i Buitenlandsch Nieuws. 5 Wat zal hij er mee doea NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad. Vrijdag 22 Juli 1927 FEUILLETON. GEM. BUITENL. BERICHTEN herriot en de leekenschool. st°p ^ie pijn' WT OPEN PLEKKEN kloosterbalsem GEMENGD NIEUWS. Komen de dierenparken in de mode? De Lemmer-boot aangevaren. Ernstige autobotsing tusschen Ommen en Hardenberg. KUNST EN KENNIS. Geen ongekookte melk! De Ned. Chemische vereeniging. FINANCIËN. Seminarie der Priesters van het H. Hart te Freiburg. KERK EN SCHOOL. LEGER EN VLOOT. Het oefeningseskader te Riga aangekomen. Na de onlusten t" Weenen, Woensdag heeft te Weenen de begrafe nis plaats gehad van de slachtoffers der onlusten. Er waren omvangrijke voorzorgs maatregelen genomen om een herhaling van dc ongeregeldheden te voorkomen en de dag had da.n ook een vrij rustig verloop. Alleen schijnt het op sommige plaatsen nog weer tot ecnigszins rumoerige betoogingen te zijn gekomen. Op het kerkhof zelf waren slechts een zeer beperkt aantal menschen toegelaten, hier zorgde de socialistische „Schutzbund" voor de handhaving van de orde. De communistische pogingen, om dc ar beidersbevolking weer opnieuw tot pro teststaking te bewegen, ziin mislukt, dit maal hebben de socialistische arbeiders aan hun eigen leiders gehoorzaamd. Na de verklaring van den bondskanse lier, dr. Seipel, aan de buitenlandsche pers vertegenwoordigers, is er nu ook een ver klaring verschenen van den socialistischen burgemeester van Weenen, Seitz. waarin deze nadrukkelijk ontkent, dat de gebeur tenissen van Vrijdag zouden zijn voorbe reid, maar waarin hij de schuld voor het gebeurde toeschrijft aan de poliiie, die „re deloos" van haar wapens zou hebben ge bruik gemaakt. De burgemeester erkent echter ook, dat onverantwoordelijke elementen dingen de den, die door dc georganiseerde arbeiders scherp worden afgekeurd. Biijkbaar had dus naar het oordeel van den burgemeester de politie welke overigens voor een aanzienlijk deel uit so ciaal-democraten is samengesteld van haar machtsmiddelen tegen deze onverant woordelijke elementen geen gebruik moe ten maken. Zoolang ze niet persoonlijk- werd aangevallen, had ze niet mogen schie tenwaarom zou men de misdadigers, die onschuldige voorbijgangers ten bloede toe mishandelden, die het Paleis van Justi tie in brand staken, de in dit gebouw be waarde archieven vernielden. in deze schocne bezigheden storen met politiege- weld? v Naar de beschuldiging van den burge meester, dat de politie zonder voorafgaan de sommatie van de vuurwapens zou heb ben gebruik gemaakt, zal echter zeer ze ker een onderzoek moeten worden inge steld. Uit een relaas van een ooggetuige in de „Nette Freie Presse" blijkt echter overtui gend, da.t de politie herhaaldelijk slechts waarschuwingsschoten loste en eerst toen deze geen resultaat hadden, haar vuur lager richtte. Kenmerkend voor de mentaliteit van de Oostenrijksche socialisten is ook het arti kel in de „Reichspost", elk denkbeeld van verzoening wordt afgewezen en kiassehaat en bitteren strijd tegen de burgerlijk- kapitalistische wereld worden gepredikt. Dit is zeker niet een mentaliteit, die Oostenrijk zal helpen om de moeilijke om standigheden, waarin la/ld en volk verkee- ten, te boven te komen. BERLIJN, 21 Juli. (V. D.) De teraardebe stelling van de te Weenen tijdens de onlus ten om het leven gekomen politiebeambten heeft hedenmiddag plaats. Uit het Britsche Lagerhuis. Bij de discussies in het Lagerhuis over de begrooting voor het departement van handel, vesligede Runciman (lib.) de aan- dachtop de besprekingen ter economische conferentie te Genève en vroeg welke hou ding de regeering aannam. Hii wees met name naar de eenparige aanbevelingen betreffende de tarieven en ded een beroep op de regeering, om hierbij de leiding te nemen en een der toonaan- gevers te worden in de nieuwe beweging vcor den internationalen handel. Het werd meer en meer duidelijk, dat de centrale mogendheden meer dan ooit se dert den oorlog gereed waren om samen te werken. De plaatselijke naijver was over- Cunlïffe Lister antwoordde, dat Britannie meer dan een ander land belang had b.j de ontwikkeling van den internationalen handeL Welke regeering ook aan het roer was, zit moest elke beweging verwelkomen, die de faciliteiten van dien handel uit breidde. Hij betoogde, dat de belangrijke verklaringen der conferentie door «Wie moesten worden gevolgd en dat deze da den niet zouden plaats vinden, mdien niet in elk land het besluit wérd genomen de beginselen der conferentie ten uitvoer .e 16 De" regeering hoopte, dat een diploma tieke conferentie zou worden gehouden, met het doel een conventie te sluiten no pens een verbod van invoerbeperkingen. Brittannië had zijn goeden wil getoond en het hoopte, dal zijn voorbeeld zou woe den gevolgd- De vervar.gfr g van Baldwin. In tegenstelling met het bericht zij ge meld, dat Austen Chamberlain, de minister van buitenlandsche zaken, Baldwin gedu rende diens reis als premier zal vervangen. Cburch.il zat de woordvoerder der re geering in het Lagerhuis zijn. De kwestie d*r kruisers. Lord Cecil 19 uit Genève in Londen te ruggekeerd. Hii verklaarde optimistisch gestemd te zijn ten aanzien van den afloop der conferentie. Er is niets dat op een af breking lijkt en hij hoopt binn enenkele dagen naar Genève terug te keeren. Typhusepidemie. In Zuid-west Kent doet zich een lichte epidemie voor van typheuse koorts, welke aan het gebruik van uit Nederland ge- importeerde sla wordt toegeschreven. Naar wordt beweerd is bij een analyse dezer groente de kiem der ziekte aangetroffen. Een herinnering aan oorlogsslachtoffers. LONDEN, 21 Juli. A.s. Zondag zal te Yperen de eerste steen worden gelegd ter stichting van de „Ypres Memorial School" ter herinnering aan de 342 Eton-studenien, die bij Yperen zijn gevallen in den groo- ten oorlog. Een overval. BERLIJN, 21 Juli, Naar de avondbladen uit Boedapest melden, is gisteravond laat de plaatsvervangende ministerpresident van Hongarije, Dr. Josef Wass, voor zijn woning overvallen door iemand, die hem met een stok een slag wilde toebrengen. Hij bevond zich in gezelschap van zijn secretaris, die er in slaagde den slag af te weren. De man ■werd aan de wacht overgeleverd. De motie ven, welke tot dezen aanslag hebben geleid, zijn niet bekend. Harry Domela op vrije voeten. BERLIJN, 21 Juli. Naar de avondbladen uit Keulen melden, is Harry Domela gisteren uit de gevangenis Klingelpütz ontslagen en be. vindt hij zich thans op vrije voeten. Ongeluk op de Brenner-spoorlijn, BERLIJN, 21 Juli (V. D.) Naar uit Lindau gemeld wordt, is op de Bodensee een boot, waarin zich een groot aanta! artisten uit Breslau bevond, omgeslagen. De operazan ger Volkmer en de echtgenoote van den operazanger Wörle zijn verdronken. Ongeluk op den Brenaer-spoorüjn, BF.RLIJN, 21 (V. D.) De bladen vernemen uit Rome, dat op de Brennerlijn bij Ora een goederentrein ontspoord en van een helling gestort is. De locomotief kwam in het wa ter van den Etsch terecht en explodeerde, waardoor tal van wagons vernield werden. Pe machinist werd op slag gedood, terwijl de stoker zwaar gewond werd. De schade bedraagt ongeveer een millioen lire. Nieuwe overstroomingen in Saksen. De zware regens der laatste dagen heb ben dc Zwarte Elster plotseling sterk doen stijgen. De rivier is buiten haar oevers ge lreden en heeft het gebied tusschen Hoyers- werda en Plessa overstroomd. De bevolking van Miickenberg en het omliggende bruin- kolengebied werd gealarmeerd en heeit een dijk opgeworpen om uitbreiding der over strooming te voorkomen. Door een nieuwe stijging van het water werden echter een aantal zandzakken weggespoeld, zoodat over een breedte van een kilometer een gat in den dijk werd geslagen. De stad Müken- berg ligt ten dcele onder water en de oogst is vernield. Het W. B. meldt nog. dat een pionieraf- deeling te Miickenberg is aangekomen om den verwoestendijk te herstellen. Het werk zal drie dagen duren. Nieuwe executies in Rusland. Uit Warschau wordt gemeld, dat de Gpoe van Charkow de laatste dagen in de Qj^ra- jine in het geheel 120 menschen stanC-Sch- telijk heeft doen doodschieten. De dood van den Rosmeen- schsn Koning. Het lijk van den koning is gebalsemd en in het slot Sinaja op een baar gelegd. Het zal per extrarein naar Boekarest wor den overgebracht en in het slot Cotroceni worder. geplaatst. In een communiqué over den dood des konings weidt gezegd: De algemeene toestand van den koning vs de laatste dageq tengevolge van oude kwalen, hartaandoeningen en longontste king, aanzienlijk slechter geworden. Gebrek aan eetlust, bloedarmoede, moeilijke adem haling belemmerden de werkzaamheid van het ban. hetgeen leidde tot een instorting, aan welker gevolgen de koning Ie 2.50 uur 's nachts in de armen der koningin stierf. Het leger heeft den eed van trouw aan afgelegd. Het legerbevrl te Boekarest hernieuwde de verordeningen betreffende den staat van beleg, welke sedert t925 voor dc uni versiteitssteden en het grensgebied gelden. Het parlement zal vóór de beëindiging van den koning geen nnuwe zitting meer houden. Het testament van deD koning. In het testament des konings hetwelk zal worden gepubliceerd tegelijk met ten brief aan den premier, geeft de koning nogmaals uiting aan zijn wil, dat ten volle de getroffen regeling voor de erfopvolging zal worden nageleefd. Wordt ex-kroonprins Carol in Frankrijk vastgehouden? BERLIJN, 21 Juli. Naar de „Lokalanzei- ger" meldt, heeft de Parijsche correspon dent van de „Daily Express" aan ziin blad gemeld, dat hij van betrouwbare zijde heeft vernomen, dat alle Fransche luchtvaart maatschappijen de aanzegging hebben gel. g-n, om ex-kroonprins Carol oncD* gee" beding een vliegtuig ter beschikking te stellen. De hooge Roemeensche persoonlijk heid ^ou hem hebben meegedeeld, dat Ca rol zijn abdicatie betreurt en gaarne thans zoo snel mogelijk naar Boekarest zou wil len gaan in de hoop, dat het volk zich aan z-ijn zijde zou scharen. De Roemeensche re geering zal dit echter onder alle omstandig heden trachten te verhinderen en 2a«r m zcu zij de Fransche regeering hebben ver zocht, het Carol onmogelijk te maken, Parijs te verlaten. Naar de correspondent meldde, achtte de Fransche regeering zich verplicht, dezen wensch te eerbiedigen en Roemenië zou nel als een bewijs van onvriendelijke gezindheid beschouwen, indien het niettemin Carol zou gelukken, Frankrijk te verlaten. LONDEN, 21 Juli. Bridgeman. de Eerste Lord van de Admiraliteit, diR uit Genève 's teruggekeerd te Londen, heeft heden een onderhoud gehad met marine-deskundigen, waarbij ook Sir Austen Chamberlain tegen woordig was. Morgen komt het kabinet bijeen. DE REVOLUTIE IN WEENEN. De sociaal-democratische burgemeester Seitz: „Wat zullen we er aan doen, dr, Sei- nel w i 1 nu eenmaal niet altraden. (Kikeriki.) De onrust in Nicaragua, Generaal Momjada, een vroegere mandant van de liberale troepen van Ni-a- ragua in den jongsten opstand,^ heelt ver klaard, dat generaal Sandino, die den aan val leidde tegen de Amerikaansche matro zen te Ocotal geheel verantwoordelijk moet worden gesteld voor den dood der driehonderd man zijner troepen, die wer. den gedood, nadat zij geweigerd hadden de wapens neer te leggen pn naar nun woning terug te keeren. De zaak Sacco-Vanzetti. Te Vera Cruz ontvangen berichten schrij ven den aanslag op Chapman, den Ame- rikaanschen consul te Puerto- exico, oe aan een anarchistisch protest tegen de be handeling van Sacco Vanzetti. De burgeroorlog in China, In de Chineesche situatie die steeds zoo bijzonder rijk aan verrassingen is,is weer eens verandering gekomen, lsjanh Rai Sjek en Tsjang Tso Lin zouden liet op een accoordje willen gooien en zouden met elkander eer wapenstilstand willen sluiten. De noordelijke troepen zonden hun op- marsch naar het zuidelijke die naar het Noerden staken en men zou lusclien het machtsbereik der beide aanvoerders een neutraal gebied laten, dat als afscheiding „11 moeten dienen. Wat van deze plotselinge toenadering de eigenlijke bedoeling is, valt niet uit te ma ken, maar in ieder geval wijst zij er op, dat de positie van Tsjang Kai Sjek, die al zoo overmoedig de verovering van het Noorden aankondigde, niet zoo bijster gunstig is. Hij wantrouwt den „christengeneraal" Feng, die eerst met Hankau heette te hebben ge broken en bereid zou zijn met Tsjang Kai Sjek samen te werken, maar wiens houding nu weer zeer verdacht is, en er op schijnt te wijzen, dat hij toch nog altijd een partij ganger der communisten is. Het zou een hopeloos beginnen zijn in dezen chaos een weg te willen zoeken; de Chineesche generaals wisselen van stand punt al naar hun belang hun ingeeft en niemand weet wat ze morgen weer zullen doen. Dc gebeurtenissen in China. LOMDEN, 21 Juli. Heden werd in het Lagerhuis de vraag gesteld ef de buitenland sche banken te Sjanhai onlangs ongemunt goud en zilver hebben verscheept naar Tientsin met een Britsche destroyer. Locker Lannson. onderstaatssecretaris vcor buitenlandsche zaken deelde in ant woord hierop mede, dat in het begin ven deze maand de autoriteiten van Nanking instructies hebben gegeven, dat vervoer van ongemunt edelmetaa niet mocht 'pleats vinden, zonder dat daartoe toestem ming was verleend door het ministerie van financiën van Nanking. Aan twee Britsche banken werd op den 12 en 13 Juli toestemming geweigerd om ongemunt zilver te vervoeren naar Tientsjin. In de verdragen is de vrije in- en uitvoer ven ongemunt zilver gegarandeerd. Het onwettige verbod, om zilver uit te vceren n.oar Tientsjin dreigde een ernstige financieele crisis in die haven tot gevolg te hebben, waardoor de belangen der Brit sche onderdanen ten zeerste in gevaar werden gebracht. In verband hiermede heeft de Britsche gezant een onderhoud ge* had met den Britschen hoofdcommendant, die bevel heeft gegeven tot vervoer van on gemunt zilver door Britsch schepen. Op den 20 Juli is hierop .behalve voor de beide genoemde banken, alsmede op ver zoek van den Japanschen gezant voor een Japansche bank tot het vervoer overge gaan, Noorsch schip geplunderd. Het Noorsche stoomschip „Solviekn", dat1 Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do witn it", door JOS. P. H. HAMERS. 118 Deze vader, Jasper Losely, heeft dage lijks omgang met de meest geduchte boeven van Londen. Hij schijnt een soort gezag over hen uit te oefenen. Hij leeft royaal voor iemand die in zulk een gezelschap verkeert en houdt de schurken in bedwang door zijn lichaamskracht en een moed, die men mij als buitengewoon heeft beschreven. Het schijnt, dat de ex-agent, die vroeger op last van Jasper Losely handelde niet door Jasper zelf was aangenomen, waardoor ee" man uit den fatsoenlijken stand, een zeke ren Poole. De agent meende dezen heer met de slechte reputatie van Jasper bekend te moeten maken en hem te zeggen, dat Het onvoorzichtig zou zijn, met zoo n mensch betrekkingen te blijven onderhouden, en nog minder gepast, hem te helpen om een jong meisje opnieuw onder het toezicht van zoo n individu te stellen." „Daarop, lady Caroline, werd de heer Poole aóó zenuwachtig en liet zich ZÓÓ ver- yeard over, zijn betrekking tot Jasper uit. dat de ex-agent achterdocht tegen Poole zelf begon te koesteren en het geheele ge val meedeelde aan een der chefs van zijn voormalige aideeling, door wien zij tot den zelfden man kwamen bij wien ik mij aan gemeld had. Maar de ex-agent, die, na zijn laatste bijeenkomst met Poole, alle verdere tusschenkomst geweigerd had, was toevallig op het spoor gekomen van de zwerftochten van onzen ouden vriend. c Gij zult u herinneren, mylady, dat tsofie ons eens verteld heeft van een schoenlap per, een zekeren Merle, bij wien zij c" haar grootvader een tijd gewoond hebben e*> over wien hij haar dikwijls met veel "^uk- baarheid gesproken had als van iemand die hem op weg had geholpen om haar terug te vinden en die bij dezelfde gelegenheid hem een bijzonder blijk van vriendschappe lijk vertrouwen had gegeven. Gij zult n levens herinneren, dat ik dien Merle r.iet kon v:nden Hij had het do.o verlaten. "at hier dicht bij was; zijn ambacht was in ver val geraakt, tengevolge van zijn manie, om de toekomt uit den loop der sterren te voorspellen. Hij was tot armoe vervallen zijn geringe have verkocht en bij was ver trokken, men wist niet waarheen, welnu onze cx-agcnt had vernomen, dat Merle in Norwick woande, waar hij zijn schralen kost verdiende met waarzeggerij uil een stuk kristal." „Ja, Sofia heeft mij van dien schoenlap per verteld, zei lady Montfort glimlachend „Het was onder zijn dak, dat zij Lionel Haughton het eerste gezien heeft 19 dezer uit Honkong op weg naar Saigon vertrok, is aangevallen door uit Honkong afkomstige zeeschuimers, die zich als passa giers voordeden. Zij verrasten de officieren en den kapitein, Rickard Gentoft, dien zij met een schot ernstig verwondden. Johnsen, de tweede officier bond een gevecht aan met twee der piraten, doch werd in den arm geschoten en overmand. De leider der rooversbende, die vloeiend Engelsch sprak, gelastte Konow, den eersten officier, koers te zetten naar de Biasbaai en dreigde alle blanke officieren te zullen dooden, jndicn de instructie niet werd uitgevoerd. Toen het schip in den Biasbaai aankwam, kwa men twee sampans langszij het schip en nam entwee kisten met gouden staven, ter waarde van twintig duizend dollar, over, evenals de eigendommen der passagiers. De piraten haalden ook den comprador van het schip en zes Chineesche passagiers, van wie éénj jongen van boord, waarna zij koers zeten naar de kust, waartoezij twee booten van het schip gebruikten. Toen de zeeschuimers vertrokken, merkten zij op: Julie kunt vragen om vliegmachines te sturen, doch zij zuilen ons niet vinden. DE HUSSFEESTEN TE PRAAG. Voor de derde maal werden op den van staatswege vastgestelden dag. den 5den Juli de Hussfecsten in Praag gevierd. Droegen de Hussfeesten in 1925 in hun op zet een Rome-vijandig karakter, ditmaal wa de goede wil der Tsjechoslowaaksche regeering duidelijk merkbaar om zooveel mogelijk alle conflicten te vermijden en het standpunt van het Vaticaan te eerbiedigen. Het heeft niets te beteekenen dat de Huss fecsten met de arbeidersolympiade in een groote manifetatie vereenigd werden. Het voornaamste is toch dat de feesten van alle officieel karakter ontbloot waren en noch op den burcht het presidentcnvaan- del wapperde, noch de regeering als dus danig aan de feesten deelnam. De aanwezi ge minister Dr Benesj, Peroutka en Najman evenals de kanselier Dr. Samat en de ge zant Dr. Krofta, werden uitdrukkelijk slechts als eerengasten beschouwd. Ook in de redevoeringen werd Huss alleen van nationaal en sociaal standunt uit verheer lijkt. Het ware zeker te wenschen dat het rus tige verloop van de huidige Hussfeesten er toe bijgedragen heeft om de kerkelijke verhandelingen gunstig te beinvloeden. Herriot stuurde aan alle prefecten een schrijven, ongeveer roet den volgenden in houd: „Gij kent alleen de heftigheid van den strijd die in sommige plaatsen tegen de lagere school gevoerd wordt. Ik wensch uitdrukkelijk dat gij alle bekendmakingen met de grootste opmerzaamheid nagaat, en mij daarvan steeds op de hoogste stelt. Opdat ik onze onderwijzers in hun dage- lijksch opvoedingswerk beter heipen kan, moet ik omtrent alle pogingen van onze tegenstanders zekerheid bezitten. Met de tegenstanders der school zijn hier natuur lijk de katholieken bedoeld, terwijl de be scherming behoevende onderwijzers de revolutionnaire socialistische volksverlei ders zijn. Maar de Katholieken zulien zich door zulke bedreigingen niet laten afschrik ken en ondanks alles de schoolpolitiek doorzetten die hun geweten hen oplegt. Onlangs poogden de socialisten eveneens in den Elzas op de leekenwetten terug te komen. Zij stelden een wetsontwerp voor, dat de scheiding van kerk en staat beoogde en tevens de leeken school in den Elzas. Maar daarvoor is de Elzas nog niet rijp. DROEVE STATISTIEK. Op 1 Januari 1927 had Frankrijk 404.606 verminkten (door den oorlog) aan ledema, ten, 235.884 gepensionneerden wegens longkwetsuren, 27.281 gekwetsten aan de oogen, waarvan 2585 blinden, 17330 gewon den aan de ooren, waarvan 4338 doof, 85a» verminkten aan het gelaat, 14502 gepensi onneerden wegens geeslesstoringen- In totaal 709.191 oorlogsslachtoffers, die ten laste van den staat komen. PERS-AGENTUUR VOOR DE KATHOLIEKE MISSIES. ROME. Bij de laaste algemeene verga dering van den generaalraad der pauselijke vereeniging tot uitbreiding des geloofs werd de nadruk gelegd op de noodwendigheid al le hefbooroen in beweging te brengen om in de groote behoefte der heidenenmissies te voorzien. Daarbij werd er op gewezen dat het dikwijls slechts onwetendheid is waarom de missieroepingen niet talrijker, de geestelijke en materieele ondersteuning der missies niet grooter is. Deze onwetend heid kan niet ander® uit den weg geruimd worden dan door de werkzaamste middelen, het spreekgestoelte en de pers. Deze be wijzen de beste diensten bij de versprei ding der kennis der missies. Dit veronder stelt echter een enge verbinding tusschen t moedrland en de missies. Zulk een middel gelooft men gevonden te hebben in de op richting van een pers-agentuur voor de ka tholieke missies. Daarom werd eenstemmig besloten de oprichting en de werking van zulk een agentuur in studie te nemen. Het zal den naam dragen van „Agenzia Fides" en voornamelijk ter inlichting der over de pauselijk werk der geloofsverspreding die nen. He zetel der „Angenzia Fides" zal de Propaganda Fide in Rome zelf zijn. Zij zal °P kosten der Propaganda wrken, maar zelf voor hare publicaties verantwoordelijk zijn. De „Agenzia Fides" zal aan de nationale directeuren van het pauselijk missiewerk op de volgende wijze materiaal leveren. L Berichten en photographiënl die niet enkel voor publicatie in missietijdschriften en Annalen bestemd zijn, maar ook voor de °verigc pers. 2. Studies over den tegenwoordigen toe stand der missies, hare religieuze en soci- ale Verhoudingen. Om het noodzakelijke correspondentie-1 materiaal te verzamelen, worden de bis- j schoppen en andere leiders van missies ver zocht voor het verzamelen, verwerken en opzenden van nuttig materiaal aan de Agen zia Fide te Rome zorg te dragen. Zij worden eveneens verzocht een bepaalden corres pondent te benoemen, die zich met de goed keuring zijner oversten, de medewerking van het missiepersoneel zal verzekeren. EEN MUSEUM TER NAGEDACHTENIS VAN PAUS PIUS X IN RIESE. Op initiatief van den tegenwoordigen po- desta van het stadje Riese wordt in het geboortehuis van den Zaligen Paus en groo- ten medebu'ger Pius X een museum inge richt. Het is bestemd om persoonlijke sou venirs en photografieën, geschriften en de Pius bibliografie te verzamelen. De zusters van den vereeuwigden Paus, zijn neef Mgr. Parolin, Kardinaal Merry lel Val, staats- scertaris van Pius X en verschillende an dere hooge persoonlijkheden hebben reeds hun medewerking toegezegd. Mussolini heefl aan de gemeente Riese toegestaan 't wapen van Pius X aan dat der gemeente toe te voegen. Thans reeds is de gemeente Rie se een pelgrimsoord voor alle vereerders van den grooten Paus der Hl. Eucharistie en der innerlijke kerkelijke hervorming. Het museum met de vele herinneringen aan Pius X zal den toevloed van pelgrims nog ver- meeredren. 'n NIEUW INTERNATIONAAL COLLEGE IN ROME. De orde der ongeschoeide Karmelieten heeft in Rome een nieuw internationaal col lege opgericht, dat bestemd is voor de stu denten der orde, die daar uit alie oorden der wereld zullen samen komen om er de wetenschap de- onvergankelijkheide wijs heid te putten. De inwijding vond plaats door den generaal der orde onder begeleiding van Z. Em. Mgr. Rotti. Zooals de nieuwe rector van het college verklnrrde wil het college de ordeleden van alle nationalitei ten daar verzamelen, terwijl het aan ieder zijn eigen nationaliteit laat, maar allen vcr- eenigt in de groote christelijke liefde. Sgt doorgeloopen plekken, smetten, de hin- dtriijke ongemakken bij warm weer. kan men voorkomen door de open plekken onmiddellijk met Akker's Kloosterbaiscm in te wrijven, wanneer hevig transpireeren of roodzien op de mogelijkheid van het optreden L AKKER'S der ^"doening duiden" Thans weer plannen voor een in de nabijheid van Rotterdam. Hagenbecksche dierenparken komen In de mode, want na de Wassenaarsche plan nen komt thans de heer C. N. A. Loos, eigenaar van het Restaurant Loos op het Hotplein te Rotterdam, met dergelijke ideeën. De ontwerpen zijn reeds gereed, de contracten geteekend en in 1928, het jaar der Olympische spelen, zal Rotterdam zijn dierenpark hebben. De heer Loos is namelijk eigenaar van het „Plaswyck-Park", dat zich door aan koop van belendende gronden thans uit strekt van Hillegersbcrg tot Schiebroek. De eigenaar is een groot dierenvriend. Reeds het vorig jaar was hij begonnen met een miniatuur-dierentuin. Dit jaar werd door aankoopen deze diergaarde uitgebreid, zoodat zij reeds een aardige collectie apen, kangoeroes, herten, uitheemsche vogels en zeeleeuwen omvat. Doch voor het volgend jaar wacht den Rotierdammers een verras sing. Met de firma L, Ruhe te Alfeld aan de Leine bij Hannover contracteerde de heer Loos voor aanleg en bevolking van een park voor wilde-dieren-in-den-natuur. De iirma Ruhe is zooals men weet, de groote concurrent van Hagenbeek. En 't is te ver wachten, dat deze baar best zal doen om zoo natuurgetrouw mogelijk een rots plateau te leggen en dit te bevolken met een collectie, geïmporteerd uit de binnen landen van Afrika. In September a.s. wordt een aanvang ge maakt met den bouw. Belangrijke schade. Het stoomschip „Amsterdam" (kapt. Jon ker) van de Groningen-Lemmer-Stoomboot Mij. dat Woensdagavond omstreeks acht uur uit Amsterdam naar Lemmer met pas sagiers cn goederen was werd omstreeks 8.30 uur in de nabijheid van de Oranjeslui zen aangevaren door hel ledige ijzeren tjalkschip „Zwaluw" (schipper H. Meinen waarbij de „Amsterdam" belangrijke schade aan haar deksalon werd toegebracht. De boot kon echter haar reis naar Lemmer voortzetten. Een persoon zwaar gewond; drie anderen bekwamen lichtere kwetsuren. Op den weg tusschen Ommen en Harden berg nabij „Dc Hongerige Wolf" is gisteren een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De heer De Vicq uit Nunspeet reed met een snel heid van circa 60 K. M. naar Hardenberg. In dezelfde richting reed de bespannen wa gen van den venter Bosch uit Ommen, die met zijn zoontje op den wagen gezeten was. De eigenaar van de auto chauffeerde set! en gaf signalen, dat hij wenschte te passee- ren. Tegelijkertijd gaf de venter een sein, dat hij een zijweg wilde inslaan. De bestuurder had thans geen tijd meert ora te stoppen, terwijl hij ook niet kon uit-j wijken. De venter reed links den zijweg lni waardoor de auto in aanraking met paard; en kar kwam. De wagen sloeg over den kopj en de inzittenden werden er uit geslingerde De heer De Vicq, zijn echtgenoote, een dame en twee kinderen, vielen uit den auto. De heer De Vicq kreeg hoofd- en arm- wonden, mevr. De Vicq werd aan de hals gewond, terwijl de dame een schouderwond bekwam; de kinderen bleven ongedeerd. De chauffeur, die naast den Heer De V. zat, geraakte onder den wagen bekneld. Ijlings toegeschoten menschen bevrijdden hem allereerst uit zijn benarde positie en brachten hem naar een nabijzijnde boer derij. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp uit Hardenberg ingeroepen. Deze was spoedig ter plaatse en men verbond eerst den chauffeur, die ernstig gewond bleek te zijn. Hij had een been en een arm gebro ken en gaf bloed op. Het gezelschap ver trok met een anderen auto naar Nunspeet, terwijl de chauffeur naar het ziekenhuis te Zwolle is overgebracht, waar hij ter verple ging is opgenomen en nader onderzocht werd. De carroserie van den auto is geheel vernield. De venter en zijn zoontje bekwa men geen verwondingen. Denk er aan, vooral nu het vacantie tijd perk is ingetreden, om op uitstapjes, fieta- ochtjes enz geen ongekookte melk te ge bruiken. Menig reiziger is aangetast ge worden door typhus door het drinken van zulke melk. Gezondheidsraad. De deelnemers aan het congres van de Ned. Chemische Vereeniging in verschillen de groepen hebben bezoeken gebracht aan de laboratoria voor microbiologie en plan- tenphysiologie en aan het arboretum, ook aan de Rijksproefstations voor zaadcontro- ie en voor vecvoederonderzoek te Wage- ningen. Na de gemeenschappelijke lunch, werden des midags excursies gemaakt naar de Kon. papierfabriek der firma Van Gelder Klonen te Renkum en naar de Arhemsche Fayen- cefabriek en het openlucht Museum te Arn hem. HET VLOEIBAAR HELIUM. Prol. Volske en prof. Keesom hebben de meting van de dialectische constante van vloeibaar helium, over welke prof. Keesom in zijn radiorede van 1.1. Maandag enkele mededeelingen deed, herhaald. Bij deze herhaling is geen voldoende bevestiging verkregen van de uitkomsten, die de eerste metingen in Juni opleverden, zoodat beide mededeelingen voorloopig achterwege zui len blijven. De proefnemingen zullen in de* volgenden cursus worden voortgezet Eerste hypothecaire geldleening. Wij vernemen, dat het Seminarie der Priesters van het H. Hadt te Freiburg i. Br. binnenkort een eerste hypothecaire 20- jarige 6)4 pCt. obligatieleening, groot 350.000 tot den koers van 97 pCt zal emiteeren door bemiddeling van „De Spaar- nebank Haarlem-Amsterdam. DE NOTEERING VAN BUITENLANDSCHE FONDSEN. Verschenen is het rapport ran de com missie tot onderzoek van da vraag, welke gedragslijn door de regeering het best zou kunnen worden gevoldg ten aanzien van het toelaten hier te lande van buitenland sche emissies en het toelaten van die emissies tot de officieele beursnoteering. PROVINCIAAL KAPITTEL DER P.P. CAPUCIJNEN. Den 13en September a.t. zal in bet Capucijnerklooster te Hertogenbosch het Provinciaal Kapittel der Paters Capucijnen gehouden worden. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht is het oefeningseskader, bestaande uit Hr. M.'s „Hertog Hendrik", twee torpedobooten en twee onderzeeboo ten, onder bevel van den schout-bij-nacht L. J. Quant, te Riga aangekomen. „Eenige weken geleden vervolgde George Morley heeft een oude, kreupele man met een hond, zeker de arme Sir Izaak twee dagen bij Merle te Norwick doorge bracht. Toen ik dit hoorde, ben ik gisteren er zelf heen gegaan, heb Merle opgezocht en hem gesproken. Hij zal ons wel kunnen helpen. Het is duidelijk dat Waife hem niet gezegd heeft dat hij Sofie en zijn vrienden tiaar zijn vijanden en vervolgers is ont vlucht. Want die onomkoopbare Merle, die in 't begin onvriedeiijk was, werd zachter gestemd, toen mijn oprechte genegenheid voor den vluchteling hem duide .ijk werd en nog zachter, toen ik hem vertelde, hoe be droefd Sofie was over de verdwijning van haar grootvader. We zijn gescheiden met deze belofte van zijn kant, 4at hij alles wilde doen om ons te helpen, als ik, óf Sofie zelf bij hem brengen kon wat na- turlijk niet gebeurt óf een briefje van haar dat hem, door de toespeling van de een pf andere omstandigheid uit den tijd toen hij onder z'n dak vertoefde en die aan haar en hem alleen bekend kon zijn, over tuigde, dat hij mij onvoorwaardelijk kon vertrouwen. „Tot zoover is dus ales goed. Maar nu heb ik nog meer te zeggen, en wel, over Sofie zelf. Terwijl we bezig zijn haar groot vader op te sporen, is het gevaar voor haar niet verminderd. Waife heelt u verteld, dat zijn zoon een deugniet, oen eerlooze ver kwister is, die Sofie, zocht niet uit vader lijke liefde, maar om als werktuig te dienen, om den heer Darrell geld af te persen. Stel u de uitwerking op haar voor, als de ver- metelde booswicht 'ns hier binnendrong en tot haar zeide: „Kom met mij mee, ge zijl ""in kind." Zijn we er wel geheel van dat zij niei uj{ een overdreven teerheid van geweten zich zou verbeelden, dat het haar plicht was hem te gehoorzamen en vo1" gen? Uoe verlatener zijn toestand is, des te e" kan zij het haar plicht achten hem ter rt)«e te slaan. Ik heb haar bestudeerd van haar kinsheid af Zij staat bloot aan iedere dwaling in haar oordcel, als zij het zich tot plicht rekent zich voor een andere, zelfs voor een goddeloozen schurk als haar vader is, op te offeren." „Maar", riep Caroline uit „die man kan niet zóó diep gevallen zijn, als ge meent. Ik heb hem in zijn jeugd gezien, met hem ge sproken cn hoopte hem te kunnen helpen in het werk der vergiffenis. Niets was er, dat toen zoo'n vreeselijke verdorvenheid in hem voorspelde. Hij mocht ijdel zijn, ver kwistend, zelfzuchtig, valsch zelfs. Ja, wèl was hij valsch. Maar toch, de booswicht dien gij beschrijft, kan niet dezelfde zijn als de vroolijkc geparfumeerde avontu rier met zijn fraai besneden gezicht, met w»en mijn ongelukkige vriendin het huis van haar vader ontvluchtte. Gij schudt het hoofd! Wat raadt ge mi) dan aan?'' „Uw eigen plan spoedig dcor te zetten, direct een poging te wagen om het arme kind rechtmatigen beschermer te verzeke ren, alle» aan te wenden wat er gedaan kan worden om haar voor gevaar te weerhouden van daden, waartoe de wanhoop hem drij ven kan; dit alles te beproeven door hem, wiens bekwaamheid alleen in staat is, Sofie builen alle vervolging en voor altijd in vei ligheid te stellen." „Maar gij vergeet, George, dat onze oude vriend mij gezegd heeft, dat hij bij zijn terugkomst in Engeland een beroep op den heer Guy Darrell gedaan heeft en dat deze geweigerd heeft hem te gelooven en er heeft bijgevoegd, dat, al werd de afkomst van Sofie bewezen, hij nog de tegenwoor digheid van het kleinkind van William Loseley niet onder zijn dak zou dulden." „Dat is waar, en toch hebt gij reden ge noeg om te hopen dat gij slagen zult, waar het den armen verstooteling mislukt is." „Ja, ik had gehoopt dat Sofie, als haar manieren beschaafd waren en haar opvoe ding voltooid was, als haar uitstekende aangeboren gaven op een wijze werden ont wikkeld, ook een hoogmoedige grootvader trotsch op haar kon zijn.ik had gehoopt, dat, wanneer zij dan als bij toeval met hem in aanraking was gekomen, zij z'n belang stelling zou wekken en dat, wanneer wij hare aanspraken op hem dan lieten gelden- hij die dan met vreugde zou erkennen, Maar de onverwachte terugkeer van Darrell naar Fawley, snijdt de gelegenheid daartoe af, ia gevonden had kunnen worde" °'s kij >n Londen gebleven wa». Maar nu plotseling cn als t ware met geweld ccn bloedver- wantschap te laten gelden, die zoo n man geloochend heeft, nog vo0r ^ij net lieve kind heeft gezien, wie zou dit durven hopen Op een goeden uitslag?" „Mijn lieve lady Montfort, wie beter dan gij?" „Wie beter dan ik? Iedereen. Guy Darrell zou zelfs geen brief willen lezen dien ik hem schreef." George zag haar verbaasd aan. Caroline had haar oogen neergeslagen en stond voor hem als het beeld ecner diepe smart. Einde lijk zeide hij langzaam: „Ik heb altijd wel vermoed, en mijn oom de kolonel ook, dat Darrell reden tot klagen had over uw moe4er. Misschien meende hij, dat zij niet voldoende gewaakt had over zijn dochter of geen bet re inlich tingen had genomen omtrent het karakter der gouvernante, die zij hem had aanbevo len en dat dit aanleiding heeft gegeven tot een vervreemding tusschen Darrell en uw moeder, die zich eenigszins ook tot u moest uitstrekken. Maar zulk een misverstand is gemakkelijk uit den weg te ruimen. Hij zou den ""eb die gij hem zoudt schrijven niet lezen. Kom, ik herinner mij nog als de dag dag van gisteren, toen ik bij mijn school kameraad, zijn zoon, logeerde welk een in vloed gij, toen nog een jong meisje op dien crnstigeri, werkzamen man had." "U 1® 1 Hep Caroline smartelijk uit; „maar dat was in de oude dagen, die nooit meer tcrugkeeren. Maar genoeg" vervolgde zij ongeduldig, „gij behoeft mij aan dit en nog veel meer, niet te herinneren. Maar nu George, durf ik, kan ik niet aan Guy Dar» ell schrijven." Wórdt yeryolgd. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9