Radio-Omroep binnenlandsch nieuws. De Amsterdamsche kwestie- Solkesz. Boringen van leemlagen in Drente. Voorloopig geholpen. Voor alle Rijkswegen in Noord-Brabant. Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt. De Nyverheidsraad. Het overlijden van Koning Ferdinand van Roemenië. Het afscheid van mr. Zillesen. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER Het Wegenfonds. UIT ONZE OOST. De communistische woelingen onder de inlandsche soldaten op Java. Uit den Indischen Volksraad. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De zuivere opbrengst uit het landbouwbedrijf. RADIO-NIEUWS. Loudspeakers op groote Katholieke Volksvergaderingen. GEMENGD NIEUWS. Tengevolge van een conflict bij de Rotterdamsche Brockway Bus Maatschappij Precies als op de film. Laat uW kinderen niet op drukke Wegen spelen! Bij visschen in de Maas verdronken? Krasse maatregelen noodzakelijk. Twee doodsïijke ongevallen te Rotterdam op één dag. Door den trein gegrepen en zwaar gewond. De „Meerkerk" te Lissabon. De voortvluchtige notaris uit Groningen. De overstrooming in Twente. KERK EN SCHOOL. Het Zaligverklaringsproces van Pius X. KUNST EN KENNIS, Beethoven*s testament verbrand Gerard Hekking aan het Parijsch conservatorium. RECHTZAKEN. Inbrekers en brandstichter. MARKTNIEUWS. STOOMVAARTLIJNEN. Een request aan Géd. Staten. Door het Amsterdamsche raadslid Weiss i*per request aan Ged. Staten van Noord- Holland verzocht, zulle® om de bekende re- denen, niet goed te keuren de toelating vaja den heer J. H. Solkesz tot het raads lidmaatschap van Amsterdam vooc de nieu we periode. Zooals bekend, heeft de gemeenteraad ▼ar Amsterdam in zijne zitting van 13 Juli j.l. de geloofsbrieven van alle bij de jong ste verkiezing gekozen raadsleden, waar onder die wan den heer Solkesz, goedge keurd. Te Valte in het Dikbosch, waar een 40 TT.A. heide door ,,'t Landschap Drente" ont gonnen is, worden vanwege de maatschappii grondboringen gedaan, in verband met de hier aanwezige dikke leemlagen, welke waarschijnlijk bet aanzijn zullen geven aan een steenfabriek, zoodat ook daar een flink antal werkloozen geplaatst zal kunnen worden. De Bank van Ned. Gemeenten heeft aan de gemeente Petten een leening v. 14000 toegezegd tegen een rente van 5 pet. en een koers pari. De voorwaarden, welke door de Bank zijn gesteld, zijn door den gemeenteraad aanvaard, zoodat onderschei dene nog te verrichten betalingen van vroe gere dienstjaren eerlang kunnen plaats vinden. Te 's Hertogenbosch is aanbesteed het aanbrengen van betonverhardingen en het uitvoeren van bestratingen met bijkomende werken op de Rijkswegen in Noord-Brabant. Het laagst werd ingeschreven door de Mij. „Wegenbouw" te Utrecht, voor perc. 1 51390, perc. 2 179.900, perc. 3 40.480 en voor de massa door de N.V. Aannemers bedrijf Hollen en Rooze te Amsterdam, voor 288.171. De toestand van het Tweede Kamerlid, Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt. wiens opneming in het ziekenhuis der Broe ders van Joannes de Deo te 's Hertogen bosch gemeld werd, is zeer gunstig. Hij heeft geen koorts en men hoopt, dat hij spoedig geheel hersteld -.her ziekenhuis kan ver laten. Van verschillende zijden zijn mededeeün- gen ontvangen, dat nog geregeld door het uitgeven van propagandawerken op ver schillende wijzen de financieele medewer king van industrieelen wordt gezocht. De Nijverheidsraad geeft nu de vereenigingen, waaruit hij is samengesteld, in overweging, hare leden tegen dergelijke uitganren te blijven waarschuwen. De Raad heeft uit zijn midden een com missie ingesteld, om hem over de aanvragen tot deelneming aan buitenlsndsche tentoon stellingen en dergelijke onderwerpen van voorlichting te dienen. Tot voorzitter, leden en secretaris dier commissie zijn resp. aan gewezen de heeren B. F. Krantz, mr. J. Bierens de Waan, mr. A. N. Molenaar, dr. I- G. Kortenhorst, M. Oostwoud en mr. J. H. van Schermbeek. Deelneming der Nederlandsche regeering. Namens den minister van Buitenlandsche Zaken heeft gistermiddag de chef van diens kabinet, mr. dr. G. A. Scheltus, deelneming betuigd aan den zaakgelastigde van Roe menië te 's Gravenhage, wegens het over lijden van den koning van Roemenië. Wegens het overlijden van den Koning van Roemenië heeft het Hof met ingang van Woensdag een rouw aangenomen van één week halven en één week lichten rouw. De Koningin heeft haar adjudant, majoor A. Ruys, opgedragen Hr. M3. deelneming bij het overlijden van den koning van Roe menië te betuigen aan den zaakgelastigde van dat land te Den Haag. De gezant heeft zich gisterochtend bij den heer Romanesco. in het gebouw der Roemeensche legatie, va.n die opdracht gekweten. Namens de Koningin-Moeder heeft Haar Kamerheer, jhr. van Tets, een bezoek van rouwbeklag bij den zaakgelastigde afgelegd. Nader is bepaald dat de rouwdienst van wege het Roemeensche gezantschap as. Zaterdag ter gelegenheid van de begrafenis van den koning van Roemenië niet plaats zal hebben in de Russische kapel in de Flinckstraat, doch in het gebouw van het Roemeensche gezantschap in de Amalia- straat 5, te 's Gravenhage. Het aanvangs- uur moet nog vastgesteld worden. H. M. de Koningin zal zich doen ver tegenwoordigen bij den rouwdienst voor wijlen Z. M. Koning Ferdinand van Roe menië op Zondagmiddag a.s. in de Roemeen sche Legatie, door den Groot-Officier, gep. generaal-majoor jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare. Te 's Gravenhage zijn van de gebouwen Van de gezantschappen der vreemd» mo- gendheden de vlaggen der vertegenwoordi gende landen halfstok gcheschen. Gistermiddag, na afloop van de Eerste Kamerzitting, heeft de scheidende griffier, mr. Zillesen, in de journalistenkamer af scheid genomen van de journalisten der perstribune. Tn de vergadering der Eerste Kamer werd gisteren voortgegaan met de behandeling der drie wetsontwerpen betreffende hel voorschot aan het Wegenfonds n.1. de be grooting van het Wegenfonds voor 1927; de wijziging van het IXe hoofdstuk der staals- begrooting voor 1927 en wijziging en ver hooging van het zevende hoofdstuk B der etaatsbegrooting voor 1927. De heer SMEENGE (V.B.j verzocht den Minister zooveel mogelijk rekening te hou den met de opmerking van het voorloopige verslag, waar gewaarschuwd wordt tegen partieele herstellingen, die d:kwijls overbo dige uitgaven blijken m e te brengen. Voorts bepleit epr. bet *?bruik van den klinker voor wegenaanla; Ook de heer POLAK is het met 3en heer Smeenge e«ns, 'dat hij wenschte aan te vullen met het argument, dat een goedgelegde straat van eerste rangs-klinkers een ongevaarlijke bestrating is, in tegenstelling met bitumineuse be strating, die bij nat weer gevaarlijk is. Daarbij komt nog het argument, dat een gesloten wegdek, vooral van asphaltachti- gen aard, zeer ongunstig is voor de be planting langs de wegen. Spr. is voorts teleurgesteld door het ant woord van den Minister op een opmerking uii. het Voorloopig Verslag, betreffenfde den aanleg van provincale wegen, volgens welk antwoord de Minister op een opmer king uit het Voorloopig Verslag, betref fende den aanleg van provinciale wegen, volgens welk antwoord de Minister ten deze geen invloed wil uitoefenen op de provinciale besturen. Spr. doelt hier in het bijzonder op de verbreeding van het z.g. Zandpad in het Gooi. Deze weg zal door een aaneengesloten reeks van prachtige landgoederen in 's-Graveland loopen, die tot op heden ongerept bewaard zijn geble ven. Door den w)eg zullen de tot deze buitenplaatsen behoorende bosschen van de buitenplaatsen gescheiden worden. Op het oogenblik is dit nog ongerepte na tuur, maar als deze automoblelweg er komt. is het met het natuurschoon gedaan. En het ergste is, dat er geen enkele behoefte is aan dezen weg. Deze weg is bovendien niet in goede verhouding met het rijkswegenplan en er zou gereede aanleiding kunnen zijn voor het afhankelijk stellen van het rijkssubsidie van het niet verwezenlijken van dit pro vinciale plan. De heer MOLTMAKER fS.D.A.P.) vraagt den Minister of hij er wel zeker van is, dat de aan te leggen betonwegen zullen voldoen en waarschuwt den Minister met deze betonwegen niet te hard van stapel te loopen. In zijn antwoordt zegt de MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer d. Vegte de opmerkingen betreffende de straatklin kers gaarne in overweging te zullen ne men. Verder zegt spr. gaarne de opmerkin gen van den heer Polak op de door dezen gewenschte wijze te willen beantwoorden, als hij het kon en het mocht. In Noord- Holland hebben de wegen langen tijd te wenschen overgelaten en daarom hebben de Prov. Staten zelf een wcgenplan ontwor pen, waarop de door den heer Polak be doelde weg van Diemerbrug over Weesp naar het Gooi voorkomt. Met het provin ciale wegenplan in den zin van de Wegen- wet heeft het plan waarop deze weg voor komt, evenwel niets te maken. De provin cie is bevoegd den weg te maken. Niemand kan daar iets aan doen. En nu kan spr. wel tcrt de Prov. Staten van Noord-Holland zeg gen, dat zij zich aan vandalisme schuldig maken, maar dan zullen zij zeggen: wat wilt gij, gij de groote vandaal van Neder land. Onlangs heelt spr. terzake van 13 eiken die geveld moest worden, 26 brief kaarten ontvangen, die hij rustig in de „portefeuille" heeft gelegd, omdat hij wist, dat na nauwgezet onderzoek het vellen noodzakelijk ia gebleken. Maar dat neemt niet weg, dat, wanneer hij zich nu ala de kunstbeschermer van Nederland op gaat werpen, de Prov. Staten van Noord-Hol land zullen zeggen, van ieder, wil ik het hooren, maar van u niet! Spr. is ervan overtuigd, dat het natuurschoon behouden moet blijven, waar dit gemakkelijk is. Spr.'s taak in dit opzicht is niet gemakkelijk en hij roept de erbarming in van den heer Polak en anderen om hem deze taak niet moeilijk te maken. Na korte bespreking wordt verder met de stem van den heer Koster (V.B.) tegen, aangenomen het wetsontwerp tot onteige ning ten behoeve van een spoorwegverbin ding van de Staatsmijn Maurits met den mijspoorweg Nuth-Staatsmijn Hendrik. Hierna worden enkele naturalisatie-ont werpen goedgekeurd. Dan is aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 20 131 en 991 van het B. W. en art. 858 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, zoomede van de artt, 22 en 23 der wet op het No tarisambt strekkende tot het toelaten van vrouwen als getuigen bij akten. De heer DE GIJSELAAR (C.H.l zou te gen het toelaten van vrouwen als getui gen op zichzelf geen bezwaar hebben, doch vreest, dat dit de eerste «tap is op den weg tot benoeming van vrouwen tot nota ris en daartegen heeft spr. bezwaar. De heer Hermans (S.D.A.P.) verklaart zich voorstander van het ontwerp. In zijn antwoord zegt de minister van Ju stitie, de heer Donner, dat het ontwerp op zichzelf beschouwd dient te worden en dan is er toch veel voor te zeggen, de vrouw als getuige toe te laten. Noch materieel, noch formeel praejudi- cieert het ontwerp op de benoembaarheid van vrouwen tot notaris. Na repliek wordt het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat een half uur gepauzeerd was kwam aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 56, 97 en 203 der L. O.- wet 1920. De heer VERKOUTEREN (C.-H.) zou in- plaats van een zevende leerjaar een zeven de speeljaar willen hebben, zoodat de kin deren de eerste 7 jaren geheel in het huis gezin bleven. Men hecht teveel waarde aan het schoolonderwijs. Men zegt, dat de arbeiders het 7e leerjaar noodig hebben, maar men moet de arbei ders niet knap maken, je krijgt er maar last mee, ze worden eigenwijs, indisciplinair, bourgeois, ze worden ontevreden en dat is het allerergste. De Minister legt, dat hij door de wet verboden is aan het zevende leerjaar. Hij kan niet anders. Maar hij wil niet anders, hij wil zelfs de zesjarige ver plichting. De heer DE JONG (R.-K.) zegt zich met bij den vorigen spreker te kunnen aanslui ten. Hij dankt den Minister voor zijn ont werp en meent, dat ieder zal moeten er kennen, dat de Minister voor het zevende leerjaar heelt gedaan wat hij kon en spr. vertrouwt dat hij ook voor dc vervroeging van den zevenjarigen leerplicht zal doen wat hij kan. Spr. is het eens met den Mi nister, dat de invoering van het zevende leerjaar en van de zevenjarige leerverplich ting, in twee tempo's moet geschieden. Ook zou spr. het zevende leerjaar meer willen zien aangepast aan de toekomstige positie van de leerlingen, vooral op het platteland waar land- en tuinbon-wonderwijs moet worden gegeven. Spr. bepleitte ten slotte de grens van toelating tot de lagere school te stellen op 7 jaar. Dc heer OSSENDORP (S.D.A.P.), hoewel het niet in alle opzichten met de vorige sprekers eens zijnde, zegt niet tegen het ontwerp te zullen stemmen. Evenals de heer de Gijselaar den vorigen dag deed, wenscht nu de heer COLIJN (A. R.) eenigc woorden te spreken om te voor komen, dat men in de zwijgers voorstanders zou zien, Spr. gemis aan instemming grondt zich hierop, dat hij nog niet volkomen over tuigd is, dat de tijd reeds gekomen is, ge zien den iinancieelen toestand, om een deel der onderwijsbezuinigingen ongedaan te ma ken. Het vraagstuk der financieele verhou ding tusscben rijk en gemeenten dient g0- rcgeld te zijn eer men nieuwe lasten op de gemeenten logt. Maar ook als men aan neemt, dat het geld er is, dan nog is bet de vraag of het niet beter besteed ware aan verbetering van de zesjarige scholen, niet name van de zeer kleine scholen twee- en ecnroansscholen °P bet platteland en aan verbetering van het landbouwonderwijs, met name het lagere landbouwonderwijs. Spr. zal niet tegen het ontwerp stemmen, doch is ar niet met volle instemming voor, In zijn antwoord zegt de minister van On- derwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Waszink, te ontkennen, dat hij ge schreven zou hebben, dat dit ontwerp 1.3CO.O0O bezuiniging zal brengen. Hij heeft de limiet aangegeven, waarvan hij natuurlijk niet denkt dat ze bereikt zal worden. Een groote drang wordt niet op de ge meentebesturen gelegd. In Nederland zijn tusschen de 27.000 en 28.000 onderwijzers en daarbij zijn ruim 800 wachtgelders. Men kan nagaan welken invloed dit aantal heeft op de benoemingsvrijheid. Van aantasting der automonie is geen sprake omdat de ge meentebesturen de rijkswet uitvoeren. Ten opzichte van de invoering van de verplichte zevende klas zegt spr. dat die geen grooten invloed zal hebben op het schoolbezoek, maar spr. beschouwt haar als een stap naar den zevenjarigen leerplicht. Wat de belasting der gemeenten betreft betoogt spr., dat die slechts voortvloeit uit een vervroeging van een plicht, dien zij op i Jan. 1930 toch zouden hebben. Die be lasting is dan ook van zoo groote beteeke- nis. Verder zegt spr. gaarne doen wat hij kan om tegemoet te komen aan de bezwaren der anti-revolutionairen. Als gevolg van 'n vraag in de Tweede Kamer heeft spr. toe gezegd een onderzoek in te zullen stellen, naar de mogelijkheid om het eerste jaar van het lager landbouwonderwijs te doen mee tellen voor den zevenjarigen leerplicht. Dat onderzoek is thar.s gaande. Na re- en dupliek wordt het wetsontwerp aangenomen met de stemmen van de heeren Verkouteren en de Gijzelaar tegen- Daarna wordt de vergadering gesloten. Zal het oude vertrouwen hersteld worden. In een vergadering van tweehonderd Me- nadoneesche militairen, die te Bandoeng in garnizoen liggen, welke vergadering gehou den werd onder leiding van een sergeant die hoofdbestuurslid was van de Minahassa- vereeniging is geconstateerd dat de vroe gere goede naam van de Menadoneezen thans door het toedoen van enkelen bedor ven is. De Menadoneezen zouden er niets bij winnen, indien de Europeanen van Java verdreven werden. Zij zijn hier zelf ook vreemdelingen en zouden na de Europea nen aan de beurt komen om verdreven te worden. Verder waren er nog een tiental spre kers en allen beloofden te zullen, medewer ken, om het oude vertrouwen te herstellen. De legercommandant stelde een commissie in, die de verbreiding van het communisme in het leger zal nagaan. Bij verdere behandeling van de begroo ting van Justitie in den Indischen Volks raad is een motie-Stokvis, waarin aange drongen werd op omzetting van het kan toor van Arbeid in een departement van Arbeid, aangenomen met 30 tegen 18 stem men. De begrootingen van Justitie en B.O.W. werden zonder stemming aangenomen. Het ministerieel antwoord op de vragen van den heer Braat. Op de vragen van den heer Braat betref fende een uniforme toepassing van de rege ling in zake de berekening van de zuivere opbrengst uit het landbouwbedrijf, ant- woorde de heer De Geer, Minister van Fi nanciën: De leidraad ter berekening van de zuivere opbrengst uit het landbouwbedrijf in ver band met de bepalingen der Wet op de in komstenbelasting is aan de inspecteurs dér directe belastingen uitgereikt, onder mede- deeling, dat het den Minister van Financiën gewenscht voorkwam, dat de ambtenaren dien leidraad kenden; dat zij bij de toepas sing van de wet met den inhoud rekening konden houden, doch dat zij bevoegd bleven om de wet naar eigen inzicht toe te passen in gevallen, waarin hun inzicht mocht afwij ken van dat, in den leidraad ontwikkeld. De Minister erkent, dat de door den vra ger aangegeven passages in den leidraad voorkomen, n.l. op bladz- 28 onder A, ru briek „Afschrijving op onroerende goederen, gebezigd in 't bedrijf," waar te lezen staat: „Kosten, gemaakt ter verkrijging van onroe rend goed kunnen als onkosten worden af geschreven. Hieronder vallen notariskosten, hypotheckkosten, uitkoop van huurders, pro vision en bemiddelaars enz." en voorts: „Daar geen enkele tegenwaarde van deze kosten aairwezig is, moeten zij zoodra moge lijk worden afgeschreven." Ook .erkent de Minister, dat volgens een vóór de vaststelling van dezen leidraad ge wezen arrest van den Hoogen Raad, d.d. 28 Maart 1923, in den aanschaffingsprijs van onroerende goederen de overschrijvingskos- ten begrepen zijn. In dit verband deelt de Minister mede, dat het hem bekend is, dat de inspecteur der directe belastingen te Dokkum, bij de uitspraak op een reclame, deze in den leidraad ontwikkelde leer niet heeft gevolgd. Voorts geeft de Minister als zijn oordeel te kennen, dat, nu nog zeer onlangs, bij ar rest van 8 Juli 1927, de Hooge Raad de op vatting, neergelegd in het bovenbedoelde arrest van 28 Maart 1923, heeft bevestigd, die opvatting bij de aanslagregeling behoort te worden gevolgd, zoodat moet worden aan genomen, dat, tenzij daarvoor bijzondere re- tienen aanwezig zijn, er geen grond is, op de hooger omschreven kosten op een anderen voet af te schrijven, dan op de overige voor den aankoop gedane uitgaven toelaatbaar wordt geacht. Een open brief aan het hoofdbestuur van den Katholieken Radio Omroep Pater Jac. van Ginneken S.J. richt den volgenden open brief aan het hoofdbestuur van den K. R. O. Nijmegen, 17 Juli 1927. Mijne Heeren, U hebt al veel te doen, en het gaat toch zoo goed met Uw K, R. O. Mag ik U er nog een betrekkelijk heelen kleinen dienst bij vragen voor Katholiek Nederland? Klein namelijk vergeleken bij het vele grandiose door U in korten tijd tot stand gebracht voor de Radio; maar groot van belang toch voor onze katholieke zaak. Zou namelijk de K, R. O. 't "iet °P zich kunnen nemen voor onze groote katholieke volksvergaderingen een goeden loudspeaker te construeeren, en die dan, naar behoeven, naar de verschillende deelen van ons vader land uit te zenden? 1 Is o„ 't oogenblik Zondagavond 17 Juli en heel Nijmegen blaakt en davert nog van ons Katholiek Arbeiderscongres. Maar is ook één verontwaarding over de schande lijke wijze, waarop Radiotechniek en St loudspeaker-installatie onzen onovertroffen volksredenaar Mgr. Poels in den steek heb ben gelaten. Wat een stem, en wat een man! En hebben hem er 5000 van de 50.000 verstaan? Velen meenen: slechts 1000. En moet dat nu zoo blijven? Bij de Canisius-feesten, een paar jaar ge leden, sprak onze toenmalige Rector Mag- nificius Magister de Langen Wend els, ook hier in Nijmegen voor duizenden, en werd door den gebrekkigen loudspeaker ook niet verstaan. Bij de onthulling van het Canisiusstand beeld nu voor eenige weken, sprak onze groote kanselredenaar pater Borromaeus de Greeve, hij ook met een stem als een wa terval; maar ook die bleek, alweer door een gebrekkigen loudspreker slechts voor de dichtst omstaanden paar duizendtallen ver staanbaar. Zijn machtig mooi sprekersgeluid werd al evenmin voldoende versterkt om door te dringen tot op de hooge steilten van het Valkhof, en tot in de vlakke ruimten v,an het Hunerpark, waar weer duizenden wer den tlenrgesteld; en dus onrustig en rumoe lig werden; gelijk vandaag zoo menige har monie cn Turksche trom. Tot driemaal toe heeft Poels immers ge zegd, dat hij niet door kon spreken met zoon lawaai; en verstandige menschen in zijn onmiddellijke nabijheid rieden hem er uit te scheiden en niet het onmogelijke te beproeven. Maar Poels heeft volgehouden natuurlijk, niet met de stentorskracht van het eerste kwartier; maar toch uit alle macht. En dat hij cr geen bloedspuwing van gekregen heeft, dankt hij aan zijn stalen gestel. Moet dat nu zoo blijven duren? Op het Eucharistisch Congres te Amster dam werkten de loudspeakers reusachtig en keurig. Er wordt mij echter ingefluisterd dat dit 7000 gekost heeft. Wat het Werk liedenverbond er voor over gehad heeft vandaag? Naar ik uit vertrouwelijke maar goede bron verneem: 200. Bij de onthul ling van het Canisiusstandbeeld waren de kosten geraamd op 100. Ik weet dat 35 maal 200 pas 7000 is; maar ik meen toch wel zooveel van de loudspea- kers-techniek te weten, dat 'n goede instal latie thans geen 7000 nn-er hoeft te kos ten. Ik weet ook, dat de kosten en het mis lukken niet zoozeer te wijten zijn aan de groote materiecle bezwaren; maar aan de moeilijkheden cm zich aan de veranderende omstandigheden aan te passen en alles in orde te houden; m. a. w. aan intellectueele bezwaren. Er zou iets geconstrueerd moeten worden als een auto-spreekgestoelte (met den hee len loudspeaker er in), die van de eene volksvergadering naar de andere zal rijden. Dus moet o>ok dit punt van zoo groot ka tholiek belang door onderlinge hulp cen traal worden geregeld, F.n dan is dunkt me de K. R. O. het aan gewezen kantoor, om zoo iets te onderne- jncn. Ik hoop dat U mij niet aan de deur zet, of niet thuis geeft. Want ik begrijp dit vandaag beter dan ooit te voren: de zaak is van groot en dringend belang. Bij voorbaat dank voor Uwe aandacht en wat daaruit groeien zal. JAC. VAN GINNEKEN S.J. Een der directeuren schiet op dc stakers. Bi; de Brockway Bus Mij., die den dienst SchiedamRotterdam onderhoudt, is sta king uitgebroken. Gisteren heeft zich een incident voorgedaan. Toen de directeuren, de heeren Van H. en B. zich van het kantoor te Schiedam naar een aangrenzende garage wilden be geven, werden zij gevolgd door eenige sta kers. Een der directeuren^ de heer Van H. meende, dat hij met een steen werd ge worpen, waarop hij een revolver trok en op den ^etn volgde, schoot, Nie mand werd door het schot geraakt. De stakers namen echter een dreigende houding aan en achtervolgden de heeren Van H. en B, die op de vlucht sloegen en zich terugtrokken in de garage. De stakers hadden inmiddels de politie gewaarschuwd, die de heeren Van H. en B. meenam naar het pokhe-bureau, waar proces-verbaal werd opgemaakt. De revolver, waarmee geschoten was, werd in de garage terug gevonden. Het gebeurde te Rotterdam en precies nis op de «urn. Op den Diergaardesingel bij het Kruisplein werd de wielrijder A. W. v. d. K. aangereden door een auto, bestuurd door «en rijwiclherst eller D, H. In een oogenbl'k Mond jn deze drukbevolkte buurt veel pubhek om den auto en verschillende personen keerden z^cj, tegen den chauffeur. Een vechtpartij ontstond en daarbij kreeg de chautfettr H„ van een der omstanders een 'egen het hoofd, tengevolge waar van hij een groote scheurwonde boven het linker001! bekwam. Om beter te kunnen vechten fr°k H. zijn jas uit en gaf deze aan een der omstanders in bewaring. Toen de ruzie door de politie was beëindigd en de chauffeur aan den politiepost verbonden was, kreeg hij zijn jas terug, doch daaruit was een bedrag van 700 gestolen. Op den Rijksstraatweg te Laren geraakte het achtjarig zoontje van den heer W. Bouv/marj' spelende achter een hooiwa gen vandaan sprong, onder een uit tegen- overgeste!i(e nchting komenden vrachtauto van de 1 "iiuac-sigarettenfabriek. De auto drukte bet kind achterover op de straat, doch werd, dank zij de oplettendheid van den chauffeur, plotseling tot staan ge bracht. zoodat het kind er onder vandaan kon worden gehaald, vóór de achterwielen „et bacden geraakt. Het jongetje werd on middellijk binnengedragen bij een vlak bij wonenden dokter, die eenige. overigens niet ernstige wonden aan het hoofd con stateerde. Te Venlo werd de arbeider W. Klaas- sens, gehuwd en vader van drie kinderen, op het werk an Wachtpost 67 vermist. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen bij het visschen in de Maas. Een gedeelte van dit water werd door de politie afgedregd. Wear de smokkelhandel welig tiert. Te Bellingwölde viert de smokkelhandel in varkens thans weer hoogtij, In de afgeloo- pen nachten hebben dc Nederlandsche kom miezen met minder dan vier aanhoudingen verricht, waarbij in totaal 24 varkens wer den in beslag genomen. De smokkelaars ont kwamen steeds. Bijna eiken morgen ver schijnt in Bouriange een vrachtauto waarin zich opkoopers van uit Duitschland ge smokkelde varkens bevinden. Te Rotterdam wilde het 8-jarig knaapje L. L. B. van den Broek hij de Aelbrechts- kade naar een stukje kurk grijpen, dat in de Schie dreef. Hij verloor zijn evenwicht, viel le water en verdween in de diepte. Drie kwartier later werd hij levenloos opgehaald. fn de Karveelstraat is het 3-jarig knaapje A. IJzehdoorn bij het acheruitrijden van een vuilniskar een wiel over de borst gekregen. Hij was onmiddellijk dood. Te Venlo is op het terrein der Ned. Spoor wegen de 35-jarige gehuwde arbeider F. Hunnekens, vader van twee kinderen, hij het nazien der seinen en wissels door een rangeerende locomotief te midden der rails gegrepen en zwaar gewond. Vermoedelijk is de lading ernstig beschadigd. De „Meerkerk" die, naar gemeld is, te Lissabon is binnengekomen, zal daar waar- schijnklijk drie a vier weken oponthoud heb ben. Het gat wordt te Lissabon gedicht en het schip zal na voorloopige reparatie op eigen stoom naar Rotterdam vertrekken, waar het verder gerepareerd zal worden. De beschadigde lading wordt te Lissabon gelost. Het onbeschadigde deel zal met het schip naar Rotterdam vervoerd worden. Hoewel nader onderzoek dat nog moet uitwijzen, is toch de algemeene indruk dat de schade aan de lading toegebracht zeer aanzienlijk is. Failliet verklaard. Gisteren heeft de Groningsche rechtbank het faillissement uitgesproken van den no taris H. Sanders, die sedert Maadag j.l. voortvluchtig is. Tot rechtercommissaris is benoemd mr. Kloppenburg, tot curatoren mr. Bolt en mr. Rood. Veel schade aan de oogst. Omtrent de overstrooming in Twente door de doorbraak der Bolksbeek meldt men uit Markelo nog aan het „Hbld.": Voor de boeren langs Schipbeek en Bolks beek ziet het er dezen zomer slecht uit. Door de doorbraak van de rechterkade der Bolksb»ek is 't land weer wijd en zijd onder water gezet. 1700 Hectare staan blank. Het vee moest in allerijl gestalt worden of in veiligheid worden gebracht op hooger ge legen terrein bij familie en kennissen. Veel hooi ging verloren. De stroom nam het mee en wat bleef liggen is zoo goed als waardeloos geworden, terwij het onge- maaide gras diep onder water staat. Ook is door de sterke stroom heel wat gras ver nield. En hoe lang kan het duren voor het water weer wegtrekt. Watermolens, die het weer op de beken kunnen werpen, ont breken. Het moet óf verdampen, of in den grond, die geheel doorweekt is, wegtrekken. Gerust kan men aannemen, dat de onder- geloopen gronden voor dit jaar waardeloos zijn. De schade is ontzaglijk groot. Zooals we reeds meldden, hebben de boeren zich telegralisch tot den minister gewend, om hulp. Momenteel kan de regee ring weinig doen om aan den noodtoestand een einde te maken. Noodzakelijk is het, dat de afwatering afdoende verbeterd wordt en dat kan niet in enkele dagen of weken geschieden. Voor velen zal directe hulp ech ter ook noodig zijn. Een paar varkens zijn bij de doorbraak omgekomen. zGroote troepen wilde eenden komen op het overstroomde gebied langs Bolksbeek en Schipbeek af. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": De curie te Mantua heeft aan de H. Con gregatie der Ritten de documenten van het zoogenaamde informatie-proces toegezon den over de heldhaftige deugden van Paus Pius X zaliger gedachtenis. Het proces begon in 1924 en is kort ge leden beëindigd. Het boek met documenten telt 425 blad zijden. Er werden 40 zittingen gehouden; waarbij 26 getuigen gehoord werden. Bij de Weensche onlusten. De „Voss, Ztg." verneemt uit Weenen, dat bij den brand van het Paleis van Justitie tijdens het oproer dat de vorige week plaats vond een groot aantal documenten verloren is gegaan. De president van de handelsrechtbank. Dr. Friedrich, deelt nu mede, dat zich in de archieven o.m., ket testament van Beet hoven bevond. Wanneer dit waar is, dan is dit stuk eveneens een prooi der vlammen geworden Naar de Earijsche correspondent van het „Hbld." meldt, is bij ministrieele beschik king Gerard Hekking benoemd tot leeraar aan het Parijsche „Conservatoire". National de musique et de declamation als leider van een hoogere violoncel-klasse. De Dordrechtsche rechtbank heeft den boerenarbeider te Zwijndrccht, die in den nacht van 27 op 28 April j.l. aldaar inbraak en brandstichting pleegde, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch was an derhalf jaar. AMSTERDAM, ai Tuli. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwschc bl. eigenheimers f 4.75-— id. eigenheimers f 55*35 P* hL IJpolder eigenheimers f 88.50, id. blauwe eigenheimers f 89, fd. muizen f 7—8 id. rood bonten f 8—9, Andijkcr muizen f 8—9, id. kleine f 56, Lanfcedijker muizen f 8—9, Noord-Holl. eigenheimers f 7*508.50 id. blauwe eigenh, f 89, Rijper muizen f 7.508.50. Anna Paulowna zand- f 13—14,, Hillegommer zand- muizen f 1314 per 100 kg. AMSTERDAM. 21 Juli. (Noteering v./b. Veilinggeb. De Jong Koene.) Fruit. Druiven Frankenthalers f o gz 1.04, alicanten f Iï.30, witte druiven f 0.801, kerseb extra f 0.76—0.83, idem I f 0.640.68, aardbeien extra f 0.46—0.56, idem I f 0.50—0.40, profelic bessen f 0.43— f 0.48, gewone roode bessen f 0,34—0.38, witte bessen ZATERDAG 23 JUI.I. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber. ïe.yf 2.00 I.unchmu2iek door het trio uit restaurant De Roïea. boom te Bussum, 0. 1. v. Willem Lohoff. 2.004.00 Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Film- muziek door het orkest o. I. v. Hugo de Groot. 4.00— 6.00 Dansmuziek door de Russian North Star Orchestra o 1. v. Gregoire Nackchounian. 6.008.00 Concert door het A.N.R.O.-orkest o. 1. v. Nico Treep. Het Dubbelmannenkwartet „Jos M. Orelio", dir. Gerard Leenders. 10.35 Aansluiting van het Scala-theater te Amsterdam. „Twee Janties", operette in 1 bedrijf, naar de bekende novelle van Justus van Maurik met toestem- min. der Erven Justus v. Maurik, bewerkt door J. J. Rentmeester. Muziek van G. v. d. Naaten. Juffrouw Ver- bruggen, Sophie Heilbron. Betje, haar dienstbode s Rosine Smathini Dassi. Leen, werkvroue Corry Pink- sen. Toon de Winter Emile v. Bosch. Klaas Stammer» z André v. Dijk. Schaum, spekslager J. J. Rentmeester De handeling heeft plaats ten huize van Juffrouw Ver- bruggen te Alkmaar in he iaar 1880. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kindercompositie o. 1. v. Sir. Walford Davies. 2.30 Cricketwedstrijde Eng land versus The Rest. 5*35 Kinderuutrje. 6^0 Populair orkestconcert. 6.50 Tijds., weerb., nieuws, 7.05 Populair orkestconert. 7*20 Causerie. 7.35 De sonates van Beethoven. 7*45 Sportlezing. 8.05 Populair operaprogramma. A. Moxon, sopraan. H. Nash tenor. Orkest. 9.20 Weerb., nieuws. 9*4° Lezing Bed knobs, door Mr. R. Lynd. 9*55 Variété. UL Dain- ton imitaties. E. Smalle, radio imp. Het Donkwartet» 10.5012.20 Dansmuziek van het Sovoy Hotel. PARIJS „RADIO-PARIS" - 1750 M. 10.50—«4» Concert. 13.50—2.10 Orkestconcert. 5*°5—5*55 Concert. Declamaties, piano- en vioolmuziek. 8.50— 11.20 Galaconcert met medew. van opera- en operett». artisten. Jazzband en orkest. LANGENBERG 469 M. MUNSTER 342 M. DORTMUND 283 M. 1.25—2.50 Orkestconcert 6.107.20 Kamermuziek. Moderne werken. 8.50 Vroolijke avond. Daarna tot 1.20 's nachts dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. M. en BER- KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. en BER. LIJN 484 en 566 M. 3.10—8.05 Lezingen en lessen. 8.50 „Betfinas Verlobung", klucht in 3 acten van L. Lero. 10.5012.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 4-50 Dcènes uit Eugen One- gin van Tschaikowsky. 5-35 Orkestconcert. 6.20 Vroolijk concert. 8.20 Vroolijke avond. Walther Schneiderr, humorist. Orkest, solo kwartet en E. Kroll- Lange. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. Kan Accordeonmuziek. M. Lefèvre, zanger. 9.30 Orkest- concert in het Kurhaus Ostende. 10.50n.30 Dan,, muziek. f 0.240.28, kruisbessen groen rijp f oa20.30, geel rijp f 0.280.34, alles p. kg. Perziken extra f 0.15—0.24» 'oem I f 0.08o 23, netmeloenen f 0460.72 per stuk. Groenten. Bloemkool extra f t634, idem I f 17 23» kassnijboonen i 70—82, dubbele spercieboonen f 62—68 doppers f 1722, peulen f 244°t tuinbooneh f 2.20—3, spinazie f 16—20, postelein f 15tomaten f 16—34» qlles per 100 kg. Peen f 1217, rabarber f 5— xx, seldenc f7io,pieterselief81 sper 100 bos. Sla extraf2.6o 4-5° idem I f 1.802.10, andijvie f 3-595*2° Pcr 100 krojfc Nieuwe aardappelen f 7—-9*50» drielingen f 7—8.20, duin zandaardappelen f 1040ïi 20 per 100 kg Komkommers geel f 47, idem wit f 3*505*5°» idem groen f 3.50 5.50 p. 100 stuks. Augurken fijn f 110120, idem fijn f 60—78, idem basterd f 1922.50 per 100 kg Bloemen. Rozen. Hadley f 6—10, Golden Ophelia f 3^4, Opheb'a f 35, Sunburst f 1—3, Verschure f 23. Keizer in f 2—4. Columbia f 2—4» Butterfly i 4—7» Pernet f a—3. Marcel Royer f 23 per 100 stuks. Am. Anjers I f 57, Gladiolen f 2—7, Dahlia's f 1.50—3 P* 100 stuks, Japdnsch® lelies f 68, Tijgerlelies f 614 P* ioö tak. Planten. Hortensia's f 1—1.70, klein f 0.40—0 70, Zo- nalen Crampels f o xi—o 15, Jean me Clare f o.xi—o»i§ Rubin f o. 14—0.17, Pultatums rood f 0.110.14, rose f 0.100.X3, Koningin f 0.120.13, Begonia's f 0.12—0.16, Coleus f 0.250.44, Tradescantia's f 0.10—0.14» Primula e f 0.200.26, Adianthums f 0.07—0.09, Plumosa's f f 0.09 Varens f 0.060.08, alles per stuk. APPINGEDAM, 20 Juli. Paardenmarkt. Aangevoerd 260 paarden. Prijzen eerste soort f 500600, enkele hoo ger, 2e soort f 275—450, 3e s. f 125—170, slachtpaardea f 75160. BOVENKARSPEL (Station), 20 Juli. Aardappelen* Koks f 2—2.15, Due. f 1.50—1.60, Nynetifold f x.15— Schotse f 2.80—2.95, kleine f 1.70—2.10, blauwe f 3*75— 3.90, eigenheimers f 44.20, kriel f 0.55 per baaL Aange voerd 9850 baal. Bloemkool ie s. f 10.9022.90, 2e f 3<5o10.40, 3e s. f 0.751.80 per 100 st. Aangevoerd 2900 st. Roode kool f 4.407*4© per 100 kg. Aangevoerd 12.600 kg. ASSEN, 20 Juli. Vee. Op de markt waren aangevoerd 124 koeien, 8 pinken, 6 Fr. schapen, 4 lammeren, 6 drach tige varkens, 3 loopvarkens, 5 geiten, 608 biggen. Stieren f 100160 vette koeien f 180—260, kalfkoeien f 22535® melkkoeien f 200—325, guste koeien f 130270, vaarzen f 180—275, pinken f 130200, kalveren f 5080. Fr* schapen f 2030, lammeren f 1720, drachtige varken» f 65—85, loopvarkens f 0.58—0.60 per geiten kg. f 65—85, loopvarkens f 0.580.60 per kg., geiten f 9 biggen f 711. TIEL, 20 Juli. Fruit. (Tielsche Veflingsver.) Zwart» kersen iste s. 3256 c., 2de s. 1220 c., roode bessen 18—32, kruisbessen 8—20, aardbeien iste s. 25—32, 2de s* 1620, zwarte bessen 3440» frambozen 2440, Yellow transparant 2226, morellen 32 c. p. kg. perziken 16 Q* per stuk. WIJK BIJ DUURSTEDE, 20 Juli. Fruit. Zwarte kersen 3854 c., roode bessen 1627 c., zwarte bessen 30—42 c* witte bessen 1220 c., kruisbessen 1316 c., frambozen 30—42 c., doperwten 57 c., peulen 38 c-, aardbeien 25—30 c. per kg. HOORN, 20 JuliVarkens. Aanvoer 77 vette varkexa f 0.640.68 zouters f 0.620.64. Handel vlug. Eieren, (veiling). Kipeieren, wit f 5.406.50 bruin f 5.807.10 eendeieren f 4*705 i kalkoen f 7*507-*6a* Aanvoer 35510 kip-, 1990 eend- en 29 kalkoeneiereo. HOORN, 21 Juli. Kaas. Aangevoerd 19 stapels fabriekaM kaas, f 40 17 st. boerenkaas, f 40 17 st. boerenkaas f 41 4 st. fabriekscommissie, f 42)4 22 st. boerencom- missie, f 46 totaal 6a stapels, wegende 50.087 kg. Handel goed. DELFT, ai Jilu. Boter Aanvoer 193/8 en xa/6 v„ zamen 3980 kg. Prijs f 1.701.95 Pcr kg. Handel vlug. HALFWEG, 21 Juli. Eierveiling. Aanvoer 11.000 st* kippen- f 5.66—6.50, eenden- f 4*705*25* Handel vlu^ NEDERLANDSCHE SCHEPEN. AMSTEL 21/7 Brunsbuttel gep. Trangsund n. Rotterdam, BATAVIER III 31/7 r-m. 3° Rott; I* Graves end. BERK 20/7 's midd. 13 u. Malta gep., Abu Zmlm» n. Rotterdam. BRUNSWIJK 21/7 Gibraltar gep. Rott. n- Bona. CALANDPLEIN 30/7 37o mijl W. y. Sally, Wabaat n. Rotterdam. COLTTO tg/7 Ouessant gep. Rosano n. Hamburg. COSMOPOLIET ms. 19/7 v. Hadersleben te Holtenaa CDE MARNE ms. 19/7 Korsör te Holtenan. HOFPLEIN 21/7 Kopervik gep. Rott. n. Narvik. KEILEHAVEN 20/7 v. Combelton te Liverpool. LEKHAVEN 20/7 v. Baltimore n. New York. MAASBRUG 20/7 v. Emden te Narvik. NOORD 21/7 Brunsbuttel gep. Kotka n. Rotterdam, I PROCYON 21/7 Udsire gep. Archangel n. Rotterdam. RIJN 20/7 Brunsbuttel gep. Wasa n. Rotterdam. SASSENHEÏM 19/7 Elseneur gep., Blyth n. Helsingfom* SEMIRAMIS 20/7 v.m. 8 u. 27 op 50 m. Z.W. v. Land's ENd gesign., Rouaan n. West-Indie. TRITO ao/7 v. Belfast n. Amst./Rott. WAAL 21/7 V. Pitea te Axelvik. WM. V. DRIEL Sr. 20/7 Sagres gep. Rott. n. Algiers WM. V. DRIEL Sr. 21/7 Gibraltar gep. Rott. n, Algiers WINTERSWIJK 20/7 Gibraltar gep., Genua n. Amsf WINTERSWIJK 20/7 Gibraltar gep. Almeria n. Duioü kerken. WOENSDRECHT Si/7 Lizard gep., Galveston n. Tim mes Haven. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ. AMSTERDAM 20/7 v. Callao n. Mollendo. ARES, Chili n. Antwerpen, pass. 31/7 v.m. 7 u. 30 VB* singen. CALYPSO (thuisr.) 19/7 nam. 7 u. 10 op 250 m. Z.W. Valentia gesign. DEUCALION 21/7 v. Spanje te Amst. EOS 31/7 v. Amsterdam te Rotterdam. KEBE 20/7 v. Santander n. Musel. ILOS 20/7 v. Barcelona n. Genua. NEPTUNUS 20/7 v. Genua te Livorno. NEREUS 21/7 v. Opcrto te Amsterdam. ODYSSEUS 20/7 v. Hamburg n. Amsterdam. SIMON BOLIVAR 20/9 v. Barbados n. Plymouth. KON. HOLL. LLOYD. EEMLAND 21/7 v. Antwerpen te Rotterdam. ORANIA (uitrpass 21/7 Dungeness. j KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. TASMAN 21/7 v. Sydney n. Singapore. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GIEKERK (uitr.) 20/7 v. Kaapstad n. Port Elisabeth, KLIPFONTEIN 21/7 v. Amst. te Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BURGERDIJK ai/7 v. New York te Rotterdam. EDAM, Rott. n. New Orleans 20/7 v. Coruna. LOCHKATRINB ao/7 v. Swansea n/d. Pacific kust, MAASDAM, New-Orleans n. Rott., 20/7 v. Coruna. MOERDIJK 31/7 v. d. N. Pacific, 1. v. Hamburg, te Rotterdam. NEBRASKA 17/7 v. Vancouver te Seattle. NIEUW-AMSTERDAM, Rot. n. New. York, pass, 19/7 Cape Race. ROTTERDAM, Rott. n. New York, 31/7 v Southampton HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. HOOGKERK (thuisr.) 19/5 v. Algiers. HOLLAND—OOST'AZIE LIJN. GEMMA (thuisr.) 20/7 v. Singapore. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. ALBIREO 21/7 v. Hamburg te Amsterdam. JAVA—NEW YORK LIJN. SOEKABOEMI, New York n. Java, ao/7 v. Port Said, ROTTERDAMSCHE LLOYD. BANDOENG, Londen n. Antwerpen, pass, 11/7 VH«e singen. SIANTAR (uitr.) 30/7 v. Genua. SLAMAT (thuisr.) pass. 31/7 Perim. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALUDRA (thuisr.) pass. ao/7 Ouessant. WAALDIJK (thuisr.) 20/7 v m. 8 u. 19 op too m. Z.W v. Land's End gesign. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. AUTOMEDON, v. Japan n. Rott., 20/7 te Penang. POLYDORUS, v. Amsterdam en Liverpool tt. Java, pan «eerde 20/7 Gibraltar. PRIAM, v, Liverp, n. Java, pass, 39/7 Perim.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6