De eerste passasiersvluclit naar volbracht. Radio-Omroep GEESTDRIFTIGE HOLLANDERS NUCHTERE A MERIKANEW. EN VAN LEAR BLACK, GEYSSENDORFFER SCHOLTE EN WEBER GERIDDERD. Niet gelukt. Als Hamilton en Minchen van Ierland naar Ne tv IJork starten. CanadaEngeland door de lucht. Coste's oceaanvlucht. BINNENLANDSCH NIEUWS. Na den watersnood. Nieuwe raadsverkiezingen voor Veenendaal? Nederland en de Confederation Internationale des Etudiants". De onlusten in Ned. Indië. De Rijksklinieken te Utrecht. UIT ONZE OOST. Waarom ujerd de politiepost teruggetrokken Onschadelijk gemaakt. KERK EN SCHOOL. HANDEL EN NIJVERHEID. De Russische olie. Kardinaal Reig Y Casanova ernstig ziek.v LANDBOUW EN VISSCHERIJ Betere vooruitzichten voor den Lang endijker tuinbouw? GEMENGD NIEUWS. De voortvluchtige notaris uit Groningen. Meesters in hun luguber bedrijf. Dronkemans ruzie. Om het gevaar der onbewaakte overwegen te keeren. Zwaar weer boven Roermond. Vooruitstrevende kippen. „Vrouwlief"! Een dankbare Amerikaan. Verschillende gasdirecteuren beschuldigd. Het tragisch verdrinkings- ongeval te Jaarsveld. Bij het plukken van bloemen verdronken. (Van onzen specialen verslaggever). De Hollandsche vliegers schijnen toch wel bijzondere kerels te zijn. Menigeen, die ge durende de laatste maanden in zijn dagblad kolommenvol heeft gelezen over de presta ties van wereld- en Oceaanvliegers en zich geërgerd heeft over de meer dan overdreven huldebetoogingen aan Lindbergh, Cham berlain, Byrd e.a. zal zijn ondanks in meer of mindere mate trotsch geweest zijn op drie landgenooten, die gedaan hebben wat nie mand anders dorst te ondernemen. Een Ame rikaan, die voor ons tot nu toe alleen nog be stond in reisromannetjes over excentrieke multimillionaire, de krantenkoning v. Lear Black zocht een snellere en geriefelijkere manier van reizen, dan luxueuse Pulman treinen en machtige mailbooten konden geven. De lezers kennen de gebeurtenissen: v. Laer Black speurde en zocht in de groote wereldsteden naar een luchtvaartonderne ming, die hem kon geven wat hij zocht. Hij moest in één dag van Londen naar Rome kunnen reizen en onderweg even in Parijs uitstappen, en den volgenden dag weer naar Amsterdam reizen, na even geland e zijn in Praag en Leipzig om zijn eigen zaken af te handelen. Hij zocht een reisgelegenheid naar Engeland, Japan of Australië, die minder tijd noodig had dan enkele maanden,welke booten en treinen daarvoor noodig hebben. Hij zocht in Londen tevergeefsch tot de agent der Hollandsche K.L.M. vroeg wat hij verlangde, naar Amsterdam telegrafeerde en bij den ondernemenden Amerikaan in formeerde waarheen en wanneer hij wilde vertrekken. Er werd, ter kennismaking met de Hollandsche piloten, 26000 mijl gevlogen, en v. Laer Black vroeg de K.L.M. of zij hem naar Indië kon brengen, wanneer hij maar wilde. Zoo vertrok voor eenige weken de kran tenkoning met de piloten Geyssendorffer en Scholte en den mecanicien Weber van Schip- hojt, om de eerste passagiersvlucht naar Ned. Indië 'e maken. In 13 dagen werd de reis volbracht. Tegenslag is den reiziger-; niet gespaard gebleven; op enkele plaatsen maak ten omstandigheden het noodzakelijk van het reisplan af te wijken, de moesson vroeg van de piloten de grootste inspanning, in Basra werd men drie dagen opgehouden door een vreeselijken zandstorm. Van dag tot dag kon Nederland de reis volgen totdat, na den tegenspoed van Basra, gemeld kon worden dat de Fokker Zaterdagmiddag op Schipholt verwacht werd. Daartoe moesten de piloten Vrijdag den afstand ConstantinopelNeu renberg (2200 K.M.) in één dag afleggen; wat zij ook gedaan hebben. Mister v. Lear Black gaf dadelijk gehoor aan den wensch der K.L.M. om zijn reis in Amsterdam te eindigen en Zaterdagmiddag is hij met de piloten en zijn kamerdienaar op de Amsterdamsche vlieghaven geland. De waanzinnige tooneelen in het buiten land, die Lindbergh en Chamberlin hebben gezien, zijn Amsterdam gelukkig gespaard gebleven. Er zijn geen afsluitingen .verbro ken en menschen onder de voet geloopen. Maar de ontvangst der vliegers was geest driftig en hartelijk, geheel in de lijn van de- Zen befaamden toch, die eenvoudig, zonder reclame-achtige ophemeling is voorbereid en volbracht. Behalve de groote menigte, die buiten het vliegveld wachtte, stonden enkele duizenden toeschouwers langs het landings terrein om getuige te zijn van het einde der historische reis. Op stoombooten waren vanaf 's morgens II uur onophoudelijk honderden naar Schip hol gebracht, iedere reis waren de booten stampvol. Vanaf 1 uur kwam er op Jaagpad en Sloterstraatweg geen einde aan de stroom van fietsen en auto's. Taxichauffeurs en autobusondernemingen zegenden v. Laer Black en maakten buitengewone zaken; ten slotte kwamen nog vele Amsterdammers op zolderschuiten en onmogelijke motorboot jes. De fietsen op de bewaarplaats waren on telbaar en in het autopark stonden de auto's bij tientallen zij aan zij. Door de uitgebreide maatregelen van bet huldigingscomité en de politie waren opstoppingen en verkeersstrem mingen onmogelijk; de weg langs de ring vaart was afgesloten en alleen toegankelijk voor houders van auto kaarten, zoodat f iet- een en auto's in goede orde de bewaarplaats konden bereiken. Het mooiste gezicht genoot men op den Ringdijk bij het restaurant van de K. L. M. in lange rijen stond de zwarte menschenme- «igte langs de afsluitingen op he' vliegveld. Op het gereserveerd gedeelte en het podium vapperden vroolijk de vlaggen van Neder land, de Vereenigde Staten en de K.L.M. groote kransen en bloemstukken waren vanuit de verte op het gras zichtbaar aan het einde van het vliegveld waren de kleine machinês opgesteld, waarmede de vliegers van Soesterberg waren gekomen. Over den weg in den polder bewoog gestadig de zwart witte streep der auto's, op het vliegveld vóór de groote hangar heerschte de gewone be drijvigheid van dalende en opstijgende ma chines der rondvluchten. Op Schilhol. De organisatie op het veld was uitstekend overal waren de toegangen en de ruimten voor het publiek met houten omheiningen en ijzerdraad afgesloten de bewaking was opgedragen aan huzaren en militaire politie. Voor de ontvangst der reizigers was een po dium getimmerd, een platform waarop de autoriteiten en genoodigden hadden plaats genomen. Tegen drie uur reeds kon men daar hooge regeerings-autoriteiten en beken de persoonlijkheden op handels- en lucht vaartgebied vereenigd zien. Daar waren de ministers v. ,d. Vegte en Lambooy, resp. van Waterstaat en van Oorlog en Marine ad interim, de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, het bestuur van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel, de Amerikaansche gezant en marine-attaché, mr. Tob in en mr. Emmet, sit Sefton Bran- cker, directeur der Engelsche burgerlijke luchtvaart, overste Hardenberg van Soester berg, marine-autoriteiten e.a. Oud generaal Snijders confereerde druk met delndie-vlieger luit. v. Weerden Poelman directeur Ples- man van de K. L. M. gaf druk en nerveus Zijn orders de lange gestalte van Fr. Kool hoven stak boven allen uit employés van de K. L. M. draafden heen en weer met tele grammen. Ondertusschen kunnen de toeschouwers zich amuseeren met de K. L. M.-vliegtuigen in de lucht en de zware vogel der Luft Hansa muziek van een fanfare op het veld en uit de luidsprekers van Philips helpt mede het wachten bekorten. Bovendien weet men voortdurend hoe lang het wachten nog zal duren. Een Fokker, met een zender aan boord, was het Indië-vliegtuig tegemoet gevlogen, om triomph der techniek via Hilversum radio-telphonisch de wachten den op Schiphol voortdurend op de hoogte te houden. Bij onregelmatige tusschenpoozen klonk de stem der machtige luidsprekers, die door iedereen te verstaan was, over het veld „Hallo, hallo, de N.A.D.P. heeft te 14,48 uur Keulen gepasseerd." Om vier uur „De vliegers zijn boven Venlo" even laterschalt de luidspreker „De H.N.A. D.P. vliegt in de richting Soesterberg bin nen het half uur kon het te Schiphol ver wacht worden." Elk bericht wordt met stijgender op winding en luider gejuich ontvangen. Op het podium wordt de nerveuze bedrijvigheid der K.L.M.-menschen een afstandmeter, die den steeds kleineren afstand tusschen het vliegtuig ^n Schiphol aangeeft. Reeds worden de champagne en dienbakken met glazen aangedragen. „De vliegers naderen", roept de duizenden-male versterkte mensche- lijke stem over het veld. De ingang naar het podium wordt vrijgemaakt een reusachtige wachtmeester der cavalerie verzekert direc teur Plesman, dat de ingang ook vrij zal blij ven. De ceremoniemeester, de heer Joh. Bol, neemt het woord om mede te deelen dat er 27 sprekers zijn ingeschreven en te verzoeken hoogstens vier minuten t espreken, een mede- deeling, die door het publiek met gelach en door de persmenschen met schrik wordt ontvangen. Verschillende verrekijkers worden naar het Oosten, Amsterdam gericht, waar over het vliegtuig zal koersen dan roept er een naar het podium, waar Gen. Snijders naast den heer Plesman staat „Daar zijn zij". Onmiddellijk zit de omroeper voor den microfoon. „Hallo, het Indië-vliegtuig is in zicht." Het publiek wordt dringend ver zocht kalm te blijven en de afrastering niet omver te loopen. De kijkers hebben zich aan deze waarschuwing gehouden, zoodat alles in goede orde is verloopen. Ook met ongewapend oog zijn de drie vliegtuigen nu zichtbaar. De afstand wordt kleiner, de letters van het Indië-vliegtuig kunnen gelezen worden; razend motorge ronk davert door de lucht, de tqee escortee- rendc machines maken zich van de H.N.A. D.P. los. Een geweldig gejuich gaat de lucht in, waartusschen enkele woorden uit den luidspreker loeien, die door de leiders op het podium toevallig vóór den microfoon gespro ken worden. De landing. Tweemaal cirkelt Geyssendorfer over het veld, terwijl het hoera-geroep aanzwelt; de filmoperatuers laten hun toestellen draaien. Zwevend op de groote vleugels gewoon, als iedere andere machine, glijdt het vliegtuig op het veld. De werklieden snellen toe; ter wijl de mot ér als razend alle geluiden op het veld overstemt, taxiet de reeds beroemd ge worden vogel langzaam over het gras tot vóór de ingang van het podium. Nog een laatste donder van den motor en de schroef staat stil. Voor de opening der cockpit verschijnt het gezicht van Geyssen dorffer en de jolige kop van Scholte met de glinsterende gave tandenrij. Door het raampje van de cabine ziet men het starre volkomen kalme gezicht van mr. Baylin, den kamerdie naar van Laer Black; hij kijkt nirt op of om, de oogen achter de dikke uilenbril zeggen niets; het type van den nuchteren, flegmati- schen Amerikaan, die de reis naar Batavia en terug „wel aardig" vond. De fa rulieleden ende heeren van het comité loopen naar de ma chine en de heer Plesman stapt in de cabine, om als eerste mister v. Laer Black de hand te drukken. Daarna stappen de reizigers uit; Geysendorffer, Scholte en Weber zijn dade lijk omringd door hun echtgenooten en kin deren; v. Laer Black is in gesprek met gene raal Snijders en directeur Plesman. Hij lacht vergenoegd en vertelt, dat hij een prettige reis heeft gehad, 't is nog dezelfde reizige ge stalte, die men zag bij het vertrek, frisch en monter, geen spoor van ver moeidheid op het scherpgeteekende gezicht; deukhoed en klee ding correct alsof hij een rondvlucht van een half uur heeft gemaakt. Scholte is gelukkig met zijn zoontje, dat lacht en huilt tegelijk. Het klikklakken der fototoestellen klinkt als een geweerroffel. Nadat de fotografen hun werk hebben ge daan, neemt men plaats op het podium. Ver schillende personen verdringen zich om de reizigers te begroeten, v. Weerden I>elman loopt op Scholte toe en verzekert hij is deskundige „Goed werk gedaan, Scholte" De huldiging. Dan treedt Gen. Snijders voor den micro foon om in het Engelsch een begroetingsrede uil te spreken. Hij zegt blij te zijn, in naam van het comité „vliegtocht Nederland-Indië" mr. v. Laer Black en zijn gezellen welkom te heeten en te feliciteeren met het schitte rend resultaat. Spr. memoreert dat de eerste luchtpassagier naar Indië in korten tijd een afstand heeft afgelegd gelijk aan 3/4 omtrek der aarde, de woestijn heeft overgevlogen en den onmeteliiken Oceaan. Onder gejuich biedt gen. Snijders den heer v. Lear Black een krans aan met linten in de nationale en Amerikaansche kleuren als hulde voor zijn durf en ondernemingsgeest en voor hetgeen hij gedaan heeft in het belang van het luchttoerisme. Gedecoreerd. Dan neemt min. v. d. Vegte het woord, die de beteekenis van deze vlucht onder streepte en zinspeelde op de Hollandsche afkomst van den heer v. Lear Black. Onder luid gejuich deelde Z. Exc. mede dat de Koningin de verdiensten van deze vlucht in het licht wilde stellen, door mr. v. Lear Black te benoemen tot Ridder in de orde van Oranje Nassau, evenals Geijssendorffer, Scholte en Weber. „Ik zeg niet „heeren", want", aldus de minister, „wij weten ons nu als vaderlandsche broeders." Burgemeester de Vlugt zeide trotsch te zijn in naam van- gemeentebestuur en bur gerij de vliegers welkom te h'eeten. Spr. was dankbaar voor hetgeen zij gedaan hebben en bood den vier reizigers de zilveren medaille van de gemeente Amsterdam aan, die sclechts zeer zelden wordt geschonken. Nadat de heer E. Heldring, voorzitter der K. v. K. had gesproken,- deelde de heer Joh.noodig hneft. Bol mede dat de tijd niet toeliet nog meer redevoeringen uit te spreken. Ln snelle volg orde werden toen blopmen, medailles en- geschenken aangeboden door burgemeester Colijn van Nieuwer-Amstel, commandant Hardenberg van Soesterberg, de vereeniging Oost en West, vertegenwoordigers van den A.N.W.B., de Philipsfabrieken, de Rofter- damsche Aeroclub, ir. Stephan van de Fok kerfabrieken, enz. Een kort wordt werd nog gesproken door de burgemeesters van Slie- drecht en Enschedé, de geboorteplaats respv van Geyssendorffer en Scholte. Vele auto riteiten, a.o. minister Lambooy, kwamen hun gelukwenschen aanbieden. De vliegers zijn in minder dan geen tijd j omringd door een stapel kransen en bloem- stukken. De vliegers danken maar en buigen, lachen naar vrienden en bekenden zij en hun echtgenooten hebben handen te kort om de medailles en schilderijen aan te nemen. Scholte speelt met zijn zoontje, en de on dernemende v. Lear Black duikt weg achter den breeden rud van den vlieger en gaat rus,g op een stoel zitten, zoodat iedere huldi- ger hem moet zoeken. De Amerikaan, druk bezig met het bewonderen van de medailles, moet telkens zijn rechterhand leeg maken, om de felicitaties in ontvangst te nemen. Eindelijk zijn alle geschenken aangenomen; de reizigers, hun familieleden en de heeren van het comité stijgen in de gereedstaande auto's om een eeretocht over het veld langs de toeschouwers te maken. Overal gewuif met hoeden en geestdriftig gejuich v. Lear Black knikt vriendelijk iedereen toe en Scholte lacht en laat zijn witte tanden zien. Langs den weg van Schiphol naar het Amstel-Hotel te Amsterdam, werden de vliegers overal geestdriitig toegejuicht. Overal stond een dichte stoet van nieuwsgierigen, die de luchtreizigers wilden zien. 's Aavonds werden v. Lear Black en zijn tochtgenooten gehuldigd in de groote feest zaal van hotel l'Europe, die versierd was met de vlaggen van Nederland, de Ver eenigde Staten en de K. L. M. Vele autori teiten namen deel aan den feestmaaltijd; tafelpresident was oud-generaal Snijders. Prins Hendrik had een telegram van ge- lukwensch gezonden. Redevoeringen wer den gehouden door Z.Exc. dr. Koningsber ger, minister van Koloniën, dfe in het Engelsch ook den heer v. Lear Black toe sprak. de Amerikaansche gezant mr. Tobin, wethoouder J. ter Haar, de heer Wurfbain, voorzitter van den Raad van bestuur der K. L. M., oud-generaal Snijders, de heer Plesman, directeur der K. L. M. en luit. v. Weerden Poelman. Piloot Geyssendorffer dankte namens zijn collega's voor de verleende onderscheiding van H. M. de Koningin en bracht een toast uit op de toekomst van het vliegwezen. Wat men over den tocht denkt. Mr. van Lear Black: „Ik ben over alles uiterst tevreden." Geyssendorffer; Wij zijn naar Batavia en terug naar Amsterdam gevlogen, voila tout. Scholte; „Het was een mooie tocht, maar ik ben blij dat ik weer bij vrouw en kinde ren ben." Weber; „Een zware reis voor mij. Over dag was ik verantwoordelijk voor den motor en 's nachts moest ik alles inspecteeren. Van slapen kwam niet veel." Mr. Baylin, de laconieke kamerdienaar; ,,'n Aardig reisje wel".... Minister v. d. Vegte: „Tweemaal hebben nu Nederlanders de mo£elijkhe:d bewezen van een verbinding tusschen Nederland en Oost Indië. Burgemeester de Vlugt: „Deze vlucht is van buitengewone politieke en economische beteekenis." Ir. Stephan van de Fokkerfabriek: „De tocht van v. Lear Black met de K. L. M.- machine is van grooter beteekenis dan de verschillende oceaanvlucbten." Generaal Snijders: „Spoediger dan men misschien denkt, zal de luchtlijn Nederland- Indië een feit zjjn." De heenreis werd volbracht in 16 dagen (1 dag oponthoud in Constantinopel), van 15 Juni lot 30 Juni. Voor de terugtocht had men 18 dagen noodig (3 dagen oponthoud in Basra), van 6 Juli tot 223 Juli; heen dus 13 vliegdagen en terug 14 dagen. Terwijl de vliegers door Amsterdam reden, hegon de terugtocht der duizenden voetgangers, ontelbare fietsen en auto's, wier getal door sommigen op duizend werd geschat. Urenlang hing over den weg langs de Ringvaart een dichte stofwolk, terwijl de ooren der buurtbewoners 's avonds laat nog trilten van de cacaphonie der hoorns en claxons. Bij de 24ste ronde een noodlanding. Fen Wolff-telegram uit Leipzig, d.d. 23 Juli meldt, dat de beide Junkers-piloten, Loose en Risticz, die waren opgestegen voor het doen van een duurvlucht boven Dessau en Leipzig teneinde een vliegtuig te be proeven voor de oceaanvlucht later moes ten dalen wegens motor-defect en wel kort vóór het beëindigen der 24ste ronde. De noodlanding bad plaats tusschen Delitzsch en Leipzig. Het vliegtuig werd daarbij be schadigd. De vliegers bleven echter onge deerd. De vliegers Hamilton en Minchen zullen hun vlucht naar New-York en terug in de tweede week van Augustus aanvangen. Zij zullen starten te Clifden in Ierland en op hun terugweg trachten Weenen te bereiken. Zij gebruiken voor dezen tocht een Fokker eendekker; een draadloos toestel wordt niet meegevoerd. Het vliegtuig zal echter gedu rende de eerste drie uren boven den Atlan- tischen Oceaan begeleid worden door een Vickers Napier watervliegtuig, omdat dit deel van den tocht als het. gevaarlijkste wordt beschouwd. Wanneer de Fokker der halve gedwongen mocht worden, op zee te dalen, zouden de inzittenden door het wa tervliegtuig gered kunnen worden. De vlie gers zullen, naar de „Tel." nog meldt, vol doende benzine meenemen om vijftig uur in de lucht te blijven. De Canadeesche vliegers Wood en Schil - le hebben een metalen ééndekker besteld, waarmede zij zullen trachten zonder tus- schenlanding te vliegen van Windsor (Cana da) naar Windsor (Engeland). A Thans heeft de Fransche vlieger Costes alles voor zijn Océaanvlucht Paijs-New York gnreed. Hij heeft te Parijs in een onderhoud met den minister van Handel, Bokanowski, zijn plannen besproken Het ls bekend, dat de minister niet gunstig ge stemd is ten opzichte vac het gebruik van een landvlegtuig voor lange afstandvluch- ten over zee en het is mogetijk, dat de mi nister zal tradhten Costes tn bewegen bet lange afstandrecora door een vlucht over land te verbeteren Een besissing is nog niet genomen. Costes maakt gebruik van een egerviegtuig, zoodat hij voor zijn plannen de toetemming der regeering Een commissie tot onderzoek der klachten. Gedep. Staten van Gelderland hebben uit hun midden een huishoudelijke commissie benoemd, bestaande uit de heeren Kronen berg en De Liefde, om de vele klachten en vragen, die uit het Land van Maas en Waal, omtrent den opbouw van het door watersnood geteisterde gebied zijn binnen gekomen, te behandelen. Men meldt uit Veenendaal aan het „Hbd.": De commissie uit den raad voor het on derzoek der geloofsbrieven concludeert in haar rapport, geen enkelen van de nieuw gekozen raadsleden toe te laten op grond dat van 12 dier 'eden geen datum op de stukken der geloofsbrieven voorkwam, wan neer zij werden ingekomen en daarom niet uit te maken was of dit al of niet op tij was geschied. Van het dertiende raadslid was het ont. slag nog niet ingekomen van de functie als opperbrandmeester. Het gevolg was, dat met tien tegen drie stemmen werd besloten geen enkele der nieuw gekozen raadsleden toe te laten en het onderzoek der geloofsbrieven uit te stellen, totdat bewezen zal zijn, dat zij op tijd zijn ingekomen. Of de mogelijkheid daartoe zal bestaan wordt door velen betwijfeld, in welk geval er niets anders zou overblijven dan niet toe lating op grond van voorgekomen onge- verkiezingen. Hierover hebben echter alleen Gedeputeerden te beslissen. Te Utrecht is een vergadering van stu denten gehouden, die beoogen de oprichting van een nationale organisatie in aanslui ting aan het builenlandsch verband. Met algemeene stemmen werd besloten, een nationale studentenvereniging te zullen oprichten ter behartiging van de interna tionale belangen der studenten, van welke nationale Studentenverenigingen lid kunnen wordemalle verenigingen, wier leden zijn ingeschreven aan Nederlandsche universi teiten en hoogescholen en bovendien vol doen aan de volgende vereischten, n.l. dat de statuien voorschrijven onbeperkte behar tiging van de belangen harer leden. De Indisch* volksraad ontraadt aanneming van het wetsvoorstelCramer. Bij de voorzitter van dé Tweede Kamer is een schrijven ingekomen van den voor zitter van den Volksraad, houdende mede- deeling, dat de Volksraad 445 stemmen besloten heeft de aanneming van het voor. stel van wet van den heer Cramer c.s. tot hel instellen van een onderzoek door den Volksraad naar de oorzaken van de onlus ten, die in November 1926 en in Januari 1927 in Nederlandsch-Indië hebben plaats gehad. Geen klachten der patiënten. Op de schriftelijke vragen van het Utrechtsch Gemeenteraadslid den heer Berghuis betreffende de toestanden in de Rijksklinieken te Utrecht, antwoorden B. en W. dat door hen onverwijld een onderzoek is ingesteld. Daarbij is gebleken, dat nooit klathten van patiënten geheel of gedeelte lijk voor rekening van de Gemeente in de Rijksklinieken verpleegd zijn ingekomen en dat de artsen van den gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, die regelmatig toe zicht uitoefenen op de verpleging van alle gemeentepatiënten in de verschillende ziekenhuizen, over de verpleging in de Rijksklinieken zeer tevreden zijn. Naar „De Javab'ode" meldt, is de te Singapore geplaatste, vooruitgeschoven post van politie, de hoofdopzichter van politie Visbeek, teruggekeerd. Naar aan leiding hiervan heeft de heer V?3 Baaien een schriftelijke vraag tot de Regeering gericht, waarin hij vraagt, mede te deelen, of het bericht juist en zoo ja, of het in de bedoeling van de Regeering ligt, den post op tn heffen en indien dit zoo is, welke de beweegredenen hiertoe zijn. In West-Java zijn in totaal 25 militai ren gearresteerd, die van communisme verdacht worden. Enkelen werden later losgelaten. Van onbetrouwbaarheid van het leger is echter geen sprake. Een typist, werkzaam op het hoofdbu reau van den P. T. T.-dienst is gearres teerd. Hij wordt s-erdacht van communisme Hun bedoeling is, zooals de ervaring in Nëderlandscb-fndië en elders geleerd heeft, met de opbrengst dezer goederen de bui ten Rusland nog bestaande orde en be schaving te ondermijnen en het eerste bol werk van die orde en beschaving, dat aan gevallen moet worden, is het kapitaal. Waar de Koninklijke een grooter bedrag aan Nederlandsch kapi'aal vertegenwoor digt, dan eenige andere maatschappij, voe len wij, directeuren, ons verplicht op het gevaar te wijzen van den aanval, die de Sovjet-regeering op het kapitaal en daar door op de gemeenschap doet. De honder den millioenen guldens, die onzen aan deelhouders door de Sovjet zijn ontstolen, kunnen ons thans nog niet gerestitueerd worden. Zelfs niet met de krachtigste hulp van onze regeering. Wel echter kan een elk er aan medewer ken, dat de grootste Nederlandsche onder neming wordt gesteund tegen dezen laat- sten Russisch-Amerikaanschen aanval. Wij voelen ech'er, dat wii het Neder land publiek moeten doen realiseeren, dat het hier niet alleen gaat om de door onze aandeelhouders in onze maatschappij belegde contanten, doch ook om het be houd van iedere Nederlandsche industrie, welke haar stuwkracht ontleen' aan de bedragen, die jaarlijks in Nederland wor den besteed aan bestellingen en dividenden» weike laatste op hun beurt weer belegd worden, o.m. in andere Nederlandsche in dustrieën. Het is van het grootste belang, dat alle industrieën en allen, die daarvan afhanke lijk zijn, zich solidair gevoelen om front te maken tegen een ondermijning van kapi taal en" kapitaalvorming. Laat iedere be lastingplichtige ook bedenken, dal de be lastingdruk alleen gedragen kan worden, indien het den grooten ondernemingen goed gaat; hoe meer bronnen van inkomsten on dermijnd worden, hoe meer winst van het land uitgaat, hoe zwaarder ieder de druk der belasting wordt. Wij vragen aan het publiek in zijn eigen belang sterk door dadSn den strijd tegen htt Bolsjewisme te ondersteunen en zoo doende de regeering te helpen in haar stre ven om de nationale industrie tegen het naderend boljewistisch gevaar te bescher- men. De Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot exploitatie van Petroleum- bronnen in Nederlandsch-Indië heeft van het bolsjewisme weinig te vreezen, indien zij door de regeering en de publieke opi nie gesteund wordt. MededeeJir,gen Van de directie der Koninklijke Ned. Mij. tot Exploitatie van petroleum-bronnen in Ned.-Indië. Naar aanleiding van mededeehngen van de Standard Oil Comp of New Jersey en van de Shell Transport and Trading Comp. door de pers respectievelijk aan het Ame rikaansche en Britsche publiek gericht, wenscht de directie van de Koninklijke Ne derlandsche Maatschappij to! Exploitatie van Petroleumbronpen in Nederlandsch- Indië aan het Nederlandsche publiek o.m. het volgende mede le deelen: De Standard Oil Comp. of New York en de Vacuum Oil Comp. Hebben, ten einde zich goedkoop van waren te voorzien, on langs groote hoeveelheden van de door de Sovjet gestolen petroleum-produclen aan gekocht, ofschoon deze maatschappijen evengoed als wij wisten, dat er dringend behoefte aan die productie in Rusland ba- slaat en de goederen van diefstal afkom stig zijn. Den moree'en „moed", di' te doen, heb ben deze maatschappijen uit de afwezig heid van een sterk publiek protest tegen de diefstal-politiek der Soviet regeering, die door verkoop van gestolen goed zich geld verschaffen voor hcstoken van on rust in verschillende landen, waaronder Nederlandsch-Indië. De lijd is thans o.i. gekomen, dat dc groote maatschappijen het initiatief ne men, om op de funeste gevolgen te wijzen, indien door de afwezigheid van een pu blieke opinie de gemeenschap indirect aan zulk een politiek medewerkt. Het gevolg zou een industrieele zelfmoord zijn en de levensstandaard voor allen zou dalen tot het lage peil, waarop bet thans in Rusland staat. Immers, wie kan er gelooven, dat de Sovjets door pbilantropische bedoelin gen gedreven worden, als zij goedkoop aan bui enlanders de gestolen goederen leve- F.en B. T. A.-telegram uit Madrid meldt: Kardinaal Reig y Casanova, primaat van Spanje, is zwaar ziek. Zijn toestand is ho peloos. De Langendij"ker tuinbouw, die in zoo noodlijdenden toestand verkeerde, dat op verschillende wijze door de overheid steun moest worden verleend, kan naar aan de „Tel." gemeld wordt, gedurende de gehee- le nieuwe campagne van 1927 op zeer gun stige resultaten bogen. Met de vroege aardappelen gaat het zeer bevredigend, bloemkool is duur, wortelen hebben tot he den goede prijzen opgebracht en ook de vroege koolsoorten geven financieel geen reden tot klagen. Alle uitkomsten zijn veel beter dan verleden jaar. Tragisch einde van het drama. In de omgeving van Hoogeveen hebben de majoor der Rijksveldvacht R. Spa en de chef-gemeenteveldwachter H. Bulls in een kreupelboschje bij Tienbout hel lijk van den sedert 18 Juli j.l. voortvluch'igen Groningschen notaris H. S. gevonden. Het lijk is naar de begraafplaats te Hoogeveen vervoerd. Dit was bet tragisch einde van het op zienbarend gebeuren in Groningen. Hoe ze kwamen en weer vertrokken. Te Rotterdam is Zaterdagnacht ingebro ken in de kantoren van den vetmakelaar M. Themans Co., de Kolkkade 4 en van d enkoopman G. de Koster, ernaast op nr. 6. Bij eerstgenoemde firma werd een schrijfbureau geopend en daaruit een vrij groot bedrag aan post- en plakzegels ge stolen, alsmede een bedrag van 42 aan^ geld. Bij de fa. De Koster kon geen ver missing geconsateerd worden, omdat dc firmant uitstedig is. De inbrekers hebben zich door gebruik te maken van een valschen sleutel toegang verschaft tot een leegstaand pand aan de Oude Havenkade. Ze hebben zich naar het dak begeven en konden toen boven nr. 4 komen. Daar werd een zolderruit gebroken, waarna zij zich lie en zakken op den zol der van dit buis. Een paneel van de deur werd uitgesneden en zoo kwamen ze in pand 6. Langs een trap begaven zij zich naar beneden cn forceerden daar de lus- schendeur, om zoo in het kantoor van de firma Themans Co. te komen. Langs den zelfden weg zijn zij weer vertrokken. Een persoon door een revolverschot getroffen. In den naohto van Zaterdag op Zondag kreeg zekere M. K„ een Heerleroer die beschonken was, in de Oranje-NassaustraaJ te Heerlen ruzie met een paar burgers, welke hem om een paar kwartjes gevraagd zouden hebben. Na een korte woorden wisseling trok M. K plotseling een brow ning en schoot daarmede twen of driemaal. Zekere G. van Venlo afkomstig werd door een der schoten getrooffen en zeer ern stig can het hoofd verwond. Dc hoofdin specteur van politie van de Dolder kwam, toen hij hoorde schieten, toeloopen en nam de revolver in eslag K. werd gear resteerd terwijl J. naar het hospitaal wnrd gebracht. K., die doordat hij beschonken was, niet meer wist, wat hij gedaan heeft, wordt morgen ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Maastricht. De toestand van G. is vrij gunstig. Een alarmsignaal. Op een der emplacementen der Staats mijnen te Heerlen op de lijn Hoens- broek-Nu'h zijn eenige proefnemingen gehouden met een alarmtoestel, dienend ter voorkoming van ongelukken bij onbewaaktc overwegen. DINSDAG, 26 JULI. HILVERSUM. 1050 M. 12 uur Politiebcr. 12-352 Lunchmuziek door hef trio van het restaurant „De Ro- zenboom" te Bussum, o.l. van Willem Lohoff. 68 Vooravondconcert door het A.N.R.O.-orkest, Lüly Keokkoek, sopraan. 7-45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 R.K. Radio-avond „Eindhovensch Vocaal Kwartet," bestaande uit de heeren H. Notermans, ie tenor. A Zimmerman, 2e tenor, E. Maas, ie bas, F. Claes, 2e bas.- Mej. Toska v. d. Burg, alt, ia Geloof (Alice Nahon)» Wierts, b. Ave Maria Stella, Thieken (kwartet), 2a Las- der d'amanti per non penar, Casparim. b. Sen cote 1 agnellatta, Sarri (alt). 3. Rede door Dom. Constantinus Brosschaert Q.S.R. over: Herèeniging der Kerken. 42- Matrosengrab, Sonnet b. Wiegenlied Brahms (Vocaal kwartet). 5a. Geheimnis Brahms b. Immer leiser wird mein Schlummer, Brahms (alt). 6a. Ave Maria, Broll, b. Meisje Adema v. Scheitema (kwartet). 7 M'ha preso a la sua ragna, Paradies (alt). 8a. Landknechtstandchen, di Lasso b. Indische Wiegenlied, Weessler (kwartet). 9. Quella fiamma che maccende, Marcelle (alt), 10a. Der ïerzte Gruss, Gregert, b. Kerstlied'e Diamant, c. Die Mühlc im Thale Kraemer, (kwartet). DAVENTRY. 1600 M. 12.202.20 C. Windeatt's band en solisten (sopraan, bariton, syncop, zangers). 3.20 Daventrykwarfet en solisten (dool. sopraan, bariton). 4-35 Orkestconcert. 5.20 Lezing: Recollections of Constantinople. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventry- kwartet. 6.50 Tijds, weerber. nieuws. 7.05 Daven- trykwartet.7.20 Lezing: Water d vining. 7.35 Lie deren van Rich deren van Rich Strauss, J. Armstrong, tenor. 7.50 •Her-uitzending van andere Engelsche stations. 8.35 Plantage liedjes O. Kavann, contra alt, R. Newell, bariton. Koor en strijkorkest. 9.20 Weerber., nieuws, 9.40 Lezing: Music and the ord nary listener. ro uur E. Colombo's orkest, M. Thomas, sopraan. 11.0512 20 Dansniuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Concert. 8.5010.50 Concert L. Kartun, piano. Mile. Katowska. zang, Orkest. LANGENBERG. 460 M-, MUNSTER 242 M.. en DORTMUND 283 M. r.302.50 Orkestconcert. 5.y> 6.50 Orkestconcert. 8.5010.50 Concert. Mannen. kwartet De vroegere militaire kapel. 11 uur Sluiten- KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. cn BERLIJN 484 en 566 M 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 Uitzending van de muziekfeesten in Crefeld, Frankfurt en Badcn-Baden. Het Schubert-kwartet, G. Bamberger- piano. HAMBURG. 395 M. 4.35 Ouvertures van Adam. Orkest. 6.20 Vroolijk concert. 8.20 „Johannisfeuer" too- neelspel in 4 acten van H. Sudermann. Tot 11.10 Dans muziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. ?.aó— 10.35 Galaconcert, Orkest o.l. van Flor Alpaerts. Op 500 meter van den onbewaakten overweg bevidntz ich op de rails een ap paraat, hetwelk reeds bij de eerste aanra king van het wiel van de locomotief een bel in werking brengt en een roode lamp doet branden (dag- en nachtsein), welke geplaatst zijn oin een mast bij den overweg. Wanneer de trein den overweg is ge passeerd wordt oor een dergelijk apparaat op dezelfde wijze zoowel bel als lamp weder buiten werking gesteld. Aangezien het zou kunnen gebeuren, datm en b.v. door he geronk van een mol' tor de bel niet zou hooren, is het de bedoe ling. dat de lamp ook op den dag ont brandt. Binnen nietalt el angen tijd kunnen ver- diere proefnemingen en publicaties worden verwacht. Op de uitvioding werd reeds octrooi aan- genvraagd. Tijdens een hevig onweder, dat gepaard ging met hagelslag, sloeg de bliksem in een elevator van de Julianakanaalwerken te Maasbracht nabij Roermond. De bliksem trof de leiding van de rails. Een tweetal arbei ders, die ongeveer honderd Meter verder in een put schuilden, werd door den schok te gen den grond geslagen. Beiden bleven on gedeerd en kwamen met den schrik vrij. Als merkwaardigheid zij vermeld, dat bij Tbr. van Beijma, Huize „Pera," Baarn een toom 110 witte Leghorns, broed '27. 13 dezer met den leg is aangevangen, wat zeker vroeg genoemd mag worden. De hennen zijn 4H maand oud. (De Bedrijfspluimveehouder.) Te Oss is A. v. d, H., echtgenoote van J. v. V„ gearresteerd en voor den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch gebracht. Zij had haar echtgenoot in een strooien schuurtje, waar hij lag te slapen, opgesloten en daarna het schuurtje in brand gestoken; Van V. kon zich echter nog bijtijds redden, door een gat in den wand te maken en er door te kruipen. De aanhouding van mej. v. d. H. is geschied op grond van poging tot moord en brand stichting. Die een eenvoudigen boerenzoon beloont Tn den afgeloopen winter gebeurde het, dat een Amerikaan aan het N. H. Kanaal nabij Het Schouw met zijn auto in den mod der wegzaakte. Hij vroeg toen tevergeefs aan eenige voorbijkomende melkrijders om zijn wagen met hun paard uit den modder te trekken. Een boerenzoon uit de Broeker- meer heeft ten slotte geholpen de auto op den weg te (rekken. De Amerikaan dankte en noteerde den naam van zijn helper. Eenigen tijd later ontving de jo^ge man als belooning een radio-toestel cadeau. Daarna een huisorgel. En nu heeft hij weer een nieuw motorrijwiel van den Amerikaan gekregen. Hef justitieel onderzoek ,is nog in vollen gang. Dezer dagen werden in een der bladen be schuldigingen geuit tegen directeuren van verschillende gasfabrieken, die bij leveran ties giften zouden hebben aangenomen. Ook de directeur van de gasfabriek te Utrecht werd genoemd. In verband met deze kwestie beeft bet Utrechtsch raadslid Frijda de volgende vra gen tot B. en W. van Utrecht gericht. Hebben B. en W. kennis genomen van de artikelen, waarin de naam van den direc teur van de gasfabriek te Utrecht betrok ken is? Achten B. en W. termen aanwezig, een onderzoek te dezer zake in te stellen? Zijn B. en W. bereid, de resultaten van het onderzoek bekend te maken? B. en W. van Utrecht hebben de vragen als volgt beantwoord; Van de bedoelde artikelen hebben wij ken nis genomen. Het is ons bekend, dat de jus titie zich met de daarin besproken zaak be zig houdt en met het oog daarop achten wij het voorshands ongeraden, op verdere vra gen in te gaan. Natuurlijk zijn wij ten volle bereid, de uit komsten van in te stellen onderzoekingen, voor zoover die voor openbaarmaking ge schikt worden geacht, aan den raad mede te dtelen. Ook het derde lijkje gevonden. Thans is ook naar het „U. D." meldf, de derde drenkeling, de 10-jarige Kool, die bij' bet zwemmen in de Lek te Jaarsveld is verdronken, gevonden. Het lijk werd te Ameide drijvende opgemerkt en aldaar opgevisebt. Te Zierikzee is de 21-jarige dienstbode A. B., waarschijnlijk bij bet plukken van bloemen, in den vijver achter het heeren huis, verdronken. Men vond haar voor over in den vijver liggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8