Radio-Omroep dammen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Dinsdag 19 Jidi 1927 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM De raad moet zich duidelijk uitspreken, Spr. wijst er op, dat het volgens deskun VOETBAL R. K. V. V. „Zwaluwen". MOTORWIELRIJDEN. ATHLETIEK. R.-K. Athl.-Club „Excelsior". LAWNTENNIS. s.- FINANCIËN. R. K. Parochiaal Armbestuur te Nijmegen. LAATSTE NIEUWS. Een gift van Z. H. den Paus. Roode vlag op een kazerne. Aanslag op een Amerikaansch consul. De burgeroorlog in China. De dubbele lichtstoring te Amsterdam. Een tweede reddingsboei. Onlusten in Nicarugua. Koningin Victoria van Zweden. Vliegdienst BerlijnOslo. Bom geowrpen op een Ameri kaansch consulaat. De heer WOLZAK, verder voortgaande, acht het onjuist, met de abnormale maatrege len voort te gaan, nu de abnormale maatrege len niet meer bestaan. Waarom zouden wij dan ook geen andere maatregelen nemen, bijv. om onredelijke prijsopdrijving van levensmiddelen tesen te gaan? Geroep „Natuurlijk, kom daar dan mee De heer WOLZAK „Neen, daar moeten de heeren sociaal-democraten mee komen. Dat ligt in hun lijn. F.n zij zullen er misschien wel eens mee komen 1" Spr. concludeert, dat de gemeente niet het terrein moet betreden, dat de rijkswetgever heeft verlaten. Spr. bespreekt dan de door B. en W. voor gestelde verordening. De huurverordening wil men van toepassing verklaren oo punten, waarvoor de huurwetten nooit golden. Maar dan meent spr., dat men ook de verordening niet dusdanig moet laten gelden. Spr. stelt ten aanzien van de artikelen en kele vragen, o. m. of ook niet de huurder straf baar gesteld moet worden en omtrent het in beroep gaan betreffende de genomen beslis singen. Verder vraagt hij, of de in werking rreding der verordening niet op een nader te bepalen tijdstip bepaald kan worden. Dat is dan toch de stok achter de deur om eventueele huur- opdrijving tegen te gaan. De heer JOOSTEN verklaart, dat de S. D. A. P. van oordeel is, dat de aangenomen huurprijs te laag en de termijn te hoog is. In verband met de geringe kans der goedkeu ring van de verordening, zal de S. D. A. P. echter geen wijzigingen ter verbetering voor stellen. Volgens de voorgestelde verordening zal deze gelden tot uiterlijk 31 December 1928 Spr. stelt voor, het woord „uiterlijk" te laten vervallen. De heer VAN SANTÉ gaat na de beteeke- nis van de Vereeniging van Huiseigenaren. Deze adviseert haar leden niet aan huurop- drijving mede te doen. Als dat nu reeds het geval is, gelooft spr. niet, dat er plaats is voor een verordening als deze. Verder gelooft spr., dat geen presentiegeld moet toegekend worden aan den voorzitter en de leden der gemeentelijke huurcommissie. De heer JOH. VISSER (C. H.) gelooft niet, dat een permanent karakter aan de verorde ning gegeven moet worden. In Sneek zijn de huurwetten reeds in 1.925 buiten werkine ge steld. En dat kon, omdat men daar woningen inet een lage huurwaarde gebouwd heeft. Afgezien van alle eventueele gebeurtelijk- heden betreffende de voorgestelde verorde ning, is spr. van oordeel, dat ook te Haarlem zoo spoedig mogelijk woningen met een lage huurwaarde gebouwd worden. Spr. sluit zich aan bij de meening van de minderheid van B en W. De heer DE BRAAI, heeft de intrekking der Huurwetten betreurd. Hij acht zich niet gerechtigd, tegen de voorgestelde verorde ning te stemmen. Spr. meent, dat de lijn gevolgd moet wor den, steeds door B. en W. aangegeven. Altijd is aan de rijksregeering geantwoord, dat op heffing der Huurwetten voor Haarlem niet kon gelden. De heer CASTRICUM wijst er op, dat tal van woningbouwvereenigingen nog een huur van meer dan 6 heffen. En daarom zou hij den huurprijs, in de verordening genoemd, op 8 willen vaststellen. Spr. meent dat de or ganisaties in deze veel kunnen doen. Zij kunnen gezamenlijk een organisatie stichten, om onredelijke huuropdrijving te signaleeren en tegen te gaan. Spr. dient een voorstel in, om den voor gestelden prijs op 8 te bepalen. De heer KLEIN zal deze verordening zijn stem geven, omdat hij van oordeel is, dat de imotieven, waarop indertijd de Huurwetten ngesteld zijn, nog steeds gelden. De heer VAN LlEMT is tegen elke over heidsbemoeiing. Maar in dit speciale geval gelooft hij, dat de overheid wel regelend moet optreden. Er is nog een tekort aan woningen. In de 800 a 900 krotwoningen wonen men- schen, die eigenlijk een betere woning moe ten hebben. Qualitatief geldt nog dezelfde toestand van enkele jaren terug. Het egoïsme zal bij velen zijn, dat zij elk kwartje er iot zul len halen, dal zij kunnen krijgen. Spr. is verder van oordeel, dat de verorde ning niet moet geiden voor die woningen, waarop de Huurwetten niet van toepassing waren. De heer PEPER is van oordeel, dat men met met deze verordening veel vroeger had moe ten komen. Men is daarenboven in deze ver ordening veel te weinig radicaal geweest. Er vallen heel veel woningen buiten de veror dening, welke wel door de Huurwetten be streken werden, zoo o, m. in voormalig Scho ten. Spr. acht het verder noodig, dat men be roep heeft van de beslissing van B. en W. bij den raad. Ook de verkiezingsduur van de Commissie acht spr. te voorzichtig gesteld. Er behoeft Zij zijn slechts ter schorsing voorgedragen aan de Kroon. Spr. is van oordeel, dat de rechtsgeleerde commissie uit den rssd in haai advies olijk had moeten geven van haar bezwaren tegen vaststelling. De Staten-Generaal heoben indertijd uit gemaakt, dat altijd wetten vastgesteld kunnen worden, welke noodzakelijk blijken. Toen de huurwetten er waren, konden de gemeen teraden staatsi echtelij k niets doen. In tge- meenten met wassende bevolking heeft men thans besloten, huurverordeningen in te ste_Un en wel met het oog op onredelijke op- drijving van huurprijzen. Op grond van de voorgestelde huurverordening kan men de rechtmatige huurverhcoging krijgen. Er wordt, alleen opgetreden tegen onredelijke huuropdrijving. En die is te verwachten En het is de taak van gemeentebesturen daartegen op te treden. Gemeentelijk kan dit gebeuren op grond van art. 135 der Ge meentewet. De gemeente Helder heeft een melkprijs vastgesteld. En die verordening is tot in hoogste instantie goedgekeurd. Op grond van verwachte onredelijke huur opdrijving heeft deze verordening een cri sis-karakter. Als er nieuwe woningen gebouwd zouden moeten worden, zouden dit in Haarlem 10.000 nieuwe woningen moeten zijn. Van rijkswege weigert men woningbouw. Men wil het over laten aan het particulier initiatief. Dat be- beteekent niet-bouwen. De aangehaalde woningen in voormalig Schoten vallen voor 90% builen de verorde ning. De woningen, na 31 December 1919 ge bouwd, vallen buiten de huurwetten en ook buiten deze verordening. Spr. verdedigt verder de limiet van 6, in de verordening genoemd en de artikelen der verordening. De heer JOH. VISSER (C.H.) stelt voor, de grens der voorgestelde huurprijzen op ƒ5 te bepalen. Het onderdeel van art., om ook woningen die niet onder de Huurwetten vielen, onder de verordening te laten vaien, wordt vast gesteld met 15—11 stemmen. ieper worden alle De amendementen- verworpen. Over het voorstelV. Santé, om den commisseleden geen presentiegeld toe te kennen, staken de stemmen met 1313. Voor de leden Peper, Heerkens Thijssen, De Boer, Keerwolf, Kingma, Van Liemt, Klein, Schiphorst, Van Santé, Joh. Visser (O.H.), Loosjes, Berdenis van Berlekom, Maarscball en Miezérus. Het voorstel-Castricum, de huur op ƒ8 te stellen, wordt ingetrokken. Het voorstel-Joh. Visser (C.H.), de huur op 5 te stellen, wordt verworpen met 15 11 stemmen. Het voorstel-Joosten, het woord „uiter lijk" uit art. 13 te schrappen, wordt door B. en W. overgenomen. De artikelen worden verder vastgesteld Over de geheele verordening zal later gestemd worden. „De Moeder". De heer JOOSTEN had de volgende vra gen ingezonden 1. Is het bericht, in de Stads-Editie van 25 Juni 1927, juist, dat door den'burgemees- ter van Haarlem de opvoering is belet van het tooneelstuk „De Moeder", op 24, 25 en 26 Juni in den schouwburg aan den Jansweg 2. Indien dit bericht juist is, kan de burge meester dan meedeelen aan den raad, of die opvoering is verboden op grond van art. 188, 2e lid, van de Gemeentewet, dan wel of een vergunning tot opvoering is geweigerd op grond van art. 149 van de Algemeene Politieverordening voor Haarlem 3. Indien een verbod tot opvoering is uitgevaardigd op grond van het tweede lid van art. 188 der Gemeentewet, is dan aan de betrokken schouwburg-directeur medederiing gedaan of het verbod is gegevdn op f rond van strijdigheid met de zedelijkheid dan wel vp grond van strijd met de opentSire o-ide? 4. Indien het verbod is gegevr >r grond van art. 188, 2e lid, was het dan mop- iijk door coupeering van bepaalde gedeelten het be zwaar tegen de opvoering weg te nemen en is over die coupeering overlc gepleegd met den betrokken schouwburg-directie 5. Indien een verbod is gegeven van de opvoering, op grond van hei 2e lid van art. 188 der gemeentewet, rnaaï een weigering, op grond var. art. 149 van de Algemeene Politieverordening von Haarlem, kan de burgemeester dan, ah uitvoerder van een raadsverordening, aan den raad mededeeüng doen van de motieven die er toe hebben geleid om voor deze tooneelvoorstelling vergunning te weigeren De VOORZITTER acht zich niet mter- pellabel op dit putH, maar zal toch de inter pellatie beantwoorden. Hij zal echter niet aan de debatten deelnemen. De eerste vraag beantwoordt spr. bevesti- I. U Vi olt VI d -*4 tl vUlll T W* M V l UV V V,o L X heelemaal geen datum in te staan, waarop de gend, de tweede, dat de opvoering verboden verordening zal eindigen. j js 0p groncj van art. 188 der Gemeentewet. Spr. stelt enkele amendementen voor, om den huurprijs in de verordening op te nemen, op 12 te bepalen, om beroep open te laten bij den raad en om den termijn van het eindi gen der verordening te laten vervallen. Wethouder SLINGENBERG gelooft, dat het even weinig zin heeft, lof of critiek op de- Ze verordening uit te oefenen, als te trachten, een overledene leven in te blazen, als de be grafenisstoet zich reeds in beweging heeft ge zet. Voor spr. staat het vast, dat alle dergelijke verordeningen vernietigd zullen worden. In 1916 was men in de ernstigste crisis van den oorlog en toen werd de regeering verzocht een einde te maken aan onredelijke opdrijving van huurprijzen en wel, omdat de wet var vraag en aanbod ons in den steek liet. Men kon geen nieuwe woningen bouwen, omda de aanvoer van materialen achterwege bleef Daarom werden toen de Huurwetten ingfi- steld. Een huurverordening zal verder niet het zelfde effect sorteeren als een huurwet af gezien van de juridische vraag, of het moge lijk is, een verordening in te stellen, in de plaats van de een einde nemende wetten Spr. vraagt zich de noodzakelijkheid dezer verordening af. Wat is het argument, dat men huuropdrijving vreest. Zeer veel wo ningen zullen onder de verordening vallen, maar uit de cijfers had een tekort van wo ningen moeten blijken. Uit de toelichting van B. en W., blijkt niet dit tekort. Spr. wijst er verder op, dat, toen indertijd de Huurcommissie voor Haarlerr.mefliede opgeheven werd, daar huuropdrijving ge vreesd werd. Maar dat is niet gebcufd. Op grond van die ervaring is een huurverordening niet noodig. Als de raad de verofdeing aanneemt, be reikt hij niets en brengt niets tot stand, om dat de gemeente niet kan treden in de plaats van het rijk. Wethouder HEÉRKEN8 THIJSSEN is geen bewonderaar vafc o\ -fveidssteun en ook niet van deze voorgeste Je verordening, maar heeft zich bij de meerderheid van B. en W. geschaard op grond van de ervaring, opgedaan bij zijn tijdelijk burgemeester schap van voormalig Schoten. Spr. verwacht iets van de verordening, al zou zij maar preventief werken. Er zit iets in tegen uit buitingen. Zoolang nog gezinnen op een zol derkamer wonen en tegen duren prijs, zal spr. niet nalaten, mede tc wfcrken aan het nemen van besluiten, welke kunnen bijdrages tot verbetering van de woningtoestanden. Wethouder REINALDA wijst er op, dat nog geen enkele verordening vernietigd ts. Het verbod is gegeven op grond van strijd met de openbare orde. Het aanbrengen van coupures heft den verderfeliiken invloed van dergelijke stukken niet op. De heer JOOSTEN merkt op, zijn vragen wel anders te hebben kunnen stellen. Naar zijn meening staat het vast, dat, als de op voering verboden is krachtens art. 149 der Alg. Politieverordening, de burgemeester wel verantwoording schuldig is aan den raad. En spr. gelooft, dat de weigering op gronu van art. 149 der Alg. Politieverordening ge schied is. Gevraagd was de toestemming O'p grond van dat art. En dat verzoek is af- ewezen. Krachtens de gewisselde stukken tusschen den burgemeester en den directeur van den s-chouwburg is de opvoering dus op grond van art. 149 der A. P. verboden. En volgens art. 183 der Gemeentewet is de bur- emeester den raad verantwoording schuldig. Spr. neemt aan, dat de burgemeester kennis genomen heeft van het tooneelstuk. Spr. neemt aan, dat de burgemeester het met den inhoud van het tooneelstuk niet eens is, maar is dat een reden, de opvoering te weige ren. Spr. ontkent, dat er methoden in ver kondigd worden tegen de maatschappelijke orde. Het tooneelstuk geeft redevoeringen, welke dagelijks gegeven worden en waaraan nie mand zich ergert. Spr. citeert een gedeelte van het tooneelstuk. Spr. gelooft, dat, op zijn zachtst uitge drukt, de burgemeester zich vergist heeft, door in de opvoering van dit tooneelstuk in te grijpen en hij verzoekt nadere motivee ring van dit verbod. De heer PEPER heeft er bij de mishande ling der Potemkin-film reeds op gewezen, dat, op dien weg voortgaande, men tot buiten sporigheden zou komen. Er zijn talrijke werken van revolutionnaire strekking in omloop. Spr. constateert, dat, voort-gaande op den weg, welken de burgemeester thans betreden heeft, ook verboden moet worden verkoop van werken als de Bijbel, geschriften van Kerkleeraren, Pausen, enz. Spr. heeft er over nagedacht, wat de oor zaak van het verbod kan zijn. Als Rusland daarvan de oorzaak mocht zijn, zouden ook werken van andere Russische schrijvers ver boden moeten worden. Vooral op Tolstoï moet de burgemeester dan letten. Als de burgemeester doorgaat op den in dagen weg, weten wij niet, waar wij blijven. dat de houding van den burgemeester hem mishaagd heeft. Een dergelijke bevoogding en bemoedering van één persoon, afhankelijk nog van omstandigheden, moet afgekeurd worden. De heer JOH. VISSER (C.H.) citeert „Het Volk", dat er op wijst, dat de soc.-dem. wethouders van Amsterdam van meening waren, dat de burgemeester niet interpellabel was over art. 188 der Gemeentewet. De heeren JOOSTEN en GERRITSZ „Het gaat over art. 149 der Alg. Politie verordening." De heer JOH. VISSER (C.H.) wijst er op, dat het gaat om art. 188 der Gemeentewet. Het gaat niet alleen om kunst in boeken e. a. Tolstoï heeft gezegd, dat er zelfs mu ziek is, waarin zooveel hartstocht ligt, dat zij slechts in bepaalde gezelschappen ge geven kan worden. In beginsel is spr. het met den burge meester eens. Hij heeft zich getroost, het bewuste boek van Gorki te lezen Na de lezing heeft spr. den indruk gekregen, dat het gevaarlijk kan zijn. In „Het Volk" zelf wordt het stuk „prul laria" genoemd. Het Haarlemsche publiek heeft dus niets met de niet-opvoering ver loren. Spr. neemt aan, dat de hoofdstrekking van het boek in het tooneelwerk behouden is. En dan kan hij het verbod toejuichen. Hoezeer het boek ook een inzicht geeft in de talenten van Gorki, het geeft, en misschien juist omdat het Gorki is, een fijne en dui delijke, in kracht toenemende t indenzen om tegenover de maatschappelijke kwalen en ellende als eenigste geneesmiddel te stellen de aanstichting tot revolutie. De heer JOH. VISSER wijst er verder, in antwoord aan den heer Peper op, dat de Bijbel wel de onrechtvaardigheden aanwijst, maar niet de revolutie predikt. De heer CASTRICUM geeft het stand punt der katholieken aan, dat alle gezag van God komt en daarom moet men de individueele vrijheid van den burgemeester eerbiedigen. Spr. wijst er op, dat ook onbevoegde het stuk kunnen gaan zien. Hij stipt verder aan, hoe „Allerzielen" beleedigend is vpor de katholieken. Als de zaak niet goed loopt en er worden stukken verboden, welke verboden moeten worden volgens eer en geweten van den bur gemeester, moet men er niet meteen op af vliegen. Men moet er voorzichtig mee zijn, ideeën te laten verkondigen langs de straat, welke zoozeer afwijken van de bestaande maatschappelijke orde. De heer GERRITSZ is van oordeel, dat niet alles, wat de heer Joh. Visser verkondigd heeft, strookt met het protestantsch beginsel. Spr. gelooft dat de burgemeester ook vol gens art. 188 der Gemeentewet verantwoor ding schuldig is aan den raad. Een opvatting, dat de burgemeester onschendbaar is, past niet in ons Staatsbestel. De VOORZITTER deelt med«, dat de aanvrage van den heer Kaart niet êetts ge- teekend was. Spr. had' dc aanvrage dus ter Zijde kunnen leggeny maar heerl dit niet gedaan, omdat er haait bij de Zaak was. Daarom heeft spr. een vltig'ge beschikking gegeven. Maar in zii'n beschikking staat niet, op welken grónd hij «Jé opvoering ge weigerd Jieeft. Én dat k.ov er voor den schouwburg-directeur oo'' minder op aan, als hij maar de bescl 'tt.ing weet. Spr. beeft alieep de yerasitwoordeh ikheid te dragen. Laat men nu nan den burgemeester laten, y.'at des btyge- neester? is. De jieer PEPER dient een motie in, waarin de raad ernstige ontstemming ovgr de hiHi.dicf ut den burgemeester uit- r e';t. De heer ]C Oft TEN blijft er hij, dat de burgemees.te de opvoering geweigerd heeft ingevolge art. 149 der Alg. Politieveror dening, cv dat de opvoering ook gevraagd rvas vol reus dat artikel. De f er jOH. VISSER (C.H.) schetst de opvatte - van het protestantsch-christelijk begins Spr. constateert verder, dat de social' m op moreel gebied een losbaandige vr'c' id wenrchen. De di: cu-.ries worden gesloten Wethouder SLINGF.RBERG zou de op voering van de film en van het tooneelstuk toegelaten hebben. Hij aclit zich echter niet geroepen, om in een motie van afkeu ring de houding van den raad tegenover den burgemeester tè doen kennen.. De motiePeper wordt verworpen met 17—9 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de Communist. Verkoop grond. B. en VI. vragen machtiging, aan P- Schol te te verkoopen 145 M2. grond, ge legen aan de Zomer vaart, tegen f 17 per 3VÏ2 De machtiging wordt verleend. B. en W. vragen machtiging, aan I- P- Jooster, te verkoopen 300 M2. grond, gelegen aan dr Engelszstraat, hoek Jelgersmastraat, tegen f 15 per M2. 'De machtiging wordt verleend. Aankoop perceel- B. en W. vragen machtiging voor f 10.000 van Th. W. Vogel aan te koopen perceel Rozenstraat 6. De machtiging wordt verleend. De beer De Boer en Joh. Visser (C. H.) legen. Grond in erfpacht. B. en W. vragen machtiging, aan de N-V. Nachtveiligheidsdienst en controle „Het Woningbureau" in voortdurende erfpacht uit te geven 1143 M2. grond, geleeen aan de Anslijnstraat hoek Koprstraat, te<mn een erf pachtscanon bvan f 0.82% per M2 per jaar- De machtiging wordt "verleend. ,v, Verbetering bestrating. en W. vragen machtiging tof het doen bestraten van den rijweg van het gedeelte van de Kleverlaan van de Delft tot dé spoor- bazan en het tiottoir te doen betegelen, waar voor zij een crediet van f 2.400 aanvragen. Het crediet wordt verleend. fbraak zweminrichting voormalig Spaarndam. Het bestuur der voormalige gemeente Spaarndam heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek om herstellingen te doen aanbrengen aan het zwembad aan de Mooie Nel. De daaromtrent ingewonnen adviezen, hebben B. en W. overtuigd, dat het aan brengen van herstellingen niet doelmatig 1S- Zij stellen daarom voor, hen te machtige" genoemde inrichting te sloopen en voor afbraak te doen verkoopen. Wethouder BRUCH deelt mede, dat een aanvrage is ingekomen van een zeilvereetu- ging, om de inrichting te mogen gebruiken als haventje voor zeilscheepjes. B. en W- stellen voor, aldus het besluit te nernen, dat de inrichting niet meer als zweminrich- ting gebruikt wordt. De heer GROENENDAAL vraagt een kostenberekening van een nieuw te bouwen zwemschool of voor voorloopige hand" having van het gebouw. Wethouder BRUCH merkt op, dat allee" het voorstel betreffende slooping van het gebouw aangehouden moet worden. In restauratie van het bestaande gebouw gaat heel wat geld zitten. Voor de 875 SpaaW" dammers moet men dan een geheele exp'01" tatie opzetten. Als men het over zou laten aan derden, zou de gemeente toch aan sprakelijk blijven. Spr. acht het juist, dat het beter is, de dichte bevolking van Haarlem aan een zwem inrichting te helpen, dan de 875 Spaar"" dammers. dige voorlichting onverantwoordelijk is, in de inrichting te laten zwemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De heer Joh. Visser (C. H.) is er tegen. Bouw zaal H. B. S. A. B. en W. vragen een crediet van f 900 aan voor het maken van een ruime zaal, welke als aula zou kunnen dienen, in de H.B.S.A. met 5-jarigcn cursus. Het crediet wordt B. en W. verleend. Afwijzing verzoek schade vergoeding. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van P. Martens, ver zoekt om tegemoetkoming in de volgens zijne bewering geleden schade op het door hem aangenomen schilderwerk van de 132 gemeentewoningen (van de voormalige gemeente Schoten) aan het Elzenplein. De heer VAN SANTÉ vraagt overleg ging van het advies van de commissie van Openbare Werken en tot zoolang aanhou ding van het voorstel. Wethouder REINALDA wijst er op, dat het hier allereerst een kwestie van finan ciën betreft. Volgens den directeur van O. W. in voormalig Schoten, den ambtenaar, bij het toezicht belast en andere adviseurs staat men sterk in de afwijzing. Nu de ean- vrager alle stukken gelezen heeft, ia hij bereid een dading aan te gaan. Daaruit blijkt, dat de man niet sterk staat in zijn verzoek. Er is geen enkele aanleiding, het verzoek in te willigen. Op het verzoek wordt afwijzend beschikt. Afwatering in het Klever park. De heer KLEIN SCHIPHORST vraagt, of de gemeente moet zorgen voor een behoor lijke afwatering in het Kieverpark en waarom daar dan niet afdoende maatregelen tegen genomen worden. Verschillende tuinen staan geregeld oiider water. Wethouder REINALDA antwoordt, dat in een volgende vergadering hierop geant woord zal worden. Tegen den overlast Zal opgetreden worden. De orgelconcerten. Op vragen van den heer JOH. VISSER (C. H.) antwoordt wethouder BRUCH, dat als plaatsvervangers van den heer Robert aangewezen zijn de heeren Andriessen en Bijster voor de orgelbespelingen in de Groo- te Kerk. Verbinding met de buitenwijken. De heer KINGMA vraagt naar de verbin ding niet de buitenkwartieren. V ethouder REINALDA antwoordt, dat deze zaak niet op een achtermiddag is te be handelen, Aan de uitvoering der verschillende gedachten wordt gewerkt. De zaak ligt in bet verschiet. Het woonwagenkamp. Op vragen van den heer KINGMA ant woordt wethouder REINALDA, dat het woonwagenkamp niet kan blijven, waar het thans is. In onderzoek is de-vraag, waar he wel gevestigd zou kunnen worden. Verbinding met de bui tenwijken. De heer PEPER acht de zaak te belangrijk om den heer Kingma geen ernstiger antweord te geven. De heer KEESEN wijst ook op de belang rijkheid der zaak. Aan spr. is reeds gerui- inen tijd geleden toegezegd, dat in een der eerstvolgende vergaderingen de zaak behan deld zou worden. Wethouder REINALDA merkt op, dat de heer Kingma gesproken heeft over de verbin dingswegen en niet over de verbindingsrnidde len. De heer KINGMA ontkent dit. Wethouder REINAL'^ herinnert aan het voorstel der trainman.; h pij, om het tramnet te wijzigen. De zaïak is thans bij den directeur van Openbare Werken, komt dan bij de Tramcommissie en eerst dan in den raad. De heer KEESEN meent, dat men dan nooit aan een eind komt. Laat men de in schrijvingen dan sluiten, opdat de zaak be handeld kan worden. Wethouder REINALDA merkt op, dat de inschrijving voor particuliere autobus-on dernemers ook gesloten is. De trammaat schappij moet men, naar B. en W. echter nteenen, als gegadigden toelaten. De vergadering wordt dan gesloten. Avondvergadering, Des avonds v/erd een spoedeischer.de raadsvergadering gehouden. Allereerst wordt in stemming gebracht het vocrstel-v. Santé betreffende het niet toe kennen van presentiegeld aan voorzitter en leden der Huurcommissie. Dit wordt verwor den met 1413 stemmen. Voor de leden v. Santé, Keerwolf, Klein Schiphorst, Kingma, Peper, Groenendaal, Roodenburg, Berdenis van Berlekom, Heerkens Thijssen, v. Liemt, Miezérus, Maarschall en De Boer. Het artikel 6 wordt dan vastgesteld. De geheele huurverordening wordt: dan in stemming gebracht en met 199 stemmen aangenomen. Tegen de leden v. Santé, Klein Schiphorst, Wolzak, Roodenburg, Berdenis van Berlekom, Miezérus, Bruch, De Boer en Slingenberg. Wethouder SLINGENBERG roept de clementie van de raadsleden in, wat betreft de betaling der presentiegelden voor deze kor te vergadering. De vergadering wordt dan gesloten. Mededeelingen aan den Raad. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies le. een verzoekschrift van de Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep' om beschikbaarstelling eener medaille voor den fer gelegenheid van haar 20-jarig bestaan te houden internationalen tooneelwedstnjd in blijspelen. 2e. een verzoekschrift van J. H. Kuling e. a. °m zoo spoedig mogelijk over te gaan tot stichting of inrichting van een openbare voor bereidende school in het Leidsche Kwartier. Voorgesteld wordt te stellen in handen van B- en W. ter afdoening le. een verzoekschrift van de Schotensche Winkeliersvereeniging „Eendracht Maakt Macht" om bij het toewijzen der standplaat sen aan bloemenverkoopers geen standplaats aan te wijzen in de Generaal de Wetstraat bij Generaal Cronjéstraat. Damwedstrijden uitgeschreven door de K. Damclub D. J- D. ter gelegenheid van haar eersten lustrum. Zondag j.l. werden bovengenoemde wed strijden aangevangen, met een massakamp tegen de R. K. Damclub D.O.S. uit IJmuiden. Deze wedstrijd had plaats in een der loka len van het R. K. Vereenigi11gsgej30uw aan de Leidsche Vaart. Alvorens met den wed strijd aangevangen werd, nam de voorzitter ^an de jubileerende vereeniging, den heer tb. Kok het woord, en heette de gasten van harte welkom en sprak den wensch uit, dat oeze eerste ontmoeting in een aangename verstandhouding mocht verloopen. Hierna sprak de voorzitter van D.O.S. eenige har telijke woorden tot de jubileerende vereeni ging en overhandigde hierna een fraai bouquet. Onder luid applaus dankte D.J.Ü. s voorzitter voor het bewijs van symphatie aan zijne vereeniging betoond. De wedstrijd verliep in een zeer geani meerde verstandhouding. Jammerlijk echter, dat dit ook het eenigste „mooie van den wedstrijd was. Reeds spoedig gaven de onderste borden van IJmuidt"- blijk, niet voldoende getraind te zijn. Aanvankelijk speelden de bo(ogere border een serieus partij, doch kwamen in het mi-iden, anderen in het eindspel danig ,in jhet gedrang, waar door sommigen d,e .partij n»pesten opgeven. Hoewel door D.O-S. ve schillende tegen- punteq gemaakt werden, uilen wij beschei- denheidshnlve den uitslag onvermeld laten, daar het hier ,e.en eer/en wedstrijd is, van een nog niet lang ge'edcn opgerichte ver eeniging geld. D. lJmuidenaren speelden veel te v-eel aan bun vleugels en verwaar loosden hel pentrum. Een ernstige centrum- spel studie zou hun zeer aanbevolen zijn. Aan het einde van den wedstrijd beloofde de voorzitter van D.O.S., de heer J. Gotter, naamens zijn vereenigng, binnenkort een returmatch te zullen spelen, na zich eerst duchtig te hebben geoefend. Secr. H. de Rooy, Voortingstraat 12. Officieel nieuws. Woensdagavond vergadering der elftal commissie in de Jozef Gezellenvereeniging Jansstraat. Aanvang 8 uur. J. J. VAN KOOTEN IN DE ENGELSCHE ZESDAAGSCHE. Zooeven bereikt ons van het secretariaat der K.N.M.V. het bericht dat het officieele Ncderlancische team tot deelname aan de Engelsche zesdaagsche is samengesteld uit de heeren J. J. van Kooten, John, Moos en Wim Smit. Als eigenaardigheid geldt, dat alle heeren stadgenooten zijn. De wedstrijd zal verrden worden in het Lakec District in het Noorden van Engeland. Opgericht 17 Juni 192{?. Aangesloten bij de D.H.A.K. Secretaris A. J. M. Sweerts, Kleine Houtstraat 117r. Hedenavond wordt hel 2e gedeelte der vijfkamp verwerkt bestaande uit 80 H, hard- loopen en Discuswerpen. Reeds zijn eenige Junioren records verbeterd n.1. het ver springen m.a. J. Utlien werd gebracht van 4.37 M. op 4.4U4 M. door L. Zandstra en het Speerwerpen van J. Uttien 21.55 M. door L. Znndstra op 25.48 M, Op het oogen Llik is de stand der 3 besten: L. Zandstra, 20 punten, J. Roelens 16 punten. J. Mathot 15 punten. Verder zij medegedeeld dat a.s. Donderdag de 10 kamp der senioren begint met de navolgende nummers. 100 M. liard- loopen. Vc springen m.a. en Kegelstoten. Het bestuur vertrouwt er op dat de leden ellen aan deze tienkamp zuilen deelnemen cm den strijd onderling zoo groot mogelijk te doen opvoeren en H. Akkers, den win naar der tienkampbeker van 1926 zoo goed mogelijk partij te geven. Ook zij nog ve"- meld dat de leden die een schrijven aan gaande eventueele contributieschuld hebben ontvangen hier zoo spoedig mogelijk aan te wiilen voldoen. DE INTERNATIONALE M. E. T WEDSTRIJDEN. In vele opzichten heeft het M.E.T.S.- tournooi een bijzonder karakter gedragen, eerstens, door het feit, dat de wedstrijden, geleid door een gehonoreerd wedstrijdleider, nimmer om twee. uur 's middags begonnen, ten tweede, dat hier gespeeld werd volgens een tijdtabel volgens welk systeem in het buitenland o. a. te Wimbledon gespeeld wordt, d.w.z. een den vorigen avond op te maken lijst van paftijen, welke den volgenden dag gespeeld moeten worden onder regel matige afwerking van alle nummers. De internationals op dit tournooi Mine i Guyot en Fishee hebben zich beide onder scheiden in enkel- en dubbelspel. Mine Guyot werd weliswaar in de tennisfinale ge slaren door de winnares Mej. Rollin Cou- querque,echter niet dan nadat deze eenige winning strokes voor de partij overleefd had. Tegen Mej. Swane wist Mej. Rollin Cou- querque zonder veel moeite haar superi oriteit te toonen, lange slagen in de hoeke gevolgd door dropshots op de juiste momenten naar het net en dan volleeren en smashen zooals menige onzer betere spelers het haar zouden benijden. Timmer won het enkelspel van Fisher de Anglo Siamees, welke op verschillende buitenlandsche tournooien o.a. Keulen, in de afgeloopen dagen onder de deel nemers was en ook in de komende dagen te Noordwijk zal spelen. Fisher is een gracieus speler, we zouden hem de Lenglen onder de heeren kunnen noemen, prachtig voeten werk, groote lenigheid en slagen, waarvan, de richting goed verborgen wordt gehouden Timmer was tegen hem zeer goed op dreef, had behalve regelmaat in zijn slagen ook de noodige scherpte, welke den net- aanval voorbereidden. In de eerste set was de regelmaat der slagen er nog niet maar daarna ging het van een leien dakje. Ook het heerendubbelspel kwam aan Timmer in combinatie met Fisher. In dit nummer hadden Diemer Kool en van Lennep zich teruggetrokken zoodat de groote strijd achterwege bleef. In de finale werden Metse laar en van cfcr Steur zonder veel moeite geklopt. Pas de derde set gaf een spannenden strijd tusschen de smashes der winnaars en de lobs der verliezers, die van dit verdedi gingsmiddel in laatste instantie nog een aanvalswapen konden maken. De uitslagen waren 6Tim!TerK^-H- c: Fisher 3~6> 6-1, nir 'o Conquenqaue sl. Me, Swane 6-1, 6-2 Timmer en Fisher shWetselaar en van der Steur 6—0, 6—2, 5 obligaticleening groot 350.000. /anaf 18 Juli 1927 is o. m. bij de Spaarne- b?nk tc Haarlem, Amsterdam cn Beverwijk de inschrijving opengesteld op een 5 obligatieleening, groot 350.000 nominaal, ten laste van het R.-K. Parochiaal Armbe stuur te Nijmegen, in stukken van 1000 en 500 tot den koers van 100 De opbrengsl dezer geldleening zal wor den aangewend voor den bouw van een tehuis voor armlastigen en ouden va,1_ '3" gen aan den Groesbeekscheweé te Nijme gen genaamd de „St. Annastichting. De stipte nakoming van de uit deze geld- leening voortvloeiende verplichtingen tot betaling van rente en aflossing wordt ruim schoots gedekt door het bezit aan vaste goederen alsmede door inkomsten uil ge_ meentesubsidie, welke het Armbestuur is toegekend ten bate van nog diverse andere sociale inrichtingen welke het onderhoudt en bestuurt. WOENSDAG, 20 JULI. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politieber. ia.35a Lunchmuziek door het trio van restaurant „De Rozen- boom", o.I. van Willem Lohoff. 2.30 De he::- Henri Nolles en zijn poppenkast, uitgezonden van uit het Kur- haus tc Scheveningen, 5—7 Concert door het A.N.R. O.-orkest o.I. van Nico Treep. Soliste: Mevr. Nelly Boekweit, sopraan, Egbert Veen aan de piano. 1— 7.45 H.O.V.-uitzending. Variëté, Arie Nollens, Con ferencier. Emmv Hoeff, Levensliedjes, J. D. Teesink, xvlophonist. 7.45 Politieber. 8.15 Kurhausconcert Het Residentie-orkest o.I. van Prof. G. Schneevoigt, Mischa Elrnan, viool. Voor de pauze werken van Brahms. 10.30 Persber. 10.3012 Dansmuziek door de Lekatos-band uit Pavilloen Riche te Scheveningen. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Licht klassiek concert Het Daventrykwartet en solisten (contra alt, tenor, ce'lo, piano). 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.15 Voorlezing uit David Copperfield. 3.2.0 Lezing: Revision and examination. 4.05 Lezing: Palestine. 4-20 Daven- try-kwartet en solisten (sopraan, viool) 5.35 Kinder uur. 6.20 Concerforgelbespeling. 6.40 Tuinpraatje 6.50 Tijds, weerb., nieuws 7.05 Orgelbespeling (vervolg). 7.20 Lezing: The progress of the town gar den. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 Lezing: The problem Child. 8.05 Het Casan Octet K. Fal- ner, bariton. 9.05 Chopin-programma, E. Isaacs, piano. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Debat over: That opera is absurd, tusschen Mr. O. Sitwell en B. Maine. 10.40 Variëté (zang en voordracht). 11.20 12.20. Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.5011.20 Con cert. 12.502 10 Orkestconcert. 5.055.55 Trio concert (piano, viool, cello). 8.5010.50 Galaconcert. Orkest en solisten. LANGENBERG, 469 M., MUNSTER 242 M. DORT MUND, 283 M. 1.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkestconcert. 8.50 Symphonieconcert, Werag- orkest, B. Mittmann, viool, E. Grape, piano. Daarna tot 12.20 Dansmuziek Iseglio-kapel. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 12.20—8.05 Le zingen en lessen. 8.50 Wals- en operetteavond. Orkest en E. Möller, Lichtcnhain en Armin Faber, zang. 10.5012.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orkest- concert. 7.20 Orkestconcert. 8.50 Wals- en operette avond. (Zie Königswusterhausen). Daarna tot 10.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.20 „De Oorlog" (La guerre), oratorium in 3 acten voor soli, kwartet solo, orkest, orgel en koor. 10.20. Sluiten. Buitendien heeft het Armbestuur zich ver benden het nieuw te bouwen tehuis aan den Groesbeekscheweg niet te bezwaren, vooraleer de onderhavige geldleening ge heel zal zijn afgelost. De aflossing der geldleening zal geschie den door annuïteiten ten bedrage van 20.500. Te beginnen in 1931 zal jaarlijks minstens 3000 worden afgelost, door mid del van uitloting, zoodat de geldleening in 43 jaren gehee Izal zijn gedelgd. Het recht wordt voorbehouden om te allen tijde tot versterkte aflossing over te gaan, echter zal hiervan geen gebruik wor den gemaakt vóór het iaar 1935. VAN DE RADIO. De toestand te Weenen. WEENEN, 19 Juli. De arbeiders hervatten overal den arbeid. Men verwacht, dat het spoorwegverkeer hedenmiddag weer nor maal zal ziin. WEENEN, 19 Juli. Het aantal slacht offers van de onlusten bedraagt 87, onder wie vijf politieagenten. Gisteren zijn 37 personen gearresteerd, onder wie 34, di^ uit Moskou naar Oostenrijk waren gekomen. ROiME, 19 Juli. De Pa<us heeft vijftig dui zend lire gezonden aan d enpatriarch van Jeiusalem voor steun aan de slachtoffers van de aardbeving, PARIJS, 19 Juli. De „Humanité" meldt, dat op den nationalen feestdag soldaten de vlag pp de kazerne van Blois vervangen hebben door de roode vlag. Twee soldaten en een onderofficier zullen in verband hier mede voor den krijgsraad terecht staan. NEW YORK. t9 Juli. Uit Puerto Mexico wordt geseind, dat gisteren twee personen die zich in het Amerika.ansche consulaat hadden laten insluiten, een aanslag hebben gepleegd op den Amerikaanscben consul. De consul werd door eenige schoten ge- troffen en is ernstig gewond. LONDEN, 19 Juli. Uit Peking wordt ge seind, dat de onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van de noordelijke re geering, generaal Tsjang Kai Sjek en den gouverneur van Chansi, om gezamenlijk te gen Hankau op te treden, goede vorderingen maken. AMSTERDAM, 19 Juli. N aar wij ver nemen is de man, die in verband met dc storing, die de vorige week Donderdagavond aan de electrische centrale Noord heeft plaats gehad, onder verdenking van opzet was gearresteerd, weer op vrije voeten ge steld. Uit het onderzoek moet zijn komen vast te slaan, dat van opzet geen sprake was en dat de storing aan een samenloop van omstandigheden was te wijten. De aangehouden loggers te Vlaardingen. DEN HAAG, 19 Juli. De waarnemende v oorzitter van den Raad voor de Scheep vaart, prof. Mr. Taverne behandelde gister middag het appèl ingesteld door een viertal reeders naar aanleiding van de beslissing a'i den inspecteur voor de scheepvaart in het vierde district, den heer S. Pè van t Kaeff, dat zeilloggers, die van een hulp- motor zijn voorzien twee reddingsboeien aan boord moeten hebben evenals voor ven. Na afloop der ziting heeft Prof. Taverne uitspraak gedaan en bepaald dat hoezeer een tweede reddingsboei uit voorzichtig heidsoogpunt voor zeilvisschersvaartuigen met hulpmotor ook noodig kunnen zijn. de bestaande wettelijke bepalingen niet aldus zijn te interpreteeren, dat zeilvisschers vaartuigen met hulpmoloren te dezen aan zien worden uitgezonderd van zeilvisschers vaartuigen zonder hulpmotor. LONDEN, 19 Juli. Uil Manugua owrdt ge meld, dat c'e revolutionnairen in het Oko- lal-district een tweeden aanval op de Ame- kaansche marine heeft gedaan. Daar de verbindingen zijn verbroken, is het resul taat van de gevechten onbekend. Er zijn versterikngen naar Okotal gezonden. STOCKHOLM, 19 Juj; Koningin Vic toria van /weden heeft de laatste maanc'en doorgebiacht op het kasteel Mainau in Baden, len gevolge van het regenachtige weer is haar gezondheidstoestand niet vooruitgegaan. BERLIJN, 19 Juli, Maandag is dc vlieg dienst geopend tusschen Berlijn en Oslo. BERLIJN, 19 Juli. Uit Nizza wordt gemeld, cat Maandagavond een bom is ge worpen tegen het Amerikaansche consulaat Er is alleen materiecle schade aangericht,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5