Buitenlandsch Nieuws. Radio-Omroep. FEUILLETON. Waf zal hij er mee doen? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede BladVrijdag 15 Juli 1927 GEM. BU1TENL. BERICHTEN ZONNEBRAND KLOOSTERBALSEM SOCIAAL LEVEN. De staking in de machine industrie te Deventer. Chr. bond van personeel in publieken dienst. l De Driemogendheden-conierentie, r Gisteren had een persontvangst bij de 'Amerikanen plaats, maar 't resultaat daar van is uiterst mager. Gibson wilde geen en kele mededeeling doen en maakte zich met eep grapje van de vele vragen af.Toch moet men uit deze terughoudendheid geenszins concludeeren, dat er bijzondere moeilijk- heden zouden zijn. De kruiser-quaestie maakt goede vorderingen, al is men met de bespreking yan het rapport der deskundi gen in de vergadering der gedelegeerden van heden natuurlijk nog lang niet klaar met deze quaeslie. Bij de uitwerking van details zullen zich nog wel eenige moeilijk beden voordoen, waarover echter niemand j zich ernstig ongerust maakt. De ooenbare zitting is nu definitief uit- (!e*onreven te hedenmiddag drie uur. Van groot peiaog zal de zitting nu niet meer zijn. UVer Kruisers zal natuurlijk nog wel worden gesproken; torpedojagers en duik- booten en da'n waarschijnlijk alleen nog maar wat hun individueele tonnage, kanon nen en levensduur betreft, zijn wel de hoofdschotel van deze Openbare demon stratie. LONDEN, 14 Juli. De leider van de Brit- sche delegatie, ter maritieme conferentie te Genève Bridgeman heeft hedenmiddag in de plenaire zitting dezer conferentie medege deeld, dat in de voorafgaande besprekingen gedurende de laatste dagen algemeen groote meiging bleek te bestaan tot overeenstem ming ten aanzien van de definitieve vloot- bouwprogramma's. Bridgeman zeide daarbij, dat hij verzocht had om deze plenaire zitting, omdat naar zijn meening de atmospheer zeer ongunstig werd beïnvloed als gevolg van het feit, dat het Britsche standpunt schromelijk werd mis verstaan in zekere kringen. Hij verklaarde met klem, dat ondanks hetgeen hierover werd gezegd, de gedelegeerden nooit heb ben opgehouden elkanders opinie te respeo teeren en steeds heeft een oprecht verlangen bestaan deze opinies met elkaar in over eenstemming te brengen. Spr. memoreerde nogmaals zooals ter conferentie werd be sproken. De adviezen van de technische ex pert zijn van belang gebleken toen overeen stemming moest worden bereikt in zake de torpedobooten en de onderzeeërs als mede bij de classificatie van de schepen, welke niet zijn ingericht voor oorlogsdoel einden. Tevens was overeengekomen om besprekingen in te leiden over de „capital Ships" en naar spr.'s meening kon hierop zeer worden beperkt. Betreffende 'de krui sers met welke kwestie men nog maar weinig is gevorderd deelde spr. mede dat de Britsche voorstellen hieromtrent vooral zijn gericht op een verhindering van den wedloop in offensieve bewapening; de dele gatie tracht dit doel te bereiken door vaste maxima vast te stellen voor de afzonderlijke schepen van iedere afgescheiden groep, zoo wel ten aanzien van den tonnenmaaf als dat de bewapening. De hier voorgestelde nor men zijn nooit hooger dan die, welke tot dusverre hebben gegolden en in vele gevallen zijn zij belangrijk lager. Bridgeman trachtte in dit verband nog aan te toonen, dat he: vaststellen van de totale tonnage geheel overbodig en nutteloos is. In dit verband deed Bridgeman nog opmerken, dat het doel- van deze conferentie was om den weg te effenen voor den Volkenbond in vlootaange- legenheden; getracht zou worden algemeene overeenstemming te verkrijgen nopens het geen reeds tusschen de drie mogendheden, welke hier ter conferentie zijn vertegen woordigd, was uitgemaakt. Wanneer nu niet de maxima voor de afzonderlijke schepen wordt vastgesteld en men er integendeel toe gaat besluiten een totale tonnenmaat vast te stellen, dan zal, indien een der landen groote schepen gaat bouwen, ook de nood zakelijkheid voor andere landen worden ge schapen ditzelfde te doen. Indien de Brit sche voorstellen worden aanvaard, zal hier door jaarlijks belangrijk op de vloot kun nen worden bezuinigd. Zich in het bijzonder tot de kruisers be palende, zeide Bridgeman, dat de Britsche gedelegeerden bereid zijn de ratio van Was hington te aanvaarden, welke is opgesteld voor „capital ships" om te worden toegepast voor kruisers, welke bewapend zijn met kanonnen van 8 inch geschutwijdte; later zullen zij in het geheel niet meer van zulke groote kruisers bouwen. Wat betreft de kleinere kruisers, heeft de Britsche delegatie zich niet tegen den eisch van de Vereenigde Staten verzet, om hiervan een even groot aantal te hebben als Groot-Brittannië, even zeer ging zij ermee accoord, dat Japan hier van zooveel houdt als voor de verdediging van het land noodzakelijk is. Maar zij wilde, dat de grootte ervan zou worden verminderd terwijl de kanonnen slechts zes inch mogen meten opdat zij slechts voor defensieve, en niet voor offensieve doeleinden geschikt zijn. In antwoord hierop, had men de dele gatie het vraagstuk van de totale tonnage voorgelegd. Hierbij is het meest van belang, zooals reeds werd geïegd, hoe deze tonnen inhoud wordt besteed. Het voorstel, om Amerika 25 groote kruisers van 10.000 ton toe te wijzen had haar echter vrees ingeboe zemd; zelfs liet men nog de mogelijkheid open voor een aantal kleinere kruisers, welke Amerika dan daarnevens zou m igen houden. Bridgeman deed nog opmerken, dal groote kruisers met kanonnen van 8 inch geschuts- wijdte veel sterker zijn dan kleinere krui sers. Zoo meende spr., dat een kruiser van de eerste soort wel twee en een half maal zoo sterk is als een kruiser, bewapend met k,ainonnen van 6 inch. Ook cm deze reden is dus het voorstel voor Groot-Brittanië weinig aannemelijk; daarbij komt ook nog, dal de kracht der vloten van de geheel» wereld bij uitvoering hiervan zeer zou toenemen, het geen wel een zonderling resultaat is van een conferentie, welke ter beperking van de be wapening bijeen was gekomen. Bridgeman zeide nog, dat indien het niet mogelijk zoude zijn verdere vorderingen te maken met de voorstellen, zooals die door de Britten zijn gedaan inzake de kruisers, zij gaarne bereid zouden zijn het standpunt van anderen in overweging te nemen. Een paar dagen geleden wed het denkbeeld geop perd, dat de mogelijkheid moet worden onderzocht om tot overeenstemming te gera ken ten aanzien van een definitief bouwpro gramma waarin dan de maxima voor ieck: land worden neergelegd. Dit komt dicht bij het Britsche denkbeeld, en heeft tot voer deel, dat overeenstemming wordt bereikt aangaande men denkt noodig te hebben voor de bewapening en tevens dat hier vrijuit mededeeling van wordt gedaan. Spr. zeide dat de voorafgaande besprekingen al hebben aangetoond, dat men er over het algemeen wel toe genegen is; hij sprak de hoop uit, dal nog voor de volgende bijeenkomst een op lossing is gevonden van het moeilijke pro bleem. Lord Jellicoe, de gedelegeerde van Nieuw-Zeeland sloot zich bij dit betoog aan. Hi, wees erop, dat groote afstanden de ver schillende deelen van het rijk scheiden; hij memoreerde dat Groot-Brittanië toen het bij het uitbreken van den oorlog 114 kruisers bezat hieraan klaarblijkelijk nog niet ge noeg had, daar de vijand desniettemin erin geslaagd is, schade toe te brengen. De algemeen» vergadering der vlootcon- ferentie heeft doen zien, dal op het ocgen- blik alleen de quaestie der kruisers een geslaagden afloop der conferentie ver traagt. Er is ten aanzien van alle andere quaesties zoo goed als overeenstemming be reikt. De leiders der delegaties hebben van hun wensch doen blijken om tot overeen stemming te komen. D e Japansche premier Tanaka heeft zich optimistisch uitgelaten nopens het resultaat der^ vlootconferentie; hij uitte echter zijn leeawezen over de expansionistische tendenz. De plannen voor een Com munistische omwenteling in de Balkan-landen. De bladen public eeren verslagen over de Bolsjewistische ondermijning op het Bal- kanschierciland, die op het oogenblik in Griekenland haar middelpunt heeft. Het „Morgenblad" meldt uit Athene, dat hel middelpunt der geheele Bolsjewistische be- weging tegenwoordig in Griekenland ligt, omdat de communistische propaganda n de andere Balkanstaten op groote belem meringen s uit en men in Moskou Griekr.cli- Macedonië op het oogenblik voor het beste agitatie-veld houdt. Volgens deze berichten gelooft Moskou, dat bij een omwenteling in Grieksch-Macedonië het geheele schier eiland spoedig in oproer zou raken. De Grieksche gezaghebbers hebben in het be gin de Bolsjewis'ische agitatie kalm laten begaan, daar men geen martelaars wilde maken en men hoopte, dat de beweging van zelf zou dood loopen. De bloedige ge beurtenissen in Saloniki, Drama en Cavalla hebben echter het tegendeel bewezen. De Bolsjewistische agitatie heeft zich langza merhand zoo uitgebreid, dat de A'heensche regeering zich genoodzaakt heeft gezien, beslissende maatregelen te nemen. Alle burgerlijke partijen in Griekenland, zoowel de royalisten als de republikeinen, ver langden energieke maatregelen, om een voorbereide communistische omwenteling te verhoeden. Over de organisatie van de Derde Inter nationale in Griekenland deelt de Joego- Slavische pers verder mee. dat men hier ook te doen heeft met de oprichting van een cellen-systeem en wel cellen van elk twaalf leden, die onderworpen zijn aan de centralen in de groote steden, terwijl een lands-comité en als hoogste instantie de Troika in Griekenland bestaat uit een chef, wiens naam niet bekend is en twee hel pers. De leider der geheele beweging is door Moskou benoemd. Men heeft nu voor bereidselen van mili airen aard voor een communistische omwenteling geconstateerd. Er is met de organisatie van een commu nistisch leger begonnen, dat op het oogen blik van den opstand in de kazernes en fa brieken moet worden geworpen. Het werk der Troika in Griekenland is er vooral op gemunt, zooals he' „Morgenblad" be richt, leger en vloot en vooral ook de po litie in handen te krijgen. De aanhangers van de Derdp Internationale worden in ge heime scholen militaristisch georganiseerd en vooral voor straatgevechten opgeleid. Zoogenaamde sportvereenigingen, gymna stiekclubs en schietvereenigingen moeten in grooten getale voor dit doel zijn opge richt. In het belang van alle Balkanstaten heeft de regeering in Athene besloten, maatre gelen tegen de Bolsjewistische omwente- iingsplannen te nemen, daar Griekenland slechts als springplank moet fungeeren. In Joego-Slavië zijn een menigte Bolsjewisti sche agitatoren, wegens onwettelijke han delingen, in hechtenis genomen, of over de grenzen gezet. Ook in Bulgariie schijnt de Bolsjewistische agitatie om zich heen te grijpen, vooral in de havens aan de Zwarte Zee hebben zich de agitatoren der Derde Internationale vastgezet. De regeering in Sofia heeft in een bekendmaking gewezen op het Bo'sjewistische gevaar, dat Bulgarije nog altijd dreigt en men neemt aan, dat dit opgevat kan worden als inleiding tot een energieke actie. In Roemenië hebben de pogingen, om communistische cellen aan te leggen, weinig kans op slagen, daar de Roemeensche autoritei en een buitenge woon strenge bewaking van vreemdelingen hebben doorgezet en twijfelachtige elemen ten worden onmiddeTijk over de grenzen gezet of achter slot en grendel. Ambtenaarssalarissen. De Fransche Kamer heeft de moeilijke quaestie van de verhooging der ambte naarssalarissen opgelost, dank zij den voor zitter van de rad.-soc. Kamergroep, die ach tereenvolgens twee amendementen indien de, welke Poincaré aanvaardde en waarop hij de questie van vertrouwen stelde. Het eerste, dat werd aangenomen met 347 tegen 200 stemmen, weigert overeenkomstig den wensch van Poincaré aan de verhoc ging terugwerkende kracht te geven tot 1926. Het tweede, aangenomen met 325 tegen 96 stemmen, verlaagt het cijfer der commis sie voor de credieten voor de begrooting van 1927 tot het door de regeering ver langde bedrag. Bij de discussie verklaarde de soc. leider Blum, dat de soc. weigerden vóór deze cijfers en amendementen te stemmen, welke zij onvoldoende achten. Hij erkende be' succes van Poincaré dat op politiek, finan cieel en monetair gebied den Staat onaf hankelijker had gemaakt tegenover de fi- nancieele machten en voegde er bij: wij moeten hem daarvoor dankbaar zijn. Na de stemming over de amendementen ■velke een overwinning der regeering be- ieekenen, werden de twee volgende artik» 'en aangenomen en ten slotte bet geheele ontwerp. De Senaat heeft het regeeringsontwerp tot verhooging der ambtenaarssalarissen goedgekeurd. De FranschDuitsch Econ. onderhandelingen. De Fransche Kamer heeft een wetsont werp aangenomen, waarbij de regeeving ge machtigd wordt op enkele uitzonderingen na de douanerechten te wijzigen, ten einde haar de mogelijkheid te verschaffen de Franscb-Duitsche commercieele onderhan delingen tot een goed einde te voeren. Het nationale feest in Frankrijk. In alle Fransche steden is de 14e Juli, het nationale feest met groote geestdrift en bij mooi weer gevierd. Er hadden de tradiüo- neele groote officieele plechtigheden plaats maar ook openbare bals in de volkswijken. Te Parijs warer. op alle hoeken van de -.traten orkesten opgesteld. De rede van de Broqneville. Minister Vandecvelde stelde den Duil- ehen gezant het antwoord ter hand van den minister vcor de nationale verdediging, hou dende de nadere bijzonderheden, door Duitschland gevraagd in verband met de uitlatingen verleden week door laatstge noemden minister in den Belgischen Senaat gedaan omtrent de manschappen van de Rijkswcer. Men doet opmerken, dat het thans aan den gezant ter hand gestelde document, een diplomatiek stuk zijnde, volgens de gebrui ken niet kan werden gepubliceerd zonder de toestemming der Duitsche regeering. Tumult in de Belgische Kamer. BRUSSEL, 14 Juli. In den loop van de in de Kamer gevoerde debatter. in zake de mijninspectie trad de communis tische afgevaarigde Jacqmot'e provocee- rend op tegen de socialis en, die in woede ontstaken. Hierna ontstond een handge meen, waaraan een einde gemaakt werd doordat de voorzitter de zitting schorste. De Kamer gaat hedenavond op reces. Een duur auto-ongeluk. BRUSSEL, 14 Juli De bekende Bel gische journalist Edmond Patris, die inder tijd in de Rue de I„ Loi te Brussel drie personen doodreed werd heden veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf, 5000 Frs. boete en 330.000 Frs. schadevergoe ding. Nieuwe cnweders in het Ertsgebergte. Gistermiddag heeft het in het Ertsgebergte met name boven het geteisterde gebied weer zwaar geonweerd. Alle rivieren zwollen aar. en het water richtte opnieuw belangrijke materieele schade aan. In het Gottleubadal staat het water weer meer dan een halve meter hoog. Menschenlevens schijnen er dit maal gelukkig niet te betreuren te zijn. Droesjilowski terechtgesteld. Uit Moskou wordt gemeld, dat het gratie verzoek van Droesjilowski is afgewezen. Hij is reeds terechtgesteld. Geweldige boschbrand. Uit Boekarest wordt gemeld, dat er ten gevolge van de droogte en hitte in he'. district Moreni een geweldige boschbrand woedt, die reeds meer dan 10.000 hecta ren bosch heeft vernield. Het vuur breidt zich met ongelooflijke snelheid uit. Ziet men geen kans het te localis eeren, d»n loo pen de petroleumtanks in het district ge. vaar door het vuur te werden aangetast. De schade bedraagt reeds meer dan 20.000 lei. De hittegolf in Awer'ba. Woensdag was 't de warmste dag te New York en in andere kustplaatsen, ivaar de temperatuur varieerde tusschen 90 en loo graden F. Te New York overleden 7 personen ten gevolge van de warmte, te Philadelphia 8, terwijl in andere groote steden één twee lieden overleden. De kantoren en winkels zullen 's nnddags gesloten zijn, ten einde de emp'-°Y' s in staat te stellen oni wat koelte in "e par ken te zoeken. De brandweer zal douchebaden gereed maken voor arme kinderen. Verscheidene duizenden lieden brengen den nacht op het strand door. BERLIJN, 14 Juli. Naar gemeld wordt zijn in het Oosten van de Vereenigde Sta ten tot dusverre 14 personen overleden als gevolg van de momenteel daar heerschen- de hitte. De burgeroorlog in China. Het schijnt, dat de burgeroorlog in China een nieuw stadium is ingetreden. Berichten uit Peking melden, dat Tsjang Kai Sjek in de richting van Poekau terugtrekt, omdat hij een aanval op Nanking uit Hankau vreest. Een draadloos bericht uit Kioekiang zegt, dat een bepaald aantal troepen uit rlankau te Koekiang zijn aangekomen on der bevel van generaal Tsjangfoekoesi, die zijn voornemen bekend maakte een aanval op Nanking te doen. Te Peking meent men dat, indien er een strijd tusschen Hankau en Nanking ontstaat, de houding van Feng Joe Hsiang, den z.g. Christen-generaal, van groote beteekenis wordt. In goed ingelichte ringen twijfelt men aan de oprechtheid van zijn dezer dagen met Tsjang Kai S ek gesloten bondgenootschap. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat Feng Hankau zal teunen. Mevr. Borodin vrijgelaten. Uit Peking wordt geseind; De bevolking is :eer opgewonden over de vrijlating, drie -agen geleden, van mevrouw Borodin en de drie Russische koeriers. Daar de in vrij heid gestelde Russen zich thans in de lega- tiewijk bevinden, hebben de Chineesche autoriteiten aan den Nederlandschen gezant als deken van het diplomatieke corps ge vraagd, dat de Russen aan hen zouden wor den uitgeleverd of dat verlof zou worden gegeven om hen gevangen te nemen. Na raadpleging van het diplomatieke corps, weigerde de gezant de Russen na hun for- meele invrijheidstelling als misdadigers uit te leveren. De aardbeving in Palestina. Uit de berichten in de Engehche bladen blijkt dat het aantal personen, dat bij de aardbeving in Palestina werd gedood, 125 bedraagt, het aantal gewonden 345. De ma terieele schade is het grootst te Nabloes, Ramleh en Loedd. Te Nabloes zijn 62 perso nen gedood en 250 gewond. Te Ramleh zijn '2 personen gedood door de instortende hui zen, 25 gewond. Te Loedd zijn 30 personen gedood en 70 gewond. Jaffa is intact gebleven. Haifa is slechts licht getroffen. Tc Jericho is een hotel ingestort, drie toe risten werden onder de ruïnes beg-aven. Op hetzelfde oogenblik, dat Palestina werd geteisterd, had een aardbeving te Kaïro plaals, die drie minuten duurde. De inwoners der stad waren zeer angstig, maar schade wordt niet gemeld. Van andere zijde wordt gemeld; Het aantal personen, dat tengevolge van de aardbeving gedood is, blijft stijgen. Uit Loedd wordt melding gemaakt van nog vijf tien dooden, terwijl in de andere deelen van Palestina, naar gemeld wordt, nog 32 personen werden gedood. Te Ramleh zijn. naar wordt gemeld, 20 personen ernstig ge wond, te Loedd 16 en in het overige deel van Palestina 19. In Transjordanië zijn volgens de officieele cijfers te Aman 9 personen gedood en 35 ernstig gewond, te Essalt respectievelijk 35 ®n 34, in de rest van Transjordanië 20 en 32. Volgens hier aangekomen reizigers is de stad zwaar beschadigd en door de inwoners geheel verlaten, die naar de omringende ber gen zijn gevlucht. De vele slachtoffers in de moskee van Ramleh zijn klaarblijkelijk het gevolg van de instorting van de moskee toen deze vol was met moskeegangers. Het is niet mogelijk het totaal der mate- riëele schade te ramen, omdat er nog steeds huizen instorten, doch volgens een schatting beloopt zij drie millioen gulden. De armste steden en dorpen hebben het meest geleden, zoodat hun wederopbouw zeer moeilijk zal zijn. De bevolking draagt haar lot met ge latenheid; er heeft geen verstoring van de orde plaats gehad. Hulpcomité's opereeren in alle districten onder de districtscommis sarissen en de burgemeesters der steden. Het Hulpfonds voor het Naburige Oosten en de Joodsche gemeenschappelijke distributie- vereeniging hebben hun hulp aangenomen. De bovenste verdieping van het regee- nngshuis is vernield. De punt van den toren is onveilig tergevolge van scheuren, die daarin zijn gekomen. Een steen van den toren, die door het dak van de kapel sloeg, vernielde een schilderij tegen de zoldering van den ex-keizer, waarop hij in bijbelsch gewaad stond afgebeeld. De schade aan de Hebreeuwsche hooge- ochool toegebracht, wordt op 10.000 pond sterling geschat. DE RUBENSFEESTEN TE ANTWERPEN. Het Intellectueel Leven te Antwerpen in Ruben's Tijd. Het Gemeentebestuur van Antwerpen heeft in een speciale zitting hei programma der Rubensfeesten definitief vastgesteld. Het omvat o.m. vijf verschillende tentoon stellingen, gewijd aan Rubens en zijn tijd. Door deze tentoonstellingen zal men zich een beeld kunnen vormen, niet alleen van het zoo omvangrijk oeuvre van den Mees ter, maar ook van zijn tijdperk en het intel- lectueele leven in de eerste helft der 17e eeuw. De tentoonstelling met be'rekking tot dit laatste gedeelte komt tot stand onder de bevoegde leiding van den Conservator van het Museum Plantin-Moretus, Dr. Maurits Sabbe en zal in dit Museum wor den ingericht dat wel de daartoe aangewe zen plaats is. Immer® het huis der familie Plantin- Moretus, dat vijftig jaar geleden door de stad werd aangekocht om er een Museum van te maken, was in Rubens' tijd een brandpunt van beschaving en geestelijk le ven. De schilder en zijn familieleden ble- hoorden tot de vrienden van het huis, en al wie naam had in de wereld van kunst en wetenschap, was er welkom. Vandaar 'dat ook een groot gedeelte, en wel zoowat 9/10 der werken van al deze vooraanstaande menschen op de persen van Plantin gedrukt werden. De huidige tentoonstelling wordt hoofd zakelijk ingericht om te doen inzien, dat Antwerpen, toen reeds een centrum was van ontwikkeling en beschaving, dat Ru bens niet alleen stond in zijn tijd met de toenmalige schildersschool, maar omringd was door een rijke wereld van geleerden, die op het spoor van Justus Lipsius, alle wetenschappen beoefenden, en waaronder er vele waren van eersten rang en interna tionale beteekenis; o.m. Rubens' broer, ad- vokaat Philip Rubens, Rubens' zoon Albret, Rubens' schoonvader Jan Brant en hun vrienden Kaspar Gervaertius. Jan Wove- rius, Albert Mirraeus. Opmerkelijk is dat vooral de Jezuie en het intellectueele leven in handen hadden. De tentoonstelling omvat alles wat van dien tijd spreekt en in het Museum be waard bleef, o.m. een aantal boeken van al deze geleerden, vele met frontispiesen door Rubens geteekend, een groot ge deelte handschrften en autografen, ge schilderde en gegraveerde portretten en tal van andere documenten. Zij wordt geopend op 30 Juli a.s. te 3 uur 's namiddags en blijft toegankelijk tot einde September. Op den dag der opening wordt de 50- iarige verjaardag der inhuldiging van het Museum gevierd, die een punt was op het programma der toenmaliege Rubens-fees ten. Ter herinnering aan deze gebeurtenis wordt er 's namiddags, na de opening, te 5 uur een kunstconcert gegeven op het binnenplein, door het a kapella koor Ste. Cecilia. Een catalogus zal in de tentoon stelling te verkrijgen zijn. alsook een werkje; „Het Geestesleven te Antwerpen in Rubens' tijd", door Dr. Maurits Sabbe. EEN JAPANSCHE PRINS. Te Parijs vertoeft thans een Japansche prins Ri. Eergisteren werd hij met het gebruike lijke ceremonieel door president Doumer- gue ontvangen. DRIE MANNEN GESTIKT. Te Parijs zijn een groothandelaar in zuid vruchten, zijn broeder en diens zoon ge stikt door het inademen van gassen, welke rijpe bananen in een kelder hadden ont wikkeld. De vruchten waren gaan gis en ten ge- olge van de onweers-atmosfeer. EEN NIEUW PROCES-DAUDET. Eergisteren is te Pariis een nieuw proces tegen Daudet begonnen. Aanklagers zijn de politie-ambtenaren Delange en Colombo, door Daudet beschu' digd zijn zoon Philippe te hebben vermoord in het sousterra'n der woning van den boekhandelaar Le Flaout.ez. De aanklagers eischen beiden een scha deloosstelling van 100.000 frs. DE EEGRAFENIS VAN O'HIGGINS. Donderdag heeft te Dublin de plechtige begrafenis plaats gehad van O'Higgins, den vermoorden vice-president van den uit voerenden raad van den lerschen vrijstaat. Alle zaken waren gesloten. Duizenden woonden den kerkdienst hij. Langs den weg van den stoel stond een groote me nigte, die diep onder den indruk was, ter wijl vrijstaatsche soldaten een cordon vormden. INTERNATIONAAL MISSIECONGRES IN POLEN. Van 28 Sept. tot 2 Oct. zal in Polen het internationaal missiecongres plaats vinden- Op den eersten dag vindt in de groote Universiteitsgebouwen met de algemeene vergadering de opening plaals. Daarbij zal Mgr. Baudrillart spreken over: „De mis- siearbeid der kerk in de geschiedenis". Op den tweeden dag wordt een voordracht gehouden over „de geschiedenis der Pool- sche missies", door Prof. Lakowski. An dere voordrachten worden gehouden door P. Kosibowicz S.J. over „de sociale en kultureele opgave der missies", door Prof. Dr. Schmidlin uit Munster (Westfalen) over „de missies en de wetenschap door Mgr. Okoniewski, bisschop van Pelplin, over „de beteekenis der missies in den tegenwoordigen tijd", verder door P- Charles uit Leuven, over „de missies en de studenten", door Bertini, generaal- secretaris bij de Propaganda, over „onze plichten tegenover de missies volgens de encycliken Maximum illud en Rerum Ecclesiae geslarum". Tusschen de vijf al gemeene vergadering zullen de vergade ringen der verschillende secties plaats vinden. Tijdens het congres vindt ook een missietentoonstelling plaats en zullen mis- siefilmcn vertoond worden. In naam van Masarijk Volgens een melding van „Cech" heb ben de onderwijzers van verschillende plaatsen een beweging op touw gezet om de lesuren niet meer te beginnen met het kruisteeken „In naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes maar met de woorden „in naam ven onzen Masa rijk". In een volksvergadering werd on langs ook een besluit met denzelfden inhoud aangenomen. Daarop werd echter de vergadering door een politieagent uit eengedreven, om de eenvoudige reden, dat dit een beleedjging Gods was. „Slovak" merkt daarbij op, dat het Byzantinismus der Tsjechen tegenover Masarijk voor een mensch met normaal verstand onbegrijpelijk is. DE ROEMEENSCHE VERKIEZINOSTFR- REUR TEGEN DE KERKELIJKE EN NATIONALE MINDERHEDEN. BUKAREST, Daar de verhandelingen van ministerpresident Bratianu omtrent een v6rkiezingsprogram met de nationale boerenpartij, welke onder Grieksch-katho- lieke leiding staat, op niets uitliepen, be sloten de liberalen den verkiezingstrijd ZATERDAG, 16 JULI. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politiebcr. 12.35—2 Lunchrauziek door het trio D. Groeneveld, viool, A. van Leeuwen, cello, P. Jocherase, piano. 46 Dans muziek uit het Kurhaus te Scheveningen. The Russian North Star Orchestra, o.l. van Gregoire Nachchounian 6.7.45 Vooravondconcert door het A.N.R.O.-or- kest. Het Hum. kwartet „De hooge Q." (De hee ren AJpb Kuyters, tenor, W. Overdijk Jr., tenor, H. v. d. Heide- Wyma, bariton, H. Sprang, bas) Aan de vleugel J. Viezee 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 10 uur A.N.R.O. Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Een uurtje filmmuziek. Orkest o.l. van Hugo de Groot. DAVENTRY, 1600 M. 2.35 Cricketwedstrijd Surrey van Lancashire. 3.50 Kerkdienst. 4*20 (vervolg) Cric- ketwedstrijd. 5-35 Kinderuurtje. 6.20 (vervolg) Cricket. Brown Quintet. 6.50 Tijds. weerber. 7.05 (Vervolg) Cricket. 7.20 Lezing: The mont's review, 7.35 Liederen van Brahms door D. Smith. 7.45 Sportcau erie. 8.05 De Black Dyke Mills band T. Kinniburgh, bas. 9.05 Vocaal concert Heddle Na h tenor. 9.20 Weerber. nieuw 9.40 Mr. Stacey Aumonier leest een kort verhaal voor. 9.55 Variété-programma. 10.50—12.20 Dan muziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.20 Con cert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Con cert door de Radio Jazz Symphonic. 8.5011.20 Galaconcert Orkest en solisten uit de Parijzer theaters. LANGENBERG, 469 M. 1.252.50 Orkestconcert. 5-50—6.50 Orkestconcert, Werag-orkest. 9.20 Vroolijke avond. Resi Langer, humoristische voordrach ten. Daarna tot 1.20 Dansmuziek in Keulen. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 3.108.05 Lezingen en lessen. 8.50 „Die Nacht von Berlin tooneelstuk. 10.5012.50 Dansmuziek door Dr. Becce's orkest. HAMBURG, 394.7 M. 4.50 Scènes uit „Travjata" opera van Verdi. 5.35 Orkestconcert. 6.20 Vroolijke mu ziek.8.2011.10 Strandfeest vervolgens „Reunion" BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Dansmuziek in de Kursaal Ost- ende. 10.50 Dansmuziek. Nico Fusly's band. alleen door te zetten. Daar zij in de ka. mer slechts over zeven zetels beschikken moeten zij geweldige pogingen in het werk stellen om de andere partijen te overmees teren.. In de meeste slrelcen, bijzonder daar waar minderheden gevestigd zijn, heb ben zij evenals bij vorige verkiezingen het algemeen verkeersverbod ingevoerd. Zelfs auto's mogen de stad slechts met bijzon dere toestemming verlaten en de journa listen der oppositie worden zonder uit zondering geweerd. De beruchte Siguranza-polifie trad ook hier weer in actie. Katholieke priesters werden gedagvaard met de bedoeling door allerlei vexaties hen de lust te benemen nog langer de leiding van hun volk op zich te nemen. Kanunnik Blaskovich werd in Vinga gevangen genomen en door de gen darmen naar Temesvar overgebracht. Of schoon verkiezingsplakkaten aan de over heid voorgelegd werden en door deze goedgekeurd waren, verschenen torh de- tectieven en namer. „nder voorwendsel van een strenge verordening alle papieren in beslag. De vermaning van koning Ferdinand hielp winig, toen hij de nieuwbenoemde re geering verzocht, bijzonder tegen de mi noriteiten een verzoenende houding aan te nemen. Het eenig gevolg was een toezeg ging van den minister van binnenlandsche zaken, dat hij elke daad verhinderen zou, welke de verkiezingsvrijheid in gevaar zou brengen. is een onaangename keer zijde van het genoegen de' warme zomerdagen Akkers Kloosterbalsem Geen Goud voorkomt echter bij tijdig ZOO goed. gebruik het open g aider huid, verkoelt, verzacht de pijn en geneest. Geen AKKER'a zomervacantie zonder Inzake de staking aan de Overijselsche Machinefabriek deelt de directie dier fabriek mede, dat het bestuur van de R. K. Werk geversorganisatie in de metaalnijverheid aan de arbeidersorganisaties bericht heeft, dat op de bestaande voorwaarden de arbeid op 18 Juli a.s. hervat dient te worden, wij! anders het bedrijf andermaal een week lang moet worden stilgelegd. Dit zou verminde ring en annuleering van orders ten gevolge hebben. De organisaties hebben evenwel bericht, dat hervatting van den arbeid op de door de directie gestelde basis voor hen onmogelijk is. In een mededeeling van de directie is ge- meld, dat indien aan het verzoek om den arbeid te hervatten werd voldaan, niet alle werklieden weer geplaatst kunnen worden, omdat reeds vermindering en annuleering van orders ten gevolge van de staking heeft plaals gehad. fe Arnhem vergaderde de Ned. Chr. bond van personeel in publieken dienst. 1 ot leden van het Centraal Bestuur wer den herkozen de heeren W. Heyns en D. Klokman, beiden aftredend. In behandeling kwam het voorstel van hel bestuur tot wijziging van de artikelen 44, 45 en 47, betreffende betere vertegenwoordiging en verkiezingen. Het Centraal Bestuur bracht dit onderwerp in het Algemeen Bestuur ir bespreking en dit besloot een rouleerend systeem in het leven te roepen, zoodat daar door alle afdeelingen een beurt krijgen. Dit voorstel werd na ampele discussies aangenomen. Verschillende voorstellen van de afdeelin- gen werden na bespreking en beantwoording door het Algemeen Bestuur ingetrokken. Het Algemeen Bestuur kon zich vereenigen met een wensch der afd. Harlingen om leden, d:e opgeroepen worden tot den militairen dienst, vrij te stellen van contributie, indien er geen inkomen wordt genoten. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door }OS. P. H. HAMERS. »2 George sprong op den oever en Lionel bleef achter onder het lommer der groote wilgen, die hun bladeren in de golven doop ten. Toen hij door de open plekjes van het geboomte gluurde, zag hij aan het verre einde van het boschje een rustieke bank, langs welke de glinsterende golven in de schuinte voorbij dreven, in een eenvoudig prieel, een prieel gelijk aan dat, uit hetwelk hij Vijf jaren geleden, tot de sterren had op gezien, maar niet zoo dicht begroeid met kamperfoelie. Toch groeide deze plant, die er onlangs was gezet, sterk aan, aan beide kanten. Door de tralies van het hekwerk en de bladeren van het bloemrijke prieel kreeg hij even een gedaante in het oog het witte kleedje eener vrouwelijke gestalte die zich langzaam bewoog en misschien de bloemen verzorgde, die het prieel omrankten. Nu stond de gedaante stil, dan bewoog zij zich weder, nu was zij eenklaps uit het gezicht verdwenen. Had de bewoonster het prieel verlaten? Was zij lady Montfort? George Morley had die richting niet ingeslagen. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Intussclien vond George Alorley lady Montfort alleen, niet ver van den met wil gen beplanten oever, onder welks schaduw Lionel met zijn bootje lag, maar ver genoeg om uit het gezicht en het gehoor te zijn. Het was een plekje van dichte ^bosjes, van hulst en dennestruiken, afgewisseld door planten van een levendiger groen, alles overschaduwd door eiken en kastanjeboo- men op den achtergrond. Kleurige bloemen prijkten op rustieke etageres; een kleine fontein sprong op uit een kom met water lelies bezaaid, op een tafel lagen boeken en de benoodigdheden voor een of ander fraai vrouwelijk handwerk, zoodat het plekje al het huiselijk bezat, van een kamer en getuigde van innige voorliefde voor het leven in de open lucht. Caroline Montfort is veranderd, sedert wij haar het laatst zagen Haar schoonheid is niet verminderd maar gewijzigd; wat zij aan den eenen kant verloor, heeft zij aan den anderen kant gewonnen zij is minder gebie dend en meer voorkomend. Nog altijd ia zij in zwaren rouw en het sombere kleed werpt een bleeker schaduw over haar wan gen. De oogen die dieper onder de wenk brauwen zijn gezonken, schijnen grooter en zachter. Haar gelaat teekent die uitdruk king van vermoeidheid, welke óf een zwakke gezondheid verraadt, óf het gevolg is van zieiestrijd en onrust. Maar de koude of trotsche houding, die Caroline als vrouw eigen was, is verdwenen. Het is alsof zij die in haar weduwenstaat niet meer behoefde. Iets als nederigheid heerscht in dat °og en in die houding, die vroeger zoo kata ma jestueus waren. Toen zij bij de nadering van haar neef opsprong, was er een zenuw. achtige trilling in de haast waarmee zij hem aansprak; het bloed steeg naar haar wan gen; onrustig beefden haar lippen en er wai eenige verwarring in den klank harer liet- lijken stem. „Welnu George?" „De heer Darrell is niet in Londen. Hij is drie dagen naar Tawley gegaan. Ten minste hij is daar nu. Ik heb dat van mijn oom, wien zijn vertrek geërgerd cn be droefd heeft," „Drie dagen geleden!" „Mijn oom vermoedt, dat hij zijn eenzaam leven op Tawley weer hervat heefk_ met het besluit, het niet meer te verlaten. La dy Montfort luisterde zwijgend terwijl George sprak; zij boog haar gelaat over de fontein heen en strooide in het dartel op springend water de bladeren eener roos, die zij in gedachte had afgeplukt. ,Ik heb daarmee in zooverre uwen last volbrachtzei George Morley verder; ik heb mij verzekerd, dat Darrell in leven is en ongetwijfeld een goede gezond»01" ge niet, zoodat het zijn geest niet kan geweest zijn. die u in dat struikgewas versc.irikt heeft. Maar ik heb meer gedaan; ik h®!5 den wensch voorkomen dien gij geuit hebt om met den jongen Lionel Haughton kennis te maken, en daar het doel, waarmede gij de vervulling van dien wensch hebt uitgesteld, zoolang Darrell in de stad was, verviel met zijn vertrek, heb ik het gewaagd den jon gen man mede te brengen. Hij is daar ginds in de boot. Wilt gij hem ontvangen? Of.... maar lieve nicht, zijt gij met wel vandaag? Wat scheelt u? O, ik kan u gemakkelijk bij Haughton verontschuldigen. Ik zal het gauw gaan doen." „Neen George, neen. Ik ben even wel als anders en wil den heer Haughton ont vangen. Alles wat gij van hem gehoord en mij verteld hebt, neenH mij zoo voor hem in en bovendienzei voltooide de zin niet, maar door een ander denkbeeld afgeleid, vroeg zp: „Hebt gij geen nieuws van onzen verdwenen vriend?" „Tot nog n*®f: maar binnen enkele dagen zal ik inlichtingen inwinnen. Nu, ik zal Haughton dan gaan halen." „Doe dat, en George, a)s gij hem aan mij voorgesteld hebt,- wilt gij <Jan z00 vriende lijk zijn om g,nds naar dat lieve kind te gaan? Zij i-s 1° het n'euwe priëel of daar in de buurt, haar lievelingsplekje. Gij moet haar opbeuren en haar hoop geven Gij kunt niet begrijpf11; hoe verlangend zij naar uw bezoeken uitziet en boe dankbaar zij zich op uw pogingen verlaat George schudde mismoedig het hoofd en ging haastig naar Lionel terug. Ofschoon Lionel er 0p voorbereid was, in lady Montfort een zeer schoone vrouw te zullen zien, zoo had hij nog meer reden zich tc verheugen over de innemende vriendelijkheid, waarmede zij hem aansprak een vriendelijkheid in blik, manieren en van zijn lofspraak op Guy Darrell afleidde, stem, die hem scheen te verwelkomen niet j Wie kon daar bij George zijn? was het een als een toevalligen kennis, maar als een bloedverwante van lady Montfort? De nieuw gevonden bloedverwant. vrouwelijke gestalte was niet in den rouw; De eerste weinige gezegden, die een on- j zij scheen tenger en jeugdig; zie, nu wan- derwerp betroffen, waarin beiden zoo veel1 delt zij voorbij dien acaciaboom en slaat belang stelden, brachten hun gesprek ter-voor een oogenblik op eenige schreden van stond op een vertrouwelijk huiselijk ter-George Morley, maar overigens is zij on rein. Want de jonge Haughton die de vrien-duidelijk te onderscheiden bij het invallen delijke ontvangst van lady Montfort aan van de schemering; nu is zij tusschen de haar jeugdherinneringen van zijn bloedver- laurierboschjes verdwenen, want toeschreef, begon direct over Guy Lionel en lady Montfort kwamen nu voor Darrell te spreken. In de weinige oogenblik-de vensters van het huis, dat niet groot ken, dat zij over het gesprek of door de was voor den rang der eigenares; maar ge- paden van den tuin wandelden, sprekend makkelijk en zonder aanspraak op bouw- over een onderwerp, dat een band vormde kundige schoonheid. Het was een gebouw tuuschen hen beiden, bevielen zij elkander van cionker rooden steen, omstreeks an- hoe langer hoe beter, daar zij in al het-derhalve eeuw oud en onregelmatig ge- geen hij zeide, een open, jeugdig hart er- j bouwd; hier uitstekend, daar inspringend, kende, dat overvloeide van dankbaarheid als om de diepte van licht en schaduw voor zijn weldoener en hij gevoelde, dat voort te brengen, die een zeker schilderach- hij met iemand sprak, die in zijn geestdrift tig iets bijzet, zelfs aan de minst sierlijke deelde; met iemand die den grootan man m gebouwen; een bekoorlijkheid, waaraan t!c de dagen zijner werkzaamheid gekend had, gothische bouwkunst voor de helft hare eer de vaart zijner loopbaan gestuit was; schoonheid te danken heeft. Jasmijnen, met iemand, wier kinderjaren cen Ö'Rilach rozen, kamperfoelie en klimop kropen aan hadden geleend aan het hvis, v'ln n 6roo- de hoeken en tusschen de ramen omhoog, ten man, eer jeugd en glimlach het veria- Het geheele huis had jets gezelligs, dat ten hadden. aan de grootsche eenvormigheid van Mont- Terwijl zij zoo met elkaar spraken, kreeg fort Court ontbroken had. Een van de vcn- Lionel door de wending der voetpaden, nu sters, dat men langs een korten wenterirap en dan van verre George Morley in het oog, uit den tuin bereiken kon, stond open. De die even als hij naast een dame voortwan- lampen schenen iuist in het vertrek ge- delde. Telkens wanneer hij hem even in 't t bracht te zijn, en Lionel s oog werd door de gezicht kreeg, bekroop hem een vreemde, 1 lichtstralen aangetrokken, rustelooze nieuwsgierigheid, die hem zelts (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5