DE KATHOLIEKE LUST RAT IE MM DE. GROOTE ATTRACTIE VOOR OUD EN JONG! UIT DE PERS. De Kath. Tweede Kamerleden en het absenteïsme. Ouders, waakt over uw kinderen! SOCIAAL LEVEN. Ned. R.K. Bond van bouwpatroons. NED. R.K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Waterpolo. HANDEL EN NIJVERHEID. Nederlandsch Fabrikaat. GEMENGD NIEUWS. Onder en vallend hijschblok gedood. Hoe hij zijn kinderen exploiteerde. In een droge sloot van den Beersdijk. Hij had lepels, vorken en messen noodig. Alleen de echte. Onverantwoordelijke onvoorzichtigheid. Herrieschoppers. De man met het linnen jasje. UIT ONZE OOST. Sabotage op de lijn Batavia Buitenzorg. CRICKET. BILJARTEN. DUIVENSPORT. LANDBOUW EN VISSCHERIJ RADIO-NIEUWS. Radio-succes. De „Tiid geef' enkele cijfers over de opkcmst der Katholieke leden van de Twee de Kamer in het afgelcopen zittingsjaar. Er zijn 81 vergaderingen geweest. Officieel waren aanwezig (de voorzitter was telkens werkelijk van het begin tot het einde aan wezig, wat niet van alle leden kan gezegd worden) in alle 81 vergaderingen de heeren Ruys de Beerenbrouck en Engels, in 80 de heeren Bulten, Deckers, Rutten en Suring, fn 7t? de heer Loerakker, in 77 de heeren v. d. Bilt en Kampscjiöer, in 75 de heer Ver aart, in 74 de heer Van Vuuren, in 73 de heer Van Dijk, in 72 de heeren Van Rijcke- vorsel. Vos en Kuiper, in 71 de heeren Aai- berse en Wintermans, in 70 de heer Nolens, in 69 de heeren Hermans en Van Sasse van Ysselt, in 66 de heeren Kortenhorst en Vatf Schaik, in 61 de heer Ament, in 57 de heer Van Wijnbergen, in 49 de heer Fleskens, in 45 de heer Van Rijzewijk, in 41 de heer Boirans, in 34 de heer Van Voorst tot Voorst, in 26 mej. Meijer en de heer Moller. Beteren maatstaf dan het teekenen der presentielijst acht de „Tijd" hel deelnemen aan de stemmingen. In het algeloopen zittingsjaar is er 96 maal bij naamafreping gestemd. De Kamer led envan de R.-K. Staatspartij namen als volgt aan deze stemmingen deel: 1. Ruys de Beerenbrouck 96 2. Deckers 93 3. Suring 92 4. Van de Bilt 91 5. Engels 87 Loerakker 85 7. Vos 85 8. Wintermans 85 9. Bulten 84 10. Van Dijk 84 11. Kuiper 82 12. Aalbersc 80 13. Nolens 79 14. Rutten 79 15. Veraart 79 16. Van Rijckevorsel 75 17. Kampschöer 74 18. Kortenhorst 72 19. Hermans 68 20. Van Sasse van Ysselt 68 21. Ament 68 22. Van Schaik 60 23. Van Vuuren 59 24. Van Rijzewijk 52 25. mej. Meijer 47 26. Fleskens 45 27. Van Voorst tol Voorsl 39 28. Van Wijnbergen 34 29. Bomans 32 30- Mc 11 er 30 Aan deze opsomming voegt „de Tijd" 't Volger de toe: Het is niet aan ons cr bij te voegen, wel ke Kamerleden een der praedicaten met lof, uitmuntend, zeer goed, goed, voldoen de, onvoldoende, slecht en zeer slecht heb ben verdiend. Bijzondere omstandigheden, bijvoorbeeld: ziekte kunnen iets verklaren, idoch ook onder de, naar wij mcenen te weten, doorloopend gezonde, leden zijn er met slechte cijfers. Voor zoover dit zou kunnen te wijten zijn aan te weinig ijver of aan ccmulatie van functies, zullen of dc le den zelf, of de kiezers raad moeten ver schaffen. Overigens maakt het blad de algenteenc conclusie van „De Vrijheid" tol de hare; „Het zou onredelijk zijn, aan een afgevaar digde den eisch te stellen, dat hij altijd aanwezig moet zijn. Men zou dit kunnen verlangen van een parlement van beroeps politici. Met een zeker gemoiligdabsenleis- me zal men dus vrede moeten hebben, cok al ontstaat daardoor het gevaar der toeval lig,, beslissingen: een gevaar, waarvan dc realiteit juist in het afgeloopen zittingjaar treffend is geïllustreerd. Maar wanneer 't absenteisme of in het algemeen of ten aanzien van bepaalde personen de gren zen van het geoorloofde overschrijdt, is er aanleiding voor critiek". In de .Familieklok" schreef A. V. vol gende waarschuwing: „Door hare optochten en muziek trekt de A.J.C. alom de aandacht en vele ouders zullen cp een verzoek van hun kinderen te beslissen krijgen, om zich in haar gelede ren te mogen scharen. Wie de bonte schaar zoo op Pinkster Zaterdag uit ziet trekken, beladen met pro viand en dekens om te overnachten »p de hei, moge zich als verantwoordelijk vader of moeder eens afvragen, wat er van mo raal en schaamtegevoel terecht moet ko men, wanneer jongelui tot circa 20 jaar toe r an beiderlei geslacht, zich in ingedwongen omgang met elkander vermaken. Hier wordt een aanslag gepleegd op jeug dige kinderzielen. Daar wordt de onschuldige wakker ge schud in zieke vroege-rijpheid met zijn ge volgen. Daar wordt de verdediging gepre pareerd voor een ontijdig huwelijk, dat och zoo erg niet is. Daar zijn de dief en *ie gelegenheid beide. En moeten wij ons rog dan verwonderen over een uitspraak van een Burgerlijken Stand-ambtenaar in Amsterdam, die mij verzekerde, dat er van f'e 100 huwelijken meer dan 50 „in der haast" worden gesloten? Ouders, die dit leest, wanneer ge het nog ren weinig ernstig wilt mecnem met de plichten, die God op de schouders legde ('oor het geschenk van kinderweelde, houdt uw kroost verre van een A.J.C." Het „Volk is over dit schrijven in de „Familie klok buiten zich zelf. Allerlei scheldwoorden worden er over gelcosd. Het blad „denkt er niet aan" de A.J.C. te verdedigen, maar het zou toch wel eens oed zijn, dat het blad vertelde, of het j list is, dat die jongelui in gemengd gezel schap op de hei overnachten, ja dan neen. DUr komt het op aan. En als dat juist is, heeft, meent de Res.- bode, de „Familieklok niets miszegd. Integendeel, dan is "haar waarschuwing zeer ad rem. Het feit, dat het „Volk" geen tegenspraak aandurft, doch slechts wat grofheid spuit, geeft te denken. De negende jaarvergadering. In de voortgezette vergadering van den Ned. R. K. bond van bouwpatroons ver zocht de afdeeling Heerlen aan het hoofd bestuur om de propaganda in Limburg op breedere basis te stellen. Waar de noodza kelijkheid van deze propaganda ook door het hoofdbestuur wordt ingezien, werd aan den in deze jaarvergadering benoemden commissaris voor Limburg verzocht om een zoo intensief mogelijke actie op touw te zetten. Het bondsbestuur zal daarbij alle medewerking verleenen. Zonder stemming werd aan het verzoek van Alkmaar voldaan, om daar ter plaatse de jaarvergadering te houden in 1928. Door de afdeeling Hilversum wordt na mens de vertegenwoordigd zijnde afdeelin- gen uit het Aartsdiocees medegedeeld, dat men eenparig besloten heeft den heer Tullenaars als commissaris aan te wijzen. Bij de rondvraag werden door de afdee ling Zaanstreek eenige vragen aan het hoofdbestuur voorgelegd. Deze vragen be treffen het besluit der N.-H. gemeenten, volgens welk besluit plannen voor een bouwwerk voortaan onderworpen zullen zijn aan het oordeel der advies-commissie (Schoonheidscommissie) te Amsterdam. Gevraagd wordt of het redelijk is, dat ook de R.-K. B. B. medewerkt met het stre ven der g^neenten in het belang van het stadsschoon; of het persoonlijk initiatief der bouwpatroons wordt beperkt door de schoonheidscommissie ten eigen 'bate of in het algemeen belang der architecten; of vele bouwpatroons door eigen studie en ervaring geen voldoende bekwaamheid be zitten, om plannen te maken voor gewonen scholenbouw; of er niet geprotesteerd be hoort te worden tegen alles, wat den bouw patroons onnoodige schade en onaange naamheid veroorzaakt en de bouwkosten opvoert. Het bondsbestuur deed de toezegging deze vraagpunten in studie te zullen nemen, om daarop te zijner tijd antwoord te geven. Aangedrongen werd op vestiging van een eigen bondsgebouw. De afd. Haarlem gaf eenige wenken voor de propaganda in het Zuiden en sprak den wensch uit, dat de geestelijke adviseurs hierbij hun krachtige medewerking zullen verleenen. De afd. Rotterdam verzocht het bonds bestuur nog eens alles in het werk te stel len, om vertegenwoordigd te worden in den Raad van Arbitrage voor de bouwbe drijven. De voorzitter beantwoordde dc sprekers. De propaganda-actie voor den bond zal ernstig worden opgenomen. Inzake vertegenwoordiging in den Raad van Arbitrage is tot nu toe niets bereikt. Het bondsbestuur zal evenwel niets nala ten, om zoo dikwijls de gelegenheid zich voordoet, actie te vceren tot het verwer ven van een zetel. Inmiddels is het ge- wenscht, zoo sterk mogelijk op vrije arbi trage aan te dringen. De bondsadviseur, de WelEerw. heer Th. de Vries, sprak vervolgens een woord tot opwekking, waarna dc vergadering gesloten werd. In de voortgezette vergadering van den Ned. R.K. Bond vcor Groote Gezinnen wer den bij de bestuursverkiezing de heeren ir. J. Reuser, Nijmegen le penningm., J. M. H. v. d. Ven, Heerlen, 2e secr. en H. C. M. Wijffels, 's-Bosch redacteur, bij acclamatie herkozen. In de vacature P. J. J. Haazevoet die wegens vertrek naar elders als hoofdbe stuurslid heeft bedankt, werd gekozen de heer J. G. Beumer, Amsterdam. Op voorstel van het H.B. werd besloten het bestuur uit te breiden met een medische specialiteit en met den heer J. de Boer, drs. in de Romaansche talen voor de internatio nale samenwerking Aan het H.B. werd mach tiging verleend zich een medische specialiteit te assumeeren. Door Amsterdam, Leiden en Rotterdam werd voorgesteld de overeenkomst met het R.K. Werkliedenverbond met betrekking tot de oprichting en exploitatie van instellingen van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen niet goed te keuren alvorens deze overeen komst in extenso ter kennis van de leden is gebracht. Na bespreking werd dit voorstel terugge nomen. In de namiddagvergadering werden de ont werpen, Statuten en huishoudelijk reglement behandeld, waarop een aantal amendemen ten door de afdeelingen waren ingediend. Een breedvoerige discuaaie werd gevoerd over den naam van den Bond. Eenige afdee lingen wenschten den naam R.K. Bond voor Groote Gezinnen gewijzigd te zien, wijl som migen meenen, dat het een bond is van hoof den van groote gezinnen. Na ampele bespre king kwam men intusschen tot overeenstem ming om den reeds populair geworden naam van den bond ongewijzigd te handhaven, Wel gingen er stemmen op om een nadere om schrijving als: R.K. Vereeniging voor alle ge huwden, Ver. van R.K. Gezinshoofden, R.K. Oudersvereeniging aan den ouden naam toe te voegen het H.B. adviseerde in zijn prae- advies zelfs tot deze laatste toevoeging maar ten slotte werd men het er over eens dat iedere verdere omschrijving overbodig s te achten. R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. Dezer dagen vergaderde het dagelijksch bestuur der A.R.K.W.V. federatie onder leiding van den heer P. J. J. Asselbergst ten bureele der organisatie te 's-Gravenhage. Door het Bureau werd mededeeling ge daan van zijn bemoeiingen met de verhoo ging van het Noorsch Douanetarief, en der Fransche douanetarieven. Merkwaardig was de schriftelijke mede deeling van een der leden omtrent den uit voer van een bepaald Nederlandsch product naar Spanje. Tengevolge van de lijdelijke Nederlandsche politiek tegenover dat land kan het betreffende Nederlandsche product alleen worden geëxporteerd, wanneer het als Duitsch product wordt verhandelt. Noodge dwongen moet het zuiver Nederlandsch ar tikel in Duitsche verpakking door Duitsche handelaars worden geëxporteerd uit een Duitsche haven. Een klacht van een en ander lid omtrent dumping van Fransche zijde is aan de autori teiten hier te lande doorgegeven. Van de 16 fabrieken, die voor 40 jaar in Nederland bestonden, is er nog slechts één overgebleven. Ingekomen was een rapport van de ver- eenigde Suikerfabrikanten in Nederland om trent de noodzakelijkheid van een te stich ten suikerconventie. Over de voorgestelde verhoogingen van de Belgische douanetarieven is met de Neder landsche autoriteiten overleg gepleegd. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat ook bij dit verscherpt protections ne in België, groote Nederlandsche belangen zijn gemoeid. Ook in Letland schijnen plannen tot wij ziging van het douanetarief aanhangig te zijn. Wat Roemenië betreft, is aan de bekyig- ■ïebbenden leden medegedeeld, dat de han- -clspolitieke verhoudingen tusschen Roe menië en Nederland berust op een notawisr iu^j welke met drie maanden opzegbaar is, Nederland geniet de meestbegunstiging. Volgens officieuze berichten zou Roemenië van plan zijn alle bestaande handelsverdagen en wat daarmede gelijk te stellen is, op te zeggen, teneinde den meer en meer gebrui- kelijken weg der reciprociteit te gaan» be wandelen. Voor dat doel wordt een minimum en een maximum-tarief ingesteld met vrijheid van de Regeering om met die tarieven handel te drijven bij de besprekingen der nieuwe trac- taten. Onder de leden is een enquête ingesteld. De resultaten daarvan zullen met dé Neder landsche Regeering worden besproken. Besloten werd met de andere centrale werkgeversvereenigingen samen te werken met betrekking tot het Wetsontwerp op de Naamlooze Vennootschappen en het voor- ADVERTEEREN IN DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD 125.000 ABONINE'S VRAAGT TARIEVEN AAN BI] ADM. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE (afd. Advertentiën) NASSAIJLAAN 49 HAABLEM TELEFOON 13866 (3 lijnen) G. Z. C. I—OLYMPISCH ZEVENTAL. In de gerestaureerde Stedelijke Zwemin richting aan de Houtmansgracht le Gouda werd gisterenavond gespeeld dc waterpolo- wedstrijd G. Z. C. IOlymp. Zevental. Bij G. Z. C. ontbraken IJsselstijn, Ruiters en v. d. Ree, waarvoor 3 spelers uit an dere clubs invielen. Als scheidsrechter C. Minnes beginnen fluit, verschijnen de volgende zeventallen in het water: ontwerp van Wet op de Arbeidsbemiddeling. Het ontwerp-tractaat met Duitschland over het voorkomen van heffing van dub bele belasting is bij den Nijverheidsraad in studie. Het bestuur nam met eenige verbazing kennis van het advies van de Staatscommissie voor de Economische Politiek over de valuta- concurrentie. Het bestuur heeft zich ten slotte bezig ge houden met het Congres dat op 19 Septem ber door de Federatie zal worden gehouden en dat gewijd zal zijn aan de handelspolitiek van ons land in verband met de Economische Conferenties te Genève en te Stockholm en met een voorstel van de Kring Zeeuwsch- Vlaanderen om een bezoek te brengen aan Antwerpen en daar contact te zoeken met het Christelijk Werkgeversverbond. De vereeniging „Nêderlandsch Fabricaat' heeft aan alle daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten van Nederland den vol genden brief gezonden: Zooals u bekend is, heeft de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" ten doel te bevor deren, dat aan producten van Nederlandsche nijverheid de voorkeur wordt gegeven boven buitenlandsche artikelen, indien het Neder landsche product tenminste gelijkwaardig is in prijs en hoedanigheid met het buitenland sche. Tot ons leedwezen ontvangen wij herhaal delijk klachten dat in het bijzonder ten aan zien van de aanschaffing van materiaal, be- noodigd voor plaatselijke brandweerdiensten, dikwijls aan buitenlandsch materiaal de voor keur wordt gegeven, zonder dat deze voor keur wordt gerechtvaardigd, noch wat prijs betreft, noch wat betreft kwaliteit, noch wat betreft tijd van levering. t Wij veroorloven ons uw college erop te wij zen, dat het toch van zoo bijzonder groot be lang is, dat in deze de Nederlandsche auto riteiten het voorbeeld geven ten aanzien van waardeering van het nationale product. Wij doen met vertrouwen een ernstig beroep op uw medewerking en verzoeken u te willen bevorderen, dat, wanneer wordt voorgesteld aan buitenlandsch fabrikaat de voorkeur te geven boven Nederlandsch, moet worden aangetoond, om welke redenen aan het bui tenlandsche product de voorkeur wordt ge geven en uw medewefking er toe te willen geven, dat ten aanzien van de aanschaffing van brandbluschmateriasl, het Nederlandsch fabrikaat niet onverdiend ten achter wordt gesteld bij het buitenlandsche. Afschrift van dezen brief hebben wij doen toekomen aan den minister van Binnenl. Za ken en Landbouw, den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, den minister van Fi nanciën en aan de Rijkscommissie Werkver ruiming. Te Vlaardingen is binnengelccpen het Noordzecvisschersvaartuig „Katwijk 149" genaamd „Aria" (Schipper A. Vooys) en toebehoorende aan de N. V. Katwijksche reederij en haringhandel voorheen A. van der Duik, met hetlijk aan boord van den25-jarigen C. ,van den Oever, wonende te Katwijk-aan- Zee die door een nootlottig ongeval om het leven was gekomen. Zondag j.l. terwijl hij zich tusschen den voor- en middenmast bevond, kwam plot seling een hijschblok, dat niet gebruikt werd, naar beneden, met het nootlottig gevolg, dat het juist op zijn hoofd terecht kwam. Zwaar gewond werd hij opgenomen en enkele uren later was hij overleden. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk te wijten aan het losmaken van de moer, waarmede het blok was vastgezet. Bedelpartijen met gefingeerde brieven Te Rijswijk is door de politie ten minder jarige jongen aangehouden, die, voorzier, van een bedelbref, langs de huizen gin, De minderjarige, in Leiden thuisbehoorend werd op transport gesteld naar die gemeen! Daar bleek bij onderzoek, dat de br.ef v opgesteld door een man, die op de goedgeefs 1 heid van het publiek speculeerde, en z>' kinderen in de vacantie naar verschillen plaatsen stuurde, om te bedelen. Het betrr hier echter een zuiver geval van oplichting Het bleek nl„ dat de brief was onderteeker met een valschen naam en dat de plaats Lr. den niet werd genoemd. De omstp.ndighec' van het bewuste gezin waren vrij gunsti Men zij gewaarschuwd voor dergelijke bedel brieven. De auto van den burgemeester van Wij- chen, jhr. van Rijckevorssel, waarin geze ten waren mevrouw van Rijckevoirssel en de chauffeur, viel door aanri'cling in 'n droge sloot van den Beersdijk. Béide inzittenden werden licht gewond. De auto werd zwaar beschadigd. c Roltcrdam is ingebroken in het kan toor van de firma R. A. de Jensius- straat, grossierde rii in wasch- en poets- artikelen. De inbreker heeft zich toegang verschaft door inklimming. Een bureau werd opengebroken en daaruit werden gestolen honderd couverts alpacca lepels en verf i. alsmede v:er étuis met vorken en voorsnij mes. G. Z. C.: Slop, De commissie voor de strafverordeningen, te Deventer doet een voorstel aan den raad tot aanvulling van dP politieverordening in dien geest, dat voortaan met St.-Nicolaas er slechts één Sinterklaas zich op straat mag bevinden, n.l. de „officieele". Ook in winkels enz', en op voor publiek toeganke lijke plaatsen mogen zich, wondt het voor stel aangenomen, geen andere Sinterklazen meer vertoonen. Nabij Simpelveld heeft een treurig on geval plaats gehad. De 59-jarige J. W. Mey ers, wenende te Simpelveld, huiswaarts gaande, beging de onvoorzichtigheid under de neergelaten slagboom van den spoorweg door te kruipen, met hel gevolg, dat hij door twee gedeelten van een rengeerenden ko- lentrrin gegrepen werd. Hem werd dc borst kas ingedrukt. Tc Rotterdam untstond op de Nieuwe Markt een vechtpartij tusschen den lood gieter A. G. P>. en den koopman M. met eenige politieagenten. Laatstgenoemden maanden de beWe mannen aan hun weg te vervolgen, toen zij daar op het late uur herrie schoplen. Zij weigerden aan het be vel te voldoen en verzetten zich tegen de pclitie-,a.gen'en. Er ontstond een vechtpartij tusschen het viertal, waarbij de agenten van hun sabels gebruik moesten maken. Het ge lukte den agenten eindelijk het tweetal naar hel naastbijzijndc politiebureau over te brengen. Pseudo-bakkersknccht en melkboer. Het kwam te Rotterdam den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat uil kruidenierskar- ren en melkwagens partijen boter werden4 gestolen. Dit geschiedde dan meestal in de Linnenstad, waar de eigenaar van de kar zich geruimen tijd moest verwijderen, om zijn waren op de kanloren te bezorgen. Bit den wagen kwam dan steeds iemand, die een linnen jasje droeg en een mand bij zich had. Zonder dal een der voorbijgangers ach terdocht kreeg, schoof de man de laden open en haalde daaruit, wat vpji zijn ga ding was. Dezer dagen werd evenwel door een der kantoorbedienden van de firma B. in de Wijnstraat opgemerkt, dat een man met een mand zeer schichtig rondkeek. F,n dit deed den kantoorbediende vermoeden, dat de zpak niet in orde was. Toen hij den volgenden morgen hoorde, dat een melkboer bestolen was, deelde hij aan de politie mede, wat hij gezien had. Hij kon een zuiver signalement opgeven en daarmee gewapend trok een rechercheur op onderzoek uit. Dinsdagmiddag zag de politieman iemand, die gekleed in een linnen jas en met een mand onder den arm, verschillende wagens volgde- De man werd aangehouden en bet bleek te zijn de 43-jarige los werkman A. I. B. Aan het politieburau in de Groote Paauwensteeg, waar hgm een verhoor werd afgenomen, legde hij èen volledige beken tenis af. pe Rotterdamsche bakkersknechts en melk boeren kunnen nu weer gerust zijn. Een balk over de rails. De Indische mailbladen melden nog het volgende over een sabotage-poging op de lijn BataviaBuitenzorg. De reinigers in den trein naar Buitenzorg efi verder, welke Zaterdagmiddag 18 Juni Til 1 uur 17 van het station Koningsplein ei-trok, werden even vóór Deook ooge- 4 van den trein. Het b'eek, dat een dwars 1 gger over de rails was gelegd, welke ge lukkig bijtijds door den machinist wer opgemerkt. De politie te Buitenzorg heeft de zaak i onderzoek. oor de hand, dat het voorwerp -dwillig op de rails is gelegd. Omtrent de -ders en de motieven, welke hen tot deze cd hebben geleid, tast men nog in het sister. De S.S.-dienst acht de mogelijkheid ;er klein, dat zijn eigen personeel hiertoe zou hebben medegewerkt. Er zijn althans tot dusver geen aan wijzingen, welke tot een zoodanig vermoe den zouden kunnen leiden. Mogelijk is de daad niet anders dan bal dadigheid van kampong-bengels, doch ook jiieromtrent staat nog niets vast. Het onder zoek is in vollen gang. Den volgenden dag meldde „Aneta" dat reeds een der daders was gearresteerd, ter- wijl naar zijn handlangers werd gezocht. Massa-desertie te Djckja. Van de 2e compagnie van het garnizoen te Djohja deserteerden 35 inlandcche mili tairen. 17 hunner meldden zich te Ma^elanm Naar de oorzaak dezer massa-desertie1 wordt gezocht, seinde „Aneta" op 27 Juni; aan d" T-H- „t-c bladen. van Willigen, Den Boer, Elzinga (L.Z.C.), Buijs (L.Z.C.), Bohkoven, H. v. Senus (U.Z.C.). Olympisch Zevental: v. d. Velden, Leenheer, P. v. Senus, Muller, H. v. Senus, Kuijpers, T etenburg'n. Bij het uitzwemmen is Bokhoven het eerst bij den bal, zet terug naar den Boer, die op zijn beurt over geeft aan Buijs. Deze schiec echter naast. Dan probeert v. d. Velde hel aan den anderen kant, doch Slop stopt. P. v. Senus herhaalt, doch weer keert Slop het leder. Wanneer H. v. Senus opzwemt schiet hij achter. Een verre worp va den Boer schiet Bokhoven op doel, doch Tetenburgih redt verdienstelijk. Wan neer R. v. Senus den bal bemachtigt, in het midden van het veld, zwemt hij op en geeft op het laatste oogenblik over aan Buijs, die met een onhoudbaar schot Te- tenburgh passeert. 10. Weer is Bokhoven het eerst bij den bal maar het 01. Ze vental neemt het leder over en stelt Slop op proef, doch hij doortast deze schitte rend. Wanneer H. v. Senus weer opzwemt, schiet hij van dichtbij hoog over. Ook van Willigen geeft als ach'erspeler een goede partij, doch heeft geen gemakkelijken te genstander. Buijs schiet mooi in, na opzwemmen van Elzinga. Dan bemachtigt Jan den Boer den bal en met een van zijn bekende verre worpen, zet hij over naar Bokhoven, die den bal over zijn hand laat glijden tus schen de handen van den verrasten Tc- terburgh in hel net doet verdwijnen. 20. H. v. Senus gaat dan bij Bokhoven liggen. Na een heen en weer gegooi komt de bal terecht bij v. d. Velde, die echter over schiet. Kort hierop is het ruston. Na rust is Leenheer bij het uitzwem men het eersl bij den bal, zet terug naar H. v. Senus, die weer op zijn beurt het leder aan zijn broer geeft. Zijn schot wordt echter door Slop meesterlijk gestopt. Elzinga, die in deze periode goed werk verricht, zwemt even op met den bal en geef', over aan R. v. Senus. die echter weer schiet. Éven later denkt Leenheer, Slop te verschalken en schiet plo'seling in, doch Slop stompt den bal schitterend weg. Weer weet H. v. Senus met den hal op te zwem men, doch veel geluk heeft hij niet met schieten. Slop werpt den bal naar den Boer. die onmiddellijk achterwaarts overzet naar Bokhoven. Het schot gaal echter over. Buijis krijgt het dan even te kwaad met H. 4. Senus, doch weet den bal toch te be machtigen en geeft aan Bokhoven, die zeer hard onder Tetenburgh's armen door schiet, daarmede de leiding voor zijn qlub vergroeiende. 30, Van Willigen weet den hal te bemach tigen en zet over naar Bokhoven, die vrij ligt. Hij wacht even en geeft den bal aan R. v. Senus, die den keeper geen schijn van kans geeft en den stand op 40 brengt. Bokhoven schiet dan iuist naast, nadat Elzinga op het juiste oogenblik v, d. Vel den onder geduwd heeft. Roel van Senus krijgt een vrije worp le nemen, die terecht komt bij Bokhoven, wiens schot weer juist naast de doellat verdwijnt. Na mooi sa menspel van de gastqn weel P. v. Senus met een onhoudbaar schot Slop te passec- ren en alzoo de eer te redden. 4—1, Als den- Boer den bal krijgt, zet hij weer over naar Bokhoven, doch dezen keer is H. v. Senus hem te vlug af en weet het leder weg te werken. P. v. 'Senus krijgt een vrije worp te nemen even buiten de 4-meter lijn cn zet over naar Leenheer, die het nu eens achteruit-schietende probeert. Slop is ech- er cp zijn post en stopt mooi. Als v. d. Velden nog eens, dicht hij den goal lig gende, overgeschoten heeft, fluit de tijd opnemer, de heer v, d. Velden 'Sr., einde. De thuisclub heeft gewonnen, mede door het feit, dat zij versterkt was. Wanneer de G. Z, C. geheel met eigen spelers was uit gekomen, hadden zij of een gelijk spel of een althans kleinere overwinning geboekt, dan nu het geval is. Bij het 01. Zevental traden op den voorgrond: H. v. Senus en v. d. Velden, terwijl Leenheer. Kuijpers en Muller eveneens een verdienstelijke partij hebben gespeeld. Slop, den Boer en Bok hoven v?n de G.Z.C. verrichten mooi werk, evenals Buiis, die op 't laatst echter ver moeid raakte. De overigen deden nun plicht. De belangstelling van de zijde van het publiek was buitengewoon groot. HAARLEM 3a—HAARLEM 3b. Een gebrek aan Zaterdagen, deed Haarlem besluiten den wedstrijd tusschen de beide Schoterweg-teams te spelen op de vrije avonden. Woensdag werd er mee begonnen. Healy Jr., de ceotain van 3b won den toss en ging natuurlijk batten. Teschmacher Jr.Tuinman openden en Meimig en Blok namen den bal ter hand (Dik was afwezig). De score gaat uiterst langzaam. Toch sneuvelt Tuinman al gauw op cover point. Healy staat dan vrij gelukkig te spelen en scoort 28 runs om dan op point gevangen tc orden. Misset is spoedig in de slips ingepikt en at 353 met Tcschmacher Jr. on de la ar aan de wickets wordt gestoDt. Woens- ag wordt, de wedströd voortgezet. Er is één uur en 20 minuten gespeeld. DE HILLENBEKERWEDSTRTJDEN. De eerste demi-finale, welke Dinsdag avond in café „De Doelen" gespeeld werd ■s in een welverdiende overwinning voor de Haarl. B.C. „Vriendenkring" geëindigd. Niettegenstaande de spelers van „Insuliude" mcerendeels goed p,a-tij gaven, bleven de sympathieke Amsterdammers in de minder heid. De bezoekers, soeelden weliswaar met eenige invallers, doch de thuisclub voelde zich in haar nieuwe „home" dermate thuis, dat een volledige ,,Insulinde"-ploeg hoogst waarschijnlijk eveneens het onderspit had moeten delven. Circa 8 uur nam de match een aanvang en no. 1 van V., Boerwinkel, begon reeds met een goedgespeelde partij voor zijn cju'b een 23-tal car. voorsprong te behalen. Een uitstekende serie van 39 en een dito yan 21 verdienen vermelding. Moyenne 7.50! De partij Verheijde-Bregman, welke later cp den a.vord g§cpceld werd, is zeer een zijdig geworden. De V.'e:- speelde n.l. in topvorm en scoorde- o m. series van 25, 34 on 33. Begrijpelijk werd het lolaal voor zijn partner niet hoog. Reeds in de 16e beurt be ëindigd Verhcijde de match. Eindstand 150— 62 in 16 beurten. I Ook dc derde partij leverde ton zege voor f'e thuisclub cp. Reeds in het begin liep Abbrink, Vr„ een 30-tai._car. uit, welken voorsprong hij, niettegenstaande een goed gespeelde serie van 29 car. door v, Nifterik, wist te behouden. Het eindresultaat werd 150105 in 38 beurten. Dc Haarl. damkp,mpioen Zitman bleek ook cp het groene laken geen vreemde, dogh verloor op regelmatige wijze. Na een 40 ca. achtergestaan te hebben, profiteerde zijn tegenstander handig van een inzinking in Zi I man's spel. Met dat al was het moyenne snel gedaald cn eerst bij de 38c beurt be ëindigde dR Amsterdammer de partij. De 4 laatste partijen, welke elk 100 car. groot waren, leverden voor beide clubs 2 overwinningen cp. Vooral de heer Wijn berg, van Ins., speelde zeer goed en maak te in slechts 23 beurten de 100 vol. V. d. Pavert behaalde voor Vr. een gemakkelijke zege, aangezien Dekker van Ins. een abso lute „off day" had- Zwart won met 35 car. car. verschil van den Amsterdammer Hom, terwijl Smit met 26 punten de meerdere bleek van den V.'er Samson. De volledige uitslag is als volgt: Insulinde Vriendenkring 1 DenkerBoewinkel 127150 2 BregmanVerheydc 62150 3 NifterikAbbink 105-150 4 N. N.Zitman 150138 5 WifnberCopini 10071 6 BlomZwart 65190 7 Dekkerv. d. Pavert 40100 8 SmitSamscn 10074 Totaal 749—933 „DE KOERIER". Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een wedvlucht vanaf Vilvoorde, afstand 162 K.M. G. Heerschap 1, 3, 4, 6, 7, 12, 15, 16, 17, 26, 29. 30, 32 prijs. De duiven werden gelosl te 7 uur 20 min. De le prijswinnende duif bereikte haar hok te 9 uur 54 min. 51 sec, dc laatste te 10 uur 8 min. 23 sec. POSTDUIVENVER. SNELPOST. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 16 Juli een wedvlucht vanaf Eindhoven. De prijzen werden als volgt behaald. Los 11-15. M. P. Luiten 1 2 41 en 55; J. van der Linden 3 17 35 en 43, J. Kroon 4, 5 29 38 en 54, J. Hommers 6c 20 en 24, P. Parlens 7 19 27 37 en 53, C. Korlekaas 8 9 23 40 46 en 52, J. Radsma 10, P. R. J. Vergers 11 13 en 22, J. Srihorst 12 18 en 42, W. Gerritsen 14 34 en 47. Th. Donckerwolkc 15 16 32 50 en 57; C. Vrolijk 25 en 51, J. Zomerdijk 21, J. Boret 26, J. Hezeman 28 cn 39, J. Kuperus 30 en 31, J. Vink 33, W. Vrolijk 34 en 56. J. Kuperus 44 en 48, S. Scbrania 45, H. Keerwolf 49. Eerst aangekomen duif 13,28.50. Laatst- aangekomen duif 14.1.54. Wedvlucht vanaf Maastricht op Zondag 24 Juli. Los 7.30. M. P. Luiken 1 29 en 48, P. Martens 2 7 15 18 23 37 50, W, Gerritsen 3 20, J, van der Linden 4 14 22 28 30 en 35, H. Keerwolf 5 33 en 34, J. Zomerdijk 8 17 25 en38, J. Homers 6 en 49, J. Kuperus 9 en 43, J. Hezeman 10 en 19, W. Vrolijk 11, C. Korte- kaas 12 27 42 45 47, J. Radsma 13, P. R. J. Vergers 16 cn 26, J. Kroon 21 en 24, H. Slapers 31 en 39. C. Vrolijk 32, J. Selhorst 36 en 46, D, Smit 40 41 en 44. Eerst getoonde duif 10.40.20. Laatst getoonde duif 11.41.17. DE STAND DER LANDBOUWGEWAS SEN OP 16 JULI. Het weeroverzicht over de maand'Juni, op gemaakt door het Kon. Nederl. Meteor'ol. Instituut, noemt die maand de natste Juni maand sinds eenigszins volledige waarne mingen bestaan, d. i. sinds 1855. De over vloedige regenval en het tekort aan zonne schijn hebber, zich in Juli voortgezet. In de eerste dekade van deze maand was in het westen en midden van het land de neerslag ongeveer 20% boven normaal in het oosten bijna 70% daarboven. In de tweede dekade was de neerslag over het algemeen gering, behalve in Zeeland en West-Noordbrabant. De zon bleef veelal schuil. Van 1 tot en met 13. Juli werden 78 uren zonneschijn genoteerd, tegen 82 normaal de volgende dagen tot en met heden, 22 Juli, was de lucht bijna geheel en voortdurend betrokken. Algemeen zijn dan ook de klachten omtrent te grooten neerslag, waardoor belangrijke schade aan de gewassen reeds is toegebracht, welke schade nog zeer aanzienlijk zal toene men, indien niet spoedig droog en zonnig weer aanbreekt. Het hooi, hoewel quantitatief vol doende, is algemeen slecht gewonnen. Op lage, oningepolderde gronden is veel hooi verloren gegaan. Onkruid tiert welig «n is moeilijk te bestrijden. Vooral bieten en aard appelen lijden hieronder, in het bijzonder op de minder goed doorlatende gronden. Hoe wel met name bieten, maar ook aardappelen, in de laatste weken veel van den achterstand hebben ingehaald, zijn de vooruitzichten voor den oogst dezer gewassen toch alles behalve gunstig. De kans op een goede opbrengst hiervan schijht verloren te moeten worden beschouwd. Dat zelfde geldt voor erwten en bruine boonen. Het best staan op het oogen blik nog de graangewassen terwijl ook de klavers en het weiland een zeer bevredigenden stand vertoonen. ResuméDcor de correspondenten wordt de stand opgegeven in cijfers, waarbij 100 is uit muntend, 90 is zeer goed, 70 is goed, 60 is vrij goed, 50 is matig, 40 is vrij slecht, 30 is slecht, en 10 is mislukt. Leidt men uit de voor de verschillende streken opgegeven cijfers, onder inachtnemng der beteelde oppervlakte, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij het tusschen haakjes ge plaatste cijfer aangeeft, hoe gedurende de laat ste tien jaren de stand gemiddeld in de maand Juli wr.s en het derde cijfer de st„nd zooals die op 21 Juli 1926 was tarwe 72 (71) 71 rogge 68 (69) 68 wintergerst 70 (67) 70 haver 73 (63) 78 zomergerst 69 (66) 75 boekweit 59 (54) 66 paardeboonen 67 (66) 68 erwten 62 (69) 66 bruine boonen 46 (59) 62 vlas 57 (59) 54 kanariezaad 70 (64) 78 kool zaad 77 (65) 70 hl .uwmaanzaad 57 (65) 66 karwij 61 (65) 45 mosterdzaad 64 (67) 79 spinaziezaad 65 69 suikerbietenzaad 70 70 consumptie-aardappelen 64 (66) 68 fabrieksaardappelen 59 (66) 79 suiker bieten 56 (67) 69 uien 63 (63) 69 cichorei 61 (70) 72 voederbieten 59 (65) 67 roode klaver 69 (63) 69 witte klaver 70 (63) 78 en weiland 70 (56) 69. Doofstommen hooren voor het eerst, van hun leven. In het doofstommeninstituut te Zagrep in Joego-Slavië, heeft men interessante proe ven genomen. Men liet nl. 120 patiënten met een hoofdtelefoon naar radicmuziek luiste ren. Het bleek toen, dat slechts vier niets hoorden, de overigen, w o. tal van meisjes en jongens, die sir.ds hun geboorte doof waren en nooit een menschelijke stem of muziek hadden vernomen, geraakten in de grootste geestdrift, zoc zelfs, dat de aan-, wezige leeraren hun ontroering nauwelijks konden bedwingen.. Verschillende patiënten, 4ie aanvankelijk niet reageerden, hoorden uitstekend, toen de gehoorschelp van dc telefoon naar vpr de slapen .feechovaa Werd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8