Stadsnieuws. LOTTGERING m Voornaamste Nieuws ONZE UITKEERINGEN VIJFTIG GULDEN Van het Vaticaan. PIJLTJES burgerlijke stand. Woensdag 20 Juli 1927 51ste Jaargang No. 16606 Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden nlierlific driemaal vier en twintig uren na hei ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Uit het Vaticaan ^en de curie. Agenda 21 Jul; Huldiging jhr. mr. dr. A. Rëell. Faillissementen. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Herdenking eerste lustrum Haar!. Zeilvereeniging. Akte-examen Lager Onderwijs. Lichamelijke Oefening. Erkende Pontschool. GR. HOUTSTRAAT 5a. TELEFOON 10771j B. en W. van Groot-Haarlem Werkloosheidsverzekering Rijks- en Gemeentepersoneel. Examen Hoofdacte. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen." N.V. Kon. Fabr. van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes. Hongaarsche Kindertrein. S3 OP GROND VAN ONZE GRATIS G I - ONGELUKKEN-VERZEKERING - g Dezer dagen keerden wij uit aan den heer GER. DAAT- w HUIZEN, Beverwijk, de somma van wegens een aan hem overkomen ongeval waardoor, hij zijn rechterhand heeft gebroken. - -H ABONNEERT U op de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Het beste en meest gelezen Roomsche Dagblad in Haarlem en Omstreken, met gratis Ongelukken-Verzekering, welke reeds duizenden guldens uitkeerde. IS! Administratie f NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De abonnementsprijs Bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi- Vooruitbetaling 3 58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Poatrekeining Nr. 5970. NIEUWE 'Wvertentiên tusschen den teksf Vraag- en aanbod-advertenties 1«# regels 60 ct per plaatsing; eli» regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regcL Bij contract belangrijke korflnf. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Ojlftrt Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f bij een ongeval met f Oi*f| bij verlies van een hand, bij verhes_ van een f Cft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen duU U verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; OU. doodelijken afloop «vW." een voet of een oog; duim of wijsvinger- beer of arm; bij 'n breuk van f40.- bij verlies v. eeflj andere vinger» DOOR PROFESSOR ZIMMERMANN TE ROME. De laatste week in Juli staat te Rome in het teeken van den naamdag der beide apostelvorsten, en wel niet alleen een bij uitstek kerkelijk feest, doch eene plechtig heid, waaraan elk rechtgeaard burger uit Rome deelneemt en deswegen de plechtig heid in de St. Pieterskerk en in zijne pa rochiekerk moet bijwonen. Ook diegenen, die in den zomer hun buitenverblijf betrek ken, wachten hiermede tot dat de feeste lijkheden voorbij zijn. De Heilige Vader zelf neemt aan deze plechtigheden op buitengewone wijze deel, zoo ook dit iaat volgens de gebruikelijke traditie. Reeds gedurende den vesper op den avond voor het eigenlijke feest is het in de St. Pieter een onophoudelijk komen en gaan van geloovigen; daarop wordt de St. Pieter voor alle bezoekers gesloten! Door ziine Anticamora, de nobelgarde en de Zwitsersche garde omgeven, begeeft zich de Heilige Vader tegen acht uur 's avonds in de Basiliek, alwaar hij in de Sacraments kapel door eene vertegenwoordiging van het vaticaansche kapittel wordt opgewacht; nadat hij de aanwezigen zijnen zegen heeft gegeven, stort de Paus een kort ge bed voor het Allerheiligste, begeeft zich daarop naar den bidstoel voor het graf van den Apostel, terwijl het gevolg de gebeden verricht. Vervolgens begeeft zich de Paus naar het Konfessio om de sedert Paschen aldaar bewaard wordende pallien te ze genen, den kostbaren schoudermantel der hoogste kerkelijke dignitarissen. In de grot ten der kerk bad Paus Pius XI voor het graf der Pausen Benediktus XV en Pius X en kuste voordat hij de kerk verliet den voet van het groote bronzen beeld van den H. Petrus, zooals duizenden andere kerk bezoekers ook voor hem hadden gedaan; op dezen dag is dit beeld in kostbare gewaden gehuld en met een myter voorzien. De pon- tifikale mis werd den volgenden dag voor den aartspriester van de St. Pieterskerk, Kardinaal Merrv del Val gelezen. HET PALLIUM. Het pallium is, zooals bekend, een kost bare schoudermantel en kan alleen door den Paus en de aartsbisschoppen worden ge dragen, is uit witte wol gemaakf en met zwarte zijden kruisjes bezaaid en met kost- ■bare spangen voorzien; het pallium wordt op bepaalde dagen en bij bepaalde kerke lijke gebeurtenissen gedragen en mag niet op anderen overgaan. Het geldt ook voor .een bepaald ressort, zoodat een aartsbis schop, die een anderen aartsbisschoppelij- •fcen stoel inneemt, een nieuw pallium moet ontvangen. Verschillende ceremoniën gaan hieraan vooraf, zooals hef wijden der lammeren in de St. Agneskerk op den naamdag der Heilige, den 21 Januari. Na de hoogmis in deze eerwaardige en tot plechtige aandacht stemmende kerk bestijgt een lange stoet .van in het wit gekleede meisjes en priesters de trap naar de kerk, zich met moeite een weg banend tusschen de talrijke toeschou wers, die levendig en druk, zooals de Italianen zijn, onophoudelijk de beide al lerliefste lammeren liefkoozen, die met bonte linten en strikken in vlakke korfjes zijn vastgebonden om naar het altaar te worden gedragen. Zij worden op de mensa van het altaar geplaatst en gezegend en worden vervolgens met een pauselijk auto mobiel naar den Paus in het Vatikaan ge bracht en vandaar naar de geestelijke zusters in de Mariakerk van Trastevero, alwaar zij tot den daarop volgenden Paschen verblijven. Uit dewol van deze lammeren fru wordt het pallium vervaardigd en na de eerste Vigilia van het feest van den apostel- vorst gewijd. Het pallium wbrdt in een verguld zilveren kastje in de Konfessio van de St. Pieterskerk bewaard. Wanneer het pallium aan den hiervoor aangewezen dra ger zal worden overhandigd geschiedt zulks plechtig in het Vaticaan, bij welke gelegen heid de nieuwe drager sedert de II. eeuw den eed van trouw in plaats van de ge loofsbelijdenis moet afleggen. Na het feest van de H. Petrus en Paulus beginnen ook in het Vaticaan, de bureaux en in de congregaties de vacanties. De Heilige Vader zelf, wiens voorgangers zich vroeger op hunne landgoederen in het ge bergte of op het Quirinaal begaven, blijft s"dert 1870 ook gedurende de zomermaan den in het Vaticaan om te allen tijde op de hoogte te blijven met de gebeurtenissen die op kerkelijk gebied voorvallen, alleen thans niet zooveel door audiënties opge houden als anders. Bij de pauselijke mis, waaraan tot dusver ook talrijke pelgrims deelnamen worden thans geene deelnemers meer toegelaten. Hiermede vervallen ook de H. Communies, die de Heilige Vader eigenhandig uitdeelde en wel tot iu den herfst. Een groot gezelschap pelgrims heeft onder leiding van eenige Franciscaner-paters uil Littauen Padua, Lorefto en Assisië bezocht en is door den Heiligen Vader in audiëntie ontvangen; ook ontving de Paus een gezel schap pelgrims uit Egypte, waaraan tal van prominente persoonlijkheden uit Alexandria. De apostolische Vikaris Nuti van Egypte heeft de pelgrims aan den Paus voorge steld. Verder heeft Pius XI tot de jongens der „Gioventu cattolica" te Rome, eene bijzon dere toespraak gericht. Ook dit gezelschap twee duizend in getal, werd door den Heili gen Vader ontvangen; reeds vóór de audiën tie zongen deze jongens, die met hunne vaan dels waren verschenen in de reusachtige pauselijke zal enhun liederen bij het ver schijnen van den Paus begroetten zij hem op eene jeugdige, geestdriftige manier. In zijne toespraak wees de Paus daarop, dat han delen en werken geheel en al in katholieken geest moet geschieden en hield hun de oud Romeinsche spreuk: „Nil actum est, si quid agendum est", voor. Kapitein de Pinedo, die juist van 'n vlieg tocht over zee was teruggekeerd werd op 3 Juli bij den Paus in audiëntie ontvangen. De Heilige Vader heeft een uur lang met de Pinedo gesproken en toonde zich ten zeerste belangstellend voor nadere bijzonderheden van den tocht: het bleek dat de Paus ge heel vertrouwd was met de laatste resulta ten op dit gebied en eene groote belangstel ling toonde. De koene vlieger werd door den Heiligen Vader niet eene gouden medaille belopnd. De secretaris Van Staat Pietro Gasparri heeft zijn naamdag gevierd, eene welkome aanleiding voor alle pauselijke bureelen den hooggeëerden en geliefden kardinaal blijken van hunne vereering en liefde te betuigen. De Heilige Vader was de eerste, die reeds op den vooravond den kardinaal een prach tig geschenk overhandigde, n.l. een kostbaar in leder gebonden missaal met versieringen in verguld zilver zoomede met een foedraal,' voorzien van het pauselijke wapen. De kar dinalen, de officieren der garde, zoomede de hooge pauselijke ambtenaren en tal van prominente persoonlijkheden uit Rome heb ben den jubilaris eveneens gelukgewenscht. De kardinaal heeft Rome thans weer ver laten om zijne jaarlijksche kuur in Monte- catini door te maken, waarna hij voor slechts korten tijd in het Vaticaan terug keert om dan eerst met verlof te gaan; dezen tijd brengt hij als altijd in zijne ge boorteplaats Ussita door. Zijn neef, Mgr. Bernardini, Professor der katholieke Uni versiteit te Washington, komt elk jaar in de maand Juli naar Ussita en brengt al den tijd van het verlof in het gezelschap van zijnen oom door. Ook gedurende dezen tijd wordt de kardinaal-secretaris van Staat, hetzij telefonisch, hetzij per brief van alle belangrijke gebeurtenissen op de hoogte ge houden. Twee maal per week, in dringende gevallen nog vaker, vertrekt een koerier van de pauselijke kanselarij naar Monte- catini of naar Ussita, om de acten met de persoonlijke handteekening van den kardi naal te laten voorzien. De primaat van België, Mgr. Van Roey, die in het laatste consistorie tot kardinaal werd benoemd, heeft Rome weer verlaten. Hi] is naar België teruggekeerd als pause lijke legaat voor het jubileum der katho lieke Universiteit in Leuven, om aldaar het standbeeld der Moedergods als de wijsheid en beschermster van het Geloof en de wetenschap, te kronen. De nuntius te Warschau, Kardinaal Lauri, is thans in de Curie gekomen, zoodat diens post thans is vrijgekomen en opnieuw moet worden bezet. Het schijnt echter, dat eene beslissing nog niet is genomen; over zijn opvolger is niets positiefs bekend. Wel wordt de naam genoemd van Mgr. Caccia Dominioni, den Apostolischen Uuntius ir Belgrado, Mgr. Tellegrinetti, zoomede de Nuntius van Praag, Marmaggi, die te Rome met verlof verblijf houdt. Dezer dagen werd door den eersten Kar dinaal Diaken, Em. Bisletti in diens kap ai, waar Mgr. Magnoni de H. Mis opdroeg, het pallium aan den aartsbisschop Fiorentini van Catanzaro, den procurator van den aartsbisschop van Athene, Mgr. Filipucci, den procurator van den aartsbisschop Chambon van Jokio Mgr. Deacuffi, en den procurator van den aartsbisschop Pujla van Reggio Calabria, Mgr. Ciocia overhandigd. Zcoals men heeft vernomen, heeft Zijne hei ligheid ook den Grieksch-Roemeenschen Bisschop van Groswerdein, Mgr. Valerio Trajano Frentiu het dragen van het Pal lium toegestaan en zoomede het jubileum van het 150-jarig bestaan van het Bisdom op heel bijzondere manier herdacht. Mgr. Frentiu is sedert 5 jaar Bisschop en heeft zich voor zijn diocees zeer verdienstelijk gemaakt; hij is zeer bemind en wordt door allen hoog geacht. Sociëteit „St. Bavo" —-Vertrouwensmannen Metaalbewerkers 8 uur Esperanto 8 uur Proza en Poëzie 8 uur Ledenvergadering Smedenpatroons 8 u Groote of St. Bavokerk Orgelconcert van half 8 tot half 9 uur. Den Houit Concert door de H. O. V. ia de tent 8 uur. Stadhuis Vergadering der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Haar lem 8 uur. Hoofddorp Internationaal Concours Hip- pique. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Knnstzaal J. H. de Bois. Expositie van schilderijen door Charles Guérin tot 30 Juli a.s. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theressa Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 3—4 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—9^ uur. A. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij. dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. - Jansstraat 49 Eiken dag geopena van 10—12. van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. vt oensdag- middag ruilen van kinderboeken. St. Marïhavcreeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdag* van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens, Sociëteit „St. Bavo Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1 Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. tO12 uur. des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E- V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeltng Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- VincentiusveieenigtDg. N. Groenmarkt 22. i EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. 12>2 jaar Commissaris der Koningin In Noord-Holland. Bij gelegenheid van zijn YlVi-jarig ju bileum als Commissaris der Koningin in Noord-Holland, is Jhr. mr. dr. A. Röell Dinsdagmiddag te zijnen huize door de Prov. Staten gehuldigd. Het eerst had het woord gevoerd het oudste Statenlid der huldigingscommissis, de heer Th. M. Ketelaar Deze wees er op, dat onze taal toch arm is, want op een dag als vandaag kan hij den jubilaris slechts aanspreken met „hooggeachte Commissaris". Maar daarme de maakt hij zich ook tot tolk van alle Statenleden, want allen koesteren hoogach ting voor den Commissaris en voor de wij. ze, waarop hij zijn taak vervult. Spr. achtte het een hooge eer, het woord te mogen richten tot den Commissaris, want reeds lange jaren heeft hij op de aangenaamste wijze met hem mogen sa menwerken en dat heeft hem voor den Commissaris zulke groote achting doen koesteren. Aan die achting wenschen nu alle Statenleden uiting te geven. 16 Januari 1915 trad de Commissaris in functie, 20 Januari presideerde bij voor het eerst een vergadering van het College van Ged. Staten en 24 Februari d.a.v. een vergadering van de Prov. Staten. De Commissaris heeft toen gezegd, dat hem een zware taak wachtte en dat hij niet wist, of hij wel zou kunnen beant woorden aan wat van hem gevraagd werd, of hij wel ooit zou kunnen vergeleken wor den met zijn voorgangers Van Leeuwen, Van Tienhoven, Schorer, Maar spr. kon nu zeggen, dat de Commissaris gerust die ver gelijking kan doorstaan. Dan roemde spr. den jubilaris al leider der vergaderingen van de Prov, Staten, hoe hij den leden vrijheid geeft, naar voren te brengen, wat zij hebben te zeggenf maar toch de discussies in goede banen weet te leiden en binnen de perken te houden. Spr. heeft ook steeds bewonderd de loyale uit voering van die besluiten, waarbij de Com missaris de overwinning niet wist te be halen. Spr. wees voorts op den minzamen om gang van den Commissaris en diens groote belangstelling voor de zaken, de provincie betreffende. Dat de Commissaris groote aandacht schenkt aan Amsterdam, acht spr. zeer begrijpelijk, omdat hij pas als burgemees ter dier stad afgetreden was, toen hij be noemd werd tot Commissaris. Dat was eern zijner vurigste wenschen, maar aangenaam verrast was hij, toen hij Commissaris werd van een der grootste en blociendste gewes ten Met hart en ziel hangt de Commissaris aan deze provincie, aan Amsterdam wet zijn vele instellingen, aan de Holl. Mij. van Wettenschappen, kortom aan alles, de pro vincie betreffende en dat bewijst, dat hij met dat alles, meeleeft Aan hun gevoelens van erkentelijkheid hierover meende de Staten uiting te moe ten geven en namens hen bood spr. den Commissaris drie zilveren bladen aan, Spr. richtte zich dan tot mevr. Röell en wees er op, hoe ook zij in alles met de provinciale zaken meeleeft. Hulde bracht hij aan haar, door Kappeyne eens genoemd „de Koningin van den Commissaris". Spr. wenschte den Commissaris ten slot te toe, dat hij nog lange jaren, in het beeit zijner trouwe gade, de provincie zou mo gen besturen. Als oudste in dienstjaren van liet Col lege van Ged. Staten, werd dan het woord gevoerd door jhr. mr. D. E. van Lennep, die de wooren van den heer Ketelaar noemde als gouden appelen op zilveren schalen, maar namens het College toch ie*s meende te moeten zeggen. Hij wees op de vele groote bekwaam" heden van den Commissaris, die deze be zit door zijn afstamming en door zich z®'1, Spr. wees er op, hoe het geslacht Röell reeds in de 17e eeuw een groot man rjjk was en ging daarna uitvoerig de geschie denis van dit geslacht na. De bekwaafnheden heeft de Commissir,f echter ook gekregen door zijn gedeg®" studie en zijn ervaring van werkzaam"® O in een vijftal provinciën. Die rijkheid aar ervaring treft steeds het College van Ge. Staten, De Commissaris is doorkneed 'n alle wetten, oude en nieuwe, en weet ze te. hanteeren. Hij heeft een goed geheugen en is nauwkeurig in alles. Moeilijke be~ schikkingen zijn een kolfje naar zijn ban, en met zijn gedegen kennis lost hij in fel loozen stijl die moeilijkheden op. Die fciliooze stijl treft ook in zijn r""®" voeringen en dit alles bijeen geeft een vlotte en aangename samenwerking en daardoor wordt veel werk verricht. Spr. wees er dan nog op, hoe de ren schalen geschonken zijn en Hoe «e gouden appelen zijn de loten van °®n stam, de zoon en het dochtertje van l"r- en mevr. Röell en uitte ten slotte de b®^ te wenschen voor het gezin van den Commissaris, die nog lang, naar jpr. hoop te, de belangen van het gewest zou De" hartigen. De Commissaris zeide, dat zijn echlf! noote en hijzelf zeer getroffen waren door wat dezen middag gebeurd is; door de ta.- rijke opkomst en den vriendelijken hada" druk van zoovelen, door het kostbm'e Sc~ schenk en door de hartelijke woorden, zooeven tot hem gericht. Zeer erkentelijk was hij voor de wltz®> waarop de Statenleden iets, dat eigsnliJK geen jubileum was, tot een jubileum 8®" maakt hebben. Dc 12Vi jaar zijn a's in een droom voorbijgegaan en toch i-s er veel gebeurd- fn dien tijd. Van de 77 lc' die in 1915 in de Staten zaten, zijn er °u nog slechts 17 in. 199 Statenleden heen hij medegemaakt en van hen zijn er ree s 31 niet meer in leven. ,Veel is er ook in de provincie gebeur" n spr. noemt de opkomst der bedrijven. c overwinning van het P.E.N., de drink*®3" tervoorziening. Hij denkt ook aan den wa" tersnood van 1916, Hartelijk dank brengt spr. aan allen, die hem trouw ter zijde stonden. - Ged. Staten griffier, hoofdambtenaren. Hij dankt de Statenleden persoonlijk en collectief. Als voorzitter mocht hij steeds waardcering ondervinden. Hij heeft altijd getracht, de geestesrichtingen bijeen te brengen, om aldus vruchtbaar werk tot stand te kunnen brengen. Met hart en ziel heeft hij zich steeds aan zijn ambt gegeven en hij hoopt dit nog lange jaren te kunnen doen, ver zekerd van den steun der Statenleden, Hiermede was de officieele plechtigheid geëindigd, waarna ververschingen werden geserveerd. Uitgesproken 19 Juli: Pieter Visser, sigarenwinkelier te Heemstede, Raadhuis straat 89, curator Mr. F. D. J. Theyssee al hier; Marinus Stolk, vroeger melkslijter, thans opperman te Haarlemmermeer, Lijn- derdijk 188; Willem Bron, vroe ger handdelaar in groenten en fiuit. thans fabrieksarbeider te Kocg aan de Zaan, Zuideinde 52, curator Mr. C. van Sprang te Zaandam; Walter Klaas, staal- slijper, handelende onder den naam Gebrs. Klaas, vroeger Wagenweg 110, thans Beke- ncssirgracht 5C r. curator Mr. F. D. Theyse, alhier; L. van der Putten, schipper te Rijke alhier; L. H. Fryda, wonende althans verblijvende te Haarlem Raamvcst 1, cura tor Mr. J. Deenik alhier; J. H. van Hotjff, vroger koopman in ongeregelde goederen te Haarlem, thans te Zandvoort, Bredero- destraat 44, curator Mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk; Rechter-Commissaris in deze faillisse menten is Mr. Th. Faassen, alhier. Opgeheven werd het faillissement van N. J. Kramer, autobusondernemer Cronje- sfraat 141rd., curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeclingslijs- ten van: G. A. Schellings, voorheen handelaar in scheepsprovisie te IJmuiden, uitgesoroken 15 Januari 1924, curator Mr. P. Tideman alhier; Mej. A- E. Hos, Wed. J. Veldwijk, destijds winkelierster in Manufacturen te Haarlem, curator Mr. P. Tideman, alhier. Hedenmorgen werd de zemerzitting der Prov. Staten van Noord-Holland voort gezet. Over bet prae-advies in zake de adres sen van den raad van Wcrmervecr en van de sor.-dem. raadsfractie dier gemeente no tions de tarieven en de gestie van het Prov Waterleidingbedrijf ontstond een uitvoerige discussie. De heer MENDELS (S.D.A.P.) betoogt, dat getracht moet worden, klaarheid in deze Haak te brengen. De he éren VAN DER GLAS eü WIJN KOOP (Comm.) meenen, dat men zich niet van de zaak af kan maken. Een onpartijdige commissie moet de zaak onderzoeken. Uil de stukkan is niet bebleken, dat door Wor- merveer onjuiste mededeelingen zijn gedaan. Het lid van Ged. Staten, de heer HEN- DRIX. wit eerst de fabel ve.n de hoog" wa tertarieven uit de wereld helpen. Men schijnt te gelooven, dat de tarieven voor Wormerveer anders zijn; dat is niet juist. Tn 't meer dan volle Geko-zaaltje had de H.Z.V. als eind van de viering van het vijfjarig bestaan een gezelligen a,vond ge- oragniseerd. Bij de opening der bijeenkomst door don voorzitter. memoreerde hii in 't kort de oorichting van de H.Z.V. dcor enkele en thousiaste zeilers in 1922. Wel is de ver eeniging gedurende de eerste viif jaren ge groeid, Van mevr. de Wed. Veldhuys-Klein v;as een felicitatie ingekomen, die vooral bij de oudere leden verschillende herinne ringen opgewekt zal hebben. Ook d„ N.R.V. had haar gelukwensch gezonden. Een zeer Mooie bloemenmand werd aangeboden door „Geko", dat onder applaus gebeurde. Onder de nooit ophoudende muziek van het H.Z.V.-orkest werd de avond gezellig doorgebracht. Dinsdag 19 Juli: geëxamineerd 2 vrouwe- 'ke en 4 mannelijke candidaten. Geslaagd de dames: J. W. Berkedam, te leventer en A. Verduin, te Almelo en de heeren; J. P. A. Castelein, te Leiden; M. J. 'mit, te Deventer; J. J. S. Willems, te Maastricht; J. G. Zuidema, te Doetinohom. Geslaegd voor Nederl. Handelscorespon- dentle: den heer F. de Kruyff, Haariem; Mej. Nagtegaal, Heemstede. Geslaagd voyo Kantoorstenograaf (En- gelsch) Mj. Nagtegaal, Heemstede; (Noderl.) Mej. Mondriaan, Haarlem en mj. Winters- hov-cn, Haarlem. Ivoor VERVEN en STOOMEN i N n de uitslag der raadsverkiezingen in Groot-Haarlem niet langer de nieuwsgie righeid van vele Groot-Haarlemmers prik kelt, wekt de samenstelling van het col lege van B. en W. in September veler be langstelling op. Gissingen worden gemaakt en daarbij doen de cijfers der partij-verhoudingen no- tuurlijik hun dienst. Wie er wethouder zul len worden, maken de raadsleden ouder ling uit maar h«»t laat den burgers toch niet koud, hoe het College van B. en W. zal zijn samengesteld. Allereerst doemt daarbij de vraag op ho.eveel wethouders Groot-Haarlem tellen zal. Het is namelijk mogelijk in een stad van meer dan honderdduizend inwoners vijf, zelfs zes wethouders te benoemen. Wij gelooven echter, dat er onder de burgerij een communis opinio is, dat ook Groot-Haarlem aan vier wethouders ge noeg heeft. Het werk is niet zoo overstel pend, dat het niet door vier goede krachten zcu kunnen verricht worden. Ook onder de raadsleden is dit, gelooven wij, de gangbare meening. Wat een gelukkige om standigheid is, wijl van een vergroting van het aantal wethouders het gevolg zou zijn een meerdere uilgaaf op de gemeente- begrooting voor wethouders-salarissen en de kans, dat later een grooter bedrag zal moeten uitgetrokken worden aan wethou ders-pensioenen. Waar groote zuinigheid in Haarlem de eerste jaren eisch zal zijn, zal deze over weging, bij de bepaling van het aantal wethouders, wel gelden. De partijverhoudingen in den nieuwen raad zijn niet veel veranderd en zoo richt zich vanzelf het oog op het college, dat in de laatste jaren de belangen van Haar lem behartigde. Ongetwijfeld was dit een kundig en sterk college van B. en W. ,dat ook in Groot- Haarlem goede diensten bewijzen kan. En alhoewel er over de samenstelling van het nieuwe college nog wel wat ge sproken zal worden, zou het ons niet ver wonderen, indien in September a.s. de te genwoordige functionarissen in hun ambt werden gecontinueerd. Dc keuze zou dan niet ongelukkig en bij andere samenstelling wel eens slechter kunnen zijn. Door eenige organisaties van Overheids personeel waren reeds eenigen tijd terug pogingen in het werk gesteld om ook voor de leden van deze bonden aansluiting bij 't ,werkloosheidbtesluit 1917" te verkrijgen op dat de betrokken leden verzekerd zouden zijn tegen de geldelijke nadeelen bij werk loosheid. Thans hebben de betrokken orga nisaties het Volgend antwoord van den Mi nister ontvangen: „Naar aanleiding van Uw nevenvermeld schrijven, heb ik de eer U mede te deelen, mede in verband met het onderhoud, dat ik op Dinsdag 3 Mei j.l. met Uw gedelegeerde mocht hebben, dat ik reeds bij gelegenheid dezer besprekingen er op het bewezen, dat naar mijne meening, de vraag, welke in de naaste toekomst het standpunt der Regee ring ten aanzien van het aannemen van per soneel op arbeidscontract zou zijn, beant woording behoefde, voordat de vraag, of voor zoodanig personeel al dan niet ver zekering tegen werkloosheid moest worden getroffen, volledig kon worden beantwoord. Gelijk U voorts bekend is, heeft in de vergadering van de Centrale Commissie van Overleg in Ambtenaarszaken van Dinsdag 10 Mei j.l. de Vo:rzitter der Regeeringsde- legatie o.a. medegedeeld, dat ten aanzien van de kwestie van 't aanstellen van Rijks personeel op arbeidscontract de Regeemig nog geen beslissing heeft genomen, doch dat zij thans aan alle departementen een onderzoek instelt, welke ambtenaren en ca- tegoriën van ambtenaren reeds op arbeids overeenkomst zijn aangesteld en op welke voorwaarden. Hieruit mag naar mijne meening worsen afgeleid, dat binnen afzienbaren tijd de Ke- geering in deze aangelegenheid wel een be slissing zal nemen. Het komt mij daarom voor, het doelma tigst te zijn, om nog even met een bespre king omtrent inrichting van werkloosheid- verzekering te wachten. Zoodra de beslissing der Regeenng be kend is, zal ik, indien er voor U aanleiding is tot het doen van verdere stappen inzake werkloosheidverzekering zonder twijfel overwegen, of een bespreking met vertegen woordigers Uwer organisatie noodig is en dan U daartoe uitnoodigen. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd de heeren: J. Engelbarts, I. Sluyter, A. R. W. Flentge, van Amsterdam; H. P G Luige, van Buiksloot en B. de Vries, van Haarlem. Volgens het „Soer. Handelsblad" zonden de heeren Vleming, mr, Joekes en Cramer in hooge mate gecompromitteerd zijn door documenten, gevonden bij de huiszoekingen bij de Indische studenten te Leiden. Jaarvergadering der Ned. Chemische ver eeniging; een Berthelot-herdenking. Arbiters, uitspraak doende in de kwestie tusschen den Staat en de N.V. Louise- groeve, hebben den Staat veroordeeld tot het betalen van een bedrag van totaal ruim 11 ton. Het communistisch complot onder de Inlaudsche militairen op Java; een propa gandiste onder de militairen is gearresteerd; debatten in den Volksraad. Het congres voor de geschiedenis der ge neeskunde heeft een hulde gebracht aan de nagedachtenis van Boerhaave, Te Leiden zou prof. Keesotn een nieuwe belangrijke weetnschappelijke ontdekking gedaan hebben inzake gemoditiiceerde vloeibaarheid. Holland-Indië door de lucht. De vliegers wagen heden een poging om uit Basra te vertrekken. Op Schiphol bereidt men zich toe tot een grootsche ontvangst. Te Goes hebben zich na vaccinatie ern stige ziekteverschijnselen voorgedaan bij een aantal kinderen. Twee zijn reeds over leden. De onlusten te Weenen. Terugkeer tot normale toestanden. Een verklaring van den bondskanselier aan de buitenlandsche journalisten. De inhoud van het Belgische memorandum omtrent de Duitsche bewapening. Het bezettingsleger der Geallieerden aan den Rijn is in de laatste twaali maanden met 6000 man verminderd. Barometerstand 9 uur v.m.: 770l Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.35. Naar waarnemingen in den morgen van 20 Juli: Hoogste barometerstand 766.3 m.M. te Maastricht. Laagste barometerstand 758.6 m.M. te Danzig. Verwachting: Meest zwakke wind uit zuidelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, warmer. In Juni werd uitgegeven: Brood 122.43 N. armen...114. Wekelijksche ondersteuning845.78 Losse giften - 102.25 Diversen 8.— Totaal 1192.46 In de gisteren gehouden algemeene verga dering waren niet voldoende aandeelen vertegenwoordigd, zoodat de vergadering gesloten werd en een tweede Vergadering bepaald werd op 10 Aug. a.s. Geboren: 19 Juli: d. van D. J. M. v. Haa- renSchouten; 18 Juli: d. van M. G. Nix Giesberts; 19 Juli, d. van A. Dammiaans Werdekker; d. van J. M. GloerichBek man; d. van E. M- T. V. GoorSweerts; 16 Juli: d. van J. M. VeeningsDroog; 18 Juli: z. van M. v- Zalen—Broers; z. van C. de JongAkkerman; 17 juli: d. van P. H. Dolstra—Mulder; 16 Juli; z. van J. H. Opdam— Korthouwer. Getrouwd: I® Juli: E. C. A. M- Schlatt- Mann en M. G. Jv« Liemt, Het R.-K. Hongaarsch Kindercomité ont ving uit Boedapest telegrafisch bericht, dat de kindertrein, die Woensdag bier zou zijn aangekomen, nu zal arriveeren aanstaanden Vrijdag (22) op 't zelfde uur als voor Woensdag was aangegeven, dat is circa 2 u. {14 uur).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1