In en om Haarlem Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. PIJLTJES F mm Dinsdag 19 Juli 1927 51ste Jaargang No. 16605 Aangifte moei, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden ulferllfk driemaal vier en twintig uren nat hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. Agenda 20 Juli De directie van de Suikerfabriek „Holland", Geslipt. Het groote paardensportfeest te Haarlemmermeer. Een ruiterstoet. Auto in brand. HET AUTO-ONGELUK TE H1LLEGOM. Monseigneur en Excellentie. Zondagavond is te Luik overleden Z.D.H. Mgr. M. H. Rutten, bisschop van die oude Bisschopsstad. DE VERBOUWING VAN HET PAVILJOEN WELGELEGEN TOT PROVINCIAAL gouvernemens- gebouw. De indeeling. Jh. Mr. Dr. A. Roëll. BURGERLIJKE STAND. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, De heer J. N. Lobel, inspecteur bij den dienst Openbare Werken te Haarlem, herdenkt binnenkort zijn zilveren ambtsjubileum. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi- Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) p Postrekeining Nr. 5970. NIEUWE HAARCERSGHE COURKKT 'kdvertentiën tusscben den tekst Vraag- en aanbod-advertenties regels 60 ct. per plaatsing; eliw regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 c\ per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QflSÏ Jï tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uUUU.' Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f750.- bij een ongeval met f250.- bij verlies van een hand, ff OC bij verkes van een fCfl hij'n breuk van f ij SÏ btjverliesv.ee» volgende mtkeeringen verhes van beide armen, beide beenen of beide oogen; vö, doodelijken afloop«ilUi een voet of een oog; duim of wijsvinger- «W been of arm; andere vinger» De Haarlemsche Raad in zijn oude samen stelling heeft gisterenmiddag twee hopelooze gebaren geslagen, 't Eene was de vaststelling van een gemeentelijke huurverordening, het ander een aanval op het beleid van den bur gemeester, wegens het verbod van de op voering van het tooneelstuk „Moeder". Het eerste gebaar was tenminste sympa thiek en had althans kon hebben een prijzenswaardige bedoeling, welke dan ook bij een deel der Raadsleden zeker voor zat. Politiek, bovenal gemeentelijke politiek, dient echter practisch te zijn. Een enkele maal moge het zin hebben te getuigen voor een meening, alhoewel men de zekerheid heeft, dat men er niets mee bereikt; als regel en zeker bij het maken van wetten en verordeningen dient men vasten grond onder zijn voeten te hebben. En deze is er zeker bij een gemeentelijke huurverordening niet Nu tal van dergelijke verordeningen door den Minister van Arbeid geschorst zijn en aan de Kroon ter vernietiging zijn voorge dragen, had mr. Slingenberg wel eenigszias het gelijk aan zijn kant, toen hij zeide; het lijkt hier veel op een begrafenisstoet, waar bij de dragers probeeren in het lijk nog wat leven te blazen! En wanneer men dan nog het kleine kansje op goedkeuring door de Kroon had willen benutten, had de Raad kunnen volstaan met vaststelling der veror dening na een enkele korte verklaring na mens degenen, die ook het uiterste wilden wagen en van hen, die hoegenaamd geen nut in de pogin'g zagen. Voor het overige immers is in het land het onderwerp al lang dood- gepraat Reeds eenige maanden geleden hebben wij aan het slot van een onzer raadsoverzichten opgemerkt, dat wij practisch geen kans zagen een gemeentelijke huurverordening doorge voerd te krijgen. Wij staan op het standpunt, dat zulk een verordening wettelijk niet toe laatbaar is. Welke immers'is de bedoeling der Huurwetten geweest? Deze: dat mr. Slingenberg herinnerde er terecht aan toen er een abnormale, een crisistoestand heerschte, toen dus de vraag naar woningen het aantal verre overtrof, er groot gevaar, ja zekerheid was, dat er bij een vrije markt een ongeoorloofde woeker in woningen zou ontstaan. De overheid was toen verplicht tijdelijk de bestaande bepalingen in hët Bur gerlijk Wetboek ten opzichte van het aan gaan van een huurcontract buiten werking te stellen. De woningtoestanden zijn echter nu geluk kig beter dan vóór 1916; er is zelfs minder gevaar voor huuropdrijving dan in 1914. D'us dienen de crisiswetten ook opgeheven te worden. Dit voorname punt is bij de vaststelling der gemeentelijke huurverordening te veel uit het oog verloren. Of de. woningvoorzie ning dan ideaal is? Verre van dat! Of er in enkele groote gemeenten, waaronder Haar lem, dan niets voor de woningvoorziening ge daan moet worden? Ja en nogmaals ja! Maar niet met een gemeentelijke huurverordening, welke niet anders kan zijn dan een slecht aftreksel van een Rijkscrisiswet. De gemeen telijke overheid is o.i. nu eenmaal niet be voegd om in huurcontracten in te grijpen. Er moet voor bevordering der volkshuisves ting naar andere middelen worden uitgezien. Daar is b.v. toepassing der Woningwet, steun aan den particulieren woningbouw, enz. Alle sprekers, die bezadigd en zonder po litieke reclame-makerij het ontwerp verde digd hebben, lieten dan ook wijselijk na den juridischen kant van de verordening te be spreken. Wij hoorden meer hun goed hart dan hun wikkend en wegend verstand. Zoo pleitten de heeren Castricum, de Braai en Van Liemt heel sympathiek tegen het ge vaar van huuropdrijving bij opheffing der huurwetten op heden, 19 Juli. De heer Van Liemt wees op de 900 krotwoningen, welke nog in Haarlem zijn en welke een gevaar lullen vormen, wanneer men de markt straks vrij laat. De heer Castricum vond zelfs de door B. en W. gestelde grens van 6tot welke de woningen onder de nieuwe veror dening zullen vallen, te laag en stelde voor er 8.van te maken. En mr. Heerkens Thijssen liet doorschemeren, dat hij de ver ordening een lang niet fraai stukje wetge ving vond; maar, zijn ervaring als burge meester in Schoten, waar hij erbarmelijke woningtoestanden had gade geslagen, dwon gen hem vóór de verordening te stemmen. Allemaal heel sympathieke geluiden; maar meer dan een getuigen vóór de wen- schelijkheid eener goede woningvoorziening, het uiten van een vromen wensch, is dit toch vermoedelijk niet. Men kan nu eenmaal met goede bedoelingen alleen geen wetten ma ken. Wie ten deze Gemeentelijke bemoeiing wil, zorge er eerst voor, dat de Rijksweage- ver daartoe in het algemeen of voor een aan tal gemeenten onder bepaalde omstandig heden, de mogelijkheid schept. Het debat heeft de waarheid hiervan wel duidelijk aangetoond. De verdediger der voordracht, Wethouder Reinalda, was uiterst zwak in zijn pleidooi. Toen deze woordvoer der van de meerderheid van B. en W. had aangetoond, dat reeds het Burgerlijk Wet boek de mogelijkheid inhoudt om onzede lijke contracten (en daaronder zullen wij huurcontracten met onredelijke huurprijzen ook begrijpen) nietig te verklaren, toen had zijn conclusie moeten zijn; dus is het moge lijk om ook zonder huurwetten den woeker in woninghuren tegen te gaan. Zijn sprong naar een gemeentelijke huurverordening was dan ook een heel zonderlinge. Zoo ook is ons de kracht van zijn voornaamste argu ment ontgaan: er zijn in Haarlem wel 10.000 woningen met huren beneden 6.per week, zei de heer Reinalda. Wanneer bij opheffing der huurwetten de huren daarvan worden opgeslagen, dan zijn wij niet in staat óm op eens 10.000 andere woningen te bou wen tegen huurprijzen zóó laag, dat wij al die gedupeerde bewoners onderdak kunnen geven! Men voeit de onjuistheid van die redeneering. Wanneer er schaarschte is aan melk; zeg, dat er in een stad per dag 30.000 liter noodig is en er wordt slechts 25.000 liter aangevoerd, dan is er gevaar, dat de prijs omhooggaat. Maar dan is het niet noodig om nog eens 30.000 liter aan te voeren om den prijs op het oude niveau te krijgen. Een geringe hoeveelheid en de waarschijnlijkheid, dat deze laatste aanvoer zal aanhouden, is daarvoor voldoende. Dit geldt nog in veel sterker mate voor de redeneering van Wet houder Reinalda. Over de amendementen zullen wij niet veel zeggen. De heer Castricum trok het zijne al tijdens de behandeling in, zoodat de grens 6.blijft. De heer Peper, die nooit ern stig kan blijven, wilde de grens op 12. stellen, maar kreeg voor het voorstel alleen zijn eigen stem. Van dit soort had hij er nog enkele. Toen deed zich een niet onvermake lijk incident voor. Wij waren op dezen on- gewonen Maandagmiddag bijeen gekomen, omdat de mogelijkheid moest bestaan de verordening op 19 Juli af te kondigen; im mers met ingang van Woensdag a.s. houden de Rijkshuurwetten op rechts kracht te be zitten. Nu had de heer van Santé bij art. 6 voorgesteld aan de leden der toekomstige gemeentelijke Huurcommissie geen presen tiegeld te betalen. Bij stemming over dit amendement staakten de stemmen! Groote consternatie. Bij staking van stemmen im mers moet in een volgende vergadering opnieuw worden gestemd. Na wat gehaspel werd besloten de artikelsgewijze behande ling voort te zetten en de eindstemming bij een volgende gelegenheid te doen plaats hebben. Men is toen gisterenavond nogmaals teruggekomen, enkel om te stemmen. Het amendement-van Santé werd toen verwor pen met 14 tegen 13 stemmen en de voor dracht zelf aangenomen met 19 tegen 9 stem men. Het bezuinigingsamendement-van Santé kostte de gemeente dus 28X/ 8.presentie geld. Hebben wij zooals gezegd in dit ge baar van den Raad niet veel vertrouwen, wat betreft het practisch resultaat, de be doeling was in ieder geval sympathiek. Dat kon niet gezegd worden van de interpellatie van den heer Joosten over de weigering van den burgemeester om de opvoering van „de Moeder" door te laten gaan en nog minder van de motie van afkeuring tegen den bur gemeester, door den heer Peper ingediend Immers, al dergelijke interpellaties zijn niets dan stukjes roode propaganda. De burge meester beroept zich op de wet, welke hem, en hem alleen de bevoegdheid geeft te waken over de openbare orde en zedelijkheid. Hij Iaat daarom zooals ook gisteren de in- terpellanten praten, maar beantwoordt ze niet. Welk nut heeft nu zulk een debat? De heer Joosten beproefde aan dezen toe stand te ontkomen door een vèr gezochte spitsvondigheid. D'e directeur van den schouwburg had vergunning gevraagd op grond van art. 149 der politieverordening, zei hij. Daarop had de burgemeester zijn wei gering gezonden en zich niet op art, 188 der Gemeentewet beroepen. Dus kon de R^ad den burgemeester ter verantwoording roe pen; immers de politieverordening is door den Raad vastgesteld! Maar de burgemees ter liet zich door dit sofisme niet vangen. De aanvraag was op een gedrukt, ongeteekend formulier geschied. De weigering was noch op grond van een politieverordening noch met beroep op de wet geschied. De heer Maarschalk had de vertooning als bu r g e- meester verboden. Dat was voldoende. De heer Peper, voor wien deze interpella tie natuurlijk een buitenkansje was, kwam met een reeks citaten van kerkvaders, pau sen en bijbelteksten aandragen. Natuurlijk niet uit de geschriften zelf, maar uit een of ander citatenboekje. Hiermede wilde hij be wijzen, dat de Katholieke Kerk en ook de bijbel allerlei en nog veel heftiger vervloe kingen tegen woekeraars, onderdrukkers van het volk, mistoestanden in de maatschappij hadden uitgesproken, dan Maxim Gorki in zijn tooneelstuk „Moeder"'. Het was dus meten met twee maten, zei hij, om den ver koop van dergelijke geschriften wel, maar de opvoering van socialistische stukken niet toe te laten. De heer Joh. Visser diende hem hierop raak van antwoord, door er op te wijzen, dat christelijke schrijvers en ook de bijbel zeker ongerechtigheden veroordeelen, maar niet als remedie daar tegenover stellen de revolutie, wat Gorki en alle socialisten doen. Ook de heer Castricum verdedigde nog het recht en den plicht van den burgemeester om te waken tegen alles, wat in strijd is met de openbare orde en goede zeden. Wanneer een burgemeester naar eer en geweten van die bevoegdheid gebruik maakt, vertegenwoor digt hij het gezag, waaraan wij ons hebben te onderwerpen. Als al dergelijke interpellaties ging ook deze als een nachtkaars uit. De motie-Peper werd met groote meerderheid verworpen. Sociëteit „St. Bavo". Haarlemsche Inkoop- Combinatie half 9 uur R. K. Jonge Vrouwenbond 8 uur R K. Bevol kingsbureau 8 uur. Hoofddorp. Internationaal Concours Hippique. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur, Kunstzaal J. H. de Bols. Expositie van schilderijen door Charles Guérin tot 30 Juli a.s. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur. be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11, Eiken Donderdag van 89'ï uur. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St Bavo' Smedestraat 23. Van 8-—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbiblïotheek, - Jansstraat 49 Eiken dag geopena van 10—12, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zoo- en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8lo uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagsn van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens ben»<L delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 2—4 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671, St. Elisabeth's Vereeniging Jansstra;..! 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 2—3. Zuster Toeset, Reitzstraat 29. Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, aldeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveteeniging. N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Or.gevallendienst Centrale oproepplaats aa-n het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. De heer A. van Rossum, directeur der Suikerfabriek „Holland" te Halfweg zal n'u definitief zijn ontslag nemen. Het ligt in het Door bemiddeling van den burgemeester werden de ruiters en hun paarden gratis in gekwartierd bij verschillende landbouwers. Heden werd de reis voortgezet. Toen hedenochtend mej. R. op den Rijks straatweg reed nabij de Liedebrug, slipte zij in de tramrails en viel zoo ernstig, dat haar knie leelijk verwono! werd. Dr. Melchior van Halfweg verleende geneeskundige hulp. voornemen van den Centrale, geen nieuwen .'a;jr Directeur te benoemen. eisen. De landelijke ruiters op marsch; de Neder- landschc officieren op de tweede plaats De landelijke ruiters, die van Zeven bergen en Dubbeldam over een afstand van 80 a 100 K.M. de reis naar Hoofddorp te paard afleggen, zijn Maandagmorgen vroeg op mrarsch gegaan en door cle vriendelijke tusschenkomst van den burgemeester van Waddinxveen des avonds aldaar bij enkele paardenvrienden ondergebracht. Dinsdag morgen zetten zij hun tocht voort, alwaar zij door mr. Slob, als voorzitter van de federatie op het raadhuis zullen worden ontvangen. Ook zijn reeds vele buitenlandsche paar den per trein uit Hilversum aangekomen met hun oppassers., Alle handen zijn in de weer om °nze Koningin een warme ontvangst te bereiden. De loge zal met groen en bloemen wor den versierd en aan de schoolkinderen za' gelegenheid worden gegeven onze lands vrouwe toe te juichen, alvorens zij sportterrein komt oprijden. Met bijzondere spanning wordt de aflo°P van den wdstrijd in het zware springcon cours tegemoet gezien. Er zijn 41 paarden ingeschreven, die 20 hindernissen moeten nemen, In Hilversum is de Duitsche equ'Pe boven aangekomen en de Hollandsche num mer 2. Wat zou het een enthousiasme geven wanneer onder 't persoonlijke toeschouwen van onze Koningin onze Nederlandsche officieren hun positie eens wisten te ver- beteren en de eerste plaats te bezetten. Gistermidag zes uur arriveerde te V7ad- dingsveen een 23-tal ruiters van de Lande lijke Reisvereenigingen Zevenbergen en Dubbeldam, onder leiding van den luitenant der huzaren op non-activiteit, den heer ™- Slop, uit Hoofddorp. Deze ruiters z'in vroegtijdig uit Zevenbergen en Dubbeldam vertrokken om aan het concours bippi9u® te Haarlemermeer op a.s. Woensdag c-ee te nemen, waar zij alsdan zullen parade ren voor H. M. de Koningin. De troep, ondanks het ongunstige weer, zoowel wat manschappen als paarden betreft, ia uit stekende conditie arriveerde, werd op Raadhuisplein ontvangen en toegesproken door c.'en burgemeester. Daarna werden ten Raadhuize ververschingen aangeboden. De wethouders de gemeente-secretaris en tal van ingezetenen gaven blijk van hun belangstelling. In den Houtrakpolder is gisteren een auto in brand geraakt. De toeschouwers trachten nog den wagen in het water te rijden, maar konden niet voorkomen, dal het voertuig geheel afbrandde. Naar wij vernemen is de toestand van het 12-jarig meisje Beumer uif Lise, da' Zon dagmiddag erntig gewond werd bij een auto-ongeval te Hillegom, nog steeds ernstig Het was op zichzelf een merkwaardig samentreffen, toen terzelfdertijd dat Mgr. Callier, de Bisschop van Haarlem in West- Friesland vertoefde voor een kerkconsecra- tie, Jhr. Röell, le Commissaris van de Ko ningin in de provicie Noord-Holland daar was voor zijn vierjaarlijksch ambtelijk bezoek. Dit samengaan trof te meer in deze streek,, waar men noch Monseigneur, noch Zijn Excellentie vaak de eer heeft te ont moeten. Haarlem's Kerkvoogd en Noord-Holland's gouverneur hadden beiden hun weg gevonden naar de Streek, die nog altijd met trots het roomsche West-Friesland genoemd wordt. Een Prins der Kerk en een der eerste dienaren der Kroon kruisten elkander in de uitoefening van beider gewichtig ambt. Dit samengaan trof niet alleen de bur gers van c'eze streek, maar ook de hooge bezoekers zelf. Trof hen, niet alleen omdat zij, huiselijk gezegd, overburen zijn in de Bisschopstad, die ook de zetel der Provinci is! Maar blijkbaar, omdat hier waar zulk bezoek nu eenmaal meer opvalt dan in het drukker verkeer van groote stadsleven een samentreffen der ambtsuitoefening plaats had ver buiten de omgving van bet dagelijksc'ne doen! Eu, wij mogen nu dan ook wel verklap pen, schrijft „Onze Courant', dat het ons bekend was, hoe Excellentie Roëll, dade lijk toen hij de aanwezigheid van Monseig neur vernam, trachtte zijn reeds gemaakte reisplan waar 27 gemeenten in- drie dagen tijds moesten worden aangedaan! zoo te plooien, cat Hij den Bisschop kon begroeten in deze streek. Tóén dat niet lukte, en de heen- en terugreis van Z. D. H. ook aan eenmaal vastgesteld plan en beperking gebonden was, greep Jhr. Roëll naar een ander mid del, om van zijn belangstelling blijk te ^evcn. En de Commissaris der Koningin zond zooals wij met enkele woorden meldden Mgr. aan de pastorie (e Lutjbriek, een har telijk telegram van gijlukwensch. Waarop Mgr. natuurlijk niét naliet met een dank- telegram te antwoorden, hetwelk de Com missaris Donderdagavond aan het Raadhuis te Bloker ontving, oen hij daar toefde voor de plechtige opening van het gasbedrijf. Men vfnc't het feit misschien niet van veel beteekenis. Er gaan zooveel telegram men her en der! Telegrammen, die wereld omvattend beslissingen inhouden, waar geen mensch naar omkijkt, als het niet een Oceaanvlucht of een sportuitslag betreft. DE RIJKSWEG HAARLEM—VELSEN. Afgekondigd is het Staasblad bevattende de Wet van den 30sten Juni 1927, houdende verklaring van het algemeen nut der ont eigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten noodig voor verbetering van den Rijksweg van Haarlem naar Velsen in de gemeenten Haarlem en En zooals wij reeds in September de aanbesteding kondenberichten de sloo- ping van de kunstmjverehidsschool is aan besteed en gegund en reeds een aanvang is gemaakt met de werkzaamheden, mag wel vertrouwd worden, dat deze zaak spoedig haar beslag zal krijgen- Wij zijn thans in staat een plattegrond tekening van de nieuwe provinciale griffie in ons blad te reproduceeren. - Zooals wij reeds eerder mededeelde, zul len het gebouw voor de griffie worden op getrokken op de plaatts waar thansn og de kunstnijverheidsschool staat. De groote ver gaderzaal van de Provinciale tSaten komt de groote hal van het paviljoen, tegen over den ingang aan de Paviljoenslaan. Ter zijde hiervan zal de kofiekamer en een antichambre voor de leden van de Provin ciale Staten worden Ingericht,. Daarnaast °p de vleugel komt in de mooie ronde zaal dfc vergaderzaal van het College van de Gedeputeerde Staten. Hiernaast sluiten dan aan achtereenvolgens de kamers van den commissaris der Koningin, van den griffier, de ambtenaren en den chef, eiTTt'l'»VTT7T.I"' Vandaag zal Jhr. Mr. dr. A. Roëll op be scheiden wijze worden gehuldigd naar aan leiding van het feit, dat hij op 16 Juli 12 'A jaar het ambt van Commissaris der Konin gin in de provincie Noordholland bekleedt. Jhr. Roëll is ook gedurende dien tijd Haarlem's eerste burger geweest en dus is dit jubileum ook voor de Haarlemmers van eenige beteekenis. Alhoewel niet zoo ingeburgerd, als b.v. onze burgemeester, de heer C. Maarschalk, weten wij dat de Commissaris der Koningin met belangstelling het leven in zijn woon stad volgt. Niet zelden blijkt dat ook naa: naar buiten door deelneming aan een of an der feest of door zijn tegenwoordigheid in een of andere vergadering of vermelding van zijn naam in een of ander comité. Op dit gebied heeft intusschen de hoofdstad des lands, Amsterdam, waar de Commissa ris vóór zijn benoeming burgemeester was, een groot deel van zijn liefde behouden. Geen gebeurtenis van beteekenis gebeurt er in Amstelstad of de Commissaris is er de belangstellende getuige van. Het is bekend dat Jhr. Roëll het ambt van Commissaris begeerd heeft. Toen hij als burgemeester van Amsterdam afscheid nam, heeft hij dit volmondig bekend en het moet erkend worden, dat Noord-Holland in Jhr. Roëll een zeer geschikt Commissaris f heeft gevonden. Hij volgde hier den heer Mr. dr. W. F. van Leeuwen, wien hij ook in Amsterdam als burgemeester was opge volgd en evenals van den heer v. Leeuwen gaat van Jhr. Roëll de roep uit, dat hij een knap ambtenaar is. Sommigen stellen zijn capaciteiten even hoog als die van Mr. dr. van Leeuwen, den vice-president van den Raad van State. Dat hij een bekwaam lei der van vergaderingen is kan ieder waar nemen, die wel eens een Statenzitting mee maakt. Daar blijkt ook menigmaal dat Jhr. Roëll niet alleen een knap jurist is, maar ook zoo degelijk in de détails van vele vraagstukken is doorkneed, dat hem het zwaartepunt eener discussie nimmer ont gaat. Het gelukt hem bijna altijd een ge detailleerde discussie met een enkel woord of een dikwijls geestige opmerking in het rechte spoor te brengen. Op den buiten staander, die niet dagelijks met hem in nauwere aanraking komt de enkele Sta tenvergaderingen zijn onvoldoende om zich een oordeel daaromtrent te vormen maakt de Commissaris dan ook wel den in druk een knap en weionderlegd man te zijn. Zijn commissariaat heeft zich voor Noord- Holland gekenmerkt als een tijdvak van groote gebeurtenissen, voor dit gewest. Wij herinneren aan de omzetting van de oude Kennemer Electriciteits Maatschappij in het Provinciaal Electriciteitsbedrijf met de daar mede gepaard gaande „electrificatie" van deze provincie, die voor ons gewest van zoo groot belang blijkt te zijn. Het P. E. N., dat eerst eenigen tijd aan heilzame en gerecht vaardigde óritiek heeft bloot gestaan, blijkt zich langzaam aan tot een gezond bedrijf te ontwikkelen. In onmiddellijk verband hier mede noemen wij het Provinciaal Water leidingbedrijf en de daarmede verband hou denden drinkwatervoorziening van Noord holland, het wegenplan, dat ons gewest een mooi wegennet belooft te geven, bet kana- lenplan, waarvan de uitvoering allicht meer voeten in de aarde zal hebben en minder urgent wordt naarmate het wegennet pui- ker wordt. Daarnaast worden vele vernieu wingen getroffen in verband met het polder wezen. Wij denken aan de instelling van het hoogheemraadschap Noordhollandsch Noorderkwartier, wat onwillekeurig de aan dacht vestigt op den watersnood van 1916, die tijdens zijn gouverneurschap viel. De provinciale ziekenhuizen vonden in hem een warm belangen-verdediger en voorts werd de subsidieering van vele goede dingen be vorderd. Voor Haarlem was van belang de huisvesting der Provinciale Griffie, waartoe ten slotte een verbouwd Paviljoen zal die nen. Dat hierbij het gevaar is afgewend, dat de Provinciale Griffie uit Haarlem naar el ders verhuizen zou, stemt de rasechte Haar lemmers bijzonder dankbaar. Immers, zij gaan trotsch op den titel hunner woonstad: hoofdstad van Noord-Holland, De onvolledige opsomming van deze en kele ieiten, mogen voldoende zijn om vast te stellen dat de afgeloopen 12FS jaar voor onze provincie van zooveel beteekenis zijn geweest, dat men er later over zal spreken als over een belangrijk tijdsgewicht. Jhr. Roëll heeft een krachtig aandeel genomen in het werk, dat daarvoor vereischt werd. En wanneer hij, na achtereenvolgens hoofdambtenaar te zijn geweest ter provin ciale Griffie van Overijssel, en daarna ach tereenvolgens burgemeester van Leeuwar den, Arnhem en Amsterdam, Commissaris van Noordholland wenschte te worden, dan blijkt de vervulling van dezen wensch voor ons gewest vruchtbaar te zijn geweest en voor Jhr. Roëll, laat ons hopen voi voldoening. bouwen gedeelte sectiekamers voor leeskamers worden ingericht de de Provinciale Staten, leesKamers en een vestiaire, terwijl het ar chief ook in dit nieuwe gedeelte zal wor den ondergebracht en wel op den linker- vleugeL Het oude hek aan de zijde van de Dreef zal blijven staan. Naar wij nader van offi cieels zijde vernamen, zal nog dit jaar, waarschijnlijk in de maand September de aanbesteding voor de bouw plaats hebben en wordt verwacht dat men in 1J4 jaar ge reed zal zijn. De slooping van de voormalige Kunst nijverheidschool zal slechts 6 weken duren. Bevallen: M. M. Rijbroekde Munnik, dochter; A. M. v. MarisKrijnen, dochter; A. HoeksemaTor, zoon; P. M. Nijssen Koning, dochter; G. v. d. Tuijnv. Diemen, dochter; J. P. M. Zuurendonkv. d. Geest, zoon; J. LuijkenWeber, dochter; A. M. SamsonDraijer, zoon; J. G. v. Eekelen— Companjen, zoon; G. S. Rijbroek—Blom, zoon; M. HijnenBohm, zoon E. Uitten- boschHazekamp, dochter; H. Slobbe Koek, dochter; W. M. G. Kroon—Stolp, dochter; A. Rutte—Sintenie, dochter; J- M. Stevenhagen—v. d. Eijkhof, zoon; P. M. v. Rood enSelraat, dochter; H» E- Mulder Altewischer, dochter. Overleden: J. J. Groenendaal 72 jaar, Lcidschestraat; G. W. C. v. Essen 63 jaar, Krelagestraat; P. Kwantes, 85 jaar, Romo- lenstraat; H. de GraafValk 72 jaar, Zuid- polderstraat; C. T. 17 dagen, dochter van N. Spring in 't Veld, Kamperlaan; C. E. Sit- Het communistische complot onder de inlandsche militairen op Java. Een berucht leider gearresteerd. Z. D. H. Mgr. A- J. Callier heeft Zondag het nieuwe St. Elisabethsziekenhuis te Alkmaar ingewijd en Maandag de inwijding verricht van het St. Petrus Canisius Re- traitenhuis te Bergen. De eerste Japansche Bisschop zal door Z. H. den Paus zeli in October van dit jaar gewijd worden. Het Koninklijk bezoek aan Zuid-Limburg; een dankbetuiging van H. M. de Koningin. Voor de derde maal in negen maanden is de dijk van de Bolksbeek doorgebroken; dientengevolge hoog water te Borkulo en Markelo. Aan de landerijen wordt veel schade aangebracht. Te Rotterdam is men een wijdvertakt complot van suikcrsmokkelaars op het spoor. Reeds was de staat voor 135.000 benadeeld. De schout-bij-nacht Sluys is afgetreden. Nadere bijzonderheden omtrent het ont zettend auto-ongeluk op den weg Groningen naar Meppel. De onlusten te Weenen. Terugkeer naar den normalen toestand. Arrestatie van communisten. De maritieme conferentie. Overeenstem» ming bereikt inzake de groote kruisers. De toespraak van Poincaré te Laeken. Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.39. In het sousterrain, dus in het nieuw te-terStoepman, 71 jaar, Essenstraat. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Aan de Middelbare Technische School A ar^m verwierven het einddiploma: Afdeeling Bouwkunde: de heeren H. J. Duytshoff, Haarlem; F. Flameling, Bloe- mendaal; H. van 't Hag. Almelo; J. H. Helms, Bloemendaal; Th. Op der Heyde, Overveen; H. N. Hollander. Amsterdam; A. A. Jagt, Haarlemmermeer; H. G. de Lan gen, Leiden; C. P. Langendijk, Beverwijk; Tj, Molenaar, Amsterdam; H. Sanders, Haarlem; J. Versteeg, Amsterdam. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: de heeren M. D. van Binsbergen, Haarlem; M. M. Dijkman, Amsterdam; J. C. Gouda, Am sterdam; J. A, van Heerde, Groningen; W. Molenaar, Zandvoort; K. Pruis. Leiden; C. Visser, Leiden. Afdeeling Werktuigbouwkunde: de hee ren: J. P. Alberding, Haarlem; A. C. Arends, 's-Gravenhage; N. G. Benink, Am sterdam; J. C. Benschop, 's-Gravenhage; K. Brands, Haarlem; J. K. R. ten Broeke, Haarlem; G, van Dommelen, Haarlem-; E. E. van Dijk, Alkmaar; J. Giltay Veth, Bloemendaal; C. C. W. de Hart, Suri name; A. Hill, Leiden; J. van Hooidonk, Leiden; Chr. Hulsebosch. Haarlem; G. J. Keulen, Kampen; M. J. Kingma, Zwolle; L» Kouwenhoven, 's-Gravenhage; P. J. Maar- tense, Castricum; A. G. Meesters, IJroui- den; L. A. Noordhoorn, Bandoeng; K. J. M. Philippeau, Hengelo (O); J. J. Poolman, 's-Gravenhage; J. H. Seiler. Leiden; D. S. Slop, Bakkum (N.-H.j; W. J. Sijgers, Al melo; P. Voeten, Hoofddorp; H. de Wit, Beemster; J. van der Woude. Dieren. Af gewezen drie. Afdeeling Electrotechniek: de heeren J- L. Baartman, 's-Gravenhage; J. Bakker, Hengelo (O.)'; J. E. van Deventer, Haarlem; G. J. van Es, Uitgeest; L. van Geldercn, Leiden; J. S. de Groot, Haarlem; M. A. Haas, Rhenen; D. Hogan, Nijmegen; C. J. Hoogerheide, Bruinisse; T. de Jong, 's-Gra" venhage; S. T, Kiewicd, Haarlem; H. Krop, Leiden; C. A. J. de Mare, 's-Gravenhage; W. Marsman, Haarlem; J. D. G, Monten» berg, 's-Gravenhage; H. W, H, Post, Weer de; B. Swets, Haarlem; M. J. Veelo, 's-Gravenhage; W. Ver kroost Jr.. Bergen (N.-H.). Afgewezen drie. Afdeeling Scheepsbouwkunde: de heeren H. van der Esch, Amsterdam: H. Hart, Haarlem; W. H. Keizer. Haarlem; J. J. Meyst, Haarlem; P. Overgaauw. Haarlem; H. D. de Rooy, Zaandam; J. J. Visser, Haarlem. Totaal geslaagd: 72. Afgewezen.6.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1