Buitenlandsch Nieuws. feuilleton. Wat zal hij er mee doen? te Parijs. GEM. BUITENL. BERICHTEN. SOCIAAL LEVEN. Ned. R.K. Bond voor Groote gezinnen. Geschiedenis der geneeskunde. Werkstakingen en uitsluitingen in 1926. De Fransch-Duitsche betrek- k' kinken. Rede van Poincaré. T De Fransche premier, Poincaré, heeft wederom van een ceremonie in het ver woeste gebied gebruik gemaakt, om zich uit te spreken over de Fransch-Duitsche betrekkingen, Hoewel zijn duidelijke woorden omtrent de Duitsche misdaden een pijnlijken indruk zullen maken, zal Duitschland d enminister toch geen verwijten kunnen maken over de door hem uitgesprok engevoelens, die in groote mate vredelievend waren. De btereffende rede werd door Poincaré gehouden bij de openin'g van het nieuwe stadhuis van Archies, een klein stadje in het departement du Nord, dat in Septem ber 1914 gede,ettelijk door de Duitschers vernield werd als represaille, voor een aan val, die, naar door de Duitschers beweerd werd, door Fransche burgers was onderno men een Duitsche ambulance. Poincaré begon zijn rede met over deze tragedie te spreken. Doch .aldus vervolgde, Poincaré, hoe zeer deze misdaad ook te veoordeelen is, het zou niet juist zijn het gehecle Duitsche volk hiervoor verantwoor delijk te stellen. Hij herinnerde er met groote voldoening aan, dat een Duitsch of licier,, die in den nacht, vóór dat de stad vernield werd, gevangen was genomen, met tranen in de oogen, de opdracht tot ver nieling betreurde. Deze tranen hebben meer bijgedragen tot verzoening dan laster en beleedigingen. Wanneer onze buren, aldus spreker, er mede ophouden de wereld te misleiden en niet langer de verantwoordelijkheid der centrale mogendheden voor het uitbreken van den oorlog en evenmin de excessen in den oorlog begaan, betwisten, dan zullen wij ons gelukkig achten om dergelijke drama tische episodes als zuivere historie te be schouwen. De Fransche oderzeeësr „Brumaire" zoek. Vrijdagavond wachtte Duinkerken de aan komst af van het twede eskader der vloot en de toebereidselen voor de ontvangst waren reeds getroffen, toen men vernam, dat de kruisers „Metz" en „Straatsburg" weer de volle zee gekozen hadden. Tever geefs trachtte men te Duinkerken door mid del van de draadlooze eenige inlichtingen in te winnen. Men ontving geen antwoord. Later vernam men, dat de „Straatsburg" aan de militaire autoriteiten dit telegram had gezonden: „Onderzeeër in aanvaring; niet teruggevonden; zijn op zoek". Het betreft hier dè onderzeeër van de 2de klasse „Brumaire" van 551 ton, gebouwd in 1912, die zich daags te voren in Calais bevond, wa.ar ze tengevolge van opgeloopen averij eenige herstellingen zou moeten on dergaan. j, Gisterenmorgen seinde de „Brumaire die ïntusschen naar Duinkerken was vertrok ken, om zich bij het 2de eskader te voe gen, dat ze in aanvaring was geweest en nu naar Boulogne opliep. Maar Boulogne wacht tevergeefs. De „Sakalave" kreeg toen bevel op onderzoek uit te varen en ook de schepen van het 2de eskade rontvingen een dergelijk bevel. Men neemt aan, dat de aanvnring van de onderzeeër onmogelijk ern stig kan geweest zijn, gezien het bericht van den oorlogsbodem zelf. Het is echter bijzonder vreemd, dat men tot op heden nog niets naders van den on derzeeër heeft vernomen. In een smalle zee-engte, zooals die van Calais, zou men toch mogen veronderstellen, moest de bout toch opgemerkt zijn door handels- of vis- schersvaartuigen, te meer daar het verkeer in deze zee-engte zeer druk is.( Wat is er van de „Brumaire geworden? De bemanning van den onderzeeër bestaat tut 50 koppen en stata onder bevel van hAe^ndeL«ehvlTeegtuigen is order gegeven onmiddellijk op onderzoek uit te ^an. To gisterenavond 11 uur had men over de boot geen nadere bijzonderheden. Mijnsamp bij Recklinghausen. De mijn Augusta Viktoria legt thans te S.ckingsmühle in de onmiddellijke nabij heid van Lippe een nieuwe schacht aan. Zondagmorgen, om ongeveer 7 uur is ,m de nieuwe schacht, de schacht III, tengevolge van het breken der stutbalken, een deel van den bovenbouw, alsmede de kooi, in de diepte gestort. Menschenlevens waren hierbij niet te betreuren. Tengevolge van het ongeluk in schacht III stroomden echter groote massa's water en modder de schach- ten I en II binnen. De massa s drongen bin nen door de hoofdverbindingsgang, doh men slaagde er nog in de in de schachten I en II werkende arbeiders in velll^felcJert den gen met uitsondering van vijf. S?°ert morgen werken thans alle arbeiders aan 'de bevrijding hunner vijf kameraden; men fc er echter nog niet in geslaagd, een^ver binding met hen tot stand te brengen. De maritieme conferentie te Geneve. In den Vrijdag te Londen gehouden bijzon deren kabinetsraad, vlak voor het vertrek van Baldwin naar Canada, is de houding door lord Cecil en Bridgeman bij de boe kingen op de maritime conferentie te Ge- nlve, aangenomen, goedgekeurd, waarvan het gevolg is, dat de hoofdmannen van de Britsche delegatie weer terstond naar Ge- nève zullen terugkeeren. In de hoop, dat Amerika wat buigzamer zal zijh geworden en dat de conferentie toch nog slagen zal. Zoo lang er leven is, is er hoop, maar in de Ver- enigde Staten schijnt men m regeermgs- krintfen toch niet bijster optimistisch gestemd x- tün over de vooruitzichten van de be sprekingen en in Washington houdt men, vol gens de „Times" de kans, dat het nu tst een beoerking van de marine-uitrusting der drie Unden nog zal komen, voor uiterst gering. Volgens den correspondent van genoemd blad daar, heeft de Britsche gezant Donder dagochtend weer een onderhoud gehad met Kellogg. Aan diens departement zou men er aldus over denken: Zelfs als het momenteel voor onmogelijk gehpuden wordt, om in C»3- nève tot een verdrag inzake den kruiser- bouw te komen, dan zou toch nog de hoop blijven bestaan en zou het te verwachten zijn dat ook zonder zoo'n verdrag het vertrou wen en de overtuiging van Amerika en En geland, dat een oorlog tusschen hen onmoge lijk is, het gevaar van een wedstrijd in be wapening ter zee, uitsluiten. De correspondent voegt eraan toe: Op een aan een ambtenaar van het departement ge richte vraag, of hij onder de gegeven om standigheden zou kunnen vertellen, hoe een verdrag er dan zou moeten uitzien, dat tege lijkertijd aan het Britsche rijk vertrouwen zou kunnen schenken en uitzicht op ratifi— ceering door den Amerikaanschen senaat zou openen, bekende deze weemoedig, dat dit heel moeilijk was. Amerika schijnt volgens deze mededce- lingen derhalve werkelijk niet van zins te zijn, van zijn standpunt inzake de kruisers 10,000 ton met 20-centimeter kanonnen in- plaats van de oor Engeland verlangde 15 c.M. kanonnen te zullen wijken. Amerikaansche bladen stellen zich op het standpunt, dat Engeland het Amerikaansche voorstel moet aanvaarden, dat ieder lafid zal beslissen, hoeveel groote kruisers het voor zijn verdediging noodig acht. Een blad ver klaart, dat de tijd van schommelingen in de Amerikaansche politiek voorbij is. De tegen woordige regecring moet krachtig den thans eenmaal ingeslagen koers, volgen, dien de Amerikaansche politiek ook ten opzichte van China, Mexico en Nicaragua heeft getoond. Een ander blad richt tot Engeland de ver maning, om Amerika niet voor het hoofd te stooten. De vriendschap van Amerika moet voor Engeland belangrijker zijn dan een paar kruisers. Een lid der commissie voor buiten- landsche zaken verklaarde Vrijdag, dat de senaat slechts een overeenkomst zal goed- kouren, die aan de Amerikaansche voorstel len beantwoordt en waarin de souvereine rechten van Amerika worden erkend. De Amerikaansche regeering kan dan ook geheel rekenen op den steun van de binnen- landsche pers. De correspondent van de „Times" te To- Brittannië te Genève doen zien, dat Japan sche pers betreffende de houding van Groot- Brilannië te Genève deno zien, dat Japan Groot-Britannië beschouwt als het element van obstructie ter conferentie, dat door zijn buitensporige eischen vorderingen tegen houdt. De „Nichi-Nichi" te Tokio meent, dat de conferentie aan het licht heeft gebracht, dat Groot-Britannië en de V. St. om de op permacht ter zee strijden. De „Asahi" te Osaka vergelijkt de Amerikaansche vloot bij de vroegere Puitsche en noemt ze een sta- in-den-weg voor de Britsche zeemacht. Ook het z.g. Engelsch-Japansch vergelijk, dat de kruiserquaestie zou hebben opgelost, wordt niet bepaald gunstig ontvangen, omdat het Japan tot nieuwen aanbouw zal verplichten. De „Times' '-correspondent voegt hieraan toe, dat de bezwaren der Japansche pers gegrond zijn op den natuulrijken wensch tot ondersteuning van de Japansche politiek van het status quo, dat van Japansch standpunt zooveel voordeelen heeft. Het uit Tokio door de „Times" ontvangen bericht, dat de Japansche pers zeer vijan dig gestemd is tegenover Groot-Brittannië wegens de houding van dit land te Genève, heeft in politieke kringen te Londen wel eenig opzien gebaard. Het is niet gezegd dat de' Japansche regeering even achterdochtig is als de pers, maar toch vreest men er wel voor, dat Japan zich aan de zijde van de Vereenigde Staten zal scharen. Men is van meening, dat de eisch van de Britsche admi raliteit om zeventig kruisers te onderhouden, Japan heeft afgeschrikt en dat hiermee de kans is afgesneden op een vermindering van de schepenbouw. Japan wil zijn maritieme uitgaven verminderen en men koestert nu de vrees, dat het thans Amerika's zijde zal kie zen tegen zijn vroegeren bondgenoot. De begrafenis van koning Ferdinand, De begrafenis van den koning heeft gis teren plaats gehad, bijgewoond door hon derdduizenden Roemenen uit alle streken der lands herwaarts gekomen. Tegenwoor dig waren daarbij koningin Marie, koning Michael, de vortsinmoeder, de koning en koningin van Griekenland, prins Nicolaas, prinses Ileana en de prinsen van Hohen- zollern bij den uitvaartdienst in het paleis Cocrocerii. Daarna werd de lijkkist op een affuit geplaatst onder het gedonder van het geschut en het gelui der kerkklokken. Alle gebouwen waren met rouwfloers behangen. Vervolgens werd de lijkkist naar het sta tion gebracht en in den rouwtrein geplaatst, waarin vervolgens de leden der koninklijke familie, de regentschapsraad en de buiten- landsche missies plaats namen. Een lijkdienst voor koning Ferdinand i De eerste lijkdienst voor koning Ferdi nand is vanochtend in de Rcemeensche kerk gehouden in tegenwoordigheid van prins Carol en de vertegenwoordigers der Fran sche regeering. Naar de „Temps meldt, werd Carol, toen hij na afloop van den dienst de kerk verliet, door eenige Roemeensche studen ten en jongelui van de Roemeensche ko lonie begroet met hoera en leve de ko ning! De Roemeensche legatie te Parijs publi ceert een officieel telegram uit Boekarest, waarin, naar' aanleiding van verklaringen welke worden toegeschreven aan een hoog geplaatst persoon uit de omgeving van prins Carol, wordt staande gehouden dat er ge ensprake kan zijn van s prinsen herstel in zijn rechten op den troon en dat koning Vrij bewerkt naar BULWER LYT S „What will he do with it door JOS. P. H. HAMERS. 120 „Niets", zeide hij, „dan de eerbied voor de" aandoenlijke bekommering over het lot van haar grootvader, kon mijn hart zoo lang hebben doen zwijgen. Maar dat hart is zóó innig aan haar verknocht, het behoort haar zóó geheel toe, dat het groote ondankbaar heid jegens mijn edelmoedigen bloedver want zou zijn, nog langer de gevoelens voor hem te verbergen, die voortaan in vloed moeten uitoefenen op mijn gehcele bestaan. Ook kan ik Softe met vragen o zij mij liefheeft, eer ik de toestemming daartoe heb verkregen van hem, die m,j meer dan een vader is. „Zijt gij er dan zeker van, vroeg lady Montfort den jongeling, „die toestemming te verkrijgen, ondanks de smet die op den naam van haar grootvader kleeit. „Wanneer Darrell haat, dat die naam, „Wanneer Darrell hoort, dat die naam, zonder de fout van mijn vader, thans vlek- teloos zou zijn, ja! Ik benniel Darrell s zoon Ferdinand den uitdrukkelijken wensch heeft geuit, dat de vroegere kroonprins het land niet meer zal betreden, i De patriarch Ohristia zal, krachtens een bijzondere wet, zijn kerkelijke functies over dragen gedurende den tijd' dat hij zitting heeft in den regentschapsraad, doch blijft opperhoofd der Roemeensche staatskerk. Een ander lid van den raad, Buzdugan, is afgetreden als president-lid van het Hof van Cassatie. De burgeroorlog in China. Te Sjanghai ontvangen berichten melden, dat de nationalisten de grootste nederlaag der laatste maanden hebben geleden. De Noordelijke legers van Tsjang 'kso Lin, on der leiding van diens generaals Tsjang Tsjoeng Tsjang en Sjoen Sjoeang Fang, heb ben de Zuidelijken aangevallen en van Sjan- toeng teruggedreven. De hoofdmacht van het Zuidelijke leger trok zich terug op Tsjoe Tsjang Foe, welke stad thans door de Noordelijken belegerd wordt, die verwachten de vesting, binnen een etmaal in handen te hebben. Bij den terugtocht van Sjantoeng werden 8000 man van de Zuidelijken ge vangen genomen en een groot aantal ge dood. ïntusschen heeft Sjoeng Sjoeang Fang de Nationalisten aangevallen bij het Groote Kanaal en teruggedreven tot aan Tsjikiang. De nederlagen worden toegeschreven aar. de uitputting van de onervaren soldaten, waarvan er velen pas tusschen 12 en 14 jaar oud zijn! Dit alles gevoegd bij het feit dat verschillende divisies geregelde troepen van het front zijn teruggeroepen om elders te vechten, heeft aan Tsjang Tso Lin dit groote voordeel verschaft. Hij heeft zijn geheele macht geconcentreerd op de dis tricten, die vroeger het bolwerk van de nationalisten vormden. Het Nationalistisch bureau van buiten- landsche zaken te Nanking heeft een tegen spraak gegeven van de berichten omtrent de onderhandelingen tusschen Tsjang Kai Sjek en Tsjang Tso Lin. Dit wil daarom natuurlijk nog volstrekt niet zeggen, dat er van zulke onderhandelingen volstrekt geen sprake is of was. Maar men kan deze te- kenspraak zeker wel beschouwen als een aanwijzing, dat er onderhandelingen wor den gevoerd, deze niet bijzonder vlotten. De Pekingsche correspondent van de „Times" wijst er dan ook op, dat Tsjang Tso Lin op het oogenblik militair in een virij gunstige positie verkeert, en dat daaren tegen de positie van Tsjang Kai Sjeks troe pen in Noord-Kiangsoe eenigszins netel g is. Tsjang Tso Lin zou dan ook geenszins bereid zijn toe te stemmen in de eischen van zijn Zuidelijken mededinger, die van hem, als voorwaarde voor een staking der vijandelijkheden, de aanvallen 3 an de^ nati onalistische vlag en v,an het nationalistisch bestuurssysteem zou verlangen. Zooals we dezer dagen reeds opmerkten, is de grootste factor van de tegenwoordige onzekerheid, de houding van den z.g.„. christen-genraal Feng. Ook hieromtrent doen c«e me«st versclrllends betichten d* ronde. Zoo nu-Ut de cof--c.spoi.dent van de „Times", dat men in Peking aanneemt, dat Feng, die met Hankau scheen te hebben gebroken, eensrudig Tsjang Kai Sjek heeft misleid omtrent zijn werkelijke politieke sympathieën. Daarentegen komt Ashmead Bastlett in de „Daily Tel." me: een be licht uit Sjanghai, volgens welke officieel iou zijn medegedeeld,, dat T.sjnnk Kai Sjek t:i Feng een overeenkomst hebben getCe- kend, waarbij de laatste den eerste steun toezegt, in geval van een aanval van de zijde der Hankausche regeering, Uit al deze tegenstrijdige berichten blijkt wel duidelijk, welk een hopelooze warboel er in China heerscht. Generaal Tsjang Tsoeng-tsjang beweert, dat zijn troepen Soetsjaufoe hebben inge nomen. Op 2 Juni was gemeld, dat de stad door de Mandsjoerijsche troepen (d.z. die van genoemde generaal) ontruimd was. De regeering te Sjanghai-Nanking (d.i. die van Tsjang Kai-sjek) heeft een opium-mono polie in het leven geroepen, dat voor de provincies Kiangsoe en Tsjekiang voor een jaar zal worden verpacht. De hoogste in schrijver er op heeft een bod gedaan van U/2 millioen p. st. NA DE WEENSCHE ONLUSTEN. De secretaris der Weensche communis tische partij Koplenig is gearresteerd naar aanleiding van een opruiende rede ter ge legenheid van de begrafenis der betoogers. Het Duitsche dept. van buitenl. zaken heeft door bemiddeling van de Duitsche le gatie te Weenen aan het Oostenrijksche dept. van buitenlandsche zaken het ver zoek van het presidium van den Pruisischen landdag tot vrijlating van den Pruisischen communis tischen landdag-afgevaardigde Pieck overgebracht. De bondskanselarij heeft daarop geant woord, dat de veronderstelling, als z°u Pieck alleen zijn gearresteerd wegens ovei- treding der bepalingen op het grensver keer, niet juist is. Er is bij hem ook comPr°- mitteerend materiaal gevonden. Een s'aP der bondsregeering is op het oogenblik met mogelijk, daar de zaak bij de justitie in on derzoek is. Het is gebleken, dat genoeg de neut der in verband met de onlusten gearres teerde personen misdadigers zijn, die reeds vroeger zware straffen hebben ondergaan. Eenige getuigen hebben verklaard, dat er Vrijdag en Zaterdag 1.1. een geregelde koe riersdienst tusschen het tooneel der bloe dige gebeurtenissen en zekere te Weenen verblijf houdende boljewieken was georga niseerd. NATUURRAMPEN,. Onder de puinhoopen van Berg-Giess- hübel heeft men gisteren v?eer twee lijken gevoiden. Twee aideelingen elk van 100 man zijn onafgebroken bezig met zoeken. Er worden nog tien personen vermist. BERLIJN, 23 Juli. Een windhoos heeft gisteren de dorpen Strengdt en Hötzenroda bij Eisenach ernstig geteisterd. Meer dan 60 huizen zijn verwoest. Oude eiken en land- bóuwmachines werden meer dan 50 meter weggeslingerd. Een arbeider werd gedood. PARIJS, 25 Juli. Aan de „Chicago Tri bune" wordt uit Valparaiso geseind: Een hevige cycloon woedt op het oogenblik in het Zuiden van Chili, van Santiago tot Val paraiso, en veroorzaakt veel schade. Er zouden ook dooden zijn. OP DE ROTSEN. Het stoomschip „Bap Rupert", van de Hudson Bay Company, is met passagiers en een lading voor de posten in het Noor den,- bij Holton, in Labrador, op de rotsen geloopcn. Men vreest, dat het schip to taal zal worden vernield. De regeering gaf het postvaartuig „Cule" last, de „Bap Rupert" hulp te verleenen. IN DE VAL GELOOPEN. Dezer dagen hadden de communisten te Presburg, die blijkbaar hunkerden om het voorbeeld van hun Weensche collega's te volgen, een meeting belegd teneinde hun spmpathie te betuigen met de Weensche excessen. De politie echter verbood de vergadering.- De correspondent te Praag van de „Voss Zt." vertelt nu. hoe de heeren leelijk in een door de politie gestelde val zijn ge loopcn. Nicttegenstaandn het verbod van de po litie om te vergaderen, trok een groep com munistische extremisten naar het gerechts gebouw, waar zich eenige hunner collega's in hechtenis bevonden. Op stormachtige wijze werd vrijlating van de gearresteerden geaischt en tevens toelating tot hnt gebouw. Aan dezen laat- sien wènsch werd ten spoedigste vol daan: de poor werd geopend en de com munisten -stroomden binnen. Maar op de binnenplaats wachtte de politie hen op, die hen dadelijk in cellen opsloot. Zij zullen vervolgd -voorden wegens bedreiging van de orde en geweldpleging. NAAR CANADA De prins van Wales, prins George en Baldwin zijn Zaterdagmorgen uit Londen vertrokken op weg naar Canada om deel te nemen aan de plechtigheden met be trekking tot het diamanten jubileum van Canada als Dominion. SACCO EN VANZETTL De voedselstaking van Sacco en Van- zetti, de twee Italiaansche arbeiders, die ter dood veroordeeld zijn, duurt thans al bijna een week zonder dat zij van plan schijnen, in hun gedrag verandering te brengen. Sacco en Vanzetti zijn tot deze houding overgegaan als protest tegen het besluit van Fuller, den gouverneur van Massachusetts, om het onderzoek in hun zaak in het geheim te doen plaats heb ben, waartegen van den kant van de ver dedigers van Sacco en Vanzetti een pro test is ingebracht. Fuller echter is niet voornemens, in de wijze van het onder zoek verandering te brengen. Verklaard wordt dat de gezondheid der twee ver oordeelden tot nog toe niet heeft geleden onder de vastkuur. Hel verhoor van de ge tuigen zou intusschen eijn afgeloopnn en verwacht wordt dat gouverneur Fullers conclusie dezer dagen zal worden bekend gemaakt. BOMAANSLAGEN IN ARGENTINIë., Gisteren is hier aan den voet van het standbeeld van George Washington een bom ontploft, die het voetstuk van het standbeeld bijna geheel vernielde. De Amerikaansche kolonie bood het stand beeld aan ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan der Argentijnsche repu bliek. Een andere bom ontplofte vóór hel filiaal van de automobielfabriek van Ford. De aanslagen worden toegeschreven aan partijgenooten van Sacco nn Vanzetti. RUSLAND. De „Schod" concurreert met den „Sowjet". Vóór de revolutie kende het platteland in Rusland geen gemeenteraden. Alle boe ren kwamen bijeen en bespraken de dorps zaken. Zulk een bijeenkomst werd „schod genoemd. De sowjet-regeering heeft de schods afgeschaft en in plaats daarvan de sowjets ingevoerd, dus een soort gemeen teraad. Daar de bolsjiwiki de boeren wan trouwen en in het algemeen liever geen organisaties laten ontstaan, die oe leiding van de ontevredenheid op zich zouden kunnen nemen, hebben zij overal^ de macht aan de „uitvoerende comité s gegeven. Practisch wordt in geheel Rusland, zoowel in de steden als in de dorpen, alles be slist niet door de sowjets, maar door de ispolkom's (uitvoerende comité'sl. De boe ren vinderi deze regeling onrechtvaardig en willen van hun oeroude rechten, die zelfs in den tijd van de ergste reactie nooit aan getast werden, geen afstand doen. En zoo zien wij dan ook hoe den laatsteir tijd in vele dorpen naast den sowjet als een con- curreerende instelling de schod herrijst. Volgens de wet is de schod een hijeen- komst van menschen zonder eenig recht of bevoegdheid. Het is zelfs een verboden bij eenkomst, die een strafbare handeling ver richt, daar zij niet alleen de daden van den sowjet en ispolkom becritiseert. maar eigen besluiten neemt, waardoor de besluiten van den sowjet en den ispolkom geheel te niet gedaan worden, In vroegere jaren zouden de bolsjewiki dergelijke bijeenkom sten niet geduld hebben. Het bijeenroepen van den schod zou beantwoord worden met represailles; de leiders zouden in c gevangenissen geworpen zijn, of naar e barre Noorden verbannen. Maar die J van macht is reeds voorbij. Nu moe en J bolsjewiki veel verdragen om de onlevre- I denheid niet nog sterkei te maken. I In het tijdschrift „Djerjewjenskiej Kom- mocnist" (Dorps-communist), aflevering 13 14, geeft de bekende communist Kwiring een schril beeld van het proces van de verdringing van den sowjet door den schod. Alle agarische vraagstukken worden nu niet door de sowjets, mpar door de schods beslist, aldus Kwring. Evenals onder het oude regime worden ook nu alle belangrijk ste vraagstukken, die de gehcele bevol king van het dorp in beroering brengen, be sproken op de schod's, de bijeenkomsten van alle boeren, en deze schods nemen ook besluiten, zonder zich iets aan te trekken van de sowjet-wetten en bevoegdheden. Evenals vóór de revolutie treden de „koe- laki" (rijke boeren) als leiders van de schods cp en de bijeenkomsten doen vaak wat de koelaki aanraden. Het gebeurt zelfs, dat de schods openlijk met de sow jets concurreeren, vertelt Kwiring. De schod annuleert dan een besluit, dat de sowjet heeft genomen en vaardigt een nieuw be sluit uit. In sommige streken is het reeds zoo ver gekomen, dat de schods een eigen bestuur kiezen, dus zoo iets als een col lege van B. en W. volgens de Nederland- sche terminologie. In een groot dorp (Kargasjino, gouverne ment Rjazant) hebben de boeren een prae- siduum van twintig personen gekozen, dus een soort gemeenteraad. Hel praesi- dium neemt nu besluiten over alle aangele genheiden van het dorp en ignoreert den sowjets, welks bevoegdheid de heeren be twisten. De bolsjewiki zien deze herleving van de oude instituten van de autonomie der boe ren met leede oogen, maar zij bezitten niet de macht, de schods te verbieden. Zij doen du9, alsof zij he- niet zien. Dat is wellicht ook het verstandigste wat zij kunnen doen, maar hun prestige gaat er daardoor niet op vooruit. De boeren voelen zich steeds meer en meer de baas in het land. ELSTERWERDA, 23 Juli. Hedenmor gen zijn ten gevolge van den geweldigen druk van het water stroomafwaarts van de eerste doorbraak daar aangebrachte dijk versterkingen weggeslagen. Dè oevers wor den steeds verder overstroomd. fit Berlijn meldt het W. B., dat ook in de 1 Ai.n.ark de overstrooming zich uitbreidt. De stad Osterburg is geheel door het water ingesloten. Volgens den radiodienst bedraagt het aantal personen, die ten gevolge van de ca- testrofe in het Erstgebergte het leven heb ben verloren, thans 160. NIEUWE POSTZEGELS. De raad van beheer der Duitsche rijks- posterijen heeft besloten een Friedrich Ebertzegel uit te geven. Tegen stemden alleen de Duitsch-nationale leden van den raad. Voorts werd bepaald, dat de zegel op 8 pfenning een Beethovenzegel zal zijn. De Friedrich Ebertzegel zal tegelijk met de Hin denburgzegel uitkomen. JUWEELENDIEFSTAL. In een der grootste juwelierszaken in het centrum van Berlijn verscheen een elegant paar, dat zich eenige sieraden liet voorleg gen. Na hun vertrek ontdekte men ,dat uit de étalage een fluweelen standaard met negen groote briljanten ringen ter waarde van 60.000 Mark verdwenen was. Van de daders geen spoor. DE VERVALSCHERS VAN SOWJET- DOCUMENTEN. Te Parijs zijn onlangs op verzoek van Ra- kowsky eenige personen gearresteerd, die den sowjet-gezant voor 3CC0 francs hebben op gelicht. De leider van de bende, Solowsky, heeft den gezant documenten te koop aan geboden, die zg. de emigratie compromittee- ren. Hij gaf hem echter volkomen waarde- looze papieren. De bende leverde vervalsch- te stukken aan de gezanten van verschil lende mogendheden en beweerde, dat het authentieke sowjet-documenten waren. Ra- kowsky c.s. doen al het mogelijke m de mee ning te doen pstvatten, dat de geheele emigrafie debet is aan de daden van deze vervalschers. Het blijkt echter, dat de bende grootendeels niet uit emigranten, maar uit sowjet-burgers en zelfs uit eenige commu nisten bestaat. De eigenlijke leider van de bende, Matinjani, is een bolsjewiek en een gewezen sowjet-ambtenaar. De documenten waren zeer slecht nagemaakt en alleen het feit, dat de gezanten, die deze waardelooze papieren kochten, geen Russisch kenden en niet op de hoogte waren van de Russische toestanden, maakt het begrijpelijk, dat zij dergelijke, in gebroken Russisch opgestelde fantastische „documenten" kochten en er veel geld voor betaalden. Hevige stormen boven Noord-Italië ROME, 24 Juli (V.D.) Gisteren heeft een hevige storm boven Noord-Italië ge woed \velke zich tusschen Milaan en Ve netië een doortocht baande met het gevolg dat vijf personen werden gedood, ongeveer zeventié gewond terwijl belangrijke mate- rieele s""chade werd aangericht. Vooral de stad Cremana werd ernstig geteisterd; bijna alle ongelukken haden daar plaats. Te Ve netië wierp de wind een schoorsteen van een ziekenhuis omver; een drietal patiën ten werden onder het puin bedolven doch konden gelukkig nog worden gered. Onthulling van een gedenkteeken LONDEN, 24 Juli (V.D.) Heden heeft de veldmaarschalk Lord Plumer de gedenk- poort bij Meenen onthuld. Duizenden we duwen, dochters, zusters en andere bloed verwanten van 58.600 gevallen Britten, wier namen, zijn ingeschreven in de gedenksteen hebben de plechtigheid bijgewoond. De Bel gische Koning bevond zich ook onder de aanwezigen terwijl de Britsche regeering werd vertegenwoordigd door Sir Laming Worthington Evans, den minister van oor log. De wijdingsplechtigheid werd verricht door Bisschop Gwymme,, die tijdens den oorlog belast was met de geestelijke ver zorging der Britsche soldaten in Frankrijk en "België. Door Koning Albert werd een rede gehouden in het Engelsch. De Maritieme conferentie. LONDEN, 24 Juli. (V.D.) Morgenochtend zal onder presidium van Chamberlain de laatste zitting van het kabinet voor den terugkeer van Vridgeman en Lord Cecil naar Geneve, plaats hebben. Bridgeman en Cecil zullen terugkeeren in het bezit van volstrekte volmacht van het kabinet de besprekingen te Geneve voort te zetten. Ook hoopt men, dat Chamberlain morgen middag in staat zal zijn een gedetailleerde verklaring af te leggen in het Lagerhuis over de regeeringspolitiek, en dat het Huis in staat zal worden gesteld hierover de debatten in te leiden, Het zal echter pas morgen bekend worden of een dergelijk debat zal plaats hebben. EEN BEETHOVEN-GEDENKTEEKEN. PARIJS, 24 Juli. Heden is het Beet hoven-monument van José de Charmoy plechtig ingewijd te Bois de Vincennes. O.a. werd daarbij ook nog een rede uit- gcsjiroken door Herriot, minister van On derwijs. DE AMERIKANEN UIT CHINA? BERLIJN. 24 Juli. Onder de Ameri kaansche bezettingstroepen van Noord- China is een besmettelijke ziekte uitgebro ken. Overwogen wordt daarom door het Amerikaansche opper-commando, zich ge heel uit China terug te trekken. GROOTEBOUWFLANNEN. BERLIJN, 24 Juli. Naar uit Londen wordt gemeld, wordt thans odor de Turk- sche regeering den bouw overwogen van een brug of tuqnel over of onder de Bos porus met behulp van Turksch-Duitsch kapitaal. De Centrale Raadsvergadering. Te Tilburg vergaderde de Centrale Raad van den Ned. R.-K. Bond voor groote ge zinnen. In zijn openingswoord besprak de bonds voorzitter, de heer J. W. F. van Meegeren o m. de met de afdeeling Amsterdam gere zen kwestie en protesteerde ter krachtigste tegen het gedrag van Amsterdam, dat de grenzen der welvoeglijkheid is te buiten ge gaan. Kritiek is goed zeide spr., maar wat Amsterdam leverde was geen kritiek, maar verdachtmaking en laster. Nadat eenige mededeelingen waren ge daan werd het jaarverslag uitgebracht. Bij de bespreking van dit jaarverslag kwam de reeds door den voorzitter in zijn openingsrede aangevoerde kwestie Amster dam in behandeling. Over deze kwestie, die betreft de verstandhouding tusschen het Hoofdbestuur en het afdeelingsbestuur van Amsterdam, voerden vele afgevaardigden het woord. Amsterdam verklaarde ten slotte zich geheel aan de leiding te zullen onder werpen, waarmee het geschilpunt was op gelost. Een motie van afkeuring over de houding der afdeeling Amsterdam werd na ampele bespreking teruggenomen. De ver gadering sprak daarop haar vertrouwen in het hoofdbestuur uit door zonder hoofde lijke stemming de volgende motie aan te nemen. De Centrale Raadsvergadering) van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen op 23 Juli 1927 te Tilburg bijeen; gehoord de besprekingen over de corres pondentie tusschen het hoofdbestuur en de afdeeling Amsterdam; spreekt zijn volle vertrouwen uit in het beleid van het hoofdbestuur; en gaat over tot de orde van den dag. Verschnen is het jaaroverzicht 1926 der werkstakingen en uitsluitingen. Over het ge heel droeg dit jaar een rustig karakter. Door het Centraal Bureau voor de Statis tiek werden gedurende 1926 212 in dat jaar uitge broken conflicten geteld (209 stakin gen en 3 uitsluitingen), waarbij 594 onder nemingen en 9100 stakers en uitgestotenen betrokken waren en waardoor in totaal 236.700 arbeidsdagen verloren gingen (w.o. 3300 in verband met utisluitingen). Gelijk in alle voorgaande jaren (1920 uit gezonderd) het geval was, werden ook in de periode, welke begrensd wordt door begin en einde van de in 1926 uitgebroken conflicten, de nijverheidsbedrijven het zwaarst getroffen. Er gingen n.l. 186.220 arbeidsdagen ver loren van de 236.700 voor alle beroepsgroe pen te zamen. Op de nijverheid volgden de landbouwbedrijven met een verlies van 19.660 dagen, het verkeerswezen met 19.330, de handel met 11.080 en de visscherij met 400 dagen. In totaal gingen buiten de nijver heid slechts rond 50.500 arbeidsdagen ver loren. fu 1926 had 60 pCt. van alle gestelde eischen betrekking op loon en arbeidsduur, tegen 64 pCt. in 1925, 63 pCt. in 1924 62 pCt. 11923, 86 pCt. in 1922 en 63 pCt. in 1921. De veranderde econonomische verhou dingen weerspiegelen zich in de cijfers, die weergeven het aantal arbeiders betrokken in geschillen om loonsverhooging en in die tegen loonsverlaging. Waren in 1921, 1922, 1923, verreweg de meeste stakers en uitge- slotenen in Nederland nog betrokken in ge schillen tegen loonsverlaging resp. 71, 64, 68 en 59 pCt. in 1925 daalde die prcccntage tot 25 en in 1926 zelfs tot 19, terwijl in laatstgenoemd jaar door niet minder dan 62 pCt. der stakers gn uitgesloten eischen om loonsverhooging werden gesteld. niet de stamhouder van zijn naam. Van den kant mijner moeder heb ik geen voor ouders om op te roemen, en gij, mylady, hebt mij gezegd, dat de moeder van Sof ie van adellijke afkomst was. Alban Morley heeft mij verteld, toen ik hem het laatst sprak, dat Darrell wenscht, dat ik m t hu welijk treed en mij vrij laat in de keuze eener bruid. Ja, ik twijfel met aan de toe stemming van den heer Darrell. Mijn lieve moeder zal de schat, die Sofie heet, welkom heeten in haar huis en de zoon van Charles Haughton zal een plaats aan zijn haard in ruimen voor den ouden W:'!]lam Losely. Ontsla mij nu direct, beste lady Montfort, van mijn belofte en vertrouw mij nu toe al wat gij tot nu toe voor mij hebt geheim ge houden, maar mij beloofd hebt te zu'fen meedeelen als de tijd^ daar zou zijn. Die tijd is thans gekomen." „Hij. is gekomen," antwoordde lady Mont fort plechtig, „en de hemel êcve' dat de gezegende uilkomst moge w?. ke ik mij voorstelde, toen ik Soue lot mijn kind aannam. Neen, niet onder dit dak moet gij dingen naar de hand van de klein dochter van William Losely. Gij zijt dubbel verplicht om de toestemming en den zegen te vragen van Guy Darrell. In zijn woning moet gij haar voor u winnen, van zijn hand i moet gij als uw bruid ontvangen het kind zijner dochter." En Caroline Montfort verhaalde den ver baasden Lionel, haar redenen om te ëeloo- ven, dat de laatste der Darrells dezeltde was als de kleindochter van den veroor deelde. ZESDE HOOFDSTUK. Den volgenden dag vertrok George ley naar Norwick, een stad die in de fin- heele streek, tot uren ver in 't rond, zekere vermaardheid bezat, om het 8e al waarzeggers, sterrekijkers of kristalki)kers. zooals ze ook wel genoemd werden, dat cr woonde. r-. Nerle's achterdocht verdween, toen ij den brief las, door Sofie aan hem öerIC, Hij deelde den jongen Morley mede, a Waife verklaard had overvloed aan fSeld e bezitten en zelfs aan hem een deel c van had opgedrongen, maar dat hij van e..n gereserveerd leven hield, waardoor zl)n gedachten afleiding vonden; dat een ®ars" kraam hem' tot voorwendsel van dat ge reserveerd leven diende en verdiens j.n genoeg opleverde om in zijn dagelijks®"6 behoeften te voorzien, dat Waiie hem ge raadpleegd had in de keuze van koopWjr voor het volk en omtrent den weg die minst door concurrenten bezocht ^erT< Op verzoek van George vergezelde 1 le hem op zijn tocht tot opsporing van en zwerver, dien hij met behulp van zij" ons bekend kristal naar hij beweerde, zcKer zou vinden. Zij begaven zich dan op vvc"' Maar de ex-schoenlapper, die allcen _°J zijn tooverglas vertrouwde, liet zijn I"?/'13" zei het leven van een dwaallicht leiden; zij trokken her- en derwaarts, van de eene plaats naar de andere, totdat ^er'eV. maar niet in zijn kristal ,u'sl; °pn orge zijn geduld was te eV^deern' za!i, sjaal om den hals e?"er bo waarvan hij overtuigd was, i voor de marskraam van Wa.fc «Ige- zocht Daar het meisje verklaarde, dat haar vader enkele dagen geleden, d.e sjaal voor haar gekocht had van een marskra mer in de naastbij gelegen stad, maakte Merle zijn tijdrekening open bevindend, dat het derde huis ((van klein reizen), gun stig was voor het zevende huis het vcr- IrrUaon van het begeerde voorwerp), m ver- biding mid het elfde huis (vrienden), deelde hij den jongen geleerde met plechtigen ernst mede, dat het moeilijke werk nu ten einde was en dat het uur en de man nabij waren. Intusschen keerde Lionel naar zijn wo ning terug, vol hoop op een goeden uitslag bij Guy Darrell en opgewonden van vreug de. Zijn plan was, direct naar Fawley op reis te gaan, maar bij zijn komst in de stad Vond hij eenige regels van Darrell zelf, in antwoord op een langen, hartelijken brief, dien hij eenige dagen te voren geschreven had en waarin hij belet gevraagd had op het oude heerenhuis, In dien korten brief wees Darrell, met on vriendelijk, maar zeer beslist, Lionel's be zoek af. „Mijn beste jonge neei"^- schreef de kluizenaar van Fawley „mijn zenuwen zijn nog geschokt. Mij is volkomen rust voorgeschreven. Het bezoek, zelfs van mijn beste vrienden, is mij verboden. Zoodra ik geheel hersteld ben, zal ik U hier vragen. Dan zal uw bezoek mij een genot zijn. Schrijf me dikwijls, maar vertel me niets van 3c nieuwtjes en praatjes van de groo te wereld. Schrijf mij alleen over U zelf, over uw studiën, uw gedachten, uw wen- schen. Vergeet vooral mijn raad niet. Trouw jong, trouw uit liefde; laat geen zucht naar macht, geen begeerte naar rijkdom U overhalen een levensgezellin te kiezen, die gij niet bemind. Ik weet dat gij kiezen zult met het gevoel van eigenwaar de van den fatsoenlijken man en wees verzekerd van de deelneming en de toe stemming van Uw knorrenden, maar liefhebbenden neef. Na kennisname van den inhoud yan dezen brief, gevoelde Lionel, dat hij n,et lrcc naar Fawley kon gaan. Hij antwo°r< c e mc een korten brief, waarin hij Darrell «nek te hem te vergeven, als hij er op aan bleef dringen door hem ontvangen te worden, en waarin hij te kennen gaL dat zijn verlan gen naar een persoonlijke ontmoeting nu OP eens groot en dringend was geworden; dat hij dit niet allcen om zijnentwille maar ook om zijn weldoener wenschte. Per om gaande post antwoordde Darrell met af gemeten koelheid en herhaalde zelfs op strengen toon zijn weigering om Lionel te ontvangen maar verklaarde zich hereid om zijn aandacht te schenken aan alles wat zijn vieef hem in een brief zou hebben mede te dcclen. Misschien vermoedde de hooghartige man dat men Lionel zijdelings of rechtstreeks ten behoeve van Jasper Losely had aan gesproken, en dit was zeker het laatste onderwerp, waaromtrent hij zijn jongen bloedverwant een onderhoud zou verleend hebben. Intusschen speet het Lionel maar half, dat hij nu genoodzaakt was, zijn zaak en die van Sofie aan het papier toe te vertrou wen. Darrell was een van die menschen wier tegenwoordigheid zeker ontzag inboe zemen; een van hen, die wij, in belangrij ke aangelegenheden liever per brief dein persoonlijk toespreken. Lionel s pen vloog nu vlug over het pa pier; hij herinnerde Darrell aan den dag; toen hij hem de geschiedenis van het lieve, zwervende kind had medegedeeld, en hoe uit zijn medelijden met dat kind, DarrelI's genegenheid voor hem was- ontstaan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7