Radio-Omroep MARKTNIEUWS. BINNENLANDSCH NIEUV/S. Gunstiger vooruitzichten voor het mijnveld Vlodrop? Het nieuwe motor- en rijwielreglement. De f 25. biljetten model 1862 en 1914. Om den weg naar het Gooi. De Amsterdamsche gemeente- begrooting 19281929. Krijgt Bergen op Zoom nog een raad? De belasting voor Nederlanders in den vreemde. Mooi zoo. - P LUCHTVERKEER. Weer een vlucht Amsterdam Batavia. UIT ONZE OOST. Het ging er loyaal toe. Een slimme Chinees. Vijf jaar gevangenisstraf tegen een ontrouwen notaris geeischt. Om de onlusten te Bantam tegen te gaan. Een reizigerbeul. Prettige werklui. Waar beschaving en oernatuur elkander ontmoeten. K GEMENGD NIEUWS. KUNST EN KENNIS. Anna Pavlova. Prof. dr. T. Magnus, t Nederlandsche studenten in Zuid-Afrika. Een droevig ongeluk in de Paleisstraat te Amsterdam. Krukken. Ze waren gekomen om hem af te ranselen. Wat er aan de „Gaasp" verbrandde. „De Olifant" in brand. SOCIAAL LEVEN. De metaalindustrie te Rotterdam. De bindendverklaring der collectieve arbeidsovereenkomst en de Ned. Landbouw. Ned. R. K. Band van Bouw patroons. STOOMVAARTLIJNEN. Naar de „N.K." verneemt, zal de heer Biermans zeer binnenkort in Europa arri- veeren en zich aanvankelijk naar Zuid- Frankrijk begeven. Met zijn komst herleeft de hoop op gunstiger berichten over het lijnveld Vlodrop dan den laatsten tijd te melden waren. Ongetwijfeld zal de zaak thans opnieuw onder de oogen worden ge zien en aangepakt. Het is overigens duidelijk, aldus meldt men aan dit blad, dat het voor dit mijn veld gevormd syndicaat te Brussel ook na het verloopen van den optie-termijn, de zaak maar niet zonder meer zal laten zitten. Immers de kosten der drie laats'e boringen, namens het syndicaat door de firma Fokary te Brussel uitgevoerd, heb ben een klein half mililoen gulden bedra gen. Men laat een aanzienlijk bedrag niet zoo maar in den steek. De goede resultaten der boringen doen verwachten, dat het mijnveld Vlodrop ze ker tot ontginning zal worden gebracht, al is dan ook een nieuw wetsontwerp noodig en al blijven er moeilijkheden te overwin nen, zooals elke zaak van grooten om vang hare ,,up and downs kent. Weer een adres aan den minister van Waterstaat. De Bond van Bedrijfsau'ohouders in Ne derland heeft een adres gezonden aan den Minister van Waterstaat, waarin hij erop aandringt, dat het nieuwe motor- en rij wielreglement, althans de bepalingen daar van, die betrekking hebben op het zware autoverkeer, zoo spoedig mogelijk in wer king treedt, waardoor een eind gemaakt zou worden aan de vele gemeentelijke en provinciale voorschriften en bepalingen, die voor het zware autoverkeer zeer hin derlijk en kostbaar zijn. In een ander adres aan den Minister van Waterstaat, wijst het bestuur op den eisch, vervat in de nieuwe Motor- en Rijwielwet, dat voor het verkrijgen van een rijbewijs een doktersverklaring noodig is, volgens welke de aanvrager niet zoodanige lichaams- of zielsgebreken heeft, welke hem zouden kunnen beletten om een mo torrijtuig naar behooren te besturen. Volgens adressant weigeren vele dokto ren en artsen afgiften van een zoodanige verklaring, omdat zij zich daartoe niet be voegd achten, waarom hij maa!regel8n ver" zoekt, die aan de moeilijkheden voor het bedrijfsautomobilisme uit een en ander voortvloeiende, een einde kunnen maken. Worden ingetrokken. De directie van De Nederlandsche Bank roept houders van de hierna genoemde bankbiljetten op, om deze ter betaling aan te bieden bij de Hoo'slbank, Bijbanjf, Agentschappen en de correspondentschap pen van De Nederlandsche Bank binnen den tijd van één jaar na den dag dezer oproeping. lo. De door de Ned. Bank van 1 Jan. 1890 af uitgegeven bankbiljetten van 25, waarvan de uitgifte werd bekend gemaakt in de staatscourant var 10 Mei 1862, no. Ill (Model 1862). De nietten zijn geda teerd van 1 Jan. 1890 tot 9 Maart 1921. Deze biljetten zijn alleen op de voor zijde bedrukt. De druk bestaat uit een aranje-kleurigen ondergrond met een in zwart gedvukten tekst en gegraveerden rand; in dien rand kom' boven d:n tekst •en leeuwenmotief voor 2o. De door De Ned. Bank tnl_' zoogenaamde hulpbiljetten van teerd 1 Aug. 1914, waarvan d i werd bekend gemaakt in de btrkr. won® S aatscourant van 4 Aug. 1914, r.o. ISO (Model 1914). - Van de coupure van 25 zuil i s al leen gangbaar blijven de ook op - ttch- terzijde bedrukte biljetten, welk»? -eda- teerd zijn van 11 Mei 1921 af. Dit zitn de biljetten, op welke zich boven den tekst een medaillonportret va~* Prins Willem van Oranje (Willem de z/.vijger) bevindt. Dezer dagen vergaderde de Belangencom- missie voor het Gooi, s/mengesteld uit de colleges van burgemeester en wethouders van Baarn, Blaricum, Bussum. s Graven land, Hilversum, Huizen (N.H.), Laren (N. 14.) en Naarden, onder leiding van den burge meester ten raadhuize aldaar. Aan de orde kwam o.a. het pro eet voor den aanleg van den provincialen eg van Amsterdam naar het Gooi. De vergadering sprak de hoop uit, dat in de heden te houden StatenzJiing het ge deelte van de motie-Spier v ?.a - j Ged. Staten alvorens hunne houding tj i eze de finitief te bepalen, advies zouden iiwmnen van de vaste Commissie voor uitbreiding plannen in Noord-Holland, var deze Commissie krachtens haar instelling tol taak heeft zoowel om mede te Werken aan het totstandkomen van verbetc. in,; van ver keerswegen als om te waken vue het hou den van het natuurschoon. Het „Hbld." verneemt, dat de ontwerp begroting van 1928—1929, thans in han den van B. en W. van Amsterdam en de Commissie van Bijstand in het Beheer der Financiën, niet is vergezeld van een verge lijkenden staat van de verandering in de uitgaven en inkomsten, van de verschil lende Hoofdstukken, Op aandrang uit den Raad zal die staat alsnog aan het ontwerp worden toegevoegd. Voor zoover thans, bij eene vluchtige be- achouwing van het ontwerp is na te gaan, aal het totaal in uitgaven en inkomsten vier a vijf millioen hooger zijn, dan dat der loo- pende begrooting. B. en W. van Amsterdam meenen, voor het sluitend maken der nieuwe begrooting een opbrengst der gemeentelijke inkomsten belasting van ongegeveer 29 millioen noo dig te hebben. Daarbij is niet gerekend met het bedrag, indien noodig,' tegen Mei 1928 te putten uit het Reresvefonds, dat dan ongeveer 414 millioen bevat. Wanneer, wat verwacht wordt, de opbrengst der in komstenbelasting beneden do raming blijft, zal uit het Reservefonds worden bijgepast. 9 Na het collectief bedanken voor hun be noeming lot lid van den gemeenteraad van Bergen op Zoom van de candidaten der R. K. Staatspartij heeft ook dhr Van Melle, van de gezamenlijke candidatenlijst der anti-revolutionairen en christelijk-histori- schen, voor zijn benoeming bedankt. Nu is gekozen verklaard dr. Dijkland, geneesheer directeur der Stichting Vredelust. Bij ge- geruchte wordt vernomen, dat ook hij zich de benoeming niet zal laten welgevallen. Ook van de dissidenten en de candidaten der vrije lijst, die thans gekozen zijn ver klaard, is nog geen bericht ingekomen, dat gij de benoeming aannemen. oven d a- i If te Een adres aan de Tweede Kamer. Naar aanleiding van de indiening van het Wetsontwerp houden bepalingen betref fende de belasting en niet binnen het Rijk wonende Nederlanders en van de nalaten schappen en schenkingen van Nederlanders die niet zijn ingezetenen des Rijks, hebben vertegenwoordigers van de Nederlanders in België, Frankrijk, Engeland, Zwitserland en Duitschland een adres aan de Tweede Ka mer gericht, waarin zij aandringen op ver werping van bedoeld wets-ontwerp. Hun bezwaren, zijn in de eerste plaats van principieelen aard, en betreffen voorts de toepassing en ten slotte de gevolgen der wet." v Hier is de verre vriend minstens even goed ais de goede buur. Indië offert blijmoedig voor de slacht offers van de stormramp in het moederland. Uit den aard der zaak worden de gelden uit de kolonie verantwoord in de hier te lande op gezette tijden gepubliceerde lijsten doch details omtrent de afdrachten uit de kolonie ontgaan den lezer. Het is dus wel aardig om hier even iets te vertellen van de wijze, waarop Indië geeft. Een voorbeeld uit Batavia: Een in Hotel des Indes gehouden soiree, waar Poldi Reiff de leiding had, bracht netto 3196.36. op. De états majors der schepen van de J. C. J. L. te Tadjong Priok hielden een collecte, welke 390 50 op bracht, in welk bedrag is begrepen een bij drage van 117.50 van passagiers en état major der „Tjisendari". Toen de jongste mail werd afgezonden, bedroeg het eindbedrag der verantwoor ding in de Bataviasche bladen: 5994.96. Toen moest nog plaats hebben de fancy fair in Hotel der Nederlanden. BOND VAN R. K. OPENBARE LEES ZALEN. Te Hilversum is de algemeene vergadering gehouden van den bond van R. K. Openbare Leeszalen in Nederland. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren mr. L. J. C. van Gorkum (Den Bosch) en G. J. C. Zwanikken (Venlo) werden herko zen. In behandeling kwam hierna, het voorstel tot vaststelling der jaarlijksche bijdrage. Het bestuur wilde als 't vorig jaar 10 plus 1 per mille der subsidiegelden der leeszalen, ook al was er een nadeelig saldo. Na bespreking werd dit voorstel aangeno men. In de voortgezette vergadering kwam in be handeling de bespreking over het onderwerp „De weg naar het beheer der Openbare Lees zalen en Bibliotheken", ingeleid door pater W. S. Jurgens O.E.S.A. uit Eindhoven. Na eenig debat behandelde mej. Irma Me yer uit Eindhoven het onderwerp „Lectuur voorziening op plaatsen, waar geen leeszaal is gevestigd. Tot basis van het referaat diende een enquête op het p'atteland in Brabant ge houden. Dit gaf voldoend materiaal, om tot een conclusie te komen. Vastgesteld kon wor den, dat ten platte lande veel word gelezen en men zich op primitieve wijze van lectuur voor ziet. Toch blijft er nog een groot arbeidsveld. In navolging van Duitschland, waar het Borro mëusverein nuttig werkt, wilde spr. een soort gelijke vereeniging, maar zich aanpassende aan de bijzondere eischen van ons land. Op voorstel van het bestuur werd tenslotte besloten een commissie te benoemen, die de zaak in studie zal nemen en op de volgende bijeenkomst met een voorstel zal komen. Luitenant Koppen 'vertrekt 1 October. Willy Mullens gaat mee om te filmen. Zooals wij reeds meldden, aldus de „Avp." zal de luit.-vlieger Koppen uit .Soesterberg 1 Oct. a.s, van Schiphol vertrekken met een 3-motorig Fokker vliegtuig, voor zijn tocht AmsterdamBatavia en terug. Het blad verneemt thans, dat de bekende filmman Willy Mullens luitenant Koppen zal ver gezellen en dezen tocht op de rolprent zal vastleggen. .it De heer Mullens zal de nooGsge aanwij zingen geven bij den bouw van het toestel, zoodat het voor film-opname geschikt zal zijn. Lt. Koppen zal gelegenheid geven post met dit toestel te vervoeren. De prijs der frankeerzegels bedraagt voor brieven 10. en voor briefkaarten 2.50- De financieele moeilijkheden zijn thans opgelost. Het ministerie van Waterstaat en de Indische Regeering stelden ieder 12.500 beschikbaar, terwijl het verdere bedrag, groot 27.000. door particulieren is bijeen gebracht. Men kan een flauwe voorstelling bekomen, welke moeite dit luitenant Koppen heeft gekost, als men weet dat hij dit bedrag geheel alleen heeft gecollecteerd met bij dragen loopende van 50. af. De tocht za! in 2/3 van den tijd, die de H.-N.A.D.P. noodig had, worden volbracht en dus ongeveer 20 dagen duren Het vliegtuig zal zoolang in Indië blijven, dat zij, die brieven met het toestel hebben ontvangen, den tijd hebben deze te beant woorden en met luit. Koppen terug naar Nederland te expedieeren. DE PATROONHEILIGE VAN DE VLIEGERS. De „Croixe", bij welk blad de „Osserva- tare Romano zich aansluit, stelt als patroon heilige der vliegers voor den zaligin Abbé Charles Carnus, vlieger en martelaar, die in 1745 in Périnhac (Fr.) werd geboren. Als professor in de physica aan het Koninklijk college van Rodez herhaalde hij de pogin gen van de gebroeders Montgolfier. Hii steeg met een ballon op uit den tuin van het college, vloog over Rodez, en landde 35 minuten later op een afgelegen weide. Deze daad gold voor dien tijd als zeer dap per en wekte groote bewondering. Tijdens de Fransche revolutie weigerde Abbé Carnus den eed af te leggen op de grondwet, waarom hij werd gevangen ge nomen en in 1792 vermoord. Met de 191 Fransche martelaren der September- revolulie van 1792 werd hij 17 October 1926 Zalig verklaard. TPi Tjimahi werd een vergadering gehou den de vereeniging Perserikatan Mina- hassa. Alle Menadoneesche militairen, die hier in garnizoen liggen, waren aanwezig, Tien sprekers van alle rangen voerden het woord. Zij Hetoogden tegen het commu nisme. Er werden hoera's uitgebracht op vorstenhuis, terwijl het Wilhelmus werd ge zongen. Er heerschte een zeer loyale geest. Een listige Chineesche importeur, aange lokt door de geweldige winsten, die gemaakt kunnen worden met binnengesmokkelde vuursteentjes en sigarettenpapier, daeW de douane te Priok om den tuin te leiden duaor een groote bezending van die zwaarbelaste artikelen in te voeren, handig verpakt als vaseline, zakdoeken, harmonica's e.d. Maar een nauwkeurig onderzoek bracht de zaak aan het licht, zoodat de douane,,de goederen aanhield, tot de smokkelaar niet alleen het verschuldigde invoerrechtr!,ad 84.000, zou hebben betaald, maar daaren boven ook nog eens de boete van twintig maal dat bedrag, in totaal dus ongeveer 1.7 millioen! De Chinees wist echter te ontvluchten met achterlating van zijn „barang"; bij onder zoek bleek bovendien, dat hij een valschen naam had opgegeven. De notaris te Ambon, de heer Pichel, be kende, dat hij 230,000 heeft verduisterd, waarvan hij 165.000 heeft uitgegeven aan voorschotten aan koelies van zijn eigen houtzaak. Tegen den heer Pichel werd vijf jaar ge vangenisstraf geëischt. Dure maatregelen. Volgens het „Soerabajasch Handelsblad" houdt het rapport van de commissie tot onderzoek van de oorzaken der onlusten in het Batamsche in: het voorstel om in de eerste plaats een nieuw regentschap in te stellen in het uiterste Westelijke gedeelte van Batam. Voorts wordt daarin aangedron gen op de verbetering van het gehalte der bestuursambtenaren, waarin zou te voorzien zijn door plaatsing van eenigszins langen duur van goede ambtenaren, die in de Preanger-Regentschaappen bestuursfunctie hebben uitgeoefend. Tenslotte moet het ressa-besluur gereorganiseerd worden, ten gevolge waarvan meer gelden beschikbaar gesteld zouden moeten worden voer de nieuwe ambten. Hiermede zduden echter millioenen gemoeid zijn. Het blad zegt verder dat de gouverneur van West-Java, de heer Hillen, bezig is met het samenstellen van een contra-rapport. Het „Bat. Nwsbld." vernam einde Juni, dat de beul van Batavia met zijn twee hel pers naar Padang vertrokken was om het doodvonnis te voltrekken aan den door den landraad te Fort van der Cape 11 en ter dood Veroordeelden moor endaar-recidivist. Op Sumatra is namelijk geen beul meer aanwezig, zoodat de resident van Sumatra's Westkust om hulp uit Batavia moest seinen. De „Deli Crt." vertelt, dat eenigen tijd ge leden, in een kampong bij Goenoeng Rinteh een Javaan door vier landgenooten gebon den, vermoord en in de rivier gegooid is, Eenige dagen daarna spoelde het lijk aan, waarna door de politie een onderzoek werd ingesteld. Hieruit bleek, dat de koelie, gebonden maar springlevend, door zijn moordenaars voorbij het huis van een assis tent werd gevoerd, aan wien werd wijsge maakt dat de man een dief was, en zij hem naar de'Boei brachten.... In plaats van den koeli naar den politie post te brengen, sloegen de vier bondge- nooten hem echter de hersens in, waarop zij het lijk in de rivier wierpen. Drie der bandieten werden aanstonds ge vat, de vierde is nu dezer dagen opgespoord^ zoodat de zaak voortgang kan hebben. Dat is het slag van menschen waarmee de Europeesche assistenten en de inlandsche mandoers moeten werken. Een medewerker van de Java-Bode ver telt van een niet-alledaagsche reis met de Zuid-Sumatra-spoor naar Palembang: De reis is vrij eentonig en het binnen- waaiende stof moest elke 5 minuten door een jongen worden weggeveegd, want van ramen sluiten was geen sprake vanwege de groote hitte. Bij Marta-Poera een oponthoud van een half uur om een trein te laten passeeren, waarvan gebruik gemaakt om een praatje met den chef te maken, een aangenaam mensch. Deze vertelde o.a., dat er een dag of wat geleden een kudde van veertig olifan ten was gesignaleerd in de buurt van Blam- bagan-Oempoe, en aangezien deze li®ve diertjes de gewoonte hebben telkens heen en weer te trekken, zou het niet onwaarschijn lijk zijn, dat zij zich nog in de buurt op hielden. Wij moesten maar een beetje uit kijken. Dat gaf emotie! En zoowaar, geen half uur verder zagen we aan den kant van den weg, op nog &eerl dertig meter afstand van den trein, Pa, Ma en kind Olifant uit een slootje drinken; toen de trein met een flink vaartje passeerde, schoot Pa Olifant naar voren, zette rijn ooren, blijkbaar uit woede over de verme telheid van den trein om zoo dicht te pas seeren, zijwaarts en snoof geweldig met zt)n kaarsrecht naar voren gerichte slurf. Het duurde maar een oogenblik, want de trein ging toen vrij hard. De camera zat zooals gewoonlijk in het valies.... DE MILITAIRE PENSIOENEN. Het amendement door het Indisch Volks- raadslid Ch. H. M. H. Kiës (p.e.b.) inge~ diend, om de pensioenen van de officiere" en de Europeesche onder-officieren, o10 vóer 1920 gepensionneerd zijn, gelijk le stellen met de pensioenen van hen, die na dien tijd zijn gepensionneerd, is door den Volksraad aangenomen met 28 tegen 9 st. rum; ba- f-..- De Russische danseres Anna Pavlova, die thans in Engeland optreedt, zal om streeks half December met haar ballet Op nieuw een tourneé door ons land maken Het programma zal naast bekende dansen ook een aantal balletten omvatten, die ngg niet in Nederland werden uitgevoerd. Te Utrecht is bericht ontvangen, prof. dr. T. Magnus, hoogleeraar in de pharma.cologie aan de Rijksuniversiteit T'/. daar, tijdens een vacantievcrblijf in Zwit serland, plotseling is overleden. Prof. Magnus werd 2 'September 1873 ,je Brunswijk geboren: op 2 Mei 1908 v°lS''e zijn benoeming tot hoogleeraar te Utrech waar hij op 28 September van dat jaar Uln inaugurale rede hield. De Nederlandsche, Duitsche en ZwoetE sche studenten, die een reis maken door. Z. Afrika, zijn Zondeg te Kaapstad aa; komen. Zij zullen een week hier ter steden blijven en de gasten zijn van de ZuijïrS Afrikaansche Unie van studenten. 4*1 Een jonge vrouw door een auto doodgereden. In een gedeelte onzer vorige oplage maakten wij reeds melding van het droevig ongeluk, dat gistermorgen te ongeveer 11 uur in de Paleisstraat te Amsterdam plaats 'vond. Nader wordt nog het volgende ge meld: Een naar schatting 30-jarige vrouw, wier identiteit tot dusverre nog niet is vastgesteld, liep gistermorgen omstreeks elf uur in de Paleisstraat nabij den Nieuwe Zijds Voorburgwal, ter hoogte van het nieuwe postkantoor. Zij wandelde op den rijweg en werd plotseling aangereden door een vrachtauo vaiv den Gemeentelijken Telefoondienst, die achter haar kwam en die de linkerzijde van de straat hield. Het slachtoffer werd tegen den grond ge slingerd waarna een der linkerwielen haar het hoofd verbrijzelde. Het ongeluk maakte een diepen indruk op hen, die het zagen gebeuren Het bleek dadelijk, dat de le vensgeesten geweken waren; in afwachting van de komst van den Geneeskundigen Dienst werd het lijk met een doek bedekt; vervolgens werd het naar het Binnen Gasthuis overgebracht. De auto van de telefoon werd door den commissaris van het politiebureau Singel, den heer Harrebomee in beslag genomen. Wie het slachoffer is, k >n voorloopig niet worden vastgesteld. Vermoedelijk is zij werkster, althans in haar tasch bevond zich een opgerold werkschort. Het signalement der vrouw luidt: Tenger van gestalte, leeftijd tusschen 30 en 40 jaar, gekleed in taub-kleurige mantel, wit met rood gestreepte japon van land- huis-stof, beige kousen, zwarte riemschoen- tjes, zwarte vilten hoed. Het slachtoffer had een gladden gouden ring aan een der vingers der rechterhand, en verder een gouden zegelring, terwijl zij een zilveren speld droeg in den verm van een propeller. Ze had een bruin lederen taschje waarin portemonnaie met geld en een grauw lin nen werkjas. Nader is gebleken, dat de vrouw, Antho- nissen heette. De ongelukkige was gehuwd en had drie kinderen. Te Rotterdam bestuurde een zestienjarige jongen onder toezicht van den chauffeur E. A. ann den Spoorsingel, oostzijde, een auto. Op den hoek van dezen singel en de Jacob Loisstraat geraakte de jongen het stuur kwijt en met e,en groote vaart reed de auto tegen den gevel van pand 52 B. De gevel werd zeer ernstig beschadigd, terwijl de auto aan de voorzijde grootendeels werd vernield. De fiets van zekeren J. v. d. H., die tegen den muur van het bewuste pand was geplaatst, werd totaal verpletterd. Persoonlijke ongelukken hadden bij dit on geluk niet plaats. j Toen de hoofdcommies Sch., werkzaam op een der departementen van algemeen be stuur op het Plein te 's-Gravenhnge gister middag tegen twee uur het departements gebouw wilde binnengaan, werd hij aange houden door de gebroeders M., die per auto waren gekomen om den heer S. af te ranse len, blijkbaar naar aanleiding van een fami liekwestie. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de beer S. zich echter weinig scheen te verdedigen. Ongeveer een half uur heeft de schermutseling geduurd. Toen was de heer S. danig toegetakeld. Hij helde aan de conciërgewoning aan en nadat hij daar binnengelaten was, kon hij zijn kan toorkamer bereiken. De politie was nog tus- schenbeide gekomen. De drie vechtersbazen werd verzocht, aan het bureau te komen, waar van het gebeurde proces-verbaal werd opgemaa/kt. De heer S. heeft aan de politie medege deeld, dat hij tegen de geboeders M. geen vervolging wenschte. Een schade van i 114.000. De schade, welke door den brand in de olieslagerij en veekoekenfabriek van de firma Eikelhof aan de Gaasp te Weesper- Karspel veroorzaakt, thans na de taxatie der experts vastgesteld op 114.000. Het ligt in het voornemen met den bouw eener nieuwe fabriek, welke opgedragen Werd aan den architect E. W. Raadsheer te Weesp, zoo spoedig mogelijk een begin te maken, zoodat reeds begin November e.k. de nieuwe fabriek zou kunnen werken. Reeds in de afgeloopen week werden, naar de „Tel." meldt, de voor de nieuwe installatie benoodigde machinerieën door de firma Eikelhof aangekocht, welke in den loop dezer week van Friesland naar hier zullen worden overgebracht. „Philips" maakte korte metten, Te Eindhoven ontstond een felle brand in het pakhuis van den glas-aardewerk-porse lein-winkelier J. Willcms aan de Vrijstraat. Aangezien dit pakhuis, „De Olifant" ge naamd, vlak bij de fabrieken van Philips en de firma De Heer ligt en daarvoor dus ge- vaar kon bestaan, daar de vlammen hoog nplaaiden, werd de brandweer van de N.V. Philips en van Eindhoven gealarmeerd. De N.V. Philips gaf alarm, om al haar per soneel voor de branweer beschikbaar te stellen. Met man en macht zette men zich aan het blusschingswerk. Men slaagde er in vrij korten tijd in \het vuur te bedwingen. Hetpakhuis brandde grootendeels uit. De °orzaak i stot heden nog onbekend. De be- lendende perceelen bekwamen groote waterschade, alsook een aantal omliggende Woningen. Waarschijnlijk geen conflict. Gisteren zijn te Rotterdam de besprekin gen over de loonen in de Rotterdamsche Metaalindustrie voortgezet met een confe rentie tusschen de afdeeling Rotterdam van den Mctaalbond en de arbeidersorganisa ties. De vertegenwoordigers der arbeidersor ganisaties 'hebben een verhooging van het loonpeil daarop bepleit met het oog op de oijfers te Amsterdtam, waar steeds acht cent per uur meer is betaald. Namens de werkgevers werd daartegen aangevoerd, dat het verschil in uurloon U'ssehcn Amsterdam en Rotterdam niet zoo 'Stoot is en bii een verder teruggaan van den werktijd dit verschil geheel zal weg vallen. Intusschen zijn de werkgevers bereid, tegemoet te komen aan het verlangen der organisaties, om de cijfers voor Rotter dam te herzien en wel op de basis, aan geboden in het collectief contract. Zij zijn bereid deze nieuw voor te stel len Iconregeling dan zoo spoedig mogelijk in te voeren. Deze toezegging beteekent verhooging der Iconen voor een groot aantal Rotterdam sche ondernemingen. De werkgevers thebben ten slotte toege zegd, om over deze aangelegenheid de vol gende -week te vergaderen en de arbeiders organisaties van het resul'.a,at zoo spoedig mogelijk in kennis te zullen stellen. Het Kon. Ned. Landbouwcomité heCft in een schrijven betreffende de bindendverkla ring van de collectieve arbeidsovereenkomst aan den Minister van Arbeid, N. en H. als zijn meening doen kennen, dat het ten zeer ste in het nadeel v,an den Nederlandschen Landbouw zou zijn, indien het voorontwerp van wet tot wet zoude worden verheven. Te Eindhoven vergaderde de Ned. R. K. bond van bouwpatroons. Na de openings rede van den bondsvoorzitter kwamen ver schillende verslagen aan de orde, welke zonder aanmerking werden goedgekeurd. In het jaarverslag wordt o.m. gezegd, dat de oplevende activiteit der georganiseerde bouwpatroons haar stempel drukte op het jaar 1926, door het nieuwe „bindend be sluit" (afschaffing borgstelling) op de jaar vergadering genomen. De werkgelegenheid in het vorig jaar wordt bemoedigend genoemd wijl voor cir ca 136 millioen werd aanbesteed, een be drag dat beduidend hooger is dan van het vorig jaar. Als voornaamste feit van samenwerking met anderen, maakt het jaarverslag melding van de tot stand gekomen permanente sa menwerking van vele ondernemersgroepen in het bedrijf. Het aantal afdeelingen van den bond steeg van 28 tot 31; het aantal leden van 669 tot 717, zoodat voor het eerst na de malaisejaren vooruitgang is te boeken. Ook het verslag der orgaan-commissie laat een optimistisch geluid hooren. De bcgrooting voor den Bond en van het orgaan 'werden zonder eenige wijziging goedgekeurd. De bondsbegrooting sluit met een bedrag van 17.900; de begrooting van de „Bouwvakpatroons" met een bedrag van 21.850. Bij de bestuursverkiezing werd in de va- calure P. B. M. Hendrix, Amsterdam voor lid van het D. B. bij enkele candidaatstel- iing gekozen verklaard de heer J. Schuur- mans, voorzitter der afdeeling Amsterdam. Als commissarissen werden bij enkele candidaatstclling herkozen de heer J. Mol Mies, bisdom Breda, en G. Jannink, aarts bisdom Utrecht. Voor het bisdom Roermond werd als commissaris gekozen de heer H. Derwordl, Heerlen. In behandeling kwam het voorstel om het bindend besluit in zake de afschaffing der borgstelling ook van kracht te verklaren voor de werken van publiekrechtelijks li chamen met ingang van 1 Januari 1928, of zooveel later als door het B. B. zal worden bepaald. Na bespreking werden de voorstellen van het B. B. zonder stemming aangenomen. De afdeelingen Heerlen en Enschedé had den voorstellen ingediend omtrent de bis schoppelijke voorschriften. Heerlen vroeg meer uniformiteit bij aanbestedingen uit gaande van R. K. kerkbesturen in verband met de bisschoppelijke bepalingen. Ensch- dé wenschte er bij het Doorluchtig Episco paat nogmaals op aan te dringen, dat voor taan alle werken van rekenplichtige instel lingen alleen worden aanbesteed onder R. K. georganiserde aannemers. De vergadering vereenigde zich roet het pracadvies van het B. B. dat permanent in de richting werkzaam is om het bisschop pelijk voorschrift van Haarlem in alle bis dommen doorgevoerd te krijgen. DONDERDAG 28 JULI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber. X2.35— 2.00 Lunchmuziek door het trio v. h. Restaurant ,,De Rczenboom" te Bussum o. 1. v. Willem Lohoff. 6.00 8.00 Vooravondconcert door het A.N.R.O.-orkest. Liesje de Haas: sopraan. Egb. Veen: piano. 7-45 Politie ber. 10.30 Nieuwsber. DAVERTRY 1600 M,12.20 Daventry-kwartet en solisten (contra alt, bariton). 1.202.20 Gramofoon- muziek. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Le zing The Italian lakes. 4.20 Daventry-kwartet en solisten (so praan, bariton). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouw- ber. 6.40 Dansmuziek 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7-2° Lezing The Lausanne world conference on faith and order. 7.35 De liederen van Rich. Strauss. J. Armstrong, tenor. 7.50 Concert M. Cochran, sopraan. G. Pizzey, bariton. Orkest. 8.40 „The vaga bond King", muzik. comedie. Muziek van Friml. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Lezing Persia, the land of the lion and the sun. 9.55 Een Sullivan-programma. Orkest. T. Green, bariton. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—1.130 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5-05—5*55 Dans muziek. 8.5010.50 Roemeensche avond. Koor v. d. Roemeensche kerk. Causerie. LANGENBERG 469 M., MUNSTER 242 M., DORT MUND 283 M. 1.302.50 Orkestconcert. Moderne Weener en Berlyner operette. 5.50-—6.50 Vocaal concert bariton, piano). 8.50 Concert. H. Bornemann, viool. F. Biek: cello. M. Alter: piano. Dr. K. Pfennig en O. Blu- menthal: declamatie. Daarna to^ 12.20 Dansmuziek. KOBI KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 2.50—5.50 Lezingen en lessen. 5.506.50 Orkestconcert. 6.50— 8.05 Lezingen en lesse. 8.50 „Ein Sommer-Abend", van Hamburg. Tot n.10 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 4.35 Buitenlandsche volksliederen Orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Populair concert. 8.50 „Ein Sommier-Abend". Orkest, koor, soli. Tot 11.10 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Kindermatinee, 8.2010.50 Galaconcert. Zweedsche avond. Orkest, zang. ELST (Bet.) 25 Juli. Fruit. (Sepciale veiling V.V.O.B.) Frambozen 30—47, kruisbessen 9 Vt17» tnorellen 35 41, zwarte bessen 31, roode bessen 2231# zwarte kersen 4649» aardbeien 1625 ct. per kg. GELDERMALSEN, 25 Juli. Fruit. Ter veiling besteed de men heden voor morellen 5254 ct., krozen 36 ct., roode bessen 1825 ct., aardbeien 2527 ct., kruisbessen 1216 ct., janbazen iste soort 1118 Va ct., 2e soort 710 Yz ct., kruidemersperen 3135 ct., jeliow transpa rant 2542 ct., alles per kg. 's-HERTOGENBgSCH, 26 Juli. Botermijn. Aanvoer. 28.975 kg. Hoogste prijs 1.80, laagste 1.67, middenprijs X.77. GRONINGEN, 26 Juli. Vee. Kalf- en melkkoeien ie soort 3904x0, 2e 3003.40, 3e 190240 vroeg- melkkceien ie s. 325375» 2e s. 250—300 kalfvaarzen ie s. 275300, 2e s. 170190 stieren ie s. 0.78 0.82, 2e s. 0.700.74» slachtvee ie s. 0.961, ae s. 0.80 0.86 p. kg. slachtgewicht melkschapen d 4050 vette schapen ie s. 3640, 2e s. 3035, weideschapen 1, s 3638, 2e s. 85*23, weïdelammeren 1117» vette kalveren 1.08—1.12, 2e s. 0.951, vette lammeren 18 25» loopvarkens 1720, vette varkens ie s. 0.6210.65, 2c s. 0.540.58, zouters 0.580.61 per kg. biggen 9—12, 1.25—1.75 per week. Aanvoer 118 vette koeien, 311 kalveren, 389 kalf- en melkvee, 64 stieren, 271 schapen 795 lammeren, 716 vette en Londensche varkens, 845 magere varkens en biggen. Het kalf- en malkvee, de stieren, vette en nuchtere kal veren werden redelijk vlug en tegen hoogere prijzen opge ruimd de laatsten brachten van 914 op. De handel in slachtvee had mede een ruim pruijshoudend verlóóp. De wolveehandel verliep vrijwel prijshoudend, alleen in de vette lammeren was de handel minder vlug. Vette varkens vlug en hooger, zouters lager. Biggen traag en nauwelijks prijshoudend. ROTTERDAM, 26 Juli. Vee. Ter markt waren aange voerd 129 paarden, 28 veulens, 1255 magere runderen, 906 vette runderen, 404 vette en graskalveren, 438 nuchtere kalveren, 313 schapen of lammeren, 32 varkens, 83 biggen. De prijzen waren als volgt koeien ie qual. 95105, 2e qull. 8090 ct., 3e qual. 6570 c., ossen ie qual. 90 100, 2e qual. >585 c., 3e qual. Co—«70 c„ stieren ie qual. 8595 c., 2e qui. 7080 c., 3e qual. 6065 c. per kg. vette kalveren ie qual. 150165 c., 2e qual. 120140 c., 3e qual. 80100 c., melkkoeien 225375» kalfkoeien 250425, stieren 200380, pinken 160170, gras kalveren 40100, vaarzen 180200, werkpaarden 120320, slachtpaarden 100160, hitten 100170/ nuchtere kalveren 915, fokkalveren 1624» biggen 1020, overloopers 2535. De aanvoer van vette koeien, ossen, stieren en kalveren was ruim. De handel was over het geheel lui, behalve in vette kalveren, welke iets vlugger van de hand gingen. Nuchtere kalveren en fokkalveren ook met goeden handel. E|e handel in mager vee was bij grooten aanvoer traag, hier en daar slecht. GRONINGEN, 26 Juli. Granen. We laagste en hoogst* prijzen waren als volgt x 26 Juli 19 Juli Zomer tarwe Roode tarwe Witte tarwe 13.50X4«50 Inl. xogge „13.0014*75 SNEEK, 26 Juli. Vee. Ter markt waren 249 tnelk- en kalfkoe.en £50395, 38 vette koeien 220360, 27 vette kalveren 3070, 99 nuchtere kalveren /715» 124 graskalveren 50100, 184 schapen 2835# 204 lammeren 1420, 843 varkens 50110, 159 biggen 816, vette runderen 4052 V2 ct., vette kalveren c., vette varkens 2831 pt., zouters 2930 Vt c*; Per kg. Handel in melkvee en vette koeien flink prijshoudend vette kalveren en wolvee traag graskalveren, biggen en zouters lager nuchtere kalveren. PURMEREND, 26 Juli. Kaas. Aanvoer 20 stapels fa- griekskaas met merk 39, 51 st. boerenkaas met merk 41, 2 st. commissiekaas met merk 39, 4 st. Goudsche kaas 38. Boter. Aanvoer 1163 kg 1.80—1.90 per kg. Vee. Aanvoer 719 runderen, als 365 vette koeien 80115 ct. per kg. melk- en geldekleien 175—385» vette kalve ren 1.15—1.30 per kg. 280 nuchtere kalveren co30; 42 stieren, gfl paarden 100—250 441 schapen en oyer- houders 26—38, 623 lammeren 1826, vette .varken salchtvarkens 6468 ct., zouters 6063 ct. per kg. 61 ma gere varkens 20—36, 149 biggen 14—23-. Handel in runderen en schapen matig, in varkens en kalveren vlug. Eieren. Kippen- 66.75, eenden- 4-°o. PURMEREND, 26 Juli. Eieren. Op de veiling waren aangevoerd 72.000 kippen- 57*50» 85.000 eenden- f 4.805.40. ROERMOND, as Juli. Eieren (Coftp. Roerm. Eierrmjn). Aanvoer 3.600.000 stuks .Hoovste prijs kippen- 7, mid den 6.65, laagste 6.30, idem kleine 5.50—6.30, eenden- f 'bodegraven, 36 Juli. Kaas. Ter markt waren 414 wagens Prijzen 34—40, rijksmerk ie soort 41—44, 2e soort 35—39, »'ire 47—55- Handel matig. VENLO, 25 Juli. Eieren. (Coöp. Veilingver.) Aanvoer 930.000 st., kippen- 6.407.30, kleine 5.506.30, eenden: 5-5°6.10. AMSTERDAM, 26 Juli. (Bericht van het Gem. Veilign- gebouw, expl. De Jong Koene). Fruit. Druiven Franken- ihalers 0.921.12. Alicanten 1.041.26, witte druiven 0.7a—1.10, aardbeien extra 0.60—0.72, idem I ƒ0.42— 0.46 p. kg. Prolefie bessen 0.46—0.60 gewone roode bessen 0.28—0.38, witte bessen 0.26—0.30, kruisbessen groen riip 0.140.28, geel rijp 0.14o.aö p. kg per ziken extra 0.160.26, id. I 0.090.13 net meloenen 0.35 0.46 p. st. Appelen Jellow Transparant .2432 p. ioo kg. Groenten. Bloemkool extra 1824, idem I 14 kassnijboonen 6872 dubbele spercieboonen J 4o 52 doppers ijB23 peulen 2432 tuinboonen 2—2.40 spinazie 1822 postelein 1214 toma- t€wi per 100 Pccn 714 rabarber 612; selderie 67 pieterselie 6—8 p. 100 hos, sla e*tra 2.503.50 idem I 1.50a andijvie 3-204-20 p. 100 krop nieuwe aardappelen 6.507.30 drielingen 4 506.50 duinzandaardappelen 9.5010.20 p. 100 kg. komkommers geel 68 idem wit 4.506.50 idem groen 3.506.p. stuioo st.; augurken fijn fuijn 90100 idem fijn 4652 idem basterd 2022 per loo kg. Bloemen. Rozen Hadley 49 Golden Ophelia 2.50 5 Sunburst 13 Verschure 23 Keizerin 2 4 Columbia 24 Butterfly 3—6 Pernet 23 Marcel Royer 23 p. 100 stuks diversen Am. anjers I 35 gladiolen 1.503 Dahlia's 25 p. 100 stuks Tulpen Japansche lelies 68; Tijgerlelies ƒ613 p. 100 tak Lathyrus in div. kleuren 0.080.12 per bosje snijgroen 1.505 o. 100 ranken Planten Hortenia's 1.201.80, klein ƒ0.350.65 Zonalen Crampels ƒ0.12 0.14; Jean me Clare ƒ0.100.12 Rubin 0.140.17; Pultatum rood 0.120.15 rose ƒ0.100.13 Koningin ƒ0.120.15; Begonia's ƒ0.120.15; Coleus ƒ0.18 0.36; Tradescantia's ƒ0.120.15; Primula's ƒ0.22 0.30; Adiathums ƒ0.06o.io Plumosa's ƒ0.060.08; varens 0.050.08 p. stuk. AMSTERDAM, 26 Juli. Aardappelen. (Bericht v. ,'d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche BI. Eigenheimers 44-5° Eigenheimers 4.4.50 Eigenheimers poters 3-5° P- IJpolder Eigenheimers 6.507, Blauwe Eigenheimers 67, Muizen 57» Eigenheimer poters 45» Andij ker Muizen 6—7. Kleine Muizen 45» Langedijker Muizen 67, Noord-Holl. Eigenheimers 6.50 7» Blauwe Eigenh. 67, Rijper Muizen 67» Anna Pauw- lowna Zabd Eigenh. f 1112. Hillcgrommer Zand Eigen heimers 12 p. 100 kg. BOVENKARSPEL (Station), 35 Ju,i- Aaradappelen Koks 2.05—2.20, Due 0.85—2.J0 Nynetifold 1.70— 2.05, Schotsche 2.752.90. kle/ne 2-10 2.50, ronde 1.80—1.95, blauwe 3, eigenheimers a*°5 3 per baal, aangevoerd 7200 baal. ie bloemkool 16.30—25.10, 2e id. 8.50—15.70, 3e id. f 0.75—3.80 per 100 stuks, aangevoerd 14.400 stuks. Roene kool 4.^0—6-8° Pcr 100 kg., aange voerd 23.800 kg. WiW kool 5-50--5-80 per 100 kg. aan- gcoverd 1S25 kg. ENKKUIZEN, 25 Juli. .(Markt v. Enkhuizen en Om streken.) AardeppelenSchotsche muizen 3.30—4, kleien muizen 2—2.55» gewone muizen 4.30—4.40 krielaardappelen 65 ct.* alles per baal (tfoo pond). Wintergerst 13.00—13.75 Zwanenb. gerst Zomergerst Witte haver Witte haver Zwarte haver Karwijzaad 14.00—14.75 13.50—15.00 14.00% 14.75 ia.75—13.65 „12.75—13.75 „12.00—12.75 „12.00la. „12.0012.75 12.0012.50 ,...„11.75—12.15 „11.75—12.25 ...„25.00—35.50 „25.00—33.75 Koolzaad 15.0020.00 Geel mosterdzaad „16.0025.00 „16.0026.00 Kanariezaad.. „11.0012.85 „11.0013.00 Blauw maanzaad 35.0043.00 De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct., rogge, boekweit, kanariezaad, inland sche gerst, alle haversoorten 10 ct. WINSCHOTEN, 25 Juli. Weekmarkt. Weekpaarden 100—160, oude paarden 80100, biggen 65-^-90, drachtige varkens 80105, vette varkens 3021 ct., zouters 2930 ct., alles per kg. Melkschapen 2228, vette schapen t 2432, weideschapen 1824, vette lammere 1723, weidelammeren 1016, geiten/ 814. Hooger in prijs waren eerste en tweede soort werkpaar den, eerste en tweede' soort oude paarden, eerste soort weideschapen, eerste en tweede soort vette lammeren, tweede soort loopvarkens, tweede soort drachtige varkens, tweede soort vette varkens, tweede soort zouters en eerste soort geiten. Gelijk de vorige week noteerden de eerste en tweede soort melkschapen, eerste soort vette schapen, tweede soort weideschapen, eerste en tweede soort weidelammeren, tweede soort biggen, eerste soort loopvarkens, eerste en tweede soort oude varkens en tweede soort geiten. Lager in prijs waren eerste soort biggen, eerste soort drachtige varkens, eerste soort vette varkens en eerste soort zouters. Handel tamelijk. Eieren Per 100 stuks 5.406 per 20 st. (part.) x.ao— 1.30. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BATAVIER III 27/7 v.m. 8 u. 30 v. Rott. te Gravcsend» CELAENO 25/7 Gibraltar gep., Rott. naar Bagnoli. CELEBES, kopperzuiger, met slipzuiger „Hugo" op sleept. 22/7 nam, 9 uur 60 mijl Noord van Finisterr* I Rooterdam naar Tandjong. Priok. FRIESLAND, sleepb. met baggerm. op sleept. 23/7 op 31 gr. 59 NB, en 39 gr. WL. Clyde naar Bermuda. GELDERLAND, sleepb. 26/7 van Antwerpen te Londen met 2 lichters. HOFPLEIN 25/7 van R'dam te Narvik. NOORD WIJK 25/7 Ouessant gep. Newcastle n. Sant- lander. ROTTUM, ms., Boersma 24/7 van Steons te Gothenburg. VLAAM VLAANDEREN, sleepb. met een lichter en sleepb. op sleeptouw 24/7 van Rott. te Dakar. WESP rfr WESTPLEIN 25/7 van Rotterdam te Lulea. WINTERSWIJK 25/7 Ouessant gep., Almeria naar Duin kerken. WITTE ZEE 26/7 Gibraltar gep. Rott. naar Oran. WM. BARENDSZ, sleepb. 26/7 van Rouaan naar Ham- I burg, met mb. „Wotau." WM. VAN DRIEL Sr. 23/7 van R'dam te Algiers. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. i JOHAN DE WITT (uitr.) pass. 25/7 Gfcratiar. HAMBANGAN (thuisr.) 23/7 van Padang. i KRAK AT AU (uitr.) 24/7 te Sabang. i ROEPAT 26/7 van Java v. Londen te Amsterdam. 1 SEMBILAN 25/7 van A'dam te Batavia. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ. I ADONIS 25/7 vin Lissabon te Cadix. AJAX 25/7 van Venetië naar Triest. 1 ALMELO (thuisr.) pass. 26/7 Vlissingen naar Antwerpen DOROS 24 7 van Cadix te Huclva. EUTERPE Bordeaux naar Amsterdam pats. 26/7 v.m. S 1 uur 25 Dungeness. j BRATO 26/7 van Stïttin te A'dam. FAUNA 26/7 van Btrt naar Gibraltar. FLORA 24/7 van W.-Indië te New York. HERCULES 24/7 van Rotterdam te Calameta. NEPTUNUS, 25/7 van Lipan naar Catania. OBERON 26/7 van Port-au-Prince naar Cap Haitian. POLLUX 25/7 van Salonica te Smyrna. kon. holl. lloyd. DRECHTERLAND (uitr.) 25/7 te Buenos-Ayres. C-AASTERLAND (uitr.) pass. 25/7 Teneriffc. MAASLAND (uitr.) 25 7 te Buenos-Ayres. ORAN IA (uitr.) 25/7 n.m. 3 uur te Lissabon. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. SIBEROET, Rott. naar Batavia 26/7 tc Port-Said. HOLLAND—AFtfIKA LIJN. GRIJPSKERK 25/7 van Rotterdam naar Hamburg. NIAS (uitr.) 24/7 van Djibouti. SPRtNGFONTEJN 25/7 van Ejst London nMr poft „r, AND—AMERIKA LIJN. 1 BILDERDIJK Bahia Blanca naar Rotterdam 25/7 van j St. Vincent. N5w-Or!eans naar R'dam 25/7 te Havana MTPTUDr,^,?1 '7 van Antwerpen te Rotterdam. N1LT HEROY 26/7 van Southampton te Rotterdam. „H°LLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. HOOGKERK (thuisr.) pass. 26/7 Dover. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. OLDEKERK (thuisr.) 25/7 van Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BANDOENG (uitr.) pass. 25/7 Gibraltar. BLITAR (uitr.) pass. 25/7 Peniche. GORONTALO (uitr.) 25/7 Suex gep. j SLAMAT (thuisr.) 29/7 v.m. 10 uur te Marseille verwacht» SIANTAR (uitr.) 26/7 van Port-Said. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIIN. 1 ZIJLDIJK (uitr.) 24/7 Janeiro» v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7