STADSNIEUWS. Maria-Stichting li Op Schiphol. beverwijk. lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Dinsdag 12 Jwli 1927 HEVIGE BRAND TE ZAANDAM. Houthandel „De Roode Leeuw" uitgebrand. Te ruim half negen zag een bewoner van de Prins Hendrikkade, dait er vlammen sloegen uit e envan de gebouwen van den houthandel „De Roode Leeuw", van'de fa. F. G. Gr.ais. Actie bij de Ver. Kon. Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen. Overwerkver gunnin g Kalksteenfabrieken. Kamer van Koophandel Fabrieken voor West-Friesland. behandeling in een College met een zoo groot aantal leden als de Raad telt. Wel komt het ons voor, dat de Raad de leden der Huurcom missie benoemt. Aan het advies dier Commis sie zal ongetwijfeld groote waarde worden ge hecht, maar juist daarom meenen wij, dat, nu geen beroep tegen onze beslissing mogelijk zal zijn, het rechtsgevoel meer zal worden be vredigd indien de leden door den Raad worden benoemd, dan wanneer ons College, dat de beslissing zal hebben te nemen, zelf de perso nen, die daarover hebben te adviseeren, aan wijst. HEEMSTEDE. „Verdikkie nou heb ik mijn boterham in Batavia laten liggen." HAARLEMMERLIEDE. VOGELENZANG. IJMUIDEN. BEVERWIJK. VELSEN- HAARLEMMERMEER. HALFWEG. HALFWEG. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Gisteravond is de brandweer te Zaandam 'gealarmeerd voor een feilen, uitslaanden brand cp het z.g. eiland", dat gelegen is tusschen de Oude Zeehaven en het z.g.n, „Kanaaltje". Hij waarschuwde terstond de eigenaars en belde ook de brandweer op. Wijl deze den indruk kreeg, dat het hier een op het eilandje staande schuur gold, werd aanvan kelijk slechts één spuit er heengezonden. Toen spoedig daarop bleek, dat de brand van veel ernstiger aard was, moest men meer hulp la.t enkomen, ook omdat de plek des onheils moeilijk te bereiken was. De spuiten moesten n.l. óf met het pontje wor den overgezet, waarvan ook door de be zoekers van de bad- en zweminrichting gebruik wordt gemaakt, of met een dek schuit naar het eilandje worden vervoerd. Het duurde daardoor lang, eer hel vuui flink kon word enaagetast. Spoedig blesk, dat de brand ontstaan was in de machinekamer. Kort daarop sloe gen de vlammen over naar de zagerij en de aangrenzende loods, welke geheel met hout was gevuld, zoodat binnen korten tijd de vlammen over een groote breedte op laaiden. De vlammen grepen zoo snel om "zich heen, dat weldra ook een tweede, geheel met hout gevulde loods, welke door een hav envan de eerste was gescheiden, in brand geraakte. Het gelukte de brandweer deze te behou den, doch de loods zoowel als de houtvoor- raad beliepen belangrijke schade. De drie genoemde gebouwen, de machinekamer, za gerij en houten loods, met den geheelen daarin opgeslagen voorraad, brandden af Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Te halfviif was het personeel naar huis gegaan, alles, naar men meende, in de besteorde achterlatend. Vermoed wordt dat of het heetloopen van een motor, of wel kortsluiting de reden van den brand is ge weest. Men had n.l. juist dien dag den motor gerepareerd. De schade wordt op 50.000 geschat. De blussching stond onder leiding van den commandant, den heer W. Stam; behalve de twee drijvende stoomspuiten van de Gem. Reiniging en den Havendienst, namen aan het blusschingswerk deel de molorspuiten 1 en 2, elk van een capaciteit van 300 liter, He Gem. vrijwillige brandspuiten 3 en 7, te zamen met een capaciteit van 500 liter, en de motorspuit van de Vrijwillige brandweer. Deze had op de Prins Hendrikkade post ge vat, daar de slangen door het kanaal moes ten worden gelegd, waardoor de leiding een lengte had van 150 a 160 meter! De schade wordt dor verzekering gedekt. Men vreesde aanvankelijk dal de brand zich ook zou uitbreiden tot de in dc on middellijke nabijheid staande opslagplaatsen van de firma William Pont, Door het krach tig optreden der brandweer werd dit echter vorkomen. Door de N«derl. Vereen, van Fabrieks arbeiders, Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en den Ned. R.-K. Fabrieksarbeidersbond is ccn vergadering gehouden met de gedelegeerden van de ge organiseerde arbeiders, wrkzaam in de fa brieken der fa. van Gelder Zonen, te Apel doorn, Renkum, Velsen en Wormer. Tn deze vergadering, die onder leiding stond van den lieer K. de Jonge, werd een inleiding gehouden door den heer W. Strij- bis, die de mogelijkheid besprak van het afsluiten van een C. A. O., waarvan hij het nut en de betcekenis uiteenzette. Breedvoerig werd van gedachten gewis seld over de bestaande loonverhoudingen enz., welke groote verschillen aanwijzen. Aan de besturen werd tenslotte opgedra gen, na overleg met dc arbeiders, zich te beraden over de maatregelen, die getrof fen moeten worden, om het beoogde doel te bereiken. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van kalkzandslcenfabrieken in alle ge meenten des Rijks vergund, dat mannen in het tijdvak van 1 Augustus tol en met 31 December 1927, in afwijking van het be paalde bij arl. 24 der Arbeidswet 1919, ge durende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid verrichten, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen, hetzij tusschen 6 uur des voormiddags en 6 uur des namid dags, hetzij tusschen 7 uur des voormid dags en 7 uur des namiddags. Zaterdag 9 Juli vergaderde dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Fries land onder leiding van haar voorzitter, den heer P. Oud Gzn. Besloten werd een adres te verzenden, waarin wordt aangedrongen de makelaardij niet tot een vrij beroep te maken, dóch aan de adspirant-makelaar positieve eischen te EEN GEMEENTELIJKE HUURVEROR- DENING B. en W. schrijven den raad Bij Koninklijke besluiten van 18 Januari werd verklaard, dat de omstandigheden het voortbestaan der Huurwetten (Huurcom- missiewet, Huuropzeggingswet en Huuraan- zeggingswet) langer dan zes maanden na de dagteekening van die besluiten, niet noodig maken. Evenals alleen een algemeen Rijksbe lang de totstandkoming der Huurwetten kon vorderen, zoo beteekent de uitspraak bij ge noemde Koninklijke besluiten gedaan ook alleen dat een dergelijk algemeen Rijksbelang op 19 Juli 1927 geacht moet worden niet meer aanwezig te zijn. Uitgemaakt is daarmede dus niet, dat in enkele gemeenten de toestanden op woninggebied niet zoodanig kunnen zijn, dat aan bepalingen als in de Huurwetten op genomen zeker nog behoefte bestaat. In Haarlem is dat het geval. Op de vragen van den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid omtrent de intrekking der Huurwetten c. q. opheffing der Huurcommissie is door ons dan ook steeds ontkennend geantwoord. Wij gijn n. 1. van oordeel, dat voor de wonin gen met lage huurwaarde onredelijke httur- opdrijving ook thans nog te verwachten is, en wel voornamelijk omdat in de behoefte aan woningen voor de financieel minst draag krachtige inwoners op normale wijze niet kan worden voorzien. Deze maatstaf bepaalt naar onze meening de grens waarbinnen de onre delijke huuropdrijving op cenigszins ruime schaal is te verwachten. Zoodra immers, hetzij door de overjjeid, hetzij door particulieren woningen van een bepaald type kunnen wor den gebouwd en verhuurd tegen prijzen gelijk aan of lager dan waartegen dezelfde soort wo ningen zijn verhuurd, is opdrijving der huur prijzen dezer laatste woningen in het alge- rtfeen uitgesloten. In deze gemeente is aan bouw op groote schaal geschied van woningen tegen eene huurwaarde van 5.50 a 6.- per week en hooger, terwijl met den bouw van dergelijke woningen nog steeds wordt voort gegaan. Onredelijke huuropdrijving op ee- nigszins ruime schaal kan daarom alleen wor den verwacht voor woningen met eene huur waarde van benéden de 6.- per week. Het aantal dezer woningen is in deze gemeente nog aanzienlijk. Op 31 December 1926 dus nog vóór de grenswijziging bedroeg het aantal woningen met een huurwaarde van Beneden 1.- per week 41 1.- tot bene den 2.- per week 512 2.- tot beneden 3.- per week 2838 3.- tot beneden 4.- per week 3975 208.- tot beneden 275.- per jaar 3145, terwijl nog voor een gedeelte in aanmerking komt de groep met een huurwaar de van 275.- tot 350.- per jaar, waartoe be- hooren 2279 woningen. Wanneer wij deze cijfers vergelijken met het totaal aantal woningen op genoemden da tum nl. 19674, dan behoeft het we! geen be toog, dat bescherming van de huurders van die woningen tegen onredelijke huuropdrij ving een algemeen belang is, m. a. w., dat de regeling van dat onderwerp behoort te ge schieden in het belang der openbare orde. De inmiddels tot stand gekomen grenswijziging heeft den toestand eerder verslechterd dan verbeterd. De vraag is in den laatsten tijd herhaalde- luijk gesteld of de gemeente wel bevoegd is eene dergelijke regeling te maken. Door ver schillende gezaghebbende personen is het onderwerp behandeld. In een extra nummer van „Gemeentebestuur" d. d. Maart 1927, ^ijn verschillende adviezen afgedrukt. Dc con'l'jsies dier adviezen loopen sterk uiteen. Wij scharen ons echter aan de zijde van hen, die van oordeel zijn dat het maken eener ge meentelijke regeling op dit gebied niet geacht kan worden te zijn in strijd met de wet of het algemeen belang, maar als een regeling, voort vloeiende uit art. 135 der Gemeentewet, bindende kracht heeft, al betreuren wij het ook, dat de wetten niet, zij het dan ook gewij zigd, zijn gehandhaafd, omdat de wetgever nu eenmaal ruimer bevoegdheid tot regeling heeft dan de Raad en hij zich bij elke be paling op dit gebied niet angstvallig heeft af te vragen hetgeen de Raad wel heeft te doen of er ook strijd met eenige bestaande wettelijke bepaling kan ontstaan. De vraag of naast eene gemeentelijke huur- verordening nog moest komen eene gemeen telijke huuropzeggingsverordening nog be antwoorden wij na ampele overweging ontkennend. Daargelaten de vraag oi het maken eener dergelijke verordening ju ridisch rSogelijk zou zijn, komt het ons voor, dat de omstandigheden sedert de tot-stand- koming der Huuropzeggingswet zoodanig zijn gewijzigd, dat aan eene dergelijke regeling geen dringende behoefte meer bestaat. Nu de prijzen der woningen zeer aanzienlijk zijn ge daald, de rentestandaard van 7 tot 4% a 5 is teruggeloopen en de huurprijzen in- tusschen vrij aanzienlijk zijn verhoogd, kan er bij de werking eener gemeentelijke huurver- ordening voor een huiseigenaar weinig aan leiding bestaan om de huur door opzegging te beëindigen. Resumeerende zijn wij van oordeel, dat het maken eener huurverordening voor deze ge meente mogelijk en wenschelijk is, indien zij Zich beperkt tot woningen met een huurwaar de van 6.- per week en lager, en dat met eene dergelijke huurverordeningalléén kan worden volstaan. De Commissie voor de strafverorde ningen heeft de hierbij gevoegde verordening dienovereenkomstig ontworpen. Door somrftigen is het denkbeeld in over weging gegeven om de basis der Huurwetten los te laten en bij de gemeentelijke verorde ning uit te gaan van de economische huur de Kamer het in hooge mate gewenscht acht, dat ook zij, die reeds tot den eed als make laar zijn toegelaten, zich aan dat in te stellen examen kunnen onderwerpen. Verder werd besloten aan den Miniter te verzoeken, bij de vaststelling der samenstel ling van een Postraad, daarin ook vertegen woordigers van handel en nijverheid te be noemen. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over het tweede rapport van de Commissie product. Het reultaat was, dat men zal trach- voor de reclame voor het Noord-Hollaudche ten te komen tot een bespreking met organi saties en personen, om over het belang van een goede reclame in het buitenland te be raadslagen. Door Ged. Staten van Noord-Holland was het advies der Kamer gevraagd over de vraag, of de stichting van een markt met markthal te Amsterdam een provinciaal be lang is. De Kamer ziet in de stichting in dc eerste plaats een groot Amsterdamsch belang. Som mige streken van dc provincie zullen daar ook voordeel van ondervinden, andere daar entegen echter nadeel. Dit houdt echter reeds in, dat van een belang voor de pro vincie niet kan worden gesproken. vaarding van dat denkbeeld zou beteckenen dat alle onder de verordening vallende wo ningen zouden moeten worden geschat. Dit bezwaar komt ons;zoo groot voor, dat wij, reeds daarom tegen die aanvaarding bezwaar zouden hebben. Maar bovendien zou van eene dergelijke schatting het gevolg kunnen zijn, dat in sommige gevallen de geschatte huur waarde lager was dan dc ingevolge de Huur wetten reeds geldende huurprijzen, hetgeen tot groete moeilijkheden aanleiding zou ge ven. Juister kwam het ons daarom voor de overeenkomstig de Huurwetten geldende huurprijzen tot basis te nemen. Hooger dan die huurprijzen zal niet mogen worden ver huurd, tenzij daartoe door ons, de Huurcom missie gehoord, schriftelijk toestemming is verleend. In tegenstelling met de bestaande Huur commissie, die in eerste instantie beslist, tegen welke beslissing dan beroep open staat bij den Kantonrechter, krijgt de in te stellen Huur commissie slechts tot taak te adviseeren. Eene verder gaande bevoegdheid zou in strijd zijn met de bepalingen der Gemeentewet. De beslissing behoort te blijven bij ons College. Verdedigd is de meening dat dan beroep te gen beslissing behoort open te staan bij den Raad. Wij deelen die meening niet, daarde aard der beslissingen zich o. i. niet leent vcor Een minderheid van ons College kan zich met het voorstel, zooals het in deze ontwerp verordening is neergelegd, niet vereenigen. Naar hare meening is niet gebleken, dat een zoo ingrijpende beperking in de contractsvrij heid, als in het ontwerp neergelegd, door de omstandigheden wordt geboden, gesteld al dat de plaatselijke overheid daartoe bevoegd zou zijn. In elk geval, zoo al de Raad dc aangeboden verordening in beginsel zou willen aanvaar den, ware aan de verhuurders eene zekere vrijheid te laten, om boven den op 18 Juli 1927 gelden huurprijs een in verhouding ma tige en redelijke huurverhooging te bedingen, te meer omdat de bedoeling van de verorde ning alleen is om onredelijke huuropdrijving tegen te gaan. Voorts zou naar dé meening van deze min derheid de gestelde htiurgrens moeten wor den verlaagd tot een zoodanige weekhuur als kan worden vastgesteld voor een eenvoudige arbeiderswoning, die zonder steun van over heidswege kan worden gebouwd als een zoo danige weekhuur kan naar de meening der minderheid 5.- worden aangenomen. Aan de voorgestelde verordening ter voor koming van onredelijke opdrijving van huur prijzen van woningen met lage huurwaarde is het volgende ontleend Het is verboden, voor het gebruik van een woning een hoogere vergoeding, onder welken naam of in welken vorm ook, te bedingen of, anders dan krachtens rechtsgeldig beding, aan te nemen dan den huurprijs welken de verhuurder a. van eene woning, waarop op 18 Juli 1927 de Huyrcommissiewet van toepassing was, overeenkomstig art. 1 dier wet op 1 Januari 1927 voor de woning had mogen bedingen of waarvan het bedingen hem op 18 Juli 1927 ingevolge de bepalingen der Hutircommissie- wet bij onherroepelijk geworden uitspraak was toegestaan en b. van eene woning, waarop op 18 Juli 1927 de Huurcommissie wet niet van toepassing was overeenkomstig art. 1 dier wet op 1 Januari 1927 voor de woning zou hebben mogen be dingen indien ten aanzien van die woning de Huurcommissiewet op dat tijdstip van toe passing was geweest. Het is verboden, anders dan als huurder of als verhuurder, ter zake van een huur cenig voordeel te bedingen, ofanders dan krachtens rechtsgeldig beding, aan te nemn, tenzij blijkt, dat dit voordeel een redelijke vergoeding voor daadwerkelijk verrichte diensten vormi. Er wordt voor deze gemeente ingesteld eene Huurcommissie, bestaande uit een Voorzitter en vier leden. De Voorzitter en de leden wor den door den raad benoemd. Daarbij wordt in acht genomen, dat de belangen van huurders en die van verhuurders zooveel mogelijk in de Commissie moeten worden vertegenwoor- digd. B. en W. benoemen een Secretaris en even tueel verder personeel tot bijstand der Com missie. B. en W. stellen met inachtneming van de volgende punten een reglement van orde voor de Huurcommissie vast. a. zoowel de huurder als de verhuurder moet in de gelegenheid worden gesteld om schriftelijk en in eene te houden vergadering der Commissie mondeling het verzoek om toestemming toe te lichten of bezwaren daar tegen in te brengen b. afwijzend moet worden geadviseerd, zoo eene noodig geachte schatting der woning on mogelijk is gemaakt door de schuld of na latigheid van dengenc, die ontheffing vroeg en c. het advies moeten worden uitgebracht binnen vier weken nadat door B. en W. is ge vraagd. Aan den Voorzitter cn de leden der Huur commissie wordt een presentiegeld toegekend en wel aan den Voorzitter van 7.50 en aan ieder der leden van 5.-, voor elke door hen bijgewoonde vergadering der Huurcommissie. Deze verordening is niet van toepassing ten aanzien van a. woningen, waarvan de huurwaarde met in achtneming van het bepaalde bij art. 1 meer bedraagt dan een bedrag, gelijk aan 6.- per week b. woningen, verhuurd door publiekrechte lijke lichamen c. woningen verhuurd door vereenigingen, vennootschappen, of Stichtingen als bedoeld bij art. 78 der Onteigeningswet d. woningen, verhuurd met bouw- of wei landen, kweckerijcn, teellanden en dergelijke landerijen. e. woningen, waarvoor de bouwvergunning is verleend na 31 December 1919. De verordening die kan worden aangehaald onder den titel ..Huurverordening der ge meente Haarlem", treedt in werking op 19 Juli 1927 en geldt tot uiterlijk 31 December 1928. HEFFING VAN SCHOOLGELD VOOR INRICHTINGEN VAN H.O. EN M.OJS Bij raadsbesluit van 30 Maart 1927 werd de verordening op de heffing van schoolgeld voor de inrichtingen van Hooger- en Middel baar onderwijs in deze gemeente gewijzigd- De verordening heeft Gedeputeerde Sta ten aanleiding gegeven tot de opmerking» dat het tarief van schoolgeldheffing, verge leken met het geldende tarief, inzonderheid voor de hoogere inkomens, een niet onaan zienlijke verzwaring beduidt. In een brief deelt de Voorzitter van dat College voorts mede, dat: bij de Regeering' sedert eenigen tijd het streven voorzit, ta rieven als deze zoo weinig mogelijk te doen afwijken van het voor de Rijks Hoogere Bur gerscholen geldend tarief, zoodat het niet te verwachten is, dat de verordening op de heffing zooals zij thans luidt, voor goedkeu ring door de Kroon in aanmerking zal ko- men. Op grond hiervan geven Gedeputeerde Staten in overweging te bevorderen dat de tabel van heffing meer in overeenstemming met het Rijkstarief worde gebracht. In verband hiermede brengen B. en Vl onder de aandacht van den raad, dat welis waar bedoelde regeling hooger is dan dc rijksregeling, aoch 'zoolang geen rijkssubsi die voortbedoelde scholen wordt genoten, achten zij den raad, met gebonden aan ge noemde regeling. Bovendien wijken de regelingen in 's-Gra- venhage .en Amsterdam, welke gemeenten eveneens géén rijkssubsidie ontvangen, ook geheel af van het rijkstarief; in Amsterdam Is zelfs het schoolgeld hooger dan in Haarlem. Daarbij komt, dat met het oog op een juiste verhouding tusschen de verschillende school geldheffingen in deze gemeente eene ver laging niet wel mogelijk of wenschelijk is. Derhalve stellen B. en W. voor, hen te machtigen aan Gedep. Staten te berichten, dat er op grond van een en ffnder voor den raad geen aanleiding bestaat, de tabel van heffing meer in overeenstemming te bren gen met het Rijkstarief. EERSTE STEENLEGGING. Gister was het voor Roomsch Heemstede weer een belangrijke dag. Onlangs werd eene belangrijke uitbreiding der St. Antoniusschool aanbesteed, n.m. den bouw van een bewaarschool en een gym nastieklokaal, welk werk wordt uitgevoerd door de firma Gebr. v. d. Putten, onder lei- ding van den architect A. J. Nijman. De gebouwen worden geheel afzonderlijk van elkander geplaatst. Aan de Noordzijde van bet bestaande schoolgebouw komt de bew„„..vnool, een 3- tal leslokalen, met het front naar dc Oost zijde, zoodat de kinderen kunnen genieten van de ochtendzon. Vooral de aardige raam- vcrdeeling ook aan de westzijde geeft hei geheel een prettig aanzien. De idee van schoollokaal wordt er zooveel mogelijk uit weggenomen. Ren ruime gang van 24 hij 2 M. scheidi deze lokalen van de speellokalen, waar de kleintjes bij slecht weer, bij tijden worden bezig gehouden. Het gymnastieklokaal wordt geplaatst langs de laan die loopt van de Kerklaan naar het schoolgebouw. Dit gebouw heeft een oppervlakte van 21 bij 9.50 M. Om ruim tl uur gisterenmorgen had de plechtige inmctstling van de gedenkstee- nen in beide gebouwen plaats, verricht doo, den Zcereerw. Heer Pastoor H. A. V. IJzer- mans, daarbij geassisteerd door den Welecrw. Heer kapelaan Heskes. Mede waren aanwezig de heeren Mcycr en J. v. d. Eiken, kerkmeesters, architect N. J. Nijmans, Joh. v. d. Putten van dc firma Gebr. v. d. Putten, aannemer. De uitvoerder C. 'Juffermans, de arbeiders en eenige Eerw. Zusters en kinderen der hoogste klasse. Eerst werd de steen in het gymnastiek lokaal ingemetseld, waarbij de ZeerEcrw. Heer Pastoor de gebruikelijke gebeden ver richtte. Op den steen is gebeiteld: „Deze bouw is ingezegend door den ZeerEerw. Heer H. A. V. IJzermans, Pastoor. 11 Juli 1927. Hetzelfde geschiedde bij de bewaar school; hier vormden dc kleintjes dc eere- wacht. Nadat ook hier eenzelfde steen was geplaatst, nam de Zeer Eerw. Heer Pastoor het woord voor een korte toe spraak. Nu dc eerste steenlegging-plechtigheden ?jjn geschied, zegt Z. Eerw. en door de Kerk de zegen over den ibouw is afge smeekt, wensch ik dat de bouw verder voorspoedig zal worden voltooid. Dank zij dit werk zal straks de St. An- 'oniusschool weer eenige gebouwen rijker worden. Spr. dankt den kundigen architect, den heer N. J. Nijman voor zijn keurig ont- werP, de aannemersfirma Gebr. v. d. Put- ten en den uitvoerder C. Juffermans voor m'n voortvarendheid om in zoo korten tijd •lel werk reeds zoo ver te doen vorderen, en vooral de Eerw. Moeder en Zusters, die met verlangen uitzien naar de voltooiing. Spr. hoopt dat Gods zegen op dit werk moge rusten en dat het gebed, over dit WerH afgesmeekt, in vervulling moge gaan. Zijn Eerw. vraagt tenslotte Gods zegen over de kinderen. Hierna bracht de heer Joh. v. d. Putten dank voor de woorden, speciaal tot hem góricht en spreekt den wensch uit, dat Z. Eerw, tot in lengte van dagen den nog grooteren bloei van dc school zal mogen beleven. De aannemer hoopt over ruim 3 maan- oen de gebouwen af tc kunnen leveren. Badhuis. In het Badhuis aan de Post man werden in de week van 4 tot en met 9 Juli genomen: 448 douchebaden, 42 kuip- baden. Aan 17 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden °P Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 3 volwassenen gebruik gemaakt. Brand. Maandagmiddag, omstreeks 4 u,Jr brak brand uit in een woonschuit lig gende in de Mooie Nel. Deze brand, die jóogstwaarschijnlijk is veroorzaakt doordat de vlammen van een petroleumstel naar óbiten sloegen, door dc trekking, zette on- m'ddellijk het geheele woorschip in lichte laa'ó. Dadelijk waren rappe handen aan hef werk, om te trachten het vuur te blusschen. De brandweer van Haarlem, die nog voor wezig was, wilde geen, water geven, omdat de brand 'juist buiten hun gemeente lag, zcgge 10 nieter. Zooals bekend is, is dit IYe' geoorloofd, als de burgemeester van aarlemmerliedc lltJlp Haarlèmsche brandweer niet heeft ingeroepen. Na verloop van ongeveer een uur kwam óe brandweer van Haarlemmerliedc dig 3 stralen de vlammen doofde. De ver lenging vindt zijn oorzaak in het niet open zÖn van heï postkantoor tc Spaarndam, waarop men is aangewezen om te tclefo- nceren in geval van brand. Het ergste nog 's' bewoner pas zijn varken verkocht had en dat dit geld 0Ok in de vlammen'is opgegaav kerd. STEMT LIJST 4. Aan de Katholieke kiezers van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Dankt om t.3 Juli. Stemt dan lijst 4, No. la M. J. Vink. Aan den vooravond van de gemeente raadsverkiezing is het misschien dienstig nog een laatste woord van opwekking te richten tot alle R.-K. mannen en vrouwen in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude en hen te wijzen op de belangrijk heid van de verkiezing op 13 Juli. Waar Velsen en Haarlem zoo zegevierend zijn vobrgegaan, daar kan hel niet .anders of ook in deze gemeente zullen dc Katholieke ma' -n en vrouwen toonen, het hun toe komende op te eischen. Bedenkt wel, dat wij, Katholieken, thans in zielenaantal dc meerderheid bezitten. Eischt. dus ook, dat wij in den gemeenteraad het ons toekomen de aantal zetels behalen. De 6e zetel en daarmee de meerderheid kunnen we be reiken, indien gij Katholieke mannen en vrouwen a.s. Woensdag uw plicht begrijpt en uw stem uitbrengt op lijst 4. Zult gij dulden, dat bijv. de socialisten een zetel bezetten, die ons rechtens toe komt? Dat nooit! En dit kunt ge voor komen, door allen dien dag te gaan stem men en hel hokje rood te niaken voor Np. I van Lijst 4, dus voor den naam van Vink, M. J. Iedere sten, die verlor engaal, is in het voordeel van onze tegenpartij. Daarom. Kalh. mannen en vrouwen van Haarlemmicrliede en Spaarnwoude, a.s. Woensdag allien het hokje rood maken voor No. 1 van Lijst 4. En indien er iemand is, die wegens ziekte of hulpbehoevendheid niet zou kunnen ko men, hij geve zijn adres op aan onze pro pagandisten en hi» wordt gehaald. Een auto is welwillend ter beschikking gesteld. R.K. Volksbond, Gisleravond hield de afdeeling van der R.K. Volksbond een ge wone ledenvergadering. Om 8 uur opende de voorzitter den vergadering met den Christe- lijken Groet. Hierna installeerde de voorzit ter een nieuw lid cn vertrouwde dat het een ijverig lid zou zijn. De notulen werden ge lezen en onder dankzegging goedgekeurd. Medegedeeld werd dat de agent H. Vader, van den Centrale Volksbank verhuisd is naar Haarlem en dat nu aangewezen is als agent voor de Centrale Volksbank de heer Th. v. d. Puiten. Hij zal den 2e en 4e Zondag zitting houden in het vereenigingsgebouw. Dc leden worden er aan herinnerd, dat de bode komt om de contributie te betalen. Be sloten werd, dat alle twee dc Vaandeldra gers op kosten van den bond naar Nijmegen gaan. Verder werd de reis naar Nijmegen druk bespoken. Van de rondvraag werd wei nig gebruk gemaakt. De vergadering werd gesloten met den Christelijken Groet; waar na de kaartjes werden uitgereikt voor de reis naar Nijmegen voor a.s. Zondag. Personalia. Voor het examen der Ncd. Vereeniging voor gemeentebelangen slaag de voor het examen gemccntefinanciën den heer M. J. Boekhorst. HULDIGING VAN DEN HEER H. HOFMEESTER. Gisterenavond werd den lieer Hofmeester door de Harmoniekapel gehuldigd. Ongeveer 8 uur was de geheele kapel bij het station aanwezig, cn bij aankomst werd den heer Hofmeester uifganoodigd, om in c enmet 2 paarden bespannen rijtuig plaats te nemen. Bij bem namen plaats voorzitter en penningmeester alsmede de heer MeUo. Allereerst, ging de tocht naar de bscehermvrouwe Mar. van Haltum. Na daar eenig entijd vertoeft te hebben, werd de tocht voortgezet naar de woning van den burgemeester, waar eenige num mers werden ten beste gegeven. Na een korte toespraak werd de tocht aanvaard door Beverwijk naar de tent. Dit geleek veel op een zegentocht, zooveel toeschou wers. In dc tent sprak dc voorzitter een kort woord tot den directeur waarvoor deze dankle. Hierna werden de honderdc aan wezigen vergas' op de heerlijke muziek. Na deze nummers kwam iets onver wachts. Dc St. Jozefharmonic had de goede gedachte gehad om haar grootere zuster te gaan complimenteeren. De voorzi'ter. de heer v. d. Laan, be trad na het spelen van een pit'ige marsch, dc tent en complimenteerde den directeur en voorzitter met het behaalde succes. Te vens werd een prachtige bloemenmand overhandigd. Direc'cur en voorzitter dank ten voor deze attentie. Hierna werd nog even geconcerlreerd, waarna dc goed geslaagde huldiging was geëindigd. Burger!. Stand. - Ondertrouwd: F. irl?" vano en C. M. ter Weemc G. Bos cn A. Akkerman. Grbudw: J. van Soest en A. v. Kruisturn. Geboren: J. C. KammingaDijkkamp, d. J. A. Pepping—Dekker, d. A. M. CanaPirovano, z. M. C. E. Kleijne Kec, levenl. z. Overleden: N. Sncekcs. 11 mod. W. van Leeuwen, 79 j„ wednr. van A. M. C. Eeltink. Het concours der Beverwijksche Har moniekapel. Door de Beverwijksche Harmoniekapel alhier werd tot B. en W. het verzoek gericht, ter gelegenheid van een door dat Gezelschap te organiseeren Groot Mu- ziek-concours te houden op 28 Augustus, 4 en 11 September a.s. op Duinwijck, een prijs in den vorm van een lauwertak, lauwer krans of medaille beschikbaar te willen stellen. Bij het vorig concours in 1918 werd aan een soortgelijk verzoek van genoemde Har moniekapel door den Raad voldaan door voo dat doel een zilveren lauwerkrans ter waarde van pl.m. 80.beschikbaar te stellen. B. en W. adviseeren thans op bovenge noemd verzoek goedgunstig te beschikken en stellen voor hen voor genoemd doel een crediet toe te staan van 80. Instructie Havenmeester. B. cn W. bieden den raad ter vaststelling aan eene nieuwe instructie voor den Havenmeester. Deze nieuwe instructie is bijna gelijklui dend aan de bestaande, met dit verschil, dat thans ook in de instructie zijn opgeno men de voorwaarden betreffende het wonen aan of in de onmiddellijke nabijheid van de haven, het bekleeden van nevenbetrekkingen en het uitoefenen van beroepen of bedrijven. Deze voorwaarden waren vroeger bij af zonderlijk besluit opgelegd. Bclooning brandmeesters. Door den Brandraad is aan B. en W. voorgesteld om, in navolging van andere Gemeenten, bij brand ook eene belooning toe te kennen aan de brandmeesters en om de belooning der kwartiermeesters, die thans worden beloond als gewone manschappen, eenigezins te ver- hoogen. Flij adviseert om dc belooning- bij brand te bepalen als volgt a) voor de brandmeesters voog het eerste uur dienst-of gedeelte van een uur ƒ4. voor ieder volgend uur of gedeelte daarvan op 2.50 b) voor de kwartiermeesters voor het eerste uur dienst of gedeelte van een uur op 2.50 voor elk volgend uur of gedeelte daarvan op 2. B. en W. kunnen zich hiermede wel ver eenigen en stellen voor dicnovereenkcfrnstig te besluiten. Bovengenoemde aanvullingen kunnen la ter, bij eene te verwachten reorganisatie van den brandspuifdienst, in dc betrekkelijke verordeningen worden opgenomen. N. V. PLAATWELLERIJ, VELSEN. Belangrijk grootere omzetten. Tengevolge van noodzakelijke afschrijvingen toont de balans een klein verliessaldo. Tn het jaarverslag der N. V. Dc Plaal- wellerij tc Velsen zegt dc directie, dat de vennootschap er in geslaagd is, de omzetten in hel afgeloopen boekjaar aanmerkelijk te verlioogen tot rond 530.000. Het bereikte resultaat ondervond echter een ongunsligen invloed van eenige noodzakelijke afschrij vingen op debiteuren en vaste goederen, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat een verlies van 199 naar nieuwe rekening moest worden overgebracht. Hoewel in het algemeen de toestand in deze industrie vel verbeterd is, waren de prijzen, die men kon bedingen, om en nabij den kostprijs. Dc afzet bad wederom hoofdzakelijk plaats in Nederland en naar Oost- cn West- Indië, terwijl men ook eenige belangrijke orders voor het buitenland kon voltooien. Den rentelast, dien dc vennootschap te- dragen had, in aanmerking nemende, is helb resultaat bevredigend. Blijkens besluit van de buitengewone algemecno vergadering van 20 April j.l. zijn de financiën der onderneming gereorgani seerd en wel door afschrijving tot 35 pet. der nominale waarde van het geplaatste aandcelenkapitaal, door plaatsing van een 6 pet. 13-jarige le hypothecaire obligatie- leening, groot 65.000. Met de hieruit ver kregen middelen is een oude bankschuld geheel afgelost. De reorganisatie heelt dc directie in slaat gesteld de oude verliezen af tc schrijven, alsmede een bedrag van 79.661 op belan gen in aanverwante ondernemingen, waar door een rendabel bezit overblijft. Hier tegen werd de bestaande rescue voor be paalde belangen, groot 45.000, opgeheven. Dc verlies- en winstrekening vermeldt aan lasten: algemeene onkosten 55.154, afschrijvingen statuair 24.601, extra 9073, op debiteuren 13.804, op belan gen in aanverwante ondernemingen 79.661, intrest 13.759, saldo diverse baten en lasten 2554, reorganisatiekosten 15.C00 en afboeking verliessaldo per 31 Maart 1926 138.401; en aan baten: exploitatiereke ning 109.311, kapitaalsafschrijving 65 pet. van 250.000 is 162.500, opheffing reserve voor bepaalde belangen 45.000 en andere baten 35.000, blijft een saldo verlies van 199. De balans per 1 April 1927 vermeldt onder activa: terreinen, gebouwen en ma chines 155.878, belangen in aanverwante endernemingen 3000, le hypothecaire obligatieleening 65.000, preferent aan- deelcnkapitaal 50.000, kas en debiteuren J 61.368, orders in bewerking 49.126, magazijnvoorraden 35.620, en onder pas siva: gewoon aandeelenkapitaal 35 pet. van 250.000 is 87.500, 6 pet. preferente aan deden 50.000, le hypothecaire obligatie leening 65.000, bankiers en crediteuren 177.069, nog te betalen reorganisatiekos ten 15.000, ontvangen termijnen op orders in bewerking 27.050. Brand. Maandagmorgen onstond in n schuur staande achter de woning van dc familie O, le Hoofddorp, doordat een for nuis tc fel brandde en het dak had vlam- gevat. Gelukkig werd d(- brand door een der buren intijds opgemerkt en slaagde men er in met emmers water het vuur te blus>- scben. De schuur kon daardoor nog groolen- deels behouden worden. Eierveiling. Bij dc gehouden eiervei- ling bedroeg de aanvoer 11000 kippeneieren cn 12500 eendeneieren. Kippeneieren 5.30 -6.75; eendeneieren 4.60-4.90. Handel vlug. Personalia. Mej. G. Meijer uit Elinck- wijk is met ingang van 18 Juli a.s. benoem" tot assistente aan de O. L. School te Half- weg. Burgerlijke Stand. Geboren: Valent - Stuurman, d., Jacobina Elisabeth. Doe- ven—Van Laar, z„ Willem Maria.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9