PIJLTJES SPORT EN WEDSTRIJDEN. R. K. V. V. Onze Gezellen. GYMNASTIEK. BILJARTEN. WIELRIJDEM. HONKBAL. CRICKET. LAATSTE NIEUWS; De burgeroorlog in China. men, die van de heeren Wesferwoudt en Steman. namens de R.K. Vereeniging' van Groote Gezinnen. De Serenade. Des avonds werd om half negen door de muziekkorpsen „St. Caecilia" van Schoten en „Utile Dulci" van Haarlem een serenade gebracht aan de woning van Mr. Heerkens Ihijssen, Plein 13. Er was begrijpelijkerwijs veel belangstelling en wij hebben bewonde ring voor de wijze, waarop deze twee korpsen, onder leiding van den heer Huy- boom, zich in het openbaar deden hooren. Het Werkloozen-Agitatie-Comité, onder persoonlijke leiding van Oversteegen, ventte, evenals 's middags op de Groote Markt, met pamfletten, maar toen het stel letje begon te schreeuwen had de politie ze spoedig verwijderd. De inspecteur, die hier de leiding had, knapte dat zaakje han dig op. Intusschen had de verkeersregeling beter kunnen zijn. Alles verliep echter in goede orde. Ruim 9 uur was de serenade afgeloopen. Behalve de bloemenmanden, welke wij reeds in ons nummer van Zaterdag konden melden, werder. nog ontvangen een schit terende bloemenhulde van de R. K. Kies- vereeniging „Credo Pugno", van de Huldi gingscommissie, de directie der N.V. Druk kerij „de Spaarnestad", de afd. Haarlem van den R. K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus", de directie van de Spaarnebank, de afd. Haarlem van de Alg. R. K. Ambtenarenvereeniging en verder van vele particulieren. De prachtige ver siering in de oude Raadzaal van het Stad huis was van den heer J. L. Bouwer, direc teur van Hout en Plantsoenen. De receptie, die tot half vijf duurde, was buitengewoon druk bezocht; vele auloritei- ten, vertegenwoordigers van officieele li chamen en organisaties en talrijke particu- licen kwamen daar. Onophoudelijk kwamen brieven en tele grammen binnen van officieele personen en particulieren. Het huldebliik dat door de Huldigings- ccnmissie is aangeboden, is een zwaar zil veren presenteerblad, waarop aan de voor zijde de wapens zijn gegraveerd van de fa milie Heerkens Thyssen en van Haarlem, en aan de achterzijde; 16 Juli 190216 Juli 1927. Aangeboden aan mr. J. N J. E. Heer kens Thyssen bij zijn -.ilveren jubileum als lid van den Raad der gemeente Haarlem. De oorkonde, waarmedé het huldeblijk vergezeld ging en die de namen bevat van degenen, die er aan hebben bijgedragen, is een fijn en kunstzinnig staal geworden van calligraphic, dat den maker, den heer G. A. Luitingh, tot een kunstenaar stempelt. Op de titelpagina is het wapen van Haarlem geteekend en de woorden; „Aan mr. J. N. J. E. HeerkensThys-en, wethou der der gemeente Haarlem, lid van de Eerste Kamer der Siaten-Generaal, Rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw." Op de volgende pagina is de prach- tige geslyleerdc opdracht ge<~albgrapheerd, luidende; „Aan mr. if N. J. E. Heerkens Thyssen, als blijk van hoogachting en waardeering voor hetgeen hij gedurende vijfentwintig jaren als lid van den Raad der gemeente Haarlem in het belang dezer gemeente heeft verricht." Iedere pagina is verlucht met een mooie randversiering; het geheel is gebonden in een rijken leeren band. Des avonds word het Feest in den tuin gevierd, waar vele gasten uit ambtelijke kringen genoodigd waren. Dr. Koot huldigde den jubilaris, voor wat idezc op sociaal, politiek, godsdienstig en charitatief gebied gedaan heeft. Op elk gebied heeft de jubilaris zijn plicht gedaan en al zijn talenten steeds in dienst der katholieke zaak gesteld. Zijn persoonlijkheid was een voorbeeld voor de katholieken en aan zijn katholiciteit heeft hij steeds uiting gegeven en onze rechten immer verdedigd. Spr. memoreerde voorts nog, wat de ju bilaris gedaan heeft voor de katholieke kiesvereeniging en door zijn leiderschap voor den prov. kieskring Haarlem en wenscii- te hem ten slotte toe, dat hij nog vele jaren zou mogen gespaard blijven tol heil van zijn gezin en van de maatschappij. PERMANENT STEDELIJK COMITÉ TOT STEUNVERLEENING BIJ RAM PEN. Aan de besturen van verschillende Haar- lemsche Vereenigingen is een circulaire toe gezonden, waaraan wij het volgende ontlce- nen Het is U bekend, dat op den len Juni 1. 1. een geweldige Cycloonramp den Achterhoek van ons Vaderland teisterde. Volgens deskundige en officieele schattin gen bedraagt de aan have en goed toegebrach te schade 2 millioen acht ton. Terwijl de verliezen aan menschenlevens noch te herstellen, noch te vergoeden zijn. Wanneer men zich op het standpunt stelt, dat bij een Ramp als deze is, de schade, daar onzen landgenóoten toegebracht, door ons ge- hcelc Nederlandsche Volk behoort gedragen te worden, dan rust op iederen Nederlander, klein en groot, rijk en arm, de plicht om 38,3 cent bijeen te brengen. In hoeverre heeft onze Natie dien plicht vervuld He* Nationale Steuncomité „Stormramp 1927" liet Donderdagavond in de Pers zijn Noodkreet hooren, gericht „Aan het Neder landsche volk 2.800.000.- schade 408.000.- bijeengebracht Hoe zijn de cijfers voor Haarlem Onze Stad, welke thans een bevolking heeft van 111 duizend zielen, zou dus voor hare re kening hebben 42.500. Zij bracht tot heden op 38.127. Alzoo nog te weinig 4.373. Hoezeer wij moeten erkennen, dat onze Stad in vergelijking met overig Nederland een pracht figuur maakt, toch valt het manco van 4.373.-niet te ontkennen. Om dit bedrag alsnog bijeen te brengen, daar komen wij thans ook Uwe medewerking dringend voor vragen, nu nood en ellende nog zoo nijpend zijn. Zocdra deze 4.373.- bijeen zijn, zetten wij oogenblikkelijk onze actie stop, ten einde ook voor andere loffelijke doeleinden ruimte te laten Van tal van Vereenigingen mochten wij reeds prachtigen gcldelijked en werkdadigen steun ontvangen. Zóó ontvingen wij b. v. van de Zijhtraatvereeniging 100.- van de Ver. van Huisvrouwen, der Haarl. Handelsveree- niging, der R. K. Middenstandsvereeniging elk 25.- enz. Ook op den finantieelen steun van Uwe Vereenigingen doen wij thans alsnog een beroep. R.-K. BOND VAN BLOEMIST-, TUIN- E« EN LANDARBEIDERS. Blijkens het pas verschenen verslag telde de Ned. R.-K. Bond van Bloemist-, Tuin en Landarbeiders „St. Deus Dedit'' op 31 Dec. 1.1. 7517 leden, verdeeld over 203 af- deelingen. Op 31 Dec. 1925 bedroeg het ledental 6854. Het aantal aspirant-leden was resp. 289 en 166, zoodat ever 1926 de to- 'ale ledengroei is geweest 701. Over 1926 -verd uitgekeerd; aan werkloozen 83.852.90, as stakende leden 21.166.56 en voor 'ceslag op ziekte-uitkeering 7149. Het bezit vand en Bond was per 1 Januari 1927 f 208.202.29 en van de werkloozenkas 'f 133.478.52. OPENING GEMEENTELIJK. ZWEMSCHOOL. HAARLEM EEN MODEL-INRICHTING RIJK GEWORDEN. DEZE KOSTLOOZE ZWEMSCHOOL ZAL ZEKER EEN PRACHT-PROPA- GANDA WORDEN VOOR DF. NUTTIG ZWEMSPORT. Trots alle voorspelling, is dan j.l. Zater dagmiddag, de geheel nieuw gebouwde kostelooze zwemschool aan de Houtvaart geopend. Wanneer men de inrichting van buiten ziet, maakt deze reeds een grootsche indruk, het hoofdgebouw met waterreservoirs steekt hoog boven de lange rijen kamertjes uit. Voor het complex gebouwen is een plantsoen in bewerking, indien dit gereed is, zal het niet nalaten de zweminrichting een nog mooier aanzien te geven. Als men nu de trappen beklimt, maakt ook de inrichting hier een schitterende indruk en men komt tot de conclusie, dat Haarlem een modelinrichting is rijker geworden. Bovenal is deze zwemschool hygiënisch gemaakt, de perrons, kleedhokjes, bassins, alles is van beton. De kleedhokjes zijn zoo danig ingericht, dat het noodzakelijk aan wezige meubilair hieruit verwijderd kan wor den, hetgeen dus zeer practisch voor het schoonhouden is. Wanneer er waterververscbing moet plaats vinden, wordt het water eerst opgepompt naar het groot reservoir boven op het hoofd gebouw, terwijl het daarvandaan over alle kleedkamers wordt ge* cerd ter voorverwar ming, het water zal dus niet veel in tem peratuur dalen door een eventueele vcr- versching. We spreken hier nu wel over één inrich ting, doch feitelijk zijn er twee n.l. een heeren- en een dames-afdeeling. De beide bassins worden van elkaar gescheiden door twee sluisdeuren, zoodat, indien er wedstrij den gezwommen worden en de deuren wor den opengedraaid, men de beschikking heeft over een 50 meter baan. We zijn du? nu in Haarlem in het bezit van een wed- strijdbad, waarop records gemaakt en kam pioenschappen verzwommen kunnen wor den. De startpunten zijn voor dit doel op maximum hoogte gemaakt, terwijl bij de keerpunten op de bctonwand' een rubber plaat wordt gehangen om de afzet krachtiger te maken. Voor het polospelen heeft deze 50 M. baan een bezwaar, daar bij de sluisdeuren de bas sins ondiep worden, kan niet in het midden een polowedstrijd worden gespeeld, er is dus altijd een groot gedeelte van het publiek, dat niets van den wedstrijd kan zien. Om aan dit bezwaar te ontkomen, zou men twee polowedstrijden te gelijk kunnen laten spelen, doch dan is het fluiten der scheidsrechters erg hinderlijk voor de beide partijen. Toen om ongeveer 4 uur wethouder Mr. Burch zijn openingsrede uitsprak, waren vele autoriteiten aanwezig, o.a. den burge meester C. Maarschalk, de wethouders mr. Slingenberg en M. A. Reinalda, den waar nemend secretaris den heer A. j. de Land meter, vele raadsleden, hoofden van takken van dienst, dr. S. Flienga, directeur der H.F.S.A., den hoofdinspecteur en inspec teur van het Lager Onderwijs, de hecren R. Brants en G. H. Weustink, de directeur van de Rijkskweekschool en Nutskweek- school de heeren J. G. Nijh en H. W. Koren stra, verschillende leeraren M. O. gymnas tiek cn hoofden van scholen. De Nederland sche Zwembond had ook van haar belang stelling bij de opening van deze inrichting blijk gegeven, was vertegenwoordigd door zijn voorzitter de beer W. E. Bredius, Ezn. Mr. Bruch richtte eerst worden van dank lot al degene die tot het in stand komen van deze nieuwe inrichting hebben mede gewerkt. In de eerste plaats het gemeente bestuur dat zijn goedkeuring hechtte aan het stichten van deze nieuwe zwemschool, dan tot den inspecteur van de Dienst der Lichamelijke opvoeding, den heer Warnier. De heer Warnier mocht het genoegen smaken dat onder zijn inspectorat eentweede nieuwe Zweminrichting wordt geopend. Verder richtte spr. woorden van dank tot de com missie van Lichamelijke Opvoeding, de tech nische commissie, waarvan dr. W. Merens de zie! was, den directeur van Openbare Werken, den heer L. C. Dumont en dc amb tenaren de heeren F. de Bordes, D. H. de Lange en G. Smits. Ook was spr. erken telijk voor het voortreffelijk werk der aan nemers, Jonker en Herwaardern, onderbouw, G. P. van Hetem, bovenbouw en de N. V Ripperda, schilderwerk. Na deze inleiding gaf Mr. Bruch een his torisch overzicht van het ontstaan der inrich tingen aan de Houtvaart. Na deze in'eiding gaf Mr. Bruch een his torisch overzicht van het ontstaan der inrich tingen aan de Houtvaarrt. In 1883 vroeg de heer A. A. Sprenger aan den gemeenteraad vergunning om zijn in richting van het Zt ider Buit;n Spaarne te mogen verplaatsen naar de Oude Brouwers kolk, de tegenwoordige Houtvaart. Het ver zoek van den heer Sprenger werd grondig on derzocht en door den heer J. G. Michielse werd een lijvig rapport uitgebracht. In dit rapport merkte de heer Michielse op dat het terrein zeer geschik voor het bouwen van een zweminrichting, vooral daar het water zeer zuiver is, hetgeen tot een eerste ver- eischte is voor een zweminrichting merkte de heer Michielse heel nuchter op. Aan de plannen was de grootste zorg besteed voor dien tijd was het een model inrichting. De in richting was zeer in trek bij de Haarlemmers en werd langzamerhand onmisbaar en bleek dus een belangrijke aanwinst. Dat de heer A. A. Sprenger de zwemsport een goed hart bleek wel uit het feit dat genoemde heer op 22 Juni 1905 aan de gemeenteraad een rente loos voorschot vroeg om een kostelooze in richting te stichten. Het rentelooze voor schot werd hem verleend en de kostelooze inrichting werd gesticht op de plaats waarin deze nieuwe inrichting is gebouwd. Enkele jaren later in 1908 werd op ver zoek van den heer A. A. Sprenger hem een subsidie verleend om kosteloos zwemonder- richt te geven. Deze toestand is zoo geble ven totdat in 1919, de gemeente de beide inrichtingen van den heer Sprenger aan kocht en ze zelf in exploitatie nam. De animo voor het zwemmen bleef zich u'tbreiden, het gemeentebestuur zag de be hoefte aan een goede zwemgelegenheid in het Noorden van de stad en aan de Klever laan wtri een tweede inrichting geopend. Thans in 1927 is de oude kostelooze in richting vervangen door een inrichting, die aan alle eischen voldoet en waarover ieder een' gunstig oordeel heeft. Aan het slot van zijn rede gaf Mr. Bruch e kennen, dat de overheid met veel belang stelling met de Lichamelijke meeleeft, waar na spr. de inrichting voor geopend ver klaarde. Na de openingsrede van Mr. Bruch werd een zwemdenionstratie gegeven waar aan alle Haarlemsche vereenigingen, die op eenigerlei wijze met zwemmen in verband staan medewerkten nl. de Dames Zwem- en Poloclub „Zignca". „H. V. G. B.", „De Delft", „D. W. R.", „P. V. S.", „De Schoo - slag", „de Reddingsbrigade" en de afd. Haarlem van de vereeniging van Leeraren en onderwij: e s in de Ucbz.nelijke opvoeding in Nederland. Als eerste nummer van het programma werd onder leiding van Mevr. M. J. v. d. Berg v. d. Horst een nummer figuur-zwem men te zien gegeven, dat zeer in den smaak viel van de talrijke aanwezigen. De leidster en uitvoerenden werden door den heer Warnier bloemen aangeboden, deze hulde was ver diend. Daarna werd onder leiding van diverse leeraren, o. a. den heer Bongertman en Wiel- land door de leerlingen van verschillende scho len een demonstratie gegeven van een metho de voor school-zwemonderricht. Er werd be gonnen met een droge les, daarna werden de oefeningen vervolgd door een andere groep met buszwemmen, terwijl als slot het resul taat werd getoond van het zwemonderricht aan één school. Als volgend nummer een vrije slag estafette verzwommen voor meisjes tot en met zestien jaar tusschen De Delft, Zignea en D. W. R. Na een spannende strijd wisten de Waterrat ten met een gering verschil over Zignea te Zegevieren. Vóór het nummer schoolslagzwemroen voor veteranen gaf de Reddingsbrigade een demonstratie reddend Zwemmen. De school- slagestzfette voor veteranen leverde de Wa terratten een overwinning op, terwijl de twee de aankomende ploeg H. V. G. B. gedisquali- ficeerd werd. Hierna volgde een spannende wisselslag estafette tussclcn H. V. G. B. en D. W. R. Op de ringbaan tikken de beide zwemmers S. v. d. Meer (H. V. G. B.) en Brandenburg (D. W. R.) biina gelijktijdig aan op de schoolslag is D. W. R. echter superieur en weet een flinke voorsprong te nemen, met den zijslag ue voorsprong even groot,doch met den vrijen slag loopt Jan Schouw zienderoogen in, het verschil was echter te groot zoodat D. W. R. met anderhalven meter voorsprong de overwinning behaalde. Als slot van den middag werden in beide bassins tegelijkertijd een polowedstrijd ge speeld, in het eerste bassin een wedstrijd tus schen twee dames zeventallen en in het ande re H. V. G. B. II—D. W. R. II. Onder leiding van Dr. W. E. Merens stel len de dames zich als volgf op Wil Puck Metz Mv. Perry-Meyer mv. Moonen M. v. Tegge- lcn. L. Janssens Mevr. B. Venema A. Tijm. C. Kammeijer H. v. Abs S. dc Vries B. de Gee B. Wirkamp Mevr. Brusse Rooa D. Pereira. De eerste aanvallen zijn voor rood en al spoedig weten de Rooden door Mcj. v. Abs de leiding te nemen, terv/ijl Mej. Kammeijer dra een mooien aanval den stand op (20) brengt. De witte partij komt nu iets meer in den aanval doch de roode achterhoede is uitste kend opdreef. Als echter de keepster de bal onder water neemt als ze aangevallen wordt moet ze het water uit en Mej. Janssens benut den strafworp (2—1). Spoedig hierna is het rust. Na de rust komen de Witten meer in den aanval, doch het schieten is slecht en het duurt dan ook vrij lang voordat Mevr. Venema den gelijkmaker scoort (2—2). Nu ontspint zich een vinnige strijd om de leiding, beurtelings verkeeren de doelen in gevaar, doch tot doel punten weet geen der partijen het te brengen. Als Dr. Merens einde fluit is de stand nog onveranderd, hetgeen voed de verhouding weergaf. In het andere bassin werd gespeeld H. V. G. B. II—D. W. R. II 1—10. Onder leiding van den heer de Bruijn stel len de zeventallen zich als volgt op H. V. G. B. II Bogaardt A. Gussenhoven C. de Wijs L. Brunt M. Sansdrock A. C. v. d. Berg M. Fehres Holsken de Vries Mennus Poortman Voerman Wapstra D. W. R. II Stokmans. H.V.G.B. II onderneemt direct eenige goede aanvallen, en het duurt dan ook niet lang of v. d. Berg geeft H.V.G.B. II met een hard schot de leiding (I0.) De H.V.G.B.ers blijven in de meerderheid, doch daar Stok mans goed het ondiepe gedeelte verdedigt blijven verdere doelpunten uit. De Waterratten werken zich langzamer hand los, doch de H.V.G.B.achterhoede hcudt gced stand en a!s de Bruijn rust fluit, is de stand nog steeds 10. Na de rust wordt het spel er niet aantrekke lijker op, beide partijen spelen te wild, de scheidsrechter grijpt te veel en niet voldoende in waar de verstandhouding er niet beter op wordt. Bij een aanval der Waterratten wordt Gussenhoven het water uitgestuurd, de strafworp weet Boogaard* te houden. Met zes tegen zeven zijn de Waterratten in de meerderheid, doch door stug verdedigen weet H.V.G.B. doelpunten te voorkomen. Plotseling stuurt de Bruijn v. d. Berg het water uit. Met vijf tegen zeven blijven de H.V.G.B.ers doorwerken en beletten de Waterratten te scoren., zoodat als de Bruijn het einde fluit, H.V.G.B. met 10 heeft gewonnen. Na afloop der wedstrijden reikte de heer Warnier aan de deelnemende vereenicing herinneringsplaquetten uit en aan de win nende ploegen de door hen veroverde prijzen. Hierna behoerden de openingswedstrijden weer tot het verleden. Rest ons nog te vermelden dat het Politie- Muziekcorps onder leiding van den heer V. 't Hoff deze demonstratie opluisterde. De volledige uitslagen waren 4 x 50 M. estafette voor meisjes tot en met 16 jaar. 1 D.W.R., 3 min. 5,2 sec. 2 Zignea, 3 min. 6,4 sec. 3 De Delft, 3 min. 34.4 sec. 4 x 50 M. estafette schoolslag voor vete ranen. 1 D.W.R., 3 min. 18,2 sec. 2 Y.V.G'B., 3 min. 23 sec. (gedi qualifi- ceerd) 3 De Delft 3 min. 37,2 ?ec. 4 P.S.V., 3 min. 37,4 sec. 4 x 50 M. wisselslag estafette ceren 1 D.W.R. 2 min. 25,4 sec. 2 H.V.G.B., 2 mkn. 28 sec. EINDEXAMENS F. R. S.-AFDEEL1NG. GEMEENTELIJK LYCEUM HAARLEM Geslaagd J. C. Abspoel S. A. Bartstra W. C. Kors Johanna M. A. Kruger J. A. Oonen- brug J. T. C. Schipper P. van Tiel D. B. Abegg A. H. J. Bauwer A. H. van den Berg C. Bultman D. G. Dillenius J. van Duin Th. van Eek J. P. Hagen P. C. van Houten C. A. Jeekel J. Visser J. W. BrandTh- H. Sandrock L- E. van 't Sant W. Th. Schnerr Annie Schrijver Anna M. Slicher J. van der Steur Johanna H. J. van der Tak H. W. Wiersma Th. Chabot B. J. W. van der Geld J. van Gulik; A. N. J. van Hees B. J. A. Herweijer M. A. Kaub J. Tj. de Koningh J. G. Ma- ^urel G. L. Muller J. Over. WA, tAtaaaza Hoogerwoerd. Het huis, bijgenaamd Hoogerwoerd, aan de Hoogerwoerdstraat (nieuw (Noord-Haar lem) staat te koop. Dat wekt allerlei gedachten op. Laten we met het nabijzijnde beginnen. Een dertig jaar terug was het nog een der boerderijen aan het Schotervoetpad, dat vóór 1884 aan het Zieken-, tegenover het Stads Armen- en Ziekenhuis aan den Scho tersingel begon. In 't laatst der vorige eeuw was het nog een echte boerenwoning op en top met de begraafsplaats als aclttergrond, voor zich de langzaam afdalende weidegrond naar de spoorbaan den Helder, links de boerderij Het Huijs met het Torentje, rechts die van Melissen (voor 20 jaar geleden afgebrand en nooit herbouwd). Maar Haarlem werd te klein. Men ging over de schreef. Bouwexploitanten kochten het buiten Het Klooster, waaraan Klooster straat en Regulierenstraat nog herinneren. Daar brak een bouwwoede los, die van het kleine boeren dorp met plrn. 600 inwoners, een maakte met een sterk groeiend stads kwartier, het Schoterkwartier, dat den Raad langzaam maar zeker veranderde. Toen ging men ook aan deze zijde bou wen. Het beleg van Huize Hoogerwoerd begon en Kleverpark II nestelde zich om de oude woning heen. De boerenwoning bleef. Alleen een paar straten rechthoekig daarop vormden een verhooging in het wei land, dat zich tot Bloemendaal uitstrekte. Vele 20 tot 30-jarigen zullen zich nog het prettige kinderfeest herinneren, dat daar gevierd is. Intusschen waren de weilanden in bezit van een exploitatiemaatschappij gekomen, die haar krachten eerst na den oorlog begon te ontplooien. Tal van straten en pleinen verrezen betrekkelijk snel ,ai!e met namen van boomen. Een groot stadskwartier ontstond, dat front maakt met station Bloemendaal en het Kinheimpark. En toch zitten we hier middenin een polder, waar het vee steeds schaarscher wordt. Het is de Schoterveen- polder, waarvan het molentje aan de Klever- laan voor de bemaling zorgt. De Schoter- veenstraat, een der voormalig geprojecteerde straten, tegenover Huize Hoogerwoerd, zal eeuwig aan den ouden toestand blijven her inneren. En waarom maken wij nu melding van de eenvoudige boerenwoning, waarvan nu niets meer aan het veebedrijf herinnert? Zoo dikwijls toch verrijst en verdwijnt een huis. Omdat deze woning nog een herinnering was aan een middeleeuwschen toestand. Ze vormde het middelpunt van een heerlijkheid. Bij de annexatie wezen we er reeds op, dat de gemeente Schoten ontdaan was uit de samenvoeging van het z.g. Oud-Schoten, al eeuwen een kom met eenige gehuchten. Daarvan was Hoogerwoerd van Haarlem afgerekend het tweede. Maar het zuiden- grensde Hoogerwoerd, de heerlijkheid aan Zuid-Akendam, naar het noorden aan Scho terbosch en aan het Oosten en Westen aan Noorderbuiten-Spaarne en Delft. Veel valt er van de oude historie van Hoo gerwoerd niet te vertellen. Van Ollefen, de laatste 18-eeuwsche Stads- en Dorpsbeschrij ver, wist te vertellen dat Jan van Persijn, heer van Waterland de heerlijkheid in 1336 in eeuwige erfpacht gaf en dat die erfpacht in 1497 werd afgekocht. De ambachtsheerlijkheid kwam in 1526 aan het Klooster der Regulieren aan den Schoterweg, even buiten Haarlem. Die Regulieren deden verdienstelijk werk als ziekenverplegers en deden ook tijdens het Spaansche Beleg prachtig werk. Toen in het laatste der tweede helft der I6e eeuw veel geestelijke goederen werden verkocht, kwam de stad Haarlem in 't bezit der ambachts heerlijkheid. Haarlem streefde er naar alle heerlijkheden in den omtrek in berit: te krijgen.Deaankocp daarvan stond in nauw verband met de kwestie der binnenvaarten. Haarlem wilde toch, dat alle scheepvaart in Holland langs Haarlem ging. Dc heerlijkheden aan en langs de Haarlemmermeer. Vooral kocht onze Spaarnestad tot behoud van de vaart op Haarlem en om het graven van zooge naamde binnenvaarten te beletten. De andere kocht ze vooral om het bezit eener goede politie. De rechtsmacjht van Haarlem strekte zich n.l. niet verder uit dan tot de grenzen, de vrijheid van Haarlem. Een misdadiger buiten Haarlem was voor een misdrijf binnen Haarlem gepleegd, over de grens vrij. Vooral in de hooge heerlijk heid van Brderode woonden veel lui, die Haarlem als jachtveld beschouwden. Daartoe kwamen ze vóór 't sluiten der poorten in de stad om bij 't openen, vóór en aleer dus hun euveldaden ontdekt waren, buiten Haarlems gebied te komen. Op deze wijze kocht Haarlem de heerlijkheden Noord- en Zuid-Akendam (aan den Schoterweg, dicht bij de Jan de Breukstraat staat nog een grens paal. Schoten, Zaanen, Schoterbosch, Hoo gerwoerd, Schotervlieland, Haarlemmer- liede, Hafambacht enz.) Nadat de hooge heerlijkheid Bredercde aan de Grafelijkheid was vervallen, gingen de Staten deze in kleinere splitsen en ver- koopeti/ maar behielden de jurisdictie aan zich- Om minder gewenscht bezoek te kun nen bestraffen, kocht Haarlem 22 November 1722 de heerlijkheden Tetterode, Vogelen zang en Aelbrechtsberg voor f 30000. Nu had Haarlem de jurisdictie over den heelen omtrek, behalve Heemstede. Evenwel in het leenregister der Graaf lijkheid moest een bepaa'd persoon zijn ingesc^reven. Een lid der vroedschap werd daartoe aangewezen en op hem een leenbrief gepasseerd. Deze was dan sterfheer, terwijl de Burgemeester cf een der oudste leden der vroedschap de rechten der heerlijkheid uit oefende zonder er zei de voordeelen van te hebben. Die baten kwamen aan de stad. Sinds 31 Juli 1851 heeft Flaarlem de ambachtsheerlijkheid over Hoogerwoerd niet meer. Die titel werd verkocht. Een dorp, zelfs een gehucht Hoogerwoerd is er nooit geweest. Er waren slechts weinige verspreid liggende woningen. Volgens oude schr'F'ers, moet er 09k een kasteel Hooger woerd zijn geweest. 'Zeker is evenwel, dat er ook een buitenplaats is geweest, die in een ascadia of herderszang breedvoerig is beschreven. MINDERJARIGEN OP STAP. Zondagavond omstreeks 11 uur werd door de politie op Zandvoort een 17-jarig meisia uit Haarlem zwervende aangetroffen. Zij werd door de zorg van de politie naar de ouders teruggebracht. Vrijdagavond weid een 16-jarige jongen uit Leiden op het ea.ttionsemplacement te Zandvoort zwervende aangetroffen. Hij had nog 3 centen in zijn bezit. Zaterdag is hij aan de ouders terugbezorgd. De Sportpark-Beker. Door de Haarl. R. K. Com. voor Licha melijke opvoeding zullen ten bate van het R. K. Sportpark van Haarlem wederom Be ker-wedstrijden worden gespeeld. In de maanden Augustus en September zal de kleine Sportparkbeker worden verspeeld en wel onder de R. K. Voetbal-vereeni gingen welke spelen in de D.H.V.B. In 1926 werd deze Beker gewonnen door H.B.C. 2. De Beker wordt eigendom van die vereeni- ging welke hem tweemaal achtereen of drie maal in het geheel wint. Het inleggeld bedraagt ƒ1.50 per elftal. De inschrijving is thans opengesteld en sluit op 30 J.uli 1927 bij den secretaris der Com., den heer H. J. van Tol Jr., Joh. de Breukstr. 33 te Haarlem., bij wien tevens nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Het inleggeld moet bij de inschrijving worden voldaan. De com. rekent op inschrijvingen van alle clubs uit Haarlem en Omstreken, zoo: als T.Y.B.B. 2, H.B.C. 2, R.K.V.Z. 1, Geel-Wit 1, D.S.S. 1, Victrix 1, Santpoort 1,T.Z.B. 1, W.T.C. 2, Beverwijk 2, D.E.M. I, Onze Gezellen 1. Seer. J. J. Loerakker, Lceuwerikstraat 13. Haarlem. BOOTTOCHT. Zondag a.s. bouat onze vereeniging een boottocht naar Volendam, alwaar het eer ste elftal levens een wedstrijd moet spelen. Zij die kaarten willen hebben, kunnen zich wenden tot het bestuur. Nog een tiental kaarten zijn ter beschipping. Prijs 1.50. SANTPOORT III—ONZE GEZELLEN II 0-1 Het tweede elftal speelde voor de demi- finale voor de seric.vedstrijden van Sant poort. Door het slechte weer was ba'con- trole bijna onmogelijk, zoodat van beide kanten niet dat spel werd getoond, zooals we dat gewend zijn. Santpoort is iets ster ker en onophoudelijk is het O. G.-doel in gevaar. Toch komt rust met blanken stano. Na rust denkt men Santpoort te zien win nen, doch dc Gezellen-keeper denkt er an ders over en onverbiddelijk retourneert hij telkens het leedr. Eenmaal heeft O. G. geluk, wanneer de keepergepasseerd is en de back juist de bal van den lijn kan halen. Na twcelf minuten wedt O.G. bij een uit val keihard tc scoren, (0—1). Overweldigend komt Santpoort opzetter; en alle zeilen moeten worden bijgezet om schoren te voorkomen. Santpoort is niet ge lukkig, wanneer zij even voor het einde hard tegen de 'at aan schiet. Wanneer scheidsrechter Titlemans einde aankondigt, heeft O. G. gewonnen, hoewel een 21-overwinning vcor Santpoort dc verhouding beter had aangegeven. „BATO". Bovengenoemde Gymnastiek Vereeniging zal op Zondag 24 Juli a.s. een fietstocht hou den naar de Haagsche Schouw, vertrek 's morgens 7 uur van de Groote Markt. Voor de aospiranten is een uitstapje vast gesteld op Zondag 31 Juli, vertrek 's morgens 8.30 uur van de Groote Markt. Einde October zullen onderlinge wedstrij den worden gehouden, waarvoor mooie prijzen beschikbaar gerdeld zijn. Het bestuur van „Balo" heeft eenige wij ziging ondergaan, en is nu samengesteld als .volgt De heer A. Prent, voorzitter, W. Versteeg, secretaris, A. J. v. Doorn, penningmeester J. cle Braber, commissaris van materiaal C. Th. Smal, commissaris, mej. E. Oene, penningmeesteresse, mej. C. Braun, secre taresse, mej. T. Möhringer, conimissaresse. NIEUW CLUBLOKAAL B. V. „VRIEN DENKRING". Na een kortstondig verblijf in het lokal van den heer Rooc'enburg aan de Spekstraat., heeft de B. V. „Vriendenkring" beslcg ge legd op een ander clublokaal, n.m. in café „De Doelen", van den heer Slot aan de Doel- straat. Dinsdag 19 Juli 3,s. des avonds te 8 uur vindt de c.fficieele opening plaats, waarna de eerste wedstrijden zullen gespeeld worden om de „Hillenbekcr". Het programma luidt 19 Juli H. B. C. „Vriendenkring". 20 D. O. S.Insulinde. 21 Ons GenoegenH. E. T. E. IJ. 22 OlympiaD.E.S. Alle wedstrijden vangen aan te 8 ure. H. S. C. EXCELSIOR. De uitslag van Zondag geho-^pn wed strijden, was ris volgt. Wecdstriji ever plm. 30 K.M. met voorgift (handicap), hiervoor kwamen aan den start en vertrokken res pectievelijk J. v. Heerden, J. Kipshsgen, G. Makkelie. W. Sleutel, H. de Haas/W. Scheffer, P. Eggink, W. v. Dok, H. v. d. Beeke, C. de Nijs en A. Michel. Na een spannenden wedstrijd behaalden P. Eggink de overwinning 2. J. H. Kips hagen 3. W. v. Dok 4. H. de Haas, 5. W. Scheffer 6. W. v. d. Beek 7. C. de Nijs. De record rit HaarlemSlcterdijk en terug, werden de volgende tijden gereden n.l. C. de Nijs 48 min. 21 seconden, W. v. d. Becke 48 min 22 sec. H. de Hars 48 min. 38 sec. N. Sleutel 53 min. 32 sec. A. Michel pech. Zondag 24 Juli record rijden 8 uur Haar lemden Haag en terug. Oik egrijpelijk genoeg verloor Haarlem I Zaterdagmiddag in Amsterdam van Blauw Wit, dat tot dan toe nog geen enkelen wed strijd gewonnen had. ITet Haarlem negental bestond uit Beet?, Vrugt, Smit, Huisman, Kuling, Wulfh.orst, Kerker, Akkerman en Flunik. Reeds in de eerste inning kreeg Blauw Wit een voorsprong van 6 punten, mede door de hulp van een slecht kijkenden veld- scheidsrechter. Drilling wierp niet over weldigend, doch al weer waren de Haarlem mers slecht aan slag. Smit kon door een pijnlijken arm niet voor Haarlem werpen. Beets nam die taak niet onverdienstelijk over, doch raakte tegen het einde van den wedstrijd vermoeid. Haarlem speelde acht en Blauw Wit zeven innings. Uitslag: Haarlem: 0-3-2-0-0-1-2-2is 10 Blauw W. 6-1-0-0-6-2-2 i5 17 Zondagmorgen ontving Haarlem II. Blauw Wit II. Dat kwam in de plaats van A.G.H.C. II, dat uitstel gekregen had. Na drie innings stond Blauw Wit met 212 voor.. Het spel van Haarlem was zeer slecht. Ondanks drie verschilende werpers kwa men een aantal spelers van Blauw Wit met vier wijd op het eerste honk. Bovendien werden veel geslagen ballen zeer slecht aan gegooid. In de twee volgende innings kwam Haarlem wat los. In de vierde werd uit stekend geslagen door Kerker-Ten Brink en Hoogendoorn, zoodat in die beurt zelfs vier Haarlemmers binnen kwamen Kans om te winnen bestond echter niet meer. Wegens tijdsgebrek werden slechts vijf innings ge speeld. Uitslag Blauw Wit II 4-7-10-2-10 is 33 Haarlem II 0-0-2-4-1 is 7 Ie Klasse. V. R. A. Ajax (L.) Gewounen door V.R.A. met 105 runs op de le innings. V.R A. le innings 141 (J. Rincker 19; Dr. C. A. Lobry de rBuin 26: G. Hamburger 43; J. Elers 10; J J. L. T. de Meyere 10) W. Eigeman 7—61; Th. Rice 270. Aiax le innings 36 (W. Eigeman 17) J. Rinckre 622; G. v. d. Chijs 27; G. Ham burger 25. V.V.V.—H.C.C. II Gestaakt door V.V.V. le innings 139 JW Grootmeyer 24; E. A. Kost 27; J. N. Slag 40; G. Nreda 12; J. J Grootmeijer 11*) L. Sodderland 549; P. Jansen 335: Mr. H. Kessler 15. H.C.C. le innings 36 voor 1 (A. M, J. de Beus 26) J. J. Grootmeijer 118. HilversumH.C.C. I Gewonnen door H.C.C. met innings en 36 runs. Hilversum le innings 66 (G. Bierman 41*: G. J. Meijers 12) Mr. J. Koeleman 528; M. Jansen 226. HaarlemH.D.V.S. Draw. QuickA. C. C. Gewonnen door A. C. C. met 56 runs op de le innings. A. C. C. le innings 99 (J. .Sprayt 21; H. Mahler 21; N. Selles 26] Terwiel 5—46; Rees 435. Quick le innings 43 (M. den Hartog 12; A. Terwiel 13) R. Beuth 517; H. Oliver 322. A. C. C. 2e innings 66 (N. Tienstra 31: Ch. Duson 13), Terwiel 629; P. M. Rees 4—25. Quick 2e innings 51 voor 5 ftijd) (M. den Hartog 21 P. M. Rees 14) Beuth 225; Oliver 2—22. 2e klasse Noord. Ajax Ajax (A.)Vleermuizen. Gewon nen door Ajax met 91 runs op de le in nings. Vleermuizen 91 en 28 voor 1 (opgegeven docr A:ax). Ajax 182 voo r4 (gesloten). V.V.V. 1.1Albion. Gewonnen door V. V.V. met innings en 24 runs. Albion 94 en 43. V.V.V. 161. R. en W. IIHaariem IL Gewonnen dcor Haarlem met 5 runs op de le innings. R. en W. 194, Haarlem 199 voor 4. R.C.H.—V.A. A. IL Gestaakt door V. T. A. V. R. A. le innings 28. C. V. H.—A. V. O. S. Gewonnen door A.V.O.S. met 10 runs en 8 wickets op de eerste innings. J. Stol en K. Rijpma openen op het bowlen van H. Klerk en D. Brouckmann. Spoedig blijkt, dat C.V.H. zeer gehandicapt is wegens het niet mee spelen van A. J. Roodt en O. Keijzer, tenminste het geheele elftal met uit zonde:! ng van K. Rijpma en Kievit, faal6t Vooral Brouckmann weet met succes den bal te hanteeren. Vcor zegge <9 rurs, zat geheel C. V. H. weer tegen de „groene berm". Hiervan had Rijpma 11, Kievit 10 not out. H. Klerk 4—19. D. Brauchmann 619. J. Klerk 0—4. Chr. Klerk en C. J. Kroon openen op het bowlen van A. Koon en H. Traanberg, die ook weer eens van de partij is. Chr. Klerk gaat voor een nuttige 16 runs out. De twee volgende menschen zijn ook spoedig ver dwenen, doch C. J. Kroon scoorde 22 not Op 59 wordt door A.V.O.S. wegens de slechte weersgesteldheid gesloten, voor het verlies van 3 wickets. A. Kroon 1—16. H. Traanberg 116. C. Oldenburg 0—9. K. Rijpma 01. DE ZEEUWTJES OP DE PLANKEN. Zaterdagavond bad ten bate van de slacht offers van de Stormramp een weldadigheids voorstelling plaats. Al was de zaal niet geheel gevuld rekening houdend met den tijd van 't jaar, was de opkomst zeer bevredigend, 't Was een zeer interessante aanblik. Dat too- nee' met die ras-echte Zeeuwtjes en Zecuwin- netjes in hun eigen dracht en sprekend hun eigen dialect. 't Tconeelstuk heette „Baas Jan." De ten- denz van het stuk was, hoe God die menschen bezoekt, die het geluk van hun kinderen aan hun geld en eerzucht offeren. Vooral het spel van Leijntje en Pieter was zeer goed. Zij beleefden hun rol naar waar heid, zonder opgeschroefdheid van gevoel, maar met berusting. Kees bracht er de „note comique" bij en muntte uit in z'n rol. De „kornrisse" gaf ons een goed idee van hoe 't er in Zeeland toegaat en doet ons dien gullen boerendans verre verkiezen boven het idiote getrekkebeen in onze steedsche dan cings. Vooral daar was de tegenstelling tus schen de bedroefde Leijntje, die in den „Rooien Arend" bedienen moest, en de vroo- lijk dansende boertjes en boerinnetjes psy chologisch zeer juist gezien. Het spel heeft ongetwijfeld allen ten hoog ste voldaan, getuige het luide en herhaalde applaus, dat na ieder bedrijf weerklonk. Aan de hand van eenige statistiesche ge gevens wees de heer van Teteringen als se cretaris van de Zeeuwsche Vereeniging „Zee land" die hier ten bate van de slachtoffers van de Stormramp speelde, op den achterstand van onze stad Haarlem in haar hulpverleening voor de geteisterde gebieden. Waar, om de scgade te dekken, iedere inwoner van Neder land 38 3/10 cent zou moeten bijdragen, was het te kort van Haarlem momenteel 4.300. Spr. hoopte, dat deze avond een gflinke aflossing zou bewerkstelligen, en binnen niet al te langen tijd, Haarlem zijn plicht gedaan zou hebben. Een woord van bijzonderen dank aan spelers en muzikanten, die den avond in derdaad tot een zeer aangenamen hadden ge maakt, wees het s'ot van sprekers toespraak, en tenzeerste juichen wij, dat ijveren voor onze getroffen landgenooten en dien grooten weldadigheidszin toe, welke laatste in Hol land nog zoo krachtig leeft. PEKING, 18 Juli. Tsjang Kai Sjek, de bevelhebber van de troepen te Nanking, heeft met de Noordelijken een overeen komst gesloten, waarbij wordt bepaald, dat hij de provincie Shangtoeng niet zal aanvallen, terwijl de Noordelijken niet uit het Zuiden naar Shantoeng zullen optrek ken. Hierdoor is Tsjang in de gelegenheid naar Hankau op te rukken, om dé commu nistische leiders te onderwerpen. Gemeld wordt, dat Borodin aan boord van een Duitsch stoomschip onsnapt is. Men ver wacht, dat hij op zee op een Russisch stoomschip zal overgaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 12