Voornaamste J STADSNIEUWS. PIJLTJES Woensdag 51ste Jaargang No. 16600 Aangiüe moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk, driemaal vier en twintig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad DE AANHANGIGE WIJZIGING DER DRANKWET. Agenda 14 Juli R.K. Hongaatfsch Kindercomité. IJMUIDENS VISSCHERIJBEDRIJF. Bezoek aan de sluiswerken te IJmuiden. KANTONGERECHT. De werkzaamheden aan den Heerenweg. De kinderuitstapjes van den Bond van Groote Gezinnen. Faillissementen. De heiers-staking. Indische Week. Programma Programma BURGERLIJKE STAND. Personalia. Jubileum. Proces-verba al. Mercurius-diploma. Zeeuwsche Vereeniging. .Jubileum jbr, mr. dr. A. Roëll. Onze H. O. V. Pater Von Bönninghausen S.J. Nutsk week school voor Onderwijzeressen. De eerste R.-K. Montessorischool. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. OPTICIENS - FABRIKANTEN Telegraphisch Weerbericht Openning nieuwe Bad- en Zwem inrichting. Ernstig© val. AATSTE NIEUWS. Een cycloon. Oe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi- Vooruitbetaling 3 5b Bureaux: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Pnntrekeininü Nr 5970. Advertentiën lusschen det^ teksf Vraag- en aanbod-adverienties regels 60 ct. per plaatsing: eiiv regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. Alk ibonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een de verzekeringsvoorwaarden f 9flfl(l Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cf| bij een ongeval met f OCll bij verlies van een hand, f 195% bij verhes van een f Kft bij'n breuk van f fifj der volgende uitkeenngen oUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; wil.- doddelij ken afloop j een voet of een oog; Vuil, duim of wijsvinger- te*» been of arm; 1 *te« bij verlies v.eea andere vinger» Bij Koninklijke Boodschap van 9 Juni 5.1. is het ontwerp eener nieuwe Drankwet bij de Tweede Kamer ingediend Het be treft hier niel een wijziging, doch een geheele nieuwe wet. Hieruit moet men evenwel niet afleiden, dat het bestaande stelsel van de drankwetgeving wordt ver laten, om plaa's te maken voor een andere. Integendeel in de nieuw ontworpen Drank wet vindt men de voornaamste bepalingen der tegenwoordige Drankwet terug, doch de ontworpen wijzigingen zijn zoo veelvuldig en ten deele van zoo ingrijpenden aard, dat naar de memorie van toelichting vermeldt de vorm van een nieuwe wet dc voorkeur verdiende. Het aantal personen, dat rechtstreeks of middellijk bij den kleinhandel in dienst is betrokken of die in de drankwetgeving belangstellen, is groot. Wij meenen daarom goed te doen op enkele bepalingen der nieuw ontworoen wet, die in beduidende mate van de bestaande wetgeving afwijken, de aandacht te vestigen. De voornaamste veranderingen zijn: I. Tap- en slijfvergunningen. In de grootere gemeenten kon men thans alleen óf een tap- óf een slijlvergunning krijgen. In de toekomst kan men in alle gemeenten naar verkiezing krijgen óf een fapvergunning. óf een slijtvergunning, óf een volledige vergunning, waarop men zoowel mag tappen als mag slijten. II. Vergunningsrecht. De tegenwoordige grondslag van het ver gunningsrecht is de huurwaarde ^van de localiteit, in verband met den omvang van bet bedrijf. De schatting daarvan is zeer willekeurig; in kleine gemeenten dikwijls door den veldwachter of ander gemeente ambtenaar, die allerminst van 't gemeente bestuur onafhankelijk is. Daarom is in het ontwerp-drankwet bepaald, dat voortaan de omvang van den kleinhandel in sterken drank grondslag zal zi;n voor het vergun ningsrecht. Daarvan kunnen objectieve ge gevens worden gevonden in inslag- en - 'tslagregisters van de vergunninghouders, waaromtrent bij algemeenen maatregel van bestuur, nadere voorschriften gegeven moe ten worden. Het vergunningsrecht wordt bepaald op niet minder dan 5en niet meer dan 12.50 voor eiken Hectoliter sterken drank, die is verkocht, met een minimum van 40.(minimum thans 25. Ook voor logementsvergunningen die voortaan hotelvergunningen zullen heeten wordt een vergunningsrecht ingevoerd. Dit vergunningsrecht wordt eenvormig voor alle hotels bepaald op 25.In tegenstelling tot het gewone vergunnings recht, moét van het hotelyergunningsrecht door de gemeente de helft aan het Rijk worden gerestitueerd. III. Vervanging van den vergunning houder wordt geregeld. Vervanging van den vergunninghouder is thans wettelijk niet mogelijk. De bepaling, 4at o'e vergunning uitsluitend geldt voor dan persoon des verzoekers, sluit uit, dat een ar. ucr voor eigen rekening het bedrijf van den vergunninghouder uitoefent. De practijk heeft met behulp van schijn contracten zich weten los te maken van het wettelijk voorschrift. De meeste ver vangers handelen op eigen naam en risico, maar zijn door schijncontracten gevrijwaard tegen vervolging. Ten ?inde aan daze on- vcrkwikkeliike toestanden een einde te maken, wordt voorgesteld toe te staan, dat het do-» vergunninghouder geoorloofd is gedurende zijn leven zijn vergunning te ver pachten aan een dercle, mits deze aan dezelfde eischen voldoet, waaraan een vergunninghouder moet voldoen. IV. Beperking der verloven. Is onder de geldende wetgeving het aan tal vergunningen in een gemeente te ver- lcenen aan een bepaalde grens het z.g. maximum gebonden, het aantal verloven is ongelimiteerd. Het aangeboden wefsont- werp bedoelt daarin verandering te bren gen en wil ook de verloven, die in een gemeente kunnen worden toegestaan, aan een maximum binden. Onderscheic. wordt 'gemaakt lusscher. den verkoop van zwak- alcoholischen drank, waaronder is te ver staan bier, wijn, vruchtenwijn en andere dranken, die minder dan 15 pet. alcohol bevatten en tusschen den verkoop van alcoholvrijen drank Voor het eerste Is een verlof A, voor het tweede een verlof B benoodigd. Het maximum aantal ver loven A, dat in de gemeente aanwezig mag zijn, is gelijk aan het maximum aantal ver gunningen, dat is toegelaten. Voor verloven A wordt een verlofsrecht Ingevoerd van 25.per jaar. De Regeering maakt het den houders van verloven die vooral in het Zuiden des lands veelvuldig voorkómen niet ge makkelijk Dat de Regeering den houders van verloven niet gunstig gezind is, moge blij'ken uit de volgende bewoordingen van de Memorie van Toelichting: „De bierhuizen waren en zijn bij voort during gelegenheden, waar de Drankwet ontdoken wordt Hierbij komt eene ver andering in het maatschappelijk gebruik. Door allerlei invloeden, die hier niet be hoeven te worden nagegaan, is het ver bruik van bier en goedkoope wijnen in sommige groepen der bevolking toegenomen Bij de consultatie-bureau's voor alcoholis ten kan van een toeneming van bier-alcoho listen gesproken worden. En ook van wijn alcoholisten doen zich verschijnselen voor. Onderzoekingen door de Drankwet-inspectie in vele gelegenheden, waar het ordelijk publick nigt komt en die bij de politie beter bekend Vijn, hebben geleerd, dat met name het bier, zoowel ten opzichte van hel alcoholisme als van de aantasting der goede zeden een rol is gaan spelen, die onder zekere omstandigheden gevaarlijk is en waarop de wetgever bedacht moet zijn." Uil de geciteerde woorden blijkt, dat althans volgens de Regeering het bier ook al een gevaarlijke drank is geworden. Wij geloover intusschen dat hier lichtelijk Wordt overdreven en dat behoudens uit zonderingsgevallen, die altijd voorgekomen zijn en die altijd zullen voorkomen van een bicr-alcoholisme niet mag worden ge sproken. Deze uitzonderingsgevallen mogen echter geen aanleiding zijn om den bier- verkoop te bemoeilijken. Eerst heeft dc Regeering door een overmatig hoogen ac cijns hel bici zoc zwaar belast, dat deze gewilde voiksc i tk veel duurder dan wen- schelijk is geworden, daarna heeft men van overheidswege het z.g. Bierbesluit uitge vaardigd, tengevolge waarvan vooral in het Zuiden des lands, de bieren aanmerkelijk zwaarder en dan ook duurder en alcohol houdender moesten worden. Als D-itte im Bunde krijgen wij nu de belasting op de verloven. Vrcteger werden in Brabant en Lim burg door hel volk, de lichtere goedkoopere bovengistende bieren gedronken. De regee ring vaardigt een Bierbesluit uit, krachtens welke deze bieren zwaarder en alcohol houdender moeten zijn. Eli na aldus eerst door Regeeringsmaatregelen het bieralco- holisme te hebben in de ha>nd gewerkt, komt de Regeering in een memorie van toelichting tot een wetsontwerp verklaren, dat maat regelen moeten worden genomen om het bieralcoholisme te beperken! 't Is wel nai'f. De Regfcéring steke de hand in eigen boe zem en verlage de densiteit of zwaarte, waaraan de bieren moeten voldoen. Dit zal veel doeltreffender werken, dan een belas- ting op de verloven of een beperking van het aantal daarvan. V. Hef stelsel van plaatselijke keuze wordt ingevoerd. Hiervan behoeven wij niet veel te zeggen. Reeds meermalen is deze aangelegenheid in de Kamers behandeld en er is reeds zooveel over geschreven, dat de stof welhaast is uitgeput. De Eerste Kamer heeft er lot heden niet aan gewild, maar, nu t initiatief van deze Regeering uitgaat, zal waarschijnlijk de Eerste Kamer te plaat selijke keuze ook wel slikken. Zooals dc iezer weet, komt het stelsel hierop neer, dat krachtens geheime stemming onder de kiezers van den Gemeenteraad het aantal vergunningen verder dan het maximum kan worden beperkt, ja zelfs dat alle na '1 Mei 1904 verleende vergunningen vervallen en nieuwe niet meer verleend mogen worden. Het Regeerings-ontwerp eischt daartoe een- ter een meerderheid van drie vierde der uit gebrachte stemmen, terwijl minstens de meerderheid van degenen, die tot de stem ming zijp opgeroepen, zich vóór de drank- beperking in of de drooglegging van de Gemeente moeten hebben uitgesproken. Wordt het bovenbesproken ontwerp eener nieuwe drankwet wet, dan komen wij op deze aangelegenheid nog wel nader terug. Sociëteit „St. Bavo". Esperanto, kwart over 8 uur. R. K. Vrouwenbond, S uur, „Proza en Poëzie", 8 uur, Bestuur Spoor- en Trampersoneel, 8 uur. Be stuur Metaalbewerkers, 8 uur. St. Joscphsgezellengebouw, Jansstraat 59, Repetitie Zangers-Gezellen, half 9 uur. Groote of St. Bavokerk. Orgelconcert, half 8 tel hali 9 uur. Den Hout. Concert door de H. O. V. in de tent, 8 uur. Kennémer Lyceum. Indische "tentoonstel ling van 2 tot 5 uur en van half 8 tot 10 uur. Kunstzaal J. H, de Bois. -Expositie van schilderijen door Charles Guérin tot 30 Juli a.s. „Luxor'-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel— ling 8 uur. bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur. be halve op Zon- en Feestdagen. Üeine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. \rbeidsboraiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. L K. Bcvolkingsbureau Gebouw „St. Bavo' Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopenö van 1012. van 2—5 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag- raiddag ruilen van kinderboeken Marthavet een'ging Bloembofstraat i Zondags en Woensdags van 8—10 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. r -K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur s Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloem hofstraat 1, Tevens bemid delingsbureau vooi verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Za terdagavond Tel. 11671. t>!. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken dér S. E. V. Maandag van 2—3 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29. Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset. Damiatestraat 1 (Bavodorp) I onderdags van 23 uur. K. Reclasseeringsvareeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in hét gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging, N Groenmarkl 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallet dienst Centrale oproepplaats aan bet gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Od 20 Juli zal een Hongaarsche Kinder- :iein in ons iaiid. ariiveeren. Voor Haarlem zijn daarin 47 kinderen. Dc pleegouders ntvajigen daarvan nader bericht "en; ur van aankomst enz. Op Maandag 25 Juli gaal de trein terug naar Budapest, rol Uerlijk Zaterdag is jclegenheid kinderen voor terugkeer op te geven bij den oer Van de Bilt, Ver- sprenckweg 105, Haarlem. Het eerstvolgend transport gaat terug half September, ongeveer, blijkens mede deeling van den tiongaarschen akgelas- tigde, die hier deze week met het R- K; Comité een onderhoud had. Het ionds voor sociale voorzieningen. De. vier vakorganisaties in het visscherij- bedrijf te IJmuiden, hebben een collectief arbeidsconrtcat gesloten met de fa. Wed. S. I. Groen, gelijk aan het contract, dat zij tfifct de Reedersvereenigingen hebben aangegaan». Tot beheerder van het op 1 Juli j.l. in wer king getreden Fonds voor Sociale Voorzie ningen voor de Zeevisschers alhier is be noemd de heer J. B'randsteder, thans pen ningmeester en gesalarieerd bestuurder der N^d. Federatie van Transportarbeiders, als hoedanig hij zal bedanken. De reeders hebben tot en met ulto April j.l. een bedrag van 17.340 in het Fonds ge stort. De Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in de provincie Utrecht, zal Donderdag 144 Juli a.s. een bezoek brengen aan Velsen, waar o.a. de suisweiken eri dc hoogovens zullen worden bezocht. Da'arna zal het gezelschap officieel ten raadhuize werden ontvangen. Overtreding der Loterijwet. Te Beverwijk organiseerde zekere V. n loterij, waarbij een damesrijwiel de prijs was. De prijs van ieder lot werd bepaald op het aantal cijfers van het cijfer, fcoodat voor lot nr. 107 bijv. 1.07 betaald moest worden. De verboden loterij kwam de po litie etr oore door een min voorspoediger! afloop van de trekking. Eerst viel de priji op nummer 85, doch bij een latere trek- kine, die noodig was, werd dc houder van nummer 67 de gelukkige. V. dacht dat een loterij als de zijne niet onder de bepalingen van de wet viel. Hij werd veroordeeld tot 10boete subs. 5 dagen hechtenis; dc Ambtenaar van het O. M. had j 20 ge vraagd, subs. 5 dagqn hechtenis. De werkzaamheden aan den Rijksstraat weg te Heemstede zijn wal betreft den hoofdweg zoo ver gevorderd, dat deze ian- daag gereed komen, en de weg morgen wederom voor het verkeer zal worden open gesteld Dit zal voor Heemstede zelf eene verbetering zijn, daar noch Glipperweg, noch Raadhuisstraat en Binnenweg ge schikt zijn voor een druk verkeer. Thans blijft aldaar nog over het werk aan de wan del- en rijwielpaden. Ook hier wordt spoeó mee betracht, zoodat weldra, de geheele weg gereed zal zijn. Wij vestigen nog eens de aandacht op het verzoek van het bestuur onzer mooie R.K. Vereeniging van Groote Gezinnen in Haarlem om Roomsche jonge meisjes, die zich 'beschikbaar willen stellen voor het geleiden van de Kinderuitstapjes, door deze vereeniging georganiseerd. De uitstapjes zullen gedurende deze va- cantie plaats hebben op 29 Juli, 2 Augus tus, 5 Augustus, 9 Augustus, 12 Augustus, 16 Augustus, 19 Augustus, 23 Augustus en 26 Augustus. Jonge dames, dié met kinderen kunnen omgaan en genegen zijn, met anderen op een of meer van die dagen hulp te verlee- nen, worden vriendelijk verzocht zich aan te mek! zo bij den heer W. J. B. van Lifemt, Anegang, hoek Warmoéstraai, waar boven dien alle .verdere gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Men late zich niet weerhouden zich op te geven. Het begeleiden van deze uit stapjes is op zich zelf een genot en gij doet er een goed werk mede. Ook gij, die meent dat men u. niet. gebrui ken kan, geeft u op! Gij zult zien dat het best meeval'. H. J. J. Oosterling, kanton bediende te Haarlem, Kleverlaan 159: curator Mr. T. A. M. A: van I-óben Seis alhier. J, W. van Aalst en A. van Aalst, graan handelaars te Hiliegonv Rijksstraatweg; curator Mr. M. van Toulon van der Koog alhier. A. Niemeyer, bakker, destijds te Emmer- Erfscheidenveen, thans te Velsen Noord; curator Mr. A. W. Heljema te IJmuiden. J. H. Habiecht, schilder te Haarlem, (Noord) Minahassatraat 21; curator Mr. Dr. W. P. Vis, alhier. J. B, Visser, timmerman en aannemer te Heemstede, Binnenweg 93; curator Mr. C. Biankevoort alhier. Rechter Commissaris Mr. Dr. viF. Schutte alhier. Omtrent de staking die onder de heiers is uitgebroken, verzekerde men ons van werkgeverszijde dat deze volstrekt onwet tig is. In 1925 is tusschen de Landelijke Federatie van heiers en den Algemeene Nederi. Aannemersbond een contract ge sloten, waarbij het uurloon voor werklieden bepaald werd op 0.75 en voor vaklieden op 0.80; de heiers werden ingedeeld bij de laatste categorie. Met dit contract tot grondslag is in Haarlem tusschen werkge vers en werknemers een plaatselijke over eenkomst gesloten, waarbij het loon van n heier werd vastgesteld op J 7.per dag en van een heibaas op 7.50; de Zaterdag werd als volle werkdag gerekend. Meestal echter, aldus deelden werkgevers ons me de, wordt op aangenomen werk gearbeid, waardoor het loon hooger is dan 42.—- per week. Dit contract is aangegaan voor den tijd van een jaar en liep van 1 Mei tot 30 April. Indien drie maanden voor dezen datum dc overeenkomst niet werd opgezegd werd zij geacht weder voor een jaar gesloten te zijn. Tot dusver is dit niet Gebeurd, zoodat het contract nog van kracht is. Toen de heiers den eisch stelden van J 0.80. per uur hebben de werkgevers hierin niej toege stemd, zoodat de slaking uitbrak. Het heiwerk der nieuwe H. B. S. was aangenomen door een aannemer uit Dor- dercht. De Haarlemsche heiers herinnerden aan de bepaling dat 80 pCt. der heiers gcrecruteerd moesten worden uit Haarlem sche werknemers. Na bemiddeling van wet houder M. A. Reinalda is hierin de ge- wenschte oplossing verkregen. Tevens eischten de heiers van den aannemer, die het landelijk contract volgde, dat hij het loon zou betalen volgens de overeenkomst die in Haarlem van kracht is. Ook dit is tenslotte toegestaan; niettemin zijn de hei ers bij dit bouwwerk met de anderen Zon dag j.l, in staking gegaan. Men verzekerde ons nog dat in Neder land nergens hoogere loonen betaald wor den dan in Haarlem. De werkgevers die weigeren te confe- reeren met de Haariemsche heiersvereeni- g'ing, zullen Donderdagmiddag a.s. een con ferentie houden met het hoofdbestuur der Nederlandsche heiersorganisatie. De bekende vlieger A. N. J. Th. a Th. van der Hoop hield in de aula van het Ken- nemer Lyceum ter gelegenheid van de In dische tentoonstelling aldaar een voor dracht met lichtbeelden over zijn vluch' naar Indië. Hij besprak zijn vliegtocht in algemeene beschouwingen, maar vooral de mogelijk heid van een geregelde passagiers- en mailverbinding tusschen Nederland en de Oost. In 1924 kon per dag niet meer dan ge middeld 700 K.M, word :n afgelegd; Van der Hoop had dan ook 21 vliegdagen noo dig om Indië te bereiken (in werkelijkheid werd er door de bekende noodlanding enz. 2 maanden over gedaan). Tai van techni sche verbeteringen aan de vliegmachines hebben het mogelijk geamakt ihans per dag ongeveyr 1100 K.M. af te leggen. Het Fokker-vliegtuig H. N. A. D. P„ heeft ,de 15000 K.M. NederlandBatavia in 13 dagen kunnen afleggen. Wanneer in aan merking genomen wordt de grootere be-' drijiszefcerheid van de motoren, den bete ren toestand waarin de landingsterreinen verkeeren de groote hulp, die de radio biedt zocwel voor oriëntatie als voor het overbrengen van de meteorologische be lichten, dan ligt het voor de hand, dat de Ndecrlandjsche en Indische ondernemings geest zorgen zal, dat weldra 'n snelle, ge regelde verbinding lusschen moederland en koloniën tot stand komt. Een vrij groot aantal bezoekers was, on danks het warme weer, aanwezig en luis terde met gespannen aandacht naar den interessan en spreker. der H. O. V.-Muziekuitvoering in -den Hou' op'Donderdag 14 Juli 1927, te 8 uur, onder leiding van Nico Gerhe.rz. 1. Ouverture „Si, j'étais Roi A, Adam. 2. Suite de 1' opera „Faust" Ch. Gounod. 3. FanSaisie du ballet „Cocpelie" L. Delibes. 4. B&Uct „Egyptian" A. Luigini. Pauze. 5. Ouverture „Orphée aux enfers" J. Offenbach. 6. Scènes pittoresques J. Massenet, 7. Fantaiisie de 1' opera „Samson et Dalila" i C. Saint Saëns. der Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haariem. op Donderdag 14 Juli 1927, 's avonds van half 8half 9 uur, dcor Jen heer George Robert. Praeludium et Fuga e kl.t. J, S. Bach. 2- a. Choral dans le style grégorien A. Decq. b. Offerloire A. Decq. 3- Prélude, Fugue et Variation César Franck. (Op vefzoek), 4- a. Arabesque L. Vierne. b. Scherzetto L. Vierne. 5- Cantilene A. Msillv. h. Eerste gedeelte uit de 5e Symphonic Ch. M. Widor. Geboren: 8 Juli: d. van J.' C. Tjaden v. d. Mculen. d. van H. H. M. Hessel- manWerst, 9 Juli: d. van C. Lottwe- ren.sBlansert. 10 Juli; d. van M. C. G. v LoenenParson. 11 Juli: z. van T. Bouwer—Dusschoten. z. v. H. M. Otto- lfittderVisser. d. van C. H. Jongens Dieijer. z. van D. MeijerDcbber. Overleden: 10 Juli: L. Visser- Bons, 89 i- Wagenweg. J., 13 d.r d. van W. ^'ugelaar, Timorstraat. II Juli: A. de Jeer, 85 j„ Schctevsingel. F A. Mijnders, i-, Hazepaterslaan. Voor 't practijk-diploroa Eng. Hand.corr., 8-Penomen vanwege de Vereeniging ,,'t N<~- dcriandsche H.andelsinsi.", is geslaagd mej. 1 «V Star, alhier. Morgen zal het 30 jaar geleden zijn, dat hoer M. Jacobson zich te Haarlem als steendrukker vestigde. Vegens familieomstandigheden wordt d:t niet feestelijk herdacht. Legen den 28-iarigen los werkman F. P. zal prccès-verbaal worden opgemaakt "■eÉens openabr» schennis der eerbaarheid. De man heeft bekend. Geslaagd voor het Mèrctirius-diplopr e<L Handelscorrespondentie de heer H. van der Heul, alhier. Be Zeeuwsche vereeniging heeft een Wel- dudigheidsieestavond georganiseerd op 16 u" a.s. Wegens uitstcdigheid van jhr. mr. dr. A. Rcëll Zai <je huldiging ter gelegenheid v.an net koperen jubileum als Commissaris der Koningin Noord-Hcllsnd niet plaats vinden Zaterdag 16 Juli, doch op Dins dag 19 Juli, 'smiddags btlf vijft ten huize jubilaris. Dan zal ook het hulde blijk der Prov. Staten worden aanéeboden. RIJKSPOSTSPAARBANK. j OpÊave betreffende het postkantoor Haarlem en zijne wijkkantoren over de mn^nd Juni 1927. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekje:, ingelegd f 231387.77 en Urugbetaald 239515.09, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 8127.32. Het aantal nieuw 1,1'gegeven spaarbankboekjes bedroeg 208. Boor lusschenkomst dezer kantoren werd ier directie op slaatsschuldboekjes inge schreven nomiaal 5750 en afgeschreven nominaal 750 derhalve meer in- dan afgeschreven 5000. Het aantal nieuw uit gegeven staatsschuldboekjes bedroeg 7, Deze week is een gewichtige week voor onze H. O. V. Men is bezig eenige duizen^ den guldens bijeen te brengen uit parti culiere bronnen om het tekort over het loopende boekjaar te dekken. Lukt dat, dan wordt de helft van het exploitatiete kort door het Haarlemsche Gemeentebe stuur gedekt en de H. O. V. is voorloopig weer onder da.k. Gered is zij dan nog niet, want cm ze geheel safe te plaatsen, schijnt het nocdig te zijn, dat de gemeente haar- lem haar subsidie van 30.000 op 40.000 brengt. Daarover zal bij de behandeling v^.n de gemeenlebegrocting worden ge- sjicken. Nu zegt wellicht iemand: dat sub sidie van 40.000 krijgt de H. 0. V. toch niet en dus is alles, wat nu nog wordt be- gedragen geld, dan den doodstrijd der II. O. V. slechts verlengt en pijnlijker maakt. Dat de H. O, V, haar 40.000 zal krijgen, van de gemeente, zullen ock wij niet be weren, maar de conclusie, die doaraan wordt vastgeknoopt, lijkt ons wel wat te bout. Er zijn nog vele mogelijkheden. B.v. dat de H, O. V. eindelijk een subsidie van de provincie Noord-Hclland krijgt, mis schien zelfs provinciaal orkest wordt. Het is ook mogelijk, dat dé H. O. V. van an dere gemeentebesturen een verheogd sub sidie krijgt of dat de exploitatie-mogelijk- j heden v,a,n dien aard worden, dat de ont vangsten ruimer toevloeien. Misschien ook dat wij veronderstellen maar door een doelmatige reorganisatie de nieuwe di rigent kans ziet de onkosten der H. O. V. te verkléinen. In alle geval dienen deze mogelijkheden te worden afgewacht en meet den nieuwen dirigent een fair trial gegeven worden. Als zijn bruidsdagen voor bij zijn, zal hij zich ongetwijfeld met liefdé op zijn nieuwe taak werpen. Maar dit staat vast: komen deze week de vereischte par ticuliere bijdragen niet binnen, dat is het doodvonnis der H. O. V. geveld. Om deze reden alleen al, voldoen wij dan ook gaarne aan het verzoek, de steunactic der H. O. V. aan te bevelen. Moet de H. O. V. sterven, laat het dan niet liggen aan luttele duizend gulden, die de bekende milddadigheid der Haarlemmers verzuimd zou hebben bij te dragen. Laat de beslissing over het al of niet voortbestaan van de H. O. V. niet deze week va'Jen. R K. KRING. Gisterenavond waren de Kringzalen ge tuigen van een zeer geanimeerde vergadering, wat dan ook geen wonder was, gezien de be langrijkheid der besprekingen. Ten tweede mate werd de huishoudelijke kwestie i' z. aanschaffing biljart besproken, en de financieele mogelijkheid bieek daar te zijn, dus zou er getracht worden op zoo eco nomisch mogelijke wijze eèn biljart op den kop te tikken. Hierna werd een voorstel gedaan, n. 1. om een nieuw kring-orkest op te richten, wat bij zeer velen in goede aarde viel. En we ho pen bij de eerstvolgende opvoering onze plan nen verwezenlijkt te zien. Mocht de een of ander welwillende lezer zijn hart geroerd en zich tot subsidieertng geneigd gevoelen, bij het vernemen van al aie zware iinantieele zor gen, die de jeugdige voorhoofden doen fron sen dat hij ons dit even berichte En hij zal staat kunnen maken op den blijvenden dank van den Kring. Vervolgens vergaderde de Reciteeraf- deeling. Met genoegen zagen zij terug op hun vorige successen en hoopten op die wijze te mogen doorgaan. Voor October a. s. staat op het programma „Paukhurst éc Co" Amerik. blijspel in 3 be drijven, geschreven door een der Kringleden, W. v. W. De inhoud werd in 't kort weergegeven en we twijfelen niet, of dit nieuwe blijspel zal een nieuw succes worden. Vervolgens dankte de Voorzitter voor de talrijke opkomst, die bui ten verwachting groot was„we schrijven Juli" voegde hij er kernaentig aan toe en werd de vergadering gesloten met den Chris- telijken groet. GEORGANISEERD OVERLEG. Men meldt ons; De Commissie van overleg voor de Jimb- tenaarszaken vergaderde 7 Juli 1927 ten stadhuize onder leiding van haar voorzit ter, Wethouder M. A. Reinalda. Gunstig werd geadviseerd ten aanzien van een vooster tot wijziging en aanvulling van het Ambtenarenreglement van hét Burgerlijk Armbestuur. Bteedvoerig werd gesproken over de wijze, waarop het meest vruchtbaar over leg zou kunnen worden gepleegd omtrent de onderscheidene voorstellen tot plaatsing en salarieering van de ambtenaren, over gekomen van geheel of gedeeltelijk gean nexeerde gemeenten. Nadat de vergadering eenigen tijd was geschorst deelde de voorzitter mede, dat het in zijn voornemen ligt, bedoelde voor stellen met de Hoofden van dienst en orga nisatie-vertegenwoordigers tezamen en met e Commissie van bijstand voor arbeids- nangelegenheden nader te bespreken. De volgende vergadering der Commissie van (overleg zal ten spoedigste worden gehou- iden. Bij de rondvraag werden nog ter sprake gebracht. de wijze van salarieering van lelijk personeel, en enkele arbeidsvoor waarden van het, tengevolge van de an nexatie, overgekomen personeel. Holland—Indië door de luclit. De Fokker VII is op den terugtocht naar Nederland te Allahabad aangekomen en vertrekt heden naar Karachi, Gisteren is een o-feningseskadcr naar de Oostzee vertrokken. Het smokkeldrama te Sluis; is opper wachtmeester Bridee, door een schot van een marechaussee gedood? Het vertrek van het Indisch-detache- ment uit Nederland. Naar verluidt is spoedig de indiening van een postduivenwet te wachten. De Kamer van Koophandel te Brussel heeft een motie aangenomen inzake het kanaal Antwerpen-Moerdijk. Ten gevolge van de nieuwe wegenbelas ting zuilen eenige honderden coöp. dorsch- vereenigingen worden opgericht. De benoeming van Evert Cornells tot dirigent van de Nederlandsche Bachvereeni- ging. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de verplichtend stelling van het zevende leerjaar. Op den Delftweg nabij Cverschie heeft een ernstige autobotsing plaats gehad. Een chauffeur ernstig gewond. Een Belgisch vliegtuig deed nabij Eind hoven een noodlanding; het vliegtuig werd vernield, de aviateur bleef ongedeerd. Onder Weesperkarspel is een olieslagerij in de asch gelegd. De Fransch-Duitsche onderhandelingen over een voorloopig handelsverdrag hebben tot overeenstemming geleid. Pangalos uit de gevangenis ontsnapt. De positie van het kabinet-Poincaré. Kabi netscrisis te verwachten? De toestand van Clemenceau bevredigend. Een nieuwe sfap van Duitschland in ver band met de rede van De Broqueville. Ernstig ongeluk in een Belgische kunst zijdefabriek. Bijzonderheden omtrent de aardbeving in Palestina. Lindbergh onderneemt een groole rond vlucht ter propaganda voor de luchtvaart. In de Belgische Kamer heeft minister Van- dervelde een verklaring afgelegd over de huidige verhouding tusschen Nederland en België. Tengevolge van een cycloon, die in No- worossysk (Rusland) woedde, zijn 80 perso nen cm het leven gekomen. Naar wij vernemen, gaat de toestand van den WelEerw. Pater Von Bönninghausen S.J. kapelaan te Rotterdam, die in de Maria- stichting alhier verpleegd wordt, goed vooruit. DIPLOMA HANDEN-ARBEID Geëxamineerd 9 candidaten. Geslaagd: d dames M. Poldermans, A. van Aken, A. Boogaard, T, Ruiter, M. de Beer, J- be Bruyn, C. Fris, H. van Herwerden en S. Koning. De eerste R, K. Montessorischool in de St. Theresiaschool, Kleine Houlweg 22, zal i Vrijdag a.s. 's middag half drie geopend j worden. Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeleif morgen worden opgestoken om 9.45. Hoogste Barometerstand 765.8 m. M. te Röst. Laagste barometerstand 752.9 m. M. te Isafjord. Verwachting: Zwakke, veranderlijke wind, betrokken of nevelig tot licht of half be wolkt, waarschijnlijk droog weer, behoudens eenige kans op onweer; zelfde temperatuur. De officieële opening van de nieuwe zwem- en badinrichting aan de Houtvaart zal door Burgemeester en Wethouders ge schieden op Zaterda 16 Juli a.s. des middags te 4 uur. Na de op-ning zullen verschillen de wedstrijden worden gehouden. De 22-jarige J. Th. viel gistermorge half elf van het balcon van een in aanbouw zijnd perceel in de Slècbthuisstraat. Van een hoogte van 3/4 M viel hij op een hoop slcenen. Leden van O. D„ die onmiddellijk ter plaatse waren verleende de eerste hulp en vervoerden Th. per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis waar een breuk aan den 'nkerschouder en een vermoedelijke hersenschudding werd geconstateerd. e enmorgen 8 uur was hij nog niet tot "wustzijn gekomen. RIGA, 12 JuÜ, (V.D.) Uil Moskotï wordt gemeidt, dat dc s ad Noworossysk aan ae noordkust éer Zwarte Zee, door een cy cloon geteisl' rd is. Vo! "ens tol nu toe ont vangen berichten kwamen tachtig personen om het leven en Werden er twintig gewond. Ook in Kertsj is groote schade aangericht*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1