Heringa ff o thrich,Haarlem Laatste Berichten SU. KL. Verzekerd Kapitaal pl.m. f 22.500.000.- Wiskundige res. per 31 Dec. f 2.090.510.85 Extra waarborgen f 318.000.- aan onze lezers ileuwe Haartasche Courant Bliksembeveiliging LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ De Opening van de nieuwe Kaasmarkt te Leiden. Mr. J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN. 25 Jaar Raadslid. Jacht. Muziekschool van Toonkunst. Gevallen. Lading In het water geschoven. Vuurwerk te Zandvoort. Personalia. 'Gevonden dieren en voorwerpen. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Rijksmiddelen. HollandIndië door de hieht. De vlucht van Smith mislukt. den arbeid. Een Nederlandsch schip op den Rijn gezonken. Aanvaring tusschen de „Veendam" en de „Sagaland". BLOEMENDAAL. Nieuwe Tiïburgsche Courant GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Een Anglikaansch bisschop prijst den „Missie-Paus". Groote atmospKerische storingen en toch mooi zomerweer? Te Nijmegen. Voot Katholieken, die een levensverzekering wiUen skiten is dit de meest aangewezen maatschappij. HANDEL EN NIJVERHEID. SOCIAAL LEVEN. Ned. R. K. Blindenbond „St. Odilia" VRAGENBUS. KERK EN SCHOOL. De niet-Katholieke Hereenigingscongressen. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen PER RADIO. Receptie van 34 VZ. Vandaag, vóór 25 jaar werd de heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, geïnstalleerd als lid van den Haarlemschen gemeenteraad. Ter gelegenheid van dit jubileum werden hedenmorgen reeds vele blijken van be langstelling ontvangen. Bloemenmanden waren o.a. gezonden door de bewoners van het Stadsarmen- en Zie kenhuis, het Gasthuishofje, de kinderen van het Stadskindertehuis, de verpleegsters van het Kinderhuis, het Nationaal verbond van gemeente-ambtenaren, de ambtenaren van het Burgerlijk Armbestuur en van de ge meente-reiniging en een fraaie fruitmana van het personeel van het Abattoir. Reeds hedenmorgen vroeg waren vele brieven en telegrammen ontvangen, w.o, een brief van Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van de R. K. Staatspartij. De bewoners van het Stadsarmen- en Zie kenhuis hebben het jubileum van Mr. Heer kens Thijssen gevierd in een feestelijke bij eenkomst, die een orachtig geslaagd tuin feest is geworden. In den tuin genoten de mannen en vrouwen van de overvloedige tractaties en de opwekkende muziek van een harmonica-gezelschap; de directeur, de heer S. Glastra sprak Mr. Heerkens Thijs sen op geestige wijze toe. Het feest werd bijgewoond door den jubilaris en diens fa milieleden. De avond slaagde buitengewoon. Hedenmiddag is het feest vpor de bewo ners van het Gasthuishofje en de kleintjes van bet Stads-kindertehuis. Hedenmiddag half drie heeft de aanbie ding van het huldeblijk plaats namens een commissie uit de raadsleden. Het comité, bestaat uit de heeren C. Maarschalk, burgemeester, M. A. Reinalda, Mr- A. Bruch en Mr. M. Slingenberg, V. Loosjes, J. Mizérus, W. A. J. v. d. Kamp en J. H. Visser, leden van den Raad. De burge meester zal het woord voeren. Wij zullen waar dit een verrassing moet blijven voor den jubilaris natuurlijk niet mededeelen waaruit het huldeblijk be staat. Van drie uur tot half vijf zullen de jubila ris en zijn familieleden ten Raadhuize ver. blijven, om daar aan iedereen gelegenheid te geven hun gelukwenschen aan te bieden. Hedenavond wordt door de musici van ..Utile Dulci" en „St. Caecilia" van Scho ten, een serenade gebracht aan de woning van de jubilaris, Plein 13. Daarvan wordt even vóór kwart over afgemarcheerd vanaf het Proveniershuis. De serenade staat onder leiding van den heer Chr. Huyboom, directeur van beide korpsen. Op aanwijzing van het publiek wilde de politie gisteren iemand arresteeren, cïe ver dacht werd een belastingplaatje te hebben ontvreemd van een rijwiel, dat geplaatst was voor een perceel aan den Wagenweg. Eerst na een inspannende jacht, waarbij een talrijk publick op de been werd gebracht, werd de verdachte door de politie gearres teerd. Hij is voor nader onderzoek in bewaring gesteld. Voor de dezer dagen te Utrecht gehou den examens vanwege de M. t, b. d. T. slaagden voor het theoretisch gedeelte, de dames Gré Geldorp, Nel Segerius en de Heer Jan Hoeben en voor het praktisch gedeelte (piano) de Heer Foelof Kiphagen Al deze candidaten zijn leerlingen van den Heer Mart. J. Lursens aan de Muziek school van Toonkunst te Haarlem. H. v. D. viel gisterenmorgen bij het be- tonstorten aan een in aanbouw zijnd huis in de Slachthuiastraat door een misstap van een l'A M. hooge stelling. Hij kreeg vermoedelijk een lichte hersenschudding. Hedenmorgen 6 uur voer een sleep van drie schuiten beladen met rails door het Spaarne. Bij de Catharijnebrug stootte de middelste schuit tegen een sluitpaal, waar door de lading begon te schuiven. Juist toen de brug gepaseerd jvas, schoot de lading in het water. De Havendienst heeft maatregelen ge nomen, om verkeersstremmingen te voor komen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voof. Ter gelegenheid van het automobielfeest, dat op Zaterdag 16 Juli te Zandvoort ge houden wordt, laat de Zandvoortsche Feest commissie hedenavond 10 uur weer een vuurwerk afsteken. Aan het station voor Maalderij en Bak kerij te Wageningen slaagden de heeren A. Vos ên J. M. Vos, beiden alhier, voor de afdeeling maalderij, In de plaats van mevrouw Burkens, die naar Zeist vertrorkken is. is tot bestuurs lid van het Doorgangshuis voor meisjes te Haarlem benoemd mej. Wolterrbeek, te Bloemendaal. Terug te bekomen bij: J. Slingerland, Spaarne 7rood, autokussen; G. Jonker, Soutmanstraat 38, bal met net; J. L. de Haan Zuid Polderstraat 125, bril in étui; Gillissen, K. v. Manderstraat 39, collier met medail lon; v. Hessen, Zocherstraat 49, gele herder, febracht naar Kennel Fauna; D. Schouten, lataanstraat 41, dameshandschoen; L. Landstra, Kolkstraat 19rood, idem; H. Lam- booy, L. Poellaan 9, handdoek, badpakje en kam; Milatz, Spaarndammerweg 8, gr. witte poes, gebracht naar Kennel „Fauna"; Por tier Margarinefabriek Leidschevaart, ketting met ring en haak; Politiebureau Smedestr., muts (blauw); L. Oudhof, K. Poellaan 12b, mand met vleesch; F. Sernée Ravelingsteeg 5 auto-nummerplaats;, de Boer, lempelier- straat 49, kinderportemonnaie; B. Corymus, Riouwstraat 22, portemonnaie met mh.; P. Dekker, Adr. Loosjesstraat 1M, bruine por temonnaie; J. Dijkman, Iepenstraat lo, Oj- wielbel. merk, J. v. d. Neut, Beukenstraat 7, idem;M. Visser, De Clerqstraat 123, idem m étui; J. W. Veerman, Nachtegaalstraat 45, idem in étui; W. Schoonebeek, Nieuwe Gracht 24, idem in étui; J. Wesseling, Bar- teljorrisstraat 10, idem in étui; T. Habraken, Anthoniestraat 5, rozenkrans in étui; H. Roose, Kampervest 7b rood, idem; J. Wes- selingh, Barteljorisstraat 10, idem; W. A. Wijkhuizen, N. Heiligland 7 rood, bos sleu tels; Politiebureau Smedestraat zakkam in étui. De rijksmiddelen brachten over de afge- loopen maand 727.000 meer op dan over Juni 1926, over de eerste zes maanden 10.87 millioen meer dan over die periode van het vorige jaar. BRAND IN EEN DER NIEUWE VEILINGS- GEEOUWEN TE LOOSDUINEN. LOOSDUINEN, t 16 Juli. In een der nieuwe veiiingsgebouwen te Loosduinen is ongeveer te middernacht brand uitgebro ken in een der loodsen, welke dienen als opslagplaats voor zaden en landbouwwerk tuigen. Aangewakkerd door den wind, breidde het vuur zich snel uit en sloeg over cp de andere loodsen, zoodat toen dc brandweer uit Den Haag tegen half een °P het terrein van den brand verscheen, zes loodsen in lichte laaie stonden. Omstreeks twee uur was de brandweer het vuur meester. De brandweer wist het hoofdge bouw en de aan den overkant van de veiling gelegen woningen, voor welke groot gevaar bestond en welke reeds waren ontruimd, e behcuden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt op 80 a 100.000 gulden geschat. DIRECTE TELEFOONVERBINDING GROOT-BRITTANN1Ë-DENEM ARKEN. LONDEN, 16 Juli. Gisteren is de directe telefoonverbinding lusschen Groot-Britlariië en Denemarken geopend. De dienst was den eersten dag bevredigend. BRITSCHE PROTEST-NOTA AAN ARGENTINIË. LONDEN, 16 Juli, De Britsche vertegen woordiger bij de regeering van Argentinië heeft een protestnola overhandigd tegen een overval op een Engelsche karavaan dooi Argentijnsche soldaten, op grondgebied van Argentinië, waarbij twaalf Britsche somali's om het leven zijn gekomen. RUSSEN AANGEHOUDEN TE YOKOHAMA. PARIJS, 16 Juli. Uit Tokio wordt gemeld, dat in dc haven, van Yokohama elf Russen zijn aangehouden, die zonder passen aan land trachtten te komen. Men veronder stelt, dat het agenten van Borodin zijn. DE ONLUSTEN TE WEENEN. BERLIJN, 16 Juli. Sinds gisterenavond de telefonische en telegrafische verbinding met Weenen is verbroken, zijn geen be trouwbare berichten meer ontvangen. Vol gen? via Tsjecho-Siowakije ontvangen be richten, zouden de onlusten ook in den avond hebben voortgeduurd, terwijl andere berichten erop zouden wijzen, dat de politie in den avond den toestand meester is ge worden. Volgens een nog niet bevestigd be richt uit Praag is de politie-presiclent van Weenen gevangen gezet en is Dr. Seipei uitgenoodigd af te treden. Alle bedrijven in Weenen liggen stil en ook het spoorweg verkeer is verbroken. Er zijn nog geen officieele cijfers omtrent het aantal dooden en gewonden. PRAAG, 16 Juli. De ochtendbladen mel den, dat het paleis van justitie in den loop van den avond totaal is afgebrand. INNSBRÜCIC, 16 Juli. Hedenmorgen werd alhier bericht ontvangen, dat in Weenen officieel de algemeene staking is algekon- digd. Ook in Tirol zijn de spoorwegarbei ders hedenmorgen te vijf uur in staking ge gaan. Het geheele spoorwegverkeer ligt stil. De landsregeering van Tirol heeft ernstige maatregelen tegen ordeverstoringen aange kondigd. Hedennacht hebben besprekingen tus- schen de leiders plaats gehad, om de orde te handhaven. Het telefonisch en telegra- iisch verkeer met Weenen is geheel ver broken. De aanleiding fot de Weensche onlusten. In Januari zijn bij een botsing tusschen arbeiders en frontstrijders te Schattendori in het Burgenland een arbeider en een jon getje van acht jaar neergechoten en vier arbeiders en een jongetje van zes jaar ge wond. Donderdagavond om half tien is uit spraak gedaan in het proces, dat hierover ontstaan was. De drie voornaamste be klaagden werden vrij gesproken. Het hof meende tot deze uitspraak te moeten con- cludeeren daar uit het getuigeverhoor niet voldoende was gebleken wie de relletjes te Schattendori hadden uitgelokt. De vertegen woordiger van het openbaar ministerie achtte de gebeurtenissen niet voldoende op gehelderd en meende zelfs dat de republi keinen verantwoordelijk waren voor de in cidenten. Volgens de bepalingen van het strafrecht zijn echter zij die de schoten los ten, schuldig en daarom eischte het O.M. veroordeeling van de beklaagden, De ge zworenen sloten zich niet bij dfzen eisch aan en spraken de beklaagden vrij. Voor de rechtbank was een groote me nigte meest' jongelieden, samengestroomd, die het vonnis al naar haar gezindheid met kreten van hoon of gejubel ontvingen. De politie had geen moeite om de menigte te verspreiden. Tegen gisterochtend echter hadden de so cialisten op de Ringstrasse voor de univer siteit, voor het paleis van justitie en voor het parlementsgebouw betoogingen uitge schreven, waaraan velen deelnamen. De be reden politie moest herhaaldelijk tot char ges overgaan, waarbij aan beide kanten ge wonden vielen. De politie hield verschei dene betoogers aan. In de wandelgangen van het parlementsgebouw en voor de club gebouwen van de groot-Duitschers en de socialisten werden eerste hulpposten opge richt, waar aanvankelijk 27 gewonden bin nengedragen werden onder wie vier wacht meesters. AMERIKA'S HITTEGOLF. Gedurende de drie laatste dagen zijn meer dan veertig personen gestorven ten gevolge van de hittegolf in de oostelijke staten van Vereenigde Staten, Gisteravond is echter een verschrikkelijke orkaan los gebarsten, die de hittegolf brak. Er zouden ook hagelstormen hebben gewoed in Colo- radro, waar de graanoogst sterk is be schadigd. De schade wordt op 1.500.000 dollar geraamd. Het persbureau V. D. meldt; De K.C.M. ontving hedenmorgen het volgende tele gram uit Basra; vertrokken om 6 uur 30 van Bender Albas en landden om 2 uur 15 in Beuder Dilam 240 K.M. Oostelijk van Basra. Wegens zware zandstormen hebben van nacht buiten gekampeerd, zijn van mor gen vijf uur van Beuder Didam naar Basra vertrokken en daar om 7 uur aangekomen. Kunnen heden niet verder wegens zware stormen in Mesopotanië. Moigen waar schijnlijk naar Bagdad. SAN FRANCISCO. De vlucht van Smith van San Francisco naar Honoloetoe is mis lukt, Wegens gebrek aan benzine moest Smith toen tij ongeveer 700 mijl gevlogen had een noodlanding doen op het eiland Molokaï Het toestel is bij de landing ver nield. De vlieger is ongedeerd. DE ITALIAANSCHE RECHTBANK VAN De rechtbank van den arbeid heeft voor de eerste maal uR:>Praak gedaan. Het be- trof een economisch conflict van nationa- len aard tusschen de rijkSplanters en een deel hunner arbeiders. De planters eisch- ten eed verlaging met ongeveer 30 pet. van de loonen, vastgesteld bij het jongste collectieve contract, dat in Maart j.l. door beide partijen geteekend was. De betrok ken arbeidersorganisatie was geneigd om bij wijze van bemiddelingsvoorstel toe te stemmen in een verlaging van het maxi mum met .30 centesimi per dag. Na een vergeefsche poging tot bijlegging van het geschil werd dit krachtens de onlangs aangenomen wet op de vakverenigingen voor de rechtbank van den arbeid ge bracht. De rechtbank, die in het gebouw van het Hof van Beroep te Rome bijeen kwam, vereenigde zich in haar uitspraak met het voorstel der arbeiders inzake een loonsverlaging van 30 centesimi per dag. KERK EN STAAT IN MEXICO. Vrijlating van leeken. President Calles heeft last gegeven tot invrijheidstelling van alle leeken, die we gens opruiing waren gevangen gezet, om dat zij volgens Calles slechts de werktui gen zijn van de katholieke geestelijken. Er zijn er reeds dertien op vrije voeten gesteld; dertien anderen, die naar de eilanden Las Tres Marias werden gedepor teerd, zullen vrijgelaten worden. Naar de „DüsseldorSer Nachrichten" meldt is gister nacht, even na tweeën, de Neder- landsche stoomboot „Mira", welke in de na bijheid van het veer bij Himmelgeist het anker had uitgeworpen, plotseling, zonder dat men iets van te voren bemerkt had ge zonken. Drie dér opvarenden konden zich redden; de stoker is echter verdronken, zijn lijk heeft men nog niet gevonden. De geredde Heden hebben voorloopig in Himmelgeist onderdak gevonden. Eén draadloos berient van de „Veendam" van de HollandAmerika lijn meldt, uat tiet schip gistermorgen te 4.40 op vier mijten ten oosten van Nantucket in aanvaring is ge weest met Het Noorsche stoomschip „Saga-, land", dat gezonken is. Alle opvarenden van de „Sagaland", op één na, zijn gered. D'e „Veendam" die geen scnade had, werd gisteravond 7 uur te New York in quaran taine verwacht met de overlevenden' van de „Sagaland" aan boord. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij M. Spekman, Zuider Stations weg 8 Bloemendaal, een tennisschoen J. Faber, Keizersgracht 232, Amsterdam, een gouden halskettinkje P. v. Hooydonk, Soutmansstraat 49, Haarlem, een Engelsche sleutel Badinrichting Bloemendaal aan Zee, een wollen kindervest tuinman Thijsse's hof Bloemendaal, een paar dames hand schoenen J. Walter, Zomerzorgerlaan 18, Bloemendaal, een rijwielbelastingmerk 1927; J. v. Dijk, Kleverlaan 8 Bloemendaal, een wollen manteltje Hoffschlag, tent Zeeweg Overveen, een jongens jasje Huize Duinrust Overveen, een bruine hond Scheelings, Bloemendaalscheweg 63, Bloemendaal, een wollen muts W. Fonteijne, Boschlaan 35, Bloemendaal, een wit wollen kindermutsje Kruimel, Hooge Duin en Daalscheweg 20, Bloemendaal, een gele hond W. Staphorst, J. W. Frisolaan 19, Overveen, een rijwiel- pomp Albers, Soendastraat 39 Haarlem, een monteursjas Boogaard, Lage Duin en Daalsche weg 6, Bloemendaal, een relequie in etui v. d. Werff, Brederodeweg 57, Bloemendaal, een zilveren speld en een ko kertje met dubbeltjesG. Grootenboer, Brederodestraat 79 III, Amsterdam, een ortemonnaie met inhoudJ. Tullenaar, lijlweg 10, Overveen, een ceintuur E. A. Everaart, Provinciaal Ziekenhuis alhier, een taschje met inhoud H. J. Kuif, Schalkbur gerstraat 26 III Amsterdam, een verm. gouden bril P. Kruier, Leidschestraat 29, Haarlem, een koperengewicht Post Noord zeestrand, een schroevendraaier Post Aer- denhout, een klein sleuteltje en een rijwiel belastingmerk Bureau van Politie te Over veen, een broche, een vulpotlood, een man telceintuur, eeri kinderportemonnaie een zakje met eenige foto's een etui met sleutels. Voornaamste en in alle standen meest gelezen blad in 't belangrijke industrieele centrum van centraal Brabant; TILBURGSCH DAGBLAD Uitgave; Firma Antoine Arts te Tilburg Hoofdredacteur Dr. Antoon Arts. Voor AFDOENDE publiciteit is dit blad in alle rangen en standen gelezen, ONMISBAAR. dat S.P.L. in Nederland nog 18 inlandsche studenten een Weldoener(ster) moest be zorgen. Voor 8 waren wij zoo gelukkig, 10 bleven er nog over en dat niet alleen. Neder land heeft een goeden naam in Rome, wij kregen er nog 13 bij, nl. 6 van Lanchowfu, 1 van Suanhafu, 3 van Kumbakónam, 2 van Sarawak en 1 van Flores. 10 13 is 23. A bon entendeur demi mot suffit, d.w.z. een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Hopen we dat er veel zijn. De adressen zijn bekend Utrecht: Kap. A. de Wit, Walburgplein 1, Arnhem, Postr. 63879. Breda: Mgr. J. M, van Oers, Vic. Gen., Begijnhof, Breda, Postr. 30119. Haarlem: Rector P. W. de Wolff, St. Johannes de Deo, Haarlem, Postr. 75085. 's Bosch: Rector A. Vingerhoets, L. Nieuw- straat 191, Tilburg, Postr. 63684. Roermond: Prof. Dr. G.'Lemmens, Semina rie Roermond, Postr. 66579. DE NEDERLANDSCHE PR1ESTER- MISSIEBOND. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. De „(Catholic Missions News," wekelijks door het bureau van de Voortplanting des Geloofs te New-York uitgegeven, haalt het volgende aan uit „The East and the West" van Januari 1927. De Bisschop van de Engelsche Kerk in Korea, Rt. Rev. Mark Napier Trollope, schreef hierin een zeer merkwaardig artikel over Paus Pius XI en de Missies. De Bis schop geeft in het kort weer wat Rome deed voor de missies toen de Anglicanen en Pro testanten nog sliepen, geeft een korte weer gave van de encyclieken yan Paus Benedic- tus XV en Paus Pius XI, een gezonde leer die moet spreken, zoowel tot de Engelsche als tot de Roomsch Katholieken. In alle punten is hij het eens met de Pausen. Vooral de volgende regelen, blijk gevend van onge wone waardeering van de Katholieke mis sies, vragen onze belangstelling. Werkelijk. Paus Pius Xl is een Paus dien men dankbaar moet zijn. Met een buiten gewone breede blik. schijnt hij er naar te streven allen die vooropgezette meeningen hebben en vooroordeelqn, te geven een breeden blik en er toe te brengen wat het zwaarst is, het zwaarst ook te doen wegen. Wanneer de Kerk, in het in naam Christelijk, in werkelijkheid half heidensch Europa, met een beroep op de problemen in het leven geroepen door den grooten oorlog, zich verontschuldigt dat zij zich bezig houdt met haar eigen zaken, dan verheft de Paus in zijn encycliek „Rerum Eccesiae" zijn stem als een protest tegen het idee dat zij er ooit in zou kunnen berusten haar zorgen te beperken tot diegenen die reeds binnen de kudde verzameld zijn en dat zij zou kun- nen verwaarloozen hen die nog daar buiten gezeten zijn in de duisternis en de schaduwen des doods. „De ware bestaansgrond van de Kerk," zegt hij, is „het Koningschap van Christus over heel de wereld te verspreiden en zoo doende alle menschen te doen deelen in de verlossing." Hieraan moeten wij allen deelnemen, sommigen door persoonlijke toewijding, de groote meerderheid door gebed en aalmoes opdat het Licht van de Waarheid moge schijnen over hen die nog wandelen in de duisternis en de genade Gods hen deelgenoot make van het Geloof. 18—8 is 10. 10 13 is 23. Enkele weken geleden publiceerden we De groote overstroomingsramp in het Ertsgebergte, die jl. Zaterdag heeft plaats ge had, vestigt opnieuw de aandacht op de bui tengewone weersverschijnsëlen, die in den laatsten tijd nu hier, dan daar in Europa op treden, schrijft de weerkundige medewerker van het „Vad." Ditmaal schijnt de ramp rechtstreeks veroorzaakt te zijn door overvloe dige massa's water, afkomstig van wolkbretik- achtige regens, die in verband met de terrein gesteldheid niet snel genoeg konden worden afgevoerd. Zooals ook het geval was bij de stormramp van 1 Juni in Gelderland, zijn de berichten onder den indruk van de enorme verwoestingen vrij onduidelijk over de ei genlijke weersverschijnselen, die er bij plaats gehad hebben. Voor zooverre is na te gaan is bij deze ramp de regen een wolkbreuk van ongekende hevigheid geweest, zeer waar schijnlijk vergezeld van onweersverschijnse len, evenals bij de Geldersche stormramp, waarin echter de wind de hoofdrol heeft ge speeld. Van veel minder beteekenis zijn de locale onweders geweest, die de laatste dagen in Ne derland zijn opgetreden. Hier en daar kwa men op verschillende dagen vrij hevige warm- te-onweders voor, soms gepaard met hagel slag en krachtige windstcoten. Hoewel al deze buien geen bijzondere schade hebben aange richt, valt het toch op, dat in den laatsten tijd de onweders veel talrijker zijn geweest dan b. v. in den vorigen zomer om dezen tijd. Over de naaste oorzaak van deze grootere onweersfrequentie bestaat geen onzekerheid Het is in de eerste plaats opvallènd heet in bijna geheel Europa geweest, vooral in het Noord-Oosten rondom de Bothinische Golf en op het vasteland. Morgen tempera turen van meer dan 25 graden Celsius kwamen over groote oppervlakten voor en ook langs de Middellandsche Zee was het voortdurend Zeer warm. Alleen in het Westen, boven de Britsche eilanden en in het Noordwesten, bleef het doorgaans koel. Door deze temperatuur-verdeeling waren de omstandigheden voor het ontstaan van Zware onweders als begeleidende verschijn selen .van depressies over het vasteland on gemeen gunstig. Verleden week Vrijdag was de luchtdruk- king hoog in Noord-Europa, laag in het Zuiden, Boven Zuid-Frankrijk-lag de kern vair een ondiepe depressie, terwijl in Mid den Duitschland een zeer vlakke, tweede depressie lag. Er was zeer weinig verschil in luchtdrukking, zoodat als het ware een, labiele weerstoestand heerschte, die zeer ge-' makkelijk te verstoren was. Wij zien dan ook den volgenden dag, dat zich zeer snel een vrij diepe depressie over Frankrijk had gevormd, die zich binnen 24 uren aanzien lijk had uitgebreid, zoodat over het gebied van het Engelsche Kanaal een krachtige N.O.-wind woei. Ten N.O. van de kern der depressie lag het hittegebied van Noord- Duitschland en de Oostzee-provincies. Daarheen was de depressie op weg, aan haar Oostzijde voorafgegaan door zware storin gen. Aan haar Westzijde was het weer afge koeld, aan haar Oostzijde zeer heet, zoodat, evenals bij de stormrampen van 10 Aug. 1925 en 1 Juni 1927, een vrij sterk tempe- ratuuryerval- van Oost naar West aanwezig was. Bij deze verhoudingen wordt de warme lucht als het ware door de koude lucht uit het Westen opgetild, terwijl ook in het hit tegebied zelve plaatselijk de heete lucht op stijg! en plaats maakt voor koudere lucht uit de hoogere lagen. Eenmaal dit proces begonnen zijnde, d.w.z. als groote massa's lucht in beweging zijn gekomen, vormen zich geweldige opstijgende luchtstroomen, waarin de waterdamp, die uit den aard der zaak n groote hoeveelheid in de warme lucht aanwezig is, in groote kwantiteiten condenseert en als zware regenbuien neer valt. Hoe hooger de temperatuur der on derste luchtlagen is, hoe grooter de tegen stellingen tusschen het koele en het warme gebied zijn, hoe geringer de luchtdrukver- schinen zijn, hoe krachtiger de onweers- en regenbuien kunnen worden. Daar nu in den laatsten tijd het hittegebied ongewoon groot is, de overige omstandigheden allen buiten gewoon gunstig voor buienvorming, is het gemakkelijk in te zien, dat thans de on weersverschijnselen talrijk en ongewoon in tensief zijn. Hetgeen echter thans ook zeer merk waardig is, is jjet feit, dat zelfs na deze tal rijke onweders en na het wegtrekken der bovengenoemde depressie, de algemeene toestand in Europa betrekkelijk weinig ver anderd is. Alleen is eenige afkoeling in het Oosten en Noord-Oosten ingetreden, maar in tegenstelling met vele andere zomers heeft het weer als het ware door de groote storin gen nlets geleden en is het zomerweer thans buitengewoon mooi. Amsterdam. Voorts werd het bestuur met twee leden uitgebreid, t.w. mej. R. Ligten- berg te Winterswijk en den heer L. J. Cor net te 's-Hertogenbosch. Met algemeene stemmen werd, na eenige discussie, goedgekeurd het bestuursvoorstel om de bijdragen der afdeelingen voor de Bondskas over 1927 op 1 gulden per lid te bepalen, In de afdeelingen zal besproken worden een voorstel van het bestuur, om de contributie uniform te maken. Het bestuur stelt zich voor een uniforme contributie van 25 cent per lid en per maand. Medegedeeld werd, dat het bestuur po gingen zal doen bij de R.K. Kamerfractie, om de kwestie van Staatszorg voor blinden aanhangig te maken. Van de Regeerint is voorts bericht ont vangen, dat de R.K. Blindenbond ook ge hoord zal worden, als er iets naders wordt verricht in zake de oprichting van een Werk- centrale voor blinden (arbeidsbemiddeling). Ten slotte werd besloten aan de Tweede Kamer de volgende motie te zenden: „De bondsvergadering van den Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilla," gehouden 13 Juli te Utrecht in het Gebouw der R.K. Werkliedenverceniging St. Joseph, wendt zich hierbij tot de Tweede Kamer der Sta- ten-Gencraal, met het dringend verzoek het blindenvraagstuk ter liand te willen namen, speciaal den leerplicht voor het blinde kind, vakopleiding en arbeidsbemiddeling voor de blinden." Te Utrecht vergaderde de Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilia." In de statuten wordt vastgesteld dat een lid van den R.K. Blindenbond geen lid mag zhnvan een zoodanige andere organisatie. pe statuten worden bij acclamatie vast gesteld. Na de pauze komt aan de orde een voor stel t°t oprichting van een bondsorgaan. De voorzitter zet de voorgeschiedenis uit een- -kr heeft een conferentie plaats gehad met afgevaardigden van „Blindenzorg." Er is thans een voorstel van den voorzitter oxrt een eigen orgaan uit te geven, geheel van en door blinden. En er is een voorstel van den vice-voor- zitter, den heer J, van Gessel (Amsterdam) om .het orgain van R.K. Blindenzorg uit te breiden. Aan dit orgaan zouden dan zienden en blinden medewerken, Het orgaan zou bestuurd worden door „St. Ludger" en St. Odillia" te zamen. De voorzitter zegt, dat een contract is toe gezegd van drie jaar gratis leveren van het orgaan. Met meerderheid van stemmen werd be sloten een eigen orgaan uit te geven. In het Bestuur werden herkozen de hee ften J. van Gessel te Amsterdam, F. H. Lou- man te 's-Gravenhage en C. Veenboer te De ruimte van de Vischmarkt, waar te Leiden de kaasmarkt wordt gehouden, was, vooral op drukke marktdagen, te klein ge bleken. Bij druk marktbezoek kwam het soms voor, dat de boeren met hun wagens in de Haarlemmerstraat, tot voorbij de Pe likaanstraat, standplaat moesten nemen. Dat werd op den duur een onhoudbaren toestand. Een markt moet men kunnen overzien. Koopers en verkoopers moeten elkander niet behoeven te zoeken. Dat hebben de vroede vaderen van Lei den gelukkig nog voor het te laat washui- gezien en daarom kan het besluit, dat zij na overleg met den directeur van den Markt- en Havendienst namen, niet genoeg worden toegejuicht. En dat het besluit, het terrein dat zou worden gewonnen door amoveering van 't voormalig Invalidenhuis, eveneens zeer gelukkig mag worden ge noemd, zal, nu het gisteren in gebruik werd genomen, spoedig bïïiken. Men heeft thans, aldus het „Lejdsch Dagblad", de beschik king over een fraai vierkant marktterrein, dat -overzichtelijk is en dat door de bezoe kers zeker zsl worden gewaardeerd. Het nieuwe kaasmarktterrein zag er vroo- Üjk uit met de vlaggen, waarmede men het getooid had. Geleidelijk kwamen de boeren roet hun wagens naar de markt gereden en om kwart voor acht stonden er reeds ten minste hon derd wagens op het nieuwe terrein. Om 8 uur waren nog niet alle boeren ter markt, nog steeds kwamen zij toegestroomd. En toen om kwart over acht de burgemeester zich naar het spreekgestoelte begaf, van waar hij de boeren en de handelaren toe sprak, hadden alle marktbezoekers met hun wagens maar ternauwernood een plaatsje gevonden. Het was dan ruim kwart over acht, toen de burgemeester, mr. A. van de Sande Bak- huyzen, zijn openingsrede begon en zoide; „Gij zult u roet mij erover verheugen, dat mijn hooggeschatte ambtsvoorganger, onder wiens bestuur het initiatief voor deze ver betering genomen werd, hier tegenwoordig is. Hij, niet minder dan wij, deelt in de al gemeene dankbaarheid, dat vandaag de nieuwe marktplaats kan worden ingewijd. Het is voor Leiden een heugelijke dag, een dag waarop het gemeentebestuur kan wijzen op een daad, die verbetering en die vooruitgang beteekent, een dag van vreug de, omdat wij in uitvoering zien gaan een plan, waarvan wij ons veel goeds voorstellen. Ik hoop dat gij, die dit terrein gaat ge bruiken, u met ons verheugt en dat uwe blijdschap gerechtvaardigd moge blijken. Toen nu bijna 40 jaren geleden de Leid- sche kaasmarkt werd ingesteld, heeft men, in de buurt van de mooie Waag, waar de boter al lang ter markt kwam, een terrein gezocht en gevonden in Vischmarkt en Botermarkt. Vele jaren heeft dat terrein min of meer voldaan, maar thans blijkt de vestiging van een kaasmarkt te Leiden zoo goed gezien geweest te zijn, dat het terrein te klein voor uwe behoeften bleek. Op zichzelf is dat een gelukkig verschijnsel, maar 't viel niet zoo gemakkelijk aan de hoogere eischen die gij stellen mocht, te voldoen. Het gemeentebestuur heeft gemeend, dat aan eenige voorwaarden in de allereerste plaats voldaan moest worden. Wij moesten een terrein vinden, waar gij allen tezamen en tegelijkertijd ongestoord moest kunnen handelen. Het was duidelijk gebleken, dat hoewel de Botermarkt ook als marktterrein was aangewezen, daarvan door u geen ge bruik gemaakt werd, omdat het van de Vischmarkt, al was het maar door 'n over gang gescheiden was. Een eisch vonden wij het ook, dat hel terrein zoo moest zijn, dat gij met uwe wagens daarop kondt komen en die wagens ingespannen kondt laten staan, om straks door te rijden naar de Waag. Ik weet niet, wien ik bij dien strijd de overwinning moet toewenschen, den ver- kooper of den kooper, maar ik weet wel. dat ik hoop, dat gij steeds beiden met goede verwachtingen hier binnen moogt komen en met tevreden gevoel het terrein weer zult verlaten, Spr. gaf de verzekering, dat het ge meentebestuur alles zal doen, wat in zijn vermogen is, om den bloei der Leidschc kaasmarkt, welke als middelpunt van de Rijnstreek voor de kaasproducenten en -bandelaren van het grootste belang is, te helpen bevorderen en hij deed een beroep op allen, om aan de bevordering van dien bloei mede te werken. Hierna werd de klok geluid en knipte de burgemeester het lint door, dat voor den ingang van het nieuwe kaasmarktterrein gespannen was ten teeken, dat deze werd -geopend. Na afloop van de markt vereenigden zich het gemeentebestuur en tal van deputaties uit zuivel-, landbouw- en middenstandskrin gen, de commissie van het marktwezen, het bestuur van de K. v. K. voor Rijnland en tal van landbouwers en zuivelboeren in de „Graanbeurs", waar het gemeentebestuur receptie hield. Vr. 1; Kunt u mii opgeven, boe 3c uft een lichtgroenen traves-mantel wagensmeer vlekken kan verwijderen? Vr. 2: Eén plek heb ik reeds gedaan met benzine, doch hierdoor is een lichte kring ontstaan. Kunt u mij misschien opgeven, hoe ik dezen lichten kring kan verwijde ren? Antw, 1: Met varkensvet inwrijven, daar na laten weeken en vervolgens met zeep- som uitwasschen. 2. Met een doekje niet te nat gemaakt met benzine. Vr.; Wat is het beste vischwater in denf omtrek van Heemstede? Antw; Door liefhebbers wordt veel ge. vischt in de Ringvaart. Vr. Zijn deze loten der Hoü. Grondcre- diethank, gevestigd te Amsterdam, serie 29112, no. 43; het Witte Kruis te Amster dam, serie 6183, no. 35 en van het voorma lig waarborgfonds van de Premieleening der vereeniging „Rotterdamsche Schouwburg", serie 2844, no. 64, als uitgeloot? Antw. Nog niet uitgeloot. Vr. 1. Mag er voor het ten uitvcer bren- gen van een testament,waar men als execu teur testamentair voor is aangesteld, iets berekend worden voor moeite en schrijf werk, zoowel voor vaste als roerende goe deren? 2. Is het geoorloofd in een fabriek bert personeel van 's morgens 7 uur tot 12 uur te laten arbeiden zonder schafttijd? 3. Waar is hier het adres van de Arbeids Inspectie, daar ik wel eens gelezen heb: „Arbeidsinspectie, 3de afdeeling". Hoe weet ik, in welke afdeeling ik moet zijn? Antw.; 1. Ja, het maximum is wettelijk vastgesteld; veelal geelt het testament zelf de vergoeding aan. 2. In het algemeen is daar geen antwoord op te geven. Wij moe ten weten, welke soort fabriek u bedoelt 3. Wilhelminastraat 53. Vr. 1 December 1925 is mijn dienstmeisje in betrekking gekomen. Zij is gehuurd met 14 dagen vacantie per jaar, welke zij over het eerste volle jaar heeft genoten- Nu heeft zij met 1 Augustus a.s. haar betrek king opgezegd. Ben ik nu verplicht haar vacantie te geven? Zoo ja hoeveel dagen? Antw,: Dat moet ondèrling geregeld wor den. Vr.: 1. Een landarbeider is half Maart l.L voor een jaar vast gehuurd. Hij is uitwo nend en thans ziek. Hoelang moet zijn werkgever hem het loon uitbetalen? 2. Is het populaire werk „Licht" uitge geven door W. de Haan, Uitgever te Utrecht, aanbevelenswaardig voor Katho lieken? Antw,; Bij ziekte gaat het loon gedurende korten tijd door, tenzij bij contract anders is bepaald. 2. Voor zoover ons bekend, be handelt „Licht" algemeene zaken. Vr.: Tot wien moet ik mij wenden ter vei krijging van eenige inlichtingen betref fende de 25 dezer in Amsterdam te houden Protestvergadering voor Mexico, welke ik gaarne wilde bijwonen? Antw.; Wend u tot de secretaresse van de Alg. R.K. Propagandaclub, mej. Marie Everling, Prinsengracht 413, Amsterdam. Vr. Hoe moet ik houtworm uit een eiken Jast verwijderen? Antw.: Smeer de gaatjes dicht met kwikl- zalf of spuit elk gaatje in met petroleum. Vr. van A.: Uw aanslag van 637,07 is, volgens uw opgaven en volgens dé gelden de verordening inet te hoog, eerder iets te laag. Bij de Rijksinkomstenbelasting wordt ge enaftrek van levensonderhoud toege past, echter wel kinderaftrek, voor een min derjarig kind, dat niet zelf in de belasting ia aangeslagen. In uw geval bedraagt die aftrek 200. Voor de gemeentelijke belasting is er een aftrek van 900 voor gehuwden en kinderaftrek van kinderen beneden 18 jaar. Deelname daaraan voor Katholieken verboden. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": De Congregatie van het H. Officie heeft op 8 Juli een belangrijk document gepu bliceerd met betrekking tot de deelneming door Katholieken aan de congressen, die de hereeniging van alle christenen ten c'oel hebben. Van 3 tot 21 Augustus heeft wederom zoo een congres plaats en wel te Lausannt in Zwitserland. Men heeft de H. Congrega tie nu gevraagd, of het den Katholieken toegestaan is, deel te nemen aan dit congres en aan de voordrachten en conferenties en ook deel uit te maken van de vereeniging van niet-Katholielcen, dit alles met het uit gesproken doel te trachten alle christenen op aarde in het geloof te hereenigen. In de algemeene vergadering van de H. Congregatie op 6 Juli 1927 hebben de be voegde kardinalen en de generaal-inquisi- teurs voor geloofs- en zedeleer de volgende beslissing afgekondigd: „Het is den Katholieken niet toegestaan aan deze congressen deel te nemen, gelijk ook reeds door de H. Congregatie in deze materie op 4 Juli 1919 werd vastgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2