BINNENLANDSCH NIEUWS. Een teleurstellend eindexamen. Rotterdam vaart er wel bij. Een tweede reddingsboei voor de motorloggers vereischt. I UIT ONZE OOST. EEN LAFFE MOORD AANSLAG OP EEN 15-JARIG MEISJE. Een familie-gevangenis. Een nieuwe regeeringsinstractie ten opzichte van het controleeren der booten. LUCHTVERKEER. De burgerluchtvaart in Ned. Indië. SOCIAAL LEVEN. De Capitulantenwet. KERKNIEUWS. Het Si. Petrus Canisius Retraitenhuis te Bergen. GEMENGD NIEUWS. Het R.K. Marinepersoneel te Nijmegen. Een woedende koe. Een rumoerig tooneeltje. Turfschip gekanteld. Omdat hij twee stroopers wilde I aanhouden. Een wijdvertakt complot van suikersmokkelaars De brand in de Loosduinsche Een onfortuinlijk rechercheur. Na de Stormramp. Zwaar weer boven Zeeuwsen V'aanderen. MARKTNIEUWS. STOOMVAARTLIJNEN Te Schiedam heeft een bijeenkomst plaats van ouders, wier kinderen aan het eind examen der R.H.B.S. aldaar hebben deelge nomen. Werd anders gemiddeld niet meer dan 10 procent afgegeven, thans bedraagt dit 55 procent, evenals te Delft, waar dezelfde rijksgecommitteerden fungeerden. De ouders voelden zich bezwaard over het feit, dat, waar overal hetzelfde werk wordt opgegeven, de resultaten te Schiedam veel slechter zijn dan elders niet alleen, maar dat ook de geslaagde jongelui met slechter cijfers de wereld ingaan, dan, waarop zij op grond hunner jaarcijfers mochten verwach ten. Er circuleert reeds een adres aan den minister, waarin op een onderzoek naar de oorzaken wordt aangedrongen. Bij het bekend worden van de resultaten heerschte er een groote verslagenheid onder de leerlingen en onder de ouders, zoowel vaan de geslaagde als van de niet-geslaagde candidaten. Over 't eerste half jaar 11927 bijna vier ton meer inkomsten dan de eerste helft van 1926. Volgens het vergelijkend overzicht van verschillende bronnen van inkomsten der gemeente, bedroeg de opbrengst over Juni 1.127.587, over het eerste half jaar 5.023.039, tegen 1.136.542 in Jimi 1926 en 4.626.422 over het eerste half jaar van 1926. Het havengeld voor zeevaartuigen bracht in Juni 429.140, in het eerste half jaar 2.624.932 op. Het laatste cijfer is ruim f 32C.000 hooger dan de opbrengst over het eerste half jaar vaan 1926. Het havengeld voor binnenvaartuigen heeft in Juni ƒ84.543, over bet eerste half jaar 655.064 opge bracht. Het laatste cijfer is bijna 27.000 hooger dan dat over het eerste half jaar van 1926. Verzwaring van de eischen voor de uitrusting der motorloggers? Te Vlaardingen zijn eenige motorloggers aangehouden, omdat een tweede reddings boei aan boord ontbrak, welke door de Scheepvaartinspectie was voortfeschreven. Naar aanleiding daarvan verneemt het „Hbld." van bevoegde zijde in Den Haag, dat er in ons land ongeveer 60 motorloggers zijn, waarvan er 56 voorzien zijn van twee reddingsboeien. Slechts op vier motorlog gers, te Maassluis en te Vlaardingen toebe- hoorend, in één boei aanwezig. De Scheep vaartinspectie heeft uitgemaakt, dat ook op deze vier loggers, overeenkomstig het alge meen gebruik, twee reddingsboeien {die ongeveer 7 per stuk kosten) moeten zijn. De reeders zoeken er meer achter, n.l. ver zwaring van de eischen voor de uitrusting der motorloggers, waarom zij in hooger be roep zijn gegaan bij den voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart, die vanmiddag dit beroep zal behandelen. Maar men ver zekert in Den Haag, dat die verzwaring niet in de bedoeling ligt, doch alleen uniformiteit in de door de reeders zelve, blijkens de praktijk, als noodzakelijk erkende uitrusting der motorloggers. gewaarschuwd. Deze kwam direct en ver bond het meisje. Zij bleek verschillende steken in den hals gekregen te hebben, waardoor wel de bloedvaten geraakt waren maar gelukkig niet de slagader. Zoo spoe dig mogelijk is het meisje naar St. Carol.is vervoerd; hoewel haar toestand zich, vooral ten gevolge van het vele bloedverlies, aan vankelijk ernstig liet aanzien, is er alle hoop dat zij zal herstellen. De aanvaller is, toen hij de stemmen der politiemenschen hoorde, luidkeels om hulp gaan roepen. Hij werd in den put gevonden en te voorschijn gehaald. Het bleek, dat hij zichzelf de verwondingen had toegebracht en in den put was gesprongen om het doen voorkomen, of hij zelf ook aangevallen was, maar dit werd natuurlijk niet geloofd. Hier op verzoi hij wat anders en vertelde, dat er spoken waren geweest, die hem gedwongen hadden het meisje te vermoorden. Hij werd verbonden en naar het bureau Tanah Abang overgebracht. Naar de „Java-Bode" uit Djocja verneemt heeft de Sultan het plan opgevat om een speciale gevangenis te doen bouwen voor het aanhouden en in preventieve hechtenis stellen van zijn familieleden, die in een of andere strafzaak gewikkeld zijn. Deze maatregel zal worden getroffen naar aanleiding van het feit, dat tot dusverre dergelijke bloedverwanten, als beklaagden in afwachting van de berechting hunner strafzaak, in 's lands gevangenis te Djocja werden aangehouden, waar zij in aanraking kwamen met het gewone gespuis. Naar ,,Het Nieuws van den Dag van Ned. Indie" meldt, instrueert een geheime re- geeringcirculaire tot de grootst, mogelijke kalmte ten opzichte van pelgrims, die uit Mekka terugkeeren, dit ter voorkoming van ontstemming. Per boot zal hoogstens een tiental pelgrims onderzocht worden. De rest moet vrij en zonder het ondervinden van last worden doorgelaten .uitgezonderd wanneer de aanwezigheid van extremisten bekend is. Ten gevolge hiervan is de hadji boot, die j.l. Zondag aankwam, vrijwel on gecontroleerd binnengelaten. De heer Kies heeft nu een schriftelijke vraag tot de regeering gericht, waarbij hij informeert, of het bericht van „Het Nieuws van den Dag van Ned. Indië" juist is, en of de regeering niet van oordeel is dat bij niet voldoend bewaakten invoer van de ba gage van de hadjis veel communistisch pro- paganda-maieriaal en wapens kunnen wor den binnengesmokkeld. Een schrede in dc goede richting. Op de op 30 Juni gestelde vragen van de heeren Oppenheim en Van Zalinge of in zake de door de K. L. M. aangevraagde concessie reeds een beslissing genomen is en zoo niet, in hoeverre de regeering be reid is steun te verleenen bij de oprichting van een Ned:-Indische Luchtvaart Maat- schappij, heeft de Indische regeering ge- i antwoord, dat blijkens een ontvangen be richt van den minister van Koloniën,, sa menwerking tusschen de K. L. M. en de Amsterdamsche combinatie bereikt is. De plannen verkeeren in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. De concessie-aanvraag van de K. L. M. is, in afwachting van de ontvangst van plan nen uit Holland, in beraad gehouden. retraite-gevende geestelijken zijn bestemd. De aannemer, de heer P. Smit te Alk maar, heeft door het gebruik van goed ma teriaal aan het geheel een cachet van de gelijkheid, frischheid en fleur weten te ver leenen, die het tijdelijke verblijf daar zeer zeker in niet geringe mate zullen veraan genamen. Ruimte, licht en lucht is er in overvloed, elke kamer is voorz en van centrale verwarming en van een vaste waschtafel met strcomend water; er is een ruimte gelaten voor een winkel, waar de retraitanten zich van het door hun nog niet geheel van het aardsche onthechte hart erlangde kunnen voorzien, er is een biljard- en een conversatiezaal, er is voorts een prachtig gelegen veranda, Alles bijeen is het er zoo, dat aan verlangens van wel ken aard ook, op zoodanige wijze is tege moet gekomen, dat er wel geen menschen zullen zijn, die zeggen bereid te zijn een retraite te volgen, maar die het om een of andere reden, met de inricht'ng van het huis in verband staande, zouden nalaten. En waar ieder, wat 't geestelijk gedeelte betreft, de keuze heeft tusschen geneeshee ren van zielen van verschillende orden, die hier afwisselend hun heilzaam werk Zullen verrichten, zal de bloei van dit huis en daardoor de vermeerderde opbloei van het godvruchtig leven in Haarlem's Bisdom zich onder Gods zegen manifesteeren. Het zij zoo. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer. Ondanks zijn leugens werd de dader gearresteerd. Omtrent den laffen moordaanslag, om streeks half Juni op Paal Kerah gepleegd op de bijna 15-jarigen dochter van den heer Vermeer, politie-opziener 2e klasse bij den politieken dienst der recherche, welke aan slag werd gepleegd door den 25-jarigen huisbediende, een javaan, Gaber genaamd, melden de Indische bladen nog het vol gende: De heer Vermeer woont op Paal Merah bi het paviljoen van het landgoed Slipi, die zelf het hoofdgebouw bewoont. Des avonds omstreeks acht uur is de heer Vermeer met zijn vrouw uitgegaan het mejsie en een broertje bleven thuis. Verder was nog in huis de bediende, die ongeveer drie maan den bij den heer Vermeer diende en een oude baboe, terwijl de woning onder be waking stond van een rechercheur, die spe ciaal tot beschikking van den heer Vermeer was gesteld, omdat hij zoo afgelegen woont. Paal Merah is een broeinest van commu nisten geweest. Kort nadat de heer Vermeer en zijn vrouw waren uitgegaan, is het meisje met haar broertje naar bed gegaan. De huisjongen heeft toen den rechercheur Joedin, gevraagd, waarom hij niet naar de gamelan ging luisteren, ergens in de buurt blijkbaar dus pogingen aanwendende om den rechercheur weg te krijgen. Na een kort gesprek gelukte dit. Op welk tijdstip precies weet men niet, maar op een gegeven oogenblik klopte de buisjongen het meisje dat reeds sliep, op, zeggende dat er menschen op het erf waren Het meisje vroeg of Joedin ze dan niet weg kon jagen,, maar Gaber anlwoorde dat deze weggegaan was. Hierop heeft het meisje de deur van haar slaapkamer, die achterin het huis is, open gemaakt en is naar buiten gekomen. Gaber lokte haar naar de voorgalerij en daar liet hij haar uit het raam kijken naar den persoon die zich op het erf zou bevin den. Terwijl het meisje keek, pakte Gaber haar beet,'gooide een ouden politiemantel die hij van den heer Vermeer gekregen had over haar heen en bracht haar met een broodmes verschillende steken toe. Het meisje, dat luid schreeuwde werd ge vonden door e,en dochter van de buren van het hoofdgebouw, die het kind naar binnen droeg. Nadien heeft de jongen zich zelf onge vaarlijke steek met het broodmes toege bracht, in den hals en in den buik, en sprong daarna in den zich op het erf bevindende put, die echter niet voldoende water bevatte om iemand kans te bieden, zich er in te verdrinken. De rechercheur kwam later op zijn post terug en bleef in de voorgalerij waken doch heeft niets van het gebeurde bemerkt vol gens zijn verklaringen. Ook de oude baboe beweerd niets gehoord te hebben; in ieder geval heeft zij zich afzijdig gehouden. Omstreeks elf uur kwam de heer Ver meer met zijn vrouw thuis, zag de bloed sporen, snelde naar de slaapkamer van zijn kinderen en vond zijn zoontje rustig slapen de, doch het bed van zijn dochter ledig. Be grijpende dat een vreeselijk voorval zich had afgespeeld, heeft hij het hoofdbureau van politie opgebeld, waaruit men onmid dellijk Paal Merah en de secte Tanah Abang heeft gewaarschuwd. Spoedig daarop arriveerden de mantri- polilie een hoofdagent en een aantal agen ten ten huize van den heer Vermeer. Later arriveerden nog de commissaris van het hoofdbureau, de heer Möller, en enkele politieambtenaren. Inmiddels was dr. Mingelen telefonisch Het derde Retraitenhuis in het bisdom Haarlem. „Het ambtenarencorps behoort uit alle groepen der bevolking te worden gere- cruteerd." Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Capitulantenwet. Verscheidene leden verklaarden het te be treuren, dat dit wetsontwerp onder het hui dige kabinet is ingediend. Zij meenden, dat het karakter van dit kabinet zulks niet ge doogt. Deze leden zagen in het ontwerp een uiting van een zuiver militair:''- tischen geest. Verschillende bezwaren uitten deselfde leden voorts tegen hetgeen bij dit ontwerp wordt voorgesteld. De bezetting van openbare dien sten zou h. i. uitermate eenzijdig worden. Eén groot deel der bevolking, n. 1. het deel, dat principieel bezwaar heeft tegen het aangaan eener vrijwillige verbintenis in militairen dienst, zal voor de vervulling van rijksbetrek kingen niet meer in aanmerking kunnen ko men. Dit wordt ten eenenmale verkeerd ge oordeeld. Liet ambtenarenkorps behoort uit alle groe pen der bevolking te worden gerecruteerd. Het schijnt ook weinig gewenscht, dat ten ge volge van een overvloed van oud-militairen in den burgerlijken dienst, deze als het ware wordt „vermilitariseerd". Voorts zuhen tal van I personen op reeds eenigermate gevorderden leeftijd in 's Rijks dienst komen, die niet de vereischte vooropleiding achter den rug heb ben. Of deze wet inderdaad bezuiniging zal brengen en inderdaad in het belang van de defenrie zou blijken te zijn, werd mtusschen door verscheidene leden, die in dat geval hun stem wel aan het ontwerp zouden willen ge ven, zeer betwijfeld, aangezien h. L het stelsel in dit ontwerp onvoldoende voorbereid en on voldoende uitgewerkt is. Ook zal het niet strekken, zoo wordt ge zegd,-tot verhooging van het rendement der uitgaven, welke voor de landsverdediging worden gedaan, doch integendeel niet anders kunnen doen dan medewerken aan de ver mindering van de waarde van het defensie instituut. Gevraagd werd nog, ten eerste hoe groot de in het ontwerp genoemde premie zal eijn ten tweede of deze premie zal bestaan in een bedrag ineens of een jaarlijksche uit- keering; ten derde of er eenige waarborg is, dat er jaarlijks een genoegzaam aantal bur gerlijke betrekkingen te vergeven isten vierde in welke burgerbetrekkingen de capi- tulanten zullen worden geplaatst; ten vijfde of de capitulanten tusschen de reeds werk zaam zijnde ambtenaren zullen worden in geschoven of dat men hun steeds aanvangs betrekkingen zal geven. Ten slotte gaven deze leden als hun mee- Mil. Tehuis aan de Ger. Noodtslraal begon te 5 uur de Algemeone Jaarvergadering, ender leiding van den heer A. W. P. Aenge- nent. In zijn openingswoord wees de spr. er op, hoe men Nijmegen had uitgekozen voor 1 deze jaarvergadering. De dag van Zondag j mei zijn grootsch gebeuren zou het den Marinemannen duidelijk te maken, dat men niet te spoedig den moed moet laten zin ken. want al staan wij slechts met een klein aantal getrouwen, achter ons staat de groo te. onafzienbare scha/re Katholieke arbeiders die Zondag zouden demenstreeren, om te getuigen van hun goeden wil om door eeri- diachtig samenwerken meer welvaart te brengen, die getuigen zouden van hun stre ven naar den vrede op economisch gebied. Van den anderen kant zal deze vergadering niet nalaten een goeden indru kte vestigen bij de duizenden, die dezer dagen te Nij megen zullen verblijven, waardoor meer sympathie zal gewekt worden voor hel moeilijke werk van onze Katholieke Ma rinemannen. Na de algemeene beschouwin gen, waarbij het beleid van het H.B. in bij zonder mate werd geprezen, hield de lieer G. W. Moester, secretaris van het Hoofd bestuur, een inleiding over het werk der organisatie. Na een uitvoerige beschotiwi g over de strijdvraag of de R.-K. Mar. Ver. een „vak"- organ'salic moest zijn, dan wel een „Geds- dienstige Broederschap", in welken strijd de eerste idee het gewonnen heeft, bespr. spr. het feit, dat nog zoovelen, die als goede katholieken bij de Marine komen, tenslotte toch hun geloof verliezen. Om dit te voorkomen, meent spr. twee zaken p,an de vergadering te moeten aanbevelen. Op de allereerste plaats moeten de Katholieke Marinemannen hun zwakkere broeders in het geloof steunen. Op de tweede plaats meent spr. dat gezocht moet worden naar de oorzaken van dit verval, en dit zal niet anders en niet beter kunnen gebeuren dan door de instelling van een Statistisch Bu reau. Een zoodanig bureau zal dan moeten kunnen beschikken over alle m-ogclljke ge gevens en steeds op de hoogte moeten wor den gehouden van overplaatsingen, muta tion en anderszins.Wanneer door dit bureau de oorzaken van het verval zijn opgespoord, dan zal met kracht moeten worden geijverd tot het uit den weg ruimen van de misstan den. Voorts vraagt spr. speciaal de aandacht voor de opleidingen. Nog al te veel gi?.an reeds bij de opleiding ten gronde, vooral daar moeten de propagandisten paraat blij ven tegen het gevaar, dat zij zich bii de moderne (roode) marinebonden aansluiten, met het gevaar voorgoed voor den gods dienst verloren te gaan. Met een opwekking onversaagd voort te strijden voor 't schoone ideaal dat de R.-K. Ver. van Marineperso neel zich voor oogen heeft gesteld, besluit spr. zijn inleiding. De tweede dag. Na den glorievollen dag van Zaterdag is de dag van Zondag geworden voor het Roomsche Marinepersoneel een dag, die onuitwischbaar in de herinnering van de Katholieke Marine gegrifd zal blijven. Des morgens te 7 uur 40 werd door den vlootaalmoezenier een H. Mis opgedragen in de kerk aan de Broerstraat, die tot in de uiterste hoeken gevuld was. Twee leden van het Marinepersoneel dienden in uni form de Mis. Onder de H. Mis naderden allen ter H. Tafel, na dcor Pater van der Geest te zijn toegesproken. Na de H. Mis verzamelden zich de leden in- de Mil. ver. aan de Ger. Noodstr. Onder de aanwezigen die mede aanzaten aan het 'ontbijt bemerk ten wij Pater van der Geest, Rector van de Sande, Chl. L. v. d. Bilt, de heeren Schneider en Dijker, off. M. S. D, vertegen woordigers van den Bond van Technici bij de Marine en een vertegenwoordiger van den Bond von O.O. St. Martinus, Na het ontbijt werd de alg. jaarvergadering voort gezet. De afgevaardigden van verschillen de afdeelingen bepleitten de wenschelijk- heid, dat de dagen in retraite doorgebracht niet van het periodiek verlof zouden wor den afgehouden. Voorts werd door den vertegenwoordiger van de Hoofdafdeeling Indië een uitvoerige beschouwing gehou den over. het Indische maritieme vraagstuk waarbij spr. aandrong op het instellen van een com. van G. O. Zeemacht in Indië. Dc op St. Christophorus. Door Pater van der Geest en de leden van het uitvoerend co mité werden de mannen daarna uitgeleide gedaan, en toen de trein zich in beweging zette, klonk het driewerf hoera, voor pa ter v. d. Geest en katholiek-Nijmegen over het perron. Het derde Retraitenhuis in het Haar- lemsch Diocees, het St. Petrus Canisiushuis te Bergen N.H. nadert zijn voltooiing. Gisteren werd het gebouw, dat gelegen is naast het pensionaat der Eerw. Zusters Ursulinen, die zich met de stoffelijke ver zorging van de retraitanten zullen belasten, door Z, D. H. Mgr. A. J. Callier worden ingewijd. Breed strekt het huis zich uit langs een stillen weg, enkele minuien gaans van halte Oostdorp, de tweede, welke de tram van Alkmaar naar Bergen aan Zee aandoet. Een breede strook gronds scheidt het ge bouw van den weg en achter het huis biedt een groote tuin, die uitzicht op en toegang tot een boschterrein geeft hun die in hei huis vertoeven een prachtige gelegenheid van de in deze omgeving zoo ongerepte na tuur te genieten. De architect van het gebouw, de heer J. Leyen uit Bergen, is erin geslaagd aan zijn werk een zoodanig karakter te geven, dat het de rust van de landelijke omgeving geen geweld aandoet, maar toch imponeer. Om de vlakke lijn van het gebouw, dat enkel op de beide vleugels een verdieping heeft, die zich niet ver boven het dak van de breede middenruimte verheft, wat te breken, heeft de bouwmeester te eener zijde een slompen toren en aan den ande ren kant een koepel geconstrueerd, welke het huis een waardig maar voor de cmge- v ng niet te pompeus aspect verleenen. De toren, waarin de trappen zijn opge nomen, die naar de verdieping^ leiden, waarin het tweede veertig al retraitanten- kamers is ondergebracht de andere zijn gelijkvloers gelegen dient voorts ook als uitkijkgelegenheid over de schoone landou wen, die zich rondom uitstrekken. Aan de kapel, voornaam, neen voornaamste deel van een huis met zulk een bes emmlng als dit, is, zooals te begrijpen valt, bijzondere zorg besteedt. De plaats is van buiten af reeds aangeduid, al verzwakt de daarvoor geplaatste koepel de aanduiding eenigszins en ook aan het innerlijk is goede aandacht gegeven. Omtrent de poging om door het aanbren gen van glas-in-lood-remcn de stemming veredelend te beinvloeden, kan in kringen die met de moderne stroomingen in dit op zicht meegaan eenige twijfel over al of niet slagen daarvan gekoes'erd worden. Onze indruk was. dat hier een midden weg genomen is, waarbij noch tei eene noch ter andere zijde een averechtsche uit werking zal worden teweeggebracht. Aan St. Canisius, wiens naam aan het huis verbonden is, zijn vier ramen gewijd, die den Nederlandschen Heilige in emtueem en tekst huldigen als Noviomagus, als Ooc- or Ecclesiae, als vereerder van het H, Sacrament en als Dienaar van Maria. Middenin zijn aangebracht ter weerszij den twee groepen van zeven glazen, die onderscheidenlijk de hoofddeugden Geioof, Hoop, Liefde, Voorzichtigheid, Gerechtig, beid, Sterkte en Matigheid en de VCK>r'U:'" felijke eigenschappen en gaven Gods: Wijs heid, Verstand, Wetenschap, Daad, Sterkte, Godsvrucht en Vrees des Heeren verbeel den. Boven het altaar zijn in drie. wat nauw gehouden muuropeningen afbeeldingen van de H. Familie geplaatst. Ter rechterzijde van het gebouw bevinden zich voorts de vertrekken, die voor de Zusters en voor de ning te kennen, dat het zonder twijfel niet- 7" con>. ™n y. V' 'f™"11! de besten zullen zijn, die zich at, rL.'fulan- v"tegendoordiger in het G. O. h.eld_ daar- de besten zullen zijn, die zich als capitulan ten beschikbaar zullen stellen. De gevoerde beschouwingen gaven aan een aantal leden aanleiding, om de regeering te verzoeken, te overwegen of niet de moge lijkheid bestaat, het ontwerp in dien geest te wijzigen, dat ten eerste den capitulanten zekerheid wordt geboden van plaatsing in 'o burgerlijke betrekking na de beëindiging van hun militairen dienst; ten tweede, dat bevorderd wordt, dat de vervulling der te verkrijgen burgerlijke betrekking voldoende geschiktheid aanwezig zij en ten derde, dat in de wet regelen worden gesteld, ten einde te voorkomen, dat door de plaatsing van den capitulant rechten van andere ambtenaren of beambten worden geschonden. De Ned. R.-K. Vereeniging van Marine personeel was op 16 en 17 Juli de gast van Katholiek Nijmegen. Toen hel Hoofdbestuur van de Katholieke Marinevereeniging het besluit nam, om te Nijmegen de jaarlijksche wapenschouw te houden, werd spontaan een comité en eere-comité gevormd en gin gen deze comité's aan het werk om onzen Katholieken Marinemannen een waardige ontvangst te bereiden. Zaterdag zijn de 60 na een beschouwing over de werkwijze en de resultaten van het G. O. in Holland. Voorts werd besproken de overtocht naar Indië per particuliere gelegenheid en werd de wenschelijkheid bepleit om kleinere transporten uit te zenden en dan per 3e klas gelegenheid te laten reizen. Betref lende de salarieering w>rd door den heer Pauw bepleit om te geraken tot één salari eering voor gehuwden en ongehuwden, met dien verstande dat de gehuwden een kindertoeslag zullen ontvangen van 5 vanaf het derde kind, tot aan een maxi mum van 250 gulden. Te ongeveer twaalf uur werd de verga dering geschorst en trokken de Katholieke Marinemannen in gesloten gelederen naar het Sportpark aan de Vossenlaan, waar zij zich opstelden of bij Mgr. Diepen de eerewaebt te vormen. Na de H. Mis bege leidde de Marinemannen Mgr. naar de u't- gang, en vertrokken zij -evens naar het gebouw „Unitas" waar de inwendige mensch werd versterkt, waarna wederom In gesloten collone werd opgemarcheerd taar het gebouw der R. K. Universiteit waatvoor de Kathokeke Marinemannen zich opstelden ter begroeting van de be- toogers. Men kon het de marinemannen aanvoelen dat zij zich één geheel voelden met Je massa betoogende die door Nijme- gen's straten trokken. Telkens en telkens afgevaardigden van het R.-K. Marineperso- barstte van de zijde van het Marineperso neel te Nijmegen aangekomen. Om half 12 kwamen zij uit Helder, Amsterdam, Rotter dam en Vlissingen te zamen met het Eere en Uitvoerend Comité aan het station,waar na in de He kl. wachtkamer Je begroeting plaats haJ. Van het Marinepersoneel merk ten wij op den H.E.G. heer H. J. M- M' Alink, Vlootaalmoezenier, de zielzorgers u" de verschillende marinecentra, de heeren Boerke en Oderkerke, verlegenwoordigerS der (neutrale) organisatie's van Technici bij de Marine, de afgevaardigden van de ver schillende afdeelingen in Holland en ef.n afgevaardigde van de afd. Indië. Uit Nij" rnegen's burgerij bemerkten wij Pater v. d. Geest O. P., Rector v. d. Sanje, Dir. v. het Mil. Tehuis, den heer Albert v. d. Kallen, hoofdredacteur van de „Gelderlander", "e Off.-Mach, J. Dijker en Schijder en de leden van het uitvoerend comité met den he^ Suidman als voorzitter. Het Kamerlid v. d. Bilt, die altijd zich bijzonder interesseert voor het werk van de R.-K, Marinemannen, was ook aanwezig. Voorts waren er vef" legenwoordigers van den Bond „St. Mar'1" nus" en van de A.R.K.O. en zeer vele be langstellenden. Nadat allen zich in de wachtkamer hadden verzameld, sprak de ZeerEerw. heer Pater van der Geest, O"' een woord ter begroeting van de Marine mannen, K Na deze begroeting stelden de R Marinemannen zich op voor het stations- d neel donderende hoera's los, door de con Sresgangers beantwoord. Op het hek van het Universiteitsgebouw was een transpa rant gespannen waarop vermeld stond. .,Het Katholieke Marineoersoneel groet u Weer verzamelden zich de Jantjes in e gebouw van de Mil. ver. aan de Oer. Noodtstraat, waar gesoupeerd werd. uoor den voorzitter van het H.B. werd een Woord van dank gebracht aan allen cue badjen medegewerkt tot het weis agen van deze jaarvergadering. In het b,zonder werd een woord van dank gebiacht aan Pater van der Geest, en den heer Suidimm, voorzitter van het uitvoerend comité. Spr. verzocht aan Pater van der Geest, aan de Weldoeners van Nijmegen te willen mede- deelcn dat eiken avond in het Mil. Tehuis gebeden wordt voor onze weldoeners, met een des te grootere vurigheid zullen onze iongens, bij hun intenties denken aan het geen Nijmegen voor onze Marinemannen beeft gedaan. Aan den heer Suidman werd een schoorsteengarnituur aangeboden, een klokje vervat in een propeller, door een der leden van St. Chris,oph.orus vervaar digd. Pater van der Geest sprak daarna eenige ontroerende woorden tot de Mari nemannen. Hij wees er op hoe de Kath- van Nijmegen dezen morgen gesticht wa ren geworden door het voorbeeld van groo'e godsvrucht der Marinemannen Spr. bad van verschillende zijden reeds verno men, hoe aangedaan sommigen waren toen gebouw en werd gezamenlijk opgeinarcheer'1 j zjj Marinemannen zoo godvruchtig ter met het eere- en uitvoerend comité aa" H. Tafel naderden, en vooral, door de wij- hoofd, voorafgegaan door het muziekcorps ze, waarop de twee leden van Christopho- „St. Jozef", naar het VereenigingsgebouW j rus s dienden. Zelf- conhaters, „Unitas", waar den R.-K. Marinemannen n zoo deelde Pater van der Geest mede, d;e feestdiner werd aangeboden. Des middags biina dert'g jaren hrt ordekleed var. den werd een bezoek gebracht a,an de H. Land- j H. Dominions dragen, verzekerden h?m stichting, waarna men te ongeveer 4 uur met tranen in de oogen. dal zij zelden zoo per gemeentetram weder naar Nijmegen j jets J;ep geloovigs hadden medegemaakt, vertrok, waar het werk wachtte. In het Spr. besluit zijn rede met een heilwensch Te Loosdrecht is de echtgenoote van den veehouder K. bij het melken door een woe dende koe aangevallen. Het dier bracht de vrouw zulke ernstige verwondingen toe, dat overbrenging naar een ziekenhuis te Hilver sum door den geneesheer werd noodig ge oordeeld. Te Rotterdam is het Zaterdag in de 2e Lombardstraat hardhandig toegegaan. Bij een vechtpartij wilde een agent de vechtenden scheiden, toen plotseling een broer van een der vechtersbazen er tusschen kwam om den agent een klap te geven. De agent wilde dezen man, F. L„ arresteeren, doch het pu- b'iek drong cm hen heen. De politieman trok zijn revolver en loste ter schrikaanjaging een schot in de lucht. Op het gerucht kwam wel dra een tweede agent ter assistentie, waarop F. L. gearresteerd kon worden. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, kon hij weer huiswaarts keeren. Een meisje verdronken. Men meldt uit Emmercompascuum aan hel ,,N. v. L. N." d.d. 15 Juli: Heden-middag had op de Froxel alhier een droevig ongeval plaats. Terwijl men druk bezig was het schip „Nooit Volmaakt" te laden en de laatste lagen turf te leggen, kan telde plotseling (iet schip en sloeg de bc- venlast met allen er op, in 't Sclicyltenska- naal. Hulp was spoedig aanwezig, maar de 19-jarige Wilhelmina Kuilt kon men helaas niet vinden. Deze bleek onder de turf be dolven. oen men na l&ng zoeken haar li chaam ophaalde, bleken de levensgeesten reeds geweken. Zaterdagavond trof Ie Hendr'k Ido Am- bacht de gemeente-veldwachter Tamerus twee personen in jachtoverlreding aan. Bij zijn poging om hen te arresteeren, kreeg de veldwachter een slag met een hard voor werp op hel hoofd, waardoor hi> dermate verwond werd, dat hij door een motcr- wielrijder naar dr. Kamberg vervoerd moest worden om verbonden te worden. De twee stroopers zijn later gearres' eerd en te Dordrecht gevangen gezet. De toestand van den veldwachter is niet ernstig. De Staa!„ reeds benadeeld voor 135.000. Suiker werd p;r lading aangegeven als veevoeder. De Rotterdamsche ambtenaren van in voerrechten en accijnzen zijn er in geslaagd een groote suikelsmokkelarij op het spoor te komen, waardoor de' Staat voor 135.000 was benadeeld. Toen het Be!g:sche sleep- scbip „Trio" onlangs te Hrnsweert arri veerde, werd het onder bewaking van amb tenaren gesteld en vandaar verder opge sleept naar Rotterdam. Eenmaal te Rotter dam gearriveerd, zijn de Belgische kapitein en de bemanning van boord gegaan en naar België teruggekeerd, zonder zich verder om het lot van hun vaartuig te bekommeren. Het sch'p werd eerst naar de Schiehaven en vandaar naar de Boompjes verhaald, waar de goederren in het Rijksentrepot zi;n opgeslagen. De lading was aangegeven als veevoeder en inderdaad bevond zich ook veevoeder in het vaartuig, doch cnder de bovenste laag veevoeder bleken 500 balen suiker te liggen, die men op deze wjjze gepoogd had, frauduleus in te voeren. Voor iedere baal suiker was een recht ver schuldigd van J 27.Uit een onderzoek is gebleken, dat dit vaar uig reeds voor de tiende maal veevoeder invoerde en alle vo rige malen op deze wijze suiker onder de lading was vervoerd. In totaal was de Staat dus benadeeld voor 5000 maai 27. of 135.000, Steeds hadden de invoerders een z.g. „vrij paspoort" voor de lading kunnen vertoonen. De pap'eren stonden °P naam van de N.V. Zuid-Hollandsehc Vee voeder Maatschappij, die niet bestaat en de papieren werden afgeteekend met den naam van een verificateur, die eveneens niet bestaat. De documenten bleken fictief te zijn. Daar er vervalschte documenten in 't spel zijn, is ook de politie in de zaak gemoeid, die een onderzoek op groote schaal instelt, daar men met een wijdver takt complet, waarbij ook Belgen betrok ken zijn, heeft te maken. Het vaartuig is thans op Rijkswerf aan den ketting gelegd. groentenveiling. Een onderzoek naar de oorzaken. In verband met den brand, welke op de terreinen van de nieuwe Loosduinsche groentenveiling heeft gewoed, deelt het Corr. Bur. nog mede, dat de politie in den loop van den dag verschillende personen aan een verhoor heeft onderworpen. De tot dusver afgelegde verklaringen leveren echter geen enkelen grond op voor eer. vermoeden, als zou men hier te doen heb ben met kwaadwilligheid. Er moet nog tal van andere personen worden gehoord. Na afloop van de zitting van den Rotter- aamschen raad heeft zich in hel Rotter- amscbe stadhuis een incident voorgedaan. Zooa s men weet, werd na de relleties op de publieke tribune een speciale bewa kingsdienst ingesteld, waarmee rechercheurs aer centrale recherche en van de tuchtbri- gade belas' zijn. Toen nu de zitting geëin digd was en een der rechercheurs van de tuchtbrigade zich wilde verwijderen, had hij in de gang van het raadhuis het onge luk uit te glijden en te vallen. Tengevo'ge daarvan ging da revolver, die hij in den achterzak bij zich droeg, af en de kogel drong hem in het been. De man is per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht en daar ter verpleging opgenomen. De kogel werd nog denzeifden avond door operatief ingrijpen verwijderd,. Voor de Slachtoffers. Het Hoofdbestuur van het Ned Koude Kruis deelt mede, dat het in de week v?n 11 tot en met 16 Juli ten behoeve van de slach offers van de stormramp 38.824.41 heeft ontvangen. Tijdens een hevig onweer is te Axel da b iksem in het station van de maatschappij i Mechclen-Terncuzen gei lagen. Persoonlijke ongelukken kwamen met voor. Het onweer ging gepaard met hevigen regen, die ongeveer vip uur aanhie'd. Er viel zooveel water, dat de poldcrwa ergan- gen overstroomden en de laag gelegen lan derijen blank zetten. Door het hooge water waren enkele boerderijen in den omtrea niet te bereiken. Op den Heikant werd een wagennmkcr»- werkplaats door het hemelvuur getroffen, die geheel uitbrandde. Bijna a'le machine rieën en een partij bouwmaterialen werden een prooi der vlammen. AMSTERDAM, 18 Juli. Vee. Ter veemarkt waren hc- c'en aangevoerd: 540 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren ie kw. no130, 2e kw. 92105, 3e kw. 8090 ct., per Kg. slachtgewicht: 130 melk- en kalfkoe en f 250 375 per stuk. 112 vette ka veren 2e kw. 7485, 3e kw 60 72 ct., per Kg. levend gewicht; 106 nuchtere kalvere f 1213, 55 schapen f 3038, 48 lammeren f 2228 per stuk. 720 varkens. Holl. Overz. Geldersche ie kw. vleesch var kens 80—8 r Holl. 2e kw. 78—79 ct., vette var kens 7879 ct. per Kg slachtgewicht, 29 paarden f 150 250 per stuk. AMSTERDAM, 18 Juli. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac, Knoop). Zeeuwsche Bt. Eigenheimers f 55.60, Eigenheimers f4,254.90 per Hl. Haarlemmermeer en IJpolder: Eigenheimers f77.50, Blauwe Eigenheimers f 89, Muizen f 6.507, Eigenheimer poters f 45» rood bonten f 89, Muizen f 78, Kleine Muizen f 5—6 Langedijker: Muizen f78, Noord-Holl. Eigenhe.mers f6.507.50, Blauwe Eigenh. f89, Rijper Muizen f12 14, Hillcgommer Muizen f 1214 per xoo Kg. AMSTERDAM, 18 Juli. (Noteering van het Veilinggeb. De Jong «Sc Koene) Fruit. Druisen Frankenthalers f 0.80 0.96, Alicanten f o.qo1, witte druiven f 0.800.95, kersen extra f 0.400.54, idem I f 0.300.40, aardbeien extra f 0.400.46, idem I f 0.250.30 per Kg. aardbeien per pot f 0.090.11; prolefic bessen f 0.520.60, gewone roode bessen f 0.300.36, witte bessen f 0.340.40, kruis bessen groen rijp f 0.060.16, gce rijp f 0.300.40 aLes per Kg. Perziken extra f 0.140.20 idem I f 0.08-—12, netmeloenen f o 350.40 per stuk. Groenten, Asperges, dun wit f 0.250.30 dik blauw f 0.130.22 per bosje. Bloemkool extra f 0.26—0.32, kas- snijboonen f 5470, dubbele spercieboonen f 5864, dop pers f 1620, peulen f 1824, tumboonen f 34, spina zie f 1216, postelein f 1015, tomaten f 1620, alles per 100 wf. Peen f 1417 rabarber f48, selderie f 78, pieterselie f 8—13 per 100 bos. Sla extra f2.604- idem I f 1.802.10, andijvie f 2.504.60 per 100 krop. Nieuwe aardappelen f 7—12, drielingen f 7—8.50 per 100 Kg. Komkommers geel f 45, idem wit f 3*505-50, idem groen f 35 per 100 stuks. Augurken basterd f 1215 per roo Kiliogram Bloeroen. Rozen. Hadley f510, Golden Ophelia f3 —5, Ophelia f 3—5, Sunburst f 1—2, Verschuere f 2—3, Keizerin f 24, Columbia f 24» Marcel Royer f 23. per 100 stuks. Diversen. Am. Anjers f 36, Gladiolen f 4 8, Delphinium f 13, Dahlia's f 1.503 per 100 stuks. Japansche lelies f57, Tijgerlelies f815 per roo tak Lathyrus in div. kleuren f 0.080.14 per bosje. Snijgroen f 37-50 per 100 ranken. Planten. Hortensia's f 0.802, klein f 0.300.50. Zo- nalen CrampeJs fo.120.14, Jean me Clare f 0.100.14, Rubin f 0.^30.17, Putatums, rood f 0.120.14, rose 0.10 0.14, Koningin fo.120.14, Begonia's f 0.16—0.18, Coleüs f 0.220.38, Tradesoantia's f 0.100.15, Primula's f 0.200.28, Adianthums f 0.06o. 10, Piumosa's f 0.06 o. 10, Varens f 0.070.09 alles per stuk. BOVENKARSPEL (Station), 16 Juli. Aardappelen Koks f2752.95, Due f2.25» Nynetifold f 0.600.85, Schotsche f 3.153.90, kleine f 1.251.90, blauwe f 4.05 eigenh. f 3.954.40 kriel f 0.500.55 per baal, aanvoer 5665 b. Bloemkool ie soort f 10.2023-30, 2e soort f 4.50 16, 3e soort f 0.751.60 per 100 stuks, aanvoer 8590 st. Roode kool f 5-80—10.80 per 100 Kg. aanvoer 6685 Kg. APELDOORN, 18 Juli. Eieren, Aanvoer 80.000 stuks kippen-. Prijzen f 5»75—6.75» middenprijs f 6.25. Handel gewoon. ALKMAAR, 18 Juli. Varkens. Aangevoerd 516 stuks, vette f 0.660.68, zouters f 0.650.66 per Kg. AXF.L, 16 Juli. Granen. Ter markt werd heden betaald voor tarwe f 1516.25, rogge f 11—12.35, haver f *2» erwten f 2021. ROTTERDAM, 18 Juli. Buitenlandschc granen prijs houdend. Rogge. Western v/d. Gulf disp. f 13-80, Western tern Gulf II disp. ƒ11.70; Z.-Russ. naar kw. disp. f 13— 12.40, 75 Kg. La plata disp. f 12-95, 74 Kg. id. aangak. f 12.60. Gerst 48 pd. malting disp. f 234, «dem spoedig verw. f 233,606 Kg. Donau disp. f 246, Canada IIdisp f258, 74 Kg. La Plata disp. f 252. Haver. 38 pd. White clipped disp. f 10.15, Canada III tough disp. f 12.40 La Plata aangek, f9.35. Maïs. Amer. mixed kilndried, disp. t 195, La Plata disp. f 179, idem aangek, f 176, id. strad. naar aankomst f172170, Donau gelfox disp. f 174» id. aangek, f 171172. Vee. Ter markt waren aangevoerd 487 vette runderen, 214 vette graskalveren 1376 schapen en lammeren 392 var kens. De prijzen waren als volgt: koeien ie kw. f 1z.io, 2e kw. f 0.900.80, 2e kw. f 0.700.60, ossen ie kw. f 0.950.97 2e kw. f0.850.75, 3e kw. f0.850.55, kalveren 1 ekw. f 1.501.70, 2e kw. f 1.301.10, 3e kw. f 0.950.75, schapen ie kw. f 0.700.75, 2e kw. f 0.60— 0.50, 3e kw. fo.40, lammeren f0.3851.00, varkens ie ie kw. f0.64—0.66, 2e kw. f 0.62—0.59, 3e kw. f 0.57— 0.55, export f 0.610.65. De handel in koeien en ossen was redelijk. Vette kalve ren iets vaster in prijs. Schapen matig, lammeren en var kens redelijk verhandeld. Rijne zaden. Blauw Maanzaad f4042, koolzaad f19 22, mosferdgeel f2628, boekweit Mancjoer loco Silo f 13.S5 in balen boord/spoorweg f 13-75- Aardappelen. Eerstelingen 811 cent. Schoolmeesters Westl. zand 1216 ct., dito poters 611 ct., dito Gelder sche 68 ct., dito klein 811 ct-, blauwp. 69 ct.. Eigen heimers 6Yi9 cent, Ocvermaasche blauwp. 8ix ct. aan voer en vraag tamelijk. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ATLANTIC, m.s., 14/7 v. Antw. te Portsmouth. ALBION, m.s., 15/7 v. Antwerpen te Gravesend. ARUNDO 17 7 v. Bilbao n. Rott. BELLATR1X 15/7 V. Hamburg te Archangel. CORMORANT, m.s., 15/7 v. Gravesend n. Nieuwpoort. GEORGIA 17/7 te Port Said, Swansea n. Abadan. HELENA 6/7 V. Constantinopel, Alexandrië n. Galatx. HELENA 10/7 v. Rott. te Algiers. JANT1ENA, m.s., 15/7 V. Grange-nouth n. Burnt-Island JANTINA, m.s., 15/7 v. Gravesend n. Duinkerken. JEANNETTE, m.s., 14/7 v. Nyborg te Holtenau. JOHANNA, m.s., Smid, 15/7 v. Rott. te Londen. MARPESSA IJ/7 v. Amst. te Tampico. NOORDSTER, ms., 15/7 v. Aalborg te Holtenau. OSCAR, m.s., 14 7 v. Rochester te Brightlingsea. SCHIE 17 7 v. Brahestad n. Rotterdam. SIRRAH 18/7 Udsire gep. Rott. n. Archangel. TENBERGEN 16/7 v. Narvik n. Rotterdam. TEUNA, m.s., r5/7 v. te Holtenau. TRITO 17 7 Lizard gep. Rott. n. Dublin. VLEDDERVEEN, m.s., Hylkema, 15/7 v. Duisburg te Londen. WALCHEREN 16/7 te Balboa, Montreal n. Australia ZWALUW, m.s., 15/7 Gravesend n. Nieuwpoort. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BALI 17/7 v. Amst n. Java via Antwerpen, 18/7 Antw. P. C. HOOFT (uitr.) 16/7 v. Colombo. PRINS DER NEDERLANDEN 17/7 v. Batavia Amst SALEIER (thuisr.) 17/7 te Londen. ROEPAT (thuisr.) 16/7 te Marseille, zette 17/7 de reii voort. RONDO (uitr.) 15/7 v. Suez. ROTTI 16/7 v. Batavia n. Amsterdam. ADONIS 16/7 v. Rotterdam n. Vigo. IRIS 18/7 v. Hamburg te Amst. PERSEUS 18/7 v. Aarhus te Amsterdam. VENEZUELA 18/7 v. Hamburg te Amsterdam. KON. HOLL. LLOVD. EEMLAND (uitr.) pass. 18/7 Vlissingen naar Antw. GAASTERLAND (uitr.) 16/7 v. Antw. en pass. 17/7 nam. 9 u. Dungeness. MENADO (thuisr.) 16/7 te Havre. x MONTFERLAND 17/7 v. B.'Ayres te Amsterdam. ZEELAND IA (uitr.) 16/7 v. Bahia. HALCYON LIJN. STAD VLAAN STAD VLAARDINGEN 17/7 v. B.-Ayres n. Rosario. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GRIJPSKERK (thuisr.) pass. 17/7 Gibraltar. HEEMSKERK (thuisr.) pass. 17/7 Gibraltar. HEEMSKERK (thuisr.) 16/7 te Kilindmt. KLIPFONTEIN 17/7 v. Antwerpen te Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BINNENDIJK, Rott. n. Philadelphia, 17/7 85 mijl West v. Scilly. BOSCHDIJK 16/7 v. Newport News n. Rotterdam. KINDERDIJK, Antw. n/d. Pacifickust, pass. 16/7 Lizard LOCH KATRINE, Rott n/d Pacifickust, 16/7 tc Londen. MOERDIJK i7'7 v/d. Pacifickust te Harburg. NOORDERDIJK, Rott. n/d. Pacifickust, 15/7 v. Cris- tobaï. _T SPAARNDAM, Rott. n. New-Or!eans 16/7 v. Havana. holland—oost-azie lijn. OUDERKERK (uitr.) 17/7 tc Genua. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ALMKERK (thu'sr.) 17/7 te Antwerpen. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. MEERKERK (thuisr.) 17/7 v. A'.giers. ,(i?VLA^D WEST-AFHIKA LIJN. RIJNLAND (uitr.) pass. 17/7 n.m. 3 u. 40 Dungeness. onvnmy^cJ.AVA~BENGALEN LIJN BONDOWOSO 17,7 V. Java te Calcutta. JAVA—NEW YORK LIJN. SOFKABOEMI, New Yurk n. Java, pass. 16/7 Pa nul- lane. DAïm ROTTERDAMSCHE LLOYD. ^ANDOENG (Uatr.) 18 7 V. Bremen tc Londen. i?ARQET (thuisr.) 17/7 te Suez. SJLmBER 17/7 v. Rott. te Hamburg. INSULINDE (uitr.) pass. 17 7 Finisterrc. SIANTAR (u tr.) 17/7 te Genua. SITOEBONDO (thuisr.) pass. 17/7 Perim. TJERIMAI (uitr.) pass. 17 7 Perim. ROTTERDAM—ZUID-AFRIKA LIIN. ALGORAB (thuisr.) 2417 te Santos. I STOOMVAART-MIJ OCEAAN. ALCIOOUS 17/7 v. Batav.a te Amsterdam. ANTOMEDON, v. Japan tl. Rotterd.. 17:7 l« Singapore I POLYDORUS 17:7 V. Liverpool n. Java

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7