Een ontzettend verkeers ongeval te Hiilepm. Yerkeers-oogevallen. Berichten WIELRENNEN. GYMNASTIEK. ZEILEN. WATERPOLO. CRICKET. R. K. F. PLAATSELIJK NIEUWS. 1 doode, zwaargewonden. GROOT AUTO-FEEST. CONCOURS DE CARROSSERIE. Een tragisch ongeluk onder de gemeente Jaarsveld. De onlusten te Weenen en Smits met 13 not out in de dubbele cii- fers kwamen. V. Baasbank bowlde 7—22; Faber 2—31- v Aken 17. Rood-Wit dankte haar overwinning Hoofd zakelijk aan v. BaasDank, die een zeer tfoede 54 not out scoorde. Marchand scoorde°door brutaal spel 34 runs. Het totaal werd 116 voor t verlies van vier wickets. Toen werd gesloten. Wereldkampioenschappen voor ama- teurs. De sprintkampioenschappen voor ama- tteurs hebben den Hollanders een groote eleurstelling gebracht. Onre favoriet Mazairac werd reeds in de achtste finale geslagen. De uitslagen luiden t 1? Sjne* 1- Deb"nne, België, 2. Plume, rietland, Eigner, Hongarije. 2e serie. 1. Schaffer, Oostenrijk, 2. Ab- begglen, Zwitserland, 3. Sibbith, Engeland. 3e serie. 1. Einsiedel, Duitschland, 2. Prior, Engeland. 4e serie. 1. Falk Hansen, Denemarken, 2. Szymeyzyc, Polen, 3. Taselli, Italië. 5e serie. 1. Calvin, Frankrijk, 2. Knaben- haus, Zwitserland, 3. Zybort Polen. 6e serie. 1. Grau Duitschland, 2. Piets Nederland, 3. Bolocchi Italië. 7e serie. 1. Mazairac Nederland, 2. Vida, Hongarije. 8e serie. 1. White Engeland, 2. Schmidt, Polen. 9e serie. 1. Engel Duitschland, 2. Jansen Denemarken, 3. Bassi Italië. 10e serie. 1. Beaufranc Frankrijk, 2. Bosch van Drakestein Nederland. 11e serie. 1. P. Leenen, Nederland, 2. Theaker, Engeland. 12e serie. 1. Steffes Duitschland, 2. Mar- tinelle, Tsjecho-Slowakije. Herkansingsritten. Geplaatst de volgende renners Abbegrlen, Taselli, Jensen, Bosch van Drakenstein. 1/4 finale 1 rit. 1. Steffer, 2. Debunne. 2e rit. 1. Fik Hansen, 2. Abbegglen. 3e rit. 1. Calvin, 2. Scheffer. 4e rit. 1. Beaufranc, 2. Einsiedel. 5e rit. 1. Engel, 2. Bosch van Drakestein. 6e rit. 1. Taselli, 2. Mazairac. 7e rit. 1. Grau, 2. White. 8e rit 1. Jensen, '2. rieene. 1/4 finale. Ie rit. 1. Steffer, 2. Calvin. 2e rit. 1. Hansen, 2. Grau. 3e rit. 1. Beau franc, 2. Taselli, 3e rit 1. Engel, 2. Jensen. Demifinale. Ie rit. 1. Hansen, 2. Steffer. 2e rit 1. Engel, 2. Beaufranc. Om de derde en vierde plaats. 1. Steffer, 2. Beaufranc. Beslissing. 1. Engel Duitschland, 2. Han sen, Denemarken. De Duitscher name een schitterende eind spurt en legde de laatste 200 meter in 122.10 sec. af. Hansen bleef anderhalve lengte achter. Eindresultaat. 1. Engel, 2e Hansen, 3. Scheffer, 4. Beaufranc. HAARLEMSCHE R.K. GYMN. VER- EENIGING „URSUS." Secr. W. L. de Zwager, Vooruitgangstr. 79. Nu de onderlinge wedstrijden ook bij de dames achter den rug zijn, moet er met volle kracht begonnen worden aan de voorberei dingen van de wedstrijden in Leiden „Ur- sus" moet ook daar een schitterenden dag maken en met dit doel voor oogen is „Ur- sus" altijd gevaarlijk. NatuurlijM ontbreekt voortaan niemand meer op de oefenavonden Zondag wordt onzelet maar op 't weer, tweede fietstocht gehouden. Dit maal staat een tochtje naar Wijk aan Zee op 't programma. 't Is niet ver en dus voor iedereen bereik baar. Tien uur komen we samen op de Markt. Voor goed weer dur ik nu niets te voorspellen!! Afwachten dus. DE ONDERLINGE WEDSTRIJDEN DER DAMES-AFDEELING VAN „URSUS." Dinsdagavond werd de strijd om den wis- selprijs bij de dames gehouderf. Direct moet gezegd worden dat het inderdaad een strijd geworden is, zooals we dat van de dames- afd. gewend zijn. 't Zijn steeds de zelfden die den eeretitel begeeren, ren eigenaardig is het, dat ieder van de concurrenten nu voor eén jaar houder van den wisselprijs is geworden. Alleen Rie Kruyver die gewoon lijk ook een hartig woordje meespreekt, (fi guurlijk natuurlijk) heeft het kleinood nog met in huis gehad. Het volgend fjaar.... Ook in de lagere afdeelingen was de uit slag niet minder spannend, al was de punten- uits.'ag direct voldoende. De eerste afdeeling bracht de dames A. Montauban en L. v. d. Horst met een gelijk aan tal punten uit den strijd. Bij de gehouden herkamp kreeg Mej. Montauban een half puntje meer, en daar mee ook de eer. De uitslagen luiden: Eerste afdeeling: 1. A. Montauban 46 1/4 pun (wissel- prijs 1927). 2. L. v. d. Horst 46 3. Rie Kruyver 43% punt. Tweede afdee ing: 1. D. Goes 44 punten. 2. J. Nordsieck 43 punte 3. N. van Bruggen 41 punt. Derde afdeeling: 1. M. de Zwager 36 3/4 punt. 2. L. v. Tricht 36 1/4 punt. 3. R. Buts 32 1/4 punt. Wanneer we den uitslag nagaan, blijkt wel dat onze dames uitstekend werk hebben geleverd. Van de 50 te behalen punten ruim 80 in de wacht te sleepen is voor aar geen kleinigheid. Wanneer de dames van „Ursus" met dezelfde animo blijven turnen zullen zij op de Bondswedstrijden geen slecht figuur slaan. Zorgt er voor, dat de oude reputatie weer terugkomt! HAARLEMSCHE ZEILVEREENIGING. Viering vijfjarig bestaan. Er kan nu juist niet gezegd worden, dat de H. Z. V. met de viering van haar le lustrum geboft heeft. Onder een onophoudelijke mot regen moest er een groot programma met aantrekkelijke nummertjes, nadat van Geko vertrokken was en we aan het feestterrein ge land waren, afgewerkt worden. Gelukkig dat het weer de stemming niet neerhaalde. De versierde motorboot met orgel hield er wel den moed in. Als eerst nummer gingen de jongelui het water in Sprietloopen leverde heel wat be lachelijke situaties op. En vroolijk en nat nummertje De bejaarde heeren zouden eens laten zien, wat roeien was Door de nattigheid vloog de vliegerstrijd de lucht in. Veel succes had het priknummer voor kinderen. Ook de ouderen vielen er verwoed op af. Ook ring steken voor dames trok de belangstelling. Het was niet gemakkelijk den ring over de sabel te schuiven. Van den schipper hing veel af ".Alle scheepeigenaren wisten 'n brief van het mysterieuze rad te trekken. Onder groote belangstelling werden de vele mooie prijzen uitgereikt door de commissie, die alle eer van haar werken heeft, ook al regende het steeds. A. s. Dinsdag avond bijeenkomst in Geko. 2e kksse Heeren. H.V.G.B. I—A.Z. EN P.C. I 5-0. Gistermiddag werd in de oude Zwemin richting aan de Houtvaart de wedstrijd H.V.G.B. A.Z. en P.Z. gespeeld, die in een flinke H.V.G.B.-overwinning eindigde. Schreven we Vrijdag in *ons verslag over den wedstrijd H.V.G.B. H.A..Z., 'dat het spel van H.V.G.B. zooveel beter was ge worden gistermiddag speelde de H.V.G.B. een werkelijk schitterende partij. Het was H.V.G.B.'s laatste kans om aan de dreigende degradatie te ontsnappen, de spelers waren daar zich zeer goed van be wust, er werd met enthousiasme gespeeld. In dezen wedstrijd werd niju voor het eerst geprofiteerd van de snelheid van den ploeg, de vleugelspelers zwommen de A.Z. en P.Z. achterhoede uit elkaar terwijl door opzwem- ming de A.Z. en P.C. Zvoorhoede ook een verdedigende houding moest aannemen. Om ongeveer kwart over twee laat scheids rechter P. v. d. Velden Jr beginnen en stellen ee zeventallen zich als volgt op: H.V.G.B. I: A Boeree W. P. v. d. Bogaerdt P. v. Ommeren P. Lugt J. v. d. Meer, J. J. Bouwer, J. Schouw. J Gast M. v. Haselen S. v. Haselen H. Gerritsen J. S. Goor A. Loos W. Houtzager Na den uitgooi ontwikkelt zich direct een snel spel, waarbij de doelen om beurten in gevaar verkeeren. Bij een mooien H.V.G.B.- aanval wordt Bouwer binnen de 4 Meter genomen, de toegestane strafworp wordt in een doelpunt omgezet (10). Dit doelpunt geeft H.V.G.B. moed en zelfvertrouwen en zijn nu sterker dan Amers foort. De vleugelspelers, Schouw en v. d. Meer, die eiken wedstrijd beter worden, profiteeren van hun snelheid en ondernemen rushes langs de lijn, waaruit telkens goede voorzetten volgen. Bouwer wordt echter zwaar gedekt en heeft pech met schieten. Plotseling heeft v. Haselen succes met een mooi schot, doch dit doelpunt wordt gean nuleerd, daar de scheidsrechter voor afzetten van van Hazelen had gefloten. De H.V.G.B. 'ers ondernemen nog eenie aanvallen, doch de rust breekt aan met een 1—0 voorsprong voor H.V.G.B. Enthousiast beginnen de H.V.G.B.'ers aan de tweede helft van den wedstrijd en al spoedig weet Bouwer te doelpunten, doch ook deze goal wordt geannuleerd wegens afzetten. De H.V.G.B.'ers blijven echter enthousiast door spelen en goed combinee rend wordt aanval op aanval ondernomen. Wanneer Bouwer zich heeft vrij weten te .maken en den bal maar voor het inzwemmen heeft wordt hij vastgehouden. Uit de toe gestane strafworp brengt Bouwer de stand op 20. Bij den uitgooi haalt Piet Lugt den bal, plaatst bij van Ommeren die iets doorge zwommen is en met een hard schot ligt nummer drie achter Houtzager. H.V.G.B. is niet meer te houden, de Amersfoorters worden geheel op eigen helft teruggedrongen, M. v. Hsaelen probeert nog wel met verre schoten Boeree te passeeren maar deze is op zijn qui-vive en liet geen bal door. Goed gesteund door de achterhoede trekt de voorhoede steeds ten aanval en wanneer Bouwer na een keurige combinatie de bal toegespeeld krijgt doelpunt hij onhoudbaar (4-0). De H.V.G.B.'ers blijven in de meerder heid en v. d. Boogaardt, die uit de achter hoede komt opzwemmen ziet zijn harde werken beloond door het vijfde doelpunt te scoren.. Spoedig hierna fluit de scheidsrechter voor einde en hebben de H.V.G.B.'ers een mooie overwinning behaald. Alle spelers speelden een uitstekende partij vooral Piet j Lugt in de achterhoede kan op een goeden wedrstijd terugzien. I Den Haag, 15 Juli CRICKET-TOURNOOI VAN DE FLAMINGO JUNIORES. Aan dit tournooi namen de juniores van Amsterdam, Haarlem, Leid enen Den Haag deel. Bij de loting trof het, dat Amsterdam te gen Leiden en Haarlem tegg Den Haag moest spelen. Amsterdammers gaan batten en reeds dadelijk wcn.dt een flinke stand opgezet; vooral Prent, later Siigestaa ndoor Hartog, weten de score snel te doen stijgen. Diverse bowlers worden aangezet, echter zonder 't gewenschte succes, zoodat het Iota,al van Amsterdam op de zwakke aanval tot 192 werd opgevoerd. A. Tflerum 38, Dreyer 35, flartog 44, Wittebol 29 no tout. Alle enA. de Vrin had met 536 hel meeste succes. Leiden, dat dit jaar een zeer zwak elf tal op de been had gebracht, faalde geheel, Doch ook het zuivere bowlen van de Am sterdammers Meyer en Glerum, was de oor zaak dat Leiden voor 35 runs aan den kant was gegooid. Alleen Schlüdel w, Meyer bowlde 8—14, W. Glerum 2—16. De Amsterdammers besluiten nu' nog 'n kans voor het derde punt te wagen en sturen de Leidcnaars onnieuw het veld in. Het ging nu bij Leiden beter. A. de Vrindt scoorde 44 runs op een totaal van 54 v. 3. Van practisch nut was dit evenwel niet, daar de laatste wedstrijd de beslissing brengt. De Haarlemschc juniores waren in het geheel niet fortuinlijk, door tegen 't sterke Haagsche elftal te moeten uitkomen. Toch bonden de Haarlemsche Rood en Witters met goeden moed den strijd tegen de veel sterkere tegenstanders aan. Het bleek even wel. dat de aanval veel te zwak wp« voor deze „juniores", die meestal voor H.C.C. II en Phoenix uitkwamen. Het eerste wicket viel op 42 en bet tweede werd op 60 genomen door v. d. Togt. 5 runs later werd v. d. Bosch op 19 door van Dalsum gemist. Dit was wel erg ongelukkig, want keurig verder spelend 3loeg dit jonj;mensch een helaas door één kans ontsierde 75. Het parool voor de Ikmgschen is dan hitten, doch als de Nod het wicket van Teunissen neemt, sluit R, Schill op 175 voor 7. F. Wonder 30, G. Lob 23, R. Schill 11, W. v. d. Bosch 75. Extra's 24. N. v. d. Togt 2—55, L. de Noo 3—20, P- de Vries 2—14, \V. Misset 0—34, R. Tuin man 020, Baasbank 08. Tuinman en de Koe openen, doch de eer ste is reeds in de eerste over het slacht offer van v. d. Bosch, 1 voor 0. Van der Togt laat dan een harde vier op v. d. Bosch, doch weet het niet verder dan 10 te brengen, 2 voor 23. Baasbank, van Dalsum, Goossens en von Muhler worden in 6 batten door G, Lob gebowld. Deze verricht met deze prestatie de „hatrick". AU out fer 48! A. v. d. Togt 10. Extra's 18. W. v. d. Bosch 413, R. Schill 113, G. Lob 54. De enidstrijd gaat dus tusschen A'dam en Den Haag en in de verliezersronde Haar lemLeiden, M. U. L. O. KAMPIOEN. M. U. L. O. speelde gisteren te Amster dam tegen Wilskracht. De strijd eindigde onbeslist, 33. Door dit resultaat heeft M. U. L. O. be slag gelegd op het kampioenschap der ge- heele R. K. F. SERIE WEDSTRIJDEN R.K.S.V.— SANTPOORT. O.G. IISantpoort III. 10. Het is O.G. gelukt de finale te bereiken door met den oneven goal te winnen en zoo doende Santpoort met den derden prijs huis waarts te sturen. O.G. is compleet waartegen over Santpoort danig gehandicapt staat door het afwezig zijn van midvoor en linksbinnen. Het verband in de voorhoede is dan ook danig zoek. Voor rust wordt niet gedoelpunt dank zij de goedspelende backs. Vermelding ver dient een voorzet van Santpoort's rechtsbui ten waar de O.G.-keeper naast greep, zich razendvlug keerde en de bal vlak voc de doellijn vandaan haalde. Na rust heeft O.G. direct de ovlrhand en geeft eenige mooie aanvallen te zien. Uit een daarvan ontstaat het eenige doelpunt. Santpoort hierdoor geprikkeld, valt verwoed aan en de O. G. keeper wordt geducht aan 't werk gezet, wat hem uitstekend afgaat. In deze periode was de gelijkmaker verdiend geweest, doch vrouwe fortuna was Santpoort niet gunstig. Vermelding verdient nog een keihard schot tegen den staander. Met Santpoort in den aanval komt het einde. O.G. IV zal nu in de finale om eersten en tweeden prijs spelen tegen Zwaluwen III van Amterdam. Santpoort IToerclub V.V.A. Amster dam. 31. Laatstgenoemde verschijnt met 10 man en moet direct alle zeilen bijzetten, om de vlug van stapel loopende Santpoorters van 't 'lijf te houden. Het spel gaat dan wat gelijken op en om beurten verkeeren beide doelen in gevaar. Er wordt in vlug tempo gespeeld, waarbij geen der spelers den tegenpartij iets toegaf. Uit een der goed geplaatste voorzetten doel punt Santpoort's linksbinnen met een vlie gend schot. Kort hierop is het rusten. De thee heeft V.V.A. blijkbaar goed gedaan, want zij valt fanatiek aan en deponeert binnen tien minuten de gelijkmaker in het net. Santpoort zet er alles op om te winnen en steeds is de bal voor het doel der gasten, waarin vrij spoedig den ba. verdwijnt. Kort hierop vergroot Santpoort haar voorsprong tot 31. In deze stand komt geen verande ring meer. Het was een goede wedstrijd, het aanzien ten volle waard, welke in uit stekende verhouding gespeeld werd en een mooie propaganda voor Roomsche sport. Jammer was het dat Pluvius zoo ruim zijn gaven deelde waardoor het terrein bijzonder glad was en vele supporters heeft verhinderd de wedstrijden bij te wonen. In beide wedstrijden was scheidsrechter Tillemans goed. P. I. A. M KAMPIOENSCLUBS UIT TAL VAN LANDEN. Hieronder geven wij een overzicht van de verschillende landskampioenen, welke dit jaar dezen fraaien titel wisten te veroveren België C. S. Burgeois, Brussel. Chili Colo-Colo, Valpavaiso. Duitschland F. C. Nürnberg, Nürnberg. Engeland Newcastle United, Newcastle. Egypte F. C. Arsenal, Kaïro. Frankrijk Cercle Athlétique, Parijs, Griekenland Olympiacus, Piraus. Hongarije Ferenczvaros, Boedapest. Holland Heracles, Almelo. Italië F. C. Purin, Turijn. Noord-Amerika Bethlehem Steel, New- York. Oostenrijk Admira, Weenen. Spqnje Real Union Irun. Schottland Glasgow Rangers, Glasgow. Tsjecho Slowakije A. C. Sparta, Praag. Uruguay F. C. Penawl, Montivideo. Zwitserland Grasshopper Club, Zürich. Zweden G.A.I.S., Göteborg. Voetbalfeest te Berlijn. Dz Ber ijnsche voetbalvereeniging „Ten- nis-Borussia", kampioen van Oost-Duitsch- land, organiseert op 13 en 14 Augustus a.s. ter gelegenheid van haar jubileum, een voet- baltournooi voor eenige landskampioenen. Ook onze Nederlandsche kampioen, Heracles uit Almelo, behoort onder de gehoodigden, benevens G.A.I.S., Zweden, Speelvereini- gung Füstb, terwijl nog onderhandelingen gevoerd worden met het Zwitsersche kam pioenselftal, Grashoppers uit Zürich. Zondagmiddag, omstrojks 6 uur, heeft te Hillegom een ontzettend ongeluk plaats ge had, dat zich ongeveer als volgt heeft toe gedragen: Een jongedame uit Lisse, mei. Beumer, kwam per rijwiel van Hillegom. Een Touring Fordauto, waarin 6 perso nen, reed het meisje aan, ter hoogte Hee- renweg nabij de boerderij „De Witte Man", over de Bloembollenschuur der N.V. Van Zanten Co. Ooggetuigen beweren, dat de auto, een wagen van Amtserdam, een an der wilde passeeren, want het meisje reed voldcende aan den kant en aan den goeden kant. Het rijwiel van het meisje werd zwaar beschadigd, doch erger was, dat de getrof fene een hersenschudding kreeg en een der beenen brak. Op haar gegil remde de chauffeur met He vcetrem uit alle macht, doch de snelheid, waarmee gereden was, was zóó groot, dat alle inzittenden op 1 na, uit den wagen werden geslingerd. Een jonge dame, vermoedelijk genaamd Anna Feffe uit Amsterdam werd zoo goed als vermorzeld: het gelaat is onherkenbaar; zij heeft na het ongeluk niet langer dan ®en paar minuten geleefd. Verder werden twee heeren ernstig, zwaar gewond, even erg een dame, een heer werd licht gewond, terwijl de chauf feur, M. van Kleef, geen letsel bekwam. Zeer spoedig waren twee doktoren uit Lisse en Dr. Ten Hoopen uit Hillegom op de plaats des oniheils en legden een nood verband. Daar de telefoon te Hillegom wegens den Zondag op dat uur niet geopend is, moest eerst per auto naar Heemstede gereden worden, om Haarlem te kunnen bereiken. Zeer vlug was een ziekenauto van de firma Mathot met een ziekenzuster aanwe zig, alsmede een ziekenwagen van den heer Scheepmaker uit Lisse, waarna alle gewon den naar het Leidsche Ziekenhuis werden vervoerd. Men vreest voor het leven van 3 der zwaargewonden en evenzeer voor dat van het aangereden meisje. De politie bewaakte het terrein van het tragische feit. Ook de Burgemeester en de Officier van Justitie waren spoedig ter plaatse. De laatste heeft bevel gegeven van sectie te verrichten op het lijk. De overledene werd eerst in het ge bouw van het politiebureau gebracht en later naar het Sint Joseph-gesticht over gebracht. De namen der 6 personen, die in de auto hadden plaats genomen waren: de bestuur der M. van Kleef, J. Feffe, Anna Feffe, B. Feffe, Esther v. d. Berg en een Engelsch- man De Kat. De chauffeur werd met een voorbijko- menden auto medegegeven naar A'dam, de man was begrijpelijkerwijze zeer onder den indruk en overspannen. Het ontzettend drama wekte veel deer nis en was het onderwerp van aller gd- sprek. Omtrent het ernstige auto-ongeval, dat Zondagmiddag omstreeks 5 uur op den Leidschenstraatweg te Hillegom heeft plaats gehad, vernemen wij nog het volgende. De auto reed zeer snel en waarschijnlijk is dit de oorzaak van het ernstig ongeval. Uitgeweken moest worden voor een an deren auto waarbij het ongeveer 12-jarig fietsende meisje aangereden werd. De chauffeur heeft toen waarschijnlijk te sterk geremd, waardoor de auto over den kop sloeg en het ongeluk nog grooter afmetingen aannam. Het lijk van de verongelukte mej. Visser is door de justitie in beslag genomen even als de vernielde auto. Alle gewonden zijn gisteravond per auto naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De heer Kat kon, na verbon den te zijn, huiswaarts keeren. De overige gewonden moesten worden opgenomen. He den morgen was de toestand van het 12- jarig meisje Beumer zeer ernstig, van de an dere gewonden vrij gunstig. De politie stelt een nader onderzoek in. „Iedere graad boven de 75 beteekent voor Zandvoort winst en iedere graad daaronder verlies, zoo ongeveer definieert de burge meester van Zandvooort, de welwaart van deze badplaats. En iedereen die Zandvoort kent (en wie is dat niet?) zal dat volkomen bëamen. Immers Zandvoort is een badplaats welke „frissche lucht" levert voor de inwo ners van twee groote steden, t.w. Amster dam en Haarlem. En daar frissche lucht wordt gewaardeerd zoowel door de goed- gesitueerden als de arbeids-klasse zoo is het te begrijpen dat beide de aanwezigheid van een dergelijke „Erholungs-Bahnhoff", metterdaad waardeeren. Niemand gevoelt echter lust de frissche lucht te gaan zoeken als zijn woonstad hem, daar al voldoende van voorziet, hetzij in vloeibaren, hetz in onzichtbaren toestand; Het gevolg is, dat 'n badplaats welke er op rekent, dat het des zomers warm is, radicaal op de koffie komt. Een ander geval is echter het aantal ste de bewoners, dat uitvoering geeft aan zijn behoefte om van de zee te gaan genieten en hierbij spelen verschillende factoren een groote rol, met als voornaamste, de verbin ding en op de tweede plaats, de bijzondere bekoring welke een badplaats buiten de zee nog biedt. Want het is een feit dat iemand die veel in de gelegenheid is om de zee te bezoeken (zooals de bewoners uit Haar lem) en omgeving alsmede zij die over eigen gemakkelijk verplaatsbare vervoermiddelen beschikken of er logeeren), vragen welke bijzondere attracties een badplaats nog meer biedt dan alleen het bezit van een zee. En dan komen we aan het punt van amu sement, wat gezien de vele uiteenloopende ideeën hierover, misschien een zeer gevaar lijk punt is. Immers wat de een als iets „enorms" be titelt zal de ander met „flauwe kul" be stempelen en omgekeerd natuurlijk. De grootste kunst is dan ook, dat m:n slechts datgene kiest, wat zooveel mogelijk bezoe kers trekt en waar ieder beschaafd mensch vermaak in vindt (of kan vinden). Nu is het heusch geen geheim, dat in den tegenwoor- digen tijd de sport hoogtij viert en dat negen-tiende van het menschdom meer be lang stelt in sportverslagen van allerlei aard dan in hetgeen mijnheer Dinges zei in de 2e Kamer over de rioleering in de Drentsche venen. Het was dus niet te verwonderen, dat men voor het initiatief van den heer Leo Lauer om in Zandvoort een Concours d< Carrosserie te houden meer dan enthousi ast was. Het enthousiasme werd nog verhoogd doordat de heer B. van Vlijmen voorstelde om hieraan tevens behendigheidswedstrij den te verbinden, want is men uit den aard der zaak gauw uitgekeken op auto-schoon heid het groote publiek vindt de verschil lende auto-capriolen buitengewoon „lollig" Ergo werden er door deze samenvoeging weder een groot aantal menschen vermaakt. Het verwondert dan ook niemand dat het betrekkelijk onsympathieke weer in aamner- merking genomen, er toch een flink aantal menschen op de been was gebracht en het aantal deelnemers boven verwachting deed zijn. Ruim een 40-tal wagens van de beste soort vulden de omstreken van het Kur- haus aan de Boulevard. Voorwaar, een best resultaat, vooral als men daarbij nog in aanmerking neemt, dat een der afdeelingen van de R, A. I. met groote meerderheid van stemmen besloten had om niet aan dit con cours deel te nemen. Hierbij werd overwo gen dat deze soort ondernemingen niet in het belang van den handel zijn. Ilet is hier de plaats niet een conclusie te trekken uit dit besluit en we zullen ons dan ook maar bepalen met te zeggen dat 7,eer vele autohandelaars meer dan tevre den waren over de verborgen qualitciten van hun wagens welke door dit concours op den voorgrond kwamen of gebracht kon den worden. Van de jury welke was samengesteld uit de heeren B. Veth (carrossier te Arnhem), B. van Vlijmen (teekenaar te Amsterdam) en H. van Wermeskerken, was deze laatste niet verschenen. Met algemeene stemmen werd besloten den burgemeester van Zand voort den heer van Alphen, oud-sportsman en automobilist te verzoeken de juryplaats le bezetten en deze verklaarde zich hiertoe dadelijk bereid, zoodat aldus werd gedaan. Na het carrosserie-concours had «en con cours d elegance plaats, waarvan het aantal eelnemers niet noemenswaardig verschilde. Hierop volgden de behendigheidswedstrij den. Gereden moest worden tusschen be paalde afgepaste ruimte dan een volle draai, het rijden tusschen bussen, keeren, het ne men van eenige belemmeringen w.o. het ringsteken, het rijden door sterk ongelijk terrein, het achterwaarts rijden tusschen de ruimten en het afrijden van het duin en terug. Daar de Wolverin» die het eerste gedeelte werkelijk prachtig reed in het duin bleef steken werd besloten dit gedeelte tc laten vervallen. Het verdere gedeelte verliep overigens geheel correct en ei bleken heel wat han dige bestuurders te zijn. Vervolgens werd in het hotel „Groot Badhuis" een prima pers-diner gegeven on der tafel-presidium can den burgemeester van Zandvoort, aangeboden door den di rectie van het hotel den heer Gunthers. Na den disch nam de burgemeester van Alphen het woord en zcide zich verplicht te gevoelen een hartelijk woord van dank te spreken tot de heeren Lauer, van Vlijmen Veth en Gunthers voor het initiatief en de medewerking in de uitvoering van dezen hoogst sportieven dag, welke zoo uitstekend geslaagd mag worden genoemd. Dat het een echt sportieve dag was geweest, wilde spr. nog eens extra aantoonen door eenige ver gelijkingen, waaruit duidelijk de onsportie- viteit bij z.g. sportliefhebbers blijkt. Deze dag had echter volkomen aan de eischen van een echt sportieve dag, voldaan. Spr. wilde verder van deze gelegenheid gebruik maken om het groote publiek eens wat sterker met Zandvoort als badplaats vertrouwd te maken door eenige bijzonder heden van haar te vertellen. Gelijk iedere, plaats heelt ook Zandvoort zijn eigen karak ter en daarom kan men haar niet in een adem noemen met andere badplaatsen, zoo- als Katwijk, Noordwijk, Scheveningen en Domburg, Men verwijt het /.andvoortsche strand wel eens, dat er zooveel jolijt ge maakt wordt. spr. wilde toegeven dat er pleizier gemaakt wordt, maar teveel geens zins. Zandvoort is een badplaats, zooals Brighton in itngeland is, waar de veelge liefde nolydays worden gesleten en waar rijk en arm verpoozing komen zoeken zonder zich in het minst aan eikaars aanwezigheid te hinderen. De wer kelijke elite zal zich geenszins storen aan de tegenwoordigheid van anderen, zoodat het absoluut niet buitengesloten behoeft te zijn (zooals wel eens beweerd wordt) dat een badplaats en een z.g. luxe-badplaats met elkaar te combineeren zijn. Zij die het tegendeel beweren, raadde spr, aan maar eens een kijkje in het reeds eerder genoemde Engelsche badplaatsje te nemen. Zandvoort is in de eerste plaats aange wezen op mooi weer ent een goede verbinding. De tram doet er te lang over en de trein rijdt te spaarzaam. Een heele ver betering zou het dan ook zijn als het stukje lijn HaarlemZandvoort eveneens geëlec- trificeerd was, zoodat men binnen een half uurtje van Amsterdam af aan het strand kon zitten. Heel wat Amsterdammers en cok Haarlemmers zouden dan des avonds o' op den dag nog naar het strand gaan. Wet het verhuren van Zandvoort betreft zcide spr. dat niet zooals op andere plaat sen het strand door een Maatschappij ge pacht wordt, doch door een 35 a 40 ver schillende pachtertjes die er allemaal hun eigen kleine belangetjes op na houden, waarmede men te strijden heeft als men een voor Zandvoort noodige verbetering wil aanbrengen. Een andere moeilijkheid voor Zandvoort is, dat er 10-tallen villa's staan, die alleen in den zomer bezet worden, doch voor pre cies 89 dagen, zoodat deze bewoners net buiten de belasting vallen. Immers, de wet zegt, zooals bekend is, dat men 90 dagen in een plaats moet wónen, wil men belas tingplichtig zijn. Nu laten die bewoners den geheelen winter hun villa leeg staan, komen er 89 dagen wonen en als er in de onbewoo- den tijd een schop of ander stuk gereedschap is weggehaald, dan wordt er geklaagd, dat Zanvoort onvoldoende politiebewaking heeft en het dorp onveilig is. Dit zijn allemaal problemen waarmede Zandvoort thans nog te kampen heeft, doch waaraan spr. niet twijfelde of deze zullen t. z. t. worden op gelost. Spr. dankte de aanwezigen voor hun belangstelling en zeide, dat hij 'steeds gaarne iedereen te woord zou staan die in- inlichtingen omtrent Zandvoort wilde heb ben en dankbaar nota zou nemen van iede- ren wenk die, den bloei van Zandvoort ten goeden kan komen, Als oudste der aanwezigen dankte de heer J. T. Feith hierna den burgemeester voor diens hartelijken ontvangst en wees er in een van geestigheid overvloeiende speech op, hoe de meeste patriciërs van Amsterdam sinds jaren her steeds een bij zondere voorliefde voor Zandvoort hadden gehad. Vervolgens werd 'n aanvang gemaakt met het vuurwerk waarvoor als steeds een over- groote belangstelling bestond en waaruit duidelijk de liefde voor dit soort amuse ment blijkt. Het weer, dat den dag aanvankelijk met een huilbui wilde besluiten bekeerde zich ten slotte, voordat het vuurwerk symptonen voor verregening ging vertoonen. Na afloop van het vuurwerk werden in het Pavilion Rich de prijzen uitgereikt van de wedstrij den van dezen dag. Deze bestonden in hoofdzaak uit kunstvoorwerpen en manden vloeistof waarvan het gebruik bekend was. De uitreiking geschiedde door den heer Lauer en zoo goed als alle deelnemers wa ren aanwezig tot het in ontvangst nemen der prijzen. Vóór de uitreiking dankte de heer Lauer alle deelnemers voor hun op komst en spr. twijfelde niet of het plaatsge had hebbende concours en andere wedstrij den zou bij velen nog lang in herinnering blijven. Een ding van hetgeen de heer Lauer nog zeide wenschen wij hier te herhalen n.l. het dringend verzoek aan hen die met auto's of motorrijtuigen des nachts door het dorp (en stad ook natuurlijk) rijden, om toch vooral niet van de claxons en be ruchte „knalpotten" gebruik te maken. Iedereen weet dat andere menschen dan behoorlijk slapen en geen fatsoenlijk mensch zal met opzet een dergelijke rustverstoring willen veroorzaken. Na afloop van de prijs uitdeeling werd de heer Laner namens de deelnemers van het concours gehuldigd met een schitterend bloemstuk, dat onder luid applaus door Lou Bandy werd overhandigd. Hieronder laten we nu den uitslag volgen van de gehouden wedstrijden: Concours de Carrosserie. Klasse B. (Open auto's van 2001 t.m. 3000). Eerste prijs: niet toegekend. Twee de prijs: Chrysler van André Ceurvorst uit Amsetrdam en Almilcar van Maatschappij „Olanda" uit Bussum. Klasse C. (Gesloten auto's). Eerste prijs Chevrolet van A. M. I. C. O. uit Amterdam; Tweede prijs: Ryan, van A. van Duynen uit Haarlem; en derde prijs: Essex, van mevr. A. J. Felleman te Zandvoort. Klasse E. (Open auto's van 3001 t.m. 4000) Eerste prijs: niet toegekend. Tweede prijs „Dodge" '.an F. A. Lauw- man en Parqui, Den Haag. Klasse F. (Gesloten auto's) Eerste prijs: „Wolverine" van de Reo Automobile Cy te Amterdam; Tweede prijs: Pontiac van Julius Dickhout Jr. te Amsterdam. Klasse G. (Auto's van 3001 t.m, 4000 Transformable) Eerste prijs „Peugeot" der Auiomobiel My Peugeot te Amsterdam. Klasse H. (Open auto's van 4001 t.m. 5000) Eerste prijs: „Dion Bouton" Tweede prijs: „Hupmobile" der Continentale auto mobiel Mij te Amsterdam. Derde prijs: „Buick" van Johan Swaalf te Amsterdam, Klasse 1 (Gesloten auto's idem) eerste pr.: „Metallurgique" der R. E. M, v.h. H. Cron en Co. te Rotterdam; tweede prijs: „Hupmo bile" der Continentale Automobiel Mij te Amsterdam en derde prijs: „F. N." ^van W. Jansen te Zandvoort. Klasse K. (Van 5001 t m. 6000) transfor mable) eerste, prijs: „Metallurgique" van R. E. M. v.h. H. Cron en Co. te Rotterdam. Klasse K. (idem, idem, open) „Itala" der Mij. Olanda Bussum; tweede prijs: „Chrys ler"* Andre Ceurvorst uit Amsterdam en derde prijs: „Reo" der Reo Automobiel Mij. Amsterdam. Klasse L. (Gesloten auto's idem) Eerste prijs: „Reo", dr Reo Automobiel Cy te Amsterdam; tweede prijs: „Chrysler" van André Ceurvorst te Amsterdam; derde prijs idem. Klasse O. Gesloten auto's van 6001 t.m. 7500). eerste prijs: „Reo" der Reo Automo biel Cy te Amsterdam: de tweede prijs: „Chrysler" van André Ceurvorst Amster dam, Klasse P.: (Transformables, idem) eerste prijs: „Paige" van Alex Fonteijn, Zand voort; tweede prijs: „Chrysler" van André Ceurvorst, uit Amsterdam. Klasse R.: (Gesloten auto's van 7501 t.m. 10.000) Eerste prijs: „Horah" van Dr. David te Berlijn; tweede prijs; „Fiat" van P, Nauta, Amsterdam. Klasse T.; (Open auto's van 10.000 t./m. 16.000. Eerste prijs; „Alfa Romeo" der Continentale Automobiel Mij. Amsterdam. Klasse U: (Gesloten auto's, idem.) Eerste prijs; „Cottin Desgouttes", van P. Landry te Bennekom; tweede prijs: „Minerva," vau mevr. A. KruyshoopMetzelaar te Bentfeld; derde prijs: „Lincoln", der Amsterdamsche Garage v.h. C. L. de Groot. Klasse X. ((Gesloten auto's boven de 16.000). Eerste prijs: niet toegekend; tweede prijs: „Mercedes", der Mercedes- Benz Automobied Mij. Amsterdam! derde prijs „Delage," Autohuis J. Valkenburg, Den Haag. Concours d'élégance. Concours d'élégance: Eerste prijs: Alex Fonteijn te Zandvoort met Paige; tweede prijs; R. E. M. v. h. H. Croon en Co. te Rot terdam, met „Metallurgique," derde prijs: Automobiel Mij. M. J. Peugeot te Amster dam, met „Peugeot." „De Horch," van Dr. David uit Berlijn verwierf een eervolle ver melding. Behendigheids wedstrijden- Eerste prijs: de heer Fischer met Chrysler in 3 min. 30 sec.; tweede prijs: de heer Sie- vers met Wolverine, in 3 Shin 36 sec.; twee de prijs: de heer Verbeek met Itala, even eens in 3 min. 36 sec. en derde prijs: de heer Croon Jr., in 3 minuten 46 sec. Auto omgeslagen op den Zeeweg, Zaterdagavond had op den Zeeweg om streeks 10 uur een auto ngeluk plaats. Een viertal jongelui uit IJmuiden hadden een Auto gehuurd van de Auto-garage v. d. H. uit IJmuiden om eens te genieten van het mooie vuurwerk op Zandvoort. Op de thuisreis iter hoogte van den watertoren brak het rechter achterwiel waardoor de auto in 't mulle zand terecht kwam en over de kop sloeg. De inzittenden konden zich bevrijden door 't openstaande raam. Allen kwamen met den schrik vrij. Geen hunner had letsel bekomen. Nadat een nieuw wiel was aangebracht werd de reis naar IJmui den voortgezet. DRIE KINDEREN BIJ HET BADEN IN DE RIVIER VERDRONKEN, LEXMOND, 18 Juli. Zondagmiddag omstreeks 4 uur heeft onder de gemeente Jaarsveld een ernstig ongeval plaats ge had, waarbij drie kinderen om het leven zijn gekomen. Een aantal kinderen was aan den overkant der rivier aan 't baden. Op zeker moment hoorde de veldwachter van Lexmond aan de overzijde dier rivier om hulp roepen. Hij zag een aantal kinderen, die, toen hij zich in een roeiboot begaf en de rivier overstak, vluchtten. Toen hij op de plaats kwam, waar de kinderen gestaan hadden, ontdekte hij drie pakjes kleeren. Bij onderzoek bleek, dat drie der kinderen, die hier gebaad hadden, waren verdronken. Het zijn de 9-jarige Kool en de 12 en 16- jarige broers Molenaar. Daar een der kin deren dreigde door de rivier te worden meegesleurd riep het om hulp waarop de beide anderen het wilden helpen. Hand in hand zijn de beide kinderen de rivier in gegaan, om hulp te verleenen, met het noodlottig gevolg dat ook zij in den stroom zijn weggesleurd, Gisterenavond en heden morgen is naar de lijken gedregd, doch tot nu toe tevergeefsch. De verslagenheid in 't dorp is g-oot. Nader wordt ns gemeld, dat in het geheel zeven jongens uit Jaarsveld aan het zwemmen waren. De 16-jarige Mo lenaar trachtte om een krib heen te zwem men. Buiten de krib was de stroom evenwel veel sterker en is de rivier dien, zoodat bij spoedig in de diepte verdween. De beide andere kinderen die hem bij de hand vast hielden, trok hij met zich in de diepte. Het Persbureau V. D. meldt: De Oostenrijksche regeering zond Zondag morgen te 1 uur via Praag het volgende telegram: Burgemeester Seitz deelde des nachts om twaalf uur aan den bonds kanselier Seipel mede, dat de 24-urige staking cfer arbeiders en een verkeerssta- king voor onbepaalden tijd zijn afgekon digd. De burgemeester deede de militairen terugtrekken ter geruststelling. Een algeheel alcoholverbod is uitgevaardigd. De militai ren zijn uit het Parlementsgebouw terug getrokken en door politie vervangen. De militairen blijven in reserve. Het straten- beeld is volkomen rustig. onZdagmiddag te 5 uur 30 verzond de Oosenrijksche regeering het volgende tele gram via Presburg. Na overleg tusschen de regeering en den burgemeester is de Gemeinde Schutswachcn, wjclke met de bondspolilie samenwerkt, georganiseerd, doch uitsluitend voor den tijd dat het gevaar dreigt. Zondgmorgen was het stratenbeeld te Weenen normaal. Het tramverkeer en het autobusverkeer functioneerden gewoon als bewijs, dat de 24-urige staking is geëindigd. Zondagmorgen zijn onderhandelingen over de opheffing c.'er verkeersstaking begon nen. De datum der bijeenroping van den Nationalen Raad vormt eveneens een onderwerp van bespréking tusschen de parijen. PRAAG, 18 Juli. Uit Weenen wordt gemeldt, dat de Chr. Sociale Parlij heden morgen een buiten Weenen gedrukt blad heeft uitgegeven. Men hoopt, dat heden alle bladen weer verschijnen zullen, ook de Reichspost en de andere burgerlijke bladen. PRESBURG, 18 Juli. Volgens bier ontvangen inlichtingen was het heden morgen te Weenen vrij ruslig, hoewel de orde nog niet geheel hersteld schijnt: Gisteren zouden nog op enkele punten schermutslingen hebben plaats gehad, welke volgens nog niet bevestigde berich ten vier dooden en verscheidene gewonden zoude-i tot gevolg hebben gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6