j&pnwfóen iHtTt RADIO-NIEUWS. Nieuwe radio-distributie. Eindhoven vooraan! VERKEER EN POSTERIJEN RECHTZAKEN. Het was geen 10 maar 27 K.M, GEMENGD NIEUWS. Vlieg postdiensten in Ned. Indië. Een kranig Nederlandsch bergbeklimmer. Een glibberige entourage. Een ernstige val. Gevaarlijk speelgoed. Treurig einde van het spel. Het oude liedje. Een vliegwiel uit elkaar geslagen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Gaat Jan de Natris weer voor Ajax spelen? INGEZONDEN. Olympische Spelen 1928 Amsterdam. LAWN -TENNIS. LAATSTE NIEUWS. PIXAVON Een knaapje door een auto overreden. HONKBAL. DUIVENSPORT. Een groote versperring op het baanvak LeidenDen Haag. De koning van Egypte te Parijs. De Fransch-Russische onderhandelingen. IerlandOttawa door de lucht. De bomaanslag op de ambassade id er Ver. Staten. TE BUENOS AIRES. LUCHTVERKEER. De 50.000ste bezoeker van Waalhaven zal het goed hebben. De Literair-Econo- mische H. B. S. Naar de s Hert. Crt. verneemt, bestaan er bij het gemeentebestuur van Herto- genbcseh ernstige plannen een nieuw be drijf ter hand te nemen, n.l. radio-distribu tie. Deze radio-distributie zoude niet geschie den zooals dat elders reeds geruimen tijd plaats heeft via de locale telefoonlijnen. Proeven moeten hebben aangetoond, dat zulks niet wel doenlijk is wegens de sto ringen, die daarbij optreden. De bedoeling zou nu zijn speciale kabels te leggen, waarop de inwoners a raison vcor een bepaald bedrag per maand men hoorde een som van één gulden noe men aangesloten kunnen worden. Zijn onze inlichtingen juist, zegt het blad, dan ligt het in het voornemen een en ander zóó te regelen, dat de obonné's zelf de keus kunnen maken tusschen vier stations, welker programs gerege'd ge distribueerd zouden worden. Dit zoude een voordeel beteekenen bo ven hel systeem van distributie per tele foonlijn, waarbij men immers is aangewe zen op een bepaald station. Eindhoven staat, wat de radio-uitzending betreft, vooraan. De luistervinken o.a. in Britsch-Indië en op Malakka profiteered mede van de Philips-radio. Malakka blijft echter niet achter, kwam dadelijk in actie en richtte volgens in de „Straits Times" van 30 Juli j 1. de Malaya Broadcasting Co. Ltd. op. met een kapitaal van 500.000 Straits-dollars, Een vergunning voor uitzending werd echter nog nie' verleend! Treffender echter is een ingezonden stuk in hetzelfde blad, waarin de schrijver .ge waagt van zijn opvang-ervaring. De schrij ver is een te Batavia wonende Engelsch- man, die te Singapore de successen der Eindhoven-radio meer bekend wil maken. Op Zondag 19 Juni j.l. te 2 uur 20 v.m. ving hij heel duidelijk op het spelen van het Amsterdamsche paleis-carillon, waar mede een uitvoering werd gegeven ter her denking van den Waterloodag. Hij vertelt dan van het verdere, opgevangen pro gramma en geeft den luisteraars op Ma lakka den raad om niet dodelijk ontmoe digd te zijn, wanneer zij Eindhoven niet geregeld kunnen opvangen. Heel aardig is dit détail: om 3 u. v.m. van denzelfd endag hoorde de schr. de pa' leiskick hier ter stede 8 u. (in den avond van 18 Juni j.l. dus) slaan. Waarna het „Wien Nederlands bloed" werd gespeeld. Philips wordt dus wel druk beluisterd in de Oost, van Bombay tot Batavia. 1 In beide richtingen zal het vervoer pet' Onze landgenoot, aan wien de Zwitsersche vliegtuig van mailbrieven en briefkaarten pers woorden van waardeering wijdt, is ge- voorrang hebben; daarna zullen, met in- lukkig volkomen gezond en heeft slechts achtneming van het maximum-gewicht, dat eenige ontvellingen aan dc hand gekregen, aan post kan worden vervoerd, ook bin- ten gevolge van het harde trekken aan hel nenlandsche stukken worden meegegeven. touw om verderen val van den gids te Gedurende de eerste maand wordt voor. voorkomen. het vervoer van stukken per vliegtuig geen extrarecht geheven; ook zullen geen spe ciale frankzeerzegels of poststempels wor den gebruikt, terwijl aanwijzingen als „per luchtpost" en dergeijke, niet op de stukken behoeven te worden vermeld, aangezien daaraan, in verband met het voorafgaande, geen aandacht zal kunnen worden geschon ken. Zendingen met aangegeven waarde, post pakketten en zeepoststukken zijn van dc verzending per luchtpost uitgesloten Het ligt in de bedoeling, na de eerste maand, voor het verzenden van stukken per vliegtuig een extraluchtrecht te heffen De kantonrechter te Wageningén heeft behandeld de zaak egen den heer H. J. M. S. te Venlo, verdacht van met zijn automo biel over den overweg bij het station te Ede te hebben gereden met een snelheid van 27 km. per uur, althans meer dan de voorgeschreven 10 km. per uur. Het O. M. vroeg 5 of 5 dagen. Verdachte, die niet verschenen was, werd vededigd door mr. M. S. A. Ybes, jur. ad viseur van de Kon. Ned. Aut. Club. Deze wees er op, dat het verboden is over een overweg te rijden of dezen te naderen met een snelheid van meer dan 10 km. per uur, doch de bedoeling van den wetgever kan nooit zijn, dat het laatste stuk van de rails tot het waarschuwingsbord met geen grooter snelheid mag worden afgelegd. Deze zaak is de eerste van een groote reeks, die pl. voor de K. N. A. C. zal ver dedigen. De controleering der snelheid over een afstand van 100 M., door een persoon achtte pL in strijd met de meest elemen taire tijdsbepaling. Pl. ontkende voorts per tinent, dat verd. op den overweg met dc ten laste gelegde snelheid gereden had; bij hel afrijden had hij vol gas gegeven. De kantonrechter hieid de zaak een week aan, om de verbalisanten te hooren. WeltevredenSemarangSoerabaja. In aansluiting op de terzake reeds eerder in de pers opgenomen berichten, deelt het hoofdbureau van den Indischen postdienst mede, dat de wekelijksche MÜegpostdiensten tusschen Weltevreden, Semarang en Soera baja v. v., in aansluiting op de uit- en thuisvarende mailbooten van de Stoom vaartmaatschappijen Nederland en Rotter- damsche Lloyd, na aankomst van het s.s. Tambora, hetwelk volgens mailtabel op 3 Juli te Tandjong Priok zou arriveeren een aanvang zouden nemen. Alsdan zouden elke week zoo spoedig mogelijk na aankomst van de mailboot te Tandjong-Priok twee leger vliegtuigen via Semarang naar Soerabaja vertrekken Deze vliegtuigen vertrekken Dinsdagmiddag weer van Soerabaja naar Semarang en Woensdagochtend van Se marang naar Welevreden op een zoodanig tijdstip, dat de aansluiting op de dien dag naar Europa vertrekkende mailboot verze kerd is. De vliegpostdiensten zullen in de eerste plaats dienen voor het vervoer van de te ontvangen en te verzenden mail van en voor Nederland voor en van Semarang en Soerabaja, waardoor het publiek op ge noemde plaatsen in de-gelegenheid zal wor den gesteld voortaan de aankomende mail per keerende boot te beantwoorden, waar toe tot dusverre, zooals bekend, practisch weinig of geen gelegenheid bestond. Dc bestaande mailverzendingen per trein door Semarang en Soerabaja blijven echter gehandhaafd, zoodat de per vliegtuig te vervoeren mail van deze plaatsen uitslui tend uit z.g. na-mail zal bestaan. Hij redde zijn gids van een wissen dood. Eerst thans, schrijft men uit Geneve aan de „Tel.", beval de Zwitsersche pers mede- deelingen over het ongeluk dat verleden week Donderdag gebeurd is bij de bestij ging van den berg bij Gryon in het kanton Vaud en dat slechts, dank zij den moed en volharding van onzen landgenoot, dr. J. van Walré de Bordes, zonder verlies van menschenlevens is afgeloopen. Onze land genoot, die aan het Volkenbonds-secretari- aat verbonden is, had tot dusverre de toe dracht van het ongeluk en de redding weten geheim te houden. Donderdag j.l. be gon de heer De Bordes, die zijn vacantie te Gryon doorbracht, de bestijging van den „Pierre Cabotz", vergezeld van den 57-ja- rigen gids Kohly. Waarschijnlijk ten gevol ge van kramp kon Kohly zich op het oogen- blik, dat hij den ruim 2700 meter hoogen top bereiken zou, niet meer staande houden. Hij rolde dertig meter naar beneden en zou nog 300 M. dieper gevaten zijn, indien niet dr. De Bordes, die door een touw aan Kohly verbonden was, met inspanning van alle krachten den val van zijn gids had weten te stuiten. Hij wist het touw zoo te bewegen, dat Kohly ten slotte in een berg- spleet terecht kwam, waar hii kon blijven liggen. Toen daalde dr. De Bordes met groote moeite naar beneden tot de plaats waar de gids rustte, dien hij met veel zorg verpleegde. Eerst Vrijdagochtend te zeven uur kwamen andere Alpinisten in de buurt van hun verblijfplaats. Door luid roepen wist onze landgenoot hun aandacht te trek ken, waarna onmiddellijk een reddings-bri- gade georganiseerd werd, die s middags om vijf uur den gids en zijn verpleger, die 20 uur achtereen bij den gewonde gewaakt had, naar het dal terugbrengen kon. Het vervoer van Kohly, wiens been gebroken was, moest per draagbaar geschieden en v/as uiterst moeilijk. Zaterdag in den vroe gen ochtend bereikte de reddingscolonne een plaatsje, waar een geneesheer de eerste geneeskundige hulp verleenen kon. De gids werd opgenomen in het ziekenhuis te Bex en zal naar men hoopt spoedig hersteld zijn. Brand met een „luchtje". Te Rotterdam ontstond, vermoedelijk doordat de vlam in een pan vet sloeg, brand in' de vischbakkerij van den heer F. Groenendaal, gevestigd aan den Zijl 186. Aangezien in dit kiene pandje reeds jaren dit bedrijf wordt uitgeoefend, was alles doordrenk van vet en dus zeer brandbaar. In een oogenbük stond de geheele visch bakkerij en het daarachter gelegen opka mertje in lichte laaie. De brand greep zoo snél om zich heen, dat spoedig de vlammen aan voor- en achterzijde uitsloegen. De brandweer was spoedig ter plaatse en tast te het vuur met eenige stralen op de wa terleiding aan voor- en achterzijde aan. Daardoor kon voorkomen worden, dat de brand zich ook naar de bovengelegen ver- diepngen uitbreidde. De bewoners, die bo ven de brandende bakkerii huisden, konden zich tijdig in vcilgheid stellen. Op de eerste verdieping woonde de familie Waayers, welke familie spoedg na het uitreken van den brand op straat stond. De 79-jarige weduwe Christiaanse, die op de tweede etage woonde, moest doo- enkele mannen, die naar boven waren gesneld, geholpen worden, In betrekkelijk korten tijd had de brandweer, onder leiding van hoofdman Poortman, het vuur in bedwang en, niette- gestaande de brand n den aanvang een dreigend aanzien had, gebluscht. De scha de aan het oude pandje is vrij aanzienlijk en wordt door verzekering gedekt. Op dit uur trok de brand in deze vischbakkerij, gelegen in een der dichtst bevolkte wijken der stad, groote belangstelling. De politie hield de nieuwsgierigen evenwel op een goeden afstand Terwijl het zoontje van B. te Gendringen dezer dagen met zijn zusje op de dwars- stang een fietstochtje maakte, kwam, hij te vallen. Het kleine meisje kwam daarbij met het hoofdje cp de steenen terecht en werd zoo erns ig gewond, dat het heden aan de gevolgen is bezweken. Te Veenwouden richtte het 10-jarig zoon tje van den veehouder J. Koop uit gekheid een geweer, dat hij in de schuur gevon den had, op zijn kameraadje G. Sikkema. Plotseling ging het geladen geweer af en S. werd in het hoofd getroffen. Na voor- loopig verbonden te zijn. werd het jonge tje naar het ziekenhus vervoerd. Zijn toe stand is ernstig. In de Hudsonstraat te Rotterdam is het 5-jarig meisje L. R. uit Utrecht, dat bij haar grootouders logeerde, onder een pas- seerenden vrachtauto geraakt. Zij trachtte spelenderwijs de straat over te s'eken, toen plotseling de vrachtauto aankwam, haar tegen den grond wierp en overreed. Zij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Coclsingel vervoerd, maar bleek bi; aankomst reeds te zijn overleden Te Rotterdam geraak'.e de vijfjarige H. J. de Z. v. K. spelende in de Coolhaven te water. Een der voorbijgangers sprong on middellijk den kleinen drenkeling na en dook verschillende malen naar den jongen. Het gelukte hem evenwel niet het knaapje boven te brengen. Den 29-jarige J. W. P. uit de Van Oosterveenstraat, die onmid dellijk een dreg haalde en aan het dreg gen ging, gelukte het na korten tijd den drenkeling op te halen. Het ventje werd naar het naastbijizijnde politiebureau ge dragen, waar kunstmatige ademhaling werd toegepast, met het gevolg dat het bijge bracht kon worden. De kleine had geen letsel bekomen. Toen P. daarna weer naar de Coolhaven terugkeerde, om zijn fiets en regenjas, die hij daar had laten liggen, te halen, bleken deze door een onbekende te zijn gestolen. Tijdens het in vollen gang zijnde bedrijf van de N.V. Reuvers Houtzagerij, Kuiperij en Kistenfabriek te Oss, sloeg gistermiddag plotseling met donderend geraas het in middellijn vier meter groote en ongeveer 3000 K.G. zware vliegwiel in ettelijke stuk ken door het. dak der machinekamer. Zware ijzeren balken werden uit den muur gerukt «ft verbogen. Zware stukken ijzer werden links en rechts geslingerd. Een der stukken trof de woning van A. Bijkersma. gelegen in de nabij de fabriek gelegen Carmelieten- sfraaj. Het stuk sloeg door het dak en den zolder, en door den vloer op nog geen halven meter afstand van de in de kamer staande wieg, waarin een klein kind lag te sfapen. Wonder boven wonder bleef het kind ongedeerd. Een ander stuk van het vliegwiel trof de op ongeveer 300 meter afstand gelegen tramrail zoodanig, dat de rail afbrak en totaal verbogen werd. Dakpannen en stukken hout liggen honderden meters ver spreid. De machinist keerde van het stook huis terug en had den toegang tot de machinekamer gesloten, toen het ongeval plaats vond. Van de overige in de machine kamer aanwezig zijnde machines is niets beschadigd. Omtrent de oorzaak van het uit elkaar slaan van het vliegwiel is nog niets met zekerheid te zeggen. 18, 23, 24, Smit 21. 26, 27; H. v. d. Werff 19; P. Naar wij vernemen, zal Jan de Natris, de bekende voetballer, het volgend seizoen niet meer voor Vitesse (Arnhem) uitkomen. Naar verluidt, zal hij wederom voor Ajax gaan spelen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. WAT DE VLOOT AALMOEZENIER SCHRIJFT. Op 16 en 17 Juli werd door de Katholie ken van Nijmegen een schitterende ont vangst aangeboden aan een 60-tal afge vaardigden van het R. K. Marinepersoneel. In een beschouwend overzicht, dat deze week in het R. K. Marineweekblad is ge plaatst, schrijft de Vlootaanmoezenier, H. J. /V). M. Alink, een dankwoord en wijst erop, dat de actie onder de R. K. Marine steeds steun noodig heeft. Zijn Eerwaarde schrijft dan verder: De behoefte aan financiecle steun is en blijft nog immer zeer dringend. Iedereen, die weet, dat er 250 Christophorusmannen zijn en ongeveer 1500 marine-Katholieken, die nog bekeerd moeten worden, zal be grijpen, dat zonder finantieelen steun geen krachtige actie kon werden ontplooid. De verdwaalden moeten worden bewerkt met een wekelijks verschijnend orgaan, de nog niet verlorenen moeten behouden door maandelijksche H.H. Communiën; de ster- I keren moeten nieuwe kracht opdoen in de Communique van het N.O.C., Weesperzijde. Het N.O.C. deelt mede, dat de deel nemers aan de Olympische Spelen in 1928 op de Belgische Spoorwegen een reductie zullen genieten van 35 pCt. Deze bepaling geldt zoowel voor het Bel- gisch-Nederlandsch verkeer, als voor hét transito-verkeer. OM DEN DAVIS CUP- In de Europeesche zone is thans de be-' moeren «,ral -• slissing gevallen. De Franschen Borotra. 1^rli,ksche retraite; allen moeten een cen- Cochet en Bruguon wisten in Kopenhagen de eerste drie partijen te winnen, zoodat toen reeds het pleit beslecht was. Cochet bevestigde zijn Wimbledon-vorm tegen Ulrich, welke hij in drie sets sloeg (9—7, 97, 64). Tegenover het agressieve spel van den nerveusen Deen stelde Co chet een prachtig verdedigend spel, welks wisseling in tempo telkenmale Ulrich's vast heid fnuikte. Borotra sloeg Petersen in vier sets. Zoo als de Franschman tegenwoordig bijn: steeds een of meer sets vanaf de baseline speelt om zich op zijn groundstrokes in te spelen, de voorbereiding van zijn nelaan- val. Zoo geschiedde ook thans. Ulrich won dnn eersten set met 86, kreeg daarna zoo gezegd geen voet meer aan den grond, 6—2, 6—1, 6—0. Na het dubbelspel was de Deensche com binatie UlrichHendriksen, welke in de vorige ronden zoo succesvol gespeeld had, vervangen door Ulrich-Petersen, welke te gen Borotra-Brugman geen schijn van kans kregen (6—4, 60, 63). De Franschen zullen nu in de eerste week van September weer legen de Ame- trpile voor actie bezitten in hun tehuis en Hun organisatie. De gelden hiervoor ncodig, moeten groo tendeels komen van de buitenstaanders! Sommige zwartkijkers verwijten ons wel eens, dat we steeds bedelen om steun, en zij vinden, dal wij dan maar niet weke lijks een orgaan moeten uitgeven, dat we maar wat minder menschen gratis naar een retraite moeten sturen, doch wij oordeelen, an het Bestuur roet ons, dat wij de geloofs- prepaganda onder de onzen zoo weidsch en zco groet mogelijk moeten blijven voeren, en daarom vol zullen houden dat jaar op jaar terugkeerend 'Onaangenaam en tijd- roovend bedelwerk en wel zóólang, als ka tholiek Nederland ons wil blijven steunen. Ons gironummer is 42883, Helder. Het Comité. is voor alle soorten van bubi- kapsels, welke in steedsorigineeler, veelYukjiger en smaakvoller vorm in de mode ko men, een voorname eisch. Daarom komt voor het bubikopje slechts dat ver zorgingsmiddel in aanmerking, hetwelk aan het haar een groote soepelheid geeft en het tevens een frisschen geur, zachte volheid en zijde- achtigen glans verleent. En ditver- zorgingsmiddel is: Pixavon! Geen der gewone vloei bare zeepen bezit ook maar bij benadering de heilzame werking van Pixavon. Eischt altijd Pixavon (slechts inge sloten origineele fles- schen) zoowel voor eigen gebruik, alsook in den kap p er s s alon. Viflae.: Fl. 1,50 1h flac.Fl 0,90 ARNHEM, 27 Juli. Gistermiddag toen rikanen, de bijna zekere winnaars cier Ame-j 7_jarig zoontje van de familie T. te rikaansche zone, ui kom en. Zal Forest Hills i Arnhem uit school kwam en evenals vorige jaren het toonbeeld van den j vriondie on dan T strijd eindelijk de zoolang verwachte neder laag der Amerikanen brengen? HAARLEMSCHE TENNISSTERS IN APELDOORN. Naar de open wedstrijden van de Apel- doornsche Lawntennisclub „Daisy" bestaat van Haarlemsche zijde groote belangstelling. Onder de inschrijvingen bevinden zich; Mej. S. de Josselin de Jongh, Mej. T. Brauns, Mej. C. Jonker, Jhr, J. C. Mollerus, ir. Biezeveld, van der Seur, Schoute. Aan het tournament zijn verbonden de Jeugdkampioenschappen van Nederland, waarvoor circa tien deelnemers van de Haarlemsche Jeugdkampioenschappen, wel ke de vorige week op de H. L. T. C. banen verspeeld werden, hebben ingeschreven. Concordia III dat hedenavond naar Haar lem II komt, heeft van de zes gespeelde wedstrijden er nog maar een gewonnen. Biauw Wit II won b.v. met 545. Als Haar lem in staat is Woensdagavond een beetje behoorlijk negental samen te stellen, is de kans groot dat deze wedstrijd de eerste overwinning voor Haarlem II brengt. P.V. „DE ZWALUW", HAARLEM. Bovengenoemde vereeniging hield Zon dag een wedvlucht van Vilvoorde, 162 K.M. De prijzen werden behaald door: H. C. Houtman Jr. J, 13, 20, 25; A. M. Riebeek 2; J. de Graaf 3; G. A. Steijl 4. 6, 10, 16, 17; Th. de Reep 5, 9; M. Riebeek 7, 14, 28; J. v. Heerden 8, 15, 22; G. N. v. d. Linden 11; A. P. v. d. Linden 12, 29; P. v. d. Pol met een vriendje op den Utrechtschen weg achter een sproeiwagen liep, naderde uit de tegen overgestelde richting een auto. Juist op het moment, dat de auto nog slechts enkele meters van den spoeiwagen verwijderd was, wilde het knaapje den weg oversteken met het noodlottig gevolg, dat het kind werd overreden. In zorgwekkenden oestand werd het kind opgenomen en naar het St. Elisabeths gast huis vervoerd. Twee machines „klem" geloopen. LEIDEN, 27 Juli. Hedenmorgen om streeks half 9 zijn twee rangeermachines bij de gevangenislaan, vlak bij het station Leiden, z.g.n. „klem" geloopen, doordat de wissel reden. Tengevolge van het zijdelings vastloopen der beide machines is een groote versperrng op de spoorbaan Leiden Den Haag ontstaan. Verschillende trei nen, o.a. de D-trein no. 7, die van Amster dam om 9 uur naar Parijs moest vertrek ken, zijn langs een andere route geleid; via Gouda zijn de treinen uit Amsterdam naar Den Haag vertrokken Omstreeks 10 uur was het versperde baanvak weer vrijgemaakt en kon het trein verkeer weer een normaal verloop hebben Ongelukken zijn bii bet vastloopen der beide machines niet gebeurd. Wel is er materieele schade. der beschuldiging den bomaanslag op d© ambassade der Vereenigde Staten te heb ben gepleegd, gearresteerd is. PARIJS, 27 Juli. De Koning van Egypte is hier uit Londen aangekomen. Stopzetting der Sovjet-propaganda in Frankrijk gevraagd. PARIJS, 27 Juli. Naar verluidt heeft de Fransche gezant te Moskou, Herbette, een bezoek gebracht aan Tnjitsjerin en hem in beslisten vorm er op attent gemaakt, dat de Sovjet-regeering, indien er haar althans iets aan gelegen is, de Fransch-Russische on derhandelingen tot eenig resultaat te doen leiden, zij haar propaganda-activiteit in Frankrijk dient te staken. Het verweer, dat deze activiteit niét uitgaat van de Sovjet- regeering, maar van de Derde Internationa le, kon Herbette niet aanvaarden. LONDEN, 27 Juli. De eskader-com mandant Minkhin en vlieger-officier Leslie Hamilton, die midden Augustus een vlucht over den Oceaan willen ondernemen, zijn gisteren op het vliegveld Baldonnell in Ierland gearriveerd in een groote Vickers- Viking amphibie-type. Zij zouden heden naar Clifden ''liegen om een geschikt startpunt voor hun vlucht uit te kiezen. Zij zullen een Fokker-machine gebruiken en probeeren Ottawa te bereiken De „Matin" verneemt uti Buenos Aires dat de Argentijnsche anarchist Rossigo, on- DE H.N.A.D.P. weer in den gewonen dienst. Dc H.N.A.D.P. het vliegtuig der Holland» Indiëvlucht. is gisteren te tl uur uit Londen op Waalhaven gearriveerd. Onmiddellijk is het vliegtuig weer gereed gemaakt voor passagiersvluchten. De gemakkelijke stoe len der wereldreizigers werden vervangen door de gewone passagiersfauteuils, en om 1 uur maakte het reeds volledig bemand met pasagiers een vlucht naar Scheveningen terwijl hef verder den geheelen dag passa giersvluchten boven Rotterdam maakte. Het toestel verkeert in prima staat. De piloten Geysendorffer en Scholte zijn onmiddellijk na de lading naar Den Haag vertrokken voor het uitbrengen van rap porten. Zondag zullen den geheelen dag passagiersvluchten met het Holland-Indië- vliegtuig worden gemaakt. Men verwacht Zondagmiddag den 5CI.OOOsten bezoeker van dit' seizoen. Het ligt in het voornemen van de directie der K.L.M. om dezen een gratis vlucht aan te bieden. ii. aan de uitoefening der bedrijven zooals de minister later nog eens met andere woorden schreef. Men zag toen al in, dat men niet meer zoo van de lagere school in de handels zaak of fabriek van vader kon stappen en dat men „hoogere" betrekkingen in handel en bedrijf, bij openbare lichamen, scheepvaart- H. B. S. en hoogere Handelsschool. Over het handelsonderwijs is in de laatste twintig jaar menig woordje gevallen en boek- deelen vol geschreven. We stappen er over heen en volstaan met te zeggen, dat in 1923 een koninklijk besluit verscheen, waarbij de literair-economiscbe H.B.S. als afzonder- In een voorgaand artikel mocht ik een na dere verklaring geven van het leerplan der literair-economische afdeeling van het R. K. Lyceum en kwam tot de conclusie, dat, hoe wel de woorden „literair-economisch" aan een H. B. S. niet altijd het karakter van handels school behoeven te geven, dit voor het R. K. Lyceum wèl het geval is, maar dat dit onder wijs toch zoodanig algemeen vormend is, dat het niet alleen een opleiding geeft voor de hoogere betrekkingen in dén handel, maar tevens voor vele andere maatschappelijke functie's. Ik zou nu nog iets over het ontstaan en den groei van dit onderwijs vertellen en tevens het oordeel van eenige vooraanstaande personen over de waarde van dit onderwijs citeeren. Tot slot zal ik nog antwoord geven op de vraag „Wat heb ik aan dit diploma V' Om een goed begrip te geven is het nood zakelijk even in groote trekken de geschiede nis van het middelbaar onderwijs te schetsen vanaf het jaar 1863, toen Thorbecke, de vader van het M. O. zijn ontwerp tot wet verheven Zag. Hoe was het vóór dien tijd Er was een lagere school, waar de schoolmeester-koster- aanspreker-doodgraVer regeerde en een Hoo- geschool (in Leiden al sinds 1574). Hoe werd toen de groote afstand overbrugd door jongens, die hooger onderwijs wilden genieten. Daarvoor bestond dan nog de Zt»a~ tijnsche school waar de naam gaf V,a Latijn en Grieksch onderwezen werd. wi), die zoo gelukkig zijn in een anderen tijd te leven, kunnen 't ons haast niet meer voorstel len. Thorbecke voelde dan ook de behoefte aan ander middelbaar onderwijs, toen hij in de memorie van toelichting schreef „Wanneer men lager onderwijs volks onderwijs noemt in dien zin, dat het als eerste aanvang van ontwikkeling gelijkelijk be stemd is voor allen en hooger onderwijs be stemd acht voor het „kleine" (nu kan dit woord gevoegelijk wegvallen) getal van hen, die opleiding zoeken tot een werkkring of be trekking waartoe geleerde vorming wordt vereischt, dan omvat het tusschen beide lig gende gebied van het Middelbaar Onderwijs de vorming van die talrijke burgerij, welke het lager onderwijs te boven, naar algemeene kennis, beschaving en voorbereiding voor de onderscheidene bedrijven der maatschappij tracht. Ook in dien tijd bleek dus M. O. reeds noodzakelijk niet alleen als schakel tus schen lager en hooger onderwijs, maar ook als instituut om meer algemeene ontwikke ling en beschaving te geven en „voor de studie der wetenschappen, die ten grondslag liggen maatschappijen, bankinstellingen, post en lijke school of als afdeeling vaan een gewone telegrafie enz. enz. niet meer kon bereiken, D c T door van de lagere school af als jongste be diende te beginnen. De enorme vlucht, welke handel en in dustrie namen, de financiering en organ,sa fe daarvan, de ontwikkeling van ^het assu rantie-wezen, de groote uitbreiding ambtenarenstaf der openbare lich;amen ver langde een voorbereidende studie nomische wetenschappen. In lateren tijd bleek zelfs behoefte aan hooger onderwijs in de handelswetenschappen. Maar ook ae moderne techniek bereikte een ongekenae hoogte en deze verlangde als voorbereiding een studie van de wis- en natuurkunde. Deze gebiedende eisch werd oprzaaK, dat de gewone H.B.S. larigzamerhand het terrein van het algemeen ontwikkelend economisch onderwijs verliet en meer een instituut van matehmatisch-phvsisch (wis- en natuur kundig) onderwijs werd. Vanzelf sprekend ontstonden toen meer dere handelsscholen, die zich vooral toeleg den op het geven van economisch onderwijs. Stap voor stap de ontwikkeling van deze inrichtingen na te gaan, zou ons te ver voe ren. We volstaan met te vermelden, dat ze ten laatste in diverse vormen voorkwamen, namelijk handelsscholen met twee-, drie, vier- of vijfjarige cursussen. De twee-, drie ën vierjarige handelsscholen begonnen allen het speciale handelsonderwijs (boekhouden, handelsreken en) reeds in de lagere klassen ook enkele vijfjarige deden dat. Bij deze laatste waren er echter ook velen, die eerst drie jaren H.B.S.-onderwijs gaven en pas daarna twee jaren economisch onder wijs. Welke gevolgen konden deze twee methoden hebben? Bij die scholen, welke reeds in de lagere klassen het onderwijs in de handelswetenschappen aanvingen, liep men gevaar meer wat men noemt „vak technisch" onderwijs te gaan geven en door te groote behartiging van het handelsgedeelte de eisch, dat er „algemeen vormend on derwijs gegeven moest worden uit het oog te verliezen. Bij de andere scholen, Hoogere handelsscholen genaamd, waren de drie voorafgaande H.B.S.-jaren reeds een waar borg tegen dit euvel. Als afzonderlijk be staande scholen van het laatste type noem ik de Amsterdamsche en Rotterdamsche han delsscholen en de Haarlemsche Handels school (Dr. Elzinga). In kleinere plaatsen waar het bestaan van twee afzonderlijke scholen, een H.B.S. èn een Handelsschool niet mogelijk was, combineerde men de beide scholen tot en met de 3de lias, waarna gesplitst werd in mathematisch-physische H.B.S. of Lyceum in het leven geroepen werd. Evenals bij het ander Middelbaar onderwijs gaf de minister een zoogenaamde verplichte urentabel. Bijv. Wiskunde 15 uur, Nederl. 11 uur, Engelsch 11 uur enz. Dat wil zeggen in de vijf schooljaren moes ten er 15 wekelijksche lesuren in wiskunde gegeven worden (dus b.v. in de eerste klas 4 uur, in de tweede 4 uur, in de derde 3 uur, in de vierde 2 uur in de vijfde 2 uur. Samen 15 uur). Zoo ook voor de andere vakken Het totaal van deze tabel was voor de literait- economische echter slechts 125, terwijl dit voor de meeste scholen 165170 is. Op het Lyceum bijv. krijgt de eerste klas 32 uur per week les, de tweede 33 uur en de hoogere klassen 36. Dat is te zamen 173 uur. Op het eerste gezicht heeft men in de lit. ec. school dus een onbeperkte vrijheid om met 173 125 48 uur te doen wat men verkiest. Toch is dit niet heelemaal waar, want er is ook nog een programma van eischen voor het eindexamen en met de 11 uur Engelsch en 14 uur Fransch van de verplichte uren tabel zou men het niet zoover brengen, als het eindexamen vraagt. Zooals we in het vo rige aftikel zagen zijn deze getallen op het R. K. Lyceum zelsf 15 en 21. Toch is bij de H. B. S. A. grootere vrij- nheid gelaten als bij de andere scholen'voor M. O., zoodat een vraag om nadere inlichtin gen „Welk soort onderwijs wordt bedoeld al heel spoedig den minister bereikte. Deze gaf ten antwoord Het onderwijs der Han delsscholen, type Amsterdam (3 jar. H. B. S. met 2 jar. hoogere handelsschool). Daar aau deze scholen 14 uur handelswetenschappen gegeven wordt, blijkt duidelijk dat een school met het minimum aantal van 6 uur handels wetenschappen, een andere weg heeft in geslagen. Een dergelijke school wordt dan ook al aangeduid met den naam literair-Justorfsche school. Wel heeft de minister met een zoo klein aantal verplichtte uren de oedoeling gehad, dat een directeur of rector zich aan plaatselijke behoeften zou kunnen aanpassen, maar ik vermoed dat zich zoo veel bezwaren zullen voordoen, dat een wijziging spoedig v«rwacht kan worden. De beteekenis van *t Koninkl. Besluit handelsscholen bleek du; jk uit de mede- deeling van Dr. Jensema, inspecteur bij het M. O., dat zij slechts van naam behoefden te veranderen,wat in Amsterdam, Rotterdam, Haa.lem, Nijmegen en vele andere plaatsen dan ook geschieddde. De tweejarige handels scholen zijn bijna verdwenen. De drie- en vierjarige en die vijfjarige, welke om een of andere reden (andere subsidieering bijv.) hun naam behielden, kregen een geheel andere urentabel en examen-programma. De con clusie, dat dergelijke scholen in tegenstel ling met de literair-economische scholen, nu steeds vak-tecbmsche onderwijs geven, zal niet altijd waar zijn. Een afzonderlijk artikel 2ouden wij zelfs kunnen wijden aan een ver gelijking van de waarde van algemeen-ont- wikkelend handelsonderwijs tegenover de waarde van vak-technisch handelsonderwijs. Ik zal mij echter moeten beperken tot het weergeven van de meening van enkele voor aanstaande personen over deze materie en dus over de waarde welke zij toekennen aan het eind-d.ploma van onze literair-economische afdeeling le. Thorbecke zelf schreef reeds „Het geen ik voorstel, is niet de praktijk zelf in haar bijzonderheden te doen leeren, maar geest en zintuig zoo te ontwikkelen, dat zij voor de praktijk bekwaam worden. 2e. Mr. A. Sauer, directeur der <Gro- ningsche Bank schrijft „Wat de praktijk vereischt, is, dat degene, die zich aandient met een diploma Hoogere Handelsschool (onze lit. econ. afdeeling) be- Zitte a. eemg inzicht in het handels-economisch gebeuren, dat hij geleerd heeft zich rekenscha te geven van het „waaronT'per transacties, dat hij kennis drage van de gioote vraagstukken in het economisch leven en b- dat hij in staat is' de moderne talen be hoorlijk te. gebruiken." 3e. Mr. Dr. Noback, secretaris der Cen trale Werkgeversvereniging komt tot de volgende conclusies a. Handel en Industrie krijgen steeds meer behoefte aan algemeen sociaal -economisch geschoold personeel. b. In verband met de Staatsontwikkeling is het gewenscht, dat in zoo ruim mogelijken kring een zekere economische kennis wordt aangebracht. c. Het tegenwoordig onderwijs aan de Hoogere Handelsschool voorziet in de be hoeften bedoeld in sub. a. en b. d. Wanneer de Hoogere Handelsschool van wetenschappelijke onderwijsinrichting tot vakschool zou worden gemaakt, zou dit 'beteekenen, dat men in schoolvorm kennis v/ilde bijbrengen, welke slechts in de prak tijk verkregen kan worden." Wat de studie der handelswetenschappen in 't bijzonder betreft, merkte hij nog op, dat een advocaat^en een notaris, beide klassiek gevormd en beiden in hun kring bekende i persoonlijkheden, hem schriftelijk verklaar den, dat voor hun beroep een goede kennis der handelswetenschappen als onmisbaar moest worden beschouwd. 4e. Adressen van de eerste kooplieden en industrieelen van Amsterdam, Rotterdam Haarlem en Enschede hebben handhaving van het algemeen vormend karakter der Handelsscholen bepleit. 5e. Professor Symons mérkt op „De maatschappij, die soms eigener beweging andere wegen inslaat dan de onderwijs deskundigen wijzen, heeft voor de vorming van het praktische leven naast de H.B.S. met vijfjarigen cursus andere typen van scholen doen ontstaan. In dit verband noem ik slechts de handelsscholen met twee-jarigen cursus, een inrichting, die ook naar mijn meening geen vakonderwijs geeft, maar al gemeen vormend onderwijs en misschien zelfs tegenwoordig Thorbecke's ideaal van 1863 het meest nadert." Ik zou nog eenigen tijd zoo kunnen door gaan en u bijvoorbeeld nog verwijzen naar artikelen van den heer Bolkestyn, inspec teur bij het M. O. en „Volksontwikkeling" en „Opbouw", maar 't zóu te veel plaats ruimte vergen. Hier is reeds genoeg om op te merken, dat het bezit van een einddiploma van onze literair-economische afdeeling bij elke sol licitatie naar de bekleeding van een hoogere administratieve of leidende positie, hetzij in handel en bedrijf of bij openbare lichamen, een prachtige aanbeveling zal zijn. Evenals bij Gymnasium en H.B.S. heeft de minister ook voor H. B. S. een lijstje van rechten aan het einddiploma verbonden, gepubliceerd. Daaruit blijkt dat de bezitter van ditdiploma 1. recht heeft tot het volgen van de studie aan de Ned. Handelshoogeschool te Rot terdam en aan de faculteit der handelswe tenschappen te Amsterdam (natuurlijk ook in Tilburg). 2. recht heeft tot het volgen der studie aan andere universiteiten na het afleggen van aanvullingsexamen in Latijn, Griecksch en wiskunde 3e. het techt heeft op benoeming tot a. adjunct accountant der directe belastingen b. surnumerair bij den waarborg en de be lasting der gouden en zilveren werken 4e. het recht op toelating tot het nota rieel examen, tot het examen voor ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen, tot het voorbereidend examen voor surnumerair der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, enz. 5e. vrijstelling voor enkele examens bijv. voor betrekkingen ter secretarie der gemeen te Amsterdam, bij de Ned. Spoorwegen, post- en telegrafie 6e. het recht om mede tedingen voor plaat sing als officier van administratie bij de Koninklijke Marine en als candidaat-amb- tenaar bij enkele Indische betrekkingen. Ook mag ik er nog op wijzen, dat velen er naar streven (o.a. inspecteur Bolkesteyn) om zoowel aan H.B.S. A en H.B.S. B als aan het Gymnasium het recht tot toelating aan de universiteit te geven zonder aanvul lingsexamens. Daar in de derde klasse ook al eenige uren handelswetenschappen gegeven worden (bijv. de boekhouding voor vele middenstands be drijven enkele methode met gedetailleerde winst- en verliesrekening), is deze afdeeling ook de geschikte voor die leerlingen, welke de school met een driejarig diploma willen ver laten. Ik noem daarom ook nog enkele van de rechten, welke reeds aan het driejarig diploma verbonden zijn. I. Toelating tot 1. de kweekschool voor Zeevaart te A'dam. 2. de Zeevaartschool te Rotterdam. 3. de Koloniale Landbouwschool te De venter en de Nederlandsche te Groningen. 4. de Rijkszuivelschool, de Rijkstuinbouw- winterscholen en de Rij kslandbouwwin;et- scholen. 5. verschillende andere vakscholen (bijv. voor de textielindustrie, suikerindustrie, boekhandel enz. II. Voorbereiding en aanbeveling voor verschillende lagere betrekkingen bij post- telefoon- en telegramdienst in Nederland en Indië bij Rijkspostspaarbank en Postchèque en Girodienstaan de gemeentesecretarie (vrijstelling voorbereidend examen) bij de Ned. Indische spoorwegmaatschappij, de Staatsspoorwegen op Java, de Indische de partementen van algemeen, gewestelijk of plaatselijk bestuur en enkele andere Indische posit es bij de Ned. Spoorwegen (vrijstelling examen leerling-klerk) bij verschillende verzekeringsmaatschappijen. Aan het eind van dit artikel gekomen, spreek ik de hoop uit, dat vele ouders en jongens zich 'voor het literair-economisch onderwijs zijn gaan interesseeren en dat dit onderwijs zijn aandeel zal hebben in den groei en den bloei van ons R. K. Lyceum. Aangifte zie advertentie in dit nummer. Bloemendaal, 21 Juli 1927. R. VERBERJSlg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8