met een zucht van verlich ting op. Volmondig wil het jonge lid van destijds erkennen, dat het werk der Kamer er niet minder om was, al werd het in besloten ver gaderingen voorbereid en voltooid, en dat zelfs een zeer belangrijk deel van dezen ar beid zich niet voor behandeling in openbare zitting leent. Maar hoe degelijk de Haarlemsche Kamer haar taak steeds opvatte, zij leed met al ''are zuster-kamers aan de kwaal, dat haar ■oekomst ernstig bedreigd werd door het uitsterven van haar kiezerscorps en door de kans op een zeer eenzijdige samenstelling door de wijzigingen die het kiezerscorps in den loop der jaren hda ondergaan. De jaren iang aanhangige reorganisatie der Kamer kreeg eindelijk in 1922 haar beslag, toen de Staten-C-eneraalhet op het rapport der com- missie-Hubrecht gegronde wetsvoorstel aan namen. Na een overgangsperiode onder leiding Van de in art. 26 der wet bedoelde commis sie, belast met de voorbereiding van het thans bij de wet geregelde Handelsregister en van de verkiezingen, voor de nieuwe Kamer, werd de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor het gebied Haarlem en omstreken, dat 16 gemeenten omvatte, van Heemskerk in het Noorden tot en met Lisse in het Zui den, op 4 April 1922 geïnstalleerd. Reeds in mijn laatste nieuwjaarsrede vond ik gelegen heid een terugblik te werpen op het vijfjarig tijdvak, dat de nieuwe Kamer achter zich heeft, zoodat ik mij daarvan thans onthou den kan. De Kamer van Koophandel, in hare nieuwe samenstelling bekleed met bepaalde be voegdheden en voorzien van voldoende geld middelen, heeft in die vijf jaar gelegenheid gehad haren weg te vinden bij de vervullling van hare gedeeltelijke nieuwe taak. Haar verdeeling in twee gelijke groepen, groot- en kleinbedrijf, zou aanleiding hebben kun nen geven tot moeilijkheden, indien niet van den beginneaf bij beide groepen de ernstige wil tot uiting was gekomen, om alles te ver mijden, wat een vruchtdragende samenwer king zou kunnen schaden. Ik meen te mogen zeggen, dat, althans in de Haarlemsche Ka mer, het stelsel der samenstelling geen be zwaar heeft opgeleverd voor een gezonde onderlinge samenwerking, ook bij princi pieel verschil van opvatting. De wet op de Kamer van Koophandel heeft zich deze gedacht als publiekrechtelijke lichamen, die in haar ambtsgebied de leiding zouden hebben van alles wat handel en nij verheid betreft, en derhalve door de over heidsorganen in hun gebied geraadpleegd be- hooren te worden in alle aangelegenheden van dien aard. Het besef, dat de wet hier een nieuwen toestand geschapen heeft, geheel verschil lend van de vroegere verhoudingen, schijnt nog niet algemeen tot de overheidsorganen te zijn doordrongen. Ik stel dit feit vast zon der de eenige kritiek of commentaar. Maar ik mag het toch ook niet geheel verzwijgen, en allerminst heden, nu de Kamer haar eigen woning betrekt. Deco mmissie ex. art. 26 had de huisves ting der nieuwe Kamer voorbereid door hel huren van een verdieping in het gebouw der Algemeene Friesche Maatschappij voor Le vensverzekering aan den Kruisweg. De huis vesting was in vele opzichten uitnemend, maar er waren financieele bezwaren aan verbonden, terwijl ook haar tijdelijk karakter niet gehandhaafd mocht worden. De Kamei besloot derhalve tot aankoop van het per ceel, waarin wij ons heden bevonden, en liet het onder de voortreffelijke deskundige lei ding van haar lid, den heer Klein Schiphorst, voor de nieuwe bestemming gereed maken. Het zal u bij het bezichtigen van het ge bouw blijken, dat de heer Schiphorst op bij zonder elukkige wijze in zijn taak is ge slaagd. De Kamer heeft thans een zetel, harer Vaardig. De zaal waarin wij ons thans be vinden, biedt een gepast kader voor de ver gaderingen, terwijl ook de cursussen in Spaansch, Zweedsch en eventueele andere vreemde talen der Kamer hier kunnen wor den gehouden. De werkruimten voor den secretaris en zijn staf zijn zoo doelmatig mogelijk ingericht. Het handelsregister wordt veilig bewaard in een opzettelijk daarvoor gebouwde kluis, in de onmiddellijke nabijheid van het lokaal, waar het publiek de dossiers kan raadplegen. Het betrekken van haar eigen gebouw door de Kamer van Koophandel moge het symbool zijn van de beteekenis van handel en nijverheid in dit district. (Wordt vervolgd.) Voordat het tournooi gisteren begon, heb ben de deelnemende vereenigingen een op tocht door Wormerveer gemaakt; drie mu ziekcorpsen gingen in den stoet, terwijl „Kunst en Sport", een afdeeling meisjes in V-vorm voorop marcheerde. Tegen het mid daguur ontving burgemeester Cluysenaar met zijn raadsleden in het gemeentehuis directeuren en bestuurderen, beoordeelings- commissie en pers en hield een dankrede. De Zaanlandsche koren ontvingen een ver guld zilveren herinneringsmedaille. Heel Wormerveer viert trouwens feest en nu het Zondag mooi weer was, kwamen de liefhebbers bij drommen naar het Wilhel- mina-park het zingen hooren. Deelnemende vereenigingen waren 's mid dags; Gem. Arb. Zangv. ,,De Stem des Volks", Koog-Zaandijk; mannen- en gem. Zangver. „Zanglust", Zaandam; Gem. zangv. „Daniël de Lange", Koog aan de Zaan; Geh. Onth. zangvereen. ,,DOS", Krommenie; Gem, "angvereen. ,,Vox Humana", Zaandam; Geh. angvereen. „Excelsior", Wormerveer; Gem. ■angvereen. „Door Eendracht Bloeiende", Koog-Zaandijk; Gem. zangvereen. „Joh. H. Verhulst", Krommenie; Geh. Onth. zang vereen. „De Korenbloem", Zaandam; Dubb. Gem. Kwartet „Ons Genoegen Zaandam' Gem. zangvereen. „Onder Ons' Zaandam; Gem. zangvereen. „Zang en Vriendschap', O-Knollendam; Gem. Arb. Zangvereen. „Con cordia", Oostzaan. En 's avonds: Gem. Arb. Zangvereeniging „Excelsior", Zaandam; Dubb. Gem. Kwartet „Votum Nostrum", Koog-Zaandijk; Manncnzangv. „Zaanlands Mannenkoor", Koog a. d. Zaan; R.K. Gem. Zangvereen. „St. Caecilia", Wormerveer; R.K. Mannenzangvereen. „Internos", Zaan dam. Tengevolge van het inslaan van een ruit. Toen gisterennamiddag een jongeman te Beverwijk zijn ouderlijk huis wilde betre den, bemerkte hij, dat de deur gesloten en er niemand thuis was. De jongeman, die blijkbaar te veel gedronken had, maakte zich erg driftig en sloeg de ruiten in. Daar bij verwondde hij zich zeer ernstig aan den pols. Dr. Lijnkamp legde een verband aan, doch achtte overbrenging van den# jongen man naar een ziekenhuis noodzakelijk. Slag ader en, pezen waren doorgesneden. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis St. Johannes de Deo, te Haarlem, waar on middellijk een operatie nocdig werd geacht. Naar wij hedenochtend vernamen, is zijn '--stand thans bevredigend. HET SPLITSEN VAN DE SCHOLEN IN HAARLEM—NOORD. Blijven de half-jaar-klassen (Ingezonden). De heer H. J. Klein, Oud-wethouder van Onderwijs te Schoten, schrijft ons Door B. en W. van Haarlem is de vraag aan de orde gesteld omtrent de splitsing der scholen in voorheen Schoten. En B. en W. maken het zich heel gemakkelijk, het is voor hen een kwestie van uniformiteit, méér niet. Groot Haarlem behoort nu eenmaal één lijn te trekken. In voorheen Haarlem bestaat het stelsel der enkelvoudige school, en dus behoort zulks in groot Haarlem ook te bestaan. Wij willen nu volstrekt niet beweren, dat hierbij de bedoeling voorzit, om elk princi pieel debat af te snijden, de gemakkelijkste methode om de zaak te richten in de nu een maal gerrokken l'jn, i3 het wel. Waar wij evenwel van meening zijn dat de door te voeren splitsing nadeelig is niet alleen voor het onderwijs zelve, maar ook voor de Ge- meente-financiën, daar wil ik toch probee- ren of wellicht in den Raad een ander geluid dan dar der uniformiteit kan worden gehoord. Het gaat hier om twee beginselen de bestaande half-jaar klassen en om het hoofd schap der enkelvoudige school. Waarom heeft Schoten indertijd het half jaar-klasse-systeem ingevoerd? Toch niet om iets anders te hebben dan elders gebrui kelijk. De onderwijzers hebben het gezien als een bevordering der leermethoden. Het te geven onderwijs van elk leerjaar wordt gesplitst in twee deelen hetgeen het geven van onderwijs bevordert. Na een half jaar krijgt men de overgang naar het tweede half jaar. De kinderen gaan dan naar een ander lokaal. Dat geeft het idee van „verhoogd" zijn. En het resultaat is dat het zitten-blij- vende kind niet een vol jaar doch slechts een half jaar achter is. En doordat het niet „verhoogd" is, is bij een half jaar eerder de prikkel aanwezig wat beter te leeren oro ook „verhoogd" te worden. Daarnaast kunnen de toelatingen tot de school twee maal per jaar geschieden, en dus komt het kind, in doorsnee genomen, eenige maanden vroeger op school dan bij jaarklassen. Het resultaat der uniformiteit nu is dat dit alles zal moeten worden gemist. Zooals ik het voel ten koste van het betere onder wijs aan het schoolkind. O, ja, het woord uniformiteit is gauw uitge sproken, de beteekenis gaat evenwel verder dan het woord. En dan het hoofdschap der enkelvoudige school. Het hoofdschap wordt formeel door de wet geregeld. De verantwoordelijke man is het schoolhoofd. En met een heel ernstig gezicht kan meh verklaren, dat bij de groote school het hoofd zijn school niet kan overzien. Laten wij het direct zeggen hij die op het standpunt staat dat het hoofd zijn school geheel moet kunnen overzien, de school in „de hand" moet hebben, hij moet een pleidooi houden voor het ambulantisme. Een schoolhoofd dat ook serieus onderwijs geeft, heeft met de te voeren administratie aan die klas zijn handen vol. En dus, zoomin hij met 14 klassen de school kan overzien, zoomin kan hij dat met 7 klassen. In beide gevallen moet hij het grootste deel der verant woordelijkheid voor het onderwijs overlaten aan eiken onderwijzer apart. Het is een ficti te meenen dat het volledige autoritaire hoofd schap te combineerën is met het klasse onderwijzerschap. Maar niemand wil naar het ambulantisme terug, wijl dat slechts zich met-alles-bemoeiende-wijsgeerige-en- luierende hoofden voortbracht, met al de nadeelige gevolgen van dien voor het onder wijs. Toen dan ook indertijd de aangelegenheid der splitsing der scholen in den Schotenschen Raad aan de orde is gesteld, is hoegenaamd geen argument genoemd dat sloeg op de noodzaak voor splitsing. In Haarlem is men dan ook, ik meen in 1923, niet overgegaan tot splitsing der school, omdat het onderwijs dit gebiedend noodig maakte, men ging er toe over omdat de onder wijswet nu eenmaal voorschreef een school zal niet meer dan 400 kinderen tellen. Daarop is tot splitsing der scholen overgegaan moe ten worden. Later is dat uit de L. O. wet gelicht, en dus was de wettelijke verplichting hiermee vervallen. Voor mij is het nog altijd een open vraag of ooit tot schoolsplitsing zou zijn overgegaan, wanneer de wet dat niet dringend zou hebben noodig gemaakts En nu staan wij op het standpunt, dit i, overigens een bekend socialistisch standpunt, dat voor het onderwijs de benoodigde gelden moeten worden gevonden. Goed onderwijs is de fundeering voor een naar goede regelen geordende maatschappij. Evenwel fzijn ook wij tegen verspilling. En nu staat he aldus of men splitst de school en moet dan voor een dubbel stel leermiddelen zorgen,met groo te financieele offers, of men splitst op een koopje en dan moet dat gaan ten koste van het onderwijs. En waar het Schotensche voorbeeld afdoende bewijst dat met een 14 klassige-school geen slecht onderwijs wij zijn haast geneigd te zeggen beter on derwijs dan elders is gegeven, waarschijnlijk gevolg van voortdurend overleg tusschen de hoofden en het onderwijzend personeel, daar heb ik een afdoend bewijs bij de hand, voor het handhaven van de dubbele school onder één hoofd. Animositeit tusschen de hoofden werkzaam onder één dak, kibbel partijen over de leermiddelen, over de be handeling der kinderen, omtrent overschrij ding der bevoegdheden enz. enz. is absoluut uitgesloten. Daartegenover mpet voortdu rend overleg tusschen hoofd en'oderwijzers, hetwelk een dubbele school nu eenmaal medebrengt, leiden tot een hooger opvoeren van het peil van het onderwijs zelve. Wat wij nu willen Wij willen dit dat principieel worde nagegaan de resultaten van het onderwijs gegeveh aan de Haarlem sche scholen met het enkelvoudig-school- systeem, en eveneens van dat te Schoten met het dubbele-schoolsysteem. Deze re sultaten moeten per saldo bepalen welk sy steem dient te worden toegepast. Immers het gaat niet om gelijkhebberij, het criterium dient te zijn de resultaten van het gegeven onderwijs. En wanneer men nu met minder gelden, door laten vervallen dubbel hoofdschap, door dubbel stel leermiddelen, door het maken en in stand houden van afscheidingen in dc dubbele school met enkelvoudg hoofdschap, beter onderwijs tot stand brengt, dan dient men aan te passen aan het Schotensche stelsel en dient men het Haarlemsche systeem te laten „uitsterven". Dit „uitsterven" behoeft om de scholen zelf niet te worden gelaten. Er zijn bij mijn weten slechts twee enkel voudige (7 kl issige) scholen. De rest, dat zijn er dus 34, hebben 12 en 14 klassen. Wa ren de verhoudingen anders, zoodat er meer enkelvoudige dan dubbele scholen waren, dan werd het geval moeilijker. En waar nu de onderwijs resultaten, cn daarom gaat het toch feitelijk, beter zijn btj de scholen te Haarlem-Noord, met haar een hoofdig systeem over een dubbele school, getuige de ritl'ting van den inspecteur van het onderwijs te Hoorn, vroeger te Haar lem, dat het Schotensche onderwijs op heel hoog pet) stond, dan elders, daar sta ik bui tengemeen sterk in mijn betoog voor hand having van het Schotensche stelsel. De commissie van toezicht op het Lager onderwijs maakt er zich m.i. wel wat al te sober af. Zonder eenige nadere motiveering adviseert zij aan B. en W. op de vraag „jaar klassen of halfjaarklassen einde Augustus", de commissie gaat met dat voorstel accoord. En op de vraag „splitsing der scholen in Haarlem-Noord" de commissie kan zich hiermee geheel vereenigen. Wat blikslager ook, dat gezwam over beter of slechter on derwijs Doen 1 Om uniformiteitsredenen Wij zijn van meening dat deze zaak een breedere behandeling verdient, vandaar dit schrijven. P. v. Rooijen, Duvenvoordestraat 14, zil veren armband H. Broekman, Grebber- straat 2a, verm. gouden armband J. Uiten- daal, Rozenstraat 51 R, gouden broche J. A. Casander, Palmstraat 2 rd., beursje m. in houd J. v. Essen, v. Oosten de Bruijnstraat 206, bal H. A. v. Iperen, Zwaardstraat 5, bal J. v. Gent, Oranjestraat 160/verm. gou den broche H. de Jong, Zoetestraat 16, zwar te das Bur. v. Politie, Smedestraat, étui m. inhoud Lodder, Zocherstraat 54, rozen krans in étui G. v. d. Boogaard, Schoter straat 21, eekhoorntje Kennel „Fauna", gebracht door v. d. Reep, Amsterdamsche- vaart 6 rd., zwarte hond De Graaf, Spaarn- hovenstraat 18, bruine hond J. Verloop, De Witstraat 36, herdershond met halsband L. Rog, Fabriciusstraat 48, vilten hoedK. Scheerling, Jan Steenstraat 14, dameshand schoen Kennel „Fauna", gebracht door J. Schalk v. d. Schalie, Overtonstraat 28, zwart witte kat met jongen Schouten, Spionkop straat 12, grijze kat J. Vreenegoor, Frans Halsstraat, kwitantie F. Heeremans, Wou- wermanstraat 52, kerkboekje A. Ran, Oly- canstraat 33, kaartenhoekje autobusonder neming D- Ineke, Van Keulenstraat 11, kindermuts Bur. v. Politie, Smedestraat, maatijzer W. Koster, Bisschop Ottostraat 17, portemonnaie m. inhoud W. v. Donselaar, Glasblazerstraat 8, portemonnaie H. v. d. Voort, Harmenjansweg 79, pakje A. Hijma, Floresstraat 85, portemonnaie m. inhoud J. A. Schouten, Floogerwoerdstraat 4, porte monnaie m.' inhoud v. d. Linden, Staring straat 35, portemonnaie m. inhoud J. Tames, Lootsstraat 4, penning „H. S. 33" A. v. d. Berg, Teslastraat 31, penning hondenbelas ting gemeente Heemstede N. v. d. Drift, Spaarnwouderstraat 108 A, portefeuille met inhoud H. Sleeboom, Madocrastraat 16, por temonnaie met inhoud Bur. v. Politie, Sme destraat, paspoort t/n. van Von Til Mulock Houwer, Prinsessekade 9, rijwielpomp Bur. v. Politie, Smedestraat, 2 rijwielbelasting- merken m. étui B. A. Witteman, Kamper straat 39, rijwielbelastingmerk B. Wassenaar Berkenrodestraat 34, rijwielbelastingmerk J. Leenaarts, J. v. Nieuwenhuizenstraat 24, rijwielvelg m. banden Nooij, Houtmarkt 3, rijwielpomp Kant, Gr. Houtstraat 133, rijwielbelastingmerk Haarl. Jachthaven, Noorder Spaarne, rijwielbelastingmerk C. Silvis, Gen. Joubertstraat 23 zw., dames schoentje S. Veenings, Vaartstraat 6, dames schoentje C. v. Eijk, Turfmarkt 4 zw., kin derschoentje Bur. v. Politie, Smedestraat, sigarettenkoker A. Andringa, Kenaupark 3, kindertaschje m. inhoud J. v. d, Giessen, Papaverstraat 4, taschje m. inhoud M. Petrie, Wilsonplein 8, kindertaschje Brug wachter, Gravesteenenbrug, werkpak en handdoek Terug te bekomen bij; A, van Eden, Saenredamstraat 80 rood, autodop; D. v. angelaar, Lijsaterslraat 54, autoband; H. Klaver, SophLastraat 21 rood, tasch met schoolboeken; Sonnemans, Kinderhuissin gel 68 b, net met tennisballen; M. van Schooten. Kleine Houtstraat 114, bankbil jet; W. Vermeijer, Jacobstraat 1, beursje met inhoud; P. Groenendaal, Nieuwe Groenmarkt 23, gaberdine ceintuur; G. v. d. Spek, Leliestraat 28, oliedop van auto; W. van Bilderbeek, Gr. Houtstraat 110, Thermosllesch; J. Nauwens, Korte Laken straat 28 A, bruingrijze hond; C. Borger- ding, .Raamvest 21, kinderjasje; A. Gouw, Nieuwe Groenmarkt 2. zilveren kettinkje; Bureau van Politie, Smedestraat, lijfgoe deren; A. J. G. Meij, Rozenprieelstraat 4, mantel met bont; v. Essen, Bentveldsweg 3, Aerdenhout, kindermantel; J. Schreuder, Adr. Loosjeestraat 44, 2 jongenspetten; W. Warcmans, Da Costastiaat 39, tudenlen- muts; C. J. Lens, Haitsma Mulierstraat 76, porlemonnaie met inhoud; P. Th. Servaas, 'ii taui a;uuuouia;Jod 'gg }eejjsspfi3'j 'J£l houd; A. Mensen, Oost Inüiëstraat 44, por temonnaie met inhoud; W. v. Daalen, Nas- saulaan 26, portemonnaie met inhoud; J. Dijkmans, Drosestraat 14, damesportemon- naie; W. Stolvoort, Gen. de la Reijstraat 42, voetpomp; J. v. d. Mark, Voorzorgsstraat 40, parapluie-foudraal; W. Stamers, Tugelastraat 47, rozenkrans in etui; B. J. Dekker, Am- sterdamschevaart 6, rijwielbelastingmerk in etui; A. Verbruggen, Schalkburgergracht 91, rijwielbelastingmerk in etui; A, J. Kooi, Amsterdamstraat 30. rijwielbelastingmerk in etui; A. v. d. Heuvel, Spaarne 66, rijwielbe lastingmerk in etui; J. de Vos; Rollandslraat 14, rijwielbelastingmerk; A, Massa, Oranje- traat 87 rd., rijwielbelastingmerk in huls; P. Fortgens, Brouwersstraat 125, sleutel van melkbus; J. Stefensf. Hof v. Egmond 14, rijwieltach net inhoud; Directeur v. h. Post kantoor, vulpenhouder; A. ten Kate, Leid- scheplein 5, zakam in etui; B. Lindeman, Brouwersvaart 114rd. zakmes; S. Kampstra, Zanenlaan 5, zakmes. C. Schijf, H. v. Alphenstraat 36, zwem abonnement, A. v. Norden, Olycanstraat 11, lèesboek. B. Holsté, Gen. Cronjéstraat 11, gummiband van een kinderwagen. J. Smit, Haemstedeplein 25, Heemstede, kinder-cape. A. Kok, De Clercstraat 168, tortelduif. N. Scndorp, Romolenstraat 17, spekhaak. Ken nel „Fauna", Parklaan; herdershond, ge bracht door Joon, Burgwal 21 rd.; zwart witte kat, gebracht door Lodder, Zocher straat 54; witte kat, gebracht door v, d. Aar, Flarmen jansstraat 56; zwart-grijze kat, gebracht door Wijkhuizen, Soutmanslraat 45; zwarl-Tiize kat, gebracht door Exel, Kl. Houtstraat 69; zwart-grijze kat, gebracht door Silvis, Gen, Joubertstraat 23. A. Audolf, Boogstraat 10, blauw-groen man teltje. Kleverlaan 151, Oranjepet. Bur. van Poli'ie, Smedestraat, portemonnaie met in houd. H. Koster, v. Loostraat 8, tijgerhuid. J. Pardoen, Gen. de la Reijstraat 47, dames- portemonnaie met inhoud, L. Homan, Lcid- schenlein 51, gouden ring. H. Kok, Arch pel- slraat 19, sportriem. P. Marchand, A. L. Dyserinckstraat 20, rijwielbelastingmerk in etui; M. Flendrie, Esschilderstraat 28 zw., 'dem. T. de Jong, Ted. v. Berkhoutstraat '3rd., rijwielbelastingmerk. A. Cornehssen, Saenredamstraat 51 zw., idem. Bur. van Politie, Smedes'raat, idem. H. Ploeg, Mr. Joostenlaan 19, kindersokje, v. Breemen, Dclftstraat *22, grasscbaa<". N. Speekman, Zuid er Stationsweg 8 te Bloemcndaal, witte tennisschoen. J. Schouten, Pepijnstraat 22, bos s'eutels. A. Bast, Ged. Scha'.kburger- 'racht 77 rd., schroeftang; P. Dhaenc. 2e Vcorithgangstraat 4 b. kraansleutel. J. Wap- st-a. Gen. de la Reijstraat 41, zwempak met handdoek. Het „Sledeliik Stormramp-Comité 1927" j 7,A do slot- cn cntbindingsvergaclenng on Maanctatf 11 Juli !°?7, des avonds te half 9j in de Oude Raadzaal ten Stadhuize houden. GROOTE HOUTSTRAAT TELEFOON 10771 5a Mej. J. G. Sluijp verzoekt, met ingang van 30 Augustus a.s„ eervol ontslag als on derwijzeres aan school 19, In verband met een indertijd inge diend voorstel-Gerritsz c.s„ deelen B. en W. den raad mede, dat zij zich niet verzet ten tegen de in dat voorstel neergelegde ge dachte, om de benoeming van een seroloog- patholoog-anatoom op voordracht van B. en W. door den raad te doen geschieden. Zij stellen daarom voor, het ontwerp-voorstel met deze wijziging te bekrachtigen. B. en W. stellen voor, in de verorde ning, regelende de positie en de bezoldiging van werklieden, op wie het Werklieden reglement van toepassing is, ook op te ne men de betrekking van chauffeur. Blijkens een destijds ontvangen schrijven van B. en W. van de voormalige gemeente Schoten heeft het voornemen bestaan aldaar o.a. een douche-badhuis te stichten. De daarvoor ontv/orpen plannen zijn echter niet tot uitvoering gekomen. Nu de gemeente Schoten aan Haarlem is toegevoegd, dient naar de meening van B. en W. door den raad te worden beslist of in het noordelijk gedeelte van de gemeente al dan niet tot den bouw van een badhuis als hiervoorbedoeld moet worden overge gaan. Indien wordt gelet op het feit, dat van de 4 te dezer stede bestaande volks-douche- badhuizen, het meest noordelijk gelegen bad huis zich bevindt aan den Schotcrsingel, dan kan volgens B. en W. worden aange nomen dat de behoefte aan een dergelijk badhuis zich bij de bevolking in het nieuwe noordelijke gebied van Haarlem wel doet gevoelen. In verband met vorenstaande stellen zij voor, te besluiten. I. In beginsel tot den bouw van een volks-douche-badhuis in het noordelijk ge deelte an de gemeente; II. hen uit te noodigen met betrekking tot bedoeld badhuis nadere voorstellen te doen. worden in enkele dagen geleverd door de Gomb. J. P. SEIMFT ERDTSIECK Zn. Vorig bedrag 1896.75 J. S. te A10. N. N2.50 N. N. ter eere van de H. There- sia 2.50 N. N. Heemstede 2.50 Totaal 1914.25 Wegens overtreding der Wet op het Gedistilleerd. Naar men zich wellicht herinnert, heeft de Rijksadvocaat, mr, Asser, ip de zitting van het Gerechtshof te Amsterdam van 15 Juni j.l. bekrachtiging gevraagd van het op 16 December van het vorig jaar door dit Hof bij verstek gewezen arrest in de zaak S. uit Haarlem. In ditarrest heeft het Hof bij ver stek bevestigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem van 2 Februari van 't vorig jaar, waarbij de heer J. C. E. L. S., beheerend ven noot der handelsvennootschap J. A. de H. Zn. te Haarlem, wegens overtreding der Wet op het Gedistilleerd, werd veroordeeld tot 82 geldboeten, te zamen bedragende 296.861.40, bij gebrek van betaling of ver haal te vervangen door 82 hechtenisstraffen van twee dagen. Men weet, dat de lange duur van dit straf proces verband heeft gehouden met het feit, dat op 28 December van het vorig jaar de veroordeelde van genoemd verstekvonnis in verzet was gekomen, terwijl hij tevens cassatie had aangeteekend tegen een be slissing van het Hof, waarbij verstek tegen hein werd verleend, hoewel aanvanktlijk zijn gemachtigde, mr. J. de Vrieze te dezer stede en zijn verdediger, mr. G. W. C. pliester uit Haarlem, waren toegelaten. Na 28 December heeft het Hof zich nog met de behandeling dezer zaak bezig gehou den op 31 Mei (het cassatieberoep was in middels verworpen), op 15 Juni j.l„ op 29 Juni j.l. en eindelijk op heden. Het Hof heeft thans zijn bij verstek ge wezen arrest vernietigt en beklaagde schul dig verklaard aan het koopen van accijns- goed, hetwelk bij vervoer door document gedekt moet zijn. Het Hof, Jat verdachte strafbaar s.eidc bij 8 der wet van 4 April 1871, ver oordeelde hem deswege tot een totaal aan boeten van 290.000, bij niet betaling te vervangen door twee dagen hechtenis voor elke boete. Hillegom zal door de Directie der N. H. T. M een reorganisatie worden in gevoerd, hoewel reeds door dan chef is me degedeeld, dat daar de personeelsformatie zoo mondjesmaat is, dat daar niemand ge- mis'«an worden. Evenwel zal aan ver schillende menschen, die in gewone omstan digheden een vaste aantelling zouden heb ben verkregen, deze aanstelling niet worden verstrekt. Een en ander hield verband met de moordende concurrentie door de auto- bussen op de lijn Haarlem-Leiden, maar vooral op het traject Haarlem-Lisse, waar door buitengewone schade aan de N. Z. H. zou worden bezorgd. Of en zoo ja hoe de concurrentie van de autobussen voor Hillegom ernstige -gevolgen zoii kunnen hebben, wat betreft het Tram personeel kon thans door de Directie nog niet worden medegedeeld daar men eerst de beslissing van de Kroon wilde afwachten, waarbij tegen de beslissing van Gedeputeer de Staten verzet is aangeteekend. STAKING IN EEN CONSERVENFABRIEX TE BEVERWIJK. In de conservenfabriek van de fa. Gebr. Docter, te eBverwijk waren Donderdagnacht een 50-tal werklieden aian den arbeid gesteld voor het z.g. „afrissen" van bessen. Er werd volgens tarief gewerkt, en, naar men ons van werkgeverszijde mededeelde, kon, wanneer goed doogewerkt werd een flink loon wor den gehaald. Gisteravond echter weigerden de werklie den den arbeid te hervatten. Tenzij hen een vast uurloon van 1.per uur werd uit betaald, zouden zij het werk hervatten. De directie van de Conservenfabriek was Mertoe niet bereid.. Toen de menschen ierna standvastig bleven weigeren om te gaan werken, besloot de d'rectie de betrok ken werklieden te ontslaan. Er wordt nu alleen overdag met eigen personeel doorge werkt. De bessen worden thans ongerist naar Breda verzonden. Posterijen. Het is den bestellers der posterijen alhier, met het oog op de warmte der laats'e dagen, geoorloodf een stroohoed in plaats van uniformpet te dragen, wat dankbaar aanvaard wordt, al is het een vreemd gezicht. Ned, R.-K. Volksbond. Op Dinsdag 12 Juli, des avonds te half acht, zal in het Vereenigingsgebouw aan de Mahus'raat een vergadering worden gehouden door den R.K. Volksbond. De agenda vermeldt: Opening. Notulen. Ingekomen stuk ken. Oprichting Kolenfonds. Vèrslag H. L. Bespreking Hulp in Nood. Rondvraag en sluiting. Aller opkomst noodzakelijk. Beantwoording vragen. In verband met de daaromtrent gestelde vragen in de vo rige raadsvergadering, deelt de Burge meester mede, dat de rookerij van den heer Spiers van de Haltestraat zal ver plaatst worden naar de Kruissteeg. De in richting in de Haltestraat zal niet meer als zoodanig gebezigd worden. Uit een ontvan gen politie-rapport blijkt, dat de draad, die over den weg in Plan Noord gespan nen was, niet abnormaal laag hing en niet als de oorzaak van het des'ijds plaats ge vonden ongeluk kan aangemerkt worden. De oorzaak moet gezocht worden in het op onverantwoordelijke wijze plaats nemen der kinderen op de met hout geladen vrachtauto, welke plaats, buiten weten van den bestuurder was ingenomen. Drankwet. Mej. A. A. Wilhelmus had eenigen tijd geleden aan den raad verzocht B. en W. te machtigen haar verlof te ver- ieenen voor den verkoop van alcoho'hou- denden drank, anderen dan sterken drank voor de benedenlocaliteit van perceel Kerkstraat 12, alhier, welke localiteit niet voldeed aan de eichen, gesteld bij de ge meentelijke verorening. Daar die localiteit ook niet voldeed aan de gestelde eischen in het desbetreffend Koninklijk Besluit, we*d de machtiging niet verleend. De In specteur van de Drankwet te 's-Graven- hage heeft haar echter ontheffing verleend van de bepalingen, onder voorwaarde, dat de ruimte voor toevoer van lucht iets zou vergroot worden. B. en W. stellen nu in verband met een desbtereffend verzoek den raad voor hen te machtigen, dat ver lof te verleenen. aLs> aan de gestelde voor waarden is voldaan, daar ook de Drank wet-inspectie daartegen geen bezwaar heelt. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag 13 Juli, des namiddags te 2 uur. De agenda luidt: 1. Onderzoek geloofs brieven nieuw gekozen raadsleden. 2. Mede- dcelingen. Ingekomen stukken. 3. Voorstel B. en W, betreffende de toelating van kin deren uit deze gemeente op de bijzondere gesubsidieerde bewaarscholen te Beverwijk. 4. Voorstel B. en W. tot wijziging der ver ordening ter regeling van het verkeer op de wegen in de gemeente Wijk aan Zec en Duin, in verband met het gebruik van mo torrijtuigen en rijwielen. 5. Voorstel B. en W. tot vvoorloopige vaststelling der lig ger van d wegen. 6. Voorstel B. en W. tot het aanwijzen van een gemachtigde voor de verkizing van hoofdingelanden en hoofd ingelanden-plaatsvervangers voor het Hoog heemraadschap Noord-Hollands Noorder- wkarlier. 7. Voorstel B. en W. tot het ver leenen van een prijs voor het ».s. muziek concours, te houden door de Beverwijksche Harmonickapel. 8. Voorstel B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Beverwijk betreffende het te stichten openbaar slachthuis. 9. Voorstel B. en W. tot het aangaan van twee geldle ningen. 10. Suppletoire begrooting kapitaal- dienst 1927. 11. Suppletoire begrootingg ge wone dienst 1927. 12. Af- en overschrijvin gen dienst 1926. 13. Suppletoire begrooting gewone dienst 1926. 14. Staten van oninbare cn neg te verhalen pesten dienst 1926. 15. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1926. Raadsleden. Daar al de benoemde raadsleden hebben bericht, dat zij hun be noeming aannemen en hunne geloofsbrieven hebben ingezonden, kan in deze vergadering worden overgegaan tot het onderzoek van de geloofsbrieven en een beslissing over de toelating genomen worden. Huurschuld. Daar een 18-tal huurders van gemeente-woningen 8 weken of lan ger achterstallig ziin in het betalen van huur, wordt aan den Raad voorgesteld machtiging te verleen een rechtsgeding te gen deze bewoners aan te gaan, om hen gerechtelijk uit hunne woningen te doen zetten. De hoofdconducteur licht gewond. Een bagagewagen versplinterd. Zaterdagmiddag heeft op het stationsem placement te Heerlen een treinbotsing plaats gehad, die geen menschenlevens gekost heelt, doch belangrijke materieele schade heelt veroorzaakt. Vlak bij den overweg naar de Oranje Nassaumijnen is een rangeerend treindeel door te ver doorzetten door een onveilig signaal gereden tegen den juist naar Maastricht vertrekkenden werkliedentrein van 17 uur ,50. De rangeerende locomotief greep den werkliedentrein zijdelings en versplinterde een twee-assigen bagagewagen totaal. De hoofdconducteur B„ die in dezen wagen zat te schrijven, kreeg wonder boven wonder slechts een onbeduidende hoofdwonde. Van een derde-klasse rijtuig, dat achter den bagagewagen reed, werden de voorste twee compartimenten ingedrukt. Verschillende mijnwerkers, die in het tweede compartiment zaten, waren, bang ge worden door het geschreeuw, in den achter sten coupé gevlucht. Zij konden ongedeerd den wagen verlaten. Werklieden uit de werkplaats en personeel van Weg en Wer ken maakten de baan weder vrij. Treinver- traging kwam niet voor. Onder de gemeente Rijswijk reed 's avonds te tien uur een auto, bestuurd door F. C. A. B., in groote snelheid op den Haagweg in de richting Delft. In den auto bevond zich' nog een student uittDelft. De heeren kwamen uit Scheveningen en waren in een vroolijke stemming. In de bocht bij de Hoornbrug ver loor de bestuurder de macht over zijn stuur. De auto vloog tegen een paal van het elec- trisch licht en tegen de borstwering van de brug, met het gevolg, dat de lichtpaal al knapte en de borstwering gedeeltelijk weru vernield. De auto, een huurwagen, werd ge- ~el in elkaar gereden en moest later door _en kraanwagen worden weggesleept. Het vroolijke tochtje zal den heeren heu gen. Zij zijn aansprakelijk voor de kosten van den vernielden auto en de schade, aan de brug toegebracht, welke worden geschat op 500. Tegen dfcn bestuurder werd proces verbaal opgemaakt.\ Hij werd, evenals zijn vriend, licht gewond. Branden in een autogarage en een villa. De Hilversumsche brandweer heeft Zater dagmiddag druk werk gehad. Eerst kwam er n.l. alarm voor een brand, welke ontstaan was in het pakhuis van den heer P. Broekhuyzen aan de Havendwars straat te Hilversum. Dit pakhuis doet dienst als autogarage. Vermoedelijk is de brand ont staan bij het aanslaan van een der auto's, die geheel uitbrandde. De huurder van het pakhuis, de heer J. Schraders, liep eenige brandwonden op en moest naar het R.-K. Ziekenhuis worden vervoerd. Verder werden nog twee auto's gedeeltelijk en drie motor rijwielen een een groot aantal rijwielen ge heel vernield. De geheele garage is in asch gelegd. Het vuur deelde zich ook mede aan een aangrenzend pakhuis, waarin de heer Sieberg Saassen, die een meubelhandel in de Havenstraat heelt, een deel van zijn voor raad heeft opgeslagen. In korten tijd brand de de geheele bovenverdieping met de daar opgeslagen meubelen uit. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het vuur hier toe te beperken. De benedenverdiepingen hebben echter veel waterschade. Verzeke ring dekt de schade. Nauwelijk was het vuur gebluscht, of de brandweer kon opnieuw uitrukken naar Steynlaan 17, waar een onbewoonde villa, die juist deze week in handen is overgegaan van notaris Molsbergen te Delden, in lichte laaie stond. Met het oog op de binnenkort te verwach ten vestiging van den eigenaar hadden werk lieden heden werkzaamheden verricht aan de centrale verwarming. Vermoedelijk staat de oorzaak van den brand hiermdee in ver band. De bovenste étages brandden geheel uit, terwijl in het benedenhuis veel wat"-- schade werd aangericht. In 5 jaar tijds ruim 18 ton gewetensgeld. In April j.l. verscheen een mededeeling in de bladen, waarbij werd aangekondigd, dat zij, die door onjuiste belastingaangifte den fiscus hadden benadeeld, alsnog in de gele genheid worden gesteld om hun opgaven te verbeteren en het verschuldigde vrijwillig voldoen, zonder dat boete wordt opgelegd. Deze „amnestiebepaling" heeft tot gevolg gehad dat tal van bedragen, waaronder ook aanzienlijke sommen de Staatscourant ge tuigt zulks aan gewetensgeld zijn ontvan gen van personen, die verlangend hun belas tingschuld aan te zuiveren, schoon „schip" hebben willen maken. Nu was deze bepaling niet nieuw, want ook vroeger zijn al eens dergelijke aankondigingen verschenen, maar toch acht men van hooger hand een derge lijke fiscale opfrissching voor degenen die zulks noodig hebben, blijkbaar wel van tija tot tijd gewenscht. De „Tel." heeft eens nagegaan wat in de afgeloopen vijf jaar aan gewetensgelden enz. zijn ontvagen, waarbij de gegevens met groote welwillendheid van de zijde van het Departement van Financiën zijn verstrekt Aan vrijwillig bijbet. belasting werd in 1922 totaal ontvangen 247.179.12K, in 1923 285.118.90, in 1924 362.037.7514. Het jaar 1925 vertoont een groote stijging, want in dat jaar werd ontvangen 503.736.99 doch in 1926 wa's het weer minder, n.l. 352.917.69, totaal in vijf jaar tijds 1.750.989.86. Aan eigenlijke gewetensgelden kwam veel minder binnen, n,l, 26.872.03, verdeeld als volgt; in 1922 407.35, in 1923 1.198, in 1924 6.832.91, in 1925 slechts 941.27, doch in 1926 ruim achttien maal zooveel, n.L 17.492.50. Dan is er nog de categorie van gelden van onbekenden oorsprong, c'ie van 1922 tot 1926 het bedrag van J 59.477.44 opbrachten. De opbrengsten in die jaren zijn, evenals die der gewetensgelden, nog al uiteenloopend. Ze volgen hier: 1922 15.648, 1923 10.062.62, 1924 9.817.37, 1925 6.743.3a en in 1926 niet minder dan 17.205.27. Met elkaar was de opbrengst van al deze gelden ruim 18 ton n.l.: Vrijwillig bijbetaalde belasting 1.750.989.86 Gewetensgeld 26.872.03 Gelden van onbekenden oor sprong 59.477.44 Totaal 1.837.339.99 Naar de „Tel." verneemt, is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat de onlangs ge melde aanrijding op den onbewaakten over weg van Colmschate, waarbij een melkwa- !cn van den heer D. v. d. B. werd versplin- ord, aanleiding zal geven tot een strafge ding, dat zal dienen voor de rechtbank te ïutphen. De onbewaakte overweg zal, wan neer niet spoedig wordt ingegrepen, nog meer slachtoffers eischen. Om nu een ge rechtelijke uitspraak uit te lokken betreffen de den bestaanden toestand, is tegen den voerman van den melkwagen B. proces-ver baal opgemaakt. Opgemerkt diani nog te worden, dat een trein, die met een snelheid van 70 K.M. rijdt uit de richting Zutphen, slechts op een afstand van 500 meter kan worden waargenomen en in 13 seconden te» plaatse is. Zaterdag is de motorboot „Peter," die, bij Terschelling in aanvaring is geweest met het s.s. „Boccaccio," naar Amsterdam opge- stoomd en aldaar met ingedeukten i^eus en veel water binnen boort in de Mmerva- haven gearriveerd. Arme kleine! Te Enschede heeft in een onbewaakt ooger.blik een tweejarig kind v. H„ in de Coentaadstraat een (leschje met opium-tic- tuur, dat de moeder als geneesmiddel was voorgeschreven, weten te bemachtigen en heeft daarvan gedronken. Zoodra de moeder het ongeval bemerkte, werd een geneesheer ontboden. De medische hulp kon niet meer baten: de kleine is nog denze!fr»n avond aan de gevolgen overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2