Brieven uit Duitschland Pastoor J. F. van der Meer 12'|2 jaar te Driehuis. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede blaa Woensdag 27 Juli 1927 De begrafenis van de vijf politieagenten, die in het 1.1. plaats gebad heb bende oproer te Weenen, als slachtoffers van hun plicht vielen. Onze foto toont v. 1. n. r. Minister Vaügom, Bondspresident Harrnisch, Politiepresi- dent Schober en daar achter Bonds Kanselier Dr. Seipel. Prof. Mr. Dr. Ch. Raaymakers, hoog leeraar aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen, hoopt 26 Aug. zijn zilveren priesterfeest te vieren. Verbetering van den verbindingsweg met Zandvoort. Aan de Zand- voortsche-laan is het verkeer over den spoorweg veel verbeterd, daar de overgang tweemmaal zoo breed geworden is en het verkeer door de dubbele afsluitboomen nu uitstekend te regelen is. Gaat zoo voort! Ken reusachtige luchtballon, omgeven door een autoband en gevuld met 13.000 liter gas, zweeft den geheelen dag boven het luchtruim te Den Haag en maakt reclame voor een banden fabriek. Pastoor J. F. van der Meer. asphalteering van de be In Blocmendaal is men thans ook bezig met de angrijke verkeerswegen. Een zeldzame opname van het brandende Gerechtsgebouw te Weenen. De brandweer stond machteloos tegenover deze vuurzee en het fraaie gebouw, dat door het gepeupel in brand werd gestoken, werd geheel vernield. Ons beroemde .stoomtrammetje Heemstede—Leiden, liet gisteren weer eens wat van zich hooren. Voor de verandering kantelde de koffiemolen nu eens om te Sassenheim, zonder groote ongelukken te veroorzaken. Onze fotograaf was er spoedig bij en kiekte het geval. SPORT EN WEDSTRIJDEN. D. H. V. B. Lisse IITeilingen I 50. Lisse IV.V.V.Z. 41. Heden wordt te Haarlem het nieuwe veilingsgebouw der vereeniging voor „Groenten en Bloembollenveiling" officieel in gebruik genomen. De mooie gebeeldhouwde deur van den hoofdingang. r BERLIJN. 23 Juli 1927. De Indrukken, die de vreemdeling in ons land opdoet, interesseeren ons altijd. Wan neer die vreemdeling een Duitscher, En- gelschroan of Franschman is. dan zijn die indrukken m,aar zelden heel zuiver, beïn vloed als ze meestal zijn door vooringeno menheid, rotsvast geloof dezer menschen in de superioriteit van eigen land en volk en soms wel door kleinigheden, als b.v. een toevallige onaangename ontmoeting. Hoe veel beminnelijks over ons volk heb ik ge lezen van Duitsche schrijvers, maar ook hoeveel hatelijks! De meeningen der Duit- schers over ons zijn zoo ontzettend uiteen loopend. Terwijl van vele zijden waardeering en erkentelijkheid is uitgesproken jegens Hol land, is van hoogst officieele zijde een op vallende uitzonderings houding tegenover ons volk aangenomen. In een plechtig-fees- telijke vergadering werden de Denen ge huldigd om hun Charitas jegens Duitsch land in kommervollen tijd. En onlangs werd den Zwitsers door den Rijkspresident in een .eigenhandig schrijven den dank der na tie gebracht voor hunne hulp en offervaar digheid gedurende die dagen en als blijvend aandenken een gebrandschilderd glas ge schonken, ik meen voor het Raadhuis van Bern. De weldoener, die speculeert op eenig openlijk eerbewijs, is er niet een vas 't rechte soort. Maar men moet toch wel een olifants huid hebben, om hier de hatelijkheid der negatie niet te voelen. Men moet wel aan- nemen, dat deze Hoogmogende Heeren ons niet mogen. Er wordt hier ook wel gezegd, •dat de Hollanders in oorlogstijd zooveel veel te veel! aan de Duitschers verdiend hebben met de levering van zuurkool en zoo. Kortom.... wat men zooal aan vrien delijks en onvriendelijks over ons hoort van Duitschers, maa ook van Engelschen en Franschen om van de Belgen maar te zwijgen is gewoonlijk door het een of ander te veel beïnvloed, om al te serieus tc nemen, tenzij men met werkelijk hoog staande menschen te doen heeft wat weer iets anders is dan Hoogmogend. Veel interessanter is 't, als we een goed ontwikkeld Aziaat hooren vertellen over dc indrukken, die hij opdeed gedurende zijn reis door enkele Europeesche landen, voor al als deze Aziaat een intelligent Japanner is, oud-officier en professor ran een der Japansche Hoogescholen, een der uitgeleze- nen, die de Japansche Regeering na,ar Europa zendt, om er de Universiteiten van Pat ijs, Londen, Leiden of Berlijn gedurende enkele jaren te bezoeken. De doorsnee reiziger, die met de groote potvertering een weekje in een vreemd land heeft rond- geboemeld, geeft je zijn fix und fertig oor deel over dat land en deszelfs bewoners; een oordeel matigt zich onze Japansche vriend niet aan, bij geeft slechts zijn in drukken weer. Geland in Marseille, reisde hij van hier naar Parijs, van Parijs naar Londen, van Londen naar Ostende en verder via Brus sel en Antwerpen naar „het kleine, lieve landje aan de zee". De reis, die hem door Frankrijk, Enge land, België en Holland ten slotte naar dc Duitsche hoofdstad voerde, is natuurlijk voor den Zoon van het Morgenland rijk aan indrukken, die tot vergelijkingen nopen. Al deed hij in Parijs den zijsprong naar Londen, toch was de reis MarseilleAm sterdam vrijwel een onafgebroken lijn, van het Zuiden naar het Noorden. Van het soms wel mooie, maar meestal monotone land schap in het Zuiden van Frankrijk, waar van landbouw niet veel te bespeuren viel. en nog minder van weelde of ook maar van welvaart, ging 't door streken, die "allengs iets meer leven en bedrijf toonden. Steeds crescendo naar het Noorden. Als t ware op eenmaal gaf ons land een land schap te bewonderen, dat den vreemden reiziger een der grootste verrassingen was op zijn lange reis, die hem had gevoerd langs de kusten van China en Britsch-Indië, door Egypte, door la Belle France, den in teressanten Zuidoosthoek van Engeland en door België! Hij had de Hollandsche schil derkunst in Japan leeren bewonderen. Wa! Hollandsche schilders hem hadden voorge- tooverd als „Hollandsch landschap haa hem echter een sprookje toegeschenen, fan tasie .van kunstenaars, die immers de dingen zoo heel anders zien dan wii op de wande ling. Die kunst had hem dikwijls geboeid, hij had gevoeld de stemming van dit won dere, mooie landschap „op 't doek Maar 't had hem altijd toegeschenen als vee! meer dan een getrouwe weergave van het bestaande. Droom werd opeens werkelijk heid. Hij dacht onmiddellijk aan die vee.- bewonderde schilderijen. Enthousiast no teerde hij direct zijn indruk „iuist zooals 'b het geschilderd zaf5", maar Natura Artis Magistra hij bezocht ook Amsterdam de bekoring van het liefelijke, fleurige land schap daar voor hem overtrof toch alles. En de menschen? Voorkomend en beleefd, maakten allen over 't algemeen eii opge- wekten indruk. De conducteur van de Electrische naar Scheveningen, wien hij om eenige inlichtingen vroeg, in een mengsel van Hollandsch, Duitsch en Engelsch, snuf felde tusschen zijn kaartjes-knippen en ver- koopen door in een boekje en bracht hem dan met veel vriendelijke klanken en ge baren volkomen op de hoogte. De conducteur der GrossrBerliner-Strassenbahn, wien hij vroeg ol zijn trammetje naar Kurfürsten- damm ging, commandeerde als een oude Feldwebel: Ja! Schnell einstelgen! Hij vindt den Duitschen beambte correct, maar meest al nog al barsch, zijn Hollandsche collega correct en beleefd, soms gemoedelijk en ook we! eens erg gemoedelijk. Op zijn reis van Oen Haag naar Berlijn moest hij onderweg overstappen, maar wist niet juist waar. Hij informeerde dus bij den hoofdconducteur, die hem geduldig en vriendelijk toehoorde, „dann lachelte er und sagte sehr liebens- wurdig, indem er sich umdrehte und fort g'ng: „ik weit het niet". In de Amsterdamsche Jodenbuurt had een p-iiieageïn flem >n hce, g0-l Duitsch interessante mededeelingen gedaan over 't volk,e aldaar, dat wel niet erg zindelijk is. e. b.zonder lmi raar g Jedh.-.rtig Jvei.grns had deze buurt hem sterk her innerd aan <en ach! u huurt in Ho-gkong. De verschillende musea in ons land heb ben zijn groote bewondering opgewekt. Met zijn groote voorliefdP voor ethnographie was hu vol lof voor het Ethnographisch Mu seum in Leiden, waar hij als grondig ken ner, vooral de Japansche afdeeling wist te waardeeren, die hij Voorbeeldig noemde. Wat daarentegen het Maritiem Museum in Rotterdam te aanschouwen geeft, vond hij beschamend en een ergernis voor Ja pan. Kon hij over dR middelen beschikken dit Museum te beschenken met zaken, die eer, behoorlijk beeld geven van het Japan sche volk en zijn kunst, hij zou die prullen enkele dingen maken een uitzondering Hij zou den heelen waardeloozen rommel in t water gooien of verbranden. Het por tret van een heel leelijke deerne, het on herkenbare type der ordinairste Japansche prostituée, wordt daar vertoond als „Jonge Japansche Vrouw". Bovendien is de bronzen beeltenis van een der eerste Japansche persoonlijkheden op 't gebied der economi- sche politiek, Ninominga Sontoka, in de Chineesche kast opgesteld. Wat den Ja.panner zoowel in Duitschland als Holland bizonderi opviel, is de vertrou welijkheid, waarmee de musschen de men- scli en naderen. Nadert zoo'n vogeltje in Japan den mensch, dan wordt het onmid dellijk verjaagd, zooals wij een wesp ver jagen. Men kent daar ook niet „Vereeni- gingen tot bescherming der dieren", zooals die in Europa beslaan. Hij vindt dit niet alleen heel sympathiek en loffelijk, maar ook verstandig, maar meende, dat het toch veel loffelijker en verstandiger zou 'gewenst zijn, als in Europa gelijktijdig en met denzelfden ijver een Vereeniging tot bescherming der menschen ware opgericht. „Spaar de vo gels". „Spaar de menschen". Millioenen menschenlevens, die door den waanzinni gen strijd verloren gingen, waren misschien gespaard gebleven. H. L. Gelijk wij reeds gemeld hebben zal de Zeer Eerw. heer v. d. Meer, op 30 Juli a.s. den dag herdenken waarop hij voor 12% jaar zijn intrede deed als pastoor in de parochie van den H. Engelmundus te Driehuis-Velsen. De parochianen van Driehuis hebben zich opgemaakt, om hun geestelijken herder ter gelegenheid van zijn jubileum (dat Zondag a.s. zal worden herdacht) op een bijzondere wijze hun dankbaarheid te toonen en wel door de aanbieding van een H. Hartmonu- ment, dat op het plein, vóór den ingang van de parochiekerk zal worden geplaatst. Zij |punt voor Lisse is geannuleerd, zit V. V. Z. vlug aan den anderen kant, waarbij ook de achterhoede ver opdringt. Dit werd hun noodlottig als Aug. Buschman eens over alles heen den ba! het veld in jaagt, rent de linksbuiten het leder na en geeft onberis pelijk z'n club de leiding. (10). Technisch is Zaandam Lisse de baas, het is een lust te zien hoe de bal, steeds netjes wordt ge plaatst, het samenspel wordt.wel eens wal te ver doorgevoerd, waardoor succes uit blijft. Enkele corners op het Lisse-doel ge nomen, geven ook geen verandering, zoodat met 10 in 't voordeel van Lisse rust aan breekt. Een prachtig bouquet bloemen werd door U. V. Z. aangeboden en met een hartelijk bedankje door Lisse aangenomen. We verwachten nu van Zaandam spoedig den gelijkmaker. Integendeel, meermalen speelt Lisse tegen wind beter voetbal als met den wind mede. Ook nu blijkt dit weer het geval. Toch liet het plaatsen nog veel te wenschen ovep. Het duurt niet lang of Buschman gaat er vliegensvlug vandoor, plaatst netjes voor doel, en al is Elfrink reeds gevallen, kan hij nog juist keurig doelpunten. (20). Hef gejuig is niet van de lucht. De gasten zitten ook niet stil en be proeven meermalen de Bruin te verrassen, deze doet echter naar behooren. Het spel word steeds fraaier, waarbij de aanvallen zich vliegensvlug verplaatsen. Zaandam zet er nu alles op en verdient een tegenpuntje. Succes komt echter voor aan zijn hoede toevertrouwde parochianen, die over een uitgestrekte omgeving verspreid zijn, had de Eerw. jubilaris het zich tot taak gesteld, om zijn parochiekerk tot een waar dig tehuis voor Christus te maken. En ook in dit opzicht vooral hebben zijn parochianen veel aan hem te danken. Pastoor v. d. Meer kwam hier twaalf en een half jaar geleden als opvolger van wijlen den Zeer Eerw. Heer pastoor S. van Ginkel, die na een langdurig pastoraat hier overleden is. Tevoren was Z.Eerw. pastoor te Helle- voetsluis, waar hij veel heeft gedaan in 't belang van de daar gedetacheerde militairen en welke verdiensten de regeering erkend heeft door Z. Eerw. met een hooge onder scheiding te vereeren. Onmiddellijk begon de Eerw. jubilaris de verfraaiing van het Godshuis met energie aan te vatten. Een krachtig beroep op de medewerking van zijn parochianen was niet te vergeefs.. Achtereenvolgens werden de oude kerkbanken door betere vervangen, werden in het zij-schip banken geplaatst en werden de roode tegels vervangen door een mooien granieten vloer. Nog onlangs is de kerk verrijkt geworden met een mooi nieuw orgel. Intusschen rustte Z.Eerw. niet, of ook de omgeving van de kerk moest een waardiger omlijsting van het geheel zijn. De oude pas torie, die ernstige gebreken kreeg, werd ver vangen door een waardiger tehuis, terwijl een schitterende aangelegde tuin thans de trots van den pastoor en zijn parochianen uitmaakt. Vele andere verbeteringen, in de omgeving kwam dank zijn goede zorgen, tot stand,zooals een betere toegang naar het Kerkhof, een practische fietsenstalling, en tenslotte een mooie tuin voor de Eerw. Zus ters. Dit alles ligt er thans als een dankbaar bewijs voor de harmonische samenwerking tusschen den herder van de parochie van den H. Engelmundus en zijn parochianen. Overigens brengt de geestelijke zorg voor dezen haar eigenaardige moeilijkheden mede. De Eerw. jubilaris draagt deze zorg de laat ste jaren alleen, nu geen kapelaan hem meer assisteert. Zijn parochianen wonen zeer ver spreid over een grooten omtrek. Doch niet temin leeft de Eerw. jubilaris met zijn pa rochianen hartelijk mee en dezen zullen dit weten te waardeeren. De feestdag die aanstaande is, gal het on getwijfeld bewijzen. Wij kunnen alvast meedeelen, dat a.s. Zondag, om 10 uur, de plechtige Hoogmis zal worden opgedragen, waaronder de Zeer- Eerw. Pater Overste van het Missiehuis, als voorzitter van het comité, het H. Hart beeld als geschenk van de parochianen, offi cieel aan den Eerw. pastoor zal opdragen. Vervolgens zal er van 1 tot 2 uur receptie zijn aan de pastorie, waarna om half 3 een plechtig Lof wordt gehouden, waarbij de in tronisatie van het H. Hart zal plaats hebben. A.s. Zaterdag hopen wij nog nadere me dedeelingen van de regeling van de plech tigheden te doen. aangewakkerd en even later krijgt zij weer de kans, doch keeper Vink redt meesterlijk. Het spel bij -Lisse wprdt meer en meer enthousiast, bij Teilingen wil het daaren tegen speciaal in de voorhoede niet vlotten. Als Lisse ten tweede male doelpunt, wordt terecht voor hands gefloten. Teilingen krijgt dan eenige corners te nemen, óok deze leveren niets op. Enkele gevaarlijke aanval len worden noch ondernomen, waaruit we den gelijkmaker verwachten, doch op het juiste moment wordt te veel 'getreuzeld. Even voor rust maakt Lisse er met een prachtigen kopbal (20) van. Na de rust komt Teilingen met een geheel andere op stelling. Ook dit blijkt geen verbetering te zijn. Over alle linies is Lisse nu de meer dere, geholpen door den stevigen wind. Toch komt Lisse heel fortuinlijk aan het derde doelpunt. Hoogerworst die de plaats van Vink in het doel heeft ingenomen, slaat het leer in eigen doel en het is 30. Het duurde niet lang of no. 4 ligt in de touwen. In deze priode ontgaan den scheidsrechter nogal eens enkele handsgevallen. Teilingen zet er nog even alles op, het is nu echter te laat, Lisse speelt een gewonnen spel en voegt aan bet totaal nog een puntje toe. Als Teilingen uit enkele aanvallen corners heeft geforceerd, komt spoedig het einde. Vermelding verdient, dat deze wedstrijd in een aangename verstandhouding werd ge speeld. Door het plaatselijk comité van Herwon nen Levenskracht, werd aan het winnend elftal met een hartelijke toespraak een medaille uitgereikt. hebben gemeend, dat dit geschenk hun herder bijzonder welkom zal zijn, wetende hoe een groot vereerder van het H. Hart hun pastoor is. Daarbij gaat, met de plaat sing van dit monument een vurige wensch van den Eerw. jubilaris in vervulling en het past zich zoo goed aan bij zijn arbeid voor de verfraaing van het Godshuis, waarvoor pastoor v, d. Meer zich in den loop der jaren heel veel moeite en zorgen heeft getroost. Immers, naast de geestelijke zorg voor de Lisse als wederom Elfrink een mooien voor zet onhoudbaar inkopt. (30). Nog niet ont moedigd wordt door V.V.Z. flink aangepakt, het schieten is echter hopeloos. Veel ballen gaan naast of juist over, ook de lat brengt wel eens redding. De druk op het Lisse-doel wordt steeds grooter. De Lisse voorhoede wacht hierbij het moment af, want als de achterhoede van Zaandam weer te ver in 't veld staat, geeft Buschman aan v. d. Vlugt, die er razend hnel vandoor gaat, en alleen voor de keeper, dez^ geen schijn van kans geeft. (4—0). Spoedig daarna heeft ook V. V, Z. geluk als de keeper een hard schot niet goed verwerkt, hebben zij maar voor 't in loopen. (41). Met dezen stand brak het einde van dezen spannenden wedstrijd aan. Lisse heeft gewonnen en verdiend, 43 was echter een betere verhouding. Na den strijd werd door den heer de Haan de spelers van V. V. Z, dank gebracht voor hun moeite en opoffering. Had hij liever ge wild, den beker, die voor dezen wedstrijd beschikbaar was, met V.V.Z. mede te geven, nu gaf hij namens Lisse de verzekering mede, dat als Zaandam Liefdadigheidswed strijden mocht organiseeren, ook zij van Lisse de volle medewerking mochten ver wachten. Op t program stond nog vermeld eea Veteranen Wedstrijd tusschen Lisse en Noordwijk. De Noordwijksche veteraantjes lieten leelijk op zich wachten (niet erg sportief hoor) zoodat Leiden III, welke moest spelen tegen Lisse III, bereid was de eerste helft te kampen tegen de veteranen. Dat de aardigheid er eenigszins af was, laat zich begrijpen, toch hebben de ouderen (en onder hen waren er die aardige staaltje» voetbal speelden) zich tegen de Leidsche gasten aardig geweerd. De uitslag van dit spel is echter weggewaaid. Met rust was de stand 13 voor Leiden. Met dit al is weer eens duidelijk gebleken, dat onze roomsche voetballers in dit Diocees ten alle tijden bereid zijn hun krachten t« weiden, waar het betreft roomsche liefdadig, heid. Daarom een eere saluut aan de be- vorderaars der roomsche sport. Wij ga. looven wel, dat het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht dezen middag 'n flink finantieel voordeel heeft mogen boeken. Zij zullen van hun kant waardeeren, hetgeen dezen middag werd gepresteerd, en weer meer rijkelijk hun hand kunnen bieden aan het heerlijke werk der tuberculosa bestrijding. DE LIEFDADIGHEIDSWEDSTRIJDEN VAN „LISSE." Begunstigd door mooi voetbalweer, zijn gistermiddag onder flinke belangstelling de liefdadigheids -wedstrijden gespeeld, georga niseerd door de R.-K. Voetbalvereeniglng „Lisse." Onder leiding van scheidsrechter Bezu, stellen te half twee de ploegen zich op. De gasten met een zwaar gehandicapt elftal- Teilingen wint den toss en speelt het eerst voor de wind. De eerste aanval is dan ook voor hen en de Lisse keeper moet al direct een hard schot van Casped Jr. verwerken. Het liet zich in den begin aanzien, dat Teilingen ondanks de invallers, waarmee zij uitkwamen het lang niet cadeau wilden doen. Dat offensief was slechts van korten duur, wel worden er enkele mooie kansen geschapen doch van doorzetten is geen sprake. Intusschen onderneemt Lisse ook eenige gevaarlijke aanvullen. Uit een dezer Intusschen had zich een groote menigte van een plaatsje verzekerd. De muziekver eniging Adolf Kolping liet haar vroolijke °nen belangeloos hooren, en aller spanning was gericht op de komende strijd. V. V. Z. U1* Zaandam, kampioen van den overgang Was voor hier een onbekende, dus er was reden om te denken, hoe zal Lisse het er af brengen. Onder de talrijke aanwezigen Waren verschillende geestelijken. Met de le.iding van dezen wedstrijd was heer Haverkom belast, welke precies 3 uur Iaat tossen. Lisse is daarbij de geluk- Uge, verkiest eerst het voordeel van wind Iji1 zon. De eerste minuten geven ons niet direct den indruk dat hier twee kampioens clubs in het veld speleni langzaam wordt het 8Pel beter, en vooral Lisse weet een goeden v°rm aan te nemen. De eerste gevaarlijke a.anval is voor de gasten, zij zoeken het doel echter te hoog. Als zij weder een aanval ondernemen, wordt het even benauwd voor de Lisser veste, waarbij de achterhoede handen vol werk heeft. De aanvallen van Lisse zijn als gewoonlijk verbazend snel, met aanvallen ontstaat een corner, welke goed dezen sterken wind loopen veel aanvallen genomen keijiard in een doelpunt wordt achter, en speciaal van de linkerwing heb- omgezet. (1Öj. Lisse voelt zich hierdoor ben we al eens beter gezien. Als een doel»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 5