w De voorwaardelijke veroortteeling. lewws m. STADSNIEUWS. PIJLTJES Woensdag 27 Juli 1927 «*4 51ste Jaargang No. 16612 Aangilie moet, op straffe van -verlies van «alle rechten, geschieden uiierliflc. driemaal viqr en twintig uren na kei ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 28 Juli De nieuwe veiling aan den KI. Houtweg. De hoofdingang. EEN ONGELUK MET DE STOOMTRAM HEEMSTEDE—LEIDEN. De locomotief gekanteld. Geen hulpsecretarie te Spaarndam. De Nederlandsche Kamer van Koophandel in België. Bezoek aan de Godesberger Festspiele. Faillissementen van 26 Juli 1927 HET EUCHARISTISCH TRIDUUM VOOR ZIEKEN. De eerste stap op Engelschen bodem gezet. Met de zieken ter Bedevaart naar Lourdes Een millioenen-geschiedenis. Het uitbaggeren der „Delft". J. J. WEÖER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De nieuwe veiling aan den KI. Houtweg. De voorgevel. De abonnementsprijs bedraagt rcoi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi Vooruitbetaling 3 58 Bureaux: NASSAULAAN 49. (Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Poatrckeining Nr. 5970. Advertenties 35 cents per regeL Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. bij verlies van een hand, f 125.' bij verlies van een f KÏ1 bij 'n breuk van f If] M bij verlies v duim of wijsvinger- "U beer of arm; am Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QJlflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 75f| bij een ongeval met f OCH bij verlies van een hand, t |9k bij verlies van een f Cfl m bij'n breuk van f 1(1 M bij verlies y. ee3 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «JUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: *»U." doodelijken afloop1 ndui* een voet of een oog; l"dduim of wijsvingerv U beer of arm; andere vingesJ De crimineele statistiek over 1925, welke de vorige week is gepubliceerd, heeft in onze pers nog al aanleiding gegeven tot opmerkingen. En terecht; een erg vleiend beeld van de moraliteit van ons volk geeft zij niet! Onder die opmerkingen is er ééne van „de Standaard", welke ons niet geheel juist lijkt en waarin een meening verkondigd wordt, welke niet verder behoort door te werken. Het anti-revolutionaire hoofdorgaan heeft n.m. in die statistiek een waarschuwing te gen het instituut der voorwaardelijke ver oordeeling gelezen. Op zich zelf zegt de Standaard is de naam van dit stelsel al verkeerd. De Franschen spreken van „sursis d'exécution", „opschorting der tenuitvoerlegging" (der straf), wat veel juister is. Immers, wel is de veroordeeling zelf onvoorwaardelijk, maar de executie der straf gaat niet door, op voor waarde, dat de veroordeelde zich binnen een bepaalden proeftijd niet opnieuw aan een strafbaar feit schuldig maakt. Accoord! De naam is minder fraai. Maar, wat is in een naam? Wij begrijpen allen de bedoeling en het voornaamste is, of de zaak zelf goed werkt. Dit nu betwist de Standaard. Over het beginsel der voorwaardelijke veroor deeling spreekt het blad liever niet, omdat daarover in anti-revolutionaire kringen geen eenstemmigheid bestaat. De toepassing van het stelsel lijkt het blad in ieder geval hoe langer hoe meer bedenkelijk, welke mee ning als volgt wordt gesteund: De crimineele statistiek over 1925, welke de vorige week verscheen, versterkt den twijfel of het met de toepassing den goeden weg opgaat. Groote vrijheid is aan onzen strafrechter gelaten. Hij kan de voorwaardelijke veroordeeling toepassen bij degenen die voor de eerste maal terecht staan en bij hardnekkige reci divisten. Hij kan voorwaardelijk veroordeelen bij alle delicten, zware en lichte; niet één is er uitgesloten. De eenige grens, die de strafwet hem stelt, is deze: bij veroordeelingen tot gevangenis straf van meer dan één jaar is de voorwaar delijke uitgesloten. Doordien echter de strafrechter bij de strafoplegging zoo lang kan straffen als hij begeert, is de rechterlijke vrijheid tot hanteering van dit instituut schier onbe perkt. Van die onbeperkte vrijheid wordt met groote vrijmoedigheid gebruik gemaakt. Wij vreezen: met te groote vrijmoedig heid. Immèrs de pas verschenen statistiek leert dat jaar aan jaar bij de veroordeelingen het percentage der voorwaardelijke wast. Van de in 1925 uitgesproken gevangenis straffen van 1 maand tot 1 jaar is niet min der dan 29.7 voorwaardelijk. Bijna een derde der veroordeelingen alzoo wórdt niet uitgevoerd. Hier is een uitbreiding van het instituut buiten de natuurlijke grenzen. Hier dreigt ernstig gevaar, dat het rechts besef van het volk wordt ondermijnd door sanctioneering van de bij niet weinigen le vende gedachte, dat men één keer straffe loos raag zondigen. Wanneer dit inderdaad het gevolg was van het stelsel der voorwaardelijke veroor deeling, dat n.m. bij de massa de idee post vatte: één keer kan men straffeloos stelen of een ander misdrijf begaan, waarvan de strafmaat beneden één jaar valt, dan zou daarmee het instituut veroordeeld zijn. Maar bewijzen hiervoor ontbreken ten eenenmale. Noch het toenemen der misdadigheid, noch de stijging van het aantal voorwaardelijke veroordeelingen bewijzen ook maar iets te gen het stelsel zelf. De toeneming immers der criminaliteit is een internationaal ver schijnsel, waaraan vooral de oorlog en de oorlogsgeest schuldig staan. Er is sinds 1914 een vergroving van zeden merkbaar, de eer bied voor het leven, voor het bezit van anderen, het schaamtegevoel en de zin voor orde en tucht zijn afgenomen; de moord- en vernielzucht, de hebzucht en de bandeloos heid daarentegen zijn sterk toegenomen. Nu zou men kunnen vragen: zou die grootere misdadigheid niet eer met strenger dan met een soepel strafstel te bestrijden zijn? Past het instituut der voorwaardelijke veroordeeling niet beter in een voor- dan in een na-oorlogschen tijd? Wij gelooven van niet. Tegenover de heilzaamheid der •traffen van den wereldschen strafrechter staan wij zeer sceptisch. Vergelding moet er zijn en ook de maatschappij dient tegen mis dadigers beschermd te worden; maar dat de gevangenissen de inrichtingen bij uitnemend heid zijn om bekeerlingen te maken, nie mand, die het gelooft. Wel het tegendeel is waar: velen worden nog door de gevangenis van de misdaad afgeschrikt. Alleen zwak heid en verleiding of wel de overtuiging, dat zij in een bepaald geval politie en justitie kunnen verschalken, doen hen tegen de wei zondigen. En juist in die gevallen is het eeni ge jaren leven onder de bedreiging van gevangenisstraf zoo nuttig. Want dit is het essentieele in de „voorwaardelijke ver- oordeeling", hetwelk de Standaard verzuimt in aanmerking te nemen: de straf wordt uit gesproken en opgeschort, wel is waar onder voorwaarde van niet hervallen in de mis daad, maar ook onder de verplichting om zekere leefregels na te komen en zich tijde lijk onder controle van een „patroon" te stellen. Het reclasseeringswerk, hetwelk op deze wijze mogelijk wordt, mag vooral niet uit het oqg worden verloren. Het is van heel wat meer maatschappelijk en moreel nut dan de vergeldingsstraf der gevangenis. Wij zouden dus tegen een onderschatting van het nut der voorwaardelijke veroordee ling willen waarschuwen. Het gaat niet aan te zeggen: zie eens, de rechters geven al reeds bij dertig procent van de kleinere de licten opschorting van straf; en daaruit te be sluiten: dat werkt de misdaad in de hand! Er blijkt slechts uit, dat de rechterlijke macht meer en meer haar taak begint te be grijpen, welke ook een paedagogische is Straf immers zonder opvoedende waarde heeft noch voor het individu, noch voor de samenleving beteekenis. En juist in de voor waardelijke veroordeeling ligt sterker prik kel tot verbetering dan in de gevangenisstraf zelf, welke maar al te dikwijls moreel af stompt en tot recidive voert. Wie' aan het nut der voorwaardelijke ver oordeeling twijfelen, gelieve ook daaraan eens te denken! Sociëteit „St. Bavo" Ledenvergadering Overheidpersoneel 8 uur. Esperanto —8 uur. R. K. Jonge Vrouwenbond 8 uur. Ledenvergadering „A.R.K.A 8 uur. R. K. Ver. voor Groote Gezinnen 8 uur. St. Josephsgezcllengébouw Jansstraat 59 Repetitie Zangersgezellen half 9 uur Groote- of St. Bavokerk Orgelconcert van half 7 tot half 8 uur. Den Hout Concert door de ,,H. O. V." in de tent 8 uur. Raadhuis Bloemendaal, Gemeenteraad 2 uur. Raadhuis Heemstede. Vergadering van den gemeenteraad 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstelling 8 uur „Luxori'-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kunstzaal J. H. de Bols. Expositie van schilderijen door Charles Guérin tot 30 Juli a.s. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89H uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo'' Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marfhavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveteeniging. N. Groenmarkt 22. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671, St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen vooi arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K, Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-Ieden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem (Schoten), Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Gistermorgen is te Sassenheim, de ma chine van de tram, die 7.50 uur uit Leiden vei trekt, ten gevolge van verkeerden wissel- stand aan den Warmond er dam uit de rails geloopen en omgekanteld. De wagons ble ven in net goede spoor, daar de koppeling was gebroken. De machinist v. d. V.f wist zich uit zijn benarde positie tc bevrijden en kwam er met den schrik af Een en ander belemmerde eenige uren het verkeer. Na ongeveer twee uur stond de machine weer in de rails. 4 Kwaadwilligheid Omtrent dit ongeval lezen wij nog in de „N. R. Ct." het volgende, dat wij echter geheel voor rekening van dat blad laten; Nabij den Warmonder Dam is de stoom tram, die te 7.50 van Leiden naar Heem stede was vertrokken, te ongeveer kwart over 8 uit de rails geloopen, waarbij de locomotief omkantelde en in het midden van den straatweg terecht kwam. De tramlijn HeemstedeLeiden loopt over het grootste gedeelte over enkel spoor. Op verschillende plaatsen zijn wissels aange bracht, om de van de tegenovergestelde richting komende trams gelegenheid tc ge ven te passeeren. De verongeluKte tram is juist bij zoo n wissel uit de rails geloopen. Doordat de locomotief kantelde,^ brak de koppeling met de eerste der drie volgrij- tuigen af, zoodat deze wagens op de rails bleven en doorreden. Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat de moer van den bout van den wissel verwijderd was, waardoor de wissel buiten dienst was ge steld. Daardoor is het ongeluk veroorzaakt De machinist van de omgekantelde loco motief (type Ncord Zuid Holl. Tramweg Mij, no. A 5), de heer W. van der Vegte, uit Hillegom, vertelde, dat hij direct na het passeeren van den wissel bemerkt had, dat er iets gebeurd was. Hij remde zooveel mo'gelijk. maar kon niet verhinderen, dat zijn machine, dit hij reeds 7 jaar bedient, onderstboven ging. Deze kwam op den lift kerkant te vallen en door de opening 'f de rechterzijde, welke boven kwam .te lig gen, is hij ongedeerd naar buiien gekro pen. Hij reed met een vaartje van 15 K.M. per uur. Hoe het ongeluk gebéurd was wist hii niet. „Misschien kwaadwilligheid, aldus de machinist, want de bout van den wissel was verzakt. De man was uit den aard der zaak zeer zenuwachtig. De conducteur P- van der Vuuren, even eens uit Hillegom, was juist bezig een par ticulier aan een kaartje te helpen, toen het ongeval geschiedde. Hi; is toen direct naar de balconrem gegaan en heeft de drie al leenloopende wagens tot stilstand gebracht Gelukkig, aldus de conducteur, liepen de wagens goed in de rails. Was de koppel stang van de locomotief niet gebroken, dan waren de wagen ook zelf gekanteld. De drie wagens waren geheel met pasagiers gevuld, Doordat de locomotief nog ongeveer 15 M doorgeloopen is, alvorens te kantelen, reed zij over de rails van het tweede spoor heen zoodat het verkeer over éen lijn kon on derhouden worden. Naar de oorzaak wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Men meldt ons nader: Uit het door de directie der N.Z.H.T.M- voorloopig ingesteld onderzoek is gebleken dat de schoef, waarmede de bout aan dan wissel was bevestigd, nog wel aanwezig was maar geheel was losgeschroefd; dit kan, al dus zeide men van den kant der directie, onmogelijk vanzelf geschied zijn. De wissel zelf was volkomen in orde. Het onderzoek is nog niet zoover gevor derd, dat reeds kan uitgemaakt worden of er kwaadwilligheid of baldadigheid in hef spel is geweest. Zeker is dit in alle geval niet. Wij ontvangen een ingezonden stuk van den heer Hartog te Spaarndam. waarin deze aandringt op de stichting van ecn hulpsecretarie te Spaarndam. Wij hebben inder'ijd al eens gemeld, dat B. en W. van Haarlem het niet noodig oordeelen te Spaarndam een hulp-secretarie te vestigen. Thans hebben wij nog eens geïnformeerd en het bleek ons, dat B, en W. nog de zelfde meening zijn toegedaan. Hulp-secretarie's kosten veel geld, omdat er dan twee registers moeten bijgehouden worden en ten slotte alle aangiften toch weer in het centrale register gebracht moe' ten worden. Dat is dubbel werk en niet economisch. Bovendien hebben B. en W. zich afge vraagd hoe dikwijls Spaarndammers zich naar Haarlem moeten begeven voor aan gifte van geboorten, overlijden, huwelijks- aangiite enz. Dat is in het drukste geval niet meer dan ééns per jaar. Men gaat bij zich zen, maar eens na, hoe weinig men op de ge* meente-secretarie te maken heeft. B. en w. van Haarlem achten het voor die enkele maal dat een 'Spaarndammer naar Haarlem! moet, niet verantwoord de groote kost.eh. van een hulp-secretarie ten laste van Haarlemsche belastingbetalers te brengen. Trouwens de afstanden, die men in Amster dam en b.v. in gemeenten als Ede meet afleggen, zijn gröotër dan die van Spaarn dam naar Haarlem. Wel overwegen B. en W. een mogelijkheid te scheppen dat Spaarndammers boodschappen als aanvra- van bouwvergunningen, aanvrage in* wezen. Een besluit daaromtrent is nog niet genomen. In verband met de uitbreiding harer werkzaamheden over het Groot Hertogdom Luxemburg, vestigt de Nederlandsche Ka mer van Koophandel in België speciaal de aandacht op de van 13—24 Augustus 1927 te houden Internationale Jaarbeurs te Luxemburg. De deelname aan deze jaar beurs was tot op heden altijd aanzienlijk van Belgische, Fransche en Italiaansche zijde. Nederland liet zich slechts éénmaal vertegenwoordigen. Vooral voor de Neder landsche levensmiddelen industrie kan deelname, van veel belang zijn. Inlichtingen zijn verkrijgbaar ten kantore der Nederl. K. v. K., 35a rue de Laeken, na 1 Augustus, 284 rue RoyaleBrussel. Tot correspondent der Kamer te Luxem burg werd benoemd de heer Arthur Thill 4 Route de Prague Luxemburg. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de Godesberger Festspiele, waarheen van 10 tot 12 Augustus een reis wordt georgan'- seerd voor Haarlem en Omstreken door J. Wenthólt, passagebureau, Wagenweg 30, Haarlem. Men wordt verzocht zich spoedig aan voormeld bureau op te geven. R. J. Rodrigues Pereira, destijds eenig be- beerend vennoot van de commanditaire vennootschap Rodrigues Pereira en Co., ge vestigd te Amsterdam, wonende te Haar lem, Hasselaarsplein 9; curator Mr. Silvain Groen te Haarlem; De handelsvennootschap onder de firma Eekhout en Versteeg, en hare leden Th. L. Eekhout en B. Versteeg, beiden stucadoor te Haarlem, Assendelverstraat la en lb, cu rator; Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. J. P. de Wit, transporteur te Haarlem, Dr. Leidszstraat 111; curator Mr. C. van Sprang te Zaandam. Rechter commissaris Mr. Th. Maassen; Vernietigd werd het faillissement van: Arie van Aalst en Jacobus Willem van Aalst, beiden te Hillegom en aldaar te sa men handelde onder de firma Gebroeders van Aalst; uitgesproken 12 Juli 1927; Leonardus van der Putten, schipper te Heemstede; uitgesproken 19 Juli 1927. Pastoor WiUenborg in audiëntie ontvangen bij Z.Em. Kardinaal Bourne. De Londensche correspondent van de „Msb." meldt: Onder de deelnemers aan de reis van het St. Berpulphusgiide bevond zich ook de ZetrEerw. heer Willenborg, pastoor te Bloemendaal, wiens naam in ons land onaf scheidelijk verbonden is aan de instelling van het Eucharistisch Triduum voor de zieken. In Januari van dit jaar had het Ka tholieke maandblad „The Month" de betee kenis van dit werk uiteengezet, met '1 ge volg dat ook hier eenige belangstelling werd opgewekt, Vooral de ZeerEerw. Moeder Overste der Zusters Franciscanessen te Londen, en Rev. Fr. Engeland waren er zeer geestdriftig voor gestemd, en pastoor Willenborg heeft van zijn verblijf in Londen gebruik gemaakt om beiden persoonlijk de meest uitvoerige inlichtingen te verschaf fen. Na afloop van de algemeene audiëntie der Gildebroeders werd pastoor Willenborg door den kardinaal in particulier gehoor ontvangen. Zijne Eminentie luisterde met groote belangstelling naar de mededeelin- gen, welke Z.Eerw. hem deed, en prees ten zeerste de grondgedachte van het Eucharis tisch Triduum voor de zieken. Zij, die in PnX-l1r'-r1_ - 1 „111. i Engeland pogingen in 't werk stellen om het Prachtige voorbeeld van Bloemendaal te volgen, zullen op de goedkeuring en den steun van den Kardinaal kunnen rekenen. Nader vernemen wij omtrent boven staande mededeelingen, dat de Z.Eerw. heer Pastoor Willenborg zijn Engelsche reis met bet Bernuphusgilde heeft benut om in Lon den den grondslag te leggen voor het zie- kenapostolaat en de verbreiding van het Eucharistisch Ziekentriduum. Deze reis heeft veel succes geoogst en de goedkeu- r,ng, welke Z.Em. Kardinaal Bourne er aan gehecht heeft, was voor pastoor Willen borg, een krachtige steun om ook daar het werk te propageeren. Bedriegen de voor teekenen niet, dan zal binnen afzienbaren tijd te Londen het eerste Eucharistisch zie kentriduum in Engeland gehouden worden. Needs is een kerk, toebehoorende aan de Eerw. Zusters Franciscanessen uitgekozen, ft'e bijzonder voor dit doel geschikt is. In- tusschen zullen nog verscheidene bespre kingen moeten plaats hebben, doch er is atle hoop, dat deze volkomen naar wensch zullen verloopen. (van 26—27 Juli tot en met 4—5 Augustus) ÏL Uod zij dank wij zijn op reis naar het genadeoord. Vier coupé's stonden tot onze beschikking, zoodat wij in elk een bran- Card konden plaatsen. Met ons vijven vergezellen we de vier Patiënten naar Roozendaal, dus kunnen we °P elke zieke toezicht houden. Wat hebben wij toch een heerlijke me dewerking ondervonden bij het vertrek! Met wat 'n toewijding heeft de chef van bet station Haarlem ons géholpen en met wat een helderen blik overzag hij ons werk eP regelde hij dat. Wij zeggen hem hier voor, vooral namens de zieken. Onzen har- teUjken dank en hopen bij onze terugkomst Weer op hem te mogen rekenen. Gok de toewijding der heeren, die voor bet vervoer met den auto van den heer Mathot waren en de leden van het Roode Kruis, was buitengewoon groot, ook hun dank! j Rest ,ons nog een woord van hulde aan 9en heer B„ die welwillend zijn auto be- .^bikbaar stelde om de eerste patiënt uit tHéëmstede te halen, daarbij geassisteerd "°or een dame van het Roode Kruis die vvo0r dit doel expres uit Zandvoort gen van bouwvergunningen, aanvrage in* °^ergekomen. Aan allen onzen oprechten zake de trekhondenwet enz. enz. ergens te ::dpnk. Spaarndam kunnen deponeeren en dat zij t erwijl ik dit schrijf zijn wij in Leiden, vandaar eiken dag naar Haarlem gebracht yznet pl.m. 8 min. vertraiging aangekomen, al- werden en te hunner tijd weer terug. r waar eenige patiënten (zittende) en nog Waarschijnlijk wordt daarvoor de heerreen aantal pelgrims in onze wagon plaats i Van Reijendam of de veldwachter aangc- innemen. I Vóór 1 Augustus moeten de gemeente besturen van Bloemendaal, Heemstede en Haarlemmerliede, indien zij meenen schade te hebben geleden door de annexatie, hun verzoek om schadeloosstelling indienen bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Dat genoemde gemeenten meenen inder daad recht te hebber op schadeloosstel ling, is gebleken uit de door ons gepubli ceerde en nog te publiceeren gegevens en dat een verzoek om schadeloosstelling ge grond is, zal een ieder toegeven, die even bedenkt, dat genoemde gemeenten b.v, een deel van de belasting-opbrengst zullen moe ten missen, nl. dat deel, wat werd opge bracht door de bewoners, die nu naar Haar lem zijn overgegaan, Verdei hebben deze gemeenten in het nu geannexeerde gebied hunner gemeente, werken laten uitvoeren voor de levering van gas electriciteit en waterleiding aan die bewoners, welke lei dingen nu door Haarlem zijn overgenomen. Bovendien is het mogelijk, dat de instal latie der bedrijven door de verminderde af name nu voor een deel overbodig en dus renteloos is geworden. Ook zijn door de gemeente Haarlem eigendommen over genomen van de genoemde gemeenten, zoo als gebouwen en van Heemstede bijv. Sparenhoven en de voetbalterreinen aan de Spanjaardslaan. De gevraagde schadeloosstelling loopt, zooals onze lezers hebben kunnen ezen, in de millioenen. Nu zal het te betalen bedrag niet geheel en al als verlies voor de Spaarnestad mogen worden beschouwd, want tegenover de schadeloosstelling staat natuurlijk een vergrooting van het bezit, meer winst uit het gas-, electrici- teits- en waterleidingbedrijf, door het ver- groote getal afnemers, bouwterrein, enz. Maar de gepubliceerde en aangevraagde tonnen zijn toch groot genoeg. Of het gevraagde geheel zal worden ge geven moet nog worden afgewacht. Gedep. Staten stellen het door Haarlem uit te kee- ren bedrag vast, gehoord het gemeente bestuur van Haarlem. Tegen de besbssing van Gedep. Staten staat beroep open bij de Kroon. Dat over het algemeen de gemeente besturen van Bloemendael, Heemstede en Haarlemmerliede met hun schade-ramingen niet aan den agen kant zijn gebleven, mag wel worden aangenomen en is uit een zakenmans-standpunt zeer wel te begrijpen en te billijken. Maar dat zij daarbij ook niet zoo maar een greep in het wilde weg heb ben gedaan is ook zeker en hun vorderingen kunnen zij met goede argumenten staven. Wij behoeven hierbij alleen maar tc herinneren aan het feit, dat de gemeente Heemstede de schade heeft laten berekenen door het Accountansbureau van professor Limpergh in Amsterdam. Het zal hu, voor een deel van de gemeente Haarlem afhangen in welke mate de gevraagde bedragen worden toegestaan. Immers, tegen do door de andere gemeentebesturen aangevoerde argu menten, zal Haarlem de zijne moeten stellen en alhoewel de provincie over goede finan ciers beschikt, zal Haarlem, dunkt ons, niet lijdelijk afwachten wat er over hem beslist wordt. Eén millioen meer of minder is voor de belastingbetalers zoowel voor die van Haarlem als van die van de andere ge meenten van groot belang. Hei beteeken t met rente en aflossing gedurende vele jaren een bedrag van 100.000.op de jaar- lijksche begrootingen. Men kan dus op dit punt nog een viningen strijd verwachten, een strijd, die wel in hoofdzaak tusschen bekende accountants zal worden gevoerd. En wanneer er van zuinig financieel beheer sprake moet zijn, dan is hier een kwestie van primordiaal belang aan de orde, zoo wel voor Haarlem als voor de andere ge- interesseerde gemeentebesturen. De naaste toekomst zal wel meer licht in deze zaak brengen. Het is een belang wekkende kwestie. Wanneer wij echter om 8.48 te Den Haag arriveerfen, alwaar we een groote drukte verwachtten, komen wij tot de ontdekking, dat de zieken uit den Haag met 31 lig gende patiënten reeds zijn vertrokken. Een zieke is echter achtergebleven en wij zijn zoo gelukkig voor haar een plaatsje te kunnen inruimen en haar mede te nemen naar Roozendaal In Delft komt onze wagon buiten het perron te staan, zoodat door het later ophalen van den trein om de zieken en pelgrims in te laten stappen weer vee; tijd verloren gaat. In Rotterdam waohten slechts enkele personen op dezen wagon; daar wij echter op een dood spoor werden gereden om den sneltrein te laten passeeren, vertrokken wij met ruim 20 minuten vertraging Te Roozendaal arriveerden wij om 11.50 uur en worden hopeloos gerangeerd. Hals over kop maar toch in goede orde worden onze zieken overgeladen. Jammer dat wij niet vroeger aankwamen, want nu ontbrak ons den tijd tot het nemen van foto's. Om 12.25 vertrokken wij. F. N. i Over te hooge invulling der loonlijsten. Eenige dagen terug werd door ons ge meld, dat door den Centr. Bond van Tran- spodtarbeiders een vordering was ingesteld Luitenant-vlieger Koppen zal 1 October vertrekken van Schiphol voor een vlucht naar Batavia.. Willy Mullens zal medegaan en den tocht lilmen. In een tweetal adressen aan de Tweede Kamer zetten de Nederlanders in het bui tenland hun bezwaren uiteen tegen het aan hangige wetsontwerp inzake belasting voor Nederlanders in den vreemde. De schade van den grooten brand aan de Gaasp te Weesperkarspel wordt geschat op 114.000. Verschenen is een rapport aan de Indische regeering inzake maatregelen, die genomen moeten worden om de onlusten in Bantam tegen te gaan. Dit rapport doet enkele zeer kostbare maatregelen aan de hand. Te Amsterdam is een jonge vrouw door een auto van de gemeenteteleioon doodge reden. De auto is in beslag genomen. Prof. dr. R. Magnus, hoogleeraar aan de Universiteit is in Zwitserland overleden. Op eenvoudige wijze is het 50-jarig pries terfeest gevierd van Mgr. J. Pompen, vica ris-generaal van het bisdom 's Hertogen bosch. V De besprekingen in de metaalindustrie ta Rotterdam zullen er waarschijnlijk toe lei den, dat geen conflict uitbreekt. Te Amsterdam heeft zich in de Wester straat een drama afgespeeld, waarbij een bejaarde vrouw vermoord is. De dader kwam zich zelf aanmelden. De Indische Volksraad heeft de pensioe nen van Indische officieren en onderofficie ren van vóór 1920 gelijkgesteld met die van na dien tijd. Engeland protesteert te Washington tegen de anti-Engelsche propaganda in de Ver- ccnigde Staten. De Britsche gedelegeerden der drie snogendheden-conferentie hebben hun terug keer naar Genève opnieuw uitgesteld. Overstroomingen in Zuidelijk Venezuela. Tien slachtoffers. Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Stilstand Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.27. Hoogste barometerstand 764.4 m.M., te Vardö. Laagste barometerstand 746,0 m.M., te Jan Mayen. Verwachting: Matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, behoudens kans op onweer, iets warmer. tegen den aannemer van het baggerwerk aan de „Delft", wegens het hooger ver melden der loonen op de loonstaten dan in werkelijkheid werd uitbetaald Wij deelden hierbij mede dat de bemidde ling van het Gemeentebestuur hiervoor was ingeroepen door het bestuur van genoemde organisatie, alvorens tot een vordering bij den heer Kantonrechter begonnen zou wor den. Evenwel is het door ons vermelde be drag der vordering veel lager als in werke lijkheid de vordering bedraagt, daar door hen slechts de vordering voor een deel der arbeiders (de grondwerkers) werd vermeld. De totale vordering bedraagt een bedrag van 4824.58 voor 25 personen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. .Trekking van Woensdag 27 Juli 1927. 20.000: 12144 2000: 1472 1000: 3622 400: 15724 f 200: 16683 100: 11753 15729 17786 19731

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1