Nationale Spaar- en Emissiebank a Een lieter middel. Voor öe slacktof ers tob de ramp in den Achterhoek Voornaamste Nieuws Verkeers.ongevallen. 1125.- 2 m- SÏTÏS i «•- =-jd Stadsnieuws. 3 pCt PIJLTJES Vrijdag 51ste Jaargang No. 16602 Aangiile moet, op straffe vara verlies vara <alle recfiaferi, gesdileilei* relferltjac driema.al vier en twiiaiig airera na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad DAGEN VAN SPANNÏNG. Agenda 16 Juli Retraite. De Rijksstraatweg Haarlem Den Haag. De leider van het W. A. C. Goedkoope trein. Woningbouwvereenigingen. Een opdracht van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. Noodlottige val. Ergerlijke baldadigheid. Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. i'<g Een legervliegtuig uit Soesterberg viel op de terreinen achter de Amster damsche Waterleiding te Vogelenzang ter aarde en werd zwaar bescha digd. Persoonlijke ongelukken hadden echter gelukkig niet plaats. Telegraphisch Weerbericht HET MOTORONGELUK TE HALFWEG. Oe abonnementsprijs hedraagf vaot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi Vooruitbetaling 3 5S Bureaux: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (3 lijnen) PostrekeininS Nr 5970. VOTE3SK X3verfen?i£s fusscHen den teles! Vraag- en aanbod-advertenties regels 60 ct per plaatsing; elir regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korffaf* Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verse keringsvoorwaarden f Qflflfï Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f M bij een ongeval met bij verlies van een band tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen t uUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; f «#U* doode lij ken afloop voct ccn Het geval van de gunning van den bouw der nieuwe Koninginnebrug te Rotterdam, heeft heel wat pennen in beweging ge bracht. Niet enkel immers het feit, dat een Nederlandsche firma met Overheids subsidie werd voorgetrokken boven een buitcnlandschen inschrijver met een aan merkelijk lager aanbod, niet enkel de manier, waarop dit subsidie bijeengebracht werd en al wat daaraan vast zit, houdt de belangstelling gaande; meer nog de alge- meene kant van de zaak, n.m. de vraag, of het eigenlijk wel geoorloofd althans ge- wenscht is om de binnenlandsche nijver heid met steun uit de openbare kassen op de been te houden. Het vraagstuk is oud en moeilijk. Het beste is om er geen absoluten stelregel voor op te zetten of het moest deze zijn, dat iedere tak van nijverheid zich zelf moet bedruipen en anders wegens gebrek aan levensvatbaarheied moet ophouden te be staan; doch dat er in uitzonderingsgevallen, onder bepaalde omstandigheden een enkele maal aanleiding kan zijn om fcuifenland- sche concurrentie met behulp van de over heid af te weren, gelijk b.v. in de jaren van de ziekte der buitenlandsche valuta's het geval was. Wie echter het beginsel van uitzonde ring laat varen en bij iedere moeilijkheid van een binnenlandsch bedrijf een beroep gaat doen op de openbare kassen, gaat een weg betreden, die noodzakelijk op een débacle moet uitloopen. Het is al herhaaldelijk betoogd, maar er kan niet genoeg op gewezen worden, dat al dergelijke handreikingen a'er Over heid slechts lapmiddelen zijn, die tenzij zeer schaarsch toegepast de kwaaal eer verergeren dan verbeteren zullen. Immers «ij houden noodzakelijke en meer afdoende geneesmethoden tegen, voeren tot verblin ding, doen een pijnstillende injectie voor een geneesmiddel aanzien. Wat in dit systeem vooral voorbij wordt gezien is, dat de buitenlandsche con current blijkbaar in gunstiger omstandig heden verkeert. Die omstandigheden zijn lang niet altijd de openlijke of bedekte subsidies, welke hij van zijn regeering ont vangt. Ware dit het geval, het zou een voudig een opbieden van de eene regeering tegen de andere worden. Neen, de oor zaken liggen voor een goed deel in het feit, dat hier ie lande de nijverheid onder veel te bezwarende omstandigheden werkt en wel voornamelijk deze: hoogere loonen, schorper cn drukkender arbeidswetgeving en zwaardere belastingdruk. Wie nu naar een oplossing voor het vraagstuk van het scheppen van betere concurrentiemogelijkheden voor onze indu strie zoekt, moet o.i. het loonvraagstuk op dc laatste plaats stellen. Dit immers houdt nauw verband met den zeer hoogen Neder- landschen levensstandaard, welke maakt, dat een inkomen van b.v. 30 tot 40 per week aan een Nederlandschen arbeider een nog maar krap bestaan verschaft, terwijl eenzelfde bedrag hem in Duitschland een behoorlijk, in België en Frankrijk een royaal bestaan zou verzekeren. Aan loons verlaging kan dan ook billijkheidshalve niet eer worden gedacht dan nadat de koop kracht van den Hoilandschen gulden is ge slegen, zoodat loonsverlaging voorloopig niet in aanmerking komt bij het zoeken naar een oplossing voor het probleem, dat wij stelden. Evenmin is dit het geval met de maat regelen van sociale wetgeving, welke aan het bedrijfsleven regelen stellen. Hier zal gestreefd moeten worden naar internatio nale regeling, zóó, dat in de geheele be schaafde wereld dezelfde bescherming van den arbeid wordt ingevoerd. Daar blijft echter nog een zeer belang rijk middel over om de welvaart van het eigen land te bevorderen en de concurren tiemogelijkheid sterk te vergrooten, n.m verlaging van publieke lasten. Het was' niemand minder dan minister de Geer, onze minister van financiën, die cenigen tijd ge leden in de Tweede Kamer zeide, dat Nederland per hoofd der bevolking de hoogste belasting heft van heel Europa. Vermoedelijk zal men wel kunnen zeggen: van heel dc werelcJ. Want er mogen al be lastingtarieven uit sommige landen worden aangevoerd, die boven de Nederlandsche uitgaan, het totaal van onze belasting druk stijgt daar gewoonlijk toch weer boven uit en in ieder geval staat vast, dat nergens de belastingschroef zóó scherp wordt aan gedraaid als 'hier. In naam worden elders ook wel hooge belastingen geheven; maar in werkelijkheid kent men in het buitenland allerlei middelen om daaraan te ontkomen. Wanneer men de T' lerlandsche belasting statistieken nagaat is hetgeen altijd het meest hindert de onregelmatigheid in den druk. Er zijn allerlei lofwaardige strevingen om door progressie, kinderaftrek, aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud enz. de zwaarte der lasten zoo weinig mogelijk drukkend te maken op de zwakste schou ders. Vandaar, dat gezinsinkomens beneden 1000 b.v. dan ook vrijwel gespaard blijven. Maar zoodra stijgt het inkomen daarboven uit, of wij zien de grootste gril ligheden, gevolg van het verschil in ge meentelijke belastingheffing. Om uit de laatste belastingstatisticken een paar voor beelden te noemen: de laagste belasting werd vóór de annexatie van Breda gehe ven in leteringen, de hoogste in Oude Pekela (Groningen). Bij een zuiver inkomen van 2000 bedroeg deze in de eerst ge noemde gemeente over 1927 1.83 in de andere 145.53. Voor 5000 inkomen waren deze getallen 8.85 en 679.72; voor 100.000 in Teteringen -479,54 in Oude Pekela 26.129.25 enz. Ziedaar een van de ondragelijkheden van ons belastingstelsel. In het Brabantsche stadje betaalt een Nederlandsche burger met een inkomen van één ton nog geen 500 belasting; verhuist hij naar het ge noemde dorp in Groningen, dan moet hij jaarlijks meer dan 26,000 betalen, terwijl zijn Rijksbelasting maar even 17,000 be draagt. En dat dit niet één uitzonderingsgeval be treft, willen wij nog met enkele andere cijfers aantoonen. In de hieronder genoemde gemeenten be taalt men bij een Zuiver inkomen A'dam R'dam 's-Hage 2.000 60,— 46,80 43,45 5.000 250,20 191,10 175,27 10.000 651,60 522,60 421,23 50.000 4.954,80 4.414,80 3.119,25 100.000 10.354,80 9.289,80 6.661,75 Wassenaar Heemstede Bloemend. 2.000 5.000 10.000 50.000 100.000 12,21 52,91 132,46' 1.390,46 27,50 115,50 297,— 1.897,— 30,— 120, 270, 1.470, 2.970,— inkomens 4.054,46 3.897,— Bij verdere stijging van de worden de verhoudingen voor de groote gemeenten nog veel ongunstiger. En men is er niet mee af door te zeggen: dan moet men maar gaan wonen in de gemeente met den laagsten belastingdruk. Want dan blijven de moeilijkheden van den afstand van woon- en werkstad; dan blijft de forensenbelasting; dan blijven de zorgen voor de werksteden, die hun inkomsten zien dalen en hun lasten niet zien verminderen. Men voelt de ellende dezer wanverhoudin gen in den voortdurenden strijd vóór en tegen annexatie, waarvan de ondergrond altijd een poging is om de hoogere inko mens naar zich toe te halen. En dat alles op denzelfden Nederlandschen bodem! Wij zwijgen nu nog even over de andere lasten: de Rijksheffingen en de gemeente lijke en provinciale opcenten. Terwijl ons land buiten den oorlog is gebleven, gouden jaren van oorlogswinst heeft gehad, zijn wij als het duurste land met den hoogsten be lastingdruk in heel de wereld berucht, Er wordt geroepen om lapmiddelen als protectie, subsidie aan sommige nijver heidstakken, aan bepaalde ondernemingen, ja aan op zich zelf staande werken al. Maar krachtige pogingen om orde in onze belas tingheffing te brengen, om een gelijkmatiger verdeeling en een vermindering van druk te krijgen, blijven uit. Zijn wij dan wel zoo te beklagen, zoolang wij dit voorname middel ongebruikt laten? (Ingezonden.) Het zal wel geen tegenspraak ontmoeten wanneer ik beweer, dat Herwonnen Levens kracht een van de mooiste instellingen is van ons R. K. Werkliedenverbond. Duizenden b. c.-lijders zijn er reeds door deze instelling verpleegd en hebben, men- schelijkerwijze gesproken aan de verpleging daar genoten hun gezondheid te danken. Dat kost per jaar echter groote sommen gelds welke niet uit de gewone bijdragen van de georganiseerde arbeiders kunnen ge vonden worden. Vandaar dat^ Herwonnen Levenskracht elk jaar een speldjesdag orga niseert, teneinde in staat te worden gesteld, haar zoo heilzaam werk te kunnen voortzet ten en alle menschelijjie hulD te kunnen verstrekken aan die vaders en moeders of wel kinderen en hen te behouden voor hun gezin. En zelfs dat is nog niet voldoende bestrij- 'ing van die verschrikkelijke ziekte, welke in zoovele gezinnen haar verwoestend werk lanricht. Aan de sanatorium-verpleging heeft Herwonnen Levenskracht thans een uitge breide en zeer practische inrichting voor na zorg verbonden, zoodat dit alweer een be langrijke stap vooruit is, maar waardoor we clan toch ook tot dubbele belangstelling ge houden zijn. Op Zondag 24 Juli a.s. zal dus weer een beroep worden gedaan op onze offervaardig heid ten bate van deze arme lijders, waar- van er velen behouden kunnen worden wan neer de geldmiddelen maar aanwezig zijn. Mischien heeft de redactie geen bezwaar wanneer ik daarop over eenige dagen nog eens terug kom; voor heden zou ik slechts willen aandringen op het brengen van een ander offer, voor dat groote werk van naas tenliefde. Een offertje aan geld, wie zal dat, indien het maar even te missen is, niet gaarne voor deze zoo hoog gewaardeerde instelling over hebben. Dat komt dus wel terecht. Indien we maar voldoende werkers neb ben; werkers, die bereid zijn een paar uur tjes op te offeren om het bestuur van Her wonnen Levenskracht bij te staan bi) het uitreiken der speldjes en het inzamelen der gelden. Dat kost nu eens geen geld, dat is een lief dewerk, hetwelk iedereen die van goeden wil is, voor deze mooie zaak zou kunnen verrichten. En toch vreest het bestuur, dat het dien dag een tekort zal hebben aan medehelpers. Want, wik het goed gaan, dan mag er gedurende die uren geen ster veling op of over de straat gaan, die niet de vriendelijke uitnoodiging ontvangt om n speldje te koopen. Er zijn dus heel wat helpers noodig wil de bloemendag van Herwonnen Levens kracht kunnen slagen. Vandaar ook, dat ik aan het hoofd hiervan het opschrift kon plaatsen: dagen van spanning' voor het al of niet slagen van dezen speldjes dag. Hebben we geen werkers genoeg dan is dat al bij voorbaat uitgesloten; hebben we echter voldoende medewerking, dan is de voornaamste voorwaarde voor het welsla gen vervuld. Hoe gaarne zouden die honderden lijders, die met spanning de boodschap verbeiden, dat ook zij door Herwonnen Levenskracht verpleegd zullen worden, zich aanmelden voor dat werk; maar zij kunnen dat niet en verwachten nu, dat anderen, die gelukkig hun gezondheid nog bezitten dat voor hen doen zullen. Wij zijn allen trotsch op onze mooie in stelling maar dan kan het ook niet anders of het bestuur van Herwonnen Levenskracht moet voor den dag ook zooveel helpers kun nen verkrijgen als het maar verlangt. Dames en Heeren die maar even gele genheid hebben om dien dag een handje te helpen, laten die zich toch ten spoedigste aanmelden opdat we onzen speldjesdag van 24 Juli kunnen maken tot een onvergete- lijken dag voor onze zoo zwaar getroffen medemenschen. A. J. L. NIJMEGEN (Direct ingaande) Bijkatoor NASSAULAAN 18 HAARLEM. Zttdagen Maandags, Woensdags en Vrijdags van 6-9 uur n. m. Zaterdag van 5-91/, uur. Sociëteit „St. Bavo" „Geei-Wit" 5 uur Gewone zittingen 7 uur. St. Josephsgezellengebouw, Jansjitraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. R.-K. Militairenvereeniging, Zoetestraat 14. R.K.V.V „Victrix 7 uur. Stadhuis Oude Raadzaal Aanbieding huldeblijk aan Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen hali 3 uur. Zweminrichting Houtvaart Opening nieu we zweminrichting 4 uur waarna wedstrijden. Schouwbug, Jansweg Weldadigheidsvoor stelling ten bate der slachtoffers van de Stormramp door de Zeeuwsche vereeni- ging „Zeeland" 8 uur. Zandvoort Autofeest 1 uur Vuur werk 10 uur. Kennemer Lyceum. Indische tentoonstel ling Van 2 tot 5 uur en van half 8 tot 10 uur. Kunstzaal J. H. dc Bois. Expositie van schilderijen door Charles Guérin tot 30 Juli a.s. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis vour onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins, dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetejtraat U. Eiken Donderdag van 89'A uur. A. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo' Smedestraat 23. Van S—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij. róór dagavond. K. K. Leeszaal en Hitleenbibliothcek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zo" cn Feestdagen Uitleenen van boeken van 2—5 uur en van 7—9 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. Si Marthaverecsrging Bloemhofstraat t. Zondags en Woensdags van 8—10 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedcstr 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9—half 12 uur. 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8—half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 10— 12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofrtraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 2—4 uur en 's avonds van 8—9 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverplcging van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 2—3. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Tocset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Rcclasseeringsverecniging, afdee'.ing Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN, Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Vorig bedrag J. P. J. B. uit dankbaarheid. B 1914.25 1.— 2. Totaal 1917.25 Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. De leden der H. Familie (afd. gehuwde mannen) uit de Par. St. Joh. de Dooper al hier, gaan de volgende week (van 21 tot 24 Juli) op retraite te Noordwijkerhout. Zij, die nog mee wenschen te gaan, kun nen nog een kaart bekomen bij den heer Beukelaar Vooruitgangstr. 82. De kosten zijn 6.50. Men schrijft ons uit Hillegom: Gezien wat er den laatsten tijd gedaan lS aan den Rijksstraatweg in het rayon der provincie Noord-Holland, moeten we tot onzen grooten spijt constateeren, dat het er in Zuid-Holland nog verre van rooskleurig uitziet. Nauwelijks is men de grens der ge- Want de komende dagen zijn beslissendmeente Bennebroek in de richting Hillegom gepasseerd, of de mooie, gladde bitumen weg houdt op en gaat over in een ouderwetsche straal van roode klinkers. Een bruikbaar rijwielpad zoekt ge tevergeefs en een voet pad zou er zijn, als los zand zich daartoe eigende, het geen het niet doet. Het is als of geheel de provincie Zuid-Holland nog niet weet, dat er een Bitumen-systeem be staat, dat elders met succes wordt beoefend. Staat de wegverbetering bij Noord-Holland achter, met de wegverbreeding is het nog droeviger gesteld. Bij de Noorderlaan we zijn op Llillegoms grondgebied staat een villa, waarvan het tuintje verscheidene Me ters naar voren springt en werkelijk gevaar oplevert voor het ontzettend drukke ver keer daar. De afwatering is daar treurig: bij regenval is het er een zwembad. Dan gaat het een eindje goed, maar van af de villa Werestein tot ongeveer de Molenlaan is de toestand als van vele jaren terug. Nog niets werd daar gedaan, omdat de eigenaars het Rijk eischen stelden, die voor het Rijk on aannemelijk waren. Indien deze grondbezit ters de oorzaak zijn, dat daar niets ge beurt, is zulks te betreuren en jammer zou het zijn, indien onteigening moest plaats hebben, vooral ook, omdat zulks een bedui dend langen tijd vereischt. Is echter het Rijk nalatig, dan zou een krachtige actie van de gemeente uitgaande niet misplaatst zijn. Onzen weg vervolgende komen we aan een gedempte sloot, die slechts voor een gedeelte werd bestraat en die voor het overige be haaglijk bestaat uit stuifzand. Het overtollige water daar moet maar een eigen uitweg zoeken. Nabij de Remise werkt de gemeente thans hard aan de bestrating: voor een deel doet de gemeente daar het rverk, dat het Rijk verwaarloosde, Vóór Treslong ligt een sloot; een ergerniswekkend gedoe; de eigenaars en het Rijk zijn samen de schuld van den bedroevenden toestand daar. In de kom van het dorp is de toestand betrekkelijk goed, dank zij de gemeente. Bij de Havenbrug een der gevaarlijkste punten voor het ver keer is de weg na jaren lang onderhan delen verbreed; als de gemeente klaar is met het mooie hek voor den Hoftuin, is het daar ai, behalve dat de oude, smalle brug er nog altijd een gevaar van inmportantie vormt. Het Rijk talmt alweer veel te lang, de brug verbreed wordt en de ge meente staat vrijwel machteloos. Zijn we over de brug, dan begint aan beide zijden een ware lijdensgeschiedenis. Daar zullen buizen gesloopt moeten worden waarvan echter nog niets is te bemerken. Vóór de oude St. Josephkerk is een sloot gedempt, betgcen ook geschiedde voor de Sint Mar- 'inuskerk; bestrating en afwatering ontbre ken er geheel, een zéér groote ontsiering, "ij de Veenenburgerlaan is mede veel ge vaar voor het verkeer; ook daar moge ge daagd worden: „Zuster Anna, ziet ge nog oicts komen? De Leidschestraat is verbreed, maar onafgewerkt. Er wordt daar zoo druk gebouwd, dat er als het ware een nieuw °rp verrijst, maar de bewoners, en die er verder moeten wezen, hebben een zand woestijn te doorwaden om den weg te be reiken. Een geluk mag het heeten, dat de beruchte „Steenen Muur", die heel wat ver keersongevallen, zelfs met doodelijken af loop op zijn geweten heeft, verdween en dat be bocht voor de steenfabriek is weggeno men. He directie van de Kunstzandsteenfa- *iek „De Arnoud heeft in de nabijheid van '.are terreinen zelf laten werken. Daar is een jb°oi stuk werk tot stand gekomen. Jammer ls. dat het kantoorgebouwtje aan de over zijde van den weg te kort aan den weg staat VST W W""» VTIf"/ W V VF' Wie onze courant geregeld leest, kan we ten, dat' wij heel weinig sympathie hebben voor het zoogenaamde Wcrkloozen Agita tie-Comité. Dat ligt niet aan het feit, dat wij ons de moeilijkheden van werkloozen niet realiseeren, want wie geregeld onze cou rant leest, weet ook dat wij bij herhaling en met vuur voor de belangen van onze werk- looze medemenschen, slachtoffers van de onvolmaaktheden dezer samenleving, zijn op gekomen. Het W. A. C. heeft echter onze sympathie niet, omdat ons de door hen toegepaste methode tegenstaat. Het werkloozen Agita tie-Comité ageert, niet uitsluitend om een menschwaardig bestaan voor de werk loozen te verkrijgen, maar ageert om te ageeren, om herrie te schoppen. Dat strijd middel is er een naar het model van Mos kou, maar dat ageeren om te ageeren stuit tegen de borst, evengoed als het kankeren van iemand, die niet kankert om lotsver betering te krijgen, maar eenvoudig kankert om het pleizier van te kankeren. Zoo iemand is onuitstaanbaar. Zoo ook het W. A. C. Sinds de grenswijziging is het Haarlemsche W. A. C. echter een Agitatie-leider rijk ge worden, dat gezelschap waardig. Het is het nieuw gekozen raadslid Oversteegen van de Anti-Stemdwangpartij. Deze meneer heeft al heel wat van zich doen spreken, niet alleen in de omgeving van den Slaperdijk, waar hij woont, maar ook ver daarbuiten. Hij ver staat het middel om reclame voor zijn alles behalve maatschappelijke beginselen te ma ken uitmuntend. Nu hem de hooge hoed van „vroede vader" tooit, nu wordt zijn propa ganda nog gevaarlijker. Wij hopen echter dat de Haarlemsche politie, die het roerige stel letje van den Slaperdijk heel aardig in be dwang schijnt te hebben, zich niet door de aanwezigheid van een raadslid zal laten weerhouden de verderfelijke propaganda van dat W. A. C. te fnuiken. Met beleid en tact en goede samenwerking tusschen poli tie en welgezinde burgerij moet het mogelijk zijn, dien haard van agitatie en onmaat schappelijkheid te blusschen. ®n dat de vernieuwing van den Elsbroek- eenenburgbrug zooveel tijd kost. Dan is men de gemeente Hillegom uit. Hopen we, dat de nieuwe wegenbelasting z°ovtel geld in de schatkist brengen zal, dat ®8t bekwamen s^oed deze zaak nu eens w°rdt afgemaakt. Het is werkelijk geen luxe! Van de stations Enkhuizen, Bovenkarspel- pr-, Hoogkarspel, Westwoud, Blokker, Hoorn, Avenhorn, Oosthuizen, Kwadijk- Hdam, Purmerend, Oostzaan, Zaandam, (Haarlem) en Amsterdam C.S., vertrekt een S°edkoope trein naar Arnhem, Oosterbeek Laag en Nijmegen en terug, op Zondag 24 Juli 1927, Voor verdere bijzonderheden verwijzen Wll naar de advertentie in dit nummer. Door dc Kroon is overwogen, dat ten aanzien van de Vereeniging tot den bouw van arbeiderswoningen „Goed Wonen" te Enkhuizen; de Woningstichting „Partimoni- um", te Enkhuizen; de Bouwvereeniging „Duinoord", te Egmond aan Zee; de Eg- mondsche Bouwvereeniging, te Egmond aan Zee en van de Woningbouwvereeniging „St. Jozef", te Haarlemmerliede en Spaarnwou- de van werkzaamheid in het belang der Volkshuisvesting van genoemde organisaties nimmer is gebleken, weshalve zij geacht moeten worden dat belang niet meer of niet voldoende te behartigen. Daarom is de toelating van vorengenoemde organisaties als vereeniging of stichting, uit sluitend in het belang der volkshuivesting werkzaam ingetrokken. Door de Kon. Nederlandsche Stoomboot maatschappij is aan de G. Neptun, Schiffs- werft und Maschinenfabrik te Berlijn op dracht gegeven tot het bouwen van twee vrachtschepen van ieder 3500 ton. Het eer ste schip zal 15 April 1928 het andere 1 Juni 1928 gereed zijn. Donderdagmiddag maakte mei. L. uit Amsterdam een fietstochtje door den Haar- lemmermeerpclder. Zij had echter een rij wiel van een harer kennissen in gebruik, waaraan zij nog niet goed gewend was. Op den Vijfhuizerweg nabij den IJweg kwam zij zoodanig te vallen, dat zij een been brak. De oniboden geneesheer achtte haar over brenging naar een ziekenhuis noodzakelijk, hetgeen geschiedde met de auto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst naar Amsterdam. Door de politie zijn opgespoord een 12- tal jongens en meisjes ter leeftijd van 813 jaar, die bekend hebben uit baldadigheid verschillende glasruiten tot 'n gezamenlijke waarde van 100 van een onbewoond per ceel in de Eindenhoutstraat te hebben in gegooid. De resp. ouders dezer kinderen zullen gezamenlijk de schade, door de jeug dige vandalen aangebracht, vergoeden. Geëxamineerd 14 Juni 6 candidaten. Geslaagd: A. v, d. Meer, Harlingen; P v d Meer Roelofarendsveen; J. Mars, Amster dam; M. A. van Rooijen, Haarlem; M. Noo- tebos.^Purmerend en A. Ranke, Alphen d. Rijn. HollandIndië door de lucht. Jhr. mr. A. van der Goes, gezant te Kaïro^ is als zoodanig benoemd te Rome. De bezuiniging bij de Nedcrlandschö Spoorwegen. Enkele cijfers. De Amsterdamsche huurcommissie i< niet meer. Een roerend afscheid. Een proeitocht van de „Boskoop het nieuwe schip der Kon. Ned. Stoomboot Mij. Het internationaal stedenverbond; d« Nederlandsche delegatie. Bezoek van Amerikaansche journalisten aan ons land. Door een besluit van de Congregatie van het H. Officie wordt den Katholieken ver boden aan niet-Katholieke hereenigings- congressen deel te nemen. Uit het rapport der commissie van onder zoek zou blijken, dat er een geregelde ver binding bestond tusschen de sovjet-regeenng en enkele vooraanstaande figuren uit de nationalistisch-Indonesische studentenkring gen hier te lande. Afgezien is van het denkbeeld om dé' afdeeling loodswezen enz. bij het departe ment van Waterstaat onder te brengen. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake t wetsontwerp betreffende de Centrale Middenstands- credietbank. De Amsterdamsche melkvoordracht zal door den raad der hoofdstad op 27 Julj a.s. behandeld worden. Vijftig nieuwe tramwagens voor de Am sterdamsche gemeentetram. Geweldige boschbrand in Roemenie; petroleumopslagplaatscn dreigen door het vuur te worden aangetast. Bijzonderheden omtrent de aardbeving i»: Palestina. Inzake de kruisers is ter vlootconferentl* nog geen overeenstemming bereikt. 14-Juli vierd. 4 Mevrouw Borodin en drie Russische koe riers in vrijheid gesteld; ontstemming bij de bevolking. Onstuimige tooneclen in de Belgische Kamer; socialisten en communisten handge meen. dag in Frankrijk geestdriftig ge» vimimi Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Vooruit. i OPTICIENS FABRIKANTEN 1 Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.43. 'v Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Blacksod. Laagste barometerstand 758.1 m.M. te Isatjord en Acureri. Verwachting: Zwakke, tot matigen, noor delijke tot oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt met nevel of betrjkken in den ochtend, waarschijnlijk droog, behoudens eenige kans op onweer, waarschijnlijk iets warmer. De toestand van den heer v. A., die gis ternacht bij het motorongeluk te Halfweg ernstig werd gewond, was hedenmorgen be- vredigend. FIETSTOCHT NEDERLAND—EGYPTE. Het vertrek van de heeren T. Teijssc en R. Jansen, de eerste meer bekend onder den naam Charley Chaplin, die beiden een fietstocht ondernemen van Nederland naar Egypte, is bepaald op Zaterdag a.s. „Charley" probeert den tocht af te leg gen op een fiets met één wiel. terwijl de ander het op een gewone fiets waagt. Vijftien procent van de opbrengst van den kaartenverkoop wordt afgestaan aan de Centr. Ver. voor T. B. C.-bestrijding in Ne derland. AUTO TEGEN EEN BOOM. Donderdagavond 5 uur reed de heer uit Haarlem met zijn auto op den Brede» rode weg. Doordat de voorband lek raakte, slingerde de auto tegen een boom, waar door de vooras werd verbogen en naat! een £araéc moest worden gesleept. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Twee boomen werden ernstig beschadigd, waarvan een bijna geheel omver werd ge reden. NOG EEN AUTO TEGEN EEN BOOM. Gisterenavond - half 10 reed de heer G. uit Amsterdam op den Zandvoortscheweg met zijn auto tegen een boom door het springen van een band. Vrn 3e luxe auto werd het achterwiel •'eh'okc". De auto werd in de fc. van d heer cer!crs ge bracht. Per' ';s om: Li'A-n cicdïtl zich niet voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1