Eiectriciteit V erkeers-ongevaüeü, Amsterdamsche Beurs CHEQULKOERSEN Berichten uit onze vorige oplage. Heringa Wutbridi, Haarlem St. Franciscus Liefdewerk. GEMEENTERAAD. BURGERLIJKE STAND. Jubileum G. van Harreveld. Agenda van de St. Josephs-Gezeüen Vereeniging Haarlem 1, van 19 t.m. 25 Juli. R. K. Middelb. Meisjesschool der Eerw. Zusters Franciscanes sen van Heijthuizen aan de Koningstraat. DE BROEDER VAN DE HEIBLOEM OP BEZOEK. Begrafenis Mr. Mnllerbrands. De Spaarne-Rank, Haarlem 156 170 328 201 352 290i 235 296A 146 188 A 103% 73 69| 37£ 64 93A 218 180 169 187 7% 481 703 388 129 175% 155 4984 449" 2454 455 129f b. 178 741 31 de Spaarne-Bank, Haarlem Vacantie-uitstapjes Haarl. R.K. Vereeniging voor Groote Gexinnen. BEVERWIJK. HALFWEG. HÏLLEGOM. VELSEN-NOÓRD. GEMENGD JNIEUWS. Een groentewagenbestuurder veroorzaakt door zijn onoplettendheid een ernstig ongeluk. De brand in de Loosduinsche groenteveiling. Het bezoek der Koninklijke Familie aan de Mijnstreek. Het spoorwegverkeer irt Tirol. Onweer boven New-York. EEN COMPLOT ONDER DE INLANDSCHE MILITAIREN OP JAVA. Een communist gedood; verscheidene inlanders en deserteurs gearresteerd. EEN ONTZETTEND AUTO ONGELUK OP DEN WEG GRONINGEN—MEPPEL. Een auto te water gereden. V|jf dooden. Een auto op den Goudschen weg in veile vaart tegen een boom gereden. WEDEROM ZWAAR WEER IN SAKSEN. Verschillende noodwet hen én bruggen weer vernield. (Adv. Ing. Med.) De Liefdadigheidspredicatie, welke giste ren ten bate van bovengemeld Liefdewerk in de kerk van Sint. Joannes de Dooper" is gehouden heeft 180 opgebracht. Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de leden De Zeeuw, va nVlite, Koenen. Boes, v. d. Kamp en Miezerus. Schoolgeld voor H. O. en M. O. B. en W. vragen machtiging, aan Gedep. Staten mede te deelen, dat er naar's Raads mcening geen aanleiding bestaat het ta rief van schoolgeldheffing voor inrichtingen van H. O. en M. O. meer in overeenstem ming te brengen met het Rijkstaricf. De machtiging wordt B. en W. verleend. E gemeentelijke huurverordening. De meerderheid van B. en W. biedt ter vaststelling aan een verordening tot voor- komoiig van onredelijke opdrijving van huurprijzen van woningen met lage huur waarde. De minderheid meent, dat een dergelijke verordening niet vastgesteld behoeft te wor den, doch bij eventueele vaststelling zou, naar de meening der minderheid, de huur- grens op 5 per week gesteld moetan worden. De VOORZITTER vraagt, in verband mot het stadium, waarin de verschillende gemeentelijke huurverordeningen verkeeren, de perordaning zonder bespreking aan te nemen en anders zeer kort in de bespre kingen te zijn. De heer WOLZAK bcgriipt niet, waarom de verordening voorgesteld wordt. Is het niet tijdig genoeg, zoo'n verordening vast te stellen, als werkelijk de huurprijzen om hoog gaan? Spr. ziet het aalgemeen belang niet in, dat het maken van zoo'n verorde ning vereisoht. En men moet geen algemeen belangscheppen. Voor de huurwetten was dit belang er wel. Nu de rijksrtgeering deze zaak thans los laat, gaat het niet aan, dat de gemeente de taak der regeering overneemt. Spr. vindt het daarom zeer logisch, dat de aangeno men gemeentelijke huurverordeningen tei vernietiging voorgedragen worden aan de Kroon. Geboren: 13 Juli: z. van J. M. Koeleveld- Jansen; z. van P. L. H. Meiring-van Veen; 14 Juli: z. van G. Smit-Vermond; z. van J. v. Gulik-Slobbe; d. van H. A. M. Preenen- Kotleroij; 15 Juli d. van M. C. Wu!lems-v. Roon. Overleden: 14 Juli: C. Grentzcbach, 76 j., Teslastraat; E. Hindriks, 66 j. Kampersingel. PERSONALIA. Tot loc raar in het Duitsch aan de Mid delbare Technische School te Haarlem is benoemd de heer P. Kieft. leeraar M. O. A. en B. te Aalsmeer. GEMEENTEZAKEN. B. en W. vragen machtiging, voor 10.000 aan te koopen van Th. W. Vogel perceel Rozenstraat 6. DE MILITAIRE RELLETJES TE EDE. Eenige der militairen, die in verband met den verleden zomer plaa's gehad hebbende militaire relletjes te Ede in de gevangenis zaten, zijn daaruit gisteren ontslagen. Zij werden aan de gevangenispoort opgewacht door een groot getal vrienden en bekenden. OPBRENGST COLLECTE. De lieldadigheidscollecle, gisteren ge houden in de Ka hedraal, na een aanbeve lend woord van den Wel Eerwaarden Pa ter Hugelius, O. M. C. van Velseroord ten behoeve van de armen derp arochie, heelt opgebracht de som van 1000. Zaterdag 16 Juli was het 25 jaar geleden, dat de Heer A. van Harreveld, Electrotech- nicus bij het Gem. Electricitcits-Bcdrijf in dienst der Gemeente Haarlem trad, zooals wij reeds meldden De heer van Harreveld heeft steeds een belangrijk aandeel in de leiding van het bedrijf gehad en zich in den loop der jaren als een humaan chef doen leeren kennen, zoodat dit jubileum van de zijde van het personeel met zeer veel be langstelling tegemoet werd gezien. Nadat de jubilaris te kwart over twee ten stadhuize door den Burgemeester was gecomplimen teerd, waarbij het gebruikelijk souvenir na mens het Gemeentebestuur werd ter hand gesteld, ontving de heer van Harreveld in zijn woning verschillende deputaties uit het personeel, en werden hem eenige fraaie ge schenken aangeboden. Namens de ambtenaren voerde de heer van Eek hst woord en werd den heer van Harreveld een prachtige projectielantaarn aangeboden, vergezeld van een door den heer G. Luitingh gecalligrafeerde oorkonde. Ook het Nationaal Verbond van Gemeenate- Ambtenaren deed bij monde van den waar nemend voorzitter, den heer A. A. Hille- brand, van zijn belangstelling blijken, terwijl verder vele vrienden en bekenden hunne opwachting maakten. Een schat van bloe men gaf uiting aan de gevoelens van vriend schap, waarin de heer van Harreveld zich mag verheugen en zal hij dezen dag nog lang als een blijde herinnering kunnen geden ken. Dinsdag: Repetitie vioolclub van 810 uur in de bovenenzaal. Woensdag: R.-K. „Zwaluwen", Elftalcom missie, 8 uur. Repetitie muziekver. „Utile Dulci" van 810 uur. Repetitie Rederijkers „St. Genesius 8 uur. Donderdag: Repetitie Zangersgezcllen, Hal' 9 uur. Vrijdag en Zaterdag geopend van 810 uur. Zondag: Geopend van 122 uur en van hall 710 uur. Verplichte opkomst van 8 half 10 uur. Spaarkas 8 uur. Maandag: Clubavond leden damclub T. en P. van 8-10 uur in de bovenzaal. Op initiatief e'er Eerw. Zusters van boven genoemde school, werd in 1926 opgericht en in werking gesteld een Middelbare school voor meisjes, waarvan de ondergrond wordt gevormd door de 3-jarige Mulo-klasse. De resultaten van dit le leerjaar bleken bij een overgang van de 4e naar de 5e klasse. Bevorderd werden de leerlingen: Wallij Bomans, met eerv. vermelding; Lies v. d. Bosch; J. A. Kri-ger, Bennij Lampe; Doorlja de Neijn van Hoogwerff, met eerv. vermelding; Rie Okhuisen; Antoinette Pack, *fri laf. Afgewezen geen» Men schrijft ons: Broeder Anastasius. U kent hem toch? Ja zeker, u kent hem wèl. Jaarlijks wordt zijn bezoek aangekondigd vanaf den kan sel met het stereotype; Deze week zal de broeder van de Heibloem zijn jaarlijksche collecte komen houden. Voor een ieder rijst dan terstond de statige figuur van den broe der met den nooit kwijnenden glimlach op het gelaat, gekleede jas en langfe broek in stemmig zwart, terwijl zijn boord als van de priesters, ons komt verhalen van zijn geeste- ijken stand, dien ge intusschen reeds lang van zijn gezicht gelezen hebt. Want dat ge- zicht, (ja, waar ligt dat nu aan?) dat kan niet anders dan van een broeder zijn. Hij komt giften inzamelen voor het ge sticht, waarmede hij is samengegroeid en waarvan hij de algemeen-aanvaardde ver tegenwoordiger is, van de Heibloem. Aan adressen, die hij voor het eerst aan doet, heeft hij het reeds zoodikwijls ver kondigd: hij is broeder, Broeder Anasta sius van de Heibloem, en de Heibloem, dat is bet gesticht, waar arme en onverzorgde jongens een toevluchtsoord en een uitmun tende vakschool vinden, om later als be kwame vaklui voor het leven klaar te staan, fn het doel van zijn jaarlijksche komst is een offertje voor dat schoone doel. Zoo kent bijna ieder in deze streken den broeder van de Heibloem, want reeds jaren lang weet de Congregatie der Broeders geen beteren uit te sturen naar de Hoi- landsche gewesten dan Broeder Anastasius. Maar meent niet dat gij hem kent. U kent hem alleen in functie. U moest met hem aan tafel zitten of een uurtje converseeren, zoo als wij doen des middags en 's avonds, als hij van zijn vermoeiende tochten naar de pastorie is teruggekeerd. Dan komt Broe der Anastasius los, dan valt het licht op alle zijden van zijn persoonlijkheid. Zoo juist naïef, dan slim-berekend, nu eens leer gierig, dan doceerend, berustend en toch strijdvaardig. Hij schat en telt den uitslag van zijn bedeltocht als een prozaïsche bankier, maar met zijn 60 jaar verhaalt hij van de missie in China als een idealist, die nog beginnen m et. Hij is kinderlijk blij met den hand druk van een hooggeplaatste en geet hoog op van zijn potende vrienden, die hem col legiaal behandelen. En ge kunt naar hem luisteren hoe hij mannen van naam, met wie hij in debat is geweest, heeft afgetroefd. 1 och zoudt gij u vergissen, als gij meent, dat zijn omgeving hem ontgaat. Hij bestudeert u waar gij bij zit en stelt zijn diagonse vast. Daarna experimenteert hij met een aan tal welberekende steekproeven, in den vorm van een loftuigiug, een vraag, een aanvecht bare stelling oi iets dergelijks. En kalm wacht hij af hoe gij reageeren zult. Maakt hij in den loop van de conversa tie een fout nog vóór de aandacht er op vallen kan, heeft hij ze hersteld. Dan lacht hij fijntjes in zich zelf over het slagen van zijn handigheid. Hij kan als altijd onbeweeglijk een kwar tier achtereen zwijgend toeluisteren, alsof hij alleen leeft om zijn kennis te vermeer deren, maar wanneer hij zijn oogenblik ge komen acnt, kan hij met zekere beslistheid die imponeert, het woord overnemen, om u in alle takken van wetenschap te onder richten, om u te overtuigen van het nut van paedagogie en alles wat daarmee sa menhangt. Van zulke zware stoffen naar het gebied van de normale is slechts één stap. Hij werkt met grooten ernst de grond slagen yan een levensbeschouwing uit, die natuurlijka de levensbeschouwing van alle menschen wezen moest. Hij moraliseert over de kwalen van onzen tijd en zonder nu juist den mond steeds vol te hebben van lof over „den goedên ouden tijd" laat bij u toch wefen dal slechte bioscopen niet ge noeg geweerd kunnêft worden, vertelt "hij boe „stout" de kinder entegenwoordig zijn, dat zij de deugd van gehoorzaamheid niet meer kennen en dat, zoo hij priester was, hij dikwijls zou preeken over de gehoor zaamheid. Maar, zelden is zijn woordenrijkdom zoo groot, zijn ove- tuiging zoo enthousiast, als wanneer hij begint over zijn jongens, die een positie in de wereld veroverd hebben, over zijn jongens, die hij als bekwame vak lui weet te plaatsen bij de grootste bedrij ven van het land. In zulke onbewaakte oogsnblikken gebeurt het hem zelfs, dat hij op zijn stoel heen en weerschuift en zijn handen tot gebaren uitst-ekt. Dan hebt ge maar te luisteren. Want hij gaat altijd ver der en vergeet zijn omgeving. Wel in ver halende trant, maar op een toon als stond hij voor zijn jongens, hoort gij de laatste vermaningen, die hij hun meegeeft bij hun intrede in de groote wereld, waarbij hij wijst op het roode gevaar, dat ook hen zou kunnen aangrijpen en meesleepen. De „rooien zijn zijn besliste tegenstanders. Het is meestal over tijd, eer wij onder een reeks zegewenschen van den Broeder de nachtelijke rust ingaan. Des morgens is de Broeder weer vroeg present. In een bescheiden hoekje van dè kerk bidt hij stil deg ebeden, die zijn Con gregatie hem voorschrijven. Hij gaat god- w;" i5- audfëntie bij den Koning, voor Uien hu dien dag weer langs de huizen zal gaan. Zoo gestrekt staat hi) weer vroeg klaar om den last en de hitte van den dag te dragen. Als hij naar ziin schatting alle parochia nen „gehad" heeft, kondigt hij zijn vertrek naar elders weer aan. Ziet hij de kans schóón, dan staat hij, vóór dat bij het be merkt, midden in de kamer achter een stoel om.... zijn afscheidswoord te snre- ken. Woorden van dank voor gastvrijheid en vriendscbao, vloeien zonder tusschen- pooze als een breede stroom, het duidelijk getuigenis van zijn dankbaar hart. Aan allen, die vriendelijk en dankbaar waren, worden schoone plaatjes uitgedeeld. F.n na enkele oo^enblikken ziet ge den Broeder van de Heibloem met zijn altijd vriendelijk gelaat, met zijn nooit vertoorde kalmte de pastorie verlaten om zijn ver overingstocht weer voort ee zetten. God zegene u, Broeder, n en uw jongens van de Heibloem. P. J. M. HESKES Te Velsen. Een Amsterdamsche vischauio komende van IJmuicen en bestuurd door J. Th. L„ is gisteren bij het uitwijken voor eenige honden, in het zijkanaal B. gereden. De inzittenden wisten er bijtijds af te springen Een hunner bekwam een armwond. Hij moest door een c'okter worden verbonden. De auto werd zwaar beschadigd. Gisteravond zijn nabij de Bartcljorisstraat twee auto's tegen elkaar gebostst. Het liep met schade van de auto's af. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gisteravond te kwart over 8 uur is de 24-jarige L. P., wonende alhier, met zijn rij wiel in de tramrails geraakt ter hoogte van den Wagenweg. Hij kwam te vallen tegen een juist voorbijgaande auto, waardoor de voorruit brak en hij door het glas aan het hoofd werd verwond. Tevens bekwam hij eenige buidwonden, doch niet levensgevaar - lijk. Door een dokter uit den Haag, die toe vallig met zijn auto ter plaatse was, werd hij voorloopig met een snelverband verbonden en daarna per brancard naar het Diacones- senhuis gebracht. De auto reed kalm, zoodat de bestuurder geen schuld treft. Zaterdagmorgen kwart over elf is op de R, K Begraafplaats aan de Kerkhcflaan ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. H. L. M. Muller Brands, advocaat-procureur te Haarlem, die op noodlottige wijze, ten gevol ge van een auto ongeluk in België, om het le ven is gekomen. Vooraf had in d e R. K. kérk aan de Parkstraat een plechtige uitvaartdienst plaats. Op de begraafplaats had zich een groote kring bverzameld van vrienden en bekenden, om den overledene de laatste eer te bewijzen. De beaarding werd verricht door den deken van Den Haag, pastoor van Dam. Nadat de kist in de groef was neergelaten, dankte de vader van den overledene voor de belangstelling. Een schat van bloemen en kransen, w. o. een groote krans van de Haar- emsche vrienden, dekte de baar. Opgegeven door DINSDAG 19 JULI 19277. slotkoersen heden" Gisteren Opening Staatsleeningen. t% Nederland 1923 5% Nederland 1919 4 'A Nederl 1917 6% N. lndië 1923 D 4A% N.-Ind. 1926B Banken. Koloniale Bank Indi SC he Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Industr. Buitenland. Anaconda U. S. Steel Mijnbouw. Boeton Mijnb. Redjang Lebong Petroleum. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau V I. C. O. Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Piolongatie 101$ 100'/,, 101»/,, 98%, 256* 171 f 164 162% 164$ 3201 110% 1203/8 462 Medegedeeld door DINSDAG 19 JULI 19277. Berlijn Parijs Brussel Londen Züricb Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Bieden 59.33 9.75 34.65 12.11-1 48.05 13.50 42.60 35.10 2.49J 7.38 27.80 66.70 64.40 66.80 Laten 59.38 9.80 34.75 12.121 48.10 13.60 42.70 35.20 2.50 7.43 28.— 66.80 64.50 66.90 Veel medewerking door jonge dames aangeboden, doch meer hulp blijft welkom. Het beroep, dal de vorige week in ons blad werd gedaan op de R.K, jongedames van Haarlem en omstreken, is niet onbe antwoord gebleven. Eerlijk gezegd verwon dert het ons niet. Voor een dergelijk bij uittsek practisch sociaal werk voeicn onze Roomschc vrouwen en meisjes altijd veel. En dan is dit werk nog uiterst dankbaar bovendien. Men moet er de dames over hooren, die reeds gedurende de vier voor afgaande jaren de uitstapjes hebben méde- gemaakt; hoe de kinderen hunne erkente lijkheid toonen door het bewijzen van kleine attenties en hoe trotsch zij zijn als zij voor de dames tasch of man lel mogen dragen. Evenwel, al hebben zich bereids een aam tal dames voor medewerking aangemeld-) het aantal kinderen, dat dit jaar voor deel neming aan de uitstapjes in aanmerking komt, is ook al weder uitgebreid en komt thans welhaast over de 400. Het bhoeft dan ook wel niet te worden aangetoond, dat jneer hulp ysn de zijde van onze Roomsche i°nge meteies van Haarlem-en Omstreken aan het Bestuur der Vereeniging voor Groote Gezinnen bijzonder welkom zal zijn: Het' bestuur houdt n.l. vast aan den regel, dat bij elke groep kinderen een vol doend, aantal jongedames als geleidsters aanwezig moet zijrn Wanneer men nu be denkt, dat bet aantal deelnemende kinde ren allereerst in twee helften wordt ver deeld (jongens en meisjes) en dan elke helft weer in drie groepen wordt gerang schikt uitgaande van de Spaarnekérk, de Kleverparkkerk en de Kathedraal, St. Bavo, dan is het duidelijk, dat voor toe zicht en geleide een groot aantal dames benoodigd l». Liever vermindert het Be stuur het aantal uitstapjes, dan dat een groep met onvoldoend geleide wordt uit gezonden. Hef Bestuur vertrouwt echter vast, dat nog vele jongedames, die hare aanmelding tot nu toe hebben uitgesteld, zich thans alsnog spoedig voor medewerking zullen opgeven. Het is misschien goed hier nog bij te vermelden, dat de medewerksters aan de vacantie-uitstapjes worden gevonden onder allé s and enen kringen. Niemand behoeft zich dus te leten weerhouden clóor de ge dachte, dat zij zich bij de medewerkende dames wellicht niet zal thuis gevoelen. Het Bestuur is er tot nu toe gelukkig in ge slaagd het geleide voor elke groep zooda nig, samen te stellen, dat onder de dames onderling ook een aangename verhouding bestond. Verschillende jonge dames schijnen zich voorts van aanmelding voor dit werk te la ten afhouden door dè meaning, dat alleen medewerking wordt gewenscht van dames, die alle negen uitgaansdagen mee kunnen gaan. Niets is echter minder waar. Hoewel bet bestuur zich uiieraard aanbevolen houdt voor de medewerking van dames, die zich voor den geheelen duur van de vacantie willen verbinden, is het reeds zeer dankbaar, indien dames zich voor minder dagen beschikbaar willen stellen. Ook me dewerking voor één enkelen dag wordt op prijs gesteld. Gemakshalve vermelden wij nog eens, dat de uitstapjes zullen plaats hebben op 29 Juli, 2 Augustus, 5 Augus'us. 9 Aggustus, 12 Augustus, 16 Augustus, 19 Augustus, 23 Augustus, en 26 Augustus a.s. Men kan zich voor medewerking aanmel den (desgewenscht ook telefonisch onder no. 11914) bij den heer W. J. B. van Liemt, Anegang, hoek Warmoesstraat, waar bo vendien alle gewenschte inlichtingen gaarne worden vers'rekt. Spoedige aanmelding wordt, met het oog op de naderende vacintie, dringend aanbe volen. Bloem bollen veiling „Beverwijk" De bloembollenveiling „Beverwijk" (door Ken- nemerhnd en Vrije veiling) hieled giste- avond in hotel „De Zon" een openbare ver gadering voor bloembollenkweekers en be langhebbenden. De voorzitter, de beer J. P. Nijssen, open de vergadering met een welkomstwoord waarna hij uiteenzette dat de bloembollen- Veiling buiten het organisatorisch ve band étaat en ontstaan is door samenwerking tus- schen de twee veilingsorganisaties. De be doeling dezer vergadering in dan ook om eens te wrden wat of er bij de kweekers leeft en de goede wenken en raadgevingen, welke er eventuteel te zoudtn worden ge daan, zooveel mogelijk ter harte te nemen. Spr, wees er hierna op den beteekenis van de veiling, ook voor de bloembollen. De vei ling biedt de beste waarborgen voor hen, die niet beslist met de marktprijzen op de hoogste zijn. Eenheid in onze plaats is nog niet bereikt op dit oogenblik, doch in den afgcloopen tijd is gebleken, dat deze veiling in een be hoefte voorziet en de bloembollenveiling te „Beverwijk" is dan ook van meening, dat zij op den ingesla gen weg moet voortgaan.: De zaak do'rdt- SHRDL SrgonprcnirATFO De zaaier meos! beter en nicer organisato risch aangepakt worden. Spr. drong er hierna op aan, van te voren op te geven, wat aangevoerd wordt. Dit is voor een goede reclame noodzakelijk. Tenslotte wees spr. nog op de groote be teekenis van een gecombineerd bedrijf voor bollen en groenten. De teelt van deze arti kelen past zich goed bij elkaar aan en een gecombineerd bedrijf is te verkiezen boven een eenzijdig bedrijf. Medegedeeld werd, dat de kweekers na het veilen, dadelijk recht hebben op 70 pet. van het bedrag. Het is dus niet noodig om een voorschot te vragen; men kan eenvou dig aanspraken op deze 70 pet. laten gelden. De betalingen over 1926 zijn niet zoo schitterend geweest als de jaren tevoren. Lenige groote koopers zijn in moeilijkheden gekomen, zoodat een belangrijk bedrag niet is binnen gekomen. Voor dezen achterstand is van inbrengers 2 pet ingehouden terwijl een ander belangrijke deel uit de weliswaar kleinereserve van de bloembollenveiling werd bijgepast. Zeer zeker zal het bestuur' in het komen- :.e seizoen meer koopers hebben te eischen van de koopers. Door den voorzitter werd hierna een uit eenzet, ing gegeven over het begrip coöpe ratieve aansprakelijkheid. Lenige jaren terug werd reeds door een andere veiling in Beverwijk geadverteerd, c'a F1®" hen geen aansprakelijkheid had. Gp .°°genblik kan men ook in de ad- vertentièn van een andere veiling lezen, dat men bij hen geen risico loopt enz. alsof de coöperatieve aansprakelijkheid een ai- "den maatregel zou zijn. 18 echter blinde speculatie op het niet wetende publick. Zijn wij bij de aard beien en groentenveilingen dan niet coöpe ratief aansprakelijk? Zou men b.v. voor groenten en aardbeien ook gaarne eenige procenten meer betalen om de aansprakelijkheid kwijt te zijn? Al- weet wel beter. De fWge zijde is vooral bij de laatste Mei bepalingen naar voren gekémen. Hoe ve cn zijn er niet gedupeer-d doordat zij van hun s ms groote vorderingen 50 of nog min- n pr?cent hebben betaald gekregen. i,a 'i E 'en steekt de coöperatieve risico al heel gunstig af. Het vedingspercenjage natuurlijk bij de i.g, nie risico veilingen hooger. Ook bij de- 3^1 vV kan men z*ch voor het risico 5 j",vPor eenige procenten, maar wie bet doet handelt niet verstandig. onderwerp werd eenigen lijd van g® ,en Sewisseld, zoo ook over de vraag j lnfeHen en ophouden voor rekening van den kweeker of voor rekening van den 4«cr"a moe' geschieden. a ifj f verga<Iering hierover haar mee- ning nad laten hooren, werd dc vraag be- het v.eiling „met de plok" in het ang van den. kweeker is. Geadviseerd wer, aanzien van deze vraag naar omstandigheden te handelen. Na een vruchtbare rondvraag sprak de voorzitter een slotwoord, waarbij hij erop aan ng om op of aanmerkingen niet naar hyiten te brengen, doch deze bij bestuur of directie ter tajc[ te brcngen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: N. S v$ en A. W. van Riemsdijk. D. J, |er. Wee. en H. Kaltcr. ,i,„ jUW<L J. Don en M. Zuideraa. J, Wimands en-A. Schop. Geboren: M-. Boonies—Komend. W, C. !:'eftingDuijkcr, z. A, S. Bruijns— Castncum, z. Z. de Vries Schiarbeck, z, G. J. KleijneTromp, z G. Sterk La romers, z. E. Schepers—de Vos, d. RemmersFransen, leven!, d. Overieden; G. J. E. Pilaren, 24 jaar, on gehuwd. Personalia. Zuster Netelenbos, alhier, is met ingang van 15 Aug. a.s. benoemd tot diteclrice van een rusthuis te Leiden. Zustershuizen. Dc Iichtinstalla'ies der beide in aanbouw zijnde Zustershuizen zijn opgedragen aan den heer F. Kok, Electr. Tcchn. Inst. Bureau, alhier. Bouwen. Het bouwen van 2 Burger woonhuizen aan den Loosterv.-eg II voor re kening van de hèeren Van Egmond en Neu teboom is opgedragen aan den heer K. Verweij, aannemer alhier. Vergadering „De Hanze" Van avond wofdt een groote vergadering gehouden van „De Hanze-', waarin uiteen gezet zal worden, wat men aan „De Hanze" heeft. De bijeenkomst wordt in het Patronaats gebouw gehouden en begint om 8 uur. De bekende Chris Jansen zal de spreekbeurt vervullen, dus laten alle katholieken mid denstanders opkomen. TER AAR. F.EN HENGELAAR VERDRONKEN. Een hengelaarsclub uit Rotterdam, had Zondag een vischwedstrijd georganiseerd in het Ter Aarkanaal. Plotseling geraakte een der visschers, de' 18-jarige J. de B. in het diepe kanaal en hoewel anderen in zijn nabijheid waren, duurde het ongeveer een kwartier vóór de drenkeling kon worden opgehaald. Zijn collega's konden namelijk niet zwemmen Hoewel onmiddellijk onder leiding van een dokter kunstmatige ademhaling werd toege past, bleken de levensgeesten te zijn geweken. Op de honderden andere Amsterdamsche en Rotterdamsche hengelaars, die in het kanaa. aan bet visschen waren, maakte dit ongeluk een diepen indruk. De club, waarvan de ge troffene lid was, staakte defl wedstrijd c keerde naar Rotterdam terug. Een spelend meisje doodgereden. Te 's-Gravenhage heeft Zaterdagmiddag, omstreeks 2 uur, op den" hóek van de Jan van Goyenstreat en de Gerard Doüstraat een zeer droevig Ongeluk plaats gehad waarbij de 5-jarige Paulina Beimer, wonende in de Jan van Goyenstraat op tragische wijze om het leven is gekomen. Het kind zat spelende op den trottoir band met de beentjes op de straat, toen uit de Gerard Dous'raat met zeer matigen gang, nagenoeg stapvoets, een beladen groentenwagen, met 'paard bespannen en bestuurd door den 25-jarigen A. D. v. G. uit de Paulus Potterstraat aankwam. De wegen reed zoo dicht langs het tro'- toir, dat het spelende kind eerst de wielen over zijn beentjes kreeg en daarna met het lichaam onder de wielen kwam. Het kind was nagenoeg terstond dood. Waar de poli ie van meening is, dat hier sprake is van groote Onoplettendheid van de zijde van den bestuurder, aangezien hij van een afstand van 20 M. reeds vrij uit zicht had op het spelende kind, is de wa genbestuurder voorloopig aangehouden en is tégen hem proces-verbaal opgemaakt wegens hét "'VCröOTzaken van dood door schuld.. wvï," Een schade vèn ongeveer I 100.000, Omtrent den zwaren brand, welke in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de Loos duinsche Groentenveiling gewoed heeft, kan nog het volgende worden medegedeeld. Uit een der loodsen wist men met veel moeite een brandkast te redden, benevens de boekhoudin g en waardevolle papieren van een hier gevestigde naamlooze ven nootschap? Een goederenwagen van de spoorwegen en een vrachtauto, die door het vuur dreigde te worden aangetast, wist men eveneens in veiligheid te brengen. De loodsen, die ieder een omvang hebben van 11 M. lang en 7 M. breed, vertegenwoordi gen een waarde van circa 4000. Négen zijn er van verbrand, roet een waardevollen in houd, zoodat de totale schade waarschijn lijk op ongeveer 100.000 geschat, moet worden. Het mag een gelukkige omstandig heid worden genoemd, dat er juist geen goederentrein op het terrein aanwezig was, daar deze anders ook zeker in vlammen zou zijn opgegaan. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Den ochtend van den tweeden dag van het bezoek der Koninklijke familie aan Zuid-Limburg werd benut om het bezichti gen der mijnstreek voort te zetten. Te Voerendaal h'ad de Koninklijke familie in den trein overnacht. Het was er den twee den dag feest ia het stille dorpje. Van Voerendaoi reed men door Heerlen, en na een kort oponthoud ging de tocht verder over Spckholfc Spekholzerheide naar de mijn Willem Sophie. Vandaar over Kaalheide naar Kerkrade. Dan over Rolduc naar de Dominale mijn en St. Pictersrade, Eygelshoven enz., weer naar Heerlen. Het aantal bloemstukken, dat e«»n de Kon. Gasten op den tocht werd aangeboden, is niet te schatten. Bij het station te Heerlen gekomen nam de Kon. Familie afscheid van de verschil lende autoriteiten en oder de juichende kreten der mènigte vertrok men met den trein naar Beek, om daar de lunch te ge bruiken. Des middags om vier uur vertrok de stoet langs den Rijksweg naar Maastricht. Daar bezichtigde de Koning'n en haar gevolg de in aanbouw zijnde sluiswerken te St. Pieter en dc stuw in het Bosscherveld, waarbij zij door hoofdambtenaren van den Rijkswaterstaat werd voorgelicht. Op de markt had onder enorme belang stelling een grootsche hulde plaats van de Koninklijke bezoekers. Onder luid gejuich ai-rivecrde de Koninklijke familie. De Koninklijke Famiiie trad het stadhuis binnen en begaf zich naar de Raadszaal waar de leden van d.en gemeenteraad wer den vorgesteld. Burgemeester mr. van Oppen vertolkte de gevoelens van Maastricht in een uit voerige rede, waarop H.M. antwoordde. Na deze plechtigheid in de raadszaal be gaven de vorstêtijke - personen zich naai buiten op het bordes om het defjlc der vereenigingén en der kinderen gade te slaan. Dan was het utir yan vertrek aangebro ken. De Koninklijke gasten namen afscheid en reden naar het station. De straten we melden van bet volk, dal niet ophield d't Landsvrouwe toe «e juichen. De „Maaslrecchter Staar" zo tig nog op het perron eh nadat de hoge bezcke.-s af scheid genomen hadden reed de trein weg naar Het Loo. INNSBRÜCK, 18 Juli. Hedennacht tus- schen tweeen vier uur werd in geheel Tirol en in Vovartberg, om het spoorwegverkeer weer mogelijk te maken alle spoorwegsta tions en andere spoorweginrichtingen- door militairen-gendarmen en de door de lands- regeering ingestelde hood-politic bezet. De troepen jl-'.zi in het bezit van zeven ma- hcinegeweren, bergartillerie en andere wa penen. Het station te Innsbrück werd he dennacht te kwart over twee bezet. De manschappch van den repubiikefnschen Schutzbund. die het station bezet hielden, trokken zich terug. De bezetting der sta-j tions had plaats met steun der bevolking. Twee uur na de bezetting vertrok van hét sfat'loli Innsbrück de eerste trein. Slechts op den. Mitterwald-spoorweg kon bet verkeer nog niet hersteld worden, tengevolge van sabotage, waardoor het net stroomloos is. Ook. in Voralrbcrg ziin alle stations bezet en is het treinverkeer hervat. In alle, bedtïj-^ ven hebben de arbeiders het werk hervat. NEW YORK, 18 Juli. Zondag heft boven New York een hevig onweer gewoed. Zes personen werden gedood en een groot aan tal gewond. Het verkeer heeft groote moei lijkheden ondervonden. Op de Conney- eilanden is door het onweer en den storm groote schade aangericht. AMSTERDAM, 18 Juli. De bladen melden uit Baatvia, d.d. 17 Juli, dat de zoon van den onder-commissaris van politie G. J. v. Someren, Zondagavond op den weg tus- schen Tjibinoeng en Depok is aangehouden door 50 in het wit gekleede inlanders, waar bij met goloks gewapende mannen. Toen de heer v. Someren had verklaard, niet tot de politie le behooren, mocht hij met zijn auto doorrijden. Ook andere auto's •verden aangehouden. Om half 10 's-avonds, rijn vuurpijlen afgescaoten te Batavia en feester Gornelis, welke het sein zouden zijn voor een algemeenen opstand. Nabij Senen is een communist, die zich legen de rrrestat e verzette, doodgeschoten. Te Bandoeng zijn negen inlanders gearre- isteerd. Zaterdagavond en Zondagavond zijn te Weltevreden uitgebreide voorzorgsmaatre gelen getroffen. Volgens een bericht uit Bandoeng d.d. 18 Juli beschoten vijf militairen hedenmorgen een paircuillcerenden hoofdagent, die terug schoot, Een militair werd gewond. Het ble ken Menadoneesche deserteurs te zijn. Vier zijn gearresteerd. Ook te Solo zijn onder de miltairen gelijke verschijnselen waargeno- nomen, als te Bandoeng. Nader vernemen wij, dat bij het Ministe. rie van Koloniën, van den Gosverneur-Ge- neraal telegrafisch bericht is ontvangen, dat de sedert korten tijd loopende geruchten over de communistische propaganda onder inlandsche militairen, speciaal Menadonee- zen, aanleiding hebben gegeven tot instelling van een onderzoek en tot het -treffen van uitgebreide voorzorgsmaatregelen in de groote garnizoensplaatsen. Inderdaad bleek „at een complot bestond tot het verwekken van ongeregeldheden in den afgeloooen hacht dpor militairen, gesteund door bpri- -Jcrs, waarbij eöa v aanval op tolefQonfchlfftfisv* "j-'ll, g'-V-*mgpjus.scnwapenkamers en muni tiemagazijnen op het programma stond'. Uank zij den genomen maatregelen bepaal den de ongeregeldheden in West Java zich tot een.aanval op een hoofdagent van poli tie te Bandoeng door 5 gedroste militairen, w.o. de hoofdleider dezer actie, die allen werden gearresteerd. Een communist, die in verband met een ender te Batavia gearresteerd wed, werd, toen hij verzet pleegde, neergelegd. Hedenmorgen omstreeks half twaalf reedt nabij de Diemerbrug op den weg van Gro ningen naar Meppel, Dr. Thonckens, uit Groningen, die hedenochtend met zijn echU genoote, 2 zoons en 1 dochter met vacan tie uit Groningen was vertrokken, met zijn auto tegen een boom. De boom knapte ai en de auto sloeg over de tramrails in de Drentsche Hoofdvaart. Er was, toen het on geluk plaats had, niemand op den weg. De auto was een gesloten wagen en de inzittenden schenen met meer er uit te heb ben kunnen komen. Kort na het ongeval ontdekte voorbijgangers den afgeknapten boem en sporen van dc auto over den weg m de richting van de Vaart. Toen zij gingen kijken, zagen zij den zoo goed als éeheel in het water gezakte auto. Onmiddellijk wer den reddingspogingen ondernomen, doch toen de 5 inzittenden op het droge waren gebracht, bleken ze allen reeds overleden. De lijken zijn voorloopig in een huisje langs den weg opgeborgen. Da oorzaak van het ongeval is onbekend. Twec personen ernstig gewond. LEIDEN, 18 Juli. Vermoedelijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting Zaterdagavond op den Goudschen weg or.-' der de gemeente Zwaromerdam een ver huurauto, waarin was gezeten de gaas handelaar P. v. d. Kooy, uit Rotterdam,, met drie zijner zoons en hunne dames, in volle vaart tegen een boom gereden? Alle inzittenden werden van hun plaats' geslingerd. Een der zoons werd met zeer ernstige verwondingen aan het hoofd en ia bcwusleloozen toestand opgenomen. Zijn echtgenoote kwam er weinig beter af en brak bovendien een been. De overige pas sagiers bekwamen alle min of meer ern stige kwetsuren. Dc beide zwaargewonden werden naar het ziekenhuis le Bodegraven, overgebracht, nadat eerst doktoren hen ter plaatse voorloopig verbonden hadden. Gis termiddag w.as de heer v. d- K. nog steeds niet tot bewustzijn gekomen. De toestand van zijn echtgenoote is niet direct veront rustend. De auto werd geheel vernield. DRESDEN, 18 Juli. De stad Bergieshubl 'a Zondagavond door een hevjg onweer ea oveVstrcoringen geteisterd. Het water van de Gbttleuba steeg in korten tijd van '53 cM. tot 1.30 M. De geheele binnenstad is overstroomd, zoodat een. groot gedeelte van de. noèd- werken weer vernield is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2