STADSNIEUWS. V erkeers=on£ evallen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Donderdag 28 Juli 1927 Troebel drinkwater in Amsterdam. </a< cht. l'itbouwing der Middenstandscentrale en der Pfaatseüjke Middenstands- vereenigingen. Spuien. Hinderwet. Concert-Stormramp. BURGERLIJKE STAND. Aanrijding te Overveen. Het permament stedelijk comité tot steunverleening bij rampen. Vrijdagavond het concert in den tuin van het .Brongebouw! GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. HAARLEMMERMEER. HILLEGOM. '*T DEN OMTRE*' VELSEN. jj>£ WETHOUDERS VERKIEZING. OVERVEEN. HEEMSTEDE. IJMUIDEN. ZANDVOORT. BLOEMENDAAL. SPORT EN WEDSTRIJDEN. '"HST EN KENNIS. Boekenschouw. DAMMEN. DUIVENSPORT. CRICKET. Waterpolo, ie KLAS NED. ZWEMBOND. LANDBOUW EN VISSCHERIJ In Friesland boerl men niet bijster rooskleurig. De Haarlemmermeerleiding de oorzaak. Gisteren in den middag en ook in den avond zijn de bewoners van enkele stads- deelep in Amsterdam, o.a. Overtoombuurt en Willemsparkbuurt verrast door het feit, dat, toen zij een kraan van de waterleiding opendraaiden, zij niet het heldere vocht naar buiten zagen stroomen dat men bij het opendraaien van een kraan ter goeder trouw verwachten kan, doch een op thee gelij kende drabbige vloeistof, die niet alleen bruin van kleur was doch bovendien eehigs- zins vies rook. Tot 's avonds bij elf hebben de bewoners van genoemde stadsdeelen met het bruine vocht tevreden moeten zijt»; na dien tijd werd het beter. Van de directie der Waterleiding vernam het „Alg. Hbld." dat het proefpompen met het nieuwe aanjaagstation, dat bij de Haar lemmermeerleiding behoort, de oorzaak van het gebeurde is. Door dit proefpompen werd in het buizennet water gevoerd van' een andere zijde dan gewoonlijk het geval is, er ontstond een tegenstroom waardoor bezinksel in de buizen werd opgejaagd en het water bruin werd gekleurd. De water drinkers behoefden echter niet ongerust te zijn, daar de vloeistof volmaakt onschade lijk was voor de gezondheid. De directie der waterleiding zal trachten te voorkomen dat een dergelijke bruine waterlevering zich herhaalt wanneer de Haarlemmermeerleiding voor goed in ge bruik zal worden gapomen. i gan De Burgemeester van Haarlem brengt ter openbare kennis, dat de Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw heeft be paald: lo. dat, behoudens het bepaalde sub. 2, 3, 4, 5, 6 en 7, de jacht op de wildsoorten hierna genoemd, zal zijn geopend in alle provinciën, behalve Groningen en Friesland, gedurende het tijdvak achter de namen der wildsoorten aangegeven; Grof wild: Edelherten en damherten van 31 October 1927 tot 29 Janöari 1928; Hin den van 2 Januari 1928 tot 29 Januari 1928; Reebokken van 18 Juli 1927 tot 14 Augu stus 1927 en van 10 October 1927 tot 13 November 1927. Klein wild: Patrijzen van 29 Augustus 1927 tot 1 Januari 1928; Houtsnippen van 29 Augustus 1927 tot 26 Februari 1928; Kor- hanen van 3 October 1927 tot 29 Januari 1928; Fazantenhennen van 3 October 1927 tot 1 Januari 1928; Fazantenhanen van 3 October 1927 tot 29 Januari 1928; Hazen van 3 October 1927 tot 1 Januari 1928. Waterwild: Zwanen van 25 Juli 1927 tot 26 Februari 1928; Ganzen van 25 Juli 1927 tot 22 April 1928; Watersnippen van 25 Juli 1927 tot 1 April 1928; Eenden en duik eenden behalve wilde eenden (anas bosch- as, anas bosch as boschas, anas platyr- hyncha platyrhyncha), bergeenden en eider- cenden; wilde eenden (anas boschas, anas boschas boschas, anas platyrhyncha pla tyrhyncha) van 25 Juli 1927 tot 1 Januari 1928; Goudplevieren vein 1 September 1927 tot 29 Januari 1928. 2o. dat de jacht op wilde eenden (anas boschas. anas boschas boschas, ana pla tyrhyncha platyrhincha) op het eiland Teel zal zijn geopend van 15 Juli 1927 af tot 1 Januari 1928; 3o. dat de jacht op hazen en patrijzen in de gemeente Appeltern, Batenburg, Berg- haren, Beuningen, Dreumel, Druten, Ewijk, Heerenwaarden, Horssen, Overasselt, Wa- mel en Wijchen niet zal worden geoend; 4o. dat de jacht op hajzen in de gemeen ten Beers, Cuyck c. a., Haps, Linden en Oeffeit en in het gedeelte der gemeente Beugen 'c.a. gelegen ten Oosten van den spoorweg Venlo-Nijmegen slechts zal zijn toegestaan van 1 November 1927 af tot 1 Januari 1928; 5o. dat het vangen van de hieronder ge noemde waterwildsoorten door middel van eendenkooien en netten, waarvan het ge bruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan in alle provinciën, behalve Groningen en Friesland, gedurende het tijdvak achter de namen der wildsoorten aangegeven: Zwanen van 25 Juli 1927 tot 26 Febr. 1928; Ganzen van 25 Juli 1927 tot 22 April 1928; Watersnippen van 25 Juli 1927 tot 1 April 1928; Eenden en duikeenden, be halve wilde eenden, bergeenden en eider- eenden van 25 Juli 1927 tot 8 April 1928; Wilde eenden van 25 Juli 1927 tot 11 Mrt. 1928; Goudplevieren van 1 September 1927 tot 1 April 1928. 6o. dat het vangen van ganzen en goud- plevieren door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, niet zal zijn toe gestaan in de gemeente Reeuwijk; 7o. dat in het geheele Rijk de jacht niet zal worden geopend op hertenkalveren, reegeiten, reekalveren, korhennen, berg eenden en eidereenden, alsmede op het verdere wild, waaromtrent in de beschik king van den Minister geen bepalingen zijn getroffen. Men schrijft ons: Teneinde in het verband te worden op genomen de Middenstandcentrale voor Faarlem en Omliggende Gemeenten^ be sloot de Beurtvaartvereen. „Haarlem als afdeeling tot de Haarlemsche Handelsver- ceniging toe te treden. De vorozitter der Beurtvaartvereeniging krijgt daardoor automatisch zitting in het bestuur der H. H. V. en wordt alzoo tot de Middenstandscentrale toegelaten. De Haarlemsche Handelsvereen heeft nu haar derde Patroonsvakvereeniging, n.l. der Boekverkoopers, der Rietwerkhandelr ren en der Beurtvaarjondernemingen. Met «derc wordt onderhandeld, o met „Horecaf". Tot de R. K. Middenstandsvereenigi trad toe de R. K. Schoenmakerspatroon? vrreeniging „St. Chrispinus", welker voor- ziier, de heer P. J. Hetem eveneens tot de Middenstandscentrale is toegelaten. Ook hief is men in onderhandeling met de R- K. Ver. van Wasch- en Strijkindustrieëeleri en mot die der Groenten- en Fruithandelaren. De R. K. Mlddenstandsvereen. zag boven dien in de laatste twee maanden haar leden tal uitbreiden met niet minder dan driehon derd, Wij deelden reeds mede, dat ook de R.K. Middenstandsvereeniging te Heemstede tot de Middelstandsvereeniging is toegetreen. Voor c deze week te Leiden opgerichte Middenstandscentrale verschaft Haarlem allen gegevens en voert de besprekingen. Ter sphiïng van water binnen en bditen onze gemeente gelegen, heeft gisteren de watermachine te Spaarndam gewerkt. Burgemeester en Wethouders van Haar lem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen v.vn des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, des Zaterdags tot des na middags 1 uur, tot 8 Augutus e.k. 's voor middag ten 11.45 ure, ter gemeente-secre tarie (7e Afdeeling) ter inzage is nederge- legd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van M. Nederkoorn om vergunning tot oprichting van een banketbakkerij in het in aanbouw zijnde perceel aan den Zijl- weg, hoek Prévinairestraat, kad. Sectie A, No. 4266 ged., waarbij gebezigd zullen wor den een gasoven en een electromotor van 2 P.K. voor aandrijving van werktuigen. Burgemeester en Wethouders van Haar lem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voorrmddags 9 tot des namiddags 2 uur, des Zaterdags tot des na middags 1 uur, tot 8 Augutus e.k. 's voor- j middag ten 11,45 re, ter gemeente-secre tarie (7e Afdeeling) ter inzage is nederge- legd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van de Handelsvennootschap onder de flrina „Lithografische Kunstinrichting van Daalen en Mes" om vergunning tot oprichting van eene drukkerij, waarbij elec- tromotoren zullen worden gebezigd met een gezamenlijk vermogen van 1214 P.K. voor aandrijving van diverse werktuigen, te plaatsen in een bestaand gebouw, gele gen aan de Gaelstraat nos, 22a en 22b, kad. Sectie A, nos. 3322 en 3762. Burgemeester en Wethouders van Haar lem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, des Zaterdags tot des na middags 1 uur, tot 8 Augutus e.k. 's voor middag ten 11.45 re, ter gemeente-secre tarie (7e Afdeeling) ter inzage is nederge- legd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van E. Klaassen, om vergunning tot oprichting van eene inrichting tot het moffelen van rijwielen c.a., waarbi; twee gasovens zullen worden gebezigd in een gebouw, staande aan de Frankestraat no. 19, kad- Sectie D„ no. 909, Het Haarlemsche Symphonie-orkest „Euterpe", de Harmonie-Muziekvereeni- ging „Laurens Jansz. Coster" en het Chr, Fanfarecorps „Sursum" te Bloemendaal, geven op Vrijdag 29 dezer in den tuin van het Brongebouw (bij ongunstig weer in de zaal) een concert onder leiding van hun directeur den heer J. A. Meng, ten bate van de slachtoffers van dc stormramp. Wanneer het weer medewerkt beloofd het een mooie avond te worden, die onge twijfeld veel bezoekers zal trekken. Stellig zullen vele stadgenooten aan dit sympa thieke doel hun medewerking verleenen door dit concert te bezoeken, waarvan de prijs zeer laag is gesteld, n.l. 0.30, met in begrip van programma, vrij van belasting, Ondertrouwd: 27 Juli: C. Schepers en A. Aan de Kerk. J. Welagen en J. C. van Turnhout, P. G. Dogtrop en E. A. Lam- mers. G. Ligtenberg en C. B. v. Duffelen. F. Sminia en A. Kuijper. I. F. Zwanen beek en N. Pompstra. Getrouwd: 27 Juli: C. G. v. d. Voert en M. F. Scet. J.' Bakker en M. S. B. Ver- zeilberg. W. J. van Ingen en C. H. Roo- slcot. A. J. de Grooi en C. J. D. Blazer. G. Timmerman en L. P. Jansen. - G. T. van Bakel en M. d Moöij. A. J. Gigen- gack en W, C F. Goedemans. J. Schar- rco en A. Steffers. Geboren: 25 Juli: d. van M. G. Stolp Mcseit. z. vsn S. v. d. Ga figv. Gelde ren. z. van P. BijsterBoterblom. 26 Juli; d. van G. Barnhcornv. Opzeeland. 27 Juli: d. van B. M. PeterseEijking, Overleden: 25 Juli: M. Harkmansv. d, Biggelaar, 75 j., Teiilerstraat. P. H. M. Ruiizenaars, 66 j„ Tweee Zuidpoldersiraat. 26 Juli: J. v. d. Vosse, 71 j., M. van Heerrskerkstraat. r J. F. Jutten, 69 j„ Jensstraat. M. QuintVall"nduuk, 71 j„ Teijlerplcin. 27 Juli: G. Booms, 52 i„ Esscbilderstfaat. W. G. v. Maas, 68 j„ Z' u».-v Woensdagmiddag kwam de 14-jarige L. K. met zijn fiets op den Julianaweg in botsing met een Auto, bestuurt door een chauffeur van den heer van M. De jongen zijn knieën waren geschaafd Wie van beide de schul dige was, zal door dc politie nader onder zocht worden. Het alg. Secretariaat schrijft ons: Sedert verscheidene dagen heeft men niets meer van ons gehoord. Waarom niet? Omdat we boven op den toren stonden en op de wegen zagen we trams, auto's en allerlei vehikels, volgeladen met menschen die de stad ontvluchten om elders verfris- sching en verkoeling te gaan zoeken. We zagen tritsen van menschen zich naar het station spoeden, bergen met koffers en rcisgerei achter zich aan latende sjouwen om elders in het buitenland volop le gaan geaieten. Aan al diegenen, welke vooraf rijkelijk onze arme Langenoolen in den Achterhoek bedacht hebben, wenscheu wij van harte toe: „Goedereis en veel plezier!" En onder aan onzen uitkijktoren staan de arme Achterhoekers, van alles beroofd, have en goed vernield en voor wien de op dit oogenblik geboden hulp bij lange niet toereikend is voor een zeer gebrekkige hulpverleening. „Ziet gij nog niets komen?" vragenj zij zonder ophouden biddend. En wij moeten hen teleurstellen, want de -atste dagen zagen we van onze weldadige idgenooten bittér weinig binnenkomen. Is men dan uitgegeven? zou men kunnen -gen. Neen, absoluut niet! We hebben aan goede en gegoede adres sen, waarvan wij weten, dat zij het dubbel en dwars althans iets missen kunnen, circa 3000 circulaires met inteekenbiljetten toe gezonden en het spijt ons het te moeten meedeelen, doch daar is amper 10 pet. van binnengekomen. Wanneer we nu heel ruim rekenen en zeggen, dat er 10 pet. op andere wijize heb ben bijgedragen, dan blijven er toch nog ru;m 2000 adressen over, die niets van zich hebben laten hooren. De vermelding moge hard zijn, het is en blijft een feit. De cijfers blijven de laatste dagen vrij stationnair. Een eenvoudig optelsommetje toont aan, dat onze stad gisterenavond in totaal bijeenbracht: 38.364.65. Zoo gaarne zouden wij deze week de 40 mille halen. Doch dan komen er nog tekort 1635.35. Allereerst doe ik daarvoor een beroep op de 80 pet. goede en gegoede adressen, welke nog niets van zich hooren lieten. Dan is er hier door de tien Postduiven verenigingen Zaterdag en Zondag met ver zegelde bussen onder de leden gecollec teerd. Wanneer alle bussen binnen zijn, zal de Amsterdamsche Bank dezelve openen en de resultaten publiceeren. 100 Verzoeken om gteun hebben we ver zonden naar de Besturen der diverse Vcr- eenigingen in onze Stad. We weten, dai dit langzaam gaat; in een Bestuursvergadering moet- daar over beslist worden. We zijn vol" goede verwachting. Mogen we eens het prachtvoorbeeld van de Zijlstraat ver éeni- ging voorhouden? Een gift van.... honderd gulden! Bijwoning van dit concert, dat a.s. Vrij dagavond in den tuin van het Bron gebouw gegeven wordt onder de voortreffelijke lei ding van den gemeonschappelijiken D rec- teur, den heer J. A. Meng, kan met dit prachtige weer een reusachtig succes wor den. Dc entreeprijs met programma is slechts 30 cent. Aan dit concert werken mede: Het Sym phonie-orkest „Euterpe" de Muziekvereeni- ging Laurens Jansz, Coster" en het Chr. Fanfarecorps „Sursum". We'bevelen het hartelijk aan... Politiebureau, Smedestraat autovelg met band, Roet, A. L. Dyserinckstr. 11, arm bandje. Politiebureau, Smedesiraat, bal len. C. Lelyveld, Colensostraat 50, boek zang en muziek. Kaldenbach, Spionkop- str. 67, beursje. J. Vonkenberg. Adr. Looslesstraat 34, broche met porti et. Har: er, Bannesteeg 6, idem met 2 portret ten. Boosaans, Nassaur.tr. 24 .ra. foxhond Kennel Fauna. Stadhuis, Gr. Markt, brui ne hond, idem. A. F. v. Riet. Thomson- laan 29, polshorloge. S. Nijssèn, Scbeep- makersdijk 23, houwe.rlen. Van Laai-, De Witstraat 31, jassen Politiebureau, ome- destraat, jurk. J. v. d. Bom, Schotersin gel 165, sportkous Bertholée, L. Heeren straat 11, grijze poés, Kennel Fauna. Ier- brugge, Reijnegoralaan 58, zwarte pees, idem Ten Feldt, Aelberisbergstr. 60, padvin- dersmes. C. Groenendaal. Meidoorr.pl. 38, portemonnaie m. i. Andringa, schapstr. 1, idem. S. v. d. Wateren, Pa trimoniumstraat. 18, kinderportemonnaie m. i. L. J. Prins, Coltermanstr. lOrd. cames- pjortemonnaie m. i. L. J. Prids, Co ler- rnanstr. 10 rd. rijwidpomp. S. v. bteijn, Ceciliasteeg 7,p '-umeau. - Politiebureau, Smedestraat, pantoffels. L. Buis. Kamper singel 28 portefeuille. M. v. Alphen, ts- senplein 24k, rozenkrans. Gerzon, Ko ningstraat rijwielbel, merk in etui, Boekhout, Linschoterstr. 1, idem. M- raa- sen, Nagtzaamstr. 27, idem Politiebureau, Javastraat 28. bos sleutels. keuch, 1 et- terodestraat 112, taschje m. i- v- y- Munnik, Drosseslraat 13, zakdoek. Jut ten, Sophiastraat 67, dekzeil. Terug te bekomen bij: A. C. Langeveld, Dijkstraat 14, autopomp; T. B. Oyerdijk, Tugelastraat 45, actetasch; S. D. „I v, sendelverstraat 40, bestelboekje; Wroos ter Eendjespoortstraat 5, autcdop; Pontie- bureau Smedestraat, hazewindhond geoiacnt naar de Kennel „Fauna"; Dr. Brongersroa, Bloemendaalscheweg, herdershand, gebracht naar Kennel „Haerlem"; Schorer, Bi ede- rodestraat 13, 2 witte katten idem; Kuclten- brot Emmalaan 2, zw. witte kat idem, Ver- meerten Anslijnstraat 3, zw. witte kat, ïoem; v. Diest Ten Katestraat, zwarte kat „Kennel „Fauna"; Bekker, 2e Zuidpolderstraat 15, gr. witte kat idem; J. Provoost Ten Kalestr. 8, pet; B. Lippus Schalkwij kerwet 69, siga- rettenpijp; M. Schaap, Brouwersplein 9, portemonnaie met inhoud; J. Vink, Rijks straatweg 129, rozenkrans in étui; A. G. v. C eit. Oudeweg 36 B, rijwielbel. merk P. Rose, Van 't Hoffstr., idem B. v. Duyn, Rijksstraatweg- 252, idem; L. Ophuygen, Voorzorgstraat- 43, 12 rakets J. A. v. d. Putten, Hoogewoerdstr. 24, ring met sleutels; Politiebureau, Smedestraat, grasknipschaar J. W. v. Santé, v. d. Vinnestraat 13, speldje Politiebureau, Smedestraat, tasch nu i.; A. Martin, L. Raamstraat 2, idem Politiebureau Smedestraat, autoboand met velg. 18. Praeadvies op een voorstel van het lid, den heer D. F. G. Schilling, ot benoe ming van eene commissie ad hoe ter ondier- zoek van de mogelijkheid tot wijziging der 'verordening op de winkelsluiting en om in middels de bestaande sluitingsuren van 9 en 11 uur nam., te brengen op 8 en 10 uur nam. 19. Verleening van een crediet voor de uitbreiding van het kantoor der bedrijven voor gas en water. 20 Aanbieding van de rekeningen over 1926 van: a. dc gemeente; b. het gasbedrijf; c. de waterleiding; d. het bedrijf openbare werken; e. het bedrijf reinigings- en ont- smettingsdienst; f. het grondbedrijf; g. de Algemeenturgerlijke instelling van maat schappelijk hulpbetoon; h. de R. K. burger lijke instelling van maatschappelijk hulpbe toon; i. den ophaal- en sloriingsdienst; j. de gezondheidscommissie; k. de commissie van toezicht op het lager onderwijs. 21. Benoeming van: a. een onderwijzer es aan school D te IJmuiden; b. een onder wijzeres) aan school D te IJmuiden; c. een onderwijzeres aan school H te IJmuiden; d. een onderwijzeres aan school AI te IJmui den. 22. Onderzoek van de geloofsbrieven der rieuw-inkomende leden en van den ge loofsbrief van den heer S. Baarda, benoemd lid van den gemeenteraad, in de plaats van den heer W. Landeweert. 23. Besloten vergadering. ARBEIDERS WONIN GBOUW. Door de volgende Naa:rlooze Vennoot schappen zijn bij B. en W. aanvragen in gediend om toekenningvan voorschotten, onder waarborg van tweede hypotheek, voor den bouw van het achter have namen ge noemde aantal arbeiderswoningen. a.. N.V. Bouw- en Administratie Mij. „Mienjac", te Amsterdam, voor 20 woningen aan de Gerard Dou- en Albert Cuypstraat, en voor 7 aan de Van der Helststraat, te IJmuiden, en b. N.V. Exploitatie Mij. „Velseroord", te IJmuiden, voor 10 woningen aan de Ruys- daelstraat, aldaar. Tegen de toekenning van deze voor schotten, welke, voor den onder a bedoelden bouw ten hoogste 16200.en voor dien, onder b bedoeld, hoogstens 6000.zullen bedragen, bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week zijn alhier 2 gevallen'van roodvonk en 1 geval van diphtheritis geconstateerd, Zomerpaardenmarkt. Maandag wa ren op de te Hoofddorp gehouden zomer paardenmarkt aangevoerd 40 werkpaarden, prijs ƒ250.7 verflens, prijs ƒ90.en 18 hitten, prijs 100.Handel stug. Aanbesteding onderhoudsgrind. Door B. en W. van deze gemeente is de levering van de benoodigde onderhouds grind ten behoeve van de dorpswegen op gedragen aan den heer J. J. Oudakker, grind- en bazaltbandel te Haarlem voor wat betreft Nieuw-Vennep 125 M3 en Ab- benes 35 M3 voor 5.25 per M3 vcor Zwanenburg 150 M3 voor 3..85 per M3 en fijne grind voor Zwanenburg 75 M3 voor ƒ4.10 per M3. Herwornen Levenskracht. Het speldje voor H. L. hee't alhier opgebracht, 339, te Zilk 93. Dit is bijna 100 meer dan verleden jaar. Een woord van dank aan* de ijverige verkoopsterstjes, aan mej. Witte- >r>an en den heer C. Seijsener alhier er aan mej. Meijland te Zilk vinde hier een plaats. Naar wij vernemen is in de gisteravond ten gemcentchuize gr-houden vergadering van ge'" jenteraadsleden ten opzichte van de verdceling der .wethouderszetels nog geen overeenstemming bereikt. Vermoede- i lijk zal op 23 Augustus a s, opnieuw een bijeenkomst worden gehouden. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert op Dinsdag 2 Augustus a.s., des na middags 7 uur, ten gemeentehuize. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Intrekking van dc uhnoodiging om te komen met voorstellen ter instelling van een woningdienst. 3. Tweede stemmirg over het praeadvies van B. en W„ om niet aan te nemen het voorstel van de leden, dc heeren P. F. C. Roelse c.s„ inzake instelling van een com missie ad hoe. tot onderzoek naar de moge lijkheid van de oprichting van één of meer waschhuizen. 4. Aanvulling van hel raadsbesluit van 22 Maart 1927, no. 5. tot verkoop van grond aan M. J. Rolvink te IJmuiden. 5. Toekenning van voorschotten onder waarborg van tweede hypotheek, voor den bouw van arbeiderswoningen. 6. Wijziging der bouw- en woningveror dening. 7." Verkoop van grond te Santpoort en te IJmuiden. 8. Intrekking van een voorwaarde, ge steld bij het Raadsbesluit van"l9 Mei 1927, no. 21, sub III, betreffende een aan W. van Heijst te Driehuis verleende vergunning tot het aanleggen van wegen enz. te IJmuiden. 9. Vaststelling van het rioleeringsplan voor deze gemeente en verleenen van cre diet, ter bestrijding van de meerdere kosten van het leggen van een hoofdriool, in plaats van een riool van normale afmeting, in het Kennemerpicin te IJmuiden. 10. Prae-advies op een beroepsschriit van S. J. Obbes te Santpoort, inzake de weigering eener bouwvergunning. 11. Verleenen van een pensioenstoeslag, ingevolge art. 5 der ,V,erordening in ver band met de invoering der pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913". 12. Prae-advies omtrent het verzoek van mej. W. Th. Nieborg, om overplaatsing als onderwijzeres van school AI te IJmuiden naar school F te Santpoort. 14. Extra crediet voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van school B te IJmuiden. 15. Vaststelling van de volgende nieuwe verordeningen: A. tot regeling van het openbaar bewaarschoolonderwijs; B. rege lende, het verleenen van geldelijke steun aau net bijzonder bewaarschoolonderwijs; C. op de heffing van schoolgeld voor het openbaar bewaarschoolonderwijs; D. op de invordering dier schoolgelden. 16. Prae-advies op een adres van het Bestuur van de Ned. Kennelclub „Cynophi- lia" te Amsterdam om wijziging van art. 90 der algemeene politieverodening, betref fende losloopende honden. 17. Wijziging der verordening op bet gebruik van het park „Velserbeek", Personalia. Voor het examen dubbel- boekbouden, systeem Pont, slaagde o. a. onze plaatsgenoot, de heer T Speelman. Duivensport „Vooruit". Zondag hield de P°ftduivenhoudersvereeniging „Vooruit" een ""dvlurht vanaf Ottignicg, welke vlug ver- 'open is. Dc eerste duif werd geconstateerd 12.4C.50, de laatste om 12.54.30. De uit- is als volgt: 1 6 17 C. Weijers, 2 en 3 Wiilemse, 4 8 14 en 26 Th. Krom, 5 W. '"eeken, 7 G. Schunseaar, 9 H. Koruize, '9 cn 11 C. Janssen Jr., 12 H. van Riek, 13 P. Scholte, 15 en 19 P. J. van der Aar, 16 S. Weber, 18 G. H. Langer er, De uitslag der gehouden wedvlucht voor oude duiven vanaf Bordeaux, Frankrijk, afstand 929 K.M., isc als volgt: 1 en 7 C. tVeijers, 2 W. v. d. Jagt, 3 4 en 6 Janssen Jr. 5 Gebrs. Houtzager. bondag a-s. houdt bovengenoemde Ver- eeniging een wedvlucht vanaf Jemelle in België,- afstand 242 K. M. Dit is tevens de kampioensvueht voor jonge duiven. De losiating geschied vermoedelijk, om 7 uur voormiddag. Concert. Vrijdag 29 Juli geeft de R. K. Muziekvereeniging Euphonia uit. Overveen, directeur .J. W. Lefeber, een concert in het Bloemendaalsche Bosch. Aangeboden door het gemeentebestuur van Bloemendaal. Programma: 1 Brigade Marsch, W. J. C. Hekker. 2. Ouverture Lustspiel die Keler Bela, M. J. M. Kessens. 3. Introduction et. Polonaise de Concert. Edmond Avon. Solo voor Clarinet uil te voeren door den heer 3 rom. 4. Le Regiment qui Basse. Karakter- stuk. G. Alliier. 5. Donau wellen, Grande alse de concert, J. Ivanocice. Pauze. 6. Osman Pasela, marsch, Steenbergen. 7. So- lidarite, fantasie, J. Martin. 8. Seda, Valse. 9. Potpouri Populaire no. 10. G. Benaud. 10. hinalc. De trouwe kameraad, De veehouder H. 7- wonende aan de Leidschevaar' bij het Manpadf wilde Woensdagavond zijn koppel koeien verplaatsen naar een andere land. hen paard,-dat steeds als trouwe vriend samenlief en leed gedeeld had, kon niet goed verdragen, dat zijn makers hem gin- ée verlaten en besloot'hen te volgen, met hel ongelukkige gevolgd, dat hij in een naast- h"' ëelegen moddersloot terecht kwam. Met vereende krachten werd hij op het droge getroken. Gemeenteraad. Suppletoire agenda vcor «Je vergadering van den Raad der gemeente Heems ede op Donderdag, 28 Juli 19z/, aV0nds ora 8 uur. Da. Voorstel tot het afstaan van grond voor inrichting eener Roomsch-Katholieke Begraafplaats aan den Güpperweg 46. Hcoj,j eener school. B. en W. der ge meente Heemstede drage aan den Raad voor <je benoeming van Hoofd der Open bare Lagere School aan den oorweg voor de heeren: 1. D. Kikkert, hoofd eener school te Vlissingen; 2. G. Klim, hoofd eener scheel te Assen; 3. J. A. C. Bleeker, hootd eener scheel te BreukelenNijien- rode. TENTOONSTELLING VAN WERKSTUKKEN VAN DE LEERLINGEN der ST. augustinusschool. 'n het ruime, frissche ëymnastieklokaal van de St. Augustinusschool aan de Molen- werfslaan werd gisteren een tentoonstelling gehouden van de werkstukken der leerlin gen dezer school, in bet afgeloopen jaar vervaardigd. Wij hebben met veel belangstelling van deze tentoonstelling kennis genomen en mochten met genoegen constateeren, dat- zoowel door oud als jong (er 'was zoowel werk van de fröbelschool als van het ze vende leerjaar) met ijver en vooral met am bitie is gewerkt. Een zeer voornaam punt is dat de kin deren met dezen arbeid niet alleen aange naam \ooral ook nuttig worden bezig gehouden en in staat gesteld worden om waar het gewone dagelijksche leven prak tische voorwerpen te maken. Van de fröbelschool zagen wij aardig plak- eri vlechtwerk. Het eerste leerjaar toonde al keurig schrijfwerk (met pen en inktj enbreiwerk. Het 2de en 3de leerjaar rfaf hetzelfde te zien, maar alles mesr uit gewerkt, terwijl ook heel aardig primitief teekenwerk op blanco papier te zien was. Het 4de en 5de leerjaar leverde mooi haakwerk, naailappen enwerklappen. De hoogste klasse maakte zich verdien stelijk door huisvlijt. Er waren aardige pro ducten van houtsnijwerk, borduurwerk, zaagwerk en teeker,ingen, waaronder som mige werkelijk van veel aanleg en goed doorzicht ^etuirfen gaven. Bijzonder trok de aandacht het schilder en teekenwerk van Adr. van Noort, kunst snijwerk van J. Kersten en het kunstsnij- en borduurwerk van Jan en Anny Snoecks. De belang Jelling der ouders voor deze tentoonstelling was zeer groot, er waren er ruim 400.- Aan de Eerw. Zusters komt allc. lof toe voor deze tentoonstelling. Excursie tuinlieden. Dinsdag hield de onderlinge Tuinlieden, vere-nik ig Aerderi- hout en Omstreken haar jrarlijksche groot e. excursie, waaraan door 27 leden we d deel genomen. Het doel der reis was Nijmegen en omstreken. Om 5.55 des morgens ver trokken de deelnemers van Haarlem. Het eerste bezoek geld de firma Gerrit sen en Valekamp te Kees. Het was eene har.delsbewerking, waarvan veel verwacht werd, maar eenigzins tegenviel. Een massa- kweek maar die hier in de omgeving even mooi te zien is. Het tweede bezoek gold de handelskwee- kerij der firma Lodder, eveneens te Hees. Hier was wel iets te leeren. Wat vooral trof was de handige inrichting der groote kassenoppervlakte. En de groote hoeveel heid planten zagen er frisch en gezond uit. Zeer voldaan over wat gezien was, trok ken de deelnemers naar Nijmegen, waar In de middaguren de groep zich in 2 deelen splitste, waarvan het eene deel de H. Land stichting bezocht, en de overigen een be zoek brachten aan Berg en Dal Dat alien genoten hebben, dank zij vooral het fraaie weer, behoeft geen betoog. Vermoeid, doch welvoldaan werd de terugreis aanvaard. Winkelvereenigmgen. Hedenavond om half 9 zullen in „Hof van Heemstede", V,ai- kenburgerslaan, de beide Winkchersvereeni- gingen eene gecombineerde vergadering houden. De agenda is als volgt samengesteld: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Bespreking wets ontwerp winkelsluiting en werktijdenbe sluit; 4. Bespreking „Heemstede als forer.- senplaats" in verband met punt 3; 5. Be spreking Koninginnedag; 6. Bespreking Winkelweek; 7. Rondvraag; 8. Sluiting. „De Hoop". Hel hosp:taaikerkschip „De Hoop" is van zijn eersten kruistocht onder de haringvisschcrs op de Noordzee le IJmuiden teruggekeerd. Op deze reis, die 6 Juni aanving, werden 95 patiënten door dr. F. G. van Asperen behandeld. Vijf patiënten werden te IJmuiden aan land gebracht om verder- verpleegd te wor den. Voor de geestelijke verzorging was ds. Wegeling, Ned. Berv. predikant te Bourtange, meegegaan. Concert op het Tram plein. Maandag 1 Augustnc a.s., des avonds te half 9 uur, geeft de Znndvoortschc Muziekkapel weder een concert op det Tramplein. Sursum-succ«ssen. Op het gisteren te Maassluis gehouden muziekconcours, uitge schreven door den Hollandschen Bond van Chr. Fanfare- en Harrroniegezelschappen, behaalde het Christ. Fanfarecorps „Sursum" alhier (directeur d eheer J. A. Meng) een ^eersten prijs in den marschwedstrijd en een eersten prijs in den concourswedstrijd 2de afdeeling. Gevonden voorwerpen. Terug te be- men bij; J. v. Roode, Middentuindorplaan 9b, Haarlem, een voetbal; Wilson, Sterrc- boschiaan 23 Bloemendaal, een portemon naie met inh.Hoogestcin, Hofje van Stoel, Bloemendaal, een kindermuts; W. Roozcn, Middentuindorolaan 9, Haarlem, een rozen krans; J. v. Eeken, Schuitstraat 10, Sant poort, een damesdas: J. v. d. T inden, Hen drik Roozcniaan 25, Haarlem, een R.K. kerkboekje; H. v. d. Klugt., Noordertuindorp laan 8, Haarlem, een gouden lorgnet; J. G. v. d. Zee, Vijfhuizerstraat 13, Haarlem, een rijwielkeiastingmerk 1927; Hotel „Duin en Daal", Bloëmendaai, een damestaschje; J. B. Zwiersen, Rollandspad 17, Haarlem, een rijw.'elbelastingmerk 1927; H. F. Adams, Aerdenhoutsduinweg 1, Acrdenhoul, een klein zwart hondje; Garage Backhuijs, Zee weg Overveen, een oud heerenriiwiel; aan het bureau van politie te Overveen, een tang, een zakmesje, een meisjesschoen. verzonnen verhaaltjes. Dat was haar aange boren. Het zal wat wat later geweest zijn, dat zij haar gedachten en fantasieën begon toe te vertrouwen aan het papier. Maar ik heb dit van haar zelf: toen zij als jong meisje naar Europa kwam, had zij cahiers vol schetsen en een roman lag reeds, in provi soire redactie kant en klaar. Wij die haar kenden, zullen haar zeer missen. En het heir van lezers, dat haar trouw bleef, zuilen vergeefs verlangen naar eén nieuw boek; cn de enkele mephistos die ze'fs in haar necrologie meenden te inoefen gewagen van teker'. aan literaire kunst, leeren misschien nog inzien, dat zij ideer en beter gegeven heeft: het goede beek, dat menscnelrjk en boeiend, een massa zielen heeft teruggehouden von de vergiftigde literatuur." In Boekenschouw van Juli is een post- huum artikel opgenomen over het boekje littérature van Fernand Vandérem van Melati van Java, die 13 Jur. j.l. te Noord- wijk overleed. Sacerdos schrijft een zeer waardeerende en aanbevelende bespreking van „Een merkwaardig boek", hel boek van Pater Hendrichs S. J„ over het ge tuigenis der Ka'acomben. 'en interessant artikel werd geleverd ?r Assmann, over den Engelschen auteur John _Ga'sworthy, den schrijver van e ^„upper-middle classes", waarin de be- teekenis van dezen pessimistischen en rea- l'stischen schrijver kort en duidelijk wordt belicht en o.m. een vergelijking wordt ge trokken tusschsn zijn „S'rife" en H. Heijer- mans' „Glück auf." In het steeds zeer lezenswaardige en gevarieerde literaire overzicht trof ons een iuiste hekeling van de verwaterde en ver waten, tevens buitensporig-domme critie- kerigheid, waartce de voerman van '80, Willem Klcos, sinds jaar en dag is verval len. Uit de necrologie van mei. Marie' Ploot (Melati van Jav^), die lange jaren aan Boe kenschouw verbonden was, nemen wij over. „De grondtrek van haar karakter was diepe ernst. Men behoefde het kleine meisje maar aan te zien. om te voelen, dat zij wist wa1 zij wilde, en wat zij later ook met haar e gen energie heeft doorgezet. Oor- en ooggetuigen, die haar in Indic hebben gekend, kwamen allen hierin 0Y®J" een, dat zij alle kinderen van haar leeftijd opmerkeli.k ver vooruit was in begrip en kennk', waaraan de invloed van haar vader die schoolopziener was. wel niet vreemd zal geweest zijn. Maar wat het meeSt in baar opviel, wa» haar jonge ver'elkunst. Urcci lang kon zij andere kleinen bezig houden met haar zelf- De wereldkampioen cn de ex wt, iidkam- pioen simultancecrcn te Parijs, SIGAL TE MARGNY. Marins Fabre speeld. hier simultaan ter gelegenheid van de prijsuitreiking der Darnie Notre Dame". De wereldkampioen won in twee uur tien minuten 16 partijen, speelde 5 remises en verloqr 3 partijen. Bizot simultanecrde in de „Damies Pa'is- siln" en won 13 van de 23 partijen. 7 wer den remise en 3 partijen werd"n door den simuitanist verloren. Aan beide scances werd door de sterkste Parijsche clubspeler» deelgenomen. De Fransche Commingman, D. Sigal had te Margny veel succes door in razend snel tempo 4 minuten gemiddeld per partijj 30 van zijn 34 tegenstanders te overwinnen, met 2 remise te spelen en van slechts 2 te verliezen. P. V. ,,'t CENTRUM." Bovengenoemde vereeriging hield Zon dag 17 juli een wedvlucht van Eindhoven De prijzen werden als volgt behaald: W. Weidema le, 16; D. van Breugel 2e, 6c, 10e, 12; W. Korter 4e; H. J. A. v. cL Kort 5e, 15e; M. Mes 7e, 11e, 13e, 17e; C. Hoogendoorn 8e; L. Mutsaers 14e. Eerstgetoonde 12.31.14. Laatste 12.56.4. Uitslag Lunogesalt. 764 K.M. H. J. Hand- graaf le prijs. DE KRAANVOGELS. Morgen Vrijdag, spelen de Kraanvogels (een elftal bestaande uit spelers van Haar lemRood Wit, dat ongeslagen is) een wedstrijd tegen een Amsterdamsch elftal in Amsterdam. D.W.R.-Otters 4—0. Gisteravond werd bovengenoemde wed strijd onder leiding van den heer Zegger in de Gem. Zweminrichting aan de Houtvaart gespeeld. Als de scheidsrechter beginnen fluit gaan de zeventallen als volgt te water: D.W.K. W. Voorman W. Visser H. Kuyt A. H. de Bruijn H. Pieters A. Luizsnberg Th. Hotshen O A. J. v. Epen W. Matthieu C. Doorakker, G. A. v. Linge B. v, Heesen J. C. v. Epen De eerste aanvallen zijn direct voor de Otters, doch Voerman is er ditect goed in, en weet dezen aanval keurig te stoppen. Direct b.ierop is het Pieters die op het doel der gasten aangaat, doch de keeper slaat corner, deze levert ook niets op. Even daarna gaat Pieters wederom op het Otters-doel aan en nu met succes. Met een goed geplaatst schot geeft hij zijn club de leiding 10. Kort hierop geeft Kuytt den bal aan de vrijliggende de Bruyn, weike na een goede rust inschiet 20. De Otters nemen nu het Waterrattf,n- docl onder schot. Successen blijven echter uit, De Bruyn krijgt het leder en schiet di rect, de keeper hierdoor verrast'slaat den bal in eigen deel 30. Met dezen stand komt rust. Als het spel hervat wordt, zijn de eerste aanvallen voor de thuisc:ub. Luizenbcrg en Pieters lossen eenigc goede schoten, welke de doelverdediger stopt. Als de bal op het doel der thuisclub aan gaat, krijgt Visser dezen en geeft dezen over aan Pieters. die het leder in het net deponeerd 40. In dezen stand komt geen verandering. Van de 768 bedrijven werken 520 met winst en 24S met verlies. Een gemiddelde winst van 975 per bedrijf. Omtrent de voorloopig vastgestelde be drijf suitkomsten over het boekjaar 1926,27 werd in de jaarvergadering der Coöp. Cen trale Landbouwboekhouding in Friesland, naar het Fr. Landbouwweekblad meldt, het volgende medegedeeld: Van de 768 bedrijven hebben 520 met winst en 218 met verlies gewerkt. De gemiddelde winst van al!<- bedrijven samen bedraagt 975 per bedrijf. Over het boekjaar 1925 1926 was de ge middelde winst van de bij de Coöp. Cen trale Landbouwboekhouding aangesloten bedrijven 1585 en over 1924/1925 3061 per bedrijf, Met winst wordt bedoeld het bedrijfs- inkomen, dat moet dienen vopi* het levens onderhoud van den boer en zijn gezin, In die- winti zijn alle voordeden, die dé boer uit zijn bedrijf geniet, begrepen, behal ve het genot van vrije wonmg. Voor eigen bedrijfskapitaal werd geen rente afgetrokken. Ook werd voor onroe rende goederen in eigen exploitatie geen huur in mindering gebracht. Wanneer alle leden geheel huurboeren waren en uitslui tend met geleend kapitaal moesten werken, zou de winst nog belangrijk lager zijn ge weest. De greideb.edrijven hebben over het alge- ineen de slechtste uitkomsten. De gemid delde winst van 472' greidebedrijven be draagt j 513 en die vën 296 gemengde be- dnjven 1712 per bedrijf. Omtrent den vermogenstoestand der le den op 1 Mei j.l. kunnen de volgende cijfers worden gegeven: Van 600 leden kon het gemiddelde vermo gen worden berekend. Hierbij zijn 63 perso nen met een negatief vermogen of nadeelig verschil tusschen de' bezittingen en de schulden. Er bestaat tusschen de hoogste en de laagste in vermogen een verschil van ongeveer 390.000. Het gemiddelde vermo gen hedraagt 35,790.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9