Buitenlandsch Nieuws. Wat zal hij er mee doen? GEM. BUITENL. BERICHTEN GEEN VERKOOP OP ZONDAG. GEMENGD NIEUWS. Zwaar weer boven verschillende plaatsen van ons land. HANDEL EN NIJVERHEID Een groote sleeporder voor Rotterdam MARKTNIEUWS. FEUILLETON. De onlusten te Weenen in den Nationalen Raad In dsn Oosterrijkschen Nationalen Raad is het debat over de onlusten te Weenen begonnen. Allereerst nam de bondskanselier dr. Sei- pel het woord voor een uitvoerige uiteen zetting waarin hij deed uitkomen, dat de opstandige beweging niet buiten Oostenrijk was voorbereid al werd dan ook toen ze ontstaan was van buitenlandsche zijde ge tracht haar aan te moedigen en waarin hij betoogde, dat door de houding van de sociaal-democraten 'n snellere minder bloe dige onderdrukking was verijdeld. Scherp laakte dr. Seipel de weigering van den so- cialistischen burgemeester Seitz om mili taire hulp te requireeren, door welker op treden naar de meening van den kanselier veel bloed zou zijn gespaard, omdat de op roerige menigte dan onmiddellijk het vruch- telooze harer pogingen zou hebben ingezien Scherp laakt hij ook de staking van het telegraaf- en telefoonverkeer, waardoor het overleg tusschen de autoriteiten was belem merd en waardoor ook aanleiding werd ge geven tot de verspreiding van allerlei wilde berichten in het buitenland, welke Oosten rijk benadeelden. Van belang was het op te merken, dat dr. Seipel een verzoenenden toon aansloeg en er op aandrong bij de thans te voeren de batten toch vooral voor oogen te houden, dat eerste deel moest zijn te zorgen, dat Oostenrijk nimmer weder in de hachelijke positie zou komen, waarin het tengevolge van de jongste gebeurtenissen kwam te ver- keeren. Tegenover le extremisten in zijn eigen partij, tegenover de afgevaardigden uit verschillende hondstanden, van welke velen in ten zeer „geladen" stemming naar Wee nen zijn gekomen, achtte hij het blijkbaar gewenscht te doen uitkomen, dat van geen hardheid tegen de „opstandelingen" sprake mag zijn. Met vastberadenheid maar zonder hardheid zal de regeering optreden tegen hen, die zich aan de gepleegde wnadaden hebben schuldig gemaakt. Tegenover de socialistische beschuldigin gen verklaarde dr. Seipel dat de politie in alle opzichten haar plicht heeft gedaan en dat in geen geval de regeering de schuld kan treffen dat zoovele slachtoffers helaas zijn gevallen. Na den bondskanselier was het woord aan den sociaal-democratischen leider dr. Bauer, die de beschuldigingen in zake het optreden der politie herhaalde en juist alle eer voor het spoedig herstel der orde op- eischte voor de sociaal-democratische par tijleiding en het socialistische gemeentebe stuur van Weenen. Men moest een burgeroorlog voorkomen en daar de regeering in dezen niets deed, handelde de socialistische partijleiding, door wier optreden het uitbreken van den bur geroorlog was verhinderd. Dr. Bauer verdedigde vervolgens de door de socialisten gestelde, door ons reeds ver melde, eischen in zake de instelling van 'n commissie van onderzoek, de ondersteuning van de nagelaten betrekikngen der slacht offers en de amnestie. Van verzoening bleek uit de rede van den socialistischen leider niet veel. De dag van den vijftienden Juli was, aldus Bauer, het bloedig resultaat van het bewind van dr. Seipel, dat deze nu 7 jaren lang, direct of indirect had gevoerd. Wee, het land, dat op zoo kleinmoedige en huichelachtige wij ze wordt geregeerd, zoo zeide hij. Natuurlijk wekten deze woorden bij de regecringspartij in den Nationalen Raad 'n storm van verontwaardiging en de christelijk sociale afgevaardigde Kunschaak, gaf aan deze verontwaardiging in scherpe woorden uiting. Zulk een ophitsing tegen de regee ring, kan slechts tot nieuwe bloedige ge beurtenissen aanleiding geven. Juist de re geering verdiende dank voor haar houding. Dank zij haar zijn er niet meer slachtoffers gevallen. Zoo bleven beide partijen dus even ver van elkaar verwijderd als tot dusver. Daar de debatten, waaraan ook de minister van binnenlandsche zaken en de socialist Ren ner deelnamen, nog worden voortgezet, zal er wellicht aanleiding zijn hierop nader terug te komen. Bridgeman hoopvol gestemd. Bridgeman en Lord Cecil zijn gisteren ochtend naar Genève teruggekeerd. In een interview met Reuter heeft Brid geman verklaard: „Wij zullen ditmaal den arbeid voltooien, hoe dan ook. Wij keeren terug na langdurige besprekingen met het Kabinet, en ik geloof, dat de toestand hel der is. De. regeering bespreekt de geheele positie en het standpunt van Groot-Britan- nië blijft fundamenteel ongewijzigd. Mij rest slechts de hoop te uiten dat de ver standhouding een goed zal blijven als toen wij Genève verlieten." De maritieme conferentie te Genève. De bespre kingen in het Lagerhuis. LONiDËN, 27 Juli. Heden heeft de mi nister van buitenlandsche zaken. Sir Austen Chamberlain, die tijdens de afwezigheid van den premier Baldwin, diens plaats in neemt een verklaring afgelegd betreffende de besprekingen, welke in de maritieme conferentie te Genève zijn gehouden. Hij zeide, dat de regeering het noodza kelijk had geacht om mondeling met de Britsche gedelegeerden te beraadslagen, ten einde zich een zuivere voorstelling te kunnen maken van hetgeen te Genève werd bereikt en een beslissing te nemen ten aan zien van enkele punten waarvan dan weer mcdedeeling is gedaan aan de gedelegeer- den. Deze kwesties zijn in de afgeloopen da gen breedvoerig besproken en de gedele geerden zijn heden naar Genève terugge keerd. In het stadium waarin thans de conferentie verkeert, achtte spr. het onjuist een gedétailleerde omschrijving te geven van de Britsche voorstellen of om de voor stellen der andere mogendheden te com- menteeren. De af te leggen verklaring is er dan ook uitsluitend op gericht misverstan den uit den weg te ruimen, welker voort bestaan anders gevaar op zouden kunnen leveren voor het welslagen der conferen tie. Allereerst leverde Chamberlain een weer- 'egg*ng op de bewering, als zoude de Britsche maritieme politiek zijn gericht op de opheffing van de op de conferentie van Washington tot stand gebrachte gelijkheid tusschen de zee-bewapeningen van de Ver- eenigde Staten en Groot-Brittannië. De Britsche regeering heeft de uitnoodiging van Coolidge tot deelname aan de mari tieme conferentie zoo opgevat, dat het doel zou zijn de politiek van de conferentie van Washington verdere uitbreiding te geven en daarnevens om de maritieme uitgaven te besnoeien met handhaving van de natio nale veiligheid. Met dit tweeledig doel gaat de Britsche regeering geheel accoord en zij zal de verdiensten van ieder voorstel afme ten naar de daarin vervatte mogelijkheden om dit doel nader te streven. Dit doel heeft haar ook voor oogen ge zweefd to enzij voorstelde de grootte en de sterkte der bewapening van slagsche pen, welker aantal niet in de conferentie van Washington was gewijzigd, te vermin deren. Dit was ook het motief to>en zij voorstelde het aantal en de bewapening der groote gevechtskruisers te verminderen, terwijl hierbij dan dezelfde gedragslijn zou moeten worden gevolgd als indertijd op de conferentie van Washington ten aanzien van de slagschepen. Dusdoende zouden de maritieme uitgaven kunnen worden vermin derd, terwijl de nationale veiligheid toch niet in gevaar zou worden gebracht. De kwestie der kleine kruisers. Wat de kleine kruisers betreft, deze kwestie is meer gecompliceerd. De sterkte der vloten kan in cijfers worden uitgedrukt en men kan ze met nauwkeurigheid ver gelijken. In de eerste instantie moet de eene vloot de andere bevechten. Minder gemakkelijk is een oordeel te vormen over die kleine kruisers, welke politie-diensten in vredestijd moeten verrichten, terwijl zij in tijd van oorlog noodzakelijk worden voor het beschermen der verbindingen. Hier kan men de geografische omstandigheden niet buiten beschouwing laten. Het Britsche Rijk is samengevoegd uit deelen, welke zeer ver verspreid liggen en welke onder ling door zeeën en oceanen zijn gescheiden; de meest bevolkte deelen beslaan grooten- deels van buitenlandsche handel, welke te niet zou gaan, indien men niet in staat zou zijn voldoende bescherming te verleenen. Verder zij opgemerkt, dat de zee-routes, waarvan Groot-Brittannië afhankelijk is, grootendeels leiden door smalle wateren, waaraan andere landen grenzen. Dit is niet het geval bij de Vereenigde Staten. Hieraan is ook aandacht gewijd op de con ferentie van Washington en sindsdien zijn de omstandigheden niet gewijzigd. Evenwel is het toch overbodig om nog te constatee- ren, dat de Britsche regeering, wanneer zij ook wijst op haar moeilijkheden met het oog op de geographische omstandigheden, daarmede de klein-kruiser-politiek aan de andere mogendheden wil opdringen. Zij ac cepteert de algemeene stelregel, zooals zij de politiek van Collidge opvat, en welke naar de meening van de Britsche regeering inhoudt dat een maritieme mogendheid geen sterkere vloot moet houden, dan zij voor haar veiligheid noodig heeft. De moeilijkheden. Om nu in cijfert vast te leggen, wat met deze stelregel wordt bedoeld levert bij de kleine-kruisers veel grootere moeilijkheden po dan bij het grootere type. Vooral wan neer men uitgaat van de stelling dat slechts ten aanzien van den tonneninhoud zekere verhouding moeten bestaan, terwijl men in het geheel geen rekening houdt met het aantal en de bewapening der schepen is het gevaar van de schceve verhouding zeer groot. Spr. bracht nogmaals naar voren, dat een land dat zijn beschikbare tonnen inhoud moet verdeelen over kleine een heden in ongunstige positie verkeert tegen over een land, dat in de gelegenheid ver keert er groote schepen op na te houden. Hier zou slechts in nominaal opzicht gelijk heid bestaan; in werkelijkheid was hiervan geen sprake. De Britsche politiek. Wanneer men deze bezwaren in aanmer king neemt, dan is het duidelijk, dat de Britsche regeering niet kan meegaan met dii voorstellen, waarop zóóveel is af_ te dingen, terwijl de conferentie van Washing ton in sommige opzichten reeds voorzie ningen had getroffen tenaanzien van de sterkte der bewapening en het aantal krui sers. Tenslotte merkte spr, op dat het niet moeilijk zou zijn voor de naaste toekomst een bouw-program voor kruisers te ontwer pen, doch de Britsche regeering kan een tijdelijke maatregel niet het praedicaat van onveranderlijkheid verleenen, waarmede zij het pariteitsbeginsel ten aanzien van de V. S. en Coolidge kan hebben gelegen. Vragen. In antwoord op een desbetreffende _vraaK van Clynes (Labour) deelde de minister mede, dat het Huis zoo spoedig mogelijk gelegenheid zal krijgen deze kwesties t bespreken en wel in November na he zomer-reces. Kenworthy (Labour) vraagt tenslotte nog of Chamberlain de bewering kon weerleg gen, welke in het buitenland groote ver spreiding heeft gevonden, dat de Britsche gedelegeerden 600.000 ton hadden geëischt. De minister kon hierop bevestigend ant woorden. Tenslotte gaf Chamberlain de volgende samenvatting: ,De basis van de conferentie, zooals wij die opvatten en zooals zij in de bedoeling ligt van president Coolidge is om de beperking der bewapening in over eenstemming te brengen met de nationale veiligheid en dat is de eenige basis, waarop een conferentie, welke zich de beperking van de bewapeningen ten doel stelt tot een succesvol einde zal kunnen geraken." tiet Franscbe mandaat in Syrië. BERLIJN, 27 Juli. Naar uit Bairoet ge meld wordt, verklaarde de Fransche Hooge Commissaris in een proclamatie, dat Frank rijk niet van plan is van zijn mandaatgebied Syrië afstand te doen Uit den Oostenrijkschen Nationalen Raad. BERLIJN, 27 Juli. Naar gemeld wordt, heeft de zitting van den Oostenrijkschen Nationalen Raad heden een kalmer verloop gehad hetgeen te danken was aan het feit, dat een overeenstemming werd bereikt tusschen den bondskanselier Dr, Seipel met den leider der Sociaal-Democraten, Dr. Otto Bauer. Zweedsche Journalisten in Duitschland. BERLIJN, 27 Juli, Heden hebben veer tig Zweedsche journalisten, die een reis door Duitschland maken, de gebouwen, waarm de Rijksdag zetelt bezichtigd. Na den dood van Koning Ferdinand. BERLIJN, 27 Juli. Het Roemeensche Parlement beraadslaagde heden over de toekenning van een staatspensioen aan de Koningin-Weduwe Maria Buiten aanzien lijke landgoederen en grondbezit heeft de overleden Koning Ferdinand zijn kinderen 300 millioen lei nagelaten, waarvan Prins Carol 60 millioen zal ten deel vallen. De „Underground" in New York blijft rijden. Een aantal conducteurs der „Under ground" is ontslagen, omdat zij weigerden werkwilligen te instrueeren. Dit wijst er klaarblijkelijk op, dat de staking bij de „Underground"-spoorwegen begint. Een later telegram meldt: De dreigende staking bij de „Under ground" is afgelast na een conferentie tus schen den burgemeester en de vertegenwoor digers der vakevreenigingen. De vertegenwoordigers der vakvereeniging zijn gezwicht voor het pleidooi van den burgemeester om het verkeer niet te ver storen vóórdat de werkzaamheden van het geprojecteerde stelsel van een onafhanke- lijken ondergrondschen spoorweg zijn be ëindigd. De directies stemden er in toe de be ambten, die ontslagen werden, omdat zij leden van vakvereenigingen zijn, weer in dienst te nemen. Voorts zagen zij er van af plaatsvervangers op te leiden. De onrust in Nicaragua. Amerikaansche marine-soldaten en Nicara- guaansche politie hebben opnieuw een ge vecht geleverd met de troepen van gene raal Sandino te San Fernando, op twintig mijl van Ocotal. Een marine-soldaat en ver scheidene politie-agenten werden gewond. Volgens de Amerikaansche autoriteiten zal men weldra krachtig pogen de troepen van Sandino met behulp van vliegtuigen uiteen te drijven. Tijdens een debat in den Argentijnschen Senaat, is strenge kritiek geoefend op de militaire actie der Ver. Staten in Nicara gua. De Senaat nam een motie aan ten gunste van een interpellatie tot de regeering met betrekking tot de houding der Argentijnsche republiek te dien opzichte. EEN NIEUWE BELGISCHE POSTZEGEL. De ministerraad heeft besloten tot het drukken van een nieuwen postzegel met een beeld van de bouwvallen der abdij te Orval. De opbrengst van den verkoop van dien postzegel zou dienen tot de bestrijding van de kosten van wederopbouw van de be roemde abdij. TE VROEG ONTSLAGEN. Gisteren hebben we melding gemaakt van den moord op een klein kind te Berlijn, door een dienstmeisje, die haar slachtoffertje in de badkuip had verdronken. De recherche is thans achter de identiteit van de moordenares gekomen. Uit een onderzoek is gebleken, dat Dora Rahnert, zoo heet het dienstmeisje, reeds sinds jaren geestesziek is en langen tijd heeft door gebracht in een krankzinnigengesticht. Zij werd ontslagen, daar zij niet meer gevaar lijk scheen en haar familie de verpleeg- kosten niet meer betalen kon. Na haar terugkeer uit de inrichting was zij thuis van de trappen gevallen, zoodat 'n hoofd-operatie noodig bleek. Als kind had zij zonderlinge invallen ge had; zoo was zij eens in een telegraafpaal geklommen, had de voorbijgangers met stee- nen uit de hoogte gebombardeerd en had toen een plechtige toespraak gehouden. Maatregelen zijn genomen om de onge lukkige thans voor haar leven in een krank zinnigengesticht te plaatsen. T LANDGOED VAN JACQUES LEBAUDY Eilen Roe, het schitterende landgoed aan de Riviera, dat vroeger heeft toebehoord aan Jacues Lebaudy, den befaamden „keizer van de Sahara" is in publieke veiling ver kocht, Er is om gevochten. Tot den verkoop van het landgoed werd besloten als gevolg van een beslissing van een Parijsche recht bank, die aan Mme Henry Chalrse Sudreau en mme Roger Sudreau, de hertrouwde we duwe die in 1919 Lebaudy op Long Island vermoordde en de gehuwde dochter van Lebaudy, het recht ontzegde, het door Le baudy nagelaten vermogen van 100 milioen francs te beheeren. De rechter achtte het I huwelijk ran mme Henry-Charles Sudreau met Jacques Lebaudy volgens de Fransche wet nl. niet bestaand en kon dienvolgens ook Jacqueline Lebaudy, mme Roger Su dreau, niet als Lebaudy's erfgename be schouwen. Eilen Roc is nu het voorwerp geweest van een proces. Een zekere mrs. Beaumont, de Engelsche vrouw van een Amerikaan, had het in Maart voor 100.000.000 francs ge kucht, maar zes dagen later deed de Société d'Horticulture du Midi er een nieuw bod op, waardoor krachtens de Fransche wet, die een zekeren respijt-tijd kent, de oorspronkelijke koopgr van den koop moest afzien. Mrs. Beaumond weigerde dit echter en deed een beroep op den rechter. Deze heeft haar dezer dagen echter in het ongelijk gesteld. Gevreesd wordt thans, dat het mooie land goed verkaveld zal worden. DE MIJNWERKERSFEDERATIE, Met meer dan gewone aandacht worden ditmaad de werkzaamheden van het jaar- lijksch congres der Britsche Mijnwerkers- federatie te Southport gevolgd, het eerste na de staking van het vorig jaar, daar dit congres er over zal beslissen of de eenheid in de federatie zal worden bewaard of dat de radicale vleugel onder leiding van Cook de overhand zal krijgen. De voornaamste punten, welke in besloten zittingen zullen worden besproken, zijn de quaes'ie van de reorganisatie der federatie en de stich ting eener nationale mijnwerkersfederatie; alsmede de vorming van een Mijnwerkers- internationale, met of zonder de Russen, en ten slotte het Schotsche voorstel om de aans'uiting der communistische partij bij de Arbeiderspartij te steunen. De rede, welke Herbert Smith, de voor zitter der Federatie, bij de opening van het congres heeft uitgesproken, was in zeer pe«simistischen toon gesteld. Onze men- schen, zoo zeide hij, maken thans een zware beproeving door tengevolge van de lage loonen, de schaarschte aan arbeid en de schulden, welke zij tijdens de staking hebben gemaakt. De regeering beloofde dat, .als het geschil zou zifn opgelost, de mannen, die geen werk meer konden vin den, onverwijld werkloosheidsuitkeeringen zouden erlangen. Deze belofte is de re geering niet nagekomen, pas na vele weken kregen de mannen een uitkeering. Terwijl de productie is gestegen tenge volge van de langere arbeidsuren, zijn- de loonen schrikbarend gedaald. Alles wat er is gebeurd bewijst, volgens Smith, de juist heid van de bewering der mijnwerkers dat de mijnindustrie in een dergelijken toestand verkeert tengevolge van de verkwwtinjs- methoden en het gebrek aan organisatie. De Britsche mijnwerkers werken langer dan in eenig ander Europtesch land. De loons verlaging sedert 1921 en de vermindering van den levensstandaard der mijnwerkera is ontzaglijk geweest, Ook het aantal on gevallen is toegenomen. In 1926, bij den zevenurigen arbeidsdag, werden gedurende vier maanden 408 arbeiders gedood: in 1927, bij den TA- en achturigen arbeidsdag, kwamen er 426 om het leven. (Hij vergat echter er aan toe te voegen, dat in het begin des jaars de ramp in het mijngebied van Otnw plaats had). Langere arbeids uren noch lagere loonen zullen het kolen- probleem oplossen. De eenige oplossing is nationalisatie der mijnindustrie. Vervolgens deelde Smith mede, dat het ledenaan'al, hetwelk twee iaar geleden 800.000 bedroeg, is gedaald. Doch hij gaf het tegenwoordig cijfer niet op. Het zou echter wel tot 500.000 zijn gedaald. Met groote scherpte viel Smith ten slotte het conservatieve ministerie aan, en hij verzekerde dat, indien de „monopolisten en gepriviligeerde klasse" zal pogen zich te gen den wil van het volk te verzetten, de arbeiders er toe zouden worden gebracht „naar een nieuwen Cromwell uit te zien." DE RUSSISCHE COMMUNISTEN. De „Prawda" verklaart, dat de commu nisten, behalve den strijd in den boezem der Koeomintang tegen de revolu'ionairen, onverwijld met de propaganda van het denkbeeld 'van de vorming van Sovjets moeten beginnen om voor het geval dat de strijd om de verovering van de Koeo mintang zonder resultaat mocht blijven, de volksmassa tot het organiseeren van Sov jets bij een verdere ontwikkeling der revo lutie op te roepen. COMMUNISTEN UITGEWEZEN. De Luxemburgsche regeering heelt tien buitenlanders wegens communistische agi tatie het langer verblijf in het land ontzegd. Dit is de eerste keer, dat de regeering haar onlangs bekendgemaakte politigk eoe- past tegenover in Luxemburg woonachtige communistisch gezinde buitenlanders. de REVOLUTIONAIRE PROPAGANDA IN IERLAND. Uit Dublin wordt gemeld, dat Cosgrave, bij de tweede lezing in het Dail van de nieu we veiligheidswet, openhartig de gevaren ontleedde, welke Ierland loopt ten gevolge van de hernieuwde activiteit van het ge heime revolutionaire leger met zijn „rnoord-program". De ministers eischen in het ontwerp drastische maatregelen voor de openbare en persoonlijke veiligheid. Sensatie verwekte de eedsaflegging van Patrick Belton, een aanhanger van de Va lera's partij, die tegen het ontwerp sprak. HET LEVEN VAN DEN JEUGDIGEN KONING MICHAEL. Ofschoon de rouw van het Roemeen sche hof naar aanleiding van het overlij den van koning Ferdinand zeer streng zal worden gehandhaafd, heeft de koningin weduwe Marie beslist, dat de nieuwe ko ning, haar vijf-jarige kleinzoon, daar niet onder lijden mag. Hij is dan ook voor een zomerverblijf naar Sinaja vertrokken. Trouwens, in het leven van Michael is sedert hij tpt koning werd uitgeroeen, niet veel sterandering gekomen. Alleen wanneet- bij zich in het openbaar beweegt, wordt hij door een adjudant vergezeld. Maar in den pegel rijdt hij op zijn driewielertje in den tuin van het paleis. Over eenigen tijd zal hij paardrijden en zwemmen gaan leeren. De goxivernante van den knaap is een Engelsche, die vroeger bij de Grieksche koninklijke familie in dienst was. Zooals men weet is de moeder van Michael, ex- kroonprinses Helena, een Grieksche. De jeugdige vorst spreekt reeds Engelsch en kent het alphabet. Zijn eerste taak echter zal zijn goed Roemeensch te leeren. Een van de grootste vermaken van den jongen is in den auto te zitten van prinses Ileana, zijn tante, die zelf chauffeert. Voor het overige maakt hij zich nog nergens druk om, is verdiept in prentenboekjes en speelt met zijn twee honden, die grooter zijn dan hij. Ook vermaakt hij zich met zijn looden soldaatjes (blijkbaar is het advies der ver schillende Volkenbondscommissies om, ten einde de jeugd in pacifistisch en geest groot te brengen, haar nooit met soldaten of kïn- derwapenen te laten spelen, nog niet tot het Roemeensche hof doorgedrongen!) of draaft met zijn teddy beer, Michael moet een opgewekte knaap zijn, die alleen maar ontevreden is wanneer hij om acht uur 's avonds naar zijn bed wordt gebracht. EEN GEARRESTEERDE MISHONDELD. De Noorsche legatie te Washington heeft het Amerikaansche departement van bui tenlandsche zaken om opheldering verzocht aangaande een zekeren Ludwig Lee, een Noor, die op het oogenblik in New York in hechtenis zit, beschuldigd van moord. Lee heeft verklaard, dat de politie hem heeft gepijnigd om hem tot een bekentenis te dwingen. Iiem werd gedurende vier da gen belet te slapen, hij werd geslagen en mishandeld. Zijn advocaat bevestigt dit. Het departement heeft gouverneur Smith van den staat New-York opgedragen een onderzoek in te stellen. Sinds geruimen tijd wordt door de be trokkenen te Parijs een campagne gevoerd legen een prefec'oraal decreet van 5 Sept. 1921 betreffende sluiting van apotheken op Zondag. Een jeugdig apotheker, Marcel Rosset, had onlangs voor de 64ste maal hiertegen gezondigd en moest thans één dag zitten of 409 frs. boete be alen. Hij gaf de voorkeur aan de carcere duro m:ar besloot met zijn vrienden, dat zijn gang naar de Santé eenig opzien zou baren, naar zij hoopten minstens evenveel aLs het ver trek eruit door Daudet, heeft gewekt. Om aan dien moeilijken eisch te vol doen zou het feest worden ingewijd met een schitterend dejeuner, dat dan ook, volgens de krantenverslagen ,niet te wen- schen liet het „feestvarken" zou nadien gerust in zijn cel „grève de la faim" kunnen toelaten, cok voor langer dan zijn straftijd zou duren! Na de koffie en de likeurtjes kwam een auto, geheel met bloemen versierd, voor, waarin Rosser, gekleed in zijn witte apothekersjas, geheel alleen plaats nam in een volgauto zaten zijn vrien den. o.w. een raadslid en een andere apo theker de kampioen van het pharmaceu- tisch verzet met drie dagen zitten voor den boeg, 70.000 francs boete en betaling van zijn proceskosten. Alvorens voor ie rijden voor het palcis van justitie, werd een propaganda-omme- gang gemaakt, onder het gejuich der nieuwsgierigen. Toch kwam de stoet nog te vroeg voor de Santé aan, zoodat Rosset vriendelijk werd verzocht nog een toertje om te ma ken hetgeen ihewijst,, spot het „Jour nal", dat het minstens even moeilijk is in het gevang als er uit te komen.... DE GENTLEMAN-DIEF. Lord Midle'on, vroeger mr. John Brod- rick, die zitting in vele coservatieve mi nisteries heeft gehad en een goede twin tig jaar geleden minister van oorlog was, is Zaterdag j.l., toen hij aan het Victoria Station een kaartje wilde nemen om zich naar Yperen in België te begeven ter bij woning van de onthulling van het Engel sche monument, zijn notitieboekje kwijt ge raakt. Een hadige zakkenroller had het uit zijn binnenzak genomen. Er zaten enkele Belgische bankbilje'ten in, maar wat er ger was, in het boekje stonden alle af spraken genoteerd, die Lord Midleton.... voor het geheele verdere jaar heeft ge maakt. De diefstal brengt hem dus in groote ongelegenheid. Vandaar dat hij in ds bladen een oproep heeft geplaatst, wanneer hij zijn „gentle man", die hem van zijn boekje ontdeed, verzoekt het naar Portland Place 34 terug te sturen, temeer, omdat het voor den gentleman toch geen waarde heeft. VERGIF TOEGEDIEND. Nog slechts korten tijd geleden werd de algemeene aandacht getrokken door een gruwelijke gebeurtenis in een krankzinni gengesticht nabij Amiens: een patiënt De- noyelle stierf na een hevig lijden, veroor zaakt door het verkeerdelijk toedienen vam een geneesmiddel en thans wordt wederom melding gemaakt van de ont dekking in hetzelfde gesticht van een ge heimzinnig sterfgeval. Dit keer betreft het een oude vrouw: bezoekende verwanten, vernamen na eenige aarzeling van een zus ter, dat de patiënte plotseling gestorven was en onmiddellijk begraven. De familie heeft de zaak in handen van de justitie ge steld, wantrouwend geworden waarschijn lijk door het geval-Denoyelle, dat nog in onderzoek is. Reeds is echter bekend geworden, dat zoowel den gestichtsapotheker schuld heeft, die een gif heeft afgegeven, zonder het fleschje te voorzien van het in zoon geval gebruikelijke etiketje, als een zuster, die een anderen beambte geen voldoende gebruiksaanwijzing gaf, met het gevolg, dat den patiënt tegen diens zin, met geweld een hoeveelheid van het vergif is" toege diend, met de bekende noodlottige afloop. Het slachtoffer, een oorlogsverminkte, die een weduwe met kinderen achterlaat, was een patiënt, die bij tijden in het ge sticht verpleegd was, maar ook heldere pe rioden had. Zulk een periode was thans aangebroken, zoodat de man dezer dagen tijdelijk zou worden ontslagen. Onder zulke omstandigheden is he.t te begrijpen, dat de gebeurtenissen in het ge sticht bij Amiens de aandacht trekken. EEN ONMENSCHELIJKE MOEDER, Te St. Didier bij Lyon heelt de gendar merie een vreeselijke ontdekking gedaan. Een bejaarde boerin had haar 31-jarigen zoon, die geestelijk abnormaal was, gedu rende vier jaren in eefi donker vertrek op gesloten gehouden, waarin nagenoeg geen lucht en in het geheel geen zonlicht kon doordringen. Toen men het vertrek opende en hii uit de duisternis verlost werd, barst te de ongelukkige in huilbuien uit. Hij is onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd; de moeder is gevangen genomen. Twee personen doodgeslagen. Boerderijen afgebrand, schade aan de ge wassen, boomen ontworteld, vee gedood. Boven verschillende plaatsen van ons land heeft weer een zwaar onweer gewoed, dat veel schade heeft aangericht. Te BORN (L.) werd bij een hevig onweer de 14-jarige A. Mekels, die op het land met een paard werkte door den bliksem ge troffen en gedood. Ook het paard werd ge dood. Een oom van den jongen, die in de nabijheid werkte, werd bewusteloos gesla gen. Te OLDEBOOM is tijdens een hevig on weer, dat boven deze streek woedde, de bliksem ingeslagen in de boerderij van Sik- kema onder Oudeschoot. De bewoners konden zich redden, doch de inboedel ging totaal verloren. De boerderij brandde tot den grond toe af. Alles is verzekerd. Ook in de omgeving van Oldeboorn, bij Wartena, Bornbergucm, De Diilen onderj Deersum slaan verschillende boerderijen in brand. Een groote roggemolen in St. Jaco- bi-Parochie is totaal afgebrand. Ook te JOURE werden verschillende boerderijen door den bliksem getroffen en brandden af. Niets kon worden gered. Te KLAZIENAVEEN werd de 16-jarige bakkersknecht B. Kamping in de ouderlijke won'ng door den bliksem getroffen en ge dood. Ziin moeder en zuster werden beiden bewusteloos geslagen. Te ZUIDLAREN sloeg de bliksem in den tuin van hotel Entinger. Een boom werd van onder tot boven gespleten. In den tuin speelden 450 schoolkinderen, die daar ver toefden voor een uitstapje. Gelukkig werd geen der kleinen gekwetst. Op vele plaatsen is het te velde staand gewas ernstig beschadigd. Te VEENENDAAL sloeg de bliksem in een grooten hooiberg. Door snel toeschie tende hulp kon de brand spoedig gebluscht worden. Een der zware roeden van den berg werd van boven tot onder in tweeën gespleten. Verzekering dekt de schade. Te BARNEVELD is de bliksem geslagen in een met 10.000 K.G. hooi gevulden berg van den landbouwen II. Boon, wonende op de hofstede „Het EspeetBerg en in houd zijn grootendeels in vlammen opge gaan. Alles was verzekerd. Een groot dok van Engeland naar Singapore L. Smit en Co's Int. sleepdienst te Rotter dam heeft met de Britsche Admiraliteit ge contracteerd voor het versieepen van een groot dok, dat thans aan een werf aan de Tyne in aanbouw is, en naar Singapore ge bracht moet worden. Dit dok wordt in twee deelen versleept. In totaal heeft men daarvoor 8 sterke zee sleepbooten noodig. Ten einde deze belangrijke sleeporder te kunnen uitvoeren, heeft L. Smit en Co's Int. Sleepdienst een deel der vloot van het bureau Wijsmuller overgenomen, n.l. de „Jacob van Heemskerck" de „Willem Ba- rendsz", de „Brabant" en de „Gelder land". GOUDA, 28 Juli. Veemarkt. Aanvoef in totaal 2324 stuks, waarvan: 273 Slacht» varkens, vette Varkens 0.300.33 per Vi K.G. 2 pCt. kor' ing; 817 magere Varkens 3040 per stuk; Londensche van 0.25 Ö.28 perp ond, levend met 2 pCt. korting; Zouters *van ƒ0.30—0.3114 per pond, le vend met 2 pCt. korting; 1138 Biggen 10 16, 17 Runderen 250'400, 31 nuchtere Kalveren ƒ1220. 3 Graskalveren 35 --50, 21 Schapen 2533, 8 Bokken en Geiten 37, 16 Lammeren 1825; al les per stuk. Handel. Vet'e Varkens vlug, magere Var kens matig, Londensche wlug, Zouters vlug, Biggen matig, Runderen matig, nuchtere Kalveren vlug, Graskalveren vlug, Scha pen vlug, Bokken en Geiten vlug, Lamme ren vlug. Algemeene markt. Aanvoer 366 partijen kaes. Prijzen: le kwal. met R.M. van 42 45, 2e kwal. met R.M, 3641, le kwal. zander R M. 3841, id. 2e kw. zonder R.M. 3437; Zware 48. Handel vlug. 351 partijen Eieren. Kipcieren 5.75 lot 6.75, eendeieren J 55.50, per 100 stuks. Handel matig. 976 ponden Boter. Goeboler van 0.95 —1.05, Weiboter 0,90—0.95. Handel vlug. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it". door 70S. P. H. HAMERS. 123 Als zij langs eerlijken weg hun dpel kun nen bereiken, dan is er geen reden om een oneerlijken weg in te slaan. Het eenige ge vaar zou dat zijn, waarvoor ge hem zoo dikwijls bewaard hebt,. Zou hij in z'n woede en wanhoop niet straatrooverij, een moord, of iets van dien aard kunnen plegen? Hij is, zooals ge weet, moedig als een leeuw, maar zijn hoofd is niet meer helder genoeg om een plan te beramen dat geen kans heeft, om ontdekt te worden. Ge ziet, juffrouw dat ik mijn jongens weerhouden kan van een gevaarlijke onderneming dcor hem voorgesteld, of hun kon beletten hem, als hij er om vroeg, in een van hun eigen avon turen te mengen. Ze weten, dat ik een ver standig raadsman ben; ze hebben eerbied voor* mij. De politie heelt nog nooit de hand op mij kunnen leggen en als ik tot hem zeg: „die kerel drinkt, kletst en raaskalt en zou ons allen in de gevangenis en erger kunnen brengen", dan is er niet één, die nog iets met hm te maken wil hebben. Maar ik kan hem niet beletten te doen wat hij verkiest uit te voeren op eigen houtje. „Maar ge zult er voor zorgen, dat ge z'n vertrouweling blijft en mij van al zijn plan nen op de hoogte houden, niet waar?" „Ja, dat zal ik.' „En intusschen moet hij tot me komen. Ditmaal is daar meer dan ooit kans op. Zijn gezondheid wordt er niet beter op en z'n misdaden zelfs vervelen hem. Mijnheer Cutts, kom wat dichter bij me, zachtjes, zie eens neen, hij kan U uit de laagte niet zien, en ge wordt beschut door de^ blinden zie eens, en zeg me waar hij zit- Juffrouw Crane wees op een vertrek in de benedenste verdieping van het huis aan den overkant, waar men niet te duidelijk een dof rood vuur zag in een vuilen haard, en de gedaante van een man, die met z n hoofd op z'n armen op een kleine tafel rustte. Op de tafel stonden een glas en een flesch. „Zoo brengt hij steeds den ochtend door, mompelde Arabella, met een uitdrukking van woest en bitter medelijden, „zie eens, Cutts is hij nu te vreezen? Kunt ge nu bang voor hem zijn?" „Ja, zeer bang", antwoordde de dwerg- „Hij is alleen bedwelmd en kan z'n slape righeid even gemakkelijk van zich afschud den als een bulhond wanneer er een kat in zijn hok komt." „Cutts, ge hebt me gezegd, dat hij altijd dat zelfde oude zakboek bij zich draagt, waarin hij beweert dat z'n fortuin zit; daar in zitten de papieren, die z'n slachtoffer vrees genoeg aanjagen om hem geld te te geven. Er is toch zeker geen zakboek op de wereld dat ge niet kunt rollen af laten rollen, Cutts? Vijftig pond voor dat zakboek binnen den tijd van drie uren!" „Vijftig pond is niet genoeg", zei de waardige heer Cutts met een sluw lachje; „de man dien hij uitzuigt zou meer geven om die papieren in z'n macht te krijgen." „Wel mogelijk, maar Losely is niet dom genoeg geweest, U in staat te stellen om te weten hoe'men die onderhandelingen moet openen, zelfs al waren de naam en het adres onder die papieren, dan zoudt ge er geen gebruik van kunnen maken, zon der U de wraak van Jasper op den hals te halen. En als Jasper uit den weg geruimd was, dan zoudt gij niet dezelfde overmacht op z'n slachtoffer hebben. Gij Cutts, kent de omstandigheden niet; gij zoudt geen verhalen kunnen beginnen uit eenige onsa menhangende oude brieven, en de man, die dit kan, kan ik u wel zeggen, een twist zoeker is, en sterk, vergeleken bij Uder ander dan Jasper, zou u, daar ge een nietig kereltje zijt, bij de kraag pakken en ge zoudt gij het boek gestolen en er reeds geen ander verlies dan de brieven en geen andere winst dan een stuk geslagen been. Dit alles weet ge, mijnheer Cutts, anders zoudt gij het boek gestolen en er reeds vroeger gebruik van gemaakt hebben. Vijf tig pond voor dat zakboek binnen drie uren tijdsl en als Jasper Losely binnen een half jaar nog veilig en in leven is, nog vijftig pond, mijnheer Cutts! Zie, hij verroert zich „jet., hij moet vast in slaap zijn' Nu is het tijd." „Wat! In z'„ eigen kamer?" antwoordde Cutts verachtelijk. „Hij zou immers weten wie het gedaan had, en wat zou er dan van mij worden? Neen, op straat. Iedereen heeft het recht om zakken te rollen op 's heeren wegen. Binnen drie uren zult ge het zakboek hebben." ACHTSTE HOOFDSTUK. Adolphus Poole zat na den eten bij z'n vrouw. Hij had dien dag goede zaken ge maakt en een extra-glas ouden porwijn ge dronken die uit den kelder van oom Sam j„ den zijnen was overgegaan. Maar ziet hij er ook naar uit als een benijdenswaardig en gelukkig man? Bij hetgeen hij nog enke le maanden geleden was, ziet hij er uit als eefl geraamte, Z'n wangen zijn ingevallen, jj'n lcleeren hangen hem als een zak om 't Ujf, er is een matte, schuwe uitdrukking hj z'n( oogen, een zenuwachtige uitdrukking 0m z n mond. Nu en dan kijkt hij op de fraaie pendule uit Parijs die op den schoor steenmantel staat, dan schuift hij heen en weer op z'n stoel, snauwt z'n wederhelft af die hem vraagt wat hem scheelt, schenkt zich nog eens in, kijkt in de vlammen van den haard en ïiet vreemde gedaanten in 't kolenvuur. Den dag van morgen brengt dat wekelijk- sche spook bij hem in huis. Morgen komt Jasper Losely, klokslag elf uur, om hem aan een verleden te herinneren, dat, als het bekend werd, hem in 't verderf zou storten, En ieder oogenblik kan het bekend worden, ondanks het geld, waarmee hij, mei eigen hand, onder z'n eigen dak, geheimhouding moet koopen. Zou hij aan een ander die betalingen durven toevertrouwen? Hij zal er zich wel voor wachten. Zou hij Losely in diens eigen woning opzoeken en hem daar betalen? Het zou zoo goed als een moord zijn. Zou hij met hem afspreken, hem ergens op straat le ontmoeten en de kans loopen, met zoon vriend gezien te worden? Een fatsoenlijk man als hij, in gesprek met zoo'n schoft als die Jasper! Jasper was de laatste twee, drie keeren bijzonder lastig en luidruchtig geweest. Hij had met de vuist op tafel geslagen en rumoer gemaakt en Poole was bang dat z'n vrouw haar oor aan 't sleutelgat ge houden had. Jasper had de werkmeid in den gang gezien en in de wang geknepen en de werkmeid had er zich bij mevrouw Poole over beklaagd, en gezegd dat zij wilde vertrekken. Mevrouw Poole was hoe langer hoe nieuwsgieriger geworden naar dien vreemden bezoeker en stelde Poole allerlei vragen over hem, die hij niet kon beantwoorden. Het was om gek te worden! Op dit oogenblik werd er hard aan de voordeur gebeld, Poole verbleekte en wankelde de kamer uit en de gang in. Z'n vrouw bleef onbewegelijk zitten. Een oogenblik later hoorde zij een scherpe vrouwenstem gevolgd door een vroolijken uitroep van haar auan. De bezoekster was Arabella Crane. Op uitnoodiging van den heer des huizes die haar met buigingen en beleefdheden over laadde, was zij in diens kamer gekomen, maar weigerde te gaan zitten. Zij hief haar bleek, vermagerd gelaat tot hem op en zeide: „Mijnheer Poole, ik heb U slechts eerf paar woorden te zeggen. De brieven, waardoor Jasper u in z'n macht hbd en waardoor hij u wekelijks geld af perste, zijn niet meer in zijn bezit; ze zijn in het mijne. Gij behoeft niet bang meer voor hem te ijn en ook niet meer in z'n onderhoud te voorzien." „O, riep Poole uit, en hij viel voor Ara bella op de knieën, „de zegen van een huisvader, van een kind dat nog'geen zes weken oud is, dale" over uw gezegend hoofd!' „Kom man, sla op en praat geen onzin. Luister liever. Ik geef u deze papieren nu niet, ook verbrand ik ze niet. In plaats van in de macht te zijn van een woesten dronkaard, zijt ge thans zijt ge in de macht van een waakzame, helderiendc vrouw. Ge Ijt in mijn macht en ge zult doen wat ik van u eisch." Ge zijt in mijn macht en ge zult doen wat ben ik overtuigd," antwoordde Poole, wiens dankbare opgetogenheid aanmerkelijk ge daald was; „ge hebt slechts te bevelen, maar de papieren hebben voor u geen waar de; ik zal er u ruim voor betalen." fWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6