Binnorrtandsch Nieuws. MARKTNIEUWS. Moet het op een débacle ultloopen? Hoe een Duiisch journalist over den ex-keizer schrijft. Een bezoek van Amerikaansche journalisten aan Nederland. Het internationaal stedenverhod. Jhr. mr. A. v. d. Goes. H. M. de Koningin naar den Haag. De Amsterdamsche huur commissie is niet meer! Het wetsontwerp betreffende de Centrale Middenstands- credietbank. Prof. dr. F. G. Scheltema. Loodswezen blijft hij het departement van Marine. De Amsterdamsche melkvoordracht. Ter voorbereiding van dc Olympiade 1828. In geregelde verbinding met da Sovjst-regecring? Ze moeten er toch aan. UIT ONZE OOST. De dubbel- of dooden- organisatie". Een commamsten-werving. ontdekt. De Kort. Petroleum Mij. in Indië. RECHTZAKEN. Aangezet tot brandstichten? SOCIAAL LEVEN De Katholieken en de commissariaten van politie in Nederland. Een mooie gift. KUNST EN KENNIS. Opgravingen bij kasteel Rodenburg. GEMENGD NIEUWS. Een oneerlijke loopknecht. Modern bijgeloof. Een proeftocht van de „Boskoop". Een noodlottige botsing. Zonder ernstigs gevolgen afgeloopen. De dronken chauffeur zal er meer van hooren. Minder gewenschte clientèle. De heer Weiss hersteld. Een klap van een molenwiek. Was het drinkwater vergiftigd? Na de stormramp. STOOMVAARTLIJNEN. LEGEP. EN VLOOT. Jaarvergadering Ned. R.K. Ver. van Marinepers. op 16 en 17 Juli a.s. te Nymegen. „EetmmcF;! belachelijk," zegt de directie der Nederlanéschc Spoorwegen. 1 Men is tevreden over de uitkomsten. Geen Rijkssteun noodig in 1526. In een der bladen is dezer dagen een reeks artikelen verschenen, waarin onder het opschrift: „Debacle der Spoorwegen' betoogd wordt, dat de directie der N. S. niets anders heeft gedaan dan bezuinigen om het verloren terrein terug te winnen. Op deze wijze, schrijft de „Avp." moet het op een débacle uitloopen. De volgende cijfers, moeten dit aantoonen. Het reizigers- en ba- gagevervoer leverde op in 1921 94.114.090; 1922 90.302.000; 1923 85.059.000; 1924 83.020.000; 1925 81.272.000; 1926 78.346.000. De opbrengst van het goederenver voer was achtereenvolgens J 91.857.000; 77.169.000; 70.476.000; 76.385.00l-; 70.752.000 en 74.855.000. De stij ;ing in het afgelööpen jaar van het goederenvervoer liad als oorzaak, de Enjjel- sche mijnwerkersstaking, waardoor het ko- lenvervoer zeer toenam; een toevallige om standigheid dus, die in geen enkel verband stond met de Nederlandsche spoorwegpoli- tiek. En even verder; Waar zich ieder jaar het schrikbeeld van den teruggang voordeed, mag het onverklaarbaar heeten, dat onze spoorwegleiding zich vrijwel alleen bezig hield met het aanbrengen van bezuinigingen, en zoowat niets deed om het verloren ter rein van het personen-, goederen- en vee- vervoer te herwinnen, zelfs geen ernstige pogingen heeft gedaan om den teruggang tot staan te brengen. Dit beeld gaf de „Tel." aanleiding een on derhoud te hebben «met de directie der Spoorwegen. Kan er, zoo vroeg het blad aan Mr. H. van Manen, gesproken worden van een décade? Eenvoudig belachelijk. Integendeel, we hebben juist een heel goed jaar achter den rug. Maar de cijfers, zijn die juist? Zeker, zeer juist zelfs, maar ze zeggen zoo weinig. De schrijver komt met zijn cij fers op een zeer ongelukkig tijdstip. Juist na het instellen van maatregelen, dien men, wie zal precies zeggen hoelang, den tijd moet laten om resultaten af te werpen. En de genomen maatregelen? In de eerste plaats de tariefsverlaging. Was het aantal reizigers hetzelfde gebleven, dan zouden we door die verlaging een ver lies hebben moeten lijden van 15 pet. Dat verlies bedraagt slechts 6 pet., dus: vooruit- |nnj>. Wij hopen, dat die vooruitgang zal blijven voortduren. Geen moment hebben we ge dacht dat we dadelijk winst zouden hebben. Welke nieuwe maatregel levert nu dadelijk winst op? Dan de tariefsverlaging van het goederen vervoer. Laat ik eens wat andere cijfers nemen. Een van de meestzeggende en belangrijkste cij fers van een bedrijf is de exploitatie-coëffi- cient. In 1920 was deze SS.74, in 1921 99.95, in 1922 98.45, in 1923 93.00, in 1924 78 10, in 1925 74.47 en in 1926 73.17. Dat wijst zou ik zeggen, allerminst op een débacle. Verder hebben we in het afgeloopen jaar geen cent van het Kijk nooJig gehad en 5 pet. dividend uitgekeerd. In 1921 moest het Rijk bijpassen 32.932 927; in 1922 30.502.022 en in 1923 nog 22 986.655. Thans niets; is er dan werkelijk zoo'n achteruitgang? Verder konden we net afge loopen jaar nog zes ton in de reserve stor ten terwijl we een half millioen hebben ge stort in het fonds ter ondersteuning van de menschen. die voor 1919, in den Üjd der lage loonen dus, werden gcpensionncerd. We zijn zeer tevreden over het afgeloo pen jaar. V/at we moesten betalen is ten volle betaald en er is behoorlijk afgeschre ven. De directeur der Spoorwegen gaf nog eejrige gegevens, waaraan een paar cijfers woeden ontleend, n.l. die van het bedrag der netio opbrengsten plus verschilljnde baten. Deze cijfers geven wel een heel ander beeld. De opbrengsten waren in de jaren van 1918 af: 25.756.856; 29.754.910; 26.972.170; 35.222.233; 35.637.972; 36.032.206; 33.587.779; 42.613.318 en 45.667.176. Een aardig beeld geven ook nog de cijfers van afschrijvingen op materieel en vernieu wingsfondsen. Daarop wees Mr. van Manen nog in het bijzonder. Daaraan werden besteed, in: 1918 en volgende jaren: 2.997.705; 2.940.050; 3. 11.272.829. 050.862; 3.032.09Ö; Pas, wanneer het Duitscke volk het van zijn monarch verlangt, zou over een terugkeer gedacht kunnen worden. Een medewerker van de „Berliner Zei- tung am Mittag," die kort geleden in Doorn geweest is om den ex-keizSr stukken voor te lezen uit een oud handschrift van Frede- rik den Groote, geeft, naar het „Hbld." meldt, in zijn blad ook eenige bijzonderhe den over de hofhouding van Wilhelm II. De journalist wijst er op, dat de ex-keizer nog nooit door koningin Vfilhelmina ontvangen is, maar dat dc koningin-moedér en de prins door den keizer op hun landgoederen be zocht ziin en dat deze leden van de Neder landsche koninklijke familie dit bezoek van den ex-keizer op Doorn beantwoord heb ben. Bij deze bezoeken werd de gemalin van Wilhelm II die overigens in Neder land prinses genoemd wordt, merkt de cor respondent op volgens haar verlangen met „Majesteitaangesproken. 1 usschep den ex-keizer en de leden van den hoogen Nederlandschen adel worden levendige betrekkingen onderhouden. In het plaatsje Zeist is zelfs, meldt de correspon dent, een soort „hoftheater" door een on- dernemenden impresario gebouwd om er Duitsche gezelschappen en vooraanstaande artisten tc laten optreden. Dit theater telt Wilhelm II en zijn gemalin evenals de om wonende afistöcrntie der provincie Utrecht onder ziin geregelde bezoekers. De correspondent vertelt verder, dat de ex-keizer zich nog steeds beschouwt als het hoofd van de Protestantschc „Landeskirche" in Duitschland en dat Hij léderen morgen persoonlijk voorgaat in een godsdienstoefe ning in de hal van het kasteel, waaraan geen der gasten zich onttrekken mag, even min ais de minste der fced'cnden. Wilhelm II verleent ook nog bij kabinetsorder onder scheidingen heeft bijvoorbeeld nog kort geledén zijn privé-secrelaris Kogge en een heer in Berlijn tot „Gehcimrat" benoemd. De dienstdoende hofmaarschalk, admiraal h la suite Von Rcbeur Paschv/itz, zeide tegen den correspondent: „Van een terug keer naar Duitschland is bij ons geen sprake. Het maakt zelfs geen ondeiv/crp van gesprek hij ons uil. Pas wanneer het Duitsche volk het van zijn monarch zou verlangen, zou over een teru eer gedacht kunnen worden. Ook aan verhuizing naar een ander deel van het land denken wij niet. Dat zou aller lei moeilijkheden met zich kunnen brengen, die de k eizer vermijden wil." De eX-l c'zer is intu cheft aan het Neder landsche Klimaat ge end geraakt. Als gast van Nederland is hij onderworpen aan een zekere controle van de Nederlandsche re- geeriftg. Daarom is hij zeer teruggetrokken geworden, want hij wil rekening houden met de wenschcn der Nederlandsche rcgecring. Zijn gemalin kan echter niet zoo goed tegen het Nederlandsch klimaat. Daarom en ook om de opvoeding van haar zoons vertoeft zij meermalen in Duitschland. De tijd van den ex-keizer wordt door poli tieke en wetenschappelijke onderwerpen ge heel in beslag genomen. Op dit oogenblik 'aat zijn volledige belangstelling uit naar den strijd in China. Tom Wilhelm II bij de voorlezing van het stuk van Frederik den Groote verscheen was hij gekleed in veld- tenue en droeg hij de orde „Pour le mérite,' het ijzeren kruis en de huisorde van Hohen- sollern. De Carnegie Schenking voor den inter nationalen vrede heeft een dertigtal Ame rikaansche journalisten uitgenoodgid gedu rende de zomermaanden een bezoek aan Europa ie brengen. Dit gezelschap, dat uit hoofdredacteuren van verschillende bladen van de Ver. Staten bestaat, zal van 7 tot 13 Aug. een bezoek aan ons land brengen. Voor de ontvangst heeft zich een comité gevormd. Het voorloopig programma bevat, behalve eenige lezingen over een aantal onderwer pen van in ernationaal-rechtelijken aard, o.m. een bezoek aan Amsterdam, Rotter dam en aan de werken tot drooglegging van de Zuiderzee. De Nederlandsche delegatie naar de aigemeene vergadering. Een Reuter-telegram uit Bern meldt, dat de volgende Nederlandsche afgevaardigden de op 16, 17 en 18 dezer te Bern te houden vergadering van de Union In'ernationale des Villes et Communes zullen bijwonen: F. M. WGbaut, wethouder van Amsterdam, voorzitter der Unie. mir. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, voorzitter der Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten, mr. W. G. A. van Sonsbeeck, burge meester van Breda, vice-voorzitter van de V. N. G., en mr. A. Jonker, directeur der V. N. G. Nederlandsch gezant te Rome. Bij K. B. is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister le Rome jhr. mr. A. van der Goes, thans in gelijke hoedanigheid te Kaïrc. H. M. de Koningin wordt a.s. Maandag tegen den avond voor enkele dagea le Den Kaag verwacht. Roerend afscheid. Thans heeft de Amsterdamsche Huur- commissie Opgehouden tc bestaan. Gisteren is de laatste openbare zitting gehouden, in een der zalen vaq het Amsterc!anv;clic Raadhuis. Op de „publieke tribune" hadden o.a. plaats genomen de heer S. R. dc Miranda, wehcuder voor de Volkshuisvesting, de heer J. Roovers, gemeente-secretaris en ir. A. Keppler, directeur van den Woning- dienst. Nadat de laatste zaken waren afgedaan, voerde de voorzitter, de heer A, Harmsen Jzn,, het woord. Hierna sprak professor mr. W. A. Banger namens de commissie, welke was gevormd om den heer Harmsen bij het einde van zijn werkzaamheden aan de Huurcommissie te huldigen. Onder hartelijke bewoordingen bood spr. namens de Commissie een stoel aan. Vervolgens sprak namens het gemeente bestuur wethouder De Miranda enkele woorden. Kij dankte den heer Harmsen voor het vele werk, verricht in het belang van dc stadgenooten; hij prees de toewij ding van alle leden der commissie en van het personeel. Deze commissie, zeide spr., heeft de taak van het gemeentebestuur in hooge mate verlicht. Zij verstond de kunst vrede te stichten tusschen huurders en verhuurders. Zij wist de tegenstrijdige be langen zóó bijeen te brengen, dat vrijwel altijd partijen genoegen namen met haar beslissing. Dat zegt heel veel. Het werk van de Huurcommissie is afge loopen. Spreker had gehoopt, dat het, on der anderen vorm, zou kunnen worden voortgezét. Die wetisch zal misschien niet worden vervuld. Maar, zeide spr., wellicht zullen wij toch elkaar weerzien. In den brief van October aan de regee ring is de gedachle geuit om in de Wo ningwet vast te leggen commissies voor het beslechten van geschillen tusschen huur ders en verhuurders. Mocht het zoover komen, dat de regee ring met alleen zal willen afbreken, maar ook zal willen opbouwen, dan hoopt spr:, dat de heer Iïarmsen de leiding van een zoodanige commissie op zich zal willen ne men. Namens het gemeentebestuur bood spre ker den heer Harmsen een gouden horloge aan. De heer Harmsen dankte den heer De Miranda. De voorzitter sloot de zitting. De Amsterdamsche Huurcommissie Is niet Dc memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Verschenen is de memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer ovcr het Wetsont werp lot wijziging van het zevende hoofd- tuk B dér Staa sbegróoting 1927 (Centrale Middens tandscrcd'etbank). De minister van Financiën, jhr. De Geer, geeft tóe, dat er thans een groote versnip pering van krachten plaats heef'; voorts, dat de midder.standsbanken in het verle den fouten hebben gemaakt, waardoor on- r.ocdigc verliezen geleden ziin. De erken- n'ng van gem-akte fouten Wettigt evenwel niet de gevolgtrekking, dal middenstands- banken gevaar'.:,!: en onnoodig zijn. De ge varen immers zijn grootcndeels onstaan, ooordat de grenzen van iiet middenstands- éredit ziin overschreden. De overbo digheid dezer banken blijkt volgens den minister jvct uit de overweging, dat andere ban.-en in de behoef'e zouden kunnen voor zien, nu ondanks deze reeds lang bestaande cru:taiidigheid juist een te sterke toene ming van het aantal middenstandsbanken heeft pica's gehad. De m nister is van oordeel, dat de fi- nancieele opzet van het nieuwe bedrijf het risico van den Slaat vermindert. Waar het nieuwe bedrijf met een schoone balans be gint cn ui', de winst geleidelijk zijn interne positie versterkt kan Z.Exc. niet inzien, dat hel a:i nd cc'cn Kapitaal niet zou kunnen worden geplaatst. Dat de middens'ands- hanken geen bekoorlijk bedrijf zullen heb ben, ook niet als straks een over het ge- hecle land werkende centrale organisatie zal zijn tot stand gekomen, is een opmer king, die volgens de me en Dg van den mi nister bezwaarlijk is te bewijzen. Het bedrag van credielen, dat bij den aanvang der zaak van de functionneefende banken zal worden overgenomen .duidt wel eenigszins irt andere richting. Voor dé Vrees, dat de nieuwe m-iddenstandscrediet- bank minder solvabele credielnemefs tol zich zal trekken, acht de minister niet den minsten gror.d aanwezig. Het is zeker de bedoeling, elk crediet naar zuiver bank- technische beginselen te beoordeelen en voor zoover dit wat niet kan worden verwacht door de directie niet vol doende mocht worden in het oog gehouden, zal zeker het toezicht, dat de regeering in samenwerking met de Nederlandsche Bank uitoefent, daarvoor waken. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft benoemd in de vacature-Kranenburg tot hoogleeraar in het staatsrecht aan de ge meentelijke Universiteit prof. dr. F. G. Scheltema, hoog'eeraar in het handelsrecht en het burgerlijk procesrecht aan de Leid- sche Universiteit. Naar het Corr. Bureau verneemt, is af gezien van het denkbeeld dat in overwe- g ng was, om de afdeeling loodswezen, be tonning en verlichting van het Departe ment van Marine onder te brengen bij het Departement van Waterstaat. Het onder zoek naar de wenschelijkheid van deze verplaatsing moet hebben uitgewezen, dat de vóotdeelen, die men er van verwacht'e, door de nadeelen zouden worden over troffen. Behandeling op 27 Juli a.s. De Amsterdamsche gemeenteraad be sloot gisteravond met 20 tegen 17 stemmen de melkvcordracht te behandelen op Woensdag 27 Juli en volgende dagen. Te gen stemden de sociaal-democraten en de communisten. Amsterdam wil zich 50 nieuwe ircmwBgens aanschaffen. Binnenkort zal, naar de „Tel." verneemt, van B, en W. van Amsterdam een voor dracht verschijnen, waarin gevraagd wordt het wagenpark van de gemeentetram met 50 wagens uit te breiden, zulks o.a. met het oog op het te verwachten groote ver voer tijdens de Olympische Spelen. De wa gens, die de tram verlangt, bestaan uit 30 motcrwagens en 20 bijwagens. Het wagen park zal dan samengesteld zijn uit 424 mo torwagens en 321 bijwagens, ongeacht werk-, sneeuw-, rangeer- en sproeiwagens. Het rapport der commissie van onderzoek. Naar het Corr. Bureau verneemt, heeft de commissie van deskundigen, die tot taak had de bij de Indische studenten in beslag genomen pap'eren en documenten te onderzoeken, thans haar rapport aan dc Justitie gezonden. Naar verluidt zou uit dit rapport duidelijk gebleken zijn, dat er een geregelde verbinding bestond tusschen de Sovjet-regeering en enkele vooraan staande figuren uit de nat'onalistisch-indo-,, nesischè studentenkringen hier te land-. Ook dc financieele relatie zou voldoende bevestigd zijn. In antwoord op de nadere schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid H. Polak betreffende het vellen van bocmen langs den Rijksstraatweg van 's-Gravenhage naar den Haagsche Schouw, deelt de m'nisfer van Waterstaat roede, dat het aantal dicht aan den weg staarde boomen. dat voor de onderhanden zijnde verbetering tusschen het viaduct en den Dcyl nog geveld zal moeten worden, 152 bedraagt. Voor's zijn op dat gedeelte onlangs dertien beuken ge rooid. De verbreeding is urgent. Door het stre ven om de plannen tot wegverbetering te doen uitvoeren met zoo min mogelijk op offering van beplanting, is de voorbereiding opgehouden, zoodat het niet meer mogelijk is geweest het kappen in den winter te doen geschieden. Het asfaltdek kan slechts in het zomerseizoen worden aangebracht. De voorbereiding van de verbetering van dezen weg gesch'edde door den Rijkswater staat, in overleg met het 'Staat,-boschbc- heer. De minister draagt echter alleen de vera n'. woordelijkheid, De landraad te Mr. Cornells heeft vonnis gewezen in de zaak eer beruchte ,,duhbel- of dooden-organisatie,\ Twee beklaagden werden veroordeeld tot elf jaar, vijf tot aoiit jaar en één tot zes jaar gevangenis straf. De politie te Padang ontdekte, c'at ef leden geworven Werden voor de Perköem- polan Kaoem Communist Indonesia. Het'be wijs van lidmaatschap bedraagt een cent. Een Sovjet-embleem, versierd met de letters P. IC. C. I., moert om den hals worden gedragen. Verschcic'ene personen zijn ge arresteerd. De indruk is, dat tot dusver weinig penningen verkocht zijn. In een interview verklaarde de directeur van de gouvernementsbedrijven, de heer de Iongh, dat de concessie-aanvragen van de Kon. Petr. Mij. uit Holland terug ontvangen zijn. Een desbetreffend ontwerp zal binnen kort bij c.'en Volksraad worden ingediend; zeer vermoedelijk nog in deze zit'ing, Ex ploratie naar zilver in Bantam wordt krach tig voortgezet. Het is aangetoond, dat er zilver voorkomt, doch het is nog niet mo gelijk de hoeveelheid te bepalen. Groote voorzichtigheid dient betracht te worden, gezien het resultaat te Tambangsawah, Het O. M. bij de Middelburgsche rechtbank heeft tegen den 64-jarigen opkooper J. F. T. uit Vlissingcn die er va.n verdacht werd, dat hij Th. M. zou hebben bewegen het loge ment van den heer A. Nomen te Middelburg in brand te steken, waarvoor hij 700. als belooning zou krijgen, een jaar gevan genisstraf geeischt. IN DE VIER GROOTE STEDEN SAMEN MAAR 1 KATHOLIEK. Een inspecteur van politie schrijft in het „Centi." over de benoeming van katholieke commissarissen van politie hier te lande. Hij zegt o.ft!. Met uitzondering van het Zuiden des lands, wordt nergens ook maar een der hoogere katholieke politiebeambten, de bezet ting van het ambt van Commissaris van Politie waardig gekeurd. Nu de gedachte aan een zooveel mogelijk evenredige vertegenwoordiging, ook in het bezetten van ambten en het bekleeden van waardigheden meer en meer doordringt, en er in sommige gemeenteraden en Provinciale Staten, zelfs vrij groote moeilijkheden zijn ontstaan, wat betreft het bezetten van wet houders- en gedeputeerden zetels, wijl beschouwd uit het oogpunt van „recht krach tens de macht van het getal", mogen de Katholieken er de aandacht wel op vestigen, dat zij nog steeds behooren tot de volksgroep, die krachtens haar getal, allerminst behan deld wordt zooals het behoort. Overal waar de Katholieken een minder heid vormen in de gemeentelijke bevolking, zij het zelfs een sterke minderheid, vormen zij op politioneel gebied, althans in de hoo gere rangen een nul voor 't cijfer. En ook in de lagere rangen zijn de verhoudingen aller minst zooais het behoort. Sommige plaatse lijke hoofden der politie schijnen, in dit opzicht, er nog eigenaardige opvattingen op na te houden. De gedachte der evenredige vertegenwoordiging kan ook ten dezen nog vorderingen maken. Voor t oogenblik volsta ik met het over leggen van een lijstje betreffende de bezetting van de Commissariaten van Politie hier te lande, een lijstje dat een merkwaardigen kijk op de verhoudingen geeft. De Minister van Justitie, die onlangs nog een krachtig bewijs van onafhankelijk, eigen inzicht en rechts gevoel gaf, bij de benoeming van een lid der rechterlijke macht te Rotterdam, met afwij king van een hem voorgelegde Candidatenlijst, moge ook dit staatje eens aandachtigbekij- ken en bij voorkomende gelegenheden er rekening mede houden. Want wel heel sterk spreken daarin de cijfers der groote steden met name Amster dam, den Kaag, Rotterdam en ook Utrecht. Want het moet toch al heel zondering zijn, als voor de 17 commissarissen van Amster dam, de 6 van den Haag, de 8 van Rotter dam en de 3 van Utrecht, te samen dus 34, er nooit ook maar één geschikte kracht onder de katholieken zich heeft voorgedaan. Om de rest nog maar te zwijgen. Behalve in Brabant en Limburg, vindt men in geheel Nederland, nergens, en dan ook nergens ook maar een katholiek Commissaris van Politie En dan volgt een lijstje, waaruit blijkt, dat van 63 gemeenten met totaal 94 com missarissen van politie er Slechts 13 katho liek zijn. Het Fonds 1918 ter bestrijding van tuber culose en kanker heeft aan de Nederland sche Vereeniging tot Bestrijding der Tuber, culose het aanzienlijke bedrag van 85.000. geschonken, onder bèjjalmg dat de Op brengst van dit kapitaal uitsluitend ge bruikt zal worden voor wetenschappelijk onderzoek op het gebied van tuberculose. Wat men even buiten Leiden gevonden heeft.. Onder leiding van dr. J. H. Holwerda, directeur van het Rijksmuseum van Oud heden te Leiden, hebben er op Rodenburg of Roomburg even buiten Leiden, opgra vingen plaats welke het karakter van voor- loopige proefgravingen dragen. Op een terrein vlak bij het nieuwe ka naal is op grond van den heer de Jong van Rodenburg, en voor, en voor diensmfwyp Rodenburg en voor diens rekening, gegra ven, ten einde té onderzoeken wat er nog van het oude kasteel Rodenburg te vinden is. Deze kwestie is vooral belangrijk, omdat dr. Holwerda meende dat dit kasteel reeds tot onze vroege Middeleeuwen zou terug gaan, Lij het werk bleek, dat men op het dit jaar uèschik'oare terrein slechts de oude kasteelgracht en niet het slot zelf terug vin nen kon. Deze proefgraving heeft dus alleen waarde voor een betere oriënteering bij \v/ i 6 hiogelijke voortzetting van het werk. wel werden in de gracht zeer oude reuze- moppetj gevonden, 't oudste baksteenmate riaal uit de 13de eeuw ongeveer, Belangrijker resultaten leverde de gra ving eenige honderden meters oostelijker in de tuingronden van Rodenburg. Hier was men wel zeer beperkt door de bebouwing van het land. Dr. Holwerda meende echter, in aiwijking van zijn vroegere meening, dat er toch wel reden was voor de overlevering ctat hier een Romeinsche nederzetting aan wezig zou zijn en had nu het geluk juist nog een punt van het beschikbare terrein een goed bewaarde Romeinsche spitse vesling- g'eiiht terug te vinden. Gok nog andere Romeinsche sporen, waarschijnlijk van woningbouw, werden ge vonden, en vele fragitienten van Romeinsch aardewerk dateeren de nederzetting om streeks de 2de eeuw na Chr. Vooral in de vulling van de gracht en vlak daarbij wer den Zulke fragmenten gevonden alsook eenige steenen boüw fragmenten en een vol komen gaaf terra cotta beeldje waarschijn lijk een godin voorstellende. ijerniC 's ^us naar aan N.R.C. ge meld wordt, de aanwezigheid van een mili taire vestiging vlak ten O. van Leiden be wezen. Of de tuinbouw verdere voortzet ting van het werk nog moeilijk zal maken en over welke uitgestrektheid de gtacht; dat is dus de omtrek van de nederzetting nog te vervolgen zal zijn is nog niet met zekerheid uit te maken. Te Oss is aangehouden een 21-jarige it opknecht, verdacht van verduistering van 340 ten nadeele van de firma Vrcom Dreesnyi.nn, te Delft. Van het geld was zoo goed als niets Over. In Parijs, zoo lezen wij, werken tegen woordig 3400 kaartlegsters, die, naar schat- fing, per dag 200.000 francs uit de zakken der verlichte Parijzenaars trekken. Gij lacht om dat bijgeloof der Franschen? Maar hoeveel kaartlegsters zitten er in Den Haag, vraagt de „Res." En welke automebilist heeft niet z'n pa pieren gelukspoppetje op het achterfuit van z'n wagen bengelen? Die kaartleggerij dat is bijgeloof in de binnenkamer. Maar die gelukspoppetjes dat is er de openbare belijdenis van. iïot derde van de vier schepen, die de K. N. S. M. den laatsten lijd aan werven tc Rotterdam en omgeving in opdracht heeft gegeven, is Woensdag den Nieuwen Water weg uitgevaren. De „Boskoop", het zuster schip van de „Baarn", cie in April uitvoer en evenals deze bij C. van der Giezen Zc-nen's Scheepswerven te Krimpen aan den IJsel is gebouwd, beeft haar proeftocht ge houden met een reis van Rotterdam naar IJmuiden. Miütair J. D, u't Groningen gedood. Gisteren is te Ubbena een ernstig mo torongeluk gebeurd. Tegen 10 uur hoorden de inwoners een knal, waarop men dadelpit naar buiten ging. Het bleek, dat twee mili tairen, J. D. üit Groningen en v, d. H. uit Höogeveen, met hun motor tegen 'n melk wagen waren gereden. De ongelukkigen zijn over de èrtnaat geslingerd. Dr. v. d. Berg. uit Vries, was spoedig ter plaatse en con stateerde bij D. ernstige buikwonden en een schedelbreuk, terwijl v. d. H, aan den atm verwond was. Beiden werden in café „Ubbena" binnengedragen en later per zie kenauto naar het hospitaal vervoerd, waar D. onmiddellijk geopereerd werd. Hij is later aan dé bekomen verwendingen overleden. Een auto rijdt in volle vaart over een kail, waarin ziek twee monteurs bevinden. Te Rijswijk zijn eenige monteurs van het G.E.B. aan een gioot gevaar ontsnapt. Zij waren op den hoek van dP Nassaukade en den Haagweg ender Rijswijk bezig met het lasschen van een kabel in een gleuf, welke juist naast en evenwijdig aan de trambaan was gegraven. Van dR Nassaukade kwam in groote vaart een auto aangereden, terwijl van de Hooa-nbiug de tram uit Delft in aantocht was. De autobestuurder trachtte nog vcor de tram langs te rijden. De tram raakte echter den auto nog juist aan de achterzijde, waardoor deze van richting ver anderde en juist over de kabelgleuf vloog, waarin zich twee monteurs bevonden. Had den deze niet in bukkende houding gestaan, dan waren zij verpletterd geworden. De op zichter van het G.E.B. werd in de gleuf geworpen en licht gewond, terwijl zijn klee- ren werden gescheurd. De auto werd aan de achterzijde beschadigd, evenals de tram, die aan de voorzijde schade opliep. Dit on geluk, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, liep dus nog goed af. Woensdagavond reed een autohouder op den Berg-en-Dalschen weg te Nijmegen bij het uitwijken voor de Iram drie personen aan, waarvan een juffrouw bewusteloos bleef liggen. De auto kwam tegen een boom, tot staan. De bestuurder verkeerde onder defi invloed van stérken drank. De wagen werd door de politie in beslag genomen. Te Utrecht kwam een koopman, wonende aan de Helling, tót de minder aangename ontdekking, dat uit zijn zaak een paar naaimachines, eenige stellen gordijnen, een klok en een kachel waren gestolen. De waarde van het gestolene wordt op onge veer 400 geschat. De politie stelt een onderzoek in. Naar de „Tel." verneemt, ie de toestand van het Rotterdamsch raadslid Weiss, die te Lrndeck in Tyrol een auto-ongeluk heelt gehad, goed vooruitgaande. Hij zal spoedig naar Holland terugkeeren. Te Sliedrecht had de bejaarde molenaar W. de Vries het ongeluk een klap van een molenwiek te krijgen, waardoor hij eenige meters werd weggeworpen en in een sloot viel. Toen men hem te hulp wilde komen, bleek de man reeds overleden. Te Lonneker hebben zich bij twee ge zinnen vergiftigingsverschijnselen voorge daan. Bij onderzoek is gebleken, dat deze waarschijnlijk veroorzaakt zijn door lood houdend drinkwater. De pompbuis, waar door het drinkwater wordt aangevoerd, was van een ioodanige samenstelling, dat daardoor gemakkelijk loodverglftiging kon ontstaan. De toestand van een der slacht offers was zoo ernstig, dat ze naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Een mededeel/ng van het nationaal Steuncomité. Het Nationaal Steuncomité „Stormramp 1927" laat zijn tweede verantwoording o.m. voorafgaan door de volgende mededeeling aan het Nederlandsche Volk. Wederom gevoelt het Nationaal Steun comité „Stormramp 1927 ofschoon dank baar voor hetgeen reeds gedaan is, zich gedrongen een beroep te doen op den steun en de medewerking van zijn landge- nooten. Er is zooveel noodig en de giften komen nog niet in Voldoende ras'e binnenl Het werk der herstellingen vordert reeds. In de Provincie Gelderland en Overijsel is men bezig met het wederopbouwen van hetgeen beschadigd of verwoest is, waarbij steeds van deskundige voorlichting gebruik gemaakt wordt. Het Comité is echter in zijn werk be moeilijkt doordat het niet over de gelden beschikken kan, die noodig zijn om die hulp te verleenen, welke billijk geacht wordt en dan ook noodzakelijk is. Tot nog toe is (tot en met 11 Jüli j.L) alles bij elkaar genomen, he'zij recht streeks, hetzij door bemiddeling van Ge meentebesturen, veréenigingen of bonden die zich met het inzamelen van bijdragen belast hebben, bij dan Penningmeester ruim 4CS.O0O gestort. Zaterdagmorgen 11.15 aankomst te Nijme» gen en begroeting. 1 uur gezamenlijk diner in hotel Unitas. 2.30 uur. Bezoek aan de H. Landstichting. 5.30 Vergadering in het R. K. Militair te huis met inleiding van den Voorzitter A. W. P. Aengenent. 7 uur Soeper. 8 uur feestvèrgadering in Unitas. Zondagmorgen. 7.30 Plechtige H. Mis waaronder Gen. Comtounie. 8.30 Gezamenlijk ontbijt in het R. K. Mili tair tehuis. 9.30 Voortzetting der Alg. Vergadering met inleiding van den heer G. W. Moester over: „Het werk der organisatie". 12 uur Eerewacht bij Mgr. Diepen Bis schop van den Bosch. Bezoek aan dé Pon tificale II. Mis in de openlucht op het ter rein Vossenlaan. 1 uur Rede van Dr. Poels Aalmoezenier van den Arbeid in Limburg. 1 uur gezamenlijk diner in Unitas. 3 uur Opstelling voor het R. K. Universi teitsgebouw ter begroeting van de congres gangers van het R. K. Werkliedenverbond 5 uur. Voortzetting der Alg. vergadering met inleiding van den penningmeester H. B„ den Sergt. Konst. A. G. J. Pauw, over het Indische Maritieme vraagstuk, daarna ge dachtewisseling met de inleiders. Sluiting en vertrek te 7 uur. NFDEFI ANDSCHE SCHEPEM. ALPHA 13/7 v. Rósario Leith. APsTïE, m.s. Hartman, 12/7 te Londen uitgekl. n. Ant- v *t tn. A'S *E, m.s. Schotkorst, 12/7 te Londen uitgekl. tu lTiitsSél. ANTJt, m.s.. Hartman, 12/7 v. Antw. te Londen. APOLLINAReS II, .s.. Jonk, 12/7 Remagen tef Londen. BATAVIER II 14/7 v.m. 8 u. if v. Rott. te Gravesend. BEVERWIJK 13/7 Prawlepoint gep., MorV3»".1 n. Rott. CATHARINA, m.s„ de Wit, 12/7 te Londen uitgekl. n. Bruscet. UBKE 13/7 Lizard ?ep. Montreal n. Rott. GAASTERLAN1^) 12 7 v. LeiLh te Grangemouth. DOUWESTROOM 12/7 v. Plymouth n. Fowey. GARMÏNA, m.s.. Bakker iz/7 te Londen uitgekl. li Antwerpen. JANTINA, m.s. Schuitema, 12/7 te Londen uitgekl. n* Duinkerken en Antwerpen. MARTHA, m.s. 12/7 v. Duinkerken te Grasevend. OOTMARSUM 1/7 nam. 8 u. 42 op 280 m. W. v. Valentia gesign. Montreal n. Antwerpev. ORION, m.s., Rczinga, 12/7 te Londen uitgekl. n. Brussel. PALEMBANG, 9/7 te Balek Pappan. PHOBOS 13/7 v. Hamburg n. Amsterdam. ROTTUM m.s., Boerma, 13/7 Holtenau gep., Einden m Malmö. PROCYON 12/7 v. Archangel n. Rott. RIJNDIJK 6/7 Fernando Noronha gep., Cardiff n. Bé Ayres. SULTAN VAN KOETEI 9/7 te Balak Pappan. SÜLTAN VAN LANGKAT 13/7 Peniche gep., Rott. fl Batoum. THEA, m.s., Oldenberg, 12/7 te Londen uitgeM. n. vyerpen. THUBAN 13/7 v. Las Palmas, San Nicolas n. Rotterdam. VECHT, 14/7 v. Rott. te Skelleftea. VITA, m.s., 11/7 v. Duinkerken te Gravesend. VRIJHEID, m.s., Salomons, 12./7 te Londen uitgekl. m Antsverpen. WAALHAVEN 13/7 v. Hamburg n. Onega. WASSENAAR 12./7 Onega n. Calais. IJSSELHAVEN 13/7 Holtenau sep. Emden n. Lu'efe ZAANDIJK 4/7 v. B. Ayres te Villa Constitucion» ZWALUW, m.s., Salomons» 12/7 n. Nieuwpoort te Londen, CALANDPLEIN 12/7 v. Rott. te Wabana vertr. 13/7 7 u. weder n. Rott. DINA., m.s., 9/7 v. Rott. te Dover. HOFPLEIN 13/7 v. Nrvik n. Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. SEMBILAN (uitr.) pass. 11/7 Perim. KON. HOLL. LLOYD. DFECHTERLAND (uitr.) 13/7 te Santos. CELRIA (tku'sr.) 13/7 v. Vigo. ZAANLAND (thuisr.) 13/7 v. Santos. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ- AMERSFOORT 12/7 v. Curasao n. Europa. DEUCALION 13/7 v. Malaga te Cadix* DOROS 13/7 v. Alicante te Barcelona. EUTERPE, 14/7 v. Bordeaux te Amsterdam. HEBE, 14/7 v. Amst. te Rott. MINERVA, 1 a/7 v. Piraeus n. Samoa. NEREUS 13/7' v. Miisel te Oporto. PROTEUS 13/7 v. Hamburg n. Amsterdam. STELLA ia/7 v. Cavah'a n. Piraeus. V \N RENSSELAER (thuisr.) 12/7 b. plymouth^] VESTA 13/7 v. Algiers n. Amsterdam. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. SIBEROET, Rott. n. Batavia, pass. 14/7 Beverzier. HOLLAND—AFRIKA LIJN. NIJKERK 13/7 v. Dar-es-Salaam n. Pt. Amelia. SUMATRA 13^7 v. Mosselbaai n. Port Elisabeth. RANDFONTEIN 14/7 v. Rott. te Hamburg. RIJPERKERK (uitN) 14/7 te Beira. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BLIJDENDIJK, Baltimore n. Rott., pass. 14/7 Scfllv, EEMDIJK 12/7 v. Los Angeleé n. Liverp. Londen/Rott. MOERDIJK 13/7 v. Glasgow n. Hamburg. NIEUW-AMSTERDAM, Rott. n. New-York, 13/7 H Southampton. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. OOGKERK (thuisr.) 13/7 Po" Said. KOUDEKERK 13/7 Rott- te Hamburg. MEERKERK 14/7 v. Hamburg te Amsterdam. RIDDERKERK (uitr.) pass. 13/7 Peniche. HOLLAND—OOST-AtlE LIJN. OUDERKERK (uitr.) pass. 13/7 Peniche. SALABANGKA 14/7 v. Hamburg te Amsterdam, JAVA—NEW YORK LIJK DJAMBI, New-York n. Java, 14/7 y. Saban*. MANOERAN v. New-York n. Java, 11/7 te Netrpott New* ROTTERDAMSCHE LLOYD» BANDOENG i4/7 v. Hamburg n. Bremen. INSULINDE (uitr.) 14/7 te Southa-wp*>n. MENADO (thuisr.) pass. 1^7 F/aisterre. TABANAN (thuisr.) 1C/7 A-aa. 8 p. te Marseille verwacht JERIMAI (uitr.) 13/7 Suez. STOOMYAAST-MJJ. OCEAAN. AENËAS, v. eapaa n. Rott, 12/7 te Londen. POLYDORUS i'V7 v. Amst. te Liverpool. SARPEDON, n. Japen n. Rott 12/7 v. Colombo. EMZETCO LIJN. JONGE JAKOBUS 13/7 v. Civita Vecchia n. Napel». ik Dc agenda der Jaarvergadering van de R. K. Ver. van Marinepersoneel bevat de volgende punten, HALFWEG, ï3 Juli. Eiefveüirig. Aanvoer xr.óoo st. kippen- 6.05—6.50, eenden- 4.64—5-30. Handel vlug. Kaas. Aanvoer 40 kg., pfijs 0.900.94 P«r Hande kalm. DELFT, 14 Juli. Boter. Aanvoer 204/8 tn 7/16 v* t3ezzmen 4150 kg. Prijs 1.70ï.95 per kg. Handel vlug. HOORN, 13 Juli. Kaas. Aangevoerd 8 stapels fabrieks kaai 41 22 st. boerenkaas 41 4 st. fabriekscommissie 43 j 2i St. boerencomrnissie ƒ48; totaal 55 stapels, weperde 41-269 kg. Handel goed. GOUDA, 14 Juli. Kaas. Ter markt waren 413 partijen Prijzen ie soort 740—43, 2e soort 35—39 J rijksmerk ie soort 42—45, 2e soort 37—4U zware 48 Handel matig. ASSEN, 13 Juli. Vee. Aangevoerd4 loopvarkens, 16.25 481 biggen, 7—" 2 &eitén 7 zouters 0.54 0.60 per kg. WINSCHOTEN, 13 Jüli. Paarden. Ter markt waren de prijzen ie soort 500—650, 2e s. 350600, de beste Werkpaarden 22535°» ze s* 120200, oude 80—120. De' handel in de beste soorten was goed, die in andere soorten redelijk. Er waren veel Duitsche kooplieden, die echter minder kochten dan gewoonlijk tengevolge der hoo^e invoerrechten, welke voor de beste paarden 300, voor 2e soort 160. bedroegen. BO'VENKAËSPEL (Station), 13 Juli. Aardappelen Koks 2.653» Due 1.75. Nynetifold 1.501.90, Schotse he /3-2o3.65, kleine f 1.402.15, bonte 74-70, eigenheimers 7 4-204.55, kriel 0.50p. b., aanveer 6900 b. Bloemkool ie s. 3.107 80, 2e 3. f o.731.90 per 100 rt., aanvoer 14.15a st. Roode kool 7 12.10 p. 100 kg. aanvoer 350 kg. ELST (Bet.), 13 Juli. Fruit (Veiling V. V. O. B.) Fram bozen 3065, meikersen iste s. 3555, rood 1$17, volgers 3742, zwarte kersen 3050, oranjekersen 28 31, kruisbessen 7%13, zwarte bessen 2529, foode bes sen 2640, aardbeien re s. 1823, 2de 2. 812, roüanert 4551 ct. p. kg. Perziken istê s. 913, 2de s. 3V16, me loenen 65—95 ct. p. stuk. ENKHUIZEN, 13 Juli. (MarktV. v. Enknüizeri en Om- (streken)' Aardappelen: Schotsche muizen 7 3-253-7ö, middenprijs f 3.50 kleinè Schotsche 22-35, midd. 7 2.20; gewone muizen 7 3-453-55 P- b. 100 p. TIEL 13 Juli. Fruit. (Tielsche Vèilingsver.) Méikersert iste s. 4266, 2de s. 16^5. volgers istc s. 4050, 2de s. 1625, zwarte kersen iste s. 40<0, aardbeien extra aj> iste s. 1420, 2de s. 58, kruisbessen rijpe 1522, roode bessen 825, zwarte bessen 2540, frambozen 28—38 ctt per kg. VOLENDAM, 13 Juli. Eierveihng. Aanvoer 387.000 eendeneieren f 4.804-75, 7000 kippen- f 5.806.25. WIJK BIJ DUURSTEDE, 13 Jüli. Fruitveiling. Mei kersen 5060, idem rood 2234» zwarte kersen 3842, I idem rood 1823, aardbeien 2632, frambozen 4856, I roode bessen 1826, zwarte bessen 2630, kruisbessen j 1012 c.» per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6