A. Liezenberg van „De Waterratten"die Zondag liet nummer 200 M zwemmen won in Ned. recordtijd. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Maandag 18 Juli 1927 HET ZILVEREN RAADSJUBILEUM VAN Mr. J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN. Dezer dagen vertrok het detachement Indische militairen per s.s. „Insu- iinde" weer naar den Oost terug. Voor dc afreis ontving iedere militair een prachtige plaat van H. K. H. Prinses Juliana. Het zilveren raadsjubileum van Hierboven een aantal aanwezigen Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. bij de receptie van Zaterdagmiddag ten Raadhuize te Haarlem. Opening van de nieuwe zweminrichting aan de Houtvaart. De Wethouder van Onderwijs, Mr. Bruch, houdt de openingsrede. n Kennemcrland is de aardheienpluk druk aan den gang. Een aardig tafreelfjc op ïct aardbeienveld. Vrijdagmiddag werd de Eerste Roomsch Katholieke Montessorieschool te Haarlem geopend. Een kiekje van het smaakvol ingerichte klaslokaal. Hierboven een kijkje op een soort „aanrecht", waar de jonge snuiters kunnen plassen en ploeteren. Daarnaast het handdoeken rekje, waar ieder's handdoek op een eigen nummer hangt. De foto hierboven van den in elkaar gereden auto, geeft een denkbeeld van het tragische auto-ongeluk, dat gisteren onder Hillegom plaats had, waarbij een meisje het leven verloor. K Zaterdagmiddag had in de, door den dienst Hout en Plantsoenen van Haarlem keurig met bloemen en pkveten versierde fraaie oude Raadzaal van het Stadhuis de huldiging plaats van den heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wethouder van Haarlem^ ter gelegenheid van zijn zilveren feest als raadslid der gemeente Haarlem. Velen hadden deze gelegenheid aangegre pen om den jubilaiis van hunne waardeering te doen blijken. Er waren in de zaal ver schillende prachtige bloemstukken en be halve het geheele college van B. en W. van Haarlem, en bijna alle raadsleden van Haarlem, merkten wij er ook op deh HoogEerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Wes- terwoudt, deken an Haarlem, met de kape laans der Kathedrale Kerk, de WelEerw. heeren J. Sprenger en G. Kéyzer, den ZeerEerw. heer pastoor P. J. Reynenberg, de oud-raadsleden van Haarlem Jhr. mr. F. W. van Styrum, J. Levert en J. M. L. Hoog, de raadsleden van het voormalig Schoten H. J. Klein, J. Emants, N. Cobelens en H. w ^0S! het lid der Eerste Kamer Mr. j! Vt. Verkouteren, het lid der Tweede Kamer, Mr. J. B. Bomans, den heer G. H. Weusting! inspecteur L. O. te Haarlem, vele particu lieren, waarvan wij noemen de heeren J W A. Beynes, Dr. L. Proot, C. J. J. Nieuwlandl Wot. A. J. C. Daamen, Th. Janzen Hzn., Dr. H. J. M. Janzen, Prof. dr. G. C. van Walsem, de directie der Spaarnestad, een deputatie van de R.-K. Kiesvereeniging be staande uit de heeren Th. Koot, J. Brink man en J Adelaar, een deputatie van de Middenstandscentrale, bestaande uit de heeren C. ten Boom, F. Smit en P. J. M v. Tetering, zeer vele hoofden van takken van dienst der gemeente Haarlem. van de tallóoze bestuursplaatsen, die door U met eere worden vervuld. Intusschen, daarvoor is 't ook niet waarom wij U ver zocht hebben een oogenblik in ons midden te willen vertoeven. Gij viert Uw 25-jarig raadslidmaatschap, waarvan aanstonds- 12 jaar als Wethouder en het spreekt van zelf, wanneer de Burgmeester bij die gelegenheid iets in het midden brengt hij U vóór* alles ziet als lid van het College van dagelijksch bestuur. En dan zien wij U voor ons in de vergadering, gebukt onder den last van tal- looze beslommeringen maar niettemin met een nimmer falende opgewektheid, steeds toegankelijk voor een humoristische woord en ook zelf gaarne bereid te juister tijd den vi-oolijken kant der zaak in het licht te stel len, Maar daarnaast zien wij U voor ons, verdedigende het goed recht eener door U voorgestane meenmg, met geestdrift een reeks van argumenten aanvoerende om te trachten Uwe meening ook bij Uwe aanvan kelijke tegenstanders ingang te doen vinden. Weerf een ander beeld komt mij voor oogen, het is als daar het een of ander staat te geschieden dat naar Uw oordeel een on echt zou zijn, dan giet Gij met ongebrei delde hartstocht de fiolen van Uw toorn over den vermeenden onrechtpleger uit en het vereischt eenigen moed zijnerzijds om tegenover Uw krachtig betoog het zijne te handhaven. Maar bovenal weten wij daarbij ook, dat indien het ongelijk aan Uw kant blijkt te zijn wie zou niet eens in die om standigheid verkeeren? Gij nimmer aar zelt dat ronduit te bekennen. Zoo zijt Gij in ons midden, zoo zult Gij ook zijn in de vele besturen waarvan Gij deel uitmaakt en die in zoo ruime mate de vruchten plukken van Uw ijver en Uw werklucht. Mevrouw Heerkens Thijssen, U wilt mij toestaan een kort woord ook tot U te rich ten. Dat de arbeidskracht van Uw echtgenoot aan zoovelen ten goede komt, daarvoor ïogen wij U ook ten deelc dankbaar zijn, n wel in hel bijzonder dat U, zij 't mis schien somtijds met bloedend hart. Uw man presenteerblad waarop gegraveerd Uw fami liewapen en dat van de gemeente Haarlem. Het kostbare geschenk werd daarna over handigd met een fraaie oorkonde. De heer de Braai. Nadat het applaus was bedaard, dat de overhandiaging van dit geschenk bij de aan wezige ontlokte, nam de heer de Braai, bij afwezigheid van den nestor van den Raad, den heer W. P. J. v. d. Kamp, (door ziekte verhinderd) het woord. Hij zeide, dat het hem een hooge eer was op dit moment het woord te mogen voeren en memoreerde dan de verschillen de functies in en buiten den Raad, die de jubilaris met zooveel eer heeft ver vuld, functies, waarin de heer Heerkens Thijssen blijk gaf van zijn groot doorzicht en ervaring. nen en door spr. en anderen wordt er kend, in die functies, waar hij zich het lot van onze minst bedeelde medemenschen aantrekt. Spr. eindigt met van waardeering trillende stem namens den nestor en alle raadsleden den wensch uit te spreken, dat het Mr. Heerkens Thijssen nog vele jaren moge gegeven zijn de gemeente als wet houder, als raadslid en in zijn vele functies te dienen met denzelfden ijver en werklust als waarmede hij dat immer heeft gedaan. Nog meerdere sprekers. De heer Mr, Slingenberg, wethouder, her innerde er aan dat er 25 jaren geleden in den Raad heel andere toestanden heersch- ten dan nu. Ook wat de wettelijke verkie zingen betreft. Toen bestond nog het meer derheidsstelsel. Thans kennen wij het lasten stelsel en ook nu weer is Mr. Heerkens Thijssen door zijn partij als vertrouwensman gekozen. Nu als no. 1 van de lijst. Vijf en twintig jaar geleden was het ook gewoonte, dat een nieuw raadslid, niet dan na vele jaren toe luisteren en ernstige studie, gekozen werd in een of andere commissie. Maar Mr. Heer kens Thijssen maakte al spoedig deel uit van de commissie van de Financiën, Dat zal in September blijken anders te zijn. Dan zullen allicht jonge raadsleden reeds in een of andere commissie gekozen worden. De heer Heerkens Thijssen heeft nog dien moei lijken tijd doorgemaakt. Maar met eere. Groote waardeering heeft spr. voor het werk van den heer Heerkens Thijssen in het col lege van B. en W., waar bij verschil van inzicht in detailpunten, toch waardeering bestaat voor elkanders meening. Spr. meent, dat de jubilaris tevreden kan zijn over den afgelegden loopbaan. Hij heeft zijn beste krachten aan het gemeentebelang besteed. Zich richtende tot mevrouw Heerkens Thijs sen, zeide spr., dat de eer, die nu haar echtgenoot wordt gebracht, ook afstraalt op haar, maar dank mag ook haar gebracht worden, omdat zij met opgewektheid haar man heeft afgestaan om het algemeen be lang te dienen. Hoe rijk dat werk is geweest en hoe dat gewaardeerd wordt, moge van daag ook aan mevrouw Heerkens Thijssen duidelijk worden. Met den wensch, dat wij den heer H. Th. nog vele jaren in zijn onderscheidene functies mogen zien werken voor de gemeenschap, ter zijde gestaan door zijn gade, besloot deze spreker zijn toe spraak. De heer Mr. A. Bruch, wethouder, schet ste in een geestig speechje hoe en wanneer hij Mr. Heerkens Thijssen heeft leeren ken dat de beeekenis van dezen dag is een tijds- heenstappen en daarom stelt spr. het op duur van 25 jaar vast te leggen en wat de lubilaris in dal tijdsgewricht heeft gedaan. De heer Heerkens 1 hijssen heeft een be langrijken staat van dienst. De vorige spre kers hebben daarop gewezen, maar spr. vraagt de aandacht voor wat de jubilaris is 1902 werd de heer Heerkens Thijssen voor- geweest voor dé rechtsche raadsfractie. In zitter van de R.K. Kiesvereeniging in een tijd dat het politieke leven nog weinig be- teekende, dat er weinig leden de kiesver eeniging waren en dat het bestuur met moeilijkheden te kampen had. De eenheid onder de katholieken in Haarlem heeit de heer Heerkens Thijssen krachtig versterkt. ,,e politiek leven begon meer en meer te beteekenen, er kwamen meer Katholieken in den gemeenteraad en toen ook de Anti- Revolutionairen en Christ. Historischen bij Jc verkiezingen succes hadden, deed zich de behoefte gevoelen aan een rechtsche raadsfractie. Ook hier was het weer de heer Heerkens Thijssen, die de leiding kreeg. Wel werd het werk telkens door anderen overgenomen, maar ook dikwijls kwam men weer bij Mr. Heerkens Thijssen terug. Dank bracht spr. hem voor wat hij in de fractie heeft gedaan. Zijn werk is cr van veel belang geweest. Met den wensch dat het den jubilaris moge gegeven zijn in zijn onderscheidene functies nog veel voor het gemeenschapsbelang te doen wenschen, waarin spr. ook de echtgenoote van den jubilaris betrok eindigt spr. zijn aardig n met aandacht gevoerde toespraak. prijs, dat de heer Maarschalk zulke vrien- deleijke woorden tot hem gesproken heeft. Mét genoegen heeft spr. van hem gehoord, dat hij weet wat men aan spreker als wer ker heeft voor zooveel hem dat gegeven is. In dit verband herinnerde spr. aan de levenservaring, die iemand eigen wordt als hij in vele functies werkzaam is. Die levens ervaring is menigeen ten voordeel dan, want dit heeft spr. geleerd, dat het niet 't hoogste is goed voorbreeid te zijn voor een taak, maar van zeker zoo groot belang is het, vele jaten mede te loopen. Er wordt wel verteld dat spr. zooveel functies heeft, dat spr. zoo „veelzijdig" is, dat lijkt echter meer dan het is. Bovendien is het zoo moeilijk om te bedanken voor een functie, men komt al zoo gauw vragen om maar te blijven in een bepaalde functie. En wat het vele werk betreft in de verschillende functies, men weet zoo spoedig met wat voor menschen men te doen heeft, men kent zoo spoedig hun eigenaardigheden. En dan loopt het vanzelf. Als er nog zooveel welwillende menschen zijn, zegt spr., die denken: die man heeft het zoo druk, wij moeten hem helpen, dan gaat het gemakkelijk en werkt spr. met groote opgewektheid en pleizier verder. Met groot genoegen denkt spr. aan dc vele menschen van allerlei slag en rich ting, waarmede hij in aanraking kwam door zijn werk. De heeren Mr. Slingenberg en Bruch, zegt hij eveneens dank voor hun aangenamen omgang in het college van B. en W., dan betrekt hij daarbij ook on- De heer Heerkens Thijssen antwoordt. In zijn dankwoord op al deze toespraken, gaf de heer Heerkens Thijssen allereerst uiting aan zijn vreugde, dat hier zoovele menschen bijeenkomen om hem geluk te wenschen en die zooveel vriendelijke woor den hebben gesproken. Het was in deze zelfde oude raadzaal, dat spr. zijn eerste stappen deed op het pad van het raadslid maatschap. Hij herinnert zich hoe hij toen gezeten was naast den ouden heer Beijnes en dat er in dien tijd wel eens wat gepraat werd ohdër de raadsleden, zoodat de voor zitter lot stilte moest aanmanen. Met ge noegen ziet spr. onder de aanwezigen zoo nen. Dat was in 1905 in het gebouw „Sint veel oude bekende o.a. Jhr. mr. F. W. van Er was een comité van huldiging uit de raadsleden gevormd, waarvan deel uit maakten de heer C. Maarschalk, burgemees ter, Mr. M. Slingenberg, Mr. A. Bruch, M, j A. Reinalda, wethouder, W. A. J. v. d. J Kamp, J. Mizerus, V. Loosjes, J. Visser, raadsleden. De Heer Mr. Heerkens Thijssen, die ver gezeld van zijn echtgenoote en eenige zijner 1 kinderen, werd de zaal binnengeleid door leden van het comité en daar afgewacht door den burgemeester. Deze nam het woord, nadat de jubilaris en familie, in de voor hen bestemde zetels hadden plaats ge nomen. De Burgemeester zeide: Toen het Comité, dat zich tot taak gesteld eenigen luister bij te zetten aan den dag, waarop Het 25 jaar geleden zou zijn, dat voor het eerst tot lid van den Gemeenteraad werd gekozen, mij verzocht bij die gelegen heid het woord te voeren, heb ik gaarne aan die uitnoodiging gevolg gegeven. De om standigheden waren oorzaak dat er de voor keur aan werd gegeven de herdenking uit te stellen tot den dag waarop U 25 jaren ge leden werd geïnstalleerd en zoo is dan thans de 16e Juli aangebroken en kan mijn eerste woord er een zijn van hartelijken geluk wensch met het gelukkige feit, dat Uw gezondheid met en benevens de gunst der kiezers U in de gelegenheid gesteld hebben dezen mijlpaal te bereiken. Wie zich op een jubileum als Gij heden viert voor de taak gesteld ziet, in bet licht te stellen de plaats die de jubilaris in zijne ambtelijke omgeving inneemt, kan zich ge makkelijk laten verleiden tot eette opsom ming van de verschillende maatschappelijke functies die de jubilaris bekleedt. Ik blijf er verre van daartoe in Uw géval, mijnheer Heerkens Thijssen, ook maar een poging te doen, want ik zou er slecht in slagen ook maar een ecnigszins vollodig beeld te geven wilt afstaan ten bate van de gemeenschap, die op zoo vele uren van zijn dag beslag legt. Wanneer ik dan gekomen ben aan het einde van wat ik U te zeggen had, mijnheer Heerkens Thijssen, d.anv rest mij nog U toe te wenschen, dat nog lang U de kracht en de gezondheid mogen worden geschonken om te doen wat Uw hand vindt te doen ten bate van Haarlem en zoo vele van hare in stellingen. Ten slotte zeide spr., dat hij het immer hoogcüjk gewaardeerd heeft met den heer Heerkens Thijssen in contact te zijn ge weest. Ook herinnerde hij er aan hoe de heer Heerkens I hijssen in debatten steeds blijk geeft op de hoogte te zijn van dc de tails eener kwestie. Onze gemeenteraad staat in den lande hoog aangeschreven, zeide deze spreker, wat het peil der dc- batten betreft. Dat komt door de groote 'onderlinge waardeering, die de raadsleden Het comité uit de burgerij heeft gemeend het bij deze platonische vriendschapsbetui- ^ing niet te moeten laten. Het was overtuigd, dat het U aangenaam zou zijn aan dezen dag een blijvend «anden- ken te kunnen bewaren en het nee t daar- voor zijn keuze laten vallen op di zilveren voor elkaar hebben en daartoe hebt fS'b Mr. Heerkens Thijssen, veel bijgedragen. Namens den nestor van den Raad wil SP1- ook uiting geven aan diens groote waar- deering van Mr. Heerkens Thijssen als mersch een eigenschap, die zich doet keo- Bavo", bij de voorbereidingen voor de ver kiezingen. Later leerde hij hem kennen als raadslid en in 1917 als wethouder. „Collega' zeide Mr. H. Th. toen tegen hem en dal vvas spr. wel wat vreemd, want immer had spr. heel hoog tegen Mr. Heerkens Thijssen opgezien. Hij was hem een leermeester, tntin, spr. heeft zich de betiteling laten welgevallen en hij kon getuigen, dat de ju bilaris voor hem altijd een goed, een eerlijk. :en prettig collega is geweest, die IJiil >lond voor wat hij meende dat recht was en die zij beginselen trouw verdedigde. Dan sprak nog de heer J. H. isscr (R.K.) raadslid, als oudste lid en namens de Rechtsche Raadsfractie. Hij wees er op, middellijk den heer Reinalda. En wat dat „bulderen" aangaat, waarover gesproken is, wanneer zoo openlijk gezégd wordt, dat dit vergeven wordt, wel dan zal het ook wel vergeven zijn. leder vogeltje zingt nu een maal zooals het gebekt is. De „ontploffin genzooals zij genoemd zijn, zullen wel langzamerhand tot het verleden gaan be- nooren. Spr. zal er zijn best voor doen. m ieder geval gaven zij er blijk van, dat spr. een levendige oelangstelling voor de zaken iiad. Die levendige belangstelling hoopt spr. aog lang te bezitten, want als aie weggaat, aan steit spr. zich voor heen te gaan en zijn plaats aan jongeren over te laten, die meer belangstelling zullen toonen en in het openbare leven aan beter oJ> hun plaats zullen Zijn. Spr. kan niet ieder afzonderlijk omdat zij zoo welwillend zijn geweest hier te komen om hem de hand te drukken maar nij dankt allen gezamenlijk. Voor den heer de braai maakt spr. een uilzonoenng „Dien ken ik nu al langer dan z5 jaar. i jonge, tjonge, de Braai, wat heb- oen wij al met samen medegemaakt! En altijd in de beste vriendschap. Nooit nebben wij samen ruzie gehad. ik heb u uaarbij leeren kennen als een voorbeeld een tt-onbeeld van eerlijk, trouw, vriende lijk, nuchter oordeelend raadslid. Als werk man zijt gij in den raad gekomen, als werk man zit gij er nog in, maar als een werk- een sieraad van aezen htaarlemschen Kaad. man, aie een voorbeeld voor velen is en ik ben er zeer gevoelig voor, dat een werk man mij op een dergelijke wijze huldigt, zooals gij aat deed!" En den heer Dr. Koot, die mij gehuldigd heeit, in een verband, dat hier eigenlijk uuiten valt, ook hem mijn dapk. Uw woor- uen bewijzen, dat gij mat zoo slecht over mij denkt, wat ook wel gebleken is uit het >bit, dat gij ee voor geijverd heett, dat ik no. 1 op de R.K. lijst kwam te staan. 1 enslotte dankte spr. voor de woorden, die tot mevrouw zijn echtgenoote waren jjericht. Voor spr. is zij immer een groote steun geweest en dikwijls als spr. laat te huis awam, zag hij nog licht in de huiskamer. Als uij dan vroeg, waarom zij gewacht had, dan iiudde het antwoord, dat het van hem zoo vervelend moest zijn thuis te komen en nie mand meer waakzaam aan te treffen. Hij hoopte dat zij nog lange jaren met ge noegen van zijn arbeid zou mogen getuigen zijn, want in dat geval zou het ook spr. goed gaan. De aanwezigen drukten daarop allen op hun beurt den heer Heerkens Thijssen en zijn echtgenoote de hand. Ververschingen werden rondgediend en daarna kwamen nog velen van het receptie-uur profitceren om den lieer Heerkens Thijssen geluk te wenschen, K Uit het receptieboek noteeren wij nog, •fit wij over zulke kleinigheden moeien behalve de reeds hierboven genoemde na- Styrum (waarover spr. zich bijzonder ver heugt) en die zullen zich herinneren, dat deze zaal toen groot gehoeg was -oor de ergaderingen. Nu wordt hier nog wel ver gaderd, maar dan is het toch zich behel pen. Hel is nu al weer 25 jaar geleden en spr. begrijpt zelf niet, dat het zoo vlug ge- loopen. Het is voor hem als de dag van gis- Ieren. Enfin, het is niet anders. Gelukki' behooren deze soort jubilea niet tot de 'eldzaamheden in Haarlem. Er zijn meer zilveren raadsleden. O.a. de heeren v. d. Kamp en de Braai. Hartelijk dankte spr. den burgemeester oor diens toespraak. Het is wel voorgeko men, dat de burgemeester en spr. van ge voelen verschilde maar het verheugt spr., at ook de burgemeester van meening is,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 11