Radio-Omroep. FEUILLETON. Wat zat hij er esse doen De werkzaamheden der Vloot-Conferentie voor onbepaalden tijd uit gesteld in verband met den moord op den Ierschen minister van Justitie. Aan Maurice Pujo, de hoofdredacteur der „Action Francaise" is voor waardelijke invrijheidstelling verleend. Arrestaties te Dublin in ver band met den moord op den minister van Justitie. Boycot van Britsche en Japansche waren in de Chineesche provincie Kwangsl ingaande 15 dezer. Onder de Radio-berichten: Clemenceau zou volgens geruchten ern stig ongesteld zijn. Noodweer te Berlijn; wolkbreuken. Engelsche spionnage-organisatie te Leningrad ontdekt; meer dan 25 personen ge arresteerd. GEM. BU1TENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. 109 De huiszoekingen bij de Indische studenten. Mr. F. Fernhout t Jhr. mr. de Marees van Swinderen. Minister Kan naar de Zuid- Hollandsche eilanden. De Indische militairen nemen afscheid van de Haagsche grenadiers en jagers. Na een marsch door den Haag concen treerde zich aller belangstelling op het Stationsplein van den Staatsspoorweg. Landerijen, welke by na waardeloos zouden worden. Oud-minister Cclijn over de Economische conferentie te Genève. De Centrale Middenstand' Credietbank. UIT ONZE OOST. Een, die wist wat hij wilde. SOCIAAL LEVEN De staking in de metaalindustrie ie Deventer. Een actie in de metaalindustrie te Rotterdam. Het voorontwerp winkel, sluitingswet en werktijden besluit. V r ouwenorganisatie. KERK EN SCHOOL Naar Lour des 2431 Augustus RECHTZAKEN. Een gezellige familie. D* moord op Minister O,Higgins De Iersche terroristen hebben zich weder om aan een moord op een Vrijstaatschen minister schuldig gemaakt. Na Collins, is thans O'Higgins, de minister van justitie in het Zuid-Iersche kabinet slachtoffer ge worden van de broedertwisten onder de Iersche patriotten. wier extremistische vleugel zich niet wil schikken in c'e verzoe nende houding, die de meerderheid in den Vrijstaat in het Britsch-Iersche vraagstuk heeft aangenomen.... in het belang van land en volk. O Higgins, die krachtens zijn ambt, de moeilijke en netelige taak had orde en rust in den Vrijstaat te hanchaven tegen de aanslagen waarmee zijn vroegere vrienden en partijgenooten deze bedreigden, is als offer gevallen van de wraak dezer lieden, die ongetwijfeld, zooals president Cosgrave in een manifest aan de Iersche bevolking verklaart, er toch niet in zullen kunnen slagen het land te terroriseeren en het streven c.'er tegenwoordige volksleiders tot mislukking te brengen. Cosgrave, be president van het uitvoerend bewind van den Ierschen Vrijstaat, heeft een boodschap gepubliceerd betreffende den moord op O'Higgins, waarin hii ver- klaart, dat in dit uur van nationaal ve**- iieg en nationalen rouw het Iersche volk, indachtig aan a'e standvastige en held haftige figuur, die is geslachtofferd niet zal versagen. Het Iersche volk kan er verzekerd van zijn, dat de kogel der moor denaars er niet in zal slagen, het land te terroriseeren. Er zijn en zullen mannen blijven, die, bezield door het nobele voor- beeld van ben overleden vice-president en profijt trekkend van zijn arbeid, bereid zijn ziin plaats in te nemen en zijn hooge tra ditie van toewijding aan de welvaart en de veiligheid van het land, te handhaven. Het hoofdkwartier van het republikein- sche leger publiceert een officieele ver- klaring, waarin het dc verantwoordelijkheid voor den moord op O'Higgins afwijst. Tc Dublin zijn, in verband met den moord op O'Higgins verscheidene personen ge arresteerd. Een officieel verslag zegt, dat vijf per sonen aan den aanslag deelnamen^ van wie twee op den uitkijk stonden tot O'Higgins verscheen en de drie anderen uit een van diefstal afkomstige auto revolverschoten op O Higgins losten. De politie is in het bezit van een juiste beschrijving van de moorde naars. Zij heeft een cordon om Dublin ge trokken en doet alle automobielen, die de stad verlaten en haar binnenkomen, doorzoeken. Alle^ bladen uiten hun verontwaardiging over een moord op O'Higgins. Dc „Times" geeft in een hoofbarlikel de algemeene weer, wanneer het blad zegt, dat O Higgins als minister van Justitie de meest onaangename en moeilijkste taak in de regeering bad nl die van het herstellen van vrede er- orde tegenover zijn vroegere kameraden. j Higgins verloor zijn leven als een kampioen voor de zaak van zijn land, daar hij het eerst zag als een vijand van Groot-Brittannië en baarna optrad als dc eerste kampioen van het Engelsch-Iersch verdrag en vrede en vriendschap met Groot- Brittannië, waarvoor hij herhaaldelijk zijn zijn leven in de waagschaal stelde. Geluk kiger dan vele patriotten zijn geweest, heeft hij er zijn krachten aan mogen beste den, zijn land op den grondslag te plaat sen, welke naar zijn meening dc beste was, en terwijl hij stierf kan hij terugzien op een groote mate van succes. De moord op minister O' Higg»ns heeft zijn terugslag doen gevoelen op de werk zaamheden der Vlootconferentie, die gisteren een plenaire zitting zou hou den. Van uit Genève wordt d.d. gisteren geseind: Het secretariaat (van de conference, inzake de bewanening ter zee heeft hecenmorgen een communiqué verstrekt wa*'in wordt mc-'egede ld, dit de plenaire zitting van de conferentie, welke hedenmiddag zal plaats vinden, voor onbepaalden tij cl' i, uitgesteld, in verband met den moord op den Ierschen minister O Higgens. Vernomen wordt, dat de conferentie inderdaad op verzoek der Britsche delegatie hedenmiddag niet zal plaats vinden. De Britsche gedelegeerde, lord Bridgeman, verzocht gisteravond de conferentie uit te ste len, r aar s uitte op tegenstand van de Amerikaansche dele gatie. die de verantwoord®1!hhe'd voor een uitstel voor onbepaalden tijd niet wenschte te dragen. Nadat evenwel de Japansche delegatie 'n uitstel der -itt:ipnn „■■■J besloten c'e voor hedenmiddag vastgestelde zitting voor onbepaalden tijd uit te stellen. In kringen der conferentie te Genéve ver luidt, dat gisteren den geheelen dag ver trouwelijke besprekingen tusschen de dele- gatie-Ieiderg hebben plaats gehad, doch geen vorderingen werden gemaatc.. Blijkens een Vrijdagavond gepubliceerd rapport der deskundigen commissie is ten aanzien van de .destroyers overeengeko men, dat de maximum-tonnage 1830 ton zal bedragen voor het groote type en 1500 voor het kleine. Het kaliber van het ge schut mag niet meer bedragen dan 5 inches, de levensduur is op 16 jaar vastge steld. De duikbooten mogen een maximum-ton nage hebben van 1805 ton en 5-inch kanon nen. Duikbooten beneden 600 ton vallen niet onder deze regeling, nr'ts zij geen ge schut van meer dan 6 inch hebben of meer dan vier kanonnen van meer dan 3 inch en haar snelheid niet meer bedraagt dan 18 knoopen. De Fransch-Duitsche onderhandelingen. Bokanowski heeft aan de pers mededee- ling gedaan omtrent de Fransch-Duitsche onderhandelingen betreffende een handels verdrag. Hij zcide, dat de Franschen van den beginne af open kaart hebben gespeeld en duidelijk te kennen hebben gegeven wal zij wilden en konden doen. De Duitsche afgevaardigden daarentegen krijgen telkens nieuwe instructies en moe ten zich steeds weer met Berlijn in ver binding stellen. Frankrijk heeft, als vóór het parlementaire recès niet een oplossing geworden wordt, zich in deze niets te ver wijten. Een boycot te verwachten. Het Mexiraansch departement van Bui- lenladsche Zaken heeft aan de Mexicaan- sche consuls in den vreemde een circulaire gezonden, waarin het hun opdraagt, de na men op te geven van buitenlandsche fir ma s, die zaken doen met de vijanden van de regecring-Calles. Deze inlichtingen wor den gevraagd ten einde op de eigendommen van de schuldige firma's in Mexico een em bargo te plaatsen en hen te boycotten. De boycotbeweging in China. De boycotvereeniging te Woetsjau heeft een circulaire gepubliceerd, waarin wordt aangekondigd dat 15 Juli een boycot van Britsche en Japansche waren zal beginnen in de provincie Kwangsi. Van dien datum af zal de invoering van Britsche en Ja pansche waren in deze provincie verboden zijn. PAUL DUPUY. f De senator Paul Dupuy, directeur der Petit Parisien", is overleden. PUJO OP VRIJE VOETEN. N Pujo, de hoofdredacteur van de „Action Franqaisc is in voorloopige vrijheid ge steld. 14 JULI. De militaire revue op den 14en Juli zal dit jaar gehouden worden op de Champs een menigte, waarbij druk gebruik werd de Are dc Triomphe op de Place de l'Etoile. De president der Fra.nsche republiek zal, vergezeld van de ministers van Oorlog en Marine, de troepen inspccteeren. VECHTPARTIJ VOOR EEN MOSKEE. Tijdens de jaarlijksche Mohorroemfeesten ontstond vóór een moskee op ehkele mij len afstands van Bagdad een vechtpartij tusschen een troep Iraksche soldaten en een menigte, waarbijen druk gebruik werd gemarkt van dolken. Twee soldaten en drie burgers werden gedood, zestien sol daten en vijf-en-twintig burgers werden ge wond, doordat zij in de menigte, die meer dan honderdduizend personen groot was onder den voet geraakten. Men hecht aan de zaak weinig politieke beteekenis. PAUS PIUS XI EN DE BELANGEN DER ARBEIDERS. De H. Vader zond aan de onlangs in Koblenz vereenigde katholieke arbeiders organisaties, die zich daar in een rijksver band met ongeveer 400.000 leden aaneen gesloten hebben, volgend beteekenen tele gram; „De H. Vader heeft de hulde van de ter nagedachtenis van Mgr. Ketteler vereenigde katholieke arbeiders- en arbcidstersverècni- gingen met levendige vreugde aanvaard. Hij weet wel, dat de katholieke arbeiders in het nastreven van hun gemeenzaam groeps belang zich met onwankelbare trouw in eco- ncmlscbe en sociale vragen aan de grond beginselen der Kerk willen houden, die doorgaans onvereenigbaar zijn met de op vattingen die het bovennatuurlijke vergelen en zoo tot het nv.terialisme leiden. Hij is zich van de dagelijksche nooden der ar beiders wel bewust en geeft hun de ver zekering van Zijn warmste vaderlijke be langstelling, terwijl Hij God bidt dat het hen wel ga en hunne verhoudingen beter worden, zooals Hij zich reeds in plechtige verklaringen heetr geuit, en volgens den door Hem geopperden wensch dat die grondslagen der christelijke liefde en ge rechtigheid zegevieren mogen, die in be trekkingen tusschen werkgevers en werk nemers heerschen moeten. In dezen geest zegent Hij uit ganscher harte alle leden der op het congres te Koblenz vertegenwoor digde vereenigingen, hunne families en in het bijzonder de arbeidersjeugd." (get.) Kard. Gasparri. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAM—85. „Ja", kreunde Pcole, hij zilte een boos gezicht; „maar dat kan altijd niet zoo voort duren. Bovendien hebt gij beloofd mij met rust te laten, zcodra ik Darrell overgehaald haf om voor u te zorgen.' „Dat zal ik ook voor den drommel! Twij felt ge soms aan mijn woord? Maar balling schap is geen verjaging. Ik hoor aan u, dat Kolonel Mcrley aanbiedt, mii de nietig- som van 200 pond's jaars meer te geven, die ik vroeger van Darrell ontving; dat die bij de week of bij de maand zullen uitbetaald wor den door een of anderen agent in Van Die- mensland of in een of ander onbekend sta tion, dat niet eens op mijn atlas stond toen ik op school aardrijkskunde leerde. Maar 200 pond is precies mijn inkomen in Enge land, wekelijks uitbetaald door uw beminne- lijken persoon met wien het een genot is over oude tijden te spreken. Daarom neem ik dat voorstel niet aan. Doe mijn compli menten aan kolonel Morley en zeg hem, dat, als hij de som wil verdubbelen en het aan mij overlaten die te verteeren waar ik wil, ik zeggen zal; aangenomen; want ik heb een hekel aan beknibbelen. En wat Sofie be treft, daar ik baar niet vinden kan, pas op dat gij het niet laat merken, of ik sla je den schedel in, geef ik Darrell de vrijheid haar te verloochenen. Ja, ik zie het duidelijk in, Darrell is bang voor mij. Waarom zou hij mij anders de voorwaarde stellen van zijn, kaas te gaan opknabbelen in een val aan het eindje van dp wereld, aangegaapt, door boschmenschen, apen, buidelratten, ratel slangen, krokodillen en andere Amerikaan sche burgers of Engelsche kolonisten, met 200 pond 's jaars, terwijl hij zelf millionair Het aanbod is een beleediging, Dolt, Denk daar over na; leg hem het vuur aan dc schenen en last hem voorwaarden stellen, welke ik hem de eer kan aan doen van aan te nemen: Intusschcn moet ik u lastig vallen om mijn vier pond." legen wil en dank moest Poole aan den kolonel, Jasper's weigering om in diens voorwaarden te treden, overbrengen en hem het voorstel voor Jasper doen. Aiban was eerst verwonderd welke middelen van be staan Jasper in Engeland had. Hij wist niet dat deze geregeld uit Poole's geldkist putte. Toen hij dezen zaakwaarnemer polste over Jasper's reden tot weigeren, ontdekte hij echter een deel der waarheid. Hij begreep, dat Jasper zijn hoop op betere voorwaar den juist bouwde op het feit, dat men met hem in onderhandeling was gelreden, en dit deed hem bijna betreuren, dat hij zich met iemand als de jonge Losely had ingelaten, Maar deels uit overtuiging van zijn talent om zaken tot een goed einde te brengen, deels De Indische bladen bevatten naar aan leiding van c'e huiszoekingen bij de Indische studenten te Leiden en den Haag nog het volgende: De directeur van onderwijs had een on derhoud met Aneta betreffenc'e den inval in de woningen van leden der Indonesische Vereeniging en acht het zeer gelukkig, dat eindelijk de waarheid naar voren treedt over de c'oeleinden der vereeniging. De heer Hardeman was echter niet erg verrast over de resultaten van het onder zoek, aangezien reeds geruiinen tijd offici eele gegevens ten duidelijkste de extremis tischs- richting der vereeniging aan het licht hadden gebracht, welke er op wezen, cat de vereeniging, voorgestaan door efen bepaalde kliek, reeds elk contact met het gouverne ment verloren had. Te 's-Gravenhagc is Zaterdag naar de „N. Haagsche Crt." meldt, overleden mr. F. Fernhout. mede-directeur der Hanc'els- en Landbouwbank. Hij bereikte den leeftijd van 51 jaar. Mr. Fernhout was vele jaren lid van den raad van Gorinchem en sinds 1923 lid der Prov. Staten van Zuid-Hollanc'. Bij het Departement van Buitenlandsche Zaken is bericht ontvangen, dat gisteren een tweede operatief ingrijpen aan het been van H. M.'s gezant te Londen Jhr. Mr. De Marees van Swinderen noodig is geweest, waarvan de gezant groot ongemak onder vindt en waardoor hij een onrustigen nacht heeft doorgebracht. Dc geneesheeren zijn te vreden over zijn toestand. Minister Kan bracht gisteren een bezoek aan Goeree en Overflakkec, waar hij, bege leid door het dagelijksch bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond, verschillende landbouw-instellingcn bezocht. Voor het Indisch detachement, dat mo menteel hief te lance vertoeft, was 't gis teren weer een flinke dag. Kolonel Wagner sprak de Indiërs toe. Hij vroeg hun de groeten over te brengtti aan dc Indische kameraden en verklaarde er trots op te zijn dat het detachement de gast van de regimenten was geweest gedurende eenige dagen. Met een driewerf „hoera!" voor het detachement besloot de kolonel. Het daverde over het plein. Toen zette de Kapel het oude, mooie Wilhelmus in. De geweren werc'en gepresenteerd, duizenden Hoeden en petten gingen al; zwijgend-eer biedig en geroerd luisterden we naar de plechtige tonen van ons volkslied. Kolonel Wagner zette ten besluite een „leve de Koningin!" in, dat driemaal herhaald wero.' door de soldaten, zwaaiend met hun Kipi's en veldhoeden. De Haagsche troepen bleven daarna ach ter; de Kapel ging het Indische detachement vóór naar het perron; de hoofdofficieren er. officieren volgden. Onder groote belangstelling vertrokken de gasten. Door een twaalftal veehouders te Wees- perkarspel is een adres gericht tot Gedep. Staten van Noord-Holland, waarin gezegc.' wordt, dat indien uitvoering wordt gegeven aan de jongste wijziging der plannen met betrekking tot het Weesper Zandpad, de nieuw aan te leggen primaire weg zal loopen door zeer vruchtbare landerijen, aan acres santen toebehoorende, en wel zoodanig, dat het beste deel van het land, hetwelk aldaar ineerendeels kort achter de boerderijen ge- 'S' k'P14 waardeloos wordt gemaakt. Adressanten vragen derhalve aan Gedep. den primairen weg niet te doen aanleggen, zooals hij op de laatste teekeningen gepro jecteerd is, doch het verkeer te leiden over den Klompweg. welke can zoo noodig ver breed zou kunen worden, waardoor een veel practischer en beduidend minder kost bare oplossing verkregen wordt. Oud-minister H. Colijn heeft gisteren in een vergadering, uitgaande van de vijf Bra- bantsche Kamers van Koophandel, alsmede van de R. K. Werkgevers-vereenigingen in' de Diocesen 's-Hertogenbosch en Breda, te Tilburg een rede gehouden over de Econo mische Conferentie van Genève. Het voorlooplg verslag der Eerste Kamer. Kunnen de zaken nu werkelijk winstgevend worden? Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer vond het ontwerp van wet tot wijziging van het VII hoofdstuk B der Staatsbegrooting 1927 (Centrale Midden- standscredietbank) vond, geenszins alge meene instemming. Verscheidene leden wa ren van gevoelen, dat de kleine midden- standsbanken een groote versnippering van krachten teweeg brengen, -welke uiterst na- dcelig werkt, vooral op kleine plaatsen. Andere leden waren van mcening, dat niet zoozeer onderlinge concurrentie en ver snippering van krachten, als wel de ge- htele aard en de wijze van de credietver- leening door de middenstandsbanken ver keerd geacht kunnen worden. Zij zouden onnoodig zijn, omdat andere banken in de behoeften kunnen voorzien. De middenstandsbanken hebben,, naar de meening van de hier aan het woord zijnde leden dan ook veel meer kwaad dan goed gesticht. Het ware gelukkiger geweest, zoo wordt betoogd, indien men de credietverlee- ning geheel in handen gelaten had van in stellingen, die daarin meer bedreven zijn. Wil men na zulk een ondervinding de mid denstandsbanken met Staatshulp in het le ven houden, dan zal in de eerste plaats moeten blijken, dat zij levensvatbaar zijn, en zooals in de tweede plaats, dat ze voor zien in een redelijke behoefte, die zonder hen onbevredigd zou blijven. De levensvat baarheid heeft de regeeringscommissie ech ter niet aangetoond, misschien niet kunnen aantoonen, omdat zij er niet is. derzocht had dienen te worden, of de za ken, in tegenstelling met vroeger, nu wer kelijk winstgevend kunnen worden. Een onderzoek in deze richting is er niet ge weest. Ook is nog niet aangetoond, dat ei liefhebbers zullen komen, die aandeelen m de nieuwe zaak zullen nemen. Men mag, aldu3 wordt betoogd, wel met zekerheid aanneuen, dat dit niet zal geschieden. Bo vendien hebben de Middenstandsbonken op dit oogenblik geen bchoorlij bedrijf. Zi; zouden dat alleen kunnen krijgen, wanneer zij erin slaagden cliënten van andere ban ken over te halen, om hun zaken over te brengen. Stel, dat dit gelukte, dan zou het ten aanzien van die andere niet gesubsi dieerde banken toch wel zeer onbillijk zijn, adt een concurrent met staatshulp kaperi; op haar btdrijfsgebied ging plegen. Maar het is wel zeker, meende men, dat die on behoorlijke concurrentie weinig of geen succes zou hebben, want de tegenpartij is veel sterker. De middenstandsbank zoude derhalve dan hoofdzakelijk alleen die zaken kunnen doen, welke de andere -wiet willen, omdat zij niet goed genoeg zijn. Andere leden, die zich weinig ingenomen toonden met het ontwerp, vroegen, wat de reden is, dat dc regeering meent, het mid- denstandscrediet te moeten steunen. Het gewone credietwezen wordt immers niet gesteund. Is het middenstandscrediet in zichzelve solide, dan heeft het gèen steun noodig, dan vroeg men naar e enduidelijke uiteenzet ting van de redenen, waaraan die noodzaak moet -worden toegeschreven! Er bestond twijfel, of bij de reorganisatieder midden- standscredietbanken wel altijd de noodige zorg en voorzichtigheid betracht wordt. Uit hetgeen ter zake van de wenschelijkheid van het verleenen van dit crediet is medege deeld, meenden de leden, die deze vraag deden, geen vrijheid tot steun te kunnen vinden., qijn er redenen, zooals bij het ver- leene van crediet aan de Rotterdamsche Bankvereeniging, n.m. op de mogelijke ge volgen van een débacle te voorkomen? Zoo 1, laat men daarvan dan mededeeling doen. Eenige leden, die in hoofdzaak de hier ontvouwde bezwaren deelden, meenden echter aan het voorstel hun stem niet te mogen onthouden, omdat de Staat nu een maal belangrijk in deze zaken geïntere» seerd is en door zich thans te onthouden een groot nadeel zou lijden. Kranig Atjeh-ofiicier. Het „Nieuws v. d. Dag v. N.-I." vertelt het volgende van kapitein G. F. V. Gosenson. Kapitein Gosenson is een bekende Atjeh- klant, die ongeveer tien jaren geleden, als luitenant, een eervolle vermelding verwierf voor zijn moedig gedrag tijdens een overval op zijn brigade te Djeuram (in het Meulaboe- sche). Een van de aanvallers sloeg met zijn klewang de kaak van luitenant Gosensofc ongeveej in tweeën. De officier hield toen met zijn linkerhand het getroffen lichaams deel legen, teneinde het afvallen)!) te be letten, greep met de rechterhand een kara bijn van een gesneuvelden maréchaussée en schoot zijn aanvaller neer. Dit koelbloedige, moedige gedralg, bet- welk kapitein Gosenson geheel typeert, her stelde het moreel van den troep, die ver volgens alle aanvallers neerlegde. Er moest geheel opnieuw een krachtige militaire actie ter Atjeh's Westkust worden gevoerd, doch door de lange periode van rust ontbrak net ons leger aan een voldoend aan tal ervaren Atjeh-olficieren. D'e enkele „old 'sands oie nog op Java over waren, werden derwaarls gedirigeerd. Kapitein Gosenson, die teen regiments-adjudant te Mr. Cornelis was, bood zich uit eigen beweging aan, en uit nieuwsgierigheid om den zoon van dien armen deugniet van een Willy te zien, en persoonlijk de waarheid van hetgeen hij be weerde en het deol waarnaar hij streefde te leeren kennen, verzocht Alban aan Poole om Jasper te zeggen dat kolonel Morley bereid was, hem in een persoonlijk onderhoud de onmogelijkheid te doen in zien van in diens voorstellen te treden en dat het hem dan aangenaam zou zijt, hei jonge meise te zie, dat Jasper voor het kind uit zijn huwelijk uitgaf. Maar Jasper weigerde met kolonel Morley te spreken. Hij was in de dagen van zijn bt- trekkelijken voorspoed, in de salon van me vrouw Haughton, onder den kalmen, maar doordringenden blik van den kolonel, diep vernederd. Hij zou, ook daardoor, in een persoonlijke onderhoud in 't nadeel staan tegenover den kolonel. Daar hij ook niet in staat was met het kind voor den dag te ko men, zou hij zich bovendien aan een kruis vuur van vragen blootstellen, zonder daarop afdoende te kunnen antwoorden. Hij' wei gerde dus op norschen toon den kolonel te zien en verklaarde dat hij geen mindere voorwaarden zou aannemen dan de dooft hem gestelde. „Maar zeg aan kolonel Morley dat, als de onderhandelingen mislukken, ik niet in ge breke zal blijven, om vroeger of later met mijn vriendelijken schoonvader in persoon van gedachten te wisellen." „Ja, voor den drommel!" riep Poole opge wonden uit; „ga Darrell zelf opzoeken; hij is gemakkelijk te vinden." „Vroeg of laat", zei Jasper op nijdigen gezien zijn mooie antecedenten (hij sprak ook vloeiend Atjehsch), werd het aanbod vol gaarne geaccepteerd. Het aanhoudende pa trouilleeren door anderen had wat betreft Tjcst Alinog geen succes gehad. Eind 1924 brak opnieuw ernstig vezet uit ter Atjeh's Westkust. Toen dit bet jaar daarop nauwelijks was bedwongen, laaide het vuur van den opstand opnieuw fel op, en het was het bendehoofd Tjoet Ali de aanvoerder van de bende die de ongelukkige brigade Gruneielt in de pan hakte en daar bij 18 karabijnen veroverde die op den voorgrond trad als de gevaarlijkste opstande lingen-leider. „Ik ga niet met verlof naar Europa, voor dat ik Tjoet Ali heb," verzekerde de kapi tein. Hij heeft woord gehouden. En hoe? „Geen verliezen onzerzijds," meldde het telegram er in het kort bij. Een bewijs hoe keurig Gosen- son's actie werd gevoerd. toon, „Ivan het zoo ver komen. Liever wilde ik niet naar hem gaan als het mogelijk was. Ik mocht mijn drift eens niet kunnen beteu gelen. Het is nietgclen. Het is r: :t ali~-o '.ri geldzaak tusschen ons. Er zijn beleediging ;n uit te wisscher. v_,ban- nen a's een schurftige hond en door ten gek vane2n procureur behandeld als oud vuill V i)t tig jaar geleden zouden de Lose'ey's mct verachting 0p de DarrcU's hebben neer gezien. t „Hnl' zei Poole, na eenige oogenb'.ikkjn van nadenken, „als Darcll even lomp geweest is tegen U als teg-n mij, dan verwondert hst me niet, aat gij een Wrol< tegen hem koestert Maar al zoudt ge eens driftig worden in eea onderhoud met hem, het zou tcch meer g0ed dan kwaad doen. Gij kunt U verschrikkelijk onaangenaam maken als ge dit wiit, en mis schien hebt ge meer kans om Uw zin te krij gen, wanneer hij ziet dat ge even goed bijten als blaften kunt. Ga naar Darrell en plaag hem; h®t U niet eerlijk dat ge mij alleen plaagt- „Dol'- zanik niet! Als ik aan zijn deur kom gaan staan, 0f hem op straat aanspreken met de meid aan mijn hand, zou Uw raad wijs zijn. De wereld stoort zich niet aan ruzts tusschen een rijken schoonvader en een ar men schoonzoon Maar een belangwekk rr.de jongedame die hem grootvader noemt, en te voet valt, kan hij niet tot harden arbeid om h®t dagelijksch brood veroordeel en. En als hij geen geloof slaat aan haar geboorte, laat het geval dan maar in de dagbladen I zetten; er zijn menschen genoeg die het wel gelooven. Ik zou dan in #en geheel andere Zooals wij reeds gemeld hebben, is gisteren staking uitgebroken aan de Overijselsche Ijzergieterij en Machinefabriek te Deventer. Deze staking omvat het geheele personeel, zijnde ongeveer 125 werklieden. Daaronder zijn 104 georganiseerden en wel 84 leden van den Alg. Nederl. Metaalbewerkersbond en 18 leden van den R. K. Metaalbewerkersbond. Hedenmorgen is de vergadering gehouden van de stakers, waar o.a. werd opgemerkt, dat Zaterdag tijdens de bespreking met den rijksbemiddelaar, de directie van de fabriek aan het personeel bekend had gemaakt, dat Maandag 11 Juli de fabriek tot nadere aan kondiging zou zijn gesloten. De afdeeling Rotterdam van den Alg. Nederl. Metaalbewerkersbond heeft een bui tengewone ledenvergadering gehouden. De voorzitter van de afdeeling, de heer C. Oosterhoorn en de bonds-secretaris de heer G. v. d. Houwen, hebben een uiteen zetting gegeven van de actie voor loonsver- hooging, zooals die thans gevoerd wordt aan de Mij. Fijenoord en van de conferentie, welke over dit onderwerp met de vertegen woordigers van de Maatschappij en van den Metaalbond hebben plaats gehad. De vergadering heeft aan het bestuur de opdracht gegeven de onderhandelingen te voeren en eventueel alle middelen te benut ten, welke kunnen leiden tot een beteeke- nende algemeene loonsverhooging in de metaalindustrie. „Groote en onrechtvaardige benadeeling van vele winklelers?" Naar aanleiding van het voorontwerp van wet op de winkelsluiting en het werktijden besluit heeft de K. vr K, voor Salland zich gewend tot den Minister van Arbeid in een adres, waarin zij o.m. zegt dat de samen koppeling van winkelsluiting en werktijden besluit tot gevolg zal hebben, dat op het ge bied der winkelsluiting een zeer te betreuren uniformiteit over het geheele land zal ont staan, een te vroege sluiting zal, waar de winkels bezocht worden door van hun werk terugkeerende arbeiders en landbouwers, zeer bezwaarlijk zijn, Ook de Zondagssluiting zal groote bezwa ren hebben. Zij zal het den landbouwer on mogelijk maken bij het ter kerke gaan ver schillende inkoopen te doen,. De gewenschfe bescherming van den win kelbediende zal leiden tot een groote en on rechtvaardige benadeeling van vele winke liers, die nooit bedienden hebben gehad en wel nooit zullen krijgen en zal ook er toe leiden om ons land voor het reizen van bui tenlanders weer minder aantrekkelijk te ma ken. Ook het eigen volk wordt in zijn be wegingsvrijheid belangrijk belemmerd. De Kamer moet den Minister vooralsnog een regeling dezer materie in den voorge- stelden vorm zeer ernstig ontraden, 7 Juli kwamen te Utrecht bijeen vertegen- woordigsters(gers) van de Federatie van Diocesane R. K. Vrouwenbonden en de Centrale Commissie voor de Vrouwenorgani satie uit het R. K. Werkliedenverbond, ter bespreking van de vraag op welke wijze met vrucht zou kunnen worden samengewerkt. Met genoegen werd geconstateerd, dat bij beide instellingen het verlangen aanwezig is vriendschappelijk samen te werken. De wijze, waarop zal worden samenge werkt wordt binnen niet te langen tijd op nieuw onder het oog gezien. Nog tijdens de vacantie is er gelegenheid om een pelgrimstocht te houden naar Lour- des. Zooals bereids is aangekondigd, zal het Nederlandsch comité tot regeling van bede vaarten van 24 tot 31 Augustus de reis naar Maria's Heiligdom ondernemen. Tot 15 Juli kan men zich nog zonder ver hooging der reissom aangeven, op 1 Augus tus wordt de inschrijvingslijst gesloten. Zich te adresseeren aan den directeur Chr. Riecker.g, Bredasche weg 297 te Til burg of aan Pastoor Offermans te Lierop. positie zijn om te onderhandelen. Het is juist omdat ik, als ik Darrell weer ontmoet, niet graag weer blaffen zou zonder te bijten, dat ik die ontmoeting uitstel. Het is alles de schuld van je traagheid, Dolf; spoor de meid toch op." „Ik kan haar niet vinden; dat weet ge ook wel! En wil ik U eens wat zeggen? Kolonel Morley, die slim is, gelooft niet dat het meisje bestaat." „Zoo! Nu, ik begin er zelf aan te twijfe len. Maar in ieder geval, aan mijn bestaan kunt ge niet betwijfelen en ik ben dankbaar voor het Uwe; en daar ge mij de moeite veroorzaakt hebt om te vergeefs hier te komen, kan ik even goed een week beta ling vooruit nemen; vier pond als 't U be lieft Dolf Poole." ELFDE HOOFDSTUK. Toen kolonel Morley vernam, dat Jas per een bijeenkomst geweigerd en het ver zoek van zijn gewaande dochter te mogen zien, ontweken had, werd hij nog meer ver sterkt in zijn meening, dat Jasper nog niet gezegend was met een dochter, die listig ge noeg was om vertoond te worden. eVrheugd dat het den bedrieger aan hel middel ont brak, om Darrell te kwellen een middel, dat, goed aangewend, zeer lastig had kunnen worden, en overtuigd, dat Jasper, als hij be merkte, dat men verder geen acht meei op hem sloeg, zich gedwongen zou zien, zeil om de thans geweigerde voorwaarden te ver zoeken, gaf de kolonel droogweg aan Poole te kennen, dat het met zijn bemiddeling uit WOENSDAG 13 JULI. HILVERSUM. 1050 M. 12 uur Politiebcr. 12.35— 2 Lunchmuziek door het trio D. Groeneveld, viool, A» van Leeuwen, cello, P. Jocherr.se, piano. 4.45^-45 Vooravondconcert door het A.N.R.O.-orkest, Jacques van Kinsbergen, viool. 7.45 Politieker. 6.457«io N..O..V. -uitzending Folitie-mandoh'never. D.E.S.V. Den Haag. 1. D.E.S V.-rrarsch, Murkens. 2. Largo in G, Handel. 3. Phryne, Ganfi. 4- Vision Celeste, Murkens. 5. Marcia Jubilante, Folman. 7.107.40 (N.O.V.) Dr. Ch. Bles te Arrsterdam, over: Magnetisme, Somnam bulisme, Suggestie en Hypnose. 8.10 Aansluiting van het Kurhaus te Schevcningen. Het Residentie-orkest, o.l. van Prof. G Schneevoigt, Ilona Durigo en Jacques Urlus, na de pauze in „Das Lied von der Erde", een sym- phonie vcor tenor en alstem en orkest. In de pauze De reizen naar Frankrijk en Duitschland, door Edgar Grünn 10.15 Persber. 10.3012 Dans- en soupermuzick uit het Casino te Noordwijk door „The Berkeley's" en het .Roemeensche orkest Cornelius Codolban. DAVENTRY, 1600 M. 12.05 Het Daventry-kwartet en solisten (sopraan, tenor, cello, piano). 12.20 Speech van H.R H. Prince Henry, opening van „The New Leas Cl ff Pavilion". 12.5 (vervolg) Concert. 1.20 2.20 Orkestconcert. 3.15 Voorlezing uit David Copper- lield. 3.20 Lezing» Shakespeare's King Henry IV, 3e deel. 4.05 Lezing: Village life in Belgium. 4.30 Het Daventry kwartet en solisten (bariton, viool). 5-35 Kinderuurtje. 6.30 Orgelbespeling. 64.0 Tuin- praatje. 6.50 Tijds., weerber. 7.05 Orgelbespeling (vervolg). 7.20 Lezing: Can the nations safely disarm? 7.35 Liederen van Brahms door D. Smith. 7.45 Lezing: The nervous child. 8.05 Liederen van Martin Shaw, M Carew, sopraan. 8.20 Revuc-herinneringen.. 8.20 Weerber., nieuws. 0.40 Causerie. 9.55 Instr. concert A. Brain, Fransche hoorn. J. Macking- tosh, cornet, Orkest. 10.15 ..The mists of morning" i-acter. Daarna weer orkest en solisten. 11.201 2.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.5011.20 Con cert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Con cert (piano, viool, cello) b.5011 Concert, Orkest voc. en instrum. solisten. LANGENBLRG, 469 M. 1.252.50 Orkestconcert. 4.505.50 Wielerwedstrijden in Dortmund. 5.50 6.50 Kamermuziek (piano, viool) 8.5010.35 Volks liederen, Maria Bussau, zangeres Zangkoor. 10.50—i- 12.20 Dansmuziek op het Rynterras Dusseldorf. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN 484 1VI. erL566 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 Oude muziek (Dembalo). Alice Ehlers. Berliner radio- orkest, o.l. van Selmar Meyrowitz. 10.50 Sluiten. HAMBURG, 394.7 M. 4.35 Orkestconcert. 5.20 Dahf» muziek. 6.20 LOrkcstconcert. 7.20 Orkestconcert, 8.20 Concert door het Noord-Duitsche Waldhoorn kwartet. 9.35 Erna Kroll Lange, zangeres. Bandonion- concert. Daarna tot 21.10 Dansmuziekj. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Kamermuziek, (piano, cello). 8.2010.20 „Manon", opera van Massenet. DE PLECHTIGE OMMEGANG TE 's-HERTOGENBOSCH. Begunstigd door prachtig zomerweer trok Zondagmiddag weer door de straten van 's-Hertogenbosch de plech'ige ommegang ter eere der Zoete Lieve Vrouwe, temid- d envan duizend entoeschouwers, inwonera en vreemdelingen. Uit alle deelen des lands was men naar de Hertogstad gekomen om dezen fraaien stoet te aanschouwen, welke meer dan een uur lang was. Verschillende muziekkorpsen en zangkoren luisterden den stoet op en brachten afwisselend Marialiederen ten ge- hoore. Meer dan honderd vaandels en ba nieren, talrijke fraaie groepen, w.o. een uitgebreide historische groep, gingen in den stoet mede. In korte trekken weergegeven gaf de stoet een ui beelden van de geschiedenis van de devotie tot de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch, en de grootheid, de verhe" venheid van Maria's plaats in het verlos singswerk van den mensch. Verder gingen mede de verschillende vereenigingen der stad met haar vaandels en groepen, die het karakter der vereeniging uitdrukten. Van uit het bisschoppelijk paleis werd de stoet gadegeslagen door Z. D. H. Mgr. dr. Hortvak uit Hongarije, die in de beneden- vestibule van het paleis voor de geopende deuren had plaats genomen omringd door een groote schare geestelijken. Bij te rugkeer in de kathedraal werd de plechtige ommegang besloten met den ze gen met het Allerheiligste en het Volkslied ter eere der Zoete Lieve Vrouwe, dat machtig klonk uit duizenden monden. Des avonds volgden wederom duizenden in alle stilte vroom den rozenkrans biddend den bidweg. Dat het niet botert tusschen schoonbroers komt in de beste families voor. Gewoonlijk behandelt men die vuile wasch binnenshuis, want: wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht. In dien geest kapittelde Mr. Coenegracht bij de zitting der rechtbank te Roermond ook een getuige, die met zijn twee zoons, wandelend op het Swartbroekplein te Roer mond ruzie gekregen had met zijn schoon broer A. M. F. Hij wilde echter gaarne den eed afleggen, evenals een der zoons. Verdachte zou met een mes gestoken heb ben naar de buik van H„ die door achteruit springen den steek ontkwam. F. zou zijn manipulatie do en hebben vergezeld gaan van de vriendelijke uitnoodiging: Kom hier, ik steek je dood. Een der zoons vertelde, dat hij de beide handen van verdachte vastpakte, waarop deze hem over de linkerhand sneed. Het bleek, dat de rivalen in een en het zelfde huis wonen. Dat zal wel prettig zijn, vond de presi dent. Mr. Rieter: Is er nadien nog iets voor gevallen? Get.: hfog niet meneer. President: Nóg niet.... Het bleek, dat verdachte spoedig gaat verhuizen. Wat maar het beste is. Get. M. H. H. was bij bet gezelschap, maar toen hij zag, dat het hommeles werd, ging hij een café binnen. Hij wilde liever niets zien. Verdachte erkende het mes in handen te hebben gehad, doch niet te hebben gesto ken. H. had hem geschopt en stak de hand in zijn zak. F. wist, zei hij, Wat dat betee- kende en nam toen zijn mes. Verdachte voer nogal uit tegen zijn schoonbroer, waarom de president hem tot kalmte aanmaande. De eisch luidde 2 maanden gevangenis straf. was; dat, als Loseley het waagde hetzij per soonlijk, hetzij door den heer Poole ot iemand anders den heer Darrell aan te spre ken, het thans gedane voorstel onmiddellijk en onherroepelijk zou worden ingetrokken. „Ik zelf," voegde de kolonel er bij, „denk binnen kort voor het overige van den zomer op reis ie gaan; als de heer Loseley zich in- tusschen bedenkt over een aanbod, dat hem voor honger en gebrek vrijwaart, kan hij zich tot den zaakwaarnemer van den heer Darrell wenden. Vroeger of later, naar Uw beschrijving van zijn armoede te oordeelen, moet hij daartoe komen, en het verheugt mij te zien, dat hij in U zulk een verstandigen raadsman heeft. Dit was er compliment, dat den ongeluk- kigen Poole maar weinig troost* verschatte. In 't kort deelde Alban aan Darrell zijn overtuiging mede, dat Jasper niet alleen geen bewijzen had voor de aanspraken zijner dochter, maar dat die dochter zich nog altijd niet op deze wereld vertoond had; en dat Jasper, ofschoon hij zich thans stil hield, in de hoop op voorwaarden, die hemb rfieer en meer naar den zin zouden zijn, slechts aan zijn eigen nadenken moest worden overgela ten, om de voordeelen der landverhuizing te leer eninzien. Misschien zou hij er dan, wel is waar, honderd pond 's jaars bijbedin- gen en dat verzoek zou men hem licht kunnen inwilligen; maar over 't geheel wenschte Alban Darrell zich geluk met de waarchijnlijkheid dat hij weinig meer van zijn schoonzoon hooren zou en in 't geheel niet meer van diens dochter. i-.t-.~a—. i.-Luj- (Wordt vervolgd),.-ï

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6