18 GEMEENTERAAD VAN VEESEN De verruiming van het Noordzeekanaal. Tot den verkoop van grond besloten. Over verschillende voorstellen staken de stemmen, zoodat zij in de volgende vergadering zullen worden afgehandeld. Een crediet verleend voor den bouw van een nieuwen gashouder. Er komt een uurwerk in den Watertoren. Rondvraag. HILLEGOM. meester. Hij tvfjsrfcen»*r eefeter op, dat zijn UIT ONZE OOST. Een aanslag. Om wat gestolen padi De rust op Celehes is hersteld. IERK EN SCHOOL. ..ECHTZAKEN, De sigaretten mogen niet verkocht worden tegen logeren prys, dan de banderoïle vermeldt. ;i GEMENGD NIEUWS. Hij was gaan spelen. SPORT EN WEDSTRIJDEN, i ZWEMMEN. Een el-Dorado voor liefhebbers van vacantie. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Alvorens de agenda aan de orde te stellen wijdt de voorzitter eenige woorden aan de na gedachtenis van den overleden gemeente-se cretaris. Verpachting Velserbeek. Door den raad werd den 1 Maart 1927 aan B. en W. machtiging verleend tot onderhand- sche verpachting van het hotel met theeschen ken) „Velserbeek" aan J. J. Sprokkreef te Santpoort. Deze heeft verzocht het met hem gesloten con ract te ontbinden, te rekenen van 1 Maart 1927 af, terwijl D. Geus te Velsen heeft gevraagd dezelfde overeenkomst met hem aan te gaan, waarbij geacht wordt, dat de huur is ingegaan 1 Maart 1927. Aldus wordt besloten Grondovername Engelmundusweg. B. en W. stellen voor verschillende gedeel ten grond over te nemen aan den Engelmun dusweg, ter verbreeding van dezen weg. De heer MAAS vestigt de aandacht op de verkeersbelemmering, welke staat te verrijzen op den hoek van den Velserduinerbuurtweg en den Engelmundusweg, in den vorm van een woning, welke daar is geprojecteerd. Spr. vraagt of hei mogelijk is deze woning een 1 meier terug te brengen. De heer DUNNEBIER antwoordt dat het volgens het uitbreidingsplan is en hierin is op voldoende ruimte gerekend. De heer MAAS vraagt de zaak in ieder ge val eens te bezien. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Woningbouw. B. en W. stellen voor aan de N. V. Aanne mers Mij. „Velsen" een voorschot toe te ken nen, onder waarborg van tweede hypotheek, voor den bouw van 2 arbeiderswoningen aan de Gerard Doustraat. Goedgekeurd. De verruiming van het Noordzeekanaal. B. en W. stellen den raad voor, aan het Rijk te verkoopen, voor een som van 150.000 4 nerceelen grond, ter gezamenlijke groote van' B«92.92 H. A. Deze perceclen zijn bestemd Voor de verbreeding van het Noordzeekanaal. De heer VERMEULEN vraagt een over zicht van hetgeen is aangeboden van grond en wat er voor gevraagd is, en wat er verlangd is en wat er voor geboden is. De raad moet pre cies weten, wat hij doet. Spr. vraagt aanhou ding van het voorstel, opdat deze vragen voor de volgende vergadering kunnen worden be antwoord. De heer SCHILLING zegt, dat hij gaarne de eigenlijke bedoeling van den heer Vermeu len zou willen weten. Op voorstel van den voorzitter gaat de raad hierna in geheime zitting, Om half negen werd de openbare vergadering weer heropend, waarna het voorstel van B. en W. zonder ver dere bespreking werd goedgekeurd. Gem. Woningdienst. B. en W. stellen den raad voor om over te gaan tot intrekking van de uitnoodiging om te komen met voorstellen tot instelling van een woningdienst. De heer DALMEIJER becritiseert het prae-advies van B. en W. Er was een defini tieve opdracht van den raad om met voor stellen te komen. Echter hebben B. en W. niets anders gedaan dan informaties inwinnen bij andere gemeenten, waarna zij met een ad vies komen,waarin hetzelfde wordt betoogd ais bij de eerste behandeling van het voorstel. Spr. beschouwt deze handelwijze als getui gende van niet veel differentie voor de beslui ten van den raad. Spr. betoogt, dat B. en W. niet over vol doende gegevens beschikken over de woning voorziening. ^Hierin kan een woningdienst voorzien. Spr. stelt voor het advies te renvoyeeren naar B. en W. met de bedoeling om met voor stellen te komen, waarom de raad indertijd gevraagd heeft. Dit voorstel wordt in stem ming gebracht. Waar de stemmen staken, zal het voorstel in de volgende vergadering op nieuw aan de orde komen. Onderwijskwestie. B. en W. bieden ter vaststelling aan een be sluit tot voorziening naar aanleiding van een besluit van Ged. Staten tot onthouding der goedkeuring aan het raadsbesluit dd. 28 Dec. j. 1. Na eenige bespreking wordt het voorstel goedgekeurd. Intrekking raadsbesluit. B. en W. stellen voor in te trekken het raadsbesluit van 22 Maart j. 1. tot aanvulling der verordening op de heffing van leges. Goedgekeurd. Belooning van overwerk. B. en W. stellen voor een belooning toe te kennen aan twee ambtenaren ten kantore van den gemeente-ontvanger voor verricht over werk ten behoeve van den Ophaal- en stor- tingsdienst. De heer NIJSSEN vraagt of ook de lager bezoldigden in aanmerking komen. De wethouder, de heer HANDGRAAF antwoordt, dat de betrokkenen uit een ande ren dienst zijn gehaald. Overwerk wordt an ders niet uitbetaald. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Aanvaarding schenking. Door de Directie der N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken is aan de gemeente een kostbare oud- Hollandsche staande klok aangeboden. B. en W. stellen voor, dit zeldzame en mooie geshenk onder dankbetuiging te aan vaarden. Goedgekeurd. Het voorstel-Roelse. Aan de orde is hierna het prae-advies om trent een voorstel van de leden, de heeren P. F. C. Roelse, c.s. inzake instelling o.a. van commissiën ad hoe tot onderzoek naar de mogelijkheid van de stichting van een bad- en zweminrichting en de oprichting van één of meer waschhuizen. De heer VISSER betoogt dat de laatst gebouwde arbeiders woningen klein zijn. Een onderzoek naar de mogelijkheid tot stichting van waschhuizen is dan ook wen- schelijk, al staan B. en W. er afwijzend tegen over. Spr. dringt op een onderzoek aan De heer SCHILLING ziet nog niet in dat waschhuizen hier noodzakelijk zijn. Spr. is echter niet tegen de instelling van een com missie, want dan zal blijken wat of het juiste is. Als het voorstel in stemming wordt ge bracht staken de stemmen, zoodat het voor stel in de volgende vergadering opnieuw aan de orde zal komen. Spraakonderwijs. Aan de orde is het prae-advies op een schrijven van de oudercommissies der open bare lagere scholen waarbij zij verzoeken maatregelen te nemen voor de invoering van spraakonderwijs aan kinderen met een spraakgebrek. Het belang van dit onderwijs wordt ook door het college wel ingezien. De geldmid delen der gemeente gedoogen echter niet, niet, dat thans tot het geven van dit onder wijs wordt besloten. De heer de NOBEL bepleit invoering van dit onderwijs. De heer ROELSE spreekt in denzclfden geest. Het kleine bedrag, dat hiervoor van de gemeente gevraagd wordt, is goed be steed. Spr. stelt voor op de volgende be grooting een bedrag hiervoor uit te trekken besloten wordt deze aangelegenheid aan te houden tot de behandeling van de begroo ting. Geld'leening. B. en W. stellen voor over te gaan tot ge- heele aflossing van het restant der geld- leening, oorspronkelijk groot ƒ400.000 a 6 y2 pet. en aan te gaan een leening ten be drage van ƒ334.000 k 5 pet. Goedgekeurd. Publieke verpachting van vischwater. B. en W. stellen voor, hen te machtigen, over te gaan tot publieke verpachting, voor den tijd van drie jaren, van het vischrecht in de Jan Gijsenvaart, gelegen in de ge meenten Velsen en Haarlem, de Delft en de Oude Delft, de beide laatste voor zoover in de gemeente Velsen gelegen, zulks onder de nader door het college te stellen voorwaarden. Bedoeld recht is tot en met 31 Augustus a.s. verpacht, voor zooveel de Delft betreft aan B. Wildschut te Santooort en voor zoo veel de Jan Gijsenvaart en de Oude Delft betreit aan A. Hartendorp te Spaamdam (gemeente Haarlem). Goedgekeurd. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken bevinden zich verzoekschriften van R. H. Vasbinder, onderwijzer aan school D. te IJmuiden en van Mej. S. Veldman, onderwijzeres aan school A I te IJmuiden, om eervol ontslag als zoodanig. Het ontslag wordt eervol verleend. Ingekomen is voorts een adres van J. Dek ker en H. W. Ladru, in hunne kwaliteit van Directeuren der N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Deska" te 's Gravenhage, waarbij wordt verzocht, het aan J. L. Min te Driehuis toegekende voorschot, onder waarborg van 2e hypotheek ten behoeve van den bouw van 41 woningen aan den Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden op naam van voornoemde N.V., wat betreft den bouw van 24 woningen, te willen overschrijven. Op een soortgelijk verzoek werd door den raad den 8 Februari j.l., overeenkomstig het advies afwijzend beschikt. Op dezelfde gronden stellen.B. en W. voor, ook dit ver zoek af te wijzen. Na eenige discussie wordt dit advies verworpen met 4 stemmen tegen. Alsvoren van den voorzitter, den secre tarissen den penningmeester van de tooneel- vereeniging „Varia" te IJmuiden, waarbij wordt verzocht voor den toonelewedstrijd, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dezer vereeniging, een medaille als prijs te ver strekken. B. en W. stellen voor een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen. Een schrijven, gericht aan den Burge meester, van het Hoofdcomité der herden kingsfeesten te Beverwijk, om beschikbaar te stellen een prijs voor de aldaar te houden tentoonstelling van tuinbouwproducten enz. B. en W. stellen voor een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen voor de mooiste fruitmand. Beide voorstellen worden goedgekeurd. Ingekomen is nog een schrijven van Ge deputeerde Staten, dat het bedrag, hetwelk naar aanleiding van art. 1 der wet van 24 Mei 1897 aan de gemeente Velsen behoort te worden uitgekeerd over de maanden Januari tot en met April 1927 is vastgesteld in totaal op f 17.737,25y2 (Velsen f 17.620,72 y2 en ged. voor malige gemeente Spaarndam f116.53 B. en W. stellen voor, geen beroep in te stellen. Het over de maanden Mei tot en met December 1927 uit te keeren bedrag zal nog nader worden vastgesteld. Aldus wordt besloten. Benoeming. Als leden van de commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering worden benoemd de heeren A. Krijger, Th. Stet, J. E. Sluiters en C. P. J. Maas. M. T. Bouw gashouder. B. en W. vragen een crediet van 130.000.- voor den bouw van een gashouder met bij komende werken. Goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd het voor stel tot verleening van een vergoeding vooi het gebruik van een stukje grond, gelegen aan den IJmuiderstraatweg. Mededeelingen. De heer TEN BROEKE bespreekt liet verslag der gezondheidscommissie en vraagt wat of er gedaan is om de verontreiniging van het Noordzeekanaal tegen te gaan. De wethouder, de heer DUNNEBIER ant woordt dat deze zaak voortgang heeft. Door de papierfabriek is bereids vergunning ge vraagd voor den bouw van een inrichting voor waterzuivering. Op voorstel van den heer VERMEULEN wórdt besloten tot het aanbrengen van een uurwerk in den watertoren. De kosten daar van, ten bedrage van ƒ2300.—, zullen ten laste komen van het waterleidingbedrijf. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Langendijk, irzike de verlichting van de Gildelaan, werd toegezegd, dat over deze aangelegenheid onderhandeld zal worden met het Hoogovenbedrijf. Inzake de kwestie van de winkelsluiting zal den raad spoedig een voorstel bereiken. De heer VERMEULEN herinnert er aan dat de raad de vorige maal, tengevolge van een zeer overladen agenda tot diep in den nacht is bijeengehouden, terwijl nog niet eens alles kon worden afgehandeld. Spr. acht dit niet in het belang van een goede verstandhouding tusschen B. en W. en den raad. De VOORZITTER antwoordt dat de schuld ten deele bij den raad ligt die ook de onbelangrijkste onderwerpen breedvoerig be handelt. Van Spr. zijn geen overladen agen da's te wachten. De heer TEN BROEKE bespreekt de kwestie der oeververbinding te IJmuiden, waarvoor indertijd een commissie is benoemd. Deze aangelegenheid is voor den winkelstand van het grootste belang. Intusschën heeft deze commissie nog niet vergaderd. De heer DUNNEBIER antwoordt dat deze kwestie inderdaad van belang is. In tusschën kan nu gereedelijk gewacht wor den tot de nieuwe raad zitting neemt. Nog verschillende andere vragen worden beantwoord, waarna de vergadering wordt gesloten. Officieele opening der gemeentelijke zweminrichting. Het zag er Zaterdagmiddag niet gunstig uit voor de feestelijkheden, die zouden plaats hebben ter gelegenheid van de opening der gemeentelijke zweminrichting de morgen kenmerkte zich door ontzettende regen vlagen en herscheen haast wanhopig te worden. Toch viel het des middags mee, al achtte men het veilig zich te wapenen met jas en regenscherm. Ongeveer veertig personen waren ge- noodigd bij deze plechtigheid en bijna allen hadden aan den oproep gehoor gegeven. Het waren Burgemeester en Wethouders, Mr. J. B. Sens, gemeente-secretaris, en raads leden, de voorbereidings-Commissie, heeren boktoren, de heer Paayens, Directeur v. h. Waterleidingsbedrijf, de voorzitter v. d. Venneperpolder, Ds. Grolle, predikant der Ned. Herv. Kerk, de hoofden van scholen, de vertegenwoordigers der Pers e. a. Ver hinderd tegenwoordig te zijn waren de heer Breedveld, gem.-opz. en de ICath. Geestelijk heid. Toen te 3 uur alle genoodigden op het terrein dat gemakkelijk te bereiken en gunstig gelegen is waren aangekomen, wapperden de vlaggen, waaronder de eigen Hillegomsche vlag vroolijk en zette de Hille gomsche Harmoniekapel het Wilhelmus in. Hierna hield Burgemeester Wentholt een korte openingsrede. De burgemeester heette op de eerste plaats allen hartelijk .welkom en herdacht dit heugelijk feit, de opening eener Gemeentelijke Zweminrichting, waarnaar heel Hillegom met verlangen heeft uitgezien, ter geruststelling der ouders en die ik het ge noegen heb te openen. Doch voor ik daartoe overga, wil ik een woord van dank brengen aan den Raad, die getoond heert door zijn besluit tot stichting, een open oog te hebben voor de belangen der gemeente. Dank breng ik ook aan het bestuur der Vereeniging tot Stichting en Exploitatie eener Bad- en Zem- ïnrichting de Heeren S. de Clercq, Burg graaf, Dolk, Meijer en Mej. Taataan de Commissie van Voorbereiding, bestaande uit de heeren Vooren, Fijma en Jansen 5 aan den Heer A. J. Meijerink te Haarlem, die steeds als propagandist en deskundige ons heeft bijgestaan aan den Directeur van Gemeente-werken, den heer J. Breed veld, die de teekeningen ontwierp aan den heer Potman, den uitvoerder der grond werken, aan de heeren Balvers, Fijma, Vooren Jansen en Klaver, die als Commissie van Toezicht zullen optreden, aan de heeren eldijn Meijer, badm ter en c o ntrcleua en ik hoop dat zij hun taak naar wensch mogen vervullen en ten slotte aan het be- sttuur der Hillegomsche Harmoniekapel, dat ook thans weder bereid werd gevonden het Feest op te luisteren en ik spreek den wensch uit, dat de zweminrichting moge strekken tot heil der gemeente Hillegom (Applaus). Ik verklaar hiermede de inrich ting geopend 1 Het blauwe lint werd nu door den Burgemeester persoonlijk doorgeknipt, de inrichting was officieel geopend en de muziek haar muziek liet haar vroolijke fanfares hooren. Hierna werd een rondgang gemaakt en de gebouwen en bassins bezichtigd. Als eerste spreker na de rondgang trad naar voren wethouer wethouder Balvers, die ongeveer als volgt sprak Ik feliciteer U, Burgemeester, met het genomen raadsbesluit en orschoon ik terstond toegeef, geen bekende te zijn op het gebied van de zwemsport, meen ik, dat er toch aan de inrichting zeer groote voor- deelen verbonden zijn en wel ten zeerste deelen verbonden zijn en wel ten eerste, dat hier de mogelijkheid geopend wordt tot „zelfbehoud" n.l. door zwemmen zichzelf te kunnen redden en daarnaast een drenke ling te kunnen redden, hetgeen een heerlijk gevoel van naastenliefde zal opwekken en dankbaarheid vraagt van de geredden. Teven» zal de inrichting kunnen strekken tot be vordering der gezondheid en werd gezorgd, dat er van den badmeester vertrouwen mocht uitgaan, doordat deze alleszins voor zijn taak berekens is. De burgemeester dankte terecht verschillende corporaties als wethouder wensch ik de aandacht te vestigen op den persoon, die het groote vraagstuk oploste de Directeur van gemeente-werken, de heer Breedveld, die getoond heeft, de zaak zoo danig onder de knie te hebben, dat er reeds thans een roep uitgaat van de doelmatige inrichting onzer zweminrichting. Ten siotte wensch ik nog even te wijzen op het feit, dat naast de betrouwbaarheid op technisch ge bied, met alle ernst gestreefd is en bereikt weard, dat er hier niets zal gebeuren, dat afwijkt van de goede zeden, zoodat de ouders huh kinderen aan de inrichting gerust kun nen toevertrouwen. Ik eindig met een beroep te doen op alle aanwezigen, om propaganda te maken voor deze mooie inrichting, opdat zi) strekke tot groei en bloei onzer gemeente. (Applaus en fanfares Nu voerde het woord de heer Fijma. Deze schetste de beteekenis der inrichting uit een oogpunt van hygiëne, gezondheid en rein heid. Spr. releveerde, dat het begin der stich ting reeds dateert van 1921 en brengt een eere-saluut aan de initiatiefnemers van toen. We kunnen thans tevreden zijn, met wat door de zorgen van den Gemeente-Opzich- I ter is tot stand gekomen. Met genoegen ziet - spr. hier de Hoofden der scholen en gaarne doet spr. een beroep op hun medewerking, opdat vooral ook de schoolkinderen ten bare hunner gezondheid gebruik moge maken van de inrichting. Vervolgens sprak de heêr A. J. Meijerink, bestuurslid van den Haarlernschen Zwem- bond en der Reddingsbrigade. Deze felici teert den Burgemeester heel hartelijk met wat totstand is gekomen en evenzeer de Commissie. De voorbereidingscommissie wAe nirt geslaagd zonder de medewerking van den Raad:hem moet dus het éérst een- eerepluim op den hoed gezet worden. Spr verklaart, dat thans gesticht is, een eenvou dige, heef mooie Zweminrichting. Er is óok een prachtig werk verricht: er zijn werkloo zen gebezigd voor productieven arbeid. U heeft een mooi zwembad en er is gezorgd voor de veiligheid; dat alles moet ten goede j komen aan de zwemsport. Spr. besluit zijn rede met de woorden van den Burgemeester I van Haarlem, die-niet-kunnen-zwemmen j schier misdadig noemde. Het doet spr. ge- 1 noegen, dat de heer Wiedijk, een van spre— 1 kers oud-leerlingen, benoemd werd tot Bad taak is een buitengewoon verantwoordelijke' daar er zijn zwemmers en lefzwemmers" waardoor ongelukken zouden kunnen ge beuren. Daartoe is waakzaamheid geboden en zou ik den Burgemeester althans den eer sten tijd steun der politie voor hem willen vragan, opdat geen ongelukken te bejam meren zouden mogen zijn. Moge Wiedijk met lust en kracht hier arbeiden, opdat ge vormd moge worden goede zwemmers en goede redders! (Applaus) De heer Vooren zegt, dat hij een bizonder woord tot de dames en heeren wil richten. De hoofden van scholen zijn hier en hoewel het voor de Geestelijkheid uiterst moeielijk is op Zaterdag uit hun ambtsbediening te gaan, verheugt het me, dat Dominé Grolei hier tegenwoordig is. We kunnen de ouders alleen aansporen, hun kinderen naar de zweminrichting te zenden en deGeestelijk- heid kan in dezen alleen gerust zijn, indien het zedelijkheidsgevoel geheel ongerept kan blijven. Nu hebben we een ze erjonge Bad meester, maar gelukkig hebben we in ons midden den heer Meijerink, die ons heeft verzekerd, dat bij alle demonstraties, ook voor gemengde ooit eenig verwijt den heer Wiedijk kon gedaan worden. Ik stel er prijs op, dit hier te zeggen, opdat onze Geestelijke heid en de ouders met een gerust hart de kinderen aan de inrichting kunnen toever trouwen. Dan wenscht spr. toch een woord van dank en lof te brengen aan degene, die feitelijk achter de schermen zooveel voor ons deed Mr. J. B. Sens, onzen Gemeente secretaris, die ons als bemmissie zoo trouw ter zijde stond, in het zonder bij het samen stellen der verordeningen, om ten slotte te eindigen met „de heele oude commissie", die het pionierswerk voor ons verrichtte. (Applaus). De Burgemeester noodigde nu allen uit, zich een oogenblik te vereenigen ten Raadhuize, aan welk verzoek door allen gaarne werd voldaan. De ontvangst had plaats in de mooie Raadzaal, aan welke door bloemversiering op de tafeltjes een gezellig en feestelijk aanzien was gegeven. Nadat allen hadden plaatsgenomen, werd de thee opgediend, den heeren een sigaar aangeboden en vervolgens de eere-wijn aan geboden. De muziek begaf zich in de muzirk- tent op den Hoftuin, waar zij haar mooie nummers ten gehoore bracht. De heer C. J. F. Dokl, waarn. Notaris, brengt den burgemeester zijn gelukwenschen namens de voorbereidings-commissie. Qe commissie ondervond weliswaar tegenslag, doch het gemeenschappelijk doel, dat allen nastreefden is thans bereikt. Spr. hoopt, dat de inrichtign move strekken tot welzijn van de gemeente. (Bravo). De heer F. Rijnveld, voorzitter v. d. Ven neppolder, wijst er bij deze gelegenheid op, dat de burgemeester, na maanden van onge steldheid, weder in ons midden is en de inrichting heeft mogen openen. U en ik leven het volle, actieve leven geen tien jaar meer. Daarom dank ik U bij deze gelegenheid voor de voortreffelijke leiding, die gij zoovele jaren aan de gemeente hebt gegeven. Mis schien mag ik tevens nog een kleinewenk geven, n.l. eenige verfraaiing bij de entree te doen aanbrengen. Ik sluit, met den wensch dat God u nog vele jaren moge zegenen. De heer Meijerink wil nog'een enkel woord spreken, n.l. een hartelijk woord van dank aan den burgemeester. Hij doet dit als gast en uit de beste wenschen voor den bloei dezer mooie gemeente. (De Burgemeeste zegt hiervoor den heer M. dank). De heer Burggraaf, lid der voorbereidings commissie, zegt, dat er veel pluimpjes zijn uitgedeeld, een echter werd vergeten, zij het onopzettelijk en daarmee bedoelt spr. de pers, in het bijzonder de plaatselijke pers. Deze heeft zooveel gedaan, waarvan wij ge, profiteerd hebben. Spr, brengt daarvoor dank en hoopt, dat nimmer tevergeefs een beroep op haar behoeft t worden gedaan. De heer J. D. Jansen, lid der raadscom missie inzake deze inrichting, zegt dat zelden zooveel lof is gebracht, maar ook zelden zoo gelijk is opgewerkt tot bereiking van het doel. De heer Meijerink zeide zoo juist, dat er in dezen door de warkloozen een mooi sociaal werk is verricht, deze woorden waren mij uit het hart gegrepen. Met tevredenheid mogen we op de inrichting neerzien en de gevraagde verfraaiing zal er zeker komen, temeer waar de bloemisten reeds toonden, zoo gaarne te willen medewerken aan de vermooiing van Hillegom. Moge deze in richting onder Gods zegen worden tot een victorie. De heer R. J..J Heirman, hoofd eener school, zal zoo vrij zijn, op een punt te wij zen tot nu toe zwommen de kinderen schier overal en dit werd omdat er geen speciale gelegenheid was oogluikend toegelaten. Spr. zou thans aan den burgemeester, als hoofd der Politie beleefd willen verzoeken, die manier van zwemmen met alle middelen te doen tegengaan, ook met het oog op even tueel verdrinken en bijzonder, voor zooverre het de kinderen betreft. Laatste spreker in de raadszaal is de heer Loerakker, raadslid. De ze zegt, dat er ge sproken is over een Bad- en Zweminrichting. De overheid is in dezen opgetreden, toen het particulier initiatief te kort schoot. Toen besloot de raad tot stichting. Ons doel is gedeeltelijk bereikt. Spr. doet nu een beroep op de pers en op het publiek, om onze blik ken te richten op de toekomst, om eerlang ook te komen tot een Badinrichting, die misschien even noodzakelijk is dan een zwem inrichting, die we nu hebben. Spr. roept in dezen de medewerking in van zlle aanwezigen. De burgemeester noodigde nu allen uit, weder naar de zweminrichting te gaan, waar een schitterende zwemdemonstratie wacht te. 13; muziek klonk weder en vroolijk ging men naar het terrein. Honderden belang stellenden waren daar, en als er ooit propa ganda ^gemaakt is, dan hebben de „Water ratten onder Directie van den heer De Jager dat laten zien. De Haarlemsche zwem- °?er?' tedders, duikers en drijvers, zoo dames als heeren hebben-laten ien, wat de water sport vermag. We kunnen dat alles niet breedvoerig weergeven en vermelden alleen, dat Weth. Balvers de club hartleijk selkom heette en een zeer inslaande humoristische speech hield, waarop ter eere van Hillegoms Gemeentebestuur een driemaal herhaald hoera klonk. Ook bood de heer Balvers namens ce gemeente aan de demonstreerende vereeniging een fraaie médaille aan. 0 l oen hebben we gezien, versdhillende Wijze van zwemmen en Waterpolo, totdat te r°nd 7 uur de geweldige regens het terrein deed ontruimen. Het is een schitterend ge slaagd feest geweest R. K. Spoor- en Trammanncn. Gisteravond hield de afd. Hillegom en Om streken van den Nederl. R. K. Bond van Spoor- en Trampersoneel, „St. Raphael" een goed bezochte ledenvergadering in „Flora De voorzitter, de heer W. v. Zome ren.opent de vergadering met den Chr.groet en heet allen welkom, in het bijzonder de nieuwe leden en spreekt den wensch uit, dat zij goede leden der organisatie mogen zijn of beter gezegd propagandisten, daar 1 et een treurig feit is, dat er tegenwoordig door menschen van onze eigen partij ge stookt wordt, om de leden te doen bedanken voor hun eigen vereeniging. De secretaris leest nu de notulen, die on veranderd en onder dankzegging worden goedgekeurd. Hierna kwamen de ingeko men stukken in behandeling. Van het hoofd bestuur was een circulaire ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat zij die vóór 1 April 1919 gepensioneerd gijn, óók een tegemoet koming zullen ontvangen. De vergadering besloot, 2.50 uit de kas te trekken voor de Drankbestrijding „St. Franciscus" bij ge legenheid van haar 15-jar.g bestaan. Daarna waren aan de orde Tramzaken, n.l. vrij vervoer, promotie-kansen etc. Vervolgens bracht de heer Van Diest een schitterend verslag uit zijner te Noordwijkerhout gehou den Retraite. Gloedvol spoorde spr. alle leden aan, indien eenigszins mogelijk, daar van gebruik te maken. Zelfs zou deze spr. gaarne den jaarlijkschen Feestavond op offeren ten bate der Retraite. Opgemerkt werd, dat dit laatste, hoe goed bedoeld, on mogelijk is, daar een gezellige avond re glementair is. De voorz. dankte den heer Van Diest voor zijn keurig verslag. De secretaris deelde nu mede, dat de penningmeester deze vergadering niet kon bijwonen en dat deze functionaris 17 dezer zijn zilveren Echtvereeniging viert, zoodat de leden hem desgewenscht dien dag kun nen gaan complimenteeren. Het bestuur nam van de gedane mededeeling gaarne nota. De heer Van Eijk informeert naar de re den, waarom te Leiden geen afgevaardigden van het Hoofdbestuur aanwezig waren, welke vraag de voorzitter tot tevredenheid beant woordde. Het geval heeft zich als volgt toe gedragen de N.V. wil overal propaganda mee maken en blaast de zaak op. Er werd te Leiden een 'gewone bespreking gehouden tusschen de afd. van de N.V. en den Chef van de Tram, wat iedere afd. kan doen, als zij het noodig acht. Ons Hoofdbestuur wist daar niets van, had er ook niets mee te ma ken en bleef weg. In de Remise loopt men nu met dit geval te schermen, vooral tegen de jongelui, die nog niet weten, hoe de situatie is en de geest, die in de Remise te Hillegom heerscht. Het is werkelijk klein, dat menschen van onze richting, die in onze gelederen thuis hooren, de organisatie afkammen. Wel ste ken zij de gratificatie in den zak, doch laten anderen de contributie betalen. Allerlei uit vluchten worden verzonnen om buiten de vereeniging te blijven, doch desondanks hebben wij nog nooit zulk een groot aantal leden in onze afdeeling gehad als thans. (Applaus). Verder op de vraag van den heer Van Eijk terugkomende, kan de voorzitter verzekeren, dat bij de 3-«maandelijksche conferenties wel degelijk alle vakorganisaties vertegenwoordigd zijn, dus ook onze Bond, hetgeen voor een paar weken geleden te Haarlem nog plaats vond. De Geestelijke adviseur stelt voor naar aanleiding van het propagandistisch versbg inzake Retraite door den heer Van Diest uitgebracht om een onderling vrijwillig- retraitefonds op te richten en daarvoor 15 c. per kwartaal en per lid te contribueeren, waardoor de gelegenheid ontstaat, dat steeds een paar leden meer naar de retraite kunnen. De vergadering ging met dit voorstel gaarne accoord. ^Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. Een Afjeher viel te Sigli den officier van gezondheid der eerste klasse dr. J. L. P. H. Knopperl aan. Deze werd evenwel niet gewond. Wel kwam de heer Knoppert te vallen, waarbij hij een zijner heupbeenen brak. De aanvaller werd neergelegd. Een driedubbele moord. Onlangs heeft zich in1 den Ba'akschen kampong Lau Atik, ressorfeerende onder Bangoen Poerba, een afschuwelijk drama afgespeeld, waarbij niet minder dan drie dooden en een zwaar gewonde vielen.... om een hoeveelheid gestolen padi. Een Batakker, die ongeveer drie maan den geleden een zestal weken in de gevan genis te Simpang Tiga had doorgebracht, kwam bij zijn thuiskomst tot de ontdek king dat men in dien tusschentijd van zijn veld een hoeveelheid padi gestolen had. Drie maanden lang heeft de man nasporin gen gedaan, wie hem deze rijst ontstolen Kon hebben, totdat hij op een Zondagmor gen meende den dader gevonden te heb ben. Hij begaf zich' daarop, gewapend met een groote parang, naar het huis van den verdachte en viel deze met de parang aan. Alhoewel hij er in slaagde den man le vensgevaarlijk te verwonden, wist deze nog te ontkomen en snelde het dorp in om hulp te halen. Zijn vijand ontsnapt ziende, drong de onverlaat verder de woning van den gevluchte binnen en ontdekte daar twee vrouwen en een 12-jarig knaapje die hij zonder het minste pardon afslachtte. De moordenaar trachtte daarna te ont snappen, maar werd door kampemgbewo- ners, die door den zwaargewonde inmid dels gealarmeerd waren, aangehouden en aan de politie te Goenoeng Rinteh over geleverd. De controleur van Bangoen Poerba heeft zich, vergezeld van politiemanschappen uit Loeboek Pakam, persoonlijk naar de plaats van het misdrijf begeven ten einde een onderzoek in te stellen. De dader heeft met de grootste koel bloedigheid bekend en nadere details van zijn afschuwwekkend misdrijf gegeven. Een veertigtal lieden in het wit gekleed en voorzi envan roode vlaggen en enkele blanke wapenen, verzamelden zich zoo als reeds met een enkel woord werd ge seind Zondag 12 Juni in kampong Tet- lang in de adatgemeenschap Lalabata in het Soprengsche onder leiding van den communis'enleider Ali en van de djimat- verkoopster Ibasse, die beiden vroeger reeds veroordeeld zijn geweest. Het hoofd van de adatgemeenschap, een bestuursass'stcnt en twee politie-agenten, begaven zich derwaarts. Rij het onderzoek dat inges'eld werd viel Ali een der politie agenten met een stok aan. waarop eer. vechtpartij ontstond, Een adatlid kreeg een klap, terwijl de bestuursassistent en een agent zwaar gewond werd. Drie verzetslieden zijn neergelegd. Bij dc komst van den assistent-resident en van den gezaghebber was de rust reeds hersteld. De verzetslieden waren bereids naar hun eigen kampong gevlucht. 12 Ver zetslieden, waaronder Ibaase, zijn zwaar gewond. De leider Ali werd opgevat. Ali werd in bezit gevonden van communisti sche lec'uur, geheime correspondentie en voorts van een tweetal roode, een drietal gele vlaggen en een witte vlag, benevens de roode drakenv'.ag. De troepen zijf dadelijk ageerend opge treden. Thans is alles zeer rus'ig. De oorzaak van de botsing in kampong Tellang is naar later wordt gemeld zeer vermoedelijk de oude Karacng Datu- beweging, die onder communistischen in vloed gekomen zou zijn. De beteekenis van de roode laken vlag is nog niet bekend. Het adatbestuur heeft de beweging vol ledig in de hand, dank zij zijn zeer krach- ig optreden. Gymnasium fe Frankfort, over de vacantïe- regeling: In Pruisen worden de vacanties voor de scholen elk jaar opnieuw vastgesteld door den minister van onderwijs. Ze zijn samen drie maanden. De indeeling ervan houdt ge deeltelijk rekening met kerkelijke feestda gen zooals Paschen en Kerstmis, voor een deel met plaatselijk en gewestelijk gebruik. Alleen is voor geheel Pruisen vastgesteld, dat de Pinkstervacantie tien dagen duurt. Voor de andere vacanties komt nu de moei lijkheid, dat de Kerstvacantie wordt vast gesteld naar een vasten datum (Kerstmis), terwijl dc andere rekening houden met een beweeglijken datum (Paschen). Daardoor ontstaat dit jaar het buitengewone geval, dat het zomerkwartaal maar acht weken duurt, nog onderbroken door de tien dagen Pinkstervacantie. Daar nu met Paschen nieuwe cursussen begonnen zijn, heeft men te kampen met onderwijskundige moeilijk beden, wegens den korten duur van den leertijd. Dan komen vier weken zomer- vacantie, die de medici verlengd willen zien, daar de recreatie eerst in de vierde week begint. Het aantal leerlingen, dat op medischen grond langer vacantie heeft, is elk jaar groot, wat liet onderwijs stoort. Na nogmaals acht weken onderwijs krijgen de leerlingen hun eerste rapport, d.w.z. na een halfjaar, dat echter in werkelijkheid maar zestien schoolweken omvat, onder broken door tien en dadelijk daarop door dertig dagen. Na veertien dagen- herfstvacantie in he* begin van Octobér volgen elf weken vat* het eerste winterkwartaal, dan zestien da gen kerstvacantie en daarna twaalf school weken, tot de verhooging. De schr. stelt dan, onder verwijzing naar Nederland de volgende regeling voor: Einde van den cursus vierde week vjft1 Maart. Begin nieuwen cursus tweede week van April. Vier vrije dagen na Paschen, in dien dat feest zoo laat valt als dit jaar. Die dagen worden van de Pinkstervacantie al- getrokken zoodat die zes dagen wordt. Groote vacantie zes weken. Beginnende einde Juli, Daarop volge lang onderwijs- kwartaal van veertien weken, aan het einde waarvan het eerste rapport gegeven wordt (derde week van December.) Dan drie volle weken kerstvacantie, waarop het laatste onderwijskwartaal van elf weken volgt tot de laatste week van Maart. De president der Amsterdamsche recht bank heeft in kort geding uitspraak gedaafl in een geschil tusschen de Sigarettenfabriek A. Broches Co. als eischeres, en de firma Cosman Woudstra, als gedaagde. Het be trof de principieele vraag, of een winke lier, die zich jegens den fabrikant contrac. tueel verbonden heeft diens artikel niet onder den prijs te verkoopen, het recht heeft deze overeenkomst te verbreken. Gedaagde had aangevoerd, dat zij de be treffende overeenkomst had opgezegd en daaraan niet meer gebonden was. De president overwoog echter, dat op grond van artikel 1374 B. W. de overeen komst slechts met wedcrzijdsche toestem ming had kunnen worden herroepen. Wat de verbodsbepaling betrof kon de vordering dus worden toegewezen. Nu de overeen komst een boeteregeling inhoudt voor iedere overtreding, meende de president echter, dat het overbodig was een ander bedrag als schadevergoeding daarvoor in de plaats te stellen. Aan gedaagde werd ten slotte verbodea Broches-sigaretten te verkoopen tegen lage- ren prijs dan op de banderoïle staat ver meld. Te Rotterdam hoorden voorbijganger# gistermorgen in pand 8 en 9 aan den Schie- damsche Singel een gekraak. Terstond werd er een onderzoek ingesteld en bemerkte men, dat de portaalvloeren van beide wo ningen waren bezweken. Terstond waar schuwde men de reddingsbrigade en tevens den Geneeskundigen Dienst, daar men ver moedde dat een 5-jarig jongentje onder de krakende olanken en balken was terecht gekomen. Men kwam lot deze vermoedens, daar de jongen 5 minuten van te voren de trap was afgegaan om buiten te gaan spe len en op straat niet te zien was. De man nen van de Reddingsbrigade begonnen oogenblikkelijk met de opruimingswerk zaamheden. doch het ventje werd niet ge vonden. Inlusschen had men reeds 't por tret van het ventje bij verschillende politie posten in de buurt laten circuleeren. Tegen 11 uur kwam de vermiste jongen met eenige vriendjes heel rustig naar huis toegeloopen en kon men dus de ernstige vermoedens laten varen. INTERNATIONAAL ZWEMFEEST VAN DE WATERRATTEN. Wij kunnen nog mede deelen dat de heer Thienpont der Gent Swemming club kam pioen 100 Meter rugslag van België en een der beste zwemmers op de 100 Meter, 200 en 1500 Meter vrije slag uit zal komen op dit zwemfeest. Ook de heer Lamare van de La Nage te Saint Gilles kampioen schoonsprin- tfer van België zal aan de demonstratie scboonspringen deelnemen. Verder kunnen wij berichten, dat de jury als volgt is samengesteld: C. M. Maarschalk, burgemeester van Haar lem: C. Minnes Jr., voorzitter-kamprechter; G. Blitz, starter en de heeren dr. W. E. Merens; L. K. Anthonie, A. Kappenburg, W. C. Spruitenburg, F. Mette, H. J. Visser, tijd opnemers. Nu wij zeker toestemming hebben ontvan gen om dit zwemfeest in de Nieuwe Gemeen telijke Zweminrichting te geven, zal er nogingen gedaan worden het record 200 Meter rugslag te verbeteren. Of de jeugd er wel bi) vaart?.... Irt dc „Frankf. ?tg." schrijft dr. Ernsi Majer-Leonhard, rector van het Lessing- Dat gaat beter. Deze week zijn er weer twee Stichters, waarvan één Stichteres, bij gekomen. Zoo houd ik den moed er in. Ik had nog een ander buitenkansje ook deze week. Ik heb er warempel nog een kies biigekregen! Geen valsche, hoor. Een echte kies. Sommigen zeggen, dat het mijn ver standskies is. Ik dacht echter, dat ik die al jaren lang had. 't Is in elk geval een bof en het bewijst alweer, dat men nooit weet, waar z'n geluk ligt. Ik hoop echter maar, dat mijn Missiehuis wat voorspoediger door de inderweeën heenraakt en niet eerst op kromme beenen hoeft te loopen. Als u maar voor krachtvoer zorgt. Father LEFEBER, Missiehuis Hoorn. Directeur. Posfrek. 120937. Men wordt Stichter van dit Missiehuis door ineens'of bij gedeelten honderd gul den te schenken. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10