Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen De Fransche Kamer heeït art. 1 van het ontwerp inzake de kiesrecht hervorming aangenomen. Het herstel der Intern. Roode Kruis-organi- satie. Geweldige overstroomingsramp in het Ertsgebergte. Wilde tooneelen in den Rijksdag in verband met een voorgestelde hulpactie. De rede van De BroqueviUe en de beschouwingen in de Belgische pers. Onder de Radio-berichten: Ernstige ontploffing te Berlijn. De Iersche minister van Justitie en Buitenlandsche zaken, Kevin O'Higgins, gisteren te Dublin vermoord. GEM, BUITENL. BERICHTEN EEN OPROEP VAN HET ALGEMEEN VLAAMSCH VERBOND. BINNENLANDSCH NIEUWS. De ringspoorbaan om Amsterdam. De melkvoorziening van Amsterdam. 52 Nieuwe ligplaatsen in de Rotter damseliz haver.. Over dansv er gunningen op op Zondag. uflwÉwbi De kiesrechthervorming in Frankrijk. Na de stormachtige en langdurige debatten in de Fransche Kamer met 't wetsontwerp Kiesrechthervorming zoover gevorderd, dat met 335 tegen 120 stemmen artikel 1 is aan genomen, waarin bepaald wordt, dat voor de verkiezing van Kamerleden het personen- stelsel geldt. Met art. 2 vordert de Kamer aardig. Talrijke amendementen, waaronder eenige die op zichzelf interessant waren, zooals die tot het openen der mogelijkheid van stem ming bij correspondentie, werden voorloepig ter zijde geschoven, doch met de toezegging van den voorzitter der commissie, dat deze nog vóór de verkiezingen van het volgend jaar tot de regeling dezer details na een behoorlijk onderzoek voorstellen zal doen. Het groote verschilpunt bij art. 2 is, dat de regeering als basis in een bepaald arron dissement het aantal Fransche inwoners wil nemen, terwijl de commissie ook vreem delingen wil doen meetellen, hetgeen natuur lijk het aantal deputé's aanzienlijk ver meerdert. Bovendien zijn hierbij weer een groot aantal amendementen ingediend. Van verschillende zijden werden de beide stellingen welsprekend bepleit door de radicalen en socialisten vooral met historische argumenten tijdens de revolutie zijn de parlementen steeds groot geweest, door de rechterzijde op grcnd van de logica waarom vreemdelingen meetellen, die toch niet mee stemmen En door te wijzen op de nood zakelijkheid van bezuinigen, i Ten slotte hervatten de rechtschen hun obstructie, door opnieuw een persoonlijke stemming op de tribune te eischen, die tel kens ruim een uur tijd eischt. m ieder geval lijkt de aanneming van het beginsel der commissie verzekerd. Men hoopt, dat de Kamer de discussie hedennacht zal kunnen beëindigen, hetgeen echter nog allesbehalve zeker is, aangezien bij de bespreking der indeeling in districten nog heel wet zal vallen, gelijk reeds bleek. De Driemogendheden- conferentie. De openbare zitting van de vlootconfe- rentie, welke voor heden is aangekondigd kan interessant worden en misschien een keerpunt in de conferentie beteekenen, het zij ten goede, hetzij ten kwade. In de ver gadering der eerste gedelegeerden waar men over de kruiserskwestie heeft gesproken, is men namelijk zeer weinig opgeschoten; de Amerikanen blijven erop staan, vrijheid te behouden tot het bouwen van kruisers van ÏO.OOO ton. De Engelschen blijven bij hun bedreiging, over deze kwestie heden in het openbaar te praten trachtende op die wijze den moeilijken toestand in hun voordeel te veranderen. De Amerikanen praten daar tegenover weer over een échec en over weg gaan deze week. De kwestie is, dat men op h't oogenblik weer vastzit en dat geen van beide zijden wil toegeven. Men mag met be langstelling afwachten of de bedreiging van die openbare zitting weer wat schot in de zaak zal brengen. Komt men vantevoren niet wat nader t t elkaar, dan zal zulk een openbare ruzie de heeren wel niet vriende lijker stemmen. De Engelsche gezant verklaart dat een be zoek op 6 dezer aan Kellogg, den minister van Buitenlandsche Zaken, ten doel had, hem de verzekering te geven, dat Groot- Brittannië het beginsel der maritieme ge lijkheid aanvaardt. Hij voegde hieraan toe, dat hij de beschuldigingen van kwade trouw die de ronde doen, betreurde. F Het uitvoerend comité der vlootconferentie hield Zaterdag een nieuwe zitting, waarin het de kruiserquaestie besprak. Bij de discussie nopens het voorstel van Britannië betreffende de „capital ships", verklaarde de Japansche delegatie, dat zij het wenschelijk achtte deze'uit te stellen totdat 'ten aanzien van de hulpschepen een accoord zal zijn bereikt. De Britsche dele gatie zeide zich niet gebonden te achten deze quaestie gedurende de conferentie niet op te werpen, zelfs niet indien op alle andere punten geen volkomen overeenstemming kon worden bereikt. De Amerikaansche delegatie verklaarde nog, dat zij zich tegen een gedachtenwisse- ling niet zou verzetten, indien de confe rentie ten opzichte van de hulpschepen tot overeenstemming geraakte. Zij stelde voor, de tegen Augustus 1931 belegde conferentie op een vroeger tijdstip bijeen te roepen. Gemeld wordt nog, dat de reden, waarom de Amerikaansche en de Japansche delegatie verklaarden nie te kunnen deelnemen aan onderhandelingen nopens een revisie der bepalingen van het verdrag van Washington nopen-, de groote eenheden, deze was, dat zij de aanwezigheid van vertegenwoordigers van Frankrijk en Italië, die dit verdrag mede onderteekend hebben, bij een dergelijke bespreking noodzakelijk achtten. Een paar andere berichten uit Genève vragen nog onze randacht N.l. dat omtrent de Roode-Kruisorganisatie. Tijdens de conferentie tot stichting eener interna ionale hulpunn heeft men van ver schillende zijden aangedrongen op hef her stel der eenheid in de Internationale Roode- Kruisorganiratie. Een geruststellende ver klaring van den vertegenwoordiger der Parijsche Liga van Roode-Kruisvereenigin- gen geeft hoop, dat Parij3 thans ook weer bereid zal zijn met het Geneefsche Inter nationale Comité tot een goedafgebakende arbeidsverdeeling te komen en tot de eenheid van organisatie mede te werken. In het bewustzijn, dat het Zwitsersche Roode Kruis minder is aangewezen \cor d: leiding der bemiddeling tusschen G n?ve en Parijs, zal het Zwitsersche Roode Kruis vermoedelijk de nieuwe Roodc-Kruiscon- ferentie tot herstel der eenheid niet zelf bijeenroepen, doch zal de leiding dezer bemiddelingspogingen voortaan van het Nederlandsche Roode Kruis uitgaan en zal de groote conferentie, waarvan eindelijk het herstel der eenheid mag worden gehoopt, volgend jaar waarschijnlijk in Nederland plaats vinden. En verder een bericht omtrent De Intern. Hulpunie. De Volkenbcndsconferentie inzake de stichting eener internationale hulpunie vol gens het plan-Ciraolo heeft na bijna vier da gen geheime commissiebesprekingen, de openbare vergaderingen hervat en schijnt heden eenstemmig zij het ook met enkele reserves tot de stichting der nieuwe unie te zuilen besluiten. De Nederlandsche gedelegeerde Van Sloo- ten, die weigerde lid te worden van de com missie tot het vinden van een vergelijk tus schen de uiteenloopende meeningen, heeft op uitdrukkelijke uitnoodiging van den con ferentie-voorzitter Külz toch de commissie besprekingen bijgewoond en ook deelgeno men aan de beraadslagingen. In menig op zicht is aan de Nederlandsche bezwaren-tege- moet gekomen, vooral door de versterking der positie van het Internationale Roode Kruis, zoodat de Nederlandsche gedelegeer de aan de Nederlandsche pers verklaarde thans gunstiger over de te stichten hulpunie te denken en bij zijn terugkeer in Neder land onze toetreding tot de unie bij de re geering te zullen aanbevelen. Werd Duitschland vorige week geteisterd door een spoorwegongeluk in de Harz, thans wordt een overstroomingsramp in Saksen gemeld. Het onweer, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in het dal van Elbe woedde, heeft een groote ramp veroorzaakt. Vooral in de dalen van de Müglits en de Gottlenba is groote schade aangericht. In den nacht moesten 80 beambten van de Schupo zich uit Dresden naar Gottleuba begeven om daar hulp te verleenen. De Müglits is ver bu.'trn haar oevers getreden en heeft enorme schade aangericht. Vele verbindingen zijn verbroken. Groote hcutmassa's worden door den sterken stroom weggevoerd en richten overal groote schade aan. De trein GeisingAltenburg die op het punt stend naar Glashütte te vertrekken, kon nog juist worden tegengehouden; anders ware de trein in den stroom terechtgekomen. De verbinding met Glashütte is verbro ken. De oude Kurfürst Moritzbrug is inge stort. Voor zoover bekend zijn in Glashütte tot nu toe tien dooden geborgen. In Rctt- wernsdorf zijn vijftien lijken aangespoeld. Het aantal dooden zal evenwel belangrijk grooter zijn, doch vele lijken zijn met den stroom afgedreven. Een wolkbreuk van ongekende hevigheid had plaats waarbij honderd, volgens de laat ste nog oncontroleerbare berichten zelfs 150 personen om het leven zijn gekomen. De beide beken, die zich door hun nauwe dalen dwars door het Ertsgebergte naar de Elbe kronkelen, de Müglitz en de Gottleuba, zwollen in enkele uren tijds tot bruisende bergrtroomen aan, die de smalle dalen geheel vulden en met donderend geweld toorr.cn, huizen, telegraaf- en telephoonp'alcn, de baanwachtershuisjes bij de speerwegen, de spoorwegen zelf, bruggen enz. vernielden. Het zwaarst geteisterd werden Berggiesshü- bel, v/aar 45 personen om het leven kwamen, Rotterddorf met twintig dooden, Neuen dorf met 14 dooden, Gottleuba met tien d den en het wereldberoemde ho l gema- xersstadje Glashütte, met tien dooden. Het gehucht Oesengrund, dat uit slechts 25 hui zen bestond, werd geheel door de water massa weggevaagd. Ongeveer 100 personen worden vermist en het is helaas niet onmogelijk, dat ook tal van deze vermisten den dood in de golven hebben gevonden. Het dorp Berggiesshübei, dat het zwaarst door de katastrofe is getroffen (men vreest dat er van de 130 inwoners niet minder dan 60 verdronken zijn), biedt een troosteloczen aanblik. Twaalf huizen zijn geheel van den aardbodem verdwenen. Van de meeste andere huizen zijn gevels of muren inge stort. Op het oogenblik zijn politie en rijks- weertroepen bezig onder de puinhoopen naar lijken te zoeken. Alleen te Birna aan de Elbe zijn tot dusver eenentwintig dooden aangelreven. Geweldige lo ve h den ver_ dronken vee werden eveneens uit de rivier opgevischt. Alle dooden zijn afkomstig uit de hooger gelegen bergdorpen en zijn kilo meters ver door het water meegevoerd. Alleen te Gottleuba bedraagt de schade 3 a 4 millioen Mark. Volgens mededeelingen van de Saksische regeering bedraagt de schade in het geheele gebied tenminste 12 millioen Mark. De beide dalen zijn thans, nadat het water is weggevloeid, met een slijklaag van wel y2 meter dikte over de geheele breedte be dekt. De spoorwegen in de beide dalen zijn geheel vernield en het spoorwegverkeer zal de eerste week niet hervat kunnen worden. Ook het telegraaf- en telefoonverkeer is ge staakt, zoodat berichten uit die omgeving schaars binnenkomen. De ramp in het Ertsgebergte heeft tot ernstige tooneelen aanleiding gegeven in de slotzitting van den Rijksdag. Een door alle partijen behalve de D.V.P. en de communisten ondersteund voorstel om de regeering te verzoeken, middelen ter be schikking te stellen tot leniging van den nood van de slachtoffers der catastrofe in het Erstgebergte veroorzaakte tumult. Na dat besloten was, dit voorstel onmiddellijk op de agenda te plaatsen, vroeg plotseling de communist Stöcker het woord en verzocht, dat tegelijk met dit voorstel een voorstel van de communisten met een overeenkomstige strekking zou worden behandeld. President Löbe betoogde, dat dit niet gewenscht was, dadr het slechts zou leiden tot vertraging van de zoo dringend noodige zaak. Stöcker stelde toen voor dan ook het voorstel van de andere partijen maar later te behandelen. De hulpactie van de regecring zou, evenals dat bij vorige rampen het geval was, toch maar een wassen neus zijn. Dergelijke acties zijn immers toch niet anders dan zwendel en boerenbedrog. (Geweldige verontwaardi ging op alle banken). De Duitschnationalen verlangden, dat de communisten zonder vorm van proces uit de zaal zouden worden gezet. Löbe wist door hardnekkig klokgejui de rust in de zaal weer te herstellen en opende de behandeling van het voorstel. Als eerste spreker betrad daarop de communist Hörnle het podium. Hij herhaalde de beweringen van zijn partijgenoot en voegde er nog aan toe, dat in dergelijke gevallen det gelden, die voor de noodlijdenden bestemd zijn, aan de grootgrondbezitters ten goede komen. Dit gaf opnieuw aanleiding tot een storm van verontwaardiging. Ditmaal slaagde Löbe er niet in, de orde te herstellen. Ofschoon Hörnle verschillende malen tot de orde werd geroepen, weigerde hij het podium te verla ten en bleef doorspreken. Löbe verliet da r p den voorzitterszetel, onderbrak de zitting en deelde mee, dat hij Hörnle wegens grove beleediging van den Rijksdag v?n verdere deelneming aan de zitting had uit gesloten. Thans was de beurt aan de communisten om te protesteeren. Zij scholden Löbe uit voor al wat mooi en leelijk is en deze zag zich genoodzaakt nog verschillende commu nisten tot de orde te roepen. Tenslotte werd het communistische voorstel om fnn millioen Mark ter beschikking van de noodlijdenden te stellen verworpen en het voorstel van de andere partijen tegen de stemmen van com munisten en D. V. P. aangenomen. Omtrent de rede van "de Broque- ville wordt gemeld, dat de stap, namens de Duit- sche regeering gedaan, wel eenigszins bevreemdt, daar de minister alleen wat nader de verklaringen heeft toegelicht, door hem reeds enkele maanden geleden in het parlement afgelegd nopens het feit, dat Duitschland in strijd met het verdrag van Versailles zijn militaire macht op stcelsche wijze ontwikkelde. Van nationalistische zijde juicht men intusschen de houding van de Broquevdle toe, daar men van het incident onder meer Purol bij doorzitten en stnkloopen der Huid verwacht, dat de politiek van Vandervelde er door in het gedrang zal komen. De „Peuple" schrijft, dat de houding van sommige Brusselsche nationalistische dag bladen, die de Deir.arsche van Von Keiler als een insc lente voort tellen, van dien aard is, dat zij de betrekkingen tusschen beide landen op klassieke wijze vergiftigen. De Duitsche stap, acht het socialistische blad vrij natuurlijk, alleen bevreemdt het, dat Duitschland eerst thans inlichtingen vraa-1, daar het toch zender commentaar de rede voering van de Broqueville over hetzelfde onderwerp op 15 Febr. in de Kamer der volksvertegenwoordigers uitgesproken, heeft laten voorbijgaan. Dit is volgens de „Peuple" des te opmerkelijker, omdat de redevoering in den Senaat een zeer bedui dende verzachting beteekent van de destijds in de Kamer afgelegde verklaringen. In de Kamer was de geïncrimineerde verklaring trilt alleen naar den vorm heel wat cate- gcrischer, maar ook veel ernstiger naar den inhoud. Hoe komt dan, aldus de „Peuple" dat de Duitsche regeering zich thans eerst gekrenkt voelt, terwijl de ernstiger verkla ringen in Februari haar onverschillig gelaten hebben. Een tweede vraag is volgens de „Peuple" te weten waarom de Broqueville heeft gemeend zijn vroegere uitlatingen te moeten verzachten. Hebben nieuwe inlichtingen hem misschien genoopt tct grootere voorzich tigheid Doch óck in haar verzachten vorm zijn, volgens het socialistisch blad, die be schuldigingen nog zeer ernstig, zoodat nadere uitleggingen gewenscht zijn. Het is niet vol doende beschuldigingen te uiten, het bewijs moet worden geleverd en besluit de „Peuple" indien Duitschland zijn verbintenissen heeft geschonden, dan is het onbegrijpelijk, dat men niet reeds lang geleden, om in den toe stand te voorzien, geen gebruik heeft gemaakt van de middelen, die het vredesverdrag aan de hand doet. In verband met de in de laatste tijden waar genomen vijandschap van Waalsche en natio- nalistisch-liberale zijde tegen de eischen der Vlaamsche bevolking op het gebied van het gebruik van het Nederlandsch bij onder wijs en bestuur, richt het Algemeene Vlaamsche Verbond ter gelegenheid der feesten van he den (de herdenking van den Gulden Sporen- sla) den volgenden oproep tot het Vlaamsche land: „Vlamingen! 11 Juli wordt dit jaar gevierd temidden van een heftigen strijd tegen uw volksrecht. De toepassing van de zoo moei zaam verkregen wet op het gebruik van onze taal in bestuurszaken ondervindt schande lijke tegenwerking. Zoowel van Waalsche als van Franskiljonsche zijde wordt het beginsel der gelijkstelling van beide landstalen aan gevallen en het afscheuren van Vlaamsche teksten in het Walenland wordt aangemoe digd als een lofwaardige daad. Op officieele plechtigheden wordt onze taal op smadelijke wijze geweerd. Nog steeds wacht gij in de meeste gemeenten van de Brusselsche agglo meratie op een eerlijke naleving van de wet, die aan uw kinderen het recht geeft op een onderwijs in hun eigen taal. Schaamteloos verzet tegen die wet wordt aangepredikt en alle pogingen om haar te doen toepassen be streden met de macht van Franskiljonschen onwil. Dag in dag uit wacht gij naar maat regelen van bevrediging, die uit het Vlaam sche volksleven kiemen van onrust moeten verwijderen. Amnestie, die aan een dringen de behoefte van uw gemoed en uw geest be antwoordt, wordt door alle soorten van ver dachtmakingen en aantijgingen bemoeilijkt en vertraagd. VlamingenEen nieuwe krachtsinspan ning wordt van u verwacht. Zonder vertwij feling, met het besef van de kracht, die onze beweging bezielt, zult gij blijk geven van uw wil om de bekomen rechten niet te laten ver minken. Ondanks alle tegenkanting zult gij de volledige gelijkstelling in België van Vla mingen en Walen bewerken tot grooteren bloei van ons gemeenschappelijk vaderland." PRINSES MARIE JOSE VERLOOFD? Het schijnt thans wel vast te staan, dat eerlang de verloving van prinses Marie José met hertog van Aosta, te verwachten is. (Prins Amedeo is de oudste zoon van den hertog van Aosta bijna 29 jaar oud; de prin ses wordt de volgende maand 21 jaar.) HET MOND- EN KLAUWZEER. Het uitbreken van het mond- en klauw zeer in Engeland heeft onder de veehouders groote bezorgdheid gewekt. Tot dusver is de epidemie beperkt tot één boerderij, op ruiir 1V, K.M. afstand van Tamworth (Staf fordshire) gelegen, maar men vreest, dat ook het vee uit dit district, dat op de land bouwtentoonstelling te Newport (Mon- moutshire) is geëxposeerd, is aangetast. Nog in den nacht nadat de ziekte was ge constateerd, zijn 23 stuks vee afgemazakt. Op de tentoonstelling wordt van rijkswege een onderzoek ingesteld; het vee uit het be smette district is afzonderlijk ondergebracht GRAVIN MARKIEVICZ. De bekende gravin Markievicz heeft dezer dagen te Dublin een operatie ondergaan wegens apendicitis. Aanvankelijk liet het loop van de operatie zich gunstig aanzien, doch plotseling trad een ernstige wending in, Zccdat een tweede operatie noodig werd ge acht. Haar toestand is thans zorgwekkend. Gravin Markievicz, die in 1900 met de Russische graaf de Markievicz huwde, was de eerste vrouw, die tot lid van het Lager huis werd verkozen, doch nam nooit zitting. Sedert 1923 is zij lid van Dail Eircavon. Zij nam een werkzaam aandeel in den Ier- schen opstand van 1916. Zij werd toen ter dood veroordeeld, doch haar vonnis werd ge wijzigd in levenslange gevangenisstraf. Zij werd in 1917 echter op vrije voeten gesteld. VALSCHE PASSEN. De „Voss. Ztg." verneemt, te Berlijn, dat op het laatste oogenblik op de uitgifte van een grcot aantal valsche p-"sen te Berlijn werd tesiag gelegd. Talrijke personen rijn gearresteerd. De valsche passen dragen echte stempels, zcodat het niet onmogelijk ir, dat een douanebeambte er bij betrokken is. EEN AVONTUURLIJKE AMERIKAANSCHE. In een café te Tours werd dezer dagen een Rus aangehouden wegers het dragen van- verboden wapenen. Met hem werd een ele gant jong meisje aangehouden dat zich in zijn gezelschap bevend. Eet was een Arrcri kaanschc, die al eenige maanden in Frankrijk was zonder zich te hebben aangemeld als vreemdelinge. Toen de commissaris haar mededeelde, dat zij te zijner beschikking zou worden gehouden, kreeg hij het onver wachte antwoord dat zij het heerlijk vond, want zij hield erg van avonturen en emoties. Sedert is gebleken dat zij een juffrouw Har rison is, beboerende tct een familie van Amerikaansche milhardairs. TRAGISCHE DOOD. De meest geliefde operatte diva van Polen, Kaïimira Nieuwiarovska, is gestorven. Haar dcod was zeer tragisch. Samen met een cok zeer gevierde collega, Messal, had zij in Warschau een operette schouwburg gesticht, toen bleek dat twee theaters naast elkaar niet bestaan kenden. En in de beste harmonie v.erd samen gewerkt. Onlangs was het geheele gezelschap naar Wilna gegaan, waar dè wijding van een Maria beeld zou plaats hebben. Wel tweehonderd duizend pelgrims hadden zich tot bijwonine der plechtigheid naar die stad begeven. Omd;t er in de stad ze'f geen plaats was, huisde het geheele cperettegezelschap in een spoorwagen Op een middag maakte Karimira Niewia- rovska een japon met benzine schoon, die zij in een kom gedaan had. Na een waarschu wing van een coilega, om vooral op te passen voor branc'g:vaar, bracht zij de kom naar de toilet-afdeelinp. Zij zag niet, dat voor de deur van die afdee'ing een spirituslicht stond te branden. Door den wind slceg de vlam over en vatte de benzine vlam en in een oog wenk waren de kleeren van de tooneelspeel- ster in brand geraakt. De deur van den wagen was gesloten ten einde raad sprong zij uit het raam de vlammen werden door een conducteur gebluscht. Het vuur had haar danig gewond. Haar beide handen waren geheel verbrand, haar huid overal ver schroeid. Genezing der brandwonden zou nisschien mogelijk geweest zijn, doch een hartverlamming maal. te een einde aan haar leven. Zij werd 32 jaar. EEN NIEUW DOODVONNIS. De Poolsche spion Yasjkawitsj, die op onwettige wijze de Oekrajine was binnen gekomen, is door de rechtbank te Charkow ter dood veroordeeld. DROEVIG ONGEVAL. Vier kinderen van twee tot elf jaar zijn in de Niagara-rivier verdronken. Zij speelden in een auto, die aan der> oever stond, maar plotseling in beweging raakte, blijkbaar doordat de kinderen de rem hadden los gen aakr, zoodat de wagen in het water stortte. De ouders waren op korten afstand aan het v'sschen. BRAND TE VANCOUVER. Bii een brand in een huis kwamen min stens negen personen, waartij twee kinderen om het leven. Verscheidene andere personen werden ernstig gewond. Men gelooft dat de brand werd veroorzaakt door een brandende 1 ic Lr, die terecht kwam in lichtontvlambaar materiaal. Een schilder, die alarm maakte toen de brand uitbrak, werd gearresteerd onder beschuldiging van manslag. DINSDAG 13 JULI. HILVERSUM ICJO M. 12.00 Politieker. а.co Lurtlmuï ck cccr let 11:0 D. Glccrc\t;c.-\ 10 2«co Lunchmtiz iels c'ccr het ro D Grocncved-vicoho A. v. Leeuwen-cello, P. Jochemse-piano. 5. 00--6.3 Dinermuziek door het Kh'np-ensemble van het „Axnf va Holland". 6.4^7.45 Delaatste A. N. F. O.-laillcssen van het seizoen. Gevarieerd propgramma met muziek en zang. 7.45 Politieker. 8.10 „Walsdroomen", operette n 3 bedr. van Osc. Strauss. Algem. voorber. Chris de cs Prinses Hclène Cals. Franzi-Betty v. d. Bosch .-c. nu ut. Frederike-Annie v. Beek Ristjeu v. Luitenan N i-jtlcsJ Moes. Graaf Lothar-Louis de Bree. Joachim Xlil-Jan Grootveld. Luitenant -Monschi-Kerre de Vcs. Sigis- mur.d-A. Alexanders. Wcnciolin-J. Jansen. De groote trcm-Mevr. Ccerdes. Ket zeer verst. A. N. R. O.-orkest o. I. v. J. J. V. Amerom. 10.30 Persber. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Het Daventry-kwartet en L. Weeple-alt. T. Havard-bariton. A. Thompson-viool. 1.202.20 Corelli Windeati's orkest en I. G 3.15 Voorlezing. 3.20 Muziekles. 4.55 Orkestccncert. 5.20 Lezing In the foot steps of William the Conqueror. 5-35 Kindcruurlje. б.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds, weerb. 7-05 dans muziek. 7.20 Lezing The mystery of WandsdyM"— 7.35 Liederen van Brahms dorD Smith. 7.45^0- zing Nature and her limitations (5). 8.05 „Zee en lucht" voorlezing door L. Regnis. „Ectasy", gedicht van Turner. Orkest. W. Primrose-viool. H. Heyner-bamo H Pengeley-piano. De lyrische zangers. 9.20 Weerb. nieuws. 9.40 Lezing Music and the ordinary listener. 10.00 „L'histoire du soldat" in 2 deelen, van Strawisky. 11.0012.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M- 10.50—11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.53 Trio concert (piano-viool-cello). 8.5010.50 Fragmenten u. d. opera-comique „Lakme" van Delibes. LANGENBERG 4^9 M. 1.25—2.^0 Orkestconcert. 5.506.50 Concert. Kapel Farkas Miska. 8.50 Con cert door het Werag-orkest. Muziek van Oostcnrijksche componisten o. 1. v. Otto Kühn. Opera-operette eft dans. 10.40 Sluiten. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.30 „Die Strossensangerin" o crelte in 3 acten. Orkest, koor en solisten. 10.50 1 tit 1. HAMBURG 394.7 M. .3 Kamermuziek. 5-20 Vcor- j lezing door R. G. Bindu.t,. 8.20 „Flachsmann als Er- zieher, comedie in 3 actcn van Otto Ernst. Het stuk speelt in een kleine provinciestad. Daarna dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 8.02— 10.20 Orkestccncert v. d. Sté Royale de Zoölogie, Verhcoging noodig in verband met Amsterdams snellen groei in Zuiden en Westen. I 300.000 crediet gevraagd. Ten behoeve van den aanleg voor rekening van het Rijk van een spoorweg, ter verbin ding van de ontworpen havens West mei aan de Oostzijde der gemeente Amsterdam gelegen spoorwegen, is in 1924 een regeling lot stand gekomen met de gemeente Am sterdam. Het gedeelte van deze ring-spoor- baan zou tusschen de Nieuwe Meer en den Amsteldijk komen te liggen op 3.20 M. pl. N. A. P., terwijl het overige deel der baan. algezien van enkele hooge punten bij over bruggingen, zou komen op een hoogte van 1 a 2 M. boven het maaiveld. Op grond van verschillende overwegingen zijn door B. en W. van Amsterdam ter zake van die baanverheoging met de regeering onderhandelingen aangeknoopt, welke geleid hebben tot het opmaken van een ontwerp overeenkomst. Door het sluiten van een overeenkomst volgens bedoeld ontwerp, zal het gedeelte der ringspoorbaan tusschen de Nieuwe Meer en den Amsteldijk worden aangelegd op het peil van ten minste 6.20 M boven N. A. P. Reeds aanstonds zal hier van gebruik gemaakt kunnen worden op grond van de bepaling, dat in plaats van de in de overeenkomst van Januari 1924 opge nomen onderdoorgang, ten behoeve van den ontwerpen weg aan de westzijde van de EoerenWetering, over die wetering een vaste brug met drie spanningen, elk wijd ten min ste 14 M. en liggende met den onderkant niet lager dan 4.98 M. boven N.A.P. zal worden aangelegd. Het Rijk verbindt zich vcort om, indien de gemeente zulks v.enscht, in bedoeld baanvak voor rekening der gemeente nog zooveel onderdoorgangen aan Ie brengen, r.Is zij noodig achten. De hoogere uitgaaf, welke verbonden zal zijn aan de uitvoering der uit de baanver- booging voortvloeiende werkzaamheden, wordt geraamd op 517.000, half ten laste van het Rijk en half ten laste der gemeente. Ten aanzien van de ontwikkeling der stad in Westelijke richting kan worden medege deeld, dat de onderhandelingen met het Rijk over verhooging van het gedeelte der ring spoorbaan tusschen het Nieuwe Meer en de Haarlemmervaart nog loopende zijn en B. en W. van Amsterdam meenen te mogen ver wachten, dat deze binnen betrekkelijk kor ten tijd tot een gunstig resultaat zullen lei den. Ter bestrijding van de uitgaaf, welke de verhooging der baan in Zuid en de vergroo ting der overbrugging van de Boerenwete- ring van de gemeente Amsterdam zal vor deren, vragen B. en W. van die gemeente ten slotte een crediet aan den Raad van 300,000. De Amsterdamsche raadsleden Ahrana**». Ketelaar en KI. de Vries hebben in verband met de aanhangige melkvoordracht bij den raads de volgende motie ingediend: De Raad, overwegende, dat uit voordracht No. 496 van B. en W. blijkt, dat de uitvoe ring van de voorgestelde maatregelen ter verbetering van de melkvoorziening in Am sterdam zal leiden tot een tweeprijzemstel- sel voor de consumptiemelk? overwegende, dat voor de Amsterdamsche bevolking geëischt kan worden melk, die voor de gansche burgerij voldoende waar borgen geelt, noodigt B. en W. uit, al hun invloed aan te wenden om te voorkomen, dat z.g. prae- dicaatsmelk te dezer stede wordt in den handel gebracht. B. en W. van Rotterdam hebben eenige maanden geleden, toen zij den Raad hunner gemeente een crediet vroegen voor het in richten van tien ligplaatsen aan de west zijde van de Waalhaven, mededeelingen ge daan, van een verderstrekkend voorstel van de directie der gemeentewerken, beoogende het maken van in totaal nog 46 ligplaatsen in deze haven. Het college van B. en W. is na kennis neming van verschillende adviezen die over dit voorstel zijn uitgebracht, in verband met de behoefte aan havenruimte tot de opvat ting is gekomen dat met de voorgestelde uitbreiding niet gewacht mag worden. Het vraagt derhalve den raad de noodige credie- ten van resp. 805.000 en 725.000 waar van op de begrooting voor 1927 onderschei denlijk 270.000 en 240.0000 zullen wor den aangewezen. Handhaving van de Zondagswet. Het lid der Tweede Kamer de heer Duy- maer van Twitst heeft den minister van Jus titie de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het antwoord van B. en W. van 's Gravenhage van 28 Juni j.l. op te vragen van het raads- L. *F. Duymer van Twist betreffende het verleenen van dansvergunningen op Zondag. Acht de minister niet dat het standpunt van B. en W. dat op den Zondag des mid dags mag worden gedanst mits na het vol komen eindigen der middagdiensten, in strijd is met art. 4 der Zondagswet en wel in tweerlei zin door: a. de uilzondering welke het artikel voorschrijft, tot regel te maken b. het pertinente voorschrift van het artikel dat openbare vermakelijkheden bij uitzonde ring kunnen worden toegestaan mits niet dan na het volkome eindigen van alle gods dienstoefeningen ter zijde te stellen en daarvan te maken, dat reeds na de middag godsdienstoefening mag worden gedanst? Zoo deze vraag bevestigend wordt beant woord, is de minister dan bereid overeen komstig zijn toezegging (Memorie van Ant- j woord, Staatsbegrooting voor 1926) maatre- j gelen te treffen ter handhaving van de Zon dagswet. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „Wbat will he do with :t". door 70S. P. H. HAMERS. 108 De gedachte alleen aan die mogelijkheid doet mijn bloed koken!" Hier hield Darrell even op; hij stikte bijna in z'n woorden; hij werd zóó bleek, dat de kolonel verschrikt van zijn stoel afsprong. „Het is niets", hervatte Darrell, „ik moet nu de zaak afhandelen, opdat we er niet op behoeven terug te komen. Ik bleef zooals ge weet, eenige jaren ic 't buitenland. Ge durende dien tijd werden mij twee of drie brieven van Jasper toegezonden de een nog onbeschaamder dan de andere. Hij schreef over rechten en dreigde, mij in 't openbaar aan de kaak te zullen stellen. Hij was, zoo schreef hij in elk geval mijn schoonzoon en de wereld zou dat weten. Dit is alles wat ik weet, totdat de man, die zich nu als Jasper's vriend of zaakgelastigde opwerpt, die Poole, mij onlangs op een avondpartij bij mevrouw Haughton aansprak. Die man, Alban, hebt gij gezien en gij zegt dat hij. Jasper's armoede beschrijft als verregaand zijn stemming al gevaarlijk en wanhopig. Poole zegt, dat hij hem tot elke geweld dadige handeling in staat acht. Het schijnt dat, ofschoon hij volgens de meening van Poole - te Parijs nog den naam van Ham mond behouden heelt, hij in Engeland weer dien van Losely heeft aangenomen. Voor u zou het zeer onaangenaam zijn a's Jasper hier in Londen schandaal ging maken en daarom, mijn waarde wanneer Poole een overeenkomst aanraadt waarbij Jasper voor gebrek en gij voor onaangenaamheden be waard wordt, dan ben ik het geheel met Poole eens „Zoo, zijt ge dat?" „Zeker. Als het u al zoo gehinderd heeft, dat de man, die zonder uw toestemming, met uw dochter getrouwd is, de zoon is van een veroordeelden dief terwijl die zoon zelf een oplichter, een speler en een bedrie ger is: als dit u zóó hinderde, dal gij den juisten toedracht der zaak, tot op dezen dag voor mij, uw ouden vriend, verzwegen hebt hoe ondragelijk zou dan uw lijden zijn, als deze man u op straat opwachtte, met de een of andere meid aan de hand en u toe riep: een aalmoes voor uw schoonzoon en uw kleinkind! Gij kunt hem dan aan de po litie overleveren; misschien wordt hij dan veroordeeld, maar wordt de zaak daardoor beter? Erger nog, veronderstel, dat de man een of andere misdaad begaat, waardoor al de dagbladen vol staan van zijn leven en lot gevallen, van zijn betrekking tot u, als de echtgenoot van uw dochter, dan zou nie mand er u minder om kunnen achten, maar gij moet mij niet zeggen, dat gij niet gaarne, al was het ten koste van uw halve vermogen zoudt willen verhinderen, dat de naam ui"er dochter, dus uw naam, op zoo'n wijze zou verbonden worden aan dien van zoo'n ellen deling als Jasper Losely." „Alban", zei Darrell op somberen toon, „gij kunt over dit onderwerp niets meer zeg gen dan wat ik reeds bij mij zelf overwog2n heb. Maar de man heeft zoo'n wending aan dc zaak gegeven, dat mijn eer mij verbiedt, om met hem te onderhandelen over den Prlls van mijn naam. Zoo lang hij dreigt, kan de bedreiging niet afkoopen; zoolang hij een verhaal blijft volhouden, waardoor hij aan spraak op mij blijft maken ten behoeve va" een kind, dat mijn gevoel en mijn verstand, mij verbieden als de erfgenaam van d"'" bloed en goed te erkennen, zou, al wat ik hem gaf den schijn hebben alsof ik door miJn gift die aanspraak tot zwijgen wilde bred- gen." „Natuurlijk, dat begrijp ik en ik ben "e geheel met u eens. Maar als de man alle be dreigingen laat varen zijn bedrog bekenl ten opzichte van uw gewaand kleinkind en er in toestemt, levenslang naar een der En gelsche koloniën te vertrekken met een jaar geld dat in zijn behoeften vooriet; wanneer dit tusschen Poole en mij kon geschikt wor den dan dunkt me, dat uw rust duurzaam verzekerd zou zijn, zonder eenige opoffering van uw eer. Wilt gij de zaak aan mij °ver' laten, op de verzekering dat ik dien mensch geen cent zal geven dan op de door mij ée~ stelde voorwaarden?" „Op die voorwaarden, ja, en ik ben er u hartelijk dankbaar voor", antwoordde Dar rell, „Doe wat ge wilt maar spreek nooit met mij, buiten de hoogste noodzakelijkheid, over die ellendige zaak, die een der donker ste bladen uit mijn levensboek is. De kolonel drukte zijn vriend de hand en verliet daarop diens woning. TIENDE HOOFDSTUK. Kort daarop had Alban Morley een tweede onderhoud met Poole. Er was niet veel menschenkennis voor noodig, om spoedig tot de bevinding te komen, dat P oole zijn vriend Jasper Losely niet bijzon- der vriendschappelijk gezind was; dat Poole om de een of andere reaen niet minder aan de kolonel, van dien lastigen heer, wiens be langen hij met zooveel warmte voorstond, gaarne zoo spoedig mogelijk wenschte ont slagen te zijn en hem lietst naar een ver wijderde plaats zou zien vertrekken. Of schoon Adolphus Poole ongetwijfeld belee- digd was over Darrell s onbewimpelde, alles behalve beleefde houding tegenove hem, zoo baatte hij Darrell toch niet genoeg, om niet te verlangen dat Darrell zijn rust zou koopen door de levenslange ballingschap van Losely. De kolonel verliet hem dan ook in de vaste meening. dat Poole al zijn invloed zou aanwenden, om Jasper naar 'eden te doen luisteren. Hij had gehoopt, door Poole een en ander aangaande de verblijfplaats en de middelen van bestaan van den ouden William Losely te vernemen. Maar Poole kon hem daaromtrent geen inlichtingen ge ven. Ook kon de kolonel geen bijzonder heden te weten komen omtrent het meisje, ten wier behoeve Jasper zijn voornaamste aanspraak op de geldelijke hulp van Darrell wilde doe gelden. Ja, zóó verlegen was Poole met een antwoord op de vragen; waar zij gewoond had, hoe zij er uit zag, of de kolonel haar zien mocht en haar voor zich zelve te laten spreken, dat Alban Morley sterk begon te vermoeden, dat het meisje niet eens bestond, of dat als Jasper genood zaakt zou worden met de een of andere schoonheid in rokken voor den dag te konien zij een listige bedriegster zou zijn, voor die gelegenheid gehuurd, Poole wacht te nu het bezoek van Jasper met ongeduld en in blijde verwachting af. Hij twijfelde er volstrekt niet aan, of de schelm zou bekennen, dat hij bij nader on derzoek omtrent de identiteit van Sofie be drogen was geworden en dat er in Engeland niets was, kaaraan hij zich bijzonder gehecht gevoelde; dat hij er dus gaarne in toestem de vrijere lucht van Britsch-Columbia te gaan inademen of een onschuldig herders leven te gaan leiden te midden van de groene weilanden van het goudrijke Australië. Groot was dus Poole's teleurstelling toen Jasper op norschen toon verklaarde, dat hij Engeland niet wilde verlaten enkel om een jaargeld. „Ik ben niet zoo jerg meer als vroeger" - zei die doortrapte booswicht „ik be doel niet in jaren, maar in mijn gevoel. Ik bezit niet meer dc zelfde geestkracht. Er was een tijd toen ik vroolijk en levendig was; die tijd is voorbij; ik ben niet meer ge schikt om mij in te spannen, ik ben traag geworden uit gewoonte. Nieuwe avontuien tegemoet te gaan, nieuwe plannen te vor men, in die afschuwelijke kale Australische wereld te wonen, waar ieder om mij heen werkt en slooft, neen. Dat mag goed zijn voor een mageren spring in 't veld! Maar zie mij eens aan! Zie hoe ik in zwaarte ben toegenomen in die laatste vijf jaren; alles is beenderen en spie ren. Ik daag vier sjouwers uit om mij een duim breed van mijn plaats te krijgen tegen mijn wil, en om nu naar de tegenvoeters geblazen te worden als eer paardenbloem, daar bedank ik voor, Poole." „Nu zei deze met een gedwongen lach; „dat is aardige praat. Gij waart altijd een grappige kerel. Maar ik weet zeker uit de houding van kolonel Morley dat gij niets van Darrell verkrijgen kunt, als gij in En geland blijft.'" „Als mij niets anders oveschiet, dan ga 'k misschien zelf naar Darrell en maak de de zaak met hem af. Nu kan ik dat nog niet doen. Dolf, pas op, dat ge mij niet verveelt. „Vervelend!" riep Poole verbaasd. „Tk zou gedacht hebben, dat geen onderwerp u min der vervelen moest dan de overweging waar ge van leven zult?" „Wat zal ik er van zeggen Dolf; "k heb geleerd met weinig tevreden te zijn en zoo als ge ziet tegenwoordig leef ik van u. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7