Vreiessticliters. Voornaamsfe Nieuws Stadsnieuws. PIJLTJES Donderdag 28 Juli 1927 51ste Jaargang No. 16613 Aangifte moei, op straffe van "verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hel ongeval i Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad Agenda 29 Juli Het veilingslokaal, dat voor deze gelegenheid fraai was versierd niet bloemen. De Kathedrale Kerk „Sint Bavo" Samaritanenwerk. De officieële opening van het nieuwe Bloembollen Veil<ngs= gebouw. Geannexeerde ambtenaren. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Bestuur en genoodi.qfden poseeren jn de hal, indrukwekkend door haar, omvang. Wij gaven er reeds vroeger een foto van. - i De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi-' Vooruitbetaling 3 58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen] Postrekeining Nr. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Alle abonné s op dit blad zijn. ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een Adverfentiën 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. bij verlies v. eea! de verzekeringsvoorwaarden f 9(1(1(1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7^0 bijeen ongeval met f QEfl bij verlies van een hand, f IOK - bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van F If) M bij verlies y. ee» der vozende uitkeenngen uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; <IU. doodelijken afloop I een voet of een oog; duim of wijsvinger- du been of 3rm trU, andere vmgefrf De lessen, welke de Zwarte Vrijdag van Weenen heeft gegeven, waren zoo spre kend en voor de hand liggend, dat wij onze lezers zelf maar de conclusies hebben laten trekken uit de bloedige gebeurtenissen in de oude Keizersstad. Niemand, die de gru welen der communisten en socialisten ge lezen heeft, zal hebben nagelaten te ver zuchten; gezegend land en volk, dat zulk gespuis in de minderheid weet te houden en tijdig paraat staat, wanneer het monster der omwenteling der kop opsteekt. En onze gedachten gingen terug naar Novem ber 1918 en dankbaar herinnerden wij ons, hoe toen in ons eigen land de christelijke arbeiders en boeren een dam vormden te gen het opkomend roode geweld. Nu men in Weenen intusschen bezig is te herademen, nu is het wel belangwekkend te zien, welke houding sociaal-democraten en communisten tegenover het gebeurde aannemen. In theorie immers hebben de roode heeren altijd den mond vol van hun haat tegen militair geweld; van eeuwigen vrede, welke op aarde diende te heerschen; van ontwapening en al dergelijke pacifieke dingen meer. Hoe komt het nu, dat wij al tijd zoo weinig van die zachte gezindheid bemerken, wanneer daartoe practisch gele genheid is? Men verwijt den „burgerlijken" elementen, dat zij 't leger gebruiken om „de arbeiders" er onder te houden; men spreekt .van „de wapenen der barbaren". Te ver wachten zou dus zijn, dat menschen, die zoo gruwen van oorlog en geweld, zelf het voorbeeld gaven van een andere, een meer vredelievende strijdmethode, dat zij slechts met geestelijke wapenen den strijd voor hun overtuiging voerden. Het gebeurde te Weenen heeft het tegen deel bewezen. Ziehier wat het socialistische dagblad van Weenen, de „Arbeiterzeitung" schreef in een nabetrachting over het ge beurde op den Zwarten Vrijdag: Toen de politie vuurde, riepen duizen den arbeiders om wapenen teneinde de re geering omver te werpen, haar organen te ontwapenen en de heerschappij van het proletariaat te vestigen. Zij vergaten daar bij echter een ding nl, de landen. Op den dag dat hier te Weenen de regeering zou zijn omvergeworpen, en een soc. regeering ingesteld, zouden in de landen de arbeiders onderworpen en zou een tegenregeering ge vormd zijn. De burgeroorlog van de landen tegen Weenen en wellicht ook de intocht van. Italiaansche en Hongaarsche troepen zou hef gevolg zijn geweest. W ij heb ben daarom den beslis- senden strijd om de macht niet kunnen wagen, maar ook de fascisten in de landen hebben het niet durven wagen zich te verlaten op de „Heimwehren" en den beslissenden slag te aanvaarden. Beide kampen moesten voor de beslissing uitwijken, daar het proleta riaat en ook de bourgeoisie, teneinde de ondergang van het land te vermijden, ten slotte niets ovetbleef dan hun strijd uit te vechten op den bodem, met de middelen en in den vorm der democratie. De heer schappij van de bourgeoisie kan niet wor den gebroken, zoo lang de massa van het landvolk in de verschillende landen haar volgt. Maar de overwinning van het prole tariaat is niet te beletten, zoodra die mas sa's aan soc. zijde staan. Daarom; geen wilde opstanden, maar taaie strijd om de ziel van het landvolk. Wij hebben in dit stukje één zin onder streept, welke de reden aangeeft, waarom <Je roode heeren den strijd niet hebben voortgezet: men was bevreesd voor sterker tegenweer van het platte land en van bui ten. Precies als in November 1918 hier: men deinst sleohts voor geweld terug uit vrees voor een sterkere, niet uit liefde voor den yrede, niet uit afkeer van bloedvergieten. Dat de hoop op vrede en het neerleggen 'der wapens trouwens in de naaste toekomst niet van den rooden kant moet worden verwacht, hebben den laatsten tijd andere feiten weei afdoende bewezen. We zwijgen nu nog maar van de kloppartij in een der laatste Belgische Kamerzittingen; van het goedkeuren der legerwetten in Frankrijk, ook met behulp der Fransche sociaal-de mocraten. Interessanter is een boekje van den socialist Julius Deutsch, waarop „de Tribune" dezer dagen de aandacht ves tigde. Deze heeft het over de vraag op welke wijze Duitschland bewapend dient te wor den en komt dan tot de conclusie, dat, wil Duitschland een voorsprong hebben op de overige staten, voornamelijk op zijn toe komstige vijanden, er dan niets anders overblijft dan het beginsel van den alge- m meenen dienstplicht in zijn volste werke lijkheid tot uitdrukking te brengen, door het algemeene volksleger hand-in-hand met mi litaire opvoeding der jeugd, door te voeren! Kan men zijn oogen wel gelooven, wan neer men dit leest? In Duitschland is dan nagenoeg het ideaal van ontwapening zij het gedwongen door het verdrag van Ver sailles bereikt; en nu komt een sociaal democraat pleiten voor algemeenen dienst plicht en militaire opvoeding der jeugd. De Tribune, die in deze bewapening een bedreiging ziet tegen Sovjet-Rusland, spuwt vuur en vlam tegen de sociaal-democraten, waarvan deze schrijver een vertolker is. Het is tragisch-komisch het commentaar van het Nederlandsche communistische blad Hierbij te lezen: Voor onze partijgenooten (de communis ten) ligt in dit boekje van Julius Deutsch een onwaardeerbare les. We moeten zorgen, dat de arbeidende massa zich t ij d i g bewust wordt van de tegenstelling tusschen haar opvattingen en die van haar soc.-democratische leiders. Gelukt ons dit, dan is het spel der so ciaal-acrobaten verijdeld. Wij hebben daartoe het wapen.... Dat wapen is: ons aansluiten bij elke bewe ging, die de massa tracht te mobiliseeren tot den oorlog tegen den oorlog, door zoo actief mogelijk aan elke dusdanige bewe ging deel te nemen, door ze zoo moge lijk zelf te organiseeren, en dan tege lijkertijd deze massa-beweging te doordrin gen van ons inzicht van het „onvermijde lijke" van den komenden imperialistischen oorlog, den oorlog, die gericht zal zijn tegen Sovjet-Rusland en die daardoor reeds is een „klassen-oorlog"; en we moeten de massa gelijktijdig doordringen van het gevoel, dat het noodzakelijk is, dien oorlog te maken totden laatste in de reeks van imperialistische oorlogen door hem te doen omslaan, in ieder land, in een BURGER OORLOG, d.w,z. het vernielen, het ver gruizelen van den bourgeoisie-staat, en de vestiging van de dictatuur der arbeidende massa. Oorlog tegen den oorlog! Dat is: verovering van de wapens op de bourgeoisie en ze dan keeren tegen de bourgeoisie. Wanneer wij deze brallende frasen lezen, dan klinkt hieruit toch wel iets anders dan een kreet voor ontwapening en een af schuw van den oorlog. Het is de dierlijke lust naar vergruizelen en vernietigen, naar moorden en doodslaan, het is de vurige hoop op burgeroorlogen, waarin het bloed van niet-communisten vloeien moet! En zulke menschen durven dan *an hel christendom verwijten, dat het den „vrede op aarde" nog niet gebracht heeft! Van socialisten en communisten hebben wij dien zeker a. deze eeuw niet te ver wachten! En na dien zullen zij als tijdelijk verschijnsel al wel weer voor een ander hebben plaats gemaakt! Sociëteit „St. Bavo" Ledenvergadering veehouders half 8 uur „Alberdingk Thijm" 8 uur Ledenvergadering Me taalbewerkers 8 uur Bestuur Bouw- vakbond 8 uur R.-K. Bevolkingsbu reau 8» uur. St. Josephsgezellengebcuw, Jansstraat 59. Geopend van 8 tot 10 uur. R.-K. Militairenvereeniging, Zoetestraat 14. R.-K. Mannenkoor „Philip Loots" 8 u. Kunstzaal J, H. de Bols. Expositie van schilderijen door Charles Guérin tot 30 Juli a.s. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresïa Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag tfan 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat lt Eiken Donderdag van 8—9H uur. A. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo' Smedestraat 23. Van 8—10- uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- dagavond. K. K. Leeszaal en Uitleenbibliotbeek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79-uur. Woensdag middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereenïging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 2-3. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9—half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8hall 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012. uur. R, K. Reclasseeringsvereeniging, afdecling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt 22. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhof straat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 2—4 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671.. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende -mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur Donderdag van 1—2 uur. R. K, Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarleih (Schoten), Woensdags van 2-—<3 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer.* (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. Naar de voltooiing. In het jongste nummer van het „Gilde- boek" treffen wij een overzicht aan van de voorgenomen en reeds begonnen werkzaam heden tot voltooiing en verfraaiing van de kathedraal St. Bavo te Haarlem. Onze lezers zijn door de actueele voor lichting van de N. Haarl. Courant reeds uitvoerig van een en ander als hier ver melde bijzonderheden op de hoogte, ook hier is wel aardig te vernemen wat anderen „Het Gildeboek" in dit geval er van zeggen. Het schrijft: „Waar uit de berichten valt af te leiden, zal weldra een begin worden gemaakt met den bouw van twee Westtorens der kathe draal van Haarlem. Bij den architect der kathedraal, Ir. Jeseph Cuypers, zijn reeds de bestekteèkeningen in bewerking en deze zomer kan de aanbesteding verwacht wor den, terwijl het in de bedoeling ligt het werk te voltooien vóór het zilveren Bis schopsjubileum van Mgr. Callier, hetgeen 28 October 1928 gevierd zal worden. De Haarlemsche kathedraal, die zonder twijfel het belangrijkste monument van nieuwere Nederlandsche kerkelijke bouwkunst in ons land mag heeten, zal door den opbouw dezer torens geheel voltooid zijn. Dat dit reeds in zoo betrekkelijk korten tijd na den aanvang van den bouw (in 1895 werd de eerste paal geslagen) het geval is, stemt tot groote verheuging, en is zeker vooral te danken aan de energie en de volharding van den bouwheer, Haarlem s tegenwoordi- gen kerkvoogd, terwijl tot den thans te volbrengen torenbouw de groote stoot werd gegeven door den kunstzinnigen plebaan deken van Haarlem, den H.-E. Heer Wes- terwoudt, van wien le dezen het initiatief uitging. Zoo zal dan de trotsche kathedraalbouw volvoerd zijn als bekroning van het zilveren pontificaat van den kerkvoogd; de bemeu beling en inwendige versiering echter zijn nog zeer ver van een voltooiing verwijderd en zullen nog veel zorgen en offers blijven vragen. Toch wordt ook daaraan gestadig doorgewerkt, in den laatsten tijd vooral onder de stuwende leiding van plebaan Westerwoudt. Zoo werden in de wandnissen van de H. Sacramentskapel kort geleden mozaïken geplaatst naar ontwerp van den' kunstschilder Lourijssen. De Pietakapel kreeg gloedvolle gebrandschilderde ven sters van Henri Bijvoet, die thans werk' aan den kruisweg der kathedraal, waarvan de eerste statie, uitgevoerd in sectielwerk. reeds werd geplaatst. Een nieuwe groote communiebank van brons, waarin gedach- tenrijke versieringen met symbolische mo tieven volgens aanwijzingen van Mgr. Cal lier verwerkt zijn, zal binnenkort in uitvoe ring genomen worden door de Utrechtsche edelsmeden Brom, terwijl waarschijnlijk met den torenbouw ook een belangrijk» wijziging zal worden gebracht in de dispo sitie van het parochiealtaar, door n.l. dit altaar drie treden hooger te plaatsen. Het gezicht op dit altaar, dat behalve ojj enkele hoogste feestdagen het geheele jaar door het middelpunt van de belangstelling der geloovigen vormt, zal daardoor veel beter worden, terwijl ook door de verhooging een eigen priesterkoor vóór dit altaar gescha pen zal worden, dat tot nu toe geheel ont brak. Het parochiealtaar zal in verband met deze werkzaamheden geheel vernieuwd worden en de mogelijkheid bestaat, dat ook de uitvoering van het bronzen koorhek waarvan het eerste deel in 1921 door wijlen Jan Brom werd gemaakt en waarmede vol gens diens ontwerpen in de toekomst het geheele hoogkoor zal worden omsloten, spoedig door diens zoon althans voor een gedeelte weer zal kunnen worden 'voortge- zet. Nog heeft Joep Nicolas opdracht de H. Sacramentskapel een kunstrijke beglazing te geven en maakte Louryssen, (wiens me dewerking aan de kathedraalversiering overigens tot resultaten leidde, waarover men van gedachten kan verschillen) plannen voor de mozaïekversiering der triforiumnis- sen van het presbyterium. Het is te voor zien, dat, in dit tempo voortgaande, me,i ook de versiering van de machtige Bis schopskerk met rasse schreden zal doen vorderen en zoodoende in vereeniging me' de architectuur een steeds vollediger beeld bieden van wat de kerkelijke kunst in on» dagen vermag tot stand te brengen. D®. keus van hen, die aan de vorming van dit beeld meewerken, was wel eens niet ge lukkig, doch spreken wij de hoop en de verwachting uit, dat daaraan in de toekomst steeds meer zorg besteed moge worden. Wij vernamen nog, dat de voltooiing van de St. Aloysiuskapel, die naar men weet met mozaïeken van Jan Toorop versierd moet worden, stagnatie ondervindt. W® hebben indertijd medegedeeld, dat van d® bekende ontwerp-teekening voor „De Dood van St. Aloysius" een vergrooting was ge maakt ten dienste der ateliers, die het mo zaïek onder leiding en met medewerking van Toorop zouden uitvoeren. Deze ver grooting is echter voor dit doel niet g®' schikt bevonden, zoodat met de vervaardi ging van het mozaïek nog geen aanvang kon worden gemaakt. Wij hebben gisteren het ongeluk gemeld op den Zeeweg naar Zandvoort, waarbij een wielrijdster ernstig gewond werd en per huurauto naar het gasthuis moest worden vervoerd. Daarbij hebben zich omstandighe den voorgedaan, welke iemand, waarschijn lijk een ooggetuige, het volgende stukje heeft doen schrijven, dat wij' onder boven staand opschrift in het Handelsblad vinden. Een belbas maar al te „gewoon" geval. Op den Nieuwen Zeeweg was een meisje aangereden. Met bloedende vleeschwonden aan een der armen en het achterhoofd lag zij op den weg. Er naderen menschen. Een op een mo torfiets, een ander op een gewone, met badgoéd op den bagagedrager. Men over legt, wat men doen kan om het patiëntje te helpen. Naar een dokter brengen. Ja, maar hoe? Daar stopt een auto, op weg naar Bloemendaal. „Wilt u". De bestuur der kijkt naar .het bloed, dat het kind nog steeds verliest. De aspirant-bader biedt zijn beide handdoeken aan, om de gevaren van aanraking van het bloedende kind met de bekleeding van het autokoetswerk te ver minderen. De autobestuurder rijdt door. Het kind ligt er nog. Een andere auto nadert. Wellicht dat bij diens bestuurder gevoelens, die gelijken op die vin den Samaritaan uit de Nieuw-Tes- tament sche gelijkenis, sterker zullen blij ken dan de maar al te begrijpelijke vrees voor beschadiging van den auto. Vergeefsche hoop. Ook het voorstel om in een niét ver van daar gelegen woning een zeiltje te leenen, die met de ter be schikking geboden handdoeken het gevaar van bloedvlekken op de rijtuigkussens tot een minimum zouden reduceeren, vond geen genade. De wagen rijdt door. Het kind ligt er nóg: De motorrijder ging een dokter halen. Het kind, dat inmiddels vrij veel bloed ver loren had, is verbonden. En nu de moraal. De politie kan geen auto „vorderen" in een dergelijk geval, naar het schijnt. Te recht immers, de politie kan niet altijd be- oordeelen, of directe overbrenging van het slachtoffer van een verkeersongeval noodig of zelfs 'maar gewenscht is. In een groote stad kan met de telefoon een ziekenauto meestal spoedig genoeg aan wezig zijn en een arts, die beoordeelen kan, of overbrenging gewenscht is, dan wel be denkelijk. Maar op verkeerswegen buiten den kom van de gemeente moet er in een geval als het hier geschetste de zekerheid bestaan, dat het verkeersslachtoffer geen dupe wordt van de zorg van autobezitters voor hun voertuig. Gelukkig zal in de meeste gevallen wel een automobilist bereid blijken tot vervoer. Degeen, die de aanrijding veroorzaakte, zal zelfs in de meeste gevallen zich daartoe wel verplicht gevoelen, ook al had de aangere- dene zelf een groot deel van de schuld. Maar als een fiets, of motorfiets, de aan rijding veroorzaakt, is van vervoer door den berijder geen sprake en moet dus i^el hulp worden gevraagd van bestuurders van au tomobielen. Zeer, zeer velen in hun kring beseffen natuurlijk, dat evenals adeldom verplichtin gen schept, ook de beschikking over een Vervoermiddel, dat in een bepaald geval kan dienen, om menschelijk lijden, te ver lichten en wellicht gevaar voo. een men- schenleven te voorkomen, den plicht op legt tot medewerking, Wie dan achteloos voorbij rijdt, met een „ben ik mijns broeder hoeder", verraadt een ruimte van maatschappelijk geweten, die niemand hem benijdt Dat kan men con- stateeren, ook al beseft men ten volle, dat de schade door dergelijk vervoer aan een ■wagen aangericht soms offers vraagt. In geld voor het laten reinigen van kussens of bekleeding, in ongemak, omdat daardoor de Wagen wellicht tijdelijk buiten beschikking raakt. 't Geval van den zeeweg, dat wij hier boven vertelden, is echter bewijs, dat er autobezitters zijn, die niet beseffen, dat het voorrecht over een dergelijk vervoermiddel te beschikken verplichtingen schept. Oisterfinnnddag had de offirh o^nint* 'Uats van het nieuwe Bloembollenveiiings- '■ebouw aan den Kleinen Houtweg. Onder de aanwezigen werden, naast de verschillende bestuursleden van organisaties uit de bloem bollenwereld, opgemerkt de heer mr. J. N. 'b E. Heerkens Thijssen, als vertegenwoor digende den burgemeester en dr. H. J. M. Janse, directeur van dc Spaarnebank. Nam ens bet bestuur, d„ directie en de 'eden sprak de heer J. J. Kuypeir, voorzitter van het bestuur, in zijn openingswoord een woord van welkom tot de aanwezigen, in '5et bijzonder tot de besturen van den Bond van Bloembollenhandelaren; van de Veree niging van Bloembollencultuur; van 't Bloem- bollenkweekcrs6en0OtsChap; de Veilings directie van het Hollandsche Bloembollen- kweekersgenootschapt den heer J. P. A. Nelissen, den aannemer van den bouw; den "eer J. M. van Til, uit Lisse, onder-voorzit- van Bloembollencultuur, die het nieuwe gebouw zou openen. Spr. sprak er zijn waar deering over uit, dat dit gebouw in zoo n korten tijd lot stand was gekomen en spraK de beste wenschen uit voor de toekomst. De heer' J. M. van Til, hierna het woord verkrijgende, zeide, dat men 15 a 20 jaar geleden onsympathiek stond tegenover t vei lingwezen. Langzamerhand is dit echter oe- ter geworden en nu wordt ongeveer 25 /n in de veiling gebracht. Na 4 jaren tijd reeds bleek Bloemhof te klein te zijn. Maar het eir-d van het veilingwezen is nog met be reikt; dit gebouw zal straks misschien weer te klein blijken te zijn. Spr. ging dan de ontwikkelingsgang van de veiling, die eerst gehuisvest was in St. Bavo, vervolgens naar bloemhof en nu in zulk een schitterend ge bouw was ondergebracht. Moge het vertrou- wen toenemen en de veiling het vertrouwen Vaardig blijven van geheel de streek. Spr. wenschte het bestuur en den directeur het allerbeste en verklaarde het nieuwe gebouw dopend. Daarna werd een rondgang gemaakt. In aansluiting op ons bericht over het nieuwe gebouw, opgenomen in ons blad van gisteren, kunnen wij nog het volgende mede delen. Het geheele terrein is in oppervlakte groot circa 7400 M2 en grenst aan 3 zijden aan den openbaren weg en wel; de hoofd ingang aan den Kleinen Houtweg, een in- en uitgang aan de VAagonmakerslaan cn een dito aan den Gasthuissingel, He bebouwde oppervlakte van het hoofd gebouw is c.a. 2800 M2. De benedenoppervlaktc heeft een groote zaal van 2600 M2, terwijl de breedte van I de zaal 23.25 bedraagt. jluauUAliuuiuuuutaluaaAAM Met de grenswijziging heeft Haarlem een aantal ambtenaren en beambten overge- kregen uit de heele en half geannexeerde gemeenten. Meer dan waarop het had gere kend. Vooral op het aantal dat Heemstede overdeed aan Haarlem was niet gerekend. Al deze personen moeten door Haarlem aan een hun passenden werkkring worden geholpen ofwel Haarlem moet die ambte naren en beambten gedurende 10 jaar wachtgeld uitbetalen Dat wachtgeld is ge lijk aan het door de ambtenaren in hun laatste betrekking genoten salaris. Dat het voor Haarlem moeilijk is al die ambtenaren een passende plaats te geven, is te begrij pen. De diensten in Haarlem toch waren zoo goed ingericht, dat zij, met wat zwakke krachten er bij, best het meerdere werk konden verduwen van het Grootere Haarlem. Ook is er voor het Haarlemsche gemeentebestuur geen reden zijn oude, eigen ambtenaren de dupe van de annexa tie te laten worden en hen dus achter te stellen bij de overgekomen ambtenaren. Uit deze enkele feiten blijkt reeds, hoe moeilijk het is voor Haarlem om ai die ambtenaren te helpen aan een passende betrekking, zoodat èn belanghebbenden tevreden zijn èn de gemeente Haarlem ge baat. De overtollige ambtenaren dan maar op wachtgeld stellen? Inderdaad, dit is de oplossing en dat zal ook gebeuren, maar alvorens daartoe ov2r te gaan, tracht Haarlem nog uit de over gekomen ambtenaren te halen wat er uit te halen is en zóó worden wellicht functies geschapen, waar maar 50 procent van de arbeidskracht der betrokkenen tot uiting komt Maar, zoo redeneeren B'. en W. van Haarlem, als Haarlem voor honderd pro cent betalen moet en het krijgt nog 50 procent arbeidsprestatie voor terug, dan hebben wij toch nog meer dan wanneer wij niets voor die honderd procent wachtgeld terugkrijgen. Men voelt, dat hier al spoedig een ver schil van meening kan ontstaan tusschen ambtenaren, die meenen een hunner on waardige positie te krijgen en B. en W. van Haarlem, die de belangen van Haarlem in overeenstemming trachten te brengen met strikt noodzakelijke verplichtingen, die de grenswijzigingswet oplegt. En zijn er van die meeningsverschillen, dan valt er over te praten natuurlijk. Zakelijk, doch van zekere zijde schijnt men een soort intimidatie-methode toe te willen passen, die herinnert aan de methode, die graag werden toegepast in een vóór 1 Mei 1927 zelfstandige doch nu bij Haarlem gevoegde naburige gemeente. Als deze methode doorzien wordt en B en W. van Haarlem hebben ze doorzien dan kan het natuurlijk wel eens minder prettig afloopen met de op een dergelijke manier verdedigde belangen, alleen al om de een voudige reden, dat B. en W. van Haarlem zich op een dergelijke manier niet laten dwingen. In Schoten had die methode wel eens succes, in Haarlem nimmer en het zal wel blijken, dat zij hun zaak in Haarlem geen goed doen. Morgen, Vrijdag, wordt een vergadering van het Georganiseerd Overleg gehouden, waarin die amblenaarsfuncties zullen wor den besproken. Ampel. En wij gelooven, dat dit een manier is om in de richting van de juiste en goede oplossing te komen. De vergadering zal in- optima forma gehouden worden en advies aan B en W. uitbrengen. Maandag zullen B. en W. dan in hun vergadering de definitieve beslissing nemen. De ijzeren kap draagt op de zijmuren al leen. zoodat dus in de zaal zelf geen hin derlijke kolommen staan. Behalve de groote zaal bevinden zich ge lijk Heers een hoofdentrée met trappenhuis, een archiefkamer, een drukkerij, ruime toi letten met waschtafels, een laboratorium en een lokaal voor afgekeurde bloembollen. Vanuit het trappenhuis komt men in eer veilingzaal ter grootte van 275 M2, waarin een besiuurspodium. In alle vertrekken be vinden zich lambriseeringen, licht en lucht is meer dan voldoende aanwezig, terwijl alle bovenlichten voorzien zijn van glas in lood. De hoofdingang bevindt zich aan den KI, Houtweg, waar twee aardigc huisjes .oor portier en fietsenbewaarder gebouwd zön en een monumentaal ijzeren hek is aange bracht. Onmiddellijk hierachter zijn berg plaatsen voor circa 120 fietsen en motor rijwielen. Het ontwerp en tevens de uitvoering is van den heer J. P. A. Nelissen, te Haarlem. Het schilderwerk is uitgevoerd door N. V. Ripperda; het loodgieterswerk door den heer A. van Eijk; het stucadoorswerk do-or de firma Röbken; de electrische installatie VaD *«n H. Kuipers; de granitowerken van „Massaro". Boven de hoofd-entree is een beelhouw- werk in zandsteen aangebracht, uitgevoerd door den beeldhouwer Veldheer. Na afloop v,a,n den rondgang, die zeer de oelangstelling van de aanwezigen trok, wer den ververschingen aangeboden, waarna de directeur, de heer M. Angevaare, nadat de heer Van Til nog een woord van dank aan he—tfebrAcht had, nog even de ontwikke- De eerste passagiersvlucht Nederland- Indië. Een interessant verhaal van de aan komst van v. Lear Black op het vliegveld te Batavia. Te Eindhoven is de negende jaarvergade ring gehouden van den Ned. R. K. Bond van Bouwpairoons. In Indië acht men uitbreiding van het In disch leger wenschelijk, als maatregel te gen alle mogelijkheden. De Trans-Atlantische vlucht van Lon den (E.) naar Londen (A.) is afgelast, daar de vliegers geen toestemming krijgen. Het Scheepvaartkundig museum te Rot terdam bedreigd? Overplaatsing naar een andere gemeente? Boven Weesperkarspel heelt een wind hoos gewoed en er veel schade aangericht. Vele boerderijen werden gehavend en een amoniakfabriek ernstig beschadigd. Op tal van plaatsen in ons land heeft zwaar weer gewoed en veel schade teweeg gebracht. Twee personen zijn door den bliksem gedood. De moord van 1924 op den heer v, d. S. te 's-Gravenhage gepleegd. Is de aangehou den varensgezel werkelijk de moordenaar? Een groote sleeporder voor L. Smit en Go's Int. Sleepdienst te Rotterdam ten be hoeve van de Britsche admiraliteit. i De onlusten te Weenen besproken in den Nationalen Raad. Rumoerige debatten. De Luxemburgsche regeering ontzegt aan tien buiteulandsche communisten het ver der verblijf in 't land - 7 ..-AT''-". Chamberlain's verklaringen in het Lager huis terzake van de viootconierentie. Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Achteruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 s—Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.26. Naar waarnemingen in den morgen van 28 Juli. Hoogste Barometerstand 763 m.M. te Vardö. Laagsle Barometerstand 746.6 m.M. te Aberdeen. Verwachting: Afnemende Z. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, tij delijk opklarend, waarschijnlijk eenige regenbuien, weinig verandering in tempera tuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bildt hedenmorgen om 8.40 uur aan alle posten: Weest op uw hoede. lin* van de vereeniging, die ontstond uit een groep tuinders, memoreerde. Oorspron kelijk was het een groentenveiling diB than» is uitgegroeid tot een bloembollenveiling. Terwijl de omzet in 1916 20.000 was, be draagt deze thans over de f 2 millioen. Maar men heeft dit alles en deze nieuwe bouw aangedurfd: le. wegens de eensgezindheid en samen werking; 2e. omdat het veilingswezen steeds meer toeneemt bij de bloembollen; 3e. wegens de noodzaak en de dwang met het oog op de ruimte. Er is geen overbodige luxe, maar een practische indeeling. Moge de veilingen steeds een goed ver loop hebben, om zoodoende de belangen van de bloembollenhandelaren en van deze ver eeniging te dienen. Hierna werd nog e enigen tijd samen gebleven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1