STADSNIEUWS. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad. Vrijdag 15 Juli 1927 GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. Landelijke ruitersport te Hoofddorp.. Onze Koningin komt de parade bijwonen. Darwinetulpenkweekers. ZWEMMEN. ïiet oude gebouw van het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis zal wor den afgebroken. Kwestie over de toelating van de nieuwbenoemde raadsleden Fraenkel en Druyff. De bespreking der eigen waterleiding weer aangehouden. Wat te doen tegen achterstallige huurschuld? Geld voor de inrichting van een schoollokaal der Mariaschoo! wordt beschikbaar gesteld. Vuurwerk aan het strand, dat men niet ziet; waarom afzetting van het strand? GEMEENTERAAD VAN HAARLEMMERMEER. Behandeling van de adressen; de opheffing der huurcommissie doen. Besloten wordt dan ook De passagiersvluchten des V der arbeidersorganisaties inzake De raad kan voorloopig niets aan bet verzoek niet te voldoen. Zondags op Schiphol. HALFWEG. k - HET PERMANENT STEDELIJK COMITÉ TOT STEUNVERLEENING BIJ RAMPEN. DE STORMRAMP 1927. De Zeeuwscbe avond. Het Algemeen Secretariaat schrijft ons Het is onder dezen nieuwen naam en onder dezen nieuwen vorm, dat ons Comité zich heden voor het eerst aldus aan onze stad genoten voorstelt. Want wij zijn het aan onze belofte verplicht den Zeeuwschen avond, welke door omstandigheden is uitgesteld moeten worden, warm in onze dagbladen aan te bevelen. Deze Zeeiiwsche avond is natuurlijk ge organiseerd door onze Zeeuwsche Ver. „Zeeland" voor Haarlem en omstreken en hij zal morgen, Zaterdagavond gegeven worden in den Schouwburg aan den Jans weg en de baten zullen geheel en al komen ten bate der slachtoffers van de stormramp. Laten wij beginnen met te zeggen, dat ons stadsbestuur vrijstelling van Stedelijke belasting heeft gegeven en dat de Directie van den Schouwburg aan den Jansweg ge heel en al belangeloos haar Schouwburg heeft afgestaan. Hier zal geboden worden een echt Zeeuwschen avond, geheel in stijl en het echte typische Zeeuwsche tooneelstuk „Baas Jan" zal worden opgevoerd. De entreeprijzen zijn aan den Schouwburg aan den Jansweg te verkrijgen. De Jazzbancj „Ever Tun" hééft eveneens hare welwillende medewerking aangeboden. De bekende firma G. W. den Boer te Middel burg heeft zich bereid verklaard de program ma's gratis te leveren, terwijl de heer A. Maas, grimeur, alhier, tegen gereduceerden priis zal werken. Er is dus medewerking te over Stadgenooten Brengt gij nu onzen Zeeu wen, thans uw stadgenooten geworden, een overweldigend succes door uwe opkomst De schouwburg moet zijn uitverkocht 1 De opbrengst geheel ten bate der arme slachtoffers 1 Hebt gij in onze avondbladen den nood kreet gelezen van het Nationale Steunco mité „Stormramp-1927" Gericht aan „het Nederlandsche volk 1" Terwijl de schade geraamd is op 2.800.000 is er tot nog toe bij het comité slechts bin nengekomen 408.000. Dat noem ik een schande voor onze Ne derlandsche natie 1 O, neen, dat ligt niet aan Haarlem 1 Onze stad droeg tot heden avond in totaal bij 38.127.53. Dat is in vergelijking meer dan prachtig. Maar toch heeft onze stad, wanneer men zich op het standpunt stelt, dat alle Neder landers hoofdelijk deze schade vergoeden moeten, nog niet haar quantum betaald, dan moeten er door onze 111.000 inwoners 42% mille bijeengebracht worden. Dan ko men er dus nog 4.373.tekort. Het is daarom, dat wij den Zeeuwschen avond zoo warm aanbevelen om dit tekort zoo klein mogelijk te maken. Zouden deze 4.373.er alsnog komen, hetgeen wij zóózeer zouden toejuichen, dan stelt Haarlem een beschamend voorbeeld aan heel Nederland en dan zouden wij voor deze steunactie geen pen meer op papier zetten en ons comité adviseeren de steunactie geheel en al stop te zetten, want onze stad behoeft niet voor de nalatigen op te komen, dan behooren wij ruimte te maken voor andere hulp en voor anderen steun, welken te doen ook dringend geboden is. Maar.... er ontbreken aan deze steun actie nog 4.373.Wie helpt onsj De primeur voor Haarlem, onze reputatie op het gebied van weldoen onzer stad nopen ons vooralsnog paraat te zijn. Wellicht heeft de een of ander nog een Oningevuld inteekenbiliet, die ons ineens een heel eind in de goede richting stuurt. 4.373.en men hoort ons niet meer. Dan heeft Haarlem geheel en al zijn „Schuldigkeit" gedaan VAN TETERING. Secretaris. HAARL. BACHVEREENIGING. De Haarlemsche Bachvereeniging heeft de volgende plannen voor het nieuwe seizoen 8 November '27 Concert van het Resi dentie-Orkest, dirigent Dr. P. Anrooy so liste Cecilie Hansen, viool. 29 November '27 Concert van het Con certgebouw-Orkest, dirigent Pierre Mon- teux solist Gerard Hekking, violoncel. 13 December '27 Concert van het Resi dentie-Orkest, dirigent Dr. P. van Anrooy soliste Elly Ney, piano. 3 Januari '28 Concert van het Concert gebouw-Orkest, dirigent Pierre Monteux solist Roland Hayes, zang. v 17 Januari '28 Concert van het Residen tie-Orkest, dirigent Dr. P. van Anrooy so list Georg Kulenkampff, viool. 14 Februari '28 Concert van het Concert gebouw-Orkest, dirigent Willem Mengel berg uitsluitend orkestwerken. 6 Maart '28 Concert van het Concertge bouw-Orkest, dirigent Willem Mengelberg o. a. „Israël" van E. Bloch en „Requiem" van Dr. Rud. Mengelberg, met medewerking van 16 damesstemmen en Tom Denijs, bariton. 27 Maart '28 Concert van het Concert gebouw-Orkest, dirigent Willem Mengel berg o. a. „Lied von der Erde" van Gustav Mahler. Solisten Lydia Kindermann, alt en Jac. Urlus, tenor. 9 Op Woensdag 20 Juli a.s ral er te Hoofd dorp een wedstrijd zijn van landelijke rijver- eenigingen. Daaraan zullen deelnemen acht ruiters van de rijvereeniging te Zevenbergen, Dub beldam, Bellingwolde en Haarlemmermeer, Er zal worden gestreden om den iraaien kostbaren zilveren beker, verleden jaar ge wonnen door de vereeniging „Rijlust te Zevenbergen. De ruiters uit Zevenbergen en Dubbeldam komen zelfs te paard vanuit hun woonplaats maken van 60 a t00 kilometer om te laten zien wat hun brave Oldenburgers kunnen presteeren en hoe groot hun liefhebberij is in het paardrijden voor dezen afstandsrit heeft de vereeniging „Het Legerpaard" hun een herinneringsmedaille toegezegd. Vanaf Dordrecht rijden zij samen over Pa- pendrecht, Alblaserdam Kinderdijk, Krim pen, Lekkerkerk naar Stolwijk alwaar de groote rust zal worden,gehouden omstreeks half een. Bij de Stolwijkersluis worden zij opge wacht door den heer W. Slob reserve-luite nant der huzaren namens het bestuur der vereeniging „Vooruit" uit Haarlemmermeer om dan verder door te rijden door Gouda naar Waddinxveen, alwaar zij op het raad huis door den burgemeester officieel zullen worden toegesproken. Door welwillende medewerking van vele paardenvrienden zullen ruiters en paarden in Waddinxveen gratis kunnen overnachten en verzorgd worden. Dinsdagmorgen gaat 't over Boskoop, Alphen, Rijnzalcrwoude en Leimuiden, dan naar den greoten Haarlemmermeerpolder alwaar op Woensdagmorgen de wedstrij den zullen plaats hebben voor de verrich- tingsproef en de wedstrijd in het opzade len. Des namiddags om 2 30 uur worden de prijswinners bekend gemaakt en een parade gereden, welke zal worden bijgewoond door H. M. de Konigin, die daartoe met Haar ge volg uit den Haag overkomt. Wel een bijzonder bewijs van de groote belangstelling welke onze Koningin stelt in de ontwikkeling van de ruitersport op het platteland en een dankbare hulde aan wie bezig zijn daarvoor een krachtige propa ganda te voeren. Als een der zeer belangrijke nummers op het laarlijksche Concours ïiippique te Hoofd dorp prijkt steeds op het programma de ver- richtingsproef, waarvoor het Departement van Oorlog en de Nederlandsche Vereeniging „Het Legerpaard" hiin daadwerkelijker steun verleenen door het uitloven van geld prijzen. Ten einde dit jaar het programma van het Concours niet te overladen, werden reeds de zer dagen de proeven gehouden door 24 mer- riën en 4 hengsten, in tegenwoordigheid van de vertegenwoordigers van den Minister van Oorlog, terwijl in de jury zitting hadden ge nomen de heeren Van Rijckevorsel (Den Haag), G. Bierman (Den Haag), A. Kooy- (Kedechem) en G. M. van Balen (Asoeren). De afstand bedroeg 7 K. M. en werd onder het zadel door de meeste paarden afgelegd in 19 a 20 minuten, terwijl de toegestane tijd 25 minuten bedraagt. Alle deelnemers waren bij aankomst irr dermate goede conditie, dat zij alle zullen uit komen op het Concours, waar de prijzen zul len worden uitgereikt. Onder leiding van den heer W. Warnaar vergaderden de kweekers van Darwintul- pen ter bespreking van 't plan 'dat groep 1 van den bond in voorbereiding heeft, om 125.000 uit te trekken voor een grootsch reclameplan. De plannen worden echter niet iiitgevoerd, zoolang de Darwintulpen zoo goedkoop blijven en er geen hoop is dat de campagne zich zelf zal betalen door een eenigszins loonenden prijs voor de tulpen. De voorzitter zegt dat de gevolgen van hel hier opgezette plan niet geheel zijn te overzien. De eerste schrede is gezet op den weg van de teeltregeling en deze leidt spoedig naar prijsopdrijving; dat moet niet hel gevolg zijn. Het is jammer, dat zoon mooie teelt door het ongelimiteerd uitbrei den zoo slecht is geworden. Er zijn heel wat beweegredenen die er voor pleiten om de zaak ter hand te nemen. Het vóór weegt zwaarder dan het tegen. Waar vast staat dat de za?k vastgelooper. is, hebben wij te kiezen tusschen deze twee oplossingen; uitzieken of het ziekteproces bespoedigen. Wat is hel beste? Goedkoope tulpen over de wereld ver spreiden en het aan de waardeloosheid over laten hoeveel er vanzelf weggegooid wordt, of eensgezind ingrijpen en »wat waardeloos is als zoodanig vernietigen" en daardoor voor de toekomst 'n beteren grondslag vormen? Pas is de goede kwaliteit e/. hoedanigheid van de Darwin Bartigon bekend of is al te goedkoop. De heer van Til sprekende namens de pasopgerichte Groep Breederkweekers zou gaarne zien, dat deze tulpen er buiten ge laten worden, omdat de actie van de Bree- dertulpenkweekers al staal in het teeken om te slagen. De heer de Vries ziet er in, dat dl zou een groot aantal deelnemers toetreden, bet geknoei nog te groot zal blijven. Het kan z.i. alleen goedgaan, indien allen lid zijn van de Alg. Vereeniging en daar alle contraclen worden ondergebracht. De voorzitter zegt, dat al kou dit wen- schelijk zijn, dit nu eenmaal niet zoo is. Men kan er een voorstel van maken, in Ce e.v, Algemeene Vergadering. De voorzitter zegt, dat de beste prijs zetters zijn de menschen, die het goed heb ben. Dat regelt zich vanzelf naar den voor raad. De prijzenregeling maakt de opzet veel ingewikkelder Het Westland he«ft op ondubbelzinnige wijze Hl ijk gegeven mede te willen werken Van Noord-Holland zijn die bewijzen» van instemming 'nog nietbinnengekomen, doch ook daar zijn er verscheidene kweekers, die het plan sympathiek gezind zijn. De heé"r Zonneveld wijst er op, dat de toestand anders is dan het vorige iaar. Toen was er veel te duur ingekocht. Nu is alles goedkoop. De voorzitter vraagt, nadat nog eenige onderdeden van het contract besproken zijn, of alle aanwezigen zich met het plan kunnen vereenigen. De heer Philippo zegt, dat zijn firma mede doet, mits de deelname groot genoeg is. Voorts verklaren de heeren M. Mesteurs, A. J. de Vries en Chr. de Vries zich er niet mede te kunnen vereenigen, terwijl de heer van Diest eerst wil zien hoe de plannen verder uitgewerkt worden. De heer M. Veldhuyzen van Zanten con stateert, dat bij den aanwezigen een enthou siasme heerscht om het doel te bereiken en dat is niet te verwonderen, want het is noodig, zoowel groot als klein voelt het, dat er verbetering gebracht moet worden. Hierna werd de vergadering gesloten. De Vereeniging ,,de Tulp zal de propa ganda ter hand nemen. DAMES. 2e Klasse. ZIGNEA I—D. W. R. I, 3-D. Gisterenavond werd in de zeminriehting aan de Kleverlaan de returnwedstriid Zig- nea I—D. W. R. I gespeeld en evenals gis teren wonnen de Zignea-dames onbedreigd. Aangezien de aangewezen scheidsrechter niet opgekomen was, werd Dr. Merens be reid gevonden om de leiding van dezen'wed strijd op zich te nemen. Zignea is het eerst bij den bal en onder neemt een vinnigen aanval op het Water- rattendoel, doch de keeper weet het schot le verwerken. De Waterratten voorhoede heeft tegen de uitstekend spelende Zigena- achterhoede niet veel in te brengen, zoo- dat mej. Zijlstra slechts sporadisch behoeft op te treden. Daarentegen wordt het Waterrattendoel belegerd, doch door slecht schieten en taai verdedigen, duurt het lang voordat een der yele kansen wordt benut en mevr. Venema Zignea de leiding geeft, 10, Zignea blijft steeds aanvallen, doch de voorhoede schiet zeer slecht alles voor, naast of binnen het bereik van de keeper. Ondanks de voort durende meerderheid weet Zignea eerst vlak voor rust, door mevr. Venema, haar voorsprong te vergrooten, 20. Na de rust weer hetzelfde spel en bet Wate\ 'rattendoel wordt belegerd, het is ech ter tdteurig om te zien hoe de kansen om zeep worden gebracht. Af en toe onderne men de Waterratten een aanval, doch mej. Witkamp c.s. zijn uitstekend op dreef en weten eiken aanval af te slaan. Wanneer bij een Zignea aanval mej. Jans- sens binnen de vier meter op ongeoorloofde wijze wordt aangevallen, weet ze den straf- worp in een doelpunt om te zetten, 30. De Waterratten doen nu nog eenige po gingen om de eer te redden, doch de ach terhoede van Zignea laat zich niet passeeren. Donderdagavond vergaderde.de raad der gemeente Zandvoort, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer H. v. Alphen. Afwezig de leden mevr. Weenink en de heeren v. d. Plas en Gunters De notulen worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Eenige raadsbesluiten zijn door Ged. Staten goedgekeurd. De heer Zwaan heeft den raad voorge steld, de verordening op de ontsmettingen zoo te wijzigen, dat voor gemeenterekening kunnen ontsmet worden, perceelen met eene huurwaarde van beneden f 400, en perceelen, waarvan de bewoner een inkomen heeft van f 1000. De VOORZITTER- zegt, dat B. en W. eerst het advies der gezondheidscommissie moeten inwinnen. Het voorstel van den heer Zwaan zal dan in de volgende raadsvergadering aan de orde kunnen komen. De heer ZWAAN spreekt zijn spijt erover uit, dat het zoolang moet duren. Hij "dringt aan op aanneming van zijn voorstel. De raad gaat met het voorstel van den heer Zwaan mee, zoodat het zonder hoofde lijke stemming wordt aangenomen. Het oude gebouw van het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis. B. en W. stellen aan den Raad voor het oude gebouw van het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis, zoodra de( gemeente dit in eigendom zal verkregen hebben, af te bre ken. Toen de raad besloten had, het gebouw van de Regenten van die instelling over te nemen, is er niet beslist, wat er mede gebeu ren zou. Afbreken of inrichten voor museum. Van verschillende zijden is er gevraagd om subsidie, maar dit kon niet verkregen worden. Als het mogelijk is, het gebouw te restau- reeren, dan zal dat veel geld kosten en de toestand van de gemeentefinantiën is niet van dien aard, dat daarvoor een groot bedrag kan beschikbaar gesteld worden. Wanneer het gebouw, dat zeer bouwvallig is, wordt afgebroken, zal dit aan het verkeer ten goede komen. De stichting „Hendrik de Keijser" te Amsterdam, waardoor ook om subsidie was gevraagd, had in overweging gegeven, te trachten een commissie samen te stellen uit de burgerij, die dan zou probeeren gelden bijeen te brengen om het gebouw te laten herstellen. De VOORZITTER lichG nader toe, dat de restauratie wel f 16000 zou moeten kos ten. Dit durven B. en W. er niet aan ten koste te leggen. De heer GEERS herinnert aan het voor stel van de commissie voor Zandvoorts bloei, om het gebouw in te richten als museum. Spr. vraagt of dit voorstel van B. en W. tevens is te beschouwen als antwoord op het voorstel der commissie. De VOORZITTER antwoordt, dat het voorstel van B. en W. inderdaad als zoodanig kan beschouwd worden. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, 'zoodat het oude gebouw van het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis zal worden afgebroken De geloofsbrieven der gekozen raadsleden. Daar al de benoemde raadsleden hebben bericht, dat zij hun benoeming aannemen en hunne geloofsbrieven hebben ingezon den, kan in deze vergadering worden over gegaan tot het onderzoek van de geloofs brieven en een beslissing over de toelating genomen worden. De geloofsbrieven worden onderzocht door een commissie, bestaande uit de heeren v. Voorthuijsen, v. d Bos en Schaap. Na onderzoek wordt bij monde van den heer v. Voorthuijsen medegedeeld, dat alle geloofs brieven in oltde bevonden zijn. De heer HEINTZBERGER maakt bezwaar tegen toelating van de heeren Fraenkel en Druijff, van de Volkspartij, omdat hij van meening is, dat genoemde heeren met onwettige middelen te werk zijn gegaan, daar de heeren A. Terol en J. Kerk- raan zich door geld hadden laten omkoopen, geen zitting in den raad te nemen, maar den tweeden zetel open te laten voor den heer Druijff. Spr. vraagt, of de Voorzitter hier van op de hoogte is en zoo ja, of hij dan bereid is, den raad voor te stellen, de heeren Fraen kel en Druijff niet toe te laten, althans de toelating tot nader onderzoek op te schorten. De VOORZITTER antwoordt, dat hem van deze kwestie officieel niets bekend is en hij daarom niet kan voorstellen, bedoelde heeren niet toe te laten. De weg voor reclame, indien men dat wenscht, is volgens art. 33 der gemeentewet, beroep bij Gedep, Staten, dat binnen acht dagen kan worden aangeteekend. De raad kan zich met deze zienswijze ver eenigen. Hierna wordt tot toelating van alle geko zen leden besloten. De heer Heintzbergef stemde tegen de toelating van de heeren Fraenkel en Druijff de heer v. d. Bos stemde tegen toelating van de heeren Gun ters, en Druijff. De woningen aan de Marriastraat en Paralte" weg. De commissie die benoemd is om een onderzoek in te stellen naar den bouw van de in 1922 gebouwde woningen aan de Maris- straat en den Parallelweg heeft daaromtrent rapport uitgebracht. Zij komt tot de con clusie, dat behoudens belangrijke w'jz' gingen tijdens den bouw het geheele werk is uitgevoerd volgens het gemaakt bestek en teekeningen, maar voor het uitgegeven bedrag waren betere resultaten te verkrijgen geweest. Het schijnt dat geen voldoende toe zicht is gehouden. De algemeene indruk van de commissie is, dat de woningen, de bezuinigingen in aanmerking nemende, zeer zeker gerang schikt kunnen worden onder zeer goede burgerwoningen, hoewel het aesthetiscbe gedeelte beter verzorgd is dan het constru- tieve. Anders is het met de bergplaatsen aan de Marisstraat. Die zijn slecht gebouwd met constructiefouten en in strijd met de bouw-verordening. Zelfs is er een gedeelte, dat voor kinderen, die daar in de omgeving' spelen, gevaar oplevert. Verschillende leden uiten hun meening omtrent dit rapport, sommigen vragen, wie of hier feitelijk de schuldige is. De heer GEERS zegt, dat er bij den bouw grondstoffen gebruikt zijn, die in strijd waren met de bepalingen der desbetreffende verordening. De heer HEINTZBERGER stelt voor, het rapport nog aan te houden en te onder- Zoeken, wie of de schuldige is geweest, de ordergevende macht of de uitvoerende macht. Dit voorstel wordt door B. en W. overge nomen en de raad vereenigt zich er mede. De eigen waterleiding. Wederom maakte het voorstel van B en W om tot de stichting van een prise d'eau voor de eigen waterleiding van Zandvoort over te gaan, een punt van de agenda uit In de vorige zitting was dit voorstel niet behandeld, omdat er te weinig leden tegen woordig waren. De heer PADT stelt voor de kwestie aan te houden. Aldus wordt besloten. Huurschuld. Daar een 18-tal huurders van gemeente woningen 8 weken of langer achterstallig zijn in het betalen van huur wordt aan den Raad voorgesteld machtiging te verleenen een rechtsgeding tegen deze bewoners aan te gaan om hen gerechtelijk uit hunne wo ningen te doen zetten. De VOORZITTER zegt, dat er verschil lende huurders zijn, die, wanneer het een maal zoo ver komt, reeds met de huur weer bij zullen zijn. De heer ZWAAN bepleit de mogelijk heid om, indien het nog eenigszins kan, een regeling te treffen met het afbetalen van huur. Den heer GEERS bevreemdt het, dat de raad eerst nu van zulk een ontzaglijken ach terstand kennis moet nemen. Had de be trokken ambtenaar het college van B. en W. niet reeds veel eerder van den achterstand op de hoogte kunnen stellen? Spr. vraagt daarin een betere voorziening. De VOORZITTER antwoordt, dat deze huurschuld reeds langen tijd bestaat. Spr. heeft met de huurders gesproken, doch met weinig resultaat. Nu is de achterstand steeds grooter gewerden en hebben B. en W. ten slotte gemeend te moeten ingrijpen. B. en W. willen echter de meest mogelijke billijkheid steeds betrachten. De voorzitter vraagt of de raad er dan mee accoord kan gaan, dat tegen degenen, die meer dan acht weken huur schuldig zijn, een procedure wordt begonnen. De raad keurt dit goed. Strandpacht. Een strandpachter moet over 1926 nog pacht aan de gemeente betalen. Nu stellen B. en W. den raad voor machtiging te ver leenen een rechtsgeding tegen hem aan te gaan om de gesloten pachtovereenkomst te ontbinden. De heer ZWAAN stelt voor dit voorstel van B. en W. op te schorten, tot na lAug. om den pachter nog een kansje te geven de pacht 1926 te betalen. Aldus wordt beslo ten. Begrooting 1926. B. en W. stellen voor over te gaan tot wij ziging der gemeente-begrooting en het doen van af- en overschrijvin^n van dienst 1926. Aldus besloten. Eervol ontslag. B. en W, stellen aan den raad voor, aan Mej. H. A. Konijn overeenkomstig haar ver zoek, -met ingang van 1 September a.s eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan school B alhier. Aldus besloten. Schadeloosstelling. Thans worden behandeld de verzoeken van mej. Kerkman-van dèrBrug en van mej. Kern, om eene schadeloosstelling. Zooals bekend is heeft' de eerste een ongeval gekre un bij het schoonmaken van hét nieuwe ge bouw van het Oude Mannen- en Vrouwen gasthuis en de tweede een ongeval, toen zij viel over een rails, die over een weg in Plan Noord lagen. Het voorstel van B. en W. om geen scha deloosstelling te verleenen had de raad ver worpen. De heer Padt heeft nu voorgesteld aan mej. Kerkman-van der Brug een scha deloosstelling te verleenen van f 200. Voor rnej. Kern doet hij geen voorstel. Na langdurige bespreking over al of niet moreele verplichting tot het geven van schadeloosstelling, wordt in stemming ge bracht het voorstel Padt Hierover staken de stemmen (55). Besloten wordt verder Mej. Kern geen schadeloosstelling te geven. R.K. School. In verband met de toename van het aan tal leerlingen van de R.K. School is het noo- dat nog een schoollokaal in gebruik ge nomen wordt. Dit lokaal moet nog worden lngericht en de kosten daarvan worden ge damd op f 758.80; B. en W. stellen den raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen Aldus besloten. De politieverordening. In art. 46 der algemeene politieverorde- J*lng staat, dat het verboden is, op den open baren weg diensten aan te bieden als besteller, Pakjesdrager, wegwijzer of om motorrijtui- £en of rijwielen te stallen. Het openbaar ministerie vervolgt echter iemand niet, die bekeurd is omdat hij vroeg om een motor- tijtuig of rijwiel te stallen, daar de. redactie )?n het artikel daartoe geen aanleiding gaf. Daarom stellen B. en W. den raad voor, de redactie van dit artikel te wijzigen, zoodat wel vervolgd kan worden. Goedgekeurd. verzocht om vergunning om een schuur j te mogen bouwen op een stuk grond in de duinen ach .er de Brederodestraat. De bouwcommissie laat echter dien bouw niet toe, omdat daar geen rooiing en peil zijn aan gegeven. B. en W. stellen den raad voor machtiging te gevA dat schuurtje daar te bouwen, omdat er reeds meerdere gebouwtjes zijn geplaatst. Na bespreking wordt het voorstel van B. en W aangenomen. Rondvraag. De heer ZWAAN vraagt den Voorzitter, maatregelen te willen treffen, dat het publiek bij voorkomend vuurwerk aan het strand meer zal kunnen zien. Thans is de afzetting zoo, dat lang niet alle toeschouwers iets kunnen zien. De VOORZITTER zegt toe, dat, indien het Oostenwind is, de afzetting van het strand kleiner gemaakt zal worden, zoodat ongeveer een duizend personen meer op het strand zullen kunnen worden toegelaten. De afzetting geschiedt alleen ter bevei liging van het publiek wanneer het westen wind is, komen dikwijls veel vuurvonken, landwaarts. De afzetting geschiedt daarom altijd om het publiek voor ongelukken te behoeden. Intusschen zegt spr. gaarne toe, de toelating van het publiek tot het strand zoo royaal mogelijk te behandelen. De heer GEERS vraagt, of dan tevens verboden kan worden, dat de trap naar de Zeestraat met publiek bezet wordt. Bij vorige vuurwerken kon niemand zich van den boulevard naar het strand begeven. De VOORZITTER zegt dit toe. Hierna wordt de vergadering gesloten en gaat de raad in besloten zitting ter bespre king van een ruiling van grond met de Mij. „de Kaboutertjes". - B Drankwet. B- en W. stellen voor te voldoen aan een verzoek van mej. A. A. Wilhelmus, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudende drank, anderen dan sterken drank, voor de benedenlocaliteit van perceel Kerkstraat 12, mits aan de gestelde voorwaarden is voldaan. Aldus besloten. Twee bootnen. Voor i#n perceel aan de Zandvoortsche Dan staan 2 boomen in de weg 0m een inrit te maken voor een garage. T)e tijdelijke bewoner van dat huis had verzocht die boomen weg te halen. Daar die boomen niet meer verplant kunnen worden, stellen B. en W. den raad voor die boomen te ver- koopen voor f 10.— per stuk. Aldus besloten- Een schuur in het duin terrein. De fa. Langendijk en Bisenbergen had Gistermiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig was de wethouder, de heer Kis tenmaker. Eervol ontslag. Aan mej. A. Bruisina werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 7. Den heer W. J. Klaver werd eervol ontslag verleend als hoofd der openbare school voor lager- en U. L.-onderwijs te Hoofddorp. De Voorzitter sprak woorden van dank aan het adres van den heer Klaver, die gedu rende vele jaren de gemeente groote diensten heeft bewezen. Onderzoek geloofsbrieven. Na onderzoek van de geloofsbrieven door het college van B. en W„ werd besloten tot toelating van de nieuw gekozen raadsleden. Onderwijs. Aan de orde was hierna het verzoek van het bestuur van de vereeniging van gerefor meerd schoolonderwijs te Haarlemmermeer (Oostzijde), om verhooging van het bedrag, bij raadsbesluit van 31 Maart 1927 beschik baar gesteld, voor aankoop van nieuwe school banken. De heer SCHEFFER vond deze manier van gelden aanvragen niet juist. Het bestuur had zich van te voren voldoende op de hoogte moeten stellen wat de banken zouden moeten kosten. De VOORZITTER antwoordde dat het bestuur zich vergist had. De heer SCHEFFER vroeg voorts of me! bekend is, of er banken over zijn van scholen welke in den laatsten tijd ontvolkt zijn. De VOORZITTER antwoordde, dat er geen gebruikte banken beschikbaar zijn. Anders ware daarvan gebruik gemaakt. Het verzoek werd hierna ingelwilligd De opheffing der Huur commissie. Aan de orde is vervolgens de behandeling van de adressen van de besturen a. der af- deeling Nieuw-Vennep van den Nederland- schen Roomsch-Katholieken Arbeiders bond; b. van den Nederlandschen Bond van arbeiders in het land-, tuinbouw- en grond bedrijf; c. van den Nederlandschen Christelij- ken Landarbeidersbond, houdende verzoek in verband met de aanstaande opheffing van de huurcommissie maatregelen te nemen om gevreesde huurverhooging te voorkomen. B. en W. adviseeren aan het verzoek niet te voldoen en niet tot de vaststelling van een gemeentelijke huurverordening over te gaan. De VOORZITTER deelde allereerst me de dat de Haagsche en Amsferdamsche huurverordeningen bij de Kroon ter ver nietiging zijn voorgedragen. (Wij hebben dit bereids in ons blad van gisteren vermeld). De heer GRIEKSPOOR heeft een onder zoek ingesteld naar de noodzakelijkheid van een huurverordening. Spr. kent reeds verschillende gevallen van huurverhooging. Spr. vindt het noodig daar iets tegen te doen, al gaat het dan ook niet op de manier, waarop men zich dit aanvankelijk had voorgesteld. Spr. leest de verschillende mededeelingen van huurverhooging voor. De verhoogingen varieeren van 25 tot 80 cent per week, soms plus een verhooging voor de waterleiding. De heer OUWERKERK is het ten deele met het advies van B. en W. eens, ri.l. dat men weer tot normale toestanden komt. Spr. zijn ook verschillende gevallen van huurverhooging bekend. Echter weet spr. niet, wat er te^en te doen is Woningen van f 3.of f 4.sullen gemakkelijk voor een verhooging in aanmerking komen, omdat er veel gegadigden voor zijn. Intusschen zijn deze woningen echter soms van dien aard, dat er te veel voor wordt betaald. De huiseigenaren^ maken eenvoudig van de gelegenheid, dat er tekort woningen zijn, gebruik van de huur op te slaan. Er is ge zegd dat er geen woninggebrek is. Spr. be- strijdt dat Voor de arbeidersbevolking zijn er te kort woningen. Spr. vond dan ook geen vrijheid om met het prae-advies van B. en W. mee te gaan. Is er door B. en W. in deze richting niets te doen, zoo vraagt spr. Spr. zou niet aandringen op invoering van de ver ordening, doch spr vraagt of B. en W. tegen de onrechtvaardige huurverhoogingen een Zoodanige houding willen aannemen, dat verwacht kan worden, dat de betrokken be woners hiervan profijt trekken. De heer SCHEFFER betoogt dat er nim mer een normale toestand heeft bestaan op woninggebied, totdat de huurwetten in wer king traden. Van hoogerband wil men er niet aan en nu moeten de gemeentebesturen er maar in berusten. Aldus is de bedoeling van het advies van B. en W. Toch moet er een eind komen aan den ongewenschten toestand op woninggebied, aan den tijd, dat er nog krot-woningen kunnen bestaan. De gemeentebesturen vechten tegen de bierkaai. Laat de raad zijn heftige afkeuring uiten over het optreden van den Minister- De heer KONING is ook overtuigd dat er maatregelen moesten getroffen worden, toen de tijden er om vroegen. Spr. betreurt het dat er zoo weinig gegevens in het prae-advies te vinden zijn. Spr. had het wenschelijk ge vonden dat voor de werkzaamheden van de huurcommissie in de afgeloopen twee jaren een rapport was uitgebracht. Spr. verwacht dit alsnog van B. en W. De woningruimte gaat op oogcnblik. Er ziin wel enkele krotwoningen, welke feitelijk onbewoonbaar moesten worden ver klaard. Als er gebrek aan .woningruimte was, dan had het niet mogelijk moeten kunnen zijn, dat aan de Lijnden een woning van 4.eenige weken leeg stond. Men heef ook kunnen opmerken, dat in den laatsten tijd verlagingen van huurprijzen zijn voor gekomen. Spr. meent ook dat men iets in de hand moet hebben om huuropdrijving tegen te gaan. Doch de groote moeilijkheid is om het middel te vinden. Een verordening zou volgens spr. weinig effect sorteeren. De eigenaars behouden toch altijd het recht van opzegging. De heer VAN WIJK vraagt waar men bij lieze bespreking naar toe wil. Kan de ver ordening er niet komen, dan geven deze be sprekingen niets. Spr. wenscht daarom een principieele uitspraak van den raad, wat of hij doen wii Stelt men vandaag een verordening vast, dan kan zij toch niet direct worden inge voerd. Spr. zou willen voorstellen om voor loopig een afwachtende houding aan te nemen, gezien de mededeel ing van den voorzitter. De VOORZITTER onderschrijft dit. De heer GERRITSEN betoogt dat het goed is om er over te spreken. Zwijgt de raad, dan is het voor de regeering een bewijs, dat er in berust wordt. De regeering behoort kennis te nemen van het protest der gemeenteraden. De VOORZITTER herinnert er aan, dat in de groote gemeenten reeds een storm van verontwaardiging is opgegaan, toen het Kon. besluit bekend werd. Het heeft niet geholpen. Ook de groote steden konden niets bereiken bij den minister. Al deze discussies helpen niets. Niemand kan er eenig resultaat van verwachten. De bittere stemming is best te begrijpen. We hopen alleen, dat het goecle geweten van de huis eigenaren zai spreken en dat zij geen ge bruik zullen maken van de omstandigheden om de arbeiders nog zwaardere lasten op te leggen. Een beroep op het moreele geweten dus van de huiseigenaren. Be heer BRAS betoogt dat het gaat om de woningen van 2 of 3 gulden. Bij hoogere huren heeft men direct de concurrentie van nieuwen bouw. In sommige gedeelten van de gemeente, waar veel vraag is naar wonin gen, kan huurverhooging dreigen. Aan de mededeelingen van den heer Griekspoor heeft de raad niets. Immers, daaruit blijkt niet of de verhoogingen gemotiveerd of ongemotiveerd zijn. Overigens meent spr, ook, dat de besprekingen hier geen nut heb ben .Men moet wachten op de principieele beslissing van de Kroo'n. Daarna kan men zien wat gedaan moet worden. Spr. meent tenslotte dat voor wo ningen onder de 4 gulden iets gedaan kan worden. De heer BUURMAN is het met de re- geeringsmaatregelen eens. Op ander gebied treedt de gemeente toch ook niet prijs-rege- lend op. De wethouder, e heer VAN SCHOO- TEN, wijst er op, dat het standpunt van B. en W. niet direct afgebroken is. Dat kan ook niet. Wanneer men een huurverordening stelt, dan staat men direct voor de noodza kelijkheid om een huuropzeggingsverorde- mng te maken. De regeering wil dit nu een maal niet. De huurverhooging dreigt alleen voor enkele voor-oorlogsche woningen, die een klein bedrag kosten. Ook voor die, welke in de nabijheid van Hillegom staan, waar dus veel werkgelegenheid is en welke wo ningen derhalve gewild zijn. Spr. verklaart zich bereid om, wanneer zich gevallen van onredelijke huurverhoo ging voordoen, medewerking te verleenen om dat te voorkomen. De heer VAN WIJK betoogt, dat hij ook tegen huuropdrijving is. Wat de intrekking van de huurwetten betreft, staat spr. echter aan de zijde van de regeering. Spr. zet zijn standpunt breedvoerig uiteen en wijst er op dat men niet kan voortgaan met deze wetten. Misschien zullen onmiddellijk na de intrek king verschillende huurverhoogingen volgen, en wanneer ze onredelijk zijn betreurt spr. dat, doch na verloop van tijd nivelleert dat weer. Na nog eenige bespreking wordt met al- .gemeene stemmen het advies van B. en aanvaard. Rondvraag. De heer VAN WIJK heeft gelezen dat j.l. Zondag een record aantal pleziervluchtcn op Schiphol werd gehouden. Spr. vraagt in hoever B. en W. invloed kunnen uitoefe nen op de handhaving der Zondagsrust, ook op dit vliegveld De heer GERRITSE vraagt of B. en W., in geval van onredelijke huurverhooging, met' voorstellen willen komen tot beschik baars'eliing van arbeiderswoningen bene den kostprijs. De heer JANSEN bespreekt den brug- bouw bij Abbenes en vraagt of men van het vrijkomende materiaal een brugje kan ma ken over de Vennepertocht. De heer BOS vraagt waarom de noodwo ningen te Abbenes op 31 December ont ruimd moeten zijn. De VOORZITTER antwoordt dat deze woningen weer betrokken zullen worden. De vraag van den heer Jansen zuilen B en W. overwegen. Wat de handhaving der Zondagsrust op Schiphol betreft antwoordt de voorzitter, dat B. en W. hierop geen invloed kunnen uitoefenen. Wethouder van Schooten zegt. den heef Gerritse volle medewerking toe, wanneer zulks noodig zal blijken. Hierna volgt sluiting. Personalia. Den Heer D. Zwaneveld wordt met ingang van 16 Augustus a.s. eervol ontslag verleend als Directeur-Ad ministrateur van het Waterleiding-, Elcctri- citeits- en Grond- en Woningbedrijf alhier wegens opheffing zijner betrekking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9