Binnenlandsch Nieuws. Luchtverkeer. Radio-Omroep Het Rotterdamsch scheepvaart museum vraagt subsidie van de gemeente. De onbewaakte overwegen blijven onbewaakte overwegen. Roemeensche inteilectueelen bezoeken 's-Gravenhage. Voor het behoud van natuurmonumenten. Inenting met Koepokstof. Zuivering van afvalwater. Wijziging der Kieswet. De eenheid en volmaking van van het metrieke stelsel. De Eindhovensche Raad en de Amsterdamsche sigaren makers. DE EERSTE PASSAGIERS- VLUCHT VAN NEDERLAND NAAR INDIË. Een interessant verh&sl van aankomst van de H. N. A. D. P. te Batavia. f. Van Londen naar Londen. Waaghalzerij. De Engelsche bladen over den tocht van v. Lear Black. UIT ONZE OOST. Ook al in dienst der Sovjets. Drie maanden gevangenisstraf voor een diefstal van f 7000.000. A. van Nieuwenhoven Helbach. t Als maatregel tegen alle mogelijkheden. De Menadoneezen blijven trouw. GEMENGD NIEUWS. De moord van 1924 te 's-Gravenhage. 'Zonder een teek en te geven. Hij wilde zich in de rivier wasschen. EEN WINDHOOS RICHT TE WEESPERKARSPEL VEEL SCHADE AAN. Vele boerderijen moesten het ontgelden. Een amoniakfabriek ernstig beschadigd. Het droevig auto-ongeluk in de Paleisstraat te Amsterdam. De overstrooming van de Schipbeek. MARKTNIEUWS. STOOMVAARTLIJNEN. In een kuip met kokend water gevallen. Wil Rotterdam niet, dan maar een andere gemeente. Het dagelijksch bestuur van het Nationaal Technisch Scheepvaartkundig Museum te Rotterdam heelt zich tot B. en ,W. van Rot terdam gewend met een adres, waarin het vraagt: le. om vóór 1 November 1927 te willen mededeelen of een subsidieering der Ver- eeniging van de gemeente Rotterdam mag worden verwacht, die haar voortbestaan zal mogelijk maken. 2e. om, indien op die vraag geen bevesti gend antwoord mocht worden gegeven kun nen worden, vóór dien datum te willen me dedeelen of de gemeente bereid is de be zittingen der Vereeniging over te nemen on der verbintenis om die voor het doel, waar voor zij werd opgericht, te bewaren, uit te breiden en ten toon te stellen, alsmede om ook de overige werkzaamheden van de ver eeniging op denzelfden voet voort te zetten. Mocht ook op deze tweede vraag geen be vestigend antwoord mogelijk zijn, schrijft het bestuur verder in zijn adres, dan kan wor den vastgesteld, dat van samenwerking tus schen de Vereeniging en de gemeente, welker toezegging door het toenmalige gemeentebe stuur de aanleiding was tot de oprichting der Vereeniging, niet is gekomen en niet zal komen. Het bestuur heeft moeten besluiten om in dat geval op 1 November 1927 het mu seum te sluiten. Daar de Vereeniging werd opgericht in de toen gegrnonde verwachting, dat een vaste band tusschen de gemeente Rotterdam en haar zoude worden gelegd, werd in artikel 19 van hare statuten bepaald, dat deze zon der goedkeuring van de gemeente niet zou den kunnen worden gewijzigd. Het bestuur vraagt thans, of, indien dan van samenwer king tusschen de gemeente en de vereeni ging niets zal komen, door de gemeente zal worden goedgekeurd, dat de hier bedoelde bepaling uit de statuten der Vereeniging wordt geschrapt. Het bestuur acht zulke goedkeuring door tastbare redelijkheid ge boden en vindt aanleiding die te vragen, om dat, voordat de vereeniging tot liquidatie wordt gebracht, het bestuur wil pogen om den zetel der Vereeniging over te brengen naar een andere gemeente, die bereid zal zijn zich offers te getroosten om over hare verzameling te beschikken en die ten taon te stellen. Ongelukken blijven dus ook. „Allemaal eigen schuld" zeggen de Ned. Spoorwegen." De onbewaakte overwegen blijven nog «teeds slachtoffers eischen. De droevige lijst wordt steeds grooter en.... de onbewaakte overwegen blijven. De vTel." heeft zich tot de desbetreffende afdeeling der Spoorwegen gewend om te vragen of de talrijk voorkomende ongevallen geen aanleiding geven tot l et weer doen be waken van sommige ove wegen Het ant woord op deze vraag luidt j ontkennend. Al leen, wanneer bij een overweg door nieuwe bebouwing het'uitzicht wordt belemmerd, kan bewaking in overweging worden geno men. Dat beteekent dus, dat de onbewaakte overwegen een gevaar bliiven voor Ir. t ver keer en dat in de tockomsi ag wel hc :.l wat ongevallen te betreuren zuilen zijn. Want bij de Spoorwegen staat m 'iet «tandpunt, dat alle tot heden voo ren ongevallen, aan eigen schuld te w' rijn. Onoplettendheid, zoo werd gezegd, eelt de verschillende ongevallen veroorzaa 1. Een krasse uitspraak, waarmede r.i.l ieder bet eens zal zijn. Een gelukkige omstandigheid is, d l er geen plannen bestaan, om nog meer be waakte overwegen tot onbewaakte te degra- deeren. Maar..., er zijn cr dan ook reeds genoeg. Een gezelschap van Roemeensche inteilec tueelen zal op zijn doorreis naar Amerika a.s. Zondag Den Haag bezoeken. Vanwege het gemeentebestuur wordt het gezelschap, dat des ochtends 9.55 uur in Den Hrag aan komt, een autorit door de stad en omgeving aangeboden. O.a. zal een bezoek worden gebracht aan het Vredespaleis, het Maurits- huis en het Museum Mesdag. Te Scheve- ningen zal de lunch worden gebruikt en in het gebouw van de Roemeensche legatie zal een thé worden aangeboden. Namens de Algemeene Vereeniging voor Natuurbescherming voor 's-Gravenhage en Omstreken, welke vereeniging een federatie is van vrijwel alle vereenigingen op het ge bied van natuurstudie en natuurbescherming in Den Haag, is aan den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen algeheele instemming betuigd met de gedachte, uitge drukt in het adres van de „Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten", in'zake de wettelijke egeling van natuurbescherming en de instelling van een commissie van advies, als daarin bedoeld. Naar aanleiding van het voorkomen van ziekte-gevallen na inenting met koepokstof hebben eenige Tweede Kamerleden den Mi nister van Arbeid nadere inlichtingen ver zocht. Door den Minister van Arbeid, H. en N. zijn bepalingen vastgesteld betreffende de taak van het Instituut voor Zuivering van Afvalwater. Het voorstel-Drcsselhuys ingetrokken. De heeren Van Rappard, Boon en Staal man en mej. Westerman hebben aan den voorzitter van de Tweede Kamer doen we ten, dat het door den heer mr. H. C. Dres- selhuys en hen bij brief van 23 April 1925 ingediende voorstel van wet tot wijziging van de Kieswet door hen wordt ingetrokken. Naar aanleiding van de vraag van het Tweede Kamerlid Albarda, welke stappen zijn gedaan om uitvoering te geven aan 't voornemen der Regeering, in 1925 kenbaar gemaakt in den uitgewerkten en toelichten den staat bij de begrooting van Arbeid voor liet dienstjaar 1926, om te bevorderen dat Nederland zal toetreden tot de internatio nale conventie, welke ten doel heeft te zorgen voor de instandhouding van het Bu reau International des Poids et Mesures te Sèvres, deelen de Ministers van Buitenland- sche Zaken en van Arbeid, Handel en Nij verheid het volgende mede: Nadat de in de vraag bedoelde begrooting aan het eind van April 1926 bij de wet was vastgesteld, heeft nader overleg plaats ge vonden met de autoriteiten te Parijs en tusschen de bij deze aangelegenheid betrek ken Ministers. Met dat overleg is uit den aard der zaak ti)d gemoeid geweest. Intusschen is een wetsontwerp tot goedkeuring van de toe treding gereed gemaakt; ondergeteekenden vertrouwen, dat dit binnen niet te langen tijd de Staten-Generaal zal kunnen bereiken. De gemeenteraad van Eindhoven heeft behandeld den verkóop van gronden voor ?n het verlcenen van hypotheek ten be hoeve van de woningen, bestemd voor de Amsterdamsche sigarenmakers. Deze voorstellen luiden: 1. Het bouwrijp maken van gronden aan de Roostenlaan in de voormalige gemeente Stratum; 2. Verkoop van deze gronden aan de N. V Bouw- en exploitatiemaatschappij „H.A.G.A." en hare dochtermaatschappij „Majjcwie", beide te Amsterdam; 3. Het verleenen van een crediet van 742.500 voor het verstrekken van een eerste hypotheek aan de N.V Bouw- en Exploitatiemaatschappij „H.A.G.A." voor den bouw van ca. 198 kleine middenstands woningen. Na langdurige discussies werd, naar het „Eindh Dgbl." meldt, het eerste punt aan genomen zonder hoofdelijke stemming. Het punt hypothoekverleening aan de H.A.G.A. werd evenwel verworpen met 214 stem men, de wethouders, en het voorstel tot verkoop van grond aan die exploitatiemaat schappij werd verworpen met 187 stem men. Ten slotte werd ook het voorstel tot verkoop aan „Majowie" verworpen met 15 10 stemmen Aneta schrijft d-d. 30 Juni uit Batavia: Er heerschte op het ruime, fraaie vlieg terrein Tjililitan een gezellige drukte. Een bonte menigte toeschouwersweliswaar in niet zoo'n groote getale opgekomen als bij de aankomst van Van der Hoop en de zij nen stond aan de eene zijde van het veld geschaard in rustige afwachting van de aankomst van den Fokker uit Nederland roet den Amerikaanschen multimillionair Van Lear Black, eigenaar van de Baltimore Sun, aan boord. Een escardon cavalerie zorgde voor de afzetting van het voor de vliegtuigen he- ■temde gedeeltè, terwijl voorts d epolitio voor het verkeer en de orde op het veld zorg droeg. Eenige legervliegtuigen stonden voor de hangars opgesteld en stegen omstreeks half vier op ter verkenning, den vlieger uit Holland tegmoet. In Westelijke richting vliegend, waren zij spoedig achter den met boomen bezoemden horizon aan het gezicht onttrokken. Het weer was niet schitterend. Er hing een dikke lucht waaruit verradérlijk schaarsch-neersijpclende regendruppels herinnerden aan de mogelijkheid, dat de geheele ontvangst in het water dreigde tc vallen, maarer kwam gelukkig geen regen. Een minuut over vijf teekende het toe stel zich als een nauw merkbare stip af en nauwelijks tien minuten later is het veilig en wel geland, om met een sierlijken zwaai te zwenken en naar de toeschouwers te taxiën# Voordat de machine goed en wel op den grond «tas.t, barst het enthousiasme der vele honderden, onder wie talrijke in landers, les. Met gejuich en gewuif van zakdoeken en hoeden worden de vliegers verwelkomd. De uitbundigheid kent geen grenzen, als nu eenmaal het toestel tot stil stand is gekomen en het publiek het ronde, verbrande hoofd van Gcysendorffer die, om ongelukken te voorkomen tot groote voorzichtigheid maant uit het raampje voor de cabine opmerkt. De machine wordt opgestuwd door allen, die hunl hulde willen Krengen aan de kranige mannen, die opnieuw, en op welk een grootsche wijze, de schakel door de lucht tusschen het moederland en de ko loniën hebben gelegd. Als eenmaal de deur wordt geopend en de piloten zich in hun khaki-pakken eer- tconen, weerklinkt spontaan en indrukwek kend het Wilhelmus, door ieder, die rin gen kon, meegezongen. Dit was een grootsch moment, dat het enthousiasme voor Van der Hoop schier op den achtergrond deed dringen; het was de meest treffende hulde aan de Hollandsche vliegers die den naam der moederlandsche aviatiek in het buitenland' eer a_ndeden. De heer van Lear Black, gekleed in een blauw fantoisie-costuum met lichte, witte strepen, maakte nog niet de minste aan stalten zijn zitplaats te verlaten. In fleg-ia scheen deze Amerikaan den Engelsch- man te overtreffen. Wij vroegen beleefd een kart intervieuw. De heer van Lear Black keek even rp, haalde zijn horoge uit de borstzak, toonde het ons en vroeg: „Is het inderdaad zoo Iaat?" Het was elf minuten over vijf en toen wij bevestigend antwoordde, liet de Amerikaan ons weten: „I wait you at six o clock in the hotel...." „Kunt u ons dan niet even in vijf voor den uw meening over den volbrachten tocht mededeelen?" „Jawel, maar dadelijk om zes uur in het Hotel des Indes. De heer Van Lear Back aan het woord. De Amerikaan, die den trip als'de meest eenvoudige zaak van de wereld beschouwde en den indruk maakte slechts met nauw verholen verbazing de huldebetuigingen te hebben kunnen accep'.eeren, ontving ons in de voorgalerij van zijn kamer in het Hotel des Indes, nadat hij een uitvoerig I telegram aan zijn broer door den heer 1 Scholte had laten opnemen en doen ver- I zenden. Op de tafel lagen eenige foto's van het vliegtuig, 'dat den tocht volbracht had, en een boekje „Dienstregelingen en tarieven van buitenlandsche luchtvaartmaatschap pijen". Deze paperassen bleken onafscheidelijk aan dezen ultra-modernen mensch vertos- den "en klaarblijkelijk had hij ze juist mt zijn portefeuille op tafel gelegd. Wat we wilden weten? Hij wilde gaarne onze vragen beant woorden; zelfs wilde hij geen „story" ge ven, en we staken van wal: „Hoe is de tocht geweest?" „Splendid." ,Hebt u geen moeilijkheden ondervon den?" „No." Als dat zoo zou doorgaan, zou er van het geheele intervieuw niet veel terechtko men. Maar we verloren den moed nog niet. Of den tocht overal even gunstig verloo- pen was, luidde een nieuwe vraag en het antwoord: „Oh, no." Dit gaf evenmin hoop op aardige bijzon derheden. „Welke wetenswaardigheden hebt u op gemerkt tijdens uw vlucht?" „Vele en velerlei. Laat eens kijken, wij hebben regen gehad, en hagel, sneeuw en wind, wolken en onheilspellende stormen en wel, noemt u nog maar meerdere na tuurverschijnselen op." Het leek erop, of de Amerikaan een wei nig serieuze bui had; dit toch was niet het geval. Hij lichtte naderhand toe, dat voor hem, die reeds 40.000 mijlen met dit toestel had afgelegd, niets nieuws meer onder de zon kon zijn. Hij was zeer te spreken over de K.L.M., welker diensten een absolute veiligheid in het luchtverkeer waarborgen en deze pi loten schatte de heer van Lear Black zeer hoog. Zoo kwam de Amerikaan langzamerhand meer los over zijn ervaringen op het ge bied van het burgerluchtverkeer en zijn reizen met de K. L. M., hierbij evenwel niet meer dan het hoogst nocdige vertellend. „Is het niet onbescheiden, u te vragen, welken prijs u voor dezen tocht hebt be taald?" De heer van Lear Black ontweek het antwoord op deze vraag. Hij zeide: „Vliegen is niet kostbaar, Het is de vraag maar, hoe men het beschouwt. Wan neer u een brief van hieruit naar Europa wilt verzenden, hoe lang doet - deze er dan over?" „Een maand". Juist. En wanneer ik uit Engeland met Amerika wil telefoneeren als mijn zaken dit vereischcn, hetgeen toch zeker eenige malen per week voorkomt, dan heb ik de verbinding in enkele oogenblikken. Voor dengene, die een snelle verbinding nood zakelijk acht, met het oog op bepaalde aan gelegenheden, zijn de kosten, die daarvoor gevraagd worden, nimmer te hoog. „Maai-," waagden wij de opmerking, „had u dan hier en in de landen, die^u bezocht, zulke dringende zaken te doen? „Neen, in het geheel niet. Ik heb hier geen belangen, evenmin als in Bagdad, of welke andere plaats ook. Deze reis is uit sluitend voor mijn genoegen geweest. Ik wenschte de wereld te zien in zeer koeten tijd en ik was nimmer Oostelijker dan Lon den geweest." „U hebt toch ook reeds een tocht naar Caïro achter den rug?" „Nu, feu" „Luchtreizen vind ik hoogst interessant. Look here, vanmorgen was ik nog in Singa pore en zag daar de rickhaws en nu ben ik hier te Batavia, waar ik getroffen ben door die kleine wankelende karretjes, die door wel noemt men ze eigenlijk wel paarden? iets dat op paarden gelijkt, worden voort getrokken. Het luchtverkeer heeft een schitterende toekomst, dat kan niet anders, bet reizen per vliegtuig is veel aangena mer dan een rit in een stoffigen trein, waaruit men na een dag vermoeid en vies te voorschijn komt. Het comfort in een K. L. M.-vliegtuig is bovendien boven allen lof verheven.' „Gaat u nog door naar Australië?" „Neen, aanvankelijk was dit wel het plan, mtiac ik wil uiterlijk 24 Juli in Glasgow terug zijn, om mijn dochter te ontmoeten, cn de heer Geysendorffer vindt het beter met het oog hierop den trip naar Australië te laten vervallen. „Maar bepaalt u dan niet uwe reis route?" „Oh neen, Voor wij vertrokken, hebben de K. L. M. en ik een contract aangegaan, waarbij ik mij o.m. verplicht heb, mij ten aanzien van de route, vertrek en landings tijden geheel aan de wenschen van den eersten piloot, den heer Geysendorffer, te onderwerpen. En ik laat dat ook gaarne aan hen over. „Hebt u nog meer vliegplannen?" „Dat weet ik nu nog niet; misschien wel." Veel waren we niet te weten gekomen, maar toch heeft het bovenstaande een tref fend beeld gegeven van dezen laconieken Amerikaan, eersten luchtreiziger naar den Oost. Geen toestemming. De regeering van den Canadeeschen staat Ontario: heeft aan kapitein Maxwell en kapitein Tully haar toestemming geweigerd voor een vlucht van Londen in Ontario naar de Engelsche hoofdstad Londen, die de vliegers in Augustus of September vól den trachten te volbrengen. De beide avia- teurs zijn bij den Canadeeschen boschbouw kundigen dienst verbonden, waar hun dien sten niet gemist kunnen worden. Veertig vliegers hebben zich aangeboden hen te vervangen. Excessen van de vliegsport. Omtrent het enerveerend schouwspel van een voorover uitgevoerde looping the loop per vliegmaohine dat de bekende Amerï- kaansche legervlieger luit. Doolittle te zi®n gaf op McCook field, te Dayton, Oh:o, wordt gemeld dat de manoeuvre uitgevoerd werd met een Curtiss P.-I. B. tweedekker met 400 paards Curtiss motor, type D. l^* Doolittle zat in zijn toestel vastgebonden met een bijzonder sterken gordel, daar hij anders gevaar liep tengevolge van de mid delpunt vbedende kracht uit het toestel te worden geslingerd. De looping werd begonnen op 8000 v<b hoogte. Met volloopenden motor liet de vlieger zijn jager naar de diepte suizen e® begon zoo met het beschrijven van den cirkel die ongeveer 2000 voet doorsnee had. In den laagsten stand van de looping had het vliegtuig een snelheid van 280 mijl 450 km. per uur. Deze enorme snelheid stel de den vlieger in staat het moeilijkste dee' van de looping, het omhoog komen u:t den laatsten stand met succes te volbrengen. Bij de landing liep Doolittle het bloed uit de oogen, als gevolg van den enorme" bloedsaandrang welke gedurende het uit voeren van de manoeuvre optrad. luitenant Doolittle heeft reeds een na volger gevonden *'n den Curtiss-vlieger H Mc. Mullen, die terwijl hii in Callao in Chili vertoefde, een „outside" looping uit voerde op een der Curtiss P. I. B. jagers die aan de Chileensobe regeering werden afgeleverd. Mc. Cullen vertelde, dat de sensatie niet weinig angstwekkend was, doordat, toen het bloed hem uit de oogen liep, hij een oogenblik zijn gezichtsvermo gen verloor. (Wij zijn zoo vrij, deze laatste meening in twijfel te trekken en de hierboven aan gehaalde manoeuvre te bestempelen ais waaghalzerij, een exces van de vliegsport. Red.) Thans wijden ook de Engelsche bladen hun aandacht aan de langste passagiers- vlucht (AmsterdamBatavia—Amsterdam) welke ooit is ondernomen. Van Lear Black verklaarde aan een ver tegenwoordiger van de „Westminster Ga- zette": „M'n vrienden waarschuwden mij, dat zulk een tocht gevaarlijk was en well'cht lager kon duren dan per stoomschip. Mijn ervaring is, dat ze ongelijk hadden. We zijn nooit in gevaar geweest. Ik adviseer alle zakenlieden, die dringende zaken hebben door de lucht te reizen. Ik had geen bijzon dere kleeding noodig en een gewoon huis jasje aan, terwijl we vlogen." Aan olifanten ontsnapt. Van Lear Black vertelde verder aan het Engelsche blad het volgende fantastische evenement: „Het eenige gevaarlijke oogenblik dat wij beleefd hebben, was. toen wij van een vliegveld in Burma opstegen er een troep wilde olifanten uit het oerwoud op ons afstormde. De bestuurder kon de dieren ont komen door op een hoogte van 7 of 8 voet over ze heen te vliegen!" De „Westminster Gazette" herinnert er aan, dat Sir Samual en Lady Maud Hoare 11 dagen noodig hadden om Karachi te be reiken en Van Lear Black slechts negen, Volgens te Batavia ingekomen berichten, hebben radio-amateurs over den gebeelen archipel op buitengewoon duidelijke wijze het radiostation der Sovjet Charabowsk, opgevangen. De golflengte was 30.1 m. De Russen brachten muziek en zang ten ge- hoore en hielden vervolgens ook een toe sprak. Voor den Raad van Justitie te Batavia werd tegen den heer Haerthe, vertegen woordiger van de Borneo Sumatra Handel maatschappij, wegens ontduiking van in voerrecht op cigarettenpapier door over legging van een geantidateerd contact, waardoor het gouvernement een schade leed van 700.000, drie maanden gevange nisstraf geëischt. De heer A. van Nieuwenhoven Helbach, loco-burgemeester van Batavia, is in den gisternacht ten gevolge van een beroerte overleden. Uitbreiding van het Indische volksleger^ Bij de voortgezette behandeling van het begrootingshoofdstuk van Oorlog in den Volksraad verklaarde de regeeringsgemach- tigde, mr. J. J. Schrieke, dat. de regeering niet wenscht deel te nemen aan een debat over de grondslagen van de defensie, zoo als die zijn vastgesteld door het opperbe stuur. De regeeringsgemachtigde luit.-gen. La Lau, leger-commandant, zette uiteen, dat de uitbreiding van het leger is gebaseerd op "de noodzakelijkheid, om maatregelen te nemen tegen alle mogelijkheden Het vraag stuk van een buitenlandschen vijand is bij de uitbreiding van het leger buiten be schouwing gebleven. De reorganisatie en de uitbreiding der artillerie wordt onderzocht door een commissie, die den grondslag der defensie uitwerkt. De regeering heeft prin cipieel geen bezwaar tegen het instellen van een commissie tot splitsing van de be grooting van het Departement van Oorlog in militaire- en met-militaire uitgaven. De Menadoneesche militairen, te Padang 'n garnizoen, belegden een vergadering, waarin zij redevoeringen hielden, die uiterst scherp anti-communistisch getint waren. Een der sprekers hoopte, dat in het belang van de krijgstucht de kogel binnenkort zijn plicht zou doen. IS DE GEARRESTEERDE VARENSGEZEL WEL DE MOORDENAAR?* Welke waren de nieuwe aanwijzingen? In een gedeelte onzer vorige oplage de den wij reeds mededeeling van de arres tatie van een varensgezel, die verdacht Wordt van moord op den heer v. d. S. te Den Haag, in 1924 gepleegd. Reeds eerder Was de varensgezel aangehouden, doch we gens gebrek aan bewijs vrijgelaten, Later echter zou de recherche nieuwe aanwijzin gen tegen hem hebben gevonden, die aan leiding geworden zijn tot deze arresta ie. Dat men thans echter met de prestatie van den 40-jarigen varensgezel L. H. dader van den geruchtmakenden m °P den rentenier Van der Stijl ge^a hebben, dient naar de .«Tel.'' meent, met de noodige reserve te worden aanvaard Vooral als men in aanmerking neemt, dat de politie de vingerafdrukken van den Pleger van den moord >n haar bezit heeft on deze destijds niet bleken overeen te komen met die van den thans gearresteer de, die ook reeds vroeger geruimen tijd in hechtenis zat en toen reeds door de auto riteiten als de dader werd_ gedoodverfd. Ol de enkele nieuwe aanwijzingen, welke tot deze tweede arrestatie aanleiding gaven, inderdaad zoo belangrijk zijn, zal spoedig genoeg bliiken. Dat politie noch justitie zich over deze nieujve aanwijzingen wenschen uit te laten, versterkt het vermoeden, dat men zich van deze arrestatie nog niet zo° heel veel voor telt, en dat 'net niet tot de onmogelijk heden behoort, dat binnenkort ver dachte „nummero zooveel zal moeten vrij laten, Het Corr. Bur. meldt nog, dat in het be gin van dit jaar in de woning van den va rensgezel koffers ziin gevonden, welke door den verdachte bij ziin Yertrek naar Ame- r ka ziin achtergelaten. In een der koffers dezelfde soort is als dat aan het lijik van hex uapuoA3$ muoj uaa usui jjaaq nu den heer Van der Stijl is aangetroffen. Een andere aanwijzing was het vinden in die koffers van een sleutelring, welke aan den vermoorde moet hebben toebehoord en van eenige andere sleutels welke op sloten pasten in de woning van den heer v. d. S. (o.a. op de huisdeur, een schrijfbureau enz.) Te Wassenaar wilde Mei. Van Aken per fiet9 ter hoogte van de Maaldrift den Rijksstraatweg oversteken /onder daartoe een teeken te geven. Een particuliere auto, uit Nijmegen afkomstig, reed haar aan met het noodlottig gevolg,, dat de dood bij de getroffene onmiddellijk intrad. Na een schip met kolen gelost te heb ben, is de werkman P. Mulders te Kerk- driel een eindweegs de Oude Maas inge gaan om zich te wasschen. Hij geraakte daarbij in een diepte en verdronk. Weesperkarspel heeft gisteren moeien kennis maken met de moordende werking van een windhoos, die over het plaatsje streek en er veel schade aanrichtte. Men kan natuurlijk niet zeggen, dat Weesper karspel door het natuurverschijnsel is ge teisterd, maar toch is hier en daar ernstige schade aangericht, die de kracht van het element teekenen De windhoos vertoonde zich weer in de beruchte trechtervormige gedaante en het scheen of zij nu en dan van de aarde op sprong De warrelwind nam boomtakken, hooi, stukken hout en boombladeren mede en waar hij den grond raakte, richtte hij schade aan. Wat over het Oosten van ons land geschreven werd, was door de bewo ners van Weesperkarspel niet vergeten, zoodat dit natuurverschijnsel, zooals van zelf spreekt, angst en vreeze teweeg bracht. Om even over vijf streek de hoos loeiend over een boerderij heen en rukte er de pannen aP. Dit was, den schrik voor de inwonenden daar gelaten, niet zoo heel erg. Doch minder goed verging het de boerderij van J. Th. Wouters, eveneens aan het Gijn gelegen Hier brak de wind in het voorhof een paar taaie groote noten- boomen ongeveer vijf meter boven den grond af om vervolgens over de gebouwen te stormen. Het stroodak vertoont op ver schillende plaatsen gapingen en het is alsof een reus er in toomlooze woede de vuist in geslagen heeft. Merkwaardig is, dat de zijde van het dak, welke van den wind af gekeerd is, het nog veel erger te verduren heeft gehad. Over vrijwel de geheele lengte is het dak hier „geplukt". In wilde warreling werd het stroo meegenomen en het nestelde zich in de boomen, welke in dc buurt staan. Het dak boven den stal ver dween zoodoende over een aanzienlijke lengte en verschillende voorwerpen in het aldus geteisterde achterhuis werden door één gekegeld De pannen sprongen met luid geraas in gruizels. Vervolgens stak het noodweer het water over en belandde bij de groote ammoniak- fabriek, die danig werd gehavend. Een groot gedeelte van de houten be kapping van het oude fabrieksgebouw is medegenomen terwijl ook epn gedeelte van het nieuwe magazijn deerlijk gehavend werd. Over een groote lengte en breedte is de houten bekapping boven de fabrieksketels in het oude gebouw weggeslagen. De restanten van het hout waren over het geheele terrein te vinden. Van het nieuwe gebouw, dat van cement is opgetrok ken, werd de bedekking weggeslingerd en het interieur vertoont een schouwspel van kirs-kras door elkaar liggend houtwerk. Er braken verschillende ruiten, en een balk werd door de kracht van den storm op het dak van een hoog ammoniakreservoir geslin gerd. Toch is het bedrijf er goed afgekomen. De nieuwe fabriek werkt ongehinderd door, terwijl de oude Maandag a.s. weer geheel in bedrijf kan worden genomen. Vitale deelen zijn niet beschadigd. De schade wordt geschat op ongeveer 25.000. De boerderij van. Rozenboom is er niet heelhuis afgekomen. De pannen stoven in het rond, een boom werd afgebroken en een hooiberg ontwricht. De sparren en zwaarden van den hooiberg braken en een gedeelte van het dakschild (de bovenbedekking) werd opgenomen en vijf en twintig meter verder in den boomgaard geslingerd. De vrouw van Rozenboom, die op het binnenplaatsje aan het werk was, vluchtte het huis in. Nauwe lijks was zij er, of de wind sloeg een ge deelte van de deur achter haar stuk. Het hooi dwarrelde hoog door de lucht en het kwam o.a. neer op het fabrieksterrein- van de cacaofabriek van Van Houten, dat is ongeveer op 600 meters afstand. De aangrenzende boerderij van Portengen maakte voor den tweeden keer in dit sei zoen kennis met de kracht der elementen Onlangs sloeg er de bliksem in en wat men bezig was op te bouwen, werd in enkele seconden tijds door de hoos gesloopt. Ook nu zijn ditmaal echter door de windzuiging tal van ramen der broeikas sen gebroken. Verschillende kleinere beschadigingen werden nog aangericht, gelukkig echter niet van ernstigen aard. Omtrent het droevig auto-ongeluk, dat in de Paleisstraat te Amsterdam plaats had, wordt nog gemeld: P<L.f'lat!^®ur van óe auto van den Gemeen- ehjken^ Telefoondienst, welk voertuig dc viouw in de Paleisstraat doodreed, is door de politie va,n het bureau Singel op vrije voeten gesteld. Hij heeft verklaard, dat hij de bocht breed moest nemen, omdat hij rekening moest houden met de voetgangers in de Paleisstraat, die op den rijweg loopen, omdat het trottoir ter plaatse door de schut ting voor het nieuwe postkantoor ver sperd is. Voorts is gebleken, dat het slachtoffer bijziende was. Juist óór zij het huis verliet, was haar bril gebroken. Verregaande laksheid en nalatigheid? Driehonderd boeren uit het overstroomde Schipbeek-gebied hebben het bestuur der Iweede afdeeling van het waterschap ver zocht om af te treden wegens verregaande laksheid en nalatigheid. VRIJDAG 29 JULI. HILVERSUM. 1050 M. 12.00 Politieber. 1203 - 2.00 Lunchmuziek door het trio van restaurant „De Roze- boom" te Bussum o. 1. v. Willem Lohoff. 5.007-00 Vooravondconcert door het A.N.R.O.-orkest. Leon Rudelsheim viool. 10.3012.00 n.m. N.O.V.- uitzending, Dansmuziek door de North Star band en de Amerikaansche „Marimba band" in het Palais de danse Scheveningen. 8.10 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Symphonie-concert door het Residen tie-orkest o. L v. Prof. Georg Schneevoigt. Sam Swaap viool. Voor de pauze werken van Wagner. 10.15 Persber. DAVENTRY, 1600 M. 12.20 Convert. C. O. Connor zang met Iersche hfflk H. de Cort sopraan. 12.50 Orgelconcert. 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.30 Radio-octet en L. Moore mezzo sopraan. J. H. Creed piano. J. Bernard verteller. 5.20 Tuin- praatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 „Seen on the screen", causerie. 7.35 De liederen van Rich. Strauss. J. Armstrong tenor. 7-45 Le zing Lawn-tennis. 8.05 Variété. 8.50 Bach-con cert. H. Samuel piano. K. Faikner bariton. 9.20 Weerber., nieuws. 9-40 Causerie. 9-55 Vic tor O lof Sextet. 10.05 „High Tea", i-acter van H E. Holme. 10.30 Olof Sextet. 10.45 „Fire", schets in 1 acte van Alan. 11.05H.20 Olof-Sextet. 11.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.20 Concert/ 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. 8.5010.50 Concert. Serge Tennen-, baum viool. Daarna „Lohengrin", Wagner. Orkest soli. LANGENBERG. 469 M. MUNSTER, 24? M. DORT MUND, 283 M.1.302.50 Orkestconcert. 4.50 5.20 Kinderconcert. 5.506.50 Kamermuziek. We- rag-orkest. 9.05 „Ein Spiel von Tod und Liebè" van Romain Rolland. Daarna tot 12.20 Dansmuziek KONIGSWUSTERHAUSEN,\ 1250 M. en BERLIJN» 484 en 566 M. 3.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 Symphonie-concert N. Lambinon viool. R. Möbus fluit. R. Wikarski piano. 10.50*1.50 Concert. Steinerkapel. HAMBURG, 395 M. 4.35 Italiaansche muziek. 6.20 Theeconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.20 „De Scheerenslieper", platduitsch zangspel. Daarna dans muziek tot 11,10. BRUSSEL, 509 M. 5.feo—6.20 Tfioconcert 8.20 Orkestconcert. 9.35 Vlaamsche literatuur. Daarna tot 10.20 weder orkestconcert. AMSTERDAM, 27 Juli. Vee. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 329 vette kalveren ie qual. 8595 ct., 2e qual. 7284 ct., 3e qual. 6070 ct. per kg. levend gewicht 57 nuchtere kalveren f 1219 630 varkens, Hollandsche Overz. Geldersche ie qual. vleeschvar- kens 8081 c., Hollandsche 2e qual. 7779 ct., vette var kens 7779 c. per kg. slachtgewicht. AMSTERDAM, 27 Juli. Aardappelen. (Bericht v./d, mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bl. Eigenheimers f 4-3<>— 4.60, id. Eigenheimers f 3.504 P- hl. IJpolder Eigenhei mers f 3.50 mers f 6.507, id. blauwe f 67, id. Muizen f 5.50—7# id. Eigenheimer poters f 45ZAndijker Muizen f 57» id. kleine Muizen f 34, Langedijker muizen f 67, Noord-Holl. Eigenheimers f 6.507# id. blauwe Eigenh. f 67, Rijper muizen f 67# isd. drielingen f 34# Anna Paulowna Zand eigenh. f 1012Hillegommer Eigen heimers f 1012 p. 100 kg. AMSTERDAM, 27 Juli. (Noteering v/h. Veilingg^ bouw De Jong Koene). Fruit. Druiven Frankentha- lers f 0.861.06, alicanten f 1.02x.ao, witte druiven f 0.701.10, aardbeien extra f 0.600.70, idem I f 0.40 0.44 p. kg. Prolefic bessen f 0.420.55, gewone rood e brssen f 0.260.36, witte bessen f 0.24—0.30, kruisbes sen groen rijp f 0.100.24» geel rijp f 0.120.28,1 alles p. kg. Perzikem extra f 0.140.24» perziken I f 0.080.012# netmeloencn f 0.280.44 per stuk. Appelen. Jellow Transparant f 2028 per xoo kg. Greenten. Bloemkool extra f 18—24, idem I f ia14 kassnijboonen f 6070, enkele sperciebooncn f 4652 dubbele spercieboonen f 4050, doppers f 1621, peulen f 2430, tuinboonen f 1.702.10, spinazie f 16—20, pos telein f 1014# rabarber f 612, selderie f 67, pieter selie f 68, raapstelen f 612, per 100 bos. Sla extra f 2.403.30, idem I f 1.502, andijvie f 3.204.ao,per 100 krop. Nieuwe aardappelen f 6.40—7.20, drielingen f 4.506.50, duinzandaardappelen f 9-3010.10 per 100 kg. Komkommers geel 68, idem wit f 4.506.50, idem groen f 3.50—6, p. 100 stuks. Augurken fijn fijn f 90100, idem fijn f 4652, idem basterd f 2022 per 100 kg. Bloemen. Rozen. Hadley f 38, Golden Ophelia f 2.50 4, Ophelia f 2.506, Sunburst f 13, Verschure f 2— 3, Keizerin f 23.50, Columbia f 24, Butterfley f 3— 6, Pernet f 23, Marcel Royer f 23, per 100 stuks. Am Anjers I f 35, Gladiolen f 1.503» Dahlia's df 25* Japansche lelies f 68, Tijgerlelies f 613, p. 100 tak. Lathyrus in div. kleuren f 0.080.14 per bosje. Snijgroen f 1.505 per 100 ranken. Planten. Hortensia's f x—1.50, klein f 0.300.60, Zona- len Crampels f 0.080.12, Jean me Clare f 0.100.12, Runbin f 0.120.16, Pultatums rood f 0.100.14, rose f 0.100.12, Koningin f 0,100.13, Begonia's f o.to— 0.14# Coleüs f 0.150.25# Tradescantia's f 0.10—0.13, Primula's f 0.200.26, Adianthums f 0..060.08, Plu- mosa's f 0.040.07, Varens f 0.040.07» alles per stuk* BOVENKARSPEL (Station), 26 Juli. Aardappwlen BOVENKARSPEL (Station), 26 Juli. Aardappelen Koks f 1.702, due f t.751,90, nynetifold f 1.35165 schotsche f 2.452.80, kleine f 1.902.70, ronde f 1.80' blauwe f 2.452.50, bonte f 2.70» eigenh. f 3*303.60» kriel f 0.550.65 per baal. Aangevoerd 8300 balen. Bloera- kool. ie f 16.4025.80, 2C f 8.5014.40, 3e f 0.75—3 per 100 st. Aangevoerd 20.700 stuks. Kool. Roode f 5— 7.20; witte f 56.20 per 100 kg. Aangevoerd Roode kool 28.400 kg. witte kool 6700 kg. ELST (Bet.), 26 Juli. Fruit. (Speciale cveiling V.V.O.B.) Roode bessen 2136, kruisbessen 8—17, zwarte bessen 3034, frambozen 3352, morellen 2951, aardbeien 2325, zwarte kersen 4850, yellow transparant iste soort 2835, 2e srt. 1415, janbaas 19, precentperèn 9Vz17» kruideniersperen 38 ct. per kg. Perziken ie sit 1421, 2e srt. 6yx10, meloenen 58 ct. per stuk. ENKHUIZEN, 26 Juli. (Marktv. v. Enkhuizen en Omstreken.) Aardappelen Schotsche muizen f 2.754* kleine Schotsche f 22.25, gewone muizen f 4.504.60 blauwe Eigenheimers f 3.95, alles per baal (100 pond). 's-GRAVENHAGE, 26 Juli. Eieren. Naar Engeland werden in de afgeloopen week uit Nederland verzonden 3.752.400 eieren. MAASTRICHT, 27 Juli. Botermijn. Aanvoer 146.300 kg. Hoogste prijs f 1.97# middenprijs f 1.83, laagste f 1.66, WOERDEN, 27 Juli. Kaas. Ter markt waren 520 par tijen. Prijzen Goudsche ie soort f 3941, 2e soort f 35 —38, rijksmerk ie soort f 4144/ 2e s, f 3639, zware 46, extra zware f 52%. Handel matig. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. JACOB VAN HEEMSKERK sleepb. 26/7 Bevezier gep^ Rotterdam naar Manchester, met tan kb. „Frisia." WITTE ZEE, sleepb. 27/7 Dungeness gep., IJmuiden naaf Muntok met tinbeggerm. „Rampat" op sleept. ZWARTE ZEE, sleepboot „Soerabaya" naar Rotterdam met hopperzuiger H.A.M. 2 op sleept., 26/7 '5 midd. 13 uur op 2 gr. 40 Z.B. en 72 gr. O.L. M. T. ALCHIBA 26/7 Ouessant gep. B.-Ayres naar Rotterdam. ALPHARD 26/7 van Las Palmas, Roarto naar Hamburg. AMSTERDAM, 26/7 van N. Orleans naar Rotterdam ARY SCHEFFER 25/7 van R'dam te Havre. h 26^7 van Ha^burg naar Rotterdam BA rAVIER V 27/7 v.m. 5 uur 30 van Rotterdam te Grt» vesend. CALEDONIA 26/7 van R'dam te Bordeaux. GELDERLAND, sleepb. 27/7 van Londen te Antwerpen met 2 lichters. 27/7 van Hamburg naar La Pallice. LEONORA 27/7 van La Rochelle naar Nantes. STOLWIJK 27/7 Kiel gep., Gefla naar Rotterdam. SULTAN V. LANGKAT 26/7 van Rott. te Batoum. TERNEUZEN 26/7 van Rotterdam te Kasko. THEANO 27/7 van Dublin te Belfast. UTRECHT, sleepb. 26/7 van Antwerpen naar Londen met lichter „Neerlandia." WINTERSWIJK 27/7 van Almeria of Duinkerken. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOH AN DE WITT (uitr.) 26/7 van Algiers. SALE IER 26/7 van Hamburg naar Amat. SOEMBA (uitr.) 26/7 van Djeddah. VONDEL (thuisr.) 26/7 van Alfeiers. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ADONIS 26/7 van Cadix naar Ceuta. AJAX 26/7 van Malta te Triest. AMERSFOORT (thuisr.) 30/7 te Duinkerken verwacht* EUTERPE 27/7 van Bordeaux te Amsterdam. HERCULES 26/7 van Calamata te Piraeus. MARS 26/7 van Santander te Algeciras. NEPTUNUS 28/7 van Catania naar Messina. STELLA Tunis naar Amsterdam pass. 26/7 Gibraltar. THESEUS 26/7 van Gibraltar naar Amsterdam. ZEUS, Carthagena naar Amsterdam, pass. 26/7 n.m. 8 ut* Dungeness. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND 26/7 van Buenos-Ayres naar Rosario. EEMLAND 27/7 van Rott. naar Zuid-Amerika. GELRIA (vacantiereis) 26/7 te Molde. MONFERLAND 27/7 van A'dam te Hamburg. WATERLAND (thuisr.) 25/7 van Montivideo. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. TASMAN 23/7 van Brisbane naar Singapore. STAD AMSTERDAM Rosario naar A'dam, 26/7 van Las Palmas. TAD HAARLEM 26/7 van Hamburg te B.-Ayres. v v r^^KT holland-afrika lijn. BILLITON (thuisr.) 26/7 van Marseille naar Antwerpen. G1LKERK 25/7 van East Londen naar Durban. SUMATRA 26,7 van Lorenzo Marquez te Beira. HOLLAND—AMERIKA LIJN. 5.V™?. 5RUK van R'dam nair New York. V Rott. naar de Pacifickust 24/7 v. Cristobal. vppiTt^ttv- M ^ott* naar New York pass. 26/7 Cape Race VLLNDIJK 26/7 van Hamburg naar Antwerpen. CT HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. T. ANDREW (thuisr.) 26/7 te Hamburg. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. MADOERA 26/7 van Bremen naar Hamburg. ALBIREO (uitr.) 25/7 te Bordeaux. Te Eindhoven geraakte het vierjarig kind van den heer B. Louwers al spelende in een blommersdijk r^w^ork°naar jj'vl 26/7 te Sabang. wascllkuip, gevuld niet kokend water. De I MANOERAN, New York naar Java, 36/7 van Oran. kleine is' aan de bekomen verwondingen j VBCHTEnj^aö/^vaö^Ncw^fock'naar^fiwii^0 overleden. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7