Buitenlandsch Nieuws. De onlusten te Weenen. feuilleton. kerknieuws?" Wat zal hij er mee doen? Geen nieuwe botsingen. De algemeene staking opgeheven. UIT ONZE OOST. HET COMMUNISTISCH COMPLOT ONDER DE INLANDSCHE SOLDATEN EN DE HERNIEUWDE AGITATIE OP JAVA. Nadere bijzonderheden. Benoemingen GEM. BUITENL. BERICHTEN De Oostenrijksche bondskanscl'cr. Mgr. Dr. Seipel, wiens naam in verband rapt de onlusten te Weenen, herhaaldelijk is genoemd, In het jaar 1889 werd voor het volk vrij heid van godsc'ienst ingevoerd; eerst een tiental jaren la'er werd het de missie ver gund het Evangelie te prediken. In den tus»rhentijd heeft Japan van Europa aan beschaving en techniek zeer veel overgenomen; ook de eeuwige vraag van het menscheüjke hart naar God, ziel, naar oorsprong en bcteekenis en zin van het leven wordt aan Europa ter beantwoor ding voorgelegd. Kr' schamele antwoord, dat het onge'oovige Eurooa op deze vraag kon geven, bevredigde deze zoekers naar waarheid in geenen deele, integendeel ver oorzaakte eene groote verbittering. Zij ontmoeten het christendom in de laar van c!e talrijke protes'antsche secten die a'le met elkaar in strijd zijn; door prachtige kerken en moderne schoolgebouwen weten de protestanten onder bet brergen van groote goddelijke otters zich in Japan te handhaven. De Katholieke missionarissen hebben echter niet stil gezeten; in wecrw'l van vei" hun in den weg "telegde moe1 hebben zü onvermoeid aan de uitbreid ng van het Koninkrijk Christi in Japan ge werkt; circa 90.000 Katholieken zijn dc vruchten van ongehoorde moeten en in spanning. Hoe klein is echter dit getal wan neer men bedenkt, dat 60 mi'dioen heidenen nog te bekeeren zijn. Geen wonder! De missie toch heeft door- loopcnd gebrek aan voldoende middelen om den missiearbcid in grootan omvang op z ch tc nemen en nieuwe missionarissen en rns- siöstaüons a?n tc stellen en op tc rchten. Op elke 266000 Japaneezen komt slechts ccn missionaris voor! In een gedeelte onzer vorige oplaag kon den wij nog mededceling doen vrn de ont dekking van een communistisch complot onder de inlandsche militairen op Java er de incidenten, welke zich op verse'i'ltvds plaatsen voordeden, waarbij een communist werd gedood en verschillende inlandes en deserteurs werden gearresteerd, Nader vernemen wij nog: De arrestatie te Bandoeng van negen in landers, een sectieleider en een aantal mi litairen, is het gcéolg van een zeer nauw keurig onderzoek, dat in de laatste weken is ingesteld. Hierdoor werd bekend, dat een nieuwe organisatie gevo-md werd, c'ie klaarblijkelijk over zeer ruime geldmidde len beschikte. De schaarsche bijzonderhe den wijzen echter reeds uit, dat één van de sectieleiders geregeld contact had mcr Menadoneesche militai-en, die in Bandoeng in garnizoen lagen en onder wie klaarblij kelijk eveneens een organisatie gevormd was. Volgens ingekomen berichten zijn ook hiervan de leiders gearresteerd, op enkelen na, die voo'tvluchtig zijn. Burger-propagandisten trachtten, behalve met flinke geldsommen, de militairen ook te winnen door leuzen als „Vrij van vreem de overheersching", „Godsdiensteenhe d" en „Bondgenootschap met Rusland of Chi na met het doel het gezag omver te wer pen". Verschillende arrestanten hebben een be kentenis afgelegd. Een Menadonecsch ser geant, die ondervraagd werd, beweerde, dat hij alleen had meegedaan met de be doeling om te weten te komen wat de or ganisatie eigenlijk bedoelde. Deze verkla ring wordt echter onaanvaardbaar geacht. Met de nieuwe communistische organisa tie, waarvan hier sprake is en die actie onder de militairen voert, wordt vermoe delijk bedoeld de K.D.-organisatie, wat een afkorting is van Korban Diri, een nieu we naam voor de P. K. I. De naam betee- kent „zelfopoffering". De financieelc bron nen, waaruit de leiders putten, zijn nog niet bekend. Op het oogenblik is nog geen directe rela tie met het buitenland bekend. Zaterdag- en Zondagavond werden te Weltevreden zêer uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen. Het leger, politie en een deel van de marine waren geconsig neerd. Het door de politie ingestelde onderzoek naar aanleiding van den in het wit geklee- den stoet te Depok heeit geen resultaten opgeleverd. Te Batavia is alles rustig. De hoofdopzichter van de gemeentewer ken te Weltevreden, De Jeer, is aangehou den. Bij de huiszoeking, die door den offi cier van Justitie gelast werd, zijn veel do cumenten en communistisch propaganda materiaal in beslag genomen. Deze berichten uit Indië wijzen naar de „Tel." meent, voo" zoover dat tot nu t~e kan worden nagegaan, op twee verschillen de gebeurtenissen; een uitbarsting van com munistisch verzet in het leger, en een op tocht van verzetslieden in het Depoksche Dat beide incidenten op denzelfden dag plaats hadden, is waarschijnlijk slechts toe val. De trek der in het wit gekleede kam- pongliedcn schijnt het voorspel te zijn ge weest eener herhaling van het Tangerang- drama m 1924. Ditmaal was het verloop gelukkig min der rtagisch. Depok ligt halfweg Batavia- Buitenzorg, op ongeveer 30 K. M. van beide plaatsen. Eigenaardig is echter het bericht over de vuurpijlen, welke klaa-blijkelijk het sein moesten geven tot een nieuwen op stand, en waarvan er ook tc Meester Cor nells, dus aan den Depokschen kant van Batavia, werden afgestoken. Vooralsnog schijnt het verhand tusschen de arrestatie van den communistischen ge- meenteopzichte-, de militaire relletjes te Bandoeng en de demonstratie der in het wit gekleede kampongiieden, echter ver te zoeken. Wel wat voorbe ig. Flct Icgeibesfuur en de gouverneur van V/est Java. de heer Hiller, hebben de mili tairen en het polüiepersnccl, die een be langrijke rel hebben gespecü hij 't ont dekken van de nieuwe communistische or ganisatie te Bandoeng, beloond door het toekennen van promolies, premies cn etvre- d en heidsbe tuigingen. Deze onderscheidingen zouden gisteren met eenige plechtigheid worden uitgereikt. Een berucht leider gearresteerd. Aneta verneemt dat het verhoor van den aangehouden hoofdopzichter van de ge meentewerken, De J., heeft aangetoond, dat h;j bekend was met de plannen der inlan ders om in den nacht van 17 op 18 Juli j.L onlusten te veroorzaken. Hij is deswege .ust.tieei vervolgbaar. De hij de huiszoeking bij De J. in beslag genomen bescheiden be wezen duidelijk het bestaan van communis- i.idie relaties. O. a. is u t dc in beslag genomen corres pondentie het adres hel end geworden van den oproerleider Safeoedro, die een voor naam daadwerkelijk aandeel heeft gehad in de ordeverstoringen, die plaats hadden in November j.l. Ten gevolge van deze ontdek- -ng kon gisterenmiddag om vier uur de recherche tc Djokja overgaan lot de arresta tie vaa dezen tot dusver onvindbaren ver zetsleider, cp v.iens arrestatie een premie van J 500 gesteld was. Het waarschuwen der autoriteiten. Op vragen van het Tweede Kamerld, ba- on van Boctzelaer van Dubbeldam, heeft de minister van Koloniën indertijd geant woord, dat cr „geen sprake is van een vet- zu m om de bevoegde autoriteiten in te lichten," omdat alleen maar bekend wa» „dat er iets broeide," doch de Regeering niet gedetailleerd was ingelicht. In de memorie van antwoord deelt d* Indische regecring evenwel mede, dat na het eerste, algemee: e bericht uit Pekalongan, in den loop van c'en ochtend van den 12den November overeenkomstige, doch meer uit voerige mededeelingen binnenkwamen, wel ke onmiddellijk zijn doorgegeven aan den resident van Batavia en aan de politie te Bandoeng en Serang." In verhand hiermede heeft thans de heet Djajadiningrat, in die woelige dagen regent van Batavia, aan de Regeering de categori sche vraag gesteld o( zij ook kon verklaren, dat deze inlichtingen mede bijtijds waren gegeven aan het betrokken Inlanasch be stuur, i.e. de regenten, die toch ook een po- tiiioneele laak hebben te vervullen. liet verzet in Zuid-Celebes. In kampong Tellang, behoorende tot de adatgemeenschap Lalabata in het Soppeng- sche (Zuid-Celebes) heeft zich Zondag 22 Juni zooals reeds geseind werd een geval van verzet onder leiding van een com- munistischen voorman voorgedaan. Aneta meldde er uit Makassar nog het volgende over: Een veertigtal lieden, in het wit gekleed en roode vlaggen dragend, enkele voorzien van blanke wapens, verzamelden zich dien dag in de bovenvermelde kampong ondei leiding van den communistischen voorman Ali en een djimatverkooper, Ibasse genaamd. Beiden zijn vroeger reeds met den rechter in aanraking geweest en veroordeeld. Een hadalid, het hoofd van de adat-ge meenschap, de bestuursassistent en twee politieagenten begaven zich, na ontvangst van het bericht omtrent de samenscholing, naar de aangeduide kampong. Tijdens het onderzoek, dat zij instelden, viel dc leider Ali een der polilie-agenten met een stok aan. Er ontstond vervolgens een vecht partij. Het hadalid1 kreeg daarbij een klap, de bestuursassistent en een agent werden l'cht, de andere agent werd zwaar gewond. Drie verzetslieden zijn neergelegd. Inmiddels hadden ook de gezaghebber en de assistent-resident zich naar kampong Tel- lang begeven. Bij hun komst was de rust reeds hersteld. De verzetslieden waren be reids naar hun eigen kampongs gevlucht. Twaali hunner, waaronder de djimatver- koopster Ibasse en de zeer zwaar gewonde leider Ali zijn opgevat. Ali was in het bezit van communistische lectuur en geheime cor respondentie, en voorts van een tweetal roode, een drietal gele en een witte vlag, benevens een roode drakenvlag. Onmiddellijk werden de troepen in actie gezet. Weldra was alles zeer rustig. Z. D. IJ. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van het nieuwe R. K. Ziekenhuis te Alkmaar den Weleerwaarden Heer J. B. A. N, Filbry, thans kapelaan te s-Gravenhage, H. Jacobus, en to Rector aan het nieuwe Retraitenhuis S Pelrus Canisius te Bergen den Weleerwaarden Heer F. J. W. Hansen. Het Tsjechische T. A. te Praag deelt d.d. 18 Juli, op verzoek van het Weensche of- ficieele inlichtingenbureau het volgende Bede; Aan de tusschen den bondskanselier en leiders gehouden beraadslagingen wordt groote beteekenis gehecht, daar de beslis sing zou vallen over de voortzetting van de yerkeersstaking. Een door de Oostenrijksche spoorweg directies te Weenen, Linz, Innsbruck en Villach ontvangen telegram meldt,, dat vanai Maandag 18 Juli treinen moeten worden gereed gehouden, noodig voor het vervoer v&n de arbeiders en beambten naar en van de plaats van hun werk. Geen interventie. In strijd met verschillende berichten, dut de buitenlandsche mogendheden interven tie hebben aangkondigd, wanneer de hui dig onlusten te Weenen voortduren, wordt Vastgesteld, dat deze berichten niet in Overeenstemming zi-'n met de waarheid. De bondskanselier heeft gelast, dat de bij de regeering geaccrediteerde missies voortdurend op de hoogte worden gehouden van het verloop der gebeurtenissen. Om 20.20 u. werd vastgesteld, dat de rust in de stad heden niet is verstoord; de straiten vertoonen het normale aanzien. Eten oproep van den burgemeester. Ook Zondag zijn de bladen niet versche nen, behalve het soc. „Mitteilungsblatt", waarin de burgemeester mededeeling doei van vorming van de gem. burgerwacht en tevens op de geheele bevolking van Wee nen, zonder onderscheid van kleuT een be roep doet haar te steunen. Het soc. partij bestuur en de vakvereenigingscommissie verklaringen in een gemeenschappelijken roep ook, dat zij haar steunen en dat wie zich tegen haar met geweld verzet, een vijand van de arbeiders is. Het optreden der communisten. Het „Mitteilungsblatt" meldt verder, dat de dag van Zondag rustig zou zijn verloo- pen, indien niet onverantwoordelijke ele menten en communistisch gepeupel opnieuw schietpartijen hadden begonnen; het is tee- kennend, zoo heet het verder, dat de com munisten niet alleen zonder reden de wacht uittartten, maar ook een afdeeling van den republikeinschen „Schutzbund" overvielen en met geweld optraden tegen hun klasse- genooten. Volgens het blad zijn er meer dan 50 personen gedood en meer dan 400 gewond. Socialistische proclamatie. In de socialistische proclamatie wordt ge zegd, dat er genoeg bloed is vergoten. De strijd zal worden voortgezet met middelen de arbeidersklasse waardig, die wordt ver zocht zich te onthouden van elke demon stratie. Verder wordt de staking geproclameerd voor geheel Oostenrijk voor de spoorwegen, telefoon en telegraaf, voor de arbeiders in de amdere vakken de 24-uurstaking. De ministerraad is voortdurend bijeen, de conferenties tusschen de regeering en de «oc.-dem. leiders duren voort. Volgens een soc. bulletin zijn er 30 doo iden en eenige honderden gewonden. De Oostenrijksche legatie heeft aan het «Journal" een mededeeling gedaan, volgens welke de Oostenrijksche regeering twee ambtenaren per vliegtuig naar Praag heeft gezonden. Volgens officieele inlichtingen beerschte Zondag te Weenen volstrekte rust. De regeering is geheel meester van den toestand en denkt niet aan aftreden. De orde wordt op afdoende wijze gehandhaafd door de troepen en de politie, wier houding uitstekend is. Alle geruchten over een wijziging in den politieken toestand zijn ongegrond. De slachtoffers. Onder de mededeelingen van het „Mittei lungsblatt" bevindt zich een lijst van de slachtoffers, wier identiteit werd vastge steld. Volgens deze lijst zouden er meer dan 50 dooden zijn, 400 gewonden in de zieken huizen en 300 gekwetsten, die hun woning hebben kunnen bereiken. Gemeld wordt, dat zich onder de gewonden een groot aan tal jongens onder de 20 jaar bevindt. Een speciale correspondent van Havas te Weenen meldt, dat het aantal dooden 65 bedraagt, dat der gewonden 900, van wie er 410 in de ziekenhuizen liggen; 252 personen zijn gearresteerd. Volgens den correspon dent zijn Zondag in het tiende district bij een botsing nog twee personen gedood. De opheffing der algemeene staking. In de Zondagmiddag gehouden bijeen komst van de Weensche soc. leiders hield Otto Baaer een langdurige voordracht over- de jongste gebeurtenissen, aan het slot waarvan een motie werd voorgesteld, waar in verklaard wordt, dat de algemeene sta king Zondagmorgen vroeg beëindigd en de arbeid hervat wordt, de verkeersstaking en dè staking der P.T.T.-beambten echter wor den voortgezet. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S «What will he do with St", door JOS. P. H. HAMERS. MS Zie zij staal op, verlaat het prieëll en ziet nadenkend naar de rivier. George Mor ley wordt verwacht; misschien zal hij tijding brengen van den afwezige. En terwijl zij wacht met ongeduld zullen wij vertellen, door welk een aaneenschake ling van omstandheden, Soiie de huisge- noote werd van lady Montfort en Waife nogmaals een zwerver zonder dak. DERDE HOOFDSTUK Onze lezers weten reeds, hoe Arabella Crane van een vervolgende, een bescher mende macht was geworden in den levens loop van Waife en Soiie. Deze verandering ten goede was geschied op den avond van den dag waarop zij de schuilplaats van den kreupele had opgezocht, om hem voor Jas per's verderfelijk plan te waarschuwen. Wij hebben gezien, door welke list het haar gelukte, den jongen Losely te doen geloo- ven, dat Waife en zijn kleinkind naar Amerika onder zeil waren en dus buiten Met algemeene stemmen werd daarop de motie aangenomen. Prof. Tandler, die behoort tot de com missie, gevormd voor de begrafenis van de slachtoffers, stelde voor de offers in een gemeenschappelijk graf op het groote kerk hof ter aarde te bestellen op kosten der gemeente. BERLIJN, 18 Juli. Naar het „8 Uhr- Abendblatt" uit Weenen meldt, is het he denmorgen in de buiteinwijken van Weenen opnieuw tot botsingen gekomen tusschen arbeide-s en politie. De leden van de bur gerwacht moesten van hun wapenen ge bruik maken. Tal van personen werden ge wond; naar verluidt, zouden ook dooden te betreuren zijn. De politie is thans krachtig gaan optre den tegen de communisten. Het getal com munistische agiatoren en brandstichters en anderen dat gearresteerd is, is reeds boven de 270 gestegen. Ook de Duitsche ccmmu- nistische afgevaardigde Pieck, alsmede drie partijvrienden, die Zondag per vliegtuig te Weenen waren gea-riveerd, om daar een grootsch-opgezette agitatie op touw te zet ten, zijn bij wijze van voorzorgsmaatregelen in hechtenis genomen. Fen motie van de Duitschc Soc. Dem. Partij. Naar de „Vorwarts" meldt, heeft het par tijbestuur van de Duitsche Sociaal-Democ a- tische Partij de volgende motie doen tse komen aan de arbeidspartij van Oostenrijk: „Het partijbestuur van de Duitsche Soci aal-Democratie verzoekt U, den nabestaan den van de slachtoffers van de demonstra ties te Weenen een betuiging van inrig. deelneming te willen overbrengen. In den strijd tegen de klasse-justitie voelen wij ons met U solidair. Wij zijn overtuigd, dat onze krachtige Weensche zuster-organisatie Ook uit dezen zwaren strijd in het belang van de instandhouding van de republiek tenslot te gesterkt te voorschijn zal treden. Woelingen in Burgenland. BERLIJN, 18 Juli. Naar de „Borsenku- rier" uit Weenen meldt, komen uit Oden- burg onrustbarende berichten betreffende de situatie in Burgenland. Het huis van de familie Schartmann tc Schattendorf werd in brand gestoken. De onlusten te Weenen BERLIJN, 18 Juli. Volgens de laatste berichten heerscht te Weenen rust; de on derhandelingen tusschen de regeering en de sociaal-democraten bleven nog zonden resul taat. De bondskanselier Seipel is tot toe nadering geneigd, indien daardoor niet geer, afbreuk wordt gedaan aan de autoriteit van den staat en van de grondwet; hij eischt daarom in de eerste plaats de opheffing van de verkeersstaking zoodat de afgevaardig den naar Weenen kunnen komen om de ope ning van het parlement te kunnen bijwonen. De indruk is algemeen, dat de positie van Seipel nog onwankelbaar vaststaat. Naar nog gemeld wordt is heden 't spoor- lijnencompïex met technische hulp voor hel r.oodverkeer geschikt gemaakt. Door de autoriteiten in Voralsberg is ver klaard, dat, indien de omstandigheden zulks noodzakelijk maken, het personenvervoer met auto's zal plaats hebben. De gebeurtenissen in Oostenrijk. BOEDAPEST, 18 Juli. Enkele buiten landsche bladen hebben geruchten gepubli ceerd, volgens welke een interventie van de zijde der natuurstaten (w.o. Hongarije) in Oostenrijk'» interne aangelegenheden overwogen zou worden. Vernomen wordt thans, dat dit, althans wat Hongarije be treft, absoluut onjuist is. Een dergelijk plan is bij Hongarije nimmer opgekomen, laat staan besproken. Hongarije beperkt z:ch ertoe te verhoeden, dat de grens van he' Burgenland door Oostenrijksch-Schutz- bündler geschonden wordt. Nochtans wijzen verschillende dingen erop, dat dezen zich wel zullen wachten de Hongaarsche grens te overschrijden. De onbekende Franscbe soldaat. Zondag heeft te Laeken de inwijding door Poincaré plaats gehad van het monument ter nagedachtenis van den Onbekenden Franschen Soldaat. De Belgische koning en koningin, de prin sen, het corps diplomatique, ministers en andere autoriteiten woonden de plechig- hcid bij. Poincaré hield hierbij een redevoering, waarin hij o.m. zeide, dnt het niet ondien stig was om in steen en brons de gebeur tenissen en gedachten te vereeuwigen, die eens de wereld bewogen. Want heden ten dage schijnen deze zich, onder den invloed van tegengestelde belangen te vervangen en verwrongen te worden. Vandervelde heef reeds eenige bewerin gen van de commissie van onderzoek uit den Rijksdag gerectificeerd en met name weersproken, dat België vrijwillig zijn neu traliteit zou opgegeven hebben, reeds vóór den oorlog, en dat het een volledig verdrag met de mogelijke tegenstanders van Duitsch- land zou hebben gesloten. Indien dr. Bredt niet onlangs een officieel rapport had geschreven, dat het aanleggen van Belgische forten aart de Maar een schen ding der neutraliteit en een voor Duitsch land vijandige maatregel was zou Vander velde zich niet de moeite hebben behoeven tc geven om aan te toonen, dat niet alleen Duitschland in 1838, 1875 en 1889 in den oorlog had toegestemd, maar dezen zelfs had gewenscht en aangemoedigd. België en Frankrijk, ging Poincaré voort, lullen niet ophouden om met volkomen ern- itigen wil de poliiek en de toenadering, die te Genève en Locarno is voorbereid, in practijk te brengen. Het zijn niet alleen het gezond verstand, niet alleen gevoelens van menschelijkheid, die ons raden om een einde aan de geschil len te maken maar ook ons wel begrepen eigen belang, de bezorgdheid voor onzen toekomst, ons verlangen naar arbeid, naar rust. Onze wil tot den vrede sluit natuurlijk noch den wil om geregelde herstelbetalin gen te krijgen, noch om dien om onze vei ligheid te waarborgen. Maar dat verlangen naar vrede is zoo sterk, dat het zich niet zal laten ontmoedigen, noch door wantrouwen, noch door gebrek aan bei'rip, noch door persoonlijke aanvallen. Wij zuilen den vrede me ernst en doorzetting nastreven, alle hinderpalen ten spijt. Een rede van koning Albert. De koning heeit bij de onthulling te Lae- en van het monument van den Onbeken den Franschen Soldaat eveneens gesproken. Hij zeide: Het was .de schending van een verdrag, die Frankrijk en Beigië naast el kaar deden strijden, in een strijd waarin de vrijheid en de beschaving op het spel r onden. Terecht of ten onrechte hadden België noch Frankrijk de mogelijkheid voor- Jen van een dergelijke schending van het iternationale recht. Maar het vertrouwen van België in het reit dat zijn neutraliteit gegarandeerd wa3, is niet ijdel gebleken. Britsche reizigers naar Duitschland. LONDEN, 18 Juli. Chamberlain heeft 'n het Lagerhuis medegedeeld, dat onder- andedngen gaande zijn met Du'tschland over afschaffing der pasvisa voor Britsche "cizigers naar Duitschland. De Duitsche antwoordl-nofa. BRUSSEL, 18 Juli. r Vernomen word*. iat de Duitsche antwoord-nota aan de uelgische regeer ng niet op zeer vriend schappelijken toon gesteld is. De kwestie der Vloofbcperking. LONDEN, 18 Juli. De leiders vrn de ungelsche, Amerikaansche en Japansche maritieme delegaties Bridgeman, Gibson en Burggraaf Lsh i zijn hedenochtend te Ge- '.ève wederom bijeengekomen. Jellicoe, die Je Vlootcr-nferentie heeit bijgewoond, is naar Londen teruggekeerd, waar hij met uraaf Beat y een bezoek bracht aan Dow- ningstreet. Dc twee admiraals hrdden met den Premier een onderhoud, dat meer dan een uur geduurd heeft. Het te Genève uitgegeven officieel com muniqué verklaart, dat op grond van dc er plenaire zitting gevoerde besprekingen en de bij die gelegenheid geopperde idéé, dat een van de voornaamste moeilijkheden bestaat in de verzosning der zienswijzen van de Bri'sphe en Japanneesche delega ties, de discussies tusschen de drie mo gendheden thans worden voortgezet wal betreft de kruisers en torpedobooten, zulks om controversen te niet te doen. De resul- 'aten hiervan zijn vcldoende bemoedigend geweest om een verder gedetailleerd on derzoek ten deze te wettigen. In het Lagerhuis heeft Kolonel Headlam namens de Admiraliteit op een vraag ge antwoord, dat er op 31 December 1913 53 lagschepen waren, terwijl er 14 in aan bouw waren. Voorts waren er 9 slagkrui sers en 1 in aanbouw, zoodat er in to- faal du» 82 „capital ships" waren. Op 1 Juli 1927 waren er 14 slagschepen en 2 in aanbouw, terwijl er 4 slagkruisers en geen enkele in aanbouw waren, hetgeen een toe taal van 20 oplevert. In antwoord op een andere vraag, deelde Headlam mede, dat gedurende den wereld oorlog een aanzienlijke tonnage aan koop vaardijschepen is verloren gegaan, als ge volg van de operaties der vijandelijke on derzeeërs, kruisers en mijnen, alsmede door andere oorzaken. Het totaal bedroeg 7.830.855 ton, waarbij niet inbegrepen zijn de koopvaardijschepen die bij het uitbre ken van den wereldoorlog geconfiskeerd werden in vijandelijke havens. De Poolsche Minister-president Pilsudski, die het paAement liet sluiten, De aardbeving in Palestina. BERLIJN, 18 Juli. Naar gemeld wordt Bedraagt bet aantal slachtoffers van de on langs gehad hebbende aardbeving in Pales tina 192; 63 personen werden gedood in Transjordanië. Oniuten in Niaragua. NEW-YORK, 18 Juli (V.D.) Telegram men uit Managua melden, dat in Nicaragua ernstige botsingen hebben plaats gehad tusschen Amerikaansche marinesoldaten en revolutionairen. Vierhonderd revolutionai ren onder aanvoering van generaal Sandino vielen de Amerikaansche troepen aan. Er ontstonden gevechten, die zestien duur duurden. De Amerikaansche troepen maak ten gebruik van vliegmacliines. welke de revolutionairen bombardeerden. Volgens officieele berichten werden ongeveer 50 revolutionairen gedood en twee honderd viifiig gewond. De Amerikaansche marine soldaten verloren 1 doode en hadden ver scheidene gewonden. NEW-YORK, 18 Juli (V.D.) De Ame rikaansche commandant in Nicaragua heeft de overgave van generaal Sandino geëischt, die evenwel geweigerd heeft. De Ameri kaansche marine-troepen ruk •ven tegen hem op. De regeering van Honduras heeft de grenswacht versterkt om generaal Sandino te beletten Honduras b nnen te dringen De burgeroorlog in China. Klaarblijkelijk is een nieuwe groepeering in d n bui geroor'og in' China op komst. Te- lcg' ammen uit Peking bevestigen dat gene raal Tsang Kai Sjek een wapens' ilrland heeft voorgesteld aan het noordelijk leger. De Ie ders van het noordelijke leger hebben er.Zaterdagavond een conferentie gehou den en geloofd wordt, dat zij zullen an - wcorden j-t zij ee.i v.->nd zullen a; m aarden op voorwaarde .'at de lu'e- pen van het zuidelijk leger uit Sjantoeng worden teruggetrokken en dat een gemeen schappelijke actie wordt ondernomen te gen de extremisten. Feng Joe Tsjang, de z.g. christen-generaal, die de vorige maand van Tsang Kai Sjek een leening verkreeg, gebruikt deza fondsen voor hel aankoopen van munitie te Hankau, terwijl geweren uit Rusland aankomen. Het resultaat van de beweging, die tans aan den gang is, is moeilijk te voorzeggen, doch het is waar schijnlijk dat in de toekomst Tsjang Tso Sin en Feng Joe Hsiang de twee rivalen zullen zim, die den strijd in de nabijheid van de Gele Rivier zullen uitvechten, ter wijl Tsjang Kai Sjek en de communisten te Hankau elkaar slag zullen leveren aan den Jangtze. Borodin. Niemand weet waar Borodin, de Russi sche adviseur van de regcering te Hankau, zich thans ophoud!, ofschoon iedereen e,- op uit is zijn spoor te vinden met het oog cp een prem:e ten bedrage van 150.000 gul den voor zijn aanhouding. Hst consulaat der Russische radenregeering beweert, dat hij in het gezondheidsoord Kooiing een rustkuur doet, doch andere goedingekchte personen ziin van meening, dat hij' zich le Sjanghai ophoudt met het doel, te co:i- fereeren met Manuel Quezon, den presi dent van Senaat der Phiüppijnen, die h'er met een aantal Philippijnsche politici is aangekomen. Uit gezaghebbende bron wordt medegedeeld, dat Quezon het laat ste ajar in nauwe aanraking is gewueest met communisten in. China en van Java. Ook wordt beweerd, dat hij d"n laatsten tijd redevoeringen heelt gehouden, waarin hij de meening heeft geuit dat de agitatie voor de onafhankelijkheid der Phdippijnen dient te worden verbonden met ce natio nalistische beweging in China cn soortge lijke acties in Java en Britsch-Indië. OPRICHTING DER KATHOLIEKE UNIE IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De gedachte van een Katholieke Unie voor internationale studie is n'et nieuw meer. Deze Unie heeit ten doel daarvoor te zorgen, dat ook de Katholieken aan de werkzaamheden tr zake van den Volken bond kunnen deelnemen en niet met een kluitje in het riet worden u'estuurd. De Anglikaansche kerk ziet, zooals reeds on verheeld is ui'gcsproken in o'en Volken bond een geschikte gelegenheid, steunend op het groote Britsche Rijk, zich te doen gelden en een were'dkerk te worden. Het protestantsche „Wilsionisme heeft, in het bijzonder door de geschriften van Masaryk aan invloed gewonnen. zoodat met het oog hierop door de Tsjechische katholieken het oprichten van de katho lieke Unie ten zeerste wordt begroet. Aan het hoofd der groep staat abt Zavoral van het klooster Strfthov in Praag, die in he* cultureele en oolitieek leven vooraan staat; de leider der Duitsche sectie is de Univer siteitsprofessor van Tsiecbo-Slowakiie, de minister van Justitie dr. Mayr-Har'.ing. JAPAN EN HET CHRISTENDOM. Een der voornaamste opgaven van de katholieke missie in het verre Azië voor het ware geloof le winnen; 800 millioen menschen rijn nog heidenen. Japan staat aan de soits der Oostersche volken. Wanneer dit land eenmaal voor Christus gewonnen is, dan valt dc bekee ring der andere landen gemakkelji'er. Dit werd reed» door den H. Franciscus Xaverius erkend, de eerste, die Jaoan het ware geloof heeft gebracht. Het door hem uit gestrooide zaad ging prachtig op, totdat de christenen een tiental jaren leng bloe dig werden vervolgd en schijnbaar geheel werden uitgeroeid; met uitzondering van eenige calvinisten uit Nederland, mocht geen enkele Europeaan Japan betreden. Toen nu ongeveer 70 jaar geleden de grenzen van Japan voor het wereldverkeer weer werden opgesteld, was Rome een der eersten met het uitzenden van Missio narissen. Ofschoon het hun was verboden het geloof verder uit te breiden, konden de missionarissen tot hunne groote blijdschap en verrassing vaststellen, dat het Katholieke Geloof in duizenden harten, sedert eeuwen van geslacht op geslacht geërfd, nog leven dig was; nieuwe gruwelen en vervolgingen was het antwoord der Japansche regeering op deze ontdekking. boschen wer(j ,S0tie de gelukkige leer lingein de eenvoudige kamer, die lady Montfort bijwoonde te midd v van de pracht en de verlatenheid van het kassteel. Lady Montfort was niet nieuwsgierig van aard. Onverschillig voor de praatjes in ,Wereld, was zij ook niet begecrig om Waife s geheim te leeren kennen. Hst contrast tusschen beroep van den ouden man eljzijn manieren, wekten geen achter docht bij haar op. Zij hield hem voor een man van opvoeding en geboren in een stand die aan den fatsoenlijken grensde, maar ook vcor een zonderling man, die gewoon was om te zwerven en in den loop van zijn leven veel onschadelijke wijsheid had opgedaan, ï°aaf le misschien uit gebrek aan wereld wijsheid geen fortuin had gemaakt. Tevre den met een eenvoudige wijkplaats en een nederig beroep, kon het hem toch onaange- naam zijn, aan anderen de droeveige ge schiedenis van zijn standsverlaging toe te vertrouwen. Bovendien maakte Waife door zijn bescheiden en toch waardige manier van optreden, een gunstigen indruk op de markiezin, 2jj gelooide niet in de schuld aan een geheime misdaad door hem bedreven. Zoo gleden de jaren gelukkig voorbij voor den ouden man en het schoone kind, totdat de plotselinge dood van lord Montfort zijn weduwe noodzaakte, Mont- fort-Court dat op den nieuweO erfge naam overging -met het ver verwijderde Twickenham te verwisselaen. Zij was zoo aan Sofie gehecht, dat zij Waife voorstelde, zijn kleinkind voor goed tot zich te nemen, haar opvoeding te voltooien cn haar toe komst te verzekeren. Dat was de gelief koosde, dagelijksche droom geweest van den ouden man. Maar hij had op de verwe zenlijking er van nooit gerekend, dan nadat hij in z'n graf zou liggen. Niettemin nam hij het edelmoedig aanbod onder betuigingen van vreugde en dankbaarheid aan. Maar Sofie! Zou Sofie er in toestemmen, haar grootvader, v,er van haar verwijderd, in zijn ouderdom in zijn eenzame hut ach ter te laten? Weinig kenden ze haar, met haar edel hart en haar sterke ziel, als zij zulk een zelfzucht in haar mogelijk hadden geacht. Waife drong er op aan; Waife gebood 4iij smeekte, hij wekte haar gevoel, alles ver geefs! Om elk betoog verder krachteloos te maken, ging Sofie naar lady Montfort en zeide haar; „Ais ik hem verliet, zou zijn hart breken; vraag het mij nooit." Caroline gaf Sofie een kus en antwoord de eenvoudig: „Maar hij blijft niet alleen achter, hij gaat ook mee." Zij bood Waife eenige kamers aan in haar huis te Twickenham; zij wilde een bi bliotheek aanleggen, hij zou bibliothecaris worden maar de oude man wees het aan bod standvastig van de hand. Hij had ge zworen, noot meer iemands gast te zullen zijn. Eindelijk werd de zaak geschikt Waife zou naar de omstreken van Twickenham verhuizen, daar een huisje huren, er zijn beroep uitoefenen en Sofie zou bij hem blij ven inwonen, maar, evenals nu, een gedeelte van eiken dag bij lady Montfort doorbren gen. Aldus werd besloten. Waife betrok een kleine wening op de grens der landerijen, die bij het weduwengoed van de villa be hoorden, op voorwaarde, dat hij er huur voor betalen zou. George Morley drong er cn aan deze woning voor de ontvangst van zijn ouden meester gereed te maken hij vulde de kamers met alles wat zijn bekend heid met den smaak en de gewoonten van den ouden man hem aan de hand gaf. De kameF van Soiie had het uitzicht op de rivier. Waife kon dezen vriendendienst niet weigeren aan den man, wiens fortuin cn werkkring hij door zijn doelmatige lessen verzekerd had. Gedurende de laatste drie jaren had de oude man, aangemoedigd door de bescher ming van lady Montfort en door de over tuiging, dat hij niet langer vervolgd en be spied werd, zijn vroegere afgezonderde levenswijs laten varen. Gezellig van aard, h~d hij kennis aangeknoopt met zijn nede rige buren en zijn we"g genomen langs de tuinen die bij hem huisjes behoorden, wan neer hij dooi het bosch ging dolen, hij had cle kinderen vermaakt met de kunsten van Sir Izaak of hen op nooten en appelen ont haald, hij had de koeien der boeren gene zen, en zelfs het hart van stalknechten ge wonnen, dcor een geheimzinnig geneesmid del, waardoor een zenuwachtig, tot nog toe onhandelbaar, vier-jarig paard mak en ge dwee was geworden. het bereik zijner verfoeilijke aanslagen dat zij het geld voorgeschoten, waardoor Sofie bevrijd was van de aanspraken van den tooneeldirecteur Rugge, met hoeveel overleg zij haar zaakwaarnemer in staat had gesteld om de gunstige inlichtingen te geven, waardoor Waife de verblijfplaats had gekregen, waar wij hem het laatst ge zien hebben. In een paar korte zinnen had zij Waife bekend gemaakt met haar on wrikbaar besluit om haar lot voortaan en het leven van zijn goddeloozen zoon te ver hinden, en, door zijn slechte plannen te doen mislukken, hem eindelijk te dwingen, afhankelijk van haar te worden en door baar, een onbekrompen bestaan te verkrij gen, onder voorwaarde dat hij een eerlijk leven zou leiden. Met de openbaring van dit plan, won zij het vertrouwen van Waife. In de strekte en de bitterheid van den hartstocht waar mede Arabella haar eigen leven wijdde aan het behoud van Jasper, kreeg Waife den sleutel tot haar heftig en ijverzuchtig ka rakter; zag hij in waarom zij zoo wreed was geweest jegens het kind eener mededing ster,, waarom zij meer medelijden had op gevat voor dat kind, naarmate de onna tuurlijke onverschilligheid van den vader, den toorn harer eigenliefde had uitge- bluscht. Wat zou de oude man haar niet verschuldigd Zijn, hoe groot zou zijn blijd- ding te ontwikkelen. Deze liet zich einde lijk overhalen om naar het groote huis te komen Gedurende de uren welk* Waife aan zijn zwerftochten besteedde want zelfs schap en dankbaarheid niet wezen, als zij niet alleen de onschuldige Sofie bescherm de, maar ook zijn misdadigen zoon van den zedelijken en lichameiijken ondergang redde. Toen Arabella Crane dus, omstreeks vijf jaren geleden, Waife in zijn schuilplaats had opgezocht, hadden wedcrzijdsch belang en overeenkomst van denkbeelden, een ver bond tusschen hen tot stand gebracht, dat niet minder sterk was omdat het meer stil zwijgend was erkend dan openhartig uitge drukt. In het eerste jaar had Arabella mij dikwijls aan Waife geschreven en zelfs de hoop te kennen gegeven dat zij Jasper wel bekeeren zou Daarna werden dc brieven zeldzamer en korter. Maar nog altijd bleef zij het stilzwijgen bewaren ovtr het slechte gedrag waarin Jasper weer vervallen was, hetzij dat zij den ouden man noodeloos ver driet wilde besparen, hetzij uit hoogmoed om haar onmacht te bekennen. Klaarblijke lijk was zij altijd in de nabijheid vain den booswicht, stond zijn geheim en duister leven, door een of ander middel, altijd onder het licht harer waakzame oogen. Inlusschen was Sofie aan Caroline Mont fort voorgesteld, zooals Waife gehoopt had, had de eenzame, kinderlooze vrouw al spoedig een vriendelijke belangstelling op gevat voor het schooue, moederlooze kind, 7.ij voorkwam den wensch van Waife, om den heerlijken aanleg van Sofie door opvoe- nti kon hij zijn lust tót omzwerven niet bedwingen, maar vlocht zijn riet of z'n bie zen, rondloopende door eenzame velden en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6