couranten- reclame w sw. 10.000 AK Ab, L A Nóg eens de kwestie der Koninginnebrug te Rotterdam. i De saneering der financiën van Sleen. Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Mr. P. J. Troelstra. De derde algemeene conferentie voor verkeer en doorvoer. Actie tegen bestendiging der inter nuntiatuur? VERKEER EN POSTERIJEN. De internationale Luchtpost conferentie. Een regelrechte verbinding AmsterdamSchsveningen UIT ONZE OOST. De Indische belastingen. Acht hadjis aangehouden. De reparatie van den onvernementsstoomer „Wega". FINANCIËN. Geen Pauselijke machtiging. KERK EN SCHOOL. Mgr. L. Schioppa. LUCHTVERKEER. HollandIndië door de lucht. Een nieuw wereldhoogte- record. Coste en Regnault naar New-York. De Oceaanvluchten beginnen in trek te komen. SOCIAAL LEVEN. „Een volkomen ondeskundige manier van rapporteeren". Protest tegen het „geheime rapport inzake de Ceramiscke industrie. De kinderarbeid in den Landbouw. Het Mgr. Mutsaers-oord te Venlo. Ned. R.K. Tabaksbewerkers- bond. Het Sanatorium te Horn. De Ziekenkassen der mijnwerkers in Zuid-Limburg. Staking in de metaalnijverheid te Deventer. HANDEL EN NIJVERHEID. De Nijverheidsraad en het verleenen van gedeeltelijke Staatsgarantie voor uitvoertransactie. UIT HET Moord op een lersch minister Ontploffing te Berlijn. De onweersramp in Saksen. De maritieme conferentie te Geneve. GEMENGD NIEUWS. Hij meldt zich. Overreden en gedood. Toch brandstichting? Boerenkool en rijstebrij in Juli. Zwaar weer. Brand in een meubelfabriek te Oosterbeek. Belangrijke schade. MARKTNIEUWS. ZAKEN MENSCHEN DANKEN Z HUN SUCCES AAN GOED TOEGEPASTE WAAROM ZOUDT OOK GIJ DIT MIDDEL NIET GEBRUIKEN RADIONIEUWS. „Daventry Junior". De tweede Berlijnsche omroep-zender. ■fi KUNST EN KENNIS. Voor f 372.000 verkocht. Prof. Kranenburg naar Leiden f B. en W. van Rotterdam wijzigen hun 4 standpunt. •'"Van B. en W. van Rotterdam is thans een nader prae-advies verschenen inzake de be kende vergunning der nieuwe Koninginne brug te Rotterdam. Zooals uit de stukken blijkt aldus het prae-advies zou van de door den minister van Binnenlandsche Zaken toe gezegde Rijksbijdrage worden vergoed 14.000 door „Werkspoor" 5000 door de gemeente Utrecht en misschien 5000 door de gemeente Amsterdam. Uiteraard kon daarmede zoomin bij de opstelling van het voorstel dd. 14 Juni j.l., als bij de\dtaraan gewijde beschouwingen in de raadsvergade ring van 17 Juni daaraanvolgende, alsook bij het genoemde raadsbesluit rekening wor den gehouden. Uit de gewisselde telegram men was toch niet anders op te maken, zeggen B. en W. dan dat het bedrag van 49.000 uit ,,'s Rijkskas" zou worden ver goed. De nu nader bekend geworden feiten hebben de minderheid van het college, die in het vroeger stadium tot aanvaarding van de toegezegde Rijksbijdrage heeft geadvi seerd, aanleiding gegeven zich af te vragen of het hier wel mogelijk zou zijn, thans nog hetzelfde standpunt in te nemen. Deze minderheid in het college kan, hoe zeer het haar leed doet, dat dientengevolge een zoo belangrijk werk als het onderwer- pelijke niet aan de Neder'andsche industrie zal kunnen worden gegund, haarj standpunt, dat het aanbod van de regeering behoort te worden aanvaard niet meer handhaven. De overweging wordt gegeven, hei besluit van 17 Juni j.l. tot aanvaarding van de toe gezegde Rijksbijdrage in te trekken waarna het college in volle vdijheid ten opzichte van de gunning zal kunnen beslissen. Het nadere voorstel in zake de gunning van den bovenbouw der nieuwe Konin ginnebrug komt aan de orde in de raadsver gadering van a.s. Donderdag en Vrijdag. J De raad heelt bet rijksplan aanvaard, f De gemeenteraad van Sleen heeft het door den minister van Binnenlandsche Zaken ontworpen plan tot saneering der financiën aangenomen. Overeenkomstig den inhoud van dat plan werd besloten de hondenbe lasting te verdubbelen, het vergunningsrecht te verhoogen en een straatbelasting in te voeren, terwijl voorts op verschillende pos ten der begrooting van 1927 aanmerkelijk bezuinigd zal worden. Ter dekking van de tekorten op de diensten 1925 en 1926 zal een leening worden aangegaan onder rijks garantie, ten bedrage van 123.000 gulden. De regeering verklaart zich bereid zoo lang als noodig de rente en de aflossing dezer leening voor haar rekening te nemen, terwijl voob 1927 zoo noodig een extra- aubsidie zal worden verleend. De beide S.D.A.P.-leden, wethouder Van Tellingen en de heer Vos, verklaarden zich tegen het plan, omdat het voorschrijven van bepaalde nieuwe belastingen, naar hun mee- ninig, in strijd is met het zelfbeschikkings recht der gemeente. De nieuwe 'belastingen zullen over de helft Tan het dienstjaar 1927 worden geheven. l Het „Hbld." verneemt, dat de Nederland- «che gezant te Londen, Jhr. Mr. R. de Ma- rees van Swinderen, thans langzaam herstel lende is van het ongeluk, dat hem eenige dagen geleden is overkomen. In verband met de ongesteldheid van Mr. f- Troelstra wordt gemeld, dat er steeds uitzicht op zijn herstel blijft bestaan. Naar het Corr. Bureau verneemt, zal de Nederlandsche Regecring op de Derde Al gemeene Conferentie voor Verkeer en Door voer, welke op 23 .Augustus a.s. te Genève zal bijeenkomen, vertegenwoordigd zijn door Prof. Jhr. W. J. M. van Eijsinga, hoogleeraar van de Rijksuniversiteit van Leiden en den heer J. F. Boer, referendaris van het Departement van Buitenlandsche Zaken. In regeeringskringen niets van bekend. Een Kipa-bericht uit Rome meldt, dat Protestantsche kringen in ons land van het feit, dat de tegenwoordige apostolische in ternuntius in Nederland tegelijk ook inter nuntius in Litauen is, gebruik willen maken om bij de regeering tegen de verdere toe lating van den pauselijken internuntius bij het koninklijk hof te protestecren en maat- fegelen tegen die toelating te verlangen. Hoewel wij de bcteekenis van dit bericht zelf niet te hoog aansloegen, aldus schrijft de „Msb.", hebben wij ten overvloede nog in bevoegde kringen te Den Haag geïnfor meerd. Daar werd meegedeeld, dat de kwestie van „verdere toelating van den internuntius bij het Koninklijk hof" niet aan de orde is. Bovendien is in die kringen van een Pro testantsche actie, als waarop het Kipa-be- ticht doelt, niets bekend. Als vertegenwoordiger voor Nederl. In- dië, Suriname en Curasao op de Internatio nale Luchtpost-conferentie, welke 1 Sep tember a.s. te 's-Gravenhage wordt geopend zijn aangewezen de heeren W. F. Gerdes Oosterbeek, referendaris bij het Departement van Koloniën en J. van der Werf, inspecteur Je klasse bij den P. T. T.-dienst in Nederl.- Indië. Nog steeds zegt het „Hbld." geruchten te booren, dal tusschen Amsterdam en Scheve- ningen extra treinen zullen worden ingelegd, die van het station Hollandsche SpoorDen Haag af over de route van de nieuwe elec- trische Scheveningsche lijn zullen rijden, ■waardoor een regelrechte verbinding tus schen Amsterdam en Scheveningen zal wor den verkregen, af te leggen binnen een uur tijds. De bedoeling zou zijn in den zenjer zes electrische treinen per dag op en neer te laten gaan. Dezen zomer zal dit plan echtei» niet meer tot uitvoering kunnen worden ge bracht, door de vertraging bij de electrifi- catie van de lijn Hollandsche SpoorSche- Teningen. Bij de behandeling van de begrooting van Financier in den Indischen Volksraad is de motie-Van Lonkhuyzen, om bij de vast stelling van het belastbaar inkomen een contributie voor vakvereenigingen af te trekken, verworpen met 38 tegen 7 stem men. De moties, waaraan financieele con sequenties verbonden zijn, werden aange houden tot de eindstemming over de be grooting. Volgens de „Sumatrapost" zijn op aan wijzing van den Nederl. consul te Djeddah bit aankomst te Belawan-Deli op het s.s. „Singkep" acht hadjis aangehouden wegens het maken van communistische propaganda onder de Mekkagangers. 50.000 schade. De reparatie van den gouvernementsstoo- mer „Wega", welke bij de aanvaring met Hr. Ms-'s „De Zeven Provinciën" tijdens de reis van den gouverneur-generaal van Batavia naar Soerabaja beschadigd werd, is afgeloopen. Het schip is naar Soerabaja vertrokken. De kosten van de reparatie be dragen ongeveer een halve ton. De Pauselijke Internuntiatuur te Den Haag deelt mede, dal de H. Stoel geen enkele machtiging heeft verleend voor de leening van 850.000, aangegaan door den Eerwaar den heer Robert Koch, Hongaarsch priester, als overste van de Congregatie der Genees- heeren Oblaten met Burgers Co's Bank te Den Haag. Z. H. de Paus heeft den Apostolischen In ternuntius bij bet Nederlandsche Hof. Mgr. L. Schioppa in bijzondere autdiëntie ontvan gen. De vliegers te Rangoon aangekomen. Blijkens bij de K.L.M. ontvangen bericht is het Fokker-vliegtuig met den heer Van Lear Black aan boord om kwart over achten uit Bangkok vertrokken en om kwart voor twee te Rangoon geland. De vliegers hadden op hun tocht veel last van laaghangende wolken en van de ont zettende tropische regenbuien. Het voornemen is, morgen den tocht voort, te zetten, indien althans de hevige regens het vliegterrein aldaaar niet onbruik baar hebben gemaakt. Te Hamburg heeft de Duitsche vlieger Baumcr met een klein vliegtuig een nieuw wereldhoogte-record gevestigd. Hij bereikte een hoogte van 7400 M. Naar gemeld wordt, zijn Coste en Reg nault, de Fransche vliegers, voornemens, zoo spoedig mogelijk, waarschijnlijk nog vóór 23 Juli, van Parijs naar New York te vliegen. Reeds tachtig aanvragen. Hel is al geen bijzonderheid bijna meer, om thans den Allantischcn Oceaan over te vliegen. De groote massa schenkt er bij na geen aandacht meer aan. Er komen er te veel, want thans zijn bij verschillende constructeurs van vliegtuigen in de Veree- nigde Staten ongeveer tachtig aanvragen met betrekking tot lange afstandvluchten over den Atlantischen Oceaan ingekomen. Vijftien der betrokkenen hebben reeds voorloop'ig aangekondigd, dat zijden der- gelijken vliegtocht zullen beproSven, n.l. vijf van New York naar Europa en tien heen en terug. Fokker heeft de „United Press" mede gedeeld, dat zijn maatschappij alleen reeds zestig aanvragen met betrekking tot der gelijke plannen heeft ontvangen. Hij begint thans de constructie van een vliegtuig, voor zien van één motor en een met drie mo toren ten behoeve van de Zuidpoolvlucht van Byrd, voor welke verleden weck de contracten geteekend zijn. Ook voor den vliegtocht van Balchen, n.l. van New York naar Noorwegen, zal vermoedelijk een Fok ker gebruikt worden, evenals voor de vlucht van New York naar Mexico, doch de or ders hiervoor zijn nog niet geplaatst. Ook het vliegtuig van Bertaud is thans in constructie en Fokker verklaarde dien aangaande: „Bertaud's tocht naar Rome zal ongetwijfeld met succes bekroond worden, evenals die van Balchen, hoewel de plan nen van dezen laatste nog niet geheel de finitief zijn. Beide vluchten zijn alleszins mogelijk, gezien de prestaties der Fokker- vliegtuigen.» De tocht van Byrd wordt gefi nancierd door den dagblad-eigenaar Wil liam R. Hearst, Met uitzondering van Byrd's Pooltocht, waaraan ik financieel bijdraag, heb ik geen persoonlijk belang bij de ove rige vliegtochten, tenzij als constructeur." Het bestuur der Ver. tot bevordering van de Vakkennis in de Klei-industrie heeft bij den minister van Financiën ge protesteerd tegen de wijze, waarop het rapport over de Ceramische Industrie op gesteld is. In het protestscbrijven wordt o.m. ge zegd: „In dit rapport wordt gewaagd van grondslag in de meeste bedrijven der Ne derlandsche 'aardewerkindustrie. Dit oor deel wordt uitgesproken zonder eenig on derzoek ter plaatse en enkel op grond van algemeene overwegingen, die bovendien blijk geven, dat de rapporteur niet al te best met de materie vertrouwd is. Onze vereeniging heeft zich juist de be vordering van een doelbewunste toepassing der technische wetenschappen in de klei- industrie ten doel gesteld; maar het bestuur is van meening, dat het bereiken daarvan j door een dergelijke volkomen ondeskundige manier van rapporteeren enkel bemoeilijkt wordt en meent daarom hiertegen te moe- protesteeren." Verder wordt de Minister uitgenoodigd ter bijwoning van de door bovengenoemde vereeniging in gemeenschap met de Ned. Vereeniging van Aardewerkfabrikanten en de Vereeniging van Fabrikanten van Dak pannen georganiseerde vergadering voor de klei-industrie, die op 6 en 7 October te Gouda zal plaats vinden en waarbij lezingen over technisch wetenschappelijke onder werpen zullen worden gehouden. De Directeur-Generaal van den Arbeid heeft aan de verschillende landbouw-orga- nisaties advies gevraagd in zake het ont- werp-verdrag, voor eenige jaren aangeno men op de Arbeidsconferentie te Genève, betreffende den leeftijd, waarop kinderen tot den arbeid in Jen landbouw mogen worden toegelaten. Tot dusverre is dat ont- werp verdrag nog niet door Nederland ge ratificeerd. De beide eerste en belangrijk ste artikelen van het ontwerp-verdrag lui den als volgt: Art. 1: Kinderen beneden veertien jaren mogen niet in dienst zijn of arbeid verrich ten in landbouwondernemingen, hetzij van de overheid of van particulieren of in de aanhoorigheden daarvan, tenzij, buiten de uren voor schoolonderwijs bestemd en deze arbeid moet, indien hij plaats heeft, van zoodanigen aard zijn, dat hij hun regelmatig schoolbezoek niet kan schaden. Art. 2 Ten behoeve van practische vak opleiding kunnen schooltijden en -uren zoo danig geregeld worden, dat de kinderen voor lichte landbouwwerkzaamheden ge bruikt worden, in het bijzonder voor lichte oogstwerkzaamheden. De geheele school tijd per jaar, raag evenwel niet tot minder dan 8 maanden worden teruggebracht. De gemeenteraad van Venlo heeft met algemeene stemmen, op die der socialisten na, het voorstel van B. en W. aangenomen, om aan de R. K. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" te Utrecht kosteloos af te staan circa 14 H.A. beboschten heidegrond, gelegen op de Groote Heide nabij den Schaapsdijk, voor den bouw van een rust- en herstellingsoord. Met de aanneming van dit voorstel is het zekerheid geworden, dat het geplante sana torium Mgr. Mutsaersoord te Venlo zal ge vestigd worden. Te Nijmegen is gehouden de tweejaar- lijksche vergadering van den Ned. R. K. T abaksbewerkersbond. Aangenomen werd o.m. een voorstel Valkenswaard, om door wijziging van het huish. reglement, bij tusschentijdsche af treding van een of meer bestuursleden, plaatsvervangers in de plaats te stellen. Tot directeur-geneesheer van het Sana- frrium te Horn is benoemd de heer R, H. H. Janssen, arts te Roermond. De heer A. J. Hennemann, tot dusverre directeur-geneesheer te Horn, is in gelijke functie benoemd te Dekkerswald. Men meld tuit Heerlen aan het V. D.- bureau: In verband met de tekorten in de zie kenkassen bij de verschillende mijnonder nemingen, is in de jongste vergadering van het bestuur van bet Algemeen Mijnwer kersfonds besloten dé percentages bij ver schillende mijnen te verhoogen, t.w.: bij de Dominale Mijn tot 2.15 pet., bij de Mijn Laura tot 2.25 pet., bij de mijn Oranje Nas sau II tot 1.92 pet., bij de mijn Wilhelmina tot 2.15 pet. en bij de mijn Emma tot 2.25 procent. Besloten werd voorts 10.000 ter be schikking te stellen van het werk der wijk verpleging. In een volgende bestuursverga dering zal aan de orde komen de quaestie van het ontslag aan mijnwerkers tijdens ziekte. Men meldt uit Deventer: De besprekingen door den rijksbemidde- laar, den heer Van IJsselsteyn, Zaterdag morgen op het Dep. van Arbeid met ver tegenwoordigers der arbeidersorganisatie en met de directie der Overijselsche Ijzergie terij en Machinefabriek te Deventer, ieder afzonderlijk, gevoerd hebben niet tot resul taat geleid, althans niet zoodanig, dat de rijksbemiddelaar een voorstel heeft gedaan. Een verzoek zijnerzijds, de staking tot 23 Juli uit te stellen, konden de arbeidersver tegenwoordigers niet aannemen, doch zij zouden dit verzoek Maandagmorgen onder bepaalde voorwaarden met de arbeiders bespreken. De directie verbond hieraan echter een conditie, welke de arbeiders onaannemelijk verklaarden. De staking zou dus heden een aanvang nemen. Een soepeler regeling wordt gewenscht. De Nijverheidsraad heeft in zijn jongste vergadering behandeld een verslag, door een uit zijn midden benoemde commissie uitgebracht over de werking van de alge meene regeling betreffende het verleenen van gedeeltelijke staatsgarantie voor uil- v oertransacties. Naar aanleiding van deze behandeling is onder de aandacht gebracht van de Rijkscommissie van Advies inzake de Exportcrcdicten, die 's Raads oordeel over dat onderwerp had gevraagd, dat in navolging van Engeland en Duitschland de regeling van de exportgaranties moet wor den herzien en uitgebreid. Deze behoorde niet meer uitsluitend op commercieelc basis te berusten, doch bij de uitwerking en bij de premiebetaling zou ook met het sociale element rekening worden gehouden. Vol gens den raad toont het verslag van ge noemde commissie over 1926 afdoende aan, dat van de geldende regeling slechis een zeer bescheiden gebruik wordt gemaakt, o. <n. door de weinig soepele wijze, waarop ze wordt toegepast. Er mag dan ook niet uit worden afgeleid, dat voor het vraagstuk van het verleenen van staatsgaranties in het algemeen bij industrie en handel geen be langstelling zou bestaan. De gegeven uit eenzettingen hébben de meerderheid van den Raad geen aanleiding gegeven, aan de regeering voorstellen tot wijziging van de regeling voor het verleenen van gedeelte- De Iersche Vrijstaat is gisteren het too- neel geweest van moord op zijn Minister van Justitie en Buitenlandsche Zaken, Kevin O'Higgins, o'ie tevens vice-president van den Vrijstaat was. De minister verliet gisterenmiddag om twaalf uur zooals ge woonlijk zijn huis, om de mis bij te wonen in de kerk, die slechts op enkele minuten van zijn huis is gelegen. Bij een kruis punt werd hij aangevallen door drie jon gelieden, die daar op hem hadden staan wachten, terwijl om den hoek een groote toerauto gereed stond. De aanvallers vuur den hun revolvers op O'Higgins af en de minister werd onmiddellijk getroffen en zakte ineen naast een lantaarnpaal. Toen O'Higgins reeds op den grond lag, vuurden de jongelieden opnieuw, waarna zij in volle vaart met den auto wegreden. De geheele omgeving was in diepe Zon dagsrust gedompeld en het vuren werd slechts opgemerkt door een bewoner van een naburige villa, toevallig een vriend van den minister. Deze snelde direct toe en vond O'Higgins badende in zijn bloed. De minister was volkomen bij kennis, zeide, dat hij stervende was en vroeg om een priester. De vriend slaagde er in een dok ter te bereiken, die in een naburige pro testantsche kerk den dienst bijwoonde en alarmeerde den geneeskundigen dienst, die binnen vijftien minuten aanwezig was. De minister had echter zooveel bloed ver loren, dat een vervoer naar het ziekenhuis niet meer mogelijk was, reden waarom de minister de villa were1 binnengedragen. „Ik ga nu naar mijn vader, dien hebben zij ook vermoord, thans hebben zij mij vermoord en ze hebben hef goed gedaan." Later zeide hij, dat hij in vrede met zijn vijanden stierf. De minister was op vier plaatsen door kogels getroffen, een in het hoofd, een in den hals, terwijl de twee andere kogels het bovenlijf waren binnengedrongen. De doctoren bevonden, dat de minister teveel bic l had verloren om nog een operatic te rechtvaardigen. O'Higgins kon zijn aan vallers nog beschrijven, doch, nadat eerst zoutinspuitingen en twee uur later zuurstof was toegediend, stierf de minister om vijf uur. Er hebben nog geen arrestaties plaats gehad, hoewel het nummer van den auto, waarin de moordenaars gevlucht zijn, ge noteerd is. Dit nummer, dat natuurlijk ver- valscht kan zijn. is dat van een Ier auto's van het ministerie van Verdediging Tot dusver was O'Higgins, tegen zijn wil, steeds vergezeld geweest van een ge- wapenden rechercheur. Gistermorgen had de minister echter dezen rechercheur, juist voordat hij zijn huis verliet, weggezonden, waarna hij zich naar de kerk begaf. Blijk baar hebben de moordenaars sinds dagen op een goede gelegenheid gewacht en waren zij volkomen op de hoogte met de gewoon ten van den minister. Toen zij zagen, dat deze alleen was, wisten zii, dat zij onge straft zouden kunnen handelen, daar O'Higgins zelf nooit wapenen bij zich droeg. Zoodra het nieuws van den aanslag te Dublin bekend werd, begaven Cosgrave en verschillende andere ministers zich direct noqr Blackrock, waar zij tot hel einde aan het- doodsbed van hun collega bleven. De minister laat een jeugdige weduwe en een dochtertje van nog geen jaar achter. O'Higgins, die 34 jaar oud was, was de jongste zoon van dr. O'Higgins, die in 1922 door onbekenden in zijn huis vermoord werd. Te Dublin doen thans allerlei geruch ten de ronde, doch een paniek hcerscht er niet. Het is reeds duidelijk, dat deze mis- daad de positie van de regeering eerder versterkt dan verzwakt heeft. Minister O'Higgins was een vastberaden en onver saagd helper der regeering bij het herstel van de openbare orde. Men neemt aan, dat ce misdaad een wraakneming was, daar hij het was, die in hoofdzaak de ver antwoording droeg voor de toepassing der wet in 1922 en 1923, toen op last der re geering 77 terechtstellingen plaats hadden. Het verlies van O'Higgins is uiterst ern stig voor zijn partij, doch hoewel het moei lijk zal zijn voor hem een plaatsvervanger te vinden, zal de regeering in haar geheel waarschijnlijk sterker komen te stan. O'Higgins heeft herhaaldelijk zijn leven gewaagd voor zijn land, eerst als vijand van Engeland en daarna als voorvechter van het verdrag met Engeland, toen hij meende, dat dit het beste voor zijn land zou zijn en op zijn sterfbed kon hij terug zien op groote successen. Het onweer, dat gistermiddag boven Berlijn en omgeving woedde, heeft te Pots dam een ontploffing veroorzaakt, die nog tamelijk goed is afgeloopen. In de spoor wegwerkplaats in de Alte Königsstrasse al daar waren in een loods 7H ton carbid opgeslagen. De loods werd getroffen door een. bliksemtraal, die de carbid in brand stak. Ten gevolge van den regen had zich acetyleengas in groote hoeveelheden ont wikkeld, dat met een donderend geweld ontplofte. De brandmuren, die de loods van de belendende perceelen scheidden, storte met groot geraas ineen, en sleep- teft groote stukken der muren van de aan grenzende gebouwen in hun val mede. In een omtrek van 400 meter werden alle vensterruiten verbrijzeld. Door de neerstortende steenmassa's wer den zestien personen gewond, gelukkig slechts licht. Dat de catasirophe geen ern stiger gevolgen had, is hieraan toe te schrijven, dat de ontploffing plaats had om zes uur 's middags, toen de bureaux der spoorwegwerkplaatsen, die zich eveneens in de loods bevinden, reeds verlaten waren, 's Avonds om elf uur had nog een tweede acelyleenontploffing plaats. De aangerichte schade is zeer groot. BERLIJN, 10 Juli. Volgens de laatste berichten zouden bij de plaats gehad heb bende onweersramp 130 personen om het leven zijn gekomen; tal Van anderen worden nog vermist. Zooals bekend, werden de steden Gottleuba en Bèrggiesshübel het zwaarst geteisterd; alleen in de laatste stad zijn 80 dooden. Beide steden liggen groo- tendeels in puin. Daar de waterstand door nieuwe wolkbreuken nog steeds hooger is gestegen, zijn de meeste getroffen plaatsen nog steeds van de buitenwereld afgesne den. De Rijkspresident en de rijkskanselier hebben telegrammen van deelneming gezon den; de minister voor den rijksweer heeft de mobiliseering van troepen bevolen, ten einde hulp te verleenen. Ook ^aterdag zijn nog verschillende dee- len van Duitschland opnieuw door hevig onweer geteisterd; een wolkenbreuk te Berlijn heeft ernstige overstroomingen aan gericht; door het inslaan van den bliksem is te Potsdam een carbid-lager ontploft. LODEN, 10 Juli. De gedelegeerden der Britsche Dominions blijven de kruiser kwestie van groot gewicht beschouwen, niet alleen voor Groot-Brittannië, doch hoofd zakelijk voor hemzelf. Sir James Parr, de Hooge Commissaris te Londen voor Nieuw- Zeeland, tevens een der vertegenwoordigers van Nieuw Zeeland ter Rijksconferentie, die gisteravond te Londen arriveerde, ver klaarde in verband hiermede, dal de bui tenlandsche handel van Nieuw-Zeeland nog boven de 100 milliocn pond uitgaat, en de meeste importen en exporten komen uit en gaan naar het moederland. Deze waren moeten worden vervoerd over een afstand van 12.000 mijlen over den Oceaan. Austra lië is evenzeer nauw betrokken bij de krui ser-kwestie; hier bedraagt de buitenland sche handel 300 millioen pond. De hooge functionnaris wees er vervolgens op, welke ernstige gevolgen een eventueele blokkade van de handelswegen zou kunnen hebben; hij a'chtte de Britsche aanspraken op de maritieme conferentie te Genève ook ten volle gerechtvaardigd. lijke staatsgarantie voor uitvoertransacties te doen. Eenparig is de raad echter tot de conclusie gekomen, dat een soepele toepas sing yan de bestaande regeling zou zijn toe te juichen. Voorts heeft de raad naar aanleiding van een klacht van een bepaalde industrie be sloten een onderzoek in te stellen naar het voorkomen van dumpingsverschijnselen, bij; verschillende takken van Nederlandsche nijverheid. Dit onderzoek heeft de raad op gedragen aan de indertijd uit zijn midden benoemde commissie, die een enquête heeft gehouden naar de valutaconcurrentie. J}e chauffeur van de auto, die Donder dagavond de aanrijding op den Rotterdam- schen weg te Delft veroorzaakte, heeft zich aangemeld. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt. Een blijkbaar beschonken man, aan wien geweigerd werd met de autobus van het station S.S. Ede naar het dorp te rijden, greep het portier van de bus, toen deze wegreed, viel en werd. overreden. pe man was dadelijk dood. Een kapper en een buffetchef te Amster dam. ^'e de politie heeft aangehouden in verband met een vermoedelijke brandstich ting *n een kapperszaak in de Eerste Jan Steenstraat aldaar, zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Het is gebleken, dat de kapPer n>et alleen was verzekerd voor 6003 legen brandschade, maar bovendien voor 1C0 per weck tegen schade voort vloeiende mt bedrijfsstagnatie als gevolg van brand. V ergiitigings verschijnselen. Te Groningen hebben zich in het gezin van den koopman M. C. d. L. in de Toren straat 3, aldaar, vergiftigingsverschijnselen voorgeyaan na bet eten van boerenkool en rijstebrij. De moeder en drie kaderen wer den l®er onwel. Zij klaar .1 o.a. over hoofdpijn. Er werd medische hulp ingeroe pen. De doktoren achtten overbrenging van de patiënten naar het ziekenhuis noodza kelijk- Zaterdag was de toestand van moe der cn kinderen niet zorgwekkend meer. Zaterdagmorgen heeft boven verschillen. de plaatsen in ons land een zwaar onweer gewoed, dat veel schade heeft aangericht. De bliksem is ingeslagen in bet beneden huis van den heer G. Majoor te Soest. Pla fond en muren werden ernstig beschadigd, terwijl een begin van brand ontstond, dat echter bijtijds gebluscbt kon worden. De bewoners, die in de bovenverdieping van het huis waren, ondervonden geen letsel Te Erica werd het café van den heer Benker door den bliksem getroffen en is in de vlammen opgegaan. In de Peel brandde eveneens een huis af. Te Holsloot sloeg de bliksem in een boerderij in, zonder schade aan te richten Te Erm werden vijf koeien door het hemel vuur getroffen en gedood. Te Mantinge zijn twee boerderiien door den bliksem getroffen en verbrand, In Sleen werden zes koeien door het hemelvuur getroffen en gedood. Op ver schillende plaatsen zijn boomen ontworteld. Overal stonden de velden plat van den regen. Ook te Groningen is bet noodweer ge weest. Op sommige plaatsen, waar de rio len het regenwater niet vlug konden afvoe ren, ontstonden overstroomingen, die de hulp van de brandweer noodzakelijk maak- tep. In Helpman werd een tramhuisje twee maal door den bliksem getroffen. Er was gelukkig niemand in. Op de lijn naar Haren werd een tramwagen getroffen, die daar door in bet ongereede geraakten en naar de remise gesleept moest worden. In de omge ving van de stad is nogal veel schade aan gericht. In Noordelijke richting woedde op drie verschillende plaatsen brand. Te Vierver- laten sloeg de bliksem in de boerderij van Gebroeders Sfeen. Het woonhuis en de schuur brandden in korten tijd tol den grond af. Aan blusschen viel niet te denken. Te Broekhuyzen is mej. Peeters door den bliksem gedood. Zondagnacht omstreeks vier uur ontdekte iemand die achter de meubelfabriek L.O.V. aan den Jan van Embdenweg te Ooster beek woont, dat in deze fabriek brand was ontstaan. Onmiddellijk waarschuwde hij politie en brandweer en deze was snel ter plaatse. De fabriek die naar schatting een opper vlakte beslaat van een 200 M2. stond ech ter reeds in lichte laaie, toen de brand weer arriveerde. Met vier stralen op de waterleiding wer3 het vuur aangetast, doch hoewel men er in slaagde eenige aangrenzende gebouwen te behouden o.a. het kantoor en de toonkamers kon men niet beletten dat het vuur, een gretig voedsel vindend in al het materiaal als hout, kapok, lijm, matten kleeden, in drie uur tijds de geheele fabriek verwoestte. Slechts rookende puinhoopen bleven er van over. Doordat de wind in een andere richting woei konden twee opslagplaatsen, waar voor een ton hout opgeslagen lag behouden bleven. En misschien zouden deze nog door het vuur aangetast zijn als men niet toe vallig een week of zes geleden een bouten schuur die tusschen de fabriek en deze loodsen stond had afgebroken. Hoe fel het vuur woedde kan hieruit blij ken dat de opslagplaats vooro meubels in een kwartier tijds totaal uitgebrand was. Een groote hoeveelheid Chinamatten ver brandde geheel. Alleen in de stcffeerderij was naar men ons mededeelde, voor on geveer 80 .a 90.000 gulden materiaal opge slagen. Alle machines zijn vernield. Zware ijzeren balken werden als blik verbogen. De nog staande muren loonden bedenkelijke scheu ren, zoodat de mogelijkheid bestaat dat deze omvergehaald zullen moeten worden. Den geheelen Zondag heeft de Ooster- beeksche brandweer nog water gegeven, terwijl ook in den nacht op Maandag ge waakt is. De schade die zeer aanzienlijk is en die men nog niet kon schatten, wordt door ver zekering gedekt. Verschillende stalenboe- ken, teeheningen enz., die niet door het vuur aangetast werden, kregen belangrijke waterschade. De brand is vermoedelijk ontstaan door broeiing in de houtwol. TER AAR, 9 Juli. Veilingbericht van de R. K. Tuinders ver. „St. Phocas. Aangevoerd 11 zakk. peulen, jong, 1.70; 57 zakk. id. I 3540 ct.; 7 zakk. id. II 2535 ct.; 43 zakk. id„ groe, 70—75 ct.; 2178 zakk. doppers T 40—85 ct.; 37 zakk. id. II 3540 ct.; 16 zakk. cape. 70 ct.; 26 zakk. witte id. 1.20; 662 zakk. tuinboonen 3134 ct.; snijboonen 5.30—5.40. II tl'.'.t-'Uii «WMiJW Men verwacht dat het station „Daventry Junior" in het begin van de volgende maand programma's uit zal gaan zenden. De proefnemingen hebben voldaan, zoodat alleen nog maar dc goedkeuring van het be stuur der Posterijen noodig is en een roep- nummer. Terwijl Londen 3 Kilowatt gebruikt voor de uitzending en Daventry 25 Kilowatt, zal het nieuwe station tusschen 12 en 15 Kilo» watt gebruiken. In den loop van dit jaar nog zal de zen der BerlijnMagdeburg Platz buiten bedrijf worden gesteld. De tweede Berlnsche om roep-zender, Witzleben, zal daarom op het dubbele van het tegenwoordige vermogen, dus op 20 K.W., gebracht worden. Tegelijkertijd wordt dan tegenover den be kenden radio-toren op het radio-tentoon stellingsterrein een mast opgesteld en do effectieve hoogte van de antenne van 70 M. op 100 M. gebracht. De eerste zendproeven zullen aan het eind van dit jaar plaats vinden. In minder dan een uur tijds werden bij Christie te Londen 29 schilderstukken ver kocht voor een bedrag van 136.000 pond sL Hieronder bevondt zich ook een Rembrandt, een portret van admiraal Tromp, dat 31.000 pond' sterling opbracht. Benoeming van een hoogleeraar aan de gemeente-universiteit te Amsterdam. Thans leggen B. en W. van Amsterdam den Raad het verzoek over van. prof. mr. R. Kranenburg om eervol ontslag als gewoon hoogleeraar aan de Gemeente-Universiteit» Voorgesteld wordt het gevraagde eervol ont slag te verleenen met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. Verder leggen B. en W. den Rad een voordracht over van curatoren der Univer siteit, ter voorziening in de vacature-Kra nenburg. Voorgesteld wordt; le. mr. F. G. Scheltema, hoogleeraar in het handelsrecht en de burgerlijke rechtsvordering aan de rijksuniversiteit te Leiden, te benoemen tot gewoon hoogleeraar in het Staatsrecht, in het administratief recht van Nederland en in de burgerlijke rechtsvordering, op een jaarwedde en met een pensioen-grondslag van 10.000 en 2e. den hoogleeraar mr. P. Scholten te ontheffen van het onderwijs in de burgerlijke rechtsvordering en hem op te dragen het onderwijs in de wijsbegeerte des rechts. 4»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8