0 Heringa ¥nffirtdf,flaarlem ecf/r C*JZ'€UX€R Veertiendaags Beurs«0verzicht I- DE KKLEEDEN TE HUUR onze jaarlijksche „SPED JESDAG" ten bate voor de Tuberculose lijders. - BELEEFD vragen wij U bij het koopen vanllW Speldje „Her wonnen Levenskracht" ZEER MILD te gedenken. HETBESTUUR. Bliksembeveiliging HOFFMANN - Spoarne 42-44 voor hefsfoomenvanfennis- broeken en sportcostuums DE SPAARNE-BANK ÉLCK WAT WILS TREKJES. Programma. Ja' ECHTE CATZ-ROTTERDAMMER Gebotteld verkrijgbaar bij de N. V. Ramakers en van Berkutn Koudenhorn 54-56, Haarlem Een Haarlemsche afdeeling van de R. A. I. LOTTGERING Gr. Houtstraat 5a r| TELEF. 10771 Tentoonstelling. Haarlem/Amsterdam. Het motor-ongeval te Hillegom. No. 506 ■,/CN O's-? irCsSXit der H.O.V.-muziekuitvoering in den Hotst op Zondag 24 Juli 1927 des middags te half drie onder leiding van Willem Knikker. 1. Marche Lorraine, L. Ganne 2. Ouver ture „Le Roman d'Elvire", A. Thomas 3. Künsterleben „Walzer"., J. Strauss 4. Fantaisie „Samson et Dalila", Saint Saens. 5. Ouverture „Les Cent Vierges", C. Lecocq 6. Zwei Spanische Tanze, M. Moskowski7. La Corte de Granada, R. Chapi. de mod.ed.rank BU ATHLETIEK. Hij staal aan het eindpunt van den loopbaan. Uw eerste prijs is hij en hij is hetsjv» gaarne, omdat hij weet slechts verfrisschend en opwekkend, niet prikkelend, te werken. Hij is thans ook verkrijgbaar per flesch, voorzien van een wettig gedeponeerd zwart etiket, waarborg dal het mineraal-, soda- of spuitwater, al ol niet met suiker, werd vermengd met CATZ ZOON van PEKElA. GRONINGEN MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Het tpelatings-examen had plaats op 20, 21 en 22 Juli. Aangemeld 129 candidaten afgewezen en teruggetrokken 18. Toegelaten zijn op grond van hun di ploma's en rapporten of van het toelatings examen 89 nog onbeslist 22 candidaten. Toegelaten zijn reeds tot de af deeling Bouw- en Waterbouwkunde eerste studie jaar 23 candidaten t.w. W. H. Ambagtsheer, Amsterdam A. C. Asjes, Alkmaar J. D. G. Blankenstein, Amsterdam J. Brittijn, Winterswijk J. Bungener, UitgeestB. Daalder, Alkmaar, L. van Halm, Amsterdam H. Hesselink, EdamP. Holthuis, AmsterdamE. de Jong, Amsterdam J. H. Koster, Haarlem C. J. van Latum, Alkmaar P. A. de Lijster Haarlem G. J. Maaskant, 's Gravenhage J. G. Poederbach, Amsterdam R. v. d. Pol, Alkmaar F. H. Preyer, Alkmaar P. Rosenhart, Haarlem H. de Rijk, Am sterdam C. W. Schaling, Amsterdam S. Siegers, Alkmaar A. B. Wapstra, Zaan dam M. H. Wiersma, Bloemendaal. Tot de afdeeling Werktuigbouwkunde en Electrotechniek zijn toegelaten 48 candidaten t.w. F. J. H. Amsen, Haarlem J. Boerree, Haarlem J. F. v. d. Berg, Scheveningen C. Bolier, Haarlem J. C. Born, Haarlem H, J. Bots, Leiden J. Th. Brouwer, Haar lem A. J. Th. Bijvoet, Heemstede G. J. Daniels, 's Gravenhage J. E. Th. B, Driesen, HaarlemH. A. van Dijk, Haarlem J. Engelman, 's Gravenhage J. Chr. B. Faken, Haarlem; J. M. Goslings, 's Gravenhage G. J. M. Govers, Haarlem K. de Haan, Velsen J. Hardonk, Deventer J. Hendrich, Haarlem A. M. van Hooff, Haarlem H. F. de Jonge, Haarlem G. P. W. Koopman, Alkmaar D. M. R. Kroon, 's Gravenhage G. J. Krijgsman, DlftL. A. de Lange, Leiden; W. Levy, Haarlem L. Luyten, Haarlem J. Gmelig z. n. Meyling, Bloemen daal W. J. van Nispen, 's Gravenhage C. J. Perre, DelftJ. P. Posthuraa, Nijmegen J. M. van Proosdij, 's Gravengahe C. F. Reilingh, A. P. Riem-Vis, 's Gravenhage H. van Riesen, BloemendaalE. Ruyter, BloemendaalJ. Chr. Selier, Haarlem N. G. Sipman, Alkmaar W. B. F. Swart, en J. F. Varekamp, Haarlem J. A. A. Ver hoeven, 's Gravenhage W. L. Vervest, EindhovenJ. Verwaard, NijmegenJ. Veth, ZandvoortH. H. de Wal, 's Graven hage, P. Wielart, HaarlemW. Wisman, Santpoort. Tot de afdeeling Scheepsbouwkunde is toegelaten 1 candidaat, t.w. W. Fr. L. Stamer, te Haarlem. Tot de afdeeling Bouwkunde, «tweede studiejaar zijn reeds toegelaten Mejuffrouw J. f. 'Keegstra, Amsterdam J. F. Klein Schiphorst, Ha tlcixiJ. N'a nouty, A - sterdam Tot deafdeeling Weg- en Waterbouw kunde, tweede studiejaar, zijn reeds toege laten A. Addioks, Haarlem K. Flipse, Colijnsplaat J. C. Visser, Hoogerheide. Tot de afdeeling Werktuigbouwkunde, tweede studiejaar zijn reeds toegelaten M. P. Bakx, Bergen op Zoom J. Benne ma, Harderwijk H. H. {Iruyns, Hengelo (O.) R. Everwijn, Lochem B. J. A. Hoi- tingh, 's Gravenhage, A. Pomes, 's Graven hage J. v. d. Wetering, Rotterdam J. D Wiersma, Bloemendaal. Tot de afdeeling Electrotechniek, tweede studiejaar, zijn reeds toegelaten H. Groene wegen, Voorburg, J. H. Meeles, Deventer Tot de afdeeling Scheepsbouwkunde, tweede studiejaar is reeds toegelaten H. W Groeneveld, te Amsterdam. De herexamens zullen 6 Sept. e.k. plaats vinden. De aanmelding van leerlingen met theoretische vooropleiding blijft voorloopig opengesteld voorzoover zij zonder examen kunnen worden toegelaten. Tot 31 Juli e.k. kunnen leerlingen met een goed einddiploma math. H.B.S. met 5-j. c. nog tot de extra-klasse van het tweede studiejaar zich aanmelden. De lessen' voor deze extra-klasse nemen 1 Aug. e. k. een begin. CQOPERATIEVE HAARLEMSCHE GROENTEN- EN BLOEM BOLLEN VEILING W. A. HAARLEM. Het nieuwe Bioembollen-Veilingsgebouw aan den Kleinen Houtweg 16, zal op Woens dag 27 Juli a.s. des namiddags te half 3 uur worden geopend. PERSONALIA. Voor het Mulo-examen slaagden te Am sterdam W. Blankevoort en A. Ellen, al hier. Voor het examen boekhouden van de I van groote schoonheid geworden, voorwer- Vercenigde Leeraren en van „Mercurius" pen, die den schijn hebben uit dat breede EEN GEHEELONTHOUDRES LAND DAG. Op a.s. Zondag 24 Juli zal door de Noord- Hollandsche propaganda-Commissie van den Algemeenen Nederlandschen geheel-onthou- dersbond een landdag worden gehouden in het bosch van „Caprera" te Bloemendaal, daartoe welwillend door den eigenaar afge staan. De afdeeling Haarlem van den bond heeft een programma voor dezen dag opge maakt, hetwelk onder leiding van den heer J.J. Wikke Sr. zal worden uitgevoerd. Op het programma staan o.a. kinderzang van i het geheel-onthouderskoor „Nut en Genoe- I gen", directeur de heer J. Overhuis kinder- spelen door de jeugdclub der afdeeling Haarlem operette duo's en boeredansjes door het operettekoor „Nut en Genoegen" begeleiding door een trip onder leiding van den heer Jan Overhuijs. Het opwekkings woord zal worden gesproken door den heer J, Martinus. Het kinderkoor vertrekt om half 11 vanaf de groote Markt. slaagd enonze stadgenooten. de heeren B. Weber en A. A. van Woerkom. TREIN-OONGEVAL. Hedenmorgen had op het sationsemplace- ment te Amsterdam, bij het rangeeren, een ontsporing plaats, waaronder een Pullmann- wagen. De Iccomo iel stond naast de rails. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. SYMPATHIE VOOR HET FONDS „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Men schrijft ons,: De vele bloemenmandjes, die ieder jaar dienst doen op de speldjesdagen van „Her wonnen Levenskracht", hebben een be langrijke reparatie ondergaan. Ze zien er werkelijk weer keurig uit. Voor de aflevering van ruim 200 mandjes door de firma E. Bronstring Magazijn van Manden en Riet werk. Korte Houtstraat, komt zeker een woord van dank toe, voor de geheel belang- looze vervaardiging daarvan. Wel een bewijs van sympathie voor Herwonnen Levens kracht, dat de firma geeft. rhythme van de natuur geboren te zijn als stille bloemen. De allereenvoudigste voorwerpen, 'door deze beide menschen versierd zijn mooi om dat ze zoowel een eigenschap missen als wel één bezitter, die zooveel moderne kunstwer ken aankleeft of ontbreekt. In dit werk ont breekt namelijk de hoogmoed, en het is voortgekomen uit simpele liefde.die geen problemen kent, maar zich manifesteert door een algeheele overgave. Je krijgt bij de ornamenten van mevrouw Brongersma, vol bloemige motieven, het gevoel of de maakster de tijd en haar arbeid heeft uitgeschakeld, zich nooit bekommerde om de dag van mor gen en zich ook nooit afvroeg of „de men schen" het wel mooi zouden vinden. Ze ver langde blijkbaar niet naar de vreugde het werk [af te zien, ook niet naar de bewonde ring der kijkers, maar vond de vreugde in het werk zelf, dat haast biddend ontstaan schijnt. Wellicht zal noch het werk van Duijs noch dat van mevr. Brongersma, aan kunstnijverheidsverdwaasden voldoen, om dat het werk te weinig reclame-allures heeft, niettemin zal het den koopers, die den geest kennen waaruit deze arbeid geboren is, veel blijdschap geven. EEN MOOI VOORBEELD. Gisteravond ontving het bestuur van Herwonnen Levenskracht, van een haar ijve rige verkoopsters, een bedrag van ruim 18.dat door de huisgenooten, vanaf het vorige jaar, waarop speldjesdag werd gehou den, in een gesloten busje bijeen was gespaard Inderdaad een mooi voorbeeld. Mogen vele morgen volgen, en de collecte steunen. DE H.O.V. Nog slechst enkele dagen, dan moet de beslissing vallen. Zal Haarlem s burgerij het orkest iaten bestaan? Of zal dit door de onverschilligheid van te velen moeten ver dwijnen? Die vraag stelt het bestuur zich dagelijks, wanneer het bemerkt, dat het ver- eischte bedrag nog niet bijeen is. En op 29 Juli uiterlijk moet er zekerheid zijn. Beseft ieder goed dat werkelijk op dien dag een beslissing vallen moet, die gedu rende tal van jaren haar invloed zal doen gelden op het muziekleven der stad? Ig het geld niet bijeen, dan moet onher roepelijk de ledenvergadering tot ontbin ding besluiten. Is de 6750.er daaren tegen, dan gaat de H.O.V. een betere toe komst tegemoet. Want het is niet aan te nemen dat de Gemeenteraad, die thans oogenblikelijken steun beloofde, in het na jaar niet tot subsidieverhooging zal beslui ten. Immers, dan ware de nu toegezegde 7650.— eigenlijk wegegooid geld. Maar dan zijn ook de voortdurende geld zorgen voorbij. Dan behoeft het bestuur niét telkens meer te bedelen. Vóór het laatst dus! Laat de vereeniging niet in den steek. Indien ieder doet wat hij kan, komen we er, maar naders niet. Ook de kleinste bijdrage is welkom. Haar geeft; geeft spoedig. Nog slechts enkele dagen! 1 Gisterenavond werd een algemeene ver gadering van automobielhandelaren en ga ragehouders voor Haarlem en omliggende plaatsen definitief opgericht, de onderafdee- ling van afdeeling VÏI1 der vereeniging „De Rijwiel- en Automobiel industrie," kortweg genoemd de R. A. I. Het ledenaantal is plm. 30. Voorloopig breidt het werk der onderafdeeling zich uit over Haarlem, Schoten, Santpoort, Bever wijk, IJmuiden, Bloemendala, Zandvoort, Hillegom, Lisse, Hoofddorp en Halfweg. Meerdere onderafdeelingen worden opge richt. Een en ander heeft ten dole dezen handel 'hare verloren steunpunten terug te geven, ook door meer normale toestanden te gaan. scheppen en de belangen van de consument te behartigen- Door beide vooruitzichten zal het alge- meyen peil in dien handel in moraal niet anders dan kunnen stijgen. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren C. van Maren, voorzitter; W. E. Robbemans, secr.-penningmeester; J, J. Kim man, H. Beekman, C. van Berkhoven, J. W. Michielsen, J. J. Lansdorp, commissarissen. Bij de firmr Boskamp te Overveen wordt m tentoonst-IHng gehouden van sierkunst, HET SCHUURMAN-SCHIMMEL VAti OUTEREN-FEEST. Donderdag werd weder dit populaire schoolfeest door de leerlingen van de open bare scholen gevierd met een boottocht naar Alphen aan den Rijn. 's Morgens half acht kwamen 400 kinderen bijeen op de speelplaats van de scholen aan de Tempeliersstraat. De stoet werd geformeerd en onder de vroolijke tonen van de muziek en de vriendelijke be langstelling van het talrijke publiek, ging het nu naar het Z. B. Spaarne. Hier lagen bij de Bakkerstraat reeds twee booten van dé firma Bus te wachten. Na enkele minuten kon de tocht beginnen en onder luid gejubel van kinderen en belangstellenden ging het nu zuidwaarts. Het heerlijke zomerweer en de uitmuntende versnaperingen verhoogden de feestvreugde en zoo bereikte men te half twaalf Alphen. Een gezellige optocht bracht hiér afwisse.ing, tot na een uurtje de booten weder werd bereikt, net op tijd om een buitje te ontvluchten en beschutting hiervoor te vinden In de beste stemming werd de tocht voortgezet en te half vijf Haarlem weder be reikt, waar een groot aantal ouders en be kenden de booten stonden op te wachten. Nog een laatste versnapering bij hetafstappén, glundere gezichten, gejuich eh vreugde, ver welkomingen, en ieder ging weer zijns weegs, voldaan en gelukkig Waarlijk, het is een echte, leuke dag voor allen geweest. Een woord van dank aan den heer T. Pronker, di recteur van de firma Bus, die ook dit jaar we der de booten beschikbaar stelde op zoo gun stige voorwaarden en daardoor meewerkte om honderden kinderen een prettigen dag te bereiden EEN PAARD OP HOL. Gistermiddag te half drie reed een loop(?j jongen met zijn fiets tegen het paard van den bakker P. Pols uit Haarlemmermeer aan Het paard stond voor den wagen hoek Nieu we GroenmarktZijlstraat. Het paard schrik te hevig én zette meteen de galop- er in rich ting Gr. Markt, waar het net voor het Stad huis door een voorbijganger werd gegrepen. Het bleek, dat een gedeelte van het tuig stuk was, doch verder was er niets beschadigd. Dit laatste mag wel een wonder héeten daar er aan beide kanten van de Zijlstraat eenige auto's stonden en nog eenige voertuigen, waar evenwel het paard tusschendoor ma- 1 noeuvreerde. cor Fr. Duijs en mevrouw een vervaardigd Brongersma. De allereenvoudigste dingen, zooals sim pele pillendoczen, borsteltjes, kiezelsteenen en kartonnen bandjes zijn door deze beide kunstenaars, die het zeker niet zoeken in een breed pompeus gebaar, maar in oprechte, haast contemplatieve zelfverdieping, dingen ARB. MUZIEKVER. „EXCELSIOR." Door bovengenoemde Muziekvereeniging s besloten geworden om aan de leden der Nederl. Vereen, van Spoor- en Tramweg personeel, van welke organisatie de muziek vereeniging een onderafdeeling is, op Zater dag 30 Juli een concert aan te bieden in den tuin van het Brongebouw. LUXOR THEATER. Een mésalliance is altijd een dankbaar onderwerp geweest voor het opbouwen van tooneelstukken en het in elkaar zetten van films. Daarmede kan men het publiek zoo heer lijk treiteren, door het mogelijke paartje eerst „stapel" te maken en dan een oude heer in den vorm van een papa er tusschen te schuiven. Hoe geraffineerder zoo'n oude baas dat doet, hoe meer het publiek den lust bedruipt den wreedaard een draai om zijn ooren te geven. Meestal zijn dit soort filmen een zwaai geforceerd drama waarbij je niet alleen de oude heer, maar het heele gezelschap op oorzwaaien wil tracteeren. „Das Süsse Madel" is echter een radicale uitzondering, een echt pittig Weensch ding wat stormenderhand het publiek voor zich wint. Alles is even frisch en prettig gebonden en al komen er omdat het nu eenmaal hoort bij scheidende geliefden, de tranen op de prop pen, geen mensch wordt er weeïg van, om dat het namen van spuitwater zijn. De uit stekende opnamen, welke nergens, wat je noemt zijn uitgebuit, vervolmaken het ge heel zoodat wij wel gelooven dat deze film door de Luxor-bezoékers met smaak zal worden gesavoureerd. De speciaal voor deze film, welke naar de bekende operette van denzelfden naam werd vervaardigd, gecomponeerde muziek wordt op meer dan uitstekende wijze uitgevoerd. Alleen zou het „invallen" op het juiste oogen- blik aangenamer werken en nog meer vol doening schenken. Eenige geestige vóórfilms, die nu eens werkelijk op dit bijvoegelijke naamwoord aanspraak kunnen maken prepareeren voor de „Schlager" terwijl het Hollandsche Luxor nieuws van „Polygoon" actualiteiten van eigen bodem brengt. De modefilm geeft diverse fraaie toiletten voor de dames te zien, welke costuums bij uitstek voor kou-vatten, longontsteking en dergelijken geschikt zijn. Enfin, we zullen maar denken, voor het raadsel „vrouw" is nog geen antwoord ge vonden. R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. De leden van de R. K. Middenstandsver- eeniging waren gisterenavond in de boven zaal van De Kroon in vergadering bijeenge komen ter behandeling van het wetsont werp op de winkelsluiting én van het werk tijdenbesluit voor winkels en kantoren. Na opening door den heer P. van Tele- ring met den christelijk groet releveerde deze wat gedaan is sinds de laatste verga dering, welke voor een halt jaar gehouden werd, en onderstreepte vooral de groote propaganda-actie waardoor het. ledental verdubbeld is. Spr. deelde mede dat pogingen zullen worden aangewend om te komen tot een centrale van R. K. sociale vereenigingen in Haarlem, ter vervanging van het plaatse lijk comité der K.S.A. dat verdwenen is. Na voorlezing der notulen werden met enkele geestdriftige woorden van den voor zitter de nieuwe leden geinstalleerd. In de vacature R. J. C. M. Schlatmann werd tot bestuurslid gekozen de heer H. Th. Fibbe, die de functie van secretaris zal vervullen. De voorzitter feliciteerde het het nieuwe bestuurslid met zijn verkiezing De heer Chr. Jansen hield vervolgens een inleiding over de genoemde voorontwerpen van wet. De aanleiding tot het indienen van deze ontwerpen ligt in de Arbeidswetgeving van 1919. De toenmalige minister van Ar beid, mr. Aalberse, achtte toen niet den tijd gekomen om het deel der arbeidswet dat het-winkelbedrijf omvat in practijk te brengen. Min, Slotemaker de Bruine acht het gunstige tijdstip wel gekomen, Spr. ried aan tegenover het ontwerp een zoo breed mogelijk standpunt in te nemen. Regeling van winkelsluiting is in het belang van den werknemer, maar ook van belang voormaatschappelijke en economische positie van den middenstander. Het kan niet steeds voortbestaan dat een deel der werknemers verstoken blijft van de voor- deelen der arbeidswetgeving. De twee groote peilers van het ontwerp zijn de algemeene Zondagsluiting en op werkdagen sluiting om 8 uur, Zaterdags om 4 uur. Men heeft begrepen dat doorvoering van algemeene Zondagsluiting onmiddellijk on doenlijk is. Er zijn daarom overgangs palingen en uitzonderingen gemaakt, n.l. voor apotheker, verkoop van melk, lunch rooms, restaurants e.d. en stationskiosken sigarenwinkels, fruitwinkels, banketbak kerszaken enz. zullen dut op Zondag get lo ten moeten zijn. Spr. betoogde dat sluiting van bovenge noemde zaken op groote bezwaren stui:, evenals van andere zaken van aan bederf onderhevige artikelen en ontwikkelde de beteekenis van de sluiting voor andere zaken. Zij die uit godsdienstige overwegin gen 's Zaterdags hun zaak sluiten, mogen op Zondag de winkels geopend houden tot 12 uur. Uitzonderingsbepalingen zijn ge maakt en opzichte van sommigen periode als St. Nicolaas, Kerstmis e.a. Aan het sluitingsgebod is door den wet gever ook een ventverbod verbonden; zelfs moeten na sluitingstijd automaten voor siga retten, bonbons enz. buiten werking ge steld worden. Ten opzichte van het werktijdenbesluit merkte spr. op dat niet mag gearbeid wor den door het winkelpersoneel na half negen s avonds; iedereu dag moeten er twee rust- Medegedeeld d-vor DE REACTIE IN DE RUBBERMARKT. Het vreemde feit doet zich voor, dat, ter wijl de aanvoeren en voorraden rubber ver geleken bij het begin van 1927 kleiner zijn, de commodity noteering belangrijk is terug- geloopen, hoewel de vraag naar het product sedert begin 1927 onverminderd moet wor den geacht. De rubberpool zat met dure voorraden, zoodat haar leden en begunstigers zeJcer niet van deze instellingen het benoodigde heb- - ben betrokken, daar zij goedkooper op de perioden zijn, wekelijks een grootere rust-j0pen markt terecht kunnen. De meening ligt tijd enz. Het principe is: 9 uur pr dag en dus voor de hand, dat de aankoopen weinig 50 uur per week. In 1919 waren deze tijden resp. bepaald 10 en 55 uur; spr. noemt dit onbegrijpelijk. De aandacht werd ook gevestigd op de mogelijkheid van verscherpte concurrentie, in verband met den verplichten halven vrijen dag, tusschen zaken met en zonder personeel. Spr. toonde aan dat ook het belang van den consument hier in het oog moeten hou den gehouden, in verband met enkele uren van den dag waarop de cliënt het best den winkel kan bezoeken. Indien het winkelbedrijf gevoerd wordt door kinderen van den eigenaar, valt deze niet onder het Werktijdenbesluit, wel is dit het geval wanneer een vreemd personeel lid in dienst is. Na de inleiding van den heer Chr. Jansen die hartelijk werd toegejuicht, was er ge legenheid tot gedachtenwisseling. Spr, verwachtte, dat voor banketbak kerszaken en dergelijke, uitzonderingsbe palingen zullen worden gemaakt. Waar de gemeentelijke verordening be paalt, dat Zaterdagavonds om 10 uur geslo ten wordt, mag deze regeling blijven be- De Zeer Eerw. Heer Rector Kok uitte zijn vreudge over de talrijke opkomst en hoopte, dat het krachtige leven, waarvan de vereeniging blijk heeft gegeven, voora lot uiting mocht komen in een voortdurend trouw vergadeébezoek en spoorde de leden vooral aan deel te nemen aan de retraite». De kascommissie— bracht verslag uit van haar onderzoek der bescheiden van den Penningmeester. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten met den Christelijken groet. Omtrent de lustrumviering te Haarlem Dinsdag 13 September wordt de Centrale Raadsvergadering gehouden in de boven zaal van De Kroon, 's avonds 8 uur, a'2e_ meene reünie der feestgangers. Woensdag 14 September is de groote feestdag. Des morgens 10 uur-wordt in de Kathedraal een plechtige H. Mis opgedragen en de toe wijding aan het H. Hart vernieuwd. Van half twaalf tot 1 uur divrse excursies vanuit de Kathedraal; deze excursies worden georga niseerd door de V. V. V. en de Ver. tot Verfraaiing van Haarlem. Om 1 uur lunch in de verschillende restaurants, voor logies e.d. is een hotelcommissie gevormd dpor de heeren Brinkmann, Versteegh (Royal) en Reitzma (hotel de Leeuwerik). Om half drie vindt de plechtige herden king plaats in de Gemeentelijke .Concert zaal, die waarschijnlijk opgeluisterd zal worden door de tegenwoordigheid van Z. D. II. Mgr. Aug. Jos. CalHer, Bisschop van Haarlem. Redevoeringen zullen worden uit gesproken door oud-minister mr. P. J. M. Aalberse en den Belgischen minister van Staat v. d. Vijvers; orgelspel enz. Om 4 uur gezellig samenzijn, 6 uur officieel diner bij Brinkman en om 8 uur feestavond in de Gem. Concertzaal. Er worden ongeveer 1200 lustrumgangers verwacht. THEATER DE KROON, „Kussen is geen zonde" heet het op de aanplakbiljetten van het Theater de Kroon en als je dat leest, dan denk je al gauw „Nou, zoo'n uitspraak is toch wel een bee tje.... wabliefMaar als je dan in de ge zellige Kroon-zaal zit komt Xenia Dësnis je daar op het witte doek laten zien, dat het heusch wel waar kan zijn, wat daar op de aanplakbiljetten staat, al zal het daarom nog niet altijd en voor iedereen waar wezen. „Kussen is geen zonde is een aardige vroolijke film, luchtige kost, ja, maar geen verkeerde, die men zpu moeten ontloopen Er komen een aantal grappige situaties in, wat iedereen natuurlijk zal vinden, als we alleen maar zegen, dat er een helschegra- vin in optreedt, die zich, om de liefde te winnen van hemw van wien ze houdt ls ka mermeisje uitgeeft. Wat tot allerlei zonder linge toestanden aanleidisg geeft, die door de hoofdpersonen uitstekend worden gespeeld Het bijprogram bevat een dolle film „De Orkaan", een van die gooi-en smijt-films, die het 'm gewoonlijk wel doen; een aller mooiste film: „Waarom de kameel een bult heeft", half gespeelde, half 'teekenfilm en een zeer mooie natuur-opneming van het leven onder de Papocas en andere wilde volken. verminderd zullen zijn; misschien zijn enke len uit de markt gebleven onder invloed der anti-restrictie-campagne, doch van ingrijpen den aard kan zulks o.i. moeilijk geweest zijn. De lage prijzen moeten dus door het aan gaan van baisseposities ontstaan zijn. De rubberpool kan hiertoe niet op directe wijze hebben medegewerkt, daar het onaan nemelijk is, dat zij haar dure voorraden te gen lagere prijzen op de markt zoude wer pen. Wel kan veilig aangenomen worden, d.at zij de anti-restrictiecampagne krachtig in de hand werkte, om bij dalende rubberprijzen haar gemiddelde te kunnen nivelleeren, ten einde haar voorraden daarna in een stijgen de markt successievelijk van de hand te doen; niet voor niets heeft dit college zijn levensduur verlengd tot October. De antl-restrictie-campagne moet slechts als een chauvinistische Amerikaansche geste worden beoordeeld, van welker effect bais siers gaarne partij trokken. Het is alleen vreemd, dat ook de Europeesche en daar onder zelfs de Nederlandsche onder invloed dezer campagne kwam, terwijl meerdere bla den ernstig twijfelden aan de handhaving van liet restrictiestelsel en pessimistisch bleken over de technische markt-positie en daar over dikwijls uit Amerikaansche bladen on juiste gegevens publiceerden. In dit verband is het goed nog eens den nadruk op de volgende feiten te vestigen. le. Het is onjuist dat de productie yan ge regenereerde rubber over 1927 zal toene men; experts op dit gebied nemen aan dat deze het quantum van 1926 zal bedragen. Waar het totale rubberverbruik over 1927 eacht wordt met 10 pet. toe te nemen, zal iet gebruik van genegenereerde rubber dus proportioneel kleiner zijn. 2e. Het aantal bandenalleveringen over het eerste halfjaar 1927 is grooter geweest dan in de overeenkomstige periode van 1926. In een vorig bericht hebben wij zulks reeds met cijfers toegelicht. 3e, Het is ondenkbaar, dat een zeer klei ne minderheid in Engeland het pleit voor afschaffing van het restrictiesteisel zou winnen, daar dit immers een aanzienlijke vermindering van het nationale inkomen zou beteekenen en dit ten gunste van Amerikaansche afnemers. 4e. De cijfers der automobiel-industrie over het eerste halfjaar toonen eenige ver mindering, hoewel met uitzondering van Ford alle fabrieken een verhoogde produc tie aangeven. Zooals bekend zal'zijn, bouwt Ford zijn fabrieken om ter fabriceeiftrg van zijn nleuwwagentype de „Edisotr*»Six", welke binnen enkele maanden ter markt verwacht kan worden, waarna de produc tiecijfers van de geheele industrie een be langrijke toename moeten boeken. 5e. Nog altijd is een prijs van 95 ct. per pond rubber voor producenten voordeelig te noemen. 6e. Uiteindelijk zijn èn producenten èn bonafide-koopers gebaat bij vastere prij zen, daar de meeste rubberfabrikanten op zeer veel hoogere prijzen ingekocht heb ben (men denke aan de groote vóórverkoo- pen van velen onzer producenten aan de General Rubber Cy), zoodat de tegenwoor dige noteeringen voor hen slechts verliezen op voorraden.beteekenen, 7e. Baisseposities komen d« technische situate der markt uiteindelijk slecht ten goede, daar deze toch eens afgewikkeld moeten worden. Bovenstaande gegevens resumeerend ge ven wij houders van goede rubberwaar den in overweging zich niet te spoedig van hun papieren tegen afbraakprijzen te ont doen daar de goed geoutilleerde onderne mingen nog zeer mooie resultaten kunnen boeken, terwijl de prijsvorming van het product tenslotte gereguleerd wordt door de wet van vraag en aanbod en niet blij vend door manipulaties kan worden bein- vloed. Men verzocht ons het volgende te wil len mededeelen in aansluiting op ons be richt omtrent het op j.l. Woensdag onder Hillegom plaats gehad hebbende motoron geval. Niet de werklieden der gemeente met behulp der politie hebb. ende motor met zij span tot stilstand gebracht, maar de ser geant G. Haase, van de school-compie mo- tordiensf te Haarlem, heeft den bestuurder gelast te stoppen. De politie was eerst ter plaatse eenige tijd nadat het ongeluk gebeurd was. Steunt! MORGEN Dag van spanning, Ja, ze liggen weer te wachten. Vijftig Honderd 'k Weet het niet. 'k Durf niet naar 't getal te vragen, 't Smartgetal, Dat zoo verdriet. Ja, ze liggen weer te smachten, Vijitig Honderd Of nog meer Of 't voor veel van hente laat is, Dat weet Onze Lieve Heer. Ja, ze liggen weer te wachten Och, dat Angstige geduld.... Nieuwe hoop rijst in die harten. Wordt nu straks Hun wensch vervuld Ja, ze liggen weer te wachten, Of de blijde Boodschap komt Kunt ge 't aanzien, dat hun vreugd-kreet Door uw traagheid Weer verstomt Lieve lezer, als ge even Maar die smachtenden Kondt zien.... Geen seconde zoudt ge aarz'len En ge deedt 'n greep Voor tien Kom dan mee en ziedie moeder Hebt ge zelf Uw moeder nog..»*? Wat een moeder is, zoo zorgzaam En zoo trouw, dat Wéét ge toch? Zie die moeder.... zie haar tranen.... Kunt ge Moeder-tranen aan? Heeft ge, toen uw moeder schreide, Onverschillig Daar gestaan Zie de moeder daar verlangen Naar 't beloofde Zonne-Iand Zie den rozenkrans daar kralen Door haar smalle Witte hand. Biddend staart ze naar haar kinders En ze houdt zich Dapper goed.... Zij toch hoeven niet te weten, Dat het Moeke-hartjé bloedt Angstig rekent, angstig vraagt ze, Angstig telt ze Uur en dag. Och als z' eind'lijk maar eens veilig In het Sanatorium lag O, dan zou ze gauw genezen Voor haar kind'ren En haar man. Is er één gezin te vinden Waar men moeder Missen kan Zie die moeder.... honderd moeders En blijf voor hun Smeeken doof.... Neen, dan zoudt g'u zeker schamen Voor uw eigen Eerlijk geloof. 1 Zie dat teere, witte kindje, Zijn uw Kinderen gezond? Sloeg de ziekte van uw liev'ling In uw hart Geen wreede wond Kind'ren, bloemen, blijde bloemen In den hof Van God, den Heir. Wie, of wat, of hoe ge zijn moogt, t Kwijnen van zoo'n Bloem doet zeer? „Moesje, zal ik beter worden Moesje, heb je Nou verdriet Moesje, wanneer mag ik heengaan is stout.... Zegt het niet. Moesje, luister nou es even Waar is nou die Mooie tuin, Waar de zon m'n witte snoetje Rood maakt, Rood en lekke bruin Kwam vandaag die heer vertellen, Dat ik naar die Tuin gauw mocht Als er morgen heel veel speldjes Door de menschen Zijn gekocht? O, dan zal ik vrees'lijk bidden, Dat er morgen Op de straat Enkel lieve menschen loopen En dat niemand Overslaat. Lieve Heertje, maak nou morgen Alle menschen Braaf en goed Geef ze heel veel centjes mee maar, Lieve Heer, dan Bent U zoet." Zie die klein".... honderd kleinen In den greep van Maaier Dood En 'i bedrag, dat gij wilt geven, Wordt wel dubbel Nog zoo groot. Dennenlucht en zonne-warmte Degelijk voedsel, Goede rust. Dat alleen kan hen genezen, Dat brengt kracht En levenslust. Roomsche mannen, Roonische vrouwen Roomsche jong'ling, Roomsche maagd, Niet de mensch is 't, die u morgen Voor uw Evenmenschen vraagt. Het is God, Die U gezond liet.... Om te toonen Hem dien dag, Dat ge 'n schat, door Hem geschonken Wel weer eens Waardeeren mag I Ziet ze smachten. Ziet ze wachten.... Geeft1 God geeft u Het re^u Langzaam sterven Ofgered zijn. 't Antwoord Morgen is 't aan U 1 G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2