Dit nununer bestaat uit 20 bladzijden waaronder het G eïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Voornaamste Nieuws ONZE UITKEERINGEN VIJFTIG GULDEN A Leekepreeken. Stadsnieuws PIJLTJES Aangifte moet, op straiie van verlies van alle rechten, gescMeden uiterlijk drlemacd vier en twintig uren na het ongeval BEDEVAART NAAR BRIELLE. Deposito's. Spaarbank met 3V2 pCt. rentevergoeding. Personalia. a d,. .li., u ».«-* OPENING VAN HUIZE MARIA IMMACULATA. DE AARDBEIENCAMPAGNE. Op één dag 140.000 K.G. bij „Kennemerland". Muziekver. „Harmonie Crescendo" St. Joseph-Koioniehuis te Egmond-aan-Zee. ™J LOTT GERING voor hetstoomenvaniennis- broeken en sporicosftmms Gr. Hou&sfraaf 5a jj"| TESLEF. 10771 BURGERLIJKE STAND. DE SiEUNACTIE VOOR DE H. O. V. Een interessant jaarverslag. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. E. Hendriks, t Telegraphisch Weerbericht Zilveren Jubileum. OP GROND VAN ONZE GRATIS - ONGELUKKEN-VERZEKERING - S vc Dezer dagen keerden wij uit aan den heer J. STEENVOOR- |j- DEN, Sch'oltestraat 9, Beverwijk, de somma van gy wegens een aan hem overkomen ongeval waardoor hij zijn rechterheup heeft gebroken. 1? ABONNEERT U op de NIEUWE HAARLEMSCHE rg COURANT. Het beste en meest gelezen Roomsche ||i Dagblad in Haarlem en Omstreken, met gratis Ongelukken-Verzekering, welke reeds duizenden guldens uitkeerde. Administratie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'fi BSINIEIM HftflRLEMSCHL COÜRftHT 11 Postrekeining Nr. 5970, Zaterdag 16 Juli 1927 51ste Jaargang No. 16603 Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qfifïfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f VCn bij een ongeval met f OKfl bij verlies van een hand, f 191? - bij verlies van een f K{| bij 'n breuk van f" Af] bij verlies v. ee» legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen U U Uverlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; l,* doodelijken afloop ZtIU." een voet of een oog; ltitl, duim of wijsvinger- «O been of arm; andere vingers 197, LEVENSNORMEN, In een onzer groote liberale bladen schrijft een bekend publicist, man van vlotten stijl en. voorzien van een groote dosis levenservaring, een reeks beschou wingen over de verschijnselen van onzen hedendaagsch-en tijd. In een der laatste were? een poging ge daan om onze tegenwoordige jeugc.' te ont leden. De analyse is voor ons van belang, om de wijze, waarop zij tot stand wordt gebracht, om de uitkomst, waartoe zij komt, maar vooral om den kijk, welken wij hier door krijgen op een groep onzer ontwik kelde en leiding gevende medeburgers, waarvan deze schrijver de woordvoerder, althans de vertolker van gemeenschappe lijke gevoelens kan worden geacht. Ziehier zijn oordeel: Er wordt, door de volwassenen van thans, vaak afkeurend geoordeeld over c'e tegen woordige jeugd. Maar dat zegt niets. Dat deden onze ouders over de jeugd van toen en dat zullen onze grootouders ook wel reeds hebben gedaan. Het is de uiting van een natuurlijk misonelsme, dat niet meer Svenscht te zien afbreken wat pas zorgvuldig werd opgebouwd. Daarom maken de klach ten over de opstandigheid, de bandeloos heid en onmatigheid der tegenwoordige jeugd niet veel indruk op ons Alle Jeugd moet opstandig wezen, juist tegenover bet geslacht der oudersniet omdat die opstandigheid zoo goed is, maar omdat ze fataal, onvermijdelijk, instinct matig is. Want om zelfstandig te kunnen worden, moet de Jeugd allengs alle lei. banden verbreken en ze stoot daarbij na tuurlijk het meest dat geslacht af, waarmee ze het sterkst is verbonden: dat van de ouders. Dat js een hard en wreed, maar onvermijdelijk proces. En de Jeugd moet ook onevenwichtig wezen, mateloos en bandeloos en dus zonder rhythme en stijl, omdat wie niet van alles te veel heeft in zijn jeugd, reeds op den middag van het leven te kort komt. Het leven is een korte maar snel verterende reis en wie het niet met overdaad begint, die is al half weg uitgeleefd.. Gun de jeugd haar snobbisme, zegt de schrijver. In onze jeugd waren Breitner, Toorop, Berlage, Kloos ook schrikkelijke wildemannen, en wat een kerels zijn het niet geworden. Alles komt immers terecht! Nauwelijks hebt ge den tijd u over zulk een oppervlakkig oordeel van een toch waarlijk niet lichtzinnig man te verbazen, of hij komt u al vertellen, dat hij het toch zóó erg niet meent. Immers, zijn theorie moge voor alle vroegere geslachten hebben gegolden in deze jeugd, die van onzen tijd, is er toch wel wat, dat verontrust, erkent hij. Haar excessen zijn feller dan de onze waren. Goed. Maar staan dan ook de sterkere normen klaar, waarin die vloed eenmaal gevangen en bedijkt moet raken, vraagt hij? V Wij waren jong in een tijd, waarin de oude normen afbrokkelden, maar nieuwe daartegenover werden opgezet, die voor dezelfde maatschappij moesten dienen. Alle oude tradities van godsdienst, recht en moraal, tradities van geloof, eigendom, eer, moed, trouw, plicht, eerbied.... wankelden wel en brokkelden af, maar zij wernen niet verwoest. En aan de overzijde rees het paleis der nieuwe normen: die van de Wetenschap. En toen we ouder werden, vonden we hier of daar houvast.al brak er nog al wat hij 't grijpen. Maar wat staat er overeind voor deze Jeugd om naar te grijpen, straks.' Zeker, de oude godsdienst, het oude recht en de oude moraal bestaan nog, maar ze zijn door een meervoudsvorm gebroken en verschoven. Als men er naar kijkt, ziet men als door een slechten kijker, er méér dan een. hr is meer dan één geloof, recht en moraal.... en juist die veelheid schaadt de va- eic. Waar is de normatieve inhoud van begrippen als mijn en «fijn. eer. moed, trouw, nlicht, eerbied zooals vu dm vroeger beaten, een halve eeuw geleren. En waar is tegenover al dm gebroken tradities, de almachtswaan der U etenschnn gebleven? Hij is van korten duur gewees en staat al weer verschoven en vertroebeld als het oude. Waarlük, wij hebben wu d.w.z. dit ge slacht en het onmiddellijk daaraan vooraf gaande -de lichten dec Feme's i ion fiere generatie Gedoofd (zooals de hran- sche socialist Viviani het eens heeft ge- zcgdl maar waar zijn de nieuwe vuren, waarmee wij 's levens kusten hebben bebakend? Hier is zeer juist en zeer scherp aan gegeven, wat vele ernstige menschen in dezen onevenwichtigen tijd beangstigt: 'de beklemmende vraag: wat moet er van de toekomstige wereld terecht komen, nu alle steunsels omver zijn gehaalc en zij, die straks de menschheid moeten vormen en 'n nieuw geslacht moeten onkweeken. - willig het oude huis vernielen, zonder blijk te geven bekwaam genoeg te zijn, een nieuw te bouwen? En ge zijt benieuwd, welk antwoord de liberale schrijver op die benauwende vragen heeft? Hij heeft er geen! Zijn verlegenheid, welke die moe. zijn van allen, welke schuldig staan aan de huidige verwording, verbergt hij achter een weinig zeggende frase: „De nacht is nooit zoo donker als hij lijkt. Misschien zal deze Jeugd, al groeiende, de normen en idealen voor hare rijpheid' zelve smeden.... Mogen wij met zulk een leege hoop vol staan? Is het niet plicht, om na de erken, ning, cat onze christelijke beschaving tot een ruïne is geworden en dat op de on vruchtbare puinhoopen niets te gedijen staat, te zoeken naar een oplossing, te wijzen naar een uitkomst? Waarom verzuimen zij, die zich voor lichters der massa noemen, die boven de massa zijn uilgeplaatst en dus beter de be hoeften en kwalen van hun tijd kunnen zien, waarom verzuimen zij raad te geven en een hulpende hand te bieden? Omdat zij dit ééne wootd moeten spreken, hetwelk hun in de keel blijft steken: terug! Terug, naar wat goed was en waarbij de wereld in rust, vrede, evenwicht en bloei was; terug naar de levensnormen, die steun aan zwak ken, leiding aan onervarenen boden, die van de misdaad afschrikken. Terug naar de stem der natuur, naar het geweten, naar den godsdienst! Hoe durven wij de jeugd van heden aan te klagen, zonder de schuld te zoeken bij hen, uit wie c'e jeugd voortkwam? En welke is de schuld van het geslacht, dat nu in zijn ouderdom op een ruïne neer ziet? Deze, dat wij de levensvormen met de levens normen verward hebben. Zeker, de jeugd wil altijd wat anc'ers dan de ouderen. Een stijl, een mode, een kleederdracht hand haaft zich eenigen tijd als „modern", om weer plaats te maken voor een nieuwe uiting. In die uiterlijkheden hebben de kinderen altijd van de ouders afgeweken. Maar het geslacht, dat nu heengaat, heeft niet enkel door een jonger de levens vormen laten wijzigen. Het is zelf gaan twijfelen, ook aan de onwrikbaarste levens normen. Toen ér nieuwlichters kwamen en verkondigden dat het uit moest zijn met de hecrschende moraal, dat privaat-bezit een misdaad was, dus diefstal geen zonde maar deugd; dat ongelijkheid onder de menschen erkennen strijdig was met de menschelijkheid en dus het gezag moest wonjen afgeschaft; c'at er ook gelijkheid tusschen man en vrouw bestond en dus het huwelijk als een vergissing moest worden uitgebannen; dat zelfbeheersching moordend was voor de menschelijke natuu en er dus gelegenheid moest zijn om zich uit te leven toen hebben de ouderen van nu niet met kracht deze dwaalleeraars uitgebannen, zoo als dat in vroeger tijden gebeurde. Neen, zij zijn aan het twijfelen geslagen; zij heb. ben gezegd: mogelijk hebben deze nieuwig- heidspredikers gelijk; want wat is waarheid? In ieder geval moet men hun een kans geven, hun theorieën waar te maken. En zekér mogen wij onze kinderen niet tegen houden een nieuwen weg te beproeven, want wij hebben geen recht op hun toekomst, waarover zij zelf moeten beslissen. Ziedaar de schuld en de oorzaak van de verwording, welke ons thans tegengrijnst. Wanneer alles ten onderste boven ligt ge keerd, wanneer de dagbladen ons reeksen van gruwelijke, nooit gehoorde misdac'en voorzetten, misdaden in koelen bloede met wellust en vaak uit niets dan duivelschen lust bedreven; wanneer er geen lijn meer in het leven, geen perspectief meer is in dc toekomst, dan komt dit, omdat de wacht bij de onmisbare levensnormen onvoldoende is geweest. Eerst wanneer wij weer erkennnen, dat in ieder menschenhart de onbedriegelijke stem der natuurwet spreekt, door den Schep per daarin gewekt, een stem, die in elk mensch als het persoonlijk Geweten spreekt; die waarschuwt tegen beleediging van het Opperwezen; tegen vergrijpen tegen het leven en bezit van anderen, tegen schen ding van eigen en anoerer menschwaar- digheid en zooveel meer, eerst dan zal er weer een vaste grond zijn om een nieuwe maatschappij op te bouwen. Deze oude onverwoestbare levensnormen, zijn van het begin der wereld in den mensch ingestort; tijdelijk mogen zij door afdwa ling en moreele inzinking verduisteren; zij blijven, zoolang de wereld zal bestaan. Door het christendom waren zij verhelderd, geadeld, zóó, dat de mensch tot een hoogen graad van menschelijkheid steeg. Door het moderne heidendom dreigen zij weer te vervagen, zóó, dat de menscheid weer terug zou vallen tot de donkerste tijden van verdierlijking, welke de historie ons van vóór Christus' komst heeft overgeleverd. Maar zoolang naast het moderne heidendom nog een levend christendom staat, zóó lang is er geen vrees, dat de ware levensnormen onkenbaar zullen worden. Doch hieruit spreekt tevens voor de christenen van onzen tijd een ernstige les om hun licht niet onder de korenmaat te plaat sen; om niet „van deze wereld te zijn maar den fakkel van den christelijken leef regel hoog te houden te midden van de hei- densche duisternis, waarin zelfs de goed. willenden en zij, die zich voorlichters en 'eiders der massa noemen den weg zijn kwijt geraakt en geen richting meer weten aan te geven voor 'n wereld, waarin alles wankelt en voor een toekomst zonder gezichteinder. HOMO SAPIENS. Nog eenige dagen en wederom zal in Haarlem een gouden feest worden gevierd en dit keer een van bijzonderen aard, n.l. een gouden processie-feest. Wij lezen wel eens van een gouden professie-feest, maar nu is het eens een gouden processie-feest. Voor den vijftigsten keer gaan Haarlem s Katholieken naar het nationale heiligdom van Brielle waar negentien onzer landgenoo- ten den roemvollen marteldood zijn gestor- Is Brielle niet voor ons Roomschen een stad, waar wij grootsch op mogen zijn? succes bekroond moge zien. Spr. bracht de instemming en gelukwenschen over van den Minister van Justitie voor een goede le- vensreize van de nieuwe stichting. Rector B. van Baaren dankte oud-minister Kooien en mr. Ridder van Rappard v°,?r hun welwillende woorden en allen, die door hun tegenwoordigheid blijk van be langstelling hadden gegeven. Spr. uitte zijn -s-oote waardeering voor het werk van de Moeder Provinciale, die ook hier weer heelt getoond, dat het ideaal der Congregatie is gelegen in het woord „In de liefde Gods is alles gelegen". Het woord werd nog gevoerd door den heer mr. de Jong, kinderrechter te Amster dam, die uitweidde over het observeeren in het algemeen, dat nog in embryonalen toestand verkeerde en dank bracht aan de Zusters, naméns de meisjes, die in de toe komst in Huize Maria Immaculata zullen worden opgenomen. AA R N E BANK C. Elout in „HetHandelsblad'. Geslaagd zijn voor het diploma Suiker techniek der Midd. Technische School „Amsterdam", onze stadgenoqten, de hee- ren H. Saeys en M. van Lissa. Wordt die plaats niet met eere ,n onze Nederlandsche Kerkgeschiedenis. daJJUt M.r.r d« H.H. Mul.Ur» Gorcum een eereplaats in. En ieder jaar gaan wij dan ook die.ere brengen, het ons een plicht rekenen it te doen, maar dan kan het met anders of Roomsch Haarlem Zal nu dit feest ook weten te vieren en een machtige processie vormen naar dit nationale heiligdom. u-cu,, Onze gouden processie zal plaats hebben op Donderdag 21 Juli, maar reeds nu word rfevraagd, dat een ieder zich opgeve, opdat het Bestuur tijdig de maatregelen kunne tref fen om onze processie zoo luisterrijk moge lijk te doen zijn. Laet ons met speel en vreugt Met soeten sangh vereeren Der Martelaren deucht, Met kranskens en laurieren, (Oud mart.liedl Het Bestuur; A. LEESBERG Pr., Directeur, Het nieuwe observatiehuis der Zusters van den Goeden Herder te Bloemendaal is gisterenr.tiddag officieel geopend door Z.Ex. oud-minister mr. dr. Kooien. Verschillende autoriteiten waren bij de opening tegenwoordig,o .a. mr. Ridder van Rappard als vertegenwoordiger van dc re geering, de Z.Eerw. heer pastoor L. J. W»- lenborg, dc HoogEerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, de Eerw. Moeder Provinciale der Congregatie van den Goe den Herder, dc Z.Eerw. heer Rector J- J. Kok, verschillende autoriteiten op het gebied 'van kinderrecht en rijksopvoedings gestichten. De burgemeester van Bloemen daal had bericht van verhindering gezon den. Van verschillende zijden waren brie ven en telegrammen ontvangen. De bijeenkomst werd geopend door den Z.Eerw. heer rector B. v. Baaren, rector van het huis der Zusters van den Goeden Her der te Leiderdorp, die zijn welkom vooral richtte tot Z.Ex. oud-minister Kooien en mr. Ridder van Rappard. Spr. zeide, dat op het gebied van obser- vatichuizen de ervaring nog leeren moet. Hulde werd gebracht aan mr. de Jong en mr. Ridder van Rappard, vertegenwoordig®1" van den minister van justitie, die zeer veel tot de stichting van het huis hebben ge' daan. Spr. memoreerde de eerste opening van het gebouw, n.l. de kerkelijke opening en de wijding der kapel door den HbogEerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, cn gaf daarna het woord,aan Z.Ex. dr. mr. P A. P. N. Kooien, die de openingsrede uit sprak. Oud-minister Kooien memoreerde hoe df kinderwetten van 1901, hoe zegenrijk zl' werkten, nog niet het geheele terrein he streken. Er zijn tal van gevallen, waarin het kind met zedelijken en maatschappchi" ken ondergang wordt bedreigd, ondanks de zorgen der ouders. Eerst de wet van 1921 heeft het ohservatiehuis in het leven geroe pen, in welke huizen de kinderen, die daar voor in aanmerking komen, drie maanden verblijven op kosten van den staat, om daarna de wijze van opvoeding te bepalen- Allen, die practisch met de opvoeding te maken hebben, zien het groote nut van observatiehuizen reeds lang in. Spr. wenschte de Zusters van den Goe den Herder, die reeds voor de invoering dei Kinderwetten zich het lot van misdadige en misdeelde kinderen aantrokken, geluk met dit eerste observatiehuis, dat van Katho lieke zijde is gesticht. Als spr. denkt aan andere inrichtingen en ze vergelijkt met dit nieuwe gebouw, moet spr. constateeren, dat Maria Immaculata zeker voldoet aan de eischen, die de wetgever aan observatiehut' zen heeft gesteld, ofschoon deze min meer vaag zijn. De paedagogische talenten der Zusters de psychiater, die aan het tehuis is verbon den, staan borg, aldus spr., dat hei gebouw aan zijn doel zal beantwoorden. En daar het tehuis, vóór deze officieele opening toege wijd is aan God, staat het voor spr. vast, dat succes niet zal uitblijven. Vervolgens werd het woord gevoerd door den regeeringsvertegenwoordiger, mr. P'f' der van Rappard, die enkele episoden uit de wordingsgeschiedenis van het tehuis ver haalde en den nadruk legde op de mooi® omgeving en het vriendelijke karakter van het gebouw. Sp. richtte zich tot Zr. Baptista, °e Overste van het Tehuis, om haar te fclici- teeren en de hoop uit te spreken, dat zij het mooie, maar moeilijke werd met volledig De HoogEerw, heer L. A. A. M. Wester woudt sprak een woord van zegewensch tot den Z.Eerw. heer rector Kok, die voor de kinderen van dit huis de vader zal zijn. Spr. hoopte, dat het voorbeeld van den Goeden Herder het werk van „den vader tot een zegenrijk werk mocht maken. Rector Kok dankte voor deze woorden en verzekerde dankbaar te zijn, dat ook hem een taak in Huize Haria Immaculata wacht. Daarna bracht rector B. van Baaren dank aan alle sprekers en noodigde de aanwezi gen uit, het gebouw te bezichtigen, en in een der zalen eenige ververschingen te gebruiken. Wij hebben deze weck reeds gemeld, dat de aardbeienaanvoeren aan de Beverwijk- sche veilingen zeer groot waren. Een dezer dagen was de aanvoer buitengewoon. Aan de R. K. Tuindersverecn. „Kennemerland' werd op één dag (Donderdag) 140.000 K.G, aardbeien geveild; een cijfer, dat sinds 1921 Op één dag niet meer was bereikt. Vrijdag werd plus minus 100.000 K.G. aan gevoerd aan dezelfde veiling, terwijl heden wederom een zeer groote aanvoer wordt verwacht. De prijzen worden bij zulke aanvoeren iets minder. (Spoorcorps.) Naar wij vernemen, is de heer F. Dek ker geen lid en onder-directeur meer van „Harmenie-Crescendo" te Haarlem, door gebrek aan tijd. Het nieuwe koloniehuis St. Joseph der R. K. Vereeniging voor kindervacantieko- 'onies en herstellingsoorden te Egmond, nadert thans zijn voltooiing. De beide zo- merpaviljoens zijn reeds voltooid en in ge bruik, voornamelijk door Drentsche kinde ren. Deze paviljoens bieden ieder ruimte voor 50 kinderen. Het hoofdgebouw zal be gin Augustus, naar men hoopt, gereed zijn en half Augustus zal dan de plechtige offi cieele inwijding en opening geschieden. Dit gebouw kan 100 kinderen bevatten en is, evenals de bijgebouwen, zeer modern inl gericht. joren; 13 Juli: J. M. KoeleveldJan- sen, z. P. L. H. Meiringv. Veen, z. 14 Juli: G. SmitVermond, z. J- Yj 'ik—Slobbe, z. H. A M. Preeen—Kocle- mij d. 15 Juli: M, C. Willems—v. Roon d. ■Overleden: 14 Juli: C. Grentzebach, 76 j. Teslastraat. E. Hindriks 66). Kamper- singel. Er bestaat een misverstand betreffende den datum, waarop het kastekort van de H- O. V. voor de helft uit particuliere bij- diaigen moet zijn gedekt, terwijl dan de andere helft als subsidie door de gemeente geschonken zal worden. Niet de raad heeft vastgesteld, dat vóór 15 Juli de helft van het bedrag aangevuld moest 2ijnf want in het raadsbesluit s geen enkele datum vastgelegd. Doch het bestuur dc H. o. V. zelf had opgewekt, cm vóór 15 Juli jjgt geld bijeen te brengen. Daarin is men nu niet geslaagd, doch het succes, 'ot nu toe behaald, geeft alle hoop, dat het vereischte bedrag er geheel lcorot. Met al len ijver zal voortgegaan worden, gelden bijeen te kriigen. Gaarne wekken wij allen nogmaals op, deze actie te steunen, cpdat de H. O, V. voor Haarlem behouden blijve! fTfvvyvmfvyyf w yyvty' Jaarverslagen, evenals vele gedenkboeken zijn documenten van groote waarde voor archieven en laie/e geschiedschrijvers, maar dikwijls van niet te verteeren taaiheid voor wie er niet direct bij geïnteresseerd is. Zooals échter elke goede regel uitzonde ringen telt, kwam ons dezer dagen een jaarverslag in handen, dat wij met meer dan plichtmatige belangstelling gelezen heb ben, Het is een boekje van 150 bladzijden, bevattende het verslag over 1926 van het Provinciaal Ziekenhuis bij Santpoort. Daar in vindt men bijv. een interessante uiteen, zetting door den len Geneesheer-Directeur, dr. W. M. van der Scheer, over c'e nieuwe methode van krankzinnigenverpleging. De geregelde opleiding van het verplegend personeel vooral heeft veel yerbetering ge bracht en de verpleging der krankzinnigen op een hooger niveau gebracht dan vroeger, nog niet zoo lang geleden toen men sprak van het „dolhuis' en <1® zieken op onmenschwaardige wijze werden behandeld. Het gesticht geleek meer een gevangenis dan 'n ziekenhuis en dwangbuizen, kettingen en hokken, waren de meest gebruikte materialen. Bekwame psychiaters hebben later het vraagstuk bestudeerd, de gebouwen werden gezelliger en geriefelijker ingericht en door parken omgeven; de bedverpleging en bad- behandeling were' ingevoerd. Er bleef echter steeds een groot aantal moeilijke, onrustige patiënten, bij wie de krankzinnigheid zich openbaarde door woest schreeuwen en razen, aanvallen op de verplegers, vernie len van kleeren en meubels enz, De bouw van onze gestichten is er op ingericht om deze gevallen te behandelen met lang durige afzondering, voortdurende bad- beha'ndeling en het gebruik van chemische dwangmiddelen. Dr. Simon, directeur van eer gesticht te Gütersloh in Duitschland, heeft op dit gebied een ingrijpende hervorming teweeg gebracht. Hij verwierp de oude methode van isoleerkamers en baden en volgde een nieuw stelsel, dat tot gevolg had, dat in zijn inrichting geen onrustige afdeelingen zijn, geen onrustige patiënten gevonden worden. Dit stelsel berust op het feit, dat arbeid het beste geneesmiddel is voor geesteszieken. Dit is een oude waarheid; het nieuwe van dr. Simon's methode is hierin gelegen, dat hij door consequent doorgevoerde paedago gische regels tot geregelden arbeid brengt. Zijn geduld en energie zijn ten slotte be loond met bovengenoemd schitterend resul taat, dat bovendien alle critiek op zijn methode tot zwijgen heeft gebracht. Een ander belangwekkend onderdeel van dit jaarverslag, vormen de verschillende financieele verslagen, die een indruk geven van wat er voor een klein dorp als het Proviciaal Ziekenhuis noodig is. De algemeene exploitatierekening over 1926 wijst afin de debet- en creditzijde een eindbedrag aan van 1.885.565.88. Dat dit groote huisgezin. waartoe meer dan 1900 leden behooren, groote uitgaven vergt, is begrijpelijk. Zoo vroegen de wasscherij en strükinrichting een bedrag van 29.282, ver schillende amusementen voor de verpleeg, den 1228. kleine huishoudelijke behoeften 9593 en de kleeding 19.357. Voor huishoudelijk linnen- en tafelgoed 2250 voor brandsfoffen, verwarming en stroomproduct:» 38.580, voor meubilair 8348, voor genees- en verbandmiddelen 15.467 en voor watervoorziening 302. Alleen aan salarissen van het personeel in huishoudelijken dienst werd betaald 49.638, voor de kerk, onderwijs en biblo- theek 8553, werkplaatsen en belooning van patiëntenarbeid 45.653, het onderhoud van brandweer en communicatie-middelen 958 en pensioenen voor ambtenaren 72.374. Uitgaven, die op iedere begroo ting als „obvoorzicn" worden omschreven, heliepen de som van 500, Voor de eigen varkensmesterij, die het Ziekenhuis exploiteert, werd o.a. aan var kensvoer 4983.70 uitgegeven en voor 315 mest afgeleverd. De moestuin leverde 9082.14 aan groente op en de boomgaard 860.21 aan fruit. Bovenstaande cijfers geven wel een in druk van de ingewikkelde organisatie van deze huishouding en maken het begnjpe u dat aan beheer en kantoor behoeften 1105 is uitgegeven. HeilandIndië door de lucht. De Fokker VII wordt Dinsdagmiddag 19 Juli op Schip hol terug verwacht. Het bezoek der Koninklijke Familie aan de mijnstreek in Zuid-Limburg. De malaise in de Maastrichtsche industrie; een protest tegen het „geheim rapport." Een pcstwisselvervalscher op groote schaaf is te Rotterdam gearresteerd. Dr. T. P. Sevensma te Amsterdam heelt zijn benoeming tot bibliothecaris vaa den Volkenbond voorloopig aangenomen. Bij een inbraak in het station te Budel is de chei bij een worsteling met den dader ernstig gewond. Eenige militairen zijn te Batoe Djadjar (N.-I.) gearresteerd, verdacht van het voe ren van communistische propaganda. De Nederlandsche Koopvaardijvloot in 1926. Een jaar met veel scheepsrampen. Een noodkreet van Nungesser en Coli? „Redt ons, wij zijn op een klein eiland :- den Oceaan". Te Soesferberg is een klein vliegtuig in een vrille geraakt en neergestort. Een hoogc onderscheiding voor den mi nister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. 1 De huiszoekingen bij de Indische studen ten te Leiden en 's-Gravenhage. Het ant woord van den minister van Justitie op vra gen van den heer Cramer, Onlusten te Weenen. Het paleis van Jus titie door brand vernield. Veertig dooden en 200 gewonden. Spoor, en telefoonver bindingen verbroken. De Italiaansche Rechtbank van den arbeid heeft haar eerste uitspraak gedaan. Barometerstand 9 uur v.m,; 768. Vooruit. In den ouderdom van 66 jaar is overle den de eher E. Hindriks, oud-hoofd eener Openbare Schiol te Haarlrem. De overledene, die 7 April 1861 te Ha- velte geboren is, sludeerde voor onderwij zer. Op 1 Januari 1880 werd hij als zooda nig benoemd te Ellekom, Daar bleef hij tot ]5 October 1886 en vertrok daarna naar Gorkum, waar hij hoofd eener school werd. Licht op, De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.42 en overmorgen om 9.41. Hoogste barometerstand 770.6 m.M. te Malin head. Laagste barometerstand 75.6 m. M. te Toulouse Verwachting: Zwakke tot matigen wind, meest uit noordelijke richtingen betrokken tot zwaar of half bewolkt mogelijk enkele regenbuien of onweer, weinig verandering in temperatuur. De heer A. v. Hareveld herdacht heden den d-g, dat hij 25 jaar in dienst der licht- fabriek en(afd. electriciteit) was, Oo verzoek van den jubilaris bleel de huldiging ten kantore achterwege. Hedenmiddag zou hij door B. en W. ont vangen worden, om het gebruikelijke ge schenk in ontvangst te nemen. De ambtenaren zouden van middag in de gelegenheid gesteld worden, om den jubi laris te zijnen huize te complimenteeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1