Buitenlandsch Nieuws. feuilleton. Wat zal hij er mee doen? GEM. BUITENL. BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. Een drama in de Westerstraat te Amsterdam. Kameraden, die sympathie wilden betuigen? „Vaklui" waren aan het werk geweest. Een hardhandige vrijer. In een waschtobbe verdronken. Aan het stille strand te Scbeveningen verdronken. Een kind onder zware balken verpletterd. De noodlottige slag. Bij het baden in zee verdronken. Een uitkomst voor automobilisten. Op den onbewaakten overweg „The topic of the day". Een ongelukkige samenloop van omstandigheden. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De bestrijding van het mond en Klauwzeer. VERKEER EN POSTERIJEN. De Ned. Spoorwegen en v. Gend en Loos. KERK EN SCHOOL. Het gouden priesterfeest van Mgr. J. Pompen. Intellectueele samenwerking. De Volkenbondscommissie voor Intel lectuele Samenwerking te Genève, is on der voorziterschap van prof. Lorentz met haar werkzaamheden thans zoo ver ge vorderd, dat zij met een openbare vergade ring haar taak voor dit jaar hoopt te be ëindigen. Het jaarverslag van den secretaris, dr. Opreschu, bracht de verblijdende mede- deeling, dat thans reeds in twee-en-dertig landen nationale commissies voor de intel lectueele samenwerking gevormd zijn, die geheel ten dienste van de Volkenbonds commissie staan. In verband met de bereidverklaringen van verschillende bijzondere organisaties op Intellectueel gebied om zich bij de Volken bondscommissie te willen aansluiten, ver- kaart de commissie Lorentz, dat zij in leder land slechts met één commissie offi cieel in verbinding kan staan, doch dat zij natuurlijk gaarne bereid is, ieder ernstig denkbeeld, dat van onverschillig welke organisatie uitgaat, met welwillendheid te onderzoeken. Het rapport van den directeur van het voorbereidend instituut voor intellectueele samenwerking te Pijrijs, den heer Luchhaire, vermelde o. a. een gunstig bericht, betref fende de toenemende moreele beteekenis van het instituut in de internationale wereld en het feit, dat in het afgeloopen jaar acht staten officieel gedelegeerden bij het in stituut hebben benoemd. Het Roemeensche Regentschap Generaal Averescoe, de leider der Volks partij, heef in den Senaat, na een lofrede gehouden te hebben op den overleden koning, verklaard, den regentschapsraad te erkennen. Kamer en Senaat hielden een plechtige rouwzitting voor de nagedachtenis van ko ning Ferdinand. De premier Bratianu ver klaarde, dat het land eerbiedig den groo- ten overledene herdenkt, aan wien Roe menië zijn nationale eenheid dankt; hij bracht hulde aan koningin Marie. Het geheele parlement bracht een ovatie aan koning Ferdinand en verklaard, dat zijn partij den regentschapsraad erkende. Z. i. was het noodig het huidige parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen te houden. Kardinaal Czernoch overleden. BERLIJN, 26 Juli. Naar gemeld wordt, Is de Hongaarsche primaat, kardinaal Czer noch, gisteren te Boedapest overleden. De Amerikaansche vloot., BERLIJN, 26 Juli. Naar uit New-York wordt gemeld, bouwt Amerika een nieuwe vloot van onderzeeërs, welke 3000 ton meten. De maritieme conferentie. De Britsche gedelegeerden hebben bun terugkeer uitge steld. LONDEN, 26 Juli. De Eerste Lord van de Admiraliteit, Bridgeman en Lord Cecil, de voornaamste Britsche gedelegeerden van de maritieme conferentie te. Genève, die vandaag weer zouden terugkeeren naar Ge nève hebben hun vertrek uitgesteld in afwachting van de kabinetsbesprekingen over de verschillende vraagpunten, welke na indiening der diverse voorstellen naar voren zijn gekomen. De derde 'Britsche gedelegeerde, Admiraal sir Fredrick Field,.die door ziekte gedwongen was te Genève te blijven vertoeven, is giste ren te Londen teruggekeerd en moest oogen- blikkeüjk naar het ziekenhuis worden over gebracht. De schout-bij-nacht Pound zal nu zijn plaats te Genève innemen. In het Lagerhuis heeft heden de kanselier van de schatkist, Winston Churchill mede- deeling gedaan, dat het in de bedoeling der regeering ligt morgen, of anders overmorgen een verklaring af te leggen over de mari tieme conferentie. De BriischAmerikaansche verstandhouding. LONDEN, 26 Juli. (V.D.) Naar vernomen wordt, is in officieele kringen te Londen niets bekend omtrent het door de pers ver spreide bericht, dat de Britsche gezant te Washington protest zou hebben ingediend bij de regeering van de Vereenigde Staten tegen de misvattingen welke ten aanzien van de Britsche voorstellen op de maritieme conferentie bestaan en de onjuiste weer gave hiervan in de Amerikaansche bladen. In tegendeel zouden de laatste perstele grammen meer en meer den indruk wekken alsof de Britsche marine-politiek weerklank begint te vinden in de Vereenigde Staten. Amerikaansche journalisten in Engeland. LONDEN, 26 Juli, (V.D.) Een gezelschap van 25 Amerikaansche journalisten is te Londen aangekomen, teneinde aldaar een bezoek van een week af te leggen. Overmorgen zullen zij door Chamberlain worden ontvangen. Arrestatie van communis ten te Bg#«npest. BOEDAPEST, 26 Juli. (V.D.) Te dezer stede werd een geheime drukkerij ontdekt van de communisten. Er hadden verschei dene arrestaties plaats. Een Aardbeving. BERLIJN, 26 Juli. (V.D.) Het meteorolo gisch instituut te Jena heeft gisteravond een aardbeving geregistreerd waarvan de haard zich op ongeveer 3 a 400 K.M. bevond, BERLIJN 26 Juli. (V.D.) Naar gemeld wordt, werden te Gratz en Linz 'ichte aard schokken gevoeld. Er werd slechts geringe schade aangericht. De oorlogspensioenen in Groot- Brittannië. j LONDEN, 26 Juli. De pensioenen, welke in het afgeloopen jaar werden uitbetaald aan de nagelaten betrekkingen Van de oorlogs slachtoffers hebben een bedrag beloopen van 61.442.000 pond sterling, Waarbij alleen nog zijn inbegrepen de kosten van de admini stratie, Sinds 1914 is nu in totaal een be drag van 786.000.000 pondsterling aan oor logspensioenen uitgegeven hetgeen nog twin tig procent meer is dan de geheele nationale schuld bij het uitbreken van den oorlog be droeg. Ter dood veroordeeld. Naar uit Moskou aan het „Berl. Tag." wordt gemeld, is Perchurow. kolonel in het Tsaristische leger, ter dood veroordeeld, omdat hij met de troepen van Koltjsak tegen de Sovjet-Unie heeft gestreden. De Amerikaansch-Fransche schuldenregeling Volgens het oordeel van Tardieu, den Franechen minister van openbare werken, is de schuldenovereenkomst Mellon-Béren- ger tusschen de Ver. Staten en Frankrijk zco goed als dood, Uit een interview met het maandelijksch tijdschrift „Nations Business" blijkt, dat Tardieu het standpunt inneemt, dat Frank rijk de schulden beschouwt als een gedeel.e van de medewerking der Ver. Staten aan den oorlog. Hij voegde er aan toe, dat geen enkele Fransche regeering ooit de verantwoordelijkheid op zich zal nemen om J Frankrijk gedurende 62 jaar aan de schul- denovereenkomsten te binden. Bij het ontleden v%n de oorzaken van het misvers and tusschen de Ver. Staten en Frankrijk laakt Tardieu grootendeels „Ame- rika's wonderlijke zekerheid dat het alleen weet wat juist is". Deze zekerheid is ge baseerd op de aanbidding van aardfche goederen. De Amerikanen vergeten boven dien gemakkelijk, dat de toestand in Europa verschillend is en dat Amerika's geloofsbelijdenis om succes te behalen niet aan de overzijde van den Oceaan van toe passing is. De moeilijkheid met de meeste Amerikanen spruit daaruit voort, dat zij eerlijk gelooven, dat Zij beter zijn dan men" schen uit andere landen, omdat zi; beter met aardsche goederen zijn bedeeld. Europa's armoede is het gevolg van den weergaloozen corlog van 52 maanden, waar bij de Ver. Staten, die eens het idool van Frankrijk waren, tellen thans geen vereer ders meer. Hun linancieele macht is slechts een middel tot invloed uitoefenen. Anti-Britsche propaganda in de Ver, Staten. Do diploroa'.'cke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, dat de Brit sche gezant te Washington instructies ueeit ontvangen om bij de Amerikaansche regee- ring krachtig protest aan te teekenen tcgc-n de onbeheerschte anti-Britsche propaganda, welke thans in de Amerikaansche pers wordt gevoerd en tegen de verkeerde voor stelling en zelfs verkeerde aanhaling van officieele Britsche verklaringen in dezelfde Amerikaansche kringen of in nog verant- woordelijker milieus. De Britsche gedelegeerden hebben hun verbolgenheid over deze handelwijze geuit. De Britsche gezant heeft geweigerd om zijn meening te zeggen over het te Londen gepubliceerde bericht, dat hij instructies zou hebben ontvangen om bij de Ameri kaansche regeering protest aan te teekenen tegen de verkeerde voors'elling in de Ame rikaansche pers van de officieele Britsche verklaringen over de vlootconlerentie te Genève. Overstroonungen te Venezuela. Uit Caracas wordt gemeld, dat in het zuidelijk deel van Venezuela verscheidene distric'en door overstroomingen zijn getei sterd. De stad Paragua is geheel over stroomd. Er zijn tien menschenleyens te betreuren. De burgeroorlog in China. Een draadloos benefit uit Hankau meldt, dat het jongste bezoek v.an Borodin aan Koeling ten doel had overleg te plegen met den vertegenwoordiger van Tsjang Kai Sjek, die in overeenstemming met de re geering van Hankau de voorstell van Bo- rcclin geweigerd had. Men gelooft, dat Borodin thans met Fang Hoe Sjiang in verbinding is getreden om een verbond met Moskou tot stand te brengen. Verder wordt uit Hankau gemeld, dat Hsoe Sjo Foe, de nationalistische voorpost liegen Peking, den 23en Juli noor de Noor- delijken zou zijn bezet, die echter den vol genden dag door de troepen van Fcng Hsoe Sjiang zijn teruggedreven. Het bericht is van beteekenis, daar het voor de eerste maal verraadt, dat de troe pen van Feng in de nabijheid zijn. Het nationalisf-ische front bevindt zich thans bij Kcesjin, 25 mijl bezuiden Hsoe Sjo Foe. Het 2e bataljon van het Glouceshire re giment, het 2e bataljon van de lichte infan terie uit Durham en de Britsche batr.hon; van de 20e Indische brigade, die den 15en Juli Sjanghai zouden verlaten, doch wier vertrek werd uitgesteld, hebben thans Sjanghai verlaten. Het ongeluk bij Swatow. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van een verschrikkelijk ongeluk, niet ver van Swatow gebeurd, door het omslaan van een veerboot. De „Singapore Free Press" d.d. 18 Juni Ï3. Heelt thans ter zake tto'g het volgende medé: De ferry-boot „Tai Hing", de verbinding tusschen Lue en Kityang onderhoudende, vroeger het eigendom van een Engelsche firma, die haar echter aan een Chineesche maatschappij verkocht, is niet ver vr>,« Swa tow verwijderd omgeslagen. Alle zich aan boord bevindende passagiers, een achthon derdtal,, geraakten hierbij te water. Het ongeluk greep als volgt plaats; Kort vóór de aankomst te Swatow gleed een plank van de boot in het water, en alle passagiers, nieuwsgierig als altiid, renden naar de plaats, waar ze iets in het water hadden hooren vallen, om toch vooral goed te kunnen zien wat er aan de hand was. Nagenoeg alle passagiers, zoowel op de boven- als benedendekken, liepen hierdoor aan één zijde van het schip te hoop, met bet gevolg, dat de betrekkelijk kleine b nt plotseling begon over te hellen en alle pas sagiers in het water gleden. Ongeveer een honderdtal moet zich nog hebben weten te redden, de rest is ver dronken. De autoriteiten zullen een nader onderzoek instellen. De eigenaren der boot, welke volgens vergunning slechts 350 pas sagiers mag vervoeren, zullen zeker voor het ongeluk aansprakelijk Worden gesteld en genoodzaakt worden de families der slacht ffers schadeloos te stellen. DE ONVINDBARE DAUDET, De listiglijk tot groote vroolijkheid van geheel Parijs uit het gevang ontsnapte Leon Daudet, is en blijft onvindbaar. Dage lijks brengt zijn blad, de „Action Fran^aise" een artikel van zijn hand, hetwelk naar het heet steeds langs allerlei geheimzinnige wegen op de redactietafel te land komt, maar de schrijver blijft zoek. Dezer dagen heette het, dat Daudet, die o.m. kenbaar is door zijl» imposanten lichaamsomvang, in België was ontdekt. Een mannetje van de recherche te Namen had gemeènd hem op het spoor te zijn, was hem nagereisd via Brussel naar een bad plaats aan de kust, maar was toen tot zijn schrik tot de ontdeVking gekomen, dat hij een eerzaam burger van Namen had vervolgd. De „Altion Fran?aise" maakt zich natuurlijk vroolijk over deze vergis sing en publiceert allerlei vriendelijke op merkingen van Daudet over den minister van Justitie, het O. M. en de poiitie. DE PLECHTIGHEID TE YPEREN. Toen Zondag het monument der Engel- schen aan de Meenenpoort te Yperen werd onthuld, kon de bejaarde burgemeester van het stadje, de heer Colaert, die sinds 1914 aan het hoofd der gemeente staat en de lijdensgeschiedenis en wederopbouw .van Yperen heeft medegeleefd, niet aanwezig zijn. Hij was ziek en men verwacht, dat de oude man spoedig sterven zal. Ten einde hem in de gelegenheid te stellen toch getuige te zijn van de plech tigheid, werd Zondag zijn bed voor bet raam zijner woning geplaatst, zoodat hij alles precies kon volgen. Koning Albert en Lord Plumer giflgen hem later bezoeken. KINDERMISHANDELING EN MOORD. Voor de rechtbank te Berlijn beeft het echtpaar Lang terecht gestaan wegens mis handeling van een 16-j*rig nichtje, dat zij in huis hadden. Er waren niet minder dan 15 getuigen gedagvaard. Het geval heeft in breeden kring nogal op zien gebaard, zoodat groote belangstelling bestond voor de rechtzaak De vrouw erkende, het kind herhaaldelijk met de zweep op het bloote lichaam te hebben gt slagen, maar „met het doel er een verstandig mensch van te maken!" Dat zij in de gevangenis was gekomen schreef zij toe aan afgunst en wraakgierig heid der buren. De man gaf toe, dat zijn vrouw het kind mishandeld had; hij was ook wel eens tüs- schenbf.;de gekomen, maar het kind was vreeselijk vuil geweest. Ten slotte werd de zaak verdaagd, om gelegenheid te geven voor psychiatrisch onderzoek van de vrouw en het slachtoffer. In ten aanval van waanzin heeft Zon dag een dienstmeisje te Berlijn een éénjarig kind van personen, bij wie zij in be trekking was, en die uit waren, in de bad kuip verdronken. Dien avond verscheen bij een vrouwelijke arts een jongmeisje, dat met grooten nadruk vergif verlangde. Uit haar geheele op treden bleek, dat zij niet goed bij het hoofd was. Op de vraag wat zij met het vergif wilde uitvoeren, antwoordde zij} dat, als zij het niet kreeg, zij „nog meer" kinderen zou dooden; een had zii er al vermoord. De doktores hield de ongelukige aan de praat en liet intusschen de politie waar schuwden, terwijl zij het dienstmeisje verder uithoofde. Toen de rechercheurs zich naar de opgegeven woning begaven en zich 1°®" gang hadden verschaft, vonden zij inderdaad het kindje in de badkuip liggen. De inmiddels thuis gekomen ouders ver klaarden het dienstmeisje eerst voor een paar dagen te hebben aangenomen. Niemand weet vanwaar de ongelukkige gekomen is en hoe oud zij is. De politie heeft haar naar een krank- zinnigen gesticht gebracht. DE BRITSCHE LUCHTMANOEUVRES De luchtmanoeuvres, die, zooals men weet, gisteren begonnen zijn, zijn de eer ste van dezen aard. Zij zullen vijf dagen duren en er wordt docr 22 Vliegtuigeska ders aan deelgenomen: 13 gevechtseska ders onder bevel van luchtmaarschalk Sir. R. Brooke-Popham, en bombardementses kaders onder luchtmaarschalk Sir John M. Steel. in het geheel 200 machines. De bombardementsvliegtuigen treden als aan vallers, de gevechtseskaders als verdel gers op. Het denkbeeld der öperatles ïs 'dat de oorlog reeds eenigen tijd aan den gang is en dat Londen zóó sterk wordt beschoten, dat de regeering met eenag afweergeschut «aar Manchester is vertrokken. Het doel vat» den Vijand is te verhinderen, dat er nog meer geschut van Londen naar Manchester Wordt overgebracht, zoodat hij zijn raids op Londen verdubbelt. De vliegtuigen, die den vijand voorstel len, vliegen "s ochtends naar zee om dan terug te keeren en te trachten Londen te bereiken. Van het hoofdkwartier uit, welks zetel geheim gehouden is, zal maar schalk Sir John Salmond, opperbevelheb ber der Britsche luchtmacht, de krijgsver richtingen controleeren, Hij zal zijn berich ten ontvangen door middel van een net werk van luisterposten en van spéciale waarnemingsvliegtuigeft. Helaas hebben de manoeuvres, zooals men heeft gelezen, den eersten dag reeds een slachtoffer geeischt. Bij een botsing in de lucht sloeg een vliegtuig te pletter en werd de bestuurder gedood. ONVOORZICHTIGE BADERS. Gedurende het jongste week-end zijn er in Engeland zeven menschèn door verdrin king om het leven gekomen, van wie vijt bij het baden. Drie padvinders, allen 17 jaar oud, verdronken bij het baden in de Tay, een rivier in Perthshire. Bij het baden in de Rothway bij Gras- mere (Westmorland) geraakte een 18- jarige jongen in moeilijkheden. Zijn vriend schoot hem te hulp, doch de drenkeling sloeg zijn arm oö» diens hals, waardoor bei den n de diepte verdwenen. LLOYD GEORGE, •Lloyd George, wiens particuliere woning te Londen tot dusver in de Old Queen Street (S.W.) was, beeft Derwent Lodge gekocht om als Londensch „home in te richten. Derwênt Lodge is een vrij oud huis in de Addison Road (Kensington), dat vier ontvangzalen, twaalf slaapkamers en vier badkamer» bevat. Het heeft een zeer uit- gestrekten tuin, hetgeen de reden was dat Lloyd George het heeft gekocht, naar het heet voor 10.000 pnd. MAC DONALD HERLEEFT! Ramsay Mac Donald, de leider der Ar beiderspartij, is na een langdurige ziekte geheel hersteld Verklaard. In zijn vreugde daarover heef hij in het openbaar verze kerd dat hij zijn leven op denzelfden voet voortzetten', heeft hij betoogd, „ik zal voortzetten", heeft hij bj^aogd, „ik za, mij niet beteren en ik ben nint voornemens meer voör mijn gezondheid te zorgen dan vroeger. Het werk moet worden gedaan en nieiband ziet zich graag aan den dijk gezet. Ik ga voort, wat ook de gevolgen mogen zijn!" Een vrouw vermoord. De dader meldt zich zelf aan. - In de Westerstraat te Amsterdam heelt zich gisteren een drama afgespeeld, dat 'n menschenleven eischte. Een 63-jarige vrouw, Dettingmeyer ge- heeten, onderhield sedert geruimen tijd re laties met een 48-jarigen zeeman, Kösters geheeten. Ongeveer vier maanden geleden was een twist oorzaak, dat de man de wo ning der vrouw, in een gangetje gelegen en genummerd Westerstraat 20, verliet. Na dat tijdstip hebben zij elkaar verschillende malen ontmoet, doch steeds was er ruzie. Zoo was het ook Maandagavond. Ook toen laaide de ruzie fel in bel gangetje op en verschillende getuigen weten te verklaren, dat de twist niet bepaald op fluistertoon werd beslecht. Het gebeurde van Maandagavond werd aanleiding tot een verschrikkelijk drama, dat Dinsdag plaats vond in een klein tap- perijtje, gevestigd Westerstraat 18, naast 't gangetje. Hier kwamen de vrouw en de man dikwijls. Het is gebleken, dat Kösters de vrouw opwachtte. Toen zij het café binnenkwam, riep hiji „Nou zal ik je steken." Dit zeggen de trok hij een dolkmes en stiet dat met kracht in het hart van de bejaarde vrouw. Zonder een kreet te slaken viel het slacht offer als een blok op den grond. De dader liep oogenblikkclijk het cafétje uit en begaf zich naar het bureau Wester straat, waar hij den wachtcommandant me dedeelde, een moord gepleegd te hebben. Hij werd vastgehouden, en men maakte reeds aanstalten om zijn mededeelingtn te gaan controleeren, toen buren het bureau binnen liepen en eenzelfde lezing gaven. De waarnemende commissaris, de heer H. Pijper, alsmede de inspecteur C. J. de Vries Humel en J. Kamp begaven zich naar het tafé en vonden hier de bevestiging. De dood van de vrouw moet onmiddellijk zijn inge treden. Hel lijk werd per auto van den G. G. D. naar het Wilhelmina Gasthuis ver voerd. Het mts, een dolkmes van vrij groote afmeting, werd in beslag genomen. De dader, die in verzekerde bewaring werd gesteld, was niet dronken. Hij schijnt kennelijk het voornemen gehad te hebben de vrouw letsel toe te brengen, daar hij op haar heeft zitten wachten en dadelijk heeft toegestoken. Het gebeurde bracht honderden nieuws gierigen op de been. Uit hst voortgezette onderzoek, dat door de politie van het bureau Westerstraat werd (ingesteld naar den moord op den 63-jarige mejuffrouw Dettingmeyer is gebleken, dat belden af en toe meer dronken dan goed voor hen was. Bij de ruzie was soms ook een WfcrkIooze zoon van de vrouw betrok- Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door ]OS. P. H. HAMERS. 122 ZEVENDE HOOFDSTUK. Intusschen was Adolphus Poole nog steeds de onuitputtelijke bron, waaruit Jas per Loseiy in de behoeften van zijn on waardig en roekeloos leven voorzag. Nooit was iemand meer gedwongen liefdadig te zijn dan de tot weldaden gedoemde bewoner van Alhambra-vilia. Door de mislukte poging om Soiie te ontdekken of Jasper over te halen het aanbod van kolonel Morley aan te nemen, zag hij den parasiet Jasper aan zijn beurs knagen zonder er iets tegen te kunnen doen. Jasper had zich geheel ge schikt in deze gemakkelijke manier om aan den kost te komen. Eens in de week naar een ouden kennis te gaan, hem onder be dreigingen te verschrikken oi door een paar gemeene aardigheden een doodschen glim lach af te dwingen; zijn vier pond mee te nemen en daar zooreei mogelijk goede sier mee te maken, tot dat de vervaldag weer verscheen, dit was een stand van zaken die Jasper wel beviel en waarin hij zich niet haastte, verandering te brengen. Aan Poöle had hij gezegd, dat hij zijn vroegere veerkracht had verloren en dat was waar. Jasper was er zich met spijt van bewust, dat zijn mannelijke schoonheid ge weken was, dat hij nooit meer een meisjeshart of het geld van een weduwe zou kunnen veroveren. Toen hij van deze waarheid doordrongen was, bracht deze overtuiging daarvan een omwenteling in zijn leven te weeg. Hij gat niet meer om kleeding en snuisterijen; in de verwaarloo- zing, van zijn persoon, waarvan hij eenmaal zulk een afgod had gemaakt, in de ruwe grofheid, die thans zijn uiterlijk kenmerkte, lag die norsche wanhoop, welke de ijdele man alleen dan kent, wanneer datgene wat hem vroeger zco keurig en zoo vroolijk heeft gemaakt, voor altijd verdwenen is. Jasper zou thans, al had hij het kunnen doen"! niet in een cabriolet door St. James- straat hebben willen rijden. Hij was hoe langer hoe meer aan den drank verslaafd geworden, sedert hij door gebrek aan geld zich niet meer aan het spel kon overgeven. Toen hij dus tot de bevinding kwam, dat hij, met hetgeen hij elke week van Dolf Poole afperste, zich een gemakkelijk lui leven kon verschafen, sloot hij zich bij Se* meene boosdoeners aan in hun nachtelijke braspartijen. Hij onthaalde hen op sterken drank, snoefde en tierde, maar nam geen deel aan hun eigenlijke misdaden, die het leven, dat Poole hem zoo gemakkelijk be zorgde, zoo veilig maakte, in gevaar kon den brengen. Zijn eens zoo rustelooze geestkracht was verdoofd, deels door de gevolgen der dron kenschap, deels door de lichaamssmarten, die in zijn steke spieren waren binnenge drongen en die streden met de nog altijd taaie, levenskracht, welke zijn eens zoo krachtige gezondheid ondermijnden. Jasper stond z'n pijnen moedig door, ofschoon ze soms z'n humeur ondragelijk maakten en dan, wee dengene die onder z'n kornuiten, die het waagde hem tegen te spreken! Zijn hand viel dan nog even zwaar en z'n arm was dan nog even krachtig als in z'n beste dagen. Zelfs door die dieven en moorde naars, wier gevaren hij vermeed, terwijl hij zich onbevreesd in hun midden waagde, werd Jasper Losely gevreesd. De schrik dier stoutmoedige menschen te zijn, even als hij vroeger een voorwerp van vereering voor dwaze vrouwen geweest was, streelde zijn ijdelheid en was het laatste genot dat hem nog overbleef. Maar daardoor tartte hij een gevaar waarvoor hij in zijn roeke loosheid blind was. Z'n voolijke, schurkachtige makkers be gonnen hem moede te worde#. Hij was in hun midden aangenomen, omdat de faam zijner beruchtbaarheid in alle schelmenstre ken hem voorgegaan was; omdat Cutts hun had medegedeeld, hoe onverschrokken en doortastend Jasper Losaly was, die in Parijsi in groot aanzien stond bij het dieven-spe- Iers- en zakkenrollersgilde en die nu _eo dan naar Engeland overstak, evan veilig ais de Wiwdelevds Jood. Maar toen zi) tol de bevinding kwamen, dat deze Hercules in lichaamskracht niets deed dan grootspre- k"i 2l'n s'uYf'le'd alleen in dienst stelde *M Vai? zn ei2en beurs, begonnen ze niet aneen z n toon van meerderheid moede te worden, maar hem ook te verdenken van on'ro"w aan hun belangen. Cutts die Jasper eerst had opgehemeld als iemand die een groote aanwinst zou zijn voor de heele bende, veranderde plotseling van toon en zeide hun dat die Losely niet te vertrouwen was; dat zijn onvoorzichtig praten als hij dronken was, hem ongeschikt maa vertrouwd medeplichtige in een of ander plan <jat het daglicht niet mocht zien; dat hij vermoedelijk wel in staat zou zijn, als spion voor de politie te spelen of- tegen hen te getuigen in rechtsgedingen; in t kort, dat zij verstandig zouden han delen, als zij zich van z'n tegenwoordigheid ontdeden. Maar de trage Hercules bezat nog zóó veel physieke kracht; en al was hij ook een doe-niet, dan was hij tevens zoo'n geduchte vrees-niet, dat het dievenpak hem niet 0P®nlijk te lijf durfde gaan. Maar niemand wilde den kater de bel aanbinden en dan nog wel zulk een kater! Ze begonnen dus tegen hem samen te zweren om hem kwijt te raken door raiddel van de wet. Het was gemakkelijk voor hen, om hem van een misdaad te beschuldigen die ze zelf bedreven hadden, de meest be- xwarende, vaUche bewijzen tegen hem te verzamelen, heimelijk de justitie te waar schuwen en een vaischen eed te doen om ken, die In huis was. De werkloosheid bracht allen in een minder aangename stem ming. De arrestant wordt ter beschikking van de justitie gesteld. De raadhuisrmten moesten het ontgelden. De marechaussee te Rucphen had zekeren B. wegens dronkenschap gearresteerd en onder verzet in het arrestantenlokaal op geborgen. Vermoedelijk uit wraak hierover is in den avond een aantal ruiten van het ge meentehuis ingeworpen. Als mogelijkheid wordt ook veronder steld, dat de ruiten Werden ingeworpen als wraakneming tegen het onlangs genomen raadsbesluit tot afschaffing van de kermis. Terug van een fuifje. Te Rotterdam bemerkte personeel van het filiaal van d# firma Hoevels aan den Pompenburgsingel, toen het gisterochtend in den winkel kwam, dat door het forcec- ren van de winkeldeur ongenoode gasten een bezoek aan dat pand hadden gebracht. Op de eerste en tweede verdieping, be woond door mevrouw de Wed. Hoevels, waren alle kasten opengebroken en door zocht. Een kleine partij tafelzilver was daaruit verdwenen. Doordat de bewoon ster tijdelijk afwezig was, hadden de inbre kers vrij spel. Zij wisten uit den winkel een ijzeren brandkastje, wegende ruim 250 K.G., en welk ongeveer 150.inhield, mede te nemen, 's Nacht tegen drie uur bemerkte een echtpaar, dat van een fuifje kwam, in de Nadorststraat twee mannen, die een handwagen duwden. Bij de komst van het tweetal namen de mannen de vlucht met achterlating van den handwagen, waarop de geopende brandkast bleek te liggen. Een tweetal surveilleefende agenten werden ge waarschuwd, doch deze konden de inbre kers niet meer vinden. Te 's Gravenhage is aangehouden een fabrieksarbeider wonende te Delft, Deze had verkeering met een 23-jarige Oosten- rijksche dienstbode, die in betrekking is bij een familie in de Anna Paulownastraat. De twee hadden nogal eens ruzie en toen Zondagavond de jonge man bij haar op be zoek was, ontstond opnieuw ongenoegen, dat in een vechtpartij eindigde. Hij heeft zich daarbij zóó opgewonden, dat hij een scheermes nam en zijn meisje een tamelijk ernstige wond in den hals toebracht. De jongeling is hierop naar Delft vertrokken en vertoonde zich Maandagavond weer in de Anna Paulownastraat, waar hij aange houden werd. Hij zeide gekomen te zijn om te weten, hoe het slachtoffer het maakte. - De dienstbode was, hoewel zij veel bloedverlies had, gewoon naar bed gegaan. Den volgenden ochtend kwam de daad echter aan het licht en werd geneeskundige hulp verleend. De jongeman zal aan de Justitie worden overgeleverd. Een IK-jarig kind van den landbouwer G. Westenenk te Raalte viel spelend in een waschtobbe en verdronk. Bij het baden in zee aan het stille strand te Schevenirigen waagde een 13-jarig meisje zich te ver in zee. Plotseling werd zij door den'stroOm meegesleurd. De 21-jarige Hage naar J. Stroeve stelde alle pogingen in het werk, om de drenkelinge aan het strand te brengen, hetgeen hem echter niet gelukte, zoodat het meisje verdronken is. Haar lijk is nog niet aangespoeld. Te Hoensbroek heeft een treurig ongeval plaats gehad. Drie kinderen, die in de houtbergplaat sen der firma Stassen Mares cpeelden, begaven zich op een met zware balken ge laden lorrie. Op een gegeven oogenblik gleden 60 balken van de lorrie af, het het gevolgd, dat de zesjarige A. K. hieronder bedolven en gedood werd. Te Goor was een kermisreiziger J. S. bezig met een vrachtauto, waarachter met een staaldraad een pakwagen was beves tigd. Plotseling brak dd staaldraad, zoo dat de pakwagen dwars sloeg. Smit, die naast den wagen liep, kreeg hierdoor een slag van den disselboom en sloeg dien tengevolge met het hoofd tegen een muur. In het ziekenhuis te Hengelo is hij aan de gevolgen overleden. De heer C. Kuiper, hoofdinspecteur van politie te Rotterdam, die op Texel bij familie vertoefde, is Zaterdag bij het baden verdronken. Het ongeval wordt aan hart- kramp toegeschreven. De heer K. laat een vrouw en twee jonge kinderen achter. Thans is het bouwen en leveren van een stoompont met toebehooren, ten behoeve van het Moerdijksche veer opgedragen aan de N. V. Scheepswerf en gashouder- bouw v. h. Jonker en Stans te H. I. Ambacht voor 178.459. hem aan de galg te brengen. In één woord Jasper Losely stond hun in den weg en ze besloten hem levnd ot dopd uit hun ge meenschap te bannen. Waarschijnlijk zou Jasper duS ten laatste z'n verdiende loon ontvangen hebben, beschuldigd van een misdaad, waaraan hij zoo onschuldig was als éen pasgeboren kind. In deze omstandigheden worden we weer bij Arabella Crane toegelaten. Zij stond bij een venster op de bovenverdieping van een huis in een nauwe straat. De blinden waren gesloten, maar zij had ze een weinig wegge schoven en keek naar buiten. Bij de kachel zat een magere, spookachtige gedaante, on gemakkelijk op den rand van een matten stoel, met z'n knieen opgetrokken bijna tot aan z'n kin. Er was iets zóó spookachtigs in deze gedaante, dat men haar voor een geeslesverschijning had kunnen houden, die elk oogenblik weer verdwijnen kon. De ge daante sprak echter op fluisterenden maar duidelijken, sissenden toon. Toen hij gedaan had met fluisteren, zei Arabella met zachte stem: „Zijt ge er zeker van, dat Losely, zoolang hij z'n wekelijkse!» inkomen trekt van den man dien hij in z'n macht heeft, met deze levenswijze zal voortgaan? Kunt ge hem niet waarschuwen voor dat gevaar?" „Drommels, juffrouw, ik durf niet. Hij is niet te vertrouwen. Hij zou in z'n dronken schap een geweldig spektakel maken, er twee of drie bij de keel pakken, hun hoef den tegen elkaar botsen, vloeken rm s;chei~ Een 8-jarig meiske aangereden. Een 8-jarige peuter is op den onbewaak ten overweg in de „Voorde", lijn Zwolle— Kampen, door een motorwagen uit de richting kampen aangereden. Het ongeluk liep betrekkelijk goed af, daar het kind vermoedelijk slechts een been ge broken had. Op medisch advies is zij naar het Sofia- ziekenhuis overgebracht. Dezer dagen hebben de inwoners van het dorpje Nes op Ameland hun kennis van het dierenrijk kunnen vermeerderen. Wat aldaar nog nóóit gezien was, nl. een reebok, vertoonde zich plotseling in den omtrek. Vermoedelijk is het dier verdwaald en wadende en zwemmende over de wad den naar het eiland gekomen. Ook voor de weinig talrijkebadgasten, die hier tus schen twee zeeën en geweldige regenluch ten gevangen zitten, werd zelfs dit feit „the topie of the day". Die aan een 9-jarig kind het leven kostte. Te Ridderkerk reed het negenjarig doch tertje van W. Vlasblom alhier reed per rijwiel langs den Kerkweg. De autobus van de Ridderkerksche Autobus Mij., die via Rijsoord naar Rotterdam rijdt, naderde, en reed vogans ooggetuigen slechts met een snelheid van hoogstens 15 K.M. per uur. Bij het passeeren reed het mesje op onver klaarbare wijze tegen den auto aan, waar door zij met het rijwiel daaronder viel en het achterwiel haar over het lichaam ging. De geneesheer K, was terstond ter plaatse, die den dood constateerde. De chauffeur staat bekend als een »iiterst kalm rijder. In de vergadering van de afdeeling Zuid- Holland van den bond van melkveehouder* werd besloten om het voorstel van den handel, een verhooging van Yi ct, per 1 Aug. en daarenboven op 21 Aug. weder om Vs ct. te aanvaarden. Deze overeen komst geldt tot 1 Sept. Voorts werden besprekingen gevoerd naar aanleiding van een ministerieel schrij ven in zake mond- en klauwzeerbestrijding en vereenigde de vergadering zich in prin cipe met de daarin vervatte maatregelen, n.l. 1. Instelling van een instituut ter ver strekking van voldoende sera; 2. moderne veemarkten; 3. extra-politiemaatregelen hij bet eerste aantreffen van mond- en klauw zeer. Ter bestrijding van de kosten hieruit voortvloeiende wordt voorgesteld een hoorngeld van 5 of 10 ct. te heffen. Het contract opgezegd. De „Avondp." meldt, dat de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan de 4ir»n» Van Gend Loos, v.h. Collignon en Cov te kennen heeft gegeven, dat zij het binnen kort afloopende contract met die firma niet wenscht te verlengen. Het komt dus hierop neer dat de Spoor wegen zelf de exploi'atie van dezen tak van vervoer op zich wenschen te nemen. Volgens zijn wensch is het gouden pries terfeest van Mgr. J. Pompen, vicaris-gene raal van het bisdom 's-Hertogenbosch, op zeer eenvoudige wijze gevierd. Mgr. Pom pen had den wensch te kennen gegeven zijn feest bij de Eerw, Zusters „In Omnibu* Charitas", waarvan hij directeur i®, te vie ren. 't Klooster en de kloosterkerk waren smaakvol versierd met prachtige bloemen. In de kerk van het klooster droeg d« jubilaris een plechtige H. Mis op. Om half 12 begon de receptie, waarop het eerst verscheen Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, mgr. Dr. Eras en de Kanunniken, mgr. Prinsen, mgr. Hermus, mgr. van Son, mgr. J. van den Heuvel, mgr. Sween®, ple baan Brekelmans en de beide secretarissen van het bisdom. Mgr. Diepen wenschte mgr. Pompen gelu'k en dankte hem voor de wijze, waarop hij gedurende 50 jaren van voorbeeldig pries- erleven het bisdom heeft gediend. Met 'jroote opofferingen heeft hij zijn talenten besteed om de studenten van klein- en groot-seminarie voor het priesterschap op te leiden. Mgr. herdacht ook het pasioraat van den jubilaris te Veldhoven om daarna de vele verdiensten van Mgr. Pompen te memoreeren voor de verschillende congre gaties als hoofd van het kapittel, als direc teur der zusters. Uit naam van het geheele kapittel, de geheele geestelijkheid van het bisdom brengt mrg. den jubilaris dank en bood hem namens de clèrgé een vicaris J. Pompen-beurs ter opleiding van priester* aan, ten bedrage van 5700. Mgr. Pompen dankte hartelijk. De recep ie, welke nu voortgezet werd, was druk bezocht. den; er zouden messen getrokken en een paar lijken in de Theems geworpen worden; het mijne zeker, het zijne misschien," Hebt ge me niet gezegd dat ge dit com plot tegen hem, nog twee of drie dagen kunt tegenhouden?" „Twee dagen, ja. Ik zou generaal Ja» graa"g redden. Hij is over 't geheel een Hin ken kerel, en als hij zich niet door jenever en brandewijn bedorven had, dan zou hij den hoogsten trap hebben kunnen bereiken in ons beroep. Maar nu is hij nergens voor geschikt." „Ge zegt, Cutts, dat de drank hem doo den zal7" „Neen hij zal er niet aan streven, als hij hem in zoo'n vroolijk gezelschap blijft drinken. „En als hij geen geld had om onder dat verschrikkelijk geboefte te verteren, dan zou hij hun bijeenkomsten niet langer bij wonen. Dat is waar", hernam juffrouw Crane, meer tot zich zelf dan tot den klei nen Cutts sprekend; „de zelfde ijdelheid, waardoor hij zoo graag de groote heer in de samenleving is, zou er hem van afhouden als een bedelaar in hun midden te komen." „En", zei Cutts, „als hij het noodige geld niet had, om z'n wekelijksche contributie te betalen dan zou men een voorwendsel hebben, om de deur voor z'n neus dicht te slaan. Al wat die kerels willen, juffrouw, is van hem ontslagen te worden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6