Radio-Omroep. EINNENLANDSCH NIEUWS. Dividend- en Tantième belasting. Wie zullen de Rotterdamsche wethouderszetels bezetten? De Koninginnebrtig te Rotterdam. Het wetsontwerp tot vaststelling der comptabiliteitswet. De vereenvoudiging van het ambachtsonderwijs. LUCHTVERKEER. De vliegtocht Parijs-New York. Het vliegtuigongeval te Soesterberg. EngelandAmerika door de lucht. De tocht van Smith van San Francisco naar Honoloeloe. HollandIndië door de lucht. Verbroedering. 132ste Trekking 1 Juni 1927. 45 Seriën Nos. 93 1162 1501 1600 2350 2406 3396 3471 3733 4726 4749 5037 5207 6284 6298 6382 6672 7559 8094 8751 9286 10856 12760 13711 14700 15167 15490 16479 16546 17880 20313 20690 21677 22918 23839 24018 24792 25309 25652 26255 27034 27097 28265 28973 29540 Nos. 4404, 8090, 15195, 16222, Nos. 4404, 8090, 15195, 16222, 47944, 64390, 73119, 75645, 76187 en 96236. SOCIAAL LEVER. Amsterdamsche werklooze arbeiders zullen werk vinden te Eindhoven? „St. Deus Dedit". Het congres van St. Michael. De loondorschers en de wegenbelasting. Personeelraad der Nederl. Spoorwegen. SlTe Groningen is het congres gehouden van den R .K. Politiebond St. Michaël. KUNST EN KENNIS. Nieuwe zegels. RECHTZAKEN. Een drama op zee. LEGER EN VLOOT. Het verbod van deelneming voor militairen aan optochten. UIT ONZE OOST. Een ontwerp tot wijziging der Staatsregeling. Verschenen is de memorie van antwoord betreffende het wetsentwerp tot wijziging van de Wet op de Dividend- en Tantième belasting 1927. Nog geen overeenstemming. Ten stadhuize te Rotterdam is Zaterdag een bijeenkomst gehouden van de verschil lende raadsfracties. Alle fracties, behalve de communistische, waren door een delega" tie vertegenwoordigd. In deze bijeenkomst werd langdurig gesproken over de bezet ting der wethouderszetels. De vergadering kon echter niet tot overeenstemming ko men. Zij zal wellicht later worden voort gezet. Gegund aan de Vereinigte Stahlwerke. Het college van B. en W. van Rotterdam heeft in zijn Zaterdagmorgen gehouden ver gadering besloten den bovenbouw van de Koninginnebrug te gunnen aan de laagste inschrijfster, de Vereinigte Stahlwerke. Blijkens de memorie van antwoord be treffende het wetsontwerp tot vaststelling van een Cmptabiliteitswet zal hoewel geen spoedbehandeling aan de Eerste Ka mer is gevraagd een behandeling vóór het reres door den minister zeer op prijs worden gesteld. Immers, zoo wordt gezegd, aan de invoering, die, in verband met het tijdstip waarp de staatsbegrooting moet worden ingediend, niet willekelrig kan wor den bepaald, zal nog een vrij langdurige voorbereiding moeten voorafgaan. De gewij zigde inrichting van de Staatsbegroting en het brengen van de noodige uniformiteit in de boekhouding zal een breed overleg tus- schen de verschillende departementen noo- dig maken. BESPREKING TUSSCHEN DElf MI NISTER, SCHOOLBESTUREN EN ORGANISATIE-VERTEGENWOOR DIGERS. Onder leiding van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen had gis teren in de Ridderzaal te 's-Gravenhage een bijeenkomst plaats met besturen en direc teuren van ambachtsscholen en vertegen woordigers van organisaties van werkgevers en werknemers. Aanwezig waren, behalve de inspecteur- generaal van het nijverheidsonderwijs en de beide inspecteurs van de ambachtsscholen 135 personen. De Minister deelde in zijn openingsrede mede, deze bijeenkomst te hebben samen geroepen te zijner voorlichting. De veran derde tijdsomstandigheden maken het nood zakelijk te overwegen of een vereenvoudi ging van het ambachtonderwijs niet zou kun nen ten goede komen aan het doel, dat aan dezen tak van onderwijs is gesteld. Punten van bespreking waren een vereenvoudiging van het teekenonderwijs aan de ambachts scholen en de al of niet wenschelijkheid van verkorting van den cursusduur van drie tot twee jaren. Een aantal sprekers voerde het woord. Zaterdag zijn onder leiding van den mi nister van Onderwijs, K. en W„ in de Rid derzaal te 's-Gravenhage, de besprekingen tusschen besturen en directeuren van am bachtsscholen en vertegenwoordigers van organisaties van werkgevers en werkne mers, over de vereenvoudiging van het am bachtsonderwijs voortgezet. De aanwezigen gaven er blijk van het op hoogen prijs te stellen in de gelegenheid gesteld te worden hun meening kenbaar te maken over dit enderwerp. Een 14-tal spre" kers uit alle deelen des lands voerde ach tereenvolgens het woerd. Daarna hield de inspecteur-generaal van het Nijverheidson derwijs een beschouwing, welke met groote aandacht werd gevolgd. De minister dankte de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en verzocht hun het vraagstuk der vereenvoudiging nog eens ernstig te overwegen en verklaarde zich gaarne bereid, alsnog van nadere adviezen kennis te zullen nemen. Coste ziet er van af. Volgens de „Dernièrcs Nouvelles zal Coste den tochi Parijs—New York niet on dernemen. Drouhin wacht nog steeds op de ondertee- kening van zijn contract met Levine. Een der inzittenden is ernstig gewond. Omtrent het vliegtuigongeluk te Soester berg deelt de „Tel." nog het volgende mede. JVan den sergt.-werkman Los, van wien ge meld werd, dat hij een verwonding aan het neusbeen had bekomen, is nader gebleken, dat hij een ernstige hersenschudding heeft. Hij moest in het ziekenhuis te Utrecht wor den opgenomen. Zooals men weet, is het vliegtuig, dat eerst voor den tweeden keer in gebruik en dus geheel nieuw was, bij het maken van een vrille, waarbij de bestuurder de macht over zijn machine had verloren, omlaag ge stort. Waarschijnlijk vertrekt Courtney einde dezer week- Voor het vertrek van den aviateur, kapi tein Courtney, die zal trachten van Enge land naar New York en terug te vliegen, is nog geen definitieve datum vastgesteld, hij hoopt echter het einde van deze week te starten. De vlieger heeft met zijn vliegtuig te Calshot nabij Southampton proefvluchten gedaan. De machine, een Dornier Napier Wal-watervliegtuig, is thans van een draad- loeze installatie voorzien, die een capaciteit heeft voor een afstand van zeshonderd tot duizend mijl, zoodat zij gedurende den tocht over den Oceaan met de schepen in contact kan blijven. Op Molokai neergekomen. De aviateurs Smith en Brontë, die den raid San Francisco—Honoloeloe onderna men, zijn dicht bij het strand van het eiland Molokai 50 K.M. van Honoloeloe) in het struikgewas neergevallen. De val, die om 9.45 Zaterdagochtend plaats had, was het gevolg van een defect in het benzine-reser voir. Alle benzine was opgebruikt; de toe- yoerleiding is vernield. Ondanks dezen val is de tocht evenwel zoo goed als volbracht, en wel in 25 uur en 26 minuten. Van het vliegveld van Honoloeloe is later een drietal legervliegtuigen naar Molokai vertrokken. Deze vliegtuigen zijn om half 11 met de oceaanvliegers teruggekeerd. Reuter meldt nog, dat Smith en Bronte bij hun aankomst op het vliegveld te Honoloe loe door de menigte geestlriftig werden ontvangen. Smith verklaarde, dat de eenige moeilijkheden tijdens de vlucht door den mist en het gebrek aan benzine waren ver oorzaakt. Even voor de daling was de ben zine uitgeput. Het toestel is volkomen ver nield, maar de vliegers hopen den motor te kunnen redden en dezen naar de Vereenigde Staten mee terug te nemen. De duur der vlucht tot Molokai bedroeg 55 uur 36 minuten, d.w.z. 14 minuten minder dan Maitland en Hegenberger op 30 Juni voor hun vlucht van San Francisco naai Honoloeloe noodig hebben gehad. De ontvangst op SchiphoL Huldiging van bemanning en passagiers. In verband met de vertraging, welke de vlucht BataviaAmsterdam heeft ondervon den door den zandstorm in Mesopotamiè, wordt de aankomst van het K. L. M.-vlieg tuig H-N-ADP op Schiphol thans Donder dag a.s. verwacht. De mogelijkheid is echtei niet uitgesloten, dat de vliegers nog een étappe weten in te halen op het traject BasraAleppo, dat misschien in één in plaats van twee dagreizen zal worden afge legd. In dat geval zal, behoudens onvoor ziene omstandigheden, het K. L. M.-vlieg tuig reeds Woensdag te Schiphol verwacht kunnen worden. Gelijk reeds gemeld, zal Schiphol voor het publiek toegankelijk zijn tegen een gering toegangsgeld en zijn er maatregelen getrof fen voor het vervoer per autobus en boot van Amsterdam naar het vliegvelu en terug. Bij de ontvangst, welke wordt voorbereid door het gemeentebestuur van Amsterdam en de directie der K.L.M., zullen vele auto riteiten aanwezig zijn. Op den avond van aankomst bieden het comité „Vliegtocht Nederland—Indië" en de directie der K.L.M. aan de opvarenden van de H.NADP een feestmaaltijd aan in het paviljoen Vondelpark Amsterdam. Verschei dene lichamen, vereenigingen en instellin gen zullen bij de aankomst huldeblijken aan de opvarenden overhandigen. Zoo heeft reeds de stad Amsterdam zilveren pennin gen laten slaan, welke passagier en beman ning zullen worden aangeboden. De zandstorm houdt aan. Naar het Haagsch Aneta-kantoor ver neemt, is Zortdag bij de K. L. M. een tele gram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het Fokkervliegtuig niet kon opstijgen, omdat de zandstorm nog steeds aanhield. Garruli Filius improviseert in het „Vad": Eerste rapport. (Van den luchtvaartcommandant). Drouhin, de Fransche vlieger, die met de Columbia, het vliegtuig van Chamberlin en Levine, naar Amerika zal terugvliegen, ver staat geen stom woord Engelsch. Tweede rapport. (Van den luchtvaartcommandant). Levine, de Amerikaansche passagier, die met Chamberlin in de Columbia naar Europa is gevlogen en die nu ook weer met Drouhin naar Amerika terugvliegt, verstaat geen stom woord Fransch. Derde rapport. (Van den luchtvaartcommandant). Om onderweg elkander af en toe iets te kunnen toevoegen, zal Drouhin zich een Fransch-Engelsche dictionaire aanschaffen. Vierde rapport. (Van u weet het nou we)). Om dezelfde redenen zal Levine zich een Engelsch-Fransch woordenboek aanschaf fen. Vijfde rapport. Om dezelfde redenen gaat Chamberlin liever niet mee, maar keert per boot naar de Staten terug. Bijlage. (Bij de rapporten IV). Heden hielden de heeren Drouhin en Levine vooroefeningen in Interoceanale lucht vaart-conversatie. Zeit Levine: Bonjóór Móósjóó! Zeit Drouhin: Save our Souls. Zeit Levine: All right! I understand you! But I don 't hope.... eh.... Zeit Drouhin: Comprends pas! Zeit Levine weer: Moteur.eh. allright? Zeit Drouhin: Moteur.... oui.... ?a marche! Zeit Levine I don 't understand! Zeit Drouhin: ParisAmérique! Zeit Levine: O yes! We both eh.... nous deux.... Zeit Drouhin: Ocean! La mer! The sea! Zeit Levine: Yes! Oui! Zeit Drouhin: Allright! Zeit Levine óók: Allright! Wijst Drouhin aan met z'n vinger in het dikke boek: „Weather." Wijst Levine aan: „Tempête" en schudt van nee. Schudt Drouhin óók van nee. Zijn ze het samen eens. Zeit Levine: Soif! Let us take one! Snapt Drouhin het onmiddellijk. Begrijpen ze, dat het wel lukken z^l. Zeit Levine (achter een borrel): Chez nóó.... misère! Vraagt Drouhin: Coomment? Zeit Levine: America! Zeit Drouhin: l'Amérique oui, nous irons Zeit Levine: l'Amérique.... sec.... Zeit Drouhin: Ah c'est 9a! Pakken ze d'r nóg een. Mogen we dus vertrouwen, dat ze 't samen wel rooien zullen. UITLOTINGEN. 2% Loten Brussel 1902. Waarvan Serie 20313 No. 3 a 10.000 francs. Serie 23839 No. 10 a 1-000 francs. Serie 20313 No. 24, Serie 27034 No. 7 a 500 francs, Serie 1501 No. 8 Serie 1600 No. 11, Serie 3733 No. 11, Serie 4749 No. 13, Serie 16479 No. 2, Serie 29540 No. 22 a 250 francs. Serie 1162 No. 4, Serie 1501 No. 7, Serie 2350 No. 15, Serie 5207 No. 18, Serie 6284 No. 8, Serie 6382 No. 1, Serie 7559 No. 19, Serie 12760 No. 15, Serie 28973 No. 15, Serie 28540 No. 5 a 150 francs. Alle overige in bovenstaande Seriën ver vatte Loten zijn aflosbaar met 110 francs. Betaalbaar 1 Juli 1927. UÏTLOTINGEN. Konton Freiburg 1898. Trekking van 15 Juni. No. 2663 a 5000 frs. No. 41.960 500 frs. Nos. 81.748 en 82.714 a 100 frs. Voorts a 50 frs. Plaatsing bij de Karei I fabrieken. Bouw van vijftig woningen, waarvoor B. en W. van Amsterdam een bijdrage willen verleenen. t In een voordracht, welke B. en W. van Amsterdam aan den raad hunner gemeente zenden, wordt het volgende gezegd: Daar de verwachtingen, welke B. en W. aanvankelijk koesterden, dat de in het jaar 1925 ingetreden daling der getallen werk- loozen in de verschillende vakken zou voortduren, niet zijn verwezenlijkt, integen deel, die getallen een niet onaanzienlijke stijging vertoonen, hebben B. en W. de mo gelijkheid overwogen, werkkrachten, die hier blijvend werkloos zijn, naar elders over te plaatsen, waar aan dergelijke werkkrachten behoefte bestaat. Voor toepassing van dezen maatregel komt in aanmerking de sigarenindustrie, waarvan ruim 200 sigarenmakers op onder steuning blijven aangewezen en tot pau perisme dreigen te vervallen. Ter uitvoering van het denkbeeld van overplaatsing, hebben B. en W. zich ge wend tot de directie der sigarenfabrieken Karei I te Eindhoven, waar de sigaren- industrie thans een tijdperk van bloei door maakt. Genoemde directie bleek bereid, Amsterdamsche ondersteunde sigarenmakers aan haar fabrieken, die binnenkort zullen worden uitgebreid, te werk te stellen, B. en W. hebben thans de N.V. Bouw en Exploitatie-Maatschappij Majowi, te Am sterdam, waar dit noodig is, bereid gevon den, voor haar rekening en risico den bouw van een 50-tal woningen te Eind hoven ter hand te nemen, mits de ge meente Amsterdam een bijdrage in de bouwkosten verleent van 400 per woning, totaal 20.000. Door de Regeering wordt overwogen, aan de gemeente een bijdrage van 100 per woning te verleenen, zoodat, wanneer die bijdrage wordt toegekend, ten laste van de gemeente zal blijven een bedrag van 200 per woning; in totaal derhalve 15000. Bij onverhoopte eventueele vermindering van werkzaamheden aan de Karei I fabrie ken te Eindhoven zullen de Amsterdam sche sigarenmakers eerst voor ontslag in aanmerking komen na ontslag der buiten- landsche werkkrachten. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, is er evenwel reden om aan te ne men, dat de werkzaamheden der Amster damsche sigarenmakers ten minste tien jaar zullen voortduren. B. en W. meenen, dat met dit plan een goede basis is gelegd voor een practische poging, om hier overtallige sigarenmakers elders werkzaam te stellen. B. en W. hebben zich voorloopig beperkt tot het bevorderen van den bouw van 50 woningen voor een even groot aantal ge zinnen. Indien evenwel mocht blijken, dat een grooter aantal gehuwde sigarenmakers van de gelegenheid, om in Eindhoven Werkzaam te worden gesteld, gebruik wenscht te maken en daarvoor geschikt wordt bevonden, zal niets worden nagela ten, om ook hun verhuizing naar Eindhoven mogelijk te maken. Behalve het belang der over te plaatsen sigarenmakers, zal ook het belang der ge meente door de uitvoering van het plan worden gediend. Permanente ondersteuning van een 50-tal gezinnen beteekent 'n jaar- lijiksche uitgave van meer dan 25.000, ter wijl thans door een uitgave voor eens van 20.000 een redelijk uitzicht wordt ge opend, dat een 50-tal hoofden van gezin nen aan geregeld werk kan worden ge holpen, B. en W. doen een voorstel in dien geest, Blijkens het pas verschenen verslag telde de Ned. R. K. Bond van bloemist-, tuin- en landarbeiders „St. Deus Dedit" op 31 Dec. 1.1. 7517 leden, verdeeld over 203 afdeelingen. Op 31 Dec. 1925 bedroeg het ledental 6854. Het aantal adspirant-leden was resp. 289 en 166, zoodat over 1926 de totale ledengroei 701 is geweest. Over 1926 werd uitgekeerd: aan werkloozen 83.852.90, aan stakende leden 21.166.56 en voor toeslag op ziekte-uitkeering 7149. Het bezit van den bond was per 1 Januari 1927 208.602.29 en van de werkloozen- kas 133.478.53. In de voortgezette vergadering van St. Michaë! vroeg de afdeeling Haarlem stap pen bij den Minister te doen ten einde voor betrokkenen inzage te verkrijgen der 3- maandelijksche geheime conduite-staten der rijksveldwacht in verband met vermoede lijk achteruitstellen van R. K. Het bestuur zegde toe een audiëntie hiertoe te zullen aanvragen. Aan een verzoek van Maastricht om we- aerem stappen te doen bij de Ned. Spoor wegen om vrijkaarten voor de politie te krijgen, lean het bestuur geen gevolg geven. Na den heer M. L. A. Klein, bondsambte- naarr, sprak de Zeereerw. Bondsadviseur Pastoor E. A. M. Mersel, hartelijke woor den van hulde aan den voorzitter voor de leiding van het Congres. Oprichting van dorschcoöperatles. Binnenkort is, naar het „Hbld." ver neemt, te wachten een adres der groote landbouworganisaties (zoowel de neutrale, gelijk vertegenwoordigd in het Kon. Ned. Landbouw Comité, als de confessioneels) aan den Minister van Financiën, om voor loondorschers vrijstelling te bepleiten ten aanzien der wet op de Wegenbelasting. Van andere zijde wordt vernomen dat Zaterdag de oprichtingsacte der eerste vier coöperatieve dorschvereenigingen, in 't le ven geroepen als bekend door de Ned. Ver. van Landbouwtractorgebruiken, voor nota ris Henkers te Amsterdam verleden is en wel twee in den Haarlemmermeerpolder, één in voormalig Sloten en één te Laren (Geld.). Voorts zijn bij den iuridischen adviseur der Ned. Ver., mr. R. H. Dijkstra te Am sterdam, alléén uit de omgeving van Bar- neveld twaalf gezegelde oprichtingsaanvra- gen binnengekomen. De Raad ging in zijn jongste vergadering behoudens eenige bemerkingen accoord met de door de Directie voorgestelde wijzigin gen in het R.D.K. 1923. Tevens werden bij deze gelegenheid enkele der meest drin gende personeelwenschen naar voren ge bracht. Uitvoerig werd besproken de positie der treindienstleiders, bovenbouwambtenaren en in verband daarmede de positie der ambtenaren in 't algemeen en der weg werkers. Besloten werd ter zake een be spreking aan de directie te verzoeken. De kwestie dienstindeeling treinpersoneel zal de Raad nader met de betrokken or ganisaties behandelen. Met de door den minister van Water staat voorgestelde wijziging van artikel 6 der Pensioenwet voor de spoorwegambte naren 1925 ging de Raad accoord. Omtrent de door de directie voorgestelde wijzigingen in de duurtekringen der ge meenten Hearlem en Breda, zal de Raad de bij hem ingebrachte bemerkingen aan de directie kenbaar maken. Besloten werd aan de directie te verzoe ken verhooging van de bedragen genoemd in artikel 5 der Bepalingen ter Uitvoering van de Pensioenwet voor de Spoorwegamb tenaren '25. Naar aanleiding van een bij den Raad ingekomen collectief verzoek werd als re gel aangenomen, dat dergelijke verzoeken door den Raad niet behandeld zullen wor den, Het personeel dient zich te wenden tot zijn organisaties, welke eventueele klachten enz. bij den Raad kunnen inbren gen. HET CONGRES VAN ST. MICHAEL. Besproken werd o.m. de rechtspositie. De voorzitter lichtte dit punt uitvoerig toe, deelde mede dat een sub-commissie dit vraag stuk in studie had en verklaard dat het bestuur ook in de toekomst in dit opzicht diligent zal blijven. Bij het openbaar worden van het nu nog geheime nieuw-ontwerp zal blijken dat de Minister hierin meerdere gunstige bepalingen heeft opgenomen. Bij de bespreking van het rapport van het schoolbestuur der poli tie-vakschool te 's- Hertogenbosch inzake instelling van een examen voor inspecteur en brigadier van politie, werd vanwege het hoofdbestuur op gemerkt, dat hoewel een opleiding voor ge noemde examens een zeer gewenscht ideaal is, financieel e bezwaren, voorshands voor de uitvoering een onoverkomelijken slagboom vormen. Evenwel bestaat er wellicht mogelijk heid tot samenwerking met den R. K. Bond van Hooger Politiepersoneel, waar dit vraag stuk eveneens in studie is, waartoe dan echter eerst overleg met het congres zal worden gepleegd. Daarna werd het volgend telegram ver zonden aan Z. D. H. Mgr. H. van de Wete ring, Aartsbisschop van Utrecht„Neder- landsche R. K. Politiebond St. Michaël in jaarvergadering bijeen te Groningen, brengt aan Uwe Hoogwaardigheid eerbiedig hulde en zegt voortdurende gehoorzaamheid toe". Het voorstel inzake een „Studiemaandblad' werd verworpen. Met het advies van het hoofdbestuur op het voorstel Blerick en O. De Bond werke voor vrije geneeskundige behandeling van den veldwachter (gewijzigd in politieman) en diens gezin", tot aanneming, gaat de verga dering accoord. Aan de orde was daarna het voorstel van Ooslelijk Gelderland, waarin erop wordt aangedrongen, dat de Bond ijvere voor wijzi ging der Gemeentewet, opdat de bevoegdheid tot vaststelling van het salaris voor de politie in handen gesteld wordt van een ander lichaam dan van den gemeenteraad. Vanwege het hoofdbestuur werd erop gewezen, dat het sedert jaren in de gewenscht richting werkzaam is. Verschillende afdeelingen voerden hier over het woord. De voorzitter deelde mede, dat in de richting, door Oost-Gelderland aangegeven, zal worden gewerkt. HULDEBLIJK MGR. PROF. Dr. J. H. E. J. HOOGVELD. Den L5en Augustus a.s. zal Mgr. Prof. Dr. J. H. E. J. Hoogveld, hoogleeraar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, zijn 25-jarig Priesterfeest herdenken. Een breede kring van vrienden en vereerders wil den sympathieken, hoog-verdienstelijken priester-hoogleeraar dien dag huldigen en hem een blijk van waardeering ter herinne ring aanbieden. In het Comité tot huldiging namen zit ting: Dr. H. Ahaus, St. Joseph-Studiehuis te Tilburg; Mgr. Dr. Al ph. Ariëns te Amers foort; Prof. Dr. I. J. M. van den Berg, Groot-Seminarium „Rijsenburg" te Drie bergen; Dr. W. Blom, Pastoor te Zwolle, Voorzitter: Kanunnik Tarcisius Bootsma, Bisschoppelijk Paleis te Namen; Jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd te Utrecht; J. B. van Dijk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Amsterdam; Mgr. Dr. B. Eras te Rome; Mevrouw Helmich Eras te Doesburg; J. M. van Gilse, Praeses „Caro- lus Magnus" te Nijmegen; Dr. Th. Goossens, Rector der R. K. Leergangen te Tilburg; C. Hartman, Pastoor te Amersfoort; Kanun nik J. H. G. Jansen te Utrecht; K. Janssens Eras te Tilburg; Dr. P. de Jong, kapelaan te Arnhem; A. van der Kallen, Directeur van „De Gelderlander" te Nijmegen; H. Kuypers, Directeur van „De Maasbode" te Rotterdam; Alph. Laudy, Hoofdredacteur van „De Tijd" te Amsterdam; C. G. Oost veen, Prefect van het Klein-Seminarium te Culemborg; W. B. Pompe, te IJsselstein; Henry Raaymakers, Rector Missiehuis „Spar rendaal" te Vught; Prof. Dr. F. Sassen, Klein-Seminarium Rolduc, te Kerkn.de; F. M. A. van Schaek Mathon, Burgemees ter te Nijmegen; Mgr. Dr. A. C. M. Schaep- man, President van het Groot-Seminarium „Rijsenburg" te Driebergen; P. H. J. Steen- hoff» Hoofdredacteur van „Het Centrum" te Utrecht; H. Stein, Rector R. K. Lyceum te Utrecht; Frans Twaalfhoven te Utrecht; Dr. Th. Verhoeven, Directeur R. K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage, Secr.-Penningmeester; Mgr. B. A. Je Wit, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom te Utrecht; Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Utrecht. Een dezer dagen werd door het Comité een rondschrijven verzonden. Degenen, die dit schrijven niet mochten hebben ontvangen en tot het huldeblijk wen- schen bij te dragen, worden beleefd verzocht vóór 25 Juli a.s. het bedrag hunner bijdrage te willen gireeren of storten op postrekening Ho. 31114, kantoor 's-Gravenhage, van den Penningmeester, Dr. Th. Verhoeven. Na ontvangst zal om de handteekening worden verzocht ter opneming in het album, hetwelk den jubilaris met het huldeblijk zal worden aangeboden. Afrika. De Zuid-Afrikaansche Unie heeft haar nieuwe postzegelserie vermeerderd met een 10 shilling in bruine en blauwe kleur. Bulgarije. De zoogenaamde Zondagszege!, waarmede de op Zondag te bezorgen brieven moeten zijn gefrankeerd, wordt oranje-kleurig. Chili. 40 c. op 10 c. bruin-zwart en blauw van Maipu Opdruk Correo Aereo. Deze post zegel draagt de beeltenis van generaa! O'Hig- gina, ter herinnering aan het eeuwfeest der slag bij Maipu. Estland. In Februari a. s. jubileert dit land in ver band met zijn tienjarige onafhankelijkheid. Bij die gelegenheid zullen vier herdenkings zegels verschijnen. Frankrijk. Voor het amortisatiefonds zijn een drietal zegels in voorbereiding. De gravures zullen worden ontworpen door Delzer, Dezarreis en Mignon. De frankeerwaarde is fr. 1.50, de kostprijs fr. 10. Ze zullen in stellen van drie stuks worden verkocht. Naar de Fransche bladen melden, zullen de Fransche posterijen twee speciale zegels uit geven voor de frankeering der briefkaarten en brieven der 30.000 leden van het Amerikaan sche legioen, die, zooals men weet, in Sep tember a. s. Frankrijk zullen bezoeken. Een dezer zegels, de 90 c. rood, voor brief kaarten, zal de beeltenis dragen van Washing ton de andere, de 1.50 fr. blauw, voor brieven die van La Fayette. Deze zegels zullen slechts gedurende Sep tember in koers zijn. Op 1 Augustus zullen in de Fransche kolo niën aan de circulatie onttrokken worden de 35 c. en de 85 c. van Kameroun, Ivoorkust, Somalikust, Dahomey, Fransch Guinea, Fransch Guyana, Madagascar, Mauretanië en Togo. Van de andere 13 koloniën slechts de 35 centimes. Guatemala. In verhand met de invoering van de nieu we munt, de quet zal, gelijk aan den Ameri- kaanschen dollar, verschenen de volgende nieuwe zegels van rechthoekig formaat c. groen (nationaal observatorium), 1 c. bruin (paleis van Antigua), 2 c. blauw (presi dent Barios), 3 c. paars (oud-president Montu- far), 4 c. geel (oud-president Garcia Grana- dosj, 5 c. rood (Penitentie-brug), 10 c. bruin (MinéWa-tempel), 15 c. blauw (Columbus), 25 c. oranje (president Barios), 30 c. groen (Aurora-park), 50 c. rood (Amatilanmeer), 1 q. zwart (Het wapen van Guatemala.) Zeven dienstzegels van 1, 2, 3, 4, 5, 10 en 25 c., resp. blauw, bruin, groen, paars, rood, oranje en violet van kleur, zijn van driehoekig formaat. Luxemburg. Op de tentoonstelling in Lucxemburg is de herdenkingsuitgave verkrijgbaar. De waarden zijn 50 c. (grijs), 50 c. (zwart), 1 fr. (rood), 1 fr. (karmijnrood). Malakka. 3 c. bruin Watermerk C. A. (schrijfletter) veelv. Mexico. 4 c. licht groen. Nieuw-Zecland. De 1 penny rood (adminaal) kreeg den „official" opdruk. Noorwegen. Abusievelijk werd een 30 op 15 blauw aan gekondigd. Dit moet zijn 30 op 45 blauw (IJvert 100) en 30 op 45 blauw (IJvert 111). Polen. Bij gelegenheid van de overbrenging van het stoffelijk overschot van Slowaki is een herdenkingszegel uitgegeven met de beeltenis van den dichter. Rusland. Met den opdruk 8 kop (postzegel) voorzien verschenen de postzegels 7 kop, geel (IJvert 13), 7 kop geel (IJvert 20), 14 bruin-rood (IJvert 16), 14 bruin-rood (IJvert 23.) Voorts is een 10 kop blauw uitgegeven. Suriname. Naar verluidt worden 1 Oct. a. s. uitgege ven ten bate van het Groene Kruis de drie waarden 2+2, 5+3 en 10+3 cent. Ver. Staten. In Augustus a. s. zal een tweetal zegels in omloop worden gebracht ter gelegenheid van de 150-jarige herdenking van den slag bij Bennington en den slag bij Burgoyne. De z. g. Lindbergh-zegel een 10 c. blauw, stelt het bekende vliegtuig van dezen Oceaan vlieger voor. De ramp van de „Theodoor". Helt onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heelt een onderzoek ingesteld naar de corzaken van het vergaan van den zeillogger „Theoroor" VI. 213, nabij de Doggersbank op 10 Maart 1926, waarbij alleen de schipper Jacobus v. d. Toorn uit Scheveningen gered werd. Als getuige werd gehoord schipper J. v. d. Toom, die o, a. 't volgende mededeelde: De „Thecdoor" was een stalen zeillogger, bouwjaar 1916, groot 107.26 bruto ton, be mand met 12 koppen, die, zooals het certi ficaat van deugdelijkheid en de resultaten van verschillende inspecties, nog in 1926 gehouden, aantoonen in volkomen zee waardig entoestand verkeerde, toen getuige cp 1 Oct. 1926 op de haringvisscherij ver trok. Des avonds van den 9 October 1926 ten negen uur begon het hard uit het W.Z.W. te waaien; teg enelf uur 's avonds werd het storm. Getuige heeft nog den barometer waargenomen en heeft voordien de verzon ken luiken alle, door middel van puanken boven dek laten sjorren, met uitzondering van de stolpluiken der netruimten; deze konden niet worden gesjord, daar de kram men in dek ontbraken. Het schi plag N.W. voor met de zeilen gereefd voor stormweer. Den 10 October des morgens is het schip over stag gegaan, daar de wind plosteling rond ging tot N.N.W., vliegend stormweer, met hooge door elkaar loopende zeeën. Een half uur werd West voorgelegen het N.N.W. wind, terwijl het schip lag te steken. Aan dek bevonden zich de stuurman, alsmede 5 matrozen en getuige. Aan dek stond alles goed zeevast gesjord. Te 1 uur v4 5.m. van den 10 October kwam een zware stortzee over aan stuurboord achter, waardoor ge tuige aan bakboord achteruit overboord ge slagen werd. De boot, alsmede het schijn- licht van het achterlogies en verder alles wat zich op het achterdek bevond werd overboord geslagen. Getuige heeft zich on geveer toen minuten vastgegrepen ,a<an den scepter van den bak van het seinvuur en is toen binnenboord getrokken, waarna bleek dat zijn linkerdijbeen was gebroken. Het achterschip was door deze stortzee ge heel gevuld met water. Alle hens zijn aan dek geroepen en aan de handpompen gezet. De zeilen waren alle stukgewaaid, behalve de storrofok. Het schip dreef nagenoeg dwarsscheeps wag. De luiken waren alle toen nog dicht. Getuige heeft het volk opdracht gegeven het anker buitenboord te gooien om het schip op de zee te krijgen, hetgeen door de bemanning niet werd opgevolgd. Hij heeft nog een uur aan dek gezeten, waarna de vischruimen lens waren gepompt; het achterschip bleef vol water slaan. Hij heeft DINSDAG, 19 JULI. HILVERSUM, 1050 M. 13 uur Politieber. 12.353 Lunchmuziek door het trio van restaurant „De Rozen- boom" te Eussum, o.l. van Willem Lohoff (viool). 68 Concert door het A.N.R.O.-orkest o.l. van Nico Treep, Paul Pul, bariton. 7-45 Politieber. 8.10 R.K. Radio-avond. Mej. N. Ver kroost, sopraan, Mej. F. Belinfante, cello, Mej. Frouwe Boomgaard, piano, Mej. L. Wijngaarden, viool. ia. Sarabande en Gavotte, Pop- per, b. Menuat, Loeully (cello-piano), 2a. Sicilierme, Paradis, b. Poupée val santé, Poldini-Kreisler (viool, piano), 3. Rede door Dr. J. Witlox, professor Seminarie St. Michieigestel, over: „De Katholieke Staatspartij een Landsbelang. 4. Aria uit de Judas Makkabeus, Handel, (sopraan). 5. Trio no. n op 1 Beethoven (piano, viool, cello). 6a. 6 Rumanische Volkstanze, Bela Bartok, b. Nocturne, Boulanger, c. Cortèger, Boulanger, d. Ca- pitan Fracassa, Castelnuova, Tedasco (viool-piano). 10.30 Persberichten. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Het Daventrykwartet en solisten (sopraan, bariton, piano, dialect). 1.202.20 C. Windeatt's band en J. Kerr sopraan. 3.05 Muziek les. 3.40 Z.M. de Koning van Engeland opent de Gladstonsdokken in Liverpool. 4.10 Fransche les. 4.40 Orkestconcert. 5.20 Lezing: Portugal. 5.35 Kinderuur. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds, weerb. nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing Why Big Ben 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 Le zing: Nature and her limitations. 8.05 Licht symph<v nieconcert. A. Catterall, viool, W. Widdop, tenor, Sym- phonie-orkest. 9 uur Speech aan het Grocers Ban quet. 9.20 Weerber. nieuws, 9.40 Lezing: Music and the ordinary listener. 10 uur Symphonie-con- cert (vervolg). 1112.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.5011.20 Con cert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Trio- concert (piano, viool, vcello,) 8.50 „Rose et Coles", van Gretry. Mile. Dewinsky en de heeren Cartigny en Lamorée. LANGENBERG, 469 M., MUNSTER, 242 M. DORT MUND, 283 M. 1.252.50 Kamermuziek, (viool, piano). 5.506.50 Orkestconcert. 8.5010.40 Populair eert, Werag-orkest en Annemarie Richartz, sopraan. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 Declamatie van Fontane door A. Krauszneck. 9.20 10.50 Concert door de Koslecksche blazersbond. HAMBURG, 395 M. 4,35 Vroolijke voordrachten. 6.20 Concert. 8.20 Orgelconcert in de St. Georgs- kerk Hamburg. Daarna dansmuziek in Söllners Güten Stuben. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20— 10.20 Militaire muziek Mile. Djans, zang. zich daarna door de bemanning naar het voorlogies laten brengen en is aldaar toen gebleven. De bemanning heeft één pomp uit het vischruim gehaald en deze geplaatst in het achterschip om dit lens te pompen. De luiken van het dubbelruim werden los gemaakt om de waardelooze zeilen op te halen, teneinde zeil te kunnen voeren, het geen niet gelukte, doordat de gaffel en het gescheurde zeil onklaar liepen. Ten vijf uur v.m. va ndienzelfden dag kwam de beman ning omlaag om de zwemvesten op te halen waarna zij weder aan dek ging. Getuieg heeft toen gevnaagd om hem aan dek te brengen. Wegens radeloosheid heeft de bemanning dit niet gedaan. Het water bleef aanhoudend over het schip spoelen. Het schip" dreef om de Z.Z.O. naar het ondiep water van de Doggersbank, waar de zee vreeselijk wild was en de zeeën over het schip heensloegen. De bemanning rappor teerde, dat het schip ging zinken en met de pompen niet meer w,aa bij te houden. Getuige is op dit geroep aan dek gekropen, zoo goed en zoo kwaad als dit ging met zijn gebroken been, daar hij niet met het schip in de diepte wilde wegzinken. Hij zag dat het achterschip geheel onder wateer zat en er geen redding meer mogelijk was. Hij heeft niet gezien of de luiken toen alle r.og vastlagen; daarna heeft hij zich van bakboordsvoorschip, zonder zwemvest om, te water laten zakken en het deksel van de achterkist gegrepen. De overige beman ning lag te water met zwemvest om, be halve de stuurman. Na 10 minuten zag ge tuige het schip zinken om 5 uur 30 v.m., waarna hij de houten pomp te pakken kreeg en het deksel losliet. De Duitsche treiler ..Grim" pikte den schipper op tegen tien uur in den ochtend. Getuige schrijft de ramp toe aan over macht, hij heeft alles in het werk gesteld om schip en opvarenden te behouden, het geen helaas niet is mogen gelukken. De Inspecteur der Scheepvaart betuigde zijn deelneming met het lot der omgekome nen en hun nabestaanden en bracht een woord van hulde aan schipper v. d. Toorn. Hij gaf als zijn meening in dezen te ken nen, dat de zeewaardigheid van den logger buiien twijfel staat, terwijl het afslaan van de koekoek slecht saan het noodweer ge weten kan worden. Hij betreurd het, dat de schipper nage laten heeft bij zijn vertrek zich er van te overtuigen of alle luiken naar behooren gesloten konden worden, doch meent, dat dit ook het eenige is, waarvan men den schipper een verwijt kan maken. De Voorzitter sluit zich ook namens den Raad bij deze woorden van deelneming en hulde aan. Bij K.B. van 17 Juni j.l. is wijziging ge bracht in de verbodsbepaling betreffende 't deelnemen van militairen aan optochten, en betoogingen van welken aard ook, in dien de commandeerende officier, officier, of plaatselijke militaire autriteit zulks, om redenen, ontleend aan de belangen van de kriigstucht, verbood Deze bepaling is thans aldus gewijzigd en aangevuld, dat het den militair voortaan verboden zal zijn, „deel te nemen, zoowel in uniform als in burgerkleedmg, hetzij aan optochten van welken aard ook, zonder toestemming voor wat den zeemacht be treft, van den commandeerenden officier, voor wat de landmacht betreft, van de plaatselijke militaire autoriteit, hetzij aan betogingen van welken aard ook, indien de commandeerende officier of de plaatselijke militaire autoriteit de deelneming daaraan verboden heeft of indien die deelneming in strijd is met de belangen van de krijgs tucht". Uitbreiding van den Volksraad. Ingediend is een ontwerp tot wijziging van art. 7, 9, 55, en 72 van de Staatsrege ling. Het doel van de wijziging is: lo. Uitbreiding van het aantal leden van den Raad van Nederlandsch-Indië, zoodat deze zal bestaan uit een vice president en zes leden. 2e. De duur van het lidmaatschap van den Raad van Nederlandsch-Indië wordt op ten hoogste vijf jaar gesteld. Aftredenden zul len niet dadelijk mogen worden herbenoemd 3è. De samenstelling van den Volksraad zal zijn: 30 Inlanders, 25 Europeanen en 5 vreemde Oosterlingen, waarvan respectie velijk 10, 10 en 2 zullen worden herbenoemd 4o, Het Inheemsche kiezerscorps zal wor den uitgebreid tot hen, die een waardig heid uitoefenen, die niet achterstaat in be- teekenis bij het lidmaatschap van de plaat selijke raden. 5o. De termijn binnen welke de gedele geerden gekozen moeten worden, wordt tot 14 dagen verruimd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8