«msrnsmm lottgering V erkeers.osigevallen, voor DEKENS Verkeersongevallen. Anislerdamsclse Beurs CHEQULKOERSEN Centrale Verwarming v STADSNIEUWS. burgerlijke stand. Agenda 19 Juli Vacantie-uitstapjes Haarl. R.K. Vereeniging voor Groote Gezinnen. R. K. Middelb. Meisjesschool der Eerw. Zusters Franciscanes sen van Heijthuizen aan de Koningstraat. Jubileum G. van Harreveld. Agenda van de St. Josephs-Gezellen Vereeniging Haarlem I, van 19 t.m. 25 Juli. DE BROEDER VAN DE HEIBLOEM OP BEZOEK. Serenade. Begrafenis Mr. Mullerbrands. Programma. St. Franciscus Liefdewerk. GEMEENTERAAD. GEMENGD NIEUWS. Een groentewagenbestuurder veroorzaakt door zijn onoplettendheid een ernstig ongeluk. De brand in de Loosduinscbe groenteveiling. Het bezoek der Koninklijke Familie aan de Mijnstreek. De Spaarne-Bank, Haarlem 498 449 244} 455 176} 74} de Spaarne-Bank, Haarlem LAATSTE NIEUWS. Het spoorwegverkeer in Tirol. Onweer boven New-York. EEN COMPLOT ONDER DE INLANDSCHË MILITAIREN OP JAVA. Een communist gedood; verscheidene inlanders en deserteurs gearresteerd. EEN ONTZETTEND AUTO- ONGELUK OP DEN WEG GRONINGEN—MEPPEU Een auto ïe water gereden. Vijf dooden. i Een auto op den Goudschen weg in volle vaart tegen een boom gereden. WEDEROM ZWAAR WEER IN SAKSEN. Verschillende noodwerhen en bruggen weer vernield. (Advjk Sociëteit „St. Bavo" Ledenvergadering Nut en Sport 8 uur. Personeel „Hu- bertïna" 8 uur. Rechtskundig bureau half 9. R.-K, Militaarenvereeniging Zoetestraat 14. Reddingsbrigade „St. Franciscus" 8 uur. Groote- of St. Bavokerk. Orgel-concert van 2 tot. 3 uur. Statenzaal - Prinsenhof» Vergadering Provinciale Staten van Noord-Holland, half 11 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8, uur „Luxori'-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kunstzaal J. H. de Bois. Expositie van schilderijen door Charles Guérin tot 30 Juli a.s. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 3—4 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'A uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo'' Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7—9 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8—10 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. - Telefoon 10049. Alle werkdagen van* 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 8—9 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot' Mevr, Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. •Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvereeniging. N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. •30 Ji - - O/jgavaJJepdienst Centrale oproepplaats aan bat gebouw van de Brandweer (Ged. -Oude Gracht), Uitsluitend Telef. 14141. /eel medewerking door jonge dames aangeboden, doch meer hulp blijft welkom. Het beroep, dat de vorige week in ons blad werd gedaan op de R.K. jongedames van Haarlem en omstreken, is niet onbe antwoord gebleven. Eerlijk gezegd verwon dert het ons niet. Voor een dergelijk, bij uitts.ek practisch sociaal werk voelen onze Roomsche vrouwen en meisjes altijid veel. En dan is dit werk nog uiterst dankbaar bovendien. Men moet er de dames over hooren, die reeds gedurende de vier voor afgaande jaren de uitstapjes hebben mede gemaakt; hoe de kinderen hunne erkente lijkheid toonen door het bewijzen van kleine attenties en hoe trotsch zij zijn als zij voor de dames tasch of mantel mogen dragen. Evenwel, al hebben zich bereids een aan tal dames voor medewerking aangemeld, het aantal kinderen, dat dit jaar voor deel neming aan de uitstapjes in aanmerking komt, is ook al weder uitgebreid en komt thans welhaast over de 400. Het hhoeft dan ook wel niet te worden aangetoond, dat meer hulp van de zijde van onze Roomsche jonge meisjes van Haarlem en Omstreken aan het Bestuur der Vereeniging voor Groote Gezinnen bijzonder welkom zal zijn. Het bestuur houdt n.l. vast aan den regel, dat bij elke groep kinderen een vol doend aantal jongedames als geleidsters aanwezig moet zij.n Wanneer men nu be denkt, dat het aantal deelnemende kinde ren allereerst in twee helften wordt ver deeld (jongens en meisjes) en dan elke helft weer in drie groepen wordt gerang schikt, uitgaande van de Spaamekerk, de Kleverparkkerk en de Kathedraal, 'St. Bavo, dan is het duidelijk, dat voor toe zicht en geleide een groot aantal dames benoodigd is. Liever vermindert het Be stuur het aantal uitstapjes, dan dat een groep met onvoldoend geleide wordt uit gezonden. Hét Bestuur vertrouwt echter vast, dat nog" vele jongedames, die hare aanmelding tot nu toe hebben uitgesteld, zich thans alsnog spoedig voor medewerking zullen opgeven. Het is misschien goed hier nog bij te vermelden, .dat de medewerksters aan de vacantie-uitstapjes worden gevonden onder alle s'.-.nd enen kringen. Niemand behoeft zich dus te leten weerhouden door de ge dachte, dat zij zich bij de medewerkende dames wellicht niet zal thuis gevoelen. Het Bestuur is er tot nu toe gelukkig in ge slaagd het geleide voor elke groep zooda nig samen, te stellen, dat onder de dames onderling ook een aangename verhouding bestond. Verschillende jonge dames schijnen zich voorts' van aanmelding voor dit werk te la ten afhouden door de meening, dat alleen medewerking wordt gewenscht van dames, die alle negen uitgaansdagen mee kunnen gaan. Niets is echter minder waar. Hoewel het bestuur zich uiteraard aanbevolen houdt voor de- medewerking van dames, die zich voor den geheelen duur van de vacantié willen verbinden, is het reeds zeer dankbaar,' indien dames zich voor minder dagen beschikbaar willen stellen. Ook me dewerking vdor één enkelen dag wordt op pri)9 gesteld. Gemakshalve vermelden wij nog eens, dat de uitstapjes zullen plaats hebben op 29 Juli, 2 Augustus, 5 Augustus. 9 Aggustus, 12 Augustus, 16 Augustus, 19 Augustus, 23 Augustus, en 26 Augustus a.s. Men kan zich' voor medewerking aanmel den (desgewenscht ook telefonisch onder no. 11914) bij den heer W. J. B. van Liemt, Anegang, hoek Warmoesstraat, waar bo vendien alle gewenschte inlichtingen gaarne worden verstrekt. Spoedige aanmelding wordt, met het oog op de naderende vacantie, dringend aanbe volen. Tc Velsen. Een Amsterdamsche vischauto komende van IJmuic'en en bestuurd door J. Th. L„ is gisteren bij het uitwijken voor eenige honden, in het zijkanaal B. gereden. De inzittenden wisten er bijtijds af te springen Een hunner bekwam een armwond. Hij moest door een dokter worden verbonden. De auto werd zwaar beschadigd. Auto tegen een hek te Vogelenzang. Zaterdagnacht omstreeks twee uur kwam een auto uit de richting Vogelenzang be stuurd door den heer B. uit Amsterdam. Vermoedelijk door onbekendheid daar ter plaatse reeds de bestuurder vanaf den Vo- mejuffrouw Prins in, met het gevolg dat hij tegen een der pilaren en het hek terecht kwam. Deze werden belangrijk beschadigd. Eveneens beliep de Auto ernstige schade en moest naar een garage in Aerdcnhout worden gesleept. Wonderlijk genoeg liep dit ongeval zonder persoonlijke ongelukken ai. Op initiatief c'er Eerw. Zusters van boven genoemde school, werd in 1926 opgericht en in werking gesteld een Middelbare school voor meisjes, waarvan de ondergrond wordt gevormd door de 3-jarige Mulo-klasse. De resultaten van dit le leerjaar bleken bij a'en overgang van de 4e naar de 5e klasse. Bevorderd werden de leerlingen; Wallij Bomans, met eerv. vermelding; Lies v. d. Bosch; J, A. Krieger, Bennij Lampe; Doortje de Neijn van Hoogwerff, met eerv. vermelding; Rie Okhuisen; Antoinette Pack, met lof. Afgewezen geen. Zaterdag 16 Juli was het 25 jaar geleden, dat de Heer A. van Harreveld, Electrotech- nicus bij het Gem. Electriciteits-Bedrijf in dienst der Gemeente Haarlem trad, zooals wij reeds meldden. De heer van Harreveld heeft steeds een belangrijk aandeel in de leiding van het bedrijf gehad en zich in den loop der jaren als een humaan chef doen leeren kennen, zoodat dit jubileum van de zijde van het personeel met zeer veel be langstelling tegemoet werd gezien. Nadat de jubilaris te kwart over twee ten stadhuize door den Burgemeester was gecomplimen teerd, waarbij het gebruikelijk souvenir na mens het Gemeentebestuur werd ter hand gesteld, ontving de heer van Harreveld in zijn woning verschillende deputaties uit het personeel, en werden hem eenige fraaie ge schenken aangeboden. Namens de ambtenaren voerde de heer van Eek het woord en werd den heer van Harreveld een prachtige projectielantaarn aangeboden, vergezeld van een door den heer G. Luitingh gecalligrafeerde oorkonde. Ook het Nationaal Verbond van Gemeenate- Ambtenaren deed bij monde van den waar nemend voorzitter, den heer A, A. Hille- brand, van zijn belangstelling blijken, terwijl verder vele vrienden en bekenden hunne opwachting maakten. Een schat vap bloe men gaf uiting aan de gevoelens van vriend schap, waarin de heer vat^ Harreveld zich mag verheugen en zal hij dezen dag nog lang als een blijde herinnering kunnen geden ken. Dinsdag: Repetitie vioolclub van 810 uur in de bovenenzaal. Woensdag: R.-K. „Zwaluwen", Elftalcom missie, 8 uur. Repetitie muziekver. „Utile Duld" van 810 uur. Repetitie Rederijkers „St. Genesius", 8 uur. Donderdag: Repetitie Zangersgezellen, half 9 uur. Vrijdag en Zaterdag geopend van 810 iiur. Zondag: Geopend van 122 uur en van half 710 uur. Verplichte opkomst van 8 half 10 uur. Spaarkas 8 uur. Maandag: Clubavond leden damclub T. en P. van 810 uur in de bovenzaal. Men schrijft ons; Broeder Anastasius. U kent hem toch? Ja zeker, u kent hem wèl. Jaarlijks wordt zijn bezoek aangekondigd vanaf den kan sel met het stereotype; Deze week zal de broeder van de Heibloem zijn jaarlijksche collec'te komen houden. Voor een ieder rijst dan terstond de statige figuur van den broe der met den nooit kwijnenden glimlach op het gelaat, gekleede jas en lange 'broek in stemmig zwart, terwijl zijn boord als van de priesters, ons komt verhalen van zijn geeste lijken stand, dien ge intusschen reeds lang van zijn gezicht gelezen hebt. Want dat ge zicht, (ja, waar ligt dat nu aan?) dat kan niet anders dan van een broeder zijn. Hij komt giften inzamelen voor het ge sticht, waarmede hij is samengegroeid en waarvan hij de algemeen-aanvaardde ver tegenwoordiger is, van de Heibloem. Aan adressen, die hij voor het eerst aan doet, heeft hij het reeds zoodikwijls ver kondigd: hij is broeder, Broeder Anasta sius van de Heibloem, en de Heibloem, dat is! het gesticht, waar arme en onverzorgde jongens een toevluchtsoord en een uitmun tende vakschool vinden, om later als be kwame vaklui voor het leven klaar te staan. En het doel van zijn jaarlijksche komst is een offertje voor dat schoone doel. Zoo kent bijna ieder in deze streken den broeder van de Heibloem, want reeds jaren lang weet de Congregatie der Broeders geen beteren uit te sturen naar de Hol landsche gewesten dan Broeder Anastasius. Maar meent niet dat gij hem kent. U kent hem alleen in functie. U moest met hem aan tafel zitten of een uurtje converseeren, zoo als wij doen des middags en 's avonds, als hij van zijn vermoeiende tochten naar de pastorie is» teruggekeerd. Dan komt Broe der Anastasius los, dan valt het licht op alle zijden van zijn persoonlijkheid. Zoo juist naïef, dan slim-berekend, nu eens leer gierig, dan doceerend, berustend en toch strijdvaardig. Hij schat en telt den uitslag van zijn bedeltocht als een prozaïsche bankier, maar met zijn 60 jaar verhaalt hij van de missie in China als een idealist, die nog beginnen m et. Hij is kinderlijk blij met den hand druk vank een hooggeplaatste en geet hoog op van zijn potende vrienden, die hem col legiaal behandelen. En ge kunt naar hem luisteren hoe hij mannen van naam, met wie hij in debat is geweest, heeft afgetroefd. Toch zoudt gij u vergissen, als gij meent, dat zijn omgeving hem ontgaat. Hij bestudeert u waar gij bij zit en stelt zijn diagonse vast. Daarna experimenteert hij met een aan tal welberekende steekproeven, in den vorm van een loftuiging, een vraag, een aanvecht bare stelling of iets dergelijks. En kalm wacht hij al hoe gij reageeren zult. Maakt hij in den loop van de conversa tie een fout nog vóór de aandacht er op vallen kan, heeft hij ze hersteld. Dan lacht hij fijntjes in zich zelf over het slagen van zijn handigheid. Hij kan als altijd onbeweeglijk een kwar tier achtereen zwijgend toeluisteren, alsof hij alleen leeft om zijn kennis te vermeer deren, maar wanneer hij zijn oogenblik ge komen acht, kan hij met zekere beslistheid die imponeert, het,woord overnemen, om u in alle takken van wetenschap te onder richten, om u te overtuigen, van het nut van paedagogie en alles wat daarmee sa menhangt. Van zulke zware stoffen naar het gebied van de normale is slechts één stap. Hij werkt met grooten ernst de grond slagen van een levensbeschouwing uit, die natuurlijka de levensbeschouwing van alle menschen wezen moest. Hij moraliseert over de kwalen van onzen tijd en zonder nu juist den mond steeds vol te hebben van lof over „den goeden ouden tijd" laat hij u toch weten dat slechte bioscopen niet ge noeg geweerd kunnen worden, vertelt hij hoe „stout de kinder entegenwoordig zijn, dat zij de deugd van gehoorzaamheid niet meer kennen en dat, zoo hij priester was, hij dikwijls zou precken over de gehoor zaamheid. Maar, gelden is zijn woordenrijkdom zoo groot, zijn overtuiging zoo enthousiast, als wanneer hij begint over zijn jongens, die een positie in de wereld veroverd hebben, over zijn jongens, die hij als bekwame vak lui weet te plaatsen bij de grootste bedriji- ven van het land. In zulke onbewaakte oogenblikken gebeurt het hem zelfs, dat hij op zijn stoel heen en weerschuift en zijn handen tot gebaren uitstrekt. Dan hebt ge maar te luisteren. Want hij gaat altijd ver der en vergeet zijn omgeving. Wel in ver halende trant, maar op een toon als stond hij voor zijn jongens, hoort gij de laatste vermaningen, die hij hun meegeeft bij hun intrede in de groote wereld, waarbij hij wijst op het roode gevaar, dat ook hen zou kunnen aangrijpen en meesleepen. De „rooien" zijn zijn besliste tegenstanders. Het is meestal over tijd, eer wij onder een reeks zegewenschen van den Broeder de nachtelijke rust ingaan. Des mo-gens is de Broeder weer vroeg present. In een bescheiden hoekje van de kerk bidt hij stil deg ebeden, die zijn Con gregatie hem voorschrijven. Hij gaat god vruchtig op audiëntie bij den Koning, voor Wien hij dien dag weer langs de huizen zal gaan. Zoo gestrekt staat hij weer vroeg klaar om den last en de hitte van den dag te dragen. Als hij naar zijn schatting alle parochia nen „gehad heeft, kondigt hij zijn vertrek naar elders weer aan. Ziet hij de kans schoon, dan staat hij, vóór dat bij het be merkt, midden in de kamer achter een stoel omzijn afscheidswoord te spre ken. Woorden van dank voor gastvrijheid en vriendschap, vloeien zonder tusschen- pooze als een breede stroom, het duidelijk getuigenis van zijn dankbaar hart, Aan allen, die vriendelijk en dankbaar waren, worden schoone plaatjes uitgedeeld. En na enkele oogenblikken ziet ge den Broeder van de Heibloem met zijn altijd vriendelijk gelaat, met zijin nooit vertoorde kalmte de pastorie verlaten om zijn ver overingstocht weer voort ee zetten. God zegene u, Broeder, u en uw jongens van de Heibloem, P. J. M. HESKES Albert Heijn. De Koningin heeft aan de N.V. „Mij. tot Explo. der Fabrieken en Handelszaken van Albert Heijn" te Zaanclam, vergunning ver- leend tot het voeren van het Koninklijk Aan het gouden echtpaar J. Waning, Drappenierstraat 14 rd., wordt door het muziekkorps van het Leger des Heils heden avond van 8 tot 9 uur n.m. een serenade gebracht. Zaterdagmorgen kwart over elf is op de R. K Begraafplaats aan de Kerkhof laan ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. H. L. M. Muller Brands, advocaat-procureur te Haarlem, die op noodlottige wijze, ten gevol ge van een auto ongeluk in België, om het le ven is gekomen. Vooraf had in de R. K. kerk aan de Parkstraat een plechtige uitvaartdienst plaats. Op de begraafplaats had zich een groote kring bverzameld van vrienden en bekenden, om den overledene de laatste eer te bewijzen. De beaarding werd verricht door den deken van Den Haag, pastoor van Dam. Nadat de kist in de groef was neergelaten, dankte de vader van den overledene voor de belangstelling. Een schat van bloemen en kransen, w. o. een groote krans van de Haar- lemsche vrienden, dekte de baar. I I GROOTE HOUTSTRAAT 5a i g j «st TELEFOON 10771 Geboren: 13 Juli; z. van J. M. Köeleveld- Jansen; z. van P. L. H. Meiring-van Veen; rUrl m Vvin Gj Smit-Vermond; z. van J- v. Gulik-Slobbe; d. van H A. M. Preenen- Koelepnj; 15 Juli d. van M. C. Wullems-v. Koon. Overleden: 14 Juli: C. Grentzebach, 76 j., Teslastraat; E. Hmdnks, 66 j. Kampersingel. PERSONALIA, Tot leeraar in het Duitsch aan de Mid delbare Technische School te Haarlem is benoemd de heer P. Kieft, leeraar M O. A. en B, te Aalsmeer. GEMEENTEZAKEN. B. en W. vragen machtiging, voor 10.000 aan te koopen van Th. W. Vogel perceel Rozenstraat 6. DE MILITAIRE RELLETJES TE EDE. Eenige der militairen, die in verband tnei den verleden zomer plaats gehad hebbend® militaire relletjes te Ede in de gevangenis zaten, zijn daaruit gisteren ontslagen. Zij werden aan de gevangenispoort opgewacht door een groot getal vrienden en bekenden^ OPBRENGST COLLECTE. De liefdadigheidscollecte, gisteren g®" houden in de Ka'hedraal, na een aanbeve lend woord van den Wel Eerwaarden Pa ter Hugelius, O. M. C. van Velseroord ten behoeve van de armen derp arochie, heef opgebracht de som van 1000. van de O.gclbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Dinsdag 19 Juli 1927, de>s namiddags van 23 uur door den heer George Robert. 1. Praeludium e. kl. t. J. S. Bach, 2. C'horalvorspiele J. S. Bach. a. Ich ruf' zu Dir, Herr Jesu Christ b. Waches aut. ruit uns die S iinme. J. S. Bach. Guilmant. Guilmant. 3. Concert G. gr. t. Allegro. Grave. Presto. 4. Noël Alsacien 5. Vierde Sanate Allegro assai. Andante. Menuetto. Finale. De Liefdadigheidspredicatie, welke giste ren ten bate van bovengemeld Liefdewerk in de kerk van Sint. Joannes de Dooper" is gehouden heeft 180 opgebracht. Gisteravond zijn nabij de Barteljorisstraat twee auto's tegen elkaar gebostst. Het liep met schade van de auto's af. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gisteravond te kwart over 8 uur is de 24-jarige L. P., wonende alhier, met zijn rij wiel in de tramrails geraakt ter hoogte van den Wagenweg. Hij kwam te vallen tegen een juist voorbijgaande auto, waardoor de voorruit brak en hij door het glas aan het hoofd werd verwond. Tevens bekwam hij eenige huidwonden, doch niet levensgevaar lijk. Door een dokter uit den Haag, die toe vallig met zijn auto ter plaatse was, werd hij voorloopig met een snelverband verbonden en daarna per brancard naar het Diacones- senhuis gebracht. De auto reed kalm, zoodat de bestuurder geen schuld treft. Hedenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de leden De Zeeuw, va nVlite, Kuenen. Boes, v. d. Kamp en Miezerus. Schoolgeld voor H. O, en M. O, B. en W. vragen machtiging, aan Gedep. Staten mede te deelen, dat er naar 's Raads meening geen aanleiding bestaat het ta rief van schoolgeldheffing voor inrichtingen v,an H. O. en M. O. meer in overeenstem ming te brengen met het Rijkstarief. De machtiging wordt B. en W. verleend. E gemeentelijke huurverordening. De meerderheid van B. en W. biedt ter vaststelling aan een verordening tot voor- koxnong van onredelijke opdrijving van huurprijzen van woningen met lage huur waarde. De minderheid meent, dat een dergelijke verordening niet vastgesteld behoeft te wor den, doch bij eventueele vaststelling zou, naar de meening der minderheid, de huur- grens op 5 per week gesteld moeten worden. De VOORZITTER vraagt, in verband met het stadium, waarin de verschillende gemeentelijke huurverordeningen verkeeren, de perordening zonder bespreking aan te nemen en anders zeer kort in de bespre kingen te zijn. De heer WOLZAK begrijpt niet, waarom de verordening voorgesteld wordt. Is het niet tijdig genoeg, zoo'n verordening vast te stellen, als werkelijk de huurprijzen om hoog gaan? Spr. ziet het aalgemeen belang niet in, dat het maken van zoo'n verorde ning vereischt. En men moet geen algemeen .„.belangscheppen. Wapen, met den titel van Hof leveranties^' Voor de huurwetten was dit belang er wel. Nu de rijksre geering deze zaak thans los laat, gaat het niet aan, dat de gemeente de taak der regeering overneemt. Spr. vmdt het daarom zeer logisch, dat de aangeno men gemeentelijke huurverordeningen tei vernietiging voorgedragen worden aan de Kroön. (De vergadering duurt voort.) Een spelend meisje doodgereden. Te 's-Gravenhage heeft Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur, op den hoek van de Jan Van Goyenstraat en de Gerard Douslraat een zeer droevig ongeluk plaats gehad waarbij de 5-jarige Paulina Beimer, wonende in de Jan van Goyenstraat op tragische wijze om het leven is gekomen. Het kind zat spelende op den trottoir band met de beentjes op de straat, toen uit de Gerard Douslraat met zeer matigen gang, nagenoeg stapvoet®, een beladen groentenwagen, met paard bespannen en bestuurd door den 25-jarigen A. D. v. G. uit de Paulus Potterstraat aankwam. De wagen reed zoo dicht langs het trol toir, dat het spelende kind eerst de wielen over zijn beentjes kreeg en daarna met het l lichaam onder de jvielen kwam. Het kind was nagenoeg terstond dood. Waar de politie van meening is, dat hier sprake is van groote onoplettendheid van I de zijde van den bestuurder, aangezien bij van een afstand van 20 M. reeds vrij uit zicht had op het spelende kind. is de wa genbestuurder voorloopig aangehouden en is tegen heïn proces-verbaal opgemaakt wegens het veroorzaken van dood door schuld. Een schade van ongeveer f 100.000. Omtrent den zwaren brand, welke in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de Loos- duinsche Groentenveiling gewoed heeft, kan nog het volgende worden medegedeeld. Uit een der loodsen wist men met veel moeite eefl brandkast te redden, benevens de boekhoudin g en waardevolle papi®ren van een hier gevestigde naamlooze ve*?~ nootschap. Een goederenwagen van e spoorwegen en een vrachtauto, die oor het vuur dreigde te worden aangetast, wist men eveneens in veiligheid te brengen. De loodsen, die ieder een omvang hebben van II M, lang en 7 M. breed, vertegenwoordi gen een waarde van circa 4QOO. Negen zijn er van verbrand, met een waardevollen in houd, zoodat de totale schade waarschijn lijk op ongeveer 100.000 geschat moet worden. Het mag een gelukkige omstandig heid worden genoemd, dat er juist geen goederentrein op het terrein aanwezig was, deze anders ook zeker in vlammen zou z'jn opgegaan. Umtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Den ochetend v^n den tweeden dag van het bezoek der Koninklijke familie aan Zuid-Limburg werd benut om het bezichti gen der mijnstreek voort te zetten. Te Voer end aal had de Koninklijke familie in den trein overnacht. Het was er den twee- Opgegeven door MAANDAG 18 JULI 1927. slotkoersen Gisteren heden Opening Staatsleenicgen. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 414 Nederl 1917 6N. Indië 1923 D 4 M N.-Ind. 1926B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew. Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Industr. Buitenland. Anaconda U. S. Steel Mijnbouw. Boeton Mijnb. Redjang Lebong Petroleum, Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Prolongatie 10)1 101'Al 100% 10115/i6 98% 254} 172 164 163 163} 333 112 120 458} 89 1265/8 152 171} 326} 196 346} 285 2324 285 147} 183} 102 74 69} 36} 64 93} 207} 180 169} 187 b 7'/18 49 710 3924 131} 175 155 498 450 244 458} 130 b 175%, 7415/32 101} 101%, 10041 101} b 98} 255 172 1644 164-3} 163}-4 333-1} 111}-} 120}-} 904 156-7 170 b 328 b 350}-!} 289}-90} 233 299 148-6 188-9 102-3 93 73/s 48} 706 390 129 176 geb. 152b Medegedeeld door MAANDAG 18 JULI 1927, Berlijn Parijs Brussel Londen Zürich Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Bieden 59.25 9.75 34.70 12.11} 48.— 13.50 42.65 35.10 2.494 7.38" 27.80 66.70 64.40 66.80 Laten 59.30 9.80 34.75 12.12} 48.10 13.60 42.75 35.20 2.50 7.43 28.— 66.80 64.50 66.90 dgn dag feest in het stille dorpje. Van Voerendaal reed men door Heerlen, en na een kort oponthoud ging de tocht verder over Spekholz, Spekhlzerheide naar de mijn Willem Sophie. Vandaar over Kaalheide naar Kerkrade. Dan over Rolduc naar de Dominale mijn en St Pietersrade, Eygelshoven enz., weer naar Heerlen. Het aantal bloemstukken, dat aan de Kon. Gasten op den tocht werd aangeboden, is niet te schatten. Bij het station te Heerlen gekomen nam de Kon, Familie afscheid van de verschil lende autoriteiten en onderr de juichende kreten der menigte vertrok men met den trein naar Beek, om daar de lunch te ge bruiken. Des middags om vier uur vertrok de stoet langs den Rijksweg naar Maastricht. Daar bezichtigde de Koningin en haar gevolg de in aanbouw zijnde sluiswerken te St. Pieter en de stuw in het Bosscherveld, waarbij zij door hoofdambtenaren van den Rijkswaterstaat werd voorgelicht. Op de markt had onder enorme belang stelling een grootsche hulde plaats van de Koninklijke bezoekers. Onder luid gejuich arriveerde de Koninklijke familie. De Kninklijke Familie trad het stadhuis binnen en begaf zich naar de Raadszaal waar de leden van den gemeenteraad wer den vorgesteld. Burgemeester mr. van Oppen vertolkte de gevoelens van Maastricht in een uit voerige rede, waarop H.M. atwoordde. Na deze plechtigheid in de raadszaal be gaven de vorstelijke personen zich naai buiten op het bordes om het défilé der vereenigingen en der kinderen gade te slaan. Dan was het uur van vertrek aangebro ken. De Koninklijke gasten namen afscheid en reden naar het station. De straten we melden van het volk, dat niet ophield dt Landsvrouwe toe te juichen. De „Maastreechter Staar" zong nog op het perron en nadat de hoge bezekers af scheid genomen hadden reed de trein weg naar Het Loo. INNSBRÜCK, 18 Juli. Hedennacht tus- schen tweeen vier uur werd in geheel Tirol en in Vorartberg, om' het spoorwegverkeer weer mogelijk te maken alle spoorwegsta tions en andere spoorweginrightingen door militairen-gendarmen en de door de lands- regeering ingestelde nood-politie bezet. De troepen zijn in het bezit van zeven rr,r» hcinegeweren, bergartillerie en andere wa penen. Het station te Innsbrück werd he dennacht te kwart over twee bezet. De manschappen van den republikeinschen Schutzbund. die het station bezet hielden, trokken zich terug. De bezetting der sta tions had plaats met steun der bevolking. Twee uur na de bezetting vertrok v,a,n het station Innsbrück de eerste trein. Slechts op den Mitterwald-spoorweg kon het verkeer nog niet hersteld worden, tengevolge van sabotage, waardoor het net stroomloos is. Ook in Voralrberg zijn alle stations bezet en is het treinverkeer hervat. In alle bedrij ven hebben de arbeiders het werk hervat. NEW YORK, 18 Juli. Zondag heft boven New York een hevig onweer gewoed. Zes personen werden gedood en een groot aan tal gewond. Het verkeer heeft groote moei lijkheden ondervonden. Op de Conney- eilanden is dcor het onweer en den storm groote schade aangericht. AMSTERDAM, 18 Juli. De bladen melden uit Baatvia, d.d. 17 Juli, dat de zoon van den onder-commissaris van politie G. J. v. Someren, Zondagavond op den weg tus- schen Tjibinoeng en Depok is aangehouden door 50 in het wit gekleede inlanders, waar bij met goloks gewapende mannen. Toen de heer v. Someren had verklaard, niet tot de politie te behooren, mocht hij met zijn auto doorrijden. Ook andere auto's •werden aangehouden. Om half 10 's-avonds, zijn vuurpijlen afgescaoten te Batavia en Meester Cornelis, welke het sein zouden zijn voor een algemeenen opstand. Nabij Senen is een communist, die zich tegen de rrrestatie verzette, doodgeschoten. Te Bandoeng zijn negen inlanders gearre steerd. Zaterdagavond en Zondagavond zijn te Weltevreden uitgebreide voorzorgsmaatre gelen getroffen. Volgens een bericht uit Bandoeng d.d. 18 Juli beschoten vijf militairen hedenmorgen een patrouilleerenden hoofdagent, die terug schoot, Een militair werd gewond. Het ble ken Menadoheesche deserteurs te zijn. Vier zijn gearresteerd. Ook te Solo zijn onder de miltairen gelijke verschijnselen waargeno- nomen, als te Bandoeng. Nader vernemen wij, dat bij het Ministe. rie van Koloniën, van den Qosverneur-Ge- neraal telegrafisch bericht is ontvangen, dat de sedert korten tijd loopende geruchten over de communistische propaganda onder inlandsche militairen, speciaal Menadonee- zen, aanleiding hebben gegeven tot instelling van een onderzoek en tot het treffen van uitgebreide voorzorgsmaatregelen in de groote garnizoensplaatsen. Inderdaad bleek dat een complot bestond tot het verwekken van ongeregeldheden in den afgeloopen nacht door militairen, gesteund door bur gers, waarbij een aanval op telefoonkanto ren, gevangenissen, wapenkamers en muni tiemagazijnen op het programma stond. Dank zij den genomen maatregelen bepaal den de ongeregeldheden in West Java zich tot een aanval op een hoofdagent van poli tie te Bandoeng door 5 gedroste militairen, w.o. de hoofdleider dezer actie, die allen werden gearresteerd. Een communist, die in verband met een er,der te Batavia gearresteerd wed, werd, toen hij verzet pleegde, neergelegd. Hedenmorgen omstreeks half twaalf reed nabij de Diemerbrug op den weg van Gro ningen naar Meppel, Dr. Thonckens, uit Groningen, die hedenochtend met zijn echt. genoote, 2 zoon® en 1 dochter met vacan tie uit Groningen was vertrokken, met zijn auto tegen een boom. De boom knapte :.f en de auto slceg over de tramrails in de Drentsche Hoofdvaart. Er was, toen het on geluk plaats had, niemand op den weg. De auto was een gesloten wagen en de inzittenden schenen niet meer er uit te heb ben kunnen komen. Kort na het ongeval ontdekte voorbijgangers den afgeknapten boem en sporen van de auto over den weg m de richting van de Vaart. Toen zij gingen kijken, zagen zij den zoo goed als geheel in net water gezakte auto. Onmiddellijk wer- den reddingspogingen ondernomen, doch ,e J inzittenden op het droge waren gebracht, bleken ze allen reeds overleden, e lijken zijn voorloopig in een huisje langs en weg opgeborgen. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Twee personen ernstig gewond LEIDEN, 18 Juli. Vermoedelijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting is Zaterdagavond op den Goudschen weg on der de gemeente Zwammerd,aini een ver- huurauto, waarin was gezeten de gaas handelaar P. v.. d. Kooy, uit Rotterdam,, met drie zijner zoons en hunne dames, in V°aii va.ar^ 'et?en een boom gereden. Alle inzittenden werden van hun plaal9 geslingerd. Een der zoons werd met zeer ernstige verwondingen aan het hoofd en in bewusteloozen toestand opgenomen. Zijn echtgenoote kwam er weinig beter af en brak bovendien een been. De overige pas sagiers bekwamen alle min of meer ern stige kwetsuren. De beide zwaargewonden werden naar het ziekenhuis te Bodegraven overgebracht, nadat eerst doktoren hen ter plaatse voorloopig verbonden hadden. Gis termiddag was de heer v. d. K. nog steeds niet tot bewustzijn gekomen. De toestand van zijn echtgenoote is niet direct veront rustend, De auto werd geheel vernield, DRESDEN, 18 Juli, De stad Bergieshubl is Zondagavond door een hevig onweer en overslrooringen geteisterd. Het water van de Gottleuba steeg in korten tijd van 55 cM. tot 1.30 M. De geheele binnenstad is overstroomd, zoodat een groot gedeelte van de nood- werken weer vernield is. Ook in Liebstaidt woedde Zondagavond weer een hevig onweer, gepaard gaande met hevige regens en hadden overstroomingen plaats. De sshade is hier minder belangrijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 3