Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. Communisme of Christendom. iPIJLTJES Vrijdag 22 Juli 1927 51ste Jaargang No. 16608 AanglUe moei, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad Agenda 23 Juli Moet de H. O. V. verdwynen? Prov. Staten van Noord-Holland. De kanalisatie v. West-Friesland Autobusconcessies. Examens Hoofdakte. VAN ONZE RECHTBANK. De Raadsverkiezing te Zandvoort. Voor de slachtoffers van de stormramp. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Vliegen op Zondag. HET VIERDE LUSTRUM VAN DE „HANZE". Het Bisdom Haarlem 1926. if i J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN 4 Koningstraat 10 Haarlem. BURGERLIJKE STANIX 1 Gevonden dieren en voorwerpen. HOLLAND—INDIË DOOR DE LUCHT. De Foker VII te Constantinopel aangekomen; vandaag naar j Budapest. De abonnementsprijs netffSagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi; Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Poetrekeining Nr. 5970. heuwe Advertentiën 35 cents per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsyoorwaarden f Oflflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7CI» bijeen ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f.Cfl bij 'n breuk van f (j) bij verlies v. ceaj tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 oUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; «ill." doodelij ken afloopüüUi* een voet of een oog; 1««J» duim of wijsvingerbeen of arm; f andere vingetJ door ROBERT VALLERYRADOT. Met ingang van heden zullen w.j van tijd tot tijd artikelen publi- ceeren van de beroemdste buiten- landsche Katholieke schrijvers, waarvan wij ons door bijzondere relaties de medewerking hebben verzekerd. Heden brengen wij een artikel van Robert Vallery. Vallery-Radot is een der be roemdste en vruchtbaarste katho lieke schrijvers van 't tegenwoor dige Frankrijk. Zijn medewerking aan een groot aantal katholieke dagbladen heeft hem een interna tionalen naam verschaft. In zijn „Leven der Termieten" vertelt Maeterlinck ons, wat eens 'n kolonist over kwam, toen hij na eene afwezigheid van ver scheidene dagen naar huis terugkeerde. Er scheen in zijn woning niets veranderd. Toen hij zich echter op een stoel wilde neerzetten, stortte deze ineen. Hij greep raar de tafel, doch ook deze viel ineen. Hij zocht steun tegen den midden-pilaar van het huis, die als een riet brak en in zijn val het dak mee voerde. Het vreeselijke insect had deze ver woesting aangericht. Op dezelfde manier heeft de moderne Homrunkulus, voortgesproten uit de obscene paring van 't „contrat social" van Rousseau en de voorlichting der Encyclopedisten, met taaien ijver al onze instellingen weggevreten. Het heeft lang geduurd, vóór wij tot de erkenning van het grondige dezer inwendige verwoestingen zijn gekomen. Wij lieten ons door zoovele dubbelzinnigheden om den tuin leiden! Thans echter kan daarvan geen sprake meer zijn: de verwording treedt zóó schril aan den dag, dat zij voor iedereen zichtbaar is. Het samengaan der goedgezinden kan niet meer baten. Dezen willen het bedreigde ge zinsleven redden, anderen treden op ter be scherming van beroepsbelangen. Nog ande ren en dat is de groote meerderheid komen voor het heil van den Staat op. Maar ZQodra zij zich beroepen op eene der groote, erkende sociale grondstellingen, vallen deze tot stof ineen, want ze zijn inwendig hol en van hun geestelijken kern beroofd. Inderdaad, in plaats van de hechtge- bouwde Godstad, vol licht en vrede, heeft de moderne Homunkulus een termietenhouw opgesteld, die „onder een ijzeren wet, har der dan de Spartaansche wetten, zijn be smeurd, eentonig bestaan voert, arm aan licht." Europa, het schoonste werelddeel onder God's zon, is op deze wijze tot een hel ge maakt, gelijk aan een van dje eerste hellen- kringen van Dantc, waar de lauwen in schemering verzonken liggen, die noch haten, noch liefhebben konden en die God uit Zijn mond uitgespuwd had. En wanneer wij het zoeken, het Europa van eens, wan neer wij het onder deze puinhoopen zoeken, waar een bedrijvige zwerm in zijn afzichte lijke middelmatigheid van zelfgenoegzame bekrompen menschjes, zonder kinderen, maar ook zonder vaders, krioelt, zoo vinden wij het alleen nog in de diepten dter weinige, trouwgebleven harten, verborgen voor de oogen der wereld, die ons met geringschat ting meet, verborgen als de Godheid van Christus onder den smaad van Zijn lijden. In deze eer- en vreugdelooze duisternis voelen wij meer en meer, dat het heil van Europa niet meer een probleem is, dat met zuivere verstandsargumenten is op te los sen. Noch een Descartes, noch zelfs een Arisloteles zou dat kunnen. Het is te laat; het kwaad zit te diep, de vuilheid is te groot. Niets kan redding brengen als het vuur en zwaard van een verlossend lijden, een lijden aan hoofd en ledematen, gelijk aan het schrikbewind der revolutie. Want de oorlog heeft ons niets geleerd. Geen verstandsgrond, geen beroep op de men- schen kan redding brengen, maar alleen de kracht Gods kan den door jicht verlamde er toe brengen, dat. hij opstaat, zijn bed opneemt en wandelt. Laat men het probeeren den gierigaard of den woesteling er van te overtuigen, dat zijn ondeugd hem onteert en verdierlijkt! Wat zal men er mee bereiken, wanneer de zwoele lusten zijner passie hem meer trek ken dan onze overredingskunst? Zoo is i ook met de moderne wereld: zij houdt te zeer vast aan haar stoffelijk welzijn, waarin haar geheele beschaving zich uitput en die haar meer waard is dan het heil harer ziel. Om niets ter wereld zou zij daarvan afstand willen doen, want niets haat zij meer dan de armoede en het kruis. Zoo diep zijn wij in de verlaging onzer natuur gezonken. Wij zijn op het punt gekomen, dat Bossuet bedoelt, wanneer hij zegt: „Wanneer God tconen wil, dat eene zaak geheel en al slechts hét werk zijner handen is, slaat hij alles met onmacht en wanhoop en dan eerst handelt Hij." In deze onmacht en wanhoop zijn wij gezonken en het eenige middel om ons daaruit te bevrijden is allereerst de zelfkennis en daarna het opwerken uit de diepte, de deemoedige wederopbouw van het rijk van Christus in ons zelf en in ons werk. Het uur nadert, dat ons geen keuze meer zal overblijven tusschen het Commu nisme en de Godsstad. Wij bevinden °ns, zooals Berdineff In zijn „Neue Mittelalter met zoo mooie woorden aantoont, midden in een Apokalyptischen tijd: Christus en de Antichrist strijden met elkander in de har ten der menschen. Het gaat niet meer om vrijheid, maar alleen om geweld. En het door schrik lamgelegde verstand woont dezen eindkamp bij tusschen twee mystieke machten: den mensch, die waant, dat hij God Zijn macht heeft ontnomen en den God, die vleesch geworden is, om den mensch te vergoddelijken. Daarom doet zich het socialisme, bijzon der in zijn nieuwsten vorm, als een gods dienst der menschheid voor, meer dan als een politiek systeem. En niet genoeg kun- nen wij peinzen over dat woord van den nen nute over te gaan. Later is er alle Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittingen 7 uur Geel-Wit 5 uur. R.-K. M-liiairenvereemging, Zoetestraat 14. R.K.V.V. „Victrix" 7 uur. Gem. Concertgebouw Receptie H. Z. en P. C. „de Waterratten" van half 4 tot half 6 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur „Luxor"-Theatèr Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kunstzaal J. H. de Bois. Expositie van schilderijen door Charles Guérin tot 30 Juli a.s. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'A uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo' Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij. dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged, Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Men schrijft ons: De propaganda-commissie, die nu een tiental dagen hard aan het werk is en alle pogingen in het werk Stelt om het benoo- digde geld bijeen te krijgen, wordt helaas bitter teleurgesteld door de geringe mede werking van onze stadgenooten. O zeker, wij weten maar al te goed dat de tijdsomstandigheden slecht zijn, dat het economische leven geheel ontwricht wordt, dat het niet stilstaat met allerlei aanvra gen om hulp, enz. enz. Doch, achter de wolken schijnt toch de zon en naast onzen eigen wil, onze vol harding om te léven en ons te ontworste len aan dit zorgelijk leven, zijn er factoren, die ons daartoe inspireeren en sterken. Een dier middelen is zeker wel de mu ziek en die ten gehoore gebracht door onze H.O.V. mag zeker wel verkwikkend ge noemd worden. Zeker, zeker, dat weten wij zeer goed en beamen het niet minder, maar.... het is alle jaren het zelfde gezeur, het blijft toch een bodemlooze put en dan dat geschrijf en geharrewar in de courant, neen het moet maar op. Zoo denken en spreken er velen en het is de goedkoopste wijze om zich van onze ac tieve dames, die met de inteekenlijsten bij u komen, af ie maken. Maar stelt u eens voor, dat de H. O. V. werkelijk zou moeten verdwijnen, wie zal u voor betrekkelijk weinig geld, zulke hoog staande en beschaafde muziek verschaffen? Orchesten van buiten, hooren wij sommigen zeggen; zij weten echter niet dat de kosten aan deze orchesten verbonden, van dien aard zijn, dat wij maar heel zelden hiervan zou den kunnen profiteeren. En indien de H. O. V. eenmaal van het tooneel verdwenen zou zijn, denkt dan maar niet dat u een, twee, drie, weder een ander orchest zoudt kunnen verkrijgen en indien het zou verdwijnen, zou alle schuld op onze stadgenooten geworpen moeten worden, die niet eens een enkel dubbeltje voor de in standhouding van ons orchest over hadden. Denkt niet, het komt er wel, doch vrees met ons hel ergste, waakt en zorgt dat ons orchest met zijn pracht verleden en schitterende toekomst, ons niet ontvallen. Heeft u om welke reden ook, nog niet bij gedragen, vervoegt u hij het sigarenmagazijn van den heer B. Langeveld. Groote Hout straat 140, het sigarenmagazijn Mignon Co., Gr. Houtstraat 128, de muziekhandel W. Alphenaar, Kruisweg 49 en Oude Groen markt 1 of hij den heer H. Stinis, Kruisweg 32, alwaar u inteekenlijsten vindt, waarop elk bedrag hartelijk welkom zal zijn. Wilt u zonder eenige kosten geld voor de H. O. V. overmaken, bedenkt dat het post gironummer van den heer H. Stinis is 48703, ook zijn wij bereid het bij u af te halen. Stadgenooten en inwoners van Bloemen- daal, Overveen en Heemstede, u allen, die belang stelt in het voortbestaan- van onze H. O. V., wij roepen u toe: zendt ons uw hijdrage, liever heden dan morgen, verzuimt het echter niet te doen uiterlijk deze week. Is het geld eenmaal bijeen, dan zullen wij met frisschen moed de toekomst ingaan en gesteund vooral door uw aller belangstel ling, er naar streven niet meer te vervallen in de thans noodzakelijke bedelpartij! Aan u allen het antwoord te geven op bovenvermelde vraag: Moet de H.O.V. ver- Imogen uwe daden in deze in de komende dagen antwoorden Neen, driewerf neen, de H. O. V. mag en zal niet verdwijnen, maar zij leve, sterker en krachtiger dan ooit te voren, in het waarachtig cultureel belang van Groot Haarlem en Omstreken. (vervolg). Bij de Kroon is thans gevraagd tot ont eigening van enkele gronden ten algemee- len, dat zij beantwoorden aan het moderne verkeer. Als die beide belangen met elkaar in conflict komen, kan men niet altijd de na- tuurschoonbelangen laten domineeren boven die van het verkeer. Spr. wijst op de twee voornaamste wij zigingen van het tracé: de omlegging bij Weesp en de om legging bij 's-Graveland. De eerste was den Staten reeds bij de vaststelling van het tracé bekend. Met dank baarheid hebben Ged. Staten de omlegging ten Zuiden van het fort Uitcrmeer aanvaard en dit is geen groote wijziging voor het tracé geweest. Wad de tweede wijziging betreft, tegen de oorspronkelijke vaststel ling was bezwaar gemaakt in verband met gevreesde schade voor de rustige ligging van 's-Graveland. Verschillende oplossingen zijn toen overwogen en de thans gevonden opossing acht men het minst schadelijk, voor het natuurschoon. De weg is nu getraceerd langs de achter zijde der buitenplaatsen in plaats van langs de voorzijde. Ten aanzien van de omlegging bij de Vecht bij Weesp is ook nog het advies gevraagd van de Gooische schilders, door de Cen trale Schoonheidscommissie voor het Gooi en door het gemeentebestuur van 's-Grave land, Het advies van deze deskundigen luidde, dat geen natuurschoon geschaad werd. Spr. releveert ten slotte, dat Ged. Staten van plan zijn, den weg volgens een ander moet worden, etrwijl de weg DriegatHil versum nog wel kan wachten. De heer KETELAAR (V.D.) waardeert natuurschoon, maar begrijpt, dat wegenaan leg moet geschieden. Het groote belang moet boven het kleine gaan. Tegen de plannen van de heeren Spier en Luden zul len ook bezwaren rijzen. Maar spr. wil Ged. Staten niet aanraden, nog eens de zaak van voren af op te halen. Aldus wordt het Ged. Staten onmogelijk gemaakt, te handelen. Allen roepen om mooie, breede wegen, maar steekt men maar één vinger uit naar een plekje grond, dan weet ieder een beter plan. Het voornaamste is, dat de weg klaar komt; spr. wil zelf nog over dien weg gaan. Spr. raadt allen aan, niet bij eiken weg, welken de provincie moet ma ken, zoo'n groote discussie te voeren, want er zijn nog meer wegen te maken. Spr. dringt op het betrachten van spoed aan bij het maken van den weg. Hij vraagt, of het zoo iets bijzonders zou zijn, als Amsterdam drie toegangswegen zou krijgen in verband met. het toenemende verkeer. De heer VAN DER WOERDEN (S.D.A.P.) betreurt het gewijzigde tracé ten gevolge van verzet van militaire zijde. De oorspron kelijke vastgestelde weg achtte spr. beter. Hij ontkent echter, dat een primaire weg per sé leelijk moet zijn. Spr. is niet voldaan als de weg voorloopig slechst tot het Drie gat loopt. Dan ondermijnt men het inder tijd genomen besluit. De heer HENDRIX, lid van Ged. Staten, I Russischen denker: ,,'t socialisme is geen utopie en geen droom, maar eene tastbare bedreiging en eene waarschuwing voor de christelijke volken, eene waarschuwing, die mij er ernstig aan herinnert, dat wij den wil Gods niet vervuld hebben, maar afvallig zijn geworden." reden, om met eventueele wenschen van Prov. Staten rekening te houden. Spr. komt dan tot de vraag, of er vrees bestaat voor aanbrengen van schade aan het natuurschoon. Ged. Staten hebben met pijnlijke nauwgezetheid te waken voor het behoud van het natuurschoon. Maar nu moet gezorgd worden, dat de inrichtingen waaronder ook de vegen val- tracé aan te leggen, dat dit besluit in over- beantwoordt de verschillende sprekers. De eenstemnring met het besluit der Prov. Staten is en dat het nieuwe plan het na- tuurschoon zelfs bevorderen zal. De heer Spier citeert, wat het lid van Ged. Staten gezegd heeft bij de behande ling van het voorstel tot vaststelling van het tracé en wijst er op, dat in de notulen van het verslag der betreffende vergade ring geen enkele uitdrukking voorkomt en er niet uit op te maken is, dat in het tracé belangrijke wijzigingen zullen worden aange bracht. Nu is gebleken, dat het tracé wel belang- rijk gewijzigd is. En dat blijkt slechts uit ingezonden stukken, geruchten, den Staten toegezonden stukken, enz. Spr. is van oor deel dat in deze belangrijke aangelegen heid Prov. Staten gekend hadden moeten worden. Ged. Staten hadden eigener bewe ging de inlichtingen moeten geven, welk» spr. gevraagd heeft. Over het nieuwe plan kan nog wel rfe- sproken worden, maar, daar het reeds in dé- tails vastgesteld is, zal het toch niet meer te wijzigen zijn. Spr, bespreekt dan de schade, aan het natuurschoon toegebracht en vraagt, of het de bedoeling is, het groote stuk geculti veerde natuurschoon in het Gooi aan de stadsmcnschen, in hoofdzaak de Amster dammers, te ontnemen. De heer DE MIRANDA, S. D. A. P., ge^ft als zijn meening te kennen, dat het tracé 0p de belangrijkste punten gewijzigd is. Z.i. had men Prov. Staten opnieuw moeten kennen ter vaststelling van het tracé. 8 K.M. oude weg is gehandhaafd en 10 K.M. nieuwe komt er. Het ware beter ge weest, den Zandweg niet tot primairen weg te maken, om natuurschoon te sparen. Lang zal het duren eer de onteigeningsprocedure een einde zal hebben gevonden. Spr. betoogt, dat Ged. Staten de zaak op nieuw moeten onderzoeken. Zij moeten zich in verbinding stellen met de regeering, be treffende den aanleg van een weg naar Utrecht, met aftakking naar Hilversum— Baarn. De heer LUDEN, C. H., wijs ter op, dat weinig aan den bestaanden toestand veran derd is. Men wist reeds lang, dat er plan nen bestonden tot aanleg van een rijksweg AmsterdamUtrecht. Daar bestaan zelfs 5 tracé's voor. Het zal nog wel een jaar of 10 duren, al vorens die weg klaar is en daar kan niet op gewacht worden. Spr. hecht er niet veel waarde aan, of men een weg al dan niet primair noemt, mits hij maar goed is. Spr. bespreekt ook de wijziging betreffen- de den weg LuiegatHilversum. Spr. zou het niet juist vinden, als de weg uitkwam op hel Muiderpad. De weg moet om Hil versum heengelegd worden, terwijl hij °°k niet in de stad Utrecht zelf moet eindigen- De schade voor het natuurschoon en voor de buitens is niet zoo groot, als men wil doen gelooven. Spr, bespreekt verder onderdeeleri van den weg en concludeert ten slotte, dat aan een deel der bezwaren van requestranten te gemoet moet worden gekomen. De vergadering wordt geschorst. Na heropening der vergadering wijst mevr. BOISSEVA1N (V. B.) er op, dat men met de aangevoerde bezwaren eerder had moeten komen. Zij bespreekt den toestand van het Zandpad, gaat de afwijking van t plan bij Weesj na en wijst er op, dat, wan neer het Ministerie van Oorlog zich blijft verzetten etgen den ontworpen weg, wel n andere weg gevolgd moet worden. Het groote bezwaar van spr. is, dat aanleg van den grooten weg de rust ver stoord is door het razende snelverkeer. Het is de vraag, of men vast kan houden aan de bedoeling, aan dien nieuwen weg niet te laten bouwen. Wordt er gebouwd, dan gaat er weer een stuk natuurschoon verloren. Was de weg noodig, dan zou men het verzet moeten laten varen. Spr. vraagt echter Ged. Staten, of niet een andere op lossing mogelijk is en of het einde van tien weg niet nogmaals bekeken kan worden. De heer THOMASSEN (S.D.A.P.) kon zich de bezwaren van het Ministerie van Oorlog wel indenken, al deelt hü z.e niet Oorlog zal er bezwaren etgen hebbfen, Hat een 28 M. breede weg dwars door de wa terlinie gelegd wordt. Spr. is voor aanleg van een tweeden weg naast den Rijksweg, om aldus een korte verbinding te hebben tusschen Amsterdam en Het Gooi. Hij is voorloopig tevreden met een weg naar het Driegat. De rust van de bewoners van het Gooi heeft hij er voor over, om anderen van het natuurschoon et laten genieten. De nieuwe rijksweg zal er misschien wel eens komen, maar dat duurt nog geruimfn tijd. Het zal echter geen mooie weg zijn, omdat hij niets aantrekkelijks heeft. Spr. erkent de bevoegdheid van Gei. Staten, af te wijken van het vastgestelde tracé. Dat de afwijking bij Weesp 5)4 K- M. grooter moest worden, is te wijten aan de bezwaren van Oorlog. Spr. is overtuigd, dat de grondbezitters niet in staat zullen zijn, hun bezitten te handhaven en daarom wil spr. ze nu reeds helpen. Daarenboven moet men nieuw na tuurschoon scheppen. De provincie heeft te maken, dat een stuk natuurschoon tot f®n geheel gevormd wordt en als zoodanig be houden blijft. Spr. concludeert, dat met het maken van den weg tot het Driegat spoed betracht grootst mogelijke spoed kan niet altijd be tracht worden, omdat men met zooveel ver schillende autoriteiten te maken heeft. Men moet Ged. Staten echter eenige vrijheid la ten. Zij zijn bereid de zaak nog eens te onderzoeken en aan de Prov. Staten mede deeling te doen, maar de beslissing moet aan Ged. Staten blijven. Prov. Staten kun nen geen beslissing hieromtrent nemen. Spr. verdedigt verder nogmaals de aan gebrachte wijzigingen in het tracé. De heer SPlËR dient een motie in, waar in Prov. Staten zich accoord verklaren met het nieuwe tracé vanaf Diemerbrug tot aan het Luiegat en Ged, Staten verzoeken, voor het resteerende gedeelte van den ontwor pen weg de verschillende in de Staten naar voren gebrachte mogelijkheden te onder zoeken en dan met een voorstel dienaan gaande te komen. Na bespreking wordt de motie verworpen in stemming gebracht. De stemmen staken met 2626. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdagmorgen half 10. Met algemeeqe stemmen besloot de ver gadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden van den Zijpe- en Hazepolder af wijzend te beschikken op 't verzoek van de Commissie voor de Kanalisatie, van West- Friesland om gedurende 40 jaar een bijdrage van 700 in de kosten te verleenen. Ged. Staten van Noord-Holland besloten: 1. aan J. Jansen en J. Voortman, beiden te Monnikendam, vergunning te verleenen tot het in werking houden van een autobus dienst van Monnikendam naar Purmerend en terug (op Dinsdag). Op het verzoek van W. Regter, te Edam, om vergunning tot het in werking brengen van autobusdiensten van Warder over Edam naar Purmerend en terug (op Dinsdag) en van Edam naar Alkmaar en terug (op Vrijdag), afwijzend te beschikken; aan P. van Leeuwen, te Koog aan de Zaan, vergunning te verleenen tot het in werking houden van een autobusdienst van Amster dam naar Zaandam en terug en tot het uit breiden van dezen dienst tot Koog aan de Zaan; aan^ de N.V. Autobus-Onderneming „Ostenrijk," te Diemen, vergunning te ver leenen tot het in werking brengen van een autobusdienst van Amsterdam naar Weesp en terug en tot het in werking houden van autobusdiensten van Amsterdam naar het Sanatorium „Hoog Laren" en terug (alleen des Zondags en des Woensdags.) Geëxamineerd 7 candidaten. Toegelaten de heeren: F, Zander van Amsterdam; J. H. Enters van Broek op Langendijk; G. W. Kroese van Heiloo. Uitspraken van 21 Juli 1927: P. J. K. los weTkman te Purmerend, P. de Jong, schip per te Edam, A. R. Schippersknecht, te Edam, diefstal door 2 of meer vereenigde personen, ieder één maand gev. straf, met vrijspraak van het meerder ten laste geleg de. M. L. W„ rijksbrugwachter te Spijker boor, 2 misdrijven van heling, 2 maanden gev. straf, met vrijspraak van het meerder ten laste gelegde. C. R„ los werkman te Zaandam, en H.K los werkman, zonder vaste woon of ver blijfplaats hier te lande, beiden gedetineerr is 't Huis van Bewaring alhier, diefstal on der verzwarende omstandigheden, vrij ge sproken. H. K. los werkman gedetineerd, diefstal vrijgesproken. H. J. van M. chauffeur te Haarlemmer meer, verduistering 53 dagen gev. straf, met aftrek der prev. hechtenis en met vrij spraak van het primair ten laste geleg e' In verband met de onderhandsche over dracht van raadzetels tegen vergoeding is, naar men aan Het Volk mededeelt tegsn de toelating van de heeren Fraenkel en Druif beroep aangeteekend bij Ged. Staten van Noord Holland. Vorig bedrag No. 40239 1927.25 10.— Totaal 1937.25 Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. Het 4-jarig zoontje van den heer Zonne- veld te Wijk aan Zee en Duin, dat Woens- dagmiddag op den Alkmaarschenweg door een auto werd overreden, is gisteren aan de gevolgen overleden. Dit is in 14 dagen tijds het tweede j'eug- dige slachtoffer van het autoverkeer op den Alkmaarschen straatweg. J............... »W1 V VVV •t-f Men weet, dat in sommige kringen be zwaren zijn gerezen tegen het organiseeren van passagiers vluchten op Schiphol. In den gemeenteraad van Haarlemmermeer zijn stemmen opgegaan, die deze vluchten kwa- lificeeren, als schending van de Zondags rust. Mr. Slob schijnt niet van deze meening te zijn, zoodat het vcorhandsniet waarschijn lijk is, dat een verordening zal volgen, die het vliegen op Zondag verbiedt. Wij kunnen ons voorstellen dat er land- genooten zijn, die zich bezwaard gevoelen door het feit, dat de piloten der K. L. M. geen volledige Zondagsrust kunnen houden. Of het echter op den weg der gemeente Haarlemmermeer ligt aan de Zondags- vluchten een einde te maken, is een andere vraag. Het lijkt ons, dat deze kwestie meer den Staat dan het 'gemeentebestuur raakt. Schiphol, de vlieghaven der K. L. M., ligt toevallig in het gebied der Haarlemmer meer, maar evengoed als het verkeer per trein is het verkeer per vliegtuig geen zaak van gemeentelijken, maar van landelijken aard. Een gemeentebestuur kan niet ver hinderen, dat de gemeentenaren op Zon- en algêmeene feestdagen gebruik maken van den trein. Zij mogen hun goedkeuring ont houden aan wat zij noemen dezen vorm van Zondagsontheiliging en de consequenties van hun meening aanvaarden, door nooit op Zondag te reizen, maar overigens zal men zich wel, levende in een land met een gemengde bevolking, zooals het onze, bij den toestand moeten neerle<"en, voorloo pig. Zoo is 't ook in dit geval. Schiphol re- sorteert onder de gemeente Haarlemmer meer, maar niemand zal ontkennen, dat deze vlieghaven vergeleken kan worden met b.v. het bedrijf der Nederlandsche Spoor wegen. De principiëële zijde van een even tueel verbod, en de vraag, in hoeverre hier van Zondagsontheiliging gesproken moet worden, in het midden gelaten, lijkt het ons niet mogelijk, dat een verbod van Haarlem mermeer lang van kracht zou zijn, even min als een gemeenteraad kan verbieden, dat een trein stopt aan een of ander sta tion. In een der groote bladen is in dit ver band reeds de idee geopperd om Schiphol als enclave door Amsterdam te laten an- nexëeren. Het staat wel vast, dat dit plan onuitvoerbaar is; geen regeering zou een dergelijke annexatie verdedigen. 13 en 14 September a.s. zal het 20-jarig bestaan van de „Hanze" in het Bisdom Haarlem hier ter stede herdacht worden. In verband daarmede is een feestcommis sie gevormd, die het initiatief genomen heeft, om te komen tot het vormen van het eerste stamkapitaal voor een weerstands fonds van den jubileerenden bond. Daartoe is een circulaire ter opwekking rondge zonden. Wat de viering van het jubileum betreft, Weensdag 14 September zal aan 't Hanze- rltaar in de kathedraal, des morgens om 10 uur een plechtige H. Mis worden op gedragen, waaronder toespraak en vemieu» wing der akte van toewijding. Half 12 wordt een excursie gemaakt door Haarlem en naaste omgeving. 2 uur des middags wordt in de Gemeente lijke Concertzaal een feestelijke herden kingsvergadering gehouden, waarbij ook het orgel zal bespeeld worden. Het woord zal gevoerd worden door mr. P. J. M. Aalberse en een der Vlaamsche Hanzevrienden. Des avonds zal een groote feestavond plaats vinden. (De cijfers tusschen haakjes geven het verschil met 1925 aan). Priesters gewijd in 1926. 20 saeculieren 5). Priesters in bediening op 31 Hec. 1926 878 8), n.L 629 saeculieren 5), 249 regulieren 3). Parochies, 28.5. van deze zijn 3 in 1926 opgericht. Zij beschikten over 318 openbare k Aanlal Katholieken 793.006 15.123). Communicanten 523.220 22.496). In 1926 gingen tot de Katholieke Kerk 3ver 1460 personen 43), van wie 1090 <1 4 De Eerste Kamer heeft in haar vergade ring van gisteren behandeld het wetsvoor stel inzake het Wegenfonds. Verder werd o.m. aangenomen het wetsvoorstel betref fende het toelaten van vrouwen als getui gen bij akten en het wetsontwerp inzake het zevende leerjaar. l' I* De communistische woelingen onder de inlandsche soldaten op Java, In een vergadering van Menadonesche militairen werd medewerking beloofd om het oude vertrouwen te herstellen. Nadere bijzonderheden omtrent de over» strooming in Twente. j. De zuivere opbrengst uit het landbouw- bedriji; het ministerieel antwoord op de vragen van den heer Braat. f Loudspeakers op groote Katholieke volks-*' vergaderingen. Een open brief aan den Ka tholieken Radio-Omroep. li Het Zaligverklaringsproces van Pins Xj het informatieproces is beëindigd. Nabij Hardenberg zijn bij een autobotsinfl vier personen gewond. De Fokker VII is gisteren te Constant- nopel aangekomen en heden naar Boedapest vertrokken. i Opnieuw worden overstroomingen in Saks sen gemeld. Typheuse koortsen in Kent (Engeland?, welke geweten worden aan het gebruik van sla, uit Holland afkomstig. Aanslag op den plaatsvervangenden Hons gaarschen premier. Nieuwe executies in Rusland; in de Oes. krajine zijn 120 personen terechtgesteld, j Een Noorsch schip door Chineesche zee schuimers naar de Biasbaai opgebracht en geplunderd. Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Achteruit, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.35. Ondertrouwd; 21 Juli: J. F. Roekens enl A. W. Kuiper. J. L. de Graaff en T, Meij-» lis. H. Koning en B. Carton. J. B- Hulshof en A. Zwart. M. P. Koelemij cw G. van Putten. II. W. v. d. Berg enj M. M. Rauscher. J. de Laat en T. Ps Kleijn. W. J. Wiers en E. S. Blits. P. J. A. Bos en M. J. Koning. Getrouwd: 21 Juli: E. R. C. Böttger en, M. Tallner. A. v. Kessel en R. E. vJ d. Pol. W. Kelder en E. J. Kelderman," G. W. J. Vinfges en J. A. Steffens. J. C. Mens en T. J. Rohdens. J. Pol-» derman en J. Eek. J. A. v. d. Zee en; A. Warmerdam. C. J. Dollé en M. G. E- Snoek. E. Boeré en M. Dekker. Geboren: 19 Juli: z. van A. v. d. Hei-» den—Klooster. 20 Juli: z. van E. Hilter-» man—Griek. z. v. K. Stevens—v. Vureiv 21 Juli: z. van J. M, W. MaasThoms,. d. van J. C. van ClecffFransen. z* van A. P. HeidweillerHartman. Overleden: 19 Juli: H. Joustra, 79 j^, RipperdapsTk. 20 Juli: J. W. v. d. Br,aak, 14 j., Kamperlaan. A. Dijk, 24 j., KarcL van Manderstraat. Terug te bekomen bij: Van der Eng, Zoe- olwassenen 8) en 370 kinderen 51). testraat 10, kinderarmband; M. Bruin, vare Gedoopt werden 21.419 kinderen 640) Oorschotstraat 14, broche; P. Blankert,. Tot de 1ste H. Communie werden toede- Kennemerstraat 50 rd., broche; v. Franken, i i_ e „„O, oa -A k-t. r>„ k aten 22.740 5.078). Het totaal aantal H.H. Communiën be droeg y2.578.658 4- 640.075), van deze wer den in de. openüare kerken uitgereikt 19.333.243, in de kapellen der gestichten 3.245.415. Dit beteekent per Communicant 43.2 8). Het aantal Katholieke Huwelijken was 4-305 83); in totaal zijn er 112.983 ka tholieke gezinnen. Het aantal overledenen bedroeg 6813. Wat het godsdienstig leven aangaat, kun nen wij nog noteeren. dat de verschil lende godsdienstige genootschappen hel vclgend aantal led entelden: De Euch. Bond 4899 jgs., 6810 mannen, 6571 meisjes, 12555 vr.. totaal 40.233. De Maria-Congregalie 8405 jgs., 3080 mannen, 10271 meisjes, 6086 vr. totaal 27 832 H. Familie 13485 mannen. 11531 vr., to taal 25.134. Derde Orde v. S. Franc. 8857 mannen, 17754 vr., totaal 26.611. Derde Orde van S. Dom., 166 mannen, 387 vr., totaal 553. Dit zijn verblijdende cijfers, die getuigen van een geregeld voortgaande ontwikke ling. Zij mogen ons troosten bij al het aan groeiend zedêbederf en verlies van gods dienstzin, welke wij rondom ons heen zien. Wij weten dat God Sodom had willen sparen, als hij er 5 rechtvaardigen had ge- vonden. Daarom mogen wij vertrouwen, dat God om wille der goeden ook de dwa- lenden en zondaren onder ons barmhartig zal zijn. En deze gedachten bemoedigt bij den arbeid, bij de inspanning, de offers en de teleurstellingen die moeten worden verdragen. („St. B< vo"). Zijlstraat 93 rd., bal; De Vries, Dijkstraat 15,i corset; Malefijt, Wijde Geldeloozepad 6, ceintuur; Timmer, Doelstraat 20, hand schoen; Bekooij, Oudeweg 10 A bruin hondje Ruacher, Eendrachtstraat 6, dameshorloge; Blankert, L. Raamstraat 25 rd. bruine da meshandschoen; Prinsen Twijnderslaan 21,. jas;_ Janssen, Anthoniestraat 17, jasje en brilt in étui; Van der Werve, Ostadestraat 2, gr. wit poesje; Ploeger Busken Huëtstraat 12,. geldstukje; Stoorvogel, Rollandstraat 83»; ketting (armband); Punt, Gen. Joubertstraatj 21, medaillon met portret; A. J. de Lange», Gen. Cronjéstraat 7, parapluie; Heugens, Nagtzaamstraat 2, hondenpenning; Van Dijks L. Heerenstraat 9, portemonnaie m.i.; Visser Vrouwenhekstraat 82, hondenpenning; Drenth, Teylerplein 11, rijwielbel. merk; Brouwer, Gr. Houtstraat 61, tennisraket; Bouwman, Waldeck Pyrmontstraat 39, rij— wielbelastingmerk; Heitlager le Vooruit gangstraat idem in étui; v. Duuren Bega- straat 19, idem; v. Raaphorst, Grebberstraat 40, regenjas; Ulders, Gen. Joubertstraat 18, schoentje; Houweling, Vroomstraat 12 zw., bos sleutels, Metselaar Leidschestraat 142 ring met sleutels; Schouten Arnoldystraat 4, taschje met portemonnaie Eelman, Oude weg 2,fokzeil. CONSTANT1NOPEL, 22 Juli. De Fok ker VII met van Lear Black is uit Aleppo gistermiddag te Constantinopel aangekomen vertrekt heden naar Budapest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1