Dit nuimr bestaat uit 20 bladzijden waaronder bet Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Voornaamste Nieuws Leekepreeken. Stadsnieuws. Ons wekelijksch beursbericht wordt op aanvrage gratis toegezonden. PIJLTJES 51ste Jaargang No. 16609 Aangiite naoel, op straffe van verüea -van alle rechten, geschieden ulieriijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Apotheekdiensten. Agenda 24 Juli Agenda 25 Juli LAWNTENNIS. De Haarlemsche Jeugd kampioenschappen. KANTONGERECHT. Doodelijk tram-ongeluk te Heemstede, Hoe lang nog? HAARL. ZWEMBOND. f? 6% J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, ATHLETIEK. De abonnementsprijs oea.-„agt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per p<xst per kwartaal bï' Vooruitbetaling 3 5S Bureaux: NASSAULAAN 49. .Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. tegen 'ongevallen ^erz^ke^'v^Mn ^r f 3000 Le\?nsUn^ Steele ongeschiktheid tot werken door f 75(1 bij een ongeval met f OC(l bij verlies ran een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f fl bij verlies v verzexerd voor een der volgende uitkeeringen I «TOU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I t»U.- doodelijken afloopI £3ü.' een voet of een oog duim of wijsvinger'- 3U been of arm 1 4U." andere vir vingesw 198. GERECHTIGHEID. Niets spreekt in het leven van een volk too .sterk als het gevoel voor recht. En in niets toont de afzonderlijke menscb, het Adams kind, zóó zeer zijn zwakheid en onbeholpen heid, als in het onvermogen om een onpar tijdig oordeel uit te spreken. Vandaar, dat het rechtsbewustzijn van een volk zulk een ingewikkelde factoor in het leven is; en, daar alle wetten, om levensvatbaar te zijn, door dat rechtsbewustzijn gedragen moeten wor den, en dus ook de rechtspraak afhankelijk is van de veranderlijke publieke meening, rien wij het vreemde verschijnsel, dat wel alle volkeren de geblinddoekte Justitia met de weegschaal in de hand als symbool in de gerechtshoven plaatsen, maar dat de ge wichten, waarmee men de godin wegen laat, overal verschillend zijn. De waarheid van deze stellingen wordt bewezen door de grcote processen, welke, vooral in onevenwichtige tijden, als wij nu beleven, de openbare aandacht voortdurend in spanning houden. Gelukkig het volk, zou men kunnen zeggen, dat geen gerucht makende processen kent. Het is een teeken, dat er orde heerscht in den Staat; dat in de overgroote meerderheid der burgers een rechtsbewustzijn is gevormd, volgens het welk onpartijdige rechters de overtreders van goddelijke en menschelijke wetten straf fen. Rumoer rond de rechtbank wijst op twee dracht, op sterk contrast in zeden en levens opvatting bij de burgers van één en denzelf den staat, op het gevaar van rechtsonzeker heid en partijdigheid van rechtspraak, een der ergste kwalen, welke een volk kunnen treffen. De oorlog heeft als een der bitterste na weeën den volkeren- en rassenhaat en het chauvinisme achter gelaten met de berech ting van zoogenaamde politieke misdaden. Toen het wapengeweld tegen den buiten- landschen vijand was gestaakt werd gerech tigheid tegenover de eigen medeburgers ge- eischt. Het vaderland was de afgod geworden, een god, die bloedige offers eischte. De recht banken waren de altaren, waarop staatslieden en hooge militairen, leeraren en publicisten evengoed als eenvoudige burgers geslacht offerd werden. Al wie in de dagen van der. oorlog een vriendelijk woord voor den vijand had over gehad, wie de bezettende micht niet bij voortduring grimmig had aangezien, werd beschuldigd als Vredesaanstichter en heel die oorlogszieke massa, welke óf wel in de loopgraven gestreden, óf wel met angst voor de afwezigen thuis had geleden, voelde zich bevredigd, wanneer de politieke recht bank weer een slappen minister, of een burgerlijken défaitist in den kerker wierp. Tot welke diep-zedelijke afdwalingen men komt, wanneer bij de rechtspraak de weg van de christelijke rechtsnormen verlaten wordt, toonde onlangs de Russische regee ring, welke uit louter wraak wegens den moord op een harer gezanten, twintig man nen en vrouwen, die om hun politieke over tuiging reeds vier jaren gevangen zaten, uit den kerker liet halen en doodschieten Zoo wordt de overheid, welke het gezag moet verzinnebeelden en de misdaad moet straf fen, zelf de laagste misdadigster: zij pleegt moord uit wraak. En zulk soort „gerechtig heid" wordt onder het lijdzaam toezien eener beschaafde wereld thans ook dag aan dag in Mexico uitgeoefend. Hoe afgestompt moet het gevoel voor recht, hoe geheel en al vertroebeld moet het rechtsbewustzijn van een volk zijn gewor den, wanneer averechtsche toestanden wor den geduld en zelfs worden toegejuicht, waarbij de wrekende macht de misdadiger is geworden en de veroordeelde zonder schuld is En toch is het rechtsgevoel een der sterkste instincten van den mensch. Wanneer het beleedigd is of zich ook maar beleedigd waant, is het in staat in ongetemde kracht zich te wreken. De geschiedenis kent tal van zulke voorbeelden van uitbarstingen van volkswoede over onrechtmatig geachte von nissen. En dezer dagen was de onmiddellijke aanleiding tot een revolutie in Weenen geen andere dan wrok over vrijspraak van eenige mannen, die in de oogen van duizenden op gezweepte roode partijgangers moordenaars waren. Vandaar dan ook, dat de woede zich poogde te koelen aan alles, wat met de justitie in verband stond. Met wellust werden stapels dossiers uit het gerechtsgebouw gehaald en tot een brandstapel opgehoopt en eerst toen de vlammen aan alle kanten aan den tempel des gerechts lekten, kwam er opluchting in de overkropte gemoederen. Rampzalig de gemeenschap, waarin de zeden en de levensopvattingen van groote volksdeelen zóó zeer uiteen loopen, dat tel kens weer een rechterlijk vonnis of de uit spraak van een jury voor evenvelen een be vrediging als een beleediging van het rechts gevoel is. En wanneer wij, zooals in Frank rijk, herhaaldelijk moordenaars en moorde naressen zien vrijspreken in zoogenaamde liefdesdrama's; wanneer wij de sensatielust van bioscopenjjen schouwburgen naar de publieke en gereserveerde tribunes der rechtzalen zien overgeplant, dan bekruipt ons vaak het gevoel, dat het met Recht en Gerechtigheid in deze maatschappij hoe langer hoe droeviger gesteld is. Toch behooren onpartijdig recht en rechts zekerheid tot de kostbaarste en onmisbaarste goederen van iedere samenleving. Waar de openbare gerechtigheid verzwakt en in onrecht ontaardt, wordt de maatschappij een hel. Hebben wij echter wel het recht e klagen over afuke'int van de rechtspraak, wanneer wij nagaan noe het met de rechtvaardigheid van ons eigen oordeel geste'd is Heeft de gretigheid, waarmee zoowel in de rechtszalen als in de dagbladverslagen de strafprocessen gevolgd worden ook niet dezen ondergrond, dat wij zelf weten, hoe moeilijk het is een zuiver en billijk, een inderdaad rechtvaardig oordeel te vellen en dat wij telkens weer als door een sportieve zucht gedreven, na gaan, hoe rechters en gezworenen zich in een netelig geval van hun taak kwijten? Hoe is het met de gerechtigheid onder ons gesteld? Geen dag, bijna geen uur gaat er voorbij of wij hebben gelegenheid de recht vaardigheid van ons eigen oordeel op de proef te stellen. Heel vaak wordt onze meening gevraagd, somtijds ambtshalve opgeëischt; meermalen nog staan wij met ons oordeel ongevraagd en ongeroepen klaar. Iedere nieuwe zaak krijgt onze critiek; en vooral iedere daad van onzen naaste wordt door ons gevonnist. Wij hebben dus gelegenheid te over om de moeilijkheden van een recht vaardig oordeel te peilen; wij zijn allen volleerd in de rechtspractijk Immers, rechter, spelen wij den geheelen dag. En welke is deze practijk Dat wij nooit iemand op enkele aanklacht veroordeelen? Dat wij altijd het hoor en wederhoor toe passen Dat wij nooit een vonnis vellen, zonder den beschuldigde zelf gehoord te hebben of ten minste de betrouwbaarheid en onfeilbaarheid der getuigen getoetst te hebben En hoe staat het met onze onpartijdigheid Maken wij ons, alvorens een oordeel uit te spreken, eerst vrij van alle vooringenomen he;d Of komt het ook voor, dat wij zonder onderzoek ons oordeel hard of zacht laten uitvallen, al naarmate dit voor ons of voor de vriendschap of den haat welken wij den beschuldigde toedragen, voordeeliger is En hoe staat het met onzen durf? Gaat onze gerechtigheid zóóver, dat wij een vriend op zijn fout en ongelijk wijzen, met evenveel moed als wij dit een vijand of een onderge schikte doen En wanneer wij moeten erkennen, dat het uitspreken van een rechtvaardig oordeel wel tot de moeilijkste zaken behoort, welke een mensch kunnen worden opgedragen en dat de meesten daarbij ten ergste falen, vol gen wij dan den raad van den schrijver der Navolging, die met zooveel wijsheid zegt Sla uw oogen op uw zelf en wacht U de daden van anderen te oordeelen. Want, laat hij er op volgen Bij het beoordeelen van anderen werkt de mensch vergeefs, dwaalt hij dikwijls en zondigt hij licht maar door zich zelf te oordeelen en te onder zoeken, doet hij altijd een vruchtbaar werk. Hadden wij meer eerbied voor de gerech tigheid en streefden wij naar meer zelfken nis, hoe veel voorzichtiger zouden wij zijn in ons oordeel over anderen „Slechts heel weinig menschen zegt de beroemde dominicaner pater Weisz zijn de eigen liefde zoozeer meester, dat zij zelfs ook maar vermoeden, welken sterken invloed het eigen ik uitoefent op hunne inzichten, overtui gingen, op hunne oordeelvellingen in zake personen, dezer bemoeiingen, pogingen en doeleinden. En algeheele zegepraal op het egoïsme, althans een onafgebroken krachtige strijd daartegen wordt vereischt tot een vol slagen onbevangen oordeel. Zooveel eigen liefde, zooveel vooringenomenheid. Omge keerd, zooveel onzijdigheid en onbevangen heid in het oordeelen, zooveel vooruitgang in het afleggen van zelfzucht. Hem, die de kunst verstaat geheel zonder vooringenomen heid te oordeelen, aarzel ik niet een halven heilige te noemen." Diepe wijsheid in weinig woorden In derdaad, hoe verder iemand in de deugd ge vorderd is, hoe voorzichtiger zijn oordeel over anderen. Groote deugd immers kan niet bestaan zonder vurige en oprechte naas tenliefde. En de liefde, de zuivere liefde veroordeelt niet, zoolang er nog twijfel blijft aan de schuld van anderen, zoolang er nog redenen tot verontschuldiging overblijven. Troostende gedachte tevens voor ons allen, wanneer wij ons verdiepen, in het probleem der Goddelijke gerechtigheid. Eén is er, die allen eenmaal zal oordeelen, rechters en koningen, zoogoed als ongeletterden en bede laars. En zijn oordeel zal strikt rechtvaar dig en onherroepelijk zijn. Deze overweging kan den zwakken en zondigen mensch som tijds beangstigen, maar boven dien angst uit stijgt de verheffende en sterkende gedachte, dat er bij alle onrecht en onrechtvaardigheid, bij alle valsche menschelijke oordeelen één gerechtigheid is, die niet falen kan en die Zonder aanzien des persoons recht spreekt, zoodat toch eenmaal de rechtvaardigheid zal zegevieren. En wie prijs stelt op een genadig oordeel voor zich zelf, die zij liefdevol in zijn oordeel over anderen. Immers dit was een oordeel over een publieke zondares uit den mond van den eeuwigen Rechter zelf haar zal veel worden vergeven, omdat zij veel heeft lief gehad. HOMO SAPIENS. onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van hel Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89% uur. rt. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo"' Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij. dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleen bibliotheek. - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat A. van Riemsdijk sl. F. Bakker 63, 36, 6—3. Jongensdubbelspel Afdeeling A: Finale: P. Dorhout Mees en A. van Riemsdijk sl. Ichuerr en van Renesse 62. 60. Meisjesenkelspel Afdeeling A.: Finale; D. Vuyk sl. L. over de Linden 61, 75. Afdeeling B: Finale: M. Wentholt sl. L. van Riemsdijk 46, 63. 63. Meisjesdubbelspel: Afdeeling A: D. Vuyk en L. van der Star sl. M. Wentholt en C. Brouwer. Gemengd dubbelspel: Afd. A.: Finale L. van Riemsdijk en A. van Riemsdijk sl. L. over de Linden en A. Hirschler 64, 6—2. RIME 1. Zondags en Woensdag* van 8 10 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverplcging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr, Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29. Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavudorp) Donderdags van -23 uur. R. K. Reclasseerlngsverecniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusvei eeniging. N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Üitsluitend Telef. 14141. De Zondags- en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: door de firma Gryseels Van Hees, Lange Veerstraat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Frans Halsplein 1. Tel. 11180 en de Bosch- en Vaart-Apotheek Boeken rodestraat 13. Tel. 13290. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVERFENIGING ZIJN GEDURENDE DE ZOMER MAANDEN GEOPEND: Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagavond van half 8 !ot 9 uur. Hagestraat 49. Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur. INTELLECT. SAMENWERKING. De plenaire zitting der Volkenbondscom- sie voor intellectueele samenwerking werd dezer dagen met een openbare bijeenkomst geopend, waarbij ;»rof. dr. Lorentz het ope ningswoord uitsprak. O. m. waren aanwezig mevr. Cury, Pain- levé, prof. Cindstein, Gilbert Murray. Prof. Lorentz werd wederom tot voorzitter ge kozen. R. K. HONGAARSCH KINDERCOMIT Vrijdag kwam hier aan een transport wet 43 Hongaarsche kinderen, die door de ver schillende pleegouders werden afgehaald. Daarbij is een zak met inhoud achterge bleven gemerkt: Kollar Anna. Deze kan worden teruggehaald Ver- spronckweg 105. ETALAGEWEDSTRIJD IN WEST- INDISCHE BANANEN. De firma M. Cortissos, importeur van West-Indische bananen, alhier, heeft een etalagewedstrijd uitgeschreven voor fruit handelaren hier ter stede. Voor de fraaiste etalages van West-Indische bananen wor den schitterende prijzen beschikbaar ge~ steld. De wedstrijd zal gehouden worden van 2330 JulL EXAMEN HOOFDAKTE. Geëxamineerd 8 vr. candidalen. Toege laten de dames: H. E. C. Bolweg van Am sterdam; A. Böse van Amsterdam. Den Hout Concert door de „H. O. V." in de tent half 3 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur. „Luxor-Teater" Bios joopvoorstelling 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Bevolkings bureau 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kunstzaal J. H. de Bois. Expositie van schilderijen door Charles Guérin tot 30 Juli a.s. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor De eindstrijdendag van de Haarlemsche Jeugdkampioenschappen is zeker niet °c minst seccesvolle geweest. Er werd alom gespeeld met een jeugdig vuur onze speel sters en spelers van de toekomst waardig- Hopen wij nu slechts, dat met de animo ook het spelpeil zal stijgen. Hiervoor >s echter de zoo hoog noodige concentratie noodig op het spel, bovendien concentra tie van spelers in groote clubs, waardoor contact met allerlei speltype mogelijk iSs In het hoofdnummer werd de finale ge" speeld tusschen A. van Riemsdijk en Bak ker. Eerstgenoemde won in drie sets. Langzamer slagen, maai iets meer bereke ning gaven hier den doorslag. Voor het overige verwijzen wij naar dc uitslagen: Jongensenkelspel Afdeeling A'.: Finale COOP. TUINBOUWVEREENIGING „EIGE NTUIN". De voorbereidingen voor de grenten-, bloemen- en vruchtentèntoonstelling, welke op 3 en 4 September a.s. in het Gebouw St. Bavo alhier zal worden gehouden, vorderen goed. De beide benedenzalen zijn afgehuurd. Ongeveer 46 leden der tuinbouwvereeni- ging hebben kennis gegeven aan de tentoon stelling tc zullen deelnemen. Vele en mooie prijzen, bestaande uit bloe men, planten, medailles, kunstvoorwerpen en gereedschappen, zijn beschikbaar gesteld of toegezegd. De leden beijveren zich om iets moois te leveren, voorzoover het weer zulks toelaat. Een substituut-grifiier staat terecht Voor den kantonrechter te Haarlem heeft een sustituut-griffier uit Amsterdam, die beschuldigd werd, bij het Rijksmuseum te Amsterdam met een auto met een snelheid van 1814 K.M. per uui te hebben gereden terwijl de maximum snelheid daar 12 K.M. per uur is, terecht gestaan. Daar rechter lijke ambtenaren in het arrondissement, via-ar zij zelf werken, niet vervolgd mogen worden had de Hooge Raad het kantonge recht te Haarlem aangewezen om deze zaak te berechten. De verdachte bekende. Eisch 4 boete. Verdachte betwistte evenwel de geldig heid van de betrokken artikelen der Am sterdamsche politieverordening. In art. 8 van de Motor- en Rijwielwet staat, dat de gemeentebesturen een maximum snelheid mogen vaststellen binnen de bebouwde kom van de gemeente; in art. 165 der algemeene politieverordening te Amsterdam wordt evenwel alleen gesproken van de kom der gemeente. Verdachte meent nu dat de Haarlemsche kantonrechter zol moeten be slissen, dat de Amsterdamsche politiever ordening zonder rechtskracht is. Schriftelijke uitpraak over acht dagen. HONGAARSCHE KINDEREN. Het R. K. Hongaarsch kindercomité zal a-s. Maandag een transport kinderen naar Budapest terugzenden. Uit Haarlem gaan een twaalftal kinderen terug met den trein van 16.26. Man doodgereden. Gisteren werd reeds gemeld, dat de heer G. door een droevig ongeval plotse 'mg om het leven is gekomen. Wij ver nemen hieromtrent nog het volgende: De besteller G. Goosens reed Donderdag middag op een driewielige transportfiets ntt de richting Bennebroek op het pad te genover het stadhuis te Heemstede. Hij week voor de tram, die uit de richting Groenendaal kwam naar links uit; rechts stonden boomen. Terwijl hij op de linker rails reed, naderde uit de richting Haarlem eveneens een tram, die den man aanreed. De heer G. kwam onder den tramwagen. Zwaar verminkt werd hij onder de tram ge haald en door de politie naar de Maria- Stichling te Haarlem vervoerd. De fiets was geheel vernield. s Nachts om 1 uur is het slachtoffer aan e verwondingen overleden, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen. De heer G. was éehuwd en 65 jaar oud. Het ongeluk gebeurde juist op den ver jaardag van de vrouw van het slachtoffer. - Het onderzoek in deze zaak door de po- llt,e is nog niet zoo ver gevorderd, dat mcdedeelingen over de eventueele schuld vraag gegeven kunnen worden. De heer Goosens was oud-voorziter der R-K. Kiesvereeniging en candidaat voor den Gemeenteraad. R-K. INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL TE HAARLEM. Huishoudkundigen: Bevorderd lot de 2e klasse: P. Droog; D. Lammers; E. Kraak- man; W. Zweerts. 2 Herexamens. Hulp in de Huishouding: Bevorderd tot H.e 2e klasse: A. Bakker; C. Captein; H. {"akkeldij; M. Frenken; E. Kuiper; B. van Leuven; C. Preyde;. M. Veïu; A. Nelis, voor- J^ardelijk. Getuigschrift „Hulp jn de Huis- houding" uitgegereikt aan: J. Albrechts; H. Goebergh; L. Driessen; C. Lammers; H, frozen; terwijl 1 leerlinge niet geslaagd is v°or dit getuigschrift. Costuumklassen: Bevorderd tot de 2e klasse: M. Bos; M. Duyn; J0 Giebels; A. Ro-ozen; C. Schaeckman; M. Schoen; Th. Steinholf en A. Zuidhoek, Bevorderd tot "e 3e klasse: A. Bakker, A. van Dijk, voor waardelijk; C. Eichhorn; J. Hendriks; L. Riewied; C. v. d. Veldt; G. Wolfshagen en H- v.a d. Bunt voorw. 1 niet bevorderd. DipIoma MCostuumnaaister" uitgereikt aan 'n. v. Bergen en Henegouwen; C. v. He- mert en M. v. Tongeren; erwijl 3 leerlingen niet geslaagd zijn voor dit diploma. Er gaat tegenwoordig wel bijna geen dag meer voorbij of de kolommen der dagbladen rapporteeren van hier en'daar uit heel het land verkeersongevallen, waarvan vélen he laas met doodelijken afloop gepaard gaan. Wij zouden haast willen schrijven, dat hun aantal gelijken tred houdt met de grootere perfectie van de auto's en motorrijtuigen, terwijl het tegendeel eerder zou verwacht worden. Maar de 4-wiel remmen, het roode stopsignaal, de verlichte handwijzers, de activiteit van verkeersagenten, dit alles blijkt niet in staat te zijn om de doodenlijst van den weg te verkleinen. De -wereld en de menschen jagen voort, steeds sneller en sneller; niemand wil achterblijven en dan eerst is men een auto- of motorrijder „pur sang" wanneer men altijd „voor" blijft. Maar niet altijd mag de schuld geworpen worden op de roekeloosheid oi onbekend heid van de bestuurders, de toestand van onze wegen is hier en daar helaas van dien aard, dat zelfs bij het betrachten van de noodige voorzichtigheid een ongeluk niet te vermijden is. Gelukkig toont de overheid voor ver schillende punten die het meest om verbete ring vragen, een open oog te hebben. Vooral voor de gemeenten is de zorg voor den weg een dikwijls drukkende zorg en wordt de begrooting juist voor die posten 't zwaarste aangetast. Onze wegen zijn nu een maal niet gebouwd op dit massa- en snel verkeer, dat wij tegenwoordig kennen en dat in den loop der tijden eerder nog toe, dan af zal nemen. Maar toch mogen op dit punt niet terwille van de bezuiniging de uitgaven zoo danig beperkt worden, dat de openbare vei ligheid dit moet ontgelden. De meeste ge meentebesturen zien dat gelukkig goed in en zijn op dit punt zeer diligent. Er zijn echter ook weggedeelten waar over de zeggingskracht en de zorg van het gemeentebestuur ontbreekt en waar het Rijk zijn plaats inneemt. Inverband hiermede moeten wij alle recht laten wedervaren aan de vele klachten die ons in dc afgeloopen week bereikten van de ingezetenen uit Hillegom, die in deze week werden opgeschrikt door twee zeer ernstige auto-ongevallen, die een doode en 5 zwaar gewonden eischten. De toestand van den weg daar ter plaatse is op zijn zachtst uitgedrukt werkelijk alles behalve in orde en dit reeds sins geruimen tijd. 't Zoogenaamde fietspad is door de werk zaamheden aan den weg een groote zand- massa geworden en voor het gebruik totaal ongeschikt. Menig fietser moet daar „stran den" en waar er geen maximum sneldheid is en de auto's en motorrijders met pijl snellen vaartvoortjagen, is de ernst van den toestand niet te onderschatten. De wijze waarop het Rijk daar werkt, is zonder meer bedroevend en eischt een oogenblikkelijkc verbetering, voordat meer dere ongelukken zullen plaats hebben, die onmogelijk langer kunnen uitblijven bij dezen toestand. Waarom wordt een gedeelte van den weg, dat in bewerking komt niet eerst afgemaakt, voordat met een nieuw gedeelte wordt aan gevangen? Er heeft zich daar zoo langzamer hand een hoogst gevaarlijke „zanderij" ge vormd. De gemeente staat in dezen totaal machteloos, zoodat het wel aanbeveling verdient, dat de autoriteiten, die in dezen toestand verbetering kunnen brengen, ge waarschuwd dienen te -worden en zonder uitstel de noodige maatregelen treffen. Wij herhalen daarom onze vraag: „hoe lang nog?" Zeker, ieder individu zal het zijne er toe bij moeten dragen, zooveel voor zich zelf als voor anderen om de veiligheid te bevorderen, maar de overheid zal op haar beurt en zooveel in haar vermogen is, hier toe moeten bijdragen. Wij hopen en vertrouwen dat het tragische gebeuren in dc voorbije dagen, een duidelijke aanwijzing moge zijn, dat hfer moet worden ingegrepen en wel spoedig. Op het oefenuur van den Raarlemschen Zwembond werd gisteravond de dames- wedstnjd Zignea IID. W. R. 11 gespeeld, die cp overtuigende wijze doo. Zignea werd gewonnen. Om ongeveer kwart voor achten wordt begonnen. Zignea is het eerst in den aan val, doch voorloopig weet de Wa'errat- ten-achterhoede doelpunten te voorkomen. Ook de Waterratten ondernemen onder leiding van mej. v. Norden eenige goede aanvallen, doch ook de Zignea-achterhoede laat zich niet passeeren. De Zignea achterhoede steunt en plaatst beter dan die van de Waterratten. Mej. Tijm weet dan ook uit een goed aangege- ven bal Zignea de leiding te geven. Zignea blijft nu voortdurend in den meerderheid en voor rust weet mej. Tijm nogmaals te doelpunten. 2—0. Na de rust wegen de partijen goed te- gen elkaar op, herhaaldelijk verkeeren eide goals in gevaar, doch het schieten is slecht. Langzamerhand wordt Zignea weer sterker en als een der Waterratten weet mej. Tijm voor de derde maal te doelpunten. Na nog eenige aanvallen breekt nu spoedig het einde aan. H. V. G. B. Ill—D. W. R. III 2-0. Na afloop van den dameswedstrijd bon den H. V. G. B. III en de Waterratten III den strijd tegen elkaar aan. Het was een zeer vlug gespeelden wed strijd, waarbij van beide partijen goed spel te zien werd gegeven. De H. V. G, B.'ers zijn het eerst bij den bal en al direct neemt Glate. Thuis on der schot, doch deze is weer uitstekend op dreef. De Waterratten ondernemen ook eenige goede aanvallen. De Vries in de voorhoede, wordt echter zeer gemist, het goede schot ontbreekt nu. Uit een mooi opgezette aanval weet Hcldrines uit een goed aangegeven bal van Glatz II. V. G. B. de leiding te geven. 10. De Waterratten komen nu iets meer in den aanval, doch Boon in het doel is ech ter uitstekend op dreef en weet de ern stigste aanvallen te weerstaan. Voor rust weet H. V. G. B. eohter uit een mooien aanval door Hoek de leiding te ver" grooten. 20. Na de rust is het spel van veel minder kwaliteit, de spelers raken zichtbaar ver moeid. De Waterratten zijn nu iets sterker, maar een schutter in dc voorhoede ont breekt. Er onlstaan wel gevaarlijke mo- HollandIn die door de lacht. De Fokker Vli is gisteravond te Neurenberg aangeko men en zet vandaag koers naar SchipboL -De Nederlandsche mijnindustrie; een overzicht ever de eerste helft van 1927. De twee eerste vrijstellingskaarten voor de wegenbelasting zijn uitgereikt aan de vo rige week opgerichte dorschcoöj>eratie U. A. „Boerenbeiang" te voormalig Sloten. De „Tjikandi" van dc Jeva-China-Japan- lijn is door een typhoon overvallen; de schade wordt geraamd op 50.000 dollars. Het ontzettend auto-ongeluk op den weg GroningenMeppel. Gisteren had onder enorme belangstelling de begrafenis der 5 slachtoffers plaats. Boven Emmen heeft zwaar weer gewoed. Een jongen werd door den bliksem gedood. 1 De Amsterdamsche Kamer van Koophan del heeft aan den raad van Ministers een adres gezonden inzake de beperking dei handelsbelemmeringen. Te Rotterdam heeft men ernstige alco hol-diefstallen ontdekt, die reeds gedurende 10 a 12 jaren 'n een der gemeentelijke zie kenhuizen werden gepleegd. ,.i v Frans Erens, bekend letterkundige, wordt heden 70 jaar. De Rijksbijdrage voor noodlijdende f»- meenten; er was een half millioen meer noodig dan de raming. l Het testament van Koning Ferdinand. De Engelsche Kabinetsraad heeft de po- litiek der Britsche delegatie op de Vloot- conferentie goedgekeurd. Het debat in den Wcenschen gemeente raad; kalm verloop. De financieele wet in het Engelsche La gerhuis in derde lezing goedgekeurd. '4c»-*" Barometerstand 9 uur v.m.; 754. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgea worden opgestoken om 9.33 en overmorgen om 9.32. menten, doch de kansen worden niet be- ntu. Ook H. V. G. B. zit niet stil, en onder neemt ook eenige aanvallen, doch ook hier is de schutter zoek. Als de scheidsrechter einde fluit, heef' H. V. G. B. gewonnen en waarschijnlijk hierdoor het kampioenschap der Heerenafdeeling behaald. Alleen het Delft-zevental kan nog in punten gelijk ko men met H. V. G. B. DE DELFT-ADSP. D. W. R.-ADSP. 1—1. Aangezien de tijd nog zeer kort was, werd besloten dezen wedsfriid slechts drie minuten zuiver spel te doen duren. Voor een adspirantenwedstrijd is dit dan ook lang genoeg. Voor rust weten De Waterratten door een mooien opzwembal van Jan Hemsber- (en de leiding te nemen. Na de rust wist de Delft al spoedig door Heerkens Thijssen gelijk te maken. Er ont spruit zich nu een aardigen strijd om de leiding, doch als de scheidsrechter tijd fluit, heeft geen der partijen meer weten te doelpunten. INT. ATHLETIEK WEDSTRIJDEN VAN A. V. 1923. Voor de internationale a Ihletickwedstrij den, die de A.V. 1923 Zondagmiddag a.s. in het Amsterdamsche Stadion zal geven, heeft alsnog ingeschreven de Noorsche kampioen op de middelafstanden Jörgensen, wiens uit komen in de 1500 M. zeer belangrijk be- Ico£t tc worden. Toch schijnt de 5000 M., het hoofdnummer te worden. Hierop toen starten de vier beste Hollandsche lange af- standloopers^ Jan Zeegers, Wolf, Klaasse en Gcrbrands, tegen de Duitsche recordhouders Walpert en Cohn. welke laatste Zaterdag j.l. te Berlijn 15 min. 3.2 sec. maakte (Ned. record 16 min. 3.2 sec.). Op de sprintnum mers is zeer grcote deelname: 84 inschrij vers op de 100 M. nationaal. In totaal staan ingeschreven 189 athleten uit 36 vereenigingen, waarvan de bekend- sten zijn: Moiver, Esthland; Jörgensen, Noorwegen; Walpert, Cohn, Zeutner, Mul ler, Schrocder, Masthoff, Gisecke, Mölle en Simon, allen Duitschland; Brochart, Zinncr, Moedbeed en Noel, allen België; Peeters, Kamerbeek. Knol, Spel. DP Boer, Salman. Blankers, Biihrman, gebr. Zeegers, Boten, Kempke's, Boot, Klaasse, Punia, Pasma, Schaab, Thesing en v. d. Zee, Nederland. De groote Hollandsche athleliekclubs Haarlem, Vlug en Lenig, A.V. 1923, P.S.V.. A.A.C., Quick en Trekvogels zijn door hun volledige ploegen vertegenwoordigd; andere als U:D.I„ te Werve en P.E.C., zonden hun beste krachten. De wedstrijd, die te 2 uur aanvangt en te kwart voor 5 geëindigd zullen zijn, staan onda;' ieiding van den voorzitter-kamprech ter W. Meyer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1