Sport- en Wedstrijden. KONINGSTRAAT 31 PEEK CLOPPENBURG waterpolo. Wegens verbouwing ingang nieüw pand VOETBAL. R. K. V. „Zwaluwen". GEDISTILLEERDWET. ZAAK S. BILJARTEN. JAMMEN PLAATSELIJK NIEUWS. INGEZONDEN. Begrafenis J. Kostelijk. IJMUIDEN. ZANDVOORT. ms BENNEBROEK. BEVERWIJK. HAARLEMMERMEER. HAARLEMSCHE ZEILVEREENIGING Vrijdag hield de H. Z. V. een goed bezochte ledenvergadering. AI- voor.- rer geopend heeft en de no- tu.en van de ledenvergadering van 28 April voorgelezen zijn, komt het voornaamste punt n. 1. de deelname aan de H. Z. V. Kaagv.eek. Na lange besprekingen is besloten dat Zaterdag 23 Juli vertrokken wordt om Zondag 31 'Juli naar Haarlem terug te keeren. Het besti: r. Als vorige jaren wordt er weer gezeild met leden der Ned. Reisvereeniging op ZaterUagmiddags 6 en 20 Augustus. Om half vier wordt van Geko weg- gezeild. Enkele nieuwe leden werden aange nomen. Bij de rondvraag kwamen o. a. ter sprake de wisselprijzen, een aanlegterrein en onderlinge wedstrijden op Zaterdagmiddag. Door de nieuwe indeeling konden de wissel- prijzen niet uitgereikt worden. Op verlangen der vergadering zal het ter- re, -L an 't vorige seizoen weer gehuurd wor den. Op Zaterdagmiddag zullen waarschijnlijk onderlinge wedstrijden gehouden worden. Met een herinnering aan de viering van het eerste lustrum, sloot de voorzitter de verga dering. EERSTE LUSTRUM H. Z. V. Ter herdenking van het eerste Lustrum Zullen Zondag 17 Juli verschillende wal en waterspelen gehouden worden, die wel in den smaak zullen vallen. 's Morgens half wordt van Geko ver trokken, terwijl een motorboot voor leden, donateurs en genoodigden aanwezig zal zijn. 19 Juli is er feestviering in Geko. Wij zijn er altijd trotsch op geweest, u in ons midden te bezitten, niet om den naam alleen, maar gij waart een man, die trots uwe drukke werkzaamheden tijd wist te vinden voor dit mooie sociale doel de kinderen te geven, wat zij zoo noode missen. Vanaf het begin onzer vereeniging zijt gij getrouw ge bleven moeilijke tijden hebt gij met ons doorworsteld. Wie dit niet heeft meege maakt, kan er zich geen voorstelling van vormen. Wij mogen u dan noemen een van onze steunpilaren. Altijd hebt gij door uwe tegen woordigheid op onze vergaderingen uwe bijzondere belangstelling getoond maar dit niet alleen bij moeilijkheden wist gij den rechten weg aan te wijzen. Gij hebt het werk dan tot op zekere hoogte gereed mogen zien. Het vooropgezette doel is gereed gekomen. Het was u altijd een groote blijdschap het als voorbeeld te mogen aantoonen. Voor alles wat gij voor de vereeniging hebt gedaan en wat gij persoonlijk voor ons zijt geweest, brengen wij u onzen harte- lijken dank. Wetende, dat wij u noode kun nen missen, spreek ik den wensch uit, dat uw voorbeeld in dit werk door anderen ge volgd mag worden. Dan weet ik, dat uw werk, uw steun en uw trouw niet tevergeefsch is geweest. Op deze plaats breng ik u een laatsten groet. Rust zacht. Tot slot sprak nog Ds. van Calcar, die den overledene als een getrouw kerkbezoeker en lid van den Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente herdacht. De oudste broeder van den overledene dankte voor de laatste eer. HAARLEMSCHE ZWEMBOND Z GNEA III—D.W.R. II 2—2. OOp het oefenuur van den Haarlems chen Zwembond werd gisteravond onder leiding van den heer Bouwer de wedstrijd Zignea III- D.W.R. II gespeeld. Het was een heel aardige wedstrijd, ech ter na rust waren de meeste dames uitge speeld. In het vervolg zou het wel aanbeve ling verdienen voor een dames-wedstrijd, het veld eenigszins te verkleinen. In het begin zijn de Waterratten-dames iets in de meerderheid, Mej. v. Norden stelt zich echter binnen de 2 meter op en moet het water uit, waardoor Zignea de leiding kan nemen (10) Nog voor de rust maken de Waterratten-dames gelijk (1 -*-1). Na de rust doet zich de vermoeidheid eenigszins gelden er wordt lang zoo vlug niet meer gespeeld. Bij een aanval van Zignea weet de midvoor de leiding te heroveren. De Waterratten zetten er nu alles op om ge lijk te maken, waarin ze even voor tijd sla gen. Wel worden nog vurige aanvallen door beide partijen ondernomen om de leiding te veroveren, maar als Bouwer fluit hebben de partijen de punten verdeeld. HEEREN. DE DELFT I—KINHEIM 4—1. Na afloop van den dameswedstrijd be geven de zeventallen van Kinheim en De Delf zich in het water om onder leiding van den heer Boeree elkander te bekampen. Het begin is voor De Delft en wanneer Duivevoort een schot lost, dat Cornelisse niet voldoende wegwerkt weet Huise De Delft de leiding te geven. Kinheim laat zich hierdoor niet ontmoedigen en ondernemen eenige goede aanvallen op het Delftsche doel, doch Splunter en v. d. Groen hebben geen geluk met schieten, een mooi schot van Hugsman verdient in deze overwichtsperiode van Kinheim vermelding. De Delft werkt zich langzamerhand los en uit een van hun aanvallen weten ze den stand op 20 te brengen. 'Na de rust komen de Beverwijkers over donderend opzetten en met een schitterend schot weet Splunter den achterstand te verkleinen 2—1. Bij den uitgooi" verbeet Kinheim ieder een man te nemen en De Delft heeft geen moeite om het derde doel punt te scoren. Kinheim geeft zich nog niet gewonnen en stelt alle pogingen in het werk om den achterstand te verkleinen, doch het lukt niet en ,-t De Delft zijn voor sprong te >:n- ds Boerse einde fluit heeft De Delft gewonnen. Kinheim verdient echter een woord vat: hulde v -ar hiv.i taai volhouden. VETERANEN. F.S.V.DE DELFT 0—1. Als laatste wedstrijd van dezen avond werd gespeeld P.S.V. tegen De Dtlft. Het va n geanumer rde wedstrijd, waarbij om beurten de doa en mi gevaar verkeerden. Daar F), ov een beter keeper dan de politie beschikken, hebben ze dezen wedstrijd ge wonnen. Voor rust wist van Luijken het eerst n eenigste doelpunt van dezen wed strijd te maken. Wel probeerde van Sluis nog Boog te verschalken, maar het gelukte hem niet, 'at la Delft met 10 haar eersten wed 'rijd g :eft. A. D. O. II—R. K. V. Z. II 2—5. Als de scheidsrechter beginnen blaast zijn beide ploegen volledig. Zw. speelt eerst tegen de felle zon in en zit direct goed op den bal. Na 10 minuten spelen, opent A. D. O. midvoor. 10. Niet ontmoedigd valt Zw. aan en heeft spoedig succes als H. de Graal met een mooi schot de keeper laat vlsschen 11. Even daarna herneemt 'A. D. O. de leiding als een Zw.-back in eigen doel trapt 21. Ko.'t voor rust brengt de rechtsbin nen van Zw. de partijen weer op gelijken voet. 2—2. Na de hervatting blijkt al spoedig dat Zw. groote plannen heeft. Vurig wordt om de 'eiding gespeeld en het is Zwaluwen die de leiding neemt door een tam schot van haar rechtsbinnen. 32. Hierdoor nog aange moedigd trekken de Zwaluwen telkens weer len aanval en weten den stand op te voe ren tot 52. Ais de scheidsrechter, die goed leidde, voor het laatst fluit, heeft R. K, V. Z. verdiend gewonnen. Rest nog te vermel den, dat de wedstrijd onder zeer vriend schappelijke verhoudingen gespeeld werd, FORTUNA—E. D. O. 1—3. Nederlaagwedstrijden te Vlaardingen.- F..D.O. was de laatste club, die Fcrtuna moest bestrijden, de grootste nederlaag, welke Fortuna was toegebracht was 21. Het is E.D.O. gelukt daarboven te komen, wat nu juist niet zoo erg gemakkelijk was. Dat heeft verleden week een compleet A.D.O. ondervonden, welke met moeite gelijk wist :e ;pel#n. Her is een uiterst spannende strijd strijd geweest en met de rust was de stand nog dubbel blank. Wel deed Fortuna haar naam eer aan, maar we moeten erkennen, dat het een ploeg is welke onafgebroken werkt van het begin tot het einde en de te genpartij totaal geen gelegenheid geeft om ook maar iets op zijn gemak te doen. De ver dediger mocht er wezen en vooral de keeper viel op. Wel was het verband der linies nu juist met wat j? noemt maar de voorhoede ondernam menigmaal een gevaarlijken aanval welke de E.D.O.-verdediging heel wat moeite gaf. De volgende elftallen stellen zich op Fortuna Klosland Beekhuizen Goos Bakker Kalker v, d. Berg Bakker v. d. Bergen Hofman v. Everdingen Koorburg. J. Perucel L. Perucel Steffens jr. Tanis Swart C. v. d. Laan Dinkla S. v. d. Laan Beoré Kuil Nijgh. E. D. O. Fortuna trapt af en heeft het voordeel van den schuin over het veld staande wind. Direct krijgt Fortijuna een prachtkans, doch niet zonder geiuk weet Nijgl^ het schot te stop pen. Het spells vlug en gaat over en weer zon der, dat er van een bepaald overwicht van een der partijen sprake is. Fortuna valt meer malen gevaarlijk aan maar sNijgh toont zich een waardig plaatsvervanger van Meenhorst. Dan krijgt Perucel een dot van een kans maar hij geeft geheel onnoodig over, waar door de achterhoede gelegenheid heeft om in te grijpen. Bij een aanval van E.D.O. maakt een der Fortuna-backs zoo duidelijk hands, dat ieder het zag, behalve de scheids rechter. De bal kwam bij Kuil terecht, welke hem opraapte in de verbeelding, dat er voor penalty was gefloten. Toen was de arbiter genoodzaakt penalty te geven, echter tegen E.D.O. Fortuna benutte de kans niet. Voor rust loopt Forntua er nogal eens gelukkig doorheen. Na de hervatting komt E.D.O.. in de meerderheid en Perucel geeft E.D.Oe de leiding. Even daarna vergroot dezelfds speler bijna de leiding doch juist duikt Goo. op en trapt den bal nog voor de doellijn weg Dan maakt Swart er 20 van en uit een voorzet van denzelfden speler brengt Steffens den stand op 30. Fortuna geeft nog geens zins gewonnen en met een kopbal verkleint Hofman de achterstand. Hiermee komt het einde en heeft E.D.O. een gouden medaille verdiend, terwijl de spelers een echt Vlaardingsche prijs krijge'n: n.l. een vaatje haring. Secr. H. de Rooy, Voortingstraal 12. Ollicieel. Woensdagavond vergadering der elftal commissie in de Jozefgezellenvereeniging, Janssraat, aanvang 8 uur. HENK. KAMPIOENS WEDSTRIJD Gooischg^ L.T.C. Bussem - T.E.D. Haarlem 1—6, eHerensingle: J. Maas si. A. Wolfrat 6-3, 6-3; E. v. d. Weiden verl. v. K. v. d. Berg 4-6; 5-7. Dames Slinle: Mej. R. Hulshof! sl. N. Spruijt 6-1 7-5. Heeren Double; J. Maas en E. v.d. Wei den sl. J. v. Wachem en A. Wolfrat 6-4, 7-5 Mixed Double; Mej. R, Hullsholff en J. Maas sl. T. v.d. Heijden en A. Wolfrat 6-1, 6-8, 8-6. Mei. F. Senft en E, v. d. Weiden sl Mej. G. Meetris en J. v, Wachem 6-2, 6-4. Dames Duble; Mej. R. Hulshoff en F. Senft sl. mej. A. Spruijt en G. Meesters 6-1, 10-8, Door deze overwinning Waeft „PJï.D." zich geplaatst in de fifnale voor het kam pioenschap 3e klasse der Westelijke af- deeling. ATHLETIEK. Intern. Wedstrijden A.V. 1923 op Zon dag 24 Juli. De A.V. 1923 houdt Zondag 24 Juli a.s. internationale wedstrijden. De inschrijving sluit definitief 18 Juli laatste post. Voor ieder nummer worden bij voldoende deelneming, minstens 3 prijzen beschikbaar gesteld, w.o. gouden en zilveren medailles, zilveren gebruikte artikelen, kunstvoorwer pen en diverse medailles en bekers. De wedstrijden worden gehouden op een prima vlak grasveld in het Stadion te Am sterdam, omtrek buitenbaan ongeveer 340 Meter. Voor de drie estafettes 4 X 100 M., 4 X 400 M. en Olym. Estafette 800—400200 200 M., is beschikbaar als vereen, prijs de zilveren Herman v. Leeuwen,wissel beker. Het programma luidt tenminste een der punten te bemachtigen. H. P. C. verschijnt vermoedelijk com pleet, aldus: De Jong, Leyenaar, Braam, F, W. Moolenaar, J. Moolenaar, Kodde, MHedenavond zal de bekende biljart- piolessor J. v. d. Laan in Café v. d. Heu vel, Cempiaan 51 te Heemstede een bil- jartdemonstralie geven, waaronder een partij van 500-100, Voor de talrijke biljartliefhebbers weer een avond van genot. JUBILEUMWEDSTRIJDEN „HAAR LEMSCHE DAMCLUB". Onder groote belangstelling vingen Maan dagavond j. 1. te Haarlem in „De Koren beurs" de ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der „Haarlemsche Damclub" geor ganiseerde lubileumwedstrijden aan. Door ca. 60 spelers wordt aan deze wed strijden deelgenomen. De uitslagen der eerste ronde laten wij hieronder volgen Groep 1. J. W. van Dartelen 11 F. A. Berkemeier. Groep 11. H. Greeuw 20 W. van Daalen J. Poppen 11 J. P. van Eijk Groep III P. Mollema 20 H. van San ten J. Wielenga 20 Ph. F. Amelung J. van der Giessen 20 J. C. van Waard. Groep IV. R. Hartgerink 20 P. H. M eure, C. Gasteiaars 20 J. Merts. Groep V. G. A. Ottolini 11 J. Bijster Jr. J. R. Kuyk 20 J. H. Reedijk. Groep VI. P. A. Nooy 20 Jac. Fr. van Garderen J. Balk 11 J. L. Versteeg. Groep VII. Th. C. v. c'.. Sluis 11 J. Fabel W. Bosman 20 K. v. d. Veen. Groep VIII. H. van Lunenburg Jr. 20 F. G. Doesburg Lanooy P. Ottolini Sr. 2-H) A. Kooreman. Maandag 18 Juli a. s. worden deze wed strijden voortgezet. DE COMP TITIES VAN DEN NEDER LANDSCHEN DAMBOND. De Hocrdklasse-competitie van den Ne- derlandschen Dambond zal dit jaar reeds be gin September a. s. aanvangen, zulks in ver- band met de Olympische Voorwedstrijden, welke in alle districten zullen worden gehou den om de deelnemers aan te wijzen voof het Olympisch Damtournooi in 1928. Volgens het verslag, van een der bladen, Kooyman. j is veroordeelend arrest gewezen, omdat de wet geen artikel bevat waarbij verboden is om op andere wijze dan de wet aangeeft, tot de hoeveelheid te komen, waarnaar accijns en boete te berekenen is. Zoo uitdrukkelijk mogelijk geeft de wet aan zijn allereerste artikelen, hoe tot die hoeveelheid gekomen moet worden. Had de wetgever, na zóó gebiedend voorgeschreven te hebben, nog een artikel laten volgen: „Op andere wijze mag niet tot de hoeveelheid gekomen worden", dan zou zulk een artikel geridiculiseerd zijn, gekwalificeerd als het vijfde rad aan den wagen, door ieder, in wetten, eenigszins thuis. Met een verbod om anders dan de wet aangeeft, tot die hoe veelheid te komen, toch staat gelijk de uit drukkelijke bepaling hoe tot het bedrag gekomen moet werden. Het verslag zal daarom op een misverstand van het arrest berusten. Een zaak als deze zal eenig zijn onder de wet op het gedistilleerd meer dan vijftig jaar oud. j Het Rijk stelde vele bekeuringen buiten gevolg, waarin ambtenaren, door schatting, j tot de hoeveelheid waren gekomen. Maar toen gold het partijtjes van 1 H.L., I thans een partij van 200 H.L. In deze bekeuringszaak is het met anders. Voor de rechtbank eischte de Rijksadvocaat een ander bedrag dan waartoe de rechtbank veroor deelde. Het tweede arrest van het Hof gaf, weer een ander bedrag aan. Daar opzettelijk hooger genoteerd werd dan ingeslagen, zouden tal van accountants ook tot tal van andere resultaten komen. Of het bedrag groot of klein is, doet weinig ter zake. Het geldt de toepassing van de wet, daarvan hangt voor handel en industrie, alles af. den overledene als een getrouw kerkbezoek gi'iïg ~'die zich verbond ex'enhieele klachten HOUW ING, Oud-Ontvanger van de in voerrechten en accijnzen van het kantoor te Haarlem. Haarlem, 9 Juli, 1927. 100 Meter hardloopen Klasse A. 100 Meter hardloopen c. 400 Meter hardlooper A. 1500 Meter hardloopen A. 5000 Meter hardloopen A. Speerwerpen A. Kogel stooten A. Verspringen met aanloop A. Hoogspringen met aanloop A. Polsstok hoog springen A. Hink-Stap-Sprong A. 4 100 Meter Estafette 4 400 Meter Estafette. Olympische Estafette 800— -400—200— Herman v. Leeuwenwissel-beker. 2e KLASSE a. NED. ZWEMBOND. II. P. C. H. Z. 2 P. C. Dinsdagavond a.s. vindt in Groenedaal bovengenoemde wedstrijd plaats om acht uur. Het belooft een spannende strijd te werden daar H. P. C. beslist moet winnen om in de running voor het kampioenschap te blijven, terwijl H. Z. P. C. danig in de hóek zit waard de degradalielagen vallen, dus zich tot het uiterste zal inspannen, om Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. PLAATSELIJKE KEUZE. Over het algemeen maken de menschen (Geheelonthouders natuurlijk uitgezonderd) zich niet erg warm over de quaestie der Plaat selijke Keuze, en toch is de beslissing daar over eene beslissing, die verstrekkende gevol gen zal hebben. Het behoeft geen betoog, dat het doel van hen, die eene beweging voor deze zaak op touw zetten is, om te komen tot ge- heele „drooglegging", waartoe de Plaatselijke Keuze den weg kan en moet effenen. Wat de financieele, en wat meer beteekent, de zedelijke gevolgen zijn, kan ieder, die de berichten omtrent deze materie uit Amerika eenigszins geregeld volgt, gemakkelijk na gaan, en toch schijnen deze berichten op de geheelonthouders weinig indruk te maken, anders zouden' ze 'zich daaraan toch Ze^r spiegeiep. De eerste gevolgen worden na tuurlijk vermindering van opbrengst van den accijns en groote vermeerdering van uit gaven voor toezicht op, en achterhaling van overtredingen tegen de betrekkelijke wet, wat hier nog meer moest kosten dan in Amerika, omdat we omringd zijn door'alcohol produ- ceerende landen, waardoor een drukke en lucratieve smokkelhandel moet ontstaan. Die verminderde ontvangsten en vermeer derde uitgaven moeten door vermeerde op brengst van bestaande of invoering van nieu we belastingheffingen worden gecompen seerd. Dat tegenover deze meerdere uitgaven, minder uitgaaf voor gevangenissen en vóór krankzinnigengestichten zou staan, is wel zéér twijfelachtig, omdat, zooals in Amerika weer door de practijk wordt aangetoond, het drankgebruik door de drooglegging nog niet niet ophoudt, en bovendien de dan gebruikte drank veel slechter (gevaarlijker) is. Er zijn groote bedragen in de alcohol in dustrie en aanverwante vakken belegd en duizenden vinden daarin werk en brood, ter* wijl ook veel voor export wordt gewerkt Houdt deze laatste op, dan zou dat onze han delsbalans zeker ongunstig beïnvloeden. Het is wel toevallig, dat de bekende heer van Marken, een der grootste werkgevers in de branche, de eerste was, die winstdeeling voor zijn personeel invoerde, en zoo voor zij ne menschen zorgde, dat de instelling door hem voor zijn personeel in het leven geroepen eene internationale vermaardheid hadden. Alcohol is in de meeste fabrieken (uitgezon derd die, welke melasse verwerken) een bij product, als b. v. de ammoniak in de gas fabrieken. De naam van eene der grootste fabrieken wijst dit al aan, ik bedoel „De Gist Spiritusfabriek". De gist voor de ba'K kerij is het product. Behalve voor drank wor den duizenden hectoliters (accijnsvrij) ge bruikt voor brandstof, brandspiritus en voor industrieele doeleinden. Verder nog voor ge neesmiddelen en reukwaters. Zoodra nu de geheelonthouders hun eind doel hebben bereikt, wat nog wel eenige ja ren kan duren, maar waarop men toch bij de beoordeeling dezer quaestie moet rekenen, zou men de fabricage van alcohol hier moeten verbieden, en de daaraan verbonden, in het economisch leven diep ingrijpende gevolgen moeten dragen. Nu de tweede belangrijke vraag, welke zedelijke gevolgen vloeien uit de regeling voort, en.wordt het doel der ge heelonthouders bereikt of verliezen ze terrein? Het laatste zal m. i. met het oog op ervaringen in andere landen opgedaan, zeker het geval zijn, immers het gaat er hier niet om wat of ficieel mooi lijkt, maar wat werkelijkheid is- De geheelonthouders werken nu door over reding, er wordt gewezen op de noodlottige gevolgen van drankgebruik, dat zoo vaak misbruik wordt men werkt op het beter ik der menschen en heeft daardoor véél bereikt. Gaat men eens een 20 of 30 jaar terug, toen bijna bij elke visite drank werd gebruikt, toen werkgevers geen volk konden houden, zonder een borrel te geven, en een arbeider, welke de „versnapering" weigerde, niet voor „vol" werd aangezien. Wat is het nu anders en be ter, en de eer voor deze gunstige verandering komt voor het leeuwendeel aan de geheelont houders toe En wat geeft het een zelfvoldoe ning en zelfvertrouwen, indien men door eigen zedelijke kracht zijne lusten aan banden weet te leggen. Komt de plaatselijke keuze, dan wordt eigen wil en eigen initiatief uitgescha keld en handelt men door dwang van de over heid. Reeds Hildebrand zegt in zijne „Came ra Obscura" zoo menschkundig „je kunt een mensch niet dwingen." Overreding kan niet verbitteren, dwang doet het zeker en prikkelt tot verzet. Wat is verboden waar altijd lekker Laten de onthouders daaraan denken dat „qui trop embrasse mal étreint" of op z'n Holiandsch „Wie het onderste uit de kan wil hebben. etc. Heemstede, Juli 1927. D. FENNEMA. Teen de kist in de groeve was neergela ten, trad burgemeester R. G. Rijkens naar voren en sprak als volgt: Als men een openbaar ambt bekleedt en onze jaren klimmen, dan heeft men, uit den aard der omstandigheden, menigen gang naar het kerkhof gemaakt maar ik kan wel verklaren, dat zelden een gang me zoo moeilijk is gevallen als deze. De natuurlijke loop der zaken is, dat de jongeren de ouderen tengrave brengen, doch hier vertrouwen we aan den schoot der aarde toe iemand, die de middaghoogte des levens heeft bereikt, van wien we, gezien zijn antecedenten, nog zooveel hadden kunnen en mogen verwachten en die, als 't ware plotseling is gerukt uit zijn werkkring, die hem zoo lief was, uit zijn gezin, dat hem vereerde. Ik zeg zijn werkkring die hem zoo lief was. 'Ja, zoo is het inderdaad. Nimmer heb ik een ambtenaar aangetroffen, die de zaak der gemeente zóó als zijn eigen beschouwde, als het geval was met dezen gemeentesecre taris. Wat was hij niet met trots vervuld, als hij U iets nieuws of iets moois in zijn ge meente kon laten zien Hoevele uren, buiten de officiëele, gaf hij zich niet aan zijn werk, aan de gemeente En toch is bij dit alles de mensch niet in den ambtenaar ondergegaan. Als mensch stond hij hoog edel van karakter, beminne lijk van inborst en ik heb het als een zeld zaam voorrecht beschouwd, dagelijks met zoo iemand te mogen omgaan en werken. En als ik hier zou uitweiden over zijn goede hoedanigheden, de zon zou over mijn toe spraak onder gaan. Zooiets zou trouwens niet in den geest van den overledene zijn. In hooge mate kundig in zijn vak, liet hij ook anderen de vruchten van zijn kennis plukken en van zijn adviezen hebben zoo wel de leden van onzen Raad als die van het Dagelijksch Bestuur kunnen profiteeren. En nu is aan dit alles een einde gekomen. Diep onder den indruk van het verschei den, heeft de Raad spontaan het besluit ge nomen, aan de familie te verzoeken, de uit vaart door de Gemeente te doen geschieden, de hoogste hulde, die de Gemeente kan brengen. En wij danken de familie, dat zij hierin heeft bewilligd. Deze hulde, de groote .droefheid van ons allen en de algemeer.e deelneming, moge voor de weduwe, kinderen, vader en verdere familie een kleine troost zijn in het groote verlies. Kostelijk, brave vriend, de Gemeente Velsen zal U niet vergeten deze krans ver- tolke haar groote dankbaarheid, terwijl de vriendschap, diep bewogen, rouw in 't hart, een traan in d'oogen, U aan 't kerkhof toevertrouwt. Rust zacht. Nadat de burgemeester een krans op het graf gelegd had, trad de heer Vermeulen, ker en lid van den kerkeraad der doops gezinde gemeente herdacht. De oudste broeder van den overledene dankte voor de eer. Schipper geschorst. De raad voor de Scheepvaart deed uitspraak in zake de stranding van het stoomvisschersvaarluig „Schiedijk" IJM. 482 op de Hollandsche kust tijdens mist. De Raad was van oordeel dat de schipper niet goed hi eft genavigeerd. De Raad strafte den gezagvoerder, door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schipper te varen op een schip als bedoeld in artikel twee der Schepenwet en wel voor den tijd van acht dagen. Strandpacht, Een strandpachter moet over 1926 nog pacht aan de gemeente bc talen. Nu stellen B. en W. den raad voor machtiging te verleenen een rechtsgeding tegen hem aan te gaan om de gesloten pachtovereenkomst te ontbinden. Onderwijzer®». B. en W. stellen aan den raad voor aan mej, H. A. Konijn, over- eenkomslig haar verzoek, met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan school B, alhier. Schadeloosstelling, In de a.s. raadsver gadering zullen moeten behandeld worden de verzoeken van mej. Kerkman-van der Brug en van mej. Kern, om eene schadeloos stelling. Zooals bekend is heeft de eerste een ongeval gekregen bij het schoonmaken van het nieuwe gebouw van het Oude Man nen en Vrouwen rusthuis en de tweede een ongeval, toen zij viel over een rails, die over een weg in Plan Noord lagen. Het voorstel van B. en W. om geen scha deloosstelling te verleenen, had de raad ver worpen, De Heer Padt heelt nu voorgesteld aan mej. Kerkman-van der Brug eene scha- de'o'osstclling te verleenen van 200. Voor mei. Kern doet hii geen voorstel. R.K. School. In verband met de toena me van het aanlal leerlingen van de R. K. Schoo' is het noodig, dat nog een school lokaal in gebruik genomen wordt. Dit lokaal moet nog worden ingericht en de kosten daarvan worden geraamd op 758,80. B, en W. stellen den raad voor dit bedrag be schikbaar te stellen. door het publiek geuit, te onderzoeken en zoo mogelijk zonder kosten voor den be trokken cliënt gevolgen van fouten of on- volkomendheden te doen herstellen. Een en ander zou volgens spr. Beverwijk to een centrum maken en de winkeliers zouden zeker gevoelen, dat het goed is een goeden naam te verdienen. Spr. hoopt dat deze idéé eens verwezenlijkt zal worden en de Winkelweek is daartoe een mooie gelegenheid. De voorzitter wekt ten slotte krachtig op mede te werken om deze Win kelweek in alle opzichten le doen slagen. Hierna werd overgegaan tot de bespre king der plannen. Deze wrden door den secrtaris, den heer Fred. Zwart, toegelicht. Voorgesteld wordt een étalagewedstrijd te organiseeren, waarbij de étalages aan het oordeel eener bevoegde Jury zal worden onderworpen. Ook het publiek zal als Jury kunnen optreden, d. w. z., een ieder wordt in de gelegenheid gesteld zijn beoordeeling met aanduiding, welke étalage voor den prijs in aanmerking komt, in te zenden. Voor dengene, wiens uitspraak gelijk is aan die van de Jury of dien het meest benadert, wordt eveneens een prijs beschikbaar ge steld. De beoordeeling zal geschieden niet naar de mooiste étalage, doch naar de wijze waarop de artikelen zijn uitgestald, zóó, dal zij het meest tot koopen animecren. Het vooren tegen van een zoodanigen wedstrijd werd uitvoerig besproken, met het resultaat dal het voorstel werd aan vaard, evenwel met dien verstande, dat de deelnemende winkeliers in drie groepen zullen worden ingedeeld, waardoor elke winkelier, hetzij groot of klein zakenman, aan den wedstrijd kan deelnemen en ieder ook eens kans op den prijs heeft. De heer Botterop bracht een voorstel, gedaan door eenige winkeliers, ter sprake. Dit voorstel valt evenwel buiten de feesten en zou meer moeten worden opgevat, als te beoogen een groote zomcrreclame voor den Beverwijkschen winkelstand. Op de belangrijke factoren, n.l. koopkracht en kooplust. Gezien de zekere mate van luxe, welke het publiek zich alhier kan permit- teeren, is het aanwezig zijn van koopkracht aan geenerlei twijfel aanwezig. De winke lier' echter moet zorgen, dat de kooplust komt. Hij stelt, om dien vooral te bevorde ren voor, van 16 Juli tot 16 September a.s. een reclame-periode te houden en aan de koopers voor eiken gulden dien zij beste- Gemeenteraad. De burgemeester van Zandvoort heeft eene openbare vergadering van den raad der gemeente Zandvoort be legd op Donderdag 14 Juli 1927 des namid dags hall 8, ter behandeling van de vol gende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek van geloofsbrieven der gekozen raadsleden. 3. Rapport der Commissie van onderzoek, naar den bouw der gemeente- woningen'aan de Marisstraat en Parallelweg. 4. Voorstel tot stichting van een eigen pri se d'eau. 5. Voorstel tot uitzetting uit ge meente-woningen wegens huurschuld. 5. Voorstel lot ontbinding van de overeen komst aangegaan met een strandpachter. 7. Voorstellen tot wijziging der gemeente-be grooting en het doen van al- en overschrij vingen van den dienst 1926. 8. Verzoek van Mej. H. A. Konyn, om haar eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan school B., ingaande 1 September 1927. 9. Verzoek van Mej. Kerkmanv. d. Burg en Mej, Kern om schadevergoeding wegens haar overko men ongevallen. 10 Verzoek van het be stuur der Mariaschool om 758.80 beschik baar te stellen voor inrichting van een schoollokaal. 11. Voorstel tot wijziging van artikel 46 der Algemeene Politieverordening. 12. Verzoek om ontheffing van de Verorde ning ex art. 35, 2e id der Drankwet, 13. Voorstel tot verkoop van 2 boomen, 14. Voorstel o'm ontheffing toe te staan van het bepaalde bij artikel 14 der Bouwverorde ning, betreffende het bouwen van een schuur in het duinterrein. 15. Bespreking over de ruiling van grond met de Mij. de Kaboutertjes. —Ver. voor Ziekenhuisverpieging, Dins dag 12 Juli des avonds om 8 uur wordt in calé „Oud Berg en Dal" aan den Rijksstraat weg te Bennebroek de algemeene leden vergadering gehouden van de .Vereeniging voor Ziekenhuisverpieging Bennebroek en Omstreken. De agenda luidt; 1. Opening en notulen. 2. Mededeelingen van het bestuur betreffende den toestand van de kas. 3. Voorstel van het bestuur, hetwelk luidt „Voorloopig zullen alleen leden, d>t een als r,„ri»CL j'. j Operatie moeten ondergaan, opgenomen ais oudste raadriid naar voren, en legde wPQrden in dc zjekeniluizen voor rekening eveneens een krans op de groeve Hierna sprak de heer C. Hofstede, hoofd commies ter secretarie als volgt Namens de ambtenaren in het stadhuis, de ambtenaren waarmede gij dagelijks in aanraking kwaamt, wil ik eenige woorden spreken. Gij zijt geweest een voorbeeldig secretaris, een ambtenaar, met een werk kracht en kennis van zaken als er weinig Zijn. Waar zulks mogelijk was, hebt gij steeds onze belangen behartigd. Tusschen U en ons heeft steeds een hartelijke verstandhou ding bestaan. Wij zijn U veel dank verschul digd. Hoe had ik kunnen denken, dat gij 14 dagen geleden met mij voor het laatst ver schillende zaken zoudt bespreken, zaken waaronder er waren die U zoo na ter harte gingen en waarover gij dag en nacht hebt geploeterd. Wij hadden U zoo gaarne terug gezien. Het heeft niet zoo mogen zijn. Secre- tans, namens de ambtenaren breng ik U een woord van dank voor het vele goede, dat gij voor ons hebt gedaan. Gij zult in dankbare herinnering bij ons voortleven. En thans een persoonlijk woord. Vriend Kostelijk. Ruim 17 jaar hebben wij samen in hetzelfde gebouw, voor dezelfde zaak gewerkt. Wij tweeën waren daar de oudste ambtenaren. Thans zijt gij weggerukt in den bloei Uwer jaren. Een trouwen vriend heb ik verloren. Rust in vrede. Nadat de hee W. Brader, directeur vari het bedrijf Openbare werken, een woord van afscheid had gesproken, legde de heer A. Bruning een krans op het graf, namens het bestuur van de Mariastichting," uit dank baarheid jegens den overledene. De heer C. Gorter sprak hierna als vriend van den overledene woorden van afscheid. De heer A. v. Willigen bracht namens de Vereeniging „Kindervreugd" een laatsten groet. Tot slot sprak nog Dss. van Calqar, die van de vereeniging". 4. Rondvraag en sluiting. Aangezien de agenda punten van zeer groot belang zijn, is te verwachten dat de vergadering zeer druk bezet zal zijn. Ook wij meenen een aansporing te moeten ge ven deze vergadering bij te wonen. Subcomité Winkelweek. Het subcomité, dat zich belast met het orgnaiseeren van een winkelweek gedurende de Herden kingsfeesten had een uitnoodiging tot a'le winkeliers te Beverwijk gericht, teneinde in een daartoe belegde bijzondere verga- dring de verschillende plannen aan een bespreking te onderwerpen. Zeer veel win keliers hadden aan dezen oproep gehoor gegeven en waren Dondrdagavond in Hotèl „De Zon" ter vergadering aanwezig. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer de Casseres, die êr in zijn ope ningswoord in de eerste plaats de aandacht op vestigde, dat het noodzakelijk is geza menlijk te toonen, hoe de Beverwijksche winkeliers in staat zijn zeSker zoo goed en billijk te kunnen leveren dan men dat in andere plaatsen kan. Zelfs noemde de voor zitter dat in het belang van de geheele streek. Daartoe moet bij voortduring aan het publiek kenbaar worden gemaakt, dat dit mogelijk is en dat wat geleverd wordt, van goede kwaliteit is, door vervolgens de prijzen zoo laag te stellen, dat het publiek met elders te koopen a. h. w. zichzelven benadeelt. Alleen door op die wijze het vertrouwen van de geheele streek te win nen, kunnen de winkeliers daarvan voor deel hebben. De voorbeelden zijn daarom aan te toonen, dat men door gezamenlijk het beste te leveren, de geheele streek een goeden naam le geven, zoo b.v. de Bever wijksche Conserven- en Jamlabrieken, Be verwijksche aardbeien en groenten, enz. Besprekend het vraagstuk der oneerlijke concurrentie is spr. van meening, dat het zoover moest kunnen komen alle winkeliers in een organisatie te krijgen, een vereeni- den een lot tc geven. De winkeliers koopea de loten en van de opbrengst wordt 50 pet. besteed voor de beschikbaar te stellen prijzen, van 300 en lagere geldprijzen. Dit was in algemeene lijnen het voorstel van enkele winkeliers, dat ook aan een nauwkeurige besprpking onderworpen werd. Tenslotte werd men het ook hierover eens, ook dit voorstel werd aanvaard, doch de groote reclame-periode werd vastgesteld gedurende het tijdvak van 1 Augustus Ipt 15 September. Uit de vergadering werd nog een voor- loopige commissie gekozen, die deze zaak nader zal uitwerken en zich belast met het geven van inlichtingen aan die winkeliers, die erbindend waren de vergadering bij te wonen. Nadat nog eenige geanimeerde be sprekingen van huishoudelijken aard waren gevoerd, werd de vergadering met een woord van dank voor de prettige samen werking door den heer de Casseres geslo ten. Gemeenteraad op Donderdag 14 Juli a.s. des namiddags twee uur precies (nieuwe tijdregeling) ten raadhuize. De agenda ver meldt: 1. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen van 19 Mei, en 2 en 16 Juni 1927. 2. Ingekomen stukken en mede deelingen. 3. Verzoek van mejuffrouw A. Buisma om eervol ontslag als onderwijze res aan de openbare lagere school num mer 7, op den hoek Bennebroekerweg Aalsmeerderweg. 4. Verzoek van den heer W. J. Klaver om eervol ontslag als hoofd der openbare school voor lager- en ulo- onderwijs te Hoofddorp 5. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden. 6. Verzoek van het bestuur van de vereeniging voor gereformeerd school onderwijs te Haarlemmermeer (Oostzijde) om verhooging van het bedrag, bij raadsbe sluit van 31 Maart 1927 beschikbaar ge steld voor aankoop van niauwe school banken. 7. Behandeling van de adressen van de besturen a. der afdceling Nieuw- Vennep van den Nederlandschen Roomsch- Katholieken arbeidersbond; b. van den Ne derlandschen bond van arbeiders in het land-, tuinouw- en grondbedrijf; c. van den Nederlandschen Christelijken landarbeiders- bond, houdende verzoek jn verband met de aanstaande opheffing van de huurcommis- sile maatregelen te nemen om gevreesd» huurverhooging te voorkomen. 8. Rondvraag IJMUIDEN IN WOORD EN BEELD. Het nummer van 1 Juli van „Het Neder- landsche Zeewezen" is geheel gewijd aan IJmuiden. In een serie uitvoerig geïllus treerde artikelen wordt de beteekenis vaa IJmuiden en de verschillende zaken, dia er gevestigd zijn, belicht. Het hummer wordt geopend met een inleiding van den heer R. G. Rijkens, burgemeester van Vel sen, en een artikel van wijlen den heer J. Kostelijk, in leven gemeente-secretaris van Velsen. Voorts vindt men er de volgende artikelen: Het arbeidersvraagstuk in hel Visscherij- bedrijf te IJmuiden door Joh. Polderman IJmuiden, Zijn Handel en Industrie door N. Levenkamp Sleep- en Bergingsdienst door D. Moerman Het Cargadoorsbedrijf door W. P. Metz De vischhandel te IJmuiden door J. C. Slis De nieuwe sluii o'oor Ir C. T. C. Heijning Radio-luister- dienst en peilstation door A. H. W. van 't Hoff Een en ander over het Staatsvis- schershavenbedrijf door F. J. H. Schneiders De ijsfabricage en de koelhuisindustrie te IJmuiden door K. H. Tusenius IJmui den als badplaats door Mr. K. Westerling Het Reddingswezen te IJmuiden door de Plaatselijke Commissie Zandexploitatie van de Amsterdamsche Ballast-Maatschap- pij te IJmuiden door C. F. de Vilder De Visscherijschool door G. Duyckink Sander Het Hoogoverbedrijf te IJmuiden door G, S. K. Blaauw IJmuiden vóór, tijdens en na den oorlog door F. P. Vermeulen Het Scheeps- en Machinereparatiebedrijf te IJmuiden door Ir. F. H. Luchsinger Met de Packet naar IJmuiden door Mr. W. C. Bosman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8