LOTTGERING CHEQUE.K0ERSEN Heringa Wuthrich, Haarlem voor DEKENS F. B. A. Van Steenbardt Carré, f Nieuwe Haarlemsche Courant Amsterdamsche Beurs laatste Berichten - Beurs-Overzicht Veertiendaags Centrale Verwarming AAN ONZE LEZERS t Een Haarlemsche afdeeling van de R. A. I. Tentoonstelling. ••••••••••••Hl BURGERLIJKE STAND. IJMUIDEN. OVERVEEN. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen De Spaarne-Bank, Haarlem 101% 101J 100%. 257f 172 167 A 168" 167 332 111* 119J 450 931 125% 150 170 1 324J 220 1 3461 295f 238 295 149 190 1141 78 73f 41 61 b 97f 228 1 1801 169| 1871 498 449 2501 460 de Spaarne-Bank, Haarlem (PER radio;. Telegraphisch Weerbericht DE 3PAARNE-BAN? Haarlem/Amsterdam. AFGELUISTERD. HEEMSTEDE. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Het toelatings-examen had plaats op 20, 21 en 22 Juli. Aangemeld 129 candidaten afgewezen en teruggetrokken 18. Toegelaten zijn op grond van hun di ploma's en rapporten of van het toelatings examen 89 nog onbeslist 22 candidaten. Toegelaten zijn reeds tot de afdeeling Bouw- en Waterbouwkunde eerste studie jaar 23 candidaten t.w. W. H. Anibagtsheer, Amsterdam A. C. Asjes, Alkmaar J. D. G. Blankenstein, AmsterdamJ. Brittijn, WinterswijkJ. Bungener, Uitgeest B. Daalder, Alkmaar, L. van Halm, Amsterdam H. Hesselink, Edam P. Holthuis, Amsterdam E. de Jong, Amsterdam J. H. Koster, Haarlem C. J. van Latum, Alkmaar P. A. de Lijster Haarlem G. J. Maaskant, 's Gravenhage J. G. Poederbach, Amsterdam R. v. d. Pol, Alkmaar F. H. Preyer, Alkmaar P. Rosenhart, Haarlem H. de Rijk, Am sterdam C. W. Schaling, Amsterdam S. Siegers, Alkmaar A. B. Wapstra, Zaan dam M. H. Wiersma, Bloemendaal. Tot de afdeeling Werktuigbouwkunde en Electrotechniek zijn toegelaten 48 candidaten t.w. F. J. H. Amsen, Haarlem J. Boerree, Haarlem J. F. v. d. Berg, Scheveningen C. Bolier, Haarlem J. C. Bom, Haarlem H. J. Bots, Leiden J. Th. Brouwer, Haar lem A. J. Th. Bijvoet, Heemstede G. J. Daniels, 's Gravenhage J. E. Th. B. Driesen, HaarlemH. A. van Dijk, Haarlem J. Engelman, 's Gravenhage J. Chr. B. Faken, Haarlem J. M. Goslings, 's Gravenhage G. J. M. Govers, Haarlem K. de Haan, Velsen J. Hardonk, Deventer J. Hendrich, HaarlemA. M. van Hooff, Haarlem H. F. de Jonge, Haarlem G. P. W. Koopman, Alkmaar D. M. R. Kroon, 's Gravenhage G. J. Krijgsman, DlftL. A. de Lange, Leiden W. Levy, Haarlem L. Luyten, Haarlem J. Gmelig z. n. Meyling, Bloemen daal W. J. van Nispen, 's Gravenhage C. J. Perre, DelftJ. P. Posthuma, Nijmegen J. M. van Proosdij, 's Gravengahe C. F. Reilingh, A. P. Riem-Vis, 's Gravenhage H. van Riesen, BloemendaalE. Ruyter, BloemendaalJ. Chr. Selier, Haarlem N. G. Sipman, Alkmaar W. B. F. Swart, en J. F. Varekamp, Haarlem J. A. A. Ver hoeven, 's GravenhageW. L. Vervest, EindhovenJ. Verwaard, Nijmegen J. Veth, ZandvoortH. H. de Wal, 's Graven hage, P. Wielart, HaarlemW. Wisman, Santpoort. Tot de afdeeling Scheepsbouwkunde is toegelaten I candidaat, t.w. W. Fr. L. Stamer, te Haarlem. Tot de afdeeling Bouwkunde, tweede studiejaar, zijn reeds toegelaten Mejuffrouw J. F. Keegstra, Amsterdam J. F. Klein Schiphorst, Haarlem^; J. Mannoury, A - sterdam Tot de afdeeling Weg- en Waterbouw kunde, tweede studiejaar, zijn reeds toege laten A. Addioks, HaarlemK. Flipse, ColijnsplaatJ. C. Visser, Hoogerheide. Tot de afdeeling Werktuigbouwkunde, tweede studiejaar zijn reeds toegelaten M. P. Bakx, Bergen op Zoom,; J. Benne- ma, HarderwijkH. H. Bruyns, Hengelo (O.) R. Everwijn, Lochem B. J. A. Hoi- tingh, 's Gravenhage, A. Pomes, 's Graven hage J. v. d. Wetering, Rotterdam J. D. Wiersma, Bloemendaal. Tot de afdeeling Electrotechniek, tweede studiejaar, zijn reeds toegelaten H. Groene- wegen, Voorburg, J. H. Meeles, Deventer. •Tot de afdeelifig Scheepsbouwkunde, tweede studiejaar is reeds toegelaten H. W. Groeneveld, te Amsterdam. De herexamens zullen 6 Sept. e.k. plaats vinden. De aanmelding van leerlingen met theoretische vooropleiding blijft vo rloópig opengesteld voorzoover zij zonder examen kunnen worden toegelaten. Tot 31 Juli e.k. kunnen leerlingen met een goed einddiploma math. H.B.S. met 5-j. c. nog tot de extra-klasse van het tweede studiejaar zich aanmelden. De lessen voor deze extra-klasse nemen 1 Aug. e. k. een begin. COÖPERATIEVE HAARLEMSCHE GROENTEN- EN BLOEMBOLLENVEILING W. A. HAARLEM. Het nieuwe Bioembollen-Veilingsgebouw aan den Kleinen Houtweg 16, zal op Woens dag 27 Juli a.s, des namiddags te half 3 uur worden geopend. PERSONALIA. Voor het Mulo-examen slaagden te Am sterdam W. Blankevoort en A. Ellen, al hier. Voor het examen boekhouden van de Vereenigde Leeraren en van „Mercurius" slaagd enonze stadgenooten. de heeren B. Weber en A. A. van Woerkom. DE H.O.V. Nog slechst enkele dagen, dan moet de beslissing vallen. Zal Haarlem's burgerij het orkest laten bestaan? Of zal dit door de onverschilligheid van te velen moeten ver dwijnen? Die vraag stelt het bestuur zich dagelijks, wanneer het bemerkt, dat het ver eischte bedrag nog niet bijeen is. En op 29 Juli uiterlijk moet er zekerheid zijn. Beseft ieder goed dat werkelijk op dien dag een beslissing vallen moet, die gedu rende tal van jaren haar invloed zal doen gelden op het muziekleven der stad? Ia het geld niet bijeen, dan moet onher roepelijk de ledenvergadering tot ontbin ding besluiten. Is de J 6750er daaren tegen, dan gaat de H.O.V. een hetere toe komst tegemoet. Want het is niet aan te nemen dat de Gemeenteraad, die thans oogenblikelijken steun beloofde, in het na jaar niet tot subsidieverhooging zal beslui ten. Immers, dan ware de nu toegezegde 7650.eigenlijk wegegooid geld. Maar dan zijn ook de voortdurende geld zorgen voorbij. Dan behoeft het bestuur niet telkens meer te bedelen. Voor het laatst dus! Laat de vereeniging niet in den steek. Indien ieder doet wat hij kan, komen we er, maar naders niet. Ook de kleinste bijdrage is welkom. Haar geeft; geeft spoedig. Nog slechts enkele dagenl Gisterenavond werd een algemeene ver gadering van automobielhandelaren en ga ragehouders voor Haarlem en omliggende plaatsen definitie! opgericht, de onJerafdee: ling van afdeeling VIII der vereeniging „Dè Rijwiel- en Automobiel industrie," kortweg genoemd de R. A. I. Het ledenaantal is plm. 30. Voorloopig breidt het werk der onderafdeeling zich uit oVer Haarlem, Schoten, Santpoort, Bever wijk, IJmuiden, Bloemendala, Zandvoort, Hillegom, Lisse, Hoofddorp en Halfweg. Meerdere onderafdeelingen worden opge richt. Een en ander heeft ten dole dezen handel hare verloren steunpunten terug te geven, ook door meer normale toestanden te gaan scheppen en de,,belangen van de consument te behartigen. Door beide vooruitzichten zal het alge- meyen peil in dien handel in moraal niet anders dan kunnen stijgen. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren C. van Maren, voorzitter; W. E. Robbemans, secr.-penningmeester; J. J. Kim man, H, Beekman, C. van Berkhoven, J. W. Michielsen, J. J. Lansdorp, commissarissen. Bij de firma Boskamp te Overveen word een tentoonstelling gehouden van sierkunst vervaardigd door Fr. Duijs en mevrouw Brongersma. De allereenvoudigste dingen, zooals sim pele pillendoozen, borsteltjes, kiezelsteenen en kartonnen bandjes zijn door deze beide kunstenaars, die het zeker niet zoeken in een breed pompeus gebaar, maar in oprechte, haast contemplatieve zelfverdieping, dingen van groote schoonheid geworden, voorwer pen, die den schijn hebben uit dat breede rhythme van de natuur geboren te zijn als stille bloemen. De allereenvoudigste voorwerpen, door deze beide menschen versierd zijn mooi om dat ze zoowel een eigenschap missen als wel één bezitter, die'zooveel moderne kunstwer ken aankleeft of ontbreekt. In dit werk ont breekt namelijk de hoogmoed, en het is voortgekomen uit simpele liefde.die geen problemen kent, maar zich manifesteert door een algeheele overgave. Je krijgt bij de ornamenten van mevrouw Brongersma, vol bloemige motieven, het gevoel of de maakster de tijd en haar arbeid heeft uitgeschakeld, zich nooit bekommerde om de dag van mor gen en zich ook nooit afvroeg of „de men schen" het wel mooi zouden vinden. Ze ver- langde blijkbaar niet naar de vreugde het werk af te zien, ook niet naar de bewonde ring der kijkers, maar vond de vreugde in het werk zelf, dat haast biddend ontstaan schijnt. Wellicht zal noch het werk van Duijs noch dat van mevr. Brongersma, aan kunstnijverheidsverdwaasden voldoen, om dat het werk te weinig reclame-allures heeft, niettemin zal het den koopers, die den geest kennen waaruit deze arbeid geboren is, veel blijdschap geven. HET SCHUURMAN-SCHIMMEL VAN OUTEREN-FEEST. Donderdag werd weder dit populaire schoolfeest door de leerlingen van de open bare scholen gevierd met een boottocht naar Alphen aan den Rijn. 's Morgens half acht kwamen 400 kinderen bijeen op de speelplaats van de scholen aan de Tempeliersstraat. De stoet werd geformeerd en onder de vroolijke tonen van de muziek en de vriendelijke be langstelling van het talrijke publiek, ging het nu naar het Z. B. Spaarne. Hier lagen bij de Bakkerstraat reeds twee booten van de firma Bus te wachten. Na enkele minuten kon de tocht beginnen en onder luid gejubel van kinderen en belangstellenden ging het nu zuidwaarts. Het heerlijke zomerweer en de uitmuntende versnaperingen verhoogden de feestvreugde en zoo bereikte men te half waalf Alphen. Een gezellige optocht bracht hier afwisse.ing, tot na een uurtje de booten weder werd bereikt, net op tijd om een buitje te ontvluchten en beschutting hiervoor te vinden 1 In de beste stemming werd de tocht voortgezet en te half vijf Haarlem weder be reikt, waar een groot aantal ouders en be kenden de booten stonden op te wachten. Nog een laatste versnapering bij hetafstappen, glundere gezichten, gejuich en vreugde, ver welkomingen, en ieder ging weer zijns weegs, voldaan en gelukkig 1 Waarlijk, het is een echte, leuke dag voor allen geweest. Een woord van dank aan den heer T. Pronker, di recteur van de firma Bus, die ook dit jaar we der de booten beschikbaar stelde op zoo gun stige voorwaarden en daardoor meewerkte om honderden kinderen een prettigen dag te bereiden EEN PAARD OP HOL. Gistermiddag te half drie reed een loop(?) jongen met zijn fiets tegen het paard van den bakker P. Pols uit Haarlemmermeer aan Het paard stond voor den wagen hoek Nieu we GroenmarktZijlstraat. Het paard schrik te hevig en zette meteen de galop er in rich ting Gr. Markt, waar het net voor het Stad huis door een voorbijganger werd gegrepen. Het bleek, dat een gedeelte van het tuig stuk was, doch verder was er niets beschadigd. Dit laatste mag wel een wonder heeten daar er aan beide kanten van de Zijlstraat eenige auto's stonden en nog eenige voertuigen, waar evenwel het paard tusschendoor ma noeuvreerde. ARB. MUZIEKVER. „EXCELSIOR." Door bovengenoemde Muziek vereeniging is besloten geworden om aan de leden der Nederl. Vereen, van Spoor- en Tramweg personeel, van welke organisatie de muziek- vereeniging een onderafdeeling is, op Zater dag 30 Juli een concert aan te bieden in den tuin van het Brongebouw. EEN GEHEELONTHOUDRES LAND DAG. Op a.s. Zondag 24 Juli zal door de Noord- Hollandsche propaganda-Commissie van den Algemeenen Nederlandschen geheel-onthou- dersbond een landdag worden gehouden in het bosch van „Caprera" te Bloemendaal, daartoe welwillend door den eigenaar afge staan. De afdeeling Haarlem van den bond heeft een programma voor dezen dag opge maakt, hetwelk onder leiding van den heer J.J. Wikke Sr. zal worden uitgevoerd. Op het programma staan o.a. kinderzang van het geheel-onthouders koor „Nut en Genoe gen", directeur de heer J. Overhuis kinder spelen door de jeugdclub der afdeeling Haarlem operette duo's en boeredansjes door het operettekoor „Nut en Genoegen" begeleiding door een trip onder leiding van den heer Jan Overhuijs. Het opwekkings woord zaï worden gesproken door den heer J. Martinus. Het kinderkoor vertrekt om half 11 vanaf de groote Markt. LUXOR THEATER. Een mésalliance is altijd een dankbaar onderwerp geweest voor het opbouwen van tooneelstukken en het in elkaar zetten van films. Daarmede kan men het publiek zoo heer lijk treiteren, door het mogelijke paartje eerst „stapel" te maken en dan een oude heer in den vorm van een papa er tusschen te schuiven. Hoe geraffineerder zoo'n oude baas dat doet, hoe meer het publiek den lust bedruipt den wreedaard een draai om zijn ooren te geven. Meestal zijn dit soort filmen een zwaar geforceerd drama waarbij je niet alleen de oude heer, maar het heele gezelschap 0p oorzwaaien wil tracteeren. „Das Süsse Madel" is echter een r adica uitzondering, een echt pittig Weensch ding wat stormenderhand het publiek voor zich wint. Alles is even frisch en prettig gebonden en al komen er omdat het nu eenmaal hoort bij scheidend^ geliefden, de tranen op de prop pen, geen mensch wordt er weeïg van, om dat het namen van spuitwater zijn. De uit' stekende opnamen, welke nergens, wat je noemt zijn uitgebuit, vervolmaken het ge heel zoodat wij wel gelooven dat deze film door de Luxor-bezoekers met smaak zal worden gesavoureerd. De speciaal voor deze fdm, welke naar de bekende operette van denzelfden naam werd vervaardigd, gecomponeerde muziek wordt op meer dan uitstekende wijze uitgevoerd. Alleen zou het „invallen" op het juiste oogen- blik aangenamer werken en nog meer vol doening schenken. Eenige geestige vóórfilms, die nu eens werkelijk op dit bijvoegelijke naamwoord aanspraak kunnen maken prepareeren voor de „Schlager" terwijl het Hollandsche Luxor nieuws van „Polygoon" actualiteiten van eigen bodem brengt. De modefilm geeft diverse fraaie toiletten voor de dames te zien, welke costuums bij uitstek voor kou-vatten, longontsteking en dergelijken geschikt zijn. Enfin, we zullen maar denken, voor het raadsel „vrouw" is nog geen antwoord ge vonden. GROOTE HOUTSTRAAT TELEFOON 10771 5a t R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. De leden van de R. K. Middenstandsver- eeniging waren gisterenavond in de boven zaal van De Kroon in vergadering bijeenge komen ter behandeling van het wetsont werp op de winkelsluiting en van het werk tijdenbesluit voor winkels en kantoren. Na opening door den heer P. van Tete- ring met den christelijk groet releveerde deze wat gedaan is sinds de laatste verga dering, welke voor een half jaar gehouden werd, en onderstreepte vooral de groote propaganda-actie waardoor het ledental verdubbeld is. Spr. deelde mede dat pogingen zullen worden aangewend om te komen tot een centrale van R. K. sociale vereenigingen in Haarlem, ter vervanging van het plaatse lijk comité der K.S.A. dat verdwenen is. Na voorlezing der notulen werden met enkele geestdriftige woorden van den voor zitter de nieuwe leden geïnstalleerd. In de vdcature R. J. C. M. Schlatmann werd tot bestuurslid gekozen de heer H. Th. Fibbe, die de functie van secretaris zal vervullen. De voorzitter feliciteerde het het nieuwe bestuurslid met zijn verkiezing De heer Chr. Jansen hield vervolgens een inleiding over de genoemde voorontwerpen van wet. De aanleiding tot het indienen van deze ontwerpen ligt in de Arbeidswetgeving van 1919. De toenmalige minister van Ar beid, mr. Aalberse, achtte toen niet den tijd gekomen om het deel der arbeidswet dat het winkelbedrijf omvat in practijk te brengen. Min. Slotemaker de Bruine acht het gunstige tijdstip wel gekomen. Spr. ried aan tegenover het ontwerp een zoo breed mogelijk standpunt in te nemen. Regeling van winkelsluiting is in het belang van den werknemer, maar ook van belang voor de maatschappelijke en economische positie van den middenstander. Het kan niet steeds voortbestaan dat een deel der werknemers verstoken blijft van de voor deden der arbeidswetgeving. De twee groote peilers van het ontwerp zijn de algemeene Zondagsluiting en op werkdagen sluiting om 8 uur, Zaterdags om 4 uur. Men heeft begrepen dat doorvoering van algemeene Zondagsluiting onmiddellijk on doenlijk is. Er zijn daarom overgangs palingen en uitzonderingen gemaakt, n.l. voor apotheker, verkoop van melk, lunch rooms, restaurants e.d. en stationskiosken sigarenwinkels, fruitwinkels, banketbak kerszaken enz. zullen dus op Zondag geslo ten moeten zijn. Spr. betoogde dat sluiting van bovenge noemde zaken op groote bezwaren stuit, evenals van andere zaken van aan bederf onderhevige artikelen en ontwikkelde de beteekenis van de sluiting voor andere zairen. Zij die uit godsdienstige overwegin gen 's Zaterdags hun zaak sluiten, mogen op Zondag de winkels geopend houden tot 12 uur. Uitzonderingsbepalingen zijn ge maakt en opzichte van sommigen periode als St, Nicolaas, Kerstmis e.a. Aan het siuitingsgebod is door den wet gever ook een ventverbod verbonden; zelfs moeten na sluitingstijd automaten voor 'siga retten, bonbons enz. buiten werking ge steld worden. Ten opzichte van het werktijdenbesluit merkte spr. op dat niet mag gearbeid wor den door het winkelpersoneel na half negen s avonds; iedereu dag moeten er twee rust perioden zijn, wekelijks een grootere rust tijd enz. Het principe is: 9 uur pr dag en 50 uur per week. In 1919 waren deze tijden resp. bepaald 10 en 55 uur; spr. noemt dit onbegrijpelijk. De aandacht werd ook gevestigd op de mogelijkheid van verscherpte concurrentie, 'n verband met den verplichten halven vrijen dag, tusschen zaken met en zonder personeel. Spr. toonde aan dat ook hef belang van den consument hier in het oog moeten hou den gehouden, in verband met enkele uren van den dag waarop de cliënt het best den winkel kan bezoeken. Indien het winkelbedrijf gevoerd wordt door kinderen van den eigenaar, valt deze niet onder het Werktijdenbesluit, wel is dit het geval wanneer een vreemd personeel lid in dienst is. Na de inleiding van den heer Chr. Jansen die hartelijk werd toegejuicht, was er ge legenheid tot gedachtenwisseling. Spr. verwachtte, dat voor banketbak kerszaken en dergelijke, uitzonderingsbe palingen zullen worden gemaakt. Waar de gemeentelijke verordening be paalt, dat Zaterdagavonds om 10 uur geslo ten wordt, mag deze regeling blijven be staan. De Zeer Eerw. Heer Rector Kok uitte zijn vreudge over de talrijke opkomst en hoopte, dat het krachtige leven, waarvan de vereeniging blijk heeft gegeven, vooral ot uiting mocht komen in een Voortdurend trouw vergaderbezoek en spoorde de leden vooral aan deel te nemen aan de retraiten. De kascommissie bracht verslag uit van haar onderzoek der bescheiden van den Penningmeester. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten met den Christelijken groet. Omtrent de lustrumviering te Haarlem Dinsdag 13 September wordt de Centrale Raadsvergadering gehouden in de boven zaal van De Kroon, 's avonds 8 uur, alge meene reünie der feestgangers. Woensdag 14 September is de groote feestdag. Des morgens 10 uur wordt in de Kathedraal een plechtige H. Mis opgedragen en de toe wijding aan het H. Hart vernieuwd. Van half twaalf tot 1 uur divrse excursies vanuit de Kathedraal; deze excursies worden georga niseerd door de V, V. V. en de Ver. tot Verfraaiing van Haarlem. Om 1 uur lunch in de verschillende restaurants, voor logies e.d. is een hotelcommissie gevormd door de heeren. Brinkmann, .Versteegh (Royal) en Reitzma ^Jbotel dc; Leeuwerik). Om half dri» vindt de plechtige herden king plaats in de Gemeentelijke Concert zaal. die waarschijnlijk opgeluisterd zal worden door de tegenwoordigheid van Z. D. if. Mgr. Aug, Jos. Callier, Bisschop van Haarlem. Redevoeringen zullen worden uit gesproken door oud-minister mr. P. J. M. Aalberse en den Belgischen minister van Slaat v. d. Vijvere; orgelspel enz. Om 4 uur gezellig samenzijn, 6 uur officieel diner bij Brinkman, en om 8 uur feestavond in de Gem. Concertzaal. Er worden ongeveer 1200 lustrumgangers verwacht. THEATER DE KROON. „Kussen is geen zonde" heet het op de aanplakbiljetten van het Theater de Kroon en als je dat leest, dan denk je al gauw: „Nou, zoo'n uitspraak is toch wel een bee tje.... wablief?" Maar als je dan in de ge zellige Kroon-zaal zit komt Xenia Desnis je daar op het witte doek laten zien, dat het heusch wel waar kan zijn, wat daar op de aanplakbiljetten staat, al zal het daarom nog niet altijd en voor iedereen waar wezen. „Kussen is geen zonde" is een aardige vroolijke film, luchtige kost, ja, maar geen verkeerde, die men zou moeten ontloopen "Er komen een aantal grappige situaties in, wat iedereen natuurlijk zal vinden, als we alleen maar zegen, dat er een helschegra- vin in optreedt, die zich,'om de liefde te winnen van hemw van wien ze houdt Is ka mermeisje uitgeeit. Wat tot allerlei zonder linge toestanden aanleidisg geeft, die door de hoofdpersonen uitstekend worden gespeeld Het bijprogram bevat een dolle film ,.De Orkaan", een van die gooi-en smijt-films, die het 'm gewoonlijk wel doen; een aller mooiste film; „Waarom de kameel een'bult heeft", half gespeelde, half 'teekenfilm en een zeer mooie na tuur-opneming van bet leven onder de Papocas en andere wilde volken. In den ouderdom van 80 jaren is gisteren alhier overleden de heer F. B. A, v. Steen- hardt Carré, oud-kolonel der infanterie, ridder in de orde van Oranje Nassau, kerk meester der kathedrale kerk St. Bavo. De heer v. Steenhardt was een bekende persoonlijkheid: wie zijn martiale gestalte eens gezien had, verga/t hem niet licht. Vooral zal hij gemist worden bij de Sacra mentsprocessies in de Kathedraal, waarin hij steeds in groot tenue medeliep. De gezongen requiemmis heeft plaats, a.s. Woensdag 27 Juli, half tien, in de Kathe draal, waarna de begrafenis op het R.-K kerkhof „St. Barbara". Ter gelegenheid van den tachtigsten ver jaardag van den heer v. Steenhardt Carré, schreven wij in de „N. H. Crt." de volgende waardeerende woorden over den heer van Steenhardt Carré, die wel eens herhaald mogen worden; „Dit (de tachtigste verjaardag) is een feit, dat wel even in de Roomsche annalen van Haarlem gekroniekt mag worden, want de nobele, martiale figuur is een graag geziene in onze kringen en zijn naam wordt met groot respect genoemd. Den 25sten October 1846 aanschouwde de nu tachtigjarige het levenslicht te Utrecht. De militaire loopbaan trok hem aan en het jaar 1867 zag hem luitenant der infanterie. Een eervolle militaire carrière volgde. O.m. was hij gedetacheerd bij de Pontonniers, de Genie en de Grenadiers, hij was verbonden aan de Stafschool (tegenwoordig zouden wij zeggen: Hoogere Krijgsschool en militair Amersfoort vierde hem als majoor en Over ste der Infanterie. Zijn geheelen diensttijd door was hij bekend om zijn groote rechtschapenheid en rechtvaardigheid. Rechtvaardigheid was een zijner haofddeugden, ook en vooral als hij moest straffen. Maar bovenal werd in den troep zijn goedheid gewaardeerd; de solda ten vereerden hem als een vader. Het doet goed zulk een getuigenis in dezen tijd te mogen neerschrijven. Onder zijn kameraden stond hij mede in hoog aanzien. In 1901 vestigde hij zich te Haarlem en vervulde daafr o. m. de functie van kolonel- commandant van het 21ste 1-ndweerdistrict, welke functie hij in 1911 verwisselde met die van voorzitter van den Keuringsraad te Haarlem. Dit ambt vervulde hij nog eenige jaren gedurende de mobilisatie. In het openbare leven is de heer v. Steen hardt Carré o.m. bekend als regent van de beide gevangenissen en de Roomsch- Katholieken hebben zijn persoon leeren waardeeren o.m. als voorZ<tter van de R.K. Militaire Vereenigingen in het bisdom Haarlem, als Kerkmeester der Kathedrale Kerk en als bestuurslid der R.-K. School aan de Westergracht. In de aan gevaren op moreel en gods dienstig gebied zoo moeilijke levensbaan, die de heer van Steenhardt Carré aflegde, mag zeker met bewondering worden gesproken van den grooten godsdienstzin, die hern kenmerkt en van hem een Katholiek van de daad maakte. Ondertrouwd: 22 Juli. M. Houtkooper en J. Scherp. Geboren: 21 Juli. z. van G. P. P. de Bont -Bandsma. z. van E. E. Nederkoorn-Gal- goezy. z. van J. Viser-Lap. 22 Juli. d. van J. Schell-Haven. Overleden: 21 Juli P. A. v. Beaumont, 68 jaar Kliene Houtstraat. A., 1 mnd. z, v. D. Wamaar, Leeuwerikstraat D. A. M. 7 jaar d. .van N. W. Eken, Nauwe Geldelooze pad, M. E. v. d Aardweg Breuring 76 j. Kampersingel. 22 Juli G. Goosscns 65 Kamperlaan. Personalia. Voor het examen nijver heidsonderwijs, akte N. VI (binnenvaart- kunde) slaagde et Den Haag de heer H. de Kort, alhier. Ontslag J. B. Schreur. Met leedwezen zullen vele ingezetenen vernemen, dat de welbekende Overwegwachter „Jan" wegens gezondheidsredenen voor zijn dienst is afge keurd, en op pensioen zal worden gesteld. Bijna 30 jaren heeft hij dezen niet gemakke- lijken werkkring vervuld. Ook zorgde Schreur elk jaar op schitteren de wijze voor de bloemenversiering aan het station. Deze liefhebberij en moeite werden beloond, door het toekennen van een medaille als prijs. Gaarne wenschen wij, dat hij nog vele jaren van Zijn welverdiende rust moge genieten. Opgegeven door MAANDAG 25 JULI 1927. slotkoersen Gisteren heden Opening S taatsleeningen. 6% Nederland 1923 5% Nederland 1919 454 Nederl 1917 6N. Indië 1923 D 414 N.-Ind. 1926B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Industr. Buitenland. Anaconda U. S. Steel Mijnbouw. Boeton Mijnb Redjang Lebong Petroleum. Dordtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Ohe Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Holl. Lloyd Holl. Stoomboot Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pret Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Prolongatie 101"/,, 97% 715/is 49 713 393 130 1741 155 138 b 1791/8 74%, 3% Medegedeeld door MAANDAG 25 JULI 1927. Bieden Laten 59.35 59.40 9.75 9.80 34.65 34.75 12.1 IJ 48.05 12.12 48.10 13.55 13.65 42.55 42.65 Weenen 35.10 35.20 New-York (cable) 2.49J 2.50 Praag 7.38 7.43 27.80 28 66.70 66.80 64.40 64.50 66.80 66.90 HET SOVJET-REGIME. WARSCHAU. 25 Juli. Naar gemeld wordt, zijn prins Tchakavsky en acht tsa ristische officieren te Kuroh, centraal sov jet Rusland, ter dood veroordeeld, onder beschuldiging eener staatsgreep te hebben willen uitlokken ten gunste van grootvorst Cyril, den neef van wijlen Czaar Nicolaas. Verdere arrestaties wegens aanslagen op het sovjet-regime vinden nog dagelijks plaats. SACCO EN VANZETTI. PARIJS, 25 Juli. Uit Boston wordt gemeld, dat Vanzetti, de op 16 Juli begon nen hongerstaking heeft opgegeven. Sacc° blijft evenwel vasten. De gouverneur van Massasuchetts heeft het onderzoek nog niet beëindigd en zal heden debeide reeds jaren geleden ter dood veroordeelden nog maals een verhoor afnemen. COMMUNISME IN POLEN. WARSCHAU, 25 Juli. De steeds toe nemende activiteit der communisten heeft de politie-autoriteiteQ gisteren aanleiding gegeven tot het ondernemen van een raz zia onder hunne leiders, zoowel te War schau als te Lemberg. De politie trof bij hen een aantal documenten aan. betrek king hebbend, op een communistisch com plot, teneinde een anti-Poolsche beweging uit te lokken in Galicië en de Poolsche Ukraine ten gunste van de Sovjets. AARDSCHOKKEN GEREGISTREERD. CAIRO, 25 Juli. Door het observato rium te Helouan zijn twee hevige aard schokken geregistreerd. De eerste werd waargenomen Zaterdag te 22 uur 23 en duurde 32 seconden. De tweede in den och tend van Zondag gedurende 21 seconden. Het Centrum dier schokken is gelegen op 1500 mijl afstand van Cairo, vermoedelijk in Perzië. Hoogste barometerstand 767.9 n.m. te La Co rum a. Laagste barometerstand 747.1 n.m. te Carlstadt. Verwachting: meest matige, W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot berokken, waar schijnlijk nog eenige regen, later iets koeler. Medegedeeld door I DE REACTIE IN DE RUBBERMARKT. Het vreemde feit doet zich voor, dat, ter wijl de aanvoeren en voorraden rubber ver- geleken bij het begin van 1927 kleiner zijn, de commodity noteering belangrijk is terug- geloopen, hoewel de vraag naar het product sedert begin 1927 onverminderd moet wor den geacht. De rubberpool zat met dure voorraden, zoodat haar leden en begunstigers zeker niet van. deze instellingen het benoodigde heb ben betrokken, daar zij goedkooper op de open markt terecht kunnen. De meening ligt dus voor de hand, dat de aankoopen weinig verminderd zullen zijn; misschien zijn enke len uit de markt gebleven onder invloed der anti-restrictie-campagne, doch van ingrijpen den aard kan zulks o.i. moeilijk geweest zijn. De lage prijzen moeten dus door het aan gaan van baisseposities ontstaan zijn. De rubberpool kan hiertoe niet op directe wijze hebben medegewerkt, daar het onaan nemelijk is, dat zij haar dure voorraden te* gen lagere prijzen op de markt zoude wer pen. Wel kan veilig aangenomen worden, dat zij de anti-restrictiecampagne krachtig in de hand werkte, om bij dalende rubberprijzea haar gemiddelde te kunnen nivelleeren, ten einde haar voorraden daarna in een stijgen de markt successievelijk van de hand te doen; niet voor niets heeft dit college zijn levensduur verlengd tot October. De anti-restrictie-campagne moet slechts als een chauvinistische Amerikaansche geste worden beoordeeld, van welker effect bais siers gaarne partij trokken. Het is alleen vreemd, dat ook de Europeesche en daar onder zelfs de Nederlandsche onder invloed dezer campagne kwam, terwijl meerdere bla den ernstig twijfelden aan de handhaving van het restrictiestelsel en pessimistisch bleken over de technische markt-positie en daar over dikwijls uit Amerikaansche bladen on juiste gegevens publiceerden. In dit verband is het goed nog eens den nadruk op de volgende feiten te vestigen. Ie. Het is onjuist dat de productie van ge regenereerde rubber over 1927 zal toene men; experts op dit gebied nemen aan dat deze het quantum van 1926 zal bedragen. Waar het totale rubberverbruik over 1927 geacht wordt met 10 pet. toe te nemen, zal het gebruik van genegenereerde rubber dus proportioneel kleiner zijn. 2e. Het aantal bandenafleveringen over het eerste halfjaar 1927 is grooter geweest dan in de overeenkomstige periode van 1926. In een vorig bericht hebben wij zulks reeds met cijfers toegelicht. 3e. Het is ondenkbaar, dat een zeer klei ne minderheid in Engeland het pleit voor afschaffing van het restrictiestelsel zou winnen, daar dit immers een aanzienlijke vermindering van het nationale inkomen zou beteekenen en dit ten gunste van Amerikaansche afnemers. 4e. De cijfers der automobiel-industrie over het eerste halfjaar toonen eenige ver mindering, hoewel met uitzondering van Ford alle fabrieken een verhoogde produc tie aangeven. Zooals bekend zal zijn, bouwt Ford zijn fabrieken om ter fabriceering van Zijn nieuwwagentype de „Edison Six", welke binnen enkele maanden ter markt verwacht kan worden, waarna de produc tiecijfers van de geheele industrie een be langrijke toename moeten boeken. 5e. Nog altijd is een prijs van 95 ct. pér pond rubber voor producenten voordeelig te noemen. 6e. Uiteindelijk zijn èn producenten èti bonafide-koopers gebaat bij vastere prij zen, daar de meeste rubberfabrikanten op zeer veel hoogere prijzen ingekocht heb ben (men denke aan de groote vóórverkoo- pen van velen onzer producenten aan de General Rubber Cy), zoodat de tegenwoor dige noteeringen voor hen slechts verliezen op voorraden beteekenen. 7e. Baisseposities komen de technische situate der markt uiteindelijk slecht ten goede, daar deze toch eens afgewikkeiÉ moeten worden. Bovenstaande gegevens resumeerend ge ven wij houders van goede rubberwaar den in overweging zich niet te spoedig van hun papieren tegen afbraakprijzen te ont doen daar de goed geoutilleerde onderne mingen nog zeer mooie resultaten kunnen boeken, terwijl de prijsvorming van het product tenslotte gereguleerd wordt door de wet van vraag en aanbod en niet blij- vend door manipulaties kan wórden beïn vloed. Piet: Zeg Jan, wat zie je er goed uit, al je puistjes in je gezicht zijn wtg Jan; Ja, ik gebruik nu eiken dag Karncmelksche Pap; er liep hier een man met een groen.witten wagen met versche, warme Pap en die heb ik eens geprobeerd en die beviel mij zoo goed, dat ik er nu niet meer van buiten kan en 't mooiste is, dat al mijn puistjes en galbultjes zijn ver dwenen. Piet: Nou Jan, als dat waar is, schrijf ik gauw een briefkaart; dat ■vtril ik ook een probeeren. Jan:Nu zijn adres is CORN. SCHOONSTRAAT No. 4. Nau, ge zondheid hoor. Aanbevelend, B. Y. M. ROOSLOOT CORN. SCHOONSTRAAT No. 4. ALLEENVEKOOP .v LOSSE PAP MELKINRICHTING. HAFAM. Heden overleed, ten Huize Duinrust, na een kortstondig lij- den, voorzien van de H.H. Sa- cramenten der Stervenden, in den. ouderdom van 68 jaar, de Heer J. v. d. VELDT Weduwn. van Wilhclmina SnoekPollé, Huize-Duinrust, 24 Juli 1927. Uit aller naam: H. Th. SNOEK—POLLÉ De H.H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden op Don derdag a.s. in de parochiekerk te Overveen, te 7.30 en 8.30, waarvan de H. Mis van .8.30 uur «ezongen, waarna de begrafenis op het R.-K. Kerkhof St. Bar- bara. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen „Rembrandt" en van de Bouw- en ExploitaSe Maatschappij „De PEWvinder" beiden alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2